Об утверждении Правил и сроков опубликования данных таможенной статистики внешней торговли Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 сентября 2016 года № 473. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 октября 2016 года № 14284. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 14 февраля 2018 года № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 14.02.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 73 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки опубликования данных таможенной статистики внешней торговли Республики Казахстан.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 сентября 2016 года № 473
Правила и сроки опубликования данных таможенной статистики внешней торговли
Республики Казахстан
1 Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки опубликования данных таможенной статистики внешней торговли Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 73 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" и определяют порядок и сроки опубликования данных таможенной статистики внешней торговли Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы сыртқы саудасының кедендік статистикасының деректерін жариялау қағидаларын және мерзімдерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 2 қыркүйектегі № 473 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 4 қазанда № 14284 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 14 ақпандағы № 182 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 14.02.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 73-бабы 5-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы сыртқы саудасының кедендік статистикасының деректерін жариялау қағидалары және мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялауға бұқаралық ақпарат құралдарына және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесіне жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен бастап он күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкiне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурстарына жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 473 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы сыртқы саудасының кедендік статистикасының деректерін жариялау қағидалары және мерзімдері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы сыртқы саудасының кедендік статистикасының деректерін жариялау қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 73-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы сыртқы саудасының кедендік статистикасының деректерін жариялау тәртібі мен мерзімдерін анықтайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ответственное лицо – лицо в соответствии с функциональными обязанностями, ответственное за формирование и опубликование статистики внешней торговли Республики Казахстан;
2) оператор службы технической поддержки – лицо, на которое возложено обеспечение функционирования информационной системы;
3) информационная система "Статистика, анализ и организация доступа к данным статистики внешней торговли" (далее – информационная система) – совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и документации, предназначенная для формирования статистической базы данных и выходных показателей статистики внешней торговли Республики Казахстан.
Глава 2 . Порядок и сроки опубликования данных таможенной статистики внешней торговли Республики Казахстан
3. Данные таможенной статистики внешней торговли Республики Казахстан (далее - Статистика внешней торговли) публикуются для пользователей статистической информации.
4. Публикация статистики внешней торговли производится:
1) на портал Комитета: kgd.gov.kz;
2) на сервер: ftp://ftp.customs.kz.
5. Статистика внешней торговли публикуются ответственными лицами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет).
6. Статистика внешней торговли формируются с помощью информационной системы.
7. Информационная система использует инфраструктуру информационного и аппаратного обеспечения таможенной автоматизированной информационной системы второй очереди (далее – ППО ТАИС-2), основным источником которых являются электронные копии деклараций на товары.
8. Информационная система включает в себя следующие подсистемы:
1) загрузки данных;
2) анализа данных таможенной статистики внешней торговли;
3) публикации отчетов на интернет-ресурсе органов государственных доходов Республики Казахстан.
9. Оператор службы технической поддержки Комитета осуществляет загрузку данных в информационную систему из базы данных ППО ТАИС-2, при помощи Интерфейса – DB Connect с использованием инструмента цепочки процессов.
10. Обновление данных выполняется в автоматизированном режиме с использованием инструмента цепочки процессов.
11. Формирование статистики внешней торговли осуществляется Комитетом:
1) ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным периодом, оператором службы технической поддержки, на основе заявки, осуществляется загрузка данных в информационную систему с актуализацией данных с начала отчетного года;
2) ежемесячно к 7 числу месяца, следующего за отчетным периодом, ответственными лицами Комитета производится проверка качества обновленных данных за отчетный период;

2. Осы Қағидаларда мынадай түсініктемелер қолданылады:
1) жауапты тұлға – функционалдық міндеттеріне сәйкес Қазақстан Республикасы сыртқы сауда статистикасын қалыптастыруға және жариялауға жауапты тұлға;
2) техникалық қолдау қызметінің операторы – ақпараттық жүйенің жұмыс жасауын қамтамасыз ету жүктелген тұлға;
3) "Статистика, талдау және сыртқы сауда статистика деректеріне қолжетімділікті ұйымдастыру" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) – қызмет көрсететін персоналдың ақпараттық-коммуникациялық технологияларының және статистикалық деректер базасын және Қазақстан Республикасы сыртқы сауда статистикасының қорытынды көрсеткіштерін қалыптастыру үшін арналған құжаттамалардың жиынтығы.
2 бөлім. Қазақстан Республикасы сыртқы саудасының кедендік статистикасының деректерін жариялау тәртібі мен мерзімдері
3. Қазақстан Республикасы сыртқы саудасының кедендік статистикасының деректері (бұдан әрі – Сыртқы сауда статистикасы) статистикалық ақпаратты қолданушылар үшін жарияланады.
4. Сыртқы сауда статистикасын жариялау былай жүргізіледі:
1) Комитеттің kgd.gov.kz порталына;
2) ftp://ftp. customs.kz. серверіне.
5. Сыртқы сауда статистикасы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – Комитет) жауапты тұлғасымен жарияланады.
6. Сыртқы сауда статистикасы ақпараттық жүйенің көмегімен қалыптастырылады.
7. Ақпараттық жүйе екінші кезектегі Кедендiк автоматтандырылған ақпараттық жүйені (бұдан әрі – КААЖ-2 ҚБҚ) ақпараттық және аппараттық қамтамасыз ету инфрақұрылымын пайдаланады, оның негізгі дереккөзі тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелері болып табылады.
8. Ақпараттық жүйе мынадай:
1) деректерді жүктеу;
2) сыртқы сауда кедендік статистикасының деректерін талдау;
3) Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының интернет ресурстарында есептерді жариялау кіші жүйелерінен тұрады
9. Комитетінің техникалық қолдау қызметінің операторы процестер тізбегінің аспабын пайдалана отырып, DB Connect Интерфейсінің көмегімен КААЖ-2 ҚБҚ ДБ-нан ақпараттық жүйеге деректерді жүктеуді жүзеге асырады.
10. Деректерді жаңарту процестер тізбегінің аспабын пайдалана отырып, автоматты режимде орындалады.
11. Статистикалық деректер базасын қалыптастыруды Комитет жүзеге асырады:
1) ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-і күніне техникалық қолдау қызметінің операторы өтінімнің негізінде есепті жылдың басынан бастап деректерді өзектендірумен ақпараттық жүйеге деректерді жүктеуді жүзеге асырады;
2) ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 7-і күніне Комитеттің жауапты лауазымды тұлғалары есепті кезең ішінде жаңартылған деректердің сапасын тексеруді жүргізеді;

3) ежемесячно к 10 числу месяца, следующего за отчетным периодом, в случае выявления ошибок, служба технической поддержки принимает меры по устранению выявленных ошибок;
4) ежемесячно к 12 числу месяца, следующего за отчетным периодом, проводится повторная загрузка откорректированных данных в информационную систему с уведомлением ответственных лиц Комитета.
12. При возникновении причин способствующих переносу сроков формирования статистики внешней торговли, ответственное лицо незамедлительно информируют руководство Комитета о причинах задержки выполнения работ.
13. Ответственное лицо ежемесячно с 14 по 28 число каждого месяца, следующего за отчетным периодом, в подсистеме "публикации отчетов в Интернет" информационной системы формируют данные по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
14. Ответственное лицо ежемесячно 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, в подсистеме "публикации отчетов в Интернет и для печати" информационной системы осуществляют подготовку и передачу информационных материалов в базу данных в электронном формате для представления в Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, Национальный Банк Республики Казахстан.
15. Ответственное лицо ежемесячно к 28 числу каждого месяца, следующего за отчетным периодом, осуществляется публикация статистики внешней торговли Республики Казахстан.
16. Органы государственных доходов передают информацию в соответствии со статьей 16 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан".
17. На 180 (на сто восьмидесятый) день после отчетного периода производится актуализация годовых данных.
18. На 40 (сороковой) день после отчетного периода, осуществляется передача статистики внешней торговли в Евразийскую экономическую комиссию и уполномоченные органы государств-членов Евразийского экономического союза, ответственных за предоставление данных статистики внешней торговли.
19. В случае, если этап формирования статистики внешней торговли, а также публикация данных статистики внешней торговли Республики Казахстан приходится на выходной или праздничный день, то срок переносится на следующий рабочий день.
Приложение
к Правилам и срокам опубликования
данных таможенной статистики
внешней торговли
Республики Казахстан
Форма

3) ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күніне қателер анықталған жағдайда техникалық қолдау қызметі анықталған қатені жою жөнінде шараларды қабылдайды;
4) ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 12-і күніне Комитеттің жауапты тұлғаларына хабар бере отырып түзетілген деректерді ақпараттық жүйеге қайта жүктеуді жүргізеді.
12. Сыртқы сауда статистикасын қалыптастыру мерзімдері ауыстыруға ықпал ететін себептер туындаған жағдайда жауапты тұлға жұмысты орындаудың кідіру себептері туралы Комитет басшылығына дереу хабарлайды.
13. Комитеттің жауапты тұлғасы есепті кезеңнен кейінгі әр айдың 14-нен 28-не дейін ақпараттық жүйенің "Интернетке есептерді жариялау" кіші жүйесіне осы Қағидаға қосымшаға сәйкес нысан бойынша деректерді қалыптастырады.
14. Комитеттің жауапты лауазымды тұлғалары ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-і күніне ақпараттық жүйенің "Интернетке есептерді жариялау" кіші жүйесіне және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитетіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық банкіне ұсыну үшін электрондық форматтағы деректер базасына ақпараттық материалдарды дайындауды және беруді жүзеге асырады.
15. Комитеттің жауапты тұлғасы ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 28-і күнінен Қазақстан Республикасы сыртқы саудасының статистикалық деректерін жариялауды жүргізеді.
16. Мемлекеттік кірістер органдары "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 16-бабына сәйкес ақпаратты береді.
17. Есептік кезеңнен кейін 180-ші (жүз сексенінші) күні жылдық деректерді өзектендіреді.
18. Есепті кезеңнен кейін 40-шы (қырқыншы) күнге сыртқы сауданың статистикалық деректерін ұсынуға жауапты Еуразиялық экономикалық комиссияға және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына сыртқы сауда статистика деректерін беруді жүзеге асырады.
19. Егер статистикалық деректер базасын қалыптастыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сыртқы сауда статистика деректерін жариялау кезеңі демалыс немесе мереке күндеріне келсе, онда мерзім келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Қазақстан Республикасы
сыртқы саудасының кедендік
статистикасысының деректерін
жариялау қағидалары мен мерзімдеріне
қосымша
Нысан

8. Электронные таблицы
1) Экспорт и импорт Республики Казахстан по 4 знакам ТН ВЭД в разрезе "страна-товар"
(период)
Наименование страны
Код ТН ВЭД
Наименование товара
Наименование дополнительной единицы измерения
Экспорт
Импорт
количество
стоимость,
тыс. долл. США
количество
стоимость,
тыс. долл. США
тонн (вес нетто)
дополнительная ед. измерения
тонн (вес нетто)
дополнительная ед. измерения
2) Экспорт и импорт Республики Казахстан по 6 знакам ТН ВЭД в разрезе "страна-товар"
(период)
Наименование страны
Код ТН ВЭД
Наименование товара
Наименование дополнительной единицы измерения
Экспорт
Импорт
количество
стоимость,
тыс. долл. США
количество
стоимость,
тыс. долл. США
тонн (вес нетто)
дополнительная ед. измерения
тонн (вес нетто)
дополнительная ед. измерения
3) Экспорт и импорт Республики Казахстан по 10 знакам ТН ВЭД в разрезе "страна-товар"
(период)
Наименование страны
Код ТН ВЭД
Наименование товара
Наименование дополнительной единицы измерения
Экспорт
Импорт
количество
стоимость,
тыс. долл. США
количество
стоимость,
тыс. долл. США
тонн (вес нетто)
дополнительная ед. измерения
дополнительная ед. измерения
4) Экспорт и импорт Республики Казахстан по 4 знакам ТН ВЭД в разрезе "товар-страна"
(период)
Код ТН ВЭД
Наименование товара, страны
Наименование дополнительной единицы измерения
Экспорт
Импорт
количество
стоимость, тыс. долл. США
количество
стоимость, тыс. долл. США
тонн (вес нетто)
дополнительная ед. измерения
тонн (вес нетто)
дополнительная ед. измерения
5) Экспорт и импорт Республики Казахстан по 6 знакам ТН ВЭД в разрезе "товар-страна"
(период)
Код ТН ВЭД
Наименование товара, страны
Наименование дополнительной единицы измерения
Экспорт
Импорт
количество
стоимость, тыс. долл. США
количество
стоимость, тыс. долл. США
тонн (вес нетто)
дополнительная ед. измерения
тонн (вес нетто)
дополнительная ед. измерения
6) Экспорт и импорт Республики Казахстан по 10 знакам ТН ВЭД в разрезе "товар-страна"
(период)
Код ТН ВЭД
Наименование товара и страны
Наименование дополнительной единицы измерения
Экспорт
Импорт
количество
стоимость, тыс. долл. США
количество
стоимость, тыс. долл. США
тонн (вес нетто)
дополнительная ед. измерения
тонн (вес нетто)
дополнительная ед. измерения
7) Экспорт и импорт Республики Казахстан по основным видам транспорта
Вид транспорта
Группа ЕТН ВЭД ТС
Наименование товара
Импорт
Экспорт
вес, тонн
стоимость,
тыс. долл. США
вес, тонн
стоимость, тыс. долл. США
2
3
4
5
6
7

8. Электронды кесте
1) Қазақстан Республикасының СЭҚ ТН-ның 4 белгі деңгейіндегі "ел-тауар" бөлігіндегі экспорты мен импорты (кезең)
Елдің атауы
СЭҚ ТН коды
Тауардың аты
Қосымша өлшем бірліктің аты
Экспорт
Импорт
Саны
Құны мың АҚШ долл.
Саны
Құны мың АҚШ долл.
тонна (нетто салмағы)
қосымша ө.б аты
тонна (нетто салмағы)
қосымша ө.б аты
2) Қазақстан Республикасының СЭҚ ТН-ның 6 белгі деңгейіндегі "ел-тауар" бөлігіндегі экспорты мен импорты
Елдің атауы
СЭҚ ТН коды
Тауардың аты
Қосымша өлшем бірліктің аты
Экспорт
Импорт
Саны
Құны мың АҚШ долл.
Саны
Құны мың АҚШ долл.
тонна (нетто салмағы)
қосымша ө.б аты
тонна (нетто салмағы)
қосымша ө.б аты
3) Қазақстан Республикасының СЭҚ ТН-ның 10 белгі деңгейіндегі "ел-тауар" бөлігіндегі экспорты мен импорты
Елдің атауы
СЭҚ ТН коды
Тауардың аты
Қосымша өлшем бірліктің аты
Экспорт
Импорт
Саны
Құны мың АҚШ долл.
Саны
Құны мың АҚШ долл.
4) Қазақстан Республикасының СЭҚ ТН-ның 4 белгі деңгейіндегі "тауар-ел" бөлігіндегі экспорты мен импорты
Елдің атауы
СЭҚ ТН коды
Тауардың аты
Қосымша өлшем бірліктің аты
Экспорт
Импорт
Саны
Құны мың АҚШ долл.
Саны
Құны мың АҚШ долл.
тонна (нетто салмағы)
қосымша ө.б аты
тонна (нетто салмағы)
қосымша ө.б аты
5) Қазақстан Республикасының СЭҚ ТН-ның 6 белгі деңгейіндегі "тауар-ел" бөлігіндегі экспорты мен импорты
Елдің атауы
СЭҚ ТН коды
Тауардың аты
Қосымша өлшем бірліктің аты
Экспорт
Импорт
Саны
Құны мың АҚШ долл.
Саны
Құны мың АҚШ долл.
6) Қазақстан Республикасының СЭҚ ТН-ның 10 белгі деңгейіндегі "тауар-ел" бөлігіндегі экспорты мен импорты
Елдің атауы
СЭҚ ТН коды
Тауардың аты
Қосымша өлшем бірліктің аты
Экспорт
Импорт
Саны
Құны мың АҚШ долл.
Саны
Құны мың АҚШ долл.
7) Қазақстан Республикасының негізгі көлік түрлері бойынша экспорты мен импорты
Көліктің түрі
КО СЭҚ ТН тобы
Тауардың аты
Импорт
Экспорт
тонна (нетто салмағы)
Құны мың АҚШ долл.
тонна (нетто салмағы)
Құны мың АҚШ долл.
1
2
3
4
5
6
7