Об утверждении Методики оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан
Приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 7 июня 2016 года № 116. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2016 года № 13885. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 апреля 2017 года № 82 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21.04.2017 № 82 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 33 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – Министерство).
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 26 марта 2015 года № 90 "Об утверждении Методики ежегодной оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" органов по делам государственной службы и противодействию коррупции" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11029, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 20 марта 2015 года).
3. Службе управления персоналом Министерства обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Министерства Ахметжанова С.К.

Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігі "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің жұмысын бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрінің 2016 жылғы 7 маусымдағы № 116 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 5 шілдеде № 13885 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 21 сәуірдегі № 82 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 21.04.2017 № 82 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Заңының 33-бабы 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің жұмысын бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 90 "Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін жыл сайынғы бағалаудың әдістемесін бекіту туралы" бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11029 санымен тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 20 наурызда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Министрліктің Персоналды басқару қызметі:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялауға мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жіберілуін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде қабылданғаннан кейін бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Министрліктің жауапты хатшысы С.Қ. Ахметжановқа жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр по делам
государственной службы
Республики Казахстан
Т. Донаков
Утверждена
приказом Министра по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от 7 июня 2016 года № 116
Методика оценки деятельности административных
государственных служащих корпуса "Б" Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 33 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" и Типовой методикой оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б", утвержденной приказом Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 13 "О некоторых вопросах оценки деятельности административных государственных служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12705), и определяет алгоритм оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан, его ведомства и их территориальных органов(далее – Министерство).
2. Оценка деятельности (далее – оценка) административных государственных служащих корпуса "Б" Министерства (далее - служащие) проводится для определения эффективности и качества их работы.
3. Оценка проводится по результатам деятельности служащих Министерства на занимаемой должности:
1) по итогам квартала (квартальная оценка) – не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом (за исключением четвертого квартала, оценка которого проводится не позднее десятого декабря);
2) по итогам года (годовая оценка) – не позднее двадцать пятого декабря оцениваемого года.
Оценка служащего не проводится в случаях, если срок пребывания на занимаемой должности в оцениваемом периоде составляет менее трех месяцев.
Служащие Министерства, находящиеся в отпусках по беременности и родам, уходу за ребенком, а также в учебных отпусках проходят оценку после выхода на работу в сроки, указанные в настоящем пункте настоящей Методики.
4. Квартальная оценка проводится непосредственным руководителем и основывается на оценке исполнения служащим должностных обязанностей.
Непосредственным руководителем служащего является лицо, которому он подчиняется согласно своей должностной инструкции.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері министрі
Т. Донақов
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері министрінің
2016 жылғы 7 маусымдағы
№ 116 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері
министрлігінің "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік
қызметшілерінің жұмысын бағалау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің жұмысын бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабы 5-тармағына және "Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің қызметін бағалаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 13 бұйрығымен бекітілген "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалаудың үлгілік әдістемесіне сәйкес әзірленді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12705 санымен тіркелген) және ол Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік), оның ведомствосының және аумақтық органдарының "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің жұмысын бағалау алгоритмін анықтайды.
2. Министрліктің "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің (бұдан әрі – қызметшілер) жұмысын бағалау (бұдан әрі – бағалау), олардың жұмысының тиімділігі мен сапасын анықтау үшін жүргізіледі.
3. Бағалау Министрлік қызметшілерінің атқаратын лауазымындағы жұмысының нәтижелері бойынша:
1) тоқсан қорытындысы бойынша (тоқсандық бағалау) – келесі есептік тоқсаннан кейінгі айдың онынан кешіктірмей (бағалау оныншы желтоқсаннан кеш емес өткізілетін төртінші тоқсанды қоспағанда);
2) жыл қорытындысы бойынша (жылдық бағалау) – бағаланып жатқан жылдың жиырма бесінші желтоқсанынан кешіктірмей жүргізіледі.
Бағалау кезеңінде атқарып отырған лауазымға орналасу мерзімі үш айдан кем болған жағдайда қызметшіні бағалау өткізілмейді.
Министрліктің жүктілікке және босануға, бала күтіміне байланысты демалыстардағы, сонымен қатар оқу демалыстарындағы қызметшілерін бағалау, жұмысқа шыққаннан кейін, осы Әдістеменің осы тармағында көрсетілген мерзімде жүргізіледі.
4. Тоқсандық бағалауды тікелей басшы жүргізеді және бағалау қызметшінің лауазымдық міндеттерін орындауына негізделеді.
Қызметшінің лауазымдық нұсқаулығына сәйкес бағынатын тұлға, оның тікелей басшысы болып табылады.

5. Годовая оценка складывается из:
1) средней оценки служащего за отчетные кварталы;
2) оценки выполнения служащим индивидуального плана работы;
3) круговой оценки.
6. Для проведения оценки должностным лицом, имеющим право назначения на государственную должность и освобождения от государственной должности служащего (далее – уполномоченное лицо), создается Комиссия по оценке, рабочим органом которой являются служба управления персоналом центрального аппарата Министерства, его ведомства и их территориальных органов.
Комиссия по оценке состоит не менее чем из пяти членов, треть из которых должна состоять из представителей различных структурных подразделений Министерства, его ведомства и их территориальных органов, в том числе председателя.
7. Заседание Комиссии по оценке считается правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей ее состава.
Замена отсутствующего члена или председателя Комиссии по оценке осуществляется по решению уполномоченного лица путем внесения изменения в приказ о создании комиссии по оценке.
8. Решение Комиссии по оценке принимается открытым голосованием.
9. Результаты голосования определяются большинством голосов членов Комиссии по оценке. При равенстве голосов голос председателя Комиссии является решающим.
Секретарем Комиссии по оценке является работник службы управления персоналом. Секретарь Комиссии по оценке не принимает участие в голосовании.
Глава 2. Составление индивидуального плана работы
10. Индивидуальный план работы составляется не позднее первого января следующего года служащим и его непосредственным руководителем совместно по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике.
11. При назначении служащего на должность по истечении указанного в пункте 10 настоящей Методики срока, индивидуальный план работы служащего на занимаемой должности составляется в течение десяти рабочих дней со дня назначения его на должность.
12. Индивидуальный план работы служащего содержит:
1) персональные данные о служащем (Ф.И.О. (при его наличии), занимаемая должность, наименование структурного подразделения, в котором работает служащий);
2) наименование мероприятий, осуществляемых служащим в рамках должностных обязанностей, направленных на достижение стратегической цели (целей) Министерства, а в случае ее (их) отсутствия, исходя из его функциональных обязанностей.
Мероприятия указываются достижимые, реалистичные, связанные с функциональным направлением работы служащего, имеющие конкретную форму завершения.
Количество и сложность мероприятий определяется в сопоставлении с мероприятиями, проводимыми служащими по структурному подразделению Министерства, его ведомства и их территориальных органов.

5. Жылдық бағалау:
1) қызметшінің есептік тоқсандардағы орта бағасынан;
2) қызметшінің жеке жұмыс жоспарын орындау бағасынан;
3) айналмалы бағалаудан құралады.
6. Қызметшіні бағалауды өткізу үшін мемлекеттік лауазымға тағайындауға және мемлекеттік лауазымнан босатуға құқығы бар лауазымды тұлға (бұдан әрі – уәкілетті тұлға) Министрліктің орталық аппаратының, оның ведомствосының және аумақтық органдарының персоналды басқару қызметі жұмыс органы болып табылатын Бағалау жөніндегі комиссияны құрады.
Бағалау жөніндегі комиссия кемінде бес мүшеден тұрады, оның үштен бір бөлігі Министрліктің түрлі құрылымдық бөлімшелерінің өкілдерінен, оның ведомствосы және оның аумақтық органдарынан, оның ішінде төрағадан тұрады.
7. Құрамының үштен екісінен кем емес мүшесі қатысқан жағдайда ғана Бағалау жөніндегі комиссияның отырысы заңды болып есептеледі.
Бағалау жөніндегі комиссияның төрағасы немесе мүшесі болмаған жағдайда, оларды алмастыру, Бағалау жөніндегі комиссияны құру туралы бұйрыққа өзгертулер енгізу арқылы уәкілетті тұлғаның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
8. Бағалау жөніндегі комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
9. Дауыс беру қорытындысы Бағалау жөніндегі комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыс саны тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Персоналды басқару қызметінің қызметшісі Бағалау жөніндегі комиссияның хатшысы болып табылады. Комиссия хатшысы дауыс беруге қатыспайды.
2-тарау. Жеке жұмыс жоспарын құру
10. Жеке жұмыс жоспары келесі жылдың бірінші қаңтарынан кешіктірілмей, осы Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес нысанда қызметшімен және оның тікелей басшысымен бірлесіп жасалады.
11. Қызметші лауазымға осы Әдістеменің 10-тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін тағайындалған жағдайда, лауазымды атқарып отырған қызметшінің жеке жұмыс жоспары лауазымға тағайындаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жасалады.
12. Қызметшінің жеке жұмыс жоспары:
1) қызметші туралы дербес деректерді (аты, әкесінің аты (болған жағдайда) тегі, атқаратын лауазымы, қызметші жұмыс жасайтын құрылымдық бөлімше атауы);
2) Министрліктің стратегиялық мақсатына (мақсаттарына) жетуіне бағытталған, ал ол (олар) болмаған жағдайда қызметшінің функционалдық міндеттерінен тұратын, лауазымдық міндеттері аясында қызметші іске асыратын іс-шаралар атауын;
Іске асатын, шынайы, қызметшінің функционалдық бағытымен байланысты, нақты аяқтау нысанына ие іс-шаралар көрсетіледі.
Іс шаралардың саны мен күрделілігі Министрліктің құрылымдық бөлімшесі, оның ведомствосы және оның аумақтық органдары бойынша қызметшінің жүргізген іс шараларымен салыстырмалы түрде анықталады.

3) подписи служащего и его непосредственного руководителя, дату подписания индивидуального плана.
13. Индивидуальный план составляется в двух экземплярах. Один экземпляр передается в службу управления персоналом. Второй экземпляр находится у руководителя структурного подразделения служащего.
Глава 3. Подготовка к проведению оценки
14. Служба управления персоналом формирует график проведения оценки по согласованию с председателем Комиссии по оценке.
Служба управления персоналом обеспечивает уведомление служащего, подлежащего оценке, и лиц, осуществляющих оценку, о проведении оценки и направляет им оценочные листы для заполнения.
Глава 4. Оценка исполнения должностных обязанностей
15. Оценка исполнения должностных обязанностей складывается из базовых, поощрительных и штрафных баллов.
16. Базовые баллы устанавливаются на уровне 100 баллов.
17. Поощрительные баллы выставляются за виды деятельности, указанные в приложении 2 к настоящей Методике.
18. Поощряемые виды деятельности распределены по пятиуровневой шкале от "+1" до "+5" баллов. При этом в число поощряемых показателей и видов деятельности могут входить как фиксируемые, так и не фиксируемые в Единой системе электронного документооборота и Интранет-портале государственных органов документы и мероприятия.
За каждый поощряемый вид деятельности служащему непосредственным руководителем присваиваются баллы согласно приложению 2 к настоящей Методике.
19. Штрафные баллы выставляются за нарушения исполнительской и трудовой дисциплины.
20. К нарушениям исполнительской дисциплины относится:
1) нарушение сроков исполнения поручений вышестоящих органов, руководства Министерства, ведомства и его территориальных органов, непосредственного руководителя служащего, обращений физических и юридических лиц;
2) некачественное исполнение поручений вышестоящих органов, руководства Министерства, ведомства и его территориальных органов, непосредственного руководителя служащего, обращений физических и юридических лиц.
Источниками информации о нарушении исполнительской дисциплины служат сведения о фактах некачественного и несвоевременного исполнения поручений, поступившие из вышестоящих органов, службы документационного обеспечения и контроля.
21. К нарушениям трудовой дисциплины относятся:
1) отсутствие на работе без уважительной причины;
2) опоздания на работу без уважительной причины;
3) нарушения служащими служебной этики.
Источниками информации о фактах нарушения трудовой дисциплины служат документально подтвержденные сведения служб управления персоналом, непосредственного руководителя служащего, уполномоченного по этике.

3) қызметшінің және оның тікелей басшысының қолдарын, жеке жоспарға қол қою күнін қамтиды.
13. Жеке жоспар екі данада жасалады. Бір данасы персоналды басқару қызметіне беріледі. Екінші данасы қызметшінің құрылымдық бөлімше басшысында болады.
3-тарау. Бағалауды жүргізуге дайындық
14. Персоналды басқару қызметі Бағалау жөніндегі комиссия төрағасының келісімі бойынша бағалауды өткізу кестесін қалыптастырады.
Персоналды басқару қызметі бағалауға жататын қызметші мен бағалауды іске асыратын тұлғаларға бағалау өткізу туралы хабарлауды қамтамасыз етеді және оларға толтыру үшін бағалау парақтарын жібереді.
4-тарау. Лауазымдық міндеттерді орындауды бағалау
15. Лауазымдық міндеттерді орындауды бағалау базалық, көтермелеу, және айыппұл балдарынан құралады.
16. Базалық балдар 100 балл деңгейінде белгіленеді.
17. Көтермелеу балдары осы Әдістеменің 2-қосымшасында көрсетілген қызмет түрлері үшін қойылады.
18. Көтермеленетін қызмет түрлері "+1"-ден "+5"-ке дейінгі бес деңгейлік шәкіл бойынша бөлінеді. Бұл ретте, көтермеленетін қызмет көрсеткіштері мен түрлерінің санына Электронды құжат алмасудың бірыңғай жүйесінде және мемлекеттік органның Интеранет-порталында белгіленетін де, белгіленбейтін де құжаттар мен іс-шаралар кіруі мүмкін.
Қызметшіге әр көтермеленетін қызмет түрі үшін оның тікелей басшысымен осы Әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес балл беріледі.
19. Айыппұл балдары орындау және еңбек тәртібін бұзғаны үшін қойылады.
20. Орындау тәртібін бұзуға:
1) жоғары тұрған органдардың, Министрліктің, ведомствосының және оның аумақтық органдары басшылығының, тікелей басшының тапсырмалары мен жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау мерзімдерін бұзу;
2) жоғары тұрған органдардың, Министрліктің, ведомствосының және оның аумақтық органдары басшылығының, қызметшінің тікелей басшысының тапсырмалары мен жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін сапасыз орындау жатады.
Жоғары тұрған органнан, құжаттамалық қамтамасыз ету және бақылау қызметінен келіп түскен тапсырмаларды сапасыз және уақытында орындамағаны туралы фактілер орындау тәртібін бұзу туралы ақпараттардың көзі болып табылады.
21. Еңбек тәртібін бұзуға:
1) дәлелді себепсіз жұмыста болмау;
2) дәлелді себепсіз жұмысқа кешігу;
3) қызметшінің қызметтік әдепті бұзуы жатады.
Персоналды басқару қызметінің, қызметшінің тікелей басшының, әдеп жөніндегі өкілдің құжатпен дәлелденген мәліметтері еңбек тәртібін бұзу фактілері туралы ақпараттардың көзі болып табылады.

22. За каждое нарушение исполнительской дисциплины служащему выставляются штрафные баллы в размере "–2" балла за каждый факт нарушения.
За каждый факт нарушения трудовой дисциплины служащему выставляются штрафные баллы в размере:
1) "–1" балл за отсутствие на работе без уважительной причины;
2) "–1" балл за опоздания на работу без уважительной причины;
3) "–1" балл за нарушения служебной этики;
4) "–2" балла за совершение дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу.
23. Для проведения оценки исполнения должностных обязанностей служащий направляет для согласования заполненный оценочный лист непосредственному руководителю по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике.
24. Непосредственный руководитель с учетом представленных службой управления персоналом, уполномоченным по этике и службами документационного обеспечения и контроля сведений о фактах нарушения служащим трудовой и исполнительской дисциплины, рассматривает оценочный лист на предмет достоверности представленных в нем сведений, вносит в него корректировки (в случае наличия) и согласовывает его.
25. После согласования непосредственным руководителем оценочный лист заверяется служащим.
Отказ служащего от подписания оценочного листа не может служить препятствием для направления документов службой управления персоналом на заседание Комиссии по оценке. В этом случае работником службы управления персоналом и непосредственным руководителем служащего в произвольной форме составляется акт об отказе от подписи.
Глава 5. Оценка выполнения индивидуального плана работы
26. Для проведения годовой оценки служащий направляет для согласования заполненный оценочный лист непосредственному руководителю по форме, согласно приложению 4 к настоящей Методике.
27. Непосредственный руководитель рассматривает оценочный лист на предмет достоверности представленных в нем сведений, вносит в него корректировки (в случае наличия) и согласовывает его.
28. После согласования непосредственным руководителем оценочный лист заверяется служащим.
Отказ служащего от подписания оценочного листа не может служить препятствием для направления документов службой управления персоналом на заседание Комиссии по оценке. В этом случае работником службы управления персоналом и непосредственным руководителем служащего в произвольной форме составляется акт об отказе от подписи.
Глава 6. Круговая оценка
29. Круговая оценка представляет собой оценки:
1) непосредственного руководителя;
2) подчиненных служащего, а в случае отсутствия подчиненных – лиц, занимающих вышестоящие, равнозначные или нижестоящие должности в структурном подразделении, в котором работает служащий (в случае их наличия).

22. Әр орындау тәртібін бұзу фактісі үшін қызметшіге "-2" балл мөлшерінде айыппұл балдары қойылады.
Әр еңбек тәртібін бұзу фактісі үшін қызметшіге:
1) дәлелді себепсіз жұмыста болмағаны үшін "-1";
2) дәлелді себепсіз жұмысқа кешіккені үшін "-1";
3) қызметтік әдепті бұзғаны үшін "-1";
4) мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін "-2" мөлшерінде айыппұл балдары қойылады.
23. Лауазымдық міндеттерінің орындалуы бойынша бағалауды жүргізу үшін, қызметші осы Әдістеменің 3-қосымшасына сәйкес нысанда толтырылған бағалау парағын өзінің тікелей басшысына келісу үшін жолдайды.
24. Қызметшінің тікелей басшысы қызметшінің орындау және еңбек тәртібін бұзғаны туралы персоналды басқару қызметінің, әдеп бойынша уәкілдің және құжаттамалық қамтамасыз ету және бақылау қызметінің берген мәліметтерін есепке ала отырып, бағалау парағында берілген деректердің растығын қарап, оған өзгертулер (болған жағдайда) енгізеді және оған келісім береді.
25. Тікелей басшы келіскеннен кейін, бағалау парағы қызметшімен расталады.
Қызметшінің қол қоюдан бас тартуы, персоналды басқару қызметінің құжаттарды Бағалау жөніндегі комиссияның отырысына жіберуіне кедергі бола алмайды. Бұл жағдайда персоналды басқару қызметінің қызметкері мен қызметшінің тікелей басшысы еркін нысанда қол қоюдан бас тарту туралы акт жасайды.
5-тарау. Жеке жұмыс жоспарын орындауды бағалау
26. Жылдық бағалауды өткізу үшін қызметші өзінің тікелей басшысына келісуге, осы Әдістеменің 4-қосымшасына сәйкес нысанда толтырылған бағалау парағын жолдайды.
27. Тікелей басшы бағалау парағында берілген мәліметтердің дәйектілігі тұрғысынан қарап, түзету енгізеді (болған жағдайда) және оған келісім береді.
28. Тікелей басшымен келіскеннен кейін бағалау парағын қызметші растайды.
Қызметшінің қол қоюдан бас тартуы персоналды басқару қызметінің құжаттарды Бағалау жөніндегі комиссияның отырысына жіберуге кедергі бола алмайды. Бұл жағдайда персоналды басқару қызметінің қызметкері мен қызметшінің тікелей басшысы қол қоюдан бас тарту туралы еркін нысанда акт жасайды.
6-тарау. Айналмалы бағалау
29. Айналмалы бағалау:
1) тікелей басшынының бағалауынан;
2) қызметшіні оның бағыныштыларының бағалауынан, бағыныштылар болмаған жағдайда – қызметші жұмыс істейтін құрылымдық бөлімшеде жоғары тұрған, тең немесе төмен тұрған лауазымдарды атқаратын тұлғалардың (олар болған жағдайда) бағалауынан тұрады.

30. Перечень лиц (не более трех), указанных в подпункте 2) пункта 29 настоящей Методики, определяется службой управления персоналом не позднее одного месяца до проведения оценки, исходя из должностных обязанностей и служебных взаимодействий служащего.
31. Лица, указанные в пункте 29 настоящей Методики, заполняют оценочный лист круговой оценки по форме, согласно приложению 5 к настоящей Методике.
32. Заполненные оценочные листы направляются в службу управления персоналом в течение двух рабочих дней со дня их получения.
33. Служба управления персоналом осуществляет расчет среднего значения круговой оценки.
34. Круговая оценка осуществляется анонимно.
Глава 7. Итоговая оценка
35. Итоговая квартальная оценка служащего вычисляется непосредственным руководителем по следующей формуле:
,
где
– квартальная оценка;
а – поощрительные баллы;
в – штрафные баллы.
36. Итоговая квартальная оценка выставляется по следующей шкале:
менее 80 баллов – "неудовлетворительно",
от 80 до 105 баллов – "удовлетворительно",
от 106 до 130 (включительно) баллов – "эффективно",
свыше 130 баллов – "превосходно".
37. Итоговая годовая оценка служащего вычисляется службой управления персоналом не позднее пяти рабочих дней до заседания Комиссии по оценке по следующей формуле:
,
где
– годовая оценка;
– средняя оценка за отчетные кварталы (среднеарифметическое значение). При этом полученное среднеарифметическое значение квартальных оценок с учетом шкалы, указанной в пункте 36 настоящей Методики, приводится к пятибалльной системе оценок, а именно:
значению "неудовлетворительно" (менее 80 баллов) присваиваются
2 балла,
значению "удовлетворительно" (от 80 до 105 баллов) – 3 балла,
значению "эффективно" (от 106 до 130 (включительно) баллов) –
4 балла,
значению "превосходно" (свыше 130 баллов) – 5 баллов;
– оценка выполнения индивидуального плана работы (среднеарифметическое значение);
– круговая оценка (среднеарифметическое значение).
38. Итоговая годовая оценка выставляется по следующей шкале:
до 3 баллов – "неудовлетворительно",
от 3 до 4 баллов – "удовлетворительно",
от 4 до 5 баллов – "эффективно",
5 баллов – "превосходно".
Глава 8. Рассмотрение результатов оценки Комиссией
39. Служба управления персоналом обеспечивает проведение заседания Комиссии по рассмотрению результатов оценки в соответствии с графиком, согласованным с председателем Комиссии.
Служба управления персоналом предоставляет на заседание Комиссии следующие документы:
1) заполненные оценочные листы;
2) заполненный лист круговой оценки (для годовой оценки);
3) должностная инструкция служащего;

30. Персоналды басқару қызметі осы Әдістеменің 2) тармақшасында көрсетілген адамдардың тізімін (үштен аспайтын), қызметшінің лауазымдық міндеттері мен қызметтік өзара әрекеттестігіне қарай, бағалау жүргізілгенге дейін бір айдан кешіктірмей анықтайды.
31. Осы Әдістеменің 29-тармағында көрсетілген тұлғалар осы Әдістеменің 5-қосымшасына сәйкес нысанда айналмалы бағалау парағын толтырады.
32. Толтырылған бағалау парақтары оларды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде персоналды басқару қызметіне жіберіледі.
33. Персоналды басқару қызметі айналмалы бағалаудың орта бағасын есептейді.
34. Айналмалы бағалау жасырын түрде жүргізіледі.
7-тарау. Қорытынды баға
35. Қызметшінің тоқсандық қорытынды бағасын қызметшінің тікелей басшысы мынадай формула бойынша есептейді:
– тоқсандық баға;
a – көтермелеу балдары;
в – айыппұл балдары.
36. Тоқсандық қорытынды баға мынадай шәкіл бойынша қойылады:
80 балдан төмен - "қанағаттанарлықсыз"
80-нен 105 балға дейін – "қанағаттанарлық"
106-дан 130 балға дейін (қоса алғанда) – "тиімді"
130 балдан астам – "өте жақсы"
37. Персоналды басқару қызметі қызметшінің жылдық қорытынды бағасын мына формула бойынша Бағалау жөніндегі комиссияның отырысына дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей есептейді:
– жылдық баға;
– есептік тоқсандардың орта бағасы (орта арифметикалық мән). Бұл ретте, тоқсандық бағалардың орта арифметикалық мәні, осы Әдістеменің 36-тармағында көрсетілген шәкілдерді есепке ала отырып, бес балдық бағалар жүйесіне келтіріледі, атап айтқанда:
"қанағаттанарлықсыз" мәнге (80 балдан төмен) – 2 балл,
"қанағаттанарлық" мәнге (80-нен 105 балға дейін) – 3 балл,
"тиімді" мәнге (106-дан 130 балға (қоса алғанда) дейін) – 4 балл,
"өте жақсы" мәнге (130 балдан астам) – 5 балл қойылады;
– жеке жұмыс жоспарын орындау бағасы (орта арифметикалық мән);
а – айналмалы бағалау (орта арифметикалық мән).
38. Жылдың қорытынды бағасы мынадай шәкіл бойынша қойылады:
3 балдан төмен – "қанағаттанарлықсыз";
3 балдан бастап 4 балға дейін – "қанағаттанарлық;
4 балдан бастап 5 балға дейін – "тиімді";
5 балл – "өте жақсы".
8-тарау. Комиссияның бағалау нәтижелерін қарауы
39. Персоналды басқару қызметі бағалау нәтижелерін қарау бойынша Комиссияның отырысын Комиссия төрағасымен келісілген кестеге сәйкес өткізуді қамтамасыз етеді.
Персоналды басқару қызметі Комиссияның отырысына мынадай құжаттарды:
1) толтырылған бағалау парақтарын;
2) толтырылған айналмалы бағалау парағын (жылдық бағалау үшін);
3) қызметшінің лауазымдық нұсқаулығын;

4) проект протокола заседания Комиссии по форме, согласно
приложению 6 к настоящей Методике.
40. Комиссия рассматривает результаты оценки и принимает одно из следующих решений:
1) утвердить результаты оценки;
2) пересмотреть результаты оценки.
Комиссия принимает решение о пересмотре результатов оценки и корректирует оценку с соответствующим пояснением в протоколе в следующих случаях:
1) если эффективность деятельности служащего превышает результат оценки. При этом представляется документальное подтверждение результатов работы служащего;
2) при допущении ошибки службой управления персоналом при расчете результата оценки служащего.
41. Служба управления персоналом ознакамливает служащего с результатами оценки в течение двух рабочих дней со дня ее завершения.
Ознакомление служащего с результатами оценки осуществляется в письменной или электронной форме.
Отказ служащего от ознакомления не может служить препятствием для внесения результатов оценки в его послужной список. В этом случае работником службы управления персоналом в произвольной форме составляется акт об отказе от ознакомления.
42. Документы, указанные в пункте 39 настоящей Методики, а также подписанный протокол заседания Комиссии хранятся в службе управления персоналом.
Глава 9. Принятие решений по результатам оценки
43. Результаты оценки являются основанием для принятия решений по выплате бонусов и направлению на обучение (повышение квалификации).
44. Бонусы выплачиваются служащим с результатами оценки "превосходно" и "эффективно".
45. Обучение (повышение квалификации) служащего проводится по направлению деятельности служащего, которое по итогам годовой оценки признано неудовлетворительным.
46. Служащий направляется на курсы повышения квалификации в течение трех месяцев после утверждения Комиссией результатов годовой оценки его деятельности.
47. Служащий, получивший оценку "неудовлетворительно", не закрепляется наставником за лицами, впервые принятыми на административные государственные должности.
48. Получение административным государственным служащим корпуса "Б" по результатам оценки в течение двух лет подряд неудовлетворительных оценок влечет понижение его в государственной должности при соответствии его квалификационным требованиям и наличии вакантной нижестоящей государственной должности.
При отсутствии вакантной нижестоящей государственной должности государственному служащему предлагается другая вакантная государственная должность.
При отсутствии вакантной государственной должности или отказе государственного служащего от предложенной государственной должности государственный служащий увольняется с занимаемой государственной должности.

4) осы Әдістеменің 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Комиссия отырысы хаттамасының жобасын ұсынады.
40. Комиссия бағалау нәтижелерін қарайды және мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) бағалау нәтижелерін бекіту;
2) бағалау нәтижелерін қайта қарау.
Комиссия келесі жағдайларда бағалау нәтижелерін қайта қарау туралы шешім қабылдайды және келесі жағдайларда хаттамаға тиісті түсіндірме енгізіп, бағаны түзетеді:
1) бағалау нәтижесінен қызметші қызметінің тиімділігі көп болған жағдайда, бұл ретте қызметшінің жұмыс нәтижесіне құжаттамалық растау беріледі;
2) қызметшіні бағалау нәтижесін есептеуде персоналды басқару қызметі қате жіберген жағдайда бағаны түзетеді.
41. Персоналды басқару қызметі бағалау нәтижелерімен қызметшіні бағалау аяқталғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде таныстырады.
Қызметшіні бағалау нәтижелерімен таныстыру жазбаша немесе электронды нысанда жүргізіледі.
Қызметшінің бағалау нәтижелерімен танысудан бас тартуы бағалау нәтижелерін қызметтік тізіміне енгізуге кедергі бола алмайды. Бұл жағдайда персоналды басқару қызметінің қызметкері танысудан бас тарту туралы еркін нысанда акт жасайды.
42. Осы Әдістеменің 39-тармағында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ комиссия отырысының қол қойылған хаттамасы персоналды басқару қызметінде сақталады.
9-тарау. Бағалау нәтижелері бойынша шешім қабылдау
43. Бағалау нәтижелері бонус төлеу және оқыту (біліктілігін арттыру) бойынша шешім қабылдауға негіз болып табылады.
44. Бонустар "өте жақсы" және "тиімді" бағалау нәтижелері бар қызметшілерге төленеді.
45. Оқыту (біліктілігін арттыру) жылдық бағалаудың қорытындылары бойынша қызметшінің қанағаттанарлықсыз болып танылған қызмет бағыты бойынша жүргізіледі.
46. Комиссия қызметшінің қызметін жылдық бағалаудың нәтижелерін бекіткеннен кейін, оны үш ай ішінде біліктілікті жоғарылату курстарына жіберіледі.
47. "Қанағаттанарлықсыз" деген баға алған қызметші мемлекеттік әкімшілік лауазымға алғаш рет қабылданған тұлғаларға тәлемгер ретінде бекітілмейді.
48. "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшісінің қатарынан екі жыл қорытындысы бойынша "қанағаттанарлықсыз" мәндегі бағалау нәтижесі бойынша біліктілік талаптарына сәйкес келген және төмен тұрған өзге бос мемлекеттік лауазым болған жағдайда ол мемлекеттік лауазымынан төмендетіледі.
Төмен тұрған бос лауазым болмаған жағдайда, мемлекеттік қызметшіге басқа бос мемлекеттік лауазым, оның ішінде уақытша мемлекеттік лауазым ұсынылады.
Бос мемлекеттік лауазым болмаған жағдайда немесе мемлекеттік қызметші ұсынылған лауазымнан бас тартқан жағдайда ол мемлекеттік лауазымынан босатылады.