Об утверждении правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий в области телекоммуникаций и универсальных услуг почтовой связи
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 121. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 февраля 2016 года № 13330.
В соответствии с подпунктом 19-17) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий в области телекоммуникаций и универсальных услуг почтовой связи.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 121
Правила ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами естественных
монополий в области телекоммуникаций и универсальных услуг
почтовой связи

Телекоммуникациялар мен пошта байланысының қызметтері саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 121 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 ақпанда № 13330 болып тіркелді.
"Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабы 1-тармағының 19-17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Телекоммуникациялар мен пошта байланысының қызметтері саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындарды және мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 121 бұйрығымен
бекітілген
Телекоммуникация және пошта байланысының қызметтері саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1- в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.07.2021 № 215/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий в области телекоммуникаций и универсальных услуг почтовой связи (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19-17) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" и определяют порядок ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий в области телекоммуникаций и универсальных услуг почтовой связи.
2. Раздельный учет ведется в целях:
1) расчета себестоимости и определения экономически обоснованных тарифов, утверждаемых или согласовываемых уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование и контроль в области телекоммуникаций и универсальных услуг почтовой связи (далее – уполномоченный орган);
2) обоснования размера суммы убытка от оказания регулируемых услуг в области телекоммуникаций и универсальных услуг почтовой связи.
3. Раздельный учет представляет собой систему сбора и обобщения информации о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг в области телекоммуникаций и универсальных услуг почтовой связи, а также периодическое составление и представление операторами связи уполномоченному органу на основании информации отчетов о доходах, расходах и задействованных активах по каждому виду регулируемых услуг в соответствии с настоящими Правилами.
4. Для ценообразования регулируемых услуг субъектами естественных монополий (далее – субъект) ведется раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по методу полного распределения исторических затрат.
5. В настоящих правилах используются следующие основные понятия:
1) оператор связи – юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи;
2) бизнес-процессы – последовательность определенных действий и деятельности оператора связи с использованием его ресурсов с конечной целью оказания услуг;
3) база распределения – количественный показатель (показатели), используемый для распределения затрат и степени задействованности активов на виды услуг и элементы сети;

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.07.2021 № 215/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Телекоммуникация және пошта байланысының қызметтері саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағы 19-17) тармақшасына сәйкес әзірленген және телекоммуникация және пошта байланысының қызметтері саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Бөлек есепке алу мынадай мақсаттарда жүргізіледі:
1) телекоммуникация және пошта байланысының қызметтері саласында реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) бекітетін немесе келісетін тарифтердің өзіндік құнын есептеу және экономикалық негіздемесін анықтау;
2) телекоммуникация және пошта байланысының қызметтері саласында реттелетін қызметтерді көрсетуден залал сомасының көлемін негіздеу.
3. Бөлек есепке алу дегеніміз телекоммуникация және пошта байланысының қызметтері саласында реттелетін қызметтердің әрбір түрі бойынша бөлек кірістер, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтер туралы ақпаратты жинау және біріктіру жүйесін, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес реттелетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістер, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтер туралы ақпарат негізіндегі есептерді байланыс операторларының кезең-кезеңмен жасауын және уәкілетті органға беруін білдіреді.
4. Табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъектер) реттелетін қызметтерге баға белгілеуі үшін тарихи шығындарды толық бөлу әдісі бойынша кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алу жүргізіледі.
5. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) байланыс операторы – Қазақстан Республикасы аумағында тіркелген, байланыс қызметтерін көрсететін заңды тұлға;
2) бизнесс-процесс – түпкілікті мақсаты қызметтер көрсету болып табылатын байланыс операторының өз ресурстарын пайдалана отырып жүргізген белгілі бір әрекеттері мен қызметінің реті;
3) бөлу базасы – шығындарды және активтерді қолданысқа енгізу дәрежесін қызметтердің түрлеріне және желінің элементтеріне бөлу үшін қолданылатын сандық көрсеткіш (көрсеткіштер);

4) коэффициент распределения – доля косвенных, совместных или общих затрат или активов, полученная в результате применения базы распределения для распределения затрат и активов между услугами;
5) совместно задействованные активы – задействованные активы, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, но их задействованность в предоставлении услуг может быть определена на основе баз распределения;
6) совместные затраты – затраты, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются последовательно на основе определеных количественных баз распределения, отражающих взаимосвязь ресурсов, бизнес-процессов и элементов сети оператора связи;
7) общие активы – активы, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому их задействованность в предоставлении услуг может быть определена на основе определенных баз распределения;
8) общие затраты – затраты, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе определенных баз распределения;
9) элементы сети – группы основных средств, используемые на сети телекоммуникаций при оказании всех видов услуг телекоммуникаций, объединенные по направлениям деятельности для распределения их стоимости и связанных с ними затрат на виды услуг телекоммуникаций;
10) прямые затраты на элементы сети – затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенным элементом или группой элементов сети, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенному элементу или группе элементов сети;
11) вспомогательные бизнес-процессы – бизнес-процессы, результатом которых является создание необходимых условий для осуществления основных бизнес - процессов и бизнес процессов менеджмента;
12) задействованные активы - активы субъекта, используемые для предоставления услуги (услуг), включающие основные средства и нематериальные активы;
13) косвенно задействованные активы на услуги – задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группами услуг), и поэтому не могут быть прямо или однозначно отнесены к определенной услуге, но их задействованность в оказании определенных услуг может быть определена на основе баз распределения, отражающих причины возникновкения затрат;

4) бөлу коэффициенті – қызметтер арасында шығындарды және активтерді бөлу үшін бөлу базасын қолдану нәтижесінде алынған жанама бірлескен немесе жалпы шығындар немесе активтер үлесі;
5) бірлесіп қолданысқа енгізілген активтер – бірнеше қызметті (қызметтердің тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір себеп-салдарлық байланысы жоқ, бірақ олардың қызметтер ұсынуда қолданысқа енгізілуі бөлу базаларының негізінде анықталуы мүмкін қолданысқа енгізілген активтер;
6) бірлескен шығындар – бірнеше қызметтер (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан байланыс операторының ресурстары, бизнесс-процессі және желі элементтерінің өзара байланысын көрсететін, белгілі бір сандық бөлу базасы негізінде ретімен бөлінетін шығындар;
7) жалпы активтер – қызметтердің барлық түрін көрсетумен байланысты, бірақ осындай қызметтермен белгілі бір себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан олардың қызметтерді көрсетуде қолданысқа енгізілуі белгілі бір бөлу базалары негізінде анықталуы мүмкін активтер;
8) жалпы шығындар – қызметтердің барлық түрін көрсетумен байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да болмасын белгілі бір себеп-салдарлық байланысы жоқ шығындар, сондықтан олар белгілі бір бөлу базалары негізінде бөлінеді;
9) желі элементтері – телекоммуникация қызметтерінің барлық түрін көрсету барысында телекоммуникация желісінде пайдаланылатын, құны мен қатысты шығындары телекоммуникация қызметтерінің түрлеріне бөлу үшін қызметтің бағыттары бойынша біріктірілген негізгі құралдар тобы;
10) желі элементтеріне тікелей шығындар – желінің белгілі бір элементімен немесе элементтер тобымен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар, сондықтан желінің белгілі бір элементіне немесе элементтер тобына тікелей және сөзсіз жатқызылатын шығындар;
11) қосалқы бизнесс-процесс – нәтижесі негізгі бизнесс-процесс мен менеджменттің бизнесс-процессін жүзеге асыру үшін қажетті жағдайлар құру болып табылатын бизнесс-процесс;
12) қолданысқа енгізілген активтер – қызмет (қызметтер) көрсету үшін пайдаланылатын, негізгі құралдар мен материалдық емес активтерден тұратын субъектінің активтері;
13) қызметтерге жанама қолданысқа енгізілген активтер – бір мезгілде бірнеше қызметпен (қызметтер топтарымен) себеп-салдарлық байланысқа ие және осы себептен белгілі бір қызметке тікелей немесе сөзсіз жатқызуға келмейтін, бірақ белгілі бір қызметтерді көрсетуде олардың қолданысқа енгізілуі шығындардың туындау себебін көрсететін бөлу базалары негізінде анықталуы мүмкін қолданысқа енгізілген активтер;

14) прямо задействованные активы на услуги – задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с предоставлением определенной услуги, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
15) прямые затраты на услуги – затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой или группой услуг, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге или группе услуг;
16) бизнес-процессы менеджмента (управления) – бизнес-процессы результатом которых является повышение результативности и эффективности всех остальных бизнес-процессов;
17) основные бизнес-процессы – бизнес-процессы, результатом которых является оказание услуг;
18) распределение на основе причинно-следственной связи – распределение доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг на основе предварительных исследований причин возникновения, связей затрат, доходов и задействованных активов с определенными услугами;
19) транспортная сеть – сеть телекоммуникаций, состоящая из линий передачи межстанционной местной, внутризоновой и магистральной сетей, и соответствующей инфраструктуры;
20) ресурсы экономические – совокупность источников, средств, используемых в производственно-хозяйственной деятельности, подразделяемые на трудовые, капитальные (основные средства), оборотные средства (материалы), информационные ресурсы, финансовые ресурсы.
Глава 2. Основные принципы раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов
Сноска. Заголовок главы 2- в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.07.2021 № 215/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения при возможности прямого отнесения доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды услуг на основе данных первичных документов;
2) причинно-следственная связь доходов, затрат и задействованных активов с видами услуг, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды услуг.
7. Ведение раздельного учета доходов и расходов осуществляется субъектами естественных монополий в области телекоммуникаций и универсальных услуг почтовой связи, исходя из принципов существенности и экономической целесообразности детализации учета, полноты и непротиворечивости информации.

14) қызметтерге тікелей қолданысқа енгізілген активтер – белгілі бір қызметті көрсетумен байланысты тікелей себеп-салдарлық байланысы бар, сондықтан белгілі бір қызметке тікелей және сөзсіз жатқызылуы мүмкін қолданысқа енгізілген активтер;
15) қызметтерге тікелей шығындар – белгілі бір қызметпен немесе қызметтер тобымен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар, сондықтан белгілі бір қызметке немесе қызметтер тобына тікелей және сөзсіз жатқызылатын шығындар;
16) менеджменттің (басқарудың) бизнесс-процессі – нәтижесі қалған барлық бизнес-поцессінің нәтижелілігі мен тиімділігін арттыру болып табылатын бизнесс-процесс;
17) негізгі бизнесс-процесс – нәтижесі қызметтер көрсету болып табылатын бизнесс-процесс;
18) себеп-салдарлық байланыс негізінде бөлу – шығындардың, кірістер мен активтердің белгілі бір қызметтермен байланысының туындау себептерін алдын ала зерттеу негізінде реттелетін қызметтер түрлері бойынша кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлу;
19) тасымалдау желісі – стансыаралық жергілікті, аймақішілік және магистральдық желілердің беру желіжолдарынан тұратын және инфрақұрылымға сәйкес келетін телекоммуникация желісі;
20) экономикалық ресурстар – өндірістік-шаруашылық қызметте пайдаланылатын, еңбек, капитал (негізгі құралдар), айналым қаражаты (материалдар), ақпараттық ресурстар, қаржылық ресурстарға бөлінетін құралдар, шығу көздері жиынтығы.
2-тарау. Кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алудың негізгі қағидаттары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.07.2021 № 215/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Бөлек есепке алудың негізгі қағидаттары:
1) кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бастапқы құжаттар деректерінің негізінде қызметтердің тиісті түрлеріне тікелей жатқызу мүмкін болған жағдайда тікелей жатқызу басымдығы;
2) кірістердің, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтердің өздері байланысқан қызметтердің сол бір түрлерімен себеп-салдарлық байланысының болуы;
3) кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді қызметтердің тиісті түрлеріне жатқызу және бөлу кезіндегі ашықтық.
7. Кірістерді және шығыстарды бөлек есепке алуды жүргізуді телекоммуникация және пошта байланысының қызметтері саласындағы табиғи монополиялар субъектілері ақпаратты есепке алуды, оның толықтығы мен онда қайшылықтың болмауын нақтылаудың маңыздылығы мен экономикалық орындылығы қағидаттарына сүйене отырып жүзеге асырады.

8. Раздельный учет основан на первичных документах, используемых для ведения бухгалтерского и управленческого учета, которые обеспечиваются необходимым уровнем детализации для разделения доходов, затрат и задействованных активов по видам услуг в соответствии с настоящими Правилами. Настоящие Правила не распространяются на порядок и форму представления определенной финансовой отчетности согласно статье 15 Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и налоговой отчетности согласно статье 208 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" операторами связи услуг телекоммуникаций и универсальных услуг почтовой связи.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.07.2021 № 215/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Раздельный учет осуществляется на основании первичных учетных документов, по которым ведется бухгалтерский учет, а также на основании данных статистического и оперативно-технического (производственного) учетов.
Глава 3. Распределение доходов, затрат и задействованных активов в области телекоммуникаций
Сноска. Заголовок главы 3- в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.07.2021 № 215/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Для целей ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг операторам связи оказывающими услуги телекоммуникаций применяется классификация справочников раздельного учета в схеме распределения доходов, затрат и задействованных активов в области телекоммуникаций согласно приложению 1 к настоящим Правилам:
1) справочник "Ресурсов" содержит классифицированный перечень статей затрат и задействованных экономических ресурсов:
перечень статей затрат формируется на основе классификации финансового отчета о затратах оператора связи с учетом требуемого уровня детализации статей затрат для целей ведения раздельного учета;
виды экономических ресурсов оператора связи, оказывающего услуги телекоммуникаций, формируется на основе классификации основных средств и нематериальных активов оператора связи используемой для целей финансового учета (кроме трудовых ресурсов).
2) справочник "Бизнес-процессы" содержит классифицированный перечень основных, вспомогательных, совместных бизнес-процессов и бизнес-процессов менеджмента. При классификации бизнес-процессов операторы связи, оказывающие услуги телекоммуникаций, придерживаются принципов и общей структуры карты бизнес-процессов.

8. Бөлек есепке алу бухгалтерлік және басқарушылық есеп жүргізу үшін пайдаланылатын бастапқы құжаттарға негізделген, олар осы Қағидаларға сәйкес қызметтердің түрлері бойынша кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлу үшін нақтылаудың қажетті деңгейімен қамтамасыз етіледі. Осы Қағидалар "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес белгілі бір қаржылық есептілікті және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 208-бабына сәйкес телекоммуникациялар байланысы қызметінің және пошта байланысының әмбебап қызметтері операторларының салық есептілігін ұсыну тәртібі мен нысанына қолданылмайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.07.2021 № 215/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Бөлек есепке алу бухгалтерлік есеп жүргізілетін бастапқы есеп құжаттарының негізінде, сондай-ақ статистикалық және жедел-техникалық (өндірістік) есеп деректерінің негізінде жүзеге асырылады.
3-тарау. Телекоммуникация саласындағы кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.07.2021 № 215/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Реттелетін қызметтердің түрлері бойынша кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу мақсатында байланыс операторларына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Телекоммуникация саласындағы кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлу сұлбасында бөлек есепке алу анықтамалықтарының сыныптамасы қолданылады:
1) "Ресурстар" анықтамалығы шығындар баптарының және қолданысқа енгізілген экономикалық ресурстардың сыныпталған тізбесін қамтиды:
шығындар баптарының тізбесі бөлек есепке алуды жүргізу мақсатында шығындардың баптарын нақтылаудың қажетті деңгейін ескере отырып, байланыс операторының шығындар туралы қаржылық есебінің сыныптамасы негізінде құрылады;
байланыс операторының экономикалық ресурстарының түрлері қаржылық есеп үшін (еңбек ресурстарынан басқа) пайдаланылатын байланыс операторының негізгі құралдары мен материалдық емес активтерінің сыныптамасы негізінде құрылады.
2) "Бизнесс-процесс" анықтамалығы негізгі, қосалқы, бірлескен бизнесс-процестердің және менеджмент бизнесс-процессінің сыныпталған тізбесін қамтиды. Байланыс операторлары бизнесс-процестерді сыныптау кезінде бизнесс-процессінің қағидаттары мен жалпы карта құрылымын ұстанады.

3) справочник "Объекты затрат" содержит классифицированный перечень элементов сети и видов услуг оператора связи:
перечень элементов сети оператора связи, оказывающего услуги телекоммуникаций, формируется на основе топологии сети телекоммуникаций;
перечень услуг оператора связи, оказывающего услуги телекоммуникаций, формируется в соответствии с требованиями Отраслевого классификатора услуг телекоммуникаций.
Глава 4. Порядок первичного раздельного учета затрат по видам услуг в области телекоммуникаций
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.07.2021 № 215/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Все хозяйственные операции операторами связи, оказывающими услуги телекоммуникации, отражаются в бухгалтерском учете.
12. В документе, который является основанием для формирования бухгалтерской проводки (записи), указываются коды или наименование соответствующего бизнес-процесса, ресурса или услуги раздельного учета.
13. Перечень статей затрат определяется на основании справочника статей затрат раздельного учета, который формируется операторами связи, оказывающими услуги телекоммуникации самостоятельно. Статьи отражения первичного раздельного учета:
1) "Материальные затраты";
2) "Затраты на персонал";
3) "Расходы по соглашениям со сторонними, международными операторами связи";
4) "Амортизация";
5) "Налоги, сборы";
6) "Прочие затраты".
14. По статьям расходов, связанных с производственной деятельностью, материальные затраты или материалы в первичном учете отражаются по соответствующему основному бизнес-процессу или ресурсу, учитывающие стоимость, объемы, а также использование материалов.
Расходы на материалы, не связанные производственной деятельностью, (с ремонтом и эксплуатацией средств и линий связи) – распределяются на соответствующие коды ресурсов или вспомогательных бизнес-процессов и процессов менеджмента.
Расходы на инструменты, приспособления и хозяйственный инвентарь, используемые в основных производственных процессах, связанных с эксплуатацией средств и линий связи, которые не отнесены на производственный процесс, распределяются на соответствующие основные бизнес-процессы или ресурсы с использованием баз распределения.
15. В статьях затрат "Расходы по соглашениям со сторонними и международными операторами связи" отражаются расходы по оплате оказанных услуг за отчетный период сторонними и зарубежными операторами других сетей связи услуг присоединения, пропуска трафика и других.
"Расходы по соглашениям со сторонними и международными операторами связи" относятся на соответствующий бизнес-процесс и/или на соответствующие услуги связи.

3) "Шығындар объектілері" анықтамалығы байланыс операторы желісі элементтерінің және қызметтері түрлерінің сыныпталған тізбесін қамтиды:
байланыс операторы желісі элементтерінің тізбесі телекоммуникация желісінің топологиясы негізінде құрылады;
байланыс операторы қызметтерінің тізбесі Телекоммуникация қызметтерінің салалық сыныптауышының талаптарына сәйкес құрылады.
4-тарау. Телекоммуникация саласындағы қызметтердің түрлері бойынша шығындарды бастапқы бөлек есепке алу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.07.2021 № 215/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Барлық шаруашылық операцияны байланыс операторлары бизнес-процесстерінің, ресурстың, байланыс қызметтерінің тиісті кодының талдамасы бар бухгалтерлік есепте көрсетуі тиіс.
12. Бухгалтерлік өткізбені (жазбаны) қалыптастыру үшін негіздеме болып табылатын құжатта бөлек есепке алудың тиісті бизнес-процессінің, ресурсының немесе қызметінің кодтары мен атауы көрсетіледі.
13. Шығындар баптарының тізбесі бөлек есепке алу шығындары баптарының анықтамалығы негізінде анықталады және оны байланыс операторлары өз бетінше қалыптастырады. Бастапқы бөлек есепке алуды көрсету баптары:
1) "Материалдық шығындар";
2) "Қызметкерлерге жұмсалатын шығындар";
3) "Бөгде, халықаралық байланыс операторларымен келісім бойынша шығыстар";
4) "Амортизация";
5) "Салықтар, алымдар";
6) "Өзге де шығындар".
14. Өндірістік қызметпен байланысты шығыстардың баптары бойынша бастапқы есепке алуда материалдық шығындар немесе материалдар тиісті негізгі бизнес-процесс немесе ресурс бойынша көрсетіледі, онда материалдардың құны, көлемі, сондай-ақ пайдалану ескеріледі.
Өндірістік қызметпен (байланыс құралдары мен желіжолдарын жөндеумен және пайдаланумен) байланысты емес материалдарға шығыстар ресурстар немесе қосалқы бизнесс-процестердің және менеджмент процесстерінің тиісті кодтарына бөлінеді.
Өндірістік процесске жатқызылмаған байланыс құралдары мен желіжолдарын пайдаланумен байланысты негізгі өндірістік процесстерде пайдаланылатын құралдарға, аспаптарға және шаруашылық құрал-сайманға шығыстар бөлу базаларын пайдалану арқылы негізгі тиісті бизнесс-процессге немесе ресурстарға бөлінеді.
15. "Бөгде және халықаралық байланыс операторларымен келісім бойынша шығыстар" шығындарының баптарында басқа байланыс желілерінің бөгде және шетелдік операторларының есепті кезеңде көрсеткен қосу, трафикті өткізу және басқа да қызметтерінің төлемі бойынша шығыстар көрсетіледі.
"Бөгде және халықаралық байланыс операторларымен келісім бойынша шығыстар" тиісті бизнес-процесске және/немесе тиісті байланыс қызметтеріне жатқызылады.

16. Отражение затрат по статьям "Амортизация", "Остаточная стоимость" производится исходя из сумм начисленной за отчетный период амортизации по основным средствам, нематериальным активам, по основным средствам, полученным по договорам о предоставлении имущества в пользование, в том числе по договору лизинга, и принятым на баланс оператора связи оказывающий услуги телекоммуникаций.
При этом аналитический учет по основным средствам на соответствующие виды ресурсов и бизнес-процессы раздельного учета производится в информационной системе или карточках учета основного средства на основании причинно-следственной связи, а также по территориальному признаку.
17. В расходах оператора связи, оказывающего услуги телекоммуникации по статье "Затраты на персонал" отражаются данные за отчетный период о начисленной за фактически отработанное время заработной плате персонала, занятого в основных производственных, вспомогательных процессах и процессах менеджмента. В данных расходах отражаются данные о начислениях оплаты труда за неотработанное время, доплатах и надбавках, премиях и других начислениях.
Основанием для отражения данных по статье "Затраты на персонал" являются табели учета рабочего времени, заполняемые в информационных системах и/или вручную на бланках, электронном формате с отражением соответствующих кодов бизнес-процессов.
18. Расходы на налоги, сборы и другие платежи в первичном раздельном учете относятся на соответствующие основные, вспомогательные бизнес-процессы и ресурсы на основании причинно-следственной связи или распределяются с использованием баз распределения.
19. Прочие расходы в первичном раздельном учете относятся на соответствующие бизнес-процессы или ресурсы на основании первичных документов. В случае невозможности прямого отнесения расходов на бизнес-процессы деятельности оператора связи оказывающий услуги телекоммуникации распределение расходов производится с использованием баз распределения.
Глава 5. Распределение доходов, затрат и задействованных активов в области универсальных услуг почтовой связи
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.07.2021 № 215/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Для распределения доходов, затрат и определения задействованности активов по видам услуг выделяются регулируемые и нерегулируемые услуги. При этом, доходы, затраты и задействованные активы оператора связи, оказывающего универсальные услуги почтовой связи предварительно группируются по направлениям деятельности и распределяются по видам предоставляемых услуг.

16. "Амортизация", "Қалдық құны" баптары бойынша шығындарды көрсету негізгі құралдар, материалдық емес активтер бойынша, мүлікті пайдалануға беру туралы шарттар бойынша алынған, соның ішінде лизинг шарты бойынша және байланыс операторының балансына қабылданған негізгі құралдар бойынша есепті кезеңдегі есептелген амортизация сомасына қарай жүргізіледі.
Бұл ретте бөлек есепке алудың ресурстары мен бизнесс-процессінің тиісті түрлеріне негізгі құралдар бойынша талдамалық есеп себеп-салдарлық байланыс негізінде, сондай-ақ аумақтық белгісі бойынша ақпараттық жүйеде немесе негізгі құралды есепке алу карточкаларында жүргізіледі.
17. "Қызметкерлерге жұмсалатын шығындар" бабы бойынша байланыс операторының шығыстарында негізгі өндірістік, қосалқы процесстерге және менеджмент процесстеріне тартылған қызметкерлердің нақты жұмыс істеген уақытына есептелген жалақысы туралы есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі. Аталған шығыстарда жұмыс істемеген уақытта еңбекке ақы төлеу есептеулері, қосымша ақылар және үстемеақылар, сыйақылар және басқа да есептеулер туралы деректер көрсетіледі.
"Қызметкерлерге жұмсалатын шығындар" бабы бойынша деректерді көрсетуге жұмыс уақытын есепке алу табельдері негіздеме болып табылады, олар бизнесс-процестердің тиісті кодтарын көрсете отырып, ақпараттық жүйелерде және/немесе бланкілерде қолмен, электронды форматта толтырылады.
18. Салық, алым шығыстары және басқа да төлемдер бастапқы бөлек есепке алуда себеп-салдарлық байланыс негізінде тиісті негізгі, қосалқы бизнесс-процессге және ресурстарға жатқызылады немесе бөлу базаларын пайдалана отырып бөлінеді.
19. Өзге де шығыстар бастапқы есепке алуда бастапқы құжаттар негізінде тиісті бизнесс-процессге немесе ресурстарға жатқызылады. Шығыстарды байланыс операторы қызметінің нақты бизнесс-процессіне жатқызу мүмкін болмаған жағдайда шығыстарды бөлуді бөлу базаларын пайдалану арқылы жүргізіледі.
5-тарау. Пошта байланысының қызметтері саласындағы кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлу
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.07.2021 № 215/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Қызметтердің түрлері бойынша кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлу үшін қызметтер реттелетін және реттелмейтін болып бөлінеді. Бұл ретте пошта ұйымының кірістері, шығындары мен қолданысқа енгізілген активтері алдын ала қызметтің бағыттары бойынша топталады және ұсынылатын қызметтердің түрлері бойынша бөлінеді.

21. Для целей ведения раздельного учета выделяются прямые, косвенные, совместные и общие затраты и задействованные активы.
22. Для распределения затрат и определения степени задействованности активов используется методология распределения на основе причинно-следственной связи затрат и активов с соответствующими направлениями деятельности и услугами, предоставляемыми оператором связи, оказывающим универсальные услуги почтовой связи. При этом определяются причинно-следственные связи затрат и активов с ресурсами по каждому направлению деятельности оператора связи, оказывающего универсальные услуги почтовой связи, и причинно-следственные связи этих ресурсов с предоставляемыми услугами.
Амортизация задействованных активов распределяется на основе распределения задействованных активов.
23. При выявлении прямых причинно-следственных связей затрат и задействованных активов с услугами оператора связи, оказывающего универсальные услуги почтовой связи производится соответствующее прямое отнесение этих затрат и задействованных активов с предварительным отнесением данных затрат и задействованных активов на соответствующие направления деятельности.
24. При выявлении косвенных причинно-следственных связей затрат и задействованных активов с услугами оператора связи, оказывающего универсальные услуги почтовой связи производится распределение этих затрат и задействованных активов на основе применения соответствующих баз и коэффициентов распределения путем их поэтапного распределения на соответствующие ресурсы, направления деятельности и универсальные услуги почтовой связи.
25. Для целей ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг оператора связи оказывающего универсальные услуги почтовой связи применяется классификация справочников раздельного учета в схеме распределения доходов, затрат и задействованных активов в области универсальных услуг почтовой связи согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
26. Процесс отнесения и распределения затрат и задействованных активов на регулируемые и в целом по нерегулируемым услугам осуществляется поэтапно в следующей последовательности:
1) прямое и косвенное распределение затрат и группировка активов по соответствующим ресурсам (основные средства, персонал, нематериальные активы и другие активы) оператора связи, оказывающего универсальные услуги почтовой связи (примерный перечень видов экономических ресурсов и баз распределения косвенных затрат на экономические ресурсы приведен в Таблице 1 приложения 3 к настоящим Правилам);

21. Бөлек есепке алуды жүргізу мақсатында тікелей, жанама, бірлескен және жалпы шығындар, қолданысқа енгізілген активтер бөлініп көрсетіледі.
22. Шығындарды бөлу және активтердің қолданысқа енгізілу деңгейін анықтау үшін пошта ұйымы ұсынатын қызметтің тиісті бағыттарымен және қызметтермен шығындарды және активтердің себеп-салдарлық байланысы негізінде бөлу әдісі қолданылады. Бұл ретте пошта ұйымы қызметінің әр бағыты бойынша ресурстармен шығындардың және активтердің себеп-салдарлық байланыстары және осы ресурстардың ұсынылатын қызметтермен себеп-салдарлық байланыстары белгіленеді.
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы қолданысқа енгізілген активтерді бөлу негізінде бөлінеді.
23. Пошта байланысының қызметтерін көрсететін байланыс операторының қызметтерімен шығындардың және қолданысқа енгізілген активтердің тікелей себеп-салдарлық байланыстары анықталған кезде қызметтің тиісті бағыттарына осы шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді алдын ала жатқыза отырып, осы шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді тиісті тікелей жатқызу жүргізіледі.
24. Пошта байланысының қызметтерін көрсететін байланыс операторының қызметтерімен шығындардың және қолданысқа енгізілген активтердің жанама себеп-салдарлық байланыстары анықталған кезде пошта ұйымының тиісті ресурстарына, қызмет бағыттарына және қызметтеріне оларды кезең-кезеңмен бөлу арқылы бөлудің тиісті базалары мен коэффициенттерін қолдану негізінде осы шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлу жүргізіледі.
25. Реттелетін қызметтердің түрлері бойынша кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу мақсатында байланыс операторларына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Пошта байланысының қызметтерін көрсететін байланыс операторының қызметтері саласындағы шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлу сұлбасында бөлек есепке алу анықтамалықтарының сыныптамасы қолданылады.
26. Реттелетін қызметтерге және жалпы реттелмейтін қызметтерге шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді жатқызу және бөлу процессі кезең-кезеңмен мынадай ретпен жүзеге асырылады:
1) пошта байланысының қызметтерін көрсететін байланыс операторының тиісті ресурстары бойынша (негізгі құралдар, қызметкерлер, материалдық емес активтер және басқа да активтер) шығындарды тікелей және жанама бөлу және активтерді топтау (Экономикалық ресурстар түрлерінің және жанама шығындарды экономикалық ресурстарға бөлу базаларының үлгі тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға 1-кестеде берілген);

2) определение прямых и косвенных связей ресурсов оператора связи, оказывающего универсальные услуги почтовой связи с соответствующими бизнес-процессами: основными, вспомогательными и бизнес-процессами менеджмента (управления). Осуществляется прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных с ресурсами, на соответствующие бизнес-процессы (примерный перечень бизнес-процессов и баз распределения экономических ресурсов приведен в Таблице 2 приложения 3 к настоящим Правилам);
3) определение прямых и косвенных связей вспомогательных бизнес-процессов оператора связи, оказывающего универсальные услуги почтовой связи с соответствующими производственными бизнес-процессами и процессами управления. Производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных со вспомогательными бизнес-процессами, на производственные бизнес-процессы и процессы управления на основе соответствующих баз и коэффициентов распределения (примерный перечень баз распределения вспомогательных бизнес-процессов приведен в Таблице 3 приложения 3 к настоящим Правилам);
4) определение прямых и косвенных связей производственных бизнес-процессов оператора связи, оказывающего универсальные услуги почтовой связи с соответствующими регулируемыми услугами и в целом по нерегулируемым услугам. Осуществляется прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных с производственными бизнес-процессами, на регулируемые и в целом по нерегулируемым услугам на основе соответствующих баз и коэффициентов распределения (примерный перечень баз распределения основных бизнес-процессов на экономические ресурсы, направления деятельности и услуги приведен в Таблице 4 приложения 3 к настоящим Правилам);
5) распределение совместных затрат и задействованных активов по соответствующим видам услуг оператора связи, оказывающего универсальные услуги почтовой связи, пропорционально сложившимся суммам, отнесенным на данные услуги в результате распределения затрат и задействованных активов, на подпунктах 1) - 4) настоящего пункта;
6) распределение общих затрат и задействованных активов по всем видам услуг оператора связи оказывающего универсальные услуги почтовой связи пропорционально сложившимся суммам, отнесенным к универсальным услугам почтовой связи в результате распределения затрат и задействованных активов;
7) суммирование затрат и задействованных активов оператора связи, оказывающего универсальные услуги почтовой связи, определенных в процессе осуществления предыдущих этапов и осуществление итогового распределения доходов и затрат по видам услуг.

2) негізгі және қосалқы секілді тиісті бизнесс-процессмен және менеджмент (басқару) бизнесс-процессімен Пошта байланысының қызметтерін көрсететін байланыс операторы ресурстарының тікелей және жанама байланыстарын анықтау. Ресурстармен байланысты шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді тиісті бизнесс-процессге тікелей жатқызу және жанама бөлу жүзеге асырылады (Бизнесс-процестердің және экономикалық ресурстарды бөлу базаларының үлгі тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға 2-кестеде берілген);
3) тиісті өндірістік бизнесс-процессмен және басқару процесстерімен пошта байланысының қызметтерін көрсететін байланыс операторының қосалқы бизнесс-процессінің тікелей және жанама байланыстарын анықтау. Қосалқы бизнесс-процессмен байланысты шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлудің тиісті базалары мен коэффициенттерінің негізінде өндірістік бизнесс-процессге және басқару процесстеріне тікелей жатқызу және жанама бөлу жүргізіледі (Қосалқы бизнесс-процестерді бөлу базаларының үлгі тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаның 3-кестесінде берілген);
4) тиісті реттелетін қызметтермен және жалпы реттелмейтін қызметтер бойынша пошта байланысының қызметтерін көрсететін байланыс операторының өндірістік бизнесс-процессінің тікелей және жанама байланыстарын анықтау. Өндірістік бизнесс-процессмен байланысты шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлудің тиісті базалары мен коэффициенттерінің негізінде реттелетін қызметтерге және жалпы реттелмейтін қызметтер бойынша тікелей жатқызу және жанама бөлу жүзеге асырылады (Негізгі бизнесс-процестерді экономикалық ресурстарға, қызметтің бағыттарына және қызметтерге бөлу базаларының үлгі тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға 4-кестеде берілген);
5) пошта байланысының қызметтерін көрсететін байланыс операторы қызметтерінің тиісті түрлері бойынша бірлескен шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді 1-4-кезеңдерде шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлу нәтижесінде аталған қызметтерге жатқызылған, қалыптасқан сомаларға пропорционалды бөлу;
6) пошта байланысының қызметтерін көрсететін байланыс операторы қызметтерінің барлық түрі бойынша жалпы шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді осы кезеңдерге дейін жүргізілген шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлу нәтижесінде пошта ұйымының барлық қызметіне жатқызылған, қалыптасқан сомаларға пропорционалды бөлу;
7) алдыңғы кезеңдерді жүзеге асыру барысында анықталған пошта ұйымының шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін қосу және қызметтердің түрлері бойынша кірістерді және шығындарды түпкілікті бөлу.

Глава 6. Порядок формирования основных баз распределения
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.07.2021 № 215/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Базы распределения оператора связи измеримы и взаимосвязаны с размером затрат, относимых на соответствующий объект калькулирования. Значение показателя подтверждается данными статистического, оперативно-технического (производственный) или бухгалтерского учета и соответствующими документами.
28. Для целей ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов операторами связи, оказывающими услуги телекоммуникаций и универсальные услуги почтовой связи, используются следующие основные агрегированные базы распределения:
1) для группировки затрат и задействованных активов по видам экономических ресурсов используются данные фактического списания материалов, запасных частей, остаточной стоимости основных средств и нематериальных активов, начисления заработной платы и других отчислений по персоналу, прочих статей затрат за отчетный период согласно данным первичного бухгалтерского учета;
2) для группировки затрат и задействованных активов по видам бизнес-процессов используются данные по количественному составу и размещению ресурсов, включая трудовые ресурсы, а также данные по фонду оплаты труда, трудозатратам, нормативы потребления электроэнергии и паспортной мощности оборудования;
3) для распределения вспомогательных бизнес-процессов на основные и бизнес-процессы менеджмента используются данные по площади зданий и сооружений, пробегу и времени использования автотранспортных средств, списания товарно-материальных запасов, количественному составу и размещению оргтехники и прочих необоротных активов, функциональной нагрузки сотрудников вспомогательных подразделений и другие показатели;
4) для распределения основных бизнес-процессов, связанных с эксплуатацией и обслуживанием оборудования и линий связи, на элементы сети используются данные технического (производственного) учета оператора связи за отчетный период по количественному составу и задействованной емкости основного производственного оборудования, протяженности линий связи, нормативы трудозатрат, количество ремонтных и восстановительных работ и другие показатели;

6-тарау. Негізгі бөлу базаларын қалыптастыру тәртібі
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.07.2021 № 215/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Байланыс операторының бөлу базалары өлшенеді және тиісті калькуляциялау объектісіне жатқызылатын шығындар мөлшерімен өзара байланысты. Көрсеткіш мәні статистикалық, жедел-техникалық (өндірістік) немесе бухгалтерлік есептің деректерімен және тиісті құжаттармен расталуы тиіс.
28. Кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу мақсатында телекоммуникациялар және пошта байланысының қызметтерін көрсететін байланыс операторлары мынадай негізгі жинақталған бөлу базалары пайдаланылады:
1) экономикалық ресурстардың түрлері бойынша шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді топтау үшін материалдардың, қосалқы бөлшектердің, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің қалдық құнын есептен шығару деректері, жалақы және қызметкерлер бойынша басқа да аударымдардың, бастапқы бухгалтерлік есеп деректеріне сәйкес есепті кезең үшін шығындардың басқа баптарының есептеулері пайдаланылады;
2) бизнесс-процестердің түрлері бойынша шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді топтау үшін еңбек ресурстарын қоса алғанда, ресурстардың сандық құрамы мен орналастыру бойынша деректер, сондай-ақ еңбекке ақы төлеу қоры, еңбек шығындары бойынша деректер, жабдықтың төлқұжаттық қуаты мен электр энергиясын тұтыну нормативтері пайдаланылады;
3) қосалқы бизнесс-процестерді негізгі және менеджменттің бизнесс-процессіне бөлу үшін ғимараттар мен құрылыстардың ауданы бойынша, автокөлік құралдарын пайдалану уақыты мен жүрген жолы, тауарлық-материалдық қалдықтар есептен шығару, ұйымдастыру ісі техникасы мен басқа да айналымда жоқ активтердің сандық құрамы мен орналасу орны бойынша, бөлімшелердің қосалқы бөлімшелер қызметкерлерінің функционалдық жүктемесі бойынша деректер және басқа да көрсеткіштер пайдаланылады;
4) байланыс желі жолдары мен жабдығын пайдалану және күтім жасаумен байланысты негізгі бизнесс-процестерді желі элементтеріне бөлу үшін байланыс операторының есепті кезеңде негізгі өндірістік жабдықтың қолданысқа енгізілген сыйымдылығы мен сандық құрамы бойынша техникалық (өндірістік) есепке алу деректері, байланыс желіжолдары ұзындығы, еңбек шығындарының нормативтері, жөндеу және қалпына келтіру жұмыстарының саны және басқа да көрсеткіштер пайдаланылады;

5) для распределения основных бизнес-процессов, связанных с предоставлением и реализацией услуг телекоммуникаций, на услуги телекоммуникаций используются данные по объемам реализации услуг в натуральных и денежных показателях за отчетный период, количество заключенных договоров, обработанных претензий и исков, количество выставленных счетов, количество тарификационных записей в автоматизированных или биллинговых системах расчета (автоматизированная система расчетов);
6) для распределения затрат и задействованных активов с элементов сети на услуги телекоммуникаций используются факторы маршрутизации, данные технического учета трафика;
7) для распределения прямых затрат на виды услуг и элементы сети используются данные первичного бухгалтерского учета, акты сверок по взаиморасчетам с операторами.
29. При распределении расходов на перевозку почтовых отправлений и ценностей автотранспортом оператора связи, оказывающего универсальные услуги почтовой связи, принимается во внимание коэффициент распределения активов, задействованных в автоперевозке почты с учетом географического месторасположения адресата, протяженности маршрута, состояния внутриобластных дорог.
30. Перечни затрат, ресурсов, бизнес-процессов оператора связи, оказывающего универсальные услуги почтовой связи, являются минимальными перечнями, которые дополнительно детализируются и расширяются по усмотрению оператора связи оказывающего универсальные услуги почтовой связи.
Глава 7. Порядок ведения раздельного учета доходов от услуг операторов связи оказывающих услуги телекоммуникаций и универсальные услуги почтовой связи
Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.07.2021 № 215/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Доходы от предоставления каждого вида регулируемых и нерегулируемых услуг определяются исходя из объемов соответствующего вида услуг и тарифов, по которым указанные виды услуг были оказаны.
32. Доходы от оказания услуг оператора связи, оказывающими услуги телекоммуникаций, и универсальные услуги почтовой связи прямо относятся по видам регулируемых и нерегулируемых услуг на основе данных первичных документов и финансовой отчетности.
33. Первичный учет доходов ведется в автоматизированных, биллинговых системах, которые подтверждают детализацию учета доходов по видам оказываемых услуг.

5) телекоммуникация қызметтерін ұсынумен және сатумен байланысты негізгі бизнесс-процестерді телекоммуникация қызметтеріне бөлу үшін есепті кезеңде заттай және ақшалай көрсеткіштердегі қызметтерді сату көлемі бойынша деректер, жасалған шарттар, өңделген шағымдар мен талапарыздар саны, қойылған шоттар саны, автоматтандырылған немесе биллингтік есептеу жүйелеріндегі (автоматтандырылған есептеу жуйелері) тарифтеу жазбаларының саны пайдаланылады;
6) шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді желі элементтерінен телекоммуникация қызметтеріне бөлу үшін маршруттау факторлары, трафикті техникалық есепке алу деректері және басқа да көрсеткіштер пайдаланылады;
7) тікелей шығындарды қызмет түрлеріне және желі элементтеріне бөлу үшін бастапқы бухгалтерлік есепке алу деректері, операторлармен өзара есеп айырысу бойынша салыстырып тексеру актілері пайдаланылады.
29. Пошта жөнелтімдері мен құндылықтарын автокөлікпен тасымалдау шығындарын бөлу кезінде пошта байланысының қызметтерін көрсететін байланыс операторы адресаттың географиялық орналасқан жерін, бағыттың ұзақтығын, облысішілік жолдардың жай-күйін ескере отырып, поштаны автотасымалдауға тартылған активтерді бөлу коэффициентін ескереді.
30. Пошта байланысының қызметтерін көрсететін байланыс операторы шығындарының, ресурстарының, бизнесс-процессінің тізбелері ең шағын тізбелер болып табылады және олар пошта ұйымының қарастыруына қарай қосымша нақтыланып кеңейтілуі мүмкін. Қызмет бағыттары да пошта ұйымы ұсынатын қызмет түрлеріне байланысты нақтылануы мүмкін.
7-тарау. Телекоммуникация және пошта байланысының қызметтерін көрсететін байланыс операторының қызметтерінен кірістерді бөлек есепке алуды жүргізу тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.07.2021 № 215/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Реттелетін және реттелмейтін қызметтердің әрбір түрін ұсынудан түсетін кірістер аталған қызметтер түрі көрсетілген тиісті қызмет түрі мен тарифтері көлеміне қарай анықталады.
32. Қызметтерді көрсетуден түскен кірістер телекоммуникациялар және пошта байланысының қызметтерін көрсететін байланыс операторының бастапқы құжаттары мен қаржылық есептілігі негізінде тікелей реттелетін және реттелмейтін қызмет түрлеріне тиесілі.
33. Кірістерді бастапқы есепке алу көрсетілетін байланыс қызметтері түрлері бойынша кірістерді есепке алуды нақтылауды растайтын автоматтандырылған, биллингтік жүйелерде немесе басқа жүйелерде жүргізіледі.

Глава 8. Отчеты о доходах, расходах и задействованных активах по видам регулируемых услуг, взаимосвязь между данными раздельного учета и данными бухгалтерского учета
Сноска. Заголовок главы 8 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.07.2021 № 215/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Отчетность, представляемая оператором связи, оказывающим универсальные услуги почтовой связи, уполномоченному органу в соответствии с настоящими Правилами, включает в себя:
1) отчет о распределении затрат и задействованных активов на экономические ресурсы по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с экономическими ресурсами, на бизнес-процессы по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
3) отчет о распределении затрат и задействованных активов вспомогательных бизнес-процессов на бизнес-процессы производства и Управления по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
4) отчет о распределении затрат и задействованных активов бизнес-процессов управления на направления деятельности и услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
5) отчет о распределении затрат и задействованных активов бизнес-процессов производства на направления деятельности и услуги по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
6) отчет о распределении совместных и общих затрат и активов бизнес-процессов управления на направления деятельности и услуги по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
7) отчет о распределении совместных и общих затрат и активов производственных бизнес-процессов на направления деятельности и услуги по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
8) отчет об итоговом распределении доходов, затрат и задействованных активов на направления деятельности и услуги по форме согласно приложению 11 настоящим Правилам.
35. Отчетность, представляемая операторами связи, оказывающими услуги телекоммуникаций, в уполномоченный орган в соответствии с настоящими Правилами, включает в себя:
1) отчет о распределении затрат и группировке активов на ресурсы, группировке прямых затрат на элементы сети и услуги по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
2) отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с ресурсами на бизнес-процессы по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;

8-тарау. Реттелетін қызметтердің түрлері бойынша кірістер, шығындар және қолданысқа енгізілген активтер туралы есептер, бөлек есепке алу деректері мен бухгалтерлік есеп деректері арасындағы өзара байланыс
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.07.2021 № 215/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Пошта байланысының қызметтерін көрсететін байланыс операторының осы Қағидаларға сәйкес уәкілетті органға ұсынатын есептілігінде мыналар қамтылады:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді экономикалық ресурстарға бөлу туралы есеп;
2) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Экономикалық ресурстармен байланысты шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бизнесс-процессге бөлу туралы есеп;
3) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қосалқы бизнесс-процестердің шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін өндіріс пен басқарудың бизнесс-процессіне бөлу туралы есеп;
4) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Басқару бизнесс-процессінің шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін қызметтің бағыттарына және қызметтерге бөлу туралы есеп;
5) Өндірістің бизнесс-процессінің шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін қызметтің бағыттарына және қызметтерге бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
6) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Басқару бизнесс-процессінің бірлескен және жалпы шығындары мен активтерін қызметтің бағыттарына және қызметтерге бөлу туралы есеп;
7) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Өндірістік бизнесс-процестердің бірлескен және жалпы шығындары мен активтерін қызметтің бағыттарына және қызметтерге бөлу туралы есеп;
8) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кірістерді, шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді қызметтің бағыттарына және қызметтерге түпкілікті бөлу туралы есеп.
35. Телекоммуникациялар қызметтерін көрсететін байланыс операторының осы Қағидаларға сәйкес уәкілетті органға ұсынатын есептілігінде мыналар қамтылады:
1) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Шығындарды бөлу және активтерді ресурстарға топтау, тікелей шығындарды желі элементтеріне және қызметтерге топтау туралы есеп;
2) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ресурстармен байланысты шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бизнесс-процессге бөлу туралы есеп;

2.1.5.
Налоговые платежи
По фактическим данным
2.1.6.
Оплата услуг сторонних организаций, в том числе:
коммунальные услуги
По фактическим данным
услуги связи
По фактическим данным
2.1.7.
Прочие общие и административные расходы периода
По фактическим данным; Численность; Прямо
2.1.8.
Расходы на выплату процентов
По фактическим данным;Остаточная стоимость
2.1.9.
Прочие расходы периода
По фактическим данным; Численность; Прямо
2
Затраты, не учитываемые в расходной части тарифов на регулируемые услуги
Итого Затраты
II
Активы
Стоимость активов (остаточная стоимость основных средств и нематериальных активов)
По фактическим данным
III
Амортизация
Амортизация основных средств и нематериальных активов
По фактическим данным
Руководитель:______________________________________ ______________
Ф.И.О (при его наличии) подпись
М.П.
Главный бухгалтер:_________________________________ ______________
Ф.И.О (при его наличии) подпись
Приложение 13
к Правилам ведения
раздельного учета доходов,
затрат и задействованных
активов субъектами
естественных монополий в
области телекоммуникаций
и универсальных услуг
почтовой связи
Форма
___________________________________________
Наименование предприятия
Отчет о распределении затрат и задействованных активов,
связанных с ресурсами на бизнес-процессы
за ___________20__г
(тыс. тенге)
№ стр
Ресурсы
Наименование базы распределения
Бизнес-процессы
ВСЕГО по БП
Сверка с Приложением 1
Отклонения
Основные
Вспомогательные
Процессы менеджмента
Управление услугами и продажи
Управление сетью и сетевыми элементами
Обеспечение материально-техническими ресурсами
Обеспечение информационными ресурсами
Управл объектами инфраструктуры, транспорта и НМА
Прочие вспомогательные
I.
Затраты
1.1
Оборудование
Прямо
1.2
Земля, здания и сооружения
Прямо; Площадь, кв.м
1.3
Линии и инфраструктура
Прямо
1.4
Транспортные средства
Прямо
1.5
Прочие основные средства
Прямо
1.6
Персонал
Объемы трудозатрат (функциональная нагрузка, ФОТ, численность, чел/час)
1.7
Прочие ресурсы
Прямо
Итого затраты
II.
Активы
2.1
Оборудование
Прямо
2.2
Земля, здания и сооружения
Прямо; Площадь, кв.м
2.3
Линии и инфраструктура
Прямо
2.4
Транспортные средства
Прямо
2.5
Прочие основные средства
Прямо
2.6
Прочие ресурсы
Прямо
Итого стоимость активов
III.
Амортизация
3.1
Оборудование
Прямо
3.2
Земля, здания и сооружения
Прямо; Площадь, кв.м
3.3
Линии и инфраструктура
Прямо
3.4
Транспортные средства
Прямо
3.5
Прочие основные средства
Прямо
3.6
Прочие ресурсы
Прямо
Итого амортизация
Руководитель:______________________________________ ______________
Ф.И.О (при его наличии) подпись
М.П.
Главный бухгалтер:_________________________________ ______________
Ф.И.О (при его наличии) подпись
Приложение 14
к Правилам ведения
раздельного учета доходов,
затрат и задействованных
активов субъектами
естественных монополий в
области телекоммуникаций
и универсальных услуг
почтовой связи
Форма
___________________________________________
Наименование предприятия
Отчет о распределении затрат и задействованных активов,
связанных со вспомогательными бизнес-процессами, на основные
бизнес-процессы и бизнес-процессы менеджмента
за ___________20__г
№ стр
Вспомогательные бизнес-процессы
Наименование базы распределения
Бизнес-процессы
ИТОГО
Сверка с Приложением 2
Отклонения
Основные
Процессы менеджмента
Управление услугами и продажи
Управление сетью и сетевыми элементами
Бизнес-процессы менеджмента ЭС
Бизнес-процессы менеджмента услуг
I.
Затраты
Вспомогательные бизнес-процессы
1.1
Обеспечение материально-техническими ресурсами
Списание ТМЗ, тенге
1.2
Обеспечение информационными ресурсами
Кол-во ед. ИТ-техники; кол-во АРМ (лицензий)
1.3
Управл объектами инфраструктуры, транспорта и НМА
Площадь, кв.м.; Пробег, км или мото-часы; Кол-во АРМ (лицензий)
1.4
Прочие вспомогательные
Численность персонала
Основные БП
Прямо
Итого затраты
II.
Активы
Вспомогательные бизнес-процессы
2.1
Обеспечение материально-техническими ресурсами
Списание ТМЗ, тенге
2.2
Обеспечение информационными ресурсами
Кол-во ед. ИТ-техники; кол-во АРМ (лицензий)
2.3
Управл объектами инфраструктуры, транспорта и НМА
Площадь, кв.м.; Пробег, км или мото-часы; Кол-во АРМ (лицензий)
2.4
Прочие вспомогательные
Численность персонала
Основные БП
Прямо
Итого стоимость активов
III.
Амортизация
Вспомогательные бизнес-процессы
3.1
Обеспечение материально-техническими ресурсами
Списание ТМЗ, тенге
3.2
Обеспечение информационными ресурсами
Кол-во ед. ИТ-техники; кол-во АРМ (лицензий)
3.3
Управл объектами инфраструктуры, транспорта и НМА
Площадь, кв.м.; Пробег, км или мото-часы; Кол-во АРМ (лицензий)
3.4
Прочие вспомогательные
Численность персонала
Основные БП
Прямо
Итого амортизация
Руководитель:______________________________________ ______________
Ф.И.О (при его наличии) подпись
М.П.
Главный бухгалтер:_________________________________ ______________
Ф.И.О (при его наличии) подпись
Приложение 15
к Правилам ведения
раздельного учета доходов,
затрат и задействованных
активов субъектами
естественных монополий в
области телекоммуникаций
и универсальных услуг
почтовой связи
Форма
___________________________________________
Наименование предприятия
Отчет о распределении затрат и задействованных активов,
связанных с основными бизнес-процессами и
бизнес-процессами менеджмента, на элементы транспортной
сети за ___________20__г
№ стр
Основные бизнес-процессы
Наименование базы распределения
Элементы транспортной сети (среда передачи)
Сверка приложение 1
Отклонения
I.
Затраты
Основные бизнес-процессы
1.1
Управление сетью и сетевыми элементами
Прямо на соотв. ЭС
Бизнес-процессы менеджмента
1.2
БП менеджмента элементов сети
Пропорционально распределенным затратам
1.3.
Прямо на элементы сети
По фактическим данным
Итого Затраты
II.
Активы
Основные бизнес-процессы
2.1
Управление сетью и сетевыми элементами
Прямо на соотв. ЭС
Бизнес-процессы менеджмента
2.2
БП менеджмента элементов сети
Пропорционально распределенным затратам
2.3.
Прямо на элементы сети
По фактическим данным
Итого стоимость активов
III.
Амортизация
Основные бизнес-процессы
3.1
Управление сетью и сетевыми элементами
Прямо на соотв. ЭС
Бизнес-процессы менеджмента
3.2
БП менеджмента элементов сети
Пропорционально распределенным затратам
3.3.
Прямо на элементы сети
По фактическим данным
Итого Затраты
Руководитель:______________________________________ ______________
Ф.И.О (при его наличии) подпись
М.П.
Главный бухгалтер:_________________________________ ______________
Ф.И.О (при его наличии) подпись
Приложение 16
к Правилам ведения
раздельного учета доходов,
затрат и задействованных
активов субъектами
естественных монополий в
области телекоммуникаций
и универсальных услуг
почтовой связи
Форма
___________________________________________
Наименование предприятия
Отчет об итоговой группировке затрат и задействованных активов,
связанных с основными бизнес-процессами, бизнес-процессами
менеджмента и элементами транспортной сети на элементы
базовой сети и сети абонентского доступа
за ___________20__г
Элементы базовой сети и САБД
ВСЕГО на элементы сети
Сверка приложение 1
Отклонения
Элементы телефонной сети (ТЛФ)
Элементы телеграфной сети и сети передачи данных (ТЛГ и СПД)
Элементы сети абонентского доступа (САБД)
I.
Затраты
Основные бизнес-процессы
1.1
Управление сетью и сетевыми элементами
Прямо на соотв. ЭС
Бизнес-процессы менеджмента
1.2
БП менеджмента элементов сети
Пропорционально распределенным затратам
Элементы сети
1.3
Элементы транспортной сети (среда передачи)
количество каналов ТС, протяженность линий ТС
1.4
Прямо на элементы сети
По фактическим данным
Итого Затраты
II.
Активы
Основные бизнес-процессы
2.1
Управление сетью и сетевыми элементами
Прямо на соотв. ЭС
Бизнес-процессы менеджмента
2.2
БП менеджмента элементов сети
Пропорционально распределенным затратам
Элементы сети
2.3
Элементы транспортной сети (среда передачи)
количество каналов ТС, протяженность линий ТС
2.4.
Прямо на элементы сети
По фактическим данным
Итого стоимость активов
III.
Амортизация
Основные бизнес-процессы
3.1
Управление сетью и сетевыми элементами
Прямо на соотв. ЭС
Бизнес-процессы менеджмента
3.2
БП менеджмента элементов сети
Пропорционально распределенным затратам
Элементы сети
3.3
Элементы транспортной сети (среда передачи)
количество каналов ТС, протяженность линий ТС
3.4.
Прямо на элементы сети
По фактическим данным
Итого Затраты
Руководитель:______________________________________ ______________
Ф.И.О (при его наличии) подпись
М.П.
Главный бухгалтер:_________________________________ ______________
Ф.И.О (при его наличии) подпись
Приложение 17
к Правилам ведения
раздельного учета доходов,
затрат и задействованных
активов субъектами
естественных монополий в
области телекоммуникаций
и универсальных услуг
почтовой связи
Форма
___________________________________________
Наименование предприятия
Отчет об итоговой группировке затрат и задействованных активов,
связанных с элементами сети, основными бизнес-процессами,
бизнес-процессами менеджмента и прямыми расходами, на
соответствующие услуги за ___________20__г
№ стр
Элементы сети
Наименование базы распределени

2.1.5.
Салық төлемдері
Нақты деректер бойынша
2.1.6.
Өзге ұйымдардың қызметтеріне ақы төлеу, оның ішінде:
Коммуналдық қызметтер
Нақты деректер бойынша
Байланыс қызметтері
Нақты деректер бойынша
2.1.7.
Кезеңнің өзге жалпы және әкімшілік шығыстары
Нақты деректер бойынша; Саны; Тікелей
2.1.8.
Пайыздарды төлеу шығыстары
Нақты деректер бойынша; Қалдық құны
2.1.9.
Кезеңнің өзге шығыстары
Нақты деректер бойынша; Саны; Тікелей
2
Реттелетін қызметтерге тарифтердің шығыс бөлігінде ескерілмейтін шығындар
Барлығы шығындар
II
Активтер
Активтердің құны (негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің қалдық құны )
Нақты деректер бойынша
III
Амортизация
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы
Нақты деректер бойынша
Телекоммуникация және пошта
байланысының қызметтері
саласындағы табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындарды және қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек есепке
алуды жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
_________________________
Кәсіпорын атауы
20__ж. ___________
бизнесс-процесс ресурстарымен байланысты шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлу туралы есеп
(мың. теңге)
Парақ №
Ресурстар
Бөлу базасының атауы
Бизнесс-процестер
БҮ бойынша барлығы
1-қосымшамен салыстырып тексеру
Ауытқулар
Негізгі
Қосалқы
менеджмент процесстері
Қызметтерді басқару және сату
Желіні және желі элементтерін басқару
Материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз ету
Ақпараттық ресурстармен қамтамасыз ету
Инфрақұрылым объектілерін, инфрақұрылымды, көлікті және МЕА басқару
Өзге қосалқылары
I.
Шығындар
1.1
Жабдық
Тікелей
1.2
Жер, ғимараттар мен құрылыстар
Тікелей; Ауданы, кв.м
1.3
Желіжолдар мен инфрақұрылым
Тікелей
1.4
Көлік құралдары
Тікелей
1.5
Өзгеде негізгі құралдар
Тікелей
1.6
Қызметкерлер
Еңбек шығындарының көлемі (функционалдық жүктеме, ЕАҚ, саны, адам/сағ)
1.7
Өзге ресурстар
Тікелей
Шығындар жиыны
II.
Активтер
2.1
Жабдық
Тікелей
2.2
Жер, ғимараттар мен құрылыстар
Тікелей; Ауданы, кв.м
2.3
Желіжолдар мен инфрақұрылым
Тікелей
2.4
Көлік құралдары
Тікелей
2.5
Өзге негізгі құралдар
Тікелей
2.6
Өзге ресурстар
Тікелей
Активтердің барлық
құны
III.
Амортизация
3.1
Жабдық
Тікелей
3.2
Жер, ғимараттар мен құрылыстар
Тікелей; Ауданы, кв.м
3.3
Желіжолдар мен инфрақұрылым
Тікелей
3.4
Көлік құралдары
Тікелей
3.5
Өзге негізгі құралдар
Тікелей
3.6
Өзге ресурстар
Тікелей
Амортизация жиыны
Телекоммуникация және пошта
байланысының қызметтері
саласындағы табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындарды және қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек есепке
алуды жүргізу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
_________________________
Кәсіпорын атауы
20__ж. ___________
қосалқы бизнесс-процессмен байланысты шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді негізгі бизнесс-процессге және менеджменттің бизнесс-процессіне бөлу туралы есеп
Парақ №
Қосалқы бизнесс-процесс
Бөлу базасының атауы
Бизнесс-процестер
Жиыны
2–қосымшамен салыстырып тексеру
Ауытқулар
Негізгі
Менеджмент процесстері
Қызметтерді басқару және сату
Желіні және желі элементтерін басқару
ЖЭ менеджмент бизнесс-процессі
Қызметтер менеджментінің бизнесс-процессі
I.
Шығындар
Қосалқы бизнес процесстер
1.1
Материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз ету
ТМҚ есептен шығару, теңге
1.2
Ақпараттық ресурстармен қамтамасыз ету
АТ-техникасы бірлігі саны; АРМ саны (лицензиялар)
1.3
Инфрақұрылым объектілерін, көлікті және МЕА басқару
Ауданы кв.м.; жүрген жолы, км немесе мото-сағат; АРМ саны (лицензиялар)
1.4
Өзге қосалқылары
Қызметкерлер саны
Негізгі БҮ
Тікелей
Шығындар жиыны
II.
Активтер
Қосалқы бизнесс-процесс
2.1
Материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз ету
ТМҚ есептен шығару, теңге
2.2
Ақпараттық ресурстармен қамтамасыз ету
АТ-техникасы бірлігі саны; АРМ саны (лицензиялар)
2.3
Инфрақұрылым объектілерін, көлікті және МЕА басқару
Ауданы кв.м.; жүрген жолы, км немесе мото-сағат; АРМ саны (лицензиялар)
2.4
Өзге қосалқылары
Қызметкерлер саны
Негізгі БҮ
Тікелей
Активтер құны
жиыны
III.
Амортизация
Қосалқы бизнесс-процесс
3.1
Материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз ету
ТМҚ есептен шығару, теңге
3.2
Ақпараттық ресурстармен қамтамасыз ету
АТ-техника бірлігі саны; АРМ саны (лицензиялар)
3.3
Инфрақұрылым объектілерін, көлікті және МЕА басқару
Ауданы, кв.м.; жүрген жол, км немесе мото-сағат; АРМ саны (лицензиялар)
3.4
Өзге қосалқылары
Қызметкерлердің саны
Негізгі БҮ
Тікелей
Амортизация жиыны
Басшы:_________________________________ ___________
Т.А.Ә (бар болған кезде) қолы
М.О.
Бас бухгалтер:_________________________ ___________
Т.А.Ә (бар болған кезде) қолы
Телекоммуникация және пошта
байланысының қызметтері
саласындағы табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындарды және қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек есепке
алуды жүргізу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
______________________
Кәсіпорын атауы
20__ж. ___________
негізгі бизнесс-процессмен және менеджменттің бизнесс-процессімен байланысты шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді тасымалдау желісі элементтеріне бөлу туралы есеп
Парақ №
Негізгі бизнесс-процесс
Бөлу базасының атауы
Тасымалдау желісінің элементтері(беру ортасы)
Салыстырып тексеру 1-қосымша
Ауытқулар
I.
Шығындар
Негізгі бизнесс-процесс
1.1
Желіні және желі элементтерін басқару
Тікелей ЖЭ сәйкестікке
Менеджменттің бизнесс-процессі
1.2
Желі элементтері менеджментінің БҮ
Бөлінген шығындарға пропорционалды түрде
1.3.
Тікелей желі элементтеріне
Нақты деректер бойынша
Шығындар жиыны
II.
Активтер
Негізгі бизнесс-процесс
2.1
Желіні және желі элементтерін басқару
Тікелей ЖЭ сәйкестікке
Менеджменттің бизнесс-процессі
2.2
Желі элементтері менеджментінің БҮ
Бөлінген шығындарға пропорционалды түрде
2.3.
Тікелей желі элементтеріне
Нақты деректер бойынша
Активтер құны
жиыны
III.
Амортизация
Негізгі бизнесс-процесс
3.1
Желіні және желі элементтерін басқару
Тікелей ЖЭ сәйкестікке
Менеджменттің бизнесс-процессі
3.2
Желі элементтері менеджментінің БҮ
Бөлінген шығындарға пропорционалды түрде
3.3.
Тікелей желі элементтеріне
Нақты деректер бойынша
Шығындар жиыны
Басшы:_________________________________ ___________
Т.А.Ә (бар болған кезде) қолы
М.О.
Бас бухгалтер:_________________________ ___________
Т.А.Ә (бар болған кезде) қолы
Телекоммуникация және пошта
байланысының қызметтері
саласындағы табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындарды және қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек есепке
алуды жүргізу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
______________________
Кәсіпорын атауы
20__ж. ___________
негізгі бизнесс-процессмен, менеджменттің бизнесс-процессімен және тасымалдау желісі элементтерімен байланысты шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді базалық желі және абоненттік қатынау желісі элементтеріне қорытынды топтау туралы есеп
АБҚЖ және базалық желі элементтері
Элемент
желілеріне барлығы
Салыстырып тексеру 1-қосымша
Ауытқулар
Телефон желісі элементтері (ТЛФ)
Телеграф желісі және деректер беру желісі элементтері (ТЛГ және ДБЖ)
Абоненттік қатынау желісінің элементтері (АБҚЖ)
I.
Шығындар
Негізгі бизнесс-процесс
1.1
Желіні және желі элементтерін басқару
Тікелей ЭЖ сәйкестікке
Менеджменттің бизнесс-процессі
1.2
Желі элементтері менеджменті БҮ
Бөлінген шығындарға пропорционалды түрде
Желі элементтері
1.3
Тасымалдау желісі элементтері (тасымалдау ортасы)
ТЖ арналарының саны, ТЖ желіжолдарының ұзақтығы
1.4
Желі элементтеріне тікелей
Нақты деректер бойынша
Шығындар Барлығы
II.
Активтер
Негізгі бизнесс-процесс
2.1
Желіні және желі элементтерін басқару
Тікелей ЭЖ сәйкестікке
Негізгі бизнесс-процесс
2.2
Желі элементтері менеджменті БҮ
Бөлінген шығындарға пропорционалды түрде
Желі элементтері
2.3
Тасымалдау желісі элементтері (тасымалдау ортасы)
ТЖ арналарының саны, ТЖ желіжолдарының ұзақтығы
2.4.
Желі элементтеріне тікелей
Нақты деректер бойынша
Активтердің құны Барлығы
III.
Амортизация
Негізгі бизнесс-процесс
3.1
Желіні және желі элементтерін басқару
Тікелей ЭЖ сәйкестікке
Менеджменттің бизнесс-процессі
3.2
Желі элементтері менеджменті БҮ
Бөлінген шығындарға пропорционалды түрде
Желі элементтері
3.3
Тасымалдау желісі элементтері (тасымалдау ортасы)
ТЖ арналарының саны, ТЖ желіжолдарының ұзақтығы
3.4.
Желі элементтеріне тікелей
Нақты деректер бойынша
Шығындар Барлығы
Басшы:_________________________________ ___________
Т.А.Ә (бар болған кезде) қолы
М.О.
Бас бухгалтер:_________________________ ___________
Т.А.Ә (бар болған кезде) қолы
Телекоммуникация және пошта
байланысының қызметтері
саласындағы табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындарды және қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек есепке
алуды жүргізу қағидаларына
17-қосымша
Нысан
______________________
Кәсіпорын атауы
20__ж. ___________
тиісті қызметтерге желі элементтерімен, негізгі бизнесс-процессмен, менеджмент бизнесс-процестермен және тікелей шығыстармен байланысты шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді жиынтық топтау туралы есеп
Бет №
Желі элементтері
Бөлу базасы атауы