Об утверждении схемы и порядка подвоза детей в общеобразовательные школы проживающих в отдаленных населенных пунктах Жарминского района
Постановление акимата Жарминского района Восточно-Казахстанской области от 3 июля 2015 года № 212. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 30 июля 2015 года № 4080. Утратило силу - постановлением акимата Жарминского района Восточно-Казахстанской области от 18 марта 2016 года № 80
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата Жарминского района Восточно-Казахстанской области от 18.03.2016 № 80.
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
На основании подпункта 3-1) пункта 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 04 июля 2003 года № 476 "Об автомобильном транспорте", акимат Жарминского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить схему и порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Жарминского района согласно приложениям № 1 и № 2 к настоящему постановлению.
2. Организацию перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах поручить руководителю ГУ "Отдел образования Жарминского района" Оразгалиеву Б.Ж.
3. Осуществление контроля за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района Брынзова С.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
акима Жарминского района Т. Каимулдинов
Приложение № 1
к постановлению акимата
Жарминского района
от "03" июля 2015 года № 212
Схема
перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Жарминского района
Прямой маршрут Обратный маршрут
1
Начальная остановка: Центр населенного пункта Солнечное поселка Ауезова Жарминского района;
Конечная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Средняя школа Бакыршык" поселка Ауезова Жарминского района.
Начальная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Средняя школа Бакыршык" поселка Ауезова Жарминского района;
Конечная остановка: Центр населенного пункта Солнечное поселка Ауезова Жарминского района.
2
Начальная остановка: Центр населенного пункта Сарыарка города Шар Жарминского района;
Конечная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Средняя школа имени Кобдыкова" города Шар Жарминского района.
Начальная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Средняя школа имени Кобдыкова" города Шар Жарминского района;
Конечная остановка: Ценрт населенного пункта Сарыарка города Шар Жарминского района;
3
Начальная остановка: Центр разъезда № 10 поселка Жангизтобе Жарминского района;
Конечная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Комплекс Жангизтобинская средняя школа-детский сад" поселка Жанигизтобе Жарминского района.
Начальная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Комплекс Жангизтобинская средняя школа-детский сад" поселка Жанигизтобе Жарминского района;
Конечная остановка: Центр разъезда № 10 поселка Жангизтобе Жарминского района.
4
Начальная остановка:Автобусная остановка села Капай батыр Жарминского района;
Конечная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Многопрофильная школа- гимназия имени Абая" села Калбатау Жарминского района.
Начальная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Многопрофильная школа- гимназия имени Абая" села Калбатау Жарминского района;
Конечная остановка:Автобусная остановка села Капай батыр Жарминского района;
5
Начальная остановка:Центр населенного пункта Кызылжулдыз Жарминскогорайона;
Конечная остановка:Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреж-дения "Средняя школа имени Т. Хасенулы села Жарминского района.
Начальная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Средняя школа имени Т. Хасенулы" села Жарминского района;
Конечная остановка:Центр населенного пункта Кызылжулдыз Жарминского района;
6
Начальная остановка: Центр железно-дорожной станции Капанбулак Жарминского района;
Конечная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Средняя школа имени Т. Хасенулы" села Капанбулак Жарминского района.
Начальная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Средняя школа имени Т. Хасенулы" села Капанбулак Жарминского района.
Конечная остановка: Центр железно-дорожной станции Капанбулак Жарминского района;
7
Начальная остановка:Центр населенного пункта Новотаубинка поселка Суыкбулак Жарминского района;
Конечная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Средняя школа Суыкбулак" поселка Суыкбулак Жарминского района.
Начальная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Средняя школа Суыкбулак" поселка Суыкбулак Жарминского района;
Конечная остановка: Центр населенного пункта Новотаубинка поселка Суыкбулак Жарминского района;
8
Начальная остановка:Центр железно-дорожной станции Суыкбулак поселка Суыкбулак Жарминского района;
Конечная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Средняя школа Суыкбулак" поселка Суыкбулак Жарминского района.
Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Средняя школа Суыкбулак" поселка Суыкбулак Жарминского района.
Конечная остановка: Центр железно-дорожной станции Суыкбулак поселка Суыкбулак Жарминского района;
9
Начальная остановка:Центр откормочной площадки (Жанама) Ушбиикского сельского округа Жарминского района;
Конечная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Средняя школа имени Актайлак би" села Ушбиик Жарминского района.
Конечная остановка: Площадка в 50 метрах от коммунального государственного уреждения "Средняя школа имени Актайлак би" села Ушбиик Жарминского района.
Конечная остановка: Центр откормочной площадки (Жанама) Ушбиикского сельского округа Жарминского района;
Приложение № 2
к постановлению акимата
Жарминского района
от "03" июля 2015 года № 212
Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Жарминского района

Жарма ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы мен тәртібін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Жарма ауданы әкімдігінің 2015 жылғы 3 шілдедегі № 212 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 30 шілдеде № 4080 болып тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Жарма ауданы әкімдігінің 2016 жылғы 18 наурыздағы № 80 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Жарма ауданы әкімдігінің 18.03.2016 № 80 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 04 шілдедегі № 476 "Автомобиль көлігі туралы" Заңының 14 бабының 3-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес, Жарма ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының № 1 және № 2 қосымшаларына сәйкес Жарма ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы мен тәртібі бекітілсін.
2. "Жарма ауданының білім бөлімі" ММ-нің басшысы Б.Ж. Оразғалиевқа шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдауды ұйымдастыру тапсырылсын.
3. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау жетекшілік ететін аудан әкімінің орынбасары С. Брынзовқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жарма ауданы әкімінің
міндетін атқарушы Т. Каимулдинов
Жарма ауданы әкімдігінің
2015 жылғы "03" шілдедегі
212 қаулысына № 1 қосымша
Жарма ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы
Тура бағыт Кері бағыт
1
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Әуезов кентінің Солнечное елді мекенінің орталығы;
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Әуезов кентінің "Бақыршық орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша.
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Әуезов кентінің " Бақыршық орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша;
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Әуезов кентінің Солнечное елді мекенінің орталығы.
2
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Шар қаласының кентінің Сарыарқа елді мекенінің орталығы;
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Шар қаласының "Көбдіков атындағы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша.
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Шар қаласының "Көбдіков атындағы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік 50 метр қашықтықтағы алаңша;
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Шар қаласының кентінің Сарыарқа елді мекенінің орталығы.
3
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Жаңғызтөбе кентінің № 10 разъезд орталығы;
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Жаңғызтөбе кентінің "Жаңғызтөбе мектеп-балабақша кешені" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша.
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Жаңғызтөбе кентінің "Жаңғызтөбе мектеп-балабақша кешені" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша;
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Жаңғызтөбе кентінің № 10 разъезд орталығы.
4
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Қапай батыр ауылының автобус аялдамасы;
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Қалбатау ауылының "Абай атындағы көпсалалы мектеп-гимназия кешені" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша.
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Қалбатау ауылының "Абай атындағы көпсалалы мектеп-гиназия кешені" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша;
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Қапай батыр ауылының автобус аялдамасы.
5
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Қызылжұлдыз елді мекенінің орталығы;
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Қапанбұлақ ауылының "Т. Хасенұлы атындағы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша.
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Қапанбұлақ ауылының "Т. Хасенұлы атындағы көпсалалы мектеп-гимназия кешені" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша;
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Қызылжұлдыз елді мекенінің орталығы.
6
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Қапанбұлақ темір-жол станциясының орталығы;
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Қапанбұлақ ауылының "Т. Хасенұлы атындағы атындағы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша.
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Қапанбұлақ ауылының "Т. Хасенұлы атындағы көпсалалы мектеп-гимназия кешені" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша;
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Қапанбұлақ темір-жол станциясының орталығы.
7
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Суықбұлақ кентінің Новотаубинка елді мекенінің орталығы;
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Суықбұлақ кентінің "Суықбұлақ орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Суықбұлақ кентінің "Суықбұлақ орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша.
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Суықбұлақ кентінің Новотаубинка елді мекенінің орталығы;
8
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Суықбұлақ кентінің Суықбұлақ темір-жол станциясының орталығы;
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Суықбұлақ кентінің "Суықбұлақ орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша.
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Суықбұлақ кентінің "Суықбұлақ орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша.
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Суықбұлақ кентінің Суықбұлақ темір-жол станциясының орталығы;
9
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Үшбиік ауылдық округінің бордақылау алаңының (Жанама) орталығы;
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Үшбиік ауылының "Ақтайлақ би атындағы атындағы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша.
Бастапқы аялдама: Жарма ауданының Үшбиік ауылының "Ақтайлақ би атындағы атындағы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінен 50 метр қашықтықтағы алаңша.
Соңғы аялдама: Жарма ауданының Үшбиік ауылдық округінің бордақылау алаңының (Жанама) орталығы;
Жарма ауданы әкімдігінің
2015 жылғы "03" шілдедегі
212 қаулысына № 2 қосымша
Жарма ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың тәртібі

1. Порядок перевозок детей
1. Перевозки детей осуществляются автобусами, микроавтобусами, оборудованными в соответствии с требованиями законодательства к перевозке пассажиров и багажа автомобильным транспортом.
2. Перевозчиком детей (далее – Перевозчик) является организация образования, использующая для перевозки принадлежащие ей автобусы, с соблюдением требований законодательства к перевозкам пассажиров и багажа.
3. Перед выполнением перевозок Перевозчик оформляет решение об организации перевозки детей приказом, регламентировав в нем обязанности должностных лиц, маршрут следования и мероприятия по обеспечению безопасности детей.
4. При неблагоприятных изменениях дорожных или метеорологических условий, создающих угрозу безопасности перевозок, в случаях, предусмотренных действующими нормативными документами о временном прекращении движения автобусов, Перевозчик отменяет рейс и немедленно принимает меры по доведению информации об этом до перевозимых детей.
5. При неблагоприятных изменениях дорожных условий в иных обстоятельствах (ограничение движения, появление временных препятствий, при которых водитель не может ехать в соответствии с расписанием, не повышая скорости), расписание корректируется в сторону снижения скорости (увеличения времени движения).
6. На каждый автобус, осуществляющий перевозку детей, Перевозчик назначает ответственных сопровождающих лиц из числа своих сотрудников, прошедших подготовку по методам оказания доврачебной помощи и специальный инструктаж по обеспечению безопасности при перевозке детей автобусами.
7. Инструктаж проводит лицо, ответственное за обеспечение безопасности дорожного движения в организации образования.
8. Для перевозки детей допускаются водители, отвечающие требованиям законодательства Республики Казахстан.
9. Водителю автобуса при перевозке детей не допускается:
1) следовать со скоростью более 60 км/час;
2) изменять маршрут следования;
3) перевозить в салоне автобуса, в котором находятся дети, любой груз, багаж или инвентарь, кроме ручной клади и личных вещей детей;
4) выходить из салона автобуса при наличии детей в автобусе, в том числе при посадке и высадке детей;
5) осуществлять движение автобуса задним ходом;
6) покидать свое место или оставлять транспортное средство, если им не приняты меры, исключающие самопроизвольное движение транспортного средства или использование его в отсутствие водителя.
10. Движение автобуса с места посадки (высадки) водителю разрешается начинать только после сообщения сопровождающего об окончании посадки (высадки) и полного закрытия дверей автобуса.

1. Балаларды тасымалдау тәртібі
1. Балаларды тасымалдау жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен тасымалдау заңнамасының талаптарына сәйкес жабдықталған автобустармен, шағын автобустармен жүзеге асырылады.
2. Балаларды тасымалдаушы (бұдан әрі-Тасымалдаушы) тасымалдаушыларға қатысты заңнаманың талаптарын орындаумен өзіне тиесілі автобустарды тасымалдау үшін пайдаланатын білім беру ұйымы болып табылады.
3. Тасымалдаушы тасымалдауды орындау алдында бұйрықпен балалардың тасымалдауын ұйымдастыру туралы шешімді ресімдейді, онда лауазымды адамдардың міндеттерін, жүру маршрутын және балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар регламенттеледі.
4. Тасымалдау қауіпсіздігіне қатер төндіретін жол және метеорологиялық жағдайлардың қолайсыз өзгеруі кезінде, автобустардың қозғалысын уақытша тоқтату туралы қолданыстағы нормативтік құжаттарға көзделген жағдайда Тасымалдаушы рейсті алып тастауға және бұл туралы тапсырыс берушіге дереу хабарлауға тиіс.
5. Жол жағдайларының қолайсыз өзгеруi кезiнде, басқа жағдайлар кезiнде (қозғалысқа шек қою, уақытша кедергiлердiң көрiнуi, бұл жағдайда жүргiзушi кестеге сәйкес жылдамдықты жоғарылатпай жүре алмайды), кесте жылдамдықты төмендету жағына (қозғалыс уақыттарының артуына) түзетiлген болуы тиiс.
6. Тасымалдаушы балаларды тасымалдайтын әрбiр автобусқа өз қызметкерлерінің санынан алғашқы дәрiгерлiк көмек көрсету әдiстерi бойынша дайындықтан және балаларды автобуспен тасымалдау кезінде қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша арнайы нұсқамадан өткен жауапты еріп жүруші адамдарды белгiлейдi.
7. Нұсқауды білім беру мұйымдарына жолжүру қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге жауапты тұлға өткізеді.
8. Балаларды тасымалдау үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық талаптарына жауап беретін жүргізушілерге рұқсат беріледі.
9. Балаларды тасымалдау кезiнде автобустың жүргiзушiсiне мыналарға тыйым салынады:
1) сағатына 60 км артық жылдамдықпен жүруге;
2) жүру маршрутын өзгертуге;
3) балалар бар автобус салонында қол жүгi мен балалардың жеке заттарынан басқа кез келген жүктi, багажды немесе мүкәммалды тасымалдауға;
4) автобуста балалар болған кезiнде, соның iшiнде балаларды отырғызу және түсiру кезiнде автобус салонынан шығуға;
5) автобуспен артқа қарай қозғалысты жүзеге асыруға;
6) егер ол көлiк құралының өздiгiнен қозғалуын немесе оны жүргiзушi жоқ болғанда пайдалануын болдырмау шараларын қолданбаса, өз орнын тастап кетуге немесе көлiк құралын қалдыруға.
10. Ерiп жүрушi отырғызу (түсiру) аяқталғаны туралы хабар бергеннен және автобус есiктерi толық жабылғаннан кейiн жүргiзушiге отырғызу (түсiру) орнынан автобус қозғалысын бастауға рұқсат етiледi.

11. При подъезде транспортного средства сопровождающие не должны допускать выхода детей ему навстречу и нахождения их у проезжей части.
12. Сопровождающие подводят детей к месту посадки в организованном порядке (младших детей – построенных попарно). Посадка производится через переднюю дверь автобуса.
13. Сопровождающие обеспечивают надлежащий порядок среди детей во время посадки в автобус и высадки из него, при движении автобуса и во время остановок.
14. Посадка детей в автобус производится после полной остановки автобуса на посадочной площадке под руководством сопровождающих и под наблюдением водителя.
15. Во время поездки сопровождающие не допускают, чтобы дети:
1) стояли и ходили по салону;
2) прислонялись к дверям и окнам;
3) ставили тяжелые и неустойчивые личные вещи на верхние полки;
4) размещали ручную кладь в проходах и на площадках у входов (выходов);
5) высовывались в оконные проемы;
6) выбрасывали из окон мусор и какие-либо иные предметы;
7) отвлекали водителя от управления транспортным средством, кроме сообщений о ситуации, угрожающей здоровью и жизни пассажиров, направленных на предотвращение несчастного случая;
8) пользовались аварийным оборудованием в ситуациях, не угрожающих жизни и здоровью пассажиров;
9) открывали двери;
10) дрались, толкались, устраивали подвижные игры.
16. Высадка детей из автобуса во время стоянок (остановок) осуществляется через переднюю дверь. Первым из автобуса выходит сопровождающий. Во время стоянок (остановок) сопровождающий находится возле передней части автобуса и наблюдает за высадкой детей и за тем, чтобы дети не выбегали на проезжую часть дороги.
17. При высадке из автобуса каждый из детей переносит личные вещи одной рукой, а другой при спуске по ступенькам должен держаться за поручень. Рюкзаки и сумки, носимые через плечо, учащиеся должны снять с плеч и взять в руки, чтобы не потерять равновесие и не травмировать других пассажиров.
18. При высадке сопровождающие не допускают, чтобы дети:
1) двигаясь к двери, толкались, дрались;
2) спрыгивали со ступенек;
3) обходили транспортное средство со стороны проезжей части, выходили на нее;
4) устраивали подвижные игры вблизи проезжей части.
19. После высадки сопровождающие:
1) пересчитывают детей, прибывших к месту назначения;
2) в организованном порядке сопровождают их от места высадки и площадок для стоянки автобусов.
2. Заключительные положения
20. Отношения по перевозкам в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах района, не урегулированные настоящим порядком, регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

11. Көлiк құралы жақындаған кезде алып жүрушiлер балалардың жүгіріп шығуына және олардың жолдың жүретін бөлiгiнде болуына жол бермейдi.
12. Ерiп жүрушiлер балаларды отырғызу орнына ұйымдасқан тәртiпте (кiшi балаларды – екi-екiден сапқа тұрғызып) жеткiзедi. Отырғызу автобустың алдыңғы есiгi арқылы жүргiзiледi.
13. Ерiп жүрушiлер автобусқа отырғызу және одан түсiру, автобус қозғалысы кезiнде және аялдау уақытында балалар арасында тиiстi тәртiптi қамтамасыз етеді.
14. Балаларды автобусқа отырғызу ерiп жүрушiлердің басшылығымен және жүргiзушiнiң бақылауымен автобус толық тоқтағаннан кейiн отырғызу алаңында жүргiзiледi.
15. Сапар кезiнде ерiп жүрушiлер балалардың;
1) салонда тұруына және жүруiне;
2) есiктер мен терезелерге жантаюына;
3) жоғарғы сөрелерге ауыр және орнықсыз заттарды қоюына;
4) қол жүгiн өту жолдарына және кiреберiстегi (шыға берiстегi) алаңдарда орналастыруына;
5) терезе ойықтарынан бастарын шығаруына;
6) терезеден қоқысты және қандай болса да өзге заттарды тастауға;
7) жазатайым жағдайдың алдын алуға бағытталған жолаушылардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiретiн ахуал туралы хабарламалардан басқа жүргiзушiнi көлiк құралын басқарудан алаңдатуына;
8) жолаушылардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiрмейтiн жағдайларда авариялық жабдықтарды пайдалануына;
9) есiктердi ашуына;
10) төбелесуiне, итерiсуiне, қимыл ойындарын ойнауға жол бермейдi.
16. Тұрақтау (аялдау) кезiнде балаларды автобустан шығару алдыңғы есiк арқылы жүзеге асырылады. Автобустан бiрiншi болып ерiп жүрушi шығады. Тұрақтау (аялдау) кезiнде ерiп жүрушiлер: біреуі - автобустың алдыңғы бөлiгiнде, екіншісі –автобустың артында тұруы және балалардың түсуiн және содан кейiн балалардың жолдың жүру бөлiгiне жүгiрiп шықпауын бақылау қажет.
17. Автобустан шыққанда әрбiр бала жеке заттарын бiр қолымен көтерiп, ал екiншi қолымен баспалдақтардан түскенде тұтқадан ұстауы тиiс. Тепе-теңдiктi жоғалтпау және өзге жолаушыларды жарақаттандырмау үшiн иықпен көтерiп жүретiн рюкзактар мен сөмкелердi оқушылар иықтан шешiп, қолдарына алулары тиiс.
18. Түсiрген кезде ерiп жүрушiлер балалардың:
1) есiкке қарай қозғалғанда төбелесуiне, итерiсуiне;
2) баспалдақтардан секiруiне;
3) көлiк құралын жолдың жүргiншi бөлiгiнен айналып өтуiне, оған шығуына;
4) жүргiншi бөлiктiң маңында қимыл ойындар ойнауына жол бермейдi;
19. Түсiргеннен кейiн ерiп жүрушiлер;
1) жеткiзу орнына келген балаларды санап шығады;
2) ұйымдасқан түрде оларды түсiру орнынан және автобустардың тұрақтау алаңшаларынан ерiп жүреді.
2. Қорытынды ережелер
20. Ауданның шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдау бойынша осы тәртіппен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.