Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 мая 2016 года № 232. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2016 года № 13816. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 50 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 01.02.2017 № 50 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования, сельскохозяйственной техники и на приобретение сельскохозяйственных животных, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту инвестиционной политики и финансовых инструментов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет", а также в течение пяти рабочих дней в Республиканское государственное предприятие "Республиканский центр правовой информации" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мырзахметов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов

Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі сондай-ақ ауыл шаруашлығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 23 мамырдағы № 232 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 23 маусымда № 13816 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 50 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.02.2017 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрі бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Инвестициялық саясат және қаржы құралдары департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________________ Б.Сұлтанов

от 26 мая 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________________ К. Бишимбаев
от 30 мая 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 мая 2016 года № 232
Правила
субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу
технологического оборудования, на приобретение
сельскохозяйственных животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и определяют порядок субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники за счет и в пределах средств, предусмотренных в бюджете на соответствующий финансовый год (далее – субсидии).
2. Основной целью субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники является повышение доступности финансовых услуг субъектам агропромышленного комплекса (далее – АПК).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) условная голова сельскохозяйственного животного – перевод поголовья сельскохозяйственных животных в условную голову крупного рогатого скота, в соответствии с коэффициентами перевода поголовья сельскохозяйственных животных в условную голову крупного рогатого скота, указанными в приложении 1 к настоящим Правилам;
2) сельскохозяйственные животные – культивируемые человеком животные (крупный рогатый скот, мелкий рогатый скот, лошади, верблюды и свиньи), имеющие непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству;
3) договор субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники – письменное соглашение, заключаемое между рабочим органом, финансовым институтом и оператором, предусматривающее порядок и условия перечисления средств, ответственность сторон, перечень заемщиков, в соответствии с которым рабочий орган субсидирует часть ставки вознаграждения по договору займа заемщика;

2016 жылғы 26 мамыр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________________ Қ. Бишімбаев
2016 жылғы 30 мамыр
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 23 мамырдағы
№ 232 бұйрығымен
1-қосымша
Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын
сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының
лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1 тармағының 41) тармақшасына сәйкес әзірленді және тиісті қаржы жылына арналған бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде (бұдан әрі – субсидия) Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялаудың негізгі мақсаты агроөнеркәсіптік кешен (бұдан әрі – АӨК) субъектілеріне қаржылық қызметтердің қолжетімдігін арттыру болып табылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы жануарларының шартты мал басы – осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының ірі қара малдың шартты басына айналдыру коэффициенттеріне сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының басын ірі қара малдың шартты басына ауыстыру;
2) ауыл шаруашылығы жануарлары – адамдар өсіретін ауыл шаруашылығы өндірісіне тікелей қатысы бар жануарлар (ірі қара мал, ұсақ мал, жылқы, түйе және шошқа).
3) кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарты – жұмыс органы, қаржы институты және оператор арасында жасалатын, қаражаттарды аударудың тәртібі мен шарттарын, тараптардың жауапкершілігін, қарыз алушылардың тізбесін көздейтін жазбаша келісім, оған сәйкес жұмыс органы қарыз алушының қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялайды;

4) финансовые институты – банки второго уровня, кредитные организации, имеющие лицензии на право осуществления банковских операций, а также лизинговые компании и кредитные товарищества в сфере АПК;
5) заемщик – физическое или юридическое лицо независимо от формы собственности, включая крестьянское (фермерское) хозяйство, занимающееся производством и/или переработкой сельскохозяйственной продукции, а также физическое или юридическое лицо, оказывающее услуги по заготовке, хранению, транспортировке и реализации сельскохозяйственной продукции, заключившее с финансовым институтом договор займа;
6) договор займа – договор займа в сфере агропромышленного комплекса, заключаемый между финансовым институтом и заемщиком, по условиям которого финансовый институт предоставляет кредит/лизинг;
7) обслуживающий банк – банк второго уровня, уполномоченный финансовым институтом (для лизинговых компаний и сельских кредитных товариществ, не имеющих права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц) осуществлять функции по ведению специального текущего счета финансового института, предназначенного для перечисления и списания субсидий по договорам займа;
8) лизинг – передача финансовым институтом сельскохозяйственной техники, технологического оборудования и сельскохозяйственных животных во временное владение и пользование с правом последующего выкупа для предпринимательских целей;
9) оператор – организация, осуществляющая операторские услуги по субсидированию ставок вознаграждения по кредитам/лизингу;
10) комиссия по распределению средств субсидий (далее – комиссия) – консультативно-совещательный орган, возглавляемый заместителем акима области, города республиканского значения и столицы, с участием представителей рабочего органа, финансовых институтов и заинтересованных отраслевых общественных организаций.
Управления сельского хозяйства акиматов областей, городов республиканского значения и столицы являются рабочими органами при комиссиях по распределению средств субсидий (далее – рабочий орган)
11) технологическое оборудование – оборудование по производству и переработке сельскохозяйственной продукции, состоящее из оборудования прямого назначения и вспомогательного, без применения которых не может быть обеспечен полный технологический цикл.
Глава 2. Условия получения субсидий
4. Получателями субсидии являются заемщики.
5. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи финансовым институтом оператору заявки на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники (далее – заявка на субсидирование) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов: заверенная финансовым институтом копия договора займа с приложением графика погашения основного долга и вознаграждения, заключенного между финансовым институтом и заемщиком, проект обновленного графика погашения с расчетами субсидируемой/несубсидируемой частей ставки вознаграждения в бумажном виде и электронном редактируемом формате, а также выписки из ссудного счета заемщика о получении кредита (для банков второго уровня) или документа, подтверждающего перечисление кредита/передачи предмета лизинга;

4) қаржы институттары – екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларын жүзеге асыру құқығына лицензиялары бар кредиттік ұйымдар, сондай-ақ АӨК саласындағы лизингтік компаниялар мен кредиттік серіктестіктер;
5) қарыз алушы – ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірумен және/немесе өңдеумен айналысатын шаруа (фермер) қожалықтарын қоса алғанда, меншік нысанына қарамастан жеке немесе заңды тұлға, ауыл шаруашылығы өнімдерін дайындау, сақтау, тасымалдау және өткізу бойынша қызметтерді көрсететін қаржы институттарымен қарыз шартын жасасқан жеке немесе заңды тұлға;
6) қарыз шарты – қаржы институты мен қарыз алушы арасында жасалатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы қарыз шарты, оның талаптары бойынша қаржы институты кредит/лизинг ұсынады;
7) қызмет көрсетуші банк – қарыз шарттары бойынша субсидияларды аударуға және есептен шығаруға арналған қаржы институтының арнайы ағымдағы шотын жүргізу бойынша функцияларды жүзеге асыруға қаржы институты уәкілеттік берген (заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ лизингтік компаниялар мен ауылдық кредиттік серіктестіктер үшін) екінші деңгейдегі банк;
8) лизинг – қаржы институтының кәсіпкерлік мақсаттар үшін кейіннен сатып алу құқығымен, ауыл шаруашылығы техникаларын, технологиялық жабдықтарды және ауыл шаруашылығы малдарын уақытша иеленуге және пайдалануға тапсыруы;
9) оператор – кредит/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау бойынша операторлық қызметті жүзеге асыратын ұйым;
10) субсидия қаражатын бөлу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) – жұмыс органдарының, қаржы институттары мен мүдделі салалық қоғамдық ұйымдардың өкілдері қатысатын, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдіктерінің орынбасарларымен басқаратын консультациялық-кеңесші орган.
Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдіктерінің ауыл шаруашылығы басқармалары субсидия қаражаттарын бөлу жөніндегі комиссия жанындағы жұмыс органы болып табылады (бұдан әрі – жұмыс органы);
11) технологиялық жабдық – тікелей және қосалқы мақсаттағы жабдықтардан тұратын, оларды қолданбаусыз толық технологиялық цикл қамтамасыз етілмейтін, ауыл шаруашылығы өнімдерінің өндірісі мен қайта өңдеу жөніндегі жабдықтар.
2-Тарау. Субсидия алу шарттары
4. Субсидия алушылар қарыз алушылар болып табылады.
5. Субсидия мынадай шарттарды сақтаған жағдайда төленеді:
1) қаржы институттары операторға кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға арналған өтінімді (бұдан әрі – субсидиялауға арналған өтінім) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттарды қоса ұсынғанда: қаржы институты мен қарыз алушы арасында жасалған, негізгі борыш пен сыйақыны өтеу кестесі қоса берілген қарыз шартының қаржы институты куәландырған көшірмесі, қағаз түріндегі және редакцияланатын электрондық форматтағы сыйақы мөлшерлемелерінің субсидияланатын/субсидияланбайтын есептеулері қоса берілген жаңартылған өтеу кестенің жобасы, сондай-ақ кредит алғаны туралы қарыз алушының несиелік шотынан үзінді-көшірмелер (екінші деңгейдегі банктер үшін) немесе кредиттің аударылғанын/лизинг нысанасының берілгенін растайтын құжаттан үзінді-көшірмелер;

2) договор займа должен соответствовать следующим критериям:
заключен до 1 июля 2015 года с фиксированной номинальной ставкой вознаграждения не более 14 % (четырнадцати) годовых в тенге и не более 10 % (десяти) в иностранной валюте;
заключен с 1 июля 2015 года с фиксированной номинальной ставкой вознаграждения не более 19 % (девятнадцати) годовых в тенге и не более 10 % (десяти) в иностранной валюте;
целевым назначением является пополнение оборотных средств, приобретение основных средств и строительство, лизинг на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, а также полное досрочное или частичное погашение заимствованных средств, направленных на пополнение оборотных средств, на приобретение основных средств и строительство, на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования;
ставка вознаграждения не должна субсидироваться по другим государственным и/или бюджетным программам;
источником финансирования кредита/лизинга не должны быть средства бюджета и Национального фонда Республики Казахстан;
отсутствие неисполненных обязательств по погашению основного долга и вознаграждения на дату обращения заемщика в финансовый институт.
Субсидирование не осуществляется по договорам возвратного лизинга, сублизинга.
3) в случае, если договором займа предусмотрено приобретение техники и оборудования, указанных в подпунктах 1) – 7) пункта 13 настоящих Правил, то необходимо наличие регистрации сельскохозяйственных животных в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных в количестве не менее 50 (пятидесяти) условных голов сельскохозяйственных животных, или наличие земельных участков, используемых для выращивания кормовых культур, указанных в перечне сельскохозяйственных культур, возделываемых в Республике Казахстан, и относящихся к кормовой группе культур, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, учтенных в Едином государственном реестре земель.
В случае, если заемщиком является сельскохозяйственный кооператив, в целях соблюдения условий, указанных в подпункте 3) пункта 5 настоящих Правил, учитывается наличие регистрации сельскохозяйственных животных в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных или земель сельскохозяйственного назначения членов соответствующего кооператива.
6. В случае, если заявка на субсидирование была предоставлена в 2016 году по договорам займа, заключенным в 2015 году, срок действия которых завершился в течение первого полугодия 2016 года, то такие договора допускаются к субсидированию.

2) қарыз шарты мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
теңгемен жылдық 14 %-дан (он төрт) артық емес және шетелдік валютамен жылдық 10 (он) %-дан артық емес бекітілген номиналды сыйақы мөлшерлемесімен 2015 жылғы 1 шілдеге дейін жасалған;
теңгемен жылдық 19 %-дан (он тоғыз) артық емес және шетелдік валютамен жылдық 10 (он) %-дан артық емес бекітілген номиналды сыйақы мөлшерлемесімен 2015 жылғы 1 шілдеге дейін жасалған;
нысаналы мақсаты айналым қаражаттарын толықтыруға, негізгі құралдарды сатып алуға және құрылысқа, ауыл шаруашылығы малын, техникасын және технологиялық жабдықты лизингке сатып алу, сондай-ақ айналым қаражаттарын толықтыруға, негізгі құралдарды сатып алуға және құрылысқа, ауыл шаруашылығы малын, техникасын және технологиялық жабдықты лизингке сатып алуға бағытталған тартылған қаражатты мерзімінен бұрын толық немесе ішінара өтеу;
сыйақы мөлшерлемесі басқа мемлекеттік және/немесе бюджеттік бағдарламалар бойынша субсидияландырылмау керек;
кредит/лизингтің қаржыландыру көздері бюджеттің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты болмауы қажет;
қарыз алушы қаржы институтына өтінімді берген күнге негізгі қарызды және сыйақыны өтеу бойынша орындалмаған міндеттемелердің болмауы керек.
Субсидиялау қайтарымды лизинг, қосалқы лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылмайды.
3) Қарыз шартында осы Қағидалардың 13-тармақтың 1) – 7) тармақшаларында көрсетілген техникалар мен жабдықтарды сатып алу көзделген жағдайда, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірудің дерек қорында 50 (елу) шартты мал басынан кем емес ауыл шаруашылығы жануарларының тіркелуі немесе Қазақстан Республикасында өсірілетін ауыл шаруашылығы дақылдар тізімінде көрсетілген жемшөп дақылдарын өсіруге пайдаланатын және Бірыңғай мемлекеттік жер тізілімінде ескерілген осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жемшөп дақылдар тобына жататын жер учаскелері болуы тиіс.
Егер қарыз алушы ауыл шаруашылығы кооперативі болатын болса, осы Қағидалардың 5-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген шарттарды сақтау мақсатында ауыл шаруашылығы малдарының ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірудің дерекқорында тіркелуі немесе тиісті кооператив мүшелерінің ауыл шаруашылығына арналған жерлері есепке алынады.
6. Қолданыс мерзімі 2016 жылдың бірінші жарты жылдығында аяқталған 2015 жылы жасалған қарыз шартары бойынша субсидиялауға арналған өтінім 2016 жылы берілген жағдайда, онда мұндай шарттар субсидиялауға жіберіледі.

7. Договор займа, по которому комиссией было принято решение о прекращении субсидирования, к повторному участию в программе не допускается.
8. К субсидированию ставки вознаграждения не допускается договор займа, направленный на рефинансирование кредита/лизинга, по которому комиссией было принято решение о прекращении субсидирования.
9. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизингу совмещается с государственными программами поддержки по гарантированию и страхованию займов, субсидированию на удешевление стоимости при приобретении основных средств (в том числе биологических активов), возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса при инвестиционных вложениях, направленных на создание новых либо расширение действующих производственных мощностей.
Глава 3. Порядок расчета субсидий
10. Расчет объемов субсидий по договору займа, одобренному комиссией, осуществляется:
1) на весь срок действия договора;
2) по ранее выданным финансовыми институтами займам, начисление субсидии начинается с 1 января года, в котором была предоставлена оператору заявка на субсидирование;
3) по договорам займа, заключенным в год подачи заявки на субсидирование оператору, начинается с момента выдачи кредита или передачи предмета лизинга;
4) по договорам займа, выданным финансовым институтом в иностранной валюте, субсидирование осуществляется в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления сумм субсидий рабочим органом в финансовые институты.
В случае возникновения положительной курсовой разницы ее засчитывают в счет будущих субсидий, а в случае отрицательной курсовой разницы ее оплачивает заемщик;
5) в случае изменения условий договоров займа, ранее одобренные и начисленные комиссией по годам, суммы субсидий не увеличиваются, сроки субсидирования не продлеваются;
6) в случае уменьшения суммы вознаграждения производится перерасчет сумм субсидий в сторону уменьшения, отдельно по каждому году.
11. По договорам субсидирования, заключенным в соответствии с пунктом 42 настоящих Правил, объем субсидий рассчитывается, начиная с первого дня, с которого не предоставлялось субсидирование по договорам, расторгнутым в соответствии с пунктом 11-1 постановления Правительства Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 972 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2016 – 2018 годы" (далее – Постановление).
12. Субсидирование ставки вознаграждения по договору займа осуществляется путем снижения ее на 7 % (семь) годовых в тенге и на 5 % (пять) годовых в иностранной валюте, за исключением случаев предусмотренных пунктом 13 настоящих Правил.

7. Комиссияның субсидиялауды тоқтату туралы шешімі қабылданған қарыз шарты қайтадан бағдарламаға қатысуға жіберілмейді.
8. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға комиссияның субсидиялауды тоқтату туралы шешімі қабылданған кредитті/лизингті қайта қаржыландыруға бағытталған қарыз шарттары жіберілмейді.
9. Кредиттер/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қарыздарды кепілдендіру және сақтандыру, негізгі құралдарды (оның ішінде биологиялық активтерді) сатып алу кезінде оның құнын арзандатуды субсидиялау, жаңа өндірістік қуаттар құруға не қолданыстағыларын кеңейтуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектілері шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша қолдаудың мемлекеттік бағдарламаларымен қатар жүреді.
3-тарау. Субсидияны есептеу тәртібі
10. Комиссия мақұлдаған қарыз шарттары бойынша субсидия көлемін есептеу:
1) шарттардың бүкіл қолданылу мерзімінде;
2) қаржы институттары бұрын берген қарыз шарттары бойынша субсидияны есептеу субсидиялауға арналған өтінім операторға берілген жылдың 1 қаңтарынан басталады;
3) операторға субсидиялауға арналған өтінім берген жылы жасалған қарыз шарттары бойынша субсидия көлемдерін есептеу кредит берген немесе лизинг нысанасын тапсырған сәттен басталады;
4) қаржы институты шетелдік валютамен берген қарыз шарттары бойынша субсидиялау жұмыс органы субсидиялар сомасын қаржы институттарына аударуы күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша теңгемен жүзеге асырылады.
Оң бағамдық айырмашылық жағдайында, оны болашақ субсидиялар есебіне қосып есептейді, ал егер кері бағамдық айырмашылық пайда болған жағдайда, оны қарыз алушы төлейді;
5) қарыз шарттарының талаптары өзгерген жағдайда, бұрын комиссия мақұлдаған және жылдар бойынша есептелген субсидиялар сомалары артпайды, субсидиялау мерзімдері ұзартылмайды;
6) сыйақы сомасы азайған жағдайда, субсидиялар сомаларын азаю жағына қайта әр жыл бойынша жеке-жеке есептеу жүргізіледі.
11. Осы Қағидалардың 42-тармағына сәйкес жасалған субсидиялау шарты бойынша субсидия мөлшері "2016 – 2018 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 972 қаулысының 11-1-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Қаулы) бұзылған шарттар бойынша субсидияландыру көрсетілмеген бірінші күннен бастап есептеледі.
12. Қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, теңгемен жылдық 7 (жеті) %-ға және шетелдік валютамен жылдық 5 (бес) %-ға төмендету жолымен жүзеге асырылады.

13. Субсидирование ставки вознаграждения путем снижения ее на 10 % (десять) годовых в тенге и на 7 % (семь) в иностранной валюте осуществляется по договору займа:
на приобретение сельскохозяйственных животных;
на приобретение следующих видов сельскохозяйственной техники и оборудования (в комплектации) в отрасли животноводства, переработки животноводческой продукции, кормопроизводства:
1) комбайны, трактора, тракторные прицепы, сеялки, водовозы;
2) самоходные и прицепные жатки;
3) комбинированные универсальные навески со сменными рабочими органами;
4) мехлопаты;
5) бороны, плуги, культиваторы всех видов;
6) оросительные системы;
7) грабли, ворошилки, волокуши, валкоукладчики, валкообразователи;
8) кормоуборочные комбайны, кормоуборочные машины;
9) пресс-подборщики, стогометатели;
10) кормосмесители, кормораздатчики, дробилки, смесители и измельчители;
11) загрузчики и тележки для транспортировки тюков и рулонов, резчик рулонов и обмотчик рулонов;
12) доильные установки;
13) стойловое оборудование и системы навозоудаления для животноводческих ферм;
14) автопоилки, индивидуальные поилки;
15) комбикормовые установки и минизаводы;
16) охладители молока и танки-охладители;
17) анализаторы молока;
18) установки для приемки молока;
19) пастеризаторы;
20) сепараторы самовыгружающие;
21) деаэраторы;
22) установки автоматических стандартизаций жирности молока;
23) специальные транспортные средства для перевозки скота;
24) транспортные средства для перевозки молока;
25) станки-фиксаторы для зооветеринарных обработок;
26) косилки (самоходные, навесные, роторные, дисковые, прицепные, полунавесные, плющилки, косилки-измельчители);
27) оборудование для выпаса и содержания сельскохозяйственных животных, а также передовые технологии, используемые в животноводстве (электроизгороди, альтернативные источники электроэнергии, ветронасосы для подъема воды, системы радиосвязи и видеонаблюдения, навигационные системы GPS);
28) оборудование для убоя скота и разделки туш;
29) оборудование для первичной переработки продуктов убоя;
30) оборудование для переработки мяса;
31) оборудование для производства мясных продуктов;
32) оборудование для упаковки мяса и мясных продуктов;
33) оборудование для первичной обработки молока;
34) оборудование для переработки молока;
35) оборудование для производства молока и молочных продуктов;
36) оборудование для фасовки и розлива молока и молочной продукции.

13. Қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесін теңгемен жылдық 10 (он) %-ға және шетелдік валютамен жылдық 7 (жеті) %-ға төмендету жолымен субсидиялау:
ауыл шаруашылығы малын сатып алу;
мал шаруашылығы, мал шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және жемшөп өндірісі саласындағы ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарының мынадай түрлерін (жиынтықта) сатып алуға арналған қарыз шарты бойынша жүзеге асырылады:
1) комбайндар, тракторлар, тракторлық тіркемелер, сепкіштер, су таситын техникалар;
2) өздігінен жүретін және тіркемелі дестелегіштер;
3) жұмыс органдары ауыстырмалы құрама әмбебап аспалар;
4) механикалық күректер;
5) тырмалардың, соқалардың, қопсытқыштардың барлық түрі;
6) суаратын жүйелер;
7) тырмалар, аударғыштар, ысырғыштар, десте қалауыштар, десте жасауыштар;
8) жемшөп жинайтын комбайндар, жемшөп жинайтын машиналар;
9) нығыздап-сораптаушы, пішен маялағыштар;
10) жемшөп араластырғыштар, жемшөп үлестіргіштер, ұсатқыштар, араластырғыштар және ұсақтағыштар;
11) тиеуіштер және теңдер мен оралған шөптерді тасымалдауға арналған арбалар, оралған шөпті кескіш пен оралған шөпті жіппен орауыш;
12) сауу қондырғылары;
13) мал шаруашылығы фермаларына арналған шетен қора жабдығы және көң шығару жүйесі;
14) автонауалар, жеке науалар;
15) құрама жем қондырғылары және шағын зауыттар;
16) сүт салқындатқыштар және салқындатқыш-танктер;
17) сүт талдағыштар;
18) сүт қабылдауға арналған қондырғылар;
19) пастеризаторлар;
20) өзі құйып алатын сепараторлар;
22) сүттің майлылығын автоматты түрде стандарттау қондырғылары;
23) мал тасымалдауға арналған арнайы көлік құралдары;
24) сүт тасуға арналған көлік құралдары;
25) зооветеринариялық өңдеуге арналған бекіткіш-станоктар;
26) шалғылар (өздігінен жүретін, аспалы, роторлық, дискілі, тіркемелі, жартылай аспалы, жаныштағыштар, ұсақтағыш-шалғылар);
27) ауыл шаруашылығы малдарын жаюға және ұстауға арналған жабдықтар, сондай-ақ мал шаруашылығында пайдаланылатын озық технологиялар (электрлі қоршаулар, электр энергиясының балама көздері, су көтеруге арналған жел сорғылары, радиобайланыс және бейнебақылау жүйелері, GPS навигация жүйелері);
28) малды сою және ұшаны мүшелеуге арналған жабдықтар;
29) сойылған етті алғашқы өңдеуге арналған жабдықтар;
30) етті қайта өңдеу үшін арналған жабдықтар;
31) ет өнімдерінің өндірісіне арналған жабдықтар;
32) етті және ет өнімдерін орауға арналған жабдықтар;
33) сүтті алғашқы өңдеуге арналған жабдықтар;
34) сүтті өңдеуге арналған жабдықтар;
35) сүт және сүт өнімдерінің өндірісіне арналған жабдықтар;
36) сүт және сүт өнімдерінің бөлшектеп өлшеуге және құюға арналған құрылғылар.

14. Допустимый норматив поголовья на одного заемщика, на одну единицу техники и оборудования одного вида составляет 200 (двести) условных голов сельскохозяйственных животных или 300 (триста) гектар земель, используемых для выращивания кормовых культур.
15. Вторые и последующие единицы техники и оборудования одного вида субсидируются на условиях, указанных в пункте 13 настоящих Правил, при наличии у заемщика достаточного поголовья сельскохозяйственных животных или земель под выращивание кормовых культур в соответствии с нормативом, указанным в пункте 14 настоящих Правил.
В случае, если заемщиком является сельскохозяйственный кооператив, учитываются наличие регистрации сельскохозяйственных животных в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных или земель сельскохозяйственного назначения членов соответствующего кооператива.
16. Количество сельскохозяйственной техники и технологического оборудования одного вида, субсидируемое в соответствии с условиями пункта 13 настоящих Правил, определяется в соответствии с расчетом субсидирования второй и последующих единиц техники и оборудования одного вида в отрасли животноводства, переработки животноводческой продукции и кормопроизводства, согласно приложению 4 настоящих Правил.
17. Если номинальная ставка вознаграждения по договорам займа заемщика равна или меньше субсидируемой части ставки вознаграждения, то номинальная ставка вознаграждения по кредитным договорам субсидируется полностью.
18. Финансовым институтом предоставляется раздельный график платежей, если одним договором займа также предусмотрено приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, которые не соответствуют условиям субсидирования изложенных в пункте 13 настоящих Правил.
19. В случае, если в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил раздельный график платежей не представлен, субсидирование осуществляется в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил.
20. Прекращение субсидирования осуществляется по решению комиссии в следующих случаях:
1) наличие неисполненных заемщиком обязательств по погашению основного долга и/или вознаграждения сроком более 90 (девяносто) календарных дней;
2) нецелевого использования средств по договору займа;
3) ареста счетов заемщика по решению суда, вступившему в законную силу;
4) полного погашения заемщиком обязательств перед финансовым институтом по договору займа;
5) письменного заявления заемщика об отказе в получении бюджетных субсидий;
6) расторжения договора займа.
21. Прекращение субсидирования по основаниям, указанным в пункте 20 настоящих Правил, осуществляется по инициативе финансового института, который в течение 10 (десяти) календарных дней с момента, когда ему стало известно об указанных фактах, подает соответствующее письмо оператору. Оператор на основе представленного финансовым институтом письма выносит на рассмотрение очередного заседания комиссии вопрос о прекращении субсидирования ставок вознаграждения заемщика.

14. Бір түрдегі техника мен жабдықтың бір бірлігіне мал басының жол берілген нормативі ауыл шаруашылығы жануарларының 200 (екі жүз) шартты басын немесе жемшөп дақылдарын өсіру үшін пайдаланылатын 300 (үш жүз) гектар жерді құрайды.
15. Бір түрдегі техника мен жабдықтың екінші және одан кейінгі бірліктері қарыз алушыда осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген нормативке сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы немесе жемшөп дақылдарын өсіруге арналған жері болған кезде осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жағдайда субсидияланады.
Қарыз алушы ауыл шаруашылығы кооперативі болған жағдайда, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірудің дерекқорында ауыл шаруашылығы малдарының тіркелуі немесе тиісті кооператив мүшелерінің ауыл шаруашылығына арналған жерлері есепке алынады.
16. Осы Қағидалардың 13-тармағындағы шарттарға сәйкес субсидияланатын бір түрдегі ауыл шаруашылығы техникасы мен технологиялық жабдықтың саны осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес мал шаруашылығы, мал шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және жемшөп өндірісі саласындағы бір түрдегі екінші және одан кейінгі техникалар мен жабдықтарды субсидиялау есебіне сәйкес анықталады.
17. Егер қарыз алушының қарыз шарттары бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесі сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігіне тең немесе аз болса, онда кредиттік шарттар бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесі толық субсидияланады.
18. Егер, бір қарыз шартында да осы Қағидалардың 13-тармағында баяндалған субсидиялау талаптарына сәйкес келмейтін ауыл шаруашылығы жануарын, техникасы мен жабдықтарын сатып алу көзделген болса, қаржы институты бөлек төлем кестесін береді.
19. Осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес бөлек төлем кестесі ұсынылмаған жағдайда, субсидиялау осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Келесі жағдайларда комиссияның шешімі бойынша субсидиялауды тоқтату:
1) қарыз алушының мерзімі күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам негізгі борышты және/немесе сыйақыны өтеу бойынша орындалмаған міндеттемелері болған;
2) қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатсыз пайдаланғаны;
3) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша қарыз алушының шотына тыйым салынған;
4) қарыз алушы қарыз шарты бойынша қаржы институты алдындағы міндеттемелерін толығымен өтеген;
5) арыз алушы бюджеттік субсидияны алудан бас тартуы туралы жазбаша өтінген;
6) қарыз шартын бұзған жағдайда жүзеге асырылады.
21. Осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген негіздемелер бойынша субсидиялауды тоқтату қаржы институтының бастамасы бойынша жүзеге асырылады, ол өзіне көрсетілген фактілер туралы белгілі болған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде тиісті хатты операторға береді. Оператор қаржы институты ұсынған хат негізінде қарыз алушының сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауды тоқтату туралы мәселені комиссияның кезекті отырысының қарауына шығарады.

22. Оператор в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента принятия комиссией решения о прекращении субсидирования уведомляет письмом финансовый институт и заемщика с указанием причин принятого решения.
23. В случае принятия комиссией решения о приостановлении приема заявок на субсидирование, рабочий орган в течение 2 (двух) рабочих дней уведомляет письмом оператора.
24. В случае частичного досрочного погашения основного долга заемщиком по договору займа, финансовый институт производит зачисление субсидий, рассчитанных по факту начисленного вознаграждения.
Глава 4. Порядок выплаты субсидий
25. Между рабочим органом и оператором не позднее 15 января соответствующего финансового года заключается договор по оказанию услуг оператора по субсидированию ставок вознаграждения по кредитам/лизингу (далее – договор по оказанию услуг), предусматривающий порядок, условия предоставления услуг оператором, с указанием суммы оплаты услуг оператора, а также основные условия и ответственность сторон.
До заключения договора по оказанию услуг, функции оператора, предусмотренные настоящими Правилами, осуществляются рабочим органом.
26. Услуги оператора оплачиваются рабочим органом в пределах средств, предусмотренных в соответствующей бюджетной программе, согласно заключаемому договору по оказанию услуг на соответствующий финансовый год.
27. Оператор размещает объявление в средствах массовой информации и на своем интернет-ресурсе (рабочий орган размещает соответствующее объявление на своем интернет-ресурсе):
1) о начале приема документов от финансовых институтов в течение 3 (трех) рабочих дней после вступления договора по оказанию услуг в силу для субсидирования ставки вознаграждения;
2) о приостановлении приема заявок в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения письма о соответствующем решении комиссии.
28. Оператор с даты получения заявки на субсидирование и документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, в течение 10 (десяти) рабочих дней осуществляет:
1) проверку полноты представленных документов и соответствия требованиям, установленным настоящими Правилами;
2) оформление заключения о соответствии/несоответствии условиям настоящих Правил, рекомендует процент субсидируемой ставки вознаграждения согласно требованиям Правил и производит расчет объемов причитающихся субсидий по каждому договору займа;
3) направление рабочему органу на электронном носителе документы, предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил, заключение оператора о соответствии/несоответствии заемщиков условиям настоящих Правил, расчет объемов причитающихся субсидий по каждому договору займа. Заключение оператора имеет рекомендательный характер;

22. Оператор комиссия субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қабылданған шешімнің себептерін көрсете отырып, қаржы институты мен қарыз алушыны хатпен хабардар етеді.
23. Комиссия субсидияландыруға өтінім қабылдауды тоқтату туралы шешім қабылдаған жағдайда, жұмыс органы 2 (екі) жұмыс күні ішінде операторды хатпен хабардар етеді.
24. Қарыз шарты бойынша, қарыз алушымен негізгі борышты мезгілінен бұрын жартылай өтеген жағдайда, қаржы институты нақты есептелген сыйақы бойынша субсидияны аударуды жүргізеді.
4-Тарау. Субсидияны төлеу тәртібі
25. Жұмыс органы мен оператор арасындағы тиісті қаржы жылының 15 қаңтарынан кешіктірмей оператор қызметтеріне төлеу сомаларын көрсете отырып, оператордың қызметтер ұсыну тәртібін, шарттарын, сондай-ақ тараптардың негізгі шарттары мен жауапкершіліктерін көздейтін кредиттер/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау бойынша оператордың қызметтерін көрсету жөніндегі шарт (бұдан әрі – қызметтер көрсету жөніндегі шарт) жасалады.
Қызметтер көрсету жөніндегі шартты жасасқанға дейін, осы Қағидаларда көзделген оператордың функцияларын жұмыс органы жүзеге асырады.
26. Оператордың көрсететін қызметтерін жұмыс органы тиісті қаржы жылына жасалатын қызметтер көрсету жөніндегі шартқа сәйкес, тиісті бюджеттік бағдарламада көзделген қаражат шегінде төлейді.
27. Оператор бұқаралық ақпарат құралдарында және өзінің интернет-ресурсына (жұмыс органы өзінің интернет-ресурсына тиісті хабарландыруды орналастырады) хабарландыруды орналастырады:
1) сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау үшін қызметтер көрсету жөніндегі шарт күшіне енгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қаржы институттарынан құжаттарды қабылдаудың басталғаны туралы;
2) комиссияның тиісті шешіміне сәйкес хатты алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінім қабылдауды тоқтату туралы хабарландыруды орналастырады.
28. Оператор субсидиялауға арналған өтінімді және Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде:
1) ұсынылған құжаттардың толықтығын және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді;
2) осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі/сәйкес еместігі туралы қорытынды ресімдеуді жүзеге асырады, Қағидалардың талаптарына сәйкес сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау пайызын ұсынады және әрбір қарыз шарты бойынша тиесілі субсидиялар көлемінің есебін жүргізеді;
3) жұмыс органына электрондық жеткізгіште осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттарды, қарыз алушылардың осы Қағидалардың шарттарына сәйкестігі/сәйкес еместігі туралы оператордың қорытындысын (ұсыныс негізінде), әрбір қарыз шарты бойынша тиесілі субсидиялар көлемінің есебін жолдайды;

4) заверение информации по поголовью с базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных, которая прикладывается к заключению оператора (в случае субсидирования на условиях, указанных в пункте 13 настоящих Правил);
5) по согласованию с рабочим органом созыв заседания комиссии путем направления письменного уведомления ее членам с указанием места, времени и даты проведения заседания.
29. Рабочий орган создает комиссию по распределению средств субсидий в составе председателя, заместителя председателя, членов и секретаря комиссии, утверждаемую решением акима области, города республиканского значения и столицы. Количественный состав комиссии должен быть нечетным и состоять не менее чем из семи человек. Секретарь комиссии не является ее членом.
30. Решение комиссии признается легитимным, если на заседании комиссии присутствует не менее двух третей от общего числа членов.
31. Решение об одобрении/неодобрении заявок на субсидирование принимается комиссией большинством голосов ее членов и оформляется в виде протокола. Члены комиссии, представляющие заемщика, чья заявка рассматривается, или представляющие финансовый институт, подавший заявку на субсидирование, в голосовании не участвуют.
32. Комиссия принимает решение об одобрении/неодобрении заявок заемщиков на основе документов, указанных в пункте 28 настоящих Правил.
33. Протокольное решение комиссии включает:
1) наименование и местонахождение финансового института;
2) поименный перечень одобренных/отклоненных заемщиков, причины отклонения;
3) сумма кредита/лизинга по каждому договору займа заемщика;
4) срок действия каждого договора займа по каждому заемщику;
5) срок субсидирования по каждому договору займа заемщика;
6) целевое назначение по каждому договору займа заемщика;
7) процент субсидируемой ставки вознаграждения по каждому договору займа заемщика;
8) общая сумма субсидий по каждому договору займа заемщика.
34. Рассмотрение заявок на субсидирование в приоритетных видах деятельности в сфере АПК, указанных в приложении 5 к настоящим Правилам, осуществляется на ближайшем от даты поступления оператору заявки на субсидирование заседании комиссии в порядке очередности и определяется датой поступления заявки на субсидирование оператору: в первую очередь рассматриваются договора лизинга, во вторую договора кредита.
При этом не менее 50 % (пятидесяти) средств, предусмотренных бюджетом, направляются на субсидирование договоров займа заемщиков, занимающихся деятельностью по переработке сельскохозяйственной продукции, указанных в приоритетных видах деятельности в сфере АПК, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

4) оператордың қортындысына қоса берілетін (осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген шарттармен субсидияландыру жағдайында) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру бойынша дерекқорынан мал басы жөнінде ақпаратын растайды;
5) жұмыс органының келісімімен, олардың мүшелеріне отырыстың өтетін орны, уақыты мен күні көрсетілген жазбаша хабарлама жолдау арқылы комиссияның отырысын шақырады.
29. Жұмыс органы облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдіктерінің шешімімен бекітілетін, құрамында комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары, мүшелері және хатшысы бар, субсидия қаражатын бөлу туралы комиссия құрайды. Комиссияның сандық құрамы тақ болуы және жеті адамнан кем болмауы тиіс. Комиссия хатшысы комиссияның мүшесі болып табылмайды.
30. Егер комиссия отырысына мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, комиссияның шешімі заңды болып есептеледі.
31. Субсидияландыруға арналған өтінімдерді мақұлдау/мақұлдамау туралы шешімді комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылдайды және хаттама түрінде рәсімделеді. Өтінімі қаралатын қарыз алушыны білдіретін немесе субсидияландыру үшін өтінімді берген қаржы институтын білдіретін комиссия мүшелері дауыс беруге қатыспайды.
32. Комиссия қарыз алушылардың өтінімдерін мақұлдау/мақұлдамау туралы шешімді осы Қағидалардың 28-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде қабылдайды.
33. Комиссияның хаттамалық шешіміне:
1) қаржы институтының атауы және орналасқан жері;
2) мақұлданған/мақұлданбаған қарыз алушылардың атаулы тізбесі, бас тарту себептері;
3) қарыз алушылардың әрбір қарыз шарты бойынша кредит/лизинг сомасы;
4) әрбір қарыз алушы бойынша әрбір қарыз шартының қолданыс мерзімі;
5) қарыз алушының әрбір қарыз шарты бойынша субсидиялау мерзімі;
6) қарыз алушының әрбір қарыз шарты бойынша нысаналы мақсаты;
7) қарыз алушының әрбір қарыз шарты бойынша субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесінің пайызы;
8) қарыз алушының әрбір қарыз шарты бойынша субсидияның жалпы сомасы кіреді.
34. Осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген АӨК саласындағы басым қызмет түрлерін субсидияландыру үшін өтінімді қарастыру операторға субсидияландыру үшін өтінім келіп түскен күннен жуық уақыттағы комиссия отырысында жүзеге асырылады және операторға субсидияландыру үшін өтінім келіп түскен күннен бастап айқындалады, бірінші кезекте лизингтік шарттар, екінші кезекте кредиттік шарттар қаралады.
Бұл ретте, бюджетте көзделген қаражаттың кемінде 50 (елу) %-ы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес АӨК саласындағы қызметтің басымды түрлерінде көрсетілген ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу қызметімен айналысатын қарыз алушылардың қарыз шарттарын субсидиялауға бағытталады.

35. В случае наличия нераспределенных субсидий по состоянию на 1 июля соответствующего финансового года комиссия перераспределяет их на другие виды деятельности в сфере АПК, в соответствии с пунктом 38 настоящих Правил.
36. Заявки на субсидирование, виды деятельности которых не включены в приоритетные, рассматриваются после полного удовлетворения потребностей по приоритетным видам деятельности в сфере АПК, указанных в приложении 5 к настоящим Правилам, в рамках одного заседания комиссии.
37. Приоритетность указанных видов деятельности предполагает полное удовлетворение потребности вышестоящей очередности до перехода к удовлетворению заявок на субсидирование следующей очередности.
38. В случае, если предусмотренных бюджетом средств недостаточно для субсидирования всех заявок на субсидирование, распределение суммы субсидий в рамках одного заседания производится в соответствии с приоритетностью видов деятельности в сфере АПК, указанных в приложении 5 к настоящим Правилам.
39. Распределение суммы субсидий в рамках одной очередности осуществляется в зависимости от даты предоставления заемщиком заявки на субсидирование.
40. Оператор в течение 2 (двух) рабочих дней после проведения заседания комиссии собирает подписи членов комиссии и в однодневный срок после подписания протокола уведомляет письмом финансовый институт о решении комиссии электронной почтой с последующим отправлением оригинала выписки из протокола заседания комиссии.
41. Предоставление денег для субсидирования ставки вознаграждения по договорам займа осуществляется в соответствии с договором субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники заключается (далее – договор субсидирования) по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
42. Рабочий орган в соответствии с пунктами 11-1 и 11-2Постановления заключает договор субсидирования на условиях и обязательствах, предусмотренных по ранее заключенным договорам субсидирования, без рассмотрения комиссией.
43. Новый договор субсидирования заключается на основании решения комиссии.
44. Договор субсидирования заключается между оператором, финансовым институтом и рабочим органом в следующие сроки:
1) между оператором и финансовым институтом – в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения финансовым институтом оригинала выписки из протокола заседания комиссии о положительном решении по субсидированию;
2) рабочим органом – в течение 2 (двух) рабочих дней с даты получения договора субсидирования от оператора.

35. Тиісті қаржы жылының 1 шілдесіндегі жағдай бойынша бөлінбеген қаражат болған жағдайда, комиссия оларды осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес АӨК саласындағы қызметтің басқа түрлеріне қайта бөледі.
36. Қызметтің басым түрлеріне қосылмаған субсидиялауға арналған өтінім осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген, АӨК саласындағы басым қызмет түрлері бойынша қажеттіліктер комиссияның бір отырысы шеңберінде толық қанағаттандырылғаннан кейін қаралатын болады.
37. Қызметтердің көрсетілген түрлерінің басымдылығы келесі кезектіліктің субсидияландыру үшін өтінімдерді қанағаттандыруға көшкенге дейін жоғары тұрған кезектіліктің қажеттілігін толық қанағаттандыруды болжайды.
38. Егер бюджетте көзделген қаражат барлық өтінімдерді субсидиялау үшін жеткіліксіз болған жағдайда, субсидиялар сомасын бір отырыс шеңберінде бөлу осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген АӨК саласындағы қызмет түрлерінің басымдылығына сәйкес жүргізіледі.
39. Бір кезектілік шеңберінде субсидиялар сомасын бөлу қарыз алушының субсидиялауға арналған өтінімді ұсыну күніне байланысты жүзеге асырылады.
40. Оператор комиссия отырысын өткізгеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде комиссия мүшелерінің қолдарын жинайды және хаттамаға қол қойылғаннан кейін бір күндік мерзімде қаржы институтына комиссия отырысының хаттамасынан үзінді көшірменің, түпнұсқасын жібере отырып электрондық почта арқылы комиссияның шешімі туралы хатты хабардар етеді.
41. Қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау үшін ақша ұсыну кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарттарына (бұдан әрі – субсидиялау шарттары) сәйкес жүзеге асырылады, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
42. Жұмыс органы Қаулының 11-1 және 11-2 тармақтарына сәйкес комиссияның қарауынсыз, бұрын жасалған субсидиялау шарттарында көрсетілген талаптар мен міндеттерге субсидиялау шартын жасасады.
43. Жаңа субсидиялау шарты комиссияның шешімі негізінде жасалады.
44. субсидиялау шарты оператор, қаржы институты және жұмыс органы арасында мынадай мерзімде:
1) оператор мен қаржы институты арасында – қаржы институты субсидиялау бойынша оң шешім туралы комиссия отырысының хаттамасынан үзінді көшірменің түпнұсқасын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
2) жұмыс органы – оператордан субсидиялау шартын алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жасалады.

45. Финансовый институт для получения субсидируемой части ставки вознаграждения направляет оператору заявку на перечисление средств из бюджета на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники (далее – заявка на перечисление), по форме, согласно приложению 1 к договору субсидирования.
46. Оператор в течение 7 (семи) рабочих дней:
1) осуществляет проверку соответствия суммы заявки на перечисление графикам субсидирования заемщиков, согласно приложению 2 к договору субсидирования;
2) осуществляет проверку отчета о фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 3 к договору субсидирования;
3) уведомляет рабочий орган письмом с приложением заявки на перечисление очередного транша денег для субсидирования.
47. Финансовый институт открывает специальный банковский счет для перечисления рабочим органом сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования, а в случае отсутствия такой возможности, открывает специальный счет в обслуживающем банке.
48. Финансовый институт использует денежные средства на специальном банковском счете только на оплату субсидируемой части ставки вознаграждения по договорам займа заемщиков.
49. Финансовый институт при получении от заемщика несубсидируемой части ставки вознаграждения осуществляет списание со специального счета субсидируемой части ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к договору займа.
50. В случаях наступления даты платежа по договорам займа и отсутствия средств на специальном банковском счете финансового института для оплаты субсидируемой части процентной ставки вознаграждения, заемщик осуществляет оплату полной процентной ставки вознаграждения за счет собственных средств. Субсидируемую часть процентной ставки вознаграждения рабочий орган возмещает путем зачисления средств на специальный банковский счет финансовому институту. В таком случае финансовый институт производит возмещение заемщику ранее оплаченной, субсидируемой части процентной ставки вознаграждения путем перечисления субсидируемой процентной ставки вознаграждения на расчетный счет заемщика.
51. Рабочий орган согласно заключенному договору субсидирования перечисляет авансовым платежом ежеквартально на специальный банковский счет финансовому институту субсидируемую часть ставки вознаграждения, в последнем месяце предшествующего квартала.
52. Рабочий орган в течение 3 (трех) рабочих дней на основании заявки на перечисление оператора направляет соответствующие счета к оплате в органы казначейства.

45. Қаржы институты сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін алу үшін операторға субсидиялау шартының 1-қосымшасына сәйкес үлгі бойынша, кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидияландыру үшін бюджеттен қаржы аударуға өтінімді (бұдан әрі – аудару өтінімі) жолдайды.
46. Оператор 7 (жеті) жұмыс күні ішінде:
1) өтінім сомасының субсидиялау шарттары бойынша субсидиялау шартына 2-қосымшаға сәйкес қарыз алушылардың субсидиялау кестелерімен аудару өтінімі сомасының сәйкестігі тексеруді жүзеге асырады;
2) субсидиялау шартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияларды нақты пайдалану туралы есепті тексеруді жүзеге асырады;
3) жұмыс органын субсидиялау үшін кезекті ақша траншын аударуға өтінімі қоса берілген хатпен хабардар етеді.
47. Қаржы институты жасалған субсидиялау шарттары бойынша субсидиялар сомаларын жұмыс органына аударуы үшін арнайы банктік шот ашады, ал мұндай мүмкіндік болмаған жағдайда қызмет көрсетуші банкте арнайы шот ашады.
48. Қаржы институты арнайы банктік шоттағы ақшалай қаражатты тек қарыз алушылардың қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін төлеу үшін пайдаланады.
49. Қаржы институты қарыз алушыдан сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін алған кезде қарыз шартын өтеу кестесіне сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін арнайы шоттан есептен шығаруды жүзеге асырады.
50. Қарыз шарты бойынша төлем күні келген және қаржы институтының арнайы банктік шотында қаражат болмаған жағдайда пайыздық сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін төлеу үшін қарыз алушы өз қаражаты есебінен пайыздық сыйақы мөлшерлемесін толық өтеуін жүзеге асырады. Жұмыс органы пайыздық сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының арнайы банктік шотына қаражатты аудару арқылы өтейді. Бұл жағдайда, қаржы институты қарыз алушыға, алдында төлеген проценттік сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қарыз алушының есептік шотына сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін аудару арқылы өтеуді жүзеге асырады.
51. Жұмыс органы жасалған субсидиялау шартына сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының арнайы банктік шотына тоқсан сайын аванстық төлеммен, алдындағы тоқсанның соңғы айында аударады.
52. Жұмыс органы 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінімі негізінде операторға аударуға тиісті төлем шоттарын қазынашылық органдарға жолдайды.

53. Финансовый институт, в случае изменения условий действующего договора займа (ставка вознаграждения, сроки выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и/или вознаграждения), направляет оператору письмо с приложением копии принятого решения по изменению условий финансирования, обновленный график погашения основного долга, вознаграждения и объема субсидий.
Изменение условий действующего договора займа возможно только при согласии заемщика.
54. Оператор в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения письма от финансового института по изменению условий действующего договора займа:
1) осуществляет проверку правильности расчета обновленного графика погашения основного долга, вознаграждения и расчета субсидий, в соответствии с условиями Правил;
2) направляет в рабочий орган заключение о соответствии/несоответствии заемщиков условиям настоящих Правил и документы, указанные в пункте 53 настоящих Правил.
55. Рабочий орган в течение 10 (десяти) рабочих дней после получения заключения от оператора по изменению условий действующего договора займа вносит соответствующие изменения в договор субсидирования.
56. В случае образования остатка неиспользованных средств на специальном счете:
1) в связи с исключением из программы заемщика, финансовый институт в течение одного месяца после принятия решения комиссией по распределению субсидий возвращает их в соответствующий бюджет, из которого были произведены выплаты;
2) в связи с изменением условий действующего договора займа финансовый институт осуществляет их возврат в течение 5 (пяти) рабочих дней после предоставления ежеквартальной отчетности в соответствующий бюджет, из которого были произведены выплаты.
Глава 5. Отчетность
57. Финансовый институт ежеквартально, до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом и в конце года до 10 декабря (информация по состоянию на 1 декабря) и по итогам года (информация по состоянию на 1 января следующего года) до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом, предоставляет оператору отчет о фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 3 к договору субсидирования.
58. Оператор после получения от финансового института отчета о фактическом использовании субсидий проводит его анализ на предмет соответствия оплаченных средств субсидируемой части ставки вознаграждения условиям настоящих Правил, и предоставляет рабочему органу на ежеквартальной основе мониторинг платежей и сведения о реализации ежеквартально до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом и в конце года до 15 декабря (информация по состоянию на 1 декабря) и по итогам года до 10 февраля (информация по состоянию на 1 января).

53. Қолданыстағы қарыз шарттарының талаптары (сыйақы мөлшерлемесі, сыйақыны төлеу мерзімдері, негізгі борышты және/немесе сыйақыны төлеу бойынша кейінге шегеруді ұсыну) өзгерген жағдайда, қаржы институты операторға қаржыландыру шарттарының өзгеруі жөнінде қабылданған шешімнің көшірмесін қоса отырып хат, негізгі борышты, сыйақыны, субсидия көлемін өтеудің жаңартылған кестесін жолдайды.
Қолданыстағы қарыз шартының талаптарын өзгерту тек қарыз алушының келісімімен ғана мүмкін.
54. Оператор қаржы институтынан қолданыстағы қарыз шартының талаптарын өзгерту жөніндегі хатты алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) Қағидалар талаптарына сәйкес негізгі борышты, сыйақыны және субсидия есебін өтеудің мерзімі жаңартылған кестесін есептеудің дұрыстығын тексеруді жүзеге асырады;
2) жұмыс органына осы Қағидалардың шарттарына сәйкестігі/сәйкессіздігі туралы қорытындыны және осы Қағидалардың 53-тармағында көрсетілген құжаттарды жолдайды.
55. Жұмыс органы оператордан қолданыстағы қарыз шартының талаптары өзгергендігі жөнінде қорытынды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тиісті өзгерістерді субсидиялау шартына енгізеді.
56. Егер арнайы шотта пайдаланбаған қаражат қалдығы пайда болған жағдайда:
1) қарыз алушы бағдарламадан алынып тасталған жағдайда, субсидияны бөлу туралы комиссияның шешімі бойынша қабылданғаннан кейін қаржы институты бір ай ішінде оны төлем жүргізілген тиісті бюджетке қайтарады;
2) қолданыстағы қарыз шарттарының талаптары өзгерген жағдайда қаржы институты төлем жүргізілген тиісті бюджетке тоқсан сайынғы есепті ұсынғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде оларды қайтарады.
5-тарау. Есептілік
57. Қаржы институты тоқсан сайын, келесі есепті кезеңнің 20 күніне дейін және жылдың соңында 10 желтоқсанға дейін (1 желтоқсандағы жағдайға ақпарат) және жылдың соңында есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-күніне дейін (кейінгі жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) операторға субсидиялау шартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияны нақты пайдаланғандығы туралы есепті ұсынады.
58. Оператор қаржы институтынан нақты пайдаланған субсидиялар туралы есепті алғаннан кейін оған сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігінің төленген қаражатының осы Қағидалардың шарттарына сәйкестігі тұрғысынан талдау жүргізеді және жұмыс органына тоқсан сайынғы негізде есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-күніне дейін және жыл соңында 15 желтоқсанға дейін (1 желтоқсандағы жағдай бойынша ақпарат) және жылдың соңында 10 ақпанға дейін (1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) жұмыс органына төлемдер мониторингін береді.

59. Рабочий орган ежеквартально и по итогам года (информация по состоянию на 1 января следующего года) в течение 5 (пяти) рабочих дней после получения от оператора мониторинга платежей представляет сведения о реализации программы по субсидированию ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники согласованные с заместителем акима области, города республиканского значения и столицы, в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
60. В случае подачи первой заявки на перечисление отчет о фактическом использовании субсидий не требуется.
61. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан направляет ежегодно в Министерство финансов Республики Казахстан отчеты о результатах мониторинга реализации бюджетной программы в соответствии с пунктом 4 статьи 112 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года.
Приложение 1
к Правилам субсидирования ставок
вознаграждения по кредитам и лизингу
технологического оборудования, на
приобретение сельскохозяйственных
животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники
Коэффициенты
перевода поголовья сельскохозяйственных животных
в условную голову крупного рогатого скота
Виды животных
Коэффициенты перевода
Крупный рогатый скот
1
Свиньи
0,3
Овцы и козы
0,1
Верблюды
1
Лошади
1
Приложение 2
к Правилам субсидирования ставок
вознаграждения по кредитам и лизингу
технологического оборудования, на
приобретение сельскохозяйственных
животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники
Форма
Заявка
на субсидирование ставок вознаграждения
по кредитам и лизингу технологического оборудования,
на приобретение сельскохозяйственных животных,
а также лизингу сельскохозяйственной техники
Финансовый институт:_________________________________________________
(наименование финансового института)
Заемщик: ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе,
удостоверяющем личность) физического лица или полное
наименование юридического лица)
Кому: _______________________________________________________________
(наименование оператора)

59. Жұмыс органы тоқсан сайын және жыл қорытындылары бойынша (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) оператордан төлем мониторингісін алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астана әкімінің орынбасарларымен келісілген кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау бағдарламасын іске асыру туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынады.
60. Субсидияларды аударуға бірінші өтінім берген кезде нақты пайдаланылған субсидиялар туралы есепті ұсыну талап етілмейді.
61. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі жыл сайын Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 112-бабы 4-тармағына сәйкес бюджеттік бағдарламаны іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есептерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне жолдайды.
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын
сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі
бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын ірі қара малдың шартты
мал басына ауыстыру коэффициенті
Жануарлардың түрлері
Ауыстыру коэфициенті
Ірі қара мал
1
Шошқа
0,3
Қой және ешкі
0,1
Түйе
1
Жылқы
1
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын
сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі
бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Үлгі
Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын
сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының
лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға өтінім
Қаржы институты: ____________________________________________________
(қаржы институтының атауы)
Қарыз алушы:
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты ( жеке басын куәландыратын
құжаттта болған жағдайда) немесе заңы тұлғаның толық атауы)
Кімге: ______________________________________________________________
(оператордың атауы)

1. Сведения об участнике
1
Наименование заемщика*
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
3
Номер и дата свидетельства или справки о государственной регистрации заемщика (номер, дата и место выдачи, БИН/ИИН)
4
Вид деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности
5
Количество сельскохозяйственных животных, зарегистрированных в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных, или сведения об учетных данных земли в Едином государственном реестре земель с указанием площади, целевого назначения, кадастрового номера (в случае субсидирования на условиях, указанных в пункте 13 настоящих Правил)
6
Юридический адрес
7
Фактический адрес
8
Банковские реквизиты
9
Контактные телефоны
10
Сведения о ранее полученных субсидиях по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники (в случае наличия), указанные в настоящей заявке: № и дата договора, сумма кредита/лизинга, наименование финансового института, название бюджетной программы
11
Сведения о лицензии на право осуществления банковских операций (в случае наличия): № и дата лицензии, кем выдана
Примечание: * сведения, указанные в строках 1-9 таблицы, заполняются
на каждого члена сельскохозяйственного кооператива, для которого
причитается субсидия, в случае, если заемщиком является
сельскохозяйственный кооператив.
2. Информация о кредитных договорах, подлежащих субсидированию (далее – ДК)
ДК (№ и дата)
Сумма, тенге
Ставка вознаграждения, %
Остаток задолженности по основному долгу на дату субсидирования, тенге
Дата окончания срока действия ДК
Валюта кредитования
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
Цель кредитования/лизинга*
Предмет кредита/лизинга,
Количество
Страна-производитель предмета лизинга
8
9
10
1
2
3
Примечание: * пополнение оборотных/ приобретение основных средств/
строительство/ получение в лизинг сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования (вставить нужное).
Настоящим подтверждается, что:

1. Қатысушы туралы мәліметтер
1
Қарыз алушының атауы*
2
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
3
Қарыз алушыны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің немесе анықтаманың нөмірі және күні (нөмірі, берілген күні мен орны, БСН/ЖСН)
4
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі бойынша қызметтің түрі
5
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру бойынша деректер базасында тіркелген ауыл шаруашылығы малдарының саны немесе жердің Бірыңғай мемлекеттік тізілімінде жердің алаңы, нысаналы мақсаты, кадастрлық нөмірі көрсетілген (осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген шарттармен субсидиялау жағдайында) есептік деректер туралы мәліметтер.
6
Заңды мекенжайы
7
Нақты мекенжайы
8
Банк деректемелері
9
Байланыс телефондары
10
Осы өтінімде көрсетілген АӨК саласында бұрын алынған кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша субсидиялар туралы мәлімет (бар болса): шарт №, күні, кредит/лизинг сомасы, қаржы институтының атауы, бюджеттік бағдарламаның атауы
11
Банктік операцияларды жүзеге асыру құқығына лицензия туралы мәлімет (бар болған жағдайда): лицензияның № және күні, кіммен берілген
Ескерту: * 1-9 кестенің көрсетілген жолдарындағы мәліметтер, егер қарыз алушы ауыл шаруашылығы кооперативі болатын болса субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативтерінің әр мүшесіне толтырылады.
2. Субсидиялауға жататын Кредит беру шарттары (бұдан әрі – КШ)
туралы ақпарат
КШ
(№ және күні)
Сомасы, теңге
Сыйақы мөлшерлемесі, %
Субсидияландыру күніне негізгі қарыз бойынша берешек қалдығы, теңге
КШ қолданыс мерзімі аяқталған күн
Кредит беру валютасы
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
Кредит берудің/лизингтің мақсаты*
Кредиттің/лизингтің нысанасы,
саны
Лизинг нысанасын өндіруші ел
8
9
10
1
2
3
Ескерту: * айналым қаражатын толықтыру/ негізгі қаражатты алу/құрылыс/ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникаларын және технологиялық жабдықтарды лизингке алу (керегін қою).
Осымен:

1) по кредитным и лизинговым договорам заемщика не оказывается
поддержка в виде субсидирования ставки вознаграждения по другим
государственным и/или бюджетным программам;
2) деятельность заемщика не находится в стадии изменения
организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства, а также
деятельность не приостановлена в соответствии с действующим
законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев
реструктуризации финансовой задолженности и ускоренной
реабилитационной процедуры;
3) договор займа не профинансирован за счет средств
республиканского бюджета и (или) Национального фонда Республики
Казахстан;
4) целевым назначением является пополнение оборотных средств,
приобретение основных средств и строительство, лизинг на приобретение
сельскохозяйственных животных, техники и технологического
оборудования, а также полное досрочное или частичное погашение
заимствованных средств, направленных на пополнение оборотных средств,
на приобретение основных средств и строительство, на приобретение
сельскохозяйственных животных, техники и технологического
оборудования;
5) заемщик предоставил копии первичных кредитных договоров на
пополнение оборотных средств, приобретение основных средств и
строительство, а также на получение в лизинг сельскохозяйственных
животных, техники и технологического оборудования (предоставляется,
если целью договора займа было полное досрочное или частичное
погашения ранее заимствованных средств).
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заемщика
_____________________________________________________________________
(место печати (при наличии))
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя
финансового института или лица, его замещающего
_____________________________________________________________________
(место печати)
Дата подачи заявки финансовым институтом "___" _______ 20___ года.
Дата принятия заявки оператором "____" _____________ 20__года.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и номер телефона лица, принявшего заявку
_____________________________________________________________________
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
Талон
Заявка на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам и лизингу
технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных
животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники
№___________________ принята к рассмотрению "__" ______ 20__года
______часов ____ минут.
_________ ___________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного
лица, принявшего заявку)
Приложение 3
к Правилам субсидирования ставок
вознаграждения по кредитам и лизингу
технологического оборудования, на
приобретение сельскохозяйственных
животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники
Перечень сельскохозяйственных культур, возделываемых
в Республике Казахстан, и относящихся к кормовой группе культур
Вика, горох, донник, тритикале, рожь, овес, ячмень, просо, суданская трава, могар, чумиза, кукуруза, сорго, подсолнечник, топинсолнечник, топинамбур, щавель кормовой, рапс, сурепица, редька, люцерна, лядвенец, клевер, эспарцет, козлятник, житняк, овсянница, пырей, пырейник, ломкоколосник ситниковый, кострец, ежа сборная, тимофеевка луговая, амарант, горец забайкальский, камфоросма Лессинга, прутняк, кейреук, полынь, ромашка аптечная, саксаул, терескен, астрагал, чогон, Вайда Буассье, жузгун, турнепс, морковь кормовая, тыква кормовая, свекла кормовая, брюква кормовая, арбуз кормовой, однолетние и многолетние травы, силосные культуры, кормовые культуры на зерно.
Приложение 4
к Правилам субсидирования ставок
вознаграждения по кредитам и лизингу
технологического оборудования, на
приобретение сельскохозяйственных
животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники
Расчет субсидирования
второй и последующие единицы техники и оборудования одного
вида в отрасли животноводства, переработки животноводческой
продукции и кормопроизводства
Wк = Wж / Н, где:
Wк – количество субсидируемой сельскохозяйственной техники и технологического оборудования одного вида в отрасли животноводства, переработки животноводческой продукции и кормопроизводства;
Wж – количество сельскохозяйственных животных, зарегистрированных у заемщика в пересчете в условную голову крупного рогатого скота в соответствии с коэффициентами перевода поголовья сельскохозяйственных животных в условную голову крупного рогатого скота, указанными в приложении 1 к настоящим Правилам или площадь земель, используемая для выращивания кормовых культур;

1) қарыз алушының кредиттік және лизингтік шарттары бойынша басқа мемлекеттік және/немесе бюджеттік бағдарламалар бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау түрінде қолдау көрсетілмейтіні;
2) қаржылық берешегін және жеделдетілген сауықтыру рәсімін қайта құрылымдау жағдайларын қоспағанда, қарыз алушының қызметі ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерту, тарату немесе банкротқа ұшырау сатысында тұрмағаны, сондай-ақ қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тоқтатылмағаны;
3) қарыз шарты республикалық бюджет және Қазақстан Республикасы Ұлттық қор қаражаты есебінен қаржыландырылмағаны расталады.
4) нысаналы мақсаты айналым қаражатын толықтыру, негізгі құралдарды сатып алу мен құрылысқа, ауыл шаруашылығы жануарының, техникасының және технологиялық жабдықтардың лизингі, сондай-ақ айналым қаражатын толтыруға, негізгі құралдарды сатып алуға және құрылысқа, ауыл шаруашылығы малын, техникасын және технологиялық жабдықты алуға бағытталған қарызға алынған қаражаттың мерзімінен бұрын толық немесе жартылай өтелімі болып табылады;
5) қарыз алушы айналым қаражатын толықтыруға, негізгі құралдарды сатып алуға және құрылысқа, сондай-ақ, ауыл шаруашылығы малының, техникасының және технологиялық жабдықтың лизингін алуға алғашқы кредиттік шарттарының көшірмесін ұсынды (егер қарыз шартының мақсаты бұрын қарызға алынған қаражатты мерзімінен бұрын толық немесе жартылай өтеу болған жағдайда ұсынылады).
Қарыз алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және
қолы
_____________________________________________________________________
(мөр орны (болған жағдайда))
Қаржы институты басшысының немесе оның орнын басатын тұлғаның тегі,
аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және қолы ___________________
(мөр орны)
Қаржы институтының өтінім берген күні 20___ жылғы "___"_______
Оператордың өтінімді қабылдаған күні 20___ жылғы "___"________
Өтінімді қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған
жағдайда) және телефон нөмірі _______________________________________
---------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Талон
Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып
алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі
бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға өтінім
№___________________ 20__жылғы "__" ______ _____сағат ___ минутта
қарау үшін қабылданды.
_________ ___________________________________________________________
(қолы) (өтінімді қабылдаған жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын
сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі
бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасында өңдеп өсірілетін және жемшөптік
дақылдар тобына жататын ауыл шаруашылығы дақылдарының тізбесі
Сиыржоңышқа, асбұршақ, түйежоңышқа, тритикале, қара бидай, сұлы, арпа, тары, судандық шөп, могар, чумиза, құмай жүгері, күнбағыс, жеркүнбағыс, жералмұрт, жемшөптік қымыздық, рапс, қышабас, тұрып, жоңышқа, пышан, беде, эспарцет, ешкібұршақ, еркекшөп, бетеге, бидайық, еркек, тарлау қияқ, мықын, жима тарғақшөп, шалғындық атқонақ, гүлтәжі, байкалдық таран, Лессинг қараматауы, жатаған изен, кейреук, жусан, дәрілік түймедағы, сексеуіл, теріскен, таспа шөп, шоған, Буассье шытыршығы, жүзгін, азықтық шалқан, жемшөптік сәбіз, жемшөптік асқабақ, жемшөптік қызылша, жемшөптік тарна, жемшөптік қарбыз, біржылдық және көпжылдық шөптер, сүрлемдік дақылдар, астықтық жемшөп дақылдары.
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын
сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі
бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
Мал шаруашылығы, мал шаруашылығы өнімдерін өңдеу мен жемшөп
өндірісі саласындағы бір түрдегі техника мен жабдықтың екінші
және одан кейінгі бірліктерін субсидиялау есебі
Wк = Wж / Н, мұнда:
Wк – мал шаруашылығы, мал шаруашылығы өнімдерін өңдеу және жемшөп өндірісі саласындағы субсидияланатын бір түрдегі ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдығының саны;
Wж – осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарлар басын шартты ірі қара мал басына ауыстыру коэффициентіне сәйкес, қарыз алушыда ірі қара малдың шартты басына есептей отырып тіркелген ауыл шаруашылығы жануарларының саны немесе жемшөп дақылдарын өсіруге пайдаланылатын жер ауданы;

Н – допустимый норматив поголовья на одного заемщика, на одну единицу техники и оборудования одного вида, составляющий 200 (двести) условных голов сельскохозяйственных животных или 300 (триста) гектар земель, используемых для выращивания кормовых культур.
В случае получения дробной цифры результат округляется до целой цифры в сторону уменьшения.
Приложение 5
к Правилам субсидирования ставок
вознаграждения по кредитам и лизингу
технологического оборудования, на
приобретение сельскохозяйственных
животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники
Приоритетные виды деятельности
в сфере агропромышленного комплекса
1. Мясное скотоводство:
1) приобретение основных и/или оборотных средств на репродукторы для крупного рогатого скота;
2) приобретение основных и/или оборотных средств на оросительные системы для производства кормов в мясном скотоводстве;
3) приобретение основных и/или оборотных средств на товарные фермы для разведения крупного рогатого скота;
4) приобретение основных и/или оборотных средств на откормочные площадки;
5) закуп импортного племенного поголовья крупного рогатого скота;
6) закуп отечественного племенного крупного рогатого скота (маточное поголовье и племенные быки).
2. Молочное скотоводство:
1) приобретение основных и/или оборотных средств на оросительные системы для производства кормов в молочно-товарных фермах;
2) закуп племенного поголовья крупного рогатого скота для молочно-товарных ферм.
3. Овцеводство:
1) приобретение основных и/или оборотных средств на товарные фермы;
2) закуп маточного поголовья овец.
4. Приобретение основных и/или оборотных средств на закладку садов (интенсивные, семейные).
5. Переработка сельскохозяйственной продукции:
1) приобретение основных и/или оборотных средств на сервисно–заготовительные центры по молоку;
2) приобретение основных и/или оборотных средств молокоперерабатывающими предприятиями;
3) приобретение основных и/или оборотных средств мясоперерабатывающими предприятиями, мясокомбинатами;
4) приобретение молоковозов, скотовозов, рефрижераторов.
Приложение 6
к Правилам субсидирования ставок
вознаграждения по кредитам и лизингу
технологического оборудования, на
приобретение сельскохозяйственных
животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники
Форма
Договор
субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу
технологического оборудования, на приобретение
сельскохозяйственных животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники
город ___________ "___"__________ 20__ года
Управление сельского хозяйства ________________ области (города),
именуемое в дальнейшем "Рабочий орган", в лице ______________
________________________, действующего на основании доверенности
№_______ от __________________ 20__ года, с одной стороны,
_______________________________, именуемое в дальнейшем "Оператор", в
лице ________________________, действующего на основании
_____________________________ с другой стороны, и ____________,
именуемое в дальнейшем "Финансовый институт", в лице
____________________, действующего на основании
______________________, с третьей стороны, далее совместно именуемые
"Стороны", а по отдельности "Сторона", заключили настоящий договор
субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу
технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных
животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники (далее –
договор) о нижеследующем.

Н – бір қарыз алушыға бір түрдегі техника мен технологиялық жабдықтың бір бірлігіне жол берілетін мал басы нормативі, ол ауыл шаруашылығы жануарларының 200 (екі жүз) шартты басын немесе 300 (үш жүз) гектар жемшөп дақылдарын өсіруге пайдаланатын жер көлемін құрайды.
Бөлшек сандар шыққан жағдайда, нәтижесін азайту жағына қарай толық санға айналдырылады.
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын
сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі
бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы басым қызмет түрлері
Етті мал шаруашылығы:
1) ірі қара мал үшін репродукторларға негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
2) етті мал шаруашылығында жемшөп өндіру үшін суару жүйелеріне негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
3) ірі қара мал өсіру үшін тауарлы фермаларға негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
4) бордақылау алаңдарына негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
5) импорттық асыл тұқымды ірі қара мал басын сатып алу;
6) отандық асыл тұқымды ірі қара малды сатып алу (аналық мал басы мен асыл тұқымды бұқалар).
Сүтті мал шаруашылығы:
1) сүтті-тауарлы фермаларда жемшөп өндіру үшін суару жүйелеріне негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
2) сүтті-тауарлы фермаларға асыл тұқымды ірі қара мал басын сатып алу.
Қой шаруашылығы:
1) тауарлы фермаларға негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
2) қойлардың аналық басын сатып алу.
Бақтар отырғызуға негізгі және/немесе айналым қаражатын алу (қарқынды, отбасылық).
Ауыл шаруашылығы өнімін өңдеу:
1) сүт бойынша сервистік-дайындау орталықтарына негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
2) сүт өңдейтін кәсіпорындардың негізгі және/немесе айналым қаражатын алуы;
3) ет өңдейтін кәсіпорындардың, ет комбинаттарының негізгі және/немесе айналым қаражатын алуы;
4) сүт таситын, мал таситын көлік құралдарын, рефрижераторлар алу.
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын
сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі
бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын
сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының
лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарты
________ қаласы 20__ жылғы "___"__________
Бұдан әрі "Жұмыс органы" деп аталатын ________ атынан 20__
жылғы ______________________ № ________ сенімхаттың негізінде әрекет
ететін ________ облысының (қаласының) Ауыл шаруашылығы басқармасы бір
тараптан, бұдан әрі "Оператор" деп аталатын ________ атынан
__________ негізінде әрекет ететін ___________________________ екінші
тараптан және бұдан әрі "Қаржы институты" деп аталатын ________атынан
___________ негізінде әрекет ететін__________________, үшінші
тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп
аталатындар, төмендегілер туралы осы кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ
ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау туралы шартты (бұдан әрі – шарт) жасасты.

1. Термины и определения
1. В настоящем договоре используются понятия, указанные в
пункте 3 Правил субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и
лизингу технологического оборудования, на приобретение
сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной
техники.
2. Предмет договора
2. Настоящий договор предусматривает порядок и условия
перечисления денежных средств финансовому институту, условия
мониторинга оператором процесса списания финансовым институтом
субсидируемой части ставки вознаграждения заемщика, ответственность
сторон и иные условия.
3. Условия договора
3. По настоящему договору рабочий орган обязуется на условиях,
определяемых договором, осуществить субсидирование в пределах сумм
денег, выделенных по соответствующей бюджетной программе "Целевые
текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и
Алматы на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам, а также
лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники"
согласно графику субсидирования заемщиков (далее – график
субсидирования), указанного в приложении 2 к настоящему договору.
4. Финансовый институт для получения субсидируемой части ставки
вознаграждения направляет оператору заявку на перечисление средств из
бюджета на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам и лизингу
технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных
животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники (далее –
заявка на перечисление) по форме, согласно приложению 1 к настоящему
договору, при этом сумма субсидий определяется согласно графика
субсидирования.
5. Оператор в течение 3 (трех) рабочих дней осуществляет
проверку соответствия суммы заявки на перечисление к графику
субсидирования и вносит рабочему органу предложение о перечислении
очередного транша денежных средств для субсидирования.
6. Рабочий орган перечисляет на специальный счет финансовому
институту ежеквартальным авансовым платежом субсидируемую часть
ставки вознаграждения, предусмотренную в соответствующем финансовом
году, в последнем месяце предшествующего квартала. Для этого рабочий
орган в течение 3 (трех) рабочих дней на основании заявки оператора
направляет соответствующие счета к оплате в органы казначейства.
7. Финансовый институт при получении от заемщика
несубсидируемой части ставки вознаграждения осуществляет списание со
специального счета субсидируемой части ставки вознаграждения в
соответствии с графиком погашения к договору займа.
8. В случае наступления даты платежа по договорам займа и
отсутствия средств на специальном банковском счете финансового
института для оплаты субсидируемой части процентной ставки
вознаграждения, заемщик осуществляет оплату полной процентной ставки
вознаграждения за счет собственных средств. Субсидируемую часть
процентной ставки вознаграждения рабочий орган возмещает путем
зачисления средств на специальный банковский счет финансовому
институту. В таком случае финансовый институт производит возмещение
заемщику ранее оплаченной, субсидируемой части процентной ставки
вознаграждения, путем перечисления субсидируемой процентной ставки
вознаграждения на расчетный счет заемщика.

1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы шартта Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларының 3-тармағында көрсетілген ұғымдар пайдаланылады.
2. Шарттың нысанасы
2. Осы шарт қаржы институтына ақша қаражаттарын аудару тәртібі мен талаптарын, қаржы институтының қарыз алушының сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін есептен шығаруы процесін оператордың мониторингтеуі талаптарын, тараптардың жауапкершілігін және басқа талаптарды көздейді.
3. Шарттың талаптары
3. Осы шарт бойынша жұмыс органы шартта айқындалатын талаптармен осы шартқа 1-қосымшада көрсетілген қарыз алушыларды субсидиялау кестесіне (бұдан әрі – субсидиялау кестесі) сәйкес, тиісті "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер" бюджеттік бағдарламасы бойынша бөлінген ақша сомасы шегінде субсидиялауды жүзеге асыруға міндеттенеді.
4. Қаржы институты сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін алу үшін операторға осы шартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға бюджеттен қаражат аударуға өтінім жолдайды, бұл ретте субсидия сомасы субсидиялау кестесіне сәйкес айқындалады.
5. Оператор 3 (үш) жұмыс күні ішінде аударуға арналған өтінім сомасының субсидиялау кестесіне сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және жұмыс органына субсидиялау үшін ақша қаражатының кезекті траншын аудару туралы ұсыныс енгізеді.
6. Жұмыс органы тиісті қаржы жылына көзделген сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының арнайы банктік шотына, алдыңғы тоқсанның соңғы айында аванстық төлеммен аударады. Бұл үшін жұмыс органы 3 (үш) жұмыс күні ішінде оператордың өтінімі негізінде тиісті төлем шоттарын қазынашылық органдарына жолдайды.
7. Қаржы институты қарыз алушыдан сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін алған кезде, сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігінің өтеу кестесіне сәйкес арнайы банктік шоттан қарыз шартына есептен шығаруды жүзеге асырады.
8. Қарыз шарты бойынша төлем күні келіп жеткен және қаржы институтының арнайы банктік шотында пайыздық сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін төлеу үшін қаражат болмаған жағдайда, қарыз алушы толық пайыздық сыйақы мөлшерлемесін өз қаражаты есебінен өтеуді жүзеге асырады. Жұмыс органы пайыздық сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының арнайы банктік шотына қаражатты аудару арқылы өтейді. Бұл жағдайда қаржы институты қарыз алушыға қарыз алушының есептік шотына пайыздық субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесін аудару арқылы алдында төлеген пайыздық сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеуді жүзеге асырады.

4. Права и обязанности сторон
9. Рабочий орган вправе:
1) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения
обязательств, установленных настоящим договором, предусмотренных для
сторон, и требовать их своевременного исполнения;
2) запрашивать от финансового института документы и информацию
о ходе исполнения заемщиком обязательств перед финансовым институтом,
по осуществлению выплат согласно графику погашений.
10. Рабочий орган обязуется:
1) в сроки, предусмотренные договором, перечислять суммы
субсидий на специальный счет финансового института;
2) в случае отсутствия средств в бюджете уведомить финансовый
институт о невозможности перечисления субсидий;
3) рабочий орган ежеквартально и по итогам года (информация по
состоянию на 1 января следующего года) в течение 5 (пяти) рабочих
дней после получения от оператора мониторинга платежей представляет
сведения о реализации программы по субсидированию ставок
вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования,
на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники согласованные с заместителем акима
области, города республиканского значения и столицы, в Министерство
сельского хозяйства Республики Казахстан, согласно приложению 7 к
настоящим Правилам;
4) уведомлять оператора в случае не перечисления рабочим
органом или неполучения финансовым институтом денежных средств в
течении 30 (тридцати) календарных дней после направления оператором
документа, указанного в пункте 5 настоящего договора, в течение 10
(десяти) рабочих дней с даты обнаружения такого факта.
11. Оператор вправе:
1) запрашивать и получать необходимую информацию у финансового
института для реализации своих прав и возложенных на него
обязанностей, в том числе сведения, содержащие коммерческую и
банковскую тайны, документы и информацию о заемщике, участвующем в
процедуре субсидирования;
2) в случае представления неполного пакета документов либо
представления документов, не соответствующих установленным формам или
несоответствия суммы заявок в течение десяти рабочих дней вернуть на
доработку финансовому институту с даты получения документов,
указанных в пункте 4 настоящего договора.
12. Оператор обязан:
1) в сроки, установленные настоящим договором, осуществлять
проверку соответствия сумм заявки на перечисление и графика на
субсидирования. В случае несоответствия данных заявки, уведомить
финансовый институт о данном факте;
2) осуществлять проверку отчетов о фактическом использовании
субсидий для списания субсидируемой части ставки вознаграждения;

4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
9. Жұмыс органы:
1) осы шартта белгіленген, тараптар үшін көзделген міндеттемелерді орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;
2) қаржы институтынан қарыз алушының өтеу кестесіне сәйкес төлемдерді жүзеге асыру бойынша қаржы институтының алдындағы міндеттемелерді орындау барысы туралы құжаттар мен ақпараттарды сұратып алуға құқылы.
10. Жұмыс органы:
1) шартта көзделген мерзімдерде субсидия сомасын қаржы институтының арнайы шотына аударуға;
2) бюджетте қаражат болмаған жағдайда қаржы институтын субсидияны аударудың мүмкін еместігі туралы хабардар етуге;
3) жұмыс органы тоқсан сайын және жыл қорытындылары бойынша (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) оператордан төлем мониторингісін алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астана әкімінің орынбасарларымен келісілген кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау бағдарламасын іске асыру туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынады.
4) оператор осы шарттың 5-тармағында көрсетілген құжатты жолдағаннан кейін, жұмыс органы күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ақша қаражатын аудармаған немесе қаржы институты оны алмаған жағдайда, мұндай факт анықталмаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оператарды хабардар етуге міндеттенеді.
11. Оператор:
1) өзінің құқықтарын және өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру үшін қаржы институтынан қажетті ақпаратты, оның ішінде коммерциялық және банк құпиясы қамтылған мәліметтерді, субсидиялау рәсіміне қатысатын қарыз алушы туралы құжаттар мен ақпаратты сұратуға және оларды алуға;
2) құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес емес құжаттар ұсынылған немесе өтінім сомасы сәйкес келмеген жағдайда, құжаттарды алған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде осы шарттың 4-тармағында көрсетілген құжаттарды қаржы институтына пысықтауға қайтаруға құқылы.
12. Оператор:
1) осы шартта белгіленген мерзімдерде аударуға арналған өтінім сомасы мен субсидиялау кестесінің сәйкестігін тексеруді жүзеге асыруға міндетті. Өтінім деректері сәйкес келмеген жағдайда, осы факті туралы қаржы институтын хабардар етуге;
2) сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін есептен шығару үшін қаражаттың нақты пайдаланылуы туралы есептерді тексеруді жүзеге асыруға;

3) в сроки, установленные настоящим договором, вносить
соответствующие предложения рабочему органу о перечислении очередного
транша денежных средств для субсидирования ставки вознаграждения на
основании проверки соответствия суммы заявки на перечисление и
графика субсидирования заемщиков;
4) оператор ежеквартально до 30 (тридцатого) числа месяца,
следующего за отчетным кварталом, в конце года до 15 декабря
(информация по состоянию на 1 декабря) и по итогам года до 10 февраля
(информация по состоянию на 1 января), направляет рабочему органу
отчет о фактическом использовании субсидий по форме, согласно
приложению 3 к настоящему договору;
5) выносить вопрос об изменении условий настоящего договора,
прекращении субсидирования ставок вознаграждения заемщика на
рассмотрение рабочего органа по распределению средств субсидий;
6) осуществлять мониторинг и уведомлять рабочий орган о целевом
использовании кредита заемщиком, своевременном погашении заемщиком
части основного долга и вознаграждения, досрочном погашении заемщиком
субсидируемого кредитного договора на основании документов,
представляемых финансовым институтом.
13. Финансовый институт вправе:
1) требовать от рабочего органа своевременного перечисления
субсидируемой части ставки вознаграждения, предусмотренной в рамках
настоящего договора, за исключением случая прекращения субсидирования
заемщика;
2) уведомить рабочий орган о недостаточности средств, для
субсидирования заемщиков;
3) вносить изменения в графики погашения обязательств заемщика
в порядке, установленном внутренними нормативными документами
финансовых институтов.
14. Финансовый институт обязан:
1) финансовый институт ежеквартально, до 20 (двадцатого) числа
месяца, следующего за отчетным периодом в конце года до 10 декабря
(информация по состоянию на 1 декабря) и по итогам года (информация
по состоянию на 1 января следующего года) до 30 числа месяца,
следующего за отчетным периодом, предоставляет оператору отчет о
фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 3 к
договору субсидирования.
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Отчет
о фактическом использовании субсидий за ___ квартал 20__года",
заполняется согласно пояснению, указанному в приложении 4 к
настоящему договору;
2) в случае неисполнения заемщиком обязательств по погашению
основного долга и вознаграждения более 3 (трех) месяцев подряд, в
течение 7 (семь) рабочих дней с момента обнаружения данного факта
письменно информировать об этом оператора;
3) в случае изменения условий действующего договора займа
(ставка вознаграждения, сроки выплаты вознаграждения, предоставление
отсрочки по выплате основного долга и/или вознаграждения), направлять
оператору письмо с приложением копии принятого решения по изменению
условий финансирования, обновленный график погашения основного долга,
вознаграждения и объема субсидий;

3) осы шартта белгіленген мерзімдерде аударуға арналған өтінім сомасы мен қарыз алушыларды субсидиялау кестесінің сәйкестігін тексеру негізінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау үшін ақша қаражатының кезекті траншын аудару туралы жұмыс органына тиісті ұсыныстар енгізуге;
4) оператор тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 30 (отызыншы) күніне дейін, жыл соңында 15 желтоқсанға дейін (1 желтоқсандағы жағдай бойынша ақпарат) және жыл қорытындылары бойынша 10 ақпанға дейін (1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) жұмыс органына осы шартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияның нақты пайдаланылуы туралы есепті жолдайды;
5) осы шарт талаптарын өзгерту, қарыз алушының сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды тоқтату туралы мәселені субсидия қаражатын бөлу жөніндегі комиссияның қарауына енгізуге;
6) қарыз алушының кредитті мақсатты пайдалануына, қарыз алушының негізгі борыштың бір бөлігі мен сыйақыны уақтылы өтеуіне, қаржы институты ұсынған құжаттардың негізінде субсидияланатын кредит шартын қарыз алушының мерзімінен бұрын өтеуіне мониторингті жүзеге асыруға және жұмыс органын хабардар етуге міндетті.
13. Қаржы институты:
1) қарыз алушыны субсидиялауды тоқтату жағдайын қоспағанда, жұмыс органынан осы шарттың шеңберінде көзделген сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін уақтылы аударуды талап етуге;
2) қарыз алушыны субсидиялауға арналған қаражаттың жеткіліксіздігі туралы жұмыс органын хабардар етуге;
3) қаржы институтының ішкі нормативтік құжаттарында белгіленген тәртіппен қарыз алушының міндеттемелерін өтеу кестесіне өзгерістер енгізуге құқылы.
14. Қаржы институты:
1) қаржы институты тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін және жыл соңында 10 (оныншы) желтоқсанға дейін (1 желтоқсандағы жағдай бойынша ақпарат) және жыл қорытындылары бойынша (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-күніне дейін операторға осы шартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есеп ұсынады.
"20 ___ жылғы ____ тоқсан үшін субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп" әкімшілік деректер жинақтауға арналған нысаны осы шартқа 4-қосымшада көрсетілген түсіндірмеге сәйкес толтырылады;
2) қарыз алушы негізгі борыш пен сыйақыны өтеу бойынша міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) айдан артық уақыт орындамаған жағдайда, осы факті анықталған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде бұл туралы операторға жазбаша хабарлауға;
3) қолданыстағы қарыз шартының талаптары (сыйақы мөлшерлемесі, сыйақыны төлеу мерзімдері, негізгі борышты және/немесе сыйақыны төлеу бойынша кейінге шегеруді ұсыну) өзгерген жағдайда, операторға қаржыландыру шарттарын өзгерту жөнінде қабылданған шешімнің көшірмесін қоса отырып хат, негізгі борышты, сыйақыны және субсидиялар көлемін өтеудің жаңартылған кестесін жолдауға;

4) представлять оператору заявку на перечисление по форме, согласно приложению 1 к настоящему договору.
5. Ответственность сторон
15. Стороны по настоящему договору несут ответственность за
неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих
из настоящего договора, в соответствии с настоящим договором и
законами Республики Казахстан.
6. Форс-мажорные обстоятельства
16. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение,
либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему
договору, если невозможность исполнения явилась следствием
форс-мажорных обстоятельств.
17. При наступлении форс-мажорных обстоятельств, сторона, для
которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по
настоящему договору, должна своевременно в течение 10 (десяти)
рабочих дней с момента их наступления известить другую сторону о
таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт
наступления форс-мажорных обстоятельств должны подтверждаться
соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
18. При отсутствии своевременного извещения, сторона обязана
возместить другой стороне вред, причиненный не извещением или
несвоевременным извещением.
19. Наступление форс-мажорных обстоятельств влечет увеличение
срока исполнения настоящего договора на период их действия.
20. Если такие обстоятельства будут продолжаться более трех
месяцев подряд, то любая из сторон вправе отказаться от дальнейшего
исполнения обязательств по настоящему договору.
7. Заключительные положения
21. Корреспонденция считается должным образом представленной
или направленной, когда она оформлена надлежащим образом
(корреспонденция считается должным образом оформленная, когда она
представлена на бланке или скреплена печатью, подписана руководителем
и имеет регистрационной номер, дату), вручена лично, доставлена по
почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по
адресу участвующей Стороны.
22. Любое изменение, прекращение условий настоящего договора,
в том числе срока действия настоящего договора, оформляются
дополнительным соглашением сторон, подписываются уполномоченными
представителями сторон, если иное не предусмотрено настоящим
договором.
23. Все претензии, возникающие по настоящему договору, должны
быть предъявлены в соответствии с законодательством Республики
Казахстан и настоящим договором. При этом Стороны договорились об
обязательном досудебном порядке решения споров, претензий. Применимым
законодательством во всех случаях будет являться законодательство
Республики Казахстан.
24. Настоящий договор вступает в силу даты подписания
уполномоченными представителями всех сторон и действует до конца
срока договоров займа в соответствии с графиком субсидирования.

4) операторға осы шартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аударуға арналған өтінім ұсынуға міндетті.
5. Тараптардың жауапкершілігі
15. Осы шарт бойынша тараптар осы шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және/немесе тиісінше орындамағаны үшін осы шартқа және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
6. Форс-мажорлық мән-жайлар
16. Егер орындаудың мүмкін еместігі форс-мажорлық мән-жайлардың салдары болып табылса, тараптар осы шарт бойынша міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
17. Форс-мажорлық мән-жайлар басталған кезде, осы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауының мүмкін болмауы туындаған Тарап олар туындаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осындай мән-жайлар туралы екінші Тарапты уақтылы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте форс-мажорлық мән-жайлардың сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуға тиіс.
18. Уақтылы хабарлау болмаған кезде тарап екінші тарапқа хабарламаудан немесе уақтылы хабарламаудан келтірілген залалдың орнын толтыруға міндетті.
19. Форс-мажорлық мән-жайлардың басталуы осы шарттың орындалу мерзімін олардың әрекет ету кезеңіне ұлғайтуға әкеліп соғады.
20. Егер мұндай мән-жайлар қатарынан үш айдан артық жалғасатын болса, онда тараптардың кез келгені осы шарт бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
7. Қорытынды ережелер
21. Хат-хабар тиісті түрде ресімделген (хат-хабар бланкіде берілген немесе мөрмен бекітілген, басшының қолы қойылған және оның тіркеу нөмірі, күні болған жағдайда, ол тиісті түрде ресімделген болып саналады), қолма-қол табысталса, қатысушы тараптың мекенжайына почта арқылы (хабарламасы бар тапсырыс хатпен) немесе курьерлік байланыс арқылы жеткізілсе, ол тиісті түрде ұсынылған немесе жолданған болып саналады.
22. Осы шарт талаптарының, оның ішінде осы шарттың қолданылу мерзімінің кез келген өзгертілуі, тоқтатылуы, егер осы шартта өзгеше көзделмесе, тараптардың уәкілетті өкілдерінің қолдары қойылған тараптардың қосымша келісімімен ресімделеді.
23. Осы Шарт бойынша туындайтын барлық наразылықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Шартқа сәйкес берілуі тиіс. Бұл ретте Тараптар дауларды, наразылықтарды міндетті түрде сотқа дейінгі шешу тәртібі туралы келісті. Барлық жағдайларда қолданылатын заңнама Қазақстан Республикасының заңнамасы болып табылады.
24. Осы шарт барлық тараптардың уәкілетті өкілдері қолдарын қойған күннен бастап күшіне енеді және субсидиялау кестесіне сәйкес қарыз шарттарының мерзімі аяқталғанға дейін қолданылады.

25. Вопросы, не урегулированные настоящим договором,
регулируются законодательством Республики Казахстан.
26. Настоящий договор составлен в 6 (шести) экземплярах на
государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую
силу, по два экземпляра по одному на государственном и русском языках
для каждой из Сторон. В случае возникновения разночтений между
текстами настоящего договора на государственном и русском языках,
Стороны руководствуются текстом Договора на русском языке.
27. Приложения 1, 2 и 3 к настоящему договору являются его
неотъемлемой частью.
28. Адреса, банковские реквизиты, подписи сторон:
Рабочий орган:
Оператор:
Финансовый институт:
Приложение 1
к Договору субсидирования
ставок вознаграждения по кредитам
и лизингу технологического оборудования,
на приобретение сельскохозяйственных животных,
а также лизингу сельскохозяйственной техники
Форма
Заявка
на перечисление средств из бюджета на субсидирование
ставок вознаграждения по кредитам и лизингу
технологического оборудования, на приобретение
сельскохозяйственных животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники
"____" __________ 20__ года
Настоящим, финансовый институт ___________________________ в
рамках соответствующей бюджетной программы "Целевые текущие
трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на
субсидирование ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу
технологического оборудования и сельскохозяйственной техники" просит
Управление сельского хозяйства __________ области согласно договору
на субсидирование от "____" __________ 20___ года № _____ перечислить
средства из бюджета на счет финансового института № _________________
в сумме _______________________ тенге за ____________________ период.
Руководитель финансового института __________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Место печати (при наличии)
Приложение 2
к Договору субсидирования
ставок вознаграждения по кредитам
и лизингу технологического оборудования,
на приобретение сельскохозяйственных животных,
а также лизингу сельскохозяйственной техники
Форма
График субсидирования заемщиков
(согласно протоколу заседания комиссии № ___ от "__" _____ 20__ года)
№ №
Наименование заемщика
Номер, дата заключения кредитных договоров
Целевое назначение кредита/лизинга
Сумма кредитного договора, тенге
Срок возврата основного долга по кредитному договору
Срок погашения ставки вознаграждения по графику кредитного договора
Ставка вознаграждения, %
Сумма вознаграждения на весь срок кредитного договора, тенге
Общая
Субсидируемая
Уплачиваемая заемщиком
Общая
Субсидируемая
Уплачиваемая заемщиком
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого
продолжение таблицы
20__ год
Общая сумма вознаграждения, тенге
Сумма части ставки вознаграждения уплачиваемая государством (субсидируемая), тенге
Сумма части ставки вознаграждения уплачиваемая заемщиком, тенге
Всего:
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Всего:
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Всего:
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
продолжение таблицы
20__ год
Общая сумма вознаграждения, тенге
Сумма части ставки вознаграждения уплачиваемая государством (субсидируемая), тенге
Сумма части ставки вознаграждения уплачиваемая заемщиком, тенге
Всего:
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Всего:
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Всего:
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
Рабочий орган ___________ ___________________________________________
Место печати подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
(при его наличии)
Финансовый институт __________ ______________________________________
Место печати подпись (фамилия, имя, отчество (при его
наличии) (при его наличии)
Оператор _________ _______________________________________________
Место печати подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
(при его наличии)
Приложение 3
к Договору субсидирования
ставок вознаграждения по кредитам
и лизингу технологического оборудования,
на приобретение сельскохозяйственных животных,
а также лизингу сельскохозяйственной техники
Форма
Отчет о фактическом использовании субсидий
за____ квартал 20___года
Отчетный период ___ квартал 20___ года
Индекс: форма № 1-ГС
Периодичность: квартальная
Круг лиц представляющих: финансовый институт, оператор, управление
сельского хозяйства _________ области, города республиканского
значения и столицы.
Куда представляется: оператору, Управлению сельского хозяйства
_________ области, города республиканского значения и столицы,
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
Срок представления: финансовый институт ежеквартально, до 20 числа
месяца, следующего за отчетным периодом, в конце года до 10 декабря
(информация по состоянию на 1 декабря) и по итогам года (информация
по состоянию на 1 января следующего года) до 30 числа месяца,
следующего за отчетным периодом предоставляет оператору. Оператор
ежеквартально, до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом, в
конце года до 15 декабря (информация по состоянию на 1 декабря) и по
итогам года до 10 февраля (информация по состоянию на 1 января)
предоставляет Управлению сельского хозяйства _________ области,
города республиканского значения и столицы.
Наименование заемщика
ИИН/ БИН
№ и дата договора займа
Сумма кредита, тенге
Всего предусмотрено субсидий за весь срок действия договора (утверждено по протоколу комиссии), тенге
Всего перечислено субсидий, тенге
Отклонение (+, -) (+) переплата, (-) недостаток, тенге
Возврат неиспользованных субсидий управлению сельского хозяйства области, города республиканского значения и столицы (факт), тенге

25. Осы шартта реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
26. Осы шарт заңды күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде 6 (алты) данада, тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір-бірден екі данада жасалды. Осы шарттың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында қайшылықтар туындаған жағдайда, тараптар шарттың орыс тіліндегі мәтінін басшылыққа алады.
27. Осы Шартқа 1, 2 және 3-қосымшалар оның ажырамас бөлігі болып табылады.
28. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері, қолтаңбалары:
Жұмыс органы:
Оператор:
Қаржы институты:
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын
сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі
бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау шартына
1-қосымша
Нысан
Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын
сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының
лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға бюджеттен
қаражат аударуға арналған өтінім
20__жылғы "____" __________
_____________________________________ қаржы институты тиісті
"Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне
кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға
берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер" бюджеттік бағдарламасы
шеңберінде ________________ облысының Ауыл шаруашылығы басқармасынан
20___ жылғы ______________ № _____ субсидиялау шартына сәйкес
бюджеттен қаржы институтының № ________________________ шотына
____________________ кезеңге _____________________ теңге сомасында
қаражат аударуды сұрайды.
Қаржы институтының басшысы __________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған
жағдайда))
Мөр орны (бар болса)
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын
сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі
бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау шартына
2-қосымша
Нысан
Қарыз алушыларды субсидиялау кестесі
(комиссия отырысының 20__жылғы "___" ________ №___ хаттамасына
сәйкес)
Қарыз алушының атауы
Кредиттік шарттардың жасалған күні, нөмірі
Кредиттің/ лизингтің нысаналы мақсаты
Кредиттік шарттың сомасы, теңге
Кредиттік шарт бойынша негізгі борышты қайтару мерзімі
Кредиттік шарт кестесі бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеу мерзімі
Сыйақы мөлшерлемесі, %
Кредиттік шарттың барлық мерзіміне сыйақы сомасы, теңге
Жалпы
Субсидияланатын
Қарыз алушы төлейтін
Жалпы
Субсидияланатын
Қарыз алушы төлейтін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жиыны
кестенің жалғасы
20__жыл
Сыйақының жалпы сомасы, теңге
Мемлекет төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы (субсидияланатын), теңге
Қарыз алушы төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы, теңге
Барлығы:
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
Барлығы:
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
Барлығы:
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
кестенің жалғасы
20___ жыл
Сыйақының жалпы сомасы, теңге
Мемлекет төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы (субсидияланатын), теңге
Қарыз алушы төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы, теңге
Барлығы:
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
Барлығы:
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
Барлығы:
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
Жұмыс органы _______________________ ________________________________
Мөр орны қолы (тегі, әкесінің аты (бар болған
жағдайда)
Қаржы институты ____________________ ________________________________
Мөр орны қолы (тегі, әкесінің аты (бар болған
жағдайда)
Оператор ___________________________ ________________________________
Мөр орны қолы (тегі, әкесінің аты (бар болған
жағдайда)
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын
сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі
бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау шартына
3-қосымша
Нысан
20 ___ жылғы ____ тоқсан үшін субсидиялардың нақты пайдаланылуы
туралы есеп
Есепті кезең: 20 ___ жылғы ____ тоқсан
Индексі: № 1-ГС нысан
Кезеңділігі: тоқсандық
Ұсынатын тұлғалар тобы: қаржы институты, оператор, облысының, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасы.
Қайда ұсынылады: операторға, _________ облысының, республикалық маңызы бар қаланың және астананың Ауыл шаруашылығы басқармасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне.
Ұсыну мерзімі: қаржы институты тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін жыл соңында 10 желтоқсанға дейін (1 желтоқсандағы жағдай бойынша ақпарат) және жылдың қорытындылары бойынша (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-күніне дейін операторға береді. Оператор тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-күніне дейін, жыл соңында 15 желтоқсанға дейін (1 желтоқсандағы жағдай бойынша ақпарат) және жыл қорытындылары бойынша 10 ақпанға дейін (1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) облысының, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасы береді.
Қарыз алушының атауы
ЖСН/ БСН
Шарттың № және күні
Кредит сомасы, теңге
Шарттың бүкіл қолданылу мерзімі бойынша барлық көзделгені (комиссия хаттамасы бойынша бекітілген) теңге
Барлық аударылған субсидиялар, теңге
Ауытқу (+, -) (+) артық төлем, (-) жетіспеу, теңге
Пайдаланылмаған субсидияларды облыс, республикалық маңызы бар қала мен астананың Ауыл шаруашылығы басқармасына қайтару (нақты), теңге

1. Форма "Отчет о фактическом использовании субсидий за ____ квартал 20___ года" представляется финансовым институтом оператору ежеквартально, до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом, в конце года до 10 декабря (информация по состоянию на 1 декабря) и по итогам года (информация по состоянию на 1 января следующего года) до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
2. Оператор направляют форму "Отчет о фактическом использовании субсидий за ____ квартал 20___ года" в Управление сельского хозяйства области, города республиканского значения и столицы ежеквартально, до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом, в конце года до 15 декабря (информация по состоянию на 1 декабря) и по итогам года до 10 февраля (информация по состоянию на 1 января).
3. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Наименование заемщика" указывается заемщик, одобренный к субсидированию;
в графе 3 "ИИН/БИН" указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заемщика;
в графе 4 "№ и дата договора" указывается номер и дата договора займа заемщика;
в графе 5 "Сумма кредита, тенге" указывается общая сумма кредита заключенного договора займа, и единица измерения данного показателя;
в графе 6 "Всего предусмотрено субсидий за весь срок действия договора займа (утверждено по протоколу комиссии), тенге" указывается предусмотренная сумма субсидий на весь срок действия договора займа, и единица измерения данного показателя;
в графах 7, 8, 9 и 10 "Всего перечислено субсидий, тенге" указывается общий фактический объем перечисленных средств субсидий управлением сельского хозяйства области, города республиканского значения и столицы финансовому институту и за отчетный период финансовым институтом заемщику, и единица измерения данного показателя;
в графах 11 и 12 "Отклонение (+, -) (+) переплата, (-) недостаток, тенге" указывается разница между общими фактическими объемами перечисленных субсидий управлением сельского хозяйства области, города республиканского значения и столицы финансовому институту и финансовым институтом заемщику (графа 11 = графа 7 - графа 9), в том числе за отчетный период разница между перечисленными субсидиями управлением сельского хозяйства области, города республиканского значения и столицы финансовому институту и финансовым институтом заемщику (графа 12 = графа 8 - графа 10), и единица измерения данного показателя;
в графе 13 "Возврат неиспользованных субсидий рабочему органу (факт), тенге" указывается фактическая сумма неиспользованных субсидий, перечисленная финансовым институтом на счет управления сельского хозяйства области, города республиканского значения и столицы, и единица измерения данного показателя;

1. "20___жылғы ____ тоқсан үшін субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп" нысанын қаржы институты операторға тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін, жыл соңында 10 желтоқсанға дейін (1 желтоқсандағы жағдай бойынша ақпарат) және жылдың қорытындылары бойынша (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-күніне дейін ұсынады.
2. Оператор "20___жылғы ____ тоқсан үшін субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп" нысанын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасына тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-күніне дейін, жыл соңында 15 желтоқсанға дейін (1 желтоқсандағы жағдай бойынша ақпарат) және жылдың қорытындылары бойынша 10 ақпанға дейін (1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) жолдайды.
3. Нысан мынадай түрде толтырылады:
"№" деген 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
"Қарыз алушының атауы" деген 2-бағанда субсидиялауға мақұлданған қарыз алушы көрсетіледі;
"ЖСН/БСН" деген 3-бағанда қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Шарттың № және күні" деген 4-бағанда қарыз алушының қарыз шартының нөмірі және күні көрсетіледі;
"Кредит сомасы, теңге" деген 5-бағанда жасалған қарыз шартының жалпы кредит сомасы және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;
"Шарттың бүкіл қолданылу мерзімі бойынша барлық көзделгені (комиссия хаттамасы бойынша бекітілген), теңге" деген 6-бағанда қарыз шартының бүкіл қолданылу мерзіміне көзделген субсидия сомасы және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;
"Барлық аударылған субсидиялар, теңге" деген 7, 8, 9 және 10-бағандарда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасы қаржы институтына және қаржы институты есепті кезең үшін қарыз алушыға аударған субсидиялар қаражатының жалпы нақты көлемі және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;
"Ауытқу (+, -) (+) артық төлем, (-) жетіспеу, теңге" деген 11 және 12-бағандарда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасы қаржы институтына және қаржы институты қарыз алушыға аударған жалпы нақты субсидия көлемдері арасындағы айырмашылық (11-баған = 7-баған - 9-баған), оның ішінде есепті кезең үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасы қаржы институтына және қаржы институты қарыз алушыға аударған субсидиялар арасындағы айырмашылық (12-баған = 8-баған - 10-баған) және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;
"Пайдаланылмаған субсидияларды жұмыс органына қайтару (нақты), теңге" деген 13-бағанда қаржы институты облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасының есебіне аударған пайдаланылмаған субсидиялардың нақты сомасы және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;

в графе 14 "Остаток субсидий, находящийся на специальном счете финансового института (графа 11 - графа 13), тенге" указывается разница между суммой субсидий, перечисленных и списанных субсидий по договорам займа, и фактической суммой неиспользованных субсидий, возвращенных управлению сельского хозяйства области, города республиканского значения и столицы (графа 14 = графа 11 - графа 13), и единица измерения данного показателя.
Приложение 7
к Правилам субсидирования ставок
вознаграждения по кредитам и лизингу
технологического оборудования, на
приобретение сельскохозяйственных
животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники
Форма
"Согласовано"
Заместитель акима _____ области,
города республиканского значения и
столицы __________________________________
__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________________________________________
(подпись)
"____" __________________ 20__ года
Сведения
о реализации программы субсидирования ставок вознаграждения
по кредитам и лизингу технологического оборудования,
на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники за____ квартал 20___года
"____" ___________ 20__ года
Наименование государственного органа ________________________________
Полученная сумма средств из вышестоящего бюджета ____________________
_____________________________________________________________________
Средства из местного бюджета ________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование бюджетной программы)
_____________________________________________________________________
(код бюджетной программы (подпрограммы)
Наименование субъектов АПК
БИН
Наименование финансового института
Целевое назначение кредита/лизинга/наименование техники
Сумма договора займа, тысяч тенге
Сумма основного долга на момент подачи заявки субъектом АПК в финансовый институт, тысяч тенге
Общая ставка вознаграждения, %
Субсидируемая ставка вознаграждения, %
Субсидируемая сумма вознаграждения на весь срок кредитного договора, тысячтенге
Всего перечислено субсидий, тысяч тенге
Общее количество, единиц
договоров
техники и оборудования
предприятий
предприятий по переработке сельхозпродукции

"Қаржы институтының арнайы шотындағы субсидиялардың қалдығы (11-баған - 13-баған), теңге" деген 14-бағанда субсидиялар сомасы, қарыз шарттары бойынша есептелген және есептен шығарылған субсидиялардың сомасы және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасына қайтарылған пайдаланылмаған субсидиялардың нақты сомасы арасындағы айырмашылық (14 баған = 11-баған - 13-баған) және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі.
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын
сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі
бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
"Келісілді"
облыс, республикалық маңызы бар қала және астана
әкімінің орынбасары ____________________________
________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
________________________________________________
(қолы)
20__ жылғы "____" ______________________________
20 ___ жылғы ____ тоқсан үшін кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау бағдарламасын іске асыру туралы
мәліметтер
20__ жылғы "____" ________
Мемлекеттік органның атауы __________________________________________
Жоғарыда тұрған бюджеттен алынған қаражат сомасы ____________________
_____________________________________________________________________
Жергілікті бюджет қаражаты __________________________________________
_____________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламаның атауы)
_____________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) коды)
АӨК субъектілерініңатауы
БСН
Қаржы институтының атауы
Кредиттің/лизингтің нысаналы мақсаты және техниканың атауы
Қарыз шартының сомасы, мың теңге
АӨК субъектісі қаржы институтына өтінім берген сәтке негізгі борыштың сомасы, мың теңге
Жалпы сыйақы мөлшерлемесі, %
Субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі, %
Кредит шартының бүкіл мерзіміне субсидияланатын сыйақы сомасы, мың теңге
Аударылған жалпы субсидия, мың теңге
Жалпы саны, бірлік
шарттар
техники және жабдықтар
кәсіпорын
ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдейтін кәсіпорын

1. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 ноября 2014 года № 9-1/613 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9939, опубликованный 11 декабря 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 августа 2015 года № 9-1/723 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 ноября 2014 года № 9-1/613 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12079, опубликованный 1 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Пункт 1 перечня приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2015 года № 18- 03/947 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12314, опубликованный 3 декабря 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").

1. "Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 қарашадағы № 9-1/613 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9939 болып тіркелген, 2014 жылғы 11 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
2. "Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 қарашадағы № 9-1/613 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 5 тамыздағы № 9-1723 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12079 болып тіркелген, 2015 жылғы 1 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 қазандағы № 18-03/947 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрықтарының тізбесіндегі 1 бөлігіне өзгерістер енгізіледі (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12314 болып тіркелген, 2015 жылғы 3 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).