О внесении изменений в некоторые приказы Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан и Министра энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 июня 2016 года № 233. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2016 года № 13878. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 августа 2021 года № 289
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.08.2021 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 27 и пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан и Министра энергетики Республики Казахстан следующие изменения:
1) в приказе Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 15 мая 2013 года № 122-ө "Об утверждении Формы паспорта установки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8496, опубликованный в газете "Казахстанская правда" 23 октября 2013 года № 299 (27573)):
форму паспорта установки, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) в приказе исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 502 "Об утверждении форм отчетов об инвентаризации парниковых газов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11818, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 6 августа 2015 года):
форму отчета об инвентаризации парниковых газов для субъектов распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
форму отчета об инвентаризации парниковых газов для субъектов администрирования, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту по изменению климата Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа;

Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 2 маусымдағы № 233 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 5 шілдеде № 13878 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 4 тамыздағы № 289 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.08.2021 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі Заңының 27-бабына және 50-бабының 2-тармағына сәйкесБҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Қондырғы паспортының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 15 мамырдағы № 122-ө бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8496 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 23 қазандағы № 237 (28176) санында жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қондырғы паспортының нысаны осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2) "Парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 502 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11818 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 6 тамызда жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлу субъектілері үшін парниктік газдарды түгендеу туралы есеп нысаны осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әкімшілік субъектілері үшін парниктік газдарды түгендеу туралы есеп нысаны осы бұйрыққа3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Климаттың өзгеруі жөніндегі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
СОГЛАСОВАН
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Н. Айдапкелов
6 июня 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 2 июня 2016 года № 233
Приложение
к приказу Министра охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 15 мая 2013 года № 122-ө
форма
Паспорт установки
Индекс: форма № 1
Периодичность: первый год действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период.
Круг лиц представляющих: операторы установок, подпадающие под требования по квотированию выбросов парниковых газов в соответствии со статьей 94-2 Экологического кодекса Республики Казахстан.
Куда представляется: уполномоченный орган в области охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Срок представления:
до первого апреля первого года действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период.
1. Регистрационный номер паспорта установки (заполняется уполномоченным органом) _____________________________________________
2. Дата заполнения паспорта ___________________________________
3. Полное наименование оператора установки ____________________
4. Юридический адрес оператора установки ______________________
5. Телефон ____________________________________________________
6. Факс _______________________________________________________
7. Адрес электронной почты ____________________________________
8. Бизнес-идентификационный номер (далее - БИН) или индивидуальный идентификационный номер оператора установки __________
9. Основной вид деятельности оператора установки по общему классификатору видов экономической деятельности _____________________
10. Фамилия, имя, отчество – при наличии руководителя оператора установки (далее - ФИО) _____________________________________________

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет - порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
_________________ Н. Айдапкелов
2016 жылғы 6 маусым
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 2 маусымдағы
№ 233 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2013 жылғы 15 мамырдағы
№ 122-ө бұйрығына қосымша
нысан
Қондырғы паспорты
Индексі: № 1 нысан
Кезеңділігі: тиісті кезеңге бекітілген Парниктік газдар
шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспары қолданылатын алғашқы
жыл.
Ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы Экологиялық
кодексінің 94-2-бабына сәйкес парниктік газдар шығарындыларын
квоталау жөніндегі талаптарына түсетін қондырғылар операторлары.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы қоршаған ортаны қорғау
саласындағы уәкілетті орган.
Тапсыру мерзімі: тиісті кезеңге бекітілген Парниктік газдар
шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспары қолданылатын алғашқы
жылдың бірінші сәуіріне дейін.
1. Қондырғы паспортының тіркеу нөмірі (уәкілетті органмен
толтырылады) ________________________________________________________
2. Қондырғы паспортын толтыру күні ____________________________
3. Қондырғы операторының толық атауы __________________________
4. Қондырғы операторының заңды мекенжайы ______________________
5. Телефон ____________________________________________________
6. Факс _______________________________________________________
7. Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
8. Қондырғы операторының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі
- БСН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі _____________________________
9. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша
қондырғы операторының негізгі қызмет түрі ___________________________
10. Тегі, аты, әкесінің аты қондырғы операторы басшысы - болған
жағдайда (бұдан әрі - Т.А.Ә.) _______________________________________

11. ФИО ответственного лица за подготовку паспорта установки _____________________________________________________________________
12. Контактные данные ответственного лица _____________________
13. Данные по установке:
Код строки
Наименование показателей
Наименование установки
Наименование источника
№ источника
Вид деятельности по общему классификатору экономической деятельности
Географическое место расположение по общему классификатору административно-территориальных объектов
Вид используемого топлива или промышленного процесса, являющегося источником выбросов парниковых газов
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
1
2
3
4
14. Характеристики используемой технологии, мощности и временного периода работы для каждого источника (котлы для производства пара или горячей воды, источники тепловой энергии, необходимой для различных технологических процессов, цементные или плавильные печи, стационарные системы для транспортировки углеродного сырья, сжигание попутного газа на факелах, технологические процессы, связанные с выбросами парниковых газов).
15. Расчеты, обосновывающие получение (изменение) объема квот на выбросы парниковых газов*.
16. Подпись руководителя оператора установки, печать __________
17. Подтвержден _______________________________________________
1) полное наименование аккредитованного органа по валидации и верификации, БИН;
2) номер и срок аттестата об аккредитации;
3) юридический адрес аккредитованного органа по валидации и верификации;
4) телефон, факс;
5) электронная почта;
6) ФИО лица, ответственного за верификацию;
7) подтверждение выбросов парниковых газов в следующем объеме*:
_____ тонн двуокиси углерода;
_____ тонн общих выбросов ПГ в эквиваленте двуокиси углерода;
8) подпись руководителя аккредитованного органа по валидации и верификации (ФИО), печать.
* - заполняется операторами новых установок, операторами установок субъектов администрирования, эксплуатация которых в период действия Национального плана подпадает под требования пункта 1 статьи 94-2 Экологического Кодекса и в целях получения дополнительного объема квот на выбросы парниковых газов.
Пояснение по заполнению "Формы паспорта установки"
1. Паспорт установки (далее – Паспорт) разработан в соответствии со статьей 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года.
2. Паспорт представляется операторами установок, подпадающими под требования по квотированию выбросов парниковых газов в соответствии со статьей 94-2 Экологического кодекса Республики Казахстан, до первого апреля первого года действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период.

11. Қондырғы паспортын даярлауға жауапты адамның Т.А.Ә. _______
12. Жауапты адамның байланыс деректері ________________________
13. Қондырғы бойынша деректер: ________________________________
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
Қондырғының атауы
Көздің атауы
Көздің №
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша қызмет түрі
Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы бойынша географиялық орналасқан жері
Парниктік газдар шығарындыларының көзі болып табылатын қолданылатын отын немесе өнеркәсіптік процесс түрі
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
1
2
14. Әрбір көз үшін қолданылатын технология, қуат пен жұмыстың
уақыт кезеңінің сипаттамалары (бу мен ыстық су өндіру үшін
қазандықтар, түрлі технологиялық процестер үшін қажетті жылу энергия
көздері, цемент немесе балқыту пештері, көміртегі шикізаты тасымалдау
үшін стационарлық жүйелер, алауларда ілеспелі газды жағу, парниктік
газдар шығарындыларымен байланысты технологиялық процестер).
15. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар алуды (өзгеруді)
негіздейтін есептер*.
16. Қондырғы операторы басшысының қолы, мөр ___________________
17. Валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган
___________________________________________________________ расталған
1) валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның
толық атауы, БСН;
2) аккредиттеу туралы куәліктің нөмірі және мерзімді;
3) валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның
заңды мекенжайы;
4) телефон, факс;
5) электрондық пошта мекенжайы;
6) верификацияға жауапты адамның Т.А.Ә;
7) көлемдегі: __ тонна көміртегі қос тотығының парниктік газдар
шығарындылары;
_____ тонна көміртегінің қос тотығына тең келетін ПГ жалпы
шығарындылары растауы*;
8) валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган
басшының қолы, мөр.
*- квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңінде
пайдаланылуы Экологиялық кодекстің 94-2-бабының 1-тармағының
талаптарына түсетін әкімшілік субъектілерінің қондырғы операторлары
үшін, жаңа қондырғы операторлар үшін және парниктік газдар
шығарындыларына қосымша көлемді алу мақсатында толтырады.
"Қондырғы паспортының нысанын" толтыру бойынша түсініктеме
1. Қондырғы паспорты (бұдан әрі - Паспорт) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабына сәйкес әзірленді.
2. Паспортты Экологиялық кодекстің 94-2-бабына сәйкес парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарына түсетін қондырғылар операторлары, тиісті кезеңге бекітілген парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспары қолданылатын алғашқы жылдың бірінші сәуіріне дейін ұсынады.

3. Паспорт заполняется следующим образом:
в разделе 1 указывается регистрационный номер паспорта установки (заполняется уполномоченным органом);
в разделе 2 указывается дата заполнения паспорта;
в разделе 3 указывается полное наименование оператора установки;
в разделе 4 указывается юридический адрес оператора установки;
в разделе 5 указывается контактный телефон оператора установки;
в разделе 6 указывается факс оператора установки;
в разделе 7 указывается электронный адрес оператора установки;
в разделе 8 указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер оператора установки;
в разделе 9 указывается основной вид деятельности оператора установки по общему классификатору видов экономической деятельности;
в разделе 10 указываются данные руководителя оператора установки (фамилия, имя, отчество – при наличии);
в разделе 11 указываются данные ответственного лица за подготовку паспорта установки (фамилия, имя и отчество – при наличии);
в разделе 12 указываются контактные данные ответственного лица за подготовку паспорта установки.
4. В разделе 13 указываются данные по установке:
в графе Б "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе В "Наименование источника" указывается полное наименование источника, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе Г "№ источника" указывается номер источника в пределах от 0001 до 5999 согласно схеме их расположения, которая составляется и хранится у оператора установки. При появлении нового источника ему присваивается номер, ранее не использовавшийся. При ликвидации источника его номер в дальнейшем не используется;
в графе Д "Вид деятельности по общему классификатору экономической деятельности" указывается вид деятельности установки по общему классификатору экономической деятельности;
в графе Е "Географическое месторасположение по общему классификатору административно-территориальных объектов" указывается географическое месторасположение установки по общему классификатору административно-территориальных объектов;
в графе Ж "Вид используемого топлива или промышленного процесса, являющегося источником выбросов парниковых газов" указывается вид используемого топлива или промышленного процесса установки, являющегося источником выбросов парниковых газов.
5. В разделе 14 указываются характеристики используемой технологии, мощности и временного периода работы для каждого источника.
6. В разделе 15 указываются расчеты, обосновывающие получение (изменение) объема квот на выбросы парниковых газов. Данный пункт заполняется операторами новых установок, операторами установок субъектов администрирования, эксплуатация которых в период действия Национального плана подпадает под требования пункта 1 статьи 94-2 Экологического Кодекса и в целях получения дополнительного объема квот на выбросы парниковых газов.

3. Паспорт мынадай түрде толтырылады:
1-бөлімде қондырғы паспортының тіркеу нөмірі көрсетіледі (уәкілетті орган толтырады);
2-бөлімде қондырғы паспортын толтыру күні көрсетіледі;
3-бөлімде қондырғы операторының толық атауы көрсетіледі;
4-бөлімде қондырғы операторының заңды мекенжайы көрсетіледі;
5-бөлімде байланыс телефоны көрсетіледі;
6-бөлімде қондырғы операторының факсы көрсетіледі;
7-бөлімде қондырғы операторының электрондық поштасы көрсетіледі;
8-бөлімде қондырғы операторының бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
9-бөлімде экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша қондырғы операторының негізгі қызмет түрі көрсетіледі;
10-бөлімде қондырғы операторы басшысының деректері көрсетіледі (Тегі, аты, әкесінің аты - болған жағдайда);
11-бөлімде жауапты тұлғаның деректер көрсетіледі (Тегі, аты, әкесінің аты - болған жағдайда);
12-бөлімде қондырғы паспортын даярлауға жауапты адамның байланыс деректері көрсетіледі.
4. 13-бөлімде қондырғы бойынша деректер көрсетіледі:
"Қондырғының атауы" деген Б-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көздің атауы" деген В-бағанда парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын көздің атауы көрсетіледі;
"Көздің №" деген Г-бағанда қондырғы операторында жасалатын және сақталатын олардың орналастыру сызбасына сәйкес көздің нөмірі 0001-ден 5999 араласында көрсетіледі. Жаңа көз пайда болған кезде оған ертеде пайдаланылмаған нөмір беріледі. көз жойылған кезде, оның нөмірі бұдан әрі қолданылмайды;
"Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша қызмет түрі" деген Д-бағанда экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша қызмет түрі көрсетіледі;
"Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы бойынша географиялық орналасқан жері" деген Е-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы бойынша географиялық орналасқан жері көрсетіледі;
"Парниктік газдар шығарындыларының көзі болып табылатын қолданылатын отын немесе өнеркәсіптік процесс түрі" деген Ж-бағанда парниктік газдар шығарындыларының көзі болып табылатын қолданылатын отын немесе өнеркәсіптік процесс түрі көрсетіледі.
5. 14-бөлімде әрбір көз үшін қолданылатын технология, қуат пен жұмыстың уақытша кезеңінің сипаттамалары көрсетіледі.
6. 15-бөлімде парниктік газдар шығарындыларына квоталар алуды (өзгеруді) негіздейтін есептер көрсетіледі. Осы тармағы квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңінде пайдаланылуы Экологиялық кодекстің 94-2-бабының 1-тармағының талаптарына түсетін әкімшілік субъектілерінің қондырғы операторлары үшін, жаңа қондырғы операторлар үшін және парниктік газдар шығарындыларына қосымша көлемді алу мақсатында толтырады.

7. В разделе 16 указывается подпись руководителя оператора установки, фамилия, имя, отчество при наличии, ставится печать.
8. В разделе 17 указывается подтверждение Паспорта аккредитованным органом по валидации и верификации:
в подпункте 1) указывается полное наименование аккредитованного органа по валидации и верификации, БИН;
в подпункте 2) указывается номер и срок аттестата об аккредитации;
в подпункте 3) указывается юридический адрес аккредитованного органа по валидации и верификации;
в подпункте 4) указывается номер телефона, факса верификатора;
в подпункте 5) указывается электронная почта верификатора;
в подпункте 6) указывается фамилия, имя, отчество при наличии, ответственного за верификацию;
в подпункте 7) указывается подтверждаемый объем выбросов парниковых газов в тоннах двуокиси углерода, а также объем общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода. Данный пункт заполняется операторами новых установок, операторами установок субъектов администрирования, эксплуатация которых в период действия Национального плана подпадает под требования пункта 1 статьи 94-2 Экологического Кодекса и в целях получения дополнительного объема квот на выбросы парниковых газов;
в подпункте 8) указывается подпись руководителя аккредитованного органа по валидации и верификации с фамилией, именем, отчеством при наличии, печать.
Приложение 2
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 2 июня 2016 года № 233
Приложение 1
к приказу и.о. Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 июля 2015 года № 502
форма 1
Отчет об инвентаризации парниковых газов
для субъектов распределения квот на выбросы парниковых газов
Индекс: форма № 1
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих: операторы установок, подпадающие под требования по квотированию выбросов парниковых газов в соответствии со статьей 94-2 Экологического кодекса Республики Казахстан.
Куда представляется: уполномоченный орган в области охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Срок представления: до 1 апреля года, следующего за отчетным.
Отчет об инвентаризации парниковых газов для субъектов
распределения квот на выбросы парниковых газов
1. Полное наименование, бизнес-идентификационный номер (далее - БИН) или индивидуальный идентификационный номер оператора установки ___________________________________________________________
2. Юридический адрес оператора установки (область, район/город, населенный пункт) ___________________________________________________
3. Вид деятельности, по которому осуществляется квотирование выбросов парниковых газов по общему классификатору видов экономической деятельности __________________________________________

7. 16-бөлімде қондырғы операторы басшысының қолы, тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты көрсетіледі, мөр қойылады.
8. 17-бөлімде валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның паспортты растауы көрсетіледі:
1) тармақшасында валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның толық атауы, БСН көрсетіледі;
2) тармақшасында аккредиттеу туралы куәліктің нөмірі және мерзімі көрсетіледі;
3) тармақшасында валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның заңды мекенжайы көрсетіледі;
4) тармақшасында верификатордың телефоны, факсы көрсетіледі;
5) тармақшасында верификатордың электрондық поштасы мекенжайы көрсетіледі;
6) тармақшасында верификацияға жауапты адамның болған жағдайда тегі, аты және әкесінің аты көрсетіледі;
7) тармақшасында көміртегі қос тотығының тоннасында парниктік газдар шығарындыларының расталған көлемі, және тонна көміртегінің қос тотығына тең келетін ПГ жалпы шығарындыларының расталған көлемі көрсетіледі. Осы тармағы квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңінде пайдаланылуы Экологиялық кодекстің 94-2-бабының 1-тармағының талаптарына түсетін әкімшілік субъектілерінің қондырғы операторлары үшін, жаңа қондырғы операторлар үшін және парниктік газдар шығарындыларына қосымша көлемді алу мақсатында толтырады;
8) тармақшасында валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган басшысының болған жағдайда тегі, аты және әкесінің аты көрсетіледі, мөр қояды.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 2 маусымдағы
№ 233 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
міндетін атқарушысының
2015 жылғы 28 шілдедегі
№ 502 бұйрығына
1-қосымша
1-нысан
Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлу субъектілері үшін
парниктік газдарды түгендеу туралы есеп
Индексі: № 1 нысан
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынатын тұлғалар тобы: Экологиялық кодекстің 94-2-бабына сәйкес парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарына түсетін қондырғылар операторлары.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган.
Тапсыру мерзімі: есептіден кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін.
Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлу субъектілері үшін
парниктік газдарды түгендеу туралы есеп
1. Қондырғы операторының толық атауы, бизнес-сәйкестендіру
нөмірі (бұдан әрі- БСН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі ____________
2. Қондырғы операторының заңды мекенжайы (аудан, қала, ауыл)________________________________________________________________
3. Экономикалық қызмет түрінің жалпы сыныптауышы бойынша
парниктік газдар шығарындыларын квоталауды жүзеге асыратын қызмет
түрі ________________________________________________________________

12. Изменения в плане мониторинга за отчетный год
Код строки
Наименование показателей
Наименование установки
Наименование источника
№ источника
Периодичность в соответствии с планом мониторинга
Отклонения от плана мониторинга
Причины отклонения
Примечание
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
1
2
3
13. Подпись руководителя оператора установки (ФИО), печать
14. Отчет подтвержден аккредитованным органом по валидации и верификации (далее – аккредитованный орган)*_________________________
с уровнем заверения (разумный или ограниченный) _______________
1) полное наименование аккредитованного органа, осуществляющего верификацию, БИН;
2) номер и срок аттестата об аккредитации или дата, серия, номер свидетельства об аккредитации;
3) юридический адрес аккредитованного органа;
4) телефон, факс;
5) электронная почта;
6) ФИО, ответственного за верификацию;
7) подтверждение выбросов парниковых газов в следующем объеме:
_____ тонн двуокиси углерода;
_____ тонн общих выбросов ПГ в эквиваленте двуокиси углерода;
8) подпись руководителя аккредитованного органа (ФИО), печать.
*- верификация отчета об инвентаризации парниковых газов осуществляется независимыми аккредитованными организациями, осуществляющими валидацию и верификацию, до 1 января 2018 года.
Пояснение по заполнению
"Формы отчета об инвентаризации парниковых газов для субъектов
распределения квот на выбросы парниковых газов"
1. Форма отчета об инвентаризации парниковых газов для субъектов распределения квот на выбросы парниковых газов (далее – Форма) разработана в соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года.
2. Форма представляется операторами установок, подпадающими под требования по квотированию выбросов парниковых газов в соответствии со статьей 94-2 Экологического кодекса Республики Казахстан, ежегодно до 1 апреля года, следующего за отчетным.
3. Форма заполняется следующим образом:
в разделе 1 указывается полное наименование и бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер оператора установки;
в разделе 2 указывается юридический адрес оператора установки (область, район/город, населенный пункт);
в разделе 3 указывается вид деятельности, по которому осуществляется квотирование выбросов парниковых газов по общему классификатору видов экономической деятельности;
в разделе 4 указывается ответственное лицо по отчету об инвентаризации парниковых газов (Фамилия, имя и отчество – при наличии);
в разделе 5 указываются контактные данные ответственного лица по отчету об инвентаризации парниковых газов;
в разделе 6 указывается отчетный год, по итогам которого разработан отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов.

12. Есептік жыл ішінде мониторинг жоспарындағы өзгерістер
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
Қондырғының атауы
Көздің атауы
Көздің №
Мониторинг жоспарымен сәйкес мерзімділік
Мониторинг жоспарынан ауытқу
Ауытқу себептері
Ескертпе
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
1
2
3
13. Қондырғы операторы басшысының қолы (ТАӘ, мөр
14. Есепті валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген
орган _______________________________________________________ растады
куәландыру деңгейімен (саналы немесе шектеулі) ________ растады
1) верификацияны жүзеге асыратын валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның толық атауы, БСН;
2) аккредиттеу туралы куәліктің нөмірі және мерзімді;
3) валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның
заңды мекенжайы;
4) телефон, факс;
5) электрондық мекенжайы;
6) верификацияға жауапты адамның ТАӘ
8) көлемдегі: _____ тонна көміртегі қос тотығының парниктік
газдар шығарындылары;
______ тонна көміртегінің қос тотығына тең келетін ПГ жалпы
шығарындылары растауы;
9) валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган
басшысының қолы (ТАӘ), мөр.
*- валидацияны және верификацияны жүзеге асыратын тәуелсіз
аккредиттелген ұйым парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы
есепті верификациялауды 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін жүзеге асырады.
"Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлу субъектілері үшін
парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысанын" толтыру
бойынша түсініктеме
1. Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлу субъектілері үшін парниктік газдарды түгендеу туралы есебі (бұдан әрі - Нысан) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Нысанды Экологиялық кодекстің 94-2-бабына сәйкес парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарына түсетін қондырғылар операторлары жыл сайын, есептіден кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін ұсынады.
3. Нысан келесідей түрде толтырылады:
1-бөлімде қондырғы операторының толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
2-бөлімде қондырғы операторының заңды мекенжайы (аудан, қала, ауыл) көрсетіледі;
3-бөлімде экономикалық қызмет түрінің жалпы сыныптауышы бойынша парниктік газдар шығарындыларын квоталауды жүзеге асыратын қызмет түрі көрсетіледі;
4-бөлімде парниктік газдарды түгендеу туралы есеп бойынша жауапты адам (Тегі, аты, әкесінің аты - болған жағдайда);
5-бөлімде парниктік газдарды түгендеу туралы есеп беру бойынша жауапты адамның байланыс деректері көрсетіледі;
6-бөлімде есептік жыл көрсетіледі.

4. В разделе 7 указывается фактический объем выбросов парниковых газов за отчетный год по стационарным источникам или мобильным источникам, приравненным к стационарным:
в графе Б "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе В "Наименование источника" указывается полное наименование источника, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе 7.1 "№ источника" указывается номер источника в пределах от 0001 до 5999 согласно схеме их расположения, которая составляется и хранится у оператора установки. При появлении нового источника ему присваивается номер, ранее не использовавшийся. При ликвидации источника его номер в дальнейшем не используется;
в графе 7.2 "Объем выбросов двуокиси углерода, тонн" указывается объем выбросов двуокиси углерода в тоннах;
графа "Объем выбросов метана" разделяется на графы 3 и 4. В графе 3 указывается объем выбросов метана в тоннах, в графе 4 указывается объем выбросов метана в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
графа "Объем выбросов закиси азота" разделяется на графы 5 и 6. В графе 5 указывается объем выбросов закиси азота в тоннах, в графе 6 указывается объем выбросов закиси азота в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
графа "Объем выбросов перфторуглеродов" разделяется на графы 7 и 8. В графе 7 указывается объем выбросов перфторуглеродов в тоннах, в графе 8 указывается объем выбросов перфторуглеродов в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе 7.9 "Объем выбросов парниковых газов эквиваленте тонны двуокиси углерода, всего" указывается общий объем выбросов по всем парниковым газам по каждому источнику. Объем выбросов парниковых газов указывается в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе 7.10 "Общий объем выбросов двуокиси углерода по всем источникам, тонн" указывается общий объем выбросов двуокиси углерода по всем источникам в тоннах;
в графе 7.11 "Общий объем выбросов парниковых газов по всем источникам в эквиваленте тонны двуокиси углерода" указывается общий объем выбросов парниковых газов по всем источникам в эквиваленте тонны двуокиси углерода.
5. В разделе 8 указывается полное наименование каждой использованной методики по расчету объемов выбросов парниковых газов с указанием использования уровня расчетов.
6. В разделе 9 указываются коэффициенты, использованные для расчетов:
в графе Б "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе В "Наименование источника" указывается полное наименование источника, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе 9.1 "№ источника" указывается номер источника в пределах от 0001 до 5999 согласно схеме их расположения, которая составляется и хранится у оператора установки. При появлении нового источника ему присваивается номер, ранее не использовавшийся. При ликвидации источника его номер в дальнейшем не используется;

4. 7-бөлімде стационарлық көздер немесе стационарлыққа теңестірілген мобильді көздер бойынша есептік жыл ішіндегі парниктік газдар шығарындыларының нақты көлемі көрсетіледі:
"Қондырғының атауы" деген Б-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көздің атауы" деген В-бағанда парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын көздің толық атауы көрсетіледі;
"Көздің №" деген Г-бағанда қондырғы операторында жасалатын және сақталатын олардың орналастыру сызбасына сәйкес көздің нөмірі 0001-ден 5999 араласында көрсетіледі. Жаңа көз пайда болған кезде оған ертеде пайдаланылмаған нөмір беріледі. Көз жойылған кезде, оның нөмірі бұдан әрі қолданылмайды;
"Көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі, тонна" деген 7.2-бағанда көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі тоннада көрсетіледі;
"Метан шығарындыларының көлемі" деген баған 3 пен 4-ші бағанға бөлінеді: 3 бағанда метан шығарындыларының көлемі тоннада көрсетіледі; 4 бағанда көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін метан шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Азот қышқылы шығарындыларының көлемі" деген баған 5 пен 6-ші бағанға бөлінеді: 5 бағанда азот қышқылы шығарындыларының көлемі тоннада көрсетіледі; 6-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін азот қышқылы шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Перфторкөміртегілері шығарындыларының көлемі" деген баған 7 және 8-ші бағанға бөлінеді: 7-бағанда Перфторкөміртегілері шығарындыларының көлемі тоннада көрсетіледі; 8-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін Перфторкөміртегілері шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін парниктік газдар шығарындыларының көлемі, барлығы" деген 7.9-бағанда әрбір көздің барлық парниктік газдары бойынша жалпы көлемі көрсетіледі. Көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін парниктік газдар шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Көміртегі қос тотығы шығарындыларының барлық көздер бойынша жалпы көлемі, тонна" деген 7.10-бағанда барлық көздер бойынша көміртегі қос тотығы шығарындыларының жалпы көлемі көрсетіледі;
"Көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін барлық көздер бойынша парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемі" деген 7.11-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасына тең келетін барлық көдер бойынша парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемі көрсетіледі.
5. 8-бөлімде пайдаланылған есептеудің деңгейімен әрбір пайдаланылған есептеу әдістемесінің толық атауы көрсетіледі.
6. 9-бөлімде есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер көрсетіледі:
"Қондырғының атауы" деген Б-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көздің атауы" деген В-бағанда парниктік газдар шығарындыларына көздері болып табылатын толық атауы көрсетіледі;
"Көздің №" деген Г-бағанда қондырғы операторында жасалатын және сақталатын олардың орналастыру сызбасына сәйкес көздің нөмірі 0001-ден 5999 араласында көрсетіледі. Жаңа көз пайда болған кезде оған ертеде пайдаланылмаған нөмір беріледі. Көз жойылған кезде, оның нөмірі бұдан әрі қолданылмайды;

графа "Потребленное топливо" делится на графы 2 и 3. В графе 2 указывается вид использованного потребленного топлива, в графе 3 указывается фактический объем использованного потребленного топлива (в натуральных единицах);
графа "Произведенная продукция за отчетный год" делится на графы 4, 5 и 6. В графе 4 указывается вид произведенной продукции, в графе 5 указывается количество произведенной продукции в натуральных единицах, в графе 6 указывается объем выбросов парниковых газов от производства каждого вида продукции в тоннах;
графа "Коэффициенты, использованные для расчетов" подразделяется на графы 7, 8, 9. В графе 7 указывается коэффициент теплотворного нетто-значения, в единицах - терраДжоуль на тонну топлива; в графе 8 в случае сжигания топлива указывается коэффициент окисления либо коэффициент преобразования в случае промышленных процессов, в графе 9 указывается коэффициент выбросов углерода, в единицах - тонн на терраДжоуль или единица продукции.
7. В разделе 10 указывается изменение данных установок, которые произошли за отчетный год:
в графе Б "Вид деятельности" указывается вид деятельности, по которому произошли изменения;
в графе В "Изменение данных установок за отчетный год" описываются изменения установки, которые произошли за отчетный год;
в графе Г "Примечание" указываются примечания;
в строке 10.1 "приобретение" указывается, было ли приобретение за отчетный год;
в строке 10.2 "отчуждение" указывается, было ли отчуждение за отчетный год;
в строке 10.3 "аутсорсинг" указывается, осуществлялся ли аутсорсинг за отчетный год;
в строке 10.4 "сокращение производства" указывается, было ли произведено сокращение производства;
в сроке 10.5 "расширение производства" указывается, было ли произведено расширение производства;
в строке 10.6 "осуществление мероприятий по энергоэффективности и энергосбережению, переход на другую технологию или топливо" указываются мероприятия по энергоэффективности и энергосбережению, переход на другую технологию или топливо;
в строке 10.7 "осуществление внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов (объем парниковых газов)" указывается объем парниковых газов, который был сокращен в результате осуществления внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов;
в строке 10.8 "изменение методологии расчетов (плана мониторинга) (да/нет)" указывается, было или не было произведено изменение методологии расчетов;
в строке 10.9 "другие" указываются иные причины изменений, которые произошли по установкам в течение отчетного года.

"Тұтынылған отын" деген баған 2 және 3 бағандарға бөлінеді: 2-бағанда пайда болған тұтынылған отынның түрі көрсетіледі, 3-бағанда натуралды бірлікте пайда болған тұтынылған отынның нақты көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда өндірілген өнім" деген баған 4,5 және 6 бағандарға бөлінеді: 4-бағанда өндірілген өнімнің түрі көрсетіледі, 5-бағанда натуралды бірлікте өндірілген өнімнің мөлшері көрсетіледі, 6-бағанда әрбір өндірілген өнімнен парниктік газдар шығарындыларының көлемі тоннада көрсетіледі;
"Есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер" деген баған 7,8,9- бағандарға бөлінеді: 7-бағанда жылу шығару нетто-мағынасының коэффициенті, тонна отынға терраДжоуль бірліктерінде көрсетіледі; 8-бағанда тотығы коэффициенті отын жағу жағдайында немесе өзгеру коэффициенті өнеркәсіптік процестер жағдайында көрсетіледі; 9-бағанда көміртегі шығарындыларының коэффициенті, терраДжоуль тоннасында немесе өнім бірлігін көрсетіледі.
7. 10-бөлімде есептік жыл ішінде қондырғылар деректерінің өзгеруі көрсетіледі:
"Қызмет түрі" деген Б-бағанда өзгерген қызмет түрі көрсетіледі;
"Есептік жыл ішіндегі қондырғылар деректерінің өзгеруі" деген В-бағанда есептік жыл ішіндегі қондырғылар деректерінің өзгеруі сипатталады;
"Ескертпе" деген Г-бағанда ескертпелер көрсетіледі;
"сатып алу" деген 10-1 жолында есептік жылы болған сатып алу көрсетіледі;
"иеліктен алу" деген 10-2 жолында есептік жылы болған иеліктен алынғандар көрсетіледі;
"аутсорсинг" деген 10-3 жолында есептік жылы болған аутсорсинг көрсетіледі;
"өндірісті қысқарту" деген 10-4 жолында қысқартылған өндіріс көрсетіледі;
"өндірісті кеңейту" деген 10-5 жолында болған өндірісті кеңейту көрсетіледі;
"энергияны тиімді пайдалану және энергияны үнемдеу бойынша іс-шараларды жүзеге асыру, басқа технология немесе отынға көшу" деген 10-6 жолында энергияны тиімді пайдалану және энергияны үнемдеу бойынша іс-шараларды жүзеге асыру, басқа технология немесе отынға көшу көрсетіледі;
"парниктік газдар шығарындыларын (парниктік газдар көлемі) азайту бойынша ішкі жобаларды жүзеге асыру" деген 10-7 жолында парниктік газдар шығарындыларын азайту бойынша ішкі жобаларды жүзеге асыру нәтижесінде қысқартылған парниктік газдар көлемі көрсетіледі;
"есептеу әдіснамасының (мониторинг жоспарының өзгеруі (иә/жоқ" деген 10-8 жолында есептеу әдіснамасының өзгертілгені немесе өзгертілмегені көрсетіледі;
"басқалар" деген 10-9 жолында есепті жыл ішінде қондырғылар бойынша болған басқа өзгерістер көрсетіледі.

8. В разделе 11 указываются сведения по углеродным единицам (полученным, приобретенным, отчужденным и переданным) по каждой установке:
в графе Б "Вид углеродной единицы" указывается вид углеродной единицы;
в графе 11.1 "Полученные единицы квот на период действия Национального плана распределения квот" указывается объем единиц квот, полученный на период действия Национального плана распределения квот;
в графе 11.2 "Остаток полученных единиц квот на период действия Национального плана распределения квот" указывается остаток полученных единиц квот на период действия Национального плана распределения квот с учетом погашенных единиц квот за прошлый отчетный период;
в графе 11.3 "Дополнительный объем квот, выданный за отчетный год" указывается дополнительный объем единиц квот, выданный уполномоченным органом в отчетном году;
в графе 11.4 "Приобретенные за отчетный год" указывается объем единиц квот, приобретенный на отчетный год;
в графе 11.5 "Квоты, планируемый к приобретению за отчетный год" указывается объем единиц квот, планируемый к приобретению за отчетный год;
в графе 11.6 "Планируемые к получению единицы внутреннего сокращения за отчетный год" указывается объем единиц внутреннего сокращения, планируемый к получению за отчетный год;
в графе 11.7 "Отчужденные за отчетный год" указывается объем единиц квот, отчужденный на отчетный год;
в графе 11.8 " Планируемые к отчуждению за отчетный год" указывается объем единиц квот, планируемый к отчуждению за отчетный год;
в графе 11.9 "Переданные для погашения квоты за отчетный год" указывается объем единиц квот, переданный для погашения квоты за отчетный год;
в графе 11.10 "Планируемые к передаче погашения квоты за отчетный год" указывается объем единиц квот, переданный для погашения квоты за отчетный год;
в строке 11.1 "Единицы квот" указывается объем единиц квот, по графам Б, 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.7, 11.8, 11.9, 11.10;
в строке 11.2 "Единицы внутренних сокращений выбросов" указывается объем единиц внутренних сокращений выбросов парниковых газов;
в строке 11.3 "Всего" указывается общий объем единиц квот, по графам Б, 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8,11.9.
9. В разделе 12 указываются изменения в плане мониторинга за отчетный год:
в графе Б "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе В "Наименование источника" указывается полное наименование источника, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе Г "№ источника" указывается номер источника в пределах от 0001 до 5999 согласно схеме их расположения, которая составляется и хранится у оператора установки. При появлении нового источника ему присваивается номер, ранее не использовавшийся. При ликвидации источника его номер в дальнейшем не используется;
в графе Д "Периодичность в соответствии с планом мониторинга" указывается периодичность мониторинга в соответствии с планом мониторинга;
в графе Е "Отклонения от плана мониторинга " указываются отклонения от плана мониторинга;
в графе Ж "Причины отклонения" указываются причины отклонения от плана мониторинга;
в графе З "Примечание" указываются примечания.

8. 11-бөлімде әр қондырғы үшін көміртегі бірліктері бойынша мәліметтер (алынған, сатып алынған, иеліктен шығарылған және берілген) көрсетіледі:
"Көміртегі бірлігінің түрі" деген Б-бағанда көміртегі бірлігінің түрі көрсетіледі;
"Квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне алынған көміртегі бірлігі" деген 11.1-бағанда квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне алынған квота бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне қалған көміртегі бірлігі" деген 11.2-бағанда тиісті кезеңге квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне қалған көміртегі бірлігі көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда қосымша көлемді алған" деген 11.3-бағанда есептік жылда қосымша көлемді алған көміртегі бірлігі көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда сатып алынған" деген 11.4-бағанда есептік жылда сатып алынған квота бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда сатып алу жоспарланған квота бірліктері" деген 11.5-бағанда есептік жылда сатып алуға жоспарланған квота бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда алу жоспарланған ішкі азаюының бірлігі" деген 11.6-бағанда есептік жылда алу жоспарланған ішкі азаюының бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда иеліктен шығарылған" деген 11.7-бағанда есептік жылда иеліктен шығарылған квота бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда иеліктен шығару жоспарланған" деген 11.8-бағанда есептік жылда иеліктен шығару жоспарланған квота бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда квотаны өтеу үшін берілген" деген 11.9-бағанда есептік жылда квотаны өтеу үшін берілген квота бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда квотаны өтеу үшін беру жоспарланған" деген 11.10-бағанда есептік жылда квотаны өтеу үшін беру жоспарланған квота бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Квота бірліктері" деген 11-1 жолында Б-11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.7, 11,8 11.9, 11.10 бағандары бойынша квота бірліктерінің жалпы көлемі көрсетіледі;
"Шығарындылардың ішкі азаюының бірліктері" деген 11-2 жолында Парниктік газдар шығарындыларың ішкі азаюы бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Барлығы" деген 11-3 жолында Б-11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7,11.8, 11.9, 11.10 бағандары бойынша квота бірліктернің жалпы көлемі көрсетіледі.
9. 12-бөлімде есептік жыл ішінде мониторинг жоспарындағы өзгерістер көрсетіледі:
"Қондырғының атауы" деген Б-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көздің атауы" деген В-бағанда парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын көздің толық атауы көрсетіледі;
"Көздің №" деген Г-бағанда қондырғы операторында жасалатын және сақталатын олардың орналастыру сызбасына сәйкес көздің нөмірі 0001-ден 5999 араласында көрсетіледі. Жаңа көз пайда болған кезде оған ертеде пайдаланылмаған нөмір беріледі. Көз жойылған кезде, оның нөмірі бұдан әрі қолданылмайды;
"Мониторинг жоспарына сәйкес мерзімділік" деген Д-бағанда мониторинг жоспарына сәйкес мерзімділік көрсетіледі;
"Мониторинг жоспарынан ауытқу" деген Е-бағанда мониторинг жоспарынан ауытқу көрсетіледі;
"Ауытқу себептері" деген Ж-бағанда мониторинг жоспарынан ауытқу себептері көрсетіледі;
"Ескертпе" деген З-бағанда ескертпелер көрсетіледі.

10. В разделе 13 указывается подпись руководителя оператора установки, фамилия, имя, отчество при наличии, ставится печать.
11. В разделе 14 указывается подтверждение отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов аккредитованным органом по валидации и верификации:
указывается уровень заверения (разумный или ограниченный);
в подпункте 1) указывается полное наименование аккредитованного органа по валидации и верификации, осуществляющего верификацию, БИН;
в подпункте 2) номер и срок аттестата об аккредитации или дата, серия, номер свидетельства об аккредитации;
в подпункте 3) указывается юридический адрес аккредитованного органа по валидации и верификации;
в подпункте 4) указывается номер телефона, факса верификатора;
в подпункте 5) указывается электронная почта верификатора;
в подпункте 6) указывается фамилия, имя, отчество при наличии, ответственного за верификацию;
в подпункте 7) указывается подтверждаемый объем выбросов парниковых газов в тоннах двуокиси углерода; а также объем общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода;
в подпункте 8) указывается подпись руководителя аккредитованного органа по валидации и верификации с фамилией, именем, отчеством при наличии, печать.
Приложение 3
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 2 июня 2016 года № 233
Приложение 2
к приказу и.о. Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 июля 2015 года № 502
форма 2
Отчет об инвентаризации парниковых газов для субъектов
администрирования
Индекс: форма № 2
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих: операторы установок, подпадающие под требования по квотированию выбросов парниковых газов в соответствии со статьей 94-6 Экологического кодекса Республики Казахстан.
Куда представляется: территориальные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды
Срок представления: до 1 апреля года, следующего за отчетным.
Отчет об инвентаризации парниковых газов
для субъектов администрирования
1. Полное наименование, бизнес-идентификационный номер (далее - БИН), или индивидуальный идентификационный номер оператора установки ___________________________________________________________
2. Юридический адрес организации(область, район/город, село)___
3. Вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности __________________________________________
4. Ответственное лицо по отчету об инвентаризации парниковых газов (Фамилия, имя и отчество – при наличии (далее - ФИО)) _______________________________________________________________
5. Контактные данные ответственного лица по отчету об инвентаризации парниковых газов _____________________________________

10. 13-бөлімде қолы, қондырғы операторы басшысының болған жағдайда тегі, аты және әкесінің аты көрсетіледі, мөр қойылады.
11. 14-бөлімде парниктік газдар шығарындыларына түгендеу туралы есепті валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның растауы көрсетіледі:
куәландыру деңгейі (саналы немесе шектеулі) көрсетіледі;
1) тармақшасында верификацияны жүзеге асыратын валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның толық атауы, БСН көрсетіледі;
2) тармақшасында аккредиттеу туралы куәліктің нөмірі және мерзімді; көрсетіледі;
3) тармақшасында валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның заңды мекенжайы көрсетіледі;
4) тармақшасында телефон, факс көрсетіледі;
5) тармақшасында электрондық мекенжайы көрсетіледі;
6) тармақшасында верификацияға жауапты адамның болған жағдайда тегі, аты және әкесінің аты көрсетіледі;
8) тармақшасында көміртегі қос тотығының тоннасында парниктік газдар шығарындыларының расталған көлемі, және тонна көміртегінің қос тотығына тең келетін парниктік газдар жалпы шығарындыларының расталған көлемі көрсетіледі;
9) тармақшасында валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган басшының болған жағдайда тегі, аты және әкесінің аты көрсетіледі, мөр қояды.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 2 маусымдағы
№ 233 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
міндетін атқарушысының
2015 жылғы 28 шілдедегі
№ 502 бұйрығына
2-қосымша
2-нысан
Әкімшілік субъектілері үшін парниктік газдарды түгендеу туралы
есеп
Индексі: № 2 нысан
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынатын тұлғалар тобы:Экологиялық кодекстің 94-6-бабына сәйкес парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарына түсетін қондырғылар операторлары.
Қайда ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне.
Тапсыру мерзімі: есептіден кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін.
Әкімшілік субъектілері үшін парннктік газдарды түгендеу туралы
есеп
1. Қондырғы операторының толық атауы, бизнес-сәйкестендіру
нөмірі (бұдан әрі- БСН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі ____________
2. Қондырғы операторының заңы мекенжайы (аудан, қала, ауыл)____
3. Экономикалық қызмет түрінің жалпы сыныптауышы бойынша
парниктік газдар шығарындыларын квоталауды жүзеге асыратын қызмет
түрі ________________________________________________________________
4. Парниктік газдарды түгендеу туралы есеп бойынша жауапты адам
(тегі, аты, әкесінің аты - болған жағдайда (бұдан әрі - ТАӘ)) _______
5. Парниктік газдарды түгендеу туралы есеп беру бойынша жауапты
адамның байланыс деректері __________________________________________

графа "Коэффициенты, использованные для расчетов" подразделяется на графы 7, 8, 9. В графе 7 указывается коэффициент теплотворного нетто-значения, в единицах - терраДжоуль на тонну топлива; в графе 8 в случае сжигания топлива указывается коэффициент окисления либо коэффициент преобразования в случае промышленных процессов, в графе 9 указывается коэффициент выбросов углерода, в единицах - тонн на терраДжоуль или единица продукции.
7. В разделе 10 указываются сведения единицам внутреннего сокращения (полученным, отчужденным):
в графе 10.1 "Полученные единицы внутреннего сокращения на период действия Национального плана распределения квот" указывается объем единиц внутреннего сокращения, полученный на период действия Национального плана распределения квот;
в графе 10.2 "Остаток полученных единиц внутреннего сокращения на период действия Национального плана распределения квот" указывается остаток полученных единиц внутреннего сокращения на период действия Национального плана распределения квот;
в графе 10.3 "Отчужденные за отчетный год" указывается объем единиц внутреннего сокращения, отчужденный на отчетный год.
8. В разделе 11 указывается подпись руководителя оператора установки, фамилия, имя, отчество при наличии, ставится печать.

"Есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер" деген баған 7,8,9- бағандарға бөлінеді: 7-бағанда жылу шығару нетто-мағынасының коэффициенті, тонна отынға терраДжоуль бірліктерінде көрсетіледі; 8-бағанда тотығы коэффициенті отын жағу жағдайында немесе өзгеру коэффициенті өнеркәсіптік процестер жағдайында көрсетіледі; 9-бағанда көміртегі шығарындыларының коэффициенті, терраДжоуль тоннасында немесе өнім бірлігін көрсетіледі.
7. 10-бөлімде есептік жыл ішінде қондырғылар деректерінің өзгеруі көрсетіледі:
"Квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне алынған ішкі азаюының бірлігі" деген 10.1-бағанда квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне алынған ішкі азаюының бірліктері көлемі көрсетіледі;
"Квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне қалған ішкі азаюының бірлігі" деген 10.2-бағанда тиісті кезеңге квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне қалған ішкі азаюының бірлігі көлемі көрсетіледі;
"Есептік жылда иеліктен шығарылған ішкі азаюының бірлігі" деген 10.3- бағанда есептік жылда иеліктен шығарылған ішкі азаюының бірліктері көлемі көрсетіледі.
8. 11-бөлімде қондырғы операторы басшысының болған жағдайда тегі, аты және әкесінің аты көрсетіледі, мөр қойылады.