Об утверждении Показателей качества универсальных услуг почтовой связи
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 20 июля 2016 года № 44. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2016 года № 14130.
В соответствии с подпунктом 21) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О почте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 25.11.2022 № 458/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Показатели качества универсальных услуг почтовой связи.
2. Департаменту связи Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан (Ярошенко В.В) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
Утверждены
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 20 июля 2016 года № 44
Показатели качества универсальных услуг почтовой связи
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.12.2020 № 470/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 20 шілдедегі № 44 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 23 тамызда № 14130 болып тіркелді.
"Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 25.11.2022 № 458/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Байланыс департаменті (В.В. Ярошенко):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) осы тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрі
Д. Абаев
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2016 жылғы 20 шілдедегі
№ 44 бұйрығымен
бекітілген
Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштері
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 20.12.2020 № 470/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Показатели доступности универсальных услуг почтовой связи:
1) развитие почтовой сети, обеспечивающей предоставление пользователям услуг оператора почты универсальных услуг почтовой связи:
Тип населенного пункта
Число жителей
Минимальное количество отделений почтовой связи (стационарных)
Сельские населенные пункты*
не менее 2 тысяч человек
1
* в пределах сельского округа, включающего в себя несколько сельских населенных пунктов, с общей численностью населения не менее 2000 (две тысячи) человек во всех сельских населенных пунктах сельского округа одно отделение почтовой связи (стационарное).
2) показатели режима работы отделений почтовой связи (стационарных):
Тип населенного пункта
Минимальный режим работы отделений почтовой связи (стационарных)
Город республиканского значения
не менее 5 дней в неделю; режим работы: с 09:00 до 18:00 часов,
суббота - режим работы с 10:00 до 14:00, воскресенье – выходной день.
Город областного значения
не менее 5 дней в неделю; режим работы: с 09:00 до 17:00 часов, с перерывом на обед, в зависимости от объҰма оказываемых услуг; выходные дни - суббота, воскресенье.
Города и населенные пункты районного значения
не менее 5 дней в неделю; режим работы: с 09:00 до 17:00 часов, с перерывом на обед, в зависимости от объҰма оказываемых услуг; выходные дни - суббота, воскресенье.
Сельские населенные пункты
Не менее 3 дней в неделю; режим работы: не менее 2 часов в день в зависимости от объема услуг с перерывом на обед.
* режим работы по обслуживанию пользователей услуг оператора почты передвижными отделениями почтовой связи устанавливается при разработке графика движения по маршруту исходя из объема услуг, но не менее 0,5 часа на населенный пункт, с учетом выходных дней суббота и воскресенье.
3) показатель частоты выемки нерегистрируемых почтовых отправлений из почтовых ящиков:
Тип населенного пункта
Минимальное количество выемок
нерегистрируемых почтовых
отправлений из почтовых ящиков
Город республиканского значения
не менее 5 дней в неделю;
не менее 1 раза в день
Город областного значения
не менее 5 дней в неделю;
не менее 1 раза в день
Город и населенные пункты районного значения
не менее 4 дней в неделю;
не менее 1 раза в день
Сельские населенные пункты
не менее 2 дней в неделю;
не менее 1 раза в день
* выемка нерегистрируемых почтовых отправлений из почтовых ящиков, установленных возле или внутри производственного объекта, производится не менее 2 раз в день.
4) минимальный показатель частоты доставки нерегистрируемых почтовых отправлений и периодических печатных изданий:
Тип населенного пункта
Минимальное количество
доставок нерегистрируемых
почтовых отправлений и
периодических печатных изданий
Город республиканского значения
не менее 5 дней;
не менее 1 раза в день
Город областного значения
не менее 5 дней;
не менее 1 раза в день
Город и населенные пункты районного
значения
не менее 4 дней в неделю;
не менее 1 раза в день
Сельские населенные пункты
не менее 2 дней в неделю;
не менее 1 раза в день

1. Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің қолжетімділік көрсеткіштері:
1) пошта операторының қызметтерін пайдаланушыларға пошта байланысының әмбебап қызметтерін ұсынуды қамтамасыз ететін пошта желісін дамыту:
Елді мекеннің типі
Тұрғындар саны
Пошта байланысы бөлімшелерінің (стационарлық) ең аз мөлшері
Ауылдық елді мекендер*
2 мың адамнан кем емес
1
* бірнеше ауылдық елді мекенді қамтитын ауылдық округ шегінде, ауылдық округтың халықтың жалпы саны кемінде 2000 (екі мың) адам болатын барлық ауылдық елді мекенінде бір пошта байланысы бөлімшесі (стационарлық).
2) пошта байланысы бөлімшелерінің (стационарлық) жұмыс режимінің көрсеткіштері:
Елді мекеннің типі
Пошта байланысы бөлімшелерінің (стационарлық) ең аз жұмыс режимі
Республикалық маңызы бар қала
Аптасына кемінде 5 күн;
жұмыс режимі: сағат 9:00-ден 18.00-ге дейін, сенбі күні жұмыс режимі: сағат 10:00-ден 14:00-ге дейін, жексенбі демалыс күні
Облыстық маңызы бар қала
Аптасына кемінде 5 күн;
жұмыс режимі: сағат 9:00-ден 17.00-ге дейін, көрсетілетін қызметтердің көлеміне байланысты түскі асқа үзіліспен; демалыс күндері: сенбі, жексенбі.
Аудандық маңызы бар қалалар мен елді мекендер
Аптасына кемінде 5 күн;
жұмыс режимі: сағат 9:00-ден 17.00-ге дейін, көрсетілетін қызметтердің көлеміне байланысты түскі асқа үзіліспен; демалыс күндері: сенбі, жексенбі.
Ауылдық елді мекендер
Аптасына кемінде 3 күн;
жұмыс режимі: көрсетілетін қызметтердің көлеміне байланысты күніне кемінде 2 сағат түскі асқа үзіліспен.
* жылжымалы пошта байланысы бөлімшелерінің пошта операторының қызметтерін пайдаланушыларға қызмет көрсетуі бойынша жұмыс режимі маршрут бойынша қозғалыс графигін әзірлеу кезінде қызмет көрсету көлеміне сүйеніп, бірақ сенбі және жексенбі – демалыс күндері екені ескеріліп, бір елді мекенге кем дегенде 0,5 сағат есебімен белгіленеді.
3) пошта жәшіктерінен тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерін жинап алу жиілігінің көрсеткіші
Елді мекеннің типі
Пошта жәшіктерінен
тіркелмейтін пошта
жөнелтілімдерін
жинап алудың
ең аз мөлшері
Республикалық маңызы бар қала
Аптасына кемінде 5 күн;
күніне кемінде 1 рет
Облыстық маңызы бар қала
Аптасына кемінде 5 күн;
күніне кемінде 1 рет
Аудандық маңызы бар қала мен елді мекендер
Аптасына кемінде 4 күн;
күніне кемінде 1 рет
Ауылдық елді мекендер
Аптасына кемінде 2 күн;
күніне кемінде 1 рет
* өндірістік объектінің жанына немесе ішіне орнатылған пошта жәшіктерінен тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерін жинап алу күніне кемінде 2 рет жүргізіледі
4) тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерін және мерзімді баспа басылымдарын жеткізу жиілігінің ең төменгі көрсеткіші
Елді мекеннің типі
Тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерін және мерзімді баспа басылымдарын жеткізудің ең аз мөлшері
Республикалық маңызы бар қала
Кемінде 5 күн;
күніне кемінде 1 рет
Облыстық маңызы бар қала
Кемінде 5 күн;
күніне кемінде 1 рет
Аудандық маңызы бар қала мен елді мекендер
Кемінде 4 күн;
күніне кемінде 1 рет
Ауылдық елді мекендер
Кемінде 2 күн;
күніне кемінде 1 рет

5) показатели размещения почтовых ящиков:
Тип населенного пункта
Число жителей
Минимальное количество почтовых ящиков
Город республиканского значения
на каждые 60 тысяч человек
4
Город областного значения
на каждые 40 тысяч человек
3
Город и населенные пункты районного значения
на каждые 30 тысяч человек
4
Сельские населенные пункты
на 500 человек
и более
1
Все почтовые маршруты и расписания движения транспортных средств операторов почтовой связи должны обеспечивать полный охват и своевременное оказание универсальных услуг почтовой связи.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 25.11.2022 № 458/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Показатели качества универсальных услуг почтовой связи:
1) Минимальные показатели частоты перевозки нерегистрируемых почтовых отправлений и периодических печатных изданий
Виды маршруты
Минимальное частота перевозки
нерегистрируемых почтовых
отправлений и периодических
печатных изданий
По магистральным маршрутам
Ежедневно
По внутриобластным маршрутам
Не менее 4 раза в неделю
По внутрирайонным маршрутам
Не менее 2 раза в неделю
По внутригородским маршрутам
Не менее 5 раза в неделю
2) показатели максимального сроки пересылки нерегистрируемых почтовых отправлений и периодических печатных изданий
Населенные пункты
Максимальный срок
пересылки нерегистрируемых
почтовых отправлений и
периодических печатных
изданий с момента приема
Между городами республиканского и областного значения (ежедневные, прямые железнодорожные и автомобильные маршруты)
5 дней
Между городами республиканского и областного значения (прямые железнодорожные и автомобильные маршруты с частотой перевозки 3 и более дней в неделю)
8 дней
Между городами областного значения
10 дней
Между областным центром и районным центром данной области, и между городами районного значения, районными центрами области
4 дня
Местных почтовых отправлений (повсеместно)
2 дня
Показатели качества универсальных услуг почтовой связи устанавливаются в целях недопущения возникновения претензий со стороны пользователей услуг оператора почты к оператору почты, оказывающему универсальные услуги почтовой связи.
3. Показатель цены на универсальные услуги почтовой связи.
Предельный уровень цен на субсидируемые универсальные услуги связи, оказываемые в сельских населенных пунктах, закрепленные в секторе почтовой связи утвержден приказом Председателя Комитета государственного контроля в области связи, информатизации и средств массовой информации Министерства информации и коммуникации Республики Казахстан от 22 июня 2017 года № 29 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15328).

5) пошта жәшіктерін орналастыру көрсеткіштері:
Елді мекеннің типі
Тұрғындар саны
Пошта жәшіктерінің ең аз мөлшері
Республикалық маңызы бар қала
әрбір 60 мың адамға
4
Облыстық маңызы бар қала
әрбір 40 мың адамға
3
Аудандық маңызы бар қала мен елді мекендер
әрбір 30 мың адамға
4
Ауылдық елді мекендер
500 және оданда жоғары адамға
1
Барлық пошталық бағыттар және пошта байланысы операторларының көліктерінің қозғалыс кестелері пошта байланысының әмбебап қызметін уақытылы көрсететуін және толық қамтуын қамтамасыз етулері қажет.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 25.11.2022 № 458/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштері:
1) тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерін және мерзімді баспа басылымдарын тасымалдау жиілігінің ең төмен көрсеткіштері:
Маршруттардың түрлері
Тіркелетін пошта жөнелтілімдерін және мерзімді баспа басылымдарын тасымалдаудың ең төмен жиілігі
Магистралдық маршруттар бойынша
Күн сайын
Облыс ішіндегі маршруттар бойынша
Аптасына кемінде 4 рет
Аудан ішіндегі маршруттар бойынша
Аптасына кемінде 2 рет
Қала ішіндегі маршруттар бойынша
Аптасына кемінде 5 рет
2) тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерін және мерзімді баспа басылымдарын жіберудің ең көп мерзімінің көрсеткіштері:
Елді мекендер
Қабылданған сәттен бастап тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерін және мерзімді баспа басылымдарын жіберудің ең көп мерзімі
Республикалық және облыстық маңызы бар қалалар арасында (күн сайын, тікелей теміржол және автомобиль маршруттары)
5 күн
Республикалық және облыстық маңызы бар қалалар арасында (тасымалдау жиілігі аптасына 3 және одан да көп тікелей теміржол және автомобиль маршруттары)
8 күн
Облыстық маңызы бар қалалар арасында
10 күн
Облыс орталығы мен осы облыстың аудан орталығы арасында және облыстың аудандық маңызы бар қалалары, аудан орталықтары арасында
4 күн
Жергілікті пошта жөнелтілімдері (барлық жерде)
2 күн
Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштері пошта байланысының әмбебап қызметтерін көрсететін пошта операторына пошта операторының қызметтерін пайдаланушылар тарапынан наразылықтар туындауын болдырмау мақсатында белгіленеді.
3. Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтеріне баға көрсеткіші.
Пошта байланысы секторында бекітілген ауылдық елді мекендерде көрсетілетін, субсидияланатын байланыстың әмбебап көрсетілетін қызметтеріне бағалардың шекті деңгейі Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттік бақылау комитеті Төрағасының 2017 жылғы 22 маусымдағы № 29 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15328 болып тіркелген) бекітілген.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.12.2020 № 470/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 20.12.2020 № 470/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.