Об утверждении формы декларации об активах и обязательствах физического лица и правил ее составления
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 июня 2016 года № 322. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июля 2016 года № 13940. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 июня 2018 года № 617.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 21.06.2018 № 617 (вводится в действие с 01.01.2020).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.3
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам декларирования доходов и имущества физических лиц", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму декларации об активах и обязательствах физического лица (форма 250.00) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила составления декларации об активах и обязательствах физического лица (далее – Правила) (форма 250.00) согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа от Министерства юстиции Республики Казахстан его направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 08.02.2017 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 июня 2016 года № 322
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 июня 2016 года № 322
Правила составления декларации об активах и обязательствах

Жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияның нысанын және оны жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 20 маусымдағы № 322 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 16 шілдеде № 13940 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 21 маусымдағы № 617 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 21.06.2018 № 617 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке тұлғалардың кірістері мен мүлкін декларациялау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 18 қарашадағы Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияның нысаны (250.00-нысан);
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағида) (250.00-нысан).
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінен алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.02.2017 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 20 маусымдағы
№ 322 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 20 маусымдағы
№ 322 бұйрығымен
бекітілген
Жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы

физического лица (форма 250.00)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления декларации об активах и обязательствах физического лица (форма 250.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее - Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой декларации об активах и обязательствах физического лица.
2. Декларация об активах и обязательствах физического лица составляется физическими лицами, определенными пунктом 2 статьи 187-1 Налогового кодекса, которые являются по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах:
1) резидентом Республики Казахстан в соответствии с Налоговым кодексом, который является одним их следующих лиц:
совершеннолетним гражданином Республики Казахстан;
оралманом;
лицом, имеющим вид на жительство;
2) физическим лицом, не указанным в подпунктах 1) и 3) настоящего пункта, в случае:
наличия на праве собственности по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации на территории Республики Казахстан;
наличия по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, доли участия в жилищном строительстве на территории Республики Казахстан;
возникновения обязанности по представлению декларации об активах и обязательствах, декларации о доходах и имуществе в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) законным представителем одного из следующих лиц:
лица, не достигшего восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия), в случае:
наличия на праве собственности по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации (за исключением имущества, находящегося на праве общей совместной собственности на приватизированное жилье), в том числе за пределами Республики Казахстан;
наличия по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, доли участия в жилищном строительстве, в том числе за пределами Республики Казахстан;
наличия по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, суммы денег на банковских счетах, в том числе за пределами Республики Казахстан, совокупно превышающей по всем банковским вкладам 40-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах физического лица;

декларацияларды жасау қағидалары (250.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (250.00-нысан) (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әзірленді және жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы салық есептілігінің (декларацияның) нысанын жасау тәртібін айқындайды.
2. Активтер мен міндеттемелер туралы декларациялар ұсынылатын жылдың алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша болып табылатын, декларацияны Салық кодексінің 187-1-бабы 2-тармағымен айқындалған жеке тұлғалар жасайды:
1) Салық кодексіне сәйкес мынадай адамдардың бірі:
Қазақстан Республикасының кәмелеттік жасқа толған азаматы;
оралман;
тұруға ықтиярхаты бар адам болып табылатын, Қазақстан Республикасының резиденті;
2) осы тармақтың 1) және 3) тармақшаларында көрсетілмеген жеке тұлға:
активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша меншік құқығында мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік, сондай-ақ сол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік болған;
активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй құрылысына қатысу үлесі болған;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны, кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну жөніндегі міндеттер туындаған жағдайларда;
3) мынадай адамдардың заңды өкілдерінің бірі:
мынадай жағдайда он сегіз жасқа (кәмелет жасына) толмаған адамның:
активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша меншік құқығында мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік, сондай-ақ олар бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркеуге жататын мүлік (жекешелендірілген тұрғын үйге ортақ бірлескен меншік құқығындағы мүлікті қоспағанда) болған;
активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша тұрғын үй құрылысына қатысу үлесі, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде осындай үлесі болған;
активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша банк шоттарында, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде барлық банк салымдары бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 40 еселенген мөлшерінен жиынтықты түрде асатын ақша сомасы болған;

наличия по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, суммы задолженности других лиц перед данным лицом (дебиторской задолженности) и (или) задолженности данного лица перед другими лицами (кредиторской задолженности), превышающей 160-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах;
совершеннолетнего лица, которое признано недееспособным, ограниченно дееспособным и относится к категории лиц, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта;
4) лицами, занимающими ответственную государственную должность, лицами, уполномоченными на выполнение государственных функций, или лицами, приравненными к ним в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции", а также их супругами;
5) работниками национального управляющего холдинга, национального холдинга и национальной компании, определенных законодательством Республики Казахстан, не указанными в подпункте 4) настоящего пункта, при соответствии следующим условиям:
должность работника в соответствии с правовыми актами Республики Казахстан относится к административному персоналу;
работа не осуществляется вахтовым методом или не имеет разъездного характера;
местом нахождения в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан национального управляющего холдинга, национального холдинга и национальной компании является город республиканского, областного, районного значения;
6) работниками государственного учреждения, государственного предприятия, не указанными в подпунктах 4) и 5) настоящего пункта.
3. Декларация об активах и обязательствах физического лица состоит из самой декларации (форма 250.00) и приложений к ней (формы с 250.01 по 250.12), предназначенных для детального отражения информации об активах и обязательствах.
4. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
6. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
7. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации об активах и обязательствах физического лица:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация об активах и обязательствах физического лица подписывается налогоплательщиком в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации об активах и обязательствах физического лица:
1) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
2) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов;
3) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой органа государственных доходов.
13. В разделах "А. Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "А. Общая информация о налогоплательщике" декларации.
Глава 2. Составление декларации об активах и обязательствах
физического лица (форма 250.00)
14. В разделе "А. Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН - индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика;
2) дата, на которую указываются сведения об активах и обязательствах в декларации (указывается арабскими цифрами).
Указывается 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан для следующих лиц:
первое число месяца начала срока выдвижения - для лиц (кандидаты в Президенты Республики Казахстан, в депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов, а также в члены выборных органов местного самоуправления), на которое в соответствии с Конституционным Законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан" возложена обязанность по представлению деклараций об активах и обязательствах физического лица, и его супруга (-и);
в течение тридцати календарных дней, предшествующих дате подачи в уполномоченный орган заявления о приобретении статуса крупного участника банка - для лиц, на которых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" возложена обязанность по представлению деклараций;

активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша басқа тұлғалардың осы тұлға алдындағы берешегінің (дебиторлық берешегінің) және (немесе) осы тұлғаның басқа тұлғалар алдындағы берешегінің (кредиторлық берешегінің) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 160 еселенген мөлшерінен асатын сомалары болған.
әрекетке қабілетсіз, әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған және осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген адамдар санатына жататын кәмелетке толған адамның.
3. Декларация - декларацияның өзінен (250.00-нысан) және активтер мен міндеттемелер туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсету үшін арналған оған қосымшалардан (250.01-ден 250.12-ге дейінгі нысан) тұрады.
4. Декларацияны толтыру кезінде шимайлауға, түзетуге және өшіруге жол берілмейді.
5. Декларацияның тиісті ұяшығында көрсеткіштер болмаған кезде толтырылмайды.
6. Тиісті көрсеткіштердің ашылуын талап ететін декларациядағы жолдарды толтыру кезінде декларацияға қосымша міндетті тәртіпте жасалады.
7. Онда көрсетуге жататын деректер болмаған кезде декларацияға қосымша жасалмайды.
8. Осы Қағидаларда мынадай: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең деген арифметикалық белгілер қолданылады.
9. Теріс мәнді сомалар декларацияның тиісті жолының (бағанның) бірінші сол жақ ұяшығында "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасаған кезде:
1) қағаз тасымалдағышында – қара немесе көк сиялы шарикті қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғыларын пайдаланумен толтырылады;
2) электрондық тасымалдағышында – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші қол қояды.
12. Декларацияны ұсынған кезде:
1) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз тасымалдағышында – салық төлеуші хабарламаны пошта немесе өзге де байланыс ұйымдары арқылы алады;
2) электрондық түрде – салық төлеуші мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдауы немесе қабылдамауы туралы хабарламаны алады;
3) уәкілетті орган белгілеген тәртіпте мобильді топтар арқылы келу тәртібінде қағаз тасымалдағышында – екі дана жасалады, бір данасы мемлекеттік кірістер органының белгісі қойылып салық төлеушіге қайтарылады.
13. Қосымшаның "А. Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "А. Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны (250.00-нысан) жасау
14. "А. Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) ЖСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) декларацияда активтер мен міндеттемелер туралы мәліметтер көрсетілген күн (араб цифрларымен көрсетіледі).
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзгеше белгіленбесе, мынадай адамдар үшін активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсаны көрсетіледі:
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес декларацияны ұсыну міндеті жүктелген тұлғалар (Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Қазақстан Республикасының Парламенті және мәслихат депутаттығына, сондай-ақ сайланбалы жергілікті өзін-өзі басқару органының мүшелігіне кандидаттар) және оның жұбайы (зайыбы) үшін – ұсыну мерзімі басталатын айдың күні;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес декларацияны ұсыну бойынша міндеті жүктелген тұлғалар үшін - банктің ірі қатысушысы мәртебесін алу туралы өтінішін уәкілетті органға беру күнінің алдындағы күнінің отыз күнтізбелік күні ішіндегі күн;

в течение тридцати календарных дней, предшествующих дате подачи в уполномоченный орган заявления о приобретении статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации — для лиц, на которых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" возложена обязанность по представлению деклараций;
в течение тридцати календарных дней, предшествующих дате подачи в уполномоченный орган заявления о приобретении статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем — для лиц, на которых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" возложена обязанность по представлению деклараций;
3) Ф.И.О. налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) налогоплательщика;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в пункте 5 статьи 187-1 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае, если в ячейке 4 отмечено "дополнительная по уведомлению":
"номер" - указывается номер уведомления, полученного в соответствии с подпунктом 2-1) или 7) пункта 2 статьи 607 Налогового кодекса, и для исполнения которого представляется данная декларация;
"дата" - указывается дата уведомления, полученного в соответствии с подпунктом 2-1) или 7) пункта 2 статьи 607 Налогового кодекса, и для исполнения которого представляется данная декларация;
6) категория налогоплательщика.
Отмечается ячейка, соответствующая категории лица, которое представляет декларацию:
А - лицо, на которое в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции" возложена обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах, декларации о доходах и имуществе, и его супруг (-а), к которому относятся:
лицо, занимающее ответственную государственную должность (в том числе депутат Парламента Республики Казахстан, судья, а равно лицо, занимающее согласно законодательству Республики Казахстан о государственной службе политическую государственную должность либо административную государственную должность корпуса "А");
должностное лицо (лицо, постоянно, временно или по специальному полномочию осуществляющее функции представителя власти либо выполняющее организационно-распорядительные или административно- хозяйственные функции в государственных органах, субъектах квазигосударственного сектора, органах местного самоуправления, а также в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан);
лицо, уполномоченное на выполнение государственных функций (государственный служащий в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной службе, депутат маслихата, а также лицо, временно исполняющие обязанности, предусмотренные государственной должностью, до назначения его на государственную службу);
лицо, приравненное к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций (лицо, избранное в органы местного самоуправления; гражданин, зарегистрированный в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в качестве кандидата в Президенты Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан или маслихатов, акимы городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также в члены выборного органа местного самоуправления; служащий, постоянно или временно работающий в органе местного самоуправления, оплата труда которого производится из средств государственного бюджета Республики Казахстан; лицо, исполняющее управленческие функции в государственной организации или субъекте квазигосударственного сектора, служащие Национального Банка Республики Казахстан и его ведомств);

"Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес декларацияны ұсыну бойынша міндеті жүктелген тұлғалар үшін - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алу туралы өтінішін уәкілетті органға беру күнінің алдындағы күнінің отыз күнтізбелік күні ішіндегі күн;
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес декларацияны ұсыну бойынша міндеті жүктелген тұлғалар үшін - инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін алу туралы өтінішін уәкілетті органға беру күнінің алдындағы күнінің отыз күнтізбелік күні ішіндегі күн;
3) салық төлеушінің Т.А.Ә.
Салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) көрсетіледі;
4) декларацияның түрі.
Тиісті ұяшықтар декларацияны Салық кодексінің 187-1-бабы 5-тармағында көрсетілген салық есептілігінің түріне жатқызуды есепке ала отырып белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі және күні.
Ұяшықтар, егер 4-ұяшықта "хабарлама бойынша қосымша" деген белгі қойылған жағдайда толтырылады.
"нөмірі" – Салық кодексінің 607-бабы 2-тармағының 2-1) немесе 7) тармақшаларына сәйкес алынған, және орындау үшін аталған декларация табыс етілетін хабарламаның нөмірі көрсетіледі;
"күні" – Салық кодексінің 607-бабы 2-тармағының 2-1) немесе 7) тармақшаларына сәйкес алынған, және орындау үшін аталған декларация табыс етілетін хабарламаның күні көрсетіледі;
6) салық төлеушінің санаты.
Декларацияны табыс ететін адамның санатына сәйкес келетін ұяшық белгіленеді:
А – мыналарға:
жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамға (оның ішінде Қазақстан Республикасының Парламент депутаты, судья, сол сияқты Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызмет туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттiк саяси лауазымды не "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымын атқаратын адам);
лауазымды тұлғаға (тұрақты, уақытша немесе арнаулы уәкiлеттiк бойынша билік өкілінің функцияларын жүзеге асыратын не мемлекеттік органдарда, квазимемлекеттік сектор субъектілерінде, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында ұйымдық-өкімдік немесе әкiмшiлiк-шаруашылық функцияларды орындайтын адам);
мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті адамға (Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметші, мәслихат депутаты, сондай-ақ мемлекеттік лауазымда көзделген міндеттерді мемлекеттік қызметке тағайындалғанға дейін уақытша орындайтын адам);
мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамға (жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарына сайланған адам; Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Президенттiгiне, Қазақстан Республикасы Парламентiнің немесе мәслихаттардың депутаттығына, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдігіне, сондай-ақ сайланбалы жергiлiктi өзiн-өзi басқару органының мүшелігіне кандидаттар ретiнде тiркелген азамат; жергiлiктi өзiн-өзi басқару органында тұрақты немесе уақытша жұмыс iстейтiн, еңбегiне ақы төлеу Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджет қаражатынан жүргізілетін қызметшi; мемлекеттік ұйымда немесе квазимемлекеттік сектор субъектісінде басқарушылық функцияларды орындайтын адам, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі мен оның ведомстволарының қызметшілері) жататын "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны, кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну бойынша міндеті жүктелген тұлға және оның жұбайы (зайыбы);

В - лицо, на которое в соответствии с Конституционным Законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан" возложена обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах, и его супруг (-а);
С - лицо, на которое в соответствии с Законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" возложена обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах;
D - иностранное лицо или лицо без гражданства;
Е - индивидуальный предприниматель;
F - частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор.
В случае, если лицо, представляющее декларацию об активах и обязательствах, не соответствует ни одной из вышеуказанных категорий, не отмечается ни одна из указанных ячеек;
7) ИИН законного представителя несовершеннолетнего и/или недееспособного лица.
Указанная строка не подлежит заполнению до 1 января 2020 года.
В ячейке указывается индивидуальный идентификационный номер законного представителя (родители, усыновители, опекуны, попечители) несовершеннолетнего и/или недееспособного лица в случае, если декларация об активах и обязательствах представляется за такое лицо;
8) ИИН супруга (-и).
В ячейке указывается индивидуальный идентификационный номер супруга (-и) в случае, если физическое лицо состоит в браке (супружестве);
9) признак своего резидентства.
Отмечается ячейка, соответствующая категории лица, которое представляет декларацию об активах и обязательствах:
А - резидент Республики Казахстан, при представлении декларации об активах и обязательствах резидентом Республики Казахстан, являющимся таковым для целей налогообложения в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и (или) международным договором;
В - нерезидент Республики Казахстан, при представлении декларации об активах и обязательствах нерезидентом Республики Казахстан, являющимся таковым для целей налогообложения в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и (или) международным договором;
10) регистрационные данные нерезидента.
Ячейка заполняется в случае, если в ячейке 9 отмечено "нерезидент Республики Казахстан":
"код страны резидентства" - отмечается код страны, в которой зарегистрировано для целей налогообложения лицо, представляющее декларацию. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 (далее-Классификатор стран мира) (например, KZ - Республика Казахстан, DE-Федеративная Республика Германия, GB - Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии);
"номер налоговой регистрации в стране резидентства" - указывается номер, являющийся идентификатором налогоплательщика для целей налогообложения в стране резидентства;

В – "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс ету бойынша міндеттеме жүктелген тұлға және оның жұбайы (зайыбы);
С – "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес тұлға;
D – шетел адамы немесе азаматтығы жоқ адам;
E – дара кәсіпкер;
F – жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор.
Егер декларацияны ұсынатын адам жоғарыда көрсетілген санаттардың біреуіне де сәйкес келмеген жағдайда, көрсетілген ұяшықтардың біреуі де белгіленбейді;
7) кәмелетке толмағандардың және/немесе әрекетке қабілетсіз адамдардың заңды өкілінің ЖСН-і.
Көрсетілген жол 2020 жылдың 1 қаңтарына дейін, толтырылуға жатпайды.
Ұяшықта, егер декларацияны кәмелетке толмағандар және/немесе әрекетке қабілетсіз адамдар ұсынған жағдайда, мұндай тұлғаның заңды өкілінің (ата-анасы, асырап алушылары, қамқоршылары, қорғаншылары) жеке сейкестендіру нөмірі көрсетіледі;
8) жұбайының (-ларының) ЖСН көрсетіледі.
Егер жеке тұлға некеде (ерлі-зайыптылықта) тұрған жағдайда, ұяшықта жұбайының (-ларының) жеке сейкестендіру нөмірі көрсетіледі;
9) өзінің резиденттiк белгiсi.
Декларацияны табыс ететін адамның санатына сәйкес келетін ұяшық белгіленеді:
А – Қазақстан Республикасының резиденті, декларацияны салық салу мақсаты үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) халықаралық шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын адам ұсынған кезде;
В – Қазақстан Республикасының резиденті емес, декларацияны салық салу мақсаты үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) халықаралық шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын адам ұсынған кезде;
10) резидент еместің тіркеу деректері.
Ұяшық, егер 9-ұяшықта "Қазақстан Республикасының резиденті емес" белгіленген жағдайда, толтырылады:
- "резиденттілік елінің коды" - салық салу мақсаты үшін декларацияны ұсынатын тұлға тіркелген елдің коды көрсетіледі. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіштері" деген 22-қосымшада белгіленген екі мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы, KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі;
- "резиденттілік елінде салықтық тіркеу нөмірі" - резиденттілік елінде салық салу мақсаты үшін салық төлеушінің сәйкестендіргіші болып табылатын нөмір көрсетіледі;

11) номер контактного телефона.
Указывается номер контактного телефона, включая код страны и региона (мобильного оператора).
15. В разделе "В. Сведения о наличии активов и обязательств" (все показатели отмечаются при их наличии на дату, указанную в ячейке 2):
1) строка 250.00.001А предназначена для отражения факта наличия денег на банковских счетах (текущих, в том числе карточных и сберегательных), находящихся за пределами Республики Казахстан. При наличии такого факта заполняется Приложение 1 (форма 250.01);
2) строка 250.00.001В предназначена для отражения факта наличия денег на банковских счетах (текущих, в том числе карточных и сберегательных), находящихся в Республике Казахстан;
3) строка 250.00.002 предназначена для отражения факта наличия наличных денег в сумме, не превышающей 160-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации, за исключением легализованных денег. При наличии такого факта заполняется Приложение 2 (форма 250.02);
4) строка 250.00.003 предназначена для отражения факта наличия на праве собственности недвижимого имущества, в том числе за пределами Республики Казахстан, которое или права и (или) сделки по которым подлежат государственной или иной регистрации (например, земельный участок, здание (дом, гараж, дача, коммерческое здание и другие), часть здания (квартира, офис, парковочное место в крытом паркинге и другие), сооружение, воздушное судно (самолет, вертолет и другие), морское судно, судно внутреннего водного плавания, судно плавания "река-море"). При наличии такого факта заполняется Приложение 3 (форма 250.03);
5) строка 250.00.004 предназначена для отражения факта наличия на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан, механических транспортных средств и/или прицепов, подлежащих государственной регистрации. При наличии такого факта заполняется Приложение 4 (форма 250.04);
6) строка 250.00.005 предназначена для отражения факта наличия, в том числе за пределами Республики Казахстан, действующего договора, в том числе договора долевого участия в жилищном строительстве, со стороной, обязанной представить в собственность жилое здание или часть такого здания (например, квартиру). При наличии такого факта заполняется Приложение 5 (форма 250.05);
7) строка 250.00.006 предназначена для отражения факта наличия на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан, доли участия в юридическом лице (за исключением акционерного общества). При наличии такого факта заполняется Приложение 6 (форма 250.06);

11) байланыс телефонының нөмірі.
Елдің және өңірдің кодын (мобильді оператордың) қоса алғанда, байланыс телефонының нөмірі көрсетіледі.
15. "В. Активтер мен міндеттемелердің бар болуы туралы мәліметтер" деген бөлімде (барлық көрсеткіштер 2-ұяшықта көрсетілген күнге олардың бар болуы кезінде белгіленеді):
1) 250.00.001А жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан банк шоттарында (ағымдағы, оның ішінде карталық және жинақ) ақшаның болу фактісін көрсетуге арналған. Мұндай факті болған кезде 1-қосымша (250.01-нысаны) толтырылады;
2) 250.00.001В жолы Қазақстан Республикасында орналасқан банк шоттарында (ағымдағы, оның ішінде карталық және жинақ) ақшаның болу фактісін көрсетуге арналған;
3) 250.00.002-жол, жария етілген ақшаны қоспағанда, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 160 еселенген мөлшерінен аспайтын сомасындағы қолма-қол ақшаның болу фактісін көрсетуге арналған. Мұндай факті болған кезде 2-қосымша (250.02-нысаны) толтырылады;
4) 250.00.003-жол, мысалы, жер учаскесі, ғимарат (үй, гараж, саяжай, коммерциялық ғимарат және басқа), ғимараттың бір бөлігі (пәтер, кеңсе, жабық паркингтегі тұрақ орны және басқа), құрылыс, әуе кемесі (ұшақ, тікұшақ және басқа), теңіз кемесі, ішкі суда жүзетін кеме, "өзен-теңіз" жүзетін кеме сияқты ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркелуге жататын, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан жылжымайтын мүлікке меншік құқығының болу фактісін көрсетуге арналған. Мұндай факті болған кезде 3-қосымша (250.03-нысаны) толтырылады;
5) 250.00.004-жол, мемлекеттік тіркелуге жататын, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан механикалық көлік құралдарына және/немесе тіркемелерге меншік құқығының болу фактісін көрсетуге арналған. Мұндай факті болған кезде 4-қосымша (250.04-нысаны) толтырылады;
6) 250.00.005-жол, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан қолданыстағы шарттың, оның ішінде тұрғын үй ғимаратын немесе мұндай ғимараттың бір бөлігін (мысалы, пәтер) меншікке беруге міндетті тараппен тұрғын үй құрылысындағы үлестік қатысу шартының болу фактісін көрсетуге арналған. Мұндай факті болған кезде 5-қосымша (250.05-нысаны) толтырылады;
7) 250.00.006-жол, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан заңды тұлғадағы (акционерлік қоғамды қоспағанда) қатысу үлесіне меншік құқығының болу фактісін көрсетуге арналған. Мұндай факті болған кезде 6-қосымша (250.06-нысаны) толтырылады;

8) строка 250.00.007 предназначена для отражения факта наличия на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан, ценных бумаг (за исключением паев паевых инвестиционных фондов). При наличии такого факта заполняется Приложение 7 (форма 250.07);
9) строка 250.00.008 предназначена для отражения факта наличия на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан, паев в паевых инвестиционных фондах. При наличии такого факта заполняется Приложение 8 (форма 250.08);
10) строка 250.00.009 предназначена для отражения факта наличия, в том числе за пределами Республики Казахстан, задолженности других лиц перед физическим лицом (дебиторской задолженности) в размере более 160-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, при наличии договора или иного документа, являющегося основанием возникновения требования. При наличии такого факта заполняется Приложение 9 (форма 250.09);
11) строка 250.00.010 отмечается в случае, если имелась задолженность физического лица перед другими лицами (кредиторская задолженность), за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности, в размере более 160-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, подтвержденная договором или иным документом, являющимся основанием возникновения обязательства. При наличии такого факта заполняется Приложение 10 (форма 250.10);
12) строка 250.00.011 предназначена для отражения факта наличия на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан, имущества, подлежащего регистрации в государственных органах Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан или государственных органах иностранного государства в соответствии с законодательством этого государства, не указанного в строках с 250.00.001 по 250.00.010, (например, в области интеллектуальной собственности (авторское право, смежные права и другие). При наличии такого факта заполняется Приложение 11 (форма 250.11);
13) строка 250.00.012 предназначена для отражения факта наличия на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан, следующего имущества (указывается при наличии):
культурные ценности - при наличии заключения уполномоченного органа в области культуры об отнесении такого имущества к культурным ценностям в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
биологические активы - при наличии ветеринарного паспорта или иного документа, подтверждающего право собственности на такие активы;
драгоценные камни и драгоценные металлы, ювелирные изделия, изготовленные из них, и другие предметы, содержащие драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведения искусства и антиквариата в случае превышения цены (стоимости) за единицу данного имущества 160-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах - при наличии документов, подтверждающих стоимость такого имущества;
прочее имущество, не указанное выше, в случае превышения цены (стоимости) за единицу данного имущества 160-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах - при наличии документов, подтверждающих стоимость такого имущества.

8) 250.00.007-жол, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан бағалы қағаздарға (пайлық инвестициялық қорлардың пайдарын қоспағанда) меншік құқығының болу фактісін көрсетуге арналған. Мұндай факті болған кезде 7-қосымша (250.07-нысаны) толтырылады;
9) 250.00.008-жол, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан пайлық инвестициялық қорлардың пайдарға меншік құқығының болу фактісін көрсетуге арналған. Мұндай факті болған кезде 8-қосымша (250.08-нысаны) толтырылады;
10) 250.00.009-жол, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан, талап етудің туындауына негіздеме болып табылатын шарт немесе өзге құжат болған кезде республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 160 еселенген мөлшерінен асатын мөлшерде басқа тұлғалардың жеке тұлғаның (дебиторлық берешек) алдында берешегінің болу фактісін көрсетуге арналған. Мұндай факті болған кезде 9-қосымша (250.09-нысаны) толтырылады;
11) 250.00.010-жол, егер банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарға берешекті қоспағанда, міндеттеменің туындауына негіздеме болып табылатын шартпен немесе өзге құжатпен расталған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 160 еселенген мөлшерінен асатын мөлшерде жеке тұлғаның басқа тұлғалардың алдында берешек (кредиторлық берешек) болған жағдайда белгіленеді. Мұндай факті болған кезде 10-қосымша (250.10-нысаны) толтырылады;
12) 250.00.011-жол, 250.00.001-жолдардан бастап 250.00.010-жолдарға дейін көрсетілмеген, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында немесе шетел мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мемлекеттің мемлекеттік органдарында тіркелуге жататын мүлікке меншік құқығының болу фактісін көрсетуге арналған, мысалы зияткерлік меншік саласында (авторлық құқық, аралас құқықтар және басқа). Мұндай факті болған кезде 11-қосымша (250.11-нысаны) толтырылады;
13) 250.00.012-жол, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан мынадай мүлікке (қалауы бойынша көрсетіледі) меншік құқығының болу фактісін көрсетуге арналған:
мәдени құндылықтар – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мәдени құндылықтарға мұндай мүлікті жатқызу туралы мәдениет саласындағы уәкілетті органының қорытындысы болған кезде;
биологиялық активтер – мұндай активтерге меншік құқығын растайтын ветеринариялық төлқұжат немесе өзге құжат болған кезде;
қымбат бағалы тастар мен қымбат бағалы металдарға, олардан жасалған зергерлік бұйымдарға, және қымбат бағалы тастар мен қымбат бағалы металдары бар басқа да заттарға, сондай-ақ өнер туындылары мен антиквариатқа, аталған мүліктің бір бірлігі үшін бағасы (құны) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 160 еселенген мөлшерінен артқан жағдайда – мұндай мүліктің құнын растайтын құжаттар болған кезде;
жоғарыда көрсетілмеген өзге мүлікке, аталған мүліктің бір бірлігі үшін бағасы (құны) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 160 еселенген мөлшерінен артқан жағдайда – мұндай мүліктің құнын растайтын құжаттар болған кезде.

При наличии вышеуказанного имущества заполняется Приложение 12 (форма 250.12);
14) в строке 250.00.013 указывается стоимость активов индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, используемых в их деятельности, и не указанных в строках с 250.00.001 по 250.00.012.
16. В разделе "С. Сроки и способы представления декларации":
1) указаны срок и способ представления декларации об активах и обязательствах на бумажном носителе - не позднее 15 июля года, в котором возникло обязательство по представлению такой декларации;
2) указаны срок и способ представления декларации об активах и обязательствах в электронном виде - не позднее 15 сентября года, в котором возникло обязательство по представлению такой декларации.
17. В разделе "D. Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющего личность) налогоплательщика;
2) дата подачи декларации.
Указывается дата представления декларации об активах и обязательствах в орган государственных доходов Республики Казахстан;
3) в поле "Ф.И.О. законного представителя, представившего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющего личность) законного представителя несовершеннолетнего и/или недееспособного лица, представившего декларацию об активах и обязательствах.
Указанное поле не подлежит заполнению до 1 января 2020 года.
Глава 3. Составление формы 250.01 - Сведения о наличии денег на
банковских счетах за пределами Республики Казахстан
18. Данное приложение составляется, и представляется в случае, если отмечена строка 250.00.001 А, и предназначено для декларирования сумм денег на банковских счетах (текущих, в том числе карточных и сберегательных), находящихся за пределами Республики Казахстан.
19. В разделе "В. Сведения о наличии денег на банковских счетах":
1) графа А предназначена для отражения порядкового номера заполняемой строки;
2) графа В предназначена для отражения банковского идентификационного кода (БИК) банка, в котором открыт (-ы) счет (-а), который является SWIFT BIC (восьми- или одиннадцатизначный буквенно-цифровой код), при его отсутствии указывается другой имеющийся внутристрановой идентификатор (например: систем ABA, BLZ и другие). Банковский идентификационный код указывается в договоре банковского счета и на веб-сайте банка в разделе "Реквизиты банка";
3) графа С предназначена для отражения кода валюты, в которой открыт (-ы) счет (-а). Код валюты указывается в соответствии с трехзначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 23 "Классификатор валют", утвержденном решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 (далее - Классификатор валют) (например, KZT - казахстанский тенге, EUR - евро, USD - доллар США, RUB - российский рубль);

Жоғарыда көрсетілген мүлік болған кезде 12-қосымша (250.12-нысаны) толтырылады.
14) 250.00.013-жолда 250.00.001-жолдардан бастап 250.00.012-жолдарға дейін көрсетілмеген, олардың қызметінде пайдаланылатын дара кәсіпкердің, жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың активтерінің құны көрсетіледі.
16. "С. Декларацияны ұсынудың мерзімі мен тәсілдері" деген бөлімде:
1) декларацияны қағаз тасымалдағышында ұсынудың мерзімі мен тәсілі көрсетіледі – декларацияны ұсыну бойынша міндеттеме туындаған жылдың 15 шілдесінен кешіктірмей;
2) декларацияны электрондық түрде ұсынудың мерзімі мен тәсілі көрсетіледі - декларацияны ұсыну бойынша міндеттеме туындаған жылдың 15 қыркүйегінен кешіктірмей.
17. "D. Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің Т.А.Ә." деген ашық жолда жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) көрсетіледі;
2) декларацияны берген күні.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органына декларацияны табыс еткен күні көрсетіледі.
3) "Декларацияны табыс еткен заңды өкілінің Т.А.Ә." деген ашық жолда декларацияны ұсынған кәмелетке толмаған және/немесе әрекетке қабілетсіз адамның заңды өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) көрсетіледі.
Көрсетілген жол 2020 жылдың 1 қаңтарына дейін, толтырылуға жатпайды.
3. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан
банк шоттарындағы ақшаның бар болуы туралы мәліметтер –
250.01-нысанын жасау
18. Аталған қосымша, егер 250.00.001А жолы белгіленген және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан банк шоттарындағы (ағымдағы, оның ішінде карталық және жинақ) ақша сомасын декларациялауға арналған жағдайда жасалады және ұсынылады.
19. "B. Банк шоттарындағы ақшаның бар болуы туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) А бағаны толтырылатын жолдың реттік нөмірін көрсетуге арналған;
2) В бағаны SWIFT BIC (сегіз- немесе он бір мәнді әріпті-цифрлық код) болып табылатын, шот (-тар) ашылған банктің банктік сәйкестендіру кодын (БСК) көрсетуге арналған, ол болмаған кезде ел ішінде қолда бар сәйкестендіруші (мысалы: ABA, BLZ жүйелері және басқа) көрсетіледі. Банктік сәйкестендіру коды банк шотының шартында және "Банк деректемелері" деген бөлімдегі банктің веб-сайтында көрсетіледі;
3) С бағаны шот (-тар) ашылған валютаның кодын көрсетуге арналған. Валюта коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюта жіктеуіштері" деген 23-қосымшада белгіленген үш мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы, KZT – қазақстан теңгесі, EUR – еуро, USD – АҚШ доллары, RUB – ресей рублі;

4) графа D предназначена для отражения общей суммы остатка денег по всем банковским счетам, открытым в иностранной валюте, указанной в графе С в банке (филиале банка), банковский идентификационный код которого указан в графе В. Указывается сумма остатка по состоянию на 24:00 часов местного времени отчетной даты, переходящего на следующий рабочий день.
Глава 4. Составление формы 250.02
- Сведения о наличии наличных денег
20. Данное приложение составляется, и представляется в случае, если отмечена строка 250.00.002, и предназначено для декларирования сумм наличных денег.
21. В разделе "В. Сведения о наличии наличных денег":
1) графа А предназначена для отражения порядкового номера заполняемой строки;
2) графа В предназначена для отражения кода валюты, в которой имеются наличные деньги. Код валюты указывается в соответствии с трехзначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 23 Классификатора валют (например, KZT - казахстанский тенге, EUR - евро, USD - доллар США, RUB - российский рубль);
3) графа С предназначена для отражения общей суммы наличных денег в валюте, указанной в графе В. Общая сумма декларируемых наличных денег не может превышать предел 160-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, за исключением денег, которые легализованы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 июня 2014 года "Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества".
При превышении указанного предела сумма декларируемых наличных денег для целей налогового контроля принимается в размере 160-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах.
Для целей определения данного предела наличные деньги в иностранной валюте переводятся в тенге по официальному курсу Национального банка Республики Казахстан, действовавшему на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах.
Глава 5. Составление формы 250.03 - Сведения о наличии
недвижимости
22. Данное приложение составляется, и представляется в случае, если отмечена строка 250.00.003 формы 250.00, и предназначено для декларирования недвижимого имущества, находящегося на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан, которое или права и (или) сделки по которым подлежат государственной или иной регистрации, (например, земельный участок, здание (дом, гараж, дача, коммерческое здание и другие), часть здания (квартира, офис, парковочное место в крытом паркинге и другие), сооружение, воздушное судно (самолет, вертолет и другие), морское судно, судно внутреннего водного плавания, судно плавания "река-море").

4) D бағаны банктік сәйкестендіру коды В деген бағанында көрсетілген банкте (банк филиалында) С бағанында көрсетілген шетел валютасында ашылған барлық банк шоттары бойынша қалған ақшаның жалпы сомасын көрсетуге арналған. Келесі жұмыс күніне ауысатын есепті күннің жергілікті уақытындағы сағат 24:00 жағдайы бойынша қалған сома көрсетіледі.
4. Қолма-қол ақшаның бар болуы туралы мәліметтер –
250.02-нысанын жасау
20. Аталған қосымша, егер 250.00.002-жолы белгіленген және қолма-қол ақша сомасын декларациялауға арналған жағдайда жасалады және ұсынылады.
21. "B. Қолма-қол ақшаның бар болуы туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) А бағаны толтырылатын жолдың реттік нөмірін көрсетуге арналған;
2) В бағаны қолма-қол ақшасы бар валютаның кодын көрсетуге арналған. Валюта коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюта жіктеуіштері" деген 23-қосымшада белгіленген үш мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі (мысалы, KZT – қазақстан теңгесі, EUR – еуро, USD – АҚШ доллары, RUB – ресей рублі);
3) С бағаны В бағанында көрсетілген валютадағы қолма-қол ақшаның жалпы сомасын көрсетуге арналған. "Қазақстан Республикасы азаматтарының, оралмандардың және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар тұлғалардың мүлікті жария етуіне байланысты оларға рақымшылық жасау туралы" 2014 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жария етілген ақшаны қоспағанда, декларацияланатын қолма-қол ақшаның жалпы сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 160 еселенген мөлшерінен артуы мүмкін емес.
Көрсетілген шектен асқан кезде салықтық бақылау мақсаты үшін декларацияланатын қолма-қол ақшаның сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 160 еселенген мөлшерінде қабылданады.
Аталған шекті айқындау мақсаты үшін шетел валютасындағы қолма-қол ақша декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің ресми бағамы бойынша теңгеге ауыстырылады.
5. Жылжымайтын мүліктің бар болуы туралы мәліметтер –
250.03-нысанын жасау
22. Аталған қосымша, егер 250.00-нысанының 250.00.003-жолы белгіленген және мысалы, жер учаскесі, ғимарат (үй, гараж, саяжай, коммерциялық ғимарат және басқа), ғимараттың бір бөлігі (пәтер, кеңсе, жабық паркингтегі тұрақ орны және басқа), құрылыс, әуе кемесі (ұшақ, тікұшақ және басқа), теңіз кемесі, ішкі суда жүзетін кеме, "өзен-теңіз" жүзетін кеме сияқты ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркелуге жататын, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан меншік құқығындағы жылжымайтын мүлікті декларациялауға арналған жағдайда жасалады және ұсынылады.

23. В разделе "В. Сведения о наличии недвижимости":
1) графа А предназначена для отражения порядкового номера заполняемой строки;
2) графа В предназначена для отражения вида недвижимого имущества, подлежащего государственной регистрации. Вид указывается в соответствии со следующей кодировкой:
"1" - земельный участок;
"2" - здание (дом, гараж, дача, коммерческое здание и другие), часть здания (квартира, офис, парковочное место в крытом паркинге и другие);
"3" - сооружение;
"4" - воздушное судно (самолет, вертолет и другие);
"5" - морское судно;
"6" - судно внутреннего водного плавания, судно плавания "река-море";
"7" - прочее недвижимое имущество, подлежащее государственной регистрации;
3) графа С предназначена для отражения кадастрового или другого идентификационного номера недвижимого имущества, указанного в правоудостоверяющих документах (заявлении на регистрацию). Заполняется только по недвижимому имуществу, зарегистрированному в Республике Казахстан и имеющему кадастровый или другой идентификационной номер;
4) графа D предназначена для отражения кода страны, в которой зарегистрировано недвижимое имущество. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 Классификатора стран мира (например, KZ - Республика Казахстан, DE - Федеративная Республика Германия, GB - Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии);
5) графа Е предназначена для отражения адреса недвижимого имущества в части наименования населенного пункта и улицы (проспект, переулок и другие). Заполняется только по недвижимому имуществу, зарегистрированному за пределами Республики Казахстан, или недвижимому имуществу, зарегистрированному в Республике Казахстан и не имеющему кадастровый или другой идентификационной номер. В отношении земельного участка, здания (дом, гараж, дача, коммерческое здание и другие), части здания (квартира, офис, парковочное место в крытом паркинге и другие), сооружения указывается адрес места нахождения, в отношении воздушного судна (самолет, вертолет и другие), морского судна, судна внутреннего водного плавания, судна плавания "река-море" указывается адрес места базирования или порта регистрации, в отношении прочего недвижимого имущества указывается адрес места регистрации;
6) графа F предназначена для отражения адреса недвижимого имущества в части номера дома (корпус, строение и другие). Заполняется только по недвижимому имуществу, зарегистрированному за пределами Республики Казахстан, или недвижимому имуществу, зарегистрированному в Республике Казахстан и не имеющему кадастровый или другой идентификационной номер. В отношении земельного участка, здания (дом, гараж, дача, коммерческое здание и другие), части здания (квартира, офис, парковочное место в крытом паркинге и другие), сооружения указывается адрес места нахождения, в отношении воздушного судна (самолет, вертолет и другие), морского судна, судна внутреннего водного плавания, судна плавания "река-море" указывается адрес места базирования или порта регистрации, в отношении прочего недвижимого имущества указывается адрес места регистрации;

23. "В. Жылжымайтын мүліктің бар болуы туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) А бағаны толтырылатын жолдың реттік нөмірін көрсетуге арналған;
2) В бағаны мемлекеттік тіркелуге жататын жылжымайтын мүліктің түрін көрсетуге арналған. Түрі мынадай кодтауға сәйкес көрсетіледі:
"1" – жер учаскесі;
"2" – ғимарат (үй, гараж, саяжай, коммерциялық ғимарат және басқа), ғимараттың бір бөлігі (пәтер, кеңсе, жабық паркингтегі тұрақ орны және басқа);
"3" – құрылыс;
"4" – әуе кемесі (ұшақ, тікұшақ және басқа);
"5" – теңіз кемесі;
"6" – ішкі суда жүзетін кеме, "өзен-теңіз" жүзетін кеме;
"7" – мемлекеттік тіркелуге жататын өзге де жылжымайтын мүлік;
3) С бағанында құқықты куәландыратын құжаттарда (тіркеуге арналған өтініш) көрсетілген жылжымайтын мүліктің кадастрлық немесе басқа сәйкестендіру нөмірін көрсетуге арналған. Қазақстан Республикасында тіркелген және кадастрлық немесе басқа сәйкестендіру нөмірі бар жылжымайтын мүлік бойынша ғана толтырылады.
4) D бағаны жылжымайтын мүлік тіркелген елдің кодын көрсетуге арналған. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіштері" деген 22-қосымшада белгіленген екі мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі (мысалы, KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі);
5) Е бағаны елді-мекеннің және көшенің атауы (даңғыл, тұйық көше және басқа) бөлігінде жылжымайтын мүліктің мекенжайын көрсетуге арналған. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген жылжымайтын мүлік немесе Қазақстан Республикасында тіркелген және кадастрлық немесе басқа сәйкестендіру нөмірі жоқ жылжымайтын мүлік бойынша ғана толтырылады. Жер учаскесіне, ғимаратқа (үй, гараж, саяжай, коммерциялық ғимарат және басқа), ғимараттың бір бөлігіне (пәтер, кеңсе, жабық паркингтегі тұрақ орны және басқа), құрылысқа, әуе кемесіне (ұшақ, тікұшақ және басқа), теңіз кемесіне, ішкі суда жүзетін кемеге, "өзен-теңіз" жүзетін кемеге қатысты орналасу орындарының немесе тіркелу портының мекенжайы, басқа жылжымайтын мүлікке қатысты тіркелу орнының мекенжайы көрсетіледі;
6) F бағаны үйдің (корпустың, құрылыстың және басқа) нөмірі бөлігінде жылжымайтын мүліктің мекенжайын көрсетуге арналған. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген жылжымайтын мүлік немесе Қазақстан Республикасында тіркелген және кадастрлық немесе басқа сәйкестендіру нөмірі жоқ жылжымайтын мүлік бойынша ғана толтырылады. Жер учаскесіне, ғимаратқа (үй, гараж, саяжай, коммерциялық ғимарат және басқа), ғимараттың бір бөлігіне (пәтер, кеңсе, жабық паркингтегі тұрақ орны және басқа), құрылысқа, әуе кемесіне (ұшақ, тікұшақ және басқа), теңіз кемесіне, ішкі суда жүзетін кемеге, "өзен-теңіз" жүзетін кемеге қатысты орналасу орындарының немесе тіркелу портының мекенжайы, басқа жылжымайтын мүлікке қатысты тіркелу орнының мекенжайы көрсетіледі;

7) графа G предназначена для отражения адреса недвижимого имущества в части номера квартиры (офис, комната и другие). Заполняется только по недвижимому имуществу, зарегистрированному за пределами Республики Казахстан, или недвижимому имуществу, зарегистрированному в Республике Казахстан и не имеющему кадастровый или другой идентификационной номер. В отношении земельного участка, здания (дом, гараж, дача, коммерческое здание и другие), части здания (квартира, офис, парковочное место в крытом паркинге и другие), сооружения указывается адрес места нахождения, в отношении воздушного судна (самолет, вертолет и другие), морского судна, судна внутреннего водного плавания, судна плавания "река-море" указывается адрес места базирования или порта регистрации, в отношении прочего недвижимого имущества указывается адрес места регистрации;
8) в графе Н отмечается "X" в случае, если недвижимое имущество, указанное в данной строке, находится в общей долевой собственности;
9) в графе I отмечается "X" в случае, если недвижимое имущество, указанное в данной строке, находится в общей совместной собственности.
10) в графе J отмечается "X" в случае, если недвижимое имущество, указанное в данной строке, передано в доверительное управление.
Глава 6. Составление формы 250.04 - Сведения о наличии
транспортных средств
24. Данное приложение составляется, и представляется в случае, если отмечена строка 250.00.004 формы 250.00, и предназначено для декларирования механических транспортных средств и прицепов, в том числе за пределами Республики Казахстан, подлежащих государственной регистрации.
25. В разделе "В. Сведения о наличии транспортных средств":
1) графа А предназначена для отражения порядкового номера заполняемой строки;
2) графа В предназначена для отражения VIN-кода, указанного в свидетельстве о регистрации транспортного средства для автотранспортных средств, заводского номера подвижного состава для железнодорожного транспорта, номера двигателя для механических транспортных средств;
3) графа С предназначена для отражения кода страны, в которой зарегистрировано транспортное средство или прицеп. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 Классификатора стран мира (например, KZ - Республика Казахстан, DE - Федеративная Республика Германия, GB - Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии).
Глава 7. Составление формы 250.05 - Сведения об участии в
жилищном строительстве
26. Данное приложение составляется, и представляется в случае, если отмечена строка 250.00.005 формы 250.00, и предназначено для декларирования действующих, в том числе за пределами Республики Казахстан, договоров, в том числе договоров долевого участия в жилищном строительстве, со стороной, обязанной представить в собственность жилое здание или часть такого здания (например, квартиру).

7) G бағаны пәтердің (офистің, бөлменің және басқа) нөмірі бөлігінде жылжымайтын мүліктің мекенжайын көрсетуге арналған. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген жылжымайтын мүлік немесе Қазақстан Республикасында тіркелген және кадастрлық немесе басқа сәйкестендіру нөмірі жоқ жылжымайтын мүлік бойынша ғана толтырылады. Жер учаскесіне, ғимаратқа (үй, гараж, саяжай, коммерциялық ғимарат және басқа), ғимараттың бір бөлігіне (пәтер, кеңсе, жабық паркингтегі тұрақ орны және басқа), құрылысқа, әуе кемесіне (ұшақ, тікұшақ және басқа), теңіз кемесіне, ішкі суда жүзетін кемеге, "өзен-теңіз" жүзетін кемеге қатысты орналасу орындарының немесе тіркелу портының мекенжайы, басқа жылжымайтын мүлікке қатысты тіркелу орнының мекенжайы көрсетіледі;
8) егер аталған жолда көрсетілген жылжымайтын мүлік ортақ үлестік меншікте болған жағдайда, Н бағанында "Х" белгіленеді;
9) егер аталған жолда көрсетілген жылжымайтын мүлік ортақ бірлескен меншікте болған жағдайда, І бағанында "Х" белгіленеді;
10) егер аталған жолда көрсетілген жылжымайтын мүлік сенімгерлік басқаруға берілген жағдайда, J бағанында "Х" белгіленеді.
6. Көлік құралының бар болуы туралы мәліметтер - 250.04-нысанын
жасау
24. Аталған қосымша, егер 250.00-нысанының 250.00.004-жолы белгіленген және мемлекеттік тіркелуге жататын, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан механикалық көлік құралдары мен тіркемелерді декларациялауға арналған жағдайда жасалады және ұсынылады.
25. "В. Көлік құралының бар болуы туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) А бағаны толтырылатын жолдың реттік нөмірін көрсетуге арналған;
2) В бағаны автокөлік құралдарына арналған көлік құралының тіркелуі туралы куәлікте көрсетілген VIN-кодты, теміржол көлігіне арналған жылжымалы құрамның зауыт нөмірін, механикалық көлік құралдарына арналған қозғалтқыштың нөмірін көрсетуге арналған;
3) С бағаны көлік құралы немесе тіркеме тіркелген елдің кодын көрсетуге арналған. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіштері" деген 22-қосымшада белгіленген екі мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі (мысалы, KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі).
7. Тұрғын үй құрылысына қатысу туралы мәліметтер –
250.05-нысанын жасау
26. Аталған қосымша егер 250.00-нысанының 250.00.005-жолы белгіленген және оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан қолданыстағы шарттарды, оның ішінде тұрғын үй ғимаратын немесе мұндай ғимараттың бір бөлігін (мысалы, пәтер) меншікке беруге міндетті тараппен тұрғын үй құрылысындағы үлестік қатысу шарттарын декларациялауға арналған жағдайда жасалады және ұсынылады.

27. В разделе "В. Сведения об участии в жилищном строительстве":
1) графа А предназначена для отражения порядкового номера заполняемой строки;
2) графа В предназначена для отражения бизнес-идентификационного номера лица (застройщика), зарегистрированного в Республике Казахстан, или другого идентификационного номера лица, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан, являющегося стороной по договору, обязанной представить в собственность жилое здание или часть такого здания (например, квартиру);
3) графа С предназначена для отражения кода страны, в которой зарегистрировано лицо (застройщик), указанное в предыдущей графе. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 Классификатора стран мира (например, KZ - Республика Казахстан, DE - Федеративная Республика Германия, GB - Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии);
4) графа D предназначена для отражения кода валюты, в которой внесены деньги в счет оплаты обязательств по договору. Код валюты указывается в соответствии с трехзначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 23 Классификатора валют (например, KZT - казахстанский тенге, EUR - евро, USD - доллар США, RUB - российский рубль);
5) графа Е предназначена для отражения общей суммы денег, внесенной в счет оплаты обязательств по договору.
Глава 8. Составление формы 250.06 - Сведения о наличии доли
участия в юридическом лице, за исключением акционерных обществ
28. Данное приложение составляется, и представляется в случае, если отмечена строка 250.00.006 формы 250.00, и предназначено для декларирования долей участия в юридическом лице (за исключением акционерных обществ), в том числе за пределами Республики Казахстан.
29. В разделе "В. Сведения о наличии долей участия в юридических лицах, за исключением акционерных обществ":
1) графа А предназначена для отражения порядкового номера заполняемой строки;
2) графа В предназначена для отражения бизнес-идентификационного номера лица, зарегистрированного в Республике Казахстан, или другого идентификационного номера лица, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан, в котором имеется доля участия;
3) графа С предназначена для отражения кода страны, в которой зарегистрировано лицо, указанное в предыдущей графе. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 Классификатора стран мира (например, KZ - Республика Казахстан, DE - Федеративная Республика Германия, GB - Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии);

27. "В. Тұрғын үй құрылысына қатысу туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) А бағаны толтырылатын жолдың реттік нөмірін көрсетуге арналған;
2) В бағаны Қазақстан Республикасында тіркелген адамның (құрылыс салушының) бизнес сәйкестендіру нөмірін, немесе тұрғын үй ғимаратын немесе мұндай ғимараттың бір бөлігін (мысалы, пәтер) меншікке беруге міндетті шарт бойынша тарап болып табылатын Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген адамның басқа да сәйкестендіру нөмірін көрсетуге арналған;
3) С бағаны алдыңғы бағанда көрсетілген адам (құрылыс салушы) тіркелген елдің кодын көрсетуге арналған. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіштері" деген 22-қосымшада белгіленген екі мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі (мысалы, KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі);
4) D бағаны шарт бойынша міндеттемелерді төлеу есебіне ақша енгізілген валютаның кодын көрсетуге арналған. Валюта коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюта жіктеуіштері" деген 23-қосымшада белгіленген үш мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі (мысалы, KZT – қазақстан теңгесі, EUR – еуро, USD – АҚШ доллары, RUB – ресей рублі);
5) Е бағаны шарт бойынша міндеттемелерді төлеу есебіне енгізілген ақшаның жалпы сомасын көрсетуге арналған.
8. Акционерлік қоғамдарды қоспағанда, заңды тұлғадағы қатысу
үлесінің бар болуы туралы мәліметтер - 250.06-нысанын жасау
28. Аталған қосымша егер 250.00-нысанының 250.00.006-жолы белгіленген және оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан заңды тұлғадағы (акционерлік қоғамдарды қоспағанда) қатысу үлесін декларациялауға арналған жағдайда жасалады және ұсынылады.
29. "В. Акционерлік қоғамдарды қоспағанда, заңды тұлғадағы қатысу үлесінің бар болуы туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) А бағаны толтырылатын жолдың реттік нөмірін көрсетуге арналған;
2) В бағаны қатысу үлесі бар Қазақстан Республикасында тіркелген адамның бизнес сәйкестендіру нөмірін, немесе Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген адамның басқа сәйкестендіру нөмірін көрсетуге арналған;
3) С бағаны алдыңғы бағанда көрсетілген адам тіркелген елдің кодын көрсетуге арналған. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіштері" деген 22-қосымшада белгіленген екі мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі (мысалы, KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі);

4) графа D предназначена для отражения размера доли участия в процентах с округлением до сотых частей;
5) в графе Е отмечается "X" в случае, если доля участия, указанная в данной строке, передана в доверительное управление.
Глава 9. Составление формы 250.07 - Сведения о
наличии ценных бумаг
30. Данное приложение составляется, и представляется в случае, если отмечена строка 250.00.007 формы 250.00, и предназначено для декларирования ценных бумаг (за исключением паев паевых инвестиционных фондов), в том числе за пределами Республики Казахстан.
31. В разделе "В. Сведения о наличии ценных бумаг":
1) графа А предназначена для отражения порядкового номера заполняемой строки;
2) графа В предназначена для отражения идентификационного номера эмиссии ценных бумаг;
3) графа С предназначена для отражения кода страны, в которой выпущены ценные бумаги, указанные в графе В. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 Классификатора стран мира (например, KZ - Республика Казахстан, DE - Федеративная Республика Германия, GB - Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии);
4) графа D предназначена для отражения количества ценных бумаг;
5) графа Е предназначена для отражения количества ценных бумаг, указанных в данной строке, которые переданы в доверительное управление.
Глава 10. Составление формы 250.08 - Сведения о наличии паев в
инвестиционных фондах
32. Данное приложение составляется, и представляется в случае, если отмечена строка 250.00.008 формы 250.00, и предназначено для декларирования паев в паевых инвестиционных фондах, в том числе за пределами Республики Казахстан.
33. В разделе "В. Сведения о наличии паев в инвестиционных фондах":
1) графа А предназначена для отражения порядкового номера заполняемой строки;
2) графа В предназначена для отражения идентификационного номера эмиссии паев паевого инвестиционного фонда, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан;
3) графа С предназначена для отражения кода страны, в которой зарегистрирован паевый инвестиционный фонд, указанный в графе В. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 Классификатора стран мира (например, KZ - Республика Казахстан, DE - Федеративная Республика Германия, GB - Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии);
4) графа D предназначена для отражения кода валюты, в которой выпущены паи. Код валюты указывается в соответствии с трехзначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 23 Классификатора валют (например, KZT - казахстанский тенге, EUR - евро, USD - доллар США, RUB - российский рубль);

4) D бағаны қатысу үлесінің мөлшерін жүзге дейінгі бөліктерге дөңгелетумен пайыздарда көрсетуге арналған;
5) Е бағанында, егер аталған жолда көрсетілген қатысу үлесі сенімгерлік басқаруға берілген жағдайда, "Х" белгіленеді.
9. Бағалы қағаздардың бар болуы туралы мәліметтер –
250.07-нысанын жасау
30. Аталған қосымша егер 250.00-нысанының 250.00.007-жолы белгіленген және оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан бағалы қағаздарды (пайлық инвестициялық қорлардың пайдарын қоспағанда) декларациялауға арналған жағдайда жасалады және ұсынылады.
31. "В. Бағалы қағаздардың бар болуы туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) А бағаны толтырылатын жолдың реттік нөмірін көрсетуге арналған;
2) В бағаны бағалы қағаздар эмиссиясының сәйкестендіру нөмірін көрсетуге арналған;
3) С бағаны В бағанда көрсетілген бағалы қағаздар шығарылған елдің кодын көрсетуге арналған. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіштері" деген 22-қосымшада белгіленген екі мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі (мысалы, KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі);
4) D бағаны бағалы қағаздардың санын көрсетуге арналған;
5) Е бағаны аталған жолда көрсетілген сенімгерлік басқаруға берілген бағалы қағаздардың санын көрсетуге арналған.
10. Инвестициялық қорлардағы пайлардың бар болуы туралы
мәліметтер - 250.08-нысанын жасау
32. Аталған қосымша егер 250.00-нысанының 250.00.008-жолы белгіленген және оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан пайлық инвестициялық қорлардағы пайларын декларациялауға арналған жағдайда жасалады және ұсынылады.
33. "В. Инвестициялық қорлардағы пайлардың бар болуы туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) А бағаны толтырылатын жолдың реттік нөмірін көрсетуге арналған;
2) В бағаны Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген пайлық инвестициялық қорлардағы пайлар эмиссиясының сәйкестендіру нөмірін көрсетуге арналған;
3) С бағаны В бағанында көрсетілген пайлық инвестициялық қор тіркелген елдің кодын көрсетуге арналған. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіштері" деген 22-қосымшада белгіленген екі мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі (мысалы, KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі);
4) D бағаны пайлар шығарылған валютаның кодын көрсетуге арналған. Валюта коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюта жіктеуіштері" деген 23-қосымшада белгіленген үш мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі (мысалы, KZT – қазақстан теңгесі, EUR – еуро, USD – АҚШ доллары, RUB – ресей рублі);

5) графа Е предназначена для отражения номинальной стоимости паев;
6) в графе F отмечается "X" в случае, если паи, указанные в данной строке, переданы в доверительное управление.
Глава 11. Составление формы 250.09 - Сведения о наличии
дебиторской задолженности (задолженности других лиц перед
физическим лицом)
34. Данное приложение составляется, и представляется в случае, если отмечена строка 250.00.009 формы 250.00, и предназначено для декларирования задолженности других лиц перед Вами (дебиторской задолженности) в размере более 160-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, при наличии договора или иного документа, являющегося основанием возникновения требования.
35. В разделе "В. Сведения о наличии дебиторской задолженности":
1) графа А предназначена для отражения порядкового номера заполняемой строки;
2) графа В предназначена для отражения индивидуального идентификационного номера физического лица-гражданина Республики Казахстан или бизнес-идентификационного номера юридического лица Республики Казахстан, или другого идентификационного номера лица, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан, являющегося дебитором (должником), задолженность которого документально подтверждена;
3) графа С предназначена для отражения кода страны, в которой зарегистрирован дебитор (должник), указанный в графе В. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 Классификатора стран мира (например, KZ - Республика Казахстан, DE - Федеративная Республика Германия, GB - Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии);
4) графа D предназначена для отражения кода валюты, в которой номинирована задолженность. Код валюты указывается в соответствии с трехзначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 23 Классификатора валют (например, KZT - казахстанский тенге, EUR - евро, USD - доллар США, RUB - российский рубль);
5) графа Е предназначена для отражения суммы задолженности других лиц перед физическим лицом (дебиторской задолженности), включая сумму начисленного вознаграждения (процентов);
6) графа F предназначена для отражения даты возникновения дебиторской задолженности в соответствии с подтверждающими документами.
Глава 12. Составление формы 250.10 - Сведения о наличии
кредиторской задолженности (задолженности физического лица
перед другими лицами)
36. Данное приложение составляется, и представляется в случае, если отмечена строка 250.00.010 формы 250.00, и предназначено для декларирования Вашей задолженности перед другими лицами (кредиторской задолженности), за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности, в размере более 160-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, при наличии договора или иного документа, являющегося основанием возникновения обязательства.

5) Е бағаны пайлардың номиналдық құнын көрсетуге арналған;
6) F бағанында, егер аталған жолда көрсетілген пайлар сенімгерлік басқаруға берілген жағдайда, "Х" белгіленеді.
11. Дебиторлық берешектің бар болуы туралы мәліметтер (басқа
тұлғалардың жеке тұлғаның алдындағы берешегінің) -
250.09-нысанын жасау
34. Аталған қосымша егер 250.00-нысанының 250.00.009-жолы белгіленген және талап етудің туындауына негіздеме болып табылатын шарт немесе өзге құжат болған кезде республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 160 еселенген мөлшерінен асатын мөлшерде басқа тұлғалардың Сіздің (дебиторлық берешек) алдыңызда берешегін декларациялауға арналған жағдайда жасалады және ұсынылады.
35. "В. Дебиторлық берешектің бар болуы туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) А бағаны толтырылатын жолдың реттік нөмірін көрсетуге арналған;
2) В бағаны Қазақстан Республикасының жеке тұлға-азаматының жеке сәйкестендіру нөмірін немесе Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының бизнес сәйкестендіру нөмірін, немесе берешегі құжатпен расталған дебитор (борышкер) болып табылатын Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген тұлғаның басқа да сәйкестендіру нөмірін көрсетуге арналған;
3) С бағаны В бағанында көрсетілген дебитор (борышкер) тіркелген елдің кодын көрсетуге арналған. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіштері" деген 22-қосымшада белгіленген екі мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі (мысалы, KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі);
4) D бағаны берешек номиналданған валютаның кодын көрсетуге арналған. Валюта коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюта жіктеуіштері" деген 23-қосымшада белгіленген үш мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі (мысалы, KZT – қазақстан теңгесі, EUR – еуро, USD – АҚШ доллары, RUB – ресей рублі);
5) Е бағаны есептелген сыйақы (проценттер) сомасын қоса алғанда, басқа тұлғалардың жеке тұлғаның алдындағы берешек сомасын (дебиторлық берешек) көрсетуге арналған;
6) F бағаны дебиторлық берешектің растайтын құжаттарға сәйкес туындау күнін көрсетуге арналған.
12. Кредиторлық берешектің бар болуы туралы мәліметтер (жеке
тұлғаның басқа тұлғалардың алдындағы берешегінің) - 250.10-
нысанын жасау
36. Аталған қосымша егер 250.00-нысанының 250.00.010-жолы белгіленген және банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарға берешекті қоспағанда, міндеттеменің туындауына негіздеме болып табылатын шарт немесе өзге құжат болған кезде республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 160 еселенген мөлшерінен асатын мөлшерде Сіздің басқа тұлғалардың алдындағы берешегін (кредиторлық берешек) декларациялауға арналған жағдайда жасалады және ұсынылады.

37. В разделе "В. Сведения о наличии кредиторской задолженности":
1) графа А предназначена для отражения порядкового номера заполняемой строки;
2) графа В предназначена для отражения индивидуального идентификационного номера физического лица-гражданина Республики Казахстан или бизнес-идентификационного номера юридического лица Республики Казахстан, или другого идентификационного номера лица, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан, являющегося кредитором (лицом, которому физическое лицо должно), задолженность перед которым документально подтверждена;
3) графа С предназначена для отражения кода страны, в которой зарегистрирован кредитор (лицо, которому физическое лицо должно), указанный в графе В. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 Классификатора стран мира (например, KZ - Республика Казахстан, DE - Федеративная Республика Германия, GB - Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии);
4) графа D предназначена для отражения кода валюты, в которой номинирована задолженность. Код валюты указывается в соответствии с трехзначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 23 Классификатора валют (например, KZT - казахстанский тенге, EUR - евро, USD - доллар США, RUB - российский рубль);
5) графа Е предназначена для отражения суммы задолженности физического лица перед другими лицами (кредиторской задолженности), включая сумму начисленного вознаграждения (процентов);
6) графа F предназначена для отражения даты возникновения кредиторской задолженности в соответствии с подтверждающими документами.
Глава 13. Составление формы 250.11 - Сведения о наличии другого
имущества, подлежащего государственной регистрации
38. Данное приложение составляется, и представляется в случае, если отмечена строка 250.00.011 формы 250.00, и предназначено для декларирования имущества, в том числе за пределами Республики Казахстан, подлежащего регистрации в государственных органах Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан или государственных органах иностранного государства в соответствии с законодательством этого государства, не указанного в строках с 250.00.001 по 250.00.010 (например, в области интеллектуальной собственности: авторское право, смежные права и другие).
39. В разделе "В. Сведения о наличии другого имущества, подлежащего государственной регистрации":
1) графа А предназначена для отражения порядкового номера заполняемой строки;
2) графа В предназначена для отражения наименования имущества, зарегистрированного в государственных органах Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан или государственных органах иностранного государства в соответствии с законодательством этого государства;

37. "В. Кредиторлық берешектің бар болуы туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) А бағаны толтырылатын жолдың реттік нөмірін көрсетуге арналған;
2) В бағаны жеке тұлға - Қазақстан Республикасының азаматының жеке сәйкестендіру нөмірін немесе Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының бизнес сәйкестендіру нөмірін, немесе берешегі құжатпен расталған кредитор (жеке тұлға қарыз болған тұлға) болып табылатын Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген тұлғаның басқа да сәйкестендіру нөмірін көрсетуге арналған;
3) С бағаны В бағанында көрсетілген кредитор (жеке тұлға қарыз болған тұлға) тіркелген елдің кодын көрсетуге арналған. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіштері" деген 22-қосымшада белгіленген екі мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі (мысалы, KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі);
4) D бағаны берешек номиналданған валютаның кодын көрсетуге арналған. Валюта коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюта жіктеуіштері" деген 23-қосымшада белгіленген үш мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі (мысалы, KZT – қазақстан теңгесі, EUR – еуро, USD – АҚШ доллары, RUB – ресей рублі);
5) Е бағаны есептелген сыйақы (проценттер) сомасын қоса алғанда, жеке тұлғаның басқа тұлғалардың алдындағы берешек сомасын (кредиторлық берешек) көрсетуге арналған;
6) F бағаны кредиторлық берешектің растайтын құжаттарға сәйкес туындау күнін көрсетуге арналған.
13. Мемлекеттік тіркелуге жататын басқа мүліктің бар болуы
туралы мәліметтер – 250.11-нысанын жасау
38. Аталған қосымша егер 250.00-нысанының 250.00.011-жолы белгіленген және 250.00.001-жолдардан бастап 250.00.010-жолдарға дейін көрсетілмеген, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында немесе шетел мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мемлекеттің мемлекеттік органдарында тіркелуге жататын мүлікті, мысалы зияткерлік меншік саласын (авторлық құқық, аралас құқықтар және басқа) декларациялауға арналған жағдайда жасалады және ұсынылады.
39. "В. Мемлекеттік тіркелуге жататын басқа мүліктің бар болуы туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) А бағаны толтырылатын жолдың реттік нөмірін көрсетуге арналған;
2) В бағаны Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында немесе шетел мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мемлекеттің мемлекеттік органдарында тіркелуге жататын мүліктің атауын көрсетуге арналған;

3) графа С предназначена для отражения регистрационного или другого идентификационного номера имущества, указанного в предыдущей графе, определенного в регистрационном документе;
4) графа D предназначена для отражения кода страны, в которой зарегистрировано имущество, указанное в графе В. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 Классификатора стран мира (например, KZ - Республика Казахстан, DE - Федеративная Республика Германия, GB - Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии);
5) в графе Е отмечается "X" в случае, если имущество, указанное в данной строке, передано в доверительное управление.
Глава 14. Составление формы 250.12 -
Сведения о наличии прочего имущества
39. Данное приложение составляется, и представляется в случае, если отмечена строка 250.00.012 формы 250.00, и предназначено для декларирования имущества, не указанного в предыдущих приложениях, такое как, например:
культурные ценности - при наличии заключения уполномоченного органа в области культуры об отнесении такого имущества к культурным ценностям в соответствии с законодательством Республики Казахстан о культуре;
биологические активы (скот и другие) - при наличии ветеринарного паспорта или иного документа, подтверждающего право собственности на такие активы;
драгоценные камни и драгоценные металлы, ювелирные изделия, изготовленные из них, и другие предметы, содержащие драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведения искусства и антиквариата в случае превышения цены (стоимости) за единицу данного имущества 160-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах - при наличии документов, подтверждающих стоимость такого имущества;
прочее имущество, не указанное выше, в случае превышения цены (стоимости) за единицу данного имущества 160-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах - при наличии документов, подтверждающих стоимость такого имущества.
40. В разделе "В. Сведения о наличии прочего имущества":
1) графа А предназначена для отражения порядкового номера заполняемой строки;
2) графа В предназначена для отражения наименования имущества, не указанного в предыдущих приложениях;
3) графа С предназначена для отражения количество имущества, указанного в предыдущей графе;

3) С бағаны алдыңғы бағанда көрсетілген тіркеу құжатында айқындалған мүліктің тіркеу немесе басқа сәйкестендіру нөмірін көрсетуге арналған;
4) D бағаны "В" бағанында көрсетілген мүлік тіркелген елдің кодын көрсетуге арналған. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіштері" деген 22-қосымшада белгіленген екі мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі (мысалы, KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі);
5) Е бағанында, егер аталған жолда көрсетілген мүлік сенімгерлік басқаруға берілген жағдайда, "Х" белгіленеді.
14. Басқа да мүліктің бар болуы туралы мәліметтер –
250.12-нысанын жасау
40. Аталған қосымша егер 250.00-нысанының 250.00.012-жолы белгіленген және алдыңғы қосымшаларда көрсетілмеген мүлікті декларациялауға арналған жағдайда жасалады және ұсынылады, олар, мысалы:
мәдени құндылықтар – мәдениет туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мәдени құндылықтарға мұндай мүлікті жатқызу туралы мәдениет саласындағы уәкілетті органының қорытындысы болған кезде;
биологиялық активтер (мал және басқа) – мұндай активтерге меншік құқығын растайтын ветеринариялық төлқұжат немесе өзге құжат болған кезде;
қымбат бағалы тастар мен қымбат бағалы металдарға, олардан жасалған зергерлік бұйымдарға, және қымбат бағалы тастар мен қымбат бағалы металдары бар басқа да заттарға, сондай-ақ өнер туындылары мен антиквариатқа, аталған мүліктің бір бірлігі үшін бағасы (құны) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 160 еселенген мөлшерінен артқан жағдайда – мұндай мүліктің құнын растайтын құжаттар болған кезде;
жоғарыда көрсетілмеген өзге мүлікке, аталған мүліктің бір бірлігі үшін бағасы (құны) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 160 еселенген мөлшерінен артқан жағдайда – мұндай мүліктің құнын растайтын құжаттар болған кезде.
41. "В. Басқа да мүліктің бар болуы туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) А бағаны толтырылатын жолдың реттік нөмірін көрсетуге арналған;
2) В бағаны алдыңғы қосымшаларда көрсетілмеген мүліктің атауын көрсетуге арналған;
3) С бағаны алдыңғы бағанда көрсетілген мүліктің санын көрсетуге арналған;

4) графа D предназначена для отражения кода страны, в которой находится имущество, указанное в графе В. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 Классификатора стран мира (например, KZ - Республика Казахстан, DE - Федеративная Республика Германия, GB - Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии);
5) в графе Е отмечается "X" в случае, если имущество, указанное в данной строке, передано в доверительное управление.

4) D бағаны В бағанында көрсетілген мүлік орналасқан елдің кодын көрсетуге арналған. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіштері" деген 22-қосымшада белгіленген екі мәнді әріпті кодтауға сәйкес көрсетіледі (мысалы, KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі);
5) Е бағанында, егер аталған жолда көрсетілген мүлік сенімгерлік басқаруға берілген жағдайда, "Х" белгіленеді.