О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 234 "Об утверждении Правил работы с персоналом в энергетических организациях Республики Казахстан"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 июля 2016 года № 322. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 августа 2016 года № 14114.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 234 "Об утверждении Правил работы с персоналом в энергетических организациях Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10830, опубликованный от 20 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах работы с персоналом в энергетических организациях Республики Казахстан (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные термины и определения:
1) противоаварийные тренировки – тренировки по возможным технологическим нарушениям, отработкой и принятием первоочередных действий по оповещению, локализации, ликвидации и восстановлению нарушенного энергоснабжения;
2) административно-технический персонал – руководители, специалисты, осуществляющие организацию технического и оперативного обслуживания, ремонтных, монтажных и наладочных работ;
3) повышение квалификации – форма профессионального обучения, позволяющая поддерживать, расширять, углублять и совершенствовать ранее приобретенные профессиональные знания, умения и навыки;
4) оперативный персонал – персонал, осуществляющий оперативное управление энергоустановками (осмотр, оперативные переключения, подготовка рабочего места, допуск и надзор за работающим персоналом);
5) оперативно-ремонтный персонал – категория работников из числа ремонтного персонала, специально обученных и подготовленных для оперативного обслуживания в объеме закрепленных за ними энергоустановок;
6) ремонтный персонал – работники, непосредственно осуществляющие техническое обслуживание, ремонт, наладку и испытания энергоустановок;
7) рабочее место – место постоянного или временного нахождения работника при выполнении им трудовых обязанностей в процессе трудовой деятельности;
8) дублирование – этап подготовки, заключающийся в управлении энергоустановкой или осуществление других функций на рабочем месте, исполняемые под наблюдением лица, ответственного за подготовку дублера;
9) вспомогательный персонал – категория работников вспомогательных профессий, выполняющих работу в зоне действующих энергоустановок;

"Қазақстан Республикасының энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 234 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 15 шілдедегі № 322 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 16 тамызда № 14114 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 234 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10830 болып тіркелген, 2015 жылғы 20 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) аварияға қарсы жаттығулар – ықтимал технологиялық бұзушылықтар, өтеу және бұзылған энергиямен жабдықтауды құлақтандыру, оқшаулау, жою және қалпына келтіру бойынша бірінші кезектегі іс-қимылдарды игеру және қабылдау жөніндегі жаттығулар;
2) әкімшілік-техникалық персонал – техникалық және жедел қызмет көрсетуді, жөндеу, монтаждау және ретке келтіру жұмыстарын ұйымдастыруды жүзеге асыратын басшылар, мамандар;
3) біліктілікті арттыру – бұрын алған кәсіптік білімін, шеберлігі мен дағдыларын қолдауға, кеңейтуге, тереңдету мен жетілдіруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;
4) жедел персонал – энергия қондырғыларын жедел басқаруды (тексеру, жедел қайта қосу, жұмыс орнын дайындау, жұмыс істейтін персоналға рұқсат беру және оларды қадағалау) жүзеге асыратын персонал;
5) жедел-жөндеу персоналы – өздеріне бекітілген энергия қондырғылар көлемінде жедел түрде қызмет көрсету үшін арнайы оқытылған және даярланған жөндеу персоналы қатарынан қызметкерлер санаты;
6) жөндеу персоналы – энергия қондырғыларына техникалық қызмет көрсетуді, оларды жөндеуді, реттеуді және сынауды тікелей жүзеге асыратын қызметкерлер;
7) жұмыс орны – қызметкердің еңбек қызметі процесінде өздерінің еңбек міндеттерін орындауы кезінде тұрақты немесе уақытша болатын орны;
8) қайталау – қайталаушыны дайындауға жауапты адамның бақылауымен атқарылатын энергия қондырғысын басқару немесе жұмыс орнында басқа да функцияларды жүзеге асыру болып табылатын дайындық сатысы;
9) қосалқы персонал – қолданыстағы энергия қондырғылары аймағында жұмыс атқаратын қосалқы кәсіптер қызметкерлер санаты;

10) специалист – лицо, осуществляющее руководство оперативным, оперативно-ремонтным, ремонтным персоналом, а также руководители филиалов, цехов, служб, отделов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии, за исключением лиц, перечисленных в подпункте 14) пункта 2 настоящих Правил;
11) инструктаж – форма работы с персоналом, обязательная для всех категорий работников;
12) работа с персоналом – форма производственной деятельности, обеспечивающая поддержание необходимого профессионального образовательного уровня персонала для выполнения им производственных функций;
13) стажировка – практическое освоение непосредственно на рабочем месте навыков выполнения работы или группы работ;
14) технический руководитель – лицо, занимающее должность не ниже заместителя руководителя по техническим вопросам, по производству, а также главного инженера, руководителя службы (отдела) безопасности и охраны труда организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии;
15) энергетический объект – производственное подразделение энергетической организации (участок, цех, комплекс), имеющее в своем составе электротехническое и теплотехническое оборудование и установки;
16) энергоустановка – комплекс взаимосвязанного оборудования и сооружений, предназначенный для производства или преобразования, передачи, накопления, распределения или потребления энергии;
17) электротехнический персонал – оперативный, оперативно-ремонтный, ремонтный персонал, непосредственно осуществляющий руководство и (или) эксплуатацию, монтаж, наладку, техническое обслуживание, ремонт, управление режимом работы в энергетических организациях;
18) электротехнологический персонал – персонал, у которого в обслуживаемом им технологическом процессе основной составляющей является электрическая энергия, а также использующий в работе ручные электрические машины, электросварку, светильники, измерительные приборы и переносные электроинструменты, а также работники электролабораторий, для которых должностной инструкцией или инструкцией по охране труда установлено знание Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10907);
19) неэлектротехнический персонал – персонал, не попадающий под определение "электротехнического", "электротехнологического" персонала.";
Иные термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

10) маман – жедел, жедел-жөндеу, жөндеу персоналына басшылықты жүзеге асыратын адам, сондай-ақ осы Қағидалардың 2-тармағының 14) тармақшасында аталған адамдарды қоспағанда, электр және жылу энергиясын өндіруді, беру мен бөлуді жүзеге асыратын ұйымдардың, цехтарының, қызметкерлерінің, бөлімдерінің басшылары;
11) нұсқама – қызметкерлердің барлық санаттары үшін міндетті персоналмен жұмыс нысаны;
12) персоналмен жұмыс – персоналдың өндiрiстiк функцияларды орындауы үшін оның қажетті кәсiптік бiлiм деңгейін қолдауды қамтамасыз ететін өндірістік қызмет нысаны;
13) тағылымдама – жұмысты немесе жұмыс топтарын орындау дағдыларын тікелей жұмыс орнында практикалық игеру;
14) техникалық басшы – электр және жылу энергиясын өндіруді, беру мен бөлуді жүзеге асыратын ұйымдардың басшысының техникалық мәселелер жөніндегі, өндіріс жөніндегі орынбасарынан, сондай-ақ бас инженерден, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) басшысынан төмен болмайтын лауазымды атқаратын адам;
15) энергетикалық объект – өз құрамында электр техникалық және жылу-техникалық жабдықтар мен қондырғылары бар энергетикалық ұйымның өндірістік бөлімшесі (учаске, цех, кешен);
16) энергия қондырғысы – энергияны өндіруге немесе түрлендіруге, беруге, жинақтауға, таратуға немесе тұтынуға арналған өзара байланысты жабдықтар мен құрылыстар кешенi;
17) электр техникалық персонал – энергетикалық ұйымдарда басқаруды және (немесе) пайдалануды, монтаждауды, ретке келтіруді, оларға техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді, олардың жұмыс режимін басқаруды тікелей жүзеге асыратын жедел, жедел-жөндеу, жөндеу персоналы;
18) электр технологиялық персонал – өзі қызмет көрсететін технологиялық процесте негізгі құрамдық бөлік электр энергиясы болып табылатын, жұмысында қол электр машиналарын, электр дәнекерлеуішті, жарықтандырғыштарды, өлшеу аспаптарын және тасымалды электр құрылғыларын пайдаланатын персонал, сондай-ақ лауазымдық нұсқаулықпен немесе еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықпен Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10907 тіркелген) Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын білу белгіленген электр зертханаларының қызметкерлері;
19) электр техникалық емес персонал – "электр техникалық", "электр технологиялық" персонал анықтамасына жатпайтын персонал.";
Осы Қағидаларда қолданылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.

пункты 3, 4, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"3. Работа с оперативным и оперативно-ремонтным персоналом, с оперативными руководителями, осуществляющими управление энергоустановками, проводится в следующих формах:
1) подготовка по новой должности, включающая:
обучение;
стажировку на рабочем месте;
первичную квалификационную проверку знаний;
дублирование;
2) периодические квалификационные проверки знаний;
3) контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки;
4) инструктажи;
5) повышение квалификации.
4. Работа с ремонтным персоналом проводится в следующих формах:
1) подготовка по новой должности, включающая:
обучение безопасным методам производства работ;
стажировку на рабочем месте;
первичную квалификационную проверку знаний;
2) периодические квалификационные проверки знаний;
3) контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки;
4) инструктажи;
5) повышение квалификации.
5. Работа с руководящими работниками подразделений и специалистами, не относящихся к категориям персонала, перечисленным в пунктах 3 и 4 настоящих Правил, состоит из:
вводного и, при необходимости, целевых инструктажей;
первичной и периодических квалификационных проверок знаний;
контрольных противоаварийных и противопожарных тренировок;
повышения квалификации.
6. Работа с вспомогательным персоналом, выполняющим работу или обслуживание неэнергетических объектов повышенной опасности (станочное оборудование, инструмент, грузоподъемные механизмы, огневые, сварочные и ремонтно-строительные работы, управление внутрицеховым транспортом) состоит из:
обучения технической эксплуатации и безопасным методам работы;
стажировки на рабочем месте;
первичной и периодических квалификационных проверок знаний (знаний техники безопасности, специальных норм по сложности видов работ);
инструктажей;
контрольных противоаварийных и противопожарных тренировок;
повышения профессиональной квалификации.
7. Для других специалистов, служащих и рабочих – работников, не связанных с техническим обслуживанием энергоустановок и другого технологического оборудования, работа с персоналом проводится в следующих формах:
инструктажи (вводный и, при необходимости, целевые);
занятия по электробезопасности;
контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки;
повышение профессиональной или специальной квалификации.";
пункт 11 исключить;
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Технические руководители, специалисты организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии проходят квалификационные проверки знаний в соответствии с Правилами проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 210 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11026).";
пункт 33 изложить в следующей редакции:

3, 4, 5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жедел және жедел-жөндеу персоналымен, энергетикалық қондырғыларды басқаруды жүзеге асыратын жедел басшылармен жұмыс мынадай нысандарда жүргізіледі:
1) оқытудан, оның ішінде:
жұмыс орнындағы тағылымдамадан;
білімді бастапқы біліктілік тексеруден;
қайталаудан тұратын жаңа лауазым бойынша дайындау;
2) білімді мерзімді біліктілік тексерулер;
3) аварияға және өртке қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулар;
4) нұсқамалар;
5) біліктілікті арттыру.
4. Жөндеу персоналымен жұмыс мынадай нысандарда жүргізіледі:
1) жұмыс өндірісінің қауіпсіз әдістеріне оқытудан;
жұмыс орнындағы тағылымдамадан;
білімді бастапқы біліктілік тексеруден тұратын жаңа қызмет бойынша дайындаудан тұратын;
2) білімді мерзімді біліктілік тексерулер;
3) аварияға және өртке қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулар;
4) нұсқамалар;
5) біліктілікті арттыру.
5. Бөлімшелердің басқарушы қызметкерлерімен және осы Қағидалардың 3 және 4-тармақтарында аталған персоналдың санатына жатпайтын мамандармен жұмыс:
кіріспе және қажет болған жағдайда, мақсатты нұсқамалардан;
білімді бастапқы және мерзімді біліктілік тексерулерден;
аварияға және өртке қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулардан;
біліктілікті арттырудан тұрады.
6. Жұмыстарды орындайтын қосалқы персоналмен жұмыс немесе қауіптілігі жоғары энергетикалық емес объектілерге (білдек жабдығы, құрал-сайман, жүк көтергіш механизмдер, отты, дәнекерлеу және жөндеу-құрылыс жұмыстары, цех ішіндегі көлікті басқару) қызмет көрсету:
техникалық пайдалануға және қауіпсіз жұмыс әдістеріне оқытудан;
жұмыс орнындағы тағылымдамадан;
білімді бастапқы және мерзімді біліктілік тексерулерден (қауіпсіздік техникасын, жұмыс түрлерінің күрделілігіне қарай арнайы нормаларды білу);
нұсқамалардан;
аварияға және өртке қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулардан;
кәсіби біліктілікті арттырудан тұрады.
7. Басқа мамандар, қызметшілер мен жұмысшылар – энергия қондырғыларына және басқа технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсетумен байланысты емес қызметкерлер үшін, персоналмен жұмыс мынадай нысандарда жүргізіледі:
нұсқамалар (кіріспе және қажет болған жағдайда, мақсатты);
электр қауіпсіздігі бойынша сабақтар;
аварияға және өртке қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулар;
кәсіби немесе арнайы біліктілікті арттыру.";
11-тармақ алып тасталсын;
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Электр және жылу энергиясын өндіруді, беру мен бөлуді жүзеге асыратын ұйымның техникалық басшылары, мамандары білімді біліктілік тексеруден Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 210 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11026 тіркелген) Электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді және бөлуді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларына сәйкес өтеді.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"33. Работники организаций, за исключением работников указанных в пункте 32 настоящих Правил проходят квалификационную проверку знаний в соответствии с настоящими Правилами.";
дополнить пунктами 33-1, 33-2, 33-3, 33-4, 33-5, 33-6, 33-7, 33-8, 33-9, 33-10, 33-11, 33-12, 33-13, 33-14, 33-15 и 33-16 следующего содержания:
"33-1. Квалификационная проверка знаний подразделяется на три основных вида:
1) первичная проверка;
2) периодическая (очередная) проверка;
3) внеочередная проверка.
33-2. Основанием для проведения первичной квалификационной проверки знаний является распорядительный документ (приказ) руководства организации о приеме или переводе работника на соответствующую должность.
33-3. Сроки проведения периодической (очередной) и внеочередной квалификационной проверки знаний в соответствии с датой последней проверки знаний персонала организаций определяются в пределах сроков, установленных настоящими Правилами, и оформляются соответствующим распорядительным документом (приказом) руководителя организации с учетом каждого рабочего места.
33-4. Основанием для проведения периодической (очередной) квалификационной проверки знаний является окончание срока, установленного настоящими Правилами для периодических квалификационных проверок знаний. Назначение периодической квалификационной проверки знаний для работников осуществляется ежегодным (до пятнадцатого декабря) приказом технического руководителя организации (подразделения, при наличии на это полномочий). К приказу прилагается список лиц организации, подлежащих периодической квалификационной проверки знаний, в виде графика с указанием срока по каждому проверяемому лицу.
33-5. Срок периодической (очередной) квалификационной проверки знаний:
1) для административно-технического персонала, руководителей и специалистов (инспекторов) служб безопасности и охраны труда – не реже одного раза в три календарных года;
2) для электротехнического и электротехнологического персонала, в том числе для руководителей и специалистов, имеющих право ведения оперативных переговоров и переключений, а также для работников, которые приравниваются к командированному персоналу и выполняющих строительно-монтажные, пуско-наладочные и ремонтные работы (в том числе измерения и испытания), за исключением административно-технического персонала – не реже одного раза в календарный год.
33-6. Первичная квалификационная проверка знаний проводится после завершения обучения и стажировки в срок не позднее одного месяца после назначения на должность или в срок, указанный в типовой или индивидуальной программе подготовки, утвержденной техническим руководителем.

"33. Осы Қағидалардың 32-тармағында көрсетілген қызметкерлерді қоспағанда, ұйым қызметкерлері білімді біліктілік тексеруден осы Қағидаларға сәйкес өтеді.";
мынадай мазмұндағы 33-1, 33-2, 33-3, 33-4, 33-5, 33-6, 33-7, 33-8, 33-9, 33-10, 33-11, 33-12, 33-13, 33-14, 33-15 және 33-16-тармақтармен толықтырылсын:
"33-1. Білімді біліктілік тексеру үш негізгі түрге:
1) бастапқы тексеруге;
2) мерзімді (кезекті) тексеруге;
3) кезектен тыс тексеруге бөлінеді.
33-2. Білімді бастапқы біліктілік тексеру үшін ұйымдағы тиісті лауазымға қызметкерді қабылдау туралы немесе сол ұйымда тұрақты жұмыс орнынан басқа қызметке ауысу туралы ұйым басшылығының өкімдік құжаты (бұйрық) негіз болып табылады.
33-3. Білімге мерзімді (кезекті) және кезектен тыс біліктілік тексеру жүргізу мерзімдері ұйымдар персоналының білімін соңғы тексеруден өткен күніне сәйкес осы Қағидаларда белгіленген мерзімдер шегінде белгіленеді және әр жұмыс орны есебінен ұйым басшысының тиісті шешімімен (бұйрығымен немесе өкімімен) ресімделеді.
33-4. Білімге мерзімді (кезекті) біліктілік тексеру жүргізу үшін осы Қағидаларда білімге мерзімді біліктілік тексеру үшін белгіленген мерзімнің аяқталуы негіз болып табылады. Қызметкерлерге арналған білімге мерзімді біліктілік тексеруді тағайындау ұйымның техникалық басшысының (бұған өкілеттігі болған жағдайда, бөлімшенің) жыл сайынғы (он бесінші желтоқсанға дейін) бұйрығымен жүзеге асырылады. Бұйрыққа білімі мерзімді біліктілік тексерілуге жататын ұйым адамдарының тізімі әрбір тексерілетін адамға мерзімі көрсетілген кесте жүзінде қоса беріледі.
33-5. Білімге мерзімді (кезекті) біліктілік тексеру мерзімі:
1) әкімшілік-техникалық персонал, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің басшылары мен мамандары (инспекторлары) үшін – күнтізбелік үш жылда кемінде бір рет.
2) электр техникалық және электр технологиялық персонал үшін, соның ішінде жедел келіссөздер мен ауыстырулар жүргізуге құқығы бар басшылар мен мамандар үшін, сондай-ақ әкімшілік-техникалық персоналды қоспағанда, іссапарға жіберілген қызметкерлерге теңестірілетін және құрылыс-монтаждау, іске қосу-реттеу және жөндеу жұмыстарын (соның ішінде өлшеулер мен сынаулар) орындайтын қызметкерлер үшін – күнтізбелік жылда кемінде бір рет.
33-6. Білімді бастапқы біліктілік тексеру лауазымға тағайындалғаннан кейін оқыту және тағылымдама аяқталған соң бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде немесе ұйымның техникалық басшысы бекіткен даярлаудың үлгілік немесе жеке бағдарламасында көрсетілген мерзімде жүргізіледі.

33-7. Истечение установленного срока квалификационной проверки знаний не освобождает работников от прохождения квалификационной проверки знаний в соответствии с требованиями настоящих Правил.
33-8. В случае пропуска установленного настоящими Правилами срока проведения квалификационной проверки знаний по уважительным причинам (болезнь, командировка, отпуск, обучение в учебных заведениях) при документальном подтверждении указанный срок проведения квалификационной проверки знаний продлевается по решению технического руководителя, но не более чем на 30 календарных дней после того, как действие обстоятельства, явившегося причиной пропуска срока, прекращено.
При пропущенном сроке прохождения квалификационной проверки знаний более шести месяцев, применяются нормы подпункта 1) пункта 33-12 настоящих Правил.
33-9. Условиями для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний являются:
1) выдача предписания государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю, при выявлении нарушений требований правовых актов в области электроэнергетики;
2) составление акта расследования технологического нарушения, по результатам которого комиссией выявлены нарушения требований правовых актов в области электроэнергетики со стороны персонала, приведшие к технологическому нарушению, несчастному случаю;
3) решение технического руководителя организации;
4) указания о принятии мер по устранению выявленных нарушений по безопасности и охране труда работников службы (отдела) безопасности и охраны труда.
33-10. К основаниям для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний, путем выдачи предписания государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю, при выявлении нарушений требований правовых актов в области электроэнергетики относятся:
1) введение в действие нового правового акта в области электроэнергетики, внесение изменений и дополнений в правовые акты в области электроэнергетики, если нормы этих актов вносят изменения в деятельность работника организации;
2) акт расследования несчастного случая на производстве, по результатам которого комиссией по расследованию несчастного случая выявлены нарушения требований правовых актов в области электроэнергетики со стороны персонала, приведшие к несчастному случаю;
3) факт ошибочных действий персонала организации, в том числе по настройке устройств автоматики, релейной или технологической защиты, в результате которых произошло повреждение оборудования (электроустановок, зданий, сооружений), нарушение установленного режима производства, передачи и распределения, потребления электрической, тепловой энергии;

33-7. Білімді біліктілік тексерудің белгіленген мерзімінің өтіп кетуі қызметкерлерді осы Қағидалардың талаптарына сәйкес білімді біліктілік тексеруден өтуден босатпайды.
33-8. Осы Қағидаларда белгіленген білімге біліктілік тексеру жүргізу мерзімінде дәлелді себептермен (ауыру, іссапар, еңбек демалысы, оқу орындарында оқу) келмей қалған жағдайда құжаттың растау кезінде білімге біліктілік тексеру жүргізудің көрсетілген мерзімі мерзімінде келмей қалу себебі болып табылған жағдай аяқталғаннан кейін техникалық басшының шешімімен күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Білімді біліктілік тексеруден өту мерзімі алты айдан астам өтіп кеткен жағдайда осы Қағидалардың 33-12-тармағының 1) тармақшасының нормалары қолданылады.
33-9. Білімді кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін мыналар:
1) электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілердің талаптарын бұзу анықталған кезде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның нұсқама беруі;
2) нәтижесі бойынша комиссия персонал тарапынан технологиялық бұзушылыққа, жазатайым оқиғаға әкеп соққан электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілер талаптарының бұзылуын анықтаған технологиялық бұзушылықты тергеп-тексеру актісін жасау;
3) ұйымның техникалық басшысының шешімі;
4) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша қызмет (бөлім) қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша анықталған бұзушылықтарын жою жөніндегі шараларды қабылдау туралы нұсқаулар оның шарттары болып табылады.
33-10. Электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілердің талаптарын бұзу анықталған кезде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның нұсқамасын беру арқылы білімге кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін негіздерге:
1) егер осы актілердің нормалары ұйым қызметкерінің қызметіне өзгерістер енгізетін болса, электр энергетикасы саласындағы жаңа құқықтық актілерді қолданысқа енгізу, электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) нәтижелері бойынша жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссия, электр қондырғыларында жұмыс істеген кезде персонал тарапынан жазатайым оқиғаға алып келген электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілер талаптарының бұзылуын анықтаған өндірістегі жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру актісі;
3) нәтижесінде жабдықтың (электр қондырғыларының, ғимараттардың, құрылыстардың) бүлінуі, электр және жылу энергиясын өндіру, беру мен бөлудің, тұтынудың белгіленген режимінің бұзылуы орын алған ұйым персоналының, соның ішінде автоматика, релелік немесе технологиялық қорғаныс құрылғыларын реттеу бойынша қате іс-әрекеттерінің фактісі;

4) факт ошибочных действий персонала при проектировании, строительно-монтажных, ремонтных, пуско-наладочных, экспертных работах, в том числе при испытаниях и измерениях;
5) отсутствие контроля и принятия мер, по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики в организации, со стороны технических руководителей, работников служб безопасности и охраны труда организации;
6) в отношении технического руководителя организации при отсутствии им принятия решения при вводе в эксплуатацию оборудования (нового или после его реконструкции), изменении электрических и технологических схем, если это приводит к изменениям в деятельности работника организации;
7) по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики со стороны специалистов экспертных, проектных организаций в области электроэнергетики, в том числе лабораторий (электролабораторий) по изменениям и испытаниям.
33-11. Основаниями для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний по результатам акта расследования технологического нарушения являются:
1) выявленные комиссией допущенные нарушения норм безопасности при работах в энергетических установках со стороны персонала организации, осуществляющей деятельность по производству, передаче и распределению электрической, тепловой энергии;
2) выявленные комиссией допущенные нарушения норм безопасности при работах в энергетических установках со стороны работников сторонних организаций, в том числе командированного персонала, при выполнении работ в области электроэнергетики (строительно-монтажные, ремонтные, пуско-наладочные, экспертные работы, в том числе измерения и испытания);
33-12. К основаниям для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний, по решению технического руководителя организации относятся:
1) не исполнение должностных обязанностей на занимаемой должности в течение срока более шести календарных месяцев;
2) ввод в эксплуатацию оборудования (нового или после его реконструкции), изменения электрических и технологических схем, если это приводит к изменениям в деятельности работника организации;
3) в результате контроля и принятия мер, по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики в организации, со стороны руководителей, работников служб безопасности и охраны труда организации;
4) нарушения требований правовых актов в области электроэнергетики, повлекшие для физических лиц (персонала) травму, профессиональное заболевание, внезапное ухудшение здоровья или отравление, в результате которых наступает временная или стойкая утрата трудоспособности, профессиональное заболевание либо смерть;

4) жобалау, құрылыс-монтаждау, жөндеу, іске қосу-реттеу, сараптама жұмыстары, соның ішінде өлшеулер мен сынаулар кезіндегі персоналдың қате іс-әрекеттерінің фактісі;
5) ұйымда электр энергетикасы саласында жұмыс істеу кезінде ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің техникалық басшылары, қызметкерлері тарапынан анықталған бұзушылықтар бойынша бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы;
6) жабдықты (жаңасын немесе оны реконструкциялаудан кейін) пайдалануға беру, электрлік және технологиялық схемаларды өзгерту кезінде, егер бұл ұйым қызметкерлерінің қызметінде өзгерістерге әкеп соқса, ұйымның техникалық басшысы шешім қабылдамаған кезде, оған қатысты бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы;
7) электр энергетикасы саласындағы сарапшы, жобалау ұйымдарының соның ішінде өзгерістер мен сынаулар бойынша зертханалардың (электр зертханаларының) мамандары тарапынан электр энергетикасы саласындағы жұмыстар кезінде анықталған бұзушылықтар бойынша бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы жатады.
33-11. Технологиялық бұзушылықты тексеру актісінің нәтижелері бойынша білімді кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін мыналар:
1) энергетикалық қондырғыларда жұмыс істеу кезінде комиссияның электр, жылу энергиясын өндіру, беру және тарату бойынша қызметті жүзеге асыратын ұйымның персоналы тарапынан комиссияның қауіпсіздік нормаларында жіберілген бұзушылықтарды анықтауы;
2) электр энергетикасы саласындағы жұмыстарды (құрылыс-монтаждау, жөндеу, іске қосу-реттеу, сараптама жұмыстары, соның ішінде өлшеулер мен сынаулар) орындау кезінде комиссияның бөгде ұйымдардың қызметкерлері, соның ішінде іссапарға жіберілген персонал тарапынан электр энергетикасы саласындағы жұмыстар кезінде анықтауы негіздер болып табылады.
33-12. Ұйымның техникалық басшысының шешімі бойынша білімге кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін негіздерге мыналар:
1) күнтізбелік алты айдан астам мерзім ішінде атқаратын лауазымында лауазымдық міндеттерді орындамау;
2) егер бұл ұйым қызметкерінің қызметіндегі өзгерістерге әкеп соқса, жабдықты (жаңасын немесе оны реконструкциялаудан кейін) пайдалануға беру, электрлік және технологиялық схемаларды өзгерту;
3) ұйымның қауіпсіздік және еңбекті қорғау қызметінің басшылары, қызметкерлері тарапынан ұйымда электр энергетикасы саласындағы жұмыстар кезінде анықталған бұзушылықтар бойынша бақылау және шараларды қабылдау нәтижесінде;
4) нәтижесінде еңбекке жарамдылықты уақытша немесе тұрақты жоғалту, кәсіби ауру не өлім басталатын, жеке тұлғалар (персонал) үшін жарақат, кәсіби ауру, денсаулығының күрт нашарлауы немесе улануға әкеп соғатын электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілердің талаптарын бұзу;

5) случаи, предусмотренные пунктами 33-8 и 33-15 настоящих Правил.
33-13. Основания, перечисленные в пунктах 33-10 – 33-12 настоящих Правил, по назначению внеочередной квалификационной проверки знаний являются полными и исчерпывающими.
33-14. Внеочередная квалификационная проверка знаний не отменяет сроков периодической квалификационной проверки знаний.
33-15. Лицам, нарушившим установленные настоящими Правилами сроки по прохождению первичной или периодической (очередной) квалификационной проверки знаний без уважительной причины, а также не подтвердившим свою квалификацию назначается прохождение внеочередной квалификационной проверки знаний в течение 30 календарных дней, следующей за датой пропущенного срока или не подтверждения (присвоения) группы допуска по электробезопасности.
В период, с момента назначения внеочередной квалификационной проверки знаний до даты подтверждения квалификации, лицо приравнивается к неэлектротехническому персоналу и не допускается к выполнению должностных обязанностей по занимаемой должности.
33-16. В случае проведения внеочередной квалификационной проверки знаний и не подтверждения квалификации, лицо приравнивается к неэлектротехническому персоналу с переводом на другую должность.";
пункты 35, 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"35. Для проведения квалификационной проверки знаний ежегодно приказом руководителя энергетической организации создается центральная комиссия по квалификационной проверке знаний (далее – Центральная комиссия) и, при необходимости, комиссия по квалификационной проверке знаний структурного подразделения (далее – Комиссия структурного подразделения).
36. Работники организации проходят квалификационную проверку знаний в Центральной комиссии организации, которая формируется в составе не менее трех человек, имеющих группу допуска по электробезопасности не ниже четвертой.
Председателем Центральной комиссии назначается лицо, прошедшее проверку знаний в государственном органе по государственному энергетическому надзору и контролю в соответствии с Правилами проведения квалификационных проверок знаний.
В состав Центральной комиссии организации включаются технические руководители организации и специалисты службы (отдела) охраны труда.
37. Квалификационную проверку знаний в Комиссии структурного подразделения проходят работники данного подразделения, за исключением руководителя подразделения, а также лиц, в программе подготовки которых предусмотрена квалификационная проверка знаний по данному подразделению.
В состав Комиссии структурного подразделения включаются руководители данного подразделения, а также руководители смежных подразделений, прошедших квалификационную проверку знаний в Центральной комиссии и имеющих группу допуска по электробезопасности не ниже четвертой.";

5) осы Қағидалардың 33-8 және 33-15-тармақтарында көзделген жағдайлар жатады.
33-13. Осы Қағидалардың 33-10 – 33-12-тармақтарында көрсетілген білімді кезектен тыс тексеруді тағайындау үшін негіздер толық және жан-жақты болып табылады.
33-14. Білімді кезектен тыс біліктілік тексеру білімді мерзімді біліктілік тексеру мерзімдерін өзгертпейді.
33-15. Осы Қағидаларда белгіленген білімді бастапқы немесе мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден өту мерзімдерін дәлелді себептерсіз бұзған, сондай-ақ өз біліктілігін растамаған адамдарға білімді кезектен тыс біліктілік тексеруден өту өткізілген немесе электр қауіпсіздігі бойынша тобын растамаған (алмаған) мерзімнен кейінгі күнтізбелік 30 күннің ішінде өту тағайындалады.
Білімді кезектен тыс біліктілік тексеру тағайындалған сәттен біліктілікті растау күніне дейінгі кезеңде адам электр техникалық емес персоналға теңестіріледі және атқаратын лауазымы бойынша қызметтік міндеттерін орындауға жіберілмейді.
33-16. Білімге кезектен тыс біліктілік тексеруді жүргізген және біліктілік расталмаған жағдайда, адам басқа лауазымға ауысу арқылы электр техникалық емес персоналға теңестіріледі.";
35, 36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Білімге біліктілік тексеру жүргізу үшін жыл сайын энергетикалық ұйым басшысының бұйрығымен Білімді тексеру жөніндегі орталық комиссия (бұдан әрі – Орталық комиссия) және қажет болған жағдайда Құрылымдық бөлімшелердің білімін біліктілік тексеру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Құрылымдық бөлімше комиссиясы) құрылады.
36. Ұйым қызметкерлері білімді біліктілік тексеруден электр қауіпсіздігі бойынша төртіншіден төмен болмайтын рұқсат тобы бар төрт адамнан кем болмайтын құрамда құрылатын ұйымның Орталық комиссиясында өтеді.
Орталық комиссия төрағасы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөнiндегi мемлекеттiк органда Білімге біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларына сәйкес білімге тексеруден өткен адам тағайындалады.
Ұйымның Орталық комиссиясының құрамына ұйымның техникалық басшылары және ұйымның еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) мамандары кіреді.
37. Құрылымдық бөлімше комиссиясында білімге біліктілік тексеруден бөлімше басшысын қоспағанда, аталған құрылымдық бөлімшенің қызметкерлері, сондай-ақ даярлау бағдарламасында осы бөлімше бойынша білімге біліктілік тексеру көзделген адамдар өтеді.
Құрылымдық бөлімше комиссиясының құрамына осы бөлімшенің басшылары, сондай-ақ Орталық комиссияда білімге біліктілік тексеруден өткен және төрттен кем болмайтын шектес бөлімшелердің басшылары кіреді."

пункты 38 и 39 исключить;
пункты 41 и 42 изложить в следующей редакции:
"41. Решение Центральной комиссии или Комиссии структурного подразделения оформляется в виде протокола квалификационной проверки знаний по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
С протоколом комиссии проверяемый ознакамливается под роспись в течение суток после проведения квалификационной проверки знаний работника. Протоколы квалификационной проверки знаний работников хранятся в организации не менее трех лет.
На основании квалификационной проверки знаний работника делается запись в удостоверении о проверке знаний норм и правил работы в электроустановках (далее – квалификационное удостоверение), по форме согласно с приложением 3 Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10907).";
42. Работники организаций, в которых не создана Центральная комиссии (Комиссия структурного подразделения), проходят квалификационную проверку знаний в комиссиях экспертных организаций, осуществляющих проведение энергетической экспертизы энергопроизводящих, энергопередающих организаций и потребителей электрической и тепловой энергии и (или) организаций, осуществляющих монтажно-наладочные работы в области электроэнергетики.";
дополнить пунктами 42-1 и 42-2 следующего содержания:
"42-1. Комиссии по квалификационной проверке знаний, создаваемые экспертными организациями, осуществляющими проведение энергетической экспертизы энергопроизводящих, энергопередающих организаций и потребителей электрической и тепловой энергии и (или) организаций, осуществляющих монтажно-наладочные работы в области электроэнергетики, формируются в составе не менее трех человек, имеющих группу допуска по электробезопасности не ниже четвертой.
Председателем комиссии назначается лицо, прошедшее квалификационную проверку знаний в соответствии с Правилами проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 210 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11026).

38 және 39-тармақтар алып тасталсын;
41 және 42-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Орталық комиссияның немесе Құрылымдық бөлімше комиссиясының шешімі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білімді біліктілік тексеру хаттамасы түрінде ресімделеді.
Тексерілуші комиссия хаттамасымен қызметкердің біліміне біліктілік тексеру жүргізілгеннен кейін бір тәулік ішінде қол қойып танысады. Қызметкерлердің білімін біліктілік тексеру хаттамалары ұйымда кемінде үш жыл сақталады.
Қызметкердің білімін біліктілік тексеру негізінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10907 тіркелген) Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Электр қондырғыларында жұмыс істеудің нормалары мен қағидаларын білуін тексеру туралы куәлікке (бұдан әрі – біліктілік куәлігі) жазба жасалады.";
42. Орталық комиссия (Құрылымдық бөлімше комиссиясы) құрылмаған ұйым қызметкерлері білімге біліктілік тексеруден энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарға және электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптама жүргізуді және (немесе) электр энергетикасы саласында монтаждау-реттеу жұмыстарын жүзеге асыратын ұйымдардың комиссияларында өтеді.";
мынадай мазмұндағы 42-1 және 42-2 тармақтармен толықтырылсын:
"42-1. Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарда, электр және жылу энергиясын тұтынушыларда электр энергетикасы саласындағы энергетикалық сараптаманы жүргізетін ұйымдарда және (немесе) монтаждау-баптау жұмыстарын жүзеге асыратын ұйымдарда құрылатын білімді біліктілік тексеру жөніндегі комиссиялар электр қауіпсіздігі бойынша төртіншіден төмен болмайтын рұқсат тобы бар кемінде үш адамнан тұратын құрамда құралады.
Комиссия төрағасы Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 210 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11026 тіркелген) Электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді және бөлуді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларына сәйкес біліктілік тексеруден өткен адам тағайындалады.

42-2. Комиссия по проверке квалификационных знаний, создаваемая в соответствии с пунктом 42-1 настоящих Правил, не осуществляет квалификационную проверку знаний членов данной комиссии.";
пункты 50, 51 и 52 изложить в следующей редакции:
"50. Продолжительность дублирования работника устанавливается Центральной комиссией (Комиссией структурного подразделения) – при первичной проверке или руководителем объекта (структурного подразделения) – после длительного (от трех недель до шести месяцев) перерыва в работе.
Продолжительность дублирования вновь подготавливаемых работников составляет:
для оперативных руководителей (дежурных диспетчеров, дежурных инженеров, начальников смен, старших машинистов и других), машинистов котлов, турбин, энергоблоков, гидрозатворов, машинистов-обходчиков по котельному и турбинному оборудованию, электромонтеров главного щита управления электростанций, дежурных электрослесарей цеха тепловой автоматики и измерений – не менее двенадцати рабочих смен;
для других должностей – от двух до двенадцати смен.
Продолжительность дублирования оперативных руководителей на рабочих местах подчиненного персонала устанавливается программой подготовки, утверждаемой техническим руководителем организации.
51. В период дублирования вновь подготавливаемый работник проходит индивидуальные противоаварийные и противопожарные тренировки. Количество тренировок и их тематика определяются руководителем организации или структурного подразделения.
52. В случае, когда за время дублирования работник не приобрел достаточных навыков оперативной работы или получил неудовлетворительную оценку в тренировке, назначается новый срок его дублирования и дополнительная контрольная тренировка. Продолжительность повторного дублирования не должна превышать срока основного дублирования.
Решение об уровне подготовки работника и назначении нового срока дублирования принимается техническим руководителем организации (структурного подразделения) с учетом мнения лица, ответственного за подготовку дублера, и оформляется соответствующим распорядительным документом в порядке, изложенном в пункте 47 настоящих Правил.
В случае повторного получения неудовлетворительной оценки лицо (дублер) направляется в структурное подразделение для проведения повторного обучения с последующей внеочередной проверкой знаний в комиссии структурного подразделения с участием представителя службы охраны труда.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. По завершении инструктажа на рабочем месте (первичного, повторного, внепланового, целевого) с помощью устного опроса или с помощью технических средств обучения проверяется усвоение материала и наличие навыков безопасных способов работы. Проверку осуществляет работник, проводивший инструктаж.
В случае не усвоении материала инструктажа, работник вновь проходит инструктаж. При не усвоении материала после повторного инструктажа, лицо (работник) к работе не допускается и ему назначается внеочередная проверка знаний.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:

42-2. Осы Қағидалардың 42-1-тармағына сәйкес құрылатын Білімді біліктілік тексеру жөніндегі комиссия осы комиссия мүшелерінің біліміне біліктілік тексеруді жүзеге асырмайды.";
50, 51 және 52-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Қызметкерді қайталау ұзақтығы бастапқы тексеру кезінде – Орталық комиссиямен (Құрылымдық бөлімше комиссиямен) немесе жұмыстағы ұзақ үзілістен кейін (үш айдан алты айға дейін) – нысан (құрылымдық бөлімше) басшысымен белгіленеді.
Қайта дайындалатын қызметкерлердің қайталау ұзақтығы төмендегілерден тұрады:
жедел басшылар (кезекші диспетчерлер, кезекші инженерлер, ауысым бастықтары, аға машинистер және басқалар), қазандықтардың, турбиналардың, энергия блоктарының, гидробекітпелердің машинисттері, қазандық және турбина жабдықтары бойынша машинист-қараушылар, электр станцияларын басқарудың бас қалқанының электр монтерлері, жылу автоматикасы мен өлшеу цехының кезекші электр слесарлары үшін – он екі жұмыс ауысымынан кем емес;
басқа лауазымдар үшін – екіден он екі жұмыс ауысымына дейін.
Бағынышты персоналдың жұмыс орындарында жедел басшыларды қайталау ұзақтығы ұйымның техникалық басшысымен бекітілетін дайындау бағдарламасымен белгіленеді.
51. Қайталау кезеңінде қайта дайындалатын қызметкер аварияға және өртке қарсы жеке мақсатты жаттығулардан өтеді. Жаттығулардың саны және олардың тақырыптамалары ұйым немесе құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен анықталады.
52. Егер қызметкер қайталау уақыты ішінде жеткілікті жедел жұмыс дағдыларына үйренбесе немесе жаттығу кезінде қанағаттанарлықсыз баға алса, оның қайталауына жаңа мерзім тағайындалады және қосымша бақылау жаттығуы белгіленеді. Қосымша қайталау ұзақтығы негізгі қайталау мерзімінен аспауы тиіс.
Қызметкердің дайындық деңгейі туралы және қайталауға жаңа мерзім тағайындау туралы шешімді қайталаушыны дайындау үшін жауапты адамның пікірін ескеріп, ұйымның (құрылымдық бөлімшенің) техникалық басшысы қабылдайды және осы Қағидалардың 47-тармағында көрсетілген тәртіппен тиісті өкімдік құжатпен ресімделеді.
Адам (қайталаушы) қайта қанағаттанарлықсыз баға алған жағдайда, ол кейіннен еңбекті қорғау бөлімшесінің қатысуымен өтетін кезектен тыс білімін тексерумен қосымша оқыту жүргізу үшін құрылымдық бөлімшесіне жіберіледі.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Жұмыс орнында нұсқама (бастапқы, қайталама, жоспардан тыс, нысаналы) аяқталғаннан кейін ауызша сұрау арқылы немесе техникалық оқыту құралдарының көмегімен материалды меңгергенін және қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдері дағдысының болуы тексеріледі. Тексеруді нұсқаманы өткізген жұмыскер жүзеге асырады.
Жұмыскер нұсқама материалдарын меңгермеген жағдайда нұсқамадан қайтадан өтеді. Қайталама нұсқамадан кейін материалды меңгермеген жағдайда, адам (жұмыскер) жұмысқа жіберілмейді және оған білімді кезектен тыс тексеру тағайындалады.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"67. Вводный инструктаж проводит лицо из числа службы (отдела) по технике безопасности и охране труда или лицо, на которое приказом возложены данные обязанности.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. Первичный инструктаж проводит руководитель структурного подразделения или лицо его замещающее, на которого приказом возложены данные обязанности с каждым работником индивидуально, на его рабочем месте с практическим показом безопасных приемов и методов труда.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. В каждых структурных подразделениях руководителями разрабатывается годовой перечень тем повторных инструктажей для всех должностей и специальностей, который утверждается техническим руководителем.";
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. Лицам, не принявшим без уважительных причин участия в контрольной тренировке, назначается дополнительная индивидуальная контрольная тренировка, но не ранее пятнадцати и не позднее тридцати календарных дней, исчисляемых от даты пропущенной контрольной тренировки.
В случае не усвоения материала контрольной тренировки, работник направляется в структурное подразделение для проведения дополнительного обучения с последующей внеочередной проверкой знаний в комиссии структурного подразделения с участием представителя службы охраны труда.";
дополнить пунктом 87-1 следующего содержания:
"87-1. Противопожарные тренировки проводятся в соответствии с Правилами пожарной безопасности для энергетических предприятий, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10799).";
пункт 95 изложить в следующей редакции:
"95. Каждое рабочее место контролируется одним из технических руководителей организации не реже одного раза в полугодие, а руководителями структурных подразделений – не реже одного раза в месяц.
Технический руководитель, работники службы безопасности и охраны труда энергетического объекта посещают не менее десяти рабочих мест в месяц, а руководитель структурного подразделения не менее десяти рабочих мест в неделю.";
приложение 1 к Правилам изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу;
приложение 2 к Правилам исключить.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

67. Кіріспе нұсқаманы қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау бойынша қызмет (бөлімше) ішінен немесе осы міндеттер бұйрықпен жүктелген адам өткізеді."
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73. Бастапқы нұсқаманы құрылымдық бөлімшенің басшысы немесе осы міндеттер бұйрықпен жүктелген оны алмастырушы адам қауіпсіз еңбек тәсілдері мен әдістерін практикалық түрде көрсете отырып, әрбір жұмыскермен оның жұмыс орнында жеке жүргізеді.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Әрбір құрылымдық бөлімшеде бөлімше басшылары барлық лауазымдар мен мамандықтар үшін қайталанатын нұсқамалар тақырыптарының жылдық тізбесін әзірлейді, оны бас техникалық басшы бекітеді.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Дәлелді себептерсіз бақылау жаттығуларына қатыспаған адамдарға, өткізіп алған бақылау жаттығуларының күнінен саналатын күнтізбелік он бес күннен ерте болмайтын және отыз күннен кешіктірмей қосымша бақылау жаттығу тағайындалады.
Бақылау жаттығуы материалын меңгермеген жағдайда, жұмыскер еңбекті қорғау қызметі өкілінің қатысуымен құрылымдық бөлімше комиссиясында білімді кейіннен кезектен тыс тексеру арқылы қосымша оқыту жүргізу үшін құрылымдық бөлімшеге жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 87-1-тармақпен толықтырылсын:
"87-1. Өртке қарсы жаттығулар Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10799 тіркелген) Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
95-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"95. Әрбір жұмыс орны ұйымның техникалық басшыларының бірімен жартыжылда кемінде бір рет, ал құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен – айына кемінде бір рет бақыланады.
Энергетикалық объектінің қауіпсіздік және еңбекті қорғау қызметінің қызметкерлері, техникалық басшы айына кемінде он жұмыс орнын, ал құрылымдық бөлімшенің басшысы – аптасына кемінде он жұмыс орнын тексереді.";
осы Қағидаларға 1-қосымша осы Бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 2-қосымша алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
от 20 июля 2016 года
Приложение
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 15 июля 2016 года № 322
Приложение 1
к Правилам работы с персоналом
в энергетических организациях
Республики Казахстан
Форма
ПРОТОКОЛ №
квалификационной проверки знаний
Дата проведения квалификационной проверки знаний ____________
Комиссия (Центральная/структурного подразделения) ___________________
нужное подчернкуть (наименование организации)
в составе:
Председатель: _______________________________________________________
(должность, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Члены комиссии: _____________________________________________________
(должность, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
_____________________________________________________________
(должность, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Провела квалификационную проверку знаний
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии), место работы, должность,
профессия, разряд, группа допуска по электробезопасности,
_____________________________________________________________________
дата последней квалификационной проверки знаний)
Вид квалификационной проверки знаний:
_____________________________________________________________________
(первичная, периодическая (очередная), внеочередная, причины)
Заключение комиссии:

2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
____________ Т. Дүйсенова
2016 жылғы 20 шілде
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 15 шілдедегі
№ 322 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
энергетикалық ұйымдарында
персоналмен жұмыс істеу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Білімді біліктілік тексеруге
ХАТТАМА №
Білімді біліктілік тексеру өткізу күні________
(Орталық/құрылымдық бөлімше) комиссиясы______________________________
керектісін сызыңыз (ұйым атауы)
Төраға:______________________________________________________________
(лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
Комиссия құрамы:_____________________________________________________
(лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
Алатын жұмыс орнының және біліктілігінің көлемінде білімін тексеру
жүргізді_____________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), жұмыс орны,
лауазымы, мамандығы, дәрежесі,
_____________________________________________________________________
электр қауіпсіздігі бойынша тобы, соңғы тексеріс уақыты)
Тексеру түрі:________________________________________________________
(бастапқы, қайталама, кезектен тыс, себебі)
Комиссия қорытындысы:

1. Присвоена группа допуска по электробезопасности – ________________
2. Соответствует/не соответствует занимаемой должности – ____________
3. Установить срок дублирования ____ – ____ смен
4. Сроки повторной проверки (при неудовлетворительном результате
знаний)_____________
Дополнительные сведения: ____________________________________________
Подписи:
Председатель комиссии _______________________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Члены комиссии: _____________________________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
_____________________________________________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
С заключением комиссии ознакомлен ___________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при наличии) проверяемого лица)

1. Электр қауіпсіздігі бойынша топ берілді – ________________________
2. Атқаратын лауазымына сәйкес/сәйкес емес – ________________________
3. Қайталама мерзімін белгілеу ____________ – ___________ ауысым
4. Қайталама тексерудің мерзімі______________________________________
Қосымша мәліметтер:__________________________________________________
Қолдары:
Комиссия төрағасы____________________________________________________
(қолы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
Комиссия мүшелері_____________________________________________________________
(қолы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(қолы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
Комиссия қорытындысымен таныстым_____________________________________
(тексерілетін тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған
жағдайда), қолы)