О внесении изменения в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 29 января 2013 года № 37 "Об утверждении требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 февраля 2016 года № 85. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2016 года № 13560. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 722.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 22.12.2020 № 722 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 60 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 29 января 2013 года № 37 "Об утверждении требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8336, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 24 апреля 2013 года) следующее изменение:
приложение 3 "Требования к соответствию состояния здоровья граждан при приписке к призывным участкам, призыве на срочную воинскую службу" к требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Начальнику Главного военно-медицинского управления Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан в установленные законодательством сроки направить его копии в печатном и электронном видах на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) после дня его первого официального опубликования настоящий приказ разместить на веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представить в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.

"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет ету үшін адамдар денсаулық жағдайының сәйкес келуіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2013 жылғы 29 қаңтардағы № 37 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 24 ақпандағы № 85 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 31 наурызда № 13560 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 722 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қорғаныс министрінің 22.12.2020 № 722 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексі 60-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет ету үшін адамдар денсаулық жағдайының сәйкес келуіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2013 жылғы 29 қаңтардағы № 37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8336 болып тіркелген, 2013 жылғы 24 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет ету үшін адамдар денсаулық жағдайының сәйкес келуіне қойылатын талаптарға "Шақыру учаскелеріне тіркеу, мерзімді әскери қызметке шақыру кезінде азаматтардың денсаулық жағдайының сәйкес келуіне талаптар" 3-қосымшасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас әскери-медициналық басқармасының бастығы:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін заңнамада белгіленген мерзімде оның баспа және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жолдасын;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің веб-сайтына орналастырсын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне ұсынсын.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан генерал-лейтенанта Сапарова О.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
И. Тасмагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
______________ Т. Дуйсенова
29 февраля 2016 года
Приложение
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 февраля 2016 года № 85
Приложение 3
к требованиям, предъявляемым
к соответствию состояния здоровья лиц для
службы в Вооруженных Силах, других войсках
и воинских формированиях
Требования к соответствию состояния здоровья граждан при
приписке к призывным участкам,
призыве на срочную воинскую службу
Показатель предназначения
А-1
А-2
А-3
А-4
Б-1
Б-2
Б-3
Б-4
Б-5
Показатели физического развития, перечень болезней и пунктов требования к состоянию здоровья
Служба Государственной охраны Республики Казахстан
Аэромобильные войска, разведывательные, горно-егерские части, морская пехота, части специального назначения Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК)
Учебные части ВС РК
Части специального и оперативного назначения Национальной гвардии Республики Казахстан (далее – НГ РК)
Части Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, ВМС
Военная полиция, части связи, химические, инженерные, общевойсковые, артиллерийские части ВС РК
Водители, члены экипажей боевых машин пехоты, танков и тягачей
Части конвоирования НГ РК
Части Сил воздушной обороны и материально –технического обеспечения ВС РК
Части гражданской обороны НГ РК
Рост (см)
не выше

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары генерал-лейтенант О.Б. Сапаровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
И. Тасмағамбетов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
_____________ Т. Дүйсенова
2016 жылғы 29 ақпан
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2016 жылғы 24 ақпандағы
№ 85 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде,
басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында
қызмет ету үшін адамдар денсаулық жағдайының
сәйкес келуіне қойылатын талаптарға
3-қосымша
Шақыру учаскелеріне тіркеу, мерзімді әскери қызметке шақыру
кезінде азаматтардың денсаулық жағдайының сәйкес келуіне
талаптар
Тағайындау көрсеткіші
А-1
А-2
А-3
А-4
Б-1
Б-2
Б-3
Б-4
Б-5
Дене бітімі дамуының көрсеткіштері, аурулар және денсаулық жағдайына қойылатын талаптар тармақтарының тізбесі
Қазақстан Республикасының
.Мемлекеттік күзет қызметі
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің (бұдан әрі – ҚР ҚК) Аэроұтқыр әскерлері, барлау, таулы - егерьлік бөлімдері, теңіз жаяу әскері, арнайы мақсаттағы бөлімдері
ҚР ҚК оқу бөлімдері
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының (бұдан әрі – ҚР ҰҰ) арнайы және жедел мақсаттағы бөлімдері
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің бөлімдері, ӘТК
ҚР ҚК әскери полициясы, байланыс бөлімдері, химиялық, инженерлік, жалпыәскери, артиллериялық бөлімдері
Жаяу әскер жауынгерлік машиналарының, танкілер мен тартқыштардың жүргізушілері, экипаж мүшелері
ҚР ҰҰ айдауылдаумен алып жүру жөніндегі бөлімдері
ҚР ҚК Әуе қорғанысы күштерінің және материалдық – техникалық қамтамасыз ету бөлімдері
ҚР ҰҰ азаматтық қорғаныс бөлімдері
Бойы (см)
Мынадан ұзын емес

3/4
Инфекционные и паразитарные заболевания
Состояние после перенесенных вирусных гепатитов, тифопаратифозных заболеваний с исходом в полное выздоровление и стойкостью ремиссии в течение 12 месяцев
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
пункт 6, подпункт 3
НГ
НГ
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
пункт 12, подпункт 3
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
недостаточная масса тела (не менее)
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
ИМТ не менее 18,0 кг/м2
ожирение I степени
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
Психические расстройства
пункт 14, подпункт 4;
пункт 16, подпункт 4;
пункт 17, подпункт 4
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
Болезни нервной системы
пункт 25, подпункт 4;
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
пункт 26, подпункт 4;
пункт 27, подпункт 4
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
Болезни глаза и придаточного аппарата
пункт 29, подпункт 3;
пункт 30, подпункт 3
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
хим-НГ
НГ
пункт 33, подпункт 2
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
Болезни уха и сосцевидного отростка
пункт 37
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
хим-НГ
НГ
пункт 38 подпункт 3
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
пункт 39 подпункт 3
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
Болезни системы кровообращения
пункт 42 подпункт 4
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
пункт 45 подпункт 4
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
пункт 46, подпункт 3
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
пункт 47, подпункт 2
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
Болезни органов дыхания
пункт 49, подпункты 3, 4, 5
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
хим-НГ
пункт 51, подпункт 3
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
хим-НГ
НГ
пункт 54, подпункт 2, 3
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
Болезни органов пищеварения
пункт 54, подпункт 3
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
пункт 55, подпункт 3;
пункт 56, подпункты 3, 4
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
пункт 59, подпункт 4
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
хим-НГ
пункт 60, подпункт 3
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
Болезни кожи и подкожной клетчатки
пункт 62, подпункт 4
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
хим-НГ
Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани
пункт 65, подпункт 4;
пункт 66, подпункт 4;
пункт 67, подпункт 4
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
болезнь Осгуда-Шлаттера (завершенная стадия) без нарушения функций суставов
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
пункт 68, подпункт 4
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
пункт 69, подпункт 4
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
Болезни мочеполовой системы
пункт 72, подпункт 4
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
пункт 73, подпункт 4
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
Врожденные аномалии, деформации и хромосомные нарушения
пункт 80, подпункт 4
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
Последствия травм, отравлений и других воздействий внешних факторов
пункт 82, подпункт 4
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
пункт 83, подпункт 4
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ
НГ

3/4
Инфекциялық және паразитарлық науқастанулар
Толық сауығу нәтижесімен және 12 ай бойы ремиссияның тұрақтылығымен вирусты гепатиттерге, сүзектік-қылаулық ауруларға шалдыққаннан кейінгі жай-күй
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
6-тармақ, 3-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтану мен зат алмасуының бұзылулары
12-тармақ, 3-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
жеткіліксіз дене салмағы (мынадан аз емес)
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ДСИ 18,0 кг/м2 аз емес
І дәрежелі семіздік
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
Психикалық бұзылулар
14-тармақ, 4-тармақша;
16-тармақ, 4-тармақша;
17-тармақ, 4-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
Жүйке жүйесінің аурулары
25-тармақ, 4-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
26-тармақ, 4-тармақша;
27-тармақ, 4-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
Көз және оның қосалқы аппаратының аурулары
29-тармақ, 3-тармақша
30-тармақ, 3-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
хим-ЖЗ
ЖЗ
33-тармақ, 2-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
Құлақ пен емізікше өсінділерінің аурулары
37-тармақ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
хим-ЖЗ
ЖЗ
38-тармақ, 3-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
39-тармақ, 3-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
Қан айналымы жүйесінің аурулары
42-тармақ, 4-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
45-тармақ, 4-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
46-тармақ, 3-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
47-тармақ, 2-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
Тыныс алу мүшелерінің аурулары
49-тармақ, 3, 4, 5-тармақшалар
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
хим-ЖЗ
51-тармақ, 3-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
хим-ЖЗ
ЖЗ
54-тармақ, 2, 3-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
Ас қорыту мүшелерінің аурулары
54-тармақ, 3-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
55-тармақ, 3-тармақша
56-тармақ, 3, 4-тармақшалар
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
59-тармақ, 4-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
хим-ЖЗ
60-тармақ, 3-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
Тері және тері асты шелінің аурулары
62-тармақ 4-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
хим-ЖЗ
Сүйек-бұлшықет жүйесінің және дәнекер тін аурулары
65-тармақ, 4-тармақша;
66-тармақ, 4-тармақша;
67-тармақ, 4-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
Буындар функцияларының бұзылуынсыз Осгуд-Шлаттер ауруы (соңғы сатысы)
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
68-тармақ, 4-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
69-тармақ, 4-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
Несеп-жыныс жүйесінің аурулары
72-тармақ, 4-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
73-тармақ, 4-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
Туа біткен кемістіктер, өзгерістер мен хромосомды бұзылулар
80-тармақ, 4-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
Жарақаттар, уланулар және сыртқы факторлардың басқа да әсерлерінің салдарлары
82-тармақ, 4-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
83-тармақ, 4-тармақша
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ
ЖЗ