Об утверждении Правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Западно-Казахстанской области
Постановление акимата Западно-Казахстанской области от 13 апреля 2015 года № 98. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 22 мая 2015 года № 3914. Утратило силу постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 8 августа 2022 года № 150
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 08.08.2022 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь Экологическим кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Западно-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета норм образования накопления коммунальных отходов в Западно-Казахстанской области.
2. Государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Западно-Казахстанской области" (Даулетжанов А. М.) обеспечить государственную регистрацию данного постановления в органах юстиции, его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Западно-Казахстанской области Бадашева А. Б.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Аким области Н. Ногаев
Утвержден
постановлением акимата
Западно-Казахстанской области
от 13 апреля 2015 года № 98
Правила
расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
в Западно-Казахстанской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Западно-Казахстанской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 25 ноября 2014 года № 145 "Об утверждении Типовых правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов" и определяют порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов.
2. К коммунальным отходам относятся твердые бытовые отходы и отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования.
2. Порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
3. Нормы образования и накопления коммунальных отходов устанавливаются отдельно для всех объектов жилищного фонда, для нежилых помещений.

Батыс Қазақстан облысында коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу қағидаларын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2015 жылғы 13 сәуірдегі № 98 қаулысы. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 22 мамырда № 3914 болып тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы 2022 жылғы 8 тамыздағы № 150 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 08.08.2022 № 150 қаулысымен (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа ала отырып, Батыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Батыс Қазақстан облысында коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу қағидалары бекітілсін.
2. "Батыс Қазақстан облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі (А. М. Дәулетжанов) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және бұқаралық ақпарат құралдарында оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Батыс Қазақстан облысы әкімінің орынбасары А. Б. Бадашевқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Н. Ноғаев
Батыс Қазақстан облысы
әкімдігінің
2015 жылғы 13 сәуірдегі
№ 98 қаулысымен бекітілген
Батыс Қазақстан облысында коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Батыс Қазақстан облысында коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 25 қарашадағы № 145 "Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді және коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеудің тәртібін анықтайды.
2. Коммуналдық қалдықтарға тұрмыстық қатты қалдықтар және елдi мекендерде, оның iшiнде адамның тiршiлiк әрекетi нәтижесiнде түзілген тұтыну қалдықтары, сондай-ақ құрамы мен түзілу сипаты жағынан осыларға ұқсас өндiрiс қалдықтары жатады.
2. Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу тәртібі
3. Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормалары тұрғын үй қорының барлық объектілері, тұрғын емес үй-жайлар үшін жеке-жеке белгіленеді.

4. Нормы образования и накопления коммунальных отходов определяются для всех видов объектов жилищного фонда и по нежилым помещениям согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Определение норм образования и накопления коммунальных отходов производится путем проведения натурных замеров с последующим расчетом объема накопления на расчетную единицу.
6. Для проведения натурных замеров выделяются объекты жилого фонда двух типов с различным уровнем благоустройства:
1) благоустроенные дома, имеющие водопровод, канализацию, газоснабжение, центральное отопление, мусоропровод;
2) неблагоустроенные дома с печным отоплением, не имеющие водопровода и канализации.
7. Для определения норм образования и накопления коммунальных отходов, образующихся от населения, выделяются участки со следующим количеством проживающего населения:
в городах с населением до 300 тысяч человек участки выбираются с охватом 2% населения общего числа жителей по каждому виду благоустройства;
в городах с населением от 300 до 500 тысяч человек - 1%.
8. На выбранные объекты перед проведением замеров местными исполнительными органами совместно с организацией, осуществляющей сбор и вывоз коммунальных отходов, составляются коммунальные паспорта жилищного фонда и нежилых помещений по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Для определения объема и массы образованных и накопленных коммунальных отходов применяют мерную линейку и весовое оборудование.
10. Перед началом замера отходы в контейнере разравниваются и с помощью мерной линейки определяется объем отходов.
11. Масса накапливающихся отходов определяется путем взвешивания заполненных контейнеров и последующего вычитания массы порожнего контейнера.
12. В случае если общий объем образованных и накопленных коммунальных отходов одного участка полностью заполняет кузов специальной техники (мусоровоза) и дальнейшая загрузка с других участков невозможна, допускается определение массы отходов проводить путем взвешивания загруженной и порожней машины на автомобильных весах.
13. Данные по массе и объему образованных и накопленных коммунальных отходах вносятся в бланк первичных записей по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
14. После обработки первичных материалов, по замерам полученные данные (масса, объем) каждого объекта суммируются по дням недели и заносятся в сводную сезонную ведомость образования и накопления коммунальных отходов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
15. После проведения сезонных замеров, данные (масса, объем) вносятся в сводную годовую ведомость образования и накопления коммунальных отходов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

4. Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормалары осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тұрғын үй қорының барлық объектілері үшін және тұрғын емес үй-жайлар бойынша анықталады.
5. Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормалары кейіннен есептік бірлікке жинақталу көлемін есептей отырып, заттай өлшеу жүргізу жолымен анықталады.
6. Заттай өлшеу жүргізу үшін жайлылық деңгейі әртүрлі екі үлгідегі тұрғын үй қорының объектілері бөлінеді:
1) су құбыры, кәріз, газбен жабдықтау, орталықтан жылыту, қоқыс құбыры бар жайлы тұрғын үй;
2) пешпен жылытылатын, су құбыры мен кәрізі жоқ жайлы емес тұрғын үй.
7. Тұрғындар тарапынан түзілетін коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын анықтау үшін тұрғылықты халықтың мынадай саны бар учаскелер бөліп алынады:
халқының саны 300 мың адамға дейінгі қалаларда учаскелер жайлылықтың әрбір түрі бойынша тұрғындардың жалпы санының 2%-ын;
халқының саны 300-ден 500 мың адамға дейінгі қалаларда - 1%-ын қамти отырып таңдалады.
8. Таңдап алынған объектілерде өлшеу жүргізер алдында жергілікті атқарушы органдар коммуналдық қалдықтарды жинау мен шығаруды жүзеге асыратын ұйымдармен бірлесіп, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша тұрғын үй қоры мен тұрғын емес үй-жайлардың коммуналдық паспорттарын жасайды.
9. Түзілген және жинақталған коммуналдық қалдықтардың салмағы мен көлемін анықтау үшін өлшеу сызғышы мен салмақ өлшеу жабдығы пайдаланылады.
10. Өлшеуді бастамас бұрын контейнердегі қалдықтар тегістеледі және өлшеу сызғышының көмегімен қалдықтың көлемі анықталады.
11. Жинақталған қалдықтардың салмағы толған контейнерлерді өлшеу жолымен және кейін бос контейнердің салмағын алып тастау арқылы анықталады.
12. Егер бір учаскеде түзілген және жинақталған қалдықтардың жалпы көлемі арнайы техниканың (қоқыс тасығыштың) шанағын толтырған және басқа учаскелерден қоқысты тиеу мүмкін болмаған жағдайда, қалдықтардың салмағын қоқыс тиелген және бос машиналарды автомобиль таразысында өлшеу жолымен анықтауға рұқсат етіледі.
13. Түзілген және жинақталған қалдықтардың салмағы мен көлемі жөніндегі деректер осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бастапқы жазба бланкісіне жазылады.
14. Өлшеу бойынша бастапқы материалдарды өңдегеннен кейін әрбір объектінің алынған деректері (салмағы, көлемі) аптаның күндері бойынша жалпы саны шығарылады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жиынтық маусымдық ведомосына енгізіледі.
15. Маусымдық өлшеу жүргізілгеннен кейін деректер (салмақ, көлем) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жиынтық жылдық ведомосына енгізіледі.

16. Сбор коммунальных отходов, предполагаемых к замеру по определенному объекту, должен исключать смешивание коммунальных отходов от других объектов.
17. При определении накопления коммунальных отходов используются стандартные контейнеры одинаковой емкости. С целью более полного учета отходов и определения коэффициента неравномерности образования и накопления предусматривается установка дополнительных контейнеров, необходимость установки которых и их количество уточняется при обследовании выбранных участков.
За сутки до начала замеров все контейнеры должны быть полностью очищены.
18. Обработка первичных материалов по замерам производится не позднее, чем на следующий день после их проведения.
19. Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов производится согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам расчета норм
образования и накопления
коммунальных отходов
в Западно-Казахстанской области
Виды объектов жилищного фонда и нежилые помещения

16. Белгілі бір объекті бойынша өлшеу болжанып отырған коммуналдық қалдықтарды жинағанда басқа объектілердің коммуналдық қалдықтары араласып кетпеуге тиіс.
17. Қалдықтардың жинақталуын анықтаған кезде бірдей сыйымдылықтағы стандартты контейнерлер пайдаланылады. Қалдықтарды барынша толық есепке алу және біркелкі емес түзілу мен жинақталу коэффициентін анықтау мақсатында қосымша контейнерлер орнату көзделеді, оларды орнату қажеттілігі мен олардың саны таңдап алынған учаскелерді тексерген кезде нақтыланады.
Өлшеу басталғанға дейін бір тәулік бұрын барлық контейнерлер толық тазартылуға тиіс.
18. Өлшеу бойынша бастапқы материалдарды өңдеу өлшеу жүргізген күннен кейінгі келесі күннен кешіктірмей жүргізіледі.
19. Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Батыс Қазақстан облысында
коммуналдық қалдықтардың
түзілуі мен жинақталу
нормаларын есептеу
қағидаларына
1-қосымша
Тұрғын үй қоры мен тұрғын емес үй-жайлар объектілерінің түрлері

Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенным постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.02.2020 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня официального опубликования).
Объект накопления коммунальных отходов
Расчетная единица
1
Домовладения благоустроенные и неблагоустроенные
1 житель
2
Общежития, интернаты, детские дома, дома престарелых и тому подобное
1 место
3
Гостиницы, санатории, дома отдыха
1 место
4
Детские сады, ясли
1 место
5
Учреждения, организации, офисы, банки, отделения связи
1 сотрудник
6
Поликлиники
1 посещение
7
Больницы, прочие лечебно–профилактические учреждения
1 койко-место
8
Школы и другие учебные заведения
1 учащийся
9
Рестораны, кафе, учреждения общественного питания
1 посадочное место
10
Театры, кинотеатры, концертные залы, ночные клубы, казино, залы игровых автоматов
1 посадочное место
11
Музеи, выставки
1 м2 общей площади
12
Стадионы, спортивные площадки
1 место по проекту
13
Спортивные, танцевальные и игровые залы
1 м2 общей площади
14
Продовольственные, промтоварные магазины, супермаркеты
1 м2 торговой площади
15
Торговля с машин
1 м2 торгового места
16
Оптовые базы, склады продовольственных и промышленных товаров
1 м2 общей площади
17
Центры обслуживания населения
1 м2 общей площади
18
Вокзалы, автовокзалы, аэропорты
1 м2 общей площади
19
Пляжи
1 м2 общей площади
20
Аптеки
1 м2 торговой площади
21
Автостоянки, автомойки, авто-заправочные станции, гаражи
1 машино-место
22
Автомастерские
1 работник
23
Гаражные кооперативы
на 1 гараж
24
Парикмахерские, косметические салоны
1 рабочее место
25
Прачечные, химчистки, ремонт бытовой техники, швейные ателье
1 м2 общей площади
26
Мастерские ювелирные, по ремонту обуви, часов
1 м2 общей площади
27
Мелкий ремонт и услуги (изготовление ключей и так далее)
1 рабочее место
28
Бани, сауны
1 м2 общей площади
29
Юридические лица, организующие массовые мероприятия на территории города
1000 участников
30
Садоводческие кооперативы
1 участок
Приложение 2
к Правилам расчета норм
образования и накопления
коммунальных отходов
в Западно-Казахстанской области
Форма
Коммунальный паспорт объекта жилищного фонда
Город ___________________________________________________________
1. Адрес _________________________________________________________
2. Этажность _____________________________________________________
3. Номер домовладения ____________________________________________
4. Количество проживающих, чел. __________________________________
5. Уровень благоустройства:
а) наличие водопровода, канализации, газа____________________________
б) вид отопления (центральное, печное, местное)______________________
в) вид топлива - уголь (каменный, бурый), дрова, газ___________________
г) наличие мусоропровода __________________________________________
д) площадь дворовой территории, м2 _________________________________
в том числе:
под зелеными насаждениями _______________________________________
под твердым покрытием ___________________________________________
из них тротуары __________________________________________________

Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.02.2020 № 20 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Коммуналдық қалдықтар жинақталатын объектілер
Есептік бірлік
1
Жайлы және жайлы емес үйлер
1 тұрғын
2
Жатақханалар, интернаттар, балалар үйлері, қарттар үйлері және тағы сол сияқтылар
1 орын
3
Қонақ үйлер, санаторийлер, демалыс үйлері
1 орын
4
Балабақшалар, бөбекжайлар
1 орын
5
Мекемелер, ұйымдар, офистер, банктер, байланыс бөлімшелері
1 қызметкер
6
Емханалар
1 келіп кету
7
Ауруханалар, өзге де емдеу–сауықтыру мекемелері
1 төсек - орын
8
Мектептер және өзге де оқу орындары
1 оқушы
9
Мейрамханалар, дәмханалар, қоғамдық тамақтану мекемелері
1 отыратын орын
10
Театрлар, кинотеатрлар, концерт залдары, түнгі клубтар, ойынханалар, ойын автоматтарының залы
1 отыратын орын
11
Мұражайлар, көрмелер
Жалпы алаңы 1 м2
12
Стадиондар, спорт алаңдары
Жоба бойынша 1 орын
13
Спорт, би және ойын залдары
Жалпы алаңы 1 м2
14
Азық-түлік, өнеркәсіптік тауар дүкендері, супермаркеттер
сауда алаңы 1 м2
15
Машиналардан сату
сауда орнының 1 м2
16
Көтерме базалары, азық-түлік және өнеркәсіп тауарларының қоймалары
Жалпы алаңы 1 м2
17
Халыққа қызмет көрсету орталықтары
Жалпы алаңы 1 м2
18
Вокзалдар, автовокзалдар, әуежайлар
Жалпы алаңы 1 м2
19
Жағажайлар
Жалпы алаңы 1 м2
20
Дәріханалар
Сауда алаңы 1 м2
21
Автотұрақтар, автомобильді жуу орындары, автомобильдерге жанармай құю бекеттері, гараждар
1 машина-орын
22
Автомобиль шеберханалары
1 жұмысшы
23
Гараж кооперативтері
1 гаражға
24
Шаштараздар, косметикалық салондар
1 жұмыс орны
25
Кір жуатын орындар, химиялық тазалау орындары, тұрмыстық техниканы жөндеу орындары, тігін ательесі
Жалпы алаңы 1 м2
26
Зергерлік, аяқ киімді, сағаттарды жөндеу шеберханалары
Жалпы алаңы 1 м2
27
Жөндеу және қызмет көрсету орындары (кілттер жасау және тағы басқалар)
1 жұмыс орны
28
Моншалар, сауналар
Жалпы алаңы 1 м2
29
Қаланың аумағында жаппай іс-шаралар ұйымдастыратын заңды тұлғалар
1000 қатысушы
30
Бау-бақша кооперативтері
1 учаске
Батыс Қазақстан облысында
коммуналдық қалдықтардың
түзілуі мен жинақталу
нормаларын есептеу
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Тұрғын үй қоры объектісінің коммуналдық паспорты
Қала ___________________________________________________________
1. Мекен жайы ___________________________________________________
2. Қабаттылығы _________________________________________________
3. Үйдің нөмірі __________________________________________________
4. Тұрып жатқан адамдардың саны, адам ____________________________
5. Жайлылық деңгейі:
а) су құбырының, газдың, кәріздің болуы ____________________________
б) жылу беру түрі (орталықтан, пешпен, жергілікті) ___________________
в) отынның түрі - көмір (таскөмір, қоңыртемір), ағаш отын, газ
_______________________________________________________________
г) қоқыс құбырының болуы _______________________________________
д) аула аумағының алаңы, м2 ______________________________________
соның ішінде:
жасыл екпелер бар _______________________________________________
жабыны қатты __________________________________________________
оның ішінде жаяу соқпақтар ______________________________________

6. Тип контейнеров, их количество и емкость__________________________
7. Периодичность вывоза отходов ___________________________________
8. Производится ли раздельный сбор вторичного сырья? (каких и сколько)
_________________________________________________________________
Подписи:
Ф.И.О., должность
Форма
Коммунальный паспорт объектов нежилых помещений
Город __________________________________________________________
1. Наименование объекта__________________________________________
2. Адрес ________________________________________________________
3. Встроенные или отдельно стоящие (для последнего указать этажность)
________________________________________________________________
4. Количество мест (работников и так далее) _________________________
5. Пропускная способность в сутки:
для зрелищных предприятий (число мест) ____________________________
для предприятий общественного питания (число блюд)_________________
6. Количество обслуживающего персонала, чел. _______________________
7. Общая площадь помещений, м2___________________________________
В том числе:
торговая _________________________________________________________
складская и подсобная_____________________________________________
8. Площадь дворовой территории, м2 ________________________________
В том числе:
под зелеными насаждениями _______________________________________
под твердым покрытием ___________________________________________
9. Тип контейнеров, их количество и емкость_________________________
10. Периодичность вывоза отходов __________________________________
11. Производится ли раздельный сбор пищевых отходов и вторсырья?
(каких и сколько)________________________________________________
Подписи:
Ф.И.О., должность
Приложение 3
к Правилам расчета норм
образования и накопления
коммунальных отходов
в Западно-Казахстанской
области
Форма
Бланк первичных записей
_________________
(дата)
по объекту ______________________________________________________
(наименование, адрес)
№ п-н контейнера
Высота слоя собранных отходов, h, м
Площадь основания контейнера, S, м2
Объем отходов в контейнере, h·S, м3
Масса загруженного контейнера (мусоровоза)с отходами, mз, кг
Масса порожнего контейнера (мусоровоза), mп, кг
Масса отходов в контейнере, mз - mп
1
2
3
Итого за сутки
Vсут
mсут
Приложение 4
к Правилам расчета норм
образования и накопления
коммунальных отходов
в Западно-Казахстанской области
Форма
Сводная месячная (сезонная) ведомость образования и накопления коммунальных отходов по группам объектов
Период с "____" по "____" ________________ месяца 20_____ года
Тип благоустройства ________________________________________
День недели
Наименование объекта
Вид деятельности объекта
Количество расчетных единиц
Объем-масса накопленных коммунальных отходов
Средняя плотность кг-м3
Всего отобрано втор. сырья (при раздельном сборе)
общее
на 1 расчетную единицу
кг
м3
кг
м3
кг
м3
Понедельник
Вторник
Среда
Четверг
Пятница
Суббота
Воскресенье
Всего
Среднее за сутки
Подписи
Ф.И.О., должность
Приложение 5
к Правилам расчета норм
образования и накопления
коммунальных отходов
в Западно-Казахстанской области
Форма
Сводная годовая ведомость образования и накопления коммунальных отходов
Тип благоустройства _____________________________________________
Объект
Месяц
Количество измеряемых единиц
Накопление отходов
Коэффициент неравномерности
Раздельный сбор, кг
общее
на 1 измеряемую единицу
общее
на 1 измеряемую единицу
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
Всего
Среднее за сутки
Подписи
Ф.И.О., должность
Приложение 6
к Правилам расчета норм
образования и накопления
коммунальных отходов
в Западно-Казахстанской
области
Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов

6. Контейнерлердің типтері, олардың саны және сыйымдылығы
_______________________________________________________________
7. Қоқысты шығару кезеңділігі ____________________________________
8. Қайталама шикізатты бөлек жинау жүргізіле ме? (қандай және қанша)
_______________________________________________________________
Қолдары:
Т.А.Ә., лауазымы
Нысан
Тұрғын емес үй-жайлар объектілерінің коммуналдық паспорты
Қала _________________________________________________________
1. Объектінің атауы _____________________________________________
___________________________________________________________
2. Мекен жайы _________________________________________________
3. Жапсарлас салынған немесе жеке тұрған (соңғысының қабатын көрсету қажет)
________________________________________________________
4. Орын саны (қызметкерлер және тағы басқа) ________________________
5. Тәулігіне өткізу қабілеті:
ойын-сауық кәсіпорындары үшін (орын саны) ________________________
қоғамдық тамақтану кәсіпорындары үшін (тағам түрі) _________________
6. Қызмет көрсететін персоналдың саны, адам _______________________
7. Үй-жайдың жалпы алаңы, м2 ___________________________________
Оның ішінде:
сауда алаңы ___________________________________________________
қоймалық және қосалқы алаң _____________________________________
8. Аула аумағының алаңы, м2 _____________________________________
Оның ішінде:
жасыл екпелер бар________________________________________________
жабын қатты _____________________________________________________
9. Контейнерлердің типі, олардың саны және сыйымдылығы ___________
10. Қалдықтарды шығару мерзімі _________________________________
11. Тамақ қалдықтарын және қайталама шикізатты бөлек жинау жүргізіле ме?
(қандай және қанша) _________________________________
Қолдары:
Т.А.Ә., лауазымы
Батыс Қазақстан облысында
коммуналдық қалдықтардың
түзілуі мен жинақталу
нормаларын есептеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бастапқы жазба бланкісі
_________________
(күні)
_______________________________________________объектісі бойынша
(атауы, мекенжайы)
Контейнердің р-с №
Жиналған қалдықтар қабатының биіктігі, h, м
Контейнер негізінің алаңы, S, м2
Контейнердегі қалдықтардың көлемі, h*S, м3
Қалдықтар тиелген контейнердің массасы (қоқыс тасығыш), mз, кг
Бос контейнердің салмағы (қоқыс тасығыш), mп, кг
Контейнердегі қалдықтардың салмағы, mз - mп
1
2
3
Тәулік ішіндегі жиыны
Vтәу
mтәу
Батыс Қазақстан облысында
коммуналдық қалдықтардың
түзілуімен жинақталу
нормаларын есептеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Объектілердің топтары бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жиынтық айлық (маусымдық) ведомосы
20__ жылғы ___ _____________ бастап ___ ____________ дейін
Жайлылық типі _________________________________________
Аптаның күндері
Объектінің атауы
Объектінің қызмет түрі
Есептік бірліктің саны
Жинақталған коммуналдық қалдықтардың көлемі-салмағы
Орташа тығыздығы, кг-м3
Барлығы қайталама шикізат іріктеп алынды (бөлек жинаған кезде)
жалпы
1 есептік бірлікке
кг
м3
кг
м3
кг
м3
Дүйсенбі
Сейсенбі
Сәрсенбі
Бейсенбі
Жұма
Сенбі
Жексенбі
Тәулігіне орташа
Қолдары
Т.А.Ә., лауазымы
Батыс Қазақстан облысында
коммуналдық қалдықтардың
түзілуі мен жинақталу
нормаларын есептеу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жиынтық жылдық ведомосы
Жайлылық типі _________________________________________________
Объект
Ай
Өлшенетін бірліктің саны
Қалдықтардың жиналуы
Біртекті емес коэффициент
Бөлек жинау, кг
жалпы
өлшенетін 1 бірлікке
жалпы
өлшенетін 1 бірлікке
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Барлығы
Тәулігіне орташа
Қолдары
Т.А.Ә., лауазымы
Батыс Қазақстан облысында
коммуналдық қалдықтардың
түзілуі мен жинақталу
нормаларын есептеу
қағидаларына
6-қосымша
Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу

1. Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов производится следующим образом:
1) определение объема образованных и накопленных коммунальных отходов в одном контейнере для сбора коммунальных отходов на объекте в сутки (Vконт, м3):
Vконт= *S
где, h - высота от основания контейнера до верхней точки накопленных коммунальных отходов, м;
S - площадь основания контейнера, м2;
2) определение общего объема образования и накопления коммунальных отходов на контейнерной площадке (Vсут, м3) в случае, если количество контейнеров для сбора коммунальных отходов на контейнерной площадке объекта более одного:
Vсут=Vконт1+Vконт2+Vконт3….
где, Vконт1, Vконт2, Vконт3 - суточные объемы образования и накопления коммунальных отходов по каждому контейнеру, расположенному на контейнерной площадке. Расчет производится в зависимости от количества контейнеров, расположенных на контейнерной площадке;
3) определение суточной массы коммунальных отходов, накопленных в контейнере для сбора коммунальных отходов (mконт, кг) производят по формуле:
mконт=m3-mп
где m3 - масса загруженного контейнера с отходами, кг;
mп - масса порожнего контейнера с отходами, кг;
4) определение суточной массы коммунальных отходов, образовавшихся на объекте (mсут, кг) производят по формуле:
mсут=mконт1+mконт2 + mконт3….
где mконт1, mконт2, mконт3 - суточная масса коммунальных отходов по каждому контейнеру, расположенному на контейнерной площадке. Расчет производится в зависимости от количества контейнеров, расположенных на контейнерной площадке;
5) нормы накопления определяются по сезонам года. Замеры проводятся в течение семи дней (без перерыва) в одно и то же время суток до вывоза отходов с контейнерной площадки согласно графику обслуживания.
Сроки проведения замеров: зима-декабрь-январь; весна-апрель-май; лето-июнь-июль; осень-сентябрь-октябрь.
Определение объема коммунальных отходов (Vсез, м3) на объекте в течение сезонного периода наблюдений проводят по формуле:
Vсез=Vсут1+Vсут2+….+Vсут7
где Vсут1, Vсут2 - объем образования коммунальных отходов на объекте за каждые сутки в определенный сезон;
6) определение массы коммунальных отходов, образовавшихся на объекте в течение сезонного периода (mсез, кг) производят по формуле:
mсез=mсут1+mсут2+….+mсут7
где mсут1, mсут2 - масса коммунальных отходов на объекте за сутки в определенный сезон;
7) определение суточной среднесезонной нормы коммунальных отходов на количество источников образования коммунальных отходов на объекте (расчетная единица) производят по формуле:
по объему (Vсс, м3):
Vcc=Vсез / (n × a)
по массе (mсс, кг):
mсс=mсез / (n × a)
где n - количество суток наблюдений в течение сезонного периода; а - количество расчетных единиц;

1. Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу былайша жүргізіледі:
1) бір тәулікте объектіде коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған бір контейнерде түзілген және жинақталған қалдықтардың көлемін анықтау (Vконт., м3):
Vконт=h*S
мұндағы h - контейнердің түбінен бастап жинақталған коммуналдық қалдықтардың жоғарғы нүктесіне дейінгі биіктік, м;
S - контейнер түбінің алаңы, м2;
2) контейнерлік алаңда коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жалпы көлемін анықтау (Vтәу, м3), егер контейнерлік алаңда коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған контейнерлердің саны бірден артық болса:
Vтәу=Vконт1+Vконт2+Vконт3….
мұндағы Vконт1, Vконт2, Vконт3 - контейнерлік алаңда орналасқан әрбір контейнер бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының тәуліктік көлемі. Есептеу контейнерлік алаңда орналасқан контейнердің санына байланысты жүргізіледі;
3) коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған контейнерде жинақталған коммуналдық қалдықтардың тәуліктік салмағын анықтау (mконт., кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mконт=mт-mб
мұндағы mт - қалдықтар тиелген контейнердің салмағы, кг;
mб - қалдықтардан бос контейнердің салмағы, кг;
4) объектіде түзілген коммуналдық қалдықтардың тәуліктік салмағын анықтау (mтәу., кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mтәу=mконт1+mконт2+mконт3
мұндағы mконт1, mконт2, mконт3 - контейнерлік алаңда орналасқан әрбір контейнер бойынша коммуналдық қалдықтардың тәуліктік салмағы. Есептеу контейнерлік алаңда орналасқан контейнерлердің санына байланысты жүргізіледі;
5) жинақталу нормалары жылдың маусымдары бойынша анықталады.
Өлшеу қызмет көрсету кестесіне сәйкес контейнерлік алаңнан қалдықтарды шығарғанға дейін тәуліктің бір мезгілінде жеті күн бойы (үзіліссіз) жүргізіледі.
Өлшеу жүргізу мерзімдері: қыста – желтоқсан-қаңтар; көктемде – сәуір-мамыр; жазда – маусым-шілде; күзде – қыркүйек-қазан.
Маусымдық кезең ішінде объектіде түзілген коммуналдық қалдықтардың көлемін анықтау (Vмаус, м3) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Vмаус=Vтәу1+Vтәу2+….+Vтәу7
мұндағы Vтәу1, Vтәу2 - белгілі бір маусымда әр тәулік ішінде объектіде түзілген коммуналдық қалдықтардың көлемі;
6) маусымдық кезең ішінде объектіде түзілген коммуналдық қалдықтардың көлемін анықтау (mмаус, кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mмаус=mтәу1+mтәу2+…+mтәу7
мұндағы mтәу1, mтәу2 - белгілі бір маусымда тәулік ішінде объектідегі коммуналдық қалдықтардың салмағы;
7) объектіде коммуналдық қалдықтардың түзілу көздерінің санынан коммуналдық қалдықтардың орташа маусымдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vом, м3):
Vом=Vмаус / (n×a)
салмағы бойынша (mом, кг):
mом=mмаус / (n×a)
мұндағы n – маусымдық кезең ішінде бақылау тәулігінің саны.
a – есептік бірліктің саны;

8) определение суточной среднегодовой нормы коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
по объему (Vсс, м3):
Vссг=(Vзсс+Vвсс+Vлсс + Vосс)/n
по массе (mсс, кг):
mссг=(mзсс+mвсс+mлсс+mосс)/n,
где верхние индексы "з", "в", "л", "о" - обозначают суточный среднесезонный норматив образования отходов на расчетную единицу зимой - "з", весной - "в", летом - "л", осенью - "о" соответственно;
n - число сезонов образования отходов (n=4);
9) определение годовой нормы образования и накопления коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
по объему (Vг, м3)
Vг=Vссг×nд,
по массе (mг, кг):
mг =mссг×nд,
где nд - число дней в году;
2. Дополнительно, с целью определения средней плотности коммунальных отходов, коэффициента сезонной и суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов проводится следующий расчет:
1) определение средней плотности коммунальных отходов (gср, кг/м3) производят по формуле:
gср=m/V,
где m и V - годовые или среднесезонные нормативы образования и накопления отходов соответственно по массе и объему на расчетную единицу;
2) определение коэффициента сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов (kн) производят по формуле:
по объему:
kн=Vсс/Vг
по массе:
kн=mсс/mг
"3) определение коэффициента суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов производят по формуле:
по объему:
kcн=Vmaxcyт/Vcc,
где Vmaxcyт – максимальный суточный объем образования и накопления коммунальных отходов на объекте в сезон, м3.
по массе:
kcн=mmaxcyт/mcc,
где, mmaxcyт–максимальная суточная масса образования и накопления коммунальных отходов на объекте в сезон, кг.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 12.02.2020 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня официального опубликования).
3. Для проведения сравнения фактического и расчетного годового объема, установленные годовые нормы образования и накопления коммунальных отходов на одну расчетную единицу объекта умножаются на количество расчетных единиц. Полученный таким образом расчетный годовой объем образования коммунальных отходов не должен отличаться от фактического их накопления от того же объекта за год более чем на пять процентов. В случае расхождения расчетных и фактических данных более чем на пять процентов, дифференцированные нормативы образования коммунальных отходов корректируются по основным объектам их образования до результата с требуемой погрешностью.
Полное написание аббревиатур:
кг - килограмм;
м – метр;
м2 - метр квадратный;
м3 - метр кубический;
п-н - порядковый номер;
сут - суточный;
max - максимальный;
конт – контейнер.

8) объектіде есептік бірлікке коммуналдық қалдықтардың тәуліктік орташа жылдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vтож, м3):
Vтож=(Vқом+Vком+Vжом+Vкүом)/n
салмағы бойынша (mтож, кг):
mтож=(mқом+mком+mжом+mкүом)/n
мұндағы жоғарғы индекстер "қ", "к", "ж", "кү" - қыста - "қ", көктемде - "к", жазда - "ж", күзде "кү" - есептік бірлікте тиісінше қалдықтар түзілуінің тәуліктік орташа маусымдық нормативтерін білдіреді;
n – қалдықтар түзілген маусымның саны (n=4).
9) Объектіде есептік бірлікте коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының жылдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vж, м3)
Vж=Vтож×nк
салмағы бойынша (mж, кг):
mж=mтож×nк
мұндағы nк- жылдағы күннің саны.
2. Коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын анықтау, коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының маусымдық және тәуліктік біртекті емес коэффициентін анықтау мақсатында қосымша мынадай есеп жүргізіледі:
1) коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын анықтау (gор, кг/м3) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
gор=m/V,
мұндағы m және V – есептік бірлікте тиісінше салмағы мен көлемі бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жылдық немесе орташа маусымдық нормативтері;
2) коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының маусымдық біртекті емес коэффициентін (kбе) анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
Kбе=Vом/Vж
салмағы бойынша:
Kбе=mом/mж
3) коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының тәуліктік маусымдық біртекті емес коэффициентін анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
Kмбе=Vmax тәу./Vом
мұндағы Vmaxтәу. – маусымда объектідегі коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының ең жоғарғы тәуліктік көлемі, м3.
салмағы бойынша:
kмбе=mmax тәу./mом
мұндағы mmax тәу.. –маусымда объектідегі коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының ең жоғарғы тәуліктік салмағы, кг.
Ескерту. 2-тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 12.02.2020 № 20 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Нақты және есептік жылдық көлемді салыстыру үшін коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының есептік бірлікте белгіленген жылдық нормативтері есептік бірліктің санына көбейтіледі. Осылайша алынған коммуналдық қалдықтардың түзілуінің есептік жылдық көлемі олардың дәл сол объектіде бір жыл ішінде нақты жинақталуының бес пайызынан аспауға тиіс. Есепті және нақты деректерде айырмашылық бес пайыздан артық болған жағдайда коммуналдық қалдықтардың түзілуінің сараланған нормативтері олар түзілетін негізгі объектілер бойынша талап етілген қателіктермен нәтижеге шыққанға дейін түзетіледі.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
кг - килограмм;
м - метр;
м2 - шаршы метр;
м3 - текше метр;
р-с - реттік саны;
тәу - тәуліктік;
max - максималды;
конт - контейнер.