Об утверждении Правил информационного наполнения интернет-ресурсов государственных органов и требования к их содержанию
Приказ и.о Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 116. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2016 года № 13262. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 2 апреля 2021 года № 114/НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 02.04.2021 № 114/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила информационного наполнения интернет-ресурсов государственных органов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Требования к содержанию интернет-ресурсов государственных органов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 89 "Об утверждении Перечня электронных информационных ресурсов о государственных органах и Правил их размещения на интернет-ресурсах государственных органов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10395, опубликованный 14 марта 2015 года в газете "Казахстанская правда" № 49 (27925).
3. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего приказа.

Мемлекеттiк органдардың интернет-ресурстарын ақпараттық толықтыру қағидаларын және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 116 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 26 ақпанда № 13262 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № 114/НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 02.04.2021 № 114/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 15-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1 қосымшаға сәйкес Мемлекеттiк органдардың интернет-ресурстарын ақпараттық толықтыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2 қосымшаға сәйкес интернет-ресурстардың мазмұнына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. "Мемлекеттік органдар туралы электрондық ақпараттық ресурстардың тізбесін және оларды мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 89 бұйрығын Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 10395 болып тіркелген, 2015 жылғы 14 наурызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 49 (27925) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 116
Правила информационного наполнения интернет-ресурсов
государственных органов
1. Настоящие Правила информационного наполнения интернет-ресурсов государственных органов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" и определяют порядок информационного наполнения интернет-ресурса государственного органа (далее – интернет-ресурс).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) интернет-ресурс – электронный информационный ресурс, отображаемый в текстовом, графическом, аудиовизуальном или ином виде, размещаемый на аппаратно-программном комплексе, имеющий уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующий в Интернете;
2) информация с ограниченным доступом – информация, отнесенная к государственным секретам, личной, семейной, врачебной, банковской, коммерческой и иным охраняемым законом тайнам, а также служебная информация с пометкой "Для служебного пользования";
3) блог-платформа первых руководителей государственных органов – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий возможность направления гражданами запросов и получения ответов на них от первых руководителей государственных органов;
4) динамическая информация – информация, отражающая текущую деятельность государственного органа, имеющая временный характер (перспективное развитие, актуальные события, приоритетные направления);
5) статическая информация – информация, отражающая внутреннюю деятельность государственного органа, имеющая постоянный (справочный) характер (нормативные правовые акты, структура, положение государственного органа, информация по освоению бюджета).
3. Структура интернет-ресурса государственного органа и состав размещаемых электронных информационных ресурсов предусматривают наличие подлежащих для размещения электронных информационных ресурсов согласно структуре интернет-ресурса государственного органа и составу, размещаемых электронных информационных ресурсов, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, а также иной информации, имеющей отношение к деятельности государственного органа, за исключением информации с ограниченным доступом.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсiн.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 116 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттiк органдардың интернет-ресурстарын ақпараттық толықтыру қағидалары
1. Осы Мемлекеттiк органдардың интернет-ресурстарын ақпараттық толықтыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7 бабының 15) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттiк органдардың интернет-ресурстарын (бұдан әрі – интернет-ресурс) ақпараттық толықтырудың қағидаларын айқындайды.
2. Осы Қағидалардың қолдануы орталық және жергілікті атқарушы органдарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарға таралады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады.
1) интернет-ресурс – Интернетте жұмыс істеп тұрған және аппараттық-бағдарламалық кешенде орналастырылған, бірегей желілік мекенжайы және (немесе) домендік атауы бар, көрінетін мәтіндік, графикалық, аудиовизуальдік немесе басқа да түрдегі электрондық ақпараттық ресурс;
2) қол жеткізу шектелген ақпарат – мемлекеттік құпияларға, жеке басының, отбасылық, дәрігерлік, банктік, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияларға жатқызылған ақпарат, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар қызметтік ақпарат;
3) мемлекеттік органдар бірінші басшыларының блог-платформасы – мемлекеттік органдар бірінші басшыларының азаматтардың сауалына және оларға жауаптарын жіберу мүмкіндігін қамтамасыз ететін, "электрондық үкімет" веб-порталының кешені;
4) серпінді ақпарат – мемлекеттік органның ағымдағы қызметін көрсететін уақытша сипаттағы ақпарат (перспективалық даму, өзекті оқиғалар, басым бағыттар);
5) статикалық ақпарат – мемлекеттік органның ішкі және сыртқы қызметін бейнелейтін, тұрақты (анықтамалық) сипатқа ие ақпарат (нормативтік құқықтық актілер, мемлекеттік органның құрылымы, ережесі, бюджеттің игерілуі бойынша ақпарат).
3. Мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсының құрылымы және орналастырылатын электрондық ақпараттық ресурстардың құрамы осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген, орналастырылатын электрондық ақпараттық ресурстардың бар болуын, сондай-ақ қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, мемлекеттік органның қызметіне қатысты өзге де ақпараттарды көздейді.

4. Структура интернет-ресурса местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы и состав размещаемых электронных информационных ресурсов предусматривают наличие подлежащих для размещения электронных информационных ресурсов согласно структуре интернет-ресурса местного исполнительного органа и составу размещаемых электронных информационных ресурсов, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам, а также иной информации, имеющей отношение к деятельности государственного органа, за исключением информации с ограниченным доступом.
5. Структура интернет-ресурса государственного органа и состав размещаемых электронных информационных ресурсов на мобильной версии указаны в приложении 3 к настоящим Правилам.
6. При размещении электронных информационных ресурсов на интернет-ресурсах структурных или территориальных подразделений центрального исполнительного органа не дублируется содержание основного интернет-ресурса центрального исполнительного органа.
7. Местные исполнительные органы районов, города районного значения областей, города республиканского значения, столицы имеют свои интернет-ресурсы в поддоменной зоне местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы.
8. Структура интернет-ресурса местных исполнительных органов и состав размещаемых электронных информационных ресурсов на мобильной версии указаны в приложении 4 к настоящим Правилам.
Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы имеют блог акима на блог-платформе первых руководителей государственных органов (blogs.egov.kz) для предоставления гражданам возможности подавать обращения руководителю с размещением ответа согласно Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц".
9. Информационные источники интернет-ресурса государственного органа составляют материалы, разработанные и представленные соответствующими структурными подразделениями.
10. Электронные информационные ресурсы, размещаемые на интернет-ресурсах государственных органов, подразделяются на содержащие динамическую и статическую информацию.
11. Статическая информация на интернет-ресурсах государственных органов обновляется по мере необходимости.
12. Динамическая информация, кроме новостных сообщений, обновляется по мере поступления новой информации, но не позднее трех рабочих дней.
13. Новостные сообщения размещаются ежедневно. При размещении новостных сообщений обеспечивается соответствие тематики новостных сообщений сфере деятельности государственного органа. Новостные сообщения формируются из коротких и максимально четких предложений, отражающих суть. В новостном тексте обеспечивается содержание информации о дате, месте события, содержании, результатах.

4. Жергілікті атқарушы органның ресми интернет-ресурсының құрылымы және орналастырылатын электрондық ақпараттық ресурстардың құрамы осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген, орналастырылатын электрондық ақпараттық ресурстардың бар болуын, сондай-ақ қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, мемлекеттік органның қызметіне қатысты өзге де ақпараттарды көздейді
5. Мемлекеттік орган интернет-ресурсының құрылымы және мобилді нұсқасында орналастырылатын электрондық ақпараттық ресурстардың құрамы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген.
6. Атқарушы орталық органның құрылымдық және аумақтық бөлімшелерінің интернет-ресурстарында электрондық ақпараттық ресурстарды орналастырған кезде орталық атқарушы органның негізгі интернет-ресурсының мазмұнын қайталауға жол берілмейді.
7. Облыстардың аудандық маңызы бар қаланың, аудандарының, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдар орталық атқарушы органдар доменге бағынысты аймақта өзінің интернет-ресурсы болады.
8. Жергілікті атқарушы орган интернет-ресурсының құрылымы және мобилді нұсқасында орналастырылатын электрондық ақпараттық ресурстардың құрамы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген.
Облыстардың, аудандарының, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдар "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына сәйкес жауабын орналастырумен басшыларға өтініш беру мүмкіндігін азаматтарға беру үшін мемлекеттік органдар бірінші басшыларының ресми блог-платформасында (blogs.egov.kz) жергілікті атқарушы органдардың әкімінің блогы болады.
9. Мемлекеттік органның интернет-ресурсының ақпараттық көздері тиісті құрылымдық бөлімшелерімен әзірленген және ұсынылған материалдарды құрайды.
10. Мемлекеттік органдар интернет ресурстарында орналастырылатын электрондық ақпараттық ресурстар серпінді және статикалық ақпараттарға бөлінеді.
11. Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарындағы статикалық ақпарат қажеттілігіне қарай жаңартылады.
12. Серпінді ақпарат жаңалық хабарламалдардан басқасы, жаңа ақпарат түсуіне қарай жаңартылады, бірақ үш жұмыс күнінен кем болмауы керек.
13. Жаңалық хабарламалар күн сайын орналастырылады. Жаңалық хабарламаларды орналастыру кезінде жаңалық хабарламалардың тақырыбы мемлекеттік орган қызметі саласына сай қамтамасыз етіледі. Жаңалық хабарламалар мәнін ашатын, қысқа және барынша нақты сөйлемдерден қалыптастырылады. Жаңалық мәтінінде оқиғаның күні, болған орны, мағынасы, нәтижесі туралы ақпараттың болуы қамтамасыз етіледі.

14. Интернет-ресурс подлежит регистрации в доменной зоне казахстанского сегмента сети Интернет, предназначенной для государственных органов Республики Казахстан.
Государственный орган обеспечивает право на доменное имя. Интернет-ресурс государственного органа является идентичным в доменных зонах gov.kz и мем.қаз.
15. Доменное имя интернет-ресурса содержит короткие запоминающиеся имена, ассоциирующиеся с конкретным государственным органом, простые в написании и произношении, либо принятое сокращенное наименование государственного органа.
В доменной зоне gov.kz имя формируется по наименованию или сокращенному наименованию государственного органа на английском языке, в доменной зоне мем.қаз – на государственном.
Приложение 1
к Правилам информационного
наполнения интернет-ресурсов
государственных органов
Структура интернет-ресурса государственного органа и состав
размещаемых электронных информационных ресурсов
п/п
Тип информации
Содержание
1
Государственные символы Республики Казахстан
Государственный Флаг, Государственный Герб, Государственный Гимн
2
Общая информация о государственном органе
1) Почтовый адрес;
2) Адрес электронной почты;
3) Телефоны справочных служб;
4) Положение государственного органа Перечень законов, нормативных актов, определяющих полномочия, задачи и функции;
5) Структура центрального аппарата в виде графической схемы, отображающей организационную иерархию государственного органа, с указанием Ф.И.О. (при его наличии) руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты;
6) Перечень территориальных подразделений с указанием Ф.И.О. (при его наличии) руководителей, номеров телефонов, адресов электронной почты, ссылок на интернет-ресурсы (при их наличии)
3
Имидж государственной службы
1) Ежегодные Послания Главы государства (либо ссылка на официальный Интернет-ресурс);
2) Планы мероприятий по реализации ежегодных посланий Главы государства;
3) Информация о ходе реализации Плана мероприятий по реализации ежегодного послания Главы государства (в пределах компетенции);
4) Персональный блог (веб-дневник) руководителей государственных органов;
5) Информация о формировании и укреплении позитивного имиджа государственной службы, о кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан, о правилах служебной этики государственных служащих;
6) Информация о принимаемых мерах по противодействию коррупции
4
Нормотворческая деятельность
1) Нормативные правовые акты, принятые государственным органом (представляются в машиночитаемом виде, применяются для государственных органов по обоснованиям);

14. Интернет-ресурс Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарына арналған Интернет желідегі қазақстандық сегменттің домендік аймағында тіркелуге жатады. Мемлекеттік орган домендік атауға құқығын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік орган домендік атауына құқығын қамтамасыз етеді. Мемлекеттік органның интернет-ресурсы gov.kz және мем.қаз домендік аймақтарында ұқсас болып табылады.
15. Мемлекеттік органның интернет-ресурсының домендік атауы нақты мемлекеттік органмен ассоцияланатын, жазуға және айтуға қарапайым есте сақталатын қысқа аттардан, немесе мемлекеттік органның қысқартылған атауынан тұруы керек. gov.kz домендік аймағында атау мемлекеттік органның атауы бойынша немесе ағылшынша қысқартылған атауы бойынша, ал мем.қаз домендік аймағында – мемлекеттік тілде қалыптастырылады.
Мемлекеттік органдардың
интернет-ресурстарын ақпараттық
толықтыру қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік орган интернет-ресурсының құрылымы және орналастырылатын электрондық ақпараттық ресурстардың құрамы
№ р/с
Ақпаратының түрі
Мазмұны
1
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздері
Мемлекеттік Ту, Мемлекеттік Елтаңба, Мемлекеттік Әнұран
2
Мемлекеттік орган туралы жалпы ақпарат
1)Почталық мекенжайы;
2) Электрондық почтаның мекенжайы;
3) Анықтамалық қызметтердің телефондары;
4) Мемлекеттік органның ережесі Өкілеттіктерін, міндеттері мен функцияларын анықтайтын заңдардың, нормативтік актілердің тізбесі;
5) Басшыларының Т.А.Ә.А. (бар болса) телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен, мемлекеттік органның ұйымдастырушылық иерархиясын көрсететін, графикалық схема түріндегі орталық аппараттың құрылымы;
6) Басшыларының Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық почта адрестерін, интернет-ресурсына сілтемесі көрсетумен аумақтық бөлімшелердің тізбесі (олар бар болса)
3
Мемлекеттік қызметтің имиджі
1) Мемлекет басшысының жыл сайынғы жолдауы;
2) Мемлекет басшысының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары;
3) Мемлекет басшысының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар Жоспарын іске асыру барысы туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде)
4) Жергілікті атқарушы органдар басшыларының дербес блогы (вебкүнделік);
5) Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі, мемлекеттік қызметшілердің қызметтік этикасының ережелері туралы мемлекеттік қызмет позитивті имиджін қалыптастыру және нығайту туралы ақпарат;
6) Сыбайлас жемқорлық іс-қимылына қарсы қабылданатын шаралар туралы ақпарат
4
Нормативтік шығармашылық қызмет
1) Мемлекеттік органмен қабылданған нормативтік құқықтық актілер;

2) Тексты проектов нормативных правовых актов;
3) Наличие функционала обсуждения законопроектов
5
Информация о текущей деятельности государственного органа
1) Стратегический план государственного органа;
2) Отчеты об исполнении Стратегического плана;
3) Государственные программы (отраслевые программы, программы развития территорий), исполнителем которых является государственный орган;
4) Отчеты об исполнении государственных программ (в пределах компетенции), отраслевых программ, программ развития территорий (представляются в машиночитаемом виде, применяются для государственных органов по обоснованиям);
5) Статистические данные и показатели, характеризующие состояние и динамику развития отрасли (сферы) в части, относящейся к компетенции государственного органа (представляются в машиночитаемом виде, применяются для государственных органов по обоснованиям);
6) Аналитические доклады и обзоры информационного характера о деятельности государственного органа;
7) Сведения об участии государственного органа в реализации международных договоров, межведомственных договоров и программ международного сотрудничества (перечень международных организаций, в деятельности которых принимает участие государственный орган; перечни и тексты международных договоров и соглашений, заключенных (подписанных) руководителем государственного органа)
6
Исполнение бюджета
1) Информация об общей сумме бюджетных средств, выделенных на функционирование государственного органа за год;
2) Информация об исполнении бюджета (за исключением Национального Банка Республики Казахстан)
7
Проведение конкурсов, тендеров
1) Нормативные правовые акты, регулирующие порядок проведения государственных закупок (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
2) Годовой план государственных закупок;
3) Информация об открытых конкурсах, аукционах, тендерах, проводимых государственным органом, а также подведомственными организациями, включая: условия их проведения; порядок участия в них физических и юридических лиц; протоколы заседаний конкурсных комиссий; порядок обжалования принятых решений, результаты конкурса;
4) В случае проведения конкурсов в электронной форме - наличие ссылок на соответствующие страницы портала электронных госзакупок, где размещены объявления о конкурсах, проводимых государственным органом
8
Порядок работы
1) Информация о контрольно-надзорных функциях государственного органа (при наличии) с указанием перечня осуществляемых государственным органом разрешительных действий;
2) Порядок осуществления государственным органом разрешительных действий;

2) Нормативтік құқықтық актілер жобаларының мәтіндері;
3) Заң жобаларды талқылау функционалының бар болуы
5
Мемлекеттік органның ағымдағы қызметі туралы ақпарат
1) Мемлекеттік органның стратегиялық жоспары;
2) Стратегиялық жоспарды орындау туралы есептер;
3) Орындаушысы мемлекеттік орган болып табылатын мемлекеттік бағдарламалар (салалық бағдарламалар, аумақты дамыту бағдарламалары);
4) Мемлекеттік бағдарламаларды (құзыреті шегінде) салалық бағдарламаларды, аумақты дамыту бағдарламаларын орындау туралы есептер;
5) Мемлекеттік органның құзыретіне қатысты бөлігінде саланы дамытудың жай-күйі мен серпінін сипаттайтын статистикалық деректер мен көрсеткіштер (мәтінде оқитынтүрде ұсынылады, негіздемелері бойынша мемлекеттік органдар үшін пайдаланылады);
6) Мемлекеттік органның қызметі туралы ақпараттық сипаттағы талдамалық баяндамалар мен шолулар;
7) Халықаралық шарттарды, ведомствоаралық шарттарды және халықаралық ынтымақтастық бағдарламаларын (қызметіне мемлекеттік орган қатысатын халықаралық ұйымдардың тізбесі; мемлекеттік органның басшысымен жасасылған (қол қойылған) халықаралық шарттар мен келісудердің тізбесі және мәтіндері) іске асыруда мемлекеттік органның қатысуы туралы мәлімет;
6
Бюджетті орындау
1) Мемлекеттік органның бір жылға жұмыс істеуіне бөлінген бюджет қаражатының жалпы сомасы туралы ақпарат;
2) Бюджеттің орындалуы туралы ақпарат (Қазақстан Республикасы Ұлттық банкін қоспағанда)
7
Конкурстар, тендерлер өткізу
1) Мемлекеттік сатып алуларды реттейтін нормативтік құқықтық актілер (не ресми Интернет-ресурста НҚА сілтемесі);
2) Мемлекеттік сатып алулардың жылдық жоспары;
3) Мемлекеттік органмен жүргізілген ашық конкурстар, аукциондар, тендерлер, сондай-ақ бағынысты ұйымдармен оларды өткізудің шарттары; оларға жеке және заңды тұлғалардың қатысу тәртібі; конкурстық комиссия отырысының хаттамалары, қабылданған шешімге қарсылығы, шағымы, конкурстың нәтижесін қосқанда;
4) Электрондық нысанда конкурс өткізілген жағдайда – мемлекеттік органмен өткізілетін, конкурстар туралы порталда орналасқан хабарландырулардың электрондық мемлекеттік сатып алулардың тиісті парақтарында сілтемелердің бар болуы
8
Жұмыс тәртібі
1) Мемлекеттік органмен жүзеге асырылатын рұқсат беру әрекеттерінің тізбесін көрсете отырып, мемлекеттік органның бақылау-қадағалау функциялары туралы ақпарат (бар болса);
2) Мемлекеттік органмен рұқсат беруді жүзеге асырудың тәртібі;

3) Шаблоны заявительных документов, принимаемых органом к рассмотрению в соответствии с законами и иными нормативными правовыми актами с возможностью их скачивания или распечатки;
4) График проведения проверок государственным органом (при их наличии) (представляются в машиночитаемом виде, применяются для государственных органов по обоснованиям);
5) Информация о результатах проверок;
6) Информация о мерах государственной поддержки бизнеса (сведения о деятельности созданного при государственном органе Экспертного совета по вопросам предпринимательства, о принятых нормативных актах в поддержку предпринимательства (в пределах компетенции);
7) О реализации программы "Дорожная карта бизнеса 2020" (в пределах компетенции) (представляются в машиночитаемом виде, применяются для государственных органов по обоснованиям)
9
Оказание государственных услуг, в том числе в электронном формате
1) Наличие раздела "Государственные услуги";
2) Ежегодный отчет о деятельности государственного органа по вопросам оказания государственных услуг;
3) Паспорт государственной услуги;
4) Наличие утвержденных стандартов государственных услуг;
5) Наличие регламентов государственных услуг;
6) Информация о порядке обжалования результата оказания государственной услуги
10
Кадровое обеспечение государственных органов
1) НПА, регулирующие порядок поступления граждан на государственную службу (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
1) Сведения о вакантных должностях в государственном органе;
2) Квалификационные требования к кандидатам на вакантную должность;
3) Номера телефонов, адреса электронной почты и Ф.И.О. (при его наличии) лиц, уполномоченных консультировать по вопросам замещения вакантных должностей
11
Работа с населением
1) Ссылка на Нормативные правовые акты, регламентирующие порядок приема граждан и рассмотрения их обращений в государственный органе (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
2) График приема граждан;
3) Контактные телефоны уполномоченных лиц, посредством которых гражданам предоставляется возможность получить информацию по вопросам приема граждан и рассмотрения их обращений;
4) Обзоры обращений граждан и организаций (развернутая информация о поступивших обращениях и результаты их рассмотрения);
5) Порядок обжалования решений, принятых по результатам рассмотрения обращений с указанием контактных данных ответственных лиц;
6) Формы обратной связи ("Вопрос-ответ" с формой отправки информации пользователями; опросы и голосования, ответы на часто задаваемые вопросы, интернет-приемная);

3) Заңмен және өзге нормативтік актілерге сәйкес қарауға мемлекеттік органмен қабылданған мәлімдемеленген құжаттардың нысандары, оларды көшірмелеу немесе қағазға басып шығару мүмкіндігімен;
4) Мемлекеттік органмен тексерулерді жүргізудің кестесі (бар болса) (мәтінде оқитынтүрде ұсынылады, негіздемелері бойынша мемлекеттік органдар үшін пайдаланылады);
5) Тексерулердің нәтижелері туралы ақпарат;
6) Бизнесті мемлекеттік қолдау шаралары (кәсіпкерлік мәселелері бойынша мемлекеттік орган жанында құрылған Сараптамалық кеңес қызметі туралы мәліметтері, кәсіпкерлікті қолдауда қабылданаған нормативтік құқықтық актілер туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде);
7) "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асыру туралы (өз құзыреті шегінде) (мәтінде оқитынтүрде ұсынылады, негіздемелері бойынша мемлекеттік органдар үшін пайдаланылады)
9
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық форматта көрсету
1) "Мемлекеттік қызмет" бөлімінің бар болуы;
2) Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша мемлекеттік органның қызметі туралы жыл сайынғы есебі;
3) Мемлекеттік қызметтің паспорты;
4) Мемлекеттік қызметтердің бекітілген стандарттардың бар болуы;
5) Мемлекеттік қызметтердің регламенттердің бар болуы;
6) Мемлекеттік қызметтің нәтижелерін шағымдану реті туралы ақпарат
10
Мемлекеттік органдарды кадрмен қамтамасыз ету
1) Мемлекеттік қызметке азаматтардың түсу тәртібін реттейтін НҚА (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі);
2) Мемлекеттік қызметтегі бос орындар туралы мәлімет;
3) Мемлекеттік қызметтегі бос орын үшін кандидаттарға біліктілік талаптар;
4) Бос орындарға орналасу мәселелері жөніндегі консультация беруге уәкілетті тұлғалардың Т.А.Ә.А. (бар болса) телефон нөмірлері, электрондық пошта адрестері
11
Халықпен жұмыс
1) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін мемлекеттік органда қараудың тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сілтемесі (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі);
2) Азаматтарды қабылдау кестесі;
3) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау мәселелері жөніндегі ақпаратты алу мүмкіндігі олар арқылы берілетін уәкілетті тұлғалардың байланыс телефондары;
4) Түскен өтініштер және оларды қараудың нәтижелері туралы ақпаратты қоса алғанда азаматтар мен ұйымдардың өтініштерін шолулар;
5) Жауапты тұлғалардың байланыс деректерін көрсетумен, өтініштерді қарау нәтижелері бойынша қабылданған шешімдерді шағынудың тәртібі;
6) Кері байланысының түрі ("Сұрақ-жауап", пайдаланушыларылармен ақпаратты жолдау нысаны, сауалнамалар мен дауыс беру, жиі қойылатын сұрақтарға жауап, интернет-қабылдау және басқалары);

7) Информация о возможности подачи электронных обращений через портал "электронного правительства" с размещением ссылки перехода
12
Информационная поддержка
1) Актуальная лента новостей (с созданием архива новостей);
2) Анонсы предстоящих официальных событий государственного органа;
3) Тексты официальных заявлений и выступлений первых руководителей государственного органа и другие материалы информационного характера, напрямую касающихся всех без исключения сфер деятельности государственного органа, его подведомственных и/или территориальных подразделений;
4) Перечни информационных систем общего пользования, банков данных, реестров, регистров, находящихся в ведении государственного органа. Краткая информация о назначении информационных систем и о порядке их использования с размещением ссылки перехода;
5) Полезные ссылки (правительственные интернет-ресурсы, веб-портал "электронного правительства", база данных законодательства);
6) Наличие на главной странице рубрики, информирующей пользователей о последних обновлениях на интернет-ресурсе в части изменений в законодательстве, в оказании государственных услуг и разрешительных действий;
7) Методическая и консультационная поддержка (в пределах компетенции государственного органа)
13
Деятельность государственного органа в рамках Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике"
1) Законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода к "зеленой экономике" (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
2) Информация о деятельности государственного органа по реализации мер по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" (в пределах компетенции) (представляются в машиночитаемом виде, применяются для государственных органов по обоснованиям)
Приложение 2
к Правилам информационного
наполнения интернет-ресурсов
государственных органов
Структура интернет-ресурса местного исполнительного органа и
состав размещаемых электронных информационных ресурсов
п/п
Тип информации
Содержание
1
Государственные символы Республики Казахстан
Государственный Флаг, Государственный Герб, Государственный Гимн
2
Общая информация о государственном органе
1) Почтовый адрес;
2) Адрес электронной почты;
3) Телефоны справочных служб;
4) Положение государственного органа;
5) Перечень законов, нормативных актов, определяющих полномочия, задачи и функции;
6) Структура центрального аппарата в виде графической схемы, отображающей организационную иерархию государственного органа, с указанием Ф.И.О. (при его наличии) руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты;

7) Сілтемесіне өтуін орналастырумен "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық өтініштерін беру мүмкіндігі туралы ақпарат
12
Ақпараттық қолдау
1) Жаңалықтардың өзекті тізбегі (жаңалықтар мұрағатын құрумен);
2) Мемлекеттік орган ресми оқиғаларының күнтізбесі;
3) Мемлекеттік органның, оның ведомствоға бағынысты және/немесе аумақтық бөлімшелері саласының бірі қалмастан бәріне түгел қатысты тікелей ақпараттық сипаттағы басқадай материалдар және мемлекеттік орган бірінші басшыларының ресми мәлімдемелерінің және сөз сөйлеулерінің мәтіндері;
4) Мемлекеттік орган жүргізуіндегі жалпы пайдалану, деректер қорын, тізілімдер, тіркелімдер ақпараттық жүйелерінің тізбесі. Сілтемесіне өтуін орналастырумен, оларды пайдалану тәртібі туралы және ақпараттық жүйелердің мақсаты туралы қысқаша ақпарат;
5) Пайдалы сілтемелер (үкімет интернет-ресурстары, "электрондық үкімет" веб-порталы, заңнама деректер қоры);
6) Бастапқы бетінде рұқсат беру және мемлекеттік қызмет көрсетуде, заңнамадағы өзгерту бөлігінде интернет-ресурстағы соңғы жаңартулар туралы пайдаланушыларына хабардар ететін, айдардың бар болуы;
7) Әдістемелік және консультациялық қолдау (мемлекеттің органның құзыреті шегінде)
13
Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу жөніндегі тұжырымдамасы шеңберіндегі мемлекеттік органның қызметі
1) "Жасыл экономикаға" көшу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі);
2) "Жасыл экономикаға" Қазақстан Республикасының көшуі бойынша шараларды іске асыруы жөніндегі мемлекеттік орган қызметі туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде) (мәтінде оқитынтүрде ұсынылады, негіздемелері бойынша мемлекеттік органдар үшін пайдаланылады)
Мемлекеттік органдардың
интернет-ресурстарын ақпараттық
толықтыру қағидаларына
2-қосымша
Жергілікті атқарушы органдар интернет-ресурсының құрылымы және орналастырылатын электрондық ақпараттық ресурстардың құрамы
№ р/с
Ақпаратының түрі
Мазмұны
1
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздері
Мемлекеттік Ту, Мемлекеттік Елтаңба, Мемлекеттік Әнұран
2
Мемлекеттік орган туралы жалпы ақпарат
1) Почталық мекенжайы;
2) Электрондық почтаның мекенжайы;
3) Анықтамалық қызметтердің телефондары;
4) Мемлекеттік органның ережесі;
5) Өкілеттіктерін, міндеттері мен функцияларын анықтайтын заңдардың, нормативтік актілердің тізбесі
6) Басшыларының Т.А.Ә.А. (бар болса) телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен, мемлекеттік органның ұйымдастырушылық иерархиясын көрсететін, графикалық схема түріндегі орталық аппарат құрылымы;

7) Перечень структурных подразделений государственного органа и его подведомственных организаций с указанием Ф.И.О. (при его наличии) руководителей, номеров телефонов, адресов электронной почты, ссылок на интернет-ресурсы (при их наличии)
3
Имидж государственной службы
1) Ежегодные Послания Главы государства;
2) Планы мероприятий по реализации ежегодных посланий Главы государства;
3) Информация о ходе реализации Плана мероприятий по реализации ежегодного послания Главы государства (в пределах компетенции);
4) Персональный блог (веб-дневник) руководителей местных исполнительных органов;
5) Информация о формировании и укреплении позитивного имиджа государственной службы, о кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан;
6) Информация о принимаемых мерах по противодействию коррупции
4
Нормотворческая деятельность
1) Нормативные правовые акты, изданные местным исполнительным органом
5
Информация о текущей деятельности государственного органа
1) Планы и показатели деятельности государственного органа (Программа развития территории);
2) Отчеты об исполнении Программы развития территории;
3) Государственные программы (отраслевые программы);
4) Отчеты об исполнении государственных программ, отраслевых программ (в пределах компетенции);
5) Итоги социально-экономического развития региона по отраслям (статистические данные и показатели, характеризующие состояние и динамику развития региона по отраслям);
6) Отчеты Акима о деятельности местных исполнительных органов
6
Исполнение бюджета
1) Информация об общей сумме бюджетных средств, выделенных на функционирование местного исполнительного органа за год;
2) Информация об исполнении бюджета, в том числе об использовании бюджетных средствах, выделенных на социально значимые проекты (школы, больницы, детские сады и т.д.) (представляются в машиночитаемом виде)
7
Проведение конкурсов, тендеров
1) Нормативные правовые акты, регулирующие порядок проведения государственных закупок (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
2) Годовой план государственных закупок;
3) Информация об открытых конкурсах, аукционах, тендерах, проводимых государственным органом, а также подведомственными организациями, включая: условия их проведения; порядок участия в них физических и юридических лиц; протоколы заседаний конкурсных комиссий; порядок обжалования принятых решений; результаты конкурса;
4) В случае проведения конкурсов в электронной форме - наличие ссылок на соответствующие страницы портала электронных госзакупок, где размещены объявления о конкурсах, проводимых государственным органом
8
Государственная поддержка предпринимательской деятельности
1) Помощь начинающему предпринимателю (информация, помогающая предпринимателю разобраться во всех этапах организации собственного бизнеса);

7) Басшыларының, Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен ведомствоға бағынысты және мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелердің тізбесі (бар болса)
3
Мемлекеттік қызметтің имиджі
1) Мемлекет басшысының жыл сайынғы жолдауы;
2) Мемлекет басшысының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары;
3) Мемлекет басшысының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар Жоспарын іске асыру барысы туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде);
4) Жергілікті атқарушы органдар басшыларының дербес блогы (вебкүнделік);
5) Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі, мемлекеттік қызметшілердің қызметтік этикасының ережелері туралы мемлекеттік қызмет позитивті имиджін қалыптастыру және нығайту туралы ақпарат;
6) Сыбайлас жемқорлық іс-қимылына қарсы қабылданатын шаралар туралы ақпарат
4
Нормативтік шығармашылық қызмет
1) Жергілікті атқарушы органмен шығарылған нормативтік-құқықтық актілер
5
Мемлекеттік органның ағымдағы қызметі туралы ақпарат
1) Мемлекеттік орган қызметінің жоспарлары мен көрсеткіштері (Аумақтық даму бағдарламасы);
2) Өңірлік даму бағдарламасын орындау туралы есебі;
3) Мемлекеттік бағдарламалар (салалық бағдарламалар);
4) Мемлекеттік бағдарламаларды салалық бағдарламаларды, орындау туралы есептер (құзыреті шегінде);
5) Салалар бойынша өңірді әлеуметтік-экономикалық дамыту қорытындылары (салалар бойынша жай-күйі мен серпінін сипаттайтын статистикалық деректер мен көрсеткіштер);
6) Жергілікті атқарушы органдар қызметі туралы Әкімнің есептері;
6
Бюджетті орындау
1) Жергілікті атқарушы органның бір жылға жұмыс істеуіне бөлінген бюджет қаражатының жалпы сомасы туралы ақпарат;
2) Әлеуметтік маңызды жобаларға (мектептер, ауруханалар, бала-бақшалар және т.б.) бөлінген бюджеттік қаражаттарды пайдалану, оның ішінде оларды игеру туралы ақпарат
7
Конкурстар, тендерлер өткізу
1) Мемлекеттік сатып алуларды реттейтін нормативтік құқықтық актілер (не ресми мемлекеттік орган интернет-ресурсында НҚА сілтемесі);
2) Мемлекеттік сатып алулардың жылдық жоспары;
3) Мемлекеттік органмен жүргізілген ашық конкурстар, аукциондар, тендерлер, сондай-ақ бағынысты ұйымдармен оларды өткізудің шарттары, оларға жеке және заңды тұлғалардың қатысу тәртібі; конкурстық комиссия отырысының хаттамалары, қабылданған шешімге қарсылығы, шағымы, конкурстың нәтижесін қосқанда;
4) Электрондық нысанда конкурс өткізілген жағдайда – мемлекеттік органмен өткізілетін, конкурстар туралы порталда орналасқан хабарландырулардың электрондық мемлекеттік сатып алулардың тиісті беттерінде сілтемелердің болуы
8
Кәсіпкерлікті қызметті мемлекеттік қолдау
1) Кәсіпкерлікті алғашқы бастаушыға көмек (жеке бизнесті ұйымдастырудың барлық кезеңдерінде кәсіпкерге көмек беретін ақпаратты талдау);

2) Информация о микрофинансировании, субсидировании малого и среднего бизнеса (список предоставляемых предпринимателям субсидий с указанием условий получения субсидии, требуемых документов. Описание процесса ее получения; с указанием адресов и контактных телефонов государственных органов, предоставляющих субсидии);
3) Информация о порядке закупа, производства, переработки и реализации сельскохозяйственной продукции с указанием контактных данных специализированных организаций;
4) Консультирование по вопросам предпринимательства (предоставление возможности задать вопрос и получить на него ответ или размещение наиболее часто задаваемых вопросов пользователей);
5) Информация о реализации программы "Дорожная карта бизнеса 2020" (в пределах компетенции)
9
Оказание государственных услуг, в том числе в электронном формате
1) Наличие раздела "Государственные услуги";
2) Ежегодный отчет о деятельности государственного органа по вопросам оказания государственных услуг (представляются в машиночитаемом виде);
3) Наличие утвержденных стандартов государственных услуг;
4) Наличие регламентов электронных государственных услуг;
5) Паспорт государственной услуги;
6) Информация о порядке обжалования результата оказания государственной услуги
10
Кадровое обеспечение государственных органов
1) Ссылка на НПА, регулирующие порядок поступления граждан на государственную службу (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
2) Сведения о вакантных должностях в государственном органе;
3) Квалификационные требования к кандидатам на вакантную должность;
4) Номера телефонов, адреса электронной почты и Ф.И.О. (при его наличии) лиц, уполномоченных консультировать по вопросам замещения вакантных должностей
11
Работа с населением
1) Ссылки на НПА, регламентирующие порядок приема граждан и рассмотрения их обращений в государственном органе (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
2) График приема граждан;
3) Контактные телефоны уполномоченных лиц, посредством которых гражданам предоставляется возможность получить информацию по вопросам приема граждан и рассмотрения их обращений;
4) Обзоры обращений граждан и организаций (развернутая информация о поступивших обращениях и результаты их рассмотрения);
5) Порядок обжалования решений, принятых по результатам рассмотрения обращений с указанием контактных данных ответственных лиц;
6) Формы обратной связи ("Вопрос-ответ" с формой отправки информации пользователями; опросы и голосования, ответы на часто задаваемые вопросы, интернет-приемная и др.);

2) Шағын және орта бизнесті макроқаржыландыру, субсидирлеу туралы ақпарат (субсидияны алу шарттарын, талап етілетін құжаттарын көрсетумен, кәсіпкерлерге берілетін субсидиялар тізбесі; Субсидияны беретін, мемлекеттік органдардың байланыс телефондарын және мекенжайларын көрсетумен, оны алу процесін сипаттау);
3) Мамандандырылған ұйымдардың байланыс деректерін көрсетумен ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алу, өндіру, қайта өңдеу және іске асыру тәртібі туралы ақпарат;
4) Кәсіпкерлік мәселелері бойынша консультациялық кеңес беру (сұрақ қою мүмкіндігін беру және оған жауабын алу немесе пайдаланушылармен жиі қойылатын сұрақтарды орналастыру);
5) "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асыру туралы ақпарат (өз құзыретінің шегінде)
9
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық форматта көрсету
1) "Мемлекеттік қызмет" бөлімінің бар болуы;
2) Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша мемлекеттік органның қызметі туралы жыл сайынғы есебі (мәтінде оқитынтүрде ұсынылады);
3) Мемлекеттік қызметтердің бекітілген стандарттардың бар болуы;
4) Электрондық мемлекеттік қызметтердің регламенттердің бар болуы;
5) Мемлекеттік қызметтің паспорты;
6) Мемлекеттік қызметтің нәтижелерін шағымдану реті туралы ақпарат
10
Мемлекеттік органдарды кадрмен қамтамасыз ету
1) Мемлекеттік қызметке азаматтардың түсу тәртібін реттейтін, нормативтік құқықтық актілер (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі);
2) Мемлекеттік органдағы бос лауазымдық орындар туралы мәлімет;
3) Мемлекеттік қызметтегі бос орындардарға орналасуға кандидаттарға біліктілік талаптар;
4) Бос орындарға орналасу мәселелері жөніндегі консультация беруге уәкілетті тұлғалардың Т.А.Ә.А. (бар болса), телефон нөмірлері, электрондық пошта адрестері
11
Халықпен жұмыс
1) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін мемлекеттік органда қараудың тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сілтемесі (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі);
2) Азаматтарды қабылдау кестесі;
3) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау мәселелері жөніндегі ақпаратты алу мүмкіндігі олар арқылы берілетін уәкілетті тұлғалардың байланыс телефондары;
4) Түскен өтініштер және оларды қараудың нәтижелері туралы ақпаратты қоса алғанда азаматтар мен ұйымдардың өтініштерін шолулар;
5) Жауапты тұлғалардың байланыс деректерін көрсетумен, өтініштер қарау нәтижелері бойынша қабылданған шешімдерді шағынудың тәртібі;
6) Кері байланысының түрі ("Сұрақ-жауап", пайдаланушыларылармен ақпаратты жолдау нысаны, сауалнамалар мен дауыс беру, жиі қойылатын сұрақтарға жауап, интернет-қабылдау және басқалары);

7) Информация о возможности подачи электронных обращений через портал "электронного правительства" с размещением ссылки перехода
12
Информационная поддержка
1) Актуальная лента новостей (с созданием архива новостей);
2) Перечни информационных систем общего пользования, банков данных, реестров, регистров, находящихся в ведении местного исполнительного органа. Краткая информация о назначении информационных систем, и о порядке их использования с размещением ссылки перехода;
3) Полезные ссылки (правительственные интернет-ресурсы, веб-портал "электронного правительства", база данных законодательства)
13
Справочная информация о регионе
1) Социально-экономический паспорт региона;
2) Промышленность региона. Текущая информация о состоянии промышленности, с указанием перечня и контактных данных промышленных предприятий региона;
3) Сельское хозяйство и ветеринария. Текущая информация о состоянии отрасли, с указанием перечня и контактных данных специализированных предприятий региона;
4) Инфраструктура (транспорт, связь, жилищное строительство и ЖКХ). Информация о текущем состоянии, контактные данные;
5) Здравоохранение (сеть учреждений, медицинское обслуживание, санитарно-эпидемиологический надзор);
6) Образование (сеть учреждений, льготы для сельского населения);
7) Культура, религия, спорт и туризм. Информация о текущем состоянии, контактные данные;
8) Инвестиционные возможности региона (предложения для инвесторов с информацией о проектах, нуждающихся в инвестировании; информация о поддержке инвесторов)
14
Социальная защита населения
1) Трудоустройство (меры государственной поддержки, сообщения о вакансиях);
2) Социальное обеспечение:
социальная помощь (отдельным категориям граждан, адресная социальная помощь);
жилищная помощь;
социальная защита участников ВОВ, инвалидов, детей;
пенсионные выплаты;
3) Сведения о миграции населения, с указанием мер государственной поддержки и контактной информации уполномоченных органов
15
Деятельность местного исполнительного органа в рамках Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике"
1) Законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода к "зеленой экономике" (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
2) Информация о деятельности местного исполнительного органа по реализации мер по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" (в пределах компетенции)
Приложение 3
к Правилам информационного
наполнения интернет-ресурсов
государственных органов
Структура интернет-ресурсов государственных органов и состав
размещаемых электронных информационных ресурсов на
мобильной версии
п/п
Тип информации
Содержание
1
Общая информация о государственном органе
Почтовый адрес;
Адрес электронной почты;
Телефоны справочных служб;
Контактные данные руководителей центрального аппарата (Ф.И.О. (при его наличии) руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты);
Перечень территориальных подразделений с указанием Ф.И.О. (при его наличии) руководителей, номеров телефонов, адресов электронной почты, ссылок на интернет-ресурсы (при их наличии)
2
Оказание государственных услуг, в том числе в электронном формате
1) Наличие раздела "Государственные услуги";
2) Перечень государственных услуг, оказываемый государственным органом;
3) Памятка о получении государственной услуги содержащей следующую информацию:
форма оказания государственной услуги;
график работы (при возможности получении услуги через портал egov, размещение ссылки на портал egov, в том числе на AppStore или PlayMarket для скачивания мобильного приложения egov.);
необходимые документы;
стоимость услуги и порядок оплаты;
срок оказания государственной услуги;
результат оказания государственной услуги.
3
Кадровое обеспечение государственных органов
1) Сведения о вакантных должностях в государственном органе;
2) Квалификационные требования к кандидатам на вакантную должность;
3) Номера телефонов, адреса электронной почты и Ф.И.О. (при его наличии) лиц, уполномоченных консультировать по вопросам замещения вакантных должностей
4
Работа с населением
1) График приема граждан;
2) Контактные телефоны уполномоченных лиц, посредством которых гражданам предоставляется возможность получить информацию по вопросам приема граждан и рассмотрения их обращений;
3) Порядок обжалования решений, принятых по результатам рассмотрения обращений с указанием контактных данных ответственных лиц;
4) Формы обратной связи ("Вопрос-ответ" с формой отправки информации пользователями; опросы и голосования, ответы на часто задаваемые вопросы, интернет-приемная и др.);

7) Сілтемесіне өтуін орналастырумен "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық өтініштерін беру мүмкіндігі туралы ақпарат
12
Ақпараттық қолдау
1) Жаңалықтардың өзекті тізбегі (жаңалықтар мұрағатын құрумен);
2) жергілікті атқарушы орган жүргізуіндегі жалпы пайдалану, деректер қорын, тізілімдер, тіркелімдер ақпараттық жүйелерінің тізбесі. Сілтемесіне өтуін орналастырумен, оларды пайдалану тәртібі туралы және ақпараттық жүйелердің мақсаты туралы қысқаша ақпарат;
3) Пайдалы сілтемелер (үкімет интернет-ресурстары, "электрондық үкімет" веб-порталы, заңнама деректер қоры)
13
Өңір туралы анықтамалық ақпарат
1) Өңірдің әлеуметтік-экономикалық паспорты;
2) Өңірдің өнеркәсібі. Өңірдің өнеркәсіптік кәсіпорындарының тізбесі мен байланыс деректерін көрсетумен, өнеркәсібінің жағдайы туралы ағымдағы ақпараты;
3) Ауыл шаруашылығы мен ветеринария. Өңірдің өнеркәсіптік кәсіпорындарының тізбесі мен байланыс деректерін көрсетумен, саласының жағдайы туралы ағымдағы ақпараты;
4) Инфрақұрылымы (көлік, байланыс, тұрғын үй және ТКШ). ағымдағы жағдайы, байланыс деректері туралы ақпарат;
5) Денсаулық сақтау (мекемелер, медициналық қызмет көрсету, санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау желісі);
6) Білім беру (мекемелер желісі, ауыл халқы үшін жеңілдіктер);
7) Мәдениет, дін, спорт және туризм. Ағымдағы жағдайы, байланыс деректері туралы ақпарат;
8) Өңірдің инвестициялық мүмкіншіліктері (инвесторлық қолдау туралы ақпарат, инвестирлеуде керек жобалары туралы ақпаратымен инвесторларға арналған ақпараты.
14
Халықты әлеуметтік қорғау
1) Жұмысқа орналастыру (мемлекеттік қолдау шаралары, бос лауазымдық орындар туралы хабарлама);
2) Әлеуметтік қамтамасыз ету:
әлеуметтік көмек (азаматтардың жеке санаттарына, атаулы әлеуметтік көмек);
тұрғын-үй көмегі;
ҰОС қатысқандарды, мүгедектер, баллаларды әлеуметтік қорғау;
зейнетақының төлемі;
3) уәкілетті органның байланыс деректері мен мемлекеттік қолдау шараларын көрсетумен, халықтың көші-қоңы туралы мәліметтер
15
Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі бойынша тұжырымдамасы аясында жергілікті атқарушы орган қызметі
1) "Жасыл экономикаға" көшу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі);
2) "Жасыл экономикаға" Қазақстан Республикасының көшуі бойынша шараларды іске асыруы жөніндегі жергілікті атқарушы орган қызметі туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде)
Мемлекеттік органдардың
интернет-ресурстарын ақпараттық
толықтыру қағидаларына
3-қосымша
Мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының құрылымы және мобилді нұсқасында орналастырылатын электрондық ақпараттық ресурстардың құрамы
№ р/с
Ақпаратының түрі
Мазмұны
1
Мемлекеттік орган туралы жалпы ақпарат
1) Почталық мекенжайы;
2) Электрондық почтаның мекенжайы;
3) Анықтамалық қызметтердің телефондары;
4) Орталық аппарат басшыларының байланыс деректері (басшыларының Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлері және электрондық пошта адрестері,);
6) Басшыларының Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық почта адрестерін, интернет-ресурсына сілтемесі көрсетумен аумақтық бөлімшелердің тізбесі (олар бар болса)
2
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық форматта көрсету
1) "Мемлекеттік қызмет" бөлімінің бар болуы;
2) Мемлекеттік органмен көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізбесі;
3) Мемлекеттік қызметті алу туралы жадынамасы мынадай ақпараттан тұрады:
мемлекеттік қызметті алудың нысаны;
жұмыс кестесі (egov порталы арқылы мемлекеттік кқрсетілетін қызметті алу кезінде, egov порталында сілтемені орналастыру, оның ішінде AppStore немесе PlayMarket-те egov мобилді қосымшасын көшірмелеу үшін);
қажетті құжаттар;
қызметтердің бағасы және төлем тәртібі;
мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі;
мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелері
3
Мемлекеттік органдарды кадрмен қамтамасыз ету
1) Мемлекеттік органдағы бос лауазымдық орындар туралы мәлімет;
2) Мемлекеттік қызметтегі бос орындардарға орналасуға кандидаттарға біліктілік талаптар;
3) Бос орындарға орналасу мәселелері жөніндегі консультация беруге уәкілетті тұлғалардың Т.А.Ә.А. (бар болса) телефон нөмірлері, электрондық пошта адрестері
4
Халықпен жұмыс
1) Азаматтарды қабылдау кестесі;
2) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау мәселелері жөніндегі уәкілетті тұлғалардан ақпаратты алу мүмкіндігі олар арқылы берілетін азаматтарға байланыс телефондары;
3) Жауапты тұлғалардың байланыс деректерін көрсетумен, өтініштер қарау нәтижелері бойынша қабылданған шешімдерді шағым жасаудың тәртібі;
4) Кері байланыс түрі (пайдаланушыларылармен ақпаратты жолдау нысанымен "Сұрақ-жауап", сауалнамалар мен дауыс беру, жиі қойылатын сұрақтарға жауап, интернет-қабылдау және басқалары);

5) Информация о возможности подачи электронных обращений через портал "электронного правительства" с размещением ссылки на портал egov, в том числе на AppStore или PlayMarket для скачивания мобильного приложения egov
6
Информационная поддержка
Актуальная лента новостей
(с созданием архива новостей).
7
Социальная защита населения
Трудоустройство (меры государственной поддержки,
сообщения о вакансиях).
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 116
Требования к содержанию интернет-ресурсов
государственных органов
1. Настоящие Требования к содержанию интернет-ресурсов государственных органов (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" и определяют требования к содержанию интернет-ресурсов государственных органов (далее – интернет-ресурс).
2. В настоящих Требованиях используются следующие основные понятия:
1) альтернативный текст – текст, позволяющий понять содержание и функцию нетекстового веб-контента при использовании устройств, отображающих только текст;
2) веб-контент – текстовое, нетекстовое или медиа содержание электронного информационного ресурса;
3) графическая "шапка" – графический файл, на котором размещают название интернет-ресурса или компании, с размещением изображений (части фотографий, логотип, рисунки);
4) интернет-ресурс – электронный информационный ресурс, отображаемый в текстовом, графическом, аудиовизуальном или ином виде, размещаемый на аппаратно-программном комплексе, имеющий уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующий в Интернете;
5) мобильная версия интернет-ресурса – отдельная версия интернет-ресурса ЦГО и МИО, имеющего тоже доменное имя, что и интернет-ресурс ЦГО и МИО, разработанная специально для мобильных устройств (смартфонов, планшетов), со специальным дизайном, оптимизацией контента и пользовательского интерфейса, предназначенного для просмотра в мобильных браузерах (Safari, Google chrome, Internet Explorer Edge);
6) килобайт – единица измерения информации;
7) информация с ограниченным доступом – информация, отнесенная к государственным секретам, личной, семейной, врачебной, банковской, коммерческой и иным охраняемым законом тайнам, а также служебная информация с пометкой "Для служебного пользования";
8) скринридер – "читатель экрана", программа, озвучивающая тексты;
9) тег – элемент языка HTML, изменяющий отображение текста на веб-странице интернет-ресурса;

5) оның ішінде AppStore немесе PlayMarket-те egov мобилді қосымшасын көшірмелеу үшін egov порталында сілтемені орналастырумен, электрондық үкімет порталы арқылы электрондық өтініштерін беру мүмкіндігі туралы ақпарат
6
Ақпараттық қолдау
Жаңалықтардың өзекті тізбегі (жаңалықтар мұрағатын құрумен)
7
Халықты әлеуметтік қорғау
Жұмысқа орналастыру (мемлекеттік қолдау шаралары, бос лауазымдық орындар туралы хабарлама)
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 116 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттiк органдар интернет-ресурстарының мазмұнына қойылатын талаптар
1. Осы Мемлекеттiк органдардың интернет-ресурстарының мазмұнына қойылатын талаптары бұдан әрі – Талаптар) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7 бабының 15) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттiк органдардың интернет-ресурстарының (бұдан әрі – интернет-ресурс) мазмұнына қойылатын талаптарын айқындайды
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) балама мәтін – тек мәтінді көрсететін құрылғыларды пайдаланған кезде мәтіндік емес веб-контенттің мазмұнын және функциясын түсінуге мүмкіндік беретін мәтін;
2) веб-контент – электрондық ақпараттық ресурстың мәтіндік, мәтіндік емес немесе медиа мазмұны;
3) графиктік "тақырыпша" – компанияның немесе интернет-ресурстың суретін орналастырумен (фотографиялары, логотипі, суреті бөлігінде) атауы орналастырылатын, графикалық файлы;
4) интернет-ресурс – Интернетте жұмыс істеп тұрған және аппараттық-бағддарламалық кешенде орналастырылған, бірегей желілік мекенжайы және (немесе) домендік атауы бар, көрінетін мәтіндік, графикалық, аудиовизуальдік немесе басқа да түрдегі электрондық ақпараттық ресурс;
5) интернет-ресурстың мобилді нұсқасы – домендік атауы бар ОМО және ЖАО интернет-ресурсының жеке нұсқасы, және мобилді браузерлер (Safari, Google chrome, Internet Explorer Edge) арнайы мобилді құрылғылар (смартфондар, планшеттер) үшін қарауға арналған арнаулы дизайнымен, контентін оңтайландырумен және пайдаланушылық интерфейсімен әзірленген, ОМО және ЖАО интернет-ресурсы.
6) килобайт – ақпараттың өлшем бірілігі;
7) қол жеткізу шектелген ақпарат – мемлекеттік құпияларға, жеке басының, отбасылық, дәрігерлік, банктік, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияларға жатқызылған ақпарат, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар қызметтік ақпарат;
8) скринридер – мәтінін оқитын "экранды оқушы", бағдарлама.
9) тег – интернет-ресурстың веб-бетіндегі мәтіннің көрінісін өзгертетін HTML тілінің элементі;

10) флэш-заставки – это короткий анимационный фильм объемом не более 300 килобайт;
11) dpi – разрешение отображения для печати офсетным способом;
12) Html (Hyper Text Markup Language – "язык гипертекстовой разметки") – стандартный язык разметки документов в сети Интернет;
13) on-line – активное состояние подключения к сети Интернет;
14) pixel (px) – наименьший логический элемент двумерного цифрового изображения в растровой графике;
15) SMIL – язык разметки для создания интерактивных мультимедийных презентаций;
16) Web Content Accessibility Guidelines (далее - WCAG.2.0) – руководство по обеспечению доступности веб-контента, который описывает современные положения и принципы создания доступного веб-контента для максимально большего количества разных пользователей, в том числе для людей с ограниченными возможностями.
3. Для оптимальной организации интернет-ресурсов государственных органов является ориентация на удобство пользователя.
4. Требования к удобству использования интернет-ресурса государственного органа представлены в приложении к настоящим Требованиям.
5. Главные страницы интернет-ресурсов содержат графическую часть, навигационное меню, контентную область, карту сайта.
6. Формирование единой структуры интернет-ресурсов определяется единым подходом к структуре страниц интернет-ресурсов государственных органов.
7. Графическая часть представляется в виде изображений относящихся к данному контенту, с которым она публикуется, и нести смысловую нагрузку.
8. Информация, размещаемая на интернет-ресурсе, соответствует текущему моменту времени.
9. На мобильной версии интернет-ресурса реализуется ссылка на основную версию интернет-ресурса.
10. Обеспечение доступа пользователям без прохождения процедуры аутентификации на интернет-ресурс и все содержащиеся в нем электронные информационные ресурсы.
11. Электронные информационные ресурсы представляются в гипертекстовом формате, обеспечивающем возможность поиска и копирования фрагментов текста средствами веб-обозревателя.
12. Нормативные правовые и иные акты, проекты актов, судебные постановления, доклады, отчеты, договоры, обзоры, прогнозы, протоколы, заключения, статистическая информация, образцы форм и иных документов дополнительно к гипертекстовому формату представлены на интернет-ресурсе в виде файлов в формате, обеспечивающем возможность их сохранения на технических средствах пользователей.
13. Нормативные правовые акты дополнительно размещаются на интернет-ресурсе в графическом формате в виде сканированного изображения их оригиналов.

10) флэш-заставки – бұл 300 килобайттан аспайтын қысқаша анимациялық опред фильмі;
11) dpi – офсеттік тәсілмен басып шығару үшін суретіне рұқсаты;
12) Html – Интернет желіде құжаттарды белгілеудің стандарттық тілі;
13) on-line – активтік қосылу жай-күйі;
14) pixel (px) – растворлық графиктегі екі өлшемді цифрлық суретінің ең кіші логикалық элементі;
15) SMIL – интерактивтік мультимедиялық тұсау кесерлерді құру үшін белгілеу тілі;
16) WebContentAccessibilityGuidelines (бұдан әрі - WCAG.2.0) – әртүрлі пайдаланушылардың барынша қалың тобы үшін, оның ішінде мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін қолжетімді веб-контентті құрудың қазіргі заманғы ережелері мен қағидаттарын сипаттайтын веб-контентке қолжетімділікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқалық.
3. Мемлекеттік органдар интернет-ресурстарын оңтайлы ұйымдастыру үшін пайдаланушыға ыңғалы болуына бағытталған болып табылады.
4. Мемлекеттік органның интернет-ресурсын пайдалану қолайлылығына талаптары осы Талаптарға қосымшада ұсынылған.
5. Интернет-ресурстарының басты парақтары графикалық бөлігін, навигациялық мәзірді, контенттік облысты, сайттың картасын құрайды.
6. Интернет-ресурстарының бірыңғай құрылымын қалыптастыру мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының парақтары құрылымына бірыңғай әдіспен анықталады.
7. Графикалық бөлігі жарияланатын осы контентке қатысты сурет түрінде ұсынылады және мағыналық мағыналық жүктемесі болады.
8. Интернет-ресурста орналастырылатын ақпарат ағымдағы уақыт сәтіне сәйкес келеді.
9. Интернет-ресурсының мобилді нұсқасында интернет-ресурстың негізгі нұсқасына сілтемесі іске асырылады.
10. Интернет-ресурста және ондағы барлық электрондық ақпараттық ресурстар пайдаланушыларға бірдейлестіру рәсімдерін өткізусіз қолжетімділігін қамтамасыз ету.
11. Электрондық ақпараттық ресурстар іздестіру мүмкіндігін және веб-шолушы құралдарымен мәтін үзіндісін көшіруді қамтамасыз ететін гипермәтіндік нысанда ұсынылады.
12. Нормативтік құқықтық және өзге де актілер, актілер жобалары, сот қаулылары, баяндамалар, есептер, шарттар, шолулар, болжамдар, хаттамалар, қорытындылар, статистикалық ақпарат, нысандар ұлгілері және өзге де гипермәтіндік нысанға қосымша құжаттар интернет-ресурсында пайдаланушылардың техникалық құралдарында оларды сақтау мүмкіндігін қамтамасыз ететін нысандағы файлдар түрінде ұсынылады.
13. Нормативтік құқықтық актілер интернет-ресурсыта олардың түпнұсқаларының суреттерінен сканерленген сурет түрінде графикалық нысанда қосымша орналастырылады.

14. Нормативные правовые акты на интернет-ресурсе представляются с указанием их формы, заголовка, места и даты принятия, регистрационного номера, подписи лица или лиц уполномоченных подписывать нормативные правовые акты, даты и номера государственной регистрации и обновляются своевременно.
15. При размещении на странице интернет-ресурса используются перекрестные ссылки между содержательными разделами и нормативной правовой базой.
16. Глубина предоставляемых архивных данных составляет не менее трех лет.
17. При указании фамилий, имен, отчеств (при его наличии) руководителя государственного органа, заместителей руководителя государственного органа, руководителей структурных подразделений, территориальных органов, зарубежных представительств, подведомственных организаций, руководителей и членов консультативных и совещательных органов, иных сотрудников государственного органа, ответственных за тот или иной участок работы, необходимо указывать их полные фамилии, имена, отчества (при его наличии).
18. При указании номеров телефонов, факсов государственного органа указывается код города (области, района).
19. При указании почтового адреса на интернет-ресурсе указывается почтовый индекс.
20. При размещении информации обеспечивается возможность определить дату и время размещения информации, а также дату и время последнего изменения.
21. В дизайне главной страницы интернет-ресурса не допускается перегруженность по объему графических элементов и необходимо обеспечение:
высокой скорости загрузки веб-страниц;
минимального использования графики и средств анимации в оформлении графической части интернет-ресурса.
22. По умолчанию открывается версия интернет-ресурса на государственном языке. При изменении языка интернет-ресурса открывается та же самая просматриваемая страница.
23. Графическая часть содержит графическую "шапку", баннерные ссылки и некрупные тематические изображения. Графическая "шапка" занимает не более одной четвертой части экранного окна и содержит изображение Государственного Герба Республики Казахстан, размер которого не превышает более 100х100 px.
24. При размещении логотипа государственного органа (при его наличии) размеры логотипа не превышают размер Государственного Герба.
25. В графической "шапке" содержится указание на принадлежность интернет-ресурса государственному органу.
26. Баннерные ссылки размещаются одного размера и имеют постоянный или временный характер.
27. Навигационное меню интернет-ресурса обеспечивает быстрый переход к основным разделам интернет-ресурса, доступ к любой странице интернет-ресурса требует не более трех переходов. Навигационные элементы располагаются в одном и том же месте на всех страницах интернет-ресурса. Пользователю предоставляется наглядная информация о структуре интернет-ресурса и местонахождении отображаемой страницы в этой структуре. Одинаковые элементы навигации имеют единый стиль.

14. Интернет-ресурстағы нормативтік құқықтық актілер олардың түрі, тақырыбы, орны және қабылданған күні, тіркелген нөмірі, тұлғаның қолы, немесе уәкілетті тұлғалардың қолы қойылатын нормативтік құқықтық актілердің күні, уақыты және тіркелген нөмірі ұсынылады және уақытылы жаңартылады.
15. Интернет-ресурстың парағында орналастыру кезінде нормативтік құқықтық базалары және мазмұндық бөлімдері арасында қарамақайшылық сілтемелері пайдаланылады.
16. Ұсынылатын мұрағаттық деректердің ұзақтығы үш жылдан кем болмайды.
17. Мемлекеттік органның басшысы, басшысының орынбасары, аумақтық органдардың құрылымдық бөлімшелері, шетелдік өкілдіктері, ведомствоға бағынысты ұйымдардың басшылары; консультациялық және кеңесші органдардың басшылары мен мүшелері, сол және өзге де жұмыс учаскесіне жауапты мемлекеттік органның өзге жұмысшыларының тегін, атын, әкесінің атын толық түрде көрсету қажет.
18. Мемлекеттік органның факстарының, телефон нөмірлерін көрсеткенде, оларды қала (облыс, район) кодтары көрсетіледі.
19. Мемлекеттік органның интернет-ресурсында пошталық мекен жайды көрсеткен кезде, пошталық индесі көрсетіледі.
20. Ақпаратты көрсеткен кезде, ақпараттың орналастырған күні мен уақытын, сондай-ақ ақпараттың соңғы өзгертілген күні мен уақытын анықтау мүмкіндігі қамтамасыз етіледі.
21. Интернет-ресурстың басты парағының дизайны көлемі бойынша графикалық элементтермен артық жүктеуге жол берілмейді және:
веб-парақты жүктемелеудің жоғары жылдамдығын;
ресми интернет-ресурстың графикалық бөлігін әрлеуде графиктерді және анимациялық құралдарды (флеш) минималды қолданылуын қамтамасыз ету қажет.
22. Интернет-ресурсының нұсқасы тікелей және еркін ашылады. Интернет-ресурстың тілі өзгертілген кезде сол қаралудағы парақ ашылады.
23. Графикалық бөлігі графикалық "тақырыпша", баннерлерден және бірнеше ірі емес тақырыптық суреттен тұрады. Графикалық "тақырыпша", экрандық терезенің төрттен бір бөлігінен артық емес және көлемі 100х100 px-ден аспайтын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасын суретінен тұрады.
24. Мемлекеттік органның логотипін (ол болған жағдайда) орналастырған кезде логотип көлемі мемлекеттік елтаңба көлемінен аспайды.
25. Графикалық "тақырыпшада" мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсы болып табылатындығын көрсететін нұсқаудан тұрады.
26. Баннерлер бір көлемде және тұрақты және уақытша сипатта орналастырылады.
27. Интернет-ресурстың навигациялық мәзірі интернет-ресурстың негізгі бөлімдеріне жылдам өтуін қамтамасыз етеді, жетістікте интернет-ресурстың кез келген парағына қолжетімділікке үштен аса емес өтуін талап етеді. Навигациялық элементтері интернет-ресурсының барлық парақшаларында белгілі бір жерде орналасады. Интернет-ресурсының құрылымы және ашылған парақтың осы құрылымдағы орны туралы пайдаланушыға көрнекі ақпарат беріледі. Навигацияның бірдей элементтері бірыңғай стильде болады.

28. Контентная область главной страницы интернет-ресурса содержит:
новости в формате: дата, заголовок, краткое содержание;
краткую контактную информацию – почтовый адрес, телефон и электронный адрес государственного органа;
поле поиска – предназначено для выполнения полнотекстового поиска по интернет-ресурсу;
поле выбора языка – казахский, русский, английский;
счетчики посещения интернет-ресурса.
29. Ссылка на главную страницу является доступной с любой страницы интернет-ресурса.
30. Заголовки и подписи на страницах описывают содержание (назначение) данной страницы, наименование текущего раздела и отображаемого документа.
31. Шаблон интернет-ресурса оптимизируется для ускоренной загрузки изображений с разрешением не более 72 dpi.
32. Предельный объем одной стандартной загружаемой страницы интернет-ресурса в среднем – не более 170 килобайт. Предельный объем графических изображений – не более 30 килобайт. Предельный объем флэш-заставки – не более 300 килобайт.
33. При размещении информационных материалов необходимо соблюдение выполнения норм доступности для людей с ограниченными возможностями с учетом WCAG.2.0.
34. Доступность интернет-ресурса для слабовидящих и незрячих людей обеспечивается путем создания альтернативной версии интернет-ресурса для слабовидящих и незрячих людей. Для перехода на данную версию интернет-ресурса необходимо разместить на главной странице текстовую гиперссылку. В случае отсутствия альтернативной версии интернет-ресурса для слабовидящих и незрячих людей необходимо на интернет-ресурсе государственного органа обеспечить выполнение требований WCAG 2.0.
35. Для полноценного доступа слабовидящих и незрячих людей к интернет-ресурсу вся основная информация на нем представляется в виде текста.
36. В случае применения на интернет-ресурсе графических кодов для защиты информации от спама необходимо для незрячих пользователей представить альтернативный звуковой код.
37. При размещении на интернет-ресурсе электронных форм, предназначенных для заполнения в режиме on-line, в случае неправильного ввода информации пользователем необходимо предусмотреть автоматическое сообщение о допущенной ошибке в текстовой форме.
38. Графические файлы сопровождаются текстом, поясняющим изображение, при размещении графической информации на страницах интернет-ресурса необходимо использовать тег альтернативной подписи, для интерпретации всеми пользователями.
39. При размещении на интернет-ресурсе флэш-заставки необходимо предусмотреть возможность перехода на страницу, где данные объекты отсутствуют.

28. Интернет-ресурсының бас парағының контенттік облысы мыналарды құрайды:
нысандағы жаңалық: күні, тақырыбы, қысқаша мазмұны;
қысқаша байланыс ақпараты – мемлекеттік органның пошталық мекен-жайы, телефоны және e-mail;
іздеу жолы – интернет-ресурс бойынша толық мәтіндік іздеуге арналған;
тілді таңдау жолы – қазақша\орысша\ағылшынша;
интернет-ресурсқа кірушілерді есептеуіш.
29. Бас парақшаға сілтемесі интернет-ресурстың кез келген парақшасында қолжетімді болып табылады.
30. Парақтардағы тақырыптар мен қолтаңбалар осы парақтағы мазмұнды (міндетті), ағымдағы бөлімінің атауын және көрсетілген құжатты сипаттайды. Тақырыптарды курсивпен жазу, мәтін астын сызуға болмайды, өйткені мұны пайдаланушы сілтемеге нұсқау деп түсінуі мүмкін.
31. Интернет-ресурсының шаблоны анықтығы 72 dpi-дан артық емес суретті жылдам жүктеу үшін оңтайландырылады.
32. Интернет-ресурсының жүктелетін бір стандартты парақшасының көлемі орташа алғанда 170 килобайттан аспайды. Графикалық суреттер 30 килобайттан аспайды. Флэш-көркем суретті көлемі 300 килобайттан аспайды.
33. Ақпараттық метариалдарды орналастыру кезінде WCAG.2.0 – есепке ала отырып, мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін қолжетімділік нормаларының орындалуы сақталуы қажет.
34. Нашар көретін және көзі көрмейтін адамдар үшін интернет-ресурстың қолжетімділігі нашар көретін және көзі көрмейтін адамдар үшін интернет-ресурсының баламалы нұсқасын құру жолымен қамтамасыз етуге болады. Интернет-ресурстың осы нұсқасына өту үшін бас парақта гиперсілтемені орналастыру қажет. Нашар көретін және көзі көрмейтін адамдар үшін интернет-ресурстың балама нұсқасы болмаған жағдайда интернет-ресурста WCAG 2,0 талаптарының орындалуын қамтамасыз ету.
35. Нашар көретін және көзі көрмейтін адамдарға интернет-ресурстың толықтай қолжетімділігі үшін барлық негізгі ақпарат онда мәтін түрінде көрсетілуі тиіс.
36. Интернет-ресурсында ақпаратты спамнан қорғау үшін графикалық код пайдаланылған жағдайда көзі көрмейтін пайдаланушылар үшін баламалы дыбыстық кодты орналастыру қажет.
37. Интернет-ресурсында on-line режімде толтыру үшін арналған электрондық нысан орналастырылған кезінде, пайдаланушының ақпаратты қате енгізген кезіндегі жіберілген қате туралы автоматты мәтіндік хабарламасы көзделуі қажет.
38. Графикалық файлдар суретті түсіндіретін мәтінмен сүйемелденеді, интернет-ресурсының парақтарында графикалық ақпарат орналастырылған кезде оны барлық пайдаланушылардың түсінуі үшін баламалы қолтаңба тегін қолдануы қажет.
39. Интернет-ресурсында flash-сурет орналастырған кезде, бұл объектілер жоқ параққа өту мүмкіндігін көздеу қажет.

40. На интернет-ресурсе не используются фоновые изображения, которые могут затруднить его восприятие или исказить информацию.
41. Коэффициент контрастности изображения и фона, а также текста и фона – не менее 4,5:1, для повышения читабельности интернет-ресурса государственного органа для людей с нарушениями зрения.
42. При размещении на странице интернет-ресурса государственного органа предоставляется возможность увеличения размера шрифта без потери веб-контента или функциональности интернет-ресурса государственного органа (исключая титры и изображения текста), не прибегая к горизонтальной прокрутке.
43. При размещении информации на интернет-ресурсе предоставляются соответствующие синхронизированные титры для аудио, видеоконтента с использованием SMIL.
44. При размещении информации на интернет-ресурсе предусмотреть текстовые описания видео-контента, для считывания скринридером.
45. На странице интернет-ресурса используются навигационные цепочки, содержащие путь следования по разделам от главной страницы интернет-ресурса до текущей открытой страницы.
46. При размещении на странице интернет-ресурса большого объема текстовой информации используются внутренние ссылки на различные разделы страницы. В каждом разделе страницы имеется ссылка "Вернуться в начало", позволяющая пользователю вернуться к началу страницы.
47. На интернет-ресурсе обеспечивается наличие механизма остановки, паузы, или выключения звука для веб-контента, проигрывающегося автоматически более трех секунд.
48. Страницы интернет-ресурса конструируются таким образом, чтобы мерцание экрана не осуществлялось с частотой выше 2 Гц и ниже 55 Гц. Д.
49. Для движущихся, мерцающих, прокручивающихся, автоматически обновляющихся элементов предоставляется пользователям механизм, позволяющий поставить на паузу, остановить, скрыть или изменить частоту обновления автоматически обновляемой информации; остановить или скрыть движение/мерцание/прокрутку элементов.
50. На интернет-ресурсе обеспечивается полное функционирование горячих клавиш.
Приложение
к Требованиям к содержанию
интернет-ресурсов
государственных органов
Требования к удобству использования интернет-ресурса
государственного органа
п/п
Требование
Содержание
1
Доступность интернет-ресурса в сети Интернет
Доступность интернет-ресурса в поисковых системах google, yandex, mail.ru по полному и принятому сокращению наименования государственного органа
2
Доступность информации на интернет-ресурсе
1) Корректное отображение информации и структуры интернет-ресурса для браузеров Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera, Safari, а также браузеров основных мобильных платформ Android, Windows Phone, iOS;

40. Интернет-ресурсында оны қабылдауды қиындататын және ақпаратты бұрмалайтын фондық сурет пайдаланылмайды.
41. Нашар көретін адамдарға интернет-ресурсының оқылуын арттыру үшін мәтін немесе фонға қатынасы бойынша мәтін және суреттің қанықтылығы коэффициенті 4,5:1 кем емес.
42. Мемлекеттік орган интернет-ресурсының бас папғында орналастыру кезінде горизанталды айналдыруға бармай-ақ веб контентті немесе интернет-ресурстың функционалдығын (титрді және мәтіннің көрсетілуін болдырмай-ақ) жоғалтпай-ақ шрифтің өзгерту мүмкіндігін ұсыну қажет.
43. Интернет-ресурста ақпаратты орналастыру кезінде SMIL қолданумен аудио-видео контент үшін сәйкес синхрондалған титрлар беріледі.
44. Интернет-ресурста ақпаратты орналастыру кезінде скринридермен оқу үшін видео-контентке мәтіндік сипаттамасы көзделуі керек.
45. Интернет-ресурстың бас парағынан ағымдағы ашылған параққа дейінгі бөлімдері бойынша ілеспе жолды құрайтын навигациялық тізбегін пайдаланылады.
46. Интернет-ресурсының парақшасында үлкен көлемдегі мәтіндік ақпаратты орналастырған кезде, парақшаның әр-түрлі бөлімдеріне ішкі сілтемелер қолданылады. Пайдаланушыға парақша басына қайтып келуге мүмкіндік беретін, парақшаның әр бөлімінде "Жоғарыға қайтып келу" сілтемесі болады.
47. Интернет-ресурста үш секундтан аса автоматты түрде ойналатын веб-контент үшін тоқтау, үзіліс немесе дыбысты ажырату тетіктері қамтамасыз етіледі.
48. Интернет-ресурсының парақтары экранның жылтылдауы 2 Гц-тен жоғары және 55 Гц-тен төмен жүргізілмеуі нұсқасында жасалады.
49. Жылжитын, жылтылдайтын, айналатын, автоматты түрде жаңаратын элементтер үшін аялдатуға, тоқтатуға, жасыруға немесе кез келген автоматты ақпараттың жаңару жиілігін өзгертуге; элементтердің қозғалысын/жарқылдауын/айналуын тоқтатуға немесе жасыруға мүмкіндік беретін тетігі пайдаланушыға беріледі.
50. Интернет-ресурста жедел клавиштердің толық жұмыс істеуі қамтамасыз етіледі.
Мемлекеттік органдар
интернет-ресурстарының
мазмұнына қойылатын
талаптарына қосымша
Мемлекеттік органның интернет-ресурсын пайдалану қолайлылығына талаптары
№ п/п
Талаптары
Мазмұны
1.
Интернет желісіндегі интернет-ресурстың қолжетімділігі
Мемлекеттік органның қабылданған толық және қысқаша атауы бойынша google, yandex, mail.ru іздеу жүйелерінде интернет-ресурстың қолжетімділігі
2
Интернет-ресурстағы ақпаратқа қолжетімділігі
1) Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera, Safari браузерлер, сондай-ақ Android, Windows Phone, iOS браузерлер үшін интернет-ресурс құрылымы мен дұрыс ақпаратын көрсету;

2) Навигационная доступность (любой документ или информация должны быть доступны не более чем за 3 перехода по интернет-ресурсу, начиная с главной страницы, с использованием меню навигации);
3) Наличие на каждой странице интернет-ресурса основного навигационного меню, ссылки на главную страницу, карты сайта, формы поиска;
4) Наличие навигационных цепочек, отображающих местонахождение пользователя в иерархической структуре интернет-ресурса;
5) наличие карты сайта;
6) Поисковая доступность информации:
ввод в поле поиска не менее 20 символов;
наличие контекстного поиска по всей текстовой информации, размещаемой на интернет-ресурсе;
наличие функции расширенного поиска по интернет-ресурсу;
вывод результатов поиска на отдельной странице (при этом поисковый запрос должен оставаться в строке поиска);
7) Доступность формата информации:
размещение информации в различных форматах: гипертекстовом и в машиночитаемом виде, обеспечивающих возможность ее сохранения на технические средства пользователя и допускающих после сохранения возможность поиска и копирования произвольного фрагмента текста. При этом кодировка текста должна быть в формате UTF-8; текст представлен в форматах rtf, txt, HTML,XML; формат архивированных файлов – zip;
указание форматов и размеров документов, доступных для загрузки;
обеспечение доступа к информации, размещенной на интернет-ресурсе, без установки специального программного обеспечения;
обеспечение доступа к информации, размещенной на интернет-ресурсе, без авторизации;
8) Навигация по объемным документам:
разбивка больших блоков информации на смысловые части;
наличие в тексте нормативных правовых актов внутренних ссылок (якорей) на различные разделы документа;
9) указание даты и времени размещения информации, а также даты и времени последнего изменения информации;
10) доступность гипертекстовых ссылок:
отсутствие неактивных ссылок и ссылок на несуществующие страницы;
возможность перехода по ссылке на соответствующую страницу другой языковой версии (при изменении языка интернет-ресурса должна открываться та же просматриваемая страница);
при размещении гиперссылки на внешний интернет-ресурс открытие соответствующей страницы внешнего интернет-ресурса в новом окне (вкладке) веб-обозревателя и оповещение об этом пользователя;
11) наличие в графической "шапке" указания на принадлежность интернет-ресурса государственного органа;
12) обеспечение прямого доступа на главную страницу интернет-ресурса (отсутствие заставки)
3
Доступность для людей с ограниченными возможностями

2) Навигациялық қолжетімділігі (интернет-ресурсқа шығуы 3 тен аспауымен, навигацияның мәзірін пайдалана отырып, бастапқы бетінен бастап, кез келген құжат немесе ақпарат қолжетімді болуы тиіс);
3) Интернет-ресурстың әрбір парағында негізгі навигациялық мәзірі, бастапқы парағына сілтемесі, сайт картасы, іздеу түрлері бар болуы;
4) Интернет-ресурстың иерархиялық құрылымында пайдаланушының тұрған жерін көрсететін, навигациялық тізбегінің бар болуы;
5) Сайт картасының бар болуы;
6) Ақпаратты іздеуге қолжетімділігі:
іздеу жолында 20 дан кем емес символдарды енгізу;
интернет-ресурста орнатылған, барлық мәтіндік ақпарат бойынша мәтіндік іздеудің бар болуы;
интернет-ресурс бойынша кеңейтілген іздеу функцияларының бар болуы;
жеке парағында іздеудің нәтижелерін шығару (бұл ретте іздеу сұрау салу іздеу жолында қалуы тиіс);
7) Ақпарат форматына қолжетімділігі:
ақпаратты әр-түрлі форматтарда орналастыру: мәтіннің еркін фрагментін іздеу және көшірмелеу мүмкіндігі сақталғаннан кейін, өткізетін және пайдаланушының техникалық құралдарында оны сақталу мүмкіндігін қамтамасыз ететін, гипермәтіндік және мәтінде оқылатын нысанда. Бұл ретте мәтінінің коды UTF-8 форматында; мәтіні rtf, txt, HTML,XML форматтарында; мұрағаттық файлдары- zip форматында болуы тиіс жүктеу үшін қолжетімді форматтарын және көлемдерін, құжаттарын көрсету;
арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді орнатпай-ақ, интернет-ресурста орналастырылған, ақпаратқа қолжеткізуді қамтамасыз ету;
авторландырусыз, интернет-ресурста орналастырылған, ақпаратқа қолжеткізуді қамтамасыз ету;
8) Көлемді құжаттар бойынша навигациясы:
түсінігі бойынша бөлігінде ақпаратты үлкен блогтарға бөлу;
құжаттың нормативтік құқықтық актілер мәтінінде кіші сілтемелерінің (якорлерін) әр-түрлі бөлімдерінің болуы;
9) Ақпаратты орналастырылған күні мен уақытын, сондай-ақ ақпаратты соңғы өзгертудің күні мен уақытын көрсету;
10) Гипермәтіндік сілтемелеріне қолжетімділік:
активтік емес сілтемелері және пайдаланылмайтын беттеріне сілтемемелері жоқ;
- басқа тілдік нұсқаының сілтемесі бойынша тиісті парағына өту мүмкіндігі (интернет-ресурстың тілін өзгерту кезінде қаралатын сол парағы ашылуы тиіс);
сыртқы интернет-ресурсқа гиперсілтемені орналастыру кезінде веб-шолушының және жаңа терезесінде (салымында) сыртқы интернет-ресурстың тиісті беті ашылуы және бұл туралы пайдаланушыны хабарлау;
11) Мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында "графикалық "тақырыпша" көрсетуі бар болуы көрсету;
12) Интернет-ресурса интернет-ресурстың (суретінің болмауы) басты парағына тікелей қолжеткізуді қамтамасыз ету
3
Мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін ақпараттың қолжетімділігі

1) наличие альтернативного текста для нетекстового и медиа веб-контента, несущего смысловую нагрузку;
2) наличие механизма остановки, паузы, или выключения звука для веб-контента, проигрывающегося автоматически более трех секунд;
3) наличие механизма по остановке автоматически движущегося, мигающего, прокручивающегося веб-контента, содержащего вспышки более чем три раза в секунду;
4) наличие возможности управления всей функциональностью веб-контента с помощью клавиатуры с одновременным выделением активного компонента интерфейса;
5) наличие на каждой веб-странице ссылки перехода к основному содержанию веб-страницы; при размещении на веб-странице интернет-ресурса большого объема текстовой информации наличие ссылки "Наверх", позволяющая пользователю вернуться к началу веб-страницы;
6) наличие текстового сообщения об ошибке, выявленной при вводе информации пользователем (при заполнении форм);
7) возможность изменения размера шрифта до 200 % без потери веб-контента или функциональности интернет-ресурса (исключая титры и изображения текста), не прибегая к горизонтальной прокрутке
4
Наличие интерактивных средств связи
1) наличие формы обратной связи для отправки запросов;
2) наличие RSS-канала для передачи: анонсов и новостей, объявлений о проведении конкурсов государственных закупок;
3) наличие раздела часто задаваемых вопросов (FAQ), сформированного на основе анализа вопросов, поступивших на интернет-ресурс государственного органа от физических и юридических лиц;
4) наличие версии на английском языке

1) Мағыналы жүктемені артатын мәтіндік емес медиа веб-контент үшін балламалы мәтіннің бар болуы;
2) Үш секундтан аса автоматты нысанда ойнатылатын веб-контент үшін тоқтау, пауза немесе музыканы ажырату тетігінің бар болуы;
3) Үш секундтан аса жарқылдақты қамтитын жылжымалы, жыпылықтайтын, айналатын веб-контентті автоматты нысанда тоқтату бойынша тетігінің бар болуы;
4) Интерфейстің белсенді құраушын бір уақытта бөлумен пернатақтаның көмегімен веб-контенттің барлық функционалдығын басқару мүмкіндігінің бар болуы;
5) Веб-беттің басына қайтып келуге пайдаланушыға мүмкіндік беретін "Жоғарға" сілтемесінің бар болуы мәтіндік ақпарат үлкен көлемі интернет-ресурстың веб-бетіне орналасқан кезде веб-беттің негізгі қамтылуына өту сілтемелерінің әрбір веб-бетте бар болуы;
6) Пайдаланушының ақпаратын енгізген кезде анықталған қате туралы мәтіндік хабарламаның бар болуы (формаларды толтырған кезде);
7) 4,5:1 кем емес фонға қатынасы бойынша мәтіннің мәтін кереғарлығы деңгейін сақтау; 8) Горизанталды айналдыруға бармай-ақ веб контентті немесе интернет-ресурстың функционалдығын (титрді және мәтіннің көрсетілуін болдырмай-ақ) жоғалтпай-ақ 200% дейін шрифтің көлемін өзгерту мүмкіндігі;
4
Интерактивтік байланыс құралдарының бар болуы
1) Сұраныстарды жолдау үшін кері байланыс формасының бар болуы;
2) Анонстарды, және жаңалықтарды, мемлекеттік сатып алу конкурстарын өткізу туралы хабарламаларды беру үшін RSS–арнасының бар болуы;
3) Мемлекеттік органның интернет-ресурсына жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен, сұрауларын талдау негізінде (FAQ) қалыптастырылған, "Жиі сұралатын сұраныстар" бөлімінің бар болуы;
4) Ағылшын тіліндегі нұсқасының бар болуы