Об утверждении схемы и порядка перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах города Туркестан
Постановление акимата города Туркестан Южно-Казахстанской области от 27 октября 2015 года № 1471. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 4 ноября 2015 года № 3414. Утратило силу постановлением акимата города Туркестан Южно-Казахстанской области от 27 января 2016 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Туркестан Южно-Казахстанской области от 27.01.2016 № 29.
В соответствии с подпунктом 3-1) пункта 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте", пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат города Туркестан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить схему и порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах города Туркестан согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12,13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Г.Рысбекова.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города А.Усербаев
Приложение 1 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих в селе Каратобе в общую среднюю школу имени С.Кожанова в селе С.Кожанова
Приложение 2 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих в селе Жалантос в общую среднюю школу имени С.Кожанова в селе С.Кожанова
Приложение 3 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих в селе А.Усенова в общую среднюю школу имени А.Усенова в селе А.Усенова
Приложение 4 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих в селе Кыр в общую среднюю школу имени А.Югнаки в селе Жуйнек
Приложение 5 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих в селе Шыпан в общую среднюю школу имени А.Югнаки в селе Жуйнек
Приложение 6 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих в селе Кызыл жол в общую среднюю школу имени А.Югнаки в селе Жуйнек
Приложение 7 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих в селе Гуилдек в общую среднюю школу Бабайкорган в селе Бабайкорган
Приложение 8 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих в селе Божбан в общую среднюю школу Бабайкорган в селе Бабайкорган
Приложение 9 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих в селе Гуилдек в общую среднюю школу имени М.Балакаева в селе Улгили
Приложение 10 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих в селе Шойтобе в общую среднюю школу № 26 в городе Туркестан
Приложение 11 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих на участке Котырбулак в общую среднюю школу имени М.Казыбекова в селе Бостандык
Приложение 12 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих на участке Тоган в общую среднюю школу имени М.Казыбекова в селе Бостандык
Приложение 13 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих на участке Лагерь в общую среднюю школу имени М.Казыбекова в селе Бостандык
Приложение 14 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих на участке станция Орангай в общую среднюю школу имени М.Казыбекова в селе Бостандык
Приложение 15 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих на участке Диханабат в общую среднюю школу Ески Икан в селе Ески Икан
Приложение 16 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих в селе Кызыл жол в общую среднюю школу Кызыл жол в селе Кызыл жол
Приложение 17 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих на участке Разъезд в общую среднюю школу имени М.Ауезова в селе Орангай
Приложение 18 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих на участке Косдиирмен в общую среднюю школу имени М.Ауезова в селе Орангай
Приложение 19 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих на участке Алибастер в общую среднюю школу имени М.Ауезова в селе Орангай
Приложение 20 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих на участке Жогаргы ауыл в общую среднюю школу имени М.Ауезова в селе Орангай
Приложение 21 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих на участке Бау в общую среднюю школу имени М.Ауезова в селе Орангай
Приложение 22 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Схема перевозки детей, проживающих на участке станция Орангай в общую среднюю школу имени М.Ауезова в селе Орангай
Приложение 23 к
постановлению акимата
города Туркестан
от 27 октября 2015 года
№ 1471
Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах города Туркестан

Түркістан қаласының шалғайдағы елдi мекендерінде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдаудың схемасы мен тәртiбiн бекіту туралы
Оңтүстік Қазақстан облысы Түркістан қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 27 қазанда № 1471 қаулысы. Оңтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 4 қарашада № 3414 болып тіркелді. Күшi жойылды - Оңтүстiк Қазақстан облысы Түркiстан қаласы әкiмдiгiнiң 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 29 қаулысымен
Ескерту. Күшi жойылды - Оңтүстiк Қазақстан облысы Түркiстан қаласы әкiмдiгiнiң 27.01.2016 № 29 қаулысымен.
"Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 14-бабының 3-тармағының 3-1) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 31-бабының 2-тармағына сәйкес, Түркістан қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Түркістан қаласының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы мен тәртібі осы қаулының 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары Ғ.Рысбековке жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қала әкімі Ә.Өсербаев
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
1 қосымша
Қаратөбе ауылында тұратын балаларды С.Қожанов ауылындағы С.Қожанов атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
2 қосымша
Жалаңтөс ауылында тұратын балаларды С.Қожанов ауылындағы С.Қожанов атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
3 қосымша
А.Үсенов ауылында тұратын балаларды А.Үсенов ауылындағы А.Үсенов атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
4 қосымша
Қыр ауылында тұратын балаларды Жүйнек ауылындағы А.Югнаки атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
5 қосымша
Шыпан ауылында тұратын балаларды Жүйнек ауылындағы А.Югнаки атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
6 қосымша
Қызыл жол ауылында тұратын балаларды Жүйнек ауылындағы А.Югнаки атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
7 қосымша
Гүілдек ауылында тұратын балаларды Бабайқоған ауылындағы Бабайқорған жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
8 қосымша
Божбан ауылында тұратын балаларды Бабайқорған ауылындағы Бабайқорған жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
9 қосымша
Гүілдек ауылында тұратын балаларды Үлгілі ауылындағы М.Балақаев атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
10 қосымша
Шойтөбе ауылында тұратын балаларды Түркістан қаласындағы № 26 жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
11 қосымша
Қотырбұлақ учаскесінде тұратын балаларды Бостандық ауылындағы М.Қазыбеков атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
12 қосымша
Тоған учаскесінде тұратын балаларды Бостандық ауылындағы М.Қазыбеков атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
13 қосымша
Лагерь учаскесінде тұратын балаларды Бостандық ауылындағы М.Қазыбеков атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
14 қосымша
Ораңғай стансасы учаскесінде тұратын балаларды Бостандық ауылындағы М.Қазыбеков атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
15 қосымша
Диханабат учаскесінде тұратын балаларды Ескі Иқан ауылындағы Ескі Иқан жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
16 қосымша
Қызыл жол ауылында тұратын балаларды Қызыл жол ауылындағы Қызыл жол жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
17 қосымша
Разъезд учаскесінде тұратын балаларды Ораңғай ауылындағы М.Әуезов атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
18 қосымша
Қосдиірмен учаскесінде тұратын балаларды Ораңғай ауылындағы М.Әуезов атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
19 қосымша
Алибастер учаскесінде тұратын балаларды Ораңғай ауылындағы М.Әуезов атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
20 қосымша
Жоғарғы ауыл учаскесінде тұратын балаларды Ораңғай ауылындағы М.Әуезов атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
21 қосымша
Бау учаскесінде тұратын балаларды Ораңғай ауылындағы М.Әуезов атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына
22 қосымша
Ораңғай стансасы учаскесінде тұратын балаларды Ораңғай ауылындағы М.Әуезов атындағы жалпы орта мектебіне тасымалдаудың схемасы
Түркістан қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 27 қазандағы
№ 1471 қаулысына 23 қосымша
Түркістан қаласының шалғай елдi мекендерде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдаудың тәртiбi

1. Общие положения
1. Настоящий Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах города Туркестан (далее – Порядок) разработан в соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 3-1) пункта 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте".
2. Требования, предъявляемые к перевозчикам и автотранспортным средствам в части обеспечения безопасности перевозок
2. Перевозки детей осуществляются специальными автобусами.
3. Перевозки детей могут быть организованы, если:
пропускная способность автомобильных дорог позволяет осуществлять регулярное движение автобусов;
состояние автомобильных дорог и их обустройство соответствуют требованиям безопасности дорожного движения.
4. К перевозкам детей допускаются перевозчики, имеющие:
1) документы, подтверждающие их квалификацию и профессиональную пригодность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте;
2) автотранспортные средства, пригодные к осуществлению соответствующего вида перевозок и отвечающие требованиям нормативных правовых актов в части обеспечения безопасности перевозок.
5. Для перевозки детей допускаются водители:
1) в возрасте не менее двадцати пяти лет, имеющие водительское удостоверение соответствующей категории и стаж работы водителем не менее пяти лет;
2) имеющие непрерывный стаж работы в качестве водителя автобуса не менее трех последних лет;
3) не имевшие в течение последнего года грубых нарушений трудовой дисциплины и Правил дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам".
6. В автобусах не допускается перевозка груза, в том числе багажа, вне багажного отделения.
7. Эксплуатация автотранспортных средств допускается только при условии обязательного страхования гражданско-правовой ответственности их владельцев. Обязательному страхованию также подлежит гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами за вред, причиненный жизни, здоровью и имуществу при совершении поездок на автотранспортных средствах, используемых для осуществления перевозок пассажиров и багажа.

1. Жалпы ережелер
1. Түркістан қаласының шалғай елдi мекендерде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдаудың осы тәртiбi (бұдан әрі–Тәртіп) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31–бабының 2–тармағына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі "Автомобиль көлiгi туралы" Заңының 14–бабының 3 тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Тасымалдаушыға және автокөлiк құралдарына тасымалдау кезiнде қауiпсiздiктi қамтамасыз ету бөлігiнде қойылатын талаптар
2. Балаларды тасымалдау арнайы автобустармен жүргiзiледi.
3. Балаларды тасымалдау мынандай жағдайда ұйымдастырылады егер:
aвтомобиль жолдарының өткiзу қабiлетi автобустардың тұрақты қозғалысын жүзеге асыруға мүмкiндiк берсе;
автомобиль жолдарының жай-күйi және олардың жайластырылуы жол жүрiсi қауiпсiздiгiнiң талаптарына сәйкес болған жағдайда.
4. Балаларды тасымалдауға мынандай тасымалдаушылар жiберiледi:
1) автомобиль көлiгi туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бiлiктiлiгi және кәсiби жарамдылығын растайтын құжаты болғанда;
2) тасымал қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге құқықтық нормативтiк актiлер талаптарына сай келетiн және тиiстi тасымалдау түрiне жарамды көлiк құралдары бар.
5. Балаларды тасымалдау үшiн мынадай жүргiзушiлерге рұқсат етiледi:
1) жасы жиырма бес жастан кем емес, тиiстi санаттағы жүргiзушi куәлiгi және жүргiзушiнiң бес жылдан кем емес жұмыс өтiлi бар;
2) автобустың жүргiзушiсi ретiндегi кемiнде соңғы үш жыл үздiксiз жұмыс өтiлi бар;
3) соңғы жылдары еңбек тәртiбiн және "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен бекiтiлген жол қозғалысының ережесiн өрескел бұзбаған.
6. Автобустарда жүк бөлiмiнен тыс жерлерде, жүк тасымалдауға жол берілмейді.
7. Автокөлiк құралдарын пайдалану тасымалдаушының мiндеттi азаматтық-құқықтық сақтандыру шарттарындағы жауапкершiлiктi орындаған жағдайда жүргiзiледi. Сондай-ақ мiндеттi сақтандыруға тасымалдаушының жолаушылар алдында жол жүру және жүк тасуға арналған автокөлiктi пайдалану барысында, олардың өмiрiне, денсаулығына, мүлiктерiне залал келтiрмеу жөнiндегi азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi жатады.

8. Перевозки детей осуществляются автобусами, микроавтобусами, оборудованными в соответствии с требованиями настоящего порядка и с предоставлением каждому ребенку отдельного места для сидения.
9. Массовые перевозки организованных групп детей и перевозки организованных групп детей на дальние расстояния выполняются перевозчиком только при условии сопровождения детей преподавателями или специально назначенными взрослыми (один взрослый не более чем на 15 детей).
10. Перевозчик, обеспечивающий перевозку организованных групп детей, организовывает работу водителей в соответствии с требованиями Правил организации труда и отдыха водителей, а также с применением тахографов и с учетом следующих условий:
по маршрутам продолжительностью до 12 часов с одним водителем, свыше 12 часов с двумя водителями;
по маршрутам продолжительностью более 16 часов с учетом обеспечения условий для полноценного отдыха (в гостиницах, кемпингах) водителей и пассажиров не менее 8 часов.
11. Перевозки детей автомобильным транспортом (кроме экскурсионных и туристических) осуществляются при нахождении в пути не более 4 часов и в случаях, когда невозможно организовать доставку детей другим видом транспорта.
12. По требованию заказчика перевозчик, осуществляющий разовую перевозку детей в пригородную зону или в междугородном сообщении, предъявляет автобус накануне поездки в подразделения дорожной полиции для внеочередной проверки технического состояния.
3. Требования к автотранспортным средствам
13. К перевозкам детей допускаются автотранспортные средства, прошедшие технический осмотр в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан. При этом конструкция и техническое состояние автобусов должны соответствовать требованиям соответствующих стандартов.
Автобусы, предназначенные для перевозки детей имеют не менее двух дверей и оборудованы:
1) квадратными опознавательными знаками надписью "Перевозка детей" оформляемые черным цветом высотой шрифта не менее 120 мм и помещенные в прямоугольную рамку, которые должны быть установлены спереди и сзади автобуса;
2) проблесковым маячком желтого цвета;
3) двумя легкосъемными огнетушителями емкостью не менее двух литров каждый (один - в кабине водителя, другой - в пассажирском салоне автобуса);
4) двумя аптечками первой помощи (автомобильными);
5) двумя противооткатными упорами;
6) знаком аварийной остановки;
7) при следовании в колонне - информационной табличкой, с указанием места автобуса в колонне, которая устанавливается на лобовом стекле автобуса справа по ходу движения;

8. Балаларды тасымалдау осы тәртіптің талаптарына сәйкес жабдықталған автобустармен, шағын автобустармен және әрбір балаға отыратын жеке орын беріле отырып жүзеге асырылады.
9. Балаларды жаппай тасымалдауды және балаларды алыс қашықтықтарға тасымалдауды тасымалдаушы, балаларды оқытушылар немесе арнайы тағайындалған ересек адамдар (15 балаға бiр ересек адам) алып барған жағдайда ғана орындауы мүмкiн.
10. Балалардың ұйымдастырылған топтарын тасымалдауды қамтамасыз ететiн тасымалдаушы жүргізушілердің еңбек және демалысын ұйымдастыру қағидасының талаптарына сәйкес, сондай-ақ тахографтарды және мынадай жағдайларды ескере отырып:
маршруттар бойынша ұзақтығы 12 сағатқа дейiн бiр жүргiзушiмен, 12 сағаттан жоғары екi жүргiзушiмен;
маршруттар бойынша ұзақтығы 16 сағаттан артық жүргiзушiлердiң және жолаушылардың кем дегенде 8 сағат толыққанды демалу үшiн (қонақ үйлерде, кемпингiлерде) жағдайларды қамтамасыз етудi ескере отырып, жүргiзушiлердiң жұмысын ұйымдастырады.
11. Автомобиль көлiгiмен балаларды тасымалдау (экскурсиялық және туристiктен басқа) жолда 4 сағаттан артық болған кезiнде және басқа көліктермен балаларды жеткiзудi ұйымдастыру мүмкiн болмаған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
12. Тапсырыс берушiнiң талабы бойынша қала маңындағы аймаққа немесе қалааралық қатынаста балалардың бiр жолғы тасымалдауын жүзеге асыратын тасымалдаушы техникалық жай-күйiн кезектен тыс тексеру үшiн жол полициясы бөлiмшелерiне автобусты жол жүру қарсаңында көрсетедi.
3. Автокөлiк құралдарына қойылатын талаптар
13. Балаларды тасымалдауға Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына сәйкес техникалық тексеруден өткен автокөлiк құралдары жiберiледi. Бұл ретте автобустардың конструкциясы мен техникалық жағдайы тиiстi стандарттардың талаптарына сай болуы қажет.
Балаларды тасымалдауға арналған автобустардың кемiнде екi есiктерiнiң болуы және мыналармен:
1) автобустың алдында және артында орнатылуы тиiс, жазу шрифт биiктiгi кемiнде 120 миллиметр қара түспен ресімделетін және тiк төртбұрышты қоршамаға салынатын "Балаларды тасымалдау" деген төрт бұрыш айыратын белгiмен;
2) сары түстi жылтыр шағын маягымен;
3) әрқайсысының сыйымдылығы кемiнде екi литр болатын оңай алынатын өрт сөндiргiштермен (бiреуi - жүргiзушiнiң кабинасында, басқасы – автобустың жолаушылар салонында);
4) екi алғашқы көмек дәрi қобдишаларымен (автомобильдi);
5) екi жылжуға қарсы тiректермен;
6) авариялық тоқтау белгiсiмен;
7) колоннада жол жүргенде – автобустың алдыңғы терезесiнде қозғалыс бағытымен оң жағында орнатылатын, автобустың колоннадағы орны көрсетiлген ақпараттық кестемен;

8) иметь санитарно–эпидемиологическое заключение.
14. Автобусы, микроавтобусы используемые для перевозок детей, должны иметь:
двери пассажирского салона и аварийные люки, открывающиеся и закрывающиеся без каких-либо помех. Двери не должны иметь острых или далеко отстоящих от их поверхности выступов;
крышу, аварийные люки и окна, которые в закрытом состоянии полностью предотвращают попадание атмосферных осадков в кабину водителя и пассажирский салон;
прочно закрепленные поручни и сидения; чистые и без порывов обшивки сидений и спинок кресел для пассажиров; ровные, без выступающих или незакрепленных деталей, подножки и пол салона.
Покрытие пола салона должно быть выполнено из сплошного материала без порывов;
прозрачные стекла окон, очищенные от пыли, грязи, краски и иных предметов, снижающих видимость через них. Каждый оконный проем не должен закрываться информационными или рекламными материалами более чем на 30 %;
пассажирский салон, отапливаемый в холодное и вентилируемый в жаркое время года, не загроможденный инструментом и запасными частями.
15. Влажная уборка салонов автобусов и микроавтобусов, используемых при регулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа, проводится не менее одного раза в смену и по мере загрязнения с применением моющих и дезинфицирующих средств.
16. Наружная мойка кузова проводится после окончания смены.
4. Порядок перевозок детей
17. Перевозка детей осуществляется автобусами, имеющими не менее двух дверей, техническое состояние которых отвечает требованиям, установленным Правилами перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом.
18. При организации перевозок в учебные заведения перевозчик совместно с местными исполнительными органами и администрацией учебных заведений, определяют маршруты и рациональные места посадки и высадки детей.
19. Площадки, отводимые для ожидающих автобус детей, должны быть достаточно большими, чтобы не допускать выхода детей на проезжую часть. Площадки имеют благоустроенные подходы и располагаются отдельно от остановочных пунктов маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
20. Заказчик перевозок детей в учебные заведения регулярно (не реже одного раза в месяц) проверяет состояние мест посадки и высадки детей.
21. Если перевозки детей осуществляются в темное время суток, то площадки должны иметь искусственное освещение.
22. В осенне-зимний период времени площадки должны очищаться от снега, льда, грязи.
23. Перевозка групп детей автобусами в период с 22.00 до 06.00 часов, а также в условиях недостаточной видимости (туман, снегопад, дождь) запрещается. В период суток с 22.00 до 06.00 часов в порядке исключения допускается перевозка детей к железнодорожным вокзалам и аэропортам и от них, а также при задержках в пути до ближайшего места отдыха (ночлега).
При неблагоприятных изменениях дорожных или метеорологических условий, создающих угрозу безопасности перевозок, в случаях, предусмотренных действующими нормативными документами о временном прекращении движения автобусов, перевозчик отменяет рейс и немедленно проинформирует об этом заказчика.

8) санитариялық – эпидемиологиялық қорытындысы болуы тиіс.
14. Балаларды тасымалдауға пайдаланатын автобустарда, шағын автобустарда мыналар болуы тиіс:
ешқандай кедергiсiз ашылып, жабылатын жолаушылар салонының есiктерi мен авариялық люктер. Есiктерде өткiр немесе олардың бетiнен алыс тұрған шығыңқы жерлер болмауы тиiс;
жабық жай-күйде жүргiзушiнiң кабинасы мен жолаушы салонына жауын-шашынның түсуiн толық болдырмайтын төбе, авариялық люктер және терезелер;
берiк бекiтiлген тұтқалар және отырғыштар;
жолаушыларға арналған креслолардың отырғыштары мен арқалықтарының таза және жыртықсыз тыстары;
тегiс, шығыңқы жерлерi немесе бекiтiлмеген бөлшектерi жоқ баспалдақтары мен салонның еденi.
Салон еденiнiң жамылғысы жыртықсыз материалдан жасалуы тиiс;
шаңнан, кiрден, бояудан және олар арқылы көрудi төмендететiн өзге де заттардан тазартылған терезелердiң мөлдiр шынылары. Терезе ойығын ақпараттық немесе жарнамалық материалдармен 30 %-дан артық жабуға тыйым салынады;
жылдың суық мезгiлiнде жылытылатын және ыстық мезгiлiнде желдетiлетiн, құрал-сайман және қосалқы бөлшектер тиелмеген жолаушылар салоны.
15. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау кезiнде пайдаланылатын автобустар мен шағын автобустардың салондарын ылғалды жинау ауысымда кемiнде бiр рет және ластану шамасы бойынша жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүргiзiледi.
16. Сыртқы кузовты жуу аусымнан кейiн өткізіледі.
4. Балаларды тасымалдау тәртiбi
17. Балаларды тасымалдау техникалық жағдайы автомобиль көлiгiмен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидасының талаптарына жауап беретін, кемiнде екi есiгi бар автобустармен жүзеге асырылады.
18. Оқу орындарына тасымалдауды ұйымдастыру кезiнде тасымалдаушы жергiлiктi атқарушы органдармен және оқу орындарының әкiмшiлiгiмен бiрлесiп маршруттарды және балаларды отырғызудың және түсiрудiң ұтымды орындарын белгiлейдi.
19. Автобусты күтiп тұрған балаларға арналған алаңшалар, олардың жүрiс бөлiгiне шығуын болдырмайтындай жеткiлiктi үлкен болуы тиiс.
Алаңдарда жайластырылған өту жолдары болуы және жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының аялдама пункттерiнен бөлек орналасуы тиiс.
20. Балаларды оқу орындарына тасымалдауға тапсырыс беруші балаларды отырғызу және түсіру орындарының жай-күйін тұрақты түрде (айына кемінде бір рет) тексереді.
21. Егер балаларды тасымалдау тәуліктің қараңғы мезгілінде жүзеге асырылса, онда алаңшалардың жасанды жарығы болуы тиіс.
22. Күзгі-қысқы кезеңде алаңдар қардан, мұздан, кірден тазартылуы тиіс.
23. Балалардың топтарын 22.00-ден бастап 06.00 сағатқа дейін автобустармен тасымалдау, сондай-ақ көрінім жеткіліксіз жағдайда (тұман, қар жауған, жаңбыр және басқалар) тыйым салынады. Тәулiктiң 22.00 сағатынан бастап 06.00 сағатына дейiн темiржол вокзалдарына және әуежайларға және олардан, сондай-ақ жақын арадағы демалыс орнына (қонатын жерге) дейiн жолда кiдiрiп қалған кезде балаларды тасымалдауға рұқсат етiледi.
Тасымалдау қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн жол және метеорологиялық жағдайлардың қолайсыз өзгеруi кезiнде, автобустардың қозғалысын уақытша тоқтату туралы қолданыстағы нормативтiк құжаттарда көзделген жағдайда тасымалдаушы рейстi алып тастауға және бұл туралы тапсырыс берушiге дереу хабарлауға тиiс.

24. Расписание движения автобусов согласовывается перевозчиком и заказчиком.
При неблагоприятных изменениях дорожных условий, при иных обстоятельствах (ограничение движения, появление временных препятствий, при которых водитель не может ехать в соответствии с расписанием не повышая скорости), расписание корректируется в сторону снижения скорости (увеличения времени движения). Об изменении расписания перевозчик оповещает заказчика, который принимает меры по своевременному оповещению детей.
25. При подготовке к массовым перевозкам детей и перевозке детей на дальние расстояния перевозчик совместно с заказчиком проверяет наличие площадки для стоянки автобусов в пункте сбора детей и в пункте прибытия, наличие посадочной площадки.
Места посадки и высадки располагаются на расстоянии не менее 30 метров от места стоянки автобуса.
26. На каждый автобус, осуществляющий перевозку детей, заказчик назначает ответственных лиц из числа сотрудников организации - заказчика или родителей, которые сопровождают детей до места их назначения (при осуществлении регулярных перевозок детей в школу, иные учебные заведения допускается назначать ответственными учащихся старших классов (16 и более лет), прошедших специальный инструктаж для сопровождающих).
27. Водителю автобуса при перевозке детей запрещается:
1) следовать со скоростью более 60 километров в час;
2) изменять маршрут следования;
3) перевозить в салоне автобуса, в котором находятся дети, любой груз, багаж или инвентарь, кроме ручной клади и личных вещей детей;
4) выходить из салона автобуса при наличии детей в автобусе, в том числе при посадке и высадке детей;
5) при следовании в автомобильной колонне производить обгон впереди идущего автобуса;
6) осуществлять движение автобуса задним ходом;
7) покидать свое место или оставлять транспортное средство, если им не приняты меры, исключающие самопроизвольное движение транспортного средства или использование его в отсутствие водителя.

24. Автобустардың қозғалыс кестесiн тасымалдаушы мен тапсырыс берушi келiседi.
Жол жағдайларының қолайсыз өзгеруi кезiнде, басқа жағдайлар кезiнде (қозғалысқа шек қою, уақытша кедергiлердiң көрiнуi, бұл жағдайда жүргiзушi кестеге сәйкес жылдамдықты жоғарылатпай жүре алмайды), кесте жылдамдықты төмендету жағына (қозғалыс уақыттарының артуына) түзетiлген болуы тиiс. Кестенiң өзгеруi туралы тасымалдаушы тапсырыс берушiге хабарлауы тиiс, ол балаларды дер кезiнде хабарландыру бойынша шаралар қабылдайды.
25. Балаларды жаппай тасымалдауға және алыс жерлерге балаларды тасымалдауға дайындық кезiнде тасымалдаушы тапсырыс берушiмен бiрлесiп балалардың жиналу пунктiнде және келу пунктiнде автобустардың аялдауы үшiн алаңшалардың болуын, отырғызу алаңшаларының болуын тексередi.
Отырғызу және түсiру орындары автобус тұрағынан кемiнде 30 метр қашықтықта орналасуы тиiс.
26. Тапсырыс берушi балаларды тасымалдайтын әрбiр автобусқа балалармен оларды жеткiзу орнына дейiн алып жүретiн, тапсырыс берушi-ұйым қызметкерлерiнiң немесе ата-аналарының iшiнен жауаптыларды белгiлейдi (мектепке, өзге бiлiм беру ұйымдарына балаларды тұрақты тасымалдауды жүзеге асырған кезде жауапты ретiнде ерiп жүрушiлер үшiн арнайы нұсқама алған жоғары сынып оқушыларын (16 жастан жоғары) белгiлеуге жол берiледi).
27. Балаларды тасымалдау кезiнде автобустың жүргiзушiсiне мыналарға тыйым салынады:
1) сағатына 60 километр артық жылдамдықпен жүруге;
2) жүру маршрутын өзгертуге;
3) балалар бар автобус салонында қол жүгi мен балалардың жеке заттарынан басқа кез келген жүктi, багажды немесе мүкәммалды тасымалдауға;
4) автобуста балалар болған кезiнде, соның iшiнде балаларды отырғызу және түсiру кезiнде автобус салонынан шығуға;
5) автомобиль легiнде жүру кезiнде алда жүрген автобусты басып озуға;
6) автобуспен артқа қарай қозғалысты жүзеге асыруға;
7) егер ол көлiк құралының өздiгiнен қозғалуын немесе оны жүргiзушi жоқ болғанда пайдалануын болдырмау шараларын қолданбаса, өз орнын тастап кетуге немесе көлiк құралын қалдыруға.