Об утверждении натуральных норм расквартирования воинских частей и Военного института Национальной гвардии Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 февраля 2016 года № 154. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2016 года № 13646.
В соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы расквартирования воинских частей и Военного института Национальной гвардии Республики Казахстан.
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан (Жаксылыков Р.Ф.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для размещения в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4)в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан генерал-лейтенанта Жаксылыкова Р.Ф.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов Республики Казахстан
________________ Б.Т. Султанов
18 марта 2016 года
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 февраля 2016 года № 154
Натуральные нормы
расквартирования воинских частей и Военного
института Национальной гвардии Республики Казахстан
п/п
Наименование помещений
единицы
исчисления
площадь
в м2
Примечание
I. КАЗАРМЫ
1
Спальные помещения для военнослужащих срочной службы и курсантов учебных частей:

Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери бөлімдері мен Әскери институтын пәтерге орналастырудың заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 18 ақпандағы № 154 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 28 сәуірде № 13646 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 69-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери бөлімдері мен Әскери институтын пәтерге орналастырудың заттай нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы (Р.Ф. Жақсылықов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмелерін баспа және электронды түрде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін тіркелген бұйрықты алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағы 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы генерал-лейтенант Р.Ф. Жақсылықовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б.Т. Сұлтанов
2016 жылғы 18 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2016 жылғы 18 ақпандағы
№ 154 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери бөлімдері мен
Әскери институтын пәтерге орналастырудың заттай нормалары
р/с
Үй-жайлардың атауы
Есептеу бірлігі
Алаңы м2
Ескертпе
І. КАЗАРМАЛАР
1
Жатын үй-жайлар:
мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер және оқу бөлімдерінің курсанттары үшін:

Объем воздуха на одного человека в спальном помещении не менее 12 м3. Размещение личного состава срочной службы на двух ярусных кроватях допускается в спальных помещениях при высоте этажа здания не менее 3,3 метра
при высоте этажа здания 2,8
на 1 человека
4,8
при высоте этажа здания 3,3
на 1 человека
4,0
при высоте этажа здания 3,6
на 1 человека
3,6
слушателей, не имеющих офицерских званий, курсантов Военного института, военнослужащих женщин, воспитанников военно-учебного заведения, для военнослужащих воинских частей (подразделении) специального назначения:

Жатын үй-жайдағы бір адамға арналған ауа көлемі кемінде 12 м3. Мерзімді қызметтегі жеке құрамды ғимарат қабатының биіктігі 3,3 метрден кем емес болған кезде жатын үй-жайда екі қабатты кереуетке орналастыруға рұқсат етіледі
ғимарат қабатының биіктігі 2,8 болған кезде
1 адамға
4,8
ғимарат қабатының биіктігі 3,3 болған кезде
1 адамға
4,0
ғимарат қабатының биіктігі 3,6 болған кезде
1 адамға
3,6
офицерлік атақтары жоқ тыңдаушылар, Әскери институттың курсанттары, әскери қызметші әйелдер, әскери оқу орнының тәрбиеленушілері, арнайы мақсаттағы әскери бөлiмдердiң (бөлiмше) әскери қызметшілерi үшін:

Слушатели, не имеющие офицерских званий, курсанты Военного института 1, 2, 3, 4 курсов содержатся на казарменном положении в порядке, установленном Уставом внутренней службы ВС Республики Казахстан и размещаются в спальных помещениях на одноярусных кроватях независимо от высоты помещения
при высоте этажа здания 2,8
на 1 человека
4,8
при высоте этажа здания
3,3
на 1 человека
4,0
2
Жилая комната курсантского общежития
на 1 человека
6,0
Слушатели, не имеющие офицерских званий, курсанты четвертого курса размещаются в курсантских общежитиях с сохранением для них установленного в военно-учебном заведении внутреннего порядка
3
Информационно - воспитательная комната для проведения культурно-просветительной и воспитательной работы
на 1 человека
0,5-0,8
Отдельные мелкие подразделения, размещенные на одном этаже казармы, пользуются общей комнатой информационно-воспитательной работы. Общее количество мест этой комнаты принимается из условия одновременного размещения не менее 70% личного состава казарменной секции. Комната информационно-воспитательной работы оборудуется 2-3 местными столами для занятий, а также отдельными стульями.
Пределы показателей и площадей принимаются с разрешения Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан
4
Комната боевой подготовки
на 1 обучающегося
1,3
5
Комната психологической разгрузки
на 1 человека
0,5-0,8
Пределы показателей и площадей принимаются с разрешения Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан
6
Комната для канцелярии роты
на канцелярию
16,0-20,0
Для отдельных мелких подразделений не входящих организационно в состав роты, но размещенных на одном этаже казармы, отводится одна общая комната. При наличии трех и более отдельных подразделений площадь одной этой комнаты может быть до 25 м2
7
Комната командиров взводов
на 1 человека
7,5
8
Комната для хранения оружия
на 1 человека
0,25-0,35
Пределы показателей и площадей принимаются с разрешения Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан
9
Комната (место) для чистки оружия
на 1 человека
0,35
10
Кладовая для хранения имущества роты, отряда (групп) подразделений специального назначения и личных вещей военнослужащих
на 1 человека
0,25-0,35
11
Комната для хранения специальных средств
на 1 человека
0,25-0,35
12
Комната для умывания
помещение
20% от общей площади
Умывальник - один кран на 5-7 человек;
Не менее двух ножных ванн с проточной водой; Место для стирки обмундирования военнослужащими
13
Туалет
помещение
20% от общей площади
Кабина с унитазом (очком) и один писсуар на 10-12 человек
14
Комната (место) для чистки обуви
на 1 человека

Офицерлік атақтары жоқ тыңдаушылар, Әскери институттың 1, 2, 3, 4-курс курсанттары Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Ішкі қызмет жарғысында белгіленген тәртіппен казармалық жағдайда ұсталады және үй-жайдың биіктігіне қарамастан, бір қабатты кереуеттерде жатын үй-жайларда орналастырылады
ғимарат қабатының биіктігі 2,8 болған кезде
1 адамға
4,8
ғимарат қабатының биіктігі 3,3 болған кезде
1 адамға
4,0
2
Курсанттар жатақханасының тұрғын бөлмесі
1 адамға
6,0
Офицерлік атақтары жоқ тыңдаушылар, төртінші курстың курсанттары курсанттар жатақханасында олар үшін әскери оқу орнында белгіленген ішкі тәртіпті сақтай отырып, орналастырылады
3
Мәдени-ағарту және тәрбие жұмыстарын жүргізуге арналған ақпараттық-тәрбие бөлмесі
1 адамға
0,5-0,8
Казарманың бір қабатында орналасқан жекелеген шағын бөліністер ортақ ақпараттық-тәрбие жұмысы бөлмесін пайдаланады. Осы бөлмедегі орындардың жалпы саны біруақытта казармалық секциядағы жеке құрамның кемінде 70% орналастыратындай шартпен қабылданады. Ақпараттық-тәрбие жұмысы бөлмесі сабақ өткізуге арналған 2-3 орындық үстелдермен, сондай-ақ жеке орындықтармен жабдықталады.
Көрсеткіштер мен алаңдардың жоғарғы шектері Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының рұқсатымен қабылданады
4
Жауынгерлiк даярлық бөлмесі
1 білім алушыға
1,3
5
Психологиялық оңалту бөлмесі
1 адамға
0,5-0,8
Көрсеткіштер мен алаңдардың жоғарғы шектері Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының рұқсатымен қабылданады
6
Рота кеңсесіне арналған бөлме
кеңсеге
16,0-20,0
Ротаның ұйымдастырушылық құрамына кірмейтін, бірақ казарманың бір кабатында орналасқан жеке шағын бөліністер үшін ортақ бір бөлме бөлінеді. Үш және одан да көп жеке бөліністер болған кезде осы бір бөлменің алаңы 25 м2 дейін болуы мүмкін
7
Взвод командирлерінің бөлмесі
1 адамға
7,5
8
Қару сақтауға арналған бөлме
1 адамға
0,25-0,35
Көрсеткіштер мен алаңдардың жоғарғы шектері Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының рұқсатымен қабылданады
9
Қару тазалауға арналған бөлме (орын)
1 адамға
0,35
10
Ротаның, арнайы мақсаттағы бөлімшелер жасағы (тобы) мүлкін және әскери қызметшілердің жеке заттарын сақтауға арналған қойма
1 адамға
0,25-0,35
11
Арнайы құралдарды сақтауға арналған бөлме
1 адамға
0,25-0,35
12
Жуынуға арналған бөлме
үй-жай
жалпы ауданның 20%
Қолжуғыш – 5-7 адамға бір кран
Суы ағып кететін кемінде екі аяқ жуатын ванна
Әскери қызметшілердің киім жууына арналған орын
13
Дәретхана
үй-жай
жалпы аудан-ның 20%
10-12 адамға унитазы (очкосы) бар кабина және бір писсуар
14
Аяқ киім тазалауға арналған бөлме (орын)
1 адамға

45,0
Количество торговых мест в солдатском магазине принимается из расчета два месте на 1000 человек казарменной зоны
IV. ЗДАНИЯ ВОЕННОГО ИНСТИТУТА
1
Учебно-лабораторная площадь (общая) учебных зданий и сооружений при расчетной численности переменного состава:
до 2000 человек
на 1-го обучающегося
12,0
За расчетную численность переменного состава принимаются:
курсанты (слушатели) очного отделения без учета численности разовых наборов -100%

45,0
Сарбаздар дүкеніндегі сауда орнының саны казармалық аймақтың 1000 адамына екі орын есебінен қабылданады
IV. ӘСКЕРИ ИНСТИТУТТЫҢ ҒИМАРАТТАРЫ
1
Оқу ғимараттары мен құрылыстардың оқу-зертхана алаңы (жалпы), ауыспалы құрамның есептік саны:
2000-ға дейін адам болған кезде
1 білім алушыға
12,0
Ауыспалы құрамның есептік санымен қабылданады:
біржолғы қабылдау санын есепке алмай күндізгі оқу бөлімшесінің курсанттары (тыңдаушылары) -100%

от 2000 до 4000 человек
на 1 обучающего
11,6
курсанты, слушатели
от 4000 до 6000 человек
на 1 обучающего
11,2
военнослужащие иностранных армий очного отделения - 100%
Из общего количества:
аудитория на 500 мест
на 1 место
0,90
слушатели курсов переподготовки и повышения квалификации – 100%
аудитория на 400 мест
на 1 место
1,0
аудитория на 300-200 мест
на 1 место
1,10
курсанты, слушатели
аудитория на 150 мест
на 1 место

2000-нан 4000 адамға дейін
1 білім алушыға
11,5
курсанттар, тыңдаушылар
4000-нан 6000 адамға дейін
1 білім алушыға
11,2
күндізгі оқу бөлімшесіндегі шетелдік армияның әскери қызметшілері – 100%
Жалпы саннан:
500 орындық дәрісхана
1 орынға
0,90
қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстарының тыңдаушылары – 100%
400 орындық дәрісхана
1 орынға
1,0
200-300 орындық дәрісхана
1 орынға
1,10
курсанттар, тыңдаушылар
150 орындық дәрісхана
1 орынға

1,20
аудитория на 100 мест
на 1 место
1,30
аудитория на 75-50 мест
на 1 место
1,50
аудитория на 25 мест
на 1 место
2,20
аудитория с обратной связью на 50-100 мест
( с 2-местными столами)
на 1 место
1,80
аудитория на 12-25 мест
с обучающими и контролирующими машинами
на 1 место
3,0
Препараторские при лекционных аудиториях:
при физической аудитории:
на 500-400 мест
на 300-200 мест
кабинет
кабинет
144,0
108,0
при химической аудитории:
на 300-200 мест
кабинет

1,20
100 орындық дәрісхана
1 орынға
1,30
75-50 орындық дәрісхана
1 орынға
1,50
25 орындық дәрісхана
1 орынға
2,20
кері байланысы бар 50-100 орындық дәрісхана
(2 орындық үстелдері бар)
1 орынға
1,80
оқытатын және бақылаушы машиналары бар 12-25 орындық дәрісхана
1 орынға
3,0
Дәрісханалар жанындағы препараторлықтар
физикалық дәрісхана жанында:
500-400 орынға
300-200 орынға
бөлме
бөлме
144,0
108,0
химиялық дәрісхана жанында:
300-200 орынға
бөлме

72,0
при аудиториях для занятий по высшей математике, начертательной геометрии, сопротивлению материалов и другим дисциплинам с количеством мест:
300– 200 мест
150- 100 мест
кабинет
кабинет
72,0
36,0
Учебные кабинеты в зависимости от размещаемого оборудования и назначения
на 1 место
2,2
Площадь, необходимая для установки технологического и учебного оборудования, определяется с учетом площади, потребной для его установки, демонстрации и обслуживания
Залы для курсового, дипломного проектирования, чертежные залы на 25 мест
на 1 место
3,6
Архивы при чертежных залах курсового и дипломного проектирования
на 1 зал
9,0
Модельные при чертежных залах
на 1 зал
18,0
Специализированные учебные кабинеты с техническими средствами программированного обучения:
класс обучающих и контролирующих машин
на 1 место
2,2
класс обучающих и контролирующих машин с устройством обратной связи
на 1 место
3,0
Кабинеты вычислительной техники:
кабинеты настольных вычислительных машин
на 1 место
3,0
зал для вычислительных машин (в зависимости от типа машин)
кабинет

72,0
жоғарғы математика, сызба геометриясы, материалдар кедергісі және басқа да пәндер бойынша сабақтарға арналған дәрісханалар жанында орындар саны:
300 - 200 орын
150 - 100 орын
кабинет кабинет
72,0
36,0
құрал-жабдықтың орналасуына және мақсатына қарай оқу кабинеттері
1 орынға
2,2
Технологиялық және оқу құрал-жабдықтарын орнатуға қажетті алаң оны орнатуға, көрсетуге және қызмет көрсетуге қажетті алаңды ескере отырып анықталады
25 орындық курстық, дипломдық жобалау залдары, сызу залдары
1 орынға
3,6
курстық және дипломдық жобалаудың сызу залдары жанындағы мұрағаттар
1 залға
9,0
сызу залдары жанындағы модель бөлмелері
1 залға
18,0
бағдарламаланған оқытудың техникалық құралдары бар мамандандырылған оқу кабинеттері:
оқыту және бақылау машиналары сыныбы
1 орынға
2,2
кері байланыс құрылғысы бар оқыту және бақылау машиналары сыныбы
1 орынға
3,0
есептеу техникасы кабинеттері:
үстел есептеу машиналары кабинеттері
1 орынға
3,0
есептеу машиналарына арналған зал (машиналардың түріне қарай)
кабинет

23,0
Высота ворот не ниже 3,0 м
грузовых 4 тонных
на 1 машино-место
30,0
Высота ворот не ниже 3,5 м
грузовых 7 тонных
на 1 машино-место
38,0
Высота ворот не ниже 4,0 м
грузовых 12 тонных
на 1 машино-место
48,0
Высота ворот не ниже 4,0 м
2
Хранилище для прицепов двухосных
на 1 машино-место
16,0
Отапливаемое
Высота ворот не ниже 4,0 м
3
Хранилище для бронетранспортера
на 1 машино-место
50,0
Отапливаемое
Высота ворот не ниже 3,5 м
4
Пункт технического обслуживания и ремонта (далее - ПТОР)
на 1 пост
150,0
Количество постов ПТОР определяется расчетом. В среднем принимается не менее одного поста на 25-35 единиц штатной техники в линейных частях и на 30-40 единиц эксплуатируемой техники в учебных частях
5
Пункт чистки и мойки
на 1 пост
140,0
Количество постов определяется расчетом. В среднем принимается один пост на 20-30 машин штатной. Пункт чистки и мойки, как правило, состоит из двух постов: поста внутренней очистки и поста чистовой мойки
6
Пункт ежедневного технического обслуживания
на 1 пост
75,0
Размещается, как правило, после пункта чистки и мойки в закрытых отапливаемых зданиях, или на открытых площадках (под навесом)
7
Аккумуляторная
на 1 участок
12,0
Аккумуляторные постоянного парка делятся на участки:
участок хранения и приведение в рабочее состояние сухозаряженных аккумуляторных батарей;
участок приема и выдачи аккумуляторных батарей
8
Склад автобронетанкового имущества
помещение
20,0
В здании склады оборудуются и отделяются друг от друга противопожарными стенами помещения для хранения имущества текущего довольствия, для хранения имущества на особый период (ремонтные комплекты), помещения для обработки и переконсервации имущества, для хранения баллонов со сжатыми и сжиженными газами
9
Склад лакокрасочных химических материалов
на 1 единицу техники
0,3
Склады для лакокрасочных материалов оборудуются, в полузаглубленном здании отдельно от основных складов на удалении не менее 10 м от других зданий постоянного парка
10
Контрольно-технический пункт (далее - КТП):
помещение начальника КТП
комната
16,0
Одно здание на парк воинской части. КТП размещается у основного (главного) выезда из парка и включает: здание, совмещенное с проходной; выездные и въездные ворота. КТП является одноэтажным зданием или двухэтажным. Помещение начальника КТП размещается на первом этаже и оборудуется телефонной и прямой громкоговорящей двусторонней связью с заместителем командира части по вооружению и с дежурным по парку
помещение для отдыха суточного наряда по парку
комната

23,0
Қақпаның биіктігі 3,0 м төмен емес
4 тонналық жүк
1 машина-орынға
30,0
Қақпаның биіктігі 3,5 м төмен емес
7 тонналық жүк
1 машина-орынға
38,0
Қақпаның биіктігі 4 м төмен емес
12 тонналық жүк
1 машина-орынға
48,0
Қақпаның биіктігі 4 м төмен емес
2
Екі осьті тіркемелерге арналған сақтау орны
1 машина-орынға
16,0
Жылытылады. Қақпаның биіктігі 4 м төмен емес
3
Броньдытранспортерларға арналған сақтау орны
1 машина-орынға
50,0
Жылытылады. Қақпаның биіктігі 3,5 м төмен емес
4
Техникалық қызмет көрсету және жөндеу пункті (бұдан әрі - ТҚКЖП)
1 бекетке
150,0
Техникалық қызмет көрсету және жөндеу пунктінің саны есеппен айқындалады. Орташа есеппен желілік бөлімдерде штаттық техниканың 25-35 бірлік және оқу бөлімдерінде пайдаланылатын техниканың 30-40 бірлігіне бір бекет
5
Тазалау және жуу пункті
1 бекетке
140,0
Бекеттердің саны есеппен айқындалады. Орташа есеппен 20-30 штаттық машинаға бір бекет. Тазалау және жуу пункті әдетте, екі бекеттен тұрады: ішкі тазалау бекеті және тазартып жуу бекеті
6
Күнделікті техникалық қызмет көрсету пункті
1 бекетке
75,0
Әдетте, тазалау және жуу пунктінен кейін жабық жылытылатын ғимараттарда немесе ашық алаңдарда (аспасы бар) орналасады
7
Аккумуляторлық
1 учаскеге
12,0
Тұрақты парктің аккумуляторлықтары учаскелерге бөлінеді:
құрғақ зарядталған аккумуляторлық батареяларды сақтау және жұмыс күйіне келтіру учаскесі
аккумуляторлық батареяларды қабылдау және беру учаскесі
8
Автоброндытанк мүлкі қоймасы
үй-жай
20,0
Ғимараттарда қоймалар ағымдағы үлесті сақтауға, ерекше кезеңге арналған мүлікті (жөндеу жинақтары) сақтауға арналған үй-жайлар, мүлікті өңдеуге және қайта консервациялауға арналған, сығылған және сұйытылған газы бар баллондарды сақтауға арналған үй-жайлар жабдықталады
және бір-бірінен өртке қарсы қабырғалармен бөлінеді
9
Лак-бояу химиялық материалдар қоймасы
1 бірлік техникаға
0,3
Лак-бояу материалдарына арналған қойма әдетте, негізгі қоймалардан бөлек тұрақты парктің басқа ғимараттарынан кемінде 10 м қашықтықта жартылай тереңдетілген ғимаратта жабдықталады
10
Бақылау-техникалық пункті (бұдан әрі – БТП):
БТП бастығының үй-жайы
бөлме
16,0
Әскери бөлім паркіне бір ғимарат. БТП парктен шығатын негізгі (басты) есіктің жанында орналасады және өткелмен біріктірілген ғимараттан, шығу және кіру қақпасынан тұрады. БТП бір немесе екі қабатты ғимарат болып табылады. БТП бастығының үй-жайы бірінші қабатта орналасады және бөлім командирінің қару-жарақ жөніндегі орынбасарымен және парк бойынша кезекшімен телефондық және екі жақты тікелей дауыс зорайтқыш байланысымен жабдықталады
парк бойынша тәуліктік жасақшаның демалуына арналған үй-жай
бөлме

12,0
Помещение для отдыха наряда по парку в здании КТП изолировано от других помещений и обеспечивает возможность отдыха лиц суточного наряда в количестве двух-трех человек
помещение дежурного по парку
комната
16,0
Помещение дежурного по парку размещается на первом этаже здания КТП и обеспечивает обзор территории парка, наблюдение за выходом из парка и возвращением машин в парк
помещение для отдыха дежурных водителей
на 1 человека
3,0
Помещение водителей дежурных средств располагается на первом этаже здания КТП из расчета обеспечения возможности одновременного отдыха трех человек. В помещении устанавливается двусторонняя селекторная связь с дежурным по парку. В помещении водителей дежурных средств оборудуется доска документации
класс инструктажа водителей и старших машин
на 1 человека
4,0
Комната не менее 40 м2. Площадь класса обеспечивает возможность проведения занятий одновременно с личным составом в количестве 20-30 человек
11
Санитарный узел
на 1 человека
3,0
Санитарный узел оборудуется на первом этаже здания КТП. Он изолируются от остальных помещений. Оборудуется умывальником и туалетом. Вход в туалет устраивается через тамбур с самозакрывающейся дверью. В туалете устанавливаются чаши генуи и писсуары из расчета норм для максимально возможного количества одновременно находящихся на КТП военнослужащих (суточный наряд, водители дежурных средств)
12
Комната медицинского осмотра
комната
9,0
Для медицинского осмотра водителей (механиков-водителей) и оформления ими путевой документации перед выездом из парка и по возвращении в парк
13
Служебные помещения
комната
18,0
Помещение для работы начальников служб и заместителей командиров подразделений по технической части и вооружению
14
Пункт заправки техники и расходные склады горюче смазочных материалов:
раздаточные колонки расходные склады ГСМ
штука м3
Раздаточные колонки принимаются из ориентировочного расчета одна колонка на 30-40 единиц штатной техники по виду топлива, но не менее одной колонки для каждого вида топлива. Количество и емкость резервуаров должны обеспечивать хранение 10 суточной потребности вооружения и военной техники с учетом периодического возвращения машин с дежурств. При этом под каждую марку горючего выделяется не менее одного резервуара
Примечание: Площадь бытовых помещений (туалеты, душевые, гардеробные и т.д.) зоны парка техники и вооружения исчисляются применительно к нормам площадей для аналогичных помещений воинских зданий
XIV. ВОЙСКОВЫЕ МАСТЕРСКИЕ
1
Слесарно-оружейная мастерская
на 1 рабочее место
9,0
2
Столярно-плотницкая мастерская
на 1 рабочее место
9,0
3
Мастерская по ремонту вещевого имущества
на 1 рабочее место
12,0
4
Мастерская по ремонту средств радиационной, химической и биологической защиты
на 1 рабочее место
7,0
5
Мастерская по ремонту имущества связи и радиотехники
на 1 рабочее место
7,0
6
Мастерская по ремонту материальной части артиллерии
на 1 рабочее место
12,0
7
Кузнечно-сварочный цех
на 1 рабочее место

12,0
Жасақшаның демалуына арналған үй-жай БТП ғимаратында басқа үй-жайлардан оқшаулануы және саны екі-үш адам болатын тәуліктік жасақша адамдарының демалу мүмкіндігін қамтамасыз етеді
парк бойынша кезекшінің үй-жайы
бөлме
16,0
Парк бойынша кезекшінің үй-жайы ТБП бірінші қабатында орналасады және парк аумағын шолуды, парктен машиналардың шығуын және кіруін бақылауды қамтамасыз етеді
кезекші жүргізушілердің демалуына арналған үй-жай
1 адамға
3,0
Кезекші құралдар жүргізушілерінің үй-жайы біруақытта үш адамның демалу мүмкіндігін қамтамасыз ететін есептен ТБП ғимаратының бірінші қабатында орналасады. Үй-жайда парк бойынша кезекшімен екі жақты селекторлық байланыс орнатылады. Кезекші құралдар жүргізушілерінің үй-жайында құжаттамалар тақтасы жабдықталады
жүргізушілерге және машина басшыларына нұсқама беру сыныбы
1 адамға
4,0
Алаңы кемінде 40 м2 бөлме. Сыныптың алаңы біруақытта саны 20-30 адам болатын жеке құраммен сабақ өткізу мүмкіндігін қамтамасыз етеді
11
Санитарлық торап
1 адамға
3,0
Санитарлық торап ТБП ғимаратының бірінші қабатында жабдықталады. Ол басқа үй-жайлардан оқшауланады. Дәретханамен және қолжуғышпен жабдықталады. Дәретханаға кіру өздігімен жабылатын есігі бар тамбур арқылы жасалады. Дәретханада ТБП болатын әскери қызметшілердің (тәуліктік жасақша, кезекші құралдардың жүргізушілері) барынша көп санына арналған норма есебінен генуялық унитаз және писсуарлар орнатылады
12
Медициналық тексеру бөлмесі
бөлме
9,0
Жүргізушілерді (жүргізуші-механиктерді) медициналық тексеруге және парктен шығар алдында және паркке келген соң жол құжаттамаларын ресімдеуге арналған
13
Қызметтік үй-жай
бөлме
18,0
Қызмет бастықтары және бөлініс команирлерінің техникалық бөлік және қару-жарақ жөніндегі орынбасарлары жұмыс істеуге арналған үй-жай
14
Техникаға ЖЖМ құю пункттері және ЖЖМ шығындау қоймалары: тарату колонкалары
ЖЖМ шығындау қоймалары
дана
м3
-
-
Тарату колонкалары болжамды есеппен отын түрі бойынша штаттық техниканың 30-40 бірлігіне бір колонка, бірақ отынның әрбір түріне кемінде бір колонка болуы тиіс. Резервуарлардың саны және сыйымдылығы машиналардың кезекшіліктен мерзімді келуін есепке алғанда қару-жарақ пен әскери техниканың 10 тәуліктік қажеттігін сақтауды қамтамасыз етуі тиіс. Бұл ретте жанармайдың әрбір маркасына кемінде бір резервуар бөлінуі тиіс
Ескертпе: Техника және қару-жарақ паркі аймағының тұрмыстық үй-жайларының (дәретхана, душ бөлмесі, киім ілетін орын) алаңы әскери ғимараттардың осыған ұқсас үй-жайларының нормасы секілді есептеледі
XIV. ӘСКЕРИ ШЕБЕРХАНАЛАР
1
Темір-қару шеберханасы
1 жұмыс орнына
9,0
2
Ағаш шеберінің шеберханасы
1 жұмыс орнына
9,0
3
Киім-кешек мүлкін жөндеу шеберханасы
1 жұмыс орнына
12,0
4
Радиациялық, химиялық және биологиялық, қорғау құралдарын жөндеу шеберханасы
1 жұмыс орнына
7,0
5
Байланыс мүлкін және радиотехниканы жөндеу шеберханасы
1 жұмыс орнына
7,0
6
Артиллерияның материалдық бөлігін жөндеу шеберханасы
1 жұмыс орнына
12,0
7
Ұста-дәнекерлеу цехі
1 жұмыс орнына

23,0
XV. БАНИ И ПРАЧЕЧНЫЕ
1
Бани
основные помещения:
вестибюль с гардеробом
ожидальные остывочные
на 1 место
15,0-17,0
0,17
Вместимость бани зависит от размера жилой и казарменной зон военного городка. Расчетное количество мест в бане на 1000 человек принимается:
казарменная зона - 16-18 мест
моечное отделение
помещение
80 % от общей площади
душевые в банях комбинированного типа
на 1 место
3,5
жилая зона - 5 мест
парильные
на 1 место
6,0-8,0
кладовые для грязного и чистого белья
на 1 место
0,13-0,16
туалет
помещение
20% от общей площади
В одевальных и раздевальных помещениях оборудуется туалет на 1 унитаз с умывальником в шлюзе
вспомогательные помещения:
парикмахерские
на 1 кресло

23,0
XV. МОНШАЛАР МЕН КІР ЖУУ ОРЫНДАРЫ
1
Моншалар
Негізгі үй-жайлар:
киім ілетін орны бар вестибюль
күту-салқындау бөлмесі
1 орынға
15,0-17,0
0,17
Моншаның сыйымдылығы әскери қалашықтың тұрғын және казармалық аймақтың көлеміне байланысты. 1000 адамдық моншадағы орынның есептік саны:
казармалық аймақ – 16-18 орын
жуыну бөлімі
үй-жай
жалпы аудан-ның 80%
құрама типті моншалардағы душ бөлмелері
1 орынға
3,5
тұрғын аймақ - 5 орын
бу бөлмесі
1 орынға
6,0-8,0
кір және таза киімге арналған қойма
1 орынға
0,13-0,16
дәретхана
үй-жай
жалпы ауданның 20%
Киінетін және шешінетін үй-жайларда шлюзде қолжуғышы бар 1 унитазға дәретхана жабдықталады
Қосалқы үй-жайлар:
шаштараз
1 креслоға