О внесении изменения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июля 2009 года № 434 "Об утверждении Государственного реестра селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, и Перечня перспективных сортов сельскохозяйственных растений"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 января 2016 года № 16. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2016 года № 13099.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июля 2009 года № 434 "Об утверждении Государственного реестра селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, и Перечня перспективных сортов сельскохозяйственных растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5759, опубликован в 2009 году в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 10), следующее изменение:
Государственный реестр селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
Приложение
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 19 января 2016 года № 16
Утвержден приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 июля 2009 года № 434
Государственный реестр селекционных достижений,
допущенных к использованию в Республике Казахстан
Наименование
сорта гибрида*
Год
допуска
Области
допуска **
Номер
оригинатора ***
Признаки ****
1
2
3
4
5
Зерновые
Пшеница мягкая озимая
Triticum aestivum L. emend. Fiori et Paol.
АКТЕРЕКСКАЯ

"Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін және ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сорттарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 30 шілдедегі № 434 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 16 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 17 ақпанда № 13099 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін және ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сорттарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 30 шілдедегі № 434 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5759 болып тіркелген, 2009 жылы № 10 Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттiк органдарының актiлер жинағында жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығының министрі
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 19 қаңтардағы
№ 16 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2009 жылғы 30 шілдедегі
№ 434 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген
Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімі
Сорттың, буданның атауы*
Пайдалануға рұқсат етілген жылы
Пайдалануға рұқсат етілген облыстар **
Оригинатордың нөмірі ***
Белгілер ****
1
2
3
4
5
Дәнді дақылдар
Жұмсақ күздік бидай
Triticum aestivum L.emend. Fiori et Paol.
АКТЕРЕКСКАЯ

2011
1
265
Примечание: цифры со знаком (*) - сорта и гибриды растений, допущенные к использованию по области с 2011 года;
* - сорта и гибриды, включенные в Список сортов сильной пшеницы и наиболее ценных сортов зерновых, крупяных и зернобобовых культур, высокомасличных сортов и гибридов подсолнечника, безэруковых и низкоглюкозинолатных сортов рапса по Республике Казахстан, указаны в приложении 1 к Государственному реестру селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан;
** - согласно приложению 2 к Государственному реестру селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан;
*** - согласно приложению 3 к Государственному реестру селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан;
**** - согласно приложению 4 к Государственному реестру селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан.
Приложение 1
к Государственному реестру
селекционных достижений,
допущенных к использованию
в Республике Казахстан
СПИСОК
сортов сильной пшеницы и наиболее ценных сортов зерновых,
крупяных, зернобобовых культур, высокомасличных сортов и
гибридов подсолнечника, безэруковых и низкоглюкозинолатных
сортов рапса
Сорта сильной пшеницы
Озимая пшеница
1. Безостая 1
5. Одесская 120
2. Богарная 56
6. Прикумская 36
3. Лютесценс 72
7. Стекловидная 24
4. Мироновская 808
8. Карасай
Яровая пшеница
1. Акмола 2
20. Лютесценс 90
2. Астана
21. Омская 18
3. Волгоуральская
22. Омская 19
4. Ертис 97
23. Омская 24
5. Казахстанская 4
24. Омская 28
6. Казахстанская раннеспелая
25. Омская 29
7. Памяти Азиева
26. Омская 30
8. Павлодарская 93
27. Омская 20
9. Казахстанская 15
28. Росинка 3
10. Казахстанская 17
29. Саратовская 29
11. Казахстанская 19
30. Саратовская 42
12. Казахстанская 25
31. Саратовская 55
13. Карабалыкская 90
32. Светланка
14. Карабалыкская 92
33. Целинная 24
15. Карагандинская 22
34. Целинная 26
16. Карагандинская 70
35. Целинная 3 С
17. Кутулукская
36. Целинная юбилейная
18. Любава
37. Эритроспермум 35
19. Лютесценс 32
38. Омская 38;
Сорта наиболее ценные по качеству
Озимая пшеница
1. Актерекская 9. Майра
2. Алмалы 10. Сапалы
3. Алия 11. Южная 12
4. Булава 12. Эритроспермум 350
5. Жетысу 13. Расад
6. Интенсивная 14. Фараби
7. Красноводопадская 210 15. Мереке 70
8. Наз
Яровая пшеница
1. Арай 12. Ульбинка 25
2. Авангард 13. Секе
3. Алем 14. Степная 2
4. Актобе 39 15. Саратовская 70
5. Астана 2 16. Омская 35
6. Альбидум 31 17. Омская 36
7. Байтерек 18. Целина 50
8. Вера 19. Степная 50
9. Интенсивная 20. Ляззат
10. Казахстанская 10 21. Северянка
11. Надежда 22. Степная 60
Овес

2011
1
265
Ескерту: (*) таңбасы бар сандар – 2011 жылдан облыс бойынша пайдалануға рұқсат етілген өсімдіктердің сорттары мен будандары;
* - Қазақстан Республикасы бойынша күшті бидай сорттарының және дәнді, жармалық және дәнді-бұршақты дақылдардың аса құнды сорттарының, күнбағыстың жоғары майлы сорттары мен будандарының, рапстың эруксіз және төменглюкозинолатты сорттарының тізбесіне енгізілген сорттары мен будандары Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктерінің мемлекеттік тізіліміне 1-қосымшада көрсетілген;
** - Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктерінің мемлекеттік тізіліміне 2-қосымшаға сәйкес;
*** - Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктерінің мемлекеттік тізіліміне 3-қосымшаға сәйкес;
**** - Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктерінің мемлекеттік тізіліміне 4-қосымшаға сәйкес.
Қазақстан Республикасында
пайдалануға рұқсат етілген
Селекциялық жетістіктерінің
мемлекеттік тізіліміне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы бойынша күшті бидай сорттарының және
дәнді, жармалық және дәнді-бұршақты дақылдардың аса құнды
сорттарының, күнбағыстың жоғары майлы сорттары мен
будандарының, рапстың эруксіз және төменглюкозинолатты
сорттарының
ТІЗІМІ
Күшті бидай сорттары
Күздік бидай
1. Безостая 1
5. Одесская 120
2. Богарная 56
6. Прикумская 36
3. Лютесценс 72
7. Стекловидная 24
4. Мироновская 808
8. Карасай
Жаздық бидай
1. Акмола 2
20. Лютесценс 90
2. Астана
21. Омская 18
3. Волгоуральская
22. Омская 19
4. Ертис 97
23. Омская 24
5. Казахстанская 4
24. Омская 28
6. Казахстанская раннеспелая
25. Омская 29
7. Памяти Азиева
26. Омская 30
8. Павлодарская 93
27. Омская 20
9. Казахстанская 15
28. Росинка 3
10. Казахстанская 17
29. Саратовская 29
11. Казахстанская 19
30. Саратовская 42
12. Казахстанская 25
31. Саратовская 55
13. Карабалыкская 90
32. Светланка
14. Карабалыкская 92
33. Целинная 24
15. Карагандинская 22
34. Целинная 26
16. Карагандинская 70
35. Целинная 3 С
17. Кутулукская
36. Целинная юбилейная
18. Любава
37. Эритроспермум 35
19. Лютесценс 32
38. Омская 38;
Сапасы жағынан ең құнды сорттар
Күздік бидай
1. Актерекская
9. Майра
2. Алмалы
10. Сапалы
3. Алия
11. Южная 12
4. Булава
12. Эритроспермум 350
5. Жетысу
13. Расад
6. Интенсивная
14. Фараби
7. Красноводопадская 210
15. Мереке 70
8. Наз
Жаздық бидай
1. Арай
12. Ульбинка 25
2. Авангард
13. Секе
3. Алем
14. Степная 2
4. Актобе 39
15. Саратовская 70
5. Астана 2
16. Омская 35
6. Альбидум 31
17. Омская 36
7. Байтерек
18. Целина 50
8. Вера
19. Степная 50
9. Интенсивная
20. Ляззат
10. Казахстанская 10
21. Северянка
11. Надежда
22. Степная 60
Сұлы

1. Битик 4. Мирный
2. Иртыш 15 5. Скакун
3. Льговский 82 6. Аламан
Просо
1. Саратовское 3 4. Уральское 109
2. Саратовское 6 5. Шортандинское 7
3. Старт 6. Саратовское 10
Гречиха
1. Богатырь 4. Шортандинская 2
2. Крупинка 5. Шортандинская крупнозерная
3. Сумчанка
Рис
1. Авангард 4. Маржан
2. Каракалпакстан 5. Солнечный
3. Кубань 3 6. Узрос 7-13
Длинозерные сорта риса
1. Лазурный
2. Алтынай
Горох
1. Неосыпающийся 1 4. Омский неосыпающийся
2. Таловец 55 5. Шал
3. Усач Казахстанский 871
Нут
1. Волгоградский 10
2. Камила 1255
3. Юбилейный
Ячмень крупяного направления
1. Донецкий 9
7. Сауле
2. Карабалыкский 150
8. Целинный 30
3. Кедр
9. Целинный 91
4. Карагандинский 5
10. Целинный 2005
5. Медикум 85
11. Сабир
6. Омский 87
12. Саша
Ячмень пивоваренного направления
1. Арна
12. Ворсинский
2. Асем
13. Беатрикс
3. Амулет
14. Ксанаду
4. Компакт
15. КазСуффле-1
5. Малц
16. Кангу
6. Одесский 100
17. Скарпия
7. Себастьян
18. Овертюр
8. Скарлетт
19. Саншайн
9. Сильфида
20. Травелер
10. Гетьман
21. Одиссей
11. Нектария
22. Квенч
Безэруковые (0 – типа) и низкоглюкозинолатные (00-типа)
сорта рапса
Рапс яровой
1. Золотонивский – 00 типа
13. Сальса CL – 00 типа
2. Кавиар – 00 типа
14. Миракел – 00 типа
3. Герос – 00 типа
15. RG 40301 – 00 типа
4. Хантер – 00 типа
16. Смилла – 00 типа
5. Траппер – 00 типа
17. Макро – 00 типа
6. Лизора – 00 типа
18. Доктрин – 00 типа
7. Абилити – 00 типа
19. Клеопатра – 00 типа
8. Калибр – 00 типа
20. Майлы дән – 00 типа
9. Мобиль CL – 00 типа
22. Проксимо – 00 типа
10. Солар CL – 00 типа
23. ПР 46Х75 – 00 типа
11. Озорно – 00 типа
24. Шалқар 39 – 00 типа
12. ПР 45 Х 73 – 00 типа
25. RG 40301 – 00 типа
Рапс озимый
1. Иванна – 00 типа
2. Проминь – 0 типа
3. Хаммер - 00 типа
Высокомасличные сорта и гибриды подсолнечника
Сорта
1. Восход
2. Заря
3. Скороспелый 87
Гибрид
1. Восточный 8. Брио
2. Арена ПР 9. Санай
3. Ислеро 10. Джази
4. Казахстанский 1 11. Роки

1. Битик
4. Мирный
2. Иртыш 15
5. Скакун
3. Льговский 82
6. Аламан
Тары
1. Саратовское 3
4. Уральское 109
2. Саратовское 6
5. Шортандинское 7
3. Старт
6. Саратовское 10
Қарақұмық
1. Богатырь
4. Шортандинская 2
2. Крупинка
5. Шортандинская крупнозерная
3. Сумчанка
Күріш
1. Авангард
4. Маржан
2. Каракалпакстан
5. Солнечный
3. Кубань 3
6. Узрос 7-13
Күріштің ұзын дәнді сорттары
1. Лазурный
2. Алтынай
Бұршақ
1. Неосыпающийся 1
4. Омский неосыпающийся
2. Таловец 55
5. Шал
3. Усач Казахстанский 871
Ноқат
1. Волгоградский 10
2. Камила 1255
3. Юбилейный
Жармалы арпа
1. Донецкий 9
7. Сауле
2. Карабалыкский 150
8. Целинный 30
3. Кедр
9. Целинный 91
4. Карагандинский 5
10. Целинный 2005
5. Медикум 85
11. Сабир
6. Омский 87
12. Саша
Сыра қайнататын арпа
1. Арна
12. Ворсинский
2. Асем
13. Беатрикс
3. Амулет
14. Ксанаду
4. Компакт
15. КазСуффле-1
5. Малц
16. Кангу
6. Одесский 100
17. Скарпия
7. Себастьян
18. Овертюр
8. Скарлетт
19.Саншайн
9. Сильфида
20. Травелер
10. Гетьман
21. Одиссей
11. Нектария
22. Квенч
Рапстың эруксіз (0-типті) және төменглюкозинолатты
(00-типті) сорттары
Жаздық рапс
1. Золотонивский – 00 типа
13. Сальса CL – 00 типа
2. Кавиар – 00 типа
14. Миракел – 00 типа
3. Герос – 00 типа
15. RG 40301 – 00 типа
4. Хантер – 00 типа
16. Смилла – 00 типа
5. Траппер – 00 типа
17. Макро – 00 типа
6. Лизора – 00 типа
18. Доктрин – 00 типа
7. Абилити – 00 типа
19. Клеопатра – 00 типа
8. Калибр – 00 типа
20. Майлы дән – 00 типа
9. Мобиль CL – 00 типа
22. Проксимо – 00 типа
10. Солар CL – 00 типа
23. ПР 46Х75 – 00 типа
11. Озорно – 00 типа
24. Шалқар 39 – 00 типа
12. ПР 45 Х 73 – 00 типа
25. RG 40301 – 00 типа
Күздік рапс
1. Иванна – 00 типа
2. Проминь – 0 типа
3. Хаммер - 00 типа
Күнбағыстың жоғары майлы сорттары мен будандары
Сорттар
1. Восход
2. Заря
3. Скороспелый 87
Будан
1. Восточный
8. Брио
2. Арена ПР
9. Санай
3. Ислеро
10. Джази
4. Казахстанский 1
11. Роки

1. Оригинатор не зарегистрирован
2. Казахский государственный агротехнический университет им. С.Сейфуллина
3. Актюбинская опытная станция кормов и пастбищ
4. Актюбинская сельскохозяйственная опытная станция
5. Алматинский ГСУ закрытого грунта
6. Алматинский государственный университет
7. Балхашское опытное поле МСХ РК
8. Восточно-Казахстанский НИИСХ
9. Главный Ботанический сад АН РК
10. НИИ хлопководства, Юго-Западного НПЦ сельского хозяйства
11. Государственное казенное предприятие ОПХ "Зыряновское"
12. Государственное казенное предприятие ОПХ "Масличные культуры"
13. Жезказганская сельскохозяйственная опытная станция
14. Илийский комплексный сортоучасток Алматинской области
15. Институт ботаники и фитоинтродукции растений АН РК
16. ДГП Институт биологии и биотехнологии растений НЦБ РК КН МОН РК
17. Казахская зональная опытная станция ВИЛР
18. ТОО "Казахский научно-исследовательский институт земледелия и растениеводства"
19. НПЦ зернового хозяйства им. А.И. Бараева МСХ РК
20. Юго-Западный НПЦ сельского хозяйства МСХ РК
21. ТОО "Казахский НИИ картофелеводства и овощеводства"
22. НПЦ животноводства и ветеринарии МСХ РК
23. Казахский НИИ плодоводства и виноградарства филиал НПЦ пищевой и перерабатывающей промышленности
24. Карабалыкская сельскохозяйственная опытная станция
25. Карагандинский овощной ГСУ
26. Каратальское опытное поле КазНИИЗ
27. Кокшетауский филиал НПЦ зернового хозяйства им. А.Бараева
28. Северо-Западный НПЦ сельского хозяйства
29. Красноводопадская селекционная опытная станция
30. Павлодарский НИИСХ
31. ТОО "Казахский научно-исследовательский институт рисоводства им. И.Жахаева"
32. Пригородный овоще-молочный совхоз Алматинской области
33. Рузаевская сельскохозяйственная опытная станция
34. Северо-Казахстанская сельскохозяйственная опытная станция
35. Семипалатинский филиал ВК НИИСХ
36. Совхоз "Алматинский" Алматинской области
37. Совхоз им. Томаровского Алматинской области
38. Талгарский сельхоз.техникум, Алматинская область
39. Талдыкорганский филиал НПЦ земледелия и растениеводства
40. Уральская сельскохозяйственная опытная станция
41. Усть-Каменогорский опорный пункт института цитологии и генетики СО РАН
42. Целиноградская гос. с.-х. опытная станция
43. Карагандинский НИИ растениеводства и селекции
44. Чиликский табачный госсортоучасток Алматинской области
45. Юго-Западный НПЦ сельского хозяйства МСХ РК
46. Адыгейский НИИСХ
47. Алтайский НИИ земледелия и селекции с.-х. культур
48. Армавирская опытная станции ВНИИМК
49. Бакчарский опорный пункт НИИС Сибири им. М.А. Лисавенко
50. Башкирский НИПТИ животноводства и кормопроизводства

1. Оригинатор тіркелмеген
2. С.Сейфуллин атындағы Қазақ мемлекеттік агротехникалық университеті
3. Ақтөбе азықтық және жайылым тәжірибе стансасы
4. Ақтөбе ауыл шаруашылық тәжірибе стансасы
5. Алматы жабық жердегі МСУ
6. Алматы мемлекеттік университеті
7. ҚР АШМ Балқаш тәжірибе алқабы
8. Шығыс Қазақстан АШ ҒЗИ
9. ҚР ҒА бас Ботаника бағы
10. Оңтүстік Батыс ауыл шаруашылығы ҒӨО Мақта шаруашылығы ҒЗИ
11. "Зыряновское" ТӨШ Мемлекеттік қазыналық мекемесі
12. "Масличные культуры" ТӨШ Мемлекеттік қазыналық мекемесі
13. Жезқазған ауыл шаруашылық тәжірибе стансасы
14. Алматы облысы Іле кешенді сортучаскесі
15. ҚР ҒА ботаника және фитоиндродукция институты
16. ҚР ҒБМ ҒК ҚР ҰБО Өсімдіктер биологиясы және биотехнологиясы институты ЕМК
17. БДӨИ Қазақ өңірлік тәжірибе стансасы
18. "Қазақ егіншілік және өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты"ЖШС
19. ҚР АШМ А.И. Бараев атындағы астық шаруашылығы ҒӨО
20. ҚР АШМ Оңтүстік Батыс ауыл шаруашылығы ҒӨО
21. Қазақ картоп және көкөніс шаруашылығы ҒЗИ ЖШС
22. ҚР АШМ малшаруашылығы және малдәрігерлік ҒЗО
23. Тамақ және қайта өңдеу ҒӨО Жеміс шаруашылығы және жүзім шаруашылығы ҒЗИ
24. Қарабалық ауыл шаруашылық тәжірибе стансасы
25. Қарағанды көкөніс МСУ
26. ҚазЕҒЗИ Қаратал тәжірибе алқабы
27. А. Бараев атындағы астық шаруашылығы ҒӨО Көкшетау филиалы
28. Ауыл шаруашылық Солтүстік Батыс ҒЗО
29. Красноводопад селекциялық тәжірибе стансасы
30. Павлодар АШҒЗИ
31. "И.Жахаев атындағы қазақ күріш шаруашылығы ғылыми зерттеу институты" ЖШС
32. Алматы облысының Пригородный көкөніс-сүт кеңшары
33. Рузаев ауыл шаруашылық тәжірибе стансасы
34. Солтүстік Қазақстан ауыл шаруашылық тәжірибе стансасы
35. ШҚ АШҒЗИ Семей филиалы
36. Алматы облысының "Алматинский" кеңшары
37. Алматы облысының Томаровский атындағы кеңшары
38. Талгар ауыл шаруашылық техникумы, Алматы облысы
39. Егіншілік және өсімдік шаруашылығы ҒӨО Талдықорған филиалы
40. Орал ауыл шаруашылық тәжірибе стансасы
41. СО РАН цитология және генетика институтының Усть-Каменогорск тірек пункті
42. Целиноград мем. а.-ш. Тәжірибе стансасы
43. Өсімдік шаруашылығы және селекция Қарағанды ҒЗИ
44. Алматы облысының Шелек темекі мемсортучаскесі
45. ҚР АШМ Ауыл шаруашылық Оңтүстік Батыс ҒӨО
46. Адыгей АШҒЗИ
47. А.-ш. дақылдарының Алтай егіншілік және селекция ҒЗИ
48. ВНИИМК Армавир тәжірибе стансасы
49. М.А. Лисавенко атындағы Сібір СҒЗИ Бакчар тірек пункті
50. Башқұрт мал шаруашылығы және мал азығын өндіру ҒЗПТИ

51. Башкирский НИИ сельского хозяйства
52. Башкирский НИИ земледелия и селекции полевых культур
53. Белгородская опытная станция ВНИИМК
54. Бирючекутская овощная селекционно-опытная станция
55. Ботанический сад Нижегородского Госуниверситета
56. Бурятский НИИСХ
57. Быковская бахчевая селекционная опытная станция
58. ВНИИ генетики и селекции плодовых растений им. И.В. Мичурина
59. ВНИИ зернобобовых и крупяных культур
60. ВНИИ картофельного хозяйства
61. ВНИИ кукурузы (г. Ставрополь)
62. ВНИИ лекарственных и ароматических растений
63. ВНИИ мясного скотоводства
64. ВНИИ масличных культур им. В.С. Пустовойта
65. ВНИИ овощеводства
66. ВНИИ орошаемого овощеводства и бахчеводства
67. ВНИИ растениеводства им. Н.И. Вавилова
68. ВНИИ риса
69. ВНИИ садоводства им. И.В. Мичурина
70. ВНИИ сахарной свеклы и сахара им. А.Л. Мазлумова
71. ВНИИ селекции и семеноводства овощных культур
72. ВНИИ селекции плодовых культур (г.Орел)
73. ВНИИ селекции и семеноводства сорговых культур
74. ВНИИ сои
75. Волгоградская опытная станция ВНИИР
76. Волгоградская Государственная сельскохозяйственная академия
77. Воронежская овощная опытная станция
78. Всероссийский селекционно-технологический институт садоводства и питомниководства
79. Главный Ботанический сад РАН им. Н.В.Цицина
80. Дальневосточная опытная станция ВНИИР
81. Донская опытная станция ВНИИМК
82. Донской зональный НИИСХ
83. Донской селекционный центр ДЗНИИСХ
84. Донской СХИ
85. Ершовская опытная станция орошаемого земледелия
86. Забайкальский НИИСХ
87. Западно-Сибирская овощекартофельная опытная станция
88. Институт гельминтологии им. К.С.Скрябина
89. Институт химической физики им. Н.Н. Семенова РАН
90. Институт цитологии и генетики СО РАН
91. Исильский питомник Омской области
92. Йыгеваская селекционная станция
93. Кабардино-Балкарская гос. с.-х. опытная станция
94. Кокинский опорный пункт по садоводству НИЗИСНП
95. Краснодарский НИИ овощного и картофельного хозяйства
96. Краснодарский НИИСХ им. П.П. Лукьяненко
97. Краснокутская селекционно-опытная станция НИИСХ Юго-Востока
98. Красноярская опытная станция плодоводства
99. Красноярский НИИСХ
100. Крымская опытная станция садоводства
101. Крымская селекционно-опытная станция ВНИИР
102. Кубанский СХИ
103. Куйбышевская зональная опытная станция садоводства
104. Курганский НИИЗХ
105. Лаборатория гельминтологии РАН
106. Ленинградский опорный пункт института общей генетики РАН
107. Льговская опытная селекционная станция
108. Майкопская опытная станция ВНИИР
109. Мичуринский Государственный Аграрный Университет
110. Московское отделение ВНИИР (МОВИР)

51. Башқұрт ауыл шаруашылық ҒЗИ
52. Башқұрт дала дақылдарының егіншілігі және селекциясы ҒЗИ
53. Белгород ВНИИМК тәжірибе стансасы
54. Бирючекут көкөніс селекц.-тәжірибе стансасы
55. Нижегород Мемуниверситетінің ботаника бағы
56. Бурят АШҒЗИ
57. Быков бақша селекциялық тәжірибе стансасы
58. И.В. Мичурин атындағы жемісті өсімдіктердің генетикасы және селекциясы БҒЗИ
59. Дәнді бұршақ және жармалық дақылдардың БҒЗИ
60. Картоп шаруашылығы бүкіл одақтық ғылыми-зерттеу институты
61. Жүгері БҒЗИ (Ставрополь қ.)
62. Дәрілік өсімдіктер БҒЗИ
63. Етке бағытталған мал шаруашылығы БҒЗИ
64. В.С. Пустовойт атындағы майлы дақылдар БҒЗИ
65. Көкөніс БҒЗИ
66. Суармалы көкөніс және бақша шаруашылығы БҒЗИ
67. Н.И. Вавилов атындағы өсімдік шаруашылығы БҒЗИ
68. Күріш БҒЗИ
69. И.В. Мичурин атындағы БҒЗИ
70. А.Л. Мазлумов атындағы қант қызылшасы және қант БҒЗИ
71. Көкөніс дақылдарының селекциясы және тұқым шаруашылығы БҒЗИ
72. Жеміс сүйекті дақылдардың селекциясы БҒЗИ (Орел қ.)
73. Құмай жүгері дақылдарының селекциясы және тұқым шаруашылығы БҒЗИ
74. Қытай бұршағы БҒЗИ
75. БҒЗИ Волгоград тәжірибе стансасы
76. Волгоград Мемлекеттік ауыл шаруашылық академиясы
77. Воронеж көкөніс тәжірибе стансасы
78. Бүкіл Ресей селекция-технологиялық бақ және көшет өсіру
институты
79. Н.В. Цицин атындағы РҒА Бас Ботаника бағы
80. БҒЗИ Қиыр шығыс тәжірибе стансасы
81. БМДҒЗИ Дон тәжірибе стансасы
82. Дон аймақтық АШҒЗИ
83. ДБ АШҒЗИ Дон селекциялық орталығы
84. Дон АШИ
85. Ершов суармалы егіншілік тәжірибе стансасы
86. Забайкал АШҒЗИ
87. Батыс Сібір көкөніс-картоп тәжірибе стансасы
88. К.С. Скрябин атындағы гельминтология институты
89. РҒА Н.Н. Семенов атындағы химиялық физика институты
90. СО РҒА цитология және генетика институты
91. Омск облысының Исильский питомнигі
92. Йыгеваск селекция стансасы
93. Кабардино-Балкар мем. а.-ш. тәжірибе стансасы
94. НИЗИСНП Кокинск бақ шаруашылығы жөніндегі тірек пункті
95. Краснодарск көкөніс және картоп шаруашылығы ҒЗИ
96. П.П. Лукьяненко атындағы Краснодарск АШҒЗИ
97. Оңтүстік Шығыс Краснокутск селекциялық тәжірибе стансасы
98. Красноярск жеміс шаруашылығы тәжірибе стансасы
99. Красноярск АШҒЗИ
100. Қырым бақ шаруашылығы тәжірибе стансасы
101. БӨШҒЗИ Қырым селекциялық тәжірибе стансасы
102. Кубан АШИ
103. Куйбышев белдеулік бақ шаруашылығы тәжірибе стансасы
104. Курган ДШҒЗИ
105. РҒА гельминтология лабораториясы
106. РҒА жалпы генетика институтының Ленинград тірек пункті
107. Льгов тәжірибе селекция стансасы
108. БӨҒЗИ Майкоп тәжірибе стансасы
109. Мичурин Мемлекеттік Аграрлық Университеті
110. ВНИИР (МОВИР) Москва бөлімшесі

111. Нижне-Волжский НИИСХ
112. НИИ садоводства Сибири им. М.А. Лисавенко
113. НИИСХ ЦЧП им. В.В. Докучаева
114. НИИСХ Юго-Востока
115. НИИСХ Центральных районов Нечерноземной зоны
116. Новосибирская зональная плодово-ягодная опытная станция им. И.В. Мичурина
117. Новосибирский СХИ
118. Овощная опытная станция ТСХА им. В.И. Эдельштейна
119. Опытная станция по картофелю "Ульяновская"
120. Опытная станция по картофелю "Елецкая"
121. Оренбургский НИИСХ
122. Орловский НИИСХ
123. Павловская опытная станция ВНИИР
124. Пензенский НИИСХ
125. Поволжский НИИ селекции и семеноводства им. П.Н. Константинова
126. Полярная опытная станция ВНИИР
127. Прикумский филиал Ставропольского НИИСХ
128. Пушкинские лаборатории ВНИИР
129. Самарский НИИСХ им. Н.М. Тулайкова
130. Санкт-Петербургский Государственный Аграрный Университет
131. Саратовская государственная с.-х. академия им. Н.Н. Вавилова
132. Свердловская опытная станция садоводства
133. Северо-Западный НИИСХ (Россия)
134. Северо-Кавказский НИИ горного и предгорного садоводства
135. Сибирская опытная станция масличных культур
136. Сибирский НИИ кормов
137. Сибирский НИИ растениеводства и селекции
138. Сибирский НИИСХ
139. Ставропольский НИИСХ НПО "Нива Ставрополья"
140. Тамбовская гос. обл. с.-х. опытная станция
141. Татарский НИИСХ
142. Тимирязевская сельскохозяйственная Академия (ТСХА)
143. Тулунская госселекционная станция
144. Ульяновский НИИСХ
145. Учебно-опытное поле им. М.Н. Калинина
146. Хакасская с.-х. опытная станция
147. Центральный Сибирский Ботанический сад
148. Шадринская с.-х. опытная станция
149. Южно-Уральский НИИ плодоводства и картофелеводства
150. Веселоподолянская опытно-селекционная станция
151. Гороховский совхоз-техникум (Украина)
152. Государственный Никитский Ботанический сад (Украина)
153. Днепропетровский аграрный университет
154. Донецкая гос. обл. с.-х. опытная станция
155. Донецкая овощебахчевая опытная станция
156. Жеребковская опытная станция НИИ кукурузы Украины
157. Ивано-Франковский НИИ крестоцветных культур
158. Институт винограда и вина "Магарач" (Украина)
159. Институт садоводства Украинской аграрной АН
160. Киевская овощекартофельная опытная станция
161. Луганская гос. обл. с.-х. опытная станция
162. Мироновский институт пшеницы им. В.Н. Ремесло
163. Млиевский НИИ садоводства лесостепи Украины им. Л.П. Симиренко
164. НИИ земледелия и животноводства западных районов Украины
165. НИИ кукурузы Украины
166. Одесская гос. обл. с.-х. станция
167. Полесская опытная станция им. А.Н.Засухина

111. Нижне-Волжск АШҒЗИ
112. М.А. Лисовенко атындағы бақ шаруашылығы ҒЗИ
113. В.В. Докучаев атындағы ОҚБ АШҒЗИ
114. Оңтүстік Шығыс АШҒЗИ
115. Қаратопырақты емес белдеулердің орталық аудандарының АШҒЗИ
116. И.В. Мичурин атындағы Новосибирск аймақтық жеміс-жидек тәжірибе стансасы
117. Новосибирск АШИ
118. В.И. Эдельштейн атындағы ТАША көкөніс тәжірибе стансасы
119. "Ульяновская" картоп жөніндегі тәжірибе стансасы
120. "Елецкая" картоп жөніндегі тәжірибе стансасы
121. Оренбург АШҒЗИ
122. Орлов АШҒЗИ
123. БӨҒЗИ Павловск тәжірибе стансасы
124. Пензенск АШҒЗИ
125. П.Н. Константинов атындағы Поволжск селекция және тұқым шаруашылығы ҒЗИ
126. БӨҒЗИ Полярная тәжірибе стансасы
127. Прикумский филиал Ставрополье АШҒЗИ Прикум филиалы
128. БӨҒЗИ Пушкин лабараториялары
129. Н.М. Тулайков Самара АШҒЗИ
130. Санкт-Петербург Мемлекеттік Аграрлық Университеті
131. Н.Н. Вавилов атындағы Саратов мемлекеттік а.-ш. академиясы
132. Свердловск бақ шаруашылығы тәжірибе стансасы
133. Солтүстік Батыс АШҒЗИ (Ресей)
134. Солтүстік Кавказ таулы және тау бөктеріндегі бақ шаруашылығы ҒЗИ
135. Сібір майлы дақылдар тәжірибе стансасы
136. Сібір мал азықтық ҒЗИ
137. Сібір өсімдік шаруашылығы және селекциясы ҒЗИ
138. Сібір АШҒЗИ
139. Ставрополь АШҒЗИ "Нива Ставрополья" ҒӨБ
140. Тамбов мем. обл. а.-ш. тәжірибе стансасы
141. Татар АШҒЗИ
142. Тимирязев ауыл шаруашылық Академиясы (ТАША)
143. Тулун мемселекциялық стансасы
144. Ульянов АШҒЗИ
145. М.Н. Калинин атындағы оку-тәжірибе алқабы
146. Хакас а.-ш. тәжірибе стансасы
147. Орталық Сібір Ботаника бағы
148. Шадринск а.-ш. тәжірибе стансасы
149. Оңтүстік Орал жеміс және картоп шаруашылығы ҒЗИ
150. Веселоподолянск тәжірибе-селекциялық стансасы
151. Горохов кеңшар-техникумы (Украина)
152. Мемлекеттік Никитск Ботаника бағы (Украина)
153. Днепропетровск аграрлық университеті
154. Донецк мемлекеттік облыс ауыл шаруашыліығы тәжірибе стансасы
155. Донецк көкөнісбақша тәжірибе стансасы
156. Украина жүгері ҒЗИ Жеребковск тәжірибе стансасы
157. Ивано-Франковск шытыр гүлді дақылдар ҒЗИ
158. "Магарач" (Украина) жүзім және шарап институты
159. Украина аграрлық ҒА бақ шаруашылығы институты
160. Киев көкөніс-картоп тәжірибе стансасы
161. Луганск мемлекеттік облыс ауыл шаруашыліығы тәжірибе стансасы
162. В.Н. Ремесло атындағы Миронов бидай институты
163. Л.П. Симиренко атындағы Млиев Украинаның орман даласының бақ шаруашылығы Млиев ҒЗИ
164. Украинаның батыс аудандарының егіншілік және мал шаруашылығы ҒЗИ
165. Украина жүгері ҒЗИ
166. Одесса мемлекеттік облыс ауыл шаруашыліығы. стансасы
167. А.Н. Засухин атындағы Полесск тәжірибе стансасы

168. Полтавская гос. обл. с.-х. опытная станция
169. Селекционно-генетический институт (г. Одесса)
170. Синельниковская селекционно-опытная станция
171. Сумская гос. обл. с.-х. опытная станция
172. Украинский НИИ земледелия
173. Украинский НИИ инженерного проектирования
174. Украинский НИИ кормов
175. Украинский НИИ овощеводства и бахчеводства
176. Украинский НИИ орошаемого земледелия
177. Украинский НИИ растениеводства, селекции и генетики им. В.Я.Юрьева
178. Херсонская селекционно-опытная станция бахчеводства
179. Центральная селекционно-генетическая станция ВНИИС
180. Центральный республиканский ботанический сад АН Украины
181. Черниговская гос. обл. с.-х. опытная станция
182. Ялтушковская селекционно-опытная станция
183. Белорусский НИИ земледелия
184. Белорусский НИИ картофелеводства и плодоовощеводства
185. Андижанская племенная шелководческая станция
186. Андижанский филиал СоюзНИИХИ
187. Каракалпакский НИИ земледелия
188. Каракалпакский филиал института
189. НИИ селекции и семеноводства хлопчатника им. Г.С. Зайцева
190. Самаркандский филиал НИИ садоводства, виноградарства и виноделия им. Р.Р. Шредера
191. Среднеазиатская опытная станция ВНИИР
192. Среднеазиатский НИ и технологический институт шелководства
193. Узбекский НИИ богарного земледелия
194. Узбекский НИИ зерна
195. Узбекский НИИ овощебахчевых культур и картофеля
196. Узбекский НИИ риса
197. Узбекский НИИ садоводства, виноградарства и виноделия им. академика Р.Р. Шредера
198. Филиал виноделия Узбекского НИИ садоводства
199. Ферганская зональная НИ станция шелководства
200. Ботанический сад АН Киргизии
201. Киргизский НИИ земледелия
202. Киргизский НИТИ пастбищ и кормов
203. Киргизская опытная станция хлопководства
204. Армянский НИИ виноградарства, виноделия и садоводства
205. Республиканская селекционно-семеноводческая станция овощных и бахчевых культур (Армения)
206. Цхалтубская опытная станция овощеводства НИИ земледелия Республика Грузия
207. Ботанический сад АН Молдавии
208. НИИ кукурузы и сорго Республики Молдова
209. Молдавский НИИ виноградарства и виноделия
210. Молдавский НИИ орошаемого земледелия и овощеводства
211. Молдавский НИИ полевых культур
212. Приднестровский НИИСХ
213. Вахшский филиал Таджикского НПО "Земледелие"
214. Таджикский НИИ земледелия
215. Таджикский НИИ садоводства, виноградарства и овощеводства
216. Туркменский НИИ земледелия
217. Литовский НИИ плодоовощного хозяйства (Витенская плодовоовощная опытная станция)
218. Эстонский НИИ земледелия и мелиорации
219. Приекульская опытно-селекционная станция (Латвия)
220. Институт кукурузы "Земун Поле", Сербия и Черногория

168. Полтавск мемлекеттік облыс ауыл шаруашыліығы тәжірибе стансасы
169. Селекция-генетика институты (Одесса қ.)
170. Синельниковск селекция-тәжірибе стансасы
171. Сумск облыс ауыл шаруашыліығы тәжірибе стансасы
172. Украина егншілік ҒЗИ
173. Украина инженерлік жобалау ҒЗИ
174. Украина мал азығы ҒЗИ
175. Украина көкөніс және бақша шаруашылығы ҒЗИ
176. Украина суармалы егіншілік ҒЗИ
177. Украина В.Я. Юрьева атындағы өсімдік шаруашылығы, селекциясы және генетикасы ҒЗИ
178. Херсон бақша шаруашылығы селекция-тәжірибе стансасы
179. БСҒЗИ селекция-генетикалық орталық стансасы
180. Украина ҒА Орталық республикалық ботаника бағы
181. Чернигов облыс ауыл шаруашыліығы тәжірибе стансасы
182. Ялтушковск селекция-тәжірибе стансасы
183. Белоруссия егіншілік ҒЗИ
184. Белоруссия картоп және жеміскөкөніс шаруашылығы ҒЗИ
185. Андижан асылтұқымды жібек стансасы
186. СоюзНИИХИ Андижан филиалы
187. Қарақалпақ егіншілік ҒЗИ
188. Институттың Қарақалпақ филиалы
189. Г.С. Зайцев атындағы мақта селекциясы және тұқым шаруашылығы ҒЗИ
190. Р.Р. Шредер атындағы бау, Самарқант жүзім шаруашылығы және вино жасау ҒЗИ-ның бөлімшесі
191. Орта Азия БӨҒЗИ-ның тәжірибе стансасы
192. Орта Азия ҒЗ және жібек шаруашылығы технологиялық институты
193. Өзбек тәлімі жер ҒЗИ
194. Өзбек астық ҒЗИ
195. Өзбек картоп және көкөніс бақша ҒЗИ
196. Өзбек күріш ҒЗИ
197. Академик Р.Р. Шредер атындағы Өзбек жүзім, бау және вино жасау ҒЗИ
198. Өзбек бау ҒЗИ-ның вино жасау бөлімшесі
199. Ферғана аймақтық ҒИ жібек шаруашылығы стансасы
200. Қырғыз ҒА Ботаника бағы
201. Қырғыз егіншілік ҒЗИ
202. Қырғыз жайылымдық және мал азықтық НИТИ
203. Қырғыз мақта шаруашылығы тәжірибе стансасы
204. Армян жүзім өсіру, вино жасау және бақ шаруашылығы ҒЗИ
205. Республикалық көкөніс және бақша дақылдарының селекциялық- тұқым өндіру стансасы (Армения)
206. Грузия Республикасы егіншілік ҒЗИ Цхалтуб көкөніс тәжірибе стансасы
207. Молдавия ҒА Ботаника бағы
208. Молдова Республикасының құмай жүгері және жүгері ҒЗИ
209. Молдова жүзім және вино жасау ҒЗИ
210. Молдова суармалы егіншілік және көкөніс шаруашылығы ҒЗИ
211. Молдова егістік дақылдар ҒЗИ
212. Приднестровие АШҒЗИ
213. Тәжік “Земледелие” ҒОБ-нің Вахш бөлімшесі
214. Тәжік егіншілік ҒЗИ
215. Тәжік жүзім өсіру, бақ және көкөніс шаруашылығы ҒЗИ
216. Түркмен егіншілік ҒЗИ
217. Литва жеміс көкөніс шаруашылығы ҒЗИ (Витенская
жеміс-көкөніс тәжірбе станциясы)
218. Эстония егіншілік және мелиорация ҒЗИ
219. Приекуль тәжрибе-селекциялық стансасы (Латвия)
220. "Земун Поле" жүгері институты Сербия және Черногория

221. Фирма "Бейо Заден", Голландия
222. Фирма "Агра Сочета", Италия
223. Фирма "Агрико", Голландия
224. Фирма "Баболна", Венгрия
225. Фирма "ВанДерХаве", Нидерланды
226. Фирма "Декалб", США
227. Фирма "Енза Заден", Голландия
228. Фирма "Зенека", Великобритания
229. Фирма "ЗПС", Голландия
230. Фирма "КВС", Германия
231. Фирма "Марибо", Дания
232. Фирма "Сингента Сидс А.Б.", Швеция
233. Фирма "Сингента Сидс С.А.", Франция
234. Фирма "Пионер", США
235. Фирма "Прогрейн Женетик", Франция
236. Фирма "Рийк Цваан Заадтеелт ен Заадхандел Б.В.", Нидерланды
237. Фирма "Роял Слейс", Голландия
238. Фирма "Сес Юроп", Бельгия
239. Фирма "Сиба Гейги", Швейцария
240. Фирма "Флоримонд Депре", Франция
241. Фирма "Штрубе", Германия
242. Рейхель Н.В.
243. Уральский НИИСХ
244. Фирма "HZPC", Голландия
245. Фирма "Синдгента Сидс Б.В.", Голландия
246. Фирма "Холли Шугар", США
247. Фирма "Монсанто", Швецария
248. Фирма "Selgen" Чехия
249. Фирма "Хордеум", Словакия
250. Производственный кооператив им. А. Яссави, Южно-Казахстанской области
251. ТОО "Научно-производственная фирма "Фитон", Костанайской области
252. НПО "Нива Татарстана"
253. Институт молекулярной биологии и биохимии им. М.А. Айтхожина
254. Национальный ботанический сад им.Н.Н. Гришко НАН Украины
255. Казахский Государственный Национальный Университет им. Аль-Фараби
256. Зыряновский селекционно-семеноводческий опорный пункт ВКНИИСХ
257. Алнарпская опытная станция садоводства (Швеция)
258. Ист-Моллингская опытная станция садоводства (Англия)
259. НИИ садоводства им. Джона Инесса (Мертон)
260. Буйнакская опытная станция садоводства (Дагестан)
261. Карагандинская СХОС
262. Фирма "Синджента Сидс Б.В.", Франция
263. Саратовская опытная станция садоводства
264. Фирма "NUNHEMS NETHERLANDS", Голландия
265. НИИ лесного хозяйства и агролесомелиорации
266. Производственный сельскохозяйственный кооператив "Опытное"
267. Фирма "Сингента Сидс кфт", Венгрия
268. Институт фитохимии МОН РК
269. Атырауский НИИ сельского хозяйства
270. CПК "Будан", Казахстан
271. ИКАРДА
272. Сибирская опытная станция ГНУВНИИ им. Пустовойта
273. Фирма "Селена", Германия
274. Plant select hrv beice s.r.b., Чехия Малц
275. ТОО "Агросемконсалт"
276. ООО "Агротехконсалт", Узбекистан
277. СПК семеноводческая фирма "Картофель"
278. РГКП "Келеский", Южно-Казахстанская область
279. ОАО "ЯССЫ", Южно-Казахстанская область
280. МГП ТОО "Генофонд растений"
281. РГКП Национальный центр по биотехнологии РК, г.Степногорск
282. КХ "Курган семена", г. Курган.(Россия)
283. Фирма "ЗААТЗУХТ" (Германия)
284. Фирма "Серасем" (Франция)

221. "Бейо Заден" фирмасы, Нидерланды
222. "Агра Сочета" фирмасы, Италия
223. "Агрико" фирмасы, Нидерланды
224. "Баболна" фирмасы, Венгрия
225. "ВанДерХаве" фирмасы, Нидерланды
226. "Декалб" фирмасы, США
227. "Енза Заден" фирмасы, Нидерланды
228. "Зенека" фирмасы, Великобритания
229. "ЗПС" фирмасы, Нидерланды
230. "КВС" фирмасы, Германия
231. "Марибо" фирмасы, Дания
232. "Сингента Сидс А.Б." фирмасы, Швеция
233. "Сингента Сидс С.А." фирмасы, Франция
234. "Пионер" фирмасы, США
235. "Прогрейн Женетик" фирмасы, Франция
236. "Рийк Цваан Заадтеелт ен Заадхандел Б.В., Нидерланды" фирмасы, Нидерланды
237. "Роял Слейс" фирмасы, Нидерланды
238. "Сес Юроп" фирмасы, Бельгия
239. "Сиба Гейги" фирмасы, Швейцария
240. "Флоримонд Депре"фирмасы, Франция
241. "Штрубе" фирмасы, Германия
242. Рейхель Н.В.
243. Орал АШҒЗИ
244. "HZPC" фирмасы, Голландия
245. "Синдгента Сидс Б.В.", Голландия
246. "Холли Шугар" фирмасы, США
247. " Монсанто" фирмасы, Швецария
248. "Selgen" фирмасы, Чехия
249. "Хордеум" фирмасы, Словакия
250. А. Яссави атындағы өндірістік кооператив, Оңтүстік-Қазақстан облысы
251. "Фитон" ЖШС ғылыми-өндірістік фирмасы, Қостанай облысы
252. "Нива Татарстана" ҒӨБ
253. М.А. Айтхожин атындағы Молекулярлық биология және биохимия
институты
254. Украина ҰҒА Н.Н. Гришко атындағы Ұлттық ботаника бағы
255. Аль-Фараби атындағы Қазақ Мемлекеттік Ұлттық Университеті
256. ВКНИИСХ Зырянов селекция-тұқым өндіру тірек пункті
257. Алнарп бақ шаруашылығы тәжірибе стансасы (Швеция)
258. Ист-Моллинг бақ шаруашылығы тәжірибе стансасы (Англия)
259. Джона Инесса атындағы бақ шаруашылығы ҒЗИ (Мертон)
260. Буйнак бақ шаруашылығы тәжірибе стансасы (Дағыстан)
261. Қарағанды АШТС
262. "Синджента Сидс Б.В." фирмасы, Франция
263. Саратов бақ шаруашылығы тәжірибе стансасы
264. "NUNHEMS NETHERLANDS"фирмасы, Нидерланды
265. Орман шаруашылығы және агроорманмелиорация ҒЗИ
266. "Опытное" Өндірістік ауыл шаруашылық кооперативі
267. "Сингента Сидс кфт" фирмасы, Венгрия
268. ҚР ОҒМ Фитохимия институты
269. Атырау Ауыл шаруашылығы ҒЗИ
270. "Будан" АӨК, Қазақстан
271. ИКАРДА
272. Пустовойт атындағы ГНУВНИИ Сібір тәжірибе стансасы
273. "Селена" фирмасы. Германия
274. Plant select hrv beice s.r.b., Чехия Малц
275. "Агросемконсалт" ЖШС
277. "Картофель" АӨК тұқым шаруашылық фирмасы
278. "Келеский" РМҚМ, Оңтүстік Қазақстан облысы
279. "ЯССЫ" ААҚ, Оңтүстік Қазақстан облысы
280. МГП ТОО "Өсімдіктердің генофонды" ХМӨ ЖШС
281. ҚР РМҚМ "Биотехнология жөніндегі ұлттық орталық", Степногорск
282. "Курган семена" БШ. Курган қ.(Ресей)
283. "ЗААТЗУХТ" фирмасы (Германия)
284. "Серасем" фирмасы (Франция)

345. Euralis semences, Франция
346. Aspria seeds S.A., Люксенбург
347. Заатбау Линце еГен, Австрия
348. Monsanto Technology LLC, США
349. Мартонвашарский сельскохозяйственный институт, Венгрия
350. ТОО ЧАФ Тургень
351. ISEA Srl, Италия
352. Камут предприятия Европы
353. Институт Растениеводства "Порумбень", Молдова
354. ООО Фабалес, Россия
355. RAGT 2n, Франция
356. Dow AgroSciences LLC, США
357. Сельскохозяйственный институт Добруджа, Болгария
358. Сингента Кроп Протекшн, Швейцария
359. ООО Агроплазма, Россия
360. Евросорго (Eurosorgho), Франция
361. Институт биоэнергетических культур и сахарной свеклы УААН, Украина
Приложение 4
к Государственному реестру
селекционных достижений,
допущенных к использованию
в Республике Казахстан
Кодирование признаков сортов
1. Группа спелости
01 ультраранний
02 раннеспелый
03 среднеранний
04 среднеспелый
05 среднепоздний
06 позднеспелый
2. Тип гибридизации
2л простой межлинейный гибрид
3л трехлинейный гибрид
4л четырехлинейный гибрид
5л пятилинейный гибрид
6л шестилинейный гибрид
сл сортолинейный гибрид
F1 гибрид первого поколения
гп гибридная популяция
с сорт
ли линия
3. Назначение
за засолочный
кн консервный
са салатный
ст столовый
тп томатопродукты
ун универсальный
цк цельноплодное консервирование
4. Условия выращивания
оз озимый
яр яровой
зф зимующая форма
дв двуручка
зг закрытый грунт
сз сад-огород, для з/грунта
5. Период потребления
зи зимний
ле летний
ос осений
рз раннезимний
ро раннеосенний

345. Euralis semences, Франция
346. Aspria seeds S.A., Люксенбург
347. Заатбау Линце еГен, Австрия
348. Monsanto Technology LLC, США
349. Мартонвашар ауыл шаруашылығы институты, Венгрия
350. ЧАФ "Тургень" ЖШС
351. ISEA Srl, Италия
352. Камут Европа кәсіпкерлігі
353. "Порумбень" өсімдік шаруашылығы институты, Молдова
354. ООО "Фабалес", Россия
355. RAGT 2n, Франция
356. Dow AgroSciences LLC, США
357. Добруджа ауыл шаруалышығы институты, Болгария
358. Сингента Кроп Протекшн, Швейцария
359. ООО "Агроплазма", Россия
360. Евросорго (Eurosorgho), Франция
361. УАҒА Биоэнергетикалық өсімдіктер және қант қызылшасы институты, Украина";
Қазақстан Республикасында
пайдалануға рұқсат етілген
Селекциялық жетістіктерінің
мемлекеттік тізіліміне
4-қосымша
Сорттарды белгілеріне байланысты кодтау
1. Пісіп жетілу тобы
01 өте ерте пісетін
02 ерте пісетін
03 орташа ерте пісетін
04 орташа пісетін
05 орташа кеш пісетін
06 кеш пісетін
2. Будандастыру түрі
2л жәй желіаралық будан
3л үшжелілік будан
4л төртжелілік будан
5л бесжелілік будан
6л алтыжелілік будан
сл сортжелілік будан
F1 бірінші буындағы будан
бп будандық популяция
с сорт
ли линия
3. Пайдалану бағыты
тұ тұздауға арналған
кн консервілеуге арналған
са салатқа арналған
ас асқа арналған
тө томат өнімдері
ун универсалды
бк бүтін жемісті консервілеу
4. Өсіру жағдайлары
кү күздік
жа жаздық
қт қыстайтын түрі
еж екі жақты
ж жабық жер
жб жабық жердегі бау-бақша
5. Қолдану кезеңдері
қс қыстық
жз жаздық
кз күздік
еқ ерте қыстық
ек ерте күздік