Об утверждении Правил взаимодействия государственных органов по вопросам соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в сетях телекоммуникаций
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 января 2016 года № 60. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 февраля 2016 года № 13157. Утратил силу приказом Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2022 года № 413.
Сноска. Утратил силу приказом Министра информации и общественного развития РК от 30.09.2022 № 413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6-9) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия государственных органов по вопросам соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в сетях телекоммуникаций.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан

Телекоммуникациялар желілерінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасасу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 қаңтардағы № 60 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 22 ақпанда № 13157 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2022 жылғы 30 қыркүйектегі № 413 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 30.09.2022 № 413 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағы 6-9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Телекоммуникациялар желілерінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасасу қағидаларын бекіту туралы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қaзaнғaп) қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпараттық орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналасуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалу барысы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының

от 25 января 2016 года № 60
Правила
взаимодействия государственных органов по вопросам
соблюдения требований законодательства Республики Казахстан
в сетях телекоммуникаций
1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия государственных органов по вопросам соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в сетях телекоммуникаций (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-9) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" и определяют порядок взаимодействия государственных органов по вопросам соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в сетях телекоммуникаций.
2. Настоящие Правила распространяются на организацию взаимодействия государственных органов по вопросам ограничения распространения в сетях телекоммуникаций информации, запрещенной законами Республики Казахстан и (или) вступившими в законную силу решениями суда.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) сеть телекоммуникаций – совокупность средств телекоммуникаций и линий связи, обеспечивающих передачу сообщений телекоммуникаций, состоящая из коммутационного оборудования (станций, подстанций, концентраторов), линейно-кабельных сооружений (абонентских, соединительных линий и каналов), систем передачи и абонентских устройств;
2) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий реализацию государственной политики в области связи, государственный контроль, координацию и регулирование деятельности лиц, представляющих услуги в области связи или пользующихся ими.
2. Порядок взаимодействия государственных органов по вопросам
соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в
сетях телекоммуникаций
4. Взаимодействие государственных органов по соблюдению требований законодательства в сетях телекоммуникаций осуществляется в пределах их компетенции.
5. Государственные органы в случае распространения по сети телекоммуникаций информации, запрещенной законами Республики Казахстан и (или) вступившими в законную силу судебными решениями, направляют в уполномоченный орган уведомление согласно приложению к настоящим Правилам.
6. В зависимости от вида связи и используемых технологий в уведомлении указываются адреса в сети передачи данных, адреса обращений, идентификатор интернет-ресурса и идентификационные коды абонентских устройств, используемых для распространения информации, запрещенной законами Республики Казахстан.

2016 жылғы 25 қаңтардағы № 60
бұйрығымен бекітілді
Телекоммуникациялар желілерінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасасу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Телекоммуникациялар желілерінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасасу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабы 1-тармағының 6-9) тармақшасына сәйкес әзірленді және телекоммуникациялар желілерінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасасу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар телекоммуникациялар желілерінде Қазақстан Республикасы заңдарымен және (немесе) соттың заңды күшіне енген шешімдерімен тыйым салынған ақпараттың таралуын шектеу мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастыруға таралады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) телекоммуникация желісі - коммутациялық жабдықтан (станциялардан, кіші станциялардан, концентраторлардан), жол-кәбілдік құрылыстардан (абоненттік, жалғаным жолдары мен арналарынан), тарату жүйелері мен абоненттік құрылғылардан тұратын, телекоммуникация хабарламаларының берілуін қамтамасыз ететін телекоммуникация құралдары мен байланыс жолдарының жиынтығы;
2) уәкілетті орган - байланыс саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын, байланыс саласында қызметтер көрсететін немесе оларды пайдаланатын тұлғалардың қызметін мемлекеттік бақылауды, үйлестіру мен реттеуді жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын орталық атқарушы орган.
2. Телекоммуникациялар желілерінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасасу тәртібі
4. Телекоммуникациялар желілерінде заңнама талаптарын сақтау бойынша мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасасуы олардың құзыреттері шегінде жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік органдар телекоммуникациялар желілерінде Қазақстан Республикасы заңдарымен және (немесе) соттың заңды күшіне енген шешімдерімен тыйым салынған ақпарат таралған жағдайда уәкілетті органға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес хабарламаны жібереді.
6. Байланыс және пайдаланылатын технологиялардың түріне қарай хабарламада Қазақстан Республикасының заңдарымен тыйым салынған ақпаратты тарату үшін қолданылатын деректер беру желісіндегі мекенжайлар, кіру мекенжайлары, интернет-ресурсты сәйкестендірушілер және абоненттік құрылғының сәйкестендіру кодтары көрсетіледі.

7. Уведомления направляются за подписью должностного лица (лиц) государственного органа, уполномоченных в соответствии с законодательством Республики Казахстан на совершение данного вида действий, список которых направляется в уполномоченный орган за подписью первого руководителя государственного органа или его заместителя.
8. В течение трех рабочих дней с момента получения уведомления уполномоченный орган уведомляет о принятых мерах государственный орган, инициировавший направление уведомления и лицо, разместившее информацию в сети телекоммуникаций.
9. Взаимодействие государственных органов по вопросам соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в сетях телекоммуникаций осуществляется с использованием систем электронного документооборота и информационных систем.
Приложение
к Правилам взаимодействия государственных
органов по вопросам соблюдения требований
законодательства Республики Казахстан в
сетях телекоммуникаций
Форма
__________________________________
__________________________________
(Наименование уполноменного органа)
УВЕДОМЛЕНИЕ
В соответствии с Правилами взаимодействия государственных
органов по вопросам соблюдения требований законодательства Республики
Казахстан в сетях телекоммуникаций, утвержденными приказом
исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан от 25 января 2016 года № 60, направляем сведения
об информации, запрещенной к распространению законами Республики
Казахстан и (или) вступившими в законную силу решениями суда.
1. Вид нарушения _________________________.
2. Норма законодательного акта Республики Казахстан
____________________________________________________________________.
3. Перечень выявленных фактов нарушения законодательства
Республики Казахстан (указываются адреса в сети передачи данных
(IP-адрес) и (или) доменное имя и (или) идентификатор
интернет-ресурса и (или) его интернет-страницы), тип используемого
интернет-ресурсом протокола сети передачи данных, идентификационные
коды абонентского устройства (MAC-адрес устройства, IMEI-код средства
связи):1
1)______________________;
2)______________________;
3)______________________;
4)______________________.
Законность и обоснованность сведений, указанных в настоящем
уведомлении, подтверждаю,
Уполномоченное
должностное лицо _______________ ____________________________________
(должность) (подпись) Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________
1 Примечание: количество строк зависит от количества выявленных фактов нарушения законодательства Республики Казахстан, включаемых в уведомление.

7. Хабарламалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аталған іс-қимыл түрін жасасуға уәкілетті мемлекеттік органның лауазымды адамының (адамдарының) қолы қойылып жіберіледі, олардың тізімі уәкілетті органға мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оның орынбасарының қолы қойылып жіберіледі.
8. Хабарлама алынған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті орган хабарлама жіберген мемлекеттік органды және телекоммуникациялар желілерінде ақпаратты орналастырған тұлғаны қабылданған шаралар туралы хабардар етеді.
9. Телекоммуникациялар желілерінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасасу электрондық құжат айналымы жүйесі мен ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, жүзеге асырылады.
Телекоммуникациялар желілерінде
Қазақстан Республикасы заңнамасының
талаптарын сақтау мәселелері бойынша
мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл
жасасу қағидаларына
қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
(Уәкілетті органның атауы)
ХАБАРЛАМА
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 25 қаңтардағы № 60 бұйрығымен бекітілген Телекоммуникациялар желілерінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасасу қағидаларына сәйкес, Қазақстан Республикасы заңдарымен және (немесе) соттың заңды күшіне енген шешімдерімен тыйым салынған ақпарат туралы мәліметтерді жібереміз.
1. Бұзушылық түрі _________________________.
2. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінің нормасы
____________________________________________________________________.
3. Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылық тізімі (деректер беру желісіндегі мекенжайлар (IP-адрес) және (немесе) домендік атау және (немесе) интернет-ресурсты және (немесе) оны интернет-парақшасын сәйкестендіруші, интернет-ресурспен пайдаланатын деректер беру желісінің хаттамасы, абоненттік құрылғының сәйкестендіру кодтары (MAC-құрылғы мекенжайы, IMEI-байланыс құралының коды)1:
1) ________________________;
2) ________________________;
3) ________________________;
4) ________________________.
Осы хабарламада көрсетілген мәліметтердің заңдылығы мен негізділігін куәландырамын,
Уәкілетті лауазымды адам ________ _____________________________
(лауазымы) (қол таңба) (Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса)
1 Ескерту: бағандар саны хабарламаға енгізілген Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылыққа байланысты