О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета, условия выполнения минимальных резервных требований, порядок резервирования"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 52. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 февраля 2016 года № 13081. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.11.2019 № 229 (вводится в действие с 28.01.2020).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п.5.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам неработающих кредитов и активов банков второго уровня, оказания финансовых услуг и деятельности финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета, условия выполнения минимальных резервных требований, порядок резервирования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10776, опубликовано 15 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований.";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Банктердің есеп айырысу үшін қабылдайтын міндеттемелерінің құрылымын, ең төменгі резервтік талаптарды орындау шарттарын, резервке қою тәртібін қоса алғанда, ең төменгі резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 38 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 52 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 15 ақпанда № 13081 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.11.2019 № 229 (28.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің жұмыс істемейтін кредиттері мен активтері, қаржылық қызметтер көрсету және қаржы ұйымдары мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Банктердің есеп айырысу үшін қабылдайтын міндеттемелерінің құрылымын, ең төменгі резервтік талаптарды орындау шарттарын, резервке қою тәртібін қоса алғанда, ең төменгі резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 38 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10776 тіркелген, 2015 жылғы 15 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі бекітілсін.";
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемые Правила о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований";
в Правилах о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета, условия выполнения минимальных резервных требований, порядок резервирования, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Правила о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют минимальные резервные требования, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"С 5 января 2016 года для выполнения минимальных резервных требований резервные активы рассчитываются банком как сумма наличных денег в кассе в национальной валюте и остатков на корреспондентских счетах банка в Национальном Банке в национальной валюте.";
текст в правом верхнем углу приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру обязательств
банков, принимаемых для расчета
минимальных резервных требований,
порядок расчета минимальных
резервных требований, выполнения
нормативов минимальных резервных
требований, резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру обязательств
банков, принимаемых для расчета
минимальных резервных требований,
порядок расчета минимальных
резервных требований, выполнения
нормативов минимальных резервных
требований, резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру обязательств
банков, принимаемых для расчета
минимальных резервных требований,
порядок расчета минимальных
резервных требований, выполнения
нормативов минимальных резервных
требований, резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру обязательств
банков, принимаемых для расчета
минимальных резервных требований,
порядок расчета минимальных
резервных требований, выполнения
нормативов минимальных резервных
требований, резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 5 изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру обязательств
банков, принимаемых для расчета
минимальных резервных требований,
порядок расчета минимальных
резервных требований, выполнения
нормативов минимальных резервных
требований, резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 6 изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру обязательств
банков, принимаемых для расчета
минимальных резервных требований,
порядок расчета минимальных
резервных требований, выполнения
нормативов минимальных резервных
требований, резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 7 изложить в следующей редакции:
"Приложение 7
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру обязательств
банков, принимаемых для расчета
минимальных резервных требований,
порядок расчета минимальных
резервных требований, выполнения
нормативов минимальных резервных
требований, резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 8 изложить в следующей редакции:
"Приложение 8
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру обязательств
банков, принимаемых для расчета
минимальных резервных требований,
порядок расчета минимальных
резервных требований, выполнения
нормативов минимальных резервных
требований, резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 9 изложить в следующей редакции:
"Приложение 9
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру обязательств
банков, принимаемых для расчета
минимальных резервных требований,
порядок расчета минимальных
резервных требований, выполнения
нормативов минимальных резервных
требований, резервирования и осуществления
контроля за выполнением нормативов
минимальных резервных требований";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктердің есеп айырысу үшін қабылдайтын міндеттемелерінің құрылымын, ең төменгі резервтік талаптарды орындау шарттарын, резервке қою тәртібін қоса алғанда, ең төменгі резервтік талаптар туралы қағидаларда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылдайтын міндеттемелерінің құрылымын, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптарды айқындайды.".;
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2016 жылғы 5 қаңтардан бастап ең төмен резервтік талаптарды орындау үшін резервтік активтерді банк кассадағы ұлттық валютамен қолма-қол ақша мен банктің Ұлттық Банктегі ұлттық валютамен корреспонденттік шоттарындағы қалдықтар сомасы ретінде есептейді.";
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар
туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды есептеу,
ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
1-қосымша";
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар
туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды есептеу,
ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
2-қосымша";
3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар
туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды есептеу,
ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
3-қосымша";
4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар
туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды есептеу,
ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
4-қосымша";
5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар
туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды есептеу,
ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
5-қосымша";
6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар
туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды есептеу,
ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
6-қосымша";
7-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар
туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды есептеу,
ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
7-қосымша";
8-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар
туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды есептеу,
ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
8-қосымша";
9-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің ең төмен резервтік талаптарды
есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің
құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар
туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды есептеу,
ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау,
ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және
олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
9-қосымша";
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

"Правила о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют минимальные резервные требования, включая структуру обязательств банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований.";
текст в правом верхнем углу приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру
обязательств банков, филиалов
банков-нерезидентов Республики Казахстан,
принимаемых для расчета минимальных
резервных требований, порядок расчета
минимальных резервных требований,
выполнения нормативов минимальных
резервных требований, резервирования и
осуществления контроля за выполнением
нормативов минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру
обязательств банков, филиалов
банков-нерезидентов Республики Казахстан,
принимаемых для расчета минимальных
резервных требований, порядок расчета
минимальных резервных требований,
выполнения нормативов минимальных
резервных требований, резервирования и
осуществления контроля за выполнением
нормативов минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру
обязательств банков, филиалов
банков-нерезидентов Республики Казахстан,
принимаемых для расчета минимальных
резервных требований, порядок расчета
минимальных резервных требований,
выполнения нормативов минимальных
резервных требований, резервирования и
осуществления контроля за выполнением
нормативов минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру
обязательств банков, филиалов
банков-нерезидентов Республики Казахстан,
принимаемых для расчета минимальных
резервных требований, порядок расчета
минимальных резервных требований,
выполнения нормативов минимальных
резервных требований, резервирования и
осуществления контроля за выполнением
нормативов минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 5 изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру
обязательств банков, филиалов
банков-нерезидентов Республики Казахстан,
принимаемых для расчета минимальных
резервных требований, порядок расчета
минимальных резервных требований,
выполнения нормативов минимальных
резервных требований, резервирования и
осуществления контроля за выполнением
нормативов минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 6 изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру
обязательств банков, филиалов
банков-нерезидентов Республики Казахстан,
принимаемых для расчета минимальных
резервных требований, порядок расчета
минимальных резервных требований,
выполнения нормативов минимальных
резервных требований, резервирования и
осуществления контроля за выполнением
нормативов минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 7 изложить в следующей редакции:
"Приложение 7
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру
обязательств банков, филиалов
банков-нерезидентов Республики Казахстан,
принимаемых для расчета минимальных
резервных требований, порядок расчета
минимальных резервных требований,
выполнения нормативов минимальных
резервных требований, резервирования и
осуществления контроля за выполнением
нормативов минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 8 изложить в следующей редакции:
"Приложение 8
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру
обязательств банков, филиалов
банков-нерезидентов Республики Казахстан,
принимаемых для расчета минимальных
резервных требований, порядок расчета
минимальных резервных требований,
выполнения нормативов минимальных
резервных требований, резервирования и
осуществления контроля за выполнением
нормативов минимальных резервных требований";
текст в правом верхнем углу приложения 9 изложить в следующей редакции:
"Приложение 9
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, включая структуру
обязательств банков, филиалов
банков-нерезидентов Республики Казахстан,
принимаемых для расчета минимальных
резервных требований, порядок расчета
минимальных резервных требований,
выполнения нормативов минимальных
резервных требований, резервирования и
осуществления контроля за выполнением
нормативов минимальных резервных требований".

"Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылдайтын міндеттемелерінің құрылымын, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптарды айқындайды.".
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері
филиалдарының ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін
қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен
резервтік талаптар туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды
есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең
төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің
орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
1-қосымша";
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері
филиалдарының ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін
қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен
резервтік талаптар туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды
есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең
төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің
орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
2-қосымша";
3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері
филиалдарының ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін
қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен
резервтік талаптар туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды
есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең
төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің
орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
3-қосымша";
4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері
филиалдарының ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін
қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен
резервтік талаптар туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды
есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең
төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің
орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
4-қосымша";
5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері
филиалдарының ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін
қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен
резервтік талаптар туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды
есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең
төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің
орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
5-қосымша";
6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері
филиалдарының ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін
қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен
резервтік талаптар туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды
есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең
төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің
орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
6-қосымша";
7-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері
филиалдарының ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін
қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен
резервтік талаптар туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды
есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең
төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің
орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
7-қосымша";
8-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері
филиалдарының ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін
қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен
резервтік талаптар туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды
есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең
төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің
орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
8-қосымша";
9-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері
филиалдарының ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін
қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен
резервтік талаптар туралы қағидаларға, ең төмен резервтік талаптарды
есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең
төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің
орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібіне
9-қосымша".

2. Департаменту исследований и стратегического анализа (Тутушкин В.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его получения Национальным Банком Республики Казахстан после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятнадцатого и шестнадцатого, которые вводятся в действие с 5 января 2016 года, и абзацев с шестого по девятый и тридцать пятого по пятьдесят шестой пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 16 декабря 2020 года.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
И.о Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_________________Б. Иманалиев
1 февраля 2016 года

2. Зерттеулер және стратегиялық талдау департаменті (Тутушкин В.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы, осы қаулының 2016 жылғы 5 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін он бесінші және он алтыншы абзацтарын және 2020 жылғы 16 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының алтыншы – тоғызыншы және отыз бесінші – елу алтыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің Төрағасының м.а.
______________ Б. Иманәлиев
2016 жылғы 1 ақпан