Об утверждении Правил и условий проведения аттестации гражданских служащих государственных организаций культуры
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 189. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 2016 года № 14035.
В соответствии с пунктом 7 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года и подпунктом 15) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аттестации гражданских служащих государственных организаций культуры.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 12 апреля 2007 года № 110 "Об утверждении Правил аттестации работников государственных организаций культуры" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4633, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, 2007 г., март - апрель);
2) приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 23 июля 2007 года № 195 "О внесении дополнения в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 12 апреля 2007 года № 110 "Об утверждении Правил аттестации работников государственных организаций культуры" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4874, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, 2007 г., июнь - август);
3) приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года № 280 "О внесении изменений в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 12 апреля 2007 года № 110 "Об утверждении Правил аттестации работников государственных организаций культуры" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9058, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 15 января 2014 года № 8 (27629).
3. Службе управления персоналом Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копий в графическом формате в полном соответствии с подлинником для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет";

Мемлекеттік мәдениет ұйымдарының азаматтық қызметшілерін аттестаттаудан өткізудің қағидалары мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 189 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 28 шілдеде № 14035 болып тіркелді.
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 139-бабы 7-тармағына және "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік мәдениет ұйымдарының азаматтық қызметшілерін аттестаттаудан өткізудің қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Мемлекеттік мәдениет ұйымдары қызметкерлерін аттестаттау ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2007 жылғы 12 сәуірдегі № 110 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4633 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған, 2007 жыл, наурыз - сәуір);
2) "Мемлекеттік мәдениет ұйымдары қызметкерлерін аттестаттау ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат Министрінің 2007 жылғы 12 сәуірдегі № 110 бұйрығына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің 2007 жылғы 23 шілдедегі № 195 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4874 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған, 2007 жыл, маусым - тамыз);
3) "Мемлекеттік мәдениет ұйымдары қызметкерлерiн аттестаттау ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрiнiң 2007 жылғы 12 сәуiрдегi № 110 бұйрығына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2013 жылғы 03 желтоқсандағы № 280 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9058 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2014 жылғы 15 қаңтар № 8 (28232) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Персоналды басқару қызметі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде төлнұсқасына толық сәйкес келетін оның графикалық форматтағы көшірмелерін "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау үшін жолдауды;

3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" копий настоящего приказа в бумажном и электронном виде, заверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для официального опубликования, включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) после официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
5) представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта, в течение десяти рабочих дней со дня исполнения мероприятия.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Утверждены
приказом Министра культуры и
спорта Республики Казахстан
от 29 июня 2016 года № 189
Правила и условия проведения аттестации гражданских служащих
государственных организаций культуры
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия проведения аттестации гражданских служащих государственных организаций культуры (далее – Правила) определяют порядок и условия проведения аттестации гражданских служащих государственных организаций культуры (далее – служащие).
2. Аттестация служащих осуществляется в целях определения уровня соответствия знаний и квалификации служащих квалификационным характеристикам к занимаемой ими должности и/или квалификационной категории, на которую они претендуют.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 28.07.2017 № 220 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Основным критерием оценки при аттестации является способность служащих выполнять возложенные на них функциональные обязанности.
4. Служащие, являющиеся первыми руководителями республиканских организаций культуры, и их заместители, аттестуются аттестационной комиссией при уполномоченном органе в области культуры.
Служащие, являющиеся первыми руководителями организаций культуры местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов и их заместители, аттестуются соответствующими аттестационными комиссиями при местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы, районов.

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электронды және қағаз түріндегі көшірмелерін ресми жариялау үшін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Жауапты хатшысына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2016 жылғы 29 маусымдағы
№ 189 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік мәдениет ұйымдарының азаматтық қызметшілерін аттестаттаудан өткізудің қағидалары мен шарттары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік мәдениет ұйымдарының азаматтық қызметшілерін аттестаттаудан өткізудің қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік мәдениет ұйымдарының азаматтық қызметшілерін (бұдан әрі – қызметшілер) аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Қызметшілерді аттестаттау олардың атқарып отырған лауазымдарына немесе үміттеніп отырған біліктілік санаттарына олардың білім деңгейлерінің және/немесе біліктілік сипаттамаларына сәйкестіктерін анықтау үшін өткізіледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 28.07.2017 № 220 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Аттестаттау кезінде негізгі критерий қызметшілердің оларға жүктелген функционалдық міндеттерін орындау қабілеті болып табылады.
4. Республикалық мәдениет ұйымдарының бірінші басшылары болып табылатын қызметшілер мен олардың орынбасарлары мәдениет саласындағы уәкiлеттi орган жанындағы аттестаттау комиссиясымен аттестаттаудан өткізіледі.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың жергілікті атқарушы органдарының мәдениет ұйымдарының бірінші басшылары болып табылатын қызметшілер мен олардың орынбасарлары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың жергілікті атқарушы органдары жанындағы тиісті аттестаттау комиссияларымен аттестаттаудан өткізіледі.

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.08.2018 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Аттестации подлежат все служащие, за исключением беременных женщин, предоставивших медицинское заключение о беременности в период аттестации.
Служащие подлежат аттестации по истечении каждых последующих трех лет пребывания на гражданской службе, но не ранее одного года со дня занятия ими данной должности.
При этом аттестация проводится не позднее шести месяцев со дня наступления указанного срока.
Служащие, находившиеся в учебном отпуске, отпуске без сохранения заработной платы (превышающем шесть месяцев), в отпуске в связи с беременностью и рождением ребенка (детей), усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, аттестуются не ранее, чем через шесть месяцев после выхода на работу.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.08.2018 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. Для проведения аттестации по повышению квалификационной категории по инициативе служащих, до истечения сроков, указанных в пункте 5 настоящих Правил, они подают заявление в произвольной форме на имя лица, уполномоченного назначать служащих. Служащие проходят аттестацию досрочно в порядке и на условиях, установленных главой 2 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 28.07.2017 № 220 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок и условия проведения аттестации
6. Аттестация включает в себя следующие этапы:
1) подготовка к проведению аттестации;
2) тестирование служащих;
3) собеседование со служащим, проводимое аттестационной комиссией;
4) вынесение решения аттестационной комиссией.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.08.2018 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Подготовка к проведению аттестации организуется кадровой службой или лицом, осуществляющим функции кадровой службы, (далее – кадровая служба) и включает следующие мероприятия:
1) подготовку необходимых документов на служащих, подлежащих аттестации (уведомление, запрос служебной характеристики от непосредственного руководителя, аттестационный лист);

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.08.2018 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Аттестация кезінде жүктілігі жөнінде медициналық қорытынды ұсынған жүкті әйелдерден басқа барлық қызметшілер аттесттаттауға жатады.
Қызметшілер азаматтық қызметте болған әрбiр кейінгі үш жыл өткен соң, бiрақ осы лауазымға орналасқан күнінен бастап бір жылдан бұрын емес мерзімде аттестаттауға жатады.
Бұл ретте аттестаттау көрсетілген мерзім басталған күнінен бастап алты айдан кешіктірілмей өткізілуі тиіс.
Оқу демалысындағы, еңбек ақысы сақталмайтын демалыстағы (алты айдан аспайтын), жүктілігі және бала (балалар) тууына, жаңа туған баланы асырап алуға, баланың үш жасқа дейін оларға күтім жасауға байланысты демалыстағы қызметшілер жұмысқа шыққаннан кейін алты айдан ерте емес мерзімде аттестатталады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.08.2018 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-1. Осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген мерзімнің өтуіне дейінгі мерзімде қызметшілердің бастамасы бойынша біліктілік санатын жоғарылату мақсатындағы аттестаттауын өткізу үшін, тағайындауға құқығы бар тұлғаның атына ерікті нысандағы өтініш беріледі. Қызметшілер осы Ереженің 2–тарауында белгіленген тәртіппен және шарттар бойынша аттестаттаудан мерзімінен бұрын өтеді.
Ескерту. 1-тарау 5-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 28.07.2017 № 220 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Аттестаттау өткізу тәртібі мен шарты
6. Аттестаттау мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) аттестаттауды өткізуге дайындық;
2) қызметшілерді тестілеу;
3) қызметшілермен аттестаттау комиссиясы өткізетін әңгімелесу;
4) аттестаттау комиссиясының шешім шығаруы.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.08.2018 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Аттестаттауды өткізуге дайындықты кадр қызметі немесе кадр қызметін жүзеге асыратын тұлға (бұдан әрі – кадр қызметі) ұйымдастырады және ол мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) аттестаттауға жататын қызметшілерге қажетті құжаттарды дайындау (хабарлама, тікелей басшыдан қызметтік мінездеме сұрату, аттестаттау парағы);

2) разработку графиков проведения аттестации, вопросов и ответов к тестированию и собеседованию;
3) определение состава аттестационных комиссий;
4) организацию разъяснительной работы о целях и порядке проведения аттестации служащих.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра культуры и спорта РК от 15.08.2018 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Лицом, уполномоченным назначать служащего, по представлению кадровой службы утверждаются:
1) список служащих, подлежащих аттестации;
2) график проведения аттестации;
3) состав аттестационной комиссии;
4) вопросы и ответы к тестированию, определяющие уровень знаний, предусмотренных квалификационными характеристиками к занимаемой служащими должности, на которую они претендуют;
5) вопросы и ответы для собеседования, касающихся функциональных обязанностей служащего.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.08.2018 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Кадровая служба один раз в полугодие определяет служащих, подлежащих аттестации.
10. Кадровая служба письменно уведомляет служащих о дате проведения собеседования не позднее чем за тридцать календарных дней до начала ее проведения, а также запрашивает служебные характеристики.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 28.07.2017 № 220 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Непосредственные руководители служащих подлежащего аттестации, оформляют служебные характеристики и направляют их в кадровую службу в течение трех рабочих дней со дня поступления запроса.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 28.07.2017 № 220 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Служебная характеристика содержит всестороннюю и объективную оценку профессиональных, деловых и личностных качеств и результатов служебной деятельности служащего.
13. Кадровая служба ознакамливает служащего подлежащего аттестации, с представленной на него служебной характеристикой в срок не позднее, чем за десять календарных дней до заседания аттестационной комиссии.
14. Служащие, подлежащие аттестации, при своем несогласии с представленными на них служебными характеристиками, предоставляют в кадровые службы, до заседания аттестационных комиссий, подготовленные лично отчеты о проделанной работе.

2) аттестаттау өткізу кестелерін, тестілеу мен әңгімелесудің сұрақтары мен жауаптарын әзірлеу;
3) аттестаттау комиссиясының құрамын айқындау;
4) қызметшілерді аттестаттаудан өткізу мақсаты мен тәртібі туралы түсіндірме жұмыстарын ұйымдастыру.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.08.2018 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Қызметшіні тағайындауға уәкілетті тұлға кадр қызметінің ұсынымы бойынша:
1) аттестаттауға жататын қызметшілер тізімін;
2) аттестаттау өткізу кестесін;
3) аттестаттау комиссиясының құрамын;
4) қызметшінің атқарып отырған, үміттеніп отырған лауазымына біліктілік сипаттамаларымен қарастырылған білім деңгейін анықтайтын тест сұрақтары мен жауаптарын;
5) қызметшінің функционалдық міндеттеріне қатысты әңгімелесу үшін сұрақтар мен жауаптарды бекітеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.08.2018 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Кадр қызметі жарты жылда бір рет аттестаттауға жататын қызметшілерді айқындайды.
10. Кадр қызметі қызметшілерді әңгімелесу өткізу басталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей әңгімелесу өткізу күні туралы жазбаша түрде хабардар етеді, сондай-ақ қызметтік мінездемелерді сұратады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 28.07.2017 № 220 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Аттестаттауға жататын қызметшілердің тікелей басшылары қызметтік мінездемелерді ресімдейді және оны кадр қызметіне сұрау түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жолдайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 28.07.2017 № 220 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қызметтік мінездеме қызметшінің кәсіби, іскери және жеке қасиеттерін жан-жақты және объективті бағалаудан және қызметтік жұмыс нәтижелерінен тұрады.
13. Кадр қызметі аттестаттауға жататын қызметшіні оған жазылған қызметтік мінездемемен аттестаттау комиссиясының отырысына дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей таныстырады.
14. Аттестаттауға жататын қызметші өзіне берілген қызметтік мінездемемен келіспеген жағдайда, кадр қызметіне аттестаттау комиссиясының отырысына дейін, орындалған жұмысы туралы жеке әзірленген есебін ұсынады.

15. На служащего подлежащего аттестации кадровой службой, оформляется аттестационный лист по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
16. Кадровая служба вносит документы, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 8 настоящих Правил, в аттестационную комиссию в срок не позднее, чем за один рабочий день до заседания аттестационной комиссии.
17. При неявке служащих, подлежащих аттестации, на заседание аттестационной комиссии в связи с временным отсутствием на работе по уважительной причине (временной нетрудоспособности, на период нахождения в оплачиваемом ежегодном трудовом отпуске, в социальном отпуске или в командировке), рассмотрение вопроса об их аттестации переносится на более поздний срок, определяемый аттестационной комиссией. Перенос аттестации допускается не более одного раза.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 28.07.2017 № 220 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. Тестирование и собеседование проводится на казахском или русском языках по выбору аттестуемого служащего.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 15.08.2018 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-2. Тестовые вопросы разрабатываются и утверждаются ежегодно не позднее 1 февраля.
Для руководителей число тестовых вопросов составляет 80, а для служащих – 60 вопросов.
Тестовые вопросы должны содержать не менее трех вариантов ответов с одним правильным.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-2 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 15.08.2018 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-3. Результаты тестирования оцениваются баллами и объявляются не позднее чем на следующий рабочий день после дня проведения тестирования.
Правильный ответ на каждый тестовый вопрос оценивается одним баллом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-3 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 15.08.2018 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-4. Пороговый уровень правильных тестовых ответов, являющийся основанием для признания результатов тестирования положительными, составляет для руководителей 80 %, а для служащих - 70 % правильных тестовых ответов от общего количества тестовых вопросов.
Служащие, не преодолевшие пороговый уровень на этапе тестирования, на собеседование не допускаются и подлежат повторной аттестации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-4 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 15.08.2018 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15. Кадр қызметі осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысанда аттестаттауға жататын қызметшіге аттестаттау парағын ресімдейді.
16. Кадр қызметі осы Қағиадалардың 8-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды аттестаттау комиссиясына аттестаттау комиссиясының отырысына дейін бір күннен кешіктірмейтін мерзімде ұсынады.
17. Аттестаттауға жататын қызметшілердің дәлелді себептермен жұмыста уақытша болмауына байланысты (еңбекке қабілеттіліктен уақытша айырылған жағдайларда, жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалыстарында, әлеуметтік демалыстарда немесе іссапарда болуы), аттестаттау комиссиясының отырысына келмеген жағдайда, оларды аттестаттау мәселесін қарастыру аттестаттау комиссиясымен айқындалатын басқа мерзімге ауыстырылады. Аттестаттау мерзімін бір рет қана ауыстыруға жол беріледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 28.07.2017 № 220 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-1. Тестілеу және әңгімелесу аттестатталушы қызметшінің таңдауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізіледі.
Ескерту. 2-тарау 17-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.08.2018 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-2. Тест сұрақтары жыл сайын, 1 ақпаннан кешіктірмей әзірленеді және бекітіледі.
Басшылар үшін тест сұрақтарының саны 80, ал қызметшілер үшін – 60 сұрақты құрайды.
Тест сұрақтары жауаптарының біреуі дұрыс болатын кемінде үш нұсқаны қамтуға тиіс.
Ескерту. 2-тарау 17-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.08.2018 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-3. Тестiлеу нәтижелерi балмен бағаланады және тестілеу өткізілген күннен кейінгі жұмыс күнiнен кешіктірмей хабарланады.
Әрбiр тест сұрақтарының дұрыс жауабы бір балмен бағаланады.
Ескерту. 2-тарау 17-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.08.2018 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-4. Тестілеу нәтижелерін оң деп тану үшін негіз болып табылатын дұрыс тест жауаптарының шекті деңгейі тест сұрақтарының жалпы санынан басшылар үшін 80 %, ал қызметшілер үшін 70% дұрыс тест жауаптарын құрайды.
Тестілеу кезеңінің шекті деңгейіне жетпеген қызметшілер әңгімелесуге өткізілмейді және қайта аттестаттаудан өтуге жатады.
Ескерту. 2-тарау 17-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.08.2018 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

18. По результатам собеседования аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) соответствует квалификационным характеристикам к занимаемой должности и/или квалификационной категории;
2) подлежит повторной аттестации, за исключением случая, указанного в пункте 5-1 настоящих Правил;
3) не соответствует квалификационным характеристикам к занимаемой должности и или квалификационной категории.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 28.07.2017 № 220 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 15.08.2018 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Повторная аттестация проводится через тридцать календарных дней со дня вынесения решения предыдущей аттестационной комиссией в порядке, определенном настоящими Правилами. Аттестационная комиссия, проведя повторную аттестацию, принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности.
19-1. Принятие аттестационной комиссией решения о несоответствии занимаемой должности является отрицательным результатом аттестации.
Отрицательный результат аттестации служащих является основанием для понижения его в должности, а в случае его отказа от занятия предложенной должности, основанием для увольнения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 15.08.2018 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Подписанные членами аттестационной комиссии решения аттестационной комиссии оформляются протоколом и заносятся в аттестационный лист.
21. Со дня проведения собеседования в течение пяти рабочих дней кадровая служба ознакамливает служащего с решением аттестационной комиссии.
22. Аттестационный лист служащего, служебная характеристика на него хранятся в личном деле.
Глава 3. Аттестационная комиссия
23. Аттестационная комиссия создается руководителем по представлению кадровой службы и состоит из нечетного количества членов и секретаря комиссии. В состав комиссии включаются председатель комиссии, заместитель председателя и члены комиссии. Председатель и заместитель председателя назначаются из членов комиссии. Секретарем аттестационной комиссии назначается работник кадровой службы.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.08.2018 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

18. Аттестаттау комиссиясы әңгімелесу қорытындысы бойынша келесі шешімдердің біреуін қабылдайды:
1) атқарып отырған лауазымының біліктілік сипаттамаларына және/немесе біліктілік санатына сәйкес келеді;
2) осы Қағидалардың 5-1-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, қайта аттестаттауға жатады;
3) атқарып отырған лауазымының біліктілік сипаттамаларына және/немесе біліктілік категориясына сәйкес келмейді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 28.07.2017 № 220 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.08.2018 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
19. Қайта аттестаттаудан өту осы Қағидалармен айқындалған тәртіппен алдыңғы аттестаттау комиссиясының шешім шығарған күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кейін өткізіледі. Аттестаттау комиссиясы, қайта аттестаттаудан өткізе отырып, төмендегі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді;
2) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді;
19-1. Аттестаттау комиссиясымен атқаратын лауазымына сәйкес еместігі туралы шешімді қабылдау аттестаттаудың теріс нәтижесі болып табылады.
Басшы мен қызметшінің аттестаттаудағы теріс нәтижесі оны лауазымынан төмендету үшін, ал егер ол ұсынылған лауазымға орналасудан бас тартқан жағдайда, жұмыстан босату үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 2-тарау 19-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.08.2018 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Аттестаттау комиссиясының мүшелерімен қол қойылған аттестаттау комиссиясының шешімдері хаттамамен ресімделеді және аттестаттау парағына енгізіледі.
21. Әңгімелесу өткізілгеннен кейін кадр қызметі бес жұмыс күні ішінде қызметшіні аттестаттау комиссиясының шешімімен таныстырады.
22. Қызметшінің аттестаттау парағы, оның қызметтік мінездемесі жеке істе сақталады.
3-тарау. Аттестаттау комиссиясы
23. Аттестаттау комиссиясы кадр қызметінің ұсынысы бойынша басшымен құрылады және мүшелерінің тақ саны мен комиссия хатшысынан тұрады. Комиссияның құрамына комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары және комиссия мүшелері енгізіледі. Төраға және төрағаның орынбасары комиссия мүшелерінің ішінен тағайындалады. Аттестаттау комиссиясының хатшысы болып кадр қызметінің қызметкері тағайындалады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.08.2018 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

24. Председатель аттестационной комиссии руководит деятельностью, председательствует на заседаниях, планирует работу, осуществляет общий контроль, несет ответственность за деятельность и принимаемые решения.
25. Секретарь аттестационной комиссии осуществляет подготовку соответствующих материалов к заседанию комиссии и оформляет протокол после его проведения. Секретарь осуществляет техническое обслуживание, обеспечивает функционирование аттестационной комиссии.
26. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей ее состава.
Замещение отсутствующих членов аттестационной комиссии не допускается.
27. Решение аттестационной комиссии принимается открытым голосованием. Проходящий аттестацию служащий, входящий в состав аттестационной комиссии, в голосовании относительно себя не участвует.
28. Результаты голосования определяются большинством голосов членов аттестационной комиссии. При равенстве голосов голос председателя аттестационной комиссии является решающим.
29. Особое мнение члена аттестационной комиссии излагается в письменном виде и прилагается к протоколу.
30. Члены аттестационной комиссии проходят аттестацию на общих основаниях.
31. Все споры, связанные с решением аттестационной комиссии, решаются в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение
к Правилам и условиям
проведения аттестации
гражданских служащих
государственных организаций
культуры
форма
Аттестационный лист
на гражданского служащего, подлежащего аттестации
Вид аттестации: очередная |____| повторная |____| (нужное
отметить знаком Х)
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________
_____________________________________________________________________
2. Дата рождения "___" ______________ года
3. Сведения об образовании, о повышении квалификации,
переподготовке (когда и какое учебное заведение окончил,
специальность и квалификация по образованию, документы о повышении
квалификации, переподготовке, ученая степень и ученое звание, дата их
присвоения) _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Занимаемая должность и дата назначения _____________________
_____________________________________________________________________
5. Общий трудовой стаж ________________________________________
6. Общий стаж работы на должностях государственного и/или
гражданского служащего_______________________________________________

24. Аттестаттау комиссиясының төрағасы қызметке басшылық жасайды, отырыстарға төрғалық етеді, жұмысты жоспарлайды, жалпы бақылауды жүзеге асырады, қызметке және қабылданатын шешімдерге жауапты болады.
25. Аттестаттау комиссиясының хатшысы комиссия отырысына тиісті материалдарды дайындауды жүзеге асырады және оны өткізгеннен кейін хаттаманы ресімдейді. Хатшы техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады, аттестаттау комиссиясының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
26. Аттестаттау комиссиясының отырысы оның құрамының кемінде үштен екі құрамы қатысқанда ғана заңды деп саналады.
Аттестаттау комиссиясы мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
27. Аттестаттау комиссиясының шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Аттестаттау комиссиясының құрамына кіретін аттестаттаудан өтіп жатқан қызметші өзіне қатысты дауыс берген кезде қатыспайды.
28. Дауыс беру нәтижелері аттестаттау комиссиясы мүшелерінің көп дауыс беруімен айқындалады. Дауыстар тең болған кезде аттестаттау комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
29. Аттестаттау комиссиясы мүшесінің ерекше пікірі жазбаша түрде баяндалады және хаттамаға қоса тіркеледі.
30. Аттестаттау комиссиясының мүшелері аттестаттаудан жалпы негізде өтеді.
31. Аттестаттау комиссиясының шешіміне байланысты барлық даулар Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіппен шешіледі.
Мемлекеттік мәдениет
ұйымдарының азаматтық
қызметшілерін аттестаттаудан
өткізудің қағидаларына қосымша
нысан
Аттестаттаудан өтетін азаматтық қызметшіні аттестаттау парағы
Аттестаттау түрі: кезекті |____| қайта |____| (керегін Х белгісімен белгіле)
1. Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)_____________________
____________________________________________________________________
2. Туылған күні "___" ______________ ______ жыл
3. Білімі, біліктілігін арттыру, қайта даярлау (қашан және қандай оқу орнын бітірді, білімі бойынша мамандығы және біліктілігі, біліктілігін арттыру, қайта даярау туралы құжаттар, ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, оларды берген күні) туралы мәлімет____________________ ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Атқарып отырған лауазымы мен оған тағайындалған күн_________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Жалпы еңбек өтілі__________________________________________
6. Мемлекеттік және/немесе азаматтық қызметтегі лауазымдардағы жұмыс өтілі ________________________________________________________

7. Замечания и предложения, высказанные членами аттестационной
комиссии: ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. На заседании присутствовало ______ членов аттестационной
комиссии.
9. Оценка деятельности гражданского служащего по результатам
голосования:
1) соответствует занимаемой должности (количество голосов)_____
____________________________________________________________________;
2) подлежит повторной аттестации (количество голосов) _______;*
3) не соответствует занимаемой должности (количество голосов)
_____________________________________________________________________
10. Рекомендации аттестационной комиссии (с указанием мотивов,
по которым они даются) ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Примечания ________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель аттестационной комиссии: _________________________
(подпись)
Секретарь аттестационной комиссии: ____________________________
(подпись)
Члены аттестационной комиссии: ________________________________
(подпись)
______________________________
(подпись)
______________________________
(подпись)
______________________________
(подпись)
Дата проведения аттестации "___" ________________ года
Решение руководителя организации по итогам аттестации
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
С аттестационным листом ознакомился: __________________________
(подпись гражданского служащего и дата)
Место для печати
организации
*при проведении повторной аттестации не выставляется

7. Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің берген ескертулері мен ұсыныстары: ________________________________________________________ ____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
8. Отырысқа _______________________ аттестаттау комиссиясының мүшелері қатысты.
9. Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің әрқайсысы толтыратын, қоса беріліп отырған бағалау парағын сәйкес дауыс беру нәтижелері бойынша азаматтық қызметшінің қызметін бағалау:
1) атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді (дауыс саны)_______________________________________________________________;
2) қайта аттестаттаудан өтуге жатады (дауыс саны)____________;*
3) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді (дауыс саны)_______________________________________________________________.
10. Аттестаттау комиссиясының ұсынымдары (берілген уәждемелерді көрсете отырып)______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Ескертпе __________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы: ___________________________
(қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы: ____________________________
(қолы)
Аттестаттау комиссиясының мүшелері:____________________________
(қолы)
______________________________
(қолы)
______________________________
(қолы)
______________________________
(қолы)
Аттестаттау жүргізген күні "___" ______________ _______ жыл
Аттестаттау қорытындылары бойынша ұйым басшысының шешімі _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Аттестаттау парағымен таныстым: ____________________________
(азаматтық қызметшінің қолы және күні)
Ұйым мөрінің орны
* қайта аттестаттаудан өткен кезде баға қойылмайды