О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 251 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере промышленной собственности"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 октября 2016 года № 947. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2016 года № 14442. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 октября 2018 года № 1481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 11.10.2018 № 1481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 251 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере промышленной собственности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11407, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 7 августа 2015 года) следующие изменения:
пункт 2 приказа изложить в следующей редакции:
"2. Департаменту по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.";
стандарт государственной услуги "Регистрация договоров об уступке прав на товарный знак и объекты промышленной собственности" изложить в следующей редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
стандарт государственной услуги "Регистрация лицензионных, сублицензионных договоров" изложить в следующей редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
стандарт государственной услуги "Аттестация кандидатов в патентные поверенные" изложить в следующей редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
стандарт государственной услуги "Регистрация товарного знака" изложить в следующей редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
стандарт государственной услуги "Регистрация права пользования наименованием места происхождения товара" изложить в следующей редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
стандарт государственной услуги "Выдача патента на промышленный образец" изложить в следующей редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
стандарт государственной услуги "Выдача патента на полезную модель" изложить в следующей редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
стандарт государственной услуги "Выдача патента на изобретение" изложить в следующей редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
стандарт государственной услуги "Выдача патента на селекционное достижение" изложить в следующей редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу.

"Өнеркәсіптік меншік саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 251 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 31 қазандағы № 947 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 21 қарашада № 14442 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 11 қазандағы № 1481 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 11.10.2018 № 1481 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өнеркәсіптік меншік саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 251 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11407 болып тіркелген, 2015 жылғы 7 тамызда "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.";
"Тауар таңбасына және өнеркәсіптік меншік объектілеріне құқықтарды басқаға беру туралы шарттарды тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
"Лицензиялық, сублицензиялық шарттарды тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
"Патенттік сенім білдірілген өкілдерге үміткерлерді аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
"Тауар таңбасын тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
"Тауар шығарылған жердiң атауын пайдалану құқығын тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
"Өнеркәсіптік үлгіге патент беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
"Пайдалы модельге патент беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрықтың 7-қосымшасына сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
"Өнертабысқа патент беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрықтың 8-қосымшасына сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
"Селекциялық жетістікке патент беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты осы бұйрықтың 9-қосымшасына сәйкес мынадай редакцияда жазылсын.

2. Департаменту по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии па официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
_____________ Д. Абаев
7 ноября 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ К. Бишимбаев
"_____" ноября 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 октября 2016 года № 947
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 251
Стандарт государственной услуги
"Регистрация договоров об уступке прав на товарный знак и
объекты промышленной собственности"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Регистрация договоров об уступке прав на товарный знак и объекты промышленной собственности" (далее – Государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги (далее – Стандарт) разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Министерством (далее – Услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства (далее – Экспертная организация);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – Портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания Государственной услуги:
1) со дня поступления заявления – в течение 40 (сорока) рабочих дней.
В случае нарушения требований к оформлению документов или наличия оснований, препятствующих регистрации договора, но которые могут быть устранены, услугополучателю направляется запрос с предложением в трехмесячный срок с даты его отправки представить отсутствующие или исправленные документы или внести необходимые изменения и дополнения.
В этом случае сроки проведения экспертизы по существу исчисляются с даты представления отсутствующих или исправленных документов;

2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрі
____________Д. Абаев
2016 жылғы 7 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_____________ Қ. Бишімбаев
2016 жылғы 14 қараша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2016 жылғы 31 қазандағы
№ 947 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 251 бұйрығына 1-қосымша
"Тауар таңбасына және өнеркәсіптік меншік объектілеріне
құқықтарды басқаға беру туралы шарттарды тіркеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Тауар таңбасына және өнеркәсіптік меншік объектілеріне құқықтарды басқаға беру туралы шарттарды тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Министрлік (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішті қабылдау және оның нәтижеcін беру:
1) Министрліктің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" Республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Сараптама ұйымы);
2) "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету мерзімдері:
1) өтініш берген кезден бастап - 40 (қырық) жұмыс күні ішінде:
Құжаттардың ресімделуіне қойылатын талаптар бұзылған немесе шартты тіркеуге кедергі келтіретін, бірақ жоюға болатын негіздер болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға сұрау салу ол жолданған күннен бастап үш айлық мерзімде жоқ немесе түзетілген құжаттарды ұсыну немесе қажетті өзгерістер мен толықтырулар енгізу ұсынысымен бірге жіберіледі.
Мұндай жағдайда мәні бойынша сараптама жүргізу мерзімдері жоқ немесе түзетілген құжаттар ұсынылған күннен бастап есептеледі.

2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – государственная регистрация договора с проставленным штампом с датой регистрации и номером договора, выдаваемого на бумажном носителе, либо мотивированный ответ в письменном виде об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
При обращении на портал – справка о государственной регистрации договора или мотивированный ответ об отказе в регистрации договора.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе юридическим и физическим лицам (далее – Услугополучатель).
За проведение экспертизы и публикацию сведений взимается оплата, в размере, установленном в соответствии с приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 368 "Об утверждении цен на работы и услуги, реализуемые республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10045).
За регистрацию договора взимается государственная пошлина в соответствии со статьей 539 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый Кодекс)" в размере 150 процентов от месячного расчетного показателя.
В случае подачи электронной заявки на получение государственной услуги через портал, оплата осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) или через банки второго уровня.
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной пошлины и услуг экспертной организации указаны в приложении 1 к настоящему Стандарту.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) экспертной организации – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
3) портала – круглосуточно (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут;
3) қызмет көрсетудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – қағаз түрінде берілетін шартты тіркеу күні мен оның нөмірімен бірге, мөртабаны қойылған шартты мемлекеттік тіркеу не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы жазбаша түрдегі дәлелді жауап.
Портал арқылы өтініш берген кезде – айрықша құқықты басқаға беру туралы шарттың мемлекеттік тіркелгендігі туралы анықтама немесе шартты тіркеуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
7. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті алушы).
Мәліметтерді жариялау және сараптама жүргізу үшін "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны іске асыратын жұмыстар және қызметтер бағаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 368 бұйрығымен белгіленген мөлшерде төлемдер алынады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10045 болып тіркелген).
Шарттарды тіркеу үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 539-бабына сәйкес айлық есептік көрсеткіштің 150 пайызы мөлшерінде мемлекеттік баж өндіріледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық өтінім портал арқылы берілген жағдайда төлем "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы немесе екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік баж және сараптама ұйымының қызметін төлеу үшін қажетті банк деректемелері осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасында көрсетілген.
8. Жұмыс кестесі:
1) Көрсетілетін кызметті берушінің - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13-00-ден 14.30-ға дейін;
2) сараптама ұйымының - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13-00-ден 14.30-ға дейін.
3) порталда –Тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мейрам күндері өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек куту тәртібімен көрсетіледі;

9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) за регистрацией договора уступки исключительного права товарный знак:
1) заявление о регистрации договоров об уступке прав на товарный знак и объекты промышленной собственности (далее - заявление) по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
2) подлинники договора, снабженного титульным листом и выполненного на казахском и русском языках, в четырех экземплярах. Каждый экземпляр договора должен прошиваться, скрепляется бумажной пломбой, на которой делается запись о количестве прошнурованных и пронумерованных листов, проставляется оттиск печати и подпись обеих сторон либо уполномоченных на то лиц обеих сторон.
Вместо подлинников договора могут быть представлены нотариально засвидетельствованные копии договора;
3) доверенность в случае подачи заявления через патентного поверенного или иного представителя;
4) документ, подтверждающий оплату услуг экспертной организации;
5) документ, подтверждающий оплату государственной пошлины;
6) для национальных услугополучателей: решение органов управления владельца охранного документа или исключительных прав, общего собрания учредителей или акционеров по вопросу заключения договора и предоставления полномочий по подписанию договора руководителем предприятия.
Заявление и другие необходимые документы представляются на казахском и русском языках. Иностранные имена и наименования юридических лиц должны быть указаны в казахской и русской транслитерации. Документы, указанные в подпунктах 2), 3) настоящего пункта, могут быть поданы на иностранном языке при условии одновременной подачи их нотариально засвидетельственного перевода на казахский и русский язык.
При обращении за регистрацией договора уступки исключительного права на товарный знак, одной из сторон которого является физическое или юридическое лицо иностранного государства-участника Сингапурского договора о законах по товарным знакам от 27 марта 2006 года (далее – Сингапурский договор) документы, указанные в подпунктах 2), 3) настоящего пункта, могут быть представлены на казахском или русском языке, их перевод на казахский или русский язык может быть засвидетельствован нотариусом либо патентным поверенным, представляющим заявителя; вместо документов, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, могут быть представлены четыре экземпляра нотариально засвидетельствованной выписки из договора, отражающей изменение владельца товарного знака; документ, указанный в подпункте 6) настоящего пункта, не предоставляется.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) за регистрацией договора уступки исключительного права на товарный знак на портал:

9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) тауар таңбасына айрықша құқықтарды басқаға беру туралы шарттарды тіркеуге өтініш берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы стандарттың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тауар таңбасына және өнеркәсіптік меншік объектілеріне құқықтарды басқаға беру туралы шарттарды тіркеу туралы өтініш (бұдан әрі – Өтініш);
2) шарттың титулдық парақпен жабдықталған және қазақ және орыс тілдерінде орындалған төрт данада төлнұсқасы қоса беріледі. Шарттың әрбір данасы тігіледі, қағаз пломбамен бекемделіп тігілген және нөмірленген парақтардың саны туралы жазба жасалады, мөр бедері және екі тараптың не соған уәкілеттік берілген екі тарап адамдарының қолдары қойылады.
Шарт төлнұсқаларының орнына шарттың нотариат куәландырған көшірмелері ұсынылуы мүмкін;
3) өтініш патенттік сенім білдірілген тұлға немесе өзге де өкіл арқылы берілген жағдайда, сенімхат;
4) сараптама ұйымы көрсететін қызметтерге төлем төленгенін растайтын құжат;
5) мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
6) ұлттық көрсетілетін қызметті алушылар үшін жоғарыда көрсетілген құжаттардан басқа, қорғау құжаты немесе айрықша құқық иесінің басқару органдарының, құрылтайшылардың немесе акционерлердің жалпы жиналысының шарт жасасу және шартқа кәсіпорын басшысының қол қою өкілеттігін беру мәселесі жөніндегі шешімін ұсынады.
Өтінім және өзге де қажетті құжаттар қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады. Заңды тұлғалардың аты мен атаулары қазақ және орыс транслитериясында көрсетілуге тиіс. Осы тармақтың 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, егер олардың қазақ және орыс тілдерінде нотариат куәландырған нұсқасы бір мезгілде берілген жағдайда, шет тілінде берілуі мүмкін.
Тауар таңбасына айрықша құқықты басқаға беру туралы шартты тіркеуге өтініш жасағанда, бір тарапы 2006 жылғы 27 наурыздағы Тауар таңбалары жөніндегі заңдар туралы Сингапур шартына (Сингапур шарты) қатысушы мемлекеттердің жеке не заңды тұлғасы болып табылатын жағдайда осы тармақтың 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қазақ және орыс тілдерінде ұсынылуы мүмкін, олардың қазақ немесе орыс тіліне аудармаларын нотариус немесе өтініш иесін білдіретін патенттік сенім білдірілген өкіл куәландыруы мүмкін; осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжаттардың орнына тауар таңбасы иесінің өзгеруін көрсететін шарттан нотариат куәландырған үзінді көшірменің төрт данасы берілуі мүмкін; осы тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген құжат ұсынылмайды.
Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) тауар таңбасына айрықша құқықтарды басқаға беру туралы шартты тіркеуге (не сенімхат бойынша оның өкілі) порталға өтініш берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:

1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия подлинников договора, снабженного титульным листом и выполненного на казахском и русском языках, в четырех экземплярах. Каждый экземпляр договора прошивается, скрепляется бумажной пломбой, на которой делается запись о количестве прошнурованных и пронумерованных листов, проставляется оттиск печати и подпись обеих сторон либо уполномоченных на то лиц обеих сторон.
Вместо электронной копии подлинников договора может быть представлена электронная копия нотариально засвидетельствованной копии договора;
3) электронная копия доверенности в случае подачи заявления через патентного поверенного или иного представителя;
4) электронная копия документа, подтверждающего оплату услуг экспертной организации;
5) электронная копия документа, подтверждающего оплату государственной пошлины;
6) для национальных услугополучателей: электронная копия решения органов управления владельца охранного документа или исключительных прав, общего собрания учредителей или акционеров по вопросу заключения договора и предоставления полномочий по подписанию договора руководителем предприятия.
Электронные копии заявления и других необходимых документов представляются на казахском и русском языках. Иностранные имена и наименования юридических лиц должны быть указаны в казахской и русской транслитерации. Электронные копии документов, указанных в подпунктах 2), 3) настоящего пункта, могут быть поданы на иностранном языке при условии одновременной подачи электронной копии их нотариально засвидетельственного перевода на казахский и русский язык.
При обращении за регистрацией договора уступки исключительного права на товарный знак, одной из сторон которого является физическое или юридическое лицо иностранного государства-участника Сингапурского договора электронные копии документов, указанных в подпунктах 2), 3) настоящего пункта, могут быть представлены на казахском или русском языке, их перевод на казахский или русский язык может быть засвидетельствован нотариусом либо патентным поверенным, представляющим заявителя; вместо документов, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, может быть представлена электронная копия нотариально засвидетельствованной выписки из договора, отражающей изменение владельца товарного знака; документ, указанный в подпункте 4) настоящего пункта, не предоставляется.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) за регистрацией договора уступки исключительного права на изобретение, полезную модель, промышленный образец, селекционное достижение:

1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысандағы өтініш;
2) титулдық парақпен жабдықталып, қазақ және орыс тілдерінде орындалған шарттың төрт данадағы төлнұсқасының электрондық көшірмесі қоса беріледі. Шарттың әрбір данасы тігіледі, қағаз пломбамен бекемделіп тігілген және нөмірленген парақтардың саны туралы жазба жасалады, мөр бедері және екі тараптың не соған уәкілеттік берілген екі тарап адамдарының қолтаңбалары қойылады.
Шарттың электрондық төлнұсқаларының орнына шарттың нотариат куәландырған электрондық көшірмелері ұсынылуы мүмкін;
3) өтініш патенттік сенім білдірілген тұлға немесе өзге де өкіл арқылы берілген жағдайда, сенімхаттың электрондық көшірмесі;
4) сараптама ұйымы көрсететін қызметтерге төлем төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
6) ұлттық көрсетілетін қызметті алушылар үшін жоғарыда көрсетілген құжаттардан басқа, қорғау құжаты немесе айрықша құқық иесінің басқару органдарының, құрылтайшылардың немесе акционерлердің жалпы жиналысының шарт жасасу және шартқа кәсіпорын басшысының қол қою өкілеттігін беру мәселесі жөніндегі шешімнің электрондық көшірмесі ұсынылады.
Өтініштің және өзге де қажетті құжатардың электрондық көшірмелері қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады. Шетелдік атаулар және заңды тұлғалардың атаулары қазақ және орыс транслитериясында көрсетілуге тиіс. Осы тармақтың 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері, олардың нотариат куәландырған қазақ және орыс тілдеріндегі аудармаларының электрондық көшірмелері бір мезгілде берілген жағдайда, шет тілінде берілуі мүмкін.
Тауар таңбасына айрықша құқықты басқаға беру туралы шартты тіркеуге өтініш жасағанда, бір тарапы Сингапур шартына қатысушы мемлекеттердің жеке не заңды тұлғасы болып табылатын жағдайда осы тармақтың 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қазақ және орыс тілдерінде ұсынылуы мүмкін, олардың қазақ немесе орыс тіліне аудармаларын нотариус немесе өтініш иесін білдіретін патенттік сенім білдірілген өкіл куәландыруы мүмкін; осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжаттардың орнына тауар таңбасы иесінің өзгеруін көрсететін шарттан нотариат куәландырған үзінді көшірменің төрт данасы берілуі мүмкін; осы тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.
Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) өнертабысқа, пайдалы модельге, өнеркәсіптік үлгіге, селекциялық жетістікке айрықша құқықтарды басқаға беру туралы шартты тіркеуге өтініш берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:

1) заявление;
2) подлинники договора на казахском и русском языках, предметом которого являются однородные объекты промышленной собственности, в четырех экземплярах, снабженные титульным листом. Каждый экземпляр договора прошивается, скрепляется бумажной пломбой, на которой делается запись о количестве прошнурованных и пронумерованных листов, проставляется оттиск печати и подпись уполномоченных на то лиц обеих сторон либо услугополучателя.
Вместо подлинников договора могут быть представлены нотариально засвидетельствованные копии договора;
3) доверенность в случае подачи заявления через патентного поверенного или иного представителя;
4) документ, подтверждающий оплату услуг экспертной организации;
5) документ, подтверждающий оплату государственной пошлины;
6) для национальных услугополучателей: решение органов управления владельца охранного документа или исключительных прав, общего собрания учредителей или акционеров по вопросу заключения договора и предоставления полномочий по подписанию договора руководителем предприятия.
Заявление и другие необходимые документы представляются на казахском и русском языках. Иностранные имена и наименования юридических лиц должны быть указаны в казахской и русской транслитерации. Документы, указанные в подпунктах 2), 3) настоящего пункта, могут быть поданы на иностранном языке при условии одновременной подачи их нотариально засвидетельственного перевода на казахский и русский язык.
При обращении за регистрацией договора уступки исключительного права на селекционное достижение вместо документов, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, могут быть представлены нотариально засвидетельствованные выписки из договора, отражающие факт передачи права.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) за регистрацией договора уступки исключительного права на изобретение, полезную модель, промышленный образец, селекционное достижение на портал:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия подлинников договора на казахском и русском языках, предметом которого являются однородные объекты промышленной собственности, в четырех экземплярах, снабженные титульным листом. Каждый экземпляр договора прошивается, скрепляется бумажной пломбой, на которой должна делается запись о количестве прошнурованных и пронумерованных листов, проставляется оттиск печати и подпись уполномоченных на то лиц обеих сторон либо услугополучателя.
Вместо электронной копии подлинников договора может быть представлена электронная копия нотариально засвидетельствованной копии договора;

1) өтініш;
2) нысанасы біртектес өнеркәсіптік меншік объектілері болып табылатын шарттың титулдық парақпен жабдықталған төрт данадағы төлнұсқасы. Шарттың әрбір данасы тігіледі, қағаз пломбамен бекемделіп тігілген және нөмірленген парақтардың саны туралы жазба жасалады, мөр бедері және екі тараптың не соған уәкілеттік берілген екі тарап адамдарының қолдары қойылады.
Шарт төлнұсқаларының орнына шарттың нотариат куәландырған көшірмелері ұсынылуы мүмкін;
3) өтініш патенттік сенім білдірілген тұлға немесе өзге де өкіл арқылы берілген жағдайда, сенімхат;
4) сараптама ұйымы көрсететін қызметтерге төлем төленгенін растайтын құжат;
5) мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
6) ұлттық көрсетілетін қызметті алушылар үшін: қорғау құжаты немесе айрықша құқық иесінің басқару органдарының, құрылтайшылардың немесе акционерлердің жалпы жиналысының шарт жасасу және шартқа кәсіпорын басшысының қол қою өкілеттігін беру мәселесі жөніндегі шешімін ұсынады.
Өтініштің және басқа да қажетті құжатар қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады. Шетелдік атаулар және заңды тұлғалардың атаулары қазақ және орыс транслитериясында көрсетілуге тиіс. Осы тармақтың 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, олардың нотариат куәландырған қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасы бір мезгілде берілген жағдайда, шет тілінде берілуі мүмкін.
Селекциялық жетістіктерге айрықша құқықты басқаға беру туралы тіркеуге өтінім берген жағдайда осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжаттардың орнына құқықты беру фактісін көрсететін шарттан нотариат куәландырған үзінді көшірмелер ұсынылуы мүмкін.
Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) өнертабысқа, пайдалы модельге, өнеркәсіптік үлгіге, селекциялық жетістікке айрықша құқықтарды басқаға беру туралы шартты порталға тіркеуге өтініш берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) нысанасы біртектес өнеркәсіптік меншік объектілері болып табылатын шарттың титулдық парақпен жабдықталған төрт данадағы төлнұсқасының электрондық көшірмесі. Шарттың әрбір данасы тігіледі, қағаз пломбамен бекемделіп тігілген және нөмірленген парақтардың саны туралы жазба жасалады, мөр бедері және екі тараптың не соған уәкілеттік берілген екі тарап адамдарының қолтаңбалары қойылады.
Электрондық шарт төлнұсқаларының орнына шарттың нотариат куәландырған электрондық көшірмелері ұсынылуы мүмкін;

3) электронная копия доверенности в случае подачи заявления через патентного поверенного или иного представителя;
4) электронная копия документа, подтверждающего оплату услуг экспертной организации;
5) электронная копия документа, подтверждающего оплату государственной пошлины;
6) для национальных услугополучателей: электронная копия решения органов управления владельца охранного документа или исключительных прав, общего собрания учредителей или акционеров по вопросу заключения договора и предоставления полномочий по подписанию договора руководителем предприятия.
Электронные копии заявления и других необходимых документов представляются на казахском и русском языках. Иностранные имена и наименования юридических лиц должны быть указаны в казахской и русской транслитерации. Электронные копии документов, указанных в подпунктах 2), 3) настоящего пункта, могут быть поданы на иностранном языке при условии одновременной подачи электронной копии их нотариально засвидетельственного перевода на казахский и русский язык.
При обращении за регистрацией договора уступки исключительного права на селекционное достижение вместо документа, указанного в подпункте 2) настоящего пункта, может быть представлена электронная копия нотариально засвидетельствованной выписки из договора, отражающей факт передачи права.
10. Основаниями для отказа в регистрации договора уступки исключительного права на товарный знак являются:
1) прекращение действия регистрации товарного знака, в отношении которого заключается договор, и отсутствует возможность ее восстановления;
2) непредставление в трехмесячный срок всех необходимых материалов и сведений по запросу Экспертной организации;
3) отсутствие у сторон необходимых прав на заключение договора.
Основаниями для отказа в регистрации договора уступки исключительного права на изобретение, полезную модель, промышленный образец, селекционное достижение являются:
1) прекращение действия охранного документа, в отношении которого заключается договор;
2) непредставление своевременного ответа на запрос Экспертной организации в течение трех месяцев;
3) отсутствие в ответе на запрос Экспертной организации всех необходимых сведений и документов.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг:
Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего Стандарта.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, а также через портал.
В необходимых случаях услугополучателем к жалобе прилагаются документы, подтверждающие некачественное оказание государственной услуги услугодателем.
Подтверждением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг - 1414.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения направляется услугополучателю посредством почтовой связи либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении жалобы).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

3) өтініш патенттік сенім білдірілген тұлға немесе өзге де өкіл арқылы берілген жағдайда, сенімхаттың электрондық көшірмесі;
4) сараптама ұйымы көрсететін қызметтерге төлем төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
6) ұлттық көрсетілетін қызметті алушылар үшін: қорғау құжаты немесе айрықша құқық иесінің басқару органдарының, құрылтайшылардың немесе акционерлердің жалпы жиналысының шарт жасасу және шартқа кәсіпорын басшысының қол қою өкілеттігін беру мәселесі жөніндегі шешімнің электрондық көшірмесі ұсынылады.
Өтініштің және басқа да қажетті құжатардың электрондық көшірмелері нұсқасы қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады. Шетелдік атаулар және заңды тұлғалардың атаулары қазақ және орыс транслитериясында көрсетілуге тиіс. Осы тармақтың 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері олардың нотариат куәландырған қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасы бір мезгілде берілген жағдайда, шет тілінде берілуі мүмкін.
Селекциялық жетістіктерге айрықша құқықты басқаға беру туралы тіркеуге өтінім берген жағдайда осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжаттардың орнына құқықты беру фактісін көрсететін шарттан нотариат куәландырған үзінді көшірме ұсынылуы мүмкін.
10. Тауар таңбасына айрықша құқықты басқаға беру туралы шартты тіркеуден бас тартуға негіздеме болып табылады:
1) оған қатысты шарт жасалатын тауар таңбасының тіркеу қолданысының тоқтауы және оны қалпына келтіру мүмкіндігінің жоқтығы;
2) Сараптама ұйымының сұрау салуы бойынша барлық қажетті материалдардың және мәліметтердің үш айлық мерзімде ұсынылмауы;
3) тараптардың шарт жасасуға қажетті құқықтарының болмауы.
Өнертабысқа, пайдалы модельге, өнеркәсіптік үлгіге, селекциялық жетістікке айрықша құқықты басқаға беру туралы шартты тіркеуден бас тартуға негіздеме болып табылады:
1) оған қатысты шарт жасалатын қорғау құжатының тіркеу қолданысының тоқтауы;
2) Сараптама ұйымының сұрау салуы бойынша үш айлық мерзімде уақытылы жауаптың ұсынылмауы;
3) Сараптама ұйымының сұрау салуына жауапта барлық қажетті мәліметтер мен құжаттардың болмауы.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына осы стандарттың 13-тармағында көрсетілген мекенжайға жіберіледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қолма-қол, сондай-ақ портал арқылы беріледі.
Қажетті жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметті сапасыз көрсеткенін растайтын құжаттарға шағымды қоса тіркейді.
Шағымды қабылдаған адамның тегін және аты-жөнін, берілген шағымға жауапты алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркелуі (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) шағымның қабылдануын растау болып табылады.
Портал арқылы өтініш берген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығының 1414 телефоны бойынша алуға болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта байланысы арқылы жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Шағым портал арқылы жіберілген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің өтінішті өңдеуі (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгі жасау, шағымды қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной
форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz, раздел "Государственные услуги", на официальном сайте экспертной организации www.kazpatent.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги посредством "личного кабинета" портала.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74 07 54, 74 09 69, 74 96 60. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг – 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Регистрация договоров об уступке
прав на товарный знак и объекты
промышленной собственности"
Банковские реквизиты, необходимые для
оплаты государственной пошлины
Бенефициар – Республиканское государственное учреждение
"Управление государственных доходов по Есильскому району
Департамента государственных доходов по городу Астана"
Комитета государственных доходов Министерства финансов
Республики Казахстан
БИН – 081240013779
ИИК – KZ24070105KSN0000000
БИК – KKMFKZ 2 A
Банк Бенефициара – Государственное учреждение "Комитет казначейства
Министерства финансов Республики Казахстан"
КБЕ - 11
Код бюджетной классификации (КБК) – 108118
Код назначения платежа — 979 для физических лиц
Код назначения платежа — 911 для юридических лиц
Банковские реквизиты, необходимые для
оплаты услуг экспертной организации
Получатель:
Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан
Адрес
Республика Казахстан, 010000, г. Астана,
ул. Орынбор 8, Корпус 1, Подъезд № 1
БИН:
020940003199
Наименование банка:
Акционерное общество "Нурбанк"
ИИК
KZ8584905KZ006015415
БИК
NURSKZKX
КБЕ:
16
КНП:
859
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Регистрация договоров об уступке
прав на товарный знак и объекты
промышленной собственности"
Форма
РГП "Национальный институт
интеллектуальной собственности"
Министерства юстиции
Республики Казахстан
ЗАЯВЛЕНИЕ
о регистрации договоров об уступке прав на товарный знак и
объекты промышленной собственности

12. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағымдануға құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызмет ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.adilet.gov.kz интернет-ресурсының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде, сараптама ұйымының ресми сайтында www.kazpatent.kz орналастырылған.
14. ЭЦҚ болса, көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 74 07 54, 74 09 69, 74 96 60. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы – 1414, 8 800 080 7777.
"Тауар таңбасына және өнеркәсіптік меншік
объектілеріне құқықтарды басқаға беру
туралы шарттарды тіркеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
Мемлекеттік баж төлеу үшін қажетті банк деректемелері
Бенефициар – "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Мемлекеттік кіріс комитеті Астана қаласы бойынша
Мемлекеттік кіріс департаментінің Есіл ауданы бойынша
Мемлекеттік кіріс басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесi.
БСН – 081240013779
ЖСК – KZ24070105KSN
БСК – KKMFKZ 2 A
Бенефициар банкі – "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті" мемлекеттік мекемесі.
КБЕ-11
Бюджеттік сыныптама коды (БСК) – 108118
Төлем тағайындау коды — 979 жеке тұлғалар үшін
Төлем тағайындау коды — 911 заңды тұлғалар үшін
Сараптама ұйымының қызметтеріне ақы төлеуге қажетті банк деректемелері
Қабылдаушы: Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
"Ұлттық зияткерлік меншік институты"
республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Мекенжайы Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы,
Сол жағалау, Орынбор көшесі 8, 1 корпус, № 1
кіреберіс
БИН: 020940003199
Банктің атауы: "Нұрбанк" Акционерлік қоғамы
ЖСК KZ8584905KZ006015415
БСК NURSKZKX
КБЕ: 16
КНП: 859
"Тауар таңбасына және өнеркәсіптік меншік
объектілеріне құқықтарды басқаға беру
туралы шарттарды тіркеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
"Ұлттық зияткерлік меншік институты"
республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Тауар таңбасына және өнеркәсіптік меншік объектілеріне
құқықтарды басқаға беру туралы шарттарды тіркеу туралы
ӨТІНІШ

1. Прошу зарегистрировать договор уступки охранного документа
(охранных документов), указанного (указанных) в настоящем заявлении.
2. Наименование (наименования) и номер (номера) охранного
документа (охранных документов):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Владелец (Владельцы):
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии) физического или наименование
юридического лица
Адреса (включая почтовый индекс и название страны) и телефоны:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Указать, если владельцев несколько
4. Правопреемник (Правопреемники):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии) физического или наименование
юридического лица)
Адреса (включая почтовый индекс, название страны) и телефоны:
_____________________________________________________________________
Указать, если правопреемников несколько
5. Патентный поверенный или иной представитель заявителя:
_____________________________________________________________________
6. Адреса (включая почтовый индекс, название страны) и
телефоны:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Адреса для переписки:
_____________________________________________________________________
8. Приложения:
Регистрируемый договор на __ листах (с приложениями №№ ________
на ____ листах) в _____ экземплярах;
Доверенность, подтверждающая полномочия патентного поверенного
или другого полномочного представителя;
Документ, подтверждающий оплату государственной пошлины;
Другой документ (указать):
_____________________________________________________________________
Заявитель __________________________________ (при наличии) М.П.
(Должность, Ф.И.О. (при его наличии) и подпись)
Дата "___" ______ 20___ год.
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 октября 2016 года № 947
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 251
Стандарт государственной услуги
"Регистрация лицензионных, сублицензионных договоров"
Глава 1. Общие положения

1. Осы өтініште көрсетілген қорғау құжатына (қорғау
құжаттарына) құқықтарды басқаға беру шартын тіркеуді сұраймын.
2. Қорғау құжатының (қорғау құжаттарының) атауы (атаулары) және
нөмірі (нөмірлері):
____________________________________________________________________
3. Иесі (иелері):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Жеке тұлғаның Т.А.Ә. (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайлары (пошталық индексін, елдің атауын қоса алғанда) және
телефондары:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Егер иесі бірнешеу болса, көрсету керек
4. Құқықтық мирасқор (құқықтық мирасқорлар):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Жеке тұлғаның Т.А.Ә. (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайлары (пошталық индексін, елдің атауын қоса алғанда)
және телефондары:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Егер құқықтық мирасқор бірнешеу болса, көрсету керек
5. Патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өтініш берушінің
өзге де өкілі:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Мекенжайлары (пошталық индексін, елдің атауын қоса алғанда)
және телефондары:___________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Хат алмасуға арналған мекенжайлар:
____________________________________________________________________
8. Қосымшалар:
Тіркелетін шарт ____ парақта (№№____қосымшалар ____парақта)
___данада;
Патенттік сенім білдірілген өкілдің немесе басқа да өкілетті
өкілдің өкілеттіктерін растайтын сенімхат;
Мемлекеттік баж төлемін растайтын құжат;
Басқа да құжат (көрсету керек)
____________________________________________________________________
Өтініш беруші
_____________________________________________________(бар болса) М.О.
(Лауазымы, Т.А.Ә. (бар болса), және қолы)
Күні 20 _____ жылғы "____" ______________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2016 жылғы 31 қазандағы
№ 947 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 251 бұйрығына 2-қосымша
"Лицензиялық, сублицензиялық шарттарды тiркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Государственная услуга "Регистрация лицензионных, сублицензионных договоров" (далее – Государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги (далее – Стандарт) разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Министерством (далее – Услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства (далее – Экспертная организация);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – Портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента подачи документов – в течение 40 (сорока) рабочих дней;
В случае нарушения требований к оформлению документов или наличия оснований, препятствующих регистрации договора, но которые могут быть устранены, услугополучателю направляется запрос с предложением в трехмесячный срок с даты его отправки представить отсутствующие или исправленные документы или внести необходимые изменения и дополнения. В этом случае сроки проведения экспертизы по существу исчисляются с даты представления отсутствующих или исправленных документов;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – государственная регистрация договора с проставленным штампом с датой регистрации и номером договора, выдаваемого на бумажном носителе, либо мотивированный ответ в письменном виде об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
При обращении на портал – справка о государственной регистрации договора или мотивированный ответ об отказе в регистрации договора.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе юридическим и физическим лицам (далее – Услугополучатель).
За проведение экспертизы и публикацию сведений взимается оплата, в размере установленном в соответствии с приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 368 "Об утверждении цен на работы и услуги, реализуемые республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10045).
За регистрацию договора взимается государственная пошлина в соответствии со статьей 539 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый Кодекс)" в размере 150 процентов от месячного расчетного показателя.
В случае подачи электронной заявки на получение государственной услуги через портал, оплата осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) или через банки второго уровня.
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной пошлины и услуг экспертной организации указаны в приложении 1 к настоящему Стандарту.

1. "Лицензиялық, сублицензиялық шарттарды тiркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Министрлік (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштерді қабылдау және оның нәтижелерін беру:
1) Министрліктің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Сараптама ұйымы);
2) "электрондық үкіметті" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) құжаттарды берген кезден бастап - 40 (қырық) жұмыс күні ішінде:
Құжаттардың ресімделуіне қойылатын талаптар бұзылған немесе шартты тіркеуге кедергі келтіретін, бірақ жоюға болатын негіздер болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға сұрау салу жолданған күннен бастап үш айлық мерзімде жоқ немесе түзетілген құжаттарды ұсыну немесе қажетті өзгерістер мен толықтырулар енгізу ұсынысы бар сұрау салу жіберіледі. Мұндай жағдайда мәні бойынша сараптама жүргізудің мерзімдері жоқ немесе түзетілген құжаттар ұсынылған күннен бастап есептеледі.
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут;
3) қызмет көрсетудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – қағаз түрінде берілетін шартты тіркеу күні мен оның нөмірімен бірге, мөртабаны қойылған шартты мемлекеттік тіркеу не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы жазбаша түрдегі дәлелді жауап.
Портал арқылы өтініш берген кезде – шартты мемлекеттік тіркеу туралы анықтама немесе шартты тіркеуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
7. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті алушы).
Мәліметтерді жариялау және сараптама жүргізу үшін "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны іске асыратын жұмыстар және қызметтер бағаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 368 бұйрығымен белгіленген мөлшерде төлемдер алынады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10045 болып тіркелген).
Шарттарды тіркеу үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 539-бабына сәйкес айлық есептік көрсеткіштің 150 пайызы мөлшерінде мемлекеттік баж өндіріледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық өтінім портал арқылы берілген жағдайда төлем "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы немесе екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік баж және сараптама ұйымының қызметін төлеу үшін қажетті банк деректемелері осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасында көрсетілген.

8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) экспертной организации – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
3) портала – круглосуточно (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) за регистрацией лицензионного, сублицензионного договора о предоставлении права на использование товарного знака:
1) заявление о регистрации лицензионных, сублицензионных договоров (далее - заявление) по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
2) подлинники договора, снабженного титульным листом и выполненного на казахском и русском языках, в четырех экземплярах. Каждый экземпляр договора прошивается, скрепляется бумажной пломбой, на которой делается запись о количестве прошнурованных и пронумерованных листов, проставляется оттиск печати и подпись обеих сторон либо уполномоченных на то лиц обеих сторон.
Вместо подлинников договора могут быть представлены нотариально засвидетельствованные копии договора;
3) доверенность в случае подачи заявления через патентного поверенного или иного представителя;
4) документ, подтверждающий оплату услуг экспертной организации;
5) документ, подтверждающий оплату государственной пошлины;
6) для национальных услугополучателей: решение органов управления лицензиара, общего собрания учредителей или акционеров по вопросу заключения договора и предоставления полномочий по подписанию договора руководителем предприятия.
Заявление и другие необходимые документы представляются на казахском и русском языках. Документы, указанные в подпунктах 2), 3) настоящего пункта, могут быть поданы на иностранном языке при условии одновременной подачи их нотариально засвидетельственного перевода на казахский и русский язык.
При обращении за регистрацией лицензионного, сублицензионного договора о предоставлении права на использование товарного знака, одной из сторон которого является физическое или юридическое лицо иностранного государства-участника Сингапурского договора о законах по товарным знакам от 27 марта 2006 года (далее – Сингапурский договор) документы, указанные в подпунктах 2), 3) настоящего пункта, могут быть представлены на казахском или русском языке, их перевод на казахский или русский язык может быть засвидетельствован нотариусом либо патентным поверенным, представляющим заявителя; вместо документов, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, могут быть представлены четыре экземпляра нотариально засвидетельствованной выписки из договора, отражающей предоставление права на использование товарного знака; документ, указанный в подпункте 6) настоящего пункта, не предоставляется.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) за регистрацией лицензионного, сублицензионного договора о предоставлении права на использование товарного знака, указанного в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги, на портал:

8. Жұмыс кестесі:
1) Көрсетілетін кызметті берушінің - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13-00-ден 14.30-ға дейін;
2) сараптама ұйымының - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13-00-ден 14.30-ға дейін.
3) порталда – Тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мейрам күндері өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек куту тәртібімен көрсетіледі;
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) тауар таңбасын пайдалануға құқық беру туралы лицензиялық, сублицензиялық шарттарды тіркеуге өтініш берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензиялық, сублицензиялық шарттарды тiркеу туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш);
2) шарттың титулдық парақпен жабдықталған және қазақ және орыс тілдерінде орындалған төрт данада төлнұсқасы қоса беріледі. Шарттың әрбір данасы тігіледі, қағаз пломбамен бекемделіп тігілген және нөмірленген парақтардың саны туралы жазба жасалады, мөр бедері және екі тараптың не соған уәкілеттік берілген екі тарап адамдарының қолдары қойылады.
Шарт төлнұсқаларының орнына шарттың нотариат куәландырған көшірмелері ұсынылуы мүмкін;
3) өтініш патенттік сенім білдірілген тұлға немесе өзге де өкіл арқылы берілген жағдайда, сенімхат;
4) сараптама ұйымы көрсететін қызметтерге төлем төленгенін растайтын құжат;
5) мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
6) ұлттық көрсетілетін қызметті алушылар үшін: лицензиарды басқару органдарының, құрылтайшылардың немесе акционерлердің жалпы жиналысының шарт жасасу және кәсіпорын басшысының шартқа қол қоюы жөніндегі өкілеттіктерін беру мәселесі бойынша шешімі.
Өтініш және басқа да қажетті құжаттар қазақ және орыс тілдерінде беріледі. Егер бір уақытта олардың қазақ және орыс тілдеріндегі нотариат куәландырған аудармасы берілген жағдайда, осы тармақтың 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар шет тілінде берілуі мүмкін.
Тауар таңбасын пайдалануға құқық беру туралы лицензиялық, сублицензиялық шарттарды тіркеуге өтініш жасағанда, бір тарапы 2006 жылғы 27 наурыздағы Тауар таңбалары жөніндегі заңдар туралы Сингапур шартына (Сингапур шарты) қатысушы мемлекеттердің жеке не заңды тұлғасы болып табылатын жағдайда осы тармақтың 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қазақ және орыс тілдерінде ұсынылуы мүмкін, олардың қазақ немесе орыс тіліне аудармаларын нотариус немесе өтініш иесін білдіретін патенттік сенім білдірілген өкіл куәландыруы мүмкін; осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжаттардың орнына тауар таңбасы иесінің өзгеруін көрсететін шарттан нотариат куәландырған үзінді көшірменің төрт данасы берілуі мүмкін; осы тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген құжат ұсынылмайды.
Көрсетілген қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) осы мемлекеттік қызмет көрсету стандартының 9-тармағында көрсетілген тауар таңбасын пайдалануға құқық беру туралы лицензиялық, сублицензиялық шарттарды тіркеуге порталға өтініш берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:

1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия подлинников договора, снабженного титульным листом и выполненного на казахском и русском языках, в четырех экземплярах. Каждый экземпляр договора прошивается, скрепляется бумажной пломбой, на которой делается запись о количестве прошнурованных и пронумерованных листов, проставляется оттиск печати и подпись обеих сторон либо уполномоченных на то лиц обеих сторон.
Вместо электронной копии подлинников договора может быть представлена электронная копия нотариально засвидетельствованной копии договора;
3) электронная копия доверенности в случае подачи заявления через патентного поверенного или иного представителя;
4) электронная копия документа, подтверждающего оплату услуг экспертной организации;
5) электронная копия документа, подтверждающего оплату государственной пошлины;
6) для национальных услугополучателей: электронная копия решения органов управления лицензиара, общего собрания учредителей или акционеров по вопросу заключения договора и предоставления полномочий по подписанию договора руководителем предприятия.
Электронные копии заявление и других необходимых документов представляются на казахском и русском языках. Электронные копии документов, указанных в подпунктах 2), 3) настоящего пункта, могут быть поданы на иностранном языке при условии одновременной подачи электронной копии их нотариально засвидетельственного перевода на казахский и русский язык.
При обращении за регистрацией лицензионного, сублицензионного договора о предоставлении права на использование товарного знака, одной из сторон которого является физическое или юридическое лицо иностранного государства-участника Сингапурского договора электронные копии документов, указанных в подпунктах 2), 3) настоящего пункта, могут быть представлены на казахском или русском языке, их перевод на казахский или русский язык может быть засвидетельствован нотариусом либо патентным поверенным, представляющим заявителя; вместо документов, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, может быть представлена электронная копия нотариально засвидетельствованной выписки из договора, отражающей предоставление права на использование товарного знака, документ, указанный в подпункте 4) настоящего пункта, не предоставляется.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) за регистрацией лицензионного, сублицензионного договора о предоставлении права на использование изобретения, полезной модели, промышленного образца, селекционного достижения:
в экспертную организацию:

1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысандағы өтініш;
2) титулдық парақпен жабдықталып, қазақ және орыс тілдерінде орындалған шарттың төрт данадағы төлнұсқасының электрондық көшірмесі қоса беріледі. Шарттың әрбір данасы тігіледі, қағаз пломбамен бекемделіп тігілген және нөмірленген парақтардың саны туралы жазба жасалады, мөр бедері және екі тараптың не соған уәкілеттік берілген екі тарап адамдарының қолтаңбалары қойылады.
Шарттың электрондық төлнұсқаларының орнына шарттың нотариат куәландырған электрондық көшірмелері ұсынылуы мүмкін;
3) өтініш патенттік сенім білдірілген тұлға немесе өзге де өкіл арқылы берілген жағдайда, сенімхаттың электрондық көшірмесі;
4) сараптама ұйымы көрсететін қызметтерге төлем төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
6) ұлттық көрсетілетін қызметті алушылар үшін: лицензиарды басқару органдарының, құрылтайшылардың немесе акционерлердің жалпы жиналысының шарт жасасу және кәсіпорын басшысының шартқа қол қоюы жөніндегі өкілеттіктерін беру мәселесі бойынша шешімінің электрондық көшірмесі.
Өтініш және басқа да қажетті құжаттар қазақ және орыс тілдерінде беріледі. Осы тармақтың 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар шет тілінде берілуі мүмкін, егер бір уақытта олардың қазақ және орыс тілдеріндегі нотариат куәландырған аудармасы берілген жағдайда.
Тауар таңбасын пайдалануға құқық беру туралы лицензиялық, сублицензиялық шарттарды тіркеуге өтініш жасаған кезде тараптанының
2006 жылғы 27 наурыздағы Тауар таңбалары бойынша заңдар туралы Сингапур шартына (Сингапур шарты) қатысушы шетелдік мемлекеттерін жеке немесе заңды тұлғасы болса, осы тармақтың 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қазақ және орыс тілдерінде ұсынылуы мүмкін, олардың қазақ немесе орыс тіліне аудармаларын нотариус не өтініш берушіні білдіретін патенттік сенім білдірген өкіл куәландыруы мүмкін; осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжаттардың орнына тауар таңбасын пайдалануға құқық беруді көрсететін шарттан нотариат куәландырған үзінді көшірменің төрт данасы берілуі мүмкін; осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.
Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) өнертабысты, пайдалы модельді, өнеркәсіптік үлгіні, селекциялық жетістікті пайдалануға құқық беру туралы лицензиялық, сублицензиялық шарттарды тіркеуге өтініш берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі сараптама ұйымына:

1) заявление;
2) подлинники договора на казахском и русском языках, предметом которого являются однородные объекты промышленной собственности, в четырех экземплярах, снабженные титульным листом. Каждый экземпляр договора должен прошивается, скрепляется бумажной пломбой, на которой делается запись о количестве прошнурованных и пронумерованных листов, проставляется оттиск печати и подписи уполномоченных на то лиц обеих сторон либо услугополучателя.
Вместо подлинников договора могут быть представлены нотариально засвидетельствованные копии договора;
3) доверенность в случае подачи заявления через патентного поверенного или иного представителя;
4) документ, подтверждающий оплату услуг экспертной организации;
5) документ, подтверждающий оплату государственной пошлины;
6) для национальных услугополучателей: решение органов управления лицензиара, общего собрания учредителей или акционеров по вопросу заключения договора и предоставления полномочий по подписанию договора руководителем предприятия.
Электронные копии заявления и других необходимых документов представляются на казахском и русском языках. Документы, указанные в подпунктах 2), 3) настоящего пункта, могут быть поданы на иностранном языке при условии одновременной подачи их нотариально засвидетельственного перевода на казахский и русский язык.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) за регистрацией лицензионного, сублицензионного договора о предоставлении права на использование изобретения, полезной модели, промышленного образца, селекционного достижения, на портал:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия подлинников договора на казахском и русском языках, предметом которого являются однородные объекты промышленной собственности, в четырех экземплярах, снабженные титульным листом. Каждый экземпляр договора должен быть прошит, скреплен бумажной пломбой, на которой должна быть сделана запись о количестве прошнурованных и пронумерованных листов, проставлен оттиск печати и подписи уполномоченных на то лиц обеих сторон либо услугополучателя.
Вместо электронной копии подлинников договора может быть представлена электронная копия нотариально засвидетельствованной копии договора;
3) электронная копия доверенности в случае подачи заявления через патентного поверенного или иного представителя;
4) электронная копия документа, подтверждающего оплату услуг экспертной организации;

1) өтініш;
2) нысанасы өнеркәсіп меншіктің біртектес объектілері болып табылатын, қазақ және орыс тілдеріндегі титулдық парақпен жабдықталған шарттың төрт данадағы төлнұсқасы. Шарттың әрбір данасы тігіледі, тігілген және нөмірленген парақтардың саны туралы жазба жасалатын, мөр бедері және екі тараптың не соған уәкілеттік берілген екі тарап адамдарының қолтаңбалары қойылатын қағаз пломбамен бекемделеді.
Шарт төлнұсқаларының орнына шарттың нотариат куәландырған көшірмелері ұсынылуы мүмкін;
3) өтініш патенттік сенім білдірілген тұлға немесе өзге де өкіл арқылы берілген жағдайда, сенімхат;
4) сараптама ұйымы көрсететін қызметтерге төлем төленгенін растайтын құжат;
5) мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
6) ұлттық көрсетілетін қызметті алушылар үшін лицензиарды басқару органдарының, құрылтайшылардың немесе акционерлердің жалпы жиналысының шарт жасасу және кәсіпорын басшысының шартқа қол қоюы жөніндегі өкілеттіктерін беру мәселесі бойынша шешімі.
Өтініш және басқа да қажетті құжаттар қазақ және орыс тілдерінде беріледі. Осы тармақтың 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар шет тілінде берілуі мүмкін, егер бір уақытта олардың қазақ және орыс тілдеріндегі нотариат куәландырған аудармасы берілген жағдайда.
Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) өнертабысты, пайдалы модельді, өнеркәсіптік үлгіні, селекциялық жетістікті пайдалануға құқық беру туралы лицензиялық, сублицензиялық шарттарды тіркеуге порталға өтініш берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) нысанасы өнеркәсіп меншіктің біртектес объектілері болып табылатын, қазақ және орыс тілдеріндегі титулдық парақпен жабдықталған шарттың төрт данадағы төлнұсқасының электрондық көшірмесі. Шарттың әрбір данасы тігіледі, тігілген және нөмірленген парақтардың саны туралы жазба жасалатын, мөр бедері және екі тараптың не соған уәкілеттік берілген екі тарап адамдарының қолтаңбалары қойылатын қағаз пломбамен бекемделеді.
Шарт төлнұсқаларының электрондық көшірмелерінің орнына шарттың нотариат куәландырған көшірмелері ұсынылуы мүмкін;
3) өтініш патенттік сенім білдірілген тұлға немесе өзге де өкіл арқылы берілген жағдайда, сенімхаттың электрондық көшірмесі;
4) сараптама ұйымы көрсететін қызметтерге төлем төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;

5) электронная копия документа, подтверждающего оплату государственной пошлины;
6) для национальных услугополучателей: электронная копия решения органов управления лицензиара, общего собрания учредителей или акционеров по вопросу заключения договора и предоставления полномочий по подписанию договора руководителем предприятия.
Электронные копии заявления и других необходимых документов представляются на казахском и русском языках. Электронные копии документов, указанных в подпунктах 2), 3) настоящего пункта, могут быть поданы на иностранном языке при условии одновременной подачи электронной копии их нотариально засвидетельственного перевода на казахский и русский язык.
10. Основаниями для отказа в регистрации лицензионного, сублицензионного договора о предоставлении права на использование товарного знака являются:
1) прекращение действия регистрации товарного знака, в отношении которого заключается договор, и отсутствует возможность ее восстановления;
2) непредставление в трехмесячный срок всех необходимых материалов и сведений по запросу Экспертной организации;
3) отсутствие у сторон необходимых прав на заключение договора;
4) отсутствие в лицензионном договоре полномочий лицензиата на регистрацию сублицензионного договора и отсутствие лицензионного договора, зарегистрированного в уполномоченном органе;
Основаниями для отказа в регистрации лицензионного, сублицензионного договора о предоставлении права на использование изобретения, полезной модели, промышленного образца, селекционного достижения являются:
1) прекращение действия охранного документа, в отношении которого заключается договор;
2) непредставление своевременного ответа на запрос Экспертной организации в течение трех месяцев;
3) отсутствие в ответе на запрос Экспертной организации всех необходимых сведений и документов;
4) отсутствие в лицензионном договоре полномочия лицензиата о заключении сублицензионного договора и отсутствие лицензионного договора, зарегистрированного в уполномоченном органе;
5) подача документов на регистрацию осуществлена по истечении шести месяцев с даты подписания договора.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг:
Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего Стандарта.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, а также через портал.
В необходимых случаях услугополучателем к жалобе прилагаются документы, подтверждающие некачественное оказание государственной услуги услугодателем.
Подтверждением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг - 1414.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения направляется услугополучателю посредством почтовой связи либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении жалобы).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

5) мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
6) ұлттық көрсетілетін қызметті алушылар үшін лицензиарды басқару органдарының, құрылтайшылардың немесе акционерлердің жалпы жиналысының шарт жасасу және кәсіпорын басшысының шартқа қол қоюы жөніндегі өкілеттіктерін беру мәселесі бойынша шешімінің электрондық көшірмесі.
Өтініш және басқа да қажетті құжаттар қазақ және орыс тілдерінде беріледі. Осы тармақтың 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар шет тілінде берілуі мүмкін, егер бір уақытта олардың қазақ және орыс тілдеріндегі нотариат куәландырған аудармасы берілген жағдайда.
10. Тауар таңбасын пайдалануға құқық беру туралы лицензиялық, сублицензиялық шарттарды тіркеуден бас тарту үшін:
1) өзіне қатысты шарт жасалатын және оны қалпына келтіру мүмкіндігі жоқ тауар таңбасын тіркеу қолданысының тоқтауы;
2) Сараптама ұйымының сұрау салуы бойынша барлық қажетті материалдардың және мәліметтердің үш айлық мерзімде ұсынылмауы;
3) тараптардың шарт жасасуға қажетті құқықтарының болмауы;
4) лицензиялық шартта лицензиаттың қосалқы лицензиялық шартты тіркеуге өкілеттігінің болмауы және уәкілетті органда тіркелген лицензиялық шарттың болмауы негіз болып табылады.
Өнертабысты, пайдалы модельді, өнеркәсіптік үлгіні, селекциялық жетістікті пайдалануға құқық беру туралы лицензиялық, сублицензиялық шарттарды тіркеуден бас тарту үшін:
1) оған қатысты шарт жасалатын қорғау құжатының тіркеу қолданысының тоқтауы;
2) Сараптама ұйымының сұрау салуы бойынша үш айлық мерзімде уақытылы жауаптың ұсынылмауы;
3) Сараптама ұйымының сұрау салуына жауапта барлық қажетті мәліметтер мен құжаттардың болмауы;
4) лицензиялық шартта лицензиаттың қосалқы лицензиялық шартты тіркеуге өкілеттігінің болмауы және уәкілетті органда тіркелген лицензиялық шарттың болмауы;
5) шартқа қол қойылған күнінен алты ай өткеннен кейін құжаттардың тіркеуге ұсынылуы негіз болып табылады.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
Шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына осы Стандарттың 13-тармағында көрсетілген мекенжайға жіберіледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қолма-қол, сондай-ақ портал арқылы беріледі.
Қажетті жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы шағымға қызметті берушінің мемлекеттік қызметті сапасыз көрсеткенін растайтын құжаттарды қоса береді.
Шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркелуі (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) шағымның қабылдануын растау болып табылады.
Портал арқылы өтініш берген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығының 1414 телефоны бойынша алуға болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта байланысы арқылы жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Шағым портал арқылы жіберілген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің өтінішті өңдеуі (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгі жасау, шағымды қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной
форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz, раздел "Государственные услуги", на официальном сайте экспертной организации www.kazpatent.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги посредством "личного кабинета" портала.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74 07 54, 74 09 69, 74 96 60. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг – 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Регистрация лицензионных,
сублицензионных договоров"
Банковские реквизиты, необходимые для
оплаты государственной пошлины
Бенефициар – Республиканское государственное учреждение
"Управление государственных доходов по Есильскому району
Департамента государственных доходов по городу Астана"
Комитета государственных доходов Министерства финансов
Республики Казахстан
БИН – 081240013779
ИИК – KZ24070105KSN0000000
БИК – KKMFKZ 2 A
Банк Бенефициара – Государственное учреждение "Комитет казначейства
Министерства финансов Республики Казахстан"
КБЕ - 11
Код бюджетной классификации (КБК) – 108118
Код назначения платежа — 979 для физических лиц
Код назначения платежа — 911 для юридических лиц
Банковские реквизиты, необходимые для
оплаты услуг экспертной организации
Получатель:
Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан
Адрес
Республика Казахстан, 010000, г. Астана,
ул. Орынбор 8, Корпус 1, Подъезд № 1
БИН:
020940003199
Наименование банка:
Акционерное общество "Нурбанк"
ИИК
KZ8584905KZ006015415
БИК
NURSKZKX
КБЕ:
16
КНП:
859
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Регистрация лицензионных,
сублицензионных договоров"
Форма
РГП "Национальный институт
интеллектуальной собственности"
Министерства юстиции
Республики Казахстан
ЗАЯВЛЕНИЕ
о регистрации лицензионных, сублицензионных договоров
1. Прошу зарегистрировать лицензионный (сублицензионный)
договор в отношении охранного документа (охранных документов),
указанного (указанных) в настоящем заявлении.

12. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық
Нысанда көрсетілетін қызмет ерекшеліктері ескере отырып
қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.adilet.gov.kz интернет-ресурсының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде, сараптама ұйымының ресми сайтында www.kazpatent.kz орналастырылған.
14. Электрондық цифрлық қолтаңба болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 74 07 54, 74 09 69, 74 96 60. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы – 1414, 8 800 080 7777.
"Лицензиялық, сублицензиялық
шарттарды тiркеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
Мемлекеттік баж төлеу үшін қажетті банк деректемелері
Бенефициар – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Мемлекеттік кірістер комитеті, Астана қаласы бойынша
Мемлекеттік кірістер департаментінің Есіл ауданы бойынша
Мемлекеттік кірістер басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесi.
БСН – 081240013779
ЖСК – KZ24070105KSN0000000
БСК – KKMFKZ 2 A
Бенефициар банкі – "Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті" мемлекеттік мекемесі.
КБЕ-11
Бюджеттік сыныптама коды (БСК) – 108118
Төлем тағайындау коды — 979 жеке тұлғалар үшін
Төлем тағайындау коды — 911 заңды тұлғалар үшін
Сараптама ұйымының көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу үшін қажетті банк деректемелері
Қабылдаушы: Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
"Ұлттық зияткерлік меншік институты"
республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы,
Орынбор көшесі 8, 1-корпус, № 1-кіреберіс
БСН: 020940003199
Банктің атауы: "Нұрбанк" акционерлік қоғамы
ЖСК KZ8584905KZ006015415
БСК NURSKZKX
КБЕ: 16
КНП: 859
"Лицензиялық, сублицензиялық
шарттарды тiркеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
"Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК
Лицензиялық, сублицензиялық шарттарды тiркеу туралы
ӨТІНІШ
1. Осы өтініште көрсетілген қорғау құжатына (қорғау
құжаттарына) қатысты лицензиялық (сублицензиялық) шартты тіркеуді
сұраймын.

2. Наименование (наименования) и номер (номера) охранного
документа (охранных документов):_____________________________________
3. Лицензиар (Сублицензиар): __________________________________
Ф.И.О (при его наличии) физического или наименование юридического лица
Адреса (включая почтовый индекс, название страны) и телефоны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Указать, если лицензиаров несколько
4. Лицензиат (Сублицензиат):___________________________________
Ф.И.О (при его наличии) физического или наименование юридического
лица
Адреса (включая почтовый индекс и название страны) и телефоны
_____________________________________________________________________
Указать, если лицензиатов несколько
5. Патентный поверенный или иной представитель заявителя
_____________________________________________________________________
Адреса (включая почтовый индекс, название страны) и телефоны
_____________________________________________________________________
6. Вид лицензии________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Объем передаваемых прав, с учетом видов использования,
предусмотренных лицензионным договором_______________________________
_____________________________________________________________________
8. Адреса для переписки________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Приложения:
Регистрируемый договор на __ листах (с приложениями №№ __
на ____ листах) в _____ экземплярах;
Доверенность, подтверждающая полномочия патентного поверенного или другого
полномочного представителя;
Документ, подтверждающий оплату государственной пошлины;
Листы для продолжения;
Другой документ (указать)______________________________________
_____________________________________________________________________
Заявитель ______________________________ (при его наличии) М.П.
Должность, Ф.И.О (при его наличии) и подпись
Дата "___" ______ 20____ год.
Приложение 3
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 октября 2016 года № 947
Приложение 3
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 251
Стандарт государственной услуги
"Аттестация кандидатов в патентные поверенные"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Аттестация кандидатов в патентные поверенные" (далее – государственная услуга).

2. Қорғау құжатының (қорғау құжаттарының) атауы (атаулары) және
нөмірі (нөмірлері):
____________________________________________________________________
3. Лицензиар (сублицензиар):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жеке тұлғаның аты, тегі, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды
тұлғаның атауы
Мекенжайлары (пошта индексін, елдің атын қоса алғанда) және
телефондары
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Егер лицензиарлар бірнешеу болса, көрсету керек
4. Лицензиат (сублицензиат):
Жеке тұлғаның аты, тегі әкесінің аты (бар болса) немесе заңды
тұлғаның атауы
Мекенжайлары (пошта индексін, елдің атын қоса алғанда) және
телефондары
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Егер лицензиарлар бірнешеу болса, көрсету керек
5. Патенттік сенім білдірілген тұлға немесе өтініш берушінің
өзге де өкілі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Мекенжайлары (пошта индексін, елдің атын қоса алғанда) және
телефондары
6. Лицензия түрі
____________________________________________________________________
7. Лицензиялық шартта көзделген пайдалану түрлерін ескере
отырып берілетін құқықтар көлемі
____________________________________________________________________
8. Хат алысуға арналған мекенжайлар
____________________________________________________________________
9. Қосымшалар:
Тіркелетін шарт ____ парақ (№№ ____ қосымшалар ____ парақ)
____данада;
Патенттік сенім білдірілген өкілдің немесе басқа өкілетті
өкілдің өкілеттіктерін растайтын сенімхат;
Мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
Жалғастыруға арналған парақтар;
Басқа құжат (көрсету керек)
____________________________________________________________________
Өтініш беруші
____________________________________________________ (бар болса) М.О.
Лауазымы, Т.А.Ә.(бар болса) және қолы
Күні "____" ___________ 20 ____ жыл.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2016 жылғы 31 қазандағы
№ 947 бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 251 бұйрығына 3-қосымша
"Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердi аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердi аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).

2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Министерством (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю:
аттестационный экзамен проводится в течение 15-ти (пятнадцати) рабочих дней последнего месяца соответствующего полугодия;
выдача свидетельства патентного поверенного (далее – свидетельство) в течение 3-х (трех) рабочих дней со дня прохождения аттестационного экзамена.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 10 (десять) минут.
3) максимально допустимое время обслуживания – 10 (десять) минут.
5. Форма оказания государственной услуги – электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – положительное решение по итогам сдачи аттестационного экзамена и выдача свидетельства патентного поверенного либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная, бумажная.
В случае обращения услугополучателя за результатом оказания государственной услуги на бумажном носителе, результат оказания государственной услуги оформляется в электронной форме, распечатывается и заверяется печатью и подписью уполномоченного лица услугодателя.
При обращении через портал услугополучателю направляется при положительном решении аттестационной комиссии свидетельство патентного поверенного в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе физическим лицам (далее – услугополучатель).
Государственная пошлина оплачивается по месту совершения юридически значимых действий и (или) выдачи документов услугодателем через банковские учреждения Республики Казахстан, которыми выдаются платежные документы, подтверждающие размер и дату оплаты, установленной статьей 539 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый Кодекс)":
за аттестацию кандидатов в патентные поверенные – 1500 (одна тысяча пятьсот) процентов месячного расчетного показателя;
за выдачу свидетельства о регистрации патентного поверенного – 100 (сто) процентов месячного расчетного показателя.
В случае подачи электронной заявки на получение государственной услуги через портал, оплата может осуществляться через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) или через банки второго уровня.
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной пошлины и услуг экспертной организации, указаны в приложении к настоящему стандарту государственной услуги.

2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрлік (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініштерді қабылдау және оның нәтижелерін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасы тапсырылған кезден бастап:
аттестаттау емтиханы тиісті жартыжылдықтың соңғы айының 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
патенттік сенім білдірілген өкілге куәлік (бұдан әрі – куәлік) аттестаттау емтиханы өткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде беріледі.
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 10 (он) минут;
3) көрсетілетін қызметтің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 10 (он) минут.
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нысаны – электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі – аттестаттау емтиханын тапсыру қорытындысы бойынша оң шешім және патенттік сенім білдірілген өкілде тіркеу туралы куәлікті беру не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық, қағаз түрінде.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі бойынша қағаз жеткізгіште жүгінген жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі электрондық нысанда рәсімделеді, басып шығарылады және көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының қолымен және мөрімен куәландырылады.
Портал арқылы жүгінен кезде көрсетілетін қызметті алушыға аттестаттау комиссиясының оң шешімі болғанда көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған, электрондық құжат нысанында патенттік сенім білдірілген өкілдің куәлігі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тарту туралы дәлелді жауап жіберіледі.
7. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы).
Мемлекеттік баж заңды мәні бар әрекеттерді жасау және (немесе) көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды беру орны бойынша "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 539-бабында белгіленген төлемнің мөлшерін және күнін растайтын төлем құжаттарын беретін Қазақстан Республикасының банк мекемелері арқылы:
патенттік сенім білдірілген өкілдерге кандидаттарды аттестаттау үшін – айлық есептік көрсеткіштің 1 500 (бір мың бес жүз) пайызы;
патенттік сенім білдірілген өкілді тіркеу туралы куәлік беру үшін - айлық есептік көрсеткіштің 100 (жүз) пайызы;
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға портал арқылы электрондық өтінім берілген кезде төлем электрондық үкіметтің төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) немесе екінші деңгейлі банк арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
Мемлекеттік баж төлеуге қажетті банк деректемелері осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасында көрсетілген.

8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности):
к услугодателю:
для прохождения аттестации патентных поверенных:
1) заявление о допуске к аттестации на государственном или русском языках в произвольной форме;
2) личный листок по учету кадров с фотографией;
3) копия диплома о высшем образовании;
4) копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, в котором содержится подтверждение стажа работы в области интеллектуальной собственности;
5) удостоверение личности или паспорта гражданина Республики Казахстан (для идентификации личности);
6) документ, подтверждающий оплату государственной пошлины за аттестацию патентных поверенных.
на портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия личного листка по учету кадров с фотографией;
3) электронная копия диплома о высшем образовании;
4) электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, в котором содержится подтверждение стажа работы в области интеллектуальной собственности;
5) электронная копия удостоверение личности или паспорта гражданина Республики Казахстан (для идентификации личности);
6) электронная копия документа, подтверждающего оплату государственной пошлины за аттестацию патентных поверенных, за исключением случаев оплаты через ПШЭП.
Документы, указанные в подпунктах 3) и 4) настоящей части, сверяются с их оригиналами, представляемыми услугополучателем при явке на аттестационный экзамен.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, информации об оплате государственной пошлины через ПШЭП услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую Законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю (нарочно либо посредством почтовой связи) – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов.
В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для предоставления государственных услуг, а также уведомление с указанием даты и времени проведения аттестационного экзамена на патентного поверенного.

8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі.
2) порталда – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жүгінген жағдайда жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мейрам күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) өтініш берген кезде мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
патенттік сенім білдірілген өкілдердің аттестаттаудан өтуі үшін:
1) мемлекеттік немесе орыс тілдерінде аттестаттауға рұқсат беру туралы еркін нысандағы өтініш;
2) фотосуреті бар кадр есебі бойынша жеке іс парағы;
3) жоғары білім туралы диплом көшірмесі;
4) еңбек қызметін растайтын, оның ішінде зияткерлік меншік саласындағы жұмыс өтілінің растығы қамтылған құжаттың көшірмесі;
5) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі немесе паспорты (жеке басын сәйкестендіру үшін);
6) патенттік сенім білдірілген өкілдерді аттестаттау үшін мемлекеттік баж төленгенін растайтын құжат.
порталға:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түріндегі сұрау салу;
2) фотосуреті бар кадр есебі бойынша жеке іс парағының электрондық көшірмесі;
3) жоғары білім туралы дипломның электрондық көшірмесі;
4) еңбек қызметін растайтын, оның ішінде зияткерлік меншік саласындағы жұмыс өтілінің растығы қамтылған құжаттың электронды көшірмесі;
5) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі немесе паспортының электрондық көшірмесі (жеке басын сәйкестендіру үшін);
6) ЭҮТШ арқылы патенттік сенім білдірілген өкілдерді аттестаттау үшін мемлекеттік баж төлемін растайтын электрондық құжаттың көшірмесі.
Осы бөліктің 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттар аттестаттау емтиханына келген кезде көрсетілетін қызметті алушы ұсынатын олардың түпнұсқаларымен салыстырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, ЭҮТШ арқылы мемлекеттік баж төлемі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет кезінде заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, ақпараттық жүйелерде қамтылатын мәліметтерді пайдалануға келісімін береді.
Көрсетілетін қызметті алушыға барлық қажетті құжаттарды:
көрсетілетін қызметті беруші (қолма-қол не пошта байланысы арқылы) тапсырған кезде – қағаз жеткізгіштегі өтініштің көшірмесіне құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақытын көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркеу туралы белгі жасау оның қабылданғанын растау болып табылады;
портал арқылы тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" патенттік сенім білдірілген өкілдің аттестациялық емтихан өткізу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе жіберіледі.

10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги, установленными законами Республики Казахстан являются:
1) если услугополучателю в соответствии с законами Республики Казахстан запрещается заниматься предпринимательской деятельностью;
2) если услугополучатель является сотрудником уполномоченного органа в сфере интеллектуальной собственности и его подведомственных организаций, а также его близким родственником, супругом (супругой);
3) в случае исключения услугополучателя из реестра патентных поверенных в соответствии с Законами Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений", "Патентный закон Республики Казахстан", "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров";
4) в случае наличия непогашенной или неснятой в установленном законом порядке судимости за совершение преступления.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг:
жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, район Есиль, улица Орынбор, дом № 8, подъезд № 13, кабинет № 925, контактный телефон: (87172) 74-07-37.
Жалоба подается в письменной форме по почте, на портал либо нарочно через канцелярию услугодателя в рабочие дни.
В необходимых случаях услугополучателем к жалобе прилагаются документы, подтверждающие некачественное оказание государственной услуги услугодателем.
Подтверждением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения направляется услугополучателю посредством почтовой связи либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении жалобы).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

10. Мыналар:
1) көрсетілетін қызметті алушыға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кәсіпкерлік қызметпен айналысуға тыйым салынғандығы;
2) көрсетілетін қызметті алушы зияткерлік меншік саласындағы уәкілетті органның және оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкері, сондай-ақ оның жақын туысы, жұбайы (зайыбы) болып табылатындығы;
3) "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы", "Қазақстан Республикасының Патент Заңы", "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес патенттік сенім білдірілген өкілдер тізілімінен көрсетілетін қызметті алушының алынып тасталуы;
4) заңда белгіленген тәртіппен қылмыс жасағаны үшін өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болуы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартудың Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздемесі болып табылады.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері
бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның
лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне)
шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша не Министрлік басшысының атына мына мекенжай бойынша беріледі: 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Орынбор көш., № 8-үй, 13-кіреберіс, № 925-кабинет, байланыс телефоны: 8 (7172) 74-07-37.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы, порталға не жұмыс күндері көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Қажетті жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті беруші көрсеткен сапасыз мемлекеттік көрсетілетін қызметті растайтын құжаттарды шағымға қоса тіркейді.
Шағымды қабылдаған адамның тегін және аты-жөнін, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркелуі (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) шағымның қабылдануын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта байланысы арқылы жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Портал арқылы өтініш берген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс-орталығының 1414 телефоны бойынша алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің өтінішті өңдеуі (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгі жасау, шағымды қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Мемлекеттік көрсетілген қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74 07 54, 74 0969. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: (1414), 8 800 080 7777.
Приложение
к стандарту государственной услуги
"Аттестация кандидатов
в патентные поверенные"
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной
пошлины
Бенефициар – РГУ Управление государственных доходов по Есильскому району Департамента государственных доходов по г. Астане КГД МФ РК
БИН – 081240013779
ИИК – KZ24070105KSN0000000
БИК – KKMFKZ2A
Банк Бенефициара – ГУ "Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан", г. Астана
КБЕ - 11
Код бюджетной классификации (КБК) – 108118
Приложение 4
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 октября 2016 года № 947
Приложение 4
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 251
Стандарт государственной услуги
"Регистрация товарного знака"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Регистрация товарного знака" (далее – Государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги (далее – Стандарт) разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Министерством (далее – Услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства (далее – экспертная организация);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – Портал).

12. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағымдануға құқығы бар.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызмет ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.adilet.gov.kz интернет-ресурсының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
14. ЭЦҚ болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 74 07 54, 74 09 69. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414, 8 800 080 7777
"Патенттiк сенiм бiлдiрiлген
өкiлдердi аттестаттау" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
қосымша
Мемлекеттік баж төлеу үшін қажетті банк деректемелері
Бенефициар – ҚР ҚМ МКК Астана қаласы бойынша Мемлекеттік кіріс департаментінің Есіл ауданы бойынша Мемлекеттік кіріс басқармасы РММ
БСН – 081240013779
ЖСК – KZ24070105KSN0000000
БСК – KKMFKZ 2 A
Бенефициар Банкі – "ҚР Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті" ММ
КБЕ-11
Бюджеттік сыныптама коды (БСК) – 108118
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2016 жылғы 31 қазандағы
№ 947 бұйрығына 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 251 бұйрығына 4-қосымша
"Тауар таңбасын тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. "Тауар таңбасын тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Министрлік (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштерді қабылдау және оның нәтижелерін беру:
1) Министрліктің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" Республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Сараптама ұйымы);
2) "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүзеге асырылады.

Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение 14 (четырнадцати) месяцев, по письменному ходатайству заявителя, при условии дополнительной оплаты, экспертиза заявки на товарный знак проводится ранее установленных сроков, но не ранее шести месяцев с даты подачи заявки;
Срок продлевается:
на срок, не превышающий трех месяцев, в случае необходимости представления услогополучателем дополнительных материалов, необходимых для устранения оснований, препятствующих регистрации товарного знака;
на срок, не превышающий шести месяцев, в случае подачи услугополучателем возражения на предварительное заключение полной экспертизы;
на срок, не превышающий трех месяцев, в случае подачи услугополучателем возражения в апелляционный совет уполномоченного органа на окончательное экспертное заключение;
на срок, не превышающий шести месяцев, в случае подачи услугополучателем ходатайства о продлении срока подачи возражения или ответа на запрос экспертизы;
на срок, не превышающий двух месяцев, в случае подачи услугополучателем ходатайства о восстановлении пропущенных им сроков.
Срок оказания государственной услуги приостанавливается при подаче услугополучателем ходатайства о приостановлении делопроизводства в связи с подачей возражения в апелляционный совет.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 30 (тридцати) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – регистрация товарного знака в Государственном реестре товарных знаков либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего Стандарта.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная, бумажная.
При обращении через портал юридическим и физическим лицам (далее – Услугополучатель) направляется уведомление в "личный кабинет" в форме электронного документа с указанием даты и места получения результата государственной услуги, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе юридическим и физическим лицам.
За проведение экспертизы и публикации сведений взимается оплата, в размере, установленном в соответствии с приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 368 "Об утверждении цен на работы и услуги, реализуемые республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10045).

2-Тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасы тапсырылған кезден бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 14 (он төрт) ай ішінде, өтініш берушінің жазбаша өтініші негізінде қосымша төлем төленген жағдайда тауар таңбасының өтініміне сараптама белгіленген мерзімдерден бұрын, бірақ алты айдан ерте емес мерзімде өткізіледі.
Мерзім:
қызмет алушы тауар таңбасын тіркеуге кедергі келтіретін негіздерді жоюға қажетті қосымша құжаттарды ұсынуы тиіс болған жағдайда үш айдан аспайтын уақытқа;
қызмет алушы толық сараптаманың алдын ала қорытындысына қарсылық берген жағдайда алты айдан аспайтын мерзімге;
қызмет алушы уәкілетті органның апелляциялық кеңесіне түпкілікті сараптамалық қорытындыға қарсы қарсылық берген жағдайда үш айдан аспайтын мерзімге;
қызмет алушы қарсылық беру мерзімін немесе сараптаманың сұрауына жауап мерзімін ұзарту жөнінде өтініш берген кезінде алты айдан аспайтын мерзімге;
қызмет алушы өткізіп алған мерзімдерін қалпына келтіру туралы өтініш берген жағдайда екі айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі қызмет алушы апелляциялық кеңеске қарсылық беруге байланысты іс жүргізуді тоқтату туралы өтініш берген кезде тоқтатыла тұрады.
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
3) қызмет көрсетудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – тауар таңбаларының мемлекеттік тізілімінде тіркелген тауар таңбасын тіркеу не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – электронды, қағаз түрінде.
Портал арқылы өтініш берген кезде жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті алушы) "жеке кабинетіне" қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алған күнін және орнын көрсете отырып, электронды құжат нысанында хабарлама жіберіледі.
7. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет заңды және жеке тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі.
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны іске асыратын жұмыстар және қызметтерге бағаларды бекіту туралы" 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 368 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11225 болып тіркелген) сәйкес белгіленген мөлшерде төлемдер алынады.

За регистрацию товарного знака взимается государственная пошлина в соответствии со статьей 539 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый Кодекс)" в размере 100 процентов от месячного расчетного показателя.
В случае подачи электронной заявки на получение государственной услуги через портал, оплата осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) или через банки второго уровня.
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной пошлины и услуг экспертной организации указаны в приложении 1 к настоящему Стандарту.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) экспертной организации – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
3) портала – круглосуточно (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности):
к экспертной организации:
1) заявка на регистрацию товарного знака (далее – заявка) по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
2) 15 репродукций заявляемого обозначения форматом 8х8 см. (этикетки и особые виды товарных знаков могут представляться в полную величину, если они не превышают размеров 20х20 см);
3) документ, подтверждающий оплату услуг экспертной организации по проведению экспертизы;
4) доверенность, в случае ведения делопроизводства через представителя;
5) устав коллективного товарного знака (в случае подачи заявки на коллективный товарный знак), включающего наименование организации, уполномоченной зарегистрировать коллективный товарный знак на свое имя, цель регистрации этого знака, перечень субъектов, имеющих право на пользование этим знаком, перечень и единые качества или иные характеристики товаров и услуг, которые будут обозначаться коллективным товарным знаком, условия его использования, порядок контроля за его использованием, ответственность за нарушение положений устава коллективного товарного знака;

Тауар таңбасын тіркеу үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 539-бабына сәйкес айлық есептік көрсеткіштің 100 пайызы мөлшерінде мемлекеттік баж өндіріп алынады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық өтінім портал арқылы берілген жағдайда төлем "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы немесе екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік баж және сараптама ұйымының қызметіне ақы төлеу үшін қажетті банк деректемелері осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасында көрсетілген.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін;
2) сараптама ұйымының – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13-00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі.
3) порталда – тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мейрам күндері өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
сараптама ұйымына:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауар таңбасын тіркеуге арналған өтінім (бұдан әрі – Өтінім);
2) 8х8 см форматындағы мәлімделетін белгінің 15 репродукциясы (тауар таңбаларының этикеткалары мен ерекше түрлері, егер олар 20х20 см мөлшерден аспаса, оларды толық көлемде ұсынуға болады);
3) сараптама жүргізу бойынша сараптама ұйымының қызметіне ақы төленгенін растайтын құжат;
4) iс жүргiзу өкiл арқылы жүзеге асырылған жағдайда сенiмхат;
5) ұжымдық тауар таңбасын өз атына тiркеуге уәкiлеттi ұйымның атауын, осы таңбаны тiркеу мақсатын, осы таңбаны пайдалануға құқығы бар субъектiлер тiзбесiн, ұжымдық тауар таңбасымен белгiленетiн тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтердiң тiзбесi мен бiрыңғай сапасын немесе өзге де сипаттамаларын, оны пайдалану шарттарын, оны пайдалануды бақылау тәртiбiн, ұжымдық тауар таңбасы жарғысының ережелерiн бұзғаны үшiн жауапкершілікті қамтитын ұжымдық тауар таңбасы жарғысын (ұжымдық тауар таңбасына өтiнiм берiлген жағдайда) (түпнұсқа салыстыру үшін беріледі);

6) заявитель, желающий воспользоваться правом конвенционного или выставочного приоритета, указывает это и представить соответствующие документы, подтверждающие правомерность такого требования при подаче заявки на товарный знак или в течение двух месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию;
7) копия свидетельства о постановке на учет средства массовой информации, если на регистрацию в качестве товарного знака заявляется название периодического печатного издания (для заявителей Республики Казахстан).
на портал:
1) заявка в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) 15 электронных репродукций заявляемого обозначения форматом 8х8 см. (этикетки и особые виды товарных знаков могут представляться в полную величину, если они не превышают размеров 20х20 см);
3) электронная копия документа, подтверждающего оплату в установленном размере, за исключением оплаты через ПШЭП;
4) электронная копия доверенности, в случае ведения делопроизводства через представителя;
5) электронная копия устава коллективного товарного знака (в случае подачи заявки на коллективный товарный знак), включающего наименование организации, уполномоченной зарегистрировать коллективный товарный знак на свое имя, цель регистрации этого знака, перечень субъектов, имеющих право на пользование этим знаком, перечень и единые качества или иные характеристики товаров и услуг, которые будут обозначаться коллективным товарным знаком, условия его использования, порядок контроля за его использованием, ответственность за нарушение положений устава коллективного товарного знака;
6) заявитель, желающий воспользоваться правом конвенционного или выставочного приоритета, указывает это и представить соответствующие документы, подтверждающие правомерность такого требования при подаче заявки на товарный знак или в течение двух месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию;
7) электронная копия свидетельства о постановке на учет средства массовой информации, если на регистрацию в качестве товарного знака заявляется название периодического печатного издания (для заявителей Республики Казахстан).
Сведения документов, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, информации об оплате государственной пошлины через ПШЭП услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю (нарочно либо посредством почтовой связи) – подтверждением принятия заявки на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии экспертной организации с указанием даты и времени приема пакета документов.
В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для предоставления государственных услуг.

6) конвенциялық немесе көрмелiк басымдық құқығын пайдаланғысы келетiн өтiнiм берушi мұны тауар таңбасына өтiнiм берген кезде немесе өтiнiм сараптама жасау ұйымына түскен күннен бастап екi ай iшiнде көрсетуге және осындай талаптың заңдылығын растайтын тиiстi құжаттарды тапсыруға мiндеттi;
7) егер тауар таңбасы ретінде тіркеуге мерзімді баспасөздің атауы мәлімделсе, бұқаралық ақпарат құралдарында есепке қойылғандығы туралы куәліктің көшірмесі (Қазақстан Республикасының өтінім берушілері үшін).
порталға:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) 8х8 см форматындағы мәлімделетін белгінің 15 репродукциясының (тауар таңбаларының этикеткалары мен ерекше түрлері, егер 20х20 см мөлшерден аспаса, оларды толық көлемде ұсынуға болады) электрондық көшірмесі;
3) ЭҮТШ арқылы төленгенін қоспағанда, белгіленген мөлшерде төлем төленгенiн растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) iс жүргiзу өкiл арқылы жүзеге асырылған жағдайда сенiмхаттың электрондық көшірмесі;
5) ұжымдық тауар таңбасын өз атына тiркеуге уәкiлеттi ұйымның атауын, осы таңбаны тiркеу мақсатын, осы таңбаны пайдалануға құқығы бар субъектiлер тiзбесiн, ұжымдық тауар таңбасымен белгiленетiн тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтердiң тiзбесi мен бiрыңғай сапасын немесе өзге де сипаттамаларын, оны пайдалану шарттарын, оны пайдалануды бақылау тәртiбiн, ұжымдық тауар таңбасы жарғысының ережелерiн бұзғаны үшiн жауапкершілікті қамтитын ұжымдық тауар таңбасы жарғысының электрондық көшірмесі (ұжымдық тауар таңбасына өтiнiм берiлген жағдайда);
6) конвенциялық немесе көрмелiк басымдық құқығын пайдаланғысы келетiн өтiнiм берушi мұны тауар таңбасына өтiнiм берген кезде немесе өтiнiм сараптама жасау ұйымына түскен күннен бастап екi ай iшiнде көрсетуге және осындай талаптың заңдылығын растайтын тиiстi құжаттарды тапсыруға мiндеттi.
7) егер тауар таңбасы ретінде тіркеуге мерзімді баспасөздің атауы мәлімделсе, бұқаралық ақпарат құралдарында есепке қойылғандығы туралы куәліктің электрондық көшірмесі (Қазақстан Республикасының өтінім берушілері үшін).
Жеке басын куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаның құжаттары, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді, мемлекеттік баждың ЭҮТШ арқылы төленгені туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті беруші "электронды үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге (қолма-қол не пошта байланысы арқылы) - өтініштің көшірмесіне құжаттар топтамасының қабылданған күні мен уақыты көрсетіліп, сараптама ұйымының кеңсесінде тіркелгені туралы белгі қою қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылдағанын растау болып табылады.
Портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жолдайды.

10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан являются:
1) товарные знаки, состоящие исключительно из обозначений, не обладающие различительной способностью:
вошедшие во всеобщее употребление для обозначения товаров определенного вида;
являющиеся общепринятыми символами и терминами;
указывающие на вид, качество, количество, свойство, назначение, ценность товаров, а также на место и время их производства или сбыта;
представляющие собой международные непатентуемые наименования лекарственных средств;
имеющие прямую описательную связь с товарами или услугами, для обозначения которых они используются.
2) обозначения, воспроизводящие государственные гербы, флаги и эмблемы, сокращенные или полные наименования международных организаций и их гербы, флаги и эмблемы, официальные контрольные, гарантийные и пробирные клейма, печати, олимпийскую символику, награды и другие знаки отличия, а также обозначения, сходные с ними до степени смешения.
Такие обозначения могут быть использованы как неохраняемые элементы, если обозначение не состоит исключительно из них и если имеется согласие на их использование соответствующего компетентного органа или их владельца.
3) обозначения, являющиеся ложными или способными ввести в заблуждение относительно товара или его изготовителя, в том числе наименований географических объектов, способных ввести в заблуждение относительно места производства товара;
4) обозначения, формально указывающие на истинное место производства товара, но дающих ошибочное представление о том, что товар происходит с другой территории;
5) обозначения, представляющие собой или содержащие наименования географических объектов, идентифицирующие минеральные воды, вина или крепкие спиртные напитки, для обозначения таких товаров, не происходящих из данного места, а также, если используется перевод, или обозначение сопровождается такими выражениями как "вида", "типа", "в стиле" или другими подобными;
6) обозначения, противоречащие по своему содержанию общественным интересам, принципам гуманности и морали;
7) обозначения, тождественные или сходные до степени их смешения:
с товарными знаками, зарегистрированными в Республике Казахстан и охраняемыми в силу международных договоров с более ранним приоритетом на имя другого лица в отношении однородных товаров или услуг или с тождественными товарными знаками того же лица в отношении тех же товаров или услуг;
с признанными в установленном порядке общеизвестными в Республике Казахстан товарными знаками в отношении любых видов товаров и услуг;
с обозначениями, заявленными на регистрацию с более ранним приоритетом на имя другого лица в отношении однородных товаров или услуг (кроме отозванных) или с тождественными обозначениями того же лица в отношении тех же товаров или услуг;
с наименованиями мест происхождения товаров, охраняемыми в Республике Казахстан в отношении любых товаров, кроме случаев, когда они могут быть включены в качестве неохраняемого элемента товарного знака, регистрируемого на имя владельца права пользования данным наименованием места происхождения товара, если регистрация товарного знака осуществляется в отношении тех же товаров, для индивидуализации которых зарегистрировано наименование места происхождения товара.
Регистрация обозначения в качестве товарного знака в отношении однородных товаров или услуг, сходного до степени смешения с каким-либо из товарных знаков, указанных в настоящем подпункте, допускается при предоставлении согласия владельца товарного знака.

10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартудың Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздемесі мыналар болып табылады:
1) тауар таңбалары ажыратылатын реңкi жоқ белгiлерден ғана тұратын:
тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) белгiлi бiр түрiн белгiлеу үшiн жалпыға ортақ қолданысқа енген;
жалпыға ортақ қабылданған рәмiздер мен терминдер болып табылатын;
тауарлардың түрiн, сапасын, санын, қасиетiн, мақсатын, құндылығын, сондай-ақ олардың шығарылған немесе өткiзілген жерi мен уақытын көрсететiн;
дәрілік заттардың патенттелмейтін халықаралық атауларын білдіретін;
тауарларды немесе көрсетiлген қызметтердi белгiлеу үшiн пайдаланылатын олармен тiкелей сипаттамалық байланысы бар тауар таңбаларын тіркеуге жол берілмейді.
2) мемлекеттiк елтаңбаларды, тулар мен эмблемаларды, халықаралық ұйымдардың қысқартылған немесе толық атауларын және олардың елтаңбаларын, тулары мен эмблемаларын, ресми бақылаулы, кепiлдiкті және сынамалық таңбаларды, мөрлердi, олимпиадалық нышандарды, наградаларды және басқа да айырым белгiлерiн, сондай-ақ араласып кеткен дәрежеге дейiн оларға ұқсас белгiлердi бейнелейтiн белгiлер.
Егер белгi тек солардан ғана тұрмайтын болса және егер оларды пайдалануға тиiстi құзыреттi органның немесе олардың иесiнiң келiсiмi бар болса, мұндай белгiлер қорғалмайтын элементтер ретiнде пайдаланылуы мүмкін;
3) тауарға немесе оның дайындаушысына қатысты жалған болып табылатын немесе жаңылыстыруы мүмкiн белгiлер, оның iшiнде тауар шығарылған жерге қатысты жаңылыстыруы мүмкiн географиялық объектiнiң атаулары;
4) тауар шығарылған нақты жердi формальды түрде көрсететiн, бiрақ тауар басқа аумақтан шығарылғаны туралы қате түсiнiк беретiн белгі;
5) минералды суларды, шараптарды немесе күштiлігі жоғары спирт ішімдiктерiн сәйкестендіретін географиялық объектiнiң атаулары болып табылатын немесе оларды қамтитын белгiлер, осы жерден шығарылмаған сондай тауарларды белгiлеу үшiн, сондай-ақ егер аударма пайдаланылса немесе белгiде "түрiнде", "үлгiсiнде", "стилiнде" деген немесе басқа да осындай сөздер қоса жазылса, сол белгiлер;
6) өзiнiң мазмұны жағынан қоғамдық мүдделерге, ізгілік пен мораль қағидаттарына қайшы келетiн белгiлердi тiркеуге;
7) айырғысыз дәрежеге дейін араласып кеткен:
бiртектес тауарларға немесе көрсетілетін қызметтерге қатысты басқа тұлғаның атына неғұрлым ертерек басымдықпен Қазақстан Республикасында тiркелген және халықаралық шарттарға орай қорғалатын тауар белгілерімен немесе сол тауарларға немесе көрсетілетін қызметтерге қатысты сол тұлғаның бірдей тауар белгілерімен;
тауарлар мен қызметтердiң кез келген түрiне қатысты Қазақстан Республикасында белгiленген тәртiппен жалпыға бiрдей белгiлi деп танылған тауар таңбаларымен;
бiртектес тауарларға немесе көрсетілетін қызметтерге (қайтарып алынғандарынан басқа) қатысты басқа тұлғаның атына неғұрлым ертерек басымдықпен тiркеуге мәлімделген белгiлемелермен немесе сол тауарларға немесе көрсетілетін қызметтерге қатысты сол тұлғаның ұқсас белгілерімен;
егер тауар таңбасын тіркеу дараландыру үшін тауар шығарылған жердің атауы тіркелген тауарларға қатысты жүзеге асырылса, тауар шығарылған жердiң осы атауын пайдалану құқығы иесiнiң атына тiркелетiн тауар таңбасының қорғалмайтын элементi ретiнде олар енгiзiлуi мүмкiн жағдайларды қоспағанда, кез келген тауарларға қатысты Қазақстан Республикасында қорғалатын тауар шығарылған жер атауларымен олар араласып кеткен дәрежеге дейiн бiрдей немесе ұқсас белгiлер;
Осы тармақшада көрсетілген тауар белгілерінің қандай да біреуімен айырғысыз дәрежеге дейін ұқсас белгілемені бiртектес тауарларға немесе көрсетілетін қызметтерге қатысты тауар белгісі ретінде тіркеуге тауар белгісі иесінің келісімі берілген кезде жол беріледі.

8) обозначения, воспроизводящие промышленные образцы, охраняемые в Республике Казахстан, на имя других лиц при условии их более раннего приоритета;
9) названия известных в Республике Казахстан на дату подачи заявки произведений литературы, науки и искусства, известные произведения искусства и их фрагменты в нарушение авторских прав;
10) фамилии, имена, псевдонимы и производные от них, портреты и факсимиле в нарушение личных неимущественных прав этих лиц, их наследников или правопреемников, а также, если эти обозначения являются достоянием истории и культуры Республики Казахстан - без разрешения соответствующего компетентного органа.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг:
Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего Стандарта.
Жалоба подается в письменной форме по почте, либо нарочно через канцелярию услугодателя, а также через портал.
В необходимых случаях услугополучателем к жалобе прилагаются документы, подтверждающие некачественное оказание государственной услуги услугодателем.
Подтверждением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. Жалоба должна быть подписана услугополучателем.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг - 1414.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения направляется услугополучателю посредством почтовой связи либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении жалобы).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

8) олардың неғұрлым ертерек басымдығы болған жағдайда басқа тұлғалардың атындағы Қазақстан Республикасында қорғалатын өнеркәсiптi үлгiлер;
9) Қазақстан Республикасындағы белгiлi әдебиет, ғылым және өнер туындыларының өтiнiм берiлген күнi авторлық құқықтары бұзыла отырып берілген атаулары, белгiлi өнер туындылары мен олардың фрагменттерi;
10) осы адамдардың, олардың мұрагерлерiнiң немесе құқық мирасқорларының жеке мүлiктiк емес құқықтарын бұза отырып, олардың тектерiн, есiмдерiн, бүркеншiк аттарын және солардан таралатын есiмдердi, портреттерi мен факсимилелерiн қайталайтын, сондай-ақ егер бұл белгiлер Қазақстан Республикасының тарихы мен мәдениетiнiң игiлiгi болып табылса, олар тиiстi құзыреттi органның рұқсатынсыз тiркелмейдi.
3-Тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның
лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері
жөніндегі шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
Шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжайға беріледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы не жұмыс күндері көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қолма-қол, сондай-ақ портал арқылы беріледі.
Қажетті жағдайларда қызметті алушы қызметті беруші көрсеткен мемлекеттік қызмет көрсетудің сапасыздығын растайтын, құжаттарға шағымды қоса тіркейді.
Шағымды қабылдаған адамның тегін және аты-жөнін, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркелуі (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) шағымның қабылдануын растау болып табылады. Шағымда қызметті алушының қолы болуға тиіс.
Портал арқылы өтініш берген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығының - 1414 телефоны бойынша алуға болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта байланысы арқылы жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Шағым портал арқылы жіберілген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің өтінішті өңдеуі (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгі жасау, шағымды қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz, раздел "Государственные услуги", на официальном сайте экспертной организации www.kazpatent.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги посредством "личного кабинета" портала.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74 07 54, 74 09 69, 74 96 60. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг – 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Регистрация товарного знака"
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной
пошлины
Бенефициар – 6205 Управление государственных доходов по Есильскому району Департамента государственных доходов по г. Астане
КГД МФ РК
БИН - 081240013779
ИИК - KZ24070105KSN0000000
БИК – KKMFKZ2A
Банк бенефициара — ГУ "Комитет казначейства Министерства финансов РК"
КБЕ - 11
Код бюджетной классификации (КБК) – 108125
Код назначения платежа — 979 для физических лиц
Код назначения платежа — 911 для юридических лиц
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты услуг экспертной
организации
Получатель:
РГП "Национальный институт интеллектуальной собственности"
Министерства юстиции Республики Казахстан
Адрес
Республики Казахстан, 010000, г. Астана, ул. Орынбор 8, Корпус 1, Подъезд № 1, № 2
БИН:
020940003199
Наименование банка:
АО "Нурбанк"
ИИК
KZ8584905KZ006015415
БИК
NURSKZKX
КБЕ:
16
КНП:
859
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Регистрация товарного знака"
Форма
заполняется РГП "НИИС"
Дата
поступления
Дата
подачи
№ заявки
З А Я В К А
на регистрацию
товарного знака
В Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан 010000, г. Астана, ул. Орынбор 8, Корпус 1, Подъезд № 1
Настоящим испрашивается регистрация представленного обозначения в качестве товарного знака (знака обслуживания) в Республике Казахстан.
Коллективный товарный знак
Полное наименование заявителя с указанием организационно-правовой формы (или фамилия, имя, отчество (при наличии), если заявитель - физическое лицо)*.
Код страны по стандарту
ВОИС st. 3
(если он установлен)
Сведения о государственной регистрации юридического лица, номер БИН или индивидуального предпринимателя, номер ИИН
Сведения из документа, удостоверяющий личность, номер ИИН – для физического лица (для заявителей Республики Казахстан)
Адрес заявителя, телефон‚ мобильный телефон, телефакс, E-mail
Патентный поверенный или иной представитель
Адрес для переписки (полный почтовый адрес с указанием адресата), телефон‚ мобильный телефон, телефакс,
E-mail
Испрашивается конвенционный приоритет по ранее поданной заявке (заявкам)
Номер первой заявки
Дата испрашиваемого приоритета
Код страны подачи по ST.3
Испрашивается выставочный приоритет
Дата начала открытого показа
Заявляемое обозначение:
Товарный знак в стандартном шрифтовом исполнении
Транслитерация
Перевод
Товарный знак объемный
Товарный знак в цветовом исполнении
Неохраноспособные элементы (дискламация):
Указание цветов
*Наименование заполняется на казахском и/или русском языках для заявителей Республики Казахстан;
**транслитерация заполняется на русском языке для иностранных заявителей
нужное отметить
Товары и услуги, для которых испрашивается охрана товарного знака, сгруппированные по классам МКТУ:
Заявляемое обозначение имеет более раннюю регистрацию в Казахстане.
№ регистрации _____________
________________________________________________________
Перечень прилагаемых документов:
Изображения заявляемого обозначения в количестве ____ шт.
Перечень товаров/услуг (если он не поместился на бланке)
Документ об оплате: квитанция/платежное поручение № ______ от ______________
Доверенность
Заверенная копия ранее поданной (-ых) заявки(-ок)
Перевод копии ранее поданной заявки
Соглашение о коллективном знаке
Другие документы (указать)‚ в т.ч. отмеченные в п. _______
Всего листов __________________________________________
_ Перечень прилагаемых документов отметить
_____
___________________________________________________________
Настоящим подтверждаю‚ что подача на регистрацию заявляемого обозначения не нарушает права интеллектуальной собственности других лиц
Подпись
Должность (ФИО (при его наличии))
МП
Дата
На использование сведений, составляющих охраняемую Законом
тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании
государственных услуг, если иное не предусмотрено Законами Республики
Казахстан согласен.
Подпись
Дата
Приложение 5
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 октября 2016 года № 947
Приложение 5
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 251
Стандарт государственной услуги
"Регистрация права пользования наименованием места
происхождения товара"

12. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағымдануға құқығы бар.
4-Тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызмет ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www. adilet.gov.kz интернет-ресурсының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде, сараптама ұйымының www.kazpatent.kz сайтында орналастырылған.
14. Электронды сандық қолтаңба болған кезде, көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 74 07 54, 74 09 69, 74 96 60. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы – 1414, 8 800 080 7777.
"Тауар таңбасын тіркеу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына 1-қосымша
Мемлекеттік баж төлеу үшін қажетті банк деректемелері
Бенефициар – "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Мемлекеттік кірістер комитеті Астана қаласы бойынша
Мемлекеттік кірістер департаментінің Есіл ауданы бойынша
Мемлекеттік кірістер басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесi.
БСН – 081240013779
ЖСК – KZ24070105KSN0000000
БСК – KKMFKZ 2 A
Бенефициар банкі – "Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті" мемлекеттік мекемесі.
КБЕ-11
Бюджеттік сыныптама коды (БСК) – 108118
Төлем тағайындау коды — 979 жеке тұлғалар үшін
Төлем тағайындау коды — 911 заңды тұлғалар үшін
Сараптама ұйымының қызметтеріне ақы төлеуге қажетті банк деректемелері
Қабылдаушы:
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
"Ұлттық зияткерлік меншік институты"
республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Мекенжайы
Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Сол жағалау, Орынбор көшесі 8, 1-корпус, № 1 кіреберіс
БИН:
020940003199
Банктің атауы:
"Нұрбанк" Акционерлік қоғамы
ЖСК
KZ8584905KZ006015415
БСК
NURSKZKX
КБЕ:
16
КНП:
859
"Тауар таңбасын тіркеу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына 2-қосымша
Нысан
ҰЗМИ РМК толтырылады
Түскен күні
Берілген күні
Өтінім N
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
"Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК
Тауар таңбасын тіркеуге арналған
ӨТІНІМ
010000, Астана қ., Сол жағалау, Орынбор к-сі, 8,
1 корпус, № 1, № 2 кіреберіс
Қазақстан Республикасында тауар таңбасы (қызмет көрсету белгісі) ретінде көрсетілген белгінің тіркелуі сұратылады.
Ұжымдық тауар
таңбасы
Ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны көрсетіле отырып өтінім берушінің толық атауы (немесе егер өтінім беруші жеке тұлға болса, аты, тегі, әкесінің аты (бар болса).
ДЗМҰ st. 3 стандарты бойынша елдің коды (егер орнатылған болса)
Заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгендігі туралы мәлімет, БСН нөмірі не жеке кәсіпкердің ИИН нөмірі
Жеке басты куәландыратын құжаттың мәліметтері, жеке тұлға үшін – ЖСН нөмірі (Қазақстан Республикасының өтінім берушілері үшін)
Өтінім берушінің мекенжайы**, телефон, мобильді телефон, телефакс, E-mail
Патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өзге өкіл
Хат-хабар алмасу мекенжайы, (адресатты көрсете отырып толық пошта мекенжайы) телефон, мобильдік телефон, телефакс, E-mail
Бұрын берілген өтінім (өтінімдер) бойынша конвенциялық басымдық сұратылады
Бірінші өтінім нөмірі
Сұратылған басымдық күні
ST.3 бойынша берілген елдің коды
Көрмелік басымдық сұратылады Ашық көрсетілімнің басталу күні
Мәлімделетін белгі:
Стандартты қаріптік орындаудағы тауар таңбасы
Транслитерация
Аударма
Көлемді тауар таңбасы
Түсті белгідегі тауар таңбасы
Қорғалмайтын элементтер (дискламация)
Түстерді көрсету:
* Қазақстан Республикасының өтінім берушілері үшін атауы қазақ және/немесе орыс тілдерінде толтырылады; **
Шетелдік өтінім берушілері үшін транслитерация орыс тілінде толтырылады;
ТҚХК сыныптары бойынша топтастырылған тауар таңбаларын қорғау сұратылатын тауарлар мен қызметтер
Мәлімделген белгі Қазақстанда неғұрлым ертерек тіркелген.
Тіркелу №___________
Қоса берілетін құжаттар тізбесі:
Ұсынылып отырған белгінің суреті__данада.
Тауар/қызмет тізбесі (егер ол бланкке сыймай қалса)
Төлем туралы құжат: есеп/төлем тапсырысы №___ _____________
Сенімхат
Бұрын берілген өтінім(дер)нің куәландырылған көшірмесі
Бұрын берілген өтінім аудармасының көшірмесі
Ұжымдық белгі туралы келісім
Басқа құжаттар (көрсету), соның ішінде белгіленгендер_____________
Барлығы __________________бет
_______Қоса берілетін құжаттар тізбесі
Мәлімделетін белгіні тіркеуге беру басқа тұлғалардың зияткерлік меншік құқығын бұзбайтындығын растаймын
Қолы
Лауазымы (Т.А.Ә. (бар болса)
МО
Күні
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылатын Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қолы
Күні
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2016 жылғы 31 қазандағы
№ 947 бұйрығына 5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 251 бұйрығына 5-қосымша
"Тауар шығарылған жердiң атауын пайдалану құқығын тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Регистрация права пользования наименованием места происхождения товара" (далее – Государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги (далее – Стандарт) разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Министерством (далее – Услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства (далее – экспертная организация);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – Портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение 9 (девяти) месяцев;
Cрок продлевается:
на срок, не превышающий трех месяцев, в случае необходимости представления услогополучателем дополнительных материалов, необходимых для устранения оснований, препятствующих регистрации права пользования наименованием места происхождения товара;
на срок, не превышающий трех месяцев, в случае подачи услугополучателем возражения на предварительное заключение полной экспертизы;
на срок, не превышающий семи месяцев, в случае подачи услугополучателем возражения в апелляционный совет уполномоченного органа на окончательное экспертное заключение;
на срок, не превышающий шести месяцев, в случае подачи услугополучателем ходатайства о продлении срока подачи возражения или запроса экспертизы;
на срок, не превышающий двух месяцев, в случае подачи услугополучателем ходатайства о восстановлении пропущенных им сроков.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – регистрация наименования места происхождения товара и (или) предоставления права пользования наименованием места происхождения товара либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего Стандарта.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная, бумажная.
При обращении через портал юридическим и физическим лицам (далее – Услугополучатель) направляется уведомление в "личный кабинет" в форме электронного документа с указанием даты и места получения результата государственной услуги, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.

1-Тарау. Жалпы ережелер
1. "Тауар шығарылған жердiң атауын пайдалану құқығын тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрлік (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштерді қабылдау және оның нәтижелерін беру:
1) Министрліктің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" Республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – сараптамалық ұйым);
2) "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-Тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған, сондай-ақ порталға жүгінген кезден бастап – 9 (тоғыз) ай ішінде;
Мерзім:
көрсетілетін қызметті алушы тауар шығарылған жердiң атауын пайдалану құқығын тіркеуге кедергі келтіретін негіздерді жоюға қажетті қосымша құжаттарды ұсынуы тиіс болған жағдайда үш айдан аспайтын мерзімге;
көрсетілетін қызметті алушы толық сараптаманың алдын ала қорытындысына қарсылық берген жағдайда үш айдан аспайтын мерзімге;
көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органның апелляциялық кеңесіне түпкілікті сараптамалық қорытындыға қарсылығын берген жағдайда жеті айдан аспайтын мерзімге;
көрсетілетін қызметті алушы қарсылық берудің немесе сараптаманың сұрау салу мерзімін ұзарту туралы өтінішхат берген жағдайда алты айдан аспайтын мерзімге;
көрсетілетін қызметті алушы өткізіп алған мерзімдерін қалпына келтіру туралы өтінішхат берген жағдайда екі айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут;
3) қызмет көрсетудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – тауар шығарылған жер атауларын тіркеу және (немесе) тауар шығарылған жердiң атауын пайдалану құқығын беру не осы стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық, қағаз түрінде.
Портал арқылы өтініш берген кезде заңды және жеке тұлғаларға (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті алушы) "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күні мен орны көрсетіле отырып, электрондық құжат нысанындағы хабарлама жіберіледі.

7. Государственная услуга оказывается услугополучателю на платной основе.
За прием заявок и проведение экспертизы взимается оплата, в размере, установленном в соответствии с приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 368 "Об утверждении цен на работы и услуги, реализуемые республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10045).
За регистрацию права пользования наименованием места происхождения товара взимается государственная пошлина в соответствии со статьей 539 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый Кодекс)", в размере 100 процентов от месячного расчетного показателя.
В случае подачи электронной заявки на получение государственной услуги через портал, оплата осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) или через банки второго уровня.
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной пошлины и услуг экспертной организации указаны в приложении 1 к настоящему Стандарту.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) экспертной организации – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
3) портала – круглосуточно (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказаний государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности):
к экспертной организации:
1) заявка на регистрацию и (или) предоставление права пользования наименованием места происхождения товара по форме (далее – заявка), согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
2) доверенность, в случае ведения делопроизводства через представителя;
3) документы, подтверждающие оплату услуг экспертной организации.

7. Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға ақылы негізде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны іске асыратын жұмыстар және қызметтер бағаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 368 бекітілген бұйрығына сәйкес белгіленген мөлшерде төлем алынады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10045 болып тіркелген).
Тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын тіркеу үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 539-бабына сәйкес айлық есептік көрсеткіштің 100 пайызы мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық өтінім портал арқылы берілген жағдайда, төлем "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы немесе екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік бажды және сараптамалық ұйымның қызметіне төлеуге қажетті банк деректемелері осы Стандартқа 1-қосымшада көрсетілген.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін кызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13-00-ден 14.30-ға дейін;
2) сараптамалық ұйымда - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13-00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі.
3) порталда – тәулік бойы (мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мейрам күндері өтініш берген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) өтініш берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
сараптамалық ұйымға:
1) тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын тіркеуге және/немесе оны беруге өтінім (бұдан әрі – өтінім) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша;
2) іс жүргiзу өкiл арқылы жүргiзiлген жағдайда, сенiмхат;
3) сараптамалық ұйымның көрсеткен қызметтеріне төлемді растайтын құжат;

4) если географический объект, наименование которого заявляется в качестве наименования места происхождения товара, находится на территории Республики Казахстан, к заявке прилагается заключение местного исполнительного органа о том, что в границах данного географического объекта заявитель производит товар, особые свойства, качество, репутация или другие характеристики которого главным образом определяются характерными для данного географического объекта природными условиями и (или) людскими факторами.
К заявке на представление исключительного права на ранее зарегистрированное наименование места происхождения товара, находящегося на территории Республики Казахстан, прилагается заключение уполномоченного органа о том, что в границах данного географического объекта заявитель производит товар, обладающий особыми свойствами, указанными в государственном реестре наименований мест происхождений товаров Республики Казахстан.
Если географический объект, наименование которого заявляется в качестве наименования места происхождения товара, находится за пределами Республики Казахстан, к заявке прилагается документ, подтверждающий право заявителя на заявленное наименование места происхождения товара.
на портал:
1) заявка в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия доверенности, в случае ведения делопроизводства через представителя;
3) электронная копия документа, подтверждающего соответствующего оплату, за исключением оплаты через ПШЭП;
4) если географический объект, наименование которого заявляется в качестве наименования места происхождения товара, находится на территории Республики Казахстан, к заявке прилагается электронная копия документа заключение местного исполнительного органа о том, что в границах данного географического объекта заявитель производит товар, особые свойства, качество, репутация или другие характеристики которого главным образом определяются характерными для данного географического объекта природными условиями и (или) людскими факторами.
К заявке на представление исключительного права на ранее зарегистрированное наименование места происхождения товара, находящегося на территории Республики Казахстан, прилагается электронная копия заключения уполномоченного органа о том, что в границах данного географического объекта заявитель производит товар, обладающий особыми свойствами, указанными в государственном реестре наименований мест происхождений товаров Республики Казахстан.
Если географический объект, наименование которого заявляется в качестве наименования места происхождения товара, находится за пределами Республики Казахстан, к заявке прилагается электронная копия документа, подтверждающего право заявителя на заявленное наименование места происхождения товара;
При подаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю (нарочно либо посредством почтовой связи) – подтверждением принятия заявки на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии экспертной организации с указанием даты и времени приема пакета документов.
В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для предоставления государственных услуг.

4) егер атауы тауар шығарылған жердің атауы ретінде мәлімделетін географиялық объект Қазақстан Республикасының аумағында орналасса, аталған географиялық объектінің шекарасында өтінім беруші ерекше қасиеттері, сапасы, беделі және басқа да сипаттамалары негізінен осы географиялық объектіге тән табиғи жағдайлармен және (немесе) адам факторларымен айқындалатын тауар өндіретіні туралы жергілікті атқарушы органның қорытындысы өтінімге қоса беріледі.
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан бұрын тiркелген тауар шығарылған жердiң атауына айрықша құқық беруге арналған өтiнiмге уәкiлеттi органның осы географиялық объектiнiң шекарасында өтiнiм берушi Қазақстан Республикасының тауар шығарылған жерлер атауларының мемлекеттiк тiзiлiмiнде көрсетiлген ерекше қасиеттерге ие тауарды өндiретiнi туралы қорытындысы қоса берiледi.
Егер атауы тауар шығарылған жердiң атауы ретiнде мәлiмделетiн географиялық объект Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерде орналасқан болса, өтiнiм берушiнiң мәлiмделген тауар шығарылған жердiң атауына құқығын растайтын құжат өтiнiмге қоса берiледi.
порталға:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) іс жүргiзу өкiл арқылы жүргiзiлген жағдайда, сенiмхаттың электрондық көшірмесі;
3) ЭҮТШ арқылы төлемді қоспағанда, тиісті төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) егер атауы тауар шығарылған жердің атауы ретінде мәлімделетін географиялық объект Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан болса, аталған географиялық объектінің шекарасында өтінім беруші айрықша қасиеттері, сапасы, беделі және басқа да сипаттамалары негізінен осы географиялық объектіге тән табиғи жағдайлармен және (немесе) адам факторларымен айқындалатын тауарды өндіретіні туралы жергілікті атқарушы орган құжатының электрондық көшірмесі, қорытындысы өтінімге қоса беріледі.
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан бұрын тiркелген тауар шығарылған жердiң атауына айрықша құқық беруге арналған өтiнiмге уәкiлеттi органның осы географиялық объектiнiң шекарасында өтiнiм берушi Қазақстан Республикасының тауарлардың шығарылған жерлер атауларының мемлекеттiк тiзiлiмiнде көрсетiлген айрықша қасиеттерге ие тауарды өндiретiнi туралы уәкілетті орган қорытындысының электрондық көшірмесі қоса берiледi.
Егер атауы тауар шығарылған жердiң атауы ретiнде мәлiмделетiн географиялық объект Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан болса, өтiнiм берушiнiң мәлiмделген тауар шығарылған жердiң атауына құқығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі өтiнiмге қоса берiледi.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге (қолма-қол не пошта байланысы арқылы) қағаз жеткізгіштегі өтініштің көшірмесіне құжаттар топтамасының қабылданған күні мен уақыты көрсетіле отырып, сараптамалық ұйымның кеңсесінде тіркелгені туралы белгі қою оның қабылданғанын растау болып табылады.
Портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жолданады.

10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются, если наименование места происхождения товара:
1) представляет собой или содержит наименование географического объекта, но вошедшие в Республике Казахстан во всеобщее употребление как обозначения товара определенного вида, не связанное с местом его производства;
2) представляет собой наименование географического объекта, способное ввести в заблуждение относительно места производства товара;
3) формально указывает на истинное место производства товара, но дает ошибочное представление о том, что товар происходит с другой территории;
4) содержит наименование географического объекта, не связанное с местом производства товаров.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг:
Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего Стандарта.
Жалоба подается в письменной форме по почте, либо нарочно через канцелярию услугодателя, а также через портал.
В необходимых случаях услугополучателем к жалобе прилагаются документы, подтверждающие некачественное оказание государственной услуги услугодателем.
Подтверждением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения направляется услугополучателю посредством почтовой связи либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг - 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении жалобы).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

10. Егер тауар шығарылған жердiң атауы:
1) географиялық объектiнiң атауын бiлдiрсе де немесе қамтыса да, Қазақстан Республикасында тауардың өндiрiлген жерiмен байланысты емес оның белгiлi бiр түрiнiң белгiлерi ретiнде жалпы қолданысқа енгiзiлген белгiлері болса;
2) тауардың шығарылған жерiне қатысты жаңылыстыруы мүмкін географиялық объектінің атауын білдірсе;
3) тауардың нақты шығарылған жерiн үстiрт түрде көрсететiн, бiрақ тауар басқа аумақтан шығарылғаны туралы қате түсiнiк берсе;
4) географиялық объектінің тауар шығарылған жермен байланысты емес атауын қамтыса, олар мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартудың негіздемесі болып табылады.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
Шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжайға беріледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қолма-қол, сондай-ақ портал арқылы беріледі.
Қажетті жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметті көрсетушінің сапасыздығын растайтын құжаттарды шағымға қоса береді.
Шағымды қабылдаған адамның тегін және аты-жөнін, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта байланысы арқылы жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Портал арқылы өтініш берген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығының - 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің өтінішті өңдеуі (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгі жасау, шағымды қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной
форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz, раздел "Государственные услуги", на официальном сайте экспертной организации www.kazpatent.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги посредством "личного кабинета" портала.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74 07 54, 74 09 69, 74 96 60. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг – 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Регистрация права пользования
наименованием места происхождения товара"
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной
пошлины
Бенефициар – 6205 Управление государственных доходов по Есильскому району Департамента государственных доходов по г. Астане
КГД МФ РК
БИН - 081240013779
ИИК - KZ24070105KSN0000000
БИК – KKMFKZ2A
Банк бенефициара — ГУ "Комитет казначейства Министерства финансов РК"
КБЕ - 11
Код бюджетной классификации (КБК) – 108125
Код назначения платежа — 979 для физических лиц
Код назначения платежа — 911 для юридических лиц
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты услуг экспертной
организации
Получатель:
РГП "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан
Адрес
Республики Казахстан, 010000, г. Астана, ул. Орынбор 8, Корпус 1, Подъезд № 1, № 2
БИН:
020940003199
Наименование банка:
АО "Нурбанк"
ИИК
KZ8584905KZ006015415
БИК
NURSKZKX
КБЕ:
16
КНП:
859
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Регистрация права пользования
наименованием места происхождения товара"
Форма
заполняется РГП "НИИС"
Дата поступления
(220) Дата подачи
(210) № заявки
ЗАЯВКА
на регистрацию и (или) предоставление
права пользования
наименованием места происхождения
товара
Республиканское государственное
предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан
Республика Казахстан, 010000, г. Астана,
ул. Орынбор 8, Корпус 1,
Подъезд № 1
Представляя указанные ниже документы, прошу зарегистрировать указанное в заявке обозначение в качестве наименования места происхождения товара и предоставить право пользования им
(711) Заявитель/Заявители
Код страны по стандарту
ВОИС st. 3
если он установлен)
Сведения о государственной регистрации с указанием полного наименования организационно-правовой формы юридического лица, БИН или индивидуального предпринимателя, номер ИИН
Полный адрес заявителя
Телефон: факс: E-mail
(750) Адрес для переписки (полный почтовый адрес, имя или наименование адресата)
Телефон (сотовый телефон): факс: E-mail
(740) Патентный поверенный (Ф.И.О., регистрационный номер)
или иной представитель заявителя
(540) Заявленное обозначение (печатать заглавными буквами)
Вид товара
Описание особых свойств товара
Место происхождения (производства) товара (с указанием границ географического объекта)
Перечень прилагаемых документов
Кол-во листов в 1 экз.
Кол-во экз.
документ об оплате: cчет/платежное поручение №____ от _____
заключение компетентного органа
перевод на государственный и русский языки документов
доверенность
другие документы (указать)‚ в т.ч. отмеченные в п.
всего листов
Подпись
Должность (ФИО (при его наличии))
МП
Дата
Подпись заявителя (заверенная печатью, если заявитель является юридическим лицом) или патентного поверенного и дата
Приложение 6
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 октября 2016 года № 947
Приложение 6
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 251
Стандарт государственной услуги
"Выдача патента на промышленный образец"

12. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағымдануға құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде
электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтің
ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www. adilet.gov.kz интернет-ресурсының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде, сараптамалық ұйымның www.kazpatent.kz сайтында орналастырылған.
14. Электрондық цифрлық қолтаңба бар болған жағдайында, көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі болады.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы алуға мүмкіндігі болады.
16. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 74 07 54, 74 09 69, 74 96 60 Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы – 1414, 8 800 080 7777.
"Тауар шығарылған жердiң атауын
пайдалану құқығын тіркеу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
Мемлекеттік баж төлеу үшін қажетті банк деректемелері
Бенефициар –Астана қаласы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің Есіл ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы
ҚР ҚМ МКД
БСН – 081240013779
ЖСК – KZ24070105KSN0000000
БСК – KKMFKZ 2 A
Бенефициар банкі – "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті" ММ.
КБЕ-11
Бюджеттік сыныптама коды (БСК) – 108125
Төлем тағайындау коды — 979 жеке тұлғалар үшін
Төлем тағайындау коды — 911 заңды тұлғалар үшін
Сараптама ұйымының қызметтеріне ақы төлеуге қажетті банк деректемелері
Алушы:
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
"Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК
Мекенжайы
Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Орынбор көшесі 8, 1-корпус, № 1, № 2 кіреберіс
БСН:
020940003199
Банктің атауы:
"Нұрбанк" АҚ
ЖСК
KZ8584905KZ006015415
БСК
NURSKZKX
КБЕ:
16
ТТК:
859
"Тауар шығарылған жердiң атауын
пайдалану құқығын тіркеу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына 2-қосымша
Нысан
Түскен күні
(220) Берілген күні
(210) Өтінім №
Тауар шығарылған жердің атауын тіркеуге және (немесе) пайдалану құқығын беруге
ӨТІНІМ
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
"Ұлттық зияткерлік меншік институты" Республикалық мемлекеттік кәсіпорны
010000, Астана қ., Орынбор к-сі, 8,
1 корпус, № 1 кіреберіс
Төмендегі құжаттарды ұсына отырып, өтінімде көрсетілген белгіні тауар шығарылған жердің атауы ретінде тіркеуді және оны пайдалану құқығын беруді сұраймын.
(711) Өтінім беруші/Өтінім берушілер:
ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша елдің коды
Заңды тұлғаның, БСН немесе дара кәсіпкердің ұйымдастыру-құқықтық нысанының толық атауы, ЖСН нөмірі көрсетілген мемлекеттік тіркеу туралы мәлімет
Өтінім берушінің толық мекенжайы:
Телефон: Факс: e-mail:
(750) Хат-хабар алмасу мекенжайы: (толық пошталық мекенжайы, аты немесе адресаттың атауы
Телефон (ұялы телефон): Факс: e-mail:
(740) Патенттік сенім білдірілген өкіл (Т.А.Ә., тіркеу нөмірі) немесе өтінім берушінің өзге өкілі
(540) Мәлімделген белгі (бас әріптермен басып шығару)
Тауардың түрі
Тауардың ерекше белгілерінің сипаттамасы
Тауар шығарылған (өндірілген) жер (географиялық объектінің шекараларын көрсету)
Қоса берілетін құжаттар тізбесі
1 данадағы парақтар саны
Даналар саны
төлем туралы құжат: шот/төлем тапсырмасы № __ ___________
құзыретті органның қорытындысы
құжаттардың мемлекеттік және орыс тіліне аудармасы
сенімхат
Басқа да құжаттар (көрсету), оның ішінде п.-да белгіленгендері
барлық парақтар
Қолы
Лауазымы (Т.А.Ә. (бар болса)
МО
күні
Өтінім берушінің (егер өтінім беруші заңды тұлға болып табылса, мөрмен куәландырылған) немесе патенттік сенім білдірілген өкілінің қолы және күні
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2016 жылғы 31 қазандағы
№ 947 бұйрығына 6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 251 бұйрығына 6-қосымша
"Өнеркәсiптiк үлгiге патент беру" мемлекеттік қызмет стандарты

Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача патента на промышленный образец" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги (далее - Стандарт) разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Министерством (далее – Услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства (далее – экспертная организация);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – Портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – по истечении 12 (двенадцати) месяцев. По ходатайству заявителя экспертная организация публикует сведения ранее указанного срока.
Срок продлевается:
на срок, не превышающий четырех месяцев, в случае необходимости представления услогополучателем документа, подтверждающего оплату за подачу заявления в установленном размере;
на срок, не превышающий трех месяцев, в случае необходимости представления услогополучателем исправленных, дополнительных или недостающих документов, а также уточнения по заявлениям, поданным с нарушением требования единства;
на срок, не превышающий трех месяцев, в случае подачи услугополучателем ходатайства о продлении срока предоставления ответа на запрос экспертизы;
на срок, не превышающий трех месяцев, в случае подачи услугополучателем документа о восстановлении пропущенного срока для оплаты за подготовку к выдаче патента и публикацию, а также оплаты государственной пошлины;
на срок, не превышающий шести месяцев, в случае подачи услугополучателем ходатайства о восстановлении пропущенных им сроков для предоставления ответа на запрос экспертизы и документа об оплате за проведение экспертизы по существу.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – патент на промышленный образец либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего Стандарта. Форма предоставления результата оказания государственной услуги – бумажная, электронная.
При обращении через портал юридическим и физическим лицам (далее – услугополучатель) направляется уведомление в "личный кабинет" в форме электронного документа с указанием даты и места получения результата государственной услуги, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Өнеркәсiптiк үлгiге патент беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Министрлік (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштерді қабылдау және оның нәтижелерін беру:
1) Министрліктің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" Республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – сараптама ұйымы);
2) "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған, сондай-ақ порталға жүгінген кезден бастап – 12 (он екі) ай өткеннен кейін. Өтінім берушінің өтініші бойынша сараптама ұйымы мәліметтерді көрсетілген мерзімнен бұрын жариялайды.
Мерзім:
қызмет алушы өтініш бергені үшін белгіленген көлемде төлемді растайтын құжатты ұсынуы қажет болған жағдайда, төрт айдан аспайтын мерзімге;
қызмет алушы өзгертілген, қосымша немесе жетіспейтін құжаттарды, сондай-ақ бірлік талабы бұзыла отырып берілген өтініш бойынша нақтылауларды ұсынуы қажет болған жағдайда, үш айдан аспайтын мерзімге;
қызмет алушы сараптаманың сұрау салуына жауап беру мерзімін ұзарту жөнінде өтінішхат берген жағдайда, үш айдан аспайтын мерзімге;
қызмет алушы патентті беруге дайындауға және жариялауға төлеу үшін, сондай-ақ мемлекеттік бажды төлеу үшін өткізіп алған мерзімді қалпына келтіру туралы құжатты ұсынған жағдайда, үш айдан аспайтын мерзімге;
қызмет алушы сараптаманың сұрау салуына жауап беру үшін олар өткізіп алған мерзімін қалпына келтіру туралы өтінішхат және мәні бойынша сараптама жүргізуге төлем туралы құжатын берген жағдайда, алты айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут;
3) қызмет көрсетудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – өнеркәсіптік үлгідегі патент не осы Стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны – қағаз түрінде, электрондық.
Портал арқылы өтініш берген кезде жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алған күні мен орны көрсетіле отырып, электрондық құжат нысанында хабарлама жіберіледі.

7. Государственная услуга оказывается на платной основе юридическим и физическим лицам (далее – Услугополучатель).
За проведение экспертизы и публикации сведений взимается оплата, в размере, установленном в соответствии с приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 368 "Об утверждении цен на работы и услуги, реализуемые республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10045).
За выдачу патента взимается государственная пошлина в соответствии со статьей 539 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый Кодекс)" в размере 100 процентов от месячного расчетного показателя.
В случае подачи электронной заявки на получение государственной услуги через портал, оплата осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) или через банки второго уровня.
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной пошлины и услуг экспертной организации указаны в приложении 1 к настоящему стандарту государственной услуги.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) экспертной организации – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
3) портала – круглосуточно (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности):
к экспертной организации:
1) заявление о выдаче патента Республики Казахстан на промышленный образец (далее - заявление) по форме согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
2) комплект пригодных для репродуцирования изображений изделия (изделий) или макета, дающего полное детальное представление о заявляемом образце (образцах);

7. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет заңды және жеке тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы).
Сараптама жүргізу және мәліметтерді жариялау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны іске асыратын жұмыстарға және қызметтерге бағаларды бекіту туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 368 бұйрығына сәйкес белгіленген мөлшерде төлемдер алынады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10045 болып тіркелген).
Патент берілгені үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 539-бабына сәйкес айлық есептік көрсеткіштің 100 пайызы мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға портал арқылы электрондық өтінім берілген жағдайда, төлемақы "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы немесе екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік баж бен сараптама ұйымының көрсетілетін қызметін төлеуге қажетті банк деректемелері осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасында көрсетілген.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін;
2) сараптама ұйымының – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін;
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі.
3) порталда – тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мейрам күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) өтініш берген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
сараптама ұйымына:
1) осы Стандарттың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өнеркәсіптік үлгіге Қазақстан Республикасының патентін беру туралы өтініш;
2) мәлiмделген үлгi (үлгiлер) туралы толық егжей-тегжейлi түсiнiк беретiн бұйымның (бұйымдардың) немесе макеттiң кескiнi бейнеленген қайта жасауға жарамды жиынтығы;

3) описание промышленного образца, включающее перечень его существенных признаков;
4) доверенность в случае ведения делопроизводства через представителя;
5) документ, подтверждающий оплату за подачу заявки;
6) документ, подтверждающий основания для уменьшения размера оплаты (для участников и инвалидов Великой Отечественной войны, инвалидов, учащихся общеобразовательных школ и колледжей, студентов высших учебных заведений – копия соответствующего документа или справка, для субъектов малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан - копия устава предприятия).
на портал:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия комплекта пригодных для репродуцирования изображений изделия (изделий) или макета, дающего полное детальное представление о заявляемом образце (образцах);
3) электронная копия описания промышленного образца, включающего перечень его существенных признаков;
4) электронная копия доверенности в случае ведения делопроизводства через представителя;
5) электронная копия документа, подтверждающего оплату, за исключением оплаты через ПШЭП;
6) электронная копия документа, подтверждающего основания для уменьшения размера оплаты (для участников и инвалидов Великой Отечественной войны, инвалидов, учащихся общеобразовательных школ и колледжей, студентов высших учебных заведений – копия соответствующего документа или справка, для субъектов малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан - копия устава предприятия).
Сведения документов, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, информации об оплате государственной пошлины через ПШЭП услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучатель дает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую Законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю (нарочно либо посредством почтовой связи) – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии экспертной организации с указанием даты и времени приема пакета документов.
В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для предоставления государственных услуг.

3) өнеркәсiп үлгiсiнiң елеулi белгiлерiнiң тiзбесiн қамтитын сипаттамасы;
4) іс жүргізу өкіл арқылы берілген жағдайда куәландырған сенімхат;
5) өтініш беруге төлем төленгенiн растайтын құжат;
6) төлемнің мөлшерін азайту негіздемесін растайтын құжат (Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері, мүгедектер, жалпы білім беру мектептері мен колледждерінің оқушылары, жоғары оқу орындары студенттері үшін – тиісті құжат немесе анықтамалардың көшірмесі, Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін – кәсіпорын жарғысының көшірмесі).
порталға:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) мәлiмделген үлгi (үлгiлер) туралы толық егжей-тегжейлi түсiнiк беретiн бұйымның (бұйымдардың) немесе макеттiң кескiнi бейнеленген қайта жасауға жарамды жиынтығының электрондық көшірмесі;
3) оның елеулi белгiлерiнiң тiзбесiн қамтитын өнеркәсiптiк үлгiсі сипаттамасының электрондық көшірмесі;
4) іс жүргізуді өкіл арқылы жүргізу жағдайында сенімхаттың электрондық көшірмесі;
5) ЭҮТШ арқылы төлемді қоспағанда төлем төленгенiн растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
6) төлемнің мөлшерін азайту негіздемесін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері, мүгедектер, жалпы орта білім беру мектептері мен колледждерінің оқушылары, жоғары оқу орындары студенттері үшін – тиісті құжат немесе анықтамалардың көшірмесі, Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін – кәсіпорын жарғысының көшірмесі).
Жеке басын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәландыратын құжаттардың мәліметтерін ЭҮТШ арқылы мемлекеттік баж төлеу туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылатын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
Көрсетілетін қызметті берушіге (қолма-қол не пошта байланысы арқылы) – құжаттар топтамасының көшірмесіне оның қабылданған күні мен уақыты көрсетіліп, сараптама ұйымының кеңсесінде тіркелгені туралы белгі қою қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылдағанын растау болып табылады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебесі жолданады.

10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги, установленными законами Республики Казахстан являются:
1) несоответствия заявленного промышленного образца в испрашиваемом заявителем объеме правовой охраны условиям патентоспособности;
2) если заявка относится к объектам, не охраняемым в качестве промышленных образцов;
3) если заявитель не изменяет совокупности существенных признаков после соответствующего уведомления;
4) предложенная совокупность существенных признаков содержит признаки, отсутствующие в первоначальных материалах заявки, или, помимо объекта, охраняемого в качестве промышленного образца, характеризует также предложение, которое не относится к объектам, охраняемым в качестве промышленного образца, или в отношении которого рассмотрение не проводилось в связи с нарушением требования единства промышленного образца.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг:
жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего Стандарта.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, а также через портал.
В необходимых случаях услугополучателем к жалобе прилагаются документы, подтверждающие некачественное оказание государственной услуги услугодателем.
Подтверждением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения направляется услугополучателю посредством почтовой связи либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении жалобы).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

10. Мыналар:
1) өтініш беруші сұрап отырған құқықтық қорғау көлемiндегi мәлiмделген өнеркәсіптік үлгінің патент қабiлеттiлiгi талаптарына сәйкес келмеуі;
2) егер өтiнiм өнеркәсіптік үлгі ретiнде қорғалмайтын объектiлерге қатысты болса;
3) егер өтініш беруші тиісті хабарламадан елеулi белгiлердің жиынтығын өзгертпесе;
4) ұсынылған елеулi белгiлерiнiң жиынтығы өтiнiмнiң бастапқы материалдарында жоқ белгiлерді қамтыса немесе өнеркәсіптік үлгі ретiнде қорғалатын объектiден басқа, өнеркәсiптiк үлгi ретiнде қорғалатын объектiлерге жатпайтын ұсынысты да сипаттаса немесе оған қатысты өнеркәсiптiк үлгi бiрлiгiнің талаптары бұзылуына байланысты қарау жүргізілмеген болса, Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың негіздері болып мыналар табылады.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына осы Стандарттың 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша беріледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қолма-қол, сондай-ақ портал арқылы беріледі.
Қажет болған жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы шағымға көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік көрсетілетін қызметті сапасыз орындағанын дәлелдейтін құжаттарды қоса береді.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні, берілген шағымға жауапты алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркелуі (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) шағымның қабылдануын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті қызмет алушының шағымы тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта байланысы арқылы жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс-орталығының 1414 телефоны бойынша алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің өтінішті өңдеуі (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгі жасау, шағымды қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz, раздел "Государственные услуги", на официальном сайте экспертной организации www.kazpatent.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги посредством "личного кабинета" портала.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74 07 54, 74 09 69, 74 96 60. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг – 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1
к стандарту государственной
услуги "Выдача патента на
промышленный образец"
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной
пошлины
Бенефициар – 6205 Управление государственных доходов по Есильскому району Департамента государственных доходов по г. Астане
КГД МФ РК
БИН - 081240013779
ИИК - KZ24070105KSN0000000
БИК – KKMFKZ2A
Банк бенефициара — ГУ "Комитет казначейства Министерства финансов РК"
КБЕ - 11
Код бюджетной классификации (КБК) – 108125
Код назначения платежа — 979 для физических лиц
Код назначения платежа — 911 для юридических лиц
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты услуг экспертной
организации
Получатель:
РГП "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан
Адрес
Республики Казахстан, 010000, г. Астана, ул. Орынбор 8, Корпус 1, Подъезд № 1, № 2
БИН:
020940003199
Наименование банка:
АО "Нурбанк"
ИИК
KZ8584905KZ006015415
БИК
NURSKZKX
КБЕ:
16
КНП:
859
Приложение 2
к стандарту государственной
услуги "Выдача патента на
промышленный образец"
Форма № 1-ПО
Входящий номер
(21) Регистрационный №
(22) Дата подачи
Дата поступления
приоритет
Заявление
о выдаче патента
Республики Казахстан
на промышленный образец
В РГП "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан
Республика Казахстан, 010000
г. Астана, Дом Министерств,
ул. Орынбор, д.8, подъезд 1
Предоставляя указанные ниже документы, прошу (просим) выдать патент Республики Казахстан на имя заявителя(ей)
Код страны по стандарту ВОИС ST.3 (если он установлен)
(71) Заявитель(и):
(указывается полное имя или наименование и местожительство или местонахождение.
Данные о местожительстве авторов-заявителей приводятся в графе с кодом (97)
Заполняется только при испрашивании приоритета по дате, более ранней, чем дата подачи

12. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағымдануға құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызмет ерекшеліктерін ескере отырып,
қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www. adilet.gov.kz интернет-ресурсының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде, сараптама ұйымының www.kazpatent.kz сайтында орналастырылған.
14. Электрондық цифрлық қолтаңба болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетудің мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 74 07 54, 74 09 69, 74 96 60. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: (1414), 8 800 080 7777.
"Өнеркәсіптік үлгіге патент беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Мемлекеттік баж төлеу үшін қажетті банк деректемелері
Бенефициар – ҚР ҚМ МКК Астана қаласы бойынша Мемлекеттік кіріс департаментінің Есіл ауданы бойынша Мемлекеттік кіріс басқармасы РММ
БСН – 081240013779
ЖСК – KZ24070105KSN0000000
БСК – KKMFKZ 2 A
Бенефициар банкі – "ҚР Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті" МБ
КБЕ-11
Бюджеттік сыныптама коды (БСК) – 108125
Төлем тағайындау коды — 979 жеке тұлғалар үшін
Төлем тағайындау коды — 911 заңды тұлғалар үшін
Сараптама ұйымының көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеуге қажетті банк деректемелері
Қабылдаушы: Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
"Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК
Мекенжайы Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қ.,
Сол жағалау, Орынбор к-сі, 8, 1 корпус, № 1,
№ 2 кіреберіс
БИН: 020940003199
Банктің атауы: "Нұрбанк" АҚ
ЖСК KZ8584905KZ006015415
БСК NURSKZKX
КБЕ: 16
КНП: 859
"Өнеркәсіптік үлгіге патент беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан № 1-ӨҮ
Кіріс нөмірі №
(21) Тіркеу №
(22) Берілген күні
Түскен күні
Басымдығы
Өнеркәсіптік үлгіге
Қазақстан
Республикасының
патентін беру туралы
ӨТІНІШ
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
"Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК
Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қ., Министрліктер үйі, Орынбор к-сі, 8 үй,
№ 1, № 2 кіреберіс
Төменде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, өтінім берушінің (берушілердің) атына Қазақстан Республикасының патентін беруді сұраймын (сұраймыз).
(71) Өтінім беруші (берушілер)
(Толық аты немесе атауы және тұрғылықты жері немесе орналасқан жері көрсетіледі.
Өтінім иелері-авторлардың тұрғылықты мекенжайы туралы деректер 97 коды бар бағанда көрсетіледі)
ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша елдің коды (егер ол белгіленген болса)
ҰЗМИ-ға өтінім берілген күннен ертерек басымдық сұралған кезде ғана толтырылады.
өнеркәсіптік үлгінің басымдығын күні бойынша белгілеуіңізді сұраймын (сұраймыз).

подачи первой (ых) заявки(ок) в государстве-участнике Парижской конвенции (п. 2 ст. 20 Закона)
подачи более ранней заявки в НИИС в соответствии с п. 4 ст. 20 Закона
подачи первоначальной заявки в НИИС в соответствии с п. 5 ст. 20 Закона
(номер заявки _________________, дата подачи _________________)
поступления дополнительных материалов к более ранней заявке (п. 3 ст. 20 Закона)
№ первой, более ранней, первоначальной заявки
Дата испрашиваемого приоритета
(33) Код страны подачи по ST.3 (при испрашивании конвенционного приоритета)
(54) Название промышленного образца
(98) Адрес для переписки (полный почтовый адрес и имя адресата)
Телефон: Мобильный телефон Факс:
(74) Патентный поверенный (полное имя, регистрационный номер, адрес) или представитель заявителя(ей) (полное имя или наименование, адрес)
Перечень прилагаемых документов
Кол-во л. в 1 экз.
Кол-во экз.
приложение к заявлению
описание промышленного образца
комплект изображений изделия
чертеж(и) и иные материалы
документ об оплате подачи заявки
документ, подтверждающий наличие оснований для уменьшения размера оплаты
копия(и) первой(ых) заявки(ок) (при испрашивании конвенционного приоритета)
документы заявки на иностранном языке
доверенность, удостоверяющая полномочия патентного поверенного или представителя
другой документ (указать)
(72) Автор(ы)
(указывается полное имя)
(97) Полный почтовый адрес местожительства, включая наименование страны и ее код по стандарту ВОИС ST.3, если он установлен
Подпись(и) автора(ов) - заявителя(ей) и/или автора(ов), уступившего(их) право на получение патента
Я (мы) ____________________________________________________________________
(Ф.И.О.) (при наличии)
прошу (просим) не упоминать меня (нас) как автора(ов) при публикации сведений о выдаче патента
Подпись(и) автора(ов):
Подпись
подпись(и) заявителя(ей), не являющегося(ихся) автором(ами), дата подписания (при подписании от имени юридического лица подпись руководителя скрепляется печатью)
| подпись руководителя скрепляется печатью) юридического лица
| подпись руководителя скрепляется печатью) юридического лица подпись руководителя скрепляется печатью)
Приложение 7
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 октября 2016 года № 947
Приложение 7
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 251
Стандарт государственной услуги
"Выдача патента на полезную модель"

Париж конвенциясына қатысушы мемлекетке бірінші өтінімді (өтінімдерді) беру (Заңның 20-б. 2-т.)
Заңның 20-б. 4-т. сәйкес ҰЗМИ -ға неғұрлым ерте берілген өтінімді беру
Заңның 20-б. 5-т. сәйкес ҰЗМИ-ға бастапқы өтінімді беру
(өтінім нөмірі _______________, берген күні _________________)
Неғұрлым ерте берілген өтінімдерге қосымша материалдардың түсуі (Заңның 20-б. 3-т.)
Бірінші, неғұрлым ерте берілген, бастапқы өтінімнің №
басымдық сұралған күн
(33) ST.3 бойынша берген елдің коды (конвенциялық басымдық сұралған кезде)
(54) Өнеркәсіптік үлгінің атауы
(98) Хат-хабар алмасуға арналған мекенжай (толық пошталық мекенжайы және адресаттың аты-жөні)
Телефон: Ұялы телефон: Факс:
(74) Патенттік сенім білдірілген өкіл (толық атауы, тіркеу нөмірі, мекенжайы) немесе өтінім берушінің (берушілердің) өкілі (толық аты немесе атауы, мекенжайы)
Қоса берілетін құжаттар тізбесі
1 данадағы парақ саны
Дана саны
Өтінім беруге және патент алуға құқықтың туындау негізі (құжатты ұсынусыз):
заңның 10-б. 2-т. талаптары сақталған және өтінім иесі жұмыс беруші болып табылады
жұмыс берушінің немесе оның құқықтық мирасқорының құқықтарды беруі
автордың немесе оның құқықтық мирасқорының құқықты қайта беруі
мирасқорлық құқық
(ҰЗМИ мөртаңбасының орны)
өтінішке қосымша
өнеркәсіптік үлгінің сипаттамасы
бұйым кескіндемесінің жиынтығы
сызба (лар) және өзге де материалдар
өтінімді берудің төлемі туралы құжат
төлем мөлшерін азайтуға
негіздің бар-жоғын растайтын
құжат
бірінші өтінімнің (өтінімдер) көшірмесі (көшірмелері) (конвенциялық басымдық сұралған кезде)
өтінімнің шетел тіліндегі құжаттары
патент сенім білдірілген өкілдің немесе өкілдің уәкілеттілігін растайтын сенімхат
басқа да құжат (көрсетілсін)
(72) Автор (лары) (толық аты көрсетіледі)
(97) Елдің атауы және егер ол белгіленген болса, ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша оның кодын қоса алғанда, тұрғылықты жерінің толық пошталық мекенжайы
Патентті алу құқығын қайтадан берген автор (лар)- өтінім беруші (лер) және/немесе
автор (лардың) қол (дар)ы
Мен (біз)____________________________________________________________
(Т.А.Ә.) (бар болса)
патент беру туралы мәліметтерді жариялау кезінде мені (бізді) автор (лар)ы ретінде көрсетпеуді сұраймын(мыз).
Автор (лар) дың қол (дар) ы:
____________________________________________
Қолы
Автор (лар) болып табылмайтын өтінім иесінің (иелерінің) қолы (қолдары), қол қойылған күні (заңды тұлғаның атынан қол қойған кезде басшының қолы мөрмен бекітіледі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2016 жылғы 31 қазандағы
№ 947 бұйрығына 7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 251 бұйрығына 7-қосымша
"Пайдалы модельге патент беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача патента на полезную модель" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги (далее - Стандарт) разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Министерством (далее – Услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства (далее – экспертная организация);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – Портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – по истечении 12 (двенадцати) месяцев. По ходатайству заявителя экспертная организация публикует сведения ранее указанного срока.
Срок продлевается:
на срок, не превышающий четырех месяцев, в случае необходимости представления услогополучателем документа, подтверждающего оплату за подачу заявки в установленном размере;
на срок, не превышающий трех месяцев, в случае необходимости представления услогополучателем исправленных или отсутствующих документов по запросу или уведомлению экспертной организации;
на срок, не превышающий шести месяцев, в случае необходимости представления услогополучателем заверенной копии первой заявки при испрашивании конвенционного приоритета;
на срок, не превышающий шести месяцев, в случае подачи услугополучателем ходатайства о продлении срока представления ответа на запрос экспертизы;
на срок, не превышающий двенадцати месяцев, в случае подачи услугополучателем ходатайства о восстановлении срока представления ответа на запрос экспертизы;
на срок, не превышающий трех месяцев, в случае подачи услугополучателем ходатайства о восстановлении срока представления документа, подтверждающего оплату за подготовку документов к выдаче патента и государственной пошлины за выдачу патента.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – патент на полезную модель, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего Стандарта.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная, бумажная.
При обращении через портал юридическим и физическим лицам (далее – услугополучатель) направляется уведомление в "личный кабинет" в форме электронного документа с указанием даты и места получения результата государственной услуги, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Пайдалы модельге патент беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрлік (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштерді қабылдау және оның нәтижелерін беру:
1) Министрліктің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" Республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – сараптама ұйымы);
2) "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған, сондай-ақ порталға жүгінген кезден бастап – 12 (он екі) ай өткен соң. Өтінім берушінің өтінішхаты бойынша сараптама ұйымы мәліметтерді көрсетілген мерзімнен бұрын жариялайды.
Мерзім:
көрсетілетін қызметті алушы өтінім бергені үшін белгіленген мөлшерде төлемді растайтын құжатты ұсынуы қажет болған жағдайда, төрт айдан аспайтын уақытқа;
көрсетілетін қызметті алушы түзетілген немесе жетіспейтін құжаттарды сараптама ұйымының сұрау салуы не хабарлауы бойынша ұсынуы қажет болған жағдайда үш айдан аспайтын уақытқа;
көрсетілетін қызметті алушы конвенциялық басымдық сұратқан кезінде бірінші өтінімнің көшірмесін ұсыну қажеттілігі жағдайында, алты айдан аспайтын уақытқа;
көрсетілетін қызметті алушы сараптаманың сұрау салуына жауап мерзімін ұзарту туралы өтінішхат берген жағдайда, алты айдан аспайтын уақытқа;
көрсетілетін қызметті алушы сараптаманың сұрау салуына жауап қайтару мерзімін қалпына келтіру туралы өтінішхат берген жағдайда, он екі айдан аспайтын уақытқа;
көрсетілетін қызметті алушының патентті беруге дайындағаны үшін төлемді және патентті бергені үшін мемлекеттік баж төлеуді растайтын құжатты ұсыну мерзімін қалпына келтіру туралы өтінішхат берген жағдайда, үш айдан аспайтын уақытқа ұзартылады;
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут;
3) қызмет көрсетудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – Стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап қайтару.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны – электрондық, қағаз түрінде.
Портал арқылы өтінішпен жүгінген кезде жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) "жеке кабинетке" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алған күнін және орнын көрсете отырып, электрондық құжат нысанында хабарлама жіберіледі.

7. Государственная услуга оказывается услугополучателю на платной основе.
За прием заявок и проведение экспертизы взимается оплата, в размере, установленном в соответствии с приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 368 "Об утверждении цен на работы и услуги, реализуемые республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10045).
За выдачу патента взимается государственная пошлина в соответствии со статьей 539 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый Кодекс)", в размере 100 процентов от месячного расчетного показателя.
В случае подачи электронной заявки на получение государственной услуги через портал, оплата осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) или через банки второго уровня.
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной пошлины и услуг экспертной организации указаны в приложении 1 к настоящему Стандарту.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) экспертной организации – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
3) портала – круглосуточно (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности):
к экспертной организации:
1) заявление о выдаче патента Республики Казахстан на полезную модель (далее - заявление) по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
2) описание полезной модели, раскрывающее ее с полнотой, достаточной для осуществления;
3) формулу полезной модели, выражающую ее сущность и полностью основанную на описании;

7. Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға ақылы негізде көрсетіледі.
Өтінімдер қабылдағаны және сараптама жүргізгені үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны іске асыратын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің бағаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 368 бұйрығына сәйкес белгіленген мөлшерде төлем алынады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11225 болып тіркелген).
Пайдалы модельге патент бергені үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 539-бабына сәйкес айлық есептік көрсеткіштің 100 пайызы мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға портал арқылы электрондық өтінім берілген жағдайда, төлемақы "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы немесе екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік бажды және сараптама ұйымының көрсететін қызметін төлеуге қажетті банк деректемелері осы Стандартқа 1-қосымшада көрсетілген.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші үшін – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін;
2) сараптама ұйымы үшін – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
3) портал үшін – тәулік бойы (Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мейрам күндері өтінішпен жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) өтінішпен жүгінген кездегі мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
сараптама ұйымына жүгінген кезде:
1) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысанда Қазақстан Республикасының пайдалы моделіне патент беру туралы белгіленген нысандағы өтініш;
2) оны жүзеге асыру үшiн толық, жеткiлiктi ашып көрсететін пайдалы модельдің сипаттамасы;
3) пайдалы модельдің мәнiн білдіретін және оның сипаттамасына толық негізделген формуласы;

4) чертежи;
5) реферат;
6) доверенность, в случае ведения делопроизводства через представителя;
7) документ, подтверждающий оплату за подачу заявки;
8) документ, подтверждающий основания для уменьшения размера оплаты (для участников и инвалидов Великой Отечественной войны, инвалидов, учащихся общеобразовательных школ, профессионально-технических училищ, среднетехнических учебных заведений, студентов высших учебных заведений – копия соответствующего документа или справка, для субъектов малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан - копия устава предприятия);
на портал:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия описания полезной модели, раскрывающая ее с полнотой, достаточной для осуществления;
3) электронная копия формулы полезной модели, выражающая ее сущность и полностью основанную на описании;
4) электронная копия чертежей;
5) электронная копия реферата;
6) электронная копия доверенности, в случае ведения делопроизводства через представителя;
7) электронная копия документа, подтверждающего оплату за подачу заявки, за исключением оплаты через ПШЭП;
8) электронная копия документа, подтверждающего основания для уменьшения размера оплаты (для участников и инвалидов Великой Отечественной войны, инвалидов, учащихся общеобразовательных школ, профессионально-технических училищ, среднетехнических учебных заведений, студентов высших учебных заведений – копия соответствующего документа или справка, для субъектов малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан - копия устава предприятия);
Сведения документов, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, информации об оплате государственной пошлины через ПШЭП услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучатель дает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую Законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю (нарочно либо посредством почтовой связи) – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии экспертной организации с указанием даты и времени приема пакета документов.
В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для предоставления государственных услуг.

4) сызбалар;
5) реферат;
6) іс жүргізу өкіл арқылы жүргізілген жағдайда берілген сенімхат;
7) өтінім бергені үшін төлемді растайтын құжат;
8) төлемнің мөлшерін азайтуға арналған негіздемені растайтын құжат (Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері, мүгедектер, орта білім беретін мектептердің, кәсіптік-техникалық училищелердің, орта техникалық оқу орындарының оқушылары, жоғары оқу орындарының студенттері үшін – тиісті құжаттың көшірмесі немесе анықтама, Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлері үшін – кәсіпорын жарғысының көшірмесі).
порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) оны жүзеге асыру үшiн толық, жеткiлiктi ашып көрсететін пайдалы модель сипаттамасының электрондық көшірмесі;
3) пайдалы модельдің мәнiн бiлдiретiн және сипаттамасына толықтай негізделген оның формуласының электрондық көшірмесі;
4) сызбалардың электрондық көшірмесі;
5) рефераттың электрондық көшірмесі;
6) іс жүргізу өкіл арқылы жүргізілген жағдайда берілген сенімхаттың электрондық көшірмесі;
7) ЭҮТШ арқылы төлемді қоспағанда, өтінімді бергені үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
8) төлемнің мөлшерін азайтуға арналған негіздемені растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері, мүгедектер, орта білім беретін мектептердің, кәсіптік-техникалық училищелердің, орта техникалық оқу орындарының оқушылары, жоғары оқу орындарының студенттері үшін – тиісті құжаттың көшірмесі немесе анықтама, Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлері үшін – кәсіпорын жарғысының электрондық көшірмесі).
Көрсетілетін қызметті беруші жеке басты куәландыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы құжаттардың мәліметтерін, ЭҮТШ арқылы мемлекеттік баж төлеу туралы ақпаратты тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылатын, Заңда қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісім береді.
Ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушылардан талап етуге жол берілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды берген кезде:
қызмет берушіге (қолма-қол не пошта байланысы арқылы) – құжаттар топтамасының көшірмесіне оның қабылданған күні мен уақыты көрсетіліп, сараптама ұйымының кеңсесінде тіркелгені туралы белгі қою қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады.
Портал арқылы жүгінген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебесі жіберіледі.

10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан являются:
1) заявка относится к объектам, не охраняемым в качестве полезных моделей;
2) заявитель не изменяет формулу полезной модели после уведомления его о том, что предложенная им формула содержит признаки, отсутствовавшие в первоначальных материалах заявки, или, помимо объекта, охраняемого в качестве полезной модели, характеризует также предложение, которое не относится к объектам, охраняемым в качестве полезной модели, или в отношении которого рассмотрение не проводилось в связи с нарушением требования единства полезной модели.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг:
жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего Стандарта.
Жалоба подается в письменной форме по почте, либо нарочно через канцелярию услугодателя, а также через портал.
В необходимых случаях услугополучателем к жалобе прилагаются документы, подтверждающие некачественное оказание государственной услуги услугодателем.
Подтверждением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения направляется услугополучателю посредством почтовой связи либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении жалобы).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

10. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздеме мыналар болып табылады:
1) өтiнiмнің пайдалы модель ретiнде қорғалмайтын объектiлерге қатысты болуы;
2) өтінім берушінің өзі ұсынған формулада өтiнiмнiң бастапқы материалдарында болмаған белгiлерді қамтығаны немесе пайдалы модель ретiнде қорғалатын объектiден басқа, пайдалы модель ретiнде қорғалатын объектiлерге қатысы жоқ ұсынысты да сипаттайтын немесе оған қатысты пайдалы модель бiрлiгi талаптарының бұзылуымен байланысты қарастыру жүргізiлмегенi туралы оған хабарланғаннан кейiн пайдалы модель формуласын өзгертпеуі.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына осы Стандарттың 13-тармағында көрсетілген мекенжайға беріледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы не жұмыс күндері көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Қажет болған жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы шағымға көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметті сапасыз көрсеткенін растайтын құжаттарды қоса береді.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркелуі (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) шағымның қабылдануын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта байланысы арқылы жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Портал арқылы өтінішпен жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс-орталығының 1414 телефоны бойынша алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" өтінішпен жүгіну туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің өтінішпен жүгінуді өңдеуі (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгілер жасау, шағымды қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағым жасауы мүмкін.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача патента на изобретение" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги (далее - Стандарт) разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Министерством (далее – Услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства (далее – экспертная организация);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – Портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги: 1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – по истечении 18 (восемнадцати) месяцев. По ходатайству заявителя экспертная организация публикует сведения ранее указанного срока.
Срок продлевается:
на срок, не превышающий четырех месяцев, в случае необходимости представления услугополучателем документа, подтверждающего оплату за подачу заявки в установленном размере;
на срок, не превышающий шести месяцев, в случае необходимости представления услугополучателем заверенной копии первой заявки при испрашивании конвенционного приоритета;
на срок, не превышающий трех месяцев, в случае необходимости представления услугополучателем документа, подтверждающего оплату за проведение экспертизы по существу;
на срок, не превышающий трех месяцев, в случае необходимости представления услугополучателем исправленных или отсутствующих документов, дополнительных материалов, в том числе измененной формулы изобретения по запросу или уведомлению экспертной организации, а также уточнения по заявке, поданной с нарушением требования единства;
на срок, не превышающий шести месяцев, в случае подачи услугополучателем ходатайства о продлении срока представления ответа и дополнительных материалов на запрос экспертизы;
на срок, не превышающий двенадцати месяцев, в случае подачи услугополучателем ходатайства о восстановлении срока представления ответа и дополнительных материалов на запрос экспертизы, а также платежных документов, подтверждающих оплату за проведение экспертизы по существу;
на срок, не превышающий трех месяцев, в случае подачи услугополучателем ходатайства о восстановлении срока представления документа, подтверждающего оплату за подготовку документов к выдаче патента и государственной пошлины за выдачу патента";
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 30 (тридцать) минут.

1-Тарау. Жалпы ережелер
1. "Өнертабысқа патент беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын (бұдан әрі - Стандарт) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрлік (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және оның нәтижелерін беру:
1) Министрліктің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" Республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Сараптама ұйымы);
3) "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-Тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған, сондай-ақ порталға жүгінген кезден бастап – 18 (он сегіз) ай ішінде. Өтінім берушінің өтінішхаты негізінде сараптама ұйымы мәліметтерді мерзімінен бұрын жариялайды.
Мерзім:
көрсетілетін қызметті алушы белгіленген мөлшерде өтінім бергені үшін төлемді растайтын құжатты ұсынуы қажет болған жағдайда төрт айдан аспайтын мерзімге;
көрсетілетін қызметті алушы конвенциялық басымдық сұратқан кезде бірінші өтінім көшірмесін ұсыну қажеттілігі жағдайында алты айдан аспайтын мерзімге;
көрсетілетін қызметті алушы мәні бойынша сараптама жүргізу үшін төлемді растайтын құжатты ұсынуы қажет болған жағдайда үш айдан аспайтын мерзімге;
көрсетілетін қызметті алушы өзгертілген немесе жетіспейтін құжаттарды, қосымша материалдарды, оның ішінде сараптама ұйымының сұрауы не хабарлауы бойынша өнертабыстың өзгертілген формуласын ұсынуы қажет болған жағдайда үш айдан аспайтын мерзімге;
көрсетілетін қызметті алушы сараптаманың сұрауына жауап мерзімін ұзарту және сараптама сұрауына қосымша материалдарды ұсыну жөнінде өтініш берген кезінде алты айдан аспайтын мерзімге;
көрсетілетін қызметті алушы сараптама ұйымының сұрауына жауап және қосымша материалдарды, сондай-ақ мәні бойынша сараптама жүргізу үшін төлем құжаттарын ұсыну мерзімін қалпына келтіру туралы өтініш берген жағдайда он екі айдан аспайтын мерзімге;
көрсетілетін қызметті алушы патентті беруге арналған құжаттарды дайындау үшін төлемді растайтын құжатты және патент беру үшін мемлекеттік бажды ұсыну мерзімін қалпына келтіру жөнінде өтініш берген кезінде үш айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (он) минут;
3) қызмет көрсетудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.

5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – патент на изобретение, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего Стандарта.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная, бумажная.
При обращении через портал юридическим и физическим лицам (далее – услугополучатель) направляется уведомление в "личный кабинет" в форме электронного документа с указанием даты и места получения результата государственной услуги, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается услугополучателю на платной основе.
За прием заявок и проведение экспертизы взимается оплата, в размере, установленном в соответствии с приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 368 "Об утверждении цен на работы и услуги, реализуемые республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10045).
За выдачу патента взимается государственная пошлина в соответствии со статьей 539 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый Кодекс)", в размере 100 процентов от месячного расчетного показателя.
В случае подачи электронной заявки на получение государственной услуги через портал, оплата осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) или через банки второго уровня.
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной пошлины и услуг экспертной организации указаны в приложении 1 к настоящему Стандарту.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) экспертной организации – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
3) портала – круглосуточно (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).

5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесі – өнертабысқа патент не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесін беру нысаны – электронды, қағаз түрінде.
Портал арқылы өтініш берген кезде жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алған күнін және орнын көрсетумен электронды құжат нысанында хабарлама жіберіледі.
7. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті алушыға ақылы негізде көрсетіледі.
Өтінімдерді қабылдау мен сараптама жүргізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны іске асыратын жұмыстар және қызметтерге бағаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 368 бұйрығына сәйкес белгіленген мөлшерде төлемдер алынады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10045 болып тіркелген).
Өнертабысқа патент берілгені үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 539-бабына сәйкес айлық есептік көрсеткіштің 100 пайызы мөлшерінде мемлекеттік баж өндіріледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға электрондық өтінім портал арқылы берілген жағдайда, төлем "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы немесе екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік баж және сараптама ұйымының қызметін төлеуге қажетті банк деректемелері осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасында көрсетілген.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13-00-ден 14.30-ға дейін;
2) сараптама ұйымының - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13-00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі.
3) порталда – тәулік бойы, (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мейрам күндері өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).

9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности):
к экспертной организации:
1) заявление о выдаче патента Республики Казахстан на изобретение (далее заявление) по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
2) описание изобретения, раскрывающее его с полнотой, достаточной для осуществления специалистом в соответствующей области знаний;
3) формулу изобретения, определяющую объект изобретения и выражающую его сущность. Формула должна быть ясной, точной и основываться на описании;
4) чертежи и иные материалы, если они необходимы для понимания сущности изобретения;
5) реферат;
6) доверенность, в случае ведения делопроизводства через представителя;
7) документ, подтверждающий оплату за подачу заявки;
8) документ, подтверждающий основания для уменьшения размера оплаты (для участников и инвалидов Великой Отечественной войны, инвалидов, учащихся общеобразовательных школ, профессионально-технических училищ, среднетехнических учебных заведений, студентов высших учебных заведений – копия соответствующего документа или справка, для субъектов малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан - копия устава предприятия);
на портал:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия описания изобретения, раскрывающая его с полнотой, достаточной для осуществления специалистом в соответствующей области знаний;
3) электронная копия формулы изобретения, определяющая объект изобретения и выражающую его сущность. Формула должна быть ясной, точной и основываться на описании;
4) электронная копия чертежей и иных материалов, если они необходимы для понимания сущности изобретения;
5) электронная копия реферата;
6) электронная копия доверенности в случае ведения делопроизводства через представителя.
7) электронная копия документа, подтверждающего оплату за подачу заявки;
8) электронная копия документа, подтверждающего основания для уменьшения размера оплаты (для участников и инвалидов Великой Отечественной войны, инвалидов, учащихся общеобразовательных школ, профессионально-технических училищ, среднетехнических учебных заведений, студентов высших учебных заведений – копия соответствующего документа или справка, для субъектов малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан - копия устава предприятия);
К заявке на изобретение прилагается электронная копия документа, подтверждающего оплату подачи заявки, в том числе на проведение формальной экспертизы, в установленном размере, и документ, подтверждающий основания для уменьшения ее размера, которые могут быть представлены вместе с заявкой или в течение двух месяцев с даты поступления заявки. При условии соответствующей оплаты этот срок может быть продлен, но не более чем на два месяца.
Сведения документов, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, информации об оплате государственной пошлины через ПШЭП услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучатель дает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую Законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю (нарочно либо посредством почтовой связи) – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии экспертной организации с указанием даты и времени приема пакета документов.
В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для предоставления государственных услуг.

9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) өтініш берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
сараптама ұйымына:
1) осы стандарттың 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Републикасының өнертабысына патент беру туралы белгіленген нысандағы өтініш (бұдан әрі – Өтініш);
2) маманның тиiстi бiлiм саласында оны жүзеге асыру үшiн толық, жеткiлiктi ашып көрсететін өнертабыстың сипаттамасы;
3) өнертабыстың объектiсiн айқындайтын және оның мәнiн бiлдiретiн формуласы. Формула айқын, нақты және сипаттауға негізделуі қажет;
4) егер өнертабыстың мәнiн түсiну үшiн қажет болса, сызбалар мен өзге материалдар;
5) реферат;
6) іс жүргізу өкіл арқылы жүргізілген жағдайда берілген сенімхат;
7) өтініш беруге төлемді растайтын құжат;
8) төлемнің мөлшерін азайту негіздемесін растайтын құжат (Ұлы Отан соғысының мүгедектігі, мүгедектік туралы, білім беру ұйымында оқитындар, жалпы білім беру бастапқы оқу бағдарламасын жүзеге асырушылар, негізгі орта, жалпы орта білім, білім беру ұйымында оқитындар, кәсіби оқу бағдарламасын техникалық және кәсіби білімді жүзеге асырушылар, орта білімнен кейінгі білім, жоғарғы білім, Қазақстан Республикасының кіші және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін – кәсіпорын жарғысының көшірмесі).
Порталға:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат белгіленген нысанындағы өтініш;
2) маманның тиiстi бiлiм саласындағы оны жүзеге асыруы үшiн толық, жеткiлiктi ашып көрсететін өнертабыстың сипаттамасының электрондық көшірмесі;
3) өнертабыстың объектiсiн айқындайтын және оның мәнiн бiлдiретiн формуласының электрондық көшірмесі. Формула айқын, нақты және сипаттауға негізделуі қажет;
4) егер өнертабыстың мәнiн түсiну үшiн қажет болса сызбалар мен өзге материалдардың электрондық көшірмесі;
5) рефераттың электрондық көшірмесі;
6) іс жүргізу өкіл арқылы жүргізілген жағдайда берілген сенімхаттың электрондық көшірмесі;
7) өтініш беруге төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
8) төлемнің мөлшерін азайту негіздемесін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (Ұлы Отан соғысының мүгедектігі, мүгедектік туралы, білім беру ұйымында оқитындар, жалпы білім беру бастапқы оқу бағдарламасын жүзеге асырушылар, негізгі орта, жалпы орта білім, білім беру ұйымында оқитындар, кәсіби оқу бағдарламасын техникалық және кәсіби білімді жүзеге асырушылар, орта білімнен кейінгі білім, жоғарғы білім, Қазақстан Республикасының кіші және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін – кәсіпорын жарғысының көшірмесі).
Өнертабысқа өтінімге өтінімді, оның ішінде формальды сараптаманы жүргізуге өтінімді берудің белгілі мөлшерде төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі және оның мөлшерін азайту үшін негіздерді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі және оның мөлшерін азайту үшін негіздерді растайтын құжат қоса беріледі, олар өтініммен бірге немесе өтінім келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде ұсынылуы мүмкін. Тиісті төлем жағдайында бұл мерзім екі айдан көп емес уақытқа ұзартыла алады.
Жеке басын куәландыратын заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, құжаттардың мәліметтері ЭҮТШ арқылы мемлекеттік баждың төленгені туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті беруші "электронды үкімет" шлюзі тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылатын, Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісім береді.
Ақпараттық жүйеден алуға болатын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушылардан сұратуға жол берілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге (қолма-қол не пошта байланысы арқылы) – құжаттар топтамасының көшірмесіне қабылданған күні мен уақыты көрсетіліп, сараптама ұйымының кеңсесінде тіркелгені туралы белгі қою қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау болып табылады;
Портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебесі жолданады.

10. Основаниями для отказа в оказании данной государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан, являются:
1) если заявленное изобретение в испрашиваемом заявителем объеме правовой охраны не соответствует условиям патентоспособности изобретения;
2) если заявка относится к объектам, не охраняемым в качестве изобретений;
3) если заявитель не изменяет формулу изобретения после уведомления о том, что предложенная формула содержит признаки, отсутствующие в первоначальных материалах заявки, или, помимо объекта, охраняемого в качестве изобретения, характеризует также предложение, которое не относится к объектам, охраняемым в качестве изобретения, или в отношении которого рассмотрение не проводилось в связи с нарушением требования единства изобретения.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг:
жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего Стандарта.
Жалоба подается в письменной форме по почте, либо нарочно через канцелярию услугодателя, а также через портал.
В необходимых случаях услугополучателем к жалобе прилагаются документы, подтверждающие некачественное оказание государственной услуги услугодателем.
Подтверждением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения направляется услугополучателю посредством почтовой связи либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении жалобы).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

10. Мыналар:
1) ұсынылған өнертабыстың өтiнiш берушi сұраған құқықтық қорғау көлемiнде өнертабыстың патент қабiлеттiлiгi талаптарына сәйкес келмеуі;
2) өтiнiмнің өнертабыстар ретiнде қорғалмайтын объектiлерге қатысты болуы;
3) өтініш беруші ұсынылған формулада өтiнiштің бастапқы материалдарында болмаған белгiлерді қамтитыны немесе өнертабыс ретiнде қорғалатын объектiден басқа өнертабыс ретiнде қорғалатын объектiлерге жатпайтын ұсынысты сипаттайтыны туралы немесе оған қатысты өнертабыс бiрлiгiнің талаптары бұзылуына байланысты қарау жүргізілмегені туралы хабарланғаннан кейiн өнертабыс формуласын өзгертпеуі Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тартудың Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген негіздеме болып табылады.
3. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша
көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым
жасау тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжайға жіберіледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы не жұмыс күндері көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Қажетті жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы шағымға қызметті беруші көрсеткен сапасыз мемлекеттік қызметті көрсетуді растайтын, құжаттарға шағым қоса беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркелуі (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) шағымның қабылдануын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта байланысы арқылы жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Портал арқылы өтініш берген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс-орталығының 1414 телефоны бойынша алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің өтінішті өңдеуі (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгі жасау, шағымды қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметті көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача патента на селекционное достижение" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги (далее - Стандарт) разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Министерством (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – экспертная организация);
3) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz и официальный сайт экспертной организации www.kazpatent.kz (далее – портал)
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал, без учета сроков проведения испытаний сорта, породы на патентоспособность Государственными комиссиями Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, регистрации договора уступки или лицензионного договора – в течение 11 месяцев (одиннадцати месяцев).
Срок продлевается:
на срок, не превышающий четырех месяцев, в случае необходимости представления услогополучателем документа, подтверждающего оплату за подачу заявки в установленном размере;
на срок, не превышающий двух месяцев, в случае необходимости представления услогополучателем отсутствующих документов или откорректированных материалов;
на срок, не превышающий двух месяцев, в случае представления нового наименования селекционного достижения по результатам проверки правильности предложенного наименования Госкомиссией;
на срок, не превышающий четырех месяцев, в случае подачи услугополучателем возражения на решение об отказе в дальнейшем рассмотрении заявки;
на срок, не превышающий трех месяцев в случае восстановления пропущенного срока для оплаты за подготовку документов к выдаче патента и публикацию сведений о регистрации, а также оплаты государственной пошлины.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – патент на селекционное достижение либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренными пунктом 10 настоящего Стандарта.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – бумажная, электронная.
При обращении через портал юридическим и физическим лицам (далее – услугополучатель) направляется уведомление в "личный кабинет" в форме электронного документа с указанием даты и места получения результата государственной услуги, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Селекциялық жетістікке патент беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Министрлік (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішті қабылдау және оның нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) Министрліктің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – сараптама ұйымы);
3) "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған кезден бастап, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мемлекеттік комиссиялары сұрыптарға, тұқымдарға сынақтар өткізуінің мерзімдерін есепке алусыз порталға жүгінген кезде басқаға беру немесе лицензиялық шарттарды тіркеу кезінде - 11 ай (он бір ай) ішінде.
Мерзім:
қызмет алушының өтінімді беру үшін белгіленген мерзімде төлемді төлегенін растатайын құжатты ұсынуы қажет болған жағдайда төрт айдан аспайтын мерзімге;
қызмет алушының жетіспейтін құжаттарды немесе өзгертілген материалдарды ұсынуы қажет болған жағдайда екі айдан аспайтын мерзімге;
Мемкомиссияның ұсынылған атаудың дұрыстығын тексеруі нәтижелері бойынша селекциялық жетістіктің жаңа атауы ұсынылған жағдайда екі айдан аспайтын мерзімге;
көрсетілетін қызметті алушы өтінімді одан әрі қараудан бас тарту туралы шешімге қарсылық берген жағдайда төрт айдан аспайтын мерзімге;
көрсетілетін қызметті алушы патентті беруге құжаттарды дайындау және тіркеу туралы мәліметтерді жариялау үшін төлеудің, сондай-ақ мемлекеттік бажды төлеудің өткізіп алған мерзімін қалпына келтіру жағдайында үш айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут;
3) қызмет көрсетудің рұқсат берілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – селекциялық жетістікке патент не осы Стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны – қағаз түрінде, электрондық.
Портал арқылы жүгінген кезде заңды және жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күні және орны көрсетіле отырып, электрондық құжат нысанында хабарлама жіберіледі.

7. Государственная услуга оказывается услугополучателю на платной основе.
За прием заявок и проведение экспертизы взимается оплата, в размере, установленном в соответствии с приказом Министерства юстиции Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 368 "Об утверждении цен на работы и услуги, реализуемые республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан".
За выдачу патента взимается государственная пошлина в соответствии со статьей 539 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый Кодекс)", в размере 100 процентов от месячного расчетного показателя.
В случае подачи электронной заявки на получение государственной услуги через портал, оплата осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) или через банки второго уровня.
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной пошлины и услуг экспертной организации указаны в приложении 1 к настоящему Стандарту.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) экспертной организации – с понедельника по пятницу включительно с 09-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
3) портала – круглосуточно (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности):
к экспертной организации:
1) заявление о выдаче патента Республики Казахстан на селекционное достижение (далее - заявление) по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
2) анкету селекционного достижения;
3) доверенность в случае ведения делопроизводства через представителя;
4) документ, подтверждающий оплату в установленном размере;
5) документ, подтверждающий основания для уменьшения ее размера (для участников и инвалидов Великой Отечественной войны, инвалидов, обучающихся в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, обучающихся в организациях образования, реализующих профессиональные учебные программы технического и профессионального образования, послесреднего образования, высшего образования, субъектов малого и среднего предпринимательства);
на портал:

7. Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызмет алушыға ақылы негізде көрсетіледі.
Өтінімдерді қабылдау мен сараптама жүргізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны іске асыратын жұмыстарға және қызметтерге бағаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 368 бұйрығына сәйкес белгіленген мөлшерде ақы алынады.
Патент берілгені үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 539-бабына сәйкес, айлық есептік көрсеткіштің 100 пайызы мөлшерінде мемлекеттік баж төленеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға портал арқылы электрондық өтінім берілген жағдайда, төлемақы "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы немесе екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік баж бен сараптама ұйымының қызметін төлеу үшін қажетті банк деректемелері осы Стандартқа 1-қосымшада көрсетілген.
8. Жұмыс кестесі:
1) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13-00-ден 14.30-ға дейін;
2) Сараптама ұйымы – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13-00-ден 14.30-ға дейін;
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі.
3) портал – тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
сараптама ұйымына:
1) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша селекциялық жетістікке Қазақстан Республикасының патентін беру туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш);
2) селекциялық жетістіктің сауалнамасы;
3) іс жүргізу өкіл арқылы болған жағдайда сенімхат;
4) белгiленген мөлшердегі төлемді растайтын құжат;
5) төлемнің мөлшерін азайту негіздемесін растайтын құжат (Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, білім берудің жалпы білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқитын, техникалық және кәсіби білім, орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіби оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқитын мүгедектер, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін).
порталға:

1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия анкеты селекционного достижения;
3) электронная копия доверенности в случае ведения делопроизводства через представителя;
4) электронная копия документа, подтверждающая оплату в установленном размере, за исключением оплаты через ПШЭП;
5) электронная копия документа, подтверждающая основания для уменьшения ее размера (для участников и инвалидов Великой Отечественной войны, инвалидов, обучающихся в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, обучающихся в организациях образования, реализующих профессиональные учебные программы технического и профессионального образования, послесреднего образования, высшего образования, субъектов малого и среднего предпринимательства).
Документы, подтверждающие оплату и основания для уменьшения размера оплаты могут быть представлены вместе с заявкой или в течение двух месяцев с даты поступления заявки. При условии соответствующей оплаты этот срок может быть продлен, но не более чем на два месяца.
При непредставлении документов об оплате в установленный срок заявка признается неподанной.
Сведения документов, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, информации об оплате государственной пошлины через ПШЭП услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучатель дает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую Законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов:
услугодателю (нарочно либо посредством почтовой связи) – подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии экспертной организации с указанием даты и времени приема пакета документов.
В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для предоставления государственных услуг.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги, установленными законами Республики Казахстан являются:
1) если предварительной экспертизой установлено, что заявка не соответствует установленным требованиям, то принимается решение об отказе в ее дальнейшем рассмотрении, о чем заявитель уведомляется в месячный срок.

1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысандағы өтініш;
2) селекциялық жетістік сауалнамасының электрондық көшірмесі;
3) іс жүргізу өкіл арқылы жүргізілген жағдайда сенімхаттың электрондық көшірмесі;
4) ЭҮТШ арқылы төлемді қоспағанда белгіленген мөлшерде тиісті ақы төленгенiн растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) төлемнің мөлшерін азайту негіздемесін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, білім берудің жалпы білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқитын, техникалық және кәсіби білім, орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіби оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқитын мүгедектер, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін).
Төлемді және төлемнің мөлшерін азайту негіздемесін растайтын құжаттар өтініммен бірге немесе өтінім келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде ұсынылуы мүмкін. Тиісті төлем болған жағдайда бұл мерзім екі айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.
Белгіленген мерзімде төлем туралы құжаттар ұсынылмаған кезде өтінім берілмеген болып танылады.
Жеке басты куәландыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы құжаттардың мәліметтерін, ЭҮТШ арқылы мемлекеттік бажды төлеу туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылатын, Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге (қолма-қол не пошта байланысы арқылы) қағаз тасығыштағы өтінімді қабылдаудың растауы оның көшірмесінде құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақыты көрсетіле отырып, сараптама ұйымының кеңсесінде тіркеу туралы белгі жасау болып табылады.
Портал арқылы жүгінген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартудың Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздемелері мыналар болып табылады:
1) егер алдын ала жүргiзiлген сараптамада өтiнiмнiң белгiленген талаптарға сай келмейтiндiгi анықталса, оны әрi қарай қараудан бас тарту туралы шешім қабылданады, ол туралы өтiнiш берушi бiр айлық мерзiмде хабардар етіледі;

2) если в ходе проведения экспертизы установлено, что сорт, порода не отвечают требованиям патентоспособности, уполномоченный орган на основании заключения государственной комиссии в течение десяти рабочих дней принимает решение об отказе в выдаче патента, о чем заявителю направляется письменное уведомление в течение десяти рабочих дней.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг:
жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего Стандарта.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, а также через портал.
В необходимых случаях услугополучателем к жалобе прилагаются документы, подтверждающие некачественное оказание государственной услуги услугодателем.
Подтверждением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения направляется услугополучателю посредством почтовой связи либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении жалобы).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

2) егер сараптама жүргiзу барысында сұрыптың, тұқымның патентке қабiлеттілік талаптарына сай келмейтiндiгi анықталған жағдайда, уәкiлеттi орган мемлекеттiк комиссия қорытындысының негiзiнде он жұмыс күні ішінде патент беруден бас тарту туралы шешiм қабылдайды, бұл туралы өтiнiм берушiге он жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлама жiберіледi.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның
лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері
бойынша шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына осы Стандарттың 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша беріледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қолма-қол, сондай-ақ портал арқылы беріледі.
Қажет болған жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы шағымға көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметті сапасыз көрсеткенін растайтын құжаттарды қоса береді.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орны көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылдануын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта байланысы арқылы жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс-орталығының 1414 телефоны бойынша алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" жүгіну туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің жүгінуін өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгі жасау, шағымды қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz, раздел "Государственные услуги", на официальном сайте экспертной организации www.kazpatent.kz.".
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги посредством "личного кабинета" портала.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74 07 54, 74 09 69, 74 96 60. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: (1414), 8 800 080 7777.
Приложение 1
к стандарту государственной
услуги "Выдача патента на
селекционное достижение"
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты государственной
пошлины
Бенефициар – 6205 Управление государственных доходов по Есильскому району Департамента государственных доходов по г. Астане
КГД МФ РК
БИН - 081240013779
ИИК - KZ24070105KSN0000000
БИК – KKMFKZ2A
Банк бенефициара — ГУ "Комитет казначейства Министерства финансов РК"
КБЕ - 11
Код бюджетной классификации (КБК) – 108125
Код назначения платежа — 979 для физических лиц
Код назначения платежа — 911 для юридических лиц
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты услуг экспертной
организации
Получатель:
РГП "Национальный институт интеллектуальной собственности"
Министерства юстиции Республики Казахстан
Адрес
Республики Казахстан, 010000, г. Астана, ул. Орынбор 8, Корпус 1, Подъезд № 1, № 2
БИН:
020940003199
Наименование банка:
АО "Нурбанк"
ИИК
KZ8584905KZ006015415
БИК
NURSKZKX
КБЕ:
16
КНП:
859
Приложение 2
к стандарту государственной
услуги "Выдача патента на
селекционное достижение"
Дата поступления
(21) № регистрации
(22) Дата подачи
Приоритет
ЗАЯВЛЕНИЕ
о выдаче патента
Республики Казахстан
на селекционное достижение
"Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан
010000, г. Астана, Дом Министерств, ул. Орынбор, дом 8, подъезд № 1
Предоставляя указанные ниже документы, прошу (просим) выдать патент Республики Казахстан на селекционное достижение на имя заявителя (заявителей)
(71) Заявитель(и):
(Указывается полное имя или наименование и местожительство или местонахождение.
Данные о местожительстве авторов-заявителей приводятся в графе с кодом 97)
БИН / ИИН для резидентов
Код страны по стандарту ВОИС ST. 3 (если он установлен)
Заполняется только при испрашивании приоритета по дате более ранней, чем дата поступления заявки в РГП НИИС
Прошу (просим) установить приоритет селекционного достижения по дате:

12. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызмет ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.adilet.gov.kz интернет-ресурсының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде, сараптама ұйымының www.kazpatent.kz ресми сайтында орналастырылған.
14. Электрондық цифрлық қолтаңба болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинет" арқылы алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 74 07 54, 74 09 69, 74 96 60. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
"Селекциялық жетістікке патент беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Мемлекеттік баж төлеу үшін қажетті банк деректемелері
Бенефициар – 6205 Астана қ. бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің Есіл ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы
ҚР ҚМ МКК
БСН – 081240013779
ЖСК – KZ24070105KSN0000000
БСК – KKMFKZ 2A
Бенефициар банкі – "ҚР Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті" ММ
КБЕ-11
Бюджеттік сыныптама коды (БСК) – 108125
Төлем тағайындау коды — 979 жеке тұлғалар үшін
Төлем тағайындау коды — 911 заңды тұлғалар үшін
Сараптама ұйымы көрсететін қызметтеріне ақы төлеуге қажетті банк деректемелері
Алушы: Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
"Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК
Мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қ.,
Орынбор к-сі, 8, 1-корпус, № 1, № 2 кіреберіс
БСН: 020940003199
Банктің атауы: "Нұрбанк" АҚ
ЖСК KZ8584905KZ006015415
БСК NURSKZKX
КБЕ: 16
КНП: 859
"Селекциялық жетістікке патент беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
Түскен күні
(21) Тіркеу №
(22) Берілген күні
Басымдылығы
Селекциялық жетістікке
Қазақстан Республикасының
патентін беру туралы
ӨТІНІШ
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК
010000, Астана қ., Министрліктер үйі, Орынбор к-сі, 8-үй,
1-кіреберіс
Төмендегі құжаттарды ұсына отырып, өтініш берушінің (берушілердің) атына селекциялық жетістікке Қазақстан Республикасының патентін беруді өтінемін (өтінеміз).
(71) Өтініш беруші (лер):
(Толық аты немесе атауы және тұрғылықты жері немесе орналасқан жері көрсетіледі.
Өтініш иелері– авторлардың тұрғылықты жері туралы деректер 97) коды бар бағанда көрсетіледі)
Резиденттер үшін БСН/ЖСН
ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша
елдің коды (егер
белгілі болса)
ҰЗМИ РМК-ға өтінім келіп түскен күннен ерте күн бойынша басымдылық сұралған кезде ғана толтырылады.
Күн бойынша селекциялық жетістіктің басымдылығын белгілеуді өтінемін (өтінеміз).

подачи первой заявки в стране-участнице Международной конвенции (п. 2 ст. 7 Закона)
поступления заявки на допуск к использованию в госкомиссию (п. 2 ст. 4 Закона)
№ первой заявки или заявки на допуск к использованию
Дата испрашиваемого приоритета
Код страны подачи (ST.3 ВОИС)
Стадия рассмотрения заявки
Под каким названием зарегистрировано селекционное достижение
Я (мы) заявляю(ем), что материал, переданный с первой заявкой, представляет данный сорт (породу) и соответствует настоящей заявке.
Род, вид ____________________________________________________________________
(название на государственном или русском языке)
_____________________________________________________________________
(латинское название)
Предлагаемое наименование
Селекционный номер
Селекционное достижение выведено в стране(ах) _________________________________________
Предлагался ли сорт (порода) к продаже или продавался:
В стране подачи заявки:
- нет
- да впервые ________ под названием ____________
(дата)
В других странах: - нет - да впервые __________________________
(страна, дата)
под названием ____________________________________________________________________
Адрес для переписки (полный почтовый адрес и имя адресата)
Телефон: Мобильный тел. Факс:
(74) Патентный поверенный (полное имя, регистрационный номер) или представитель заявителя(ей) (полное имя или наименование)
Перечень прилагаемых документов
Кол-во л. в 1 экз.
Кол-во экз.
Основание для возникновения права на подачу заявки и получение патента (без представления документа):
заявитель является работодателем и соблюдены условия п. 1 ст. 5 Закона
переуступка права работодателем или его правопреемником
переуступка права автором или его правопреемником
право наследования
приложение к заявлению
анкета селекционного достижения
фотографии
негативы или цветные слайды
информация о ранее произведенной продаже
документ об оплате подачи заявки
документ, подтверждающий наличие оснований для уменьшения размера оплаты
копия первой заявки (при испрашивании конвенционного приоритета)
перевод заявки на государственный или русский язык
доверенность, удостоверяющая полномочия патентного поверенного или представителя
другой документ (указать)
(72) Автор(ы) (указываются полные Ф.И.О.)
(97) Полный почтовый адрес местожительства, включая наименование страны и ее код по стандарту ВОИС ST.3, если он установлен
Подпись(и) автора(ов) – заявителя(ей) и/или автора(ов), переуступившего(их) право на получение патента, дата
Я (мы) ____________________________________________________________________
прошу (просим) не упоминать меня (нас) как автора(ов) при публикации материалов заявки
Подпись(и) автора(ов)
Я (мы) заявляю(ем), что по имеющимся у меня (нас) сведениям информация, необходимая для рассмотрения заявки и внесенная в настоящее заявление и в приложения, является окончательной и правильной.
Я (мы) подтверждаю(ем), что образцы получены должным образом и представляют репрезентативную выборку селекционного достижения.
Подпись
подпись(и) заявителя(ей) или патентного поверенного, дата подписания (при подписании от имени юридического лица подпись руководителя скрепляется печатью)

Халықаралық конвенцияға қатысушы мемлекетке бірінші өтінімді беру (Заңның 7-б.2-т.)
мемлекеттік комиссияда пайдалануға рұқсат беруге өтінімнің түсуі (Заңның 4-б.2-т.)
Бірінші өтінімнің немесе пайдалануға рұқсат беруге өтінімнің №
Сұралатын басымдылық күні
Берілетін елдің коды (ДЗМҰ ST.3) бойынша
Өтінімді қарау сатысы
Селекциялық жетістік қандай атаумен тіркелген
Бірінші өтініммен берілген материал осы сұрыпты (тұқымды) көрсететінін және осы өтінімге сәйкес келетінін мәлімдеймін (мәлімдейміз)
Тегі, түрі _________________________________________________________
(атауы мемлекеттік тілде немесе орыс тілінде)
_________________________________________________________
(латынша атауы)
Ұсынылатын атауы
Селекциялық нөмірі
Селекциялық жетістік ____________ елде (елдерінде) өсіріліп шығарылған
Сұрып (тұқым) сатуға ұсынылды ма немесе сатылады ма:
Өтінім берілетін елде - жоқ
- иә
бірінші рет _____ ______
атауымен
(күні)
Басқа елдерде: -жоқ
- иә
бірінші рет _______________
(ел. күні)
________________________ атауымен
Хат-хабар алмасу үшін мекенжай (адресаттың толық пошталық мекенжайы және аты)
Телефон: Үялы телефон: Факс:
____________________________________________________________________
(74) Өтінім берушінің (берушілердің) патенттік сенім білдірілген өкіл (Толық аты, тіркеу нөмірі) немесе өтінім берушінің өкілі (толық аты немесе атауы)
Қоса берілетін құжаттар тізбесі
1 данадағы
бет саны.
Даналар саны
Өтінім беру және патентті алу құқығының туындау негізі (құжатты ұсынбай):
Заңның 5-б. 1-т. талаптары сақталады және өтініш беруші жұмыс беруші болып табылады
жұмыс берушінің немесе оның құқықтық мирасқорының құқықтарды беруі
автордың немесе оның құқықтық мирасқорының құқықтарды беруі
мұрагерлік құқық
(ҰЗМИ мөртаңбасына арналған орын)
өтінімге қосымша
селекциялық жетістіктер анкетасы
фотосуреттер
негативтер немесе түрлі-түсті слайдтар
бұрын жүргізілген сату туралы ақпарат
өтінім берудің төленгендігі туралы құжат
төлем мөлшерін азайту үшін негіздердің бар-жоғын растайтын құжат
бірінші өтінім көшірмесі (конвенциялық басымдылық сұралған кезде)
өтінімнің мемлекеттік немесе орыс тіліне аудармасы
патенттік сенім білдірілген өкілінің немесе өкілдің өкілеттілігін растайтын сенімхат
басқа құжат (көрсету)
72) Автор (лары)
(Толық Т.А.Ә. көрсетіледі)
(97) ДЗМҰ ST.3 стандарты
бойынша елдің атауын және оның кодын қоса алғанда, тұрғылықты жерінің толық пошталық мекенжайы, егер ол анықталса
Патентті алу құқығын қайта табыстаған автор(лар)- өтінім беруші(лер) және/немесе
автор(лар) қол(дар)ы
Өтінім материалдарын жариялаған кезде мені (бізді) _________________________________________________ автор(лар)ы ретінде көрсетпеуді сұраймын(мыз).
Автор(лар) қол(дар)ы:
Мендегі (біздегі) мәліметтер бойынша өтінімді қарау үшін қажетті және осы өтініш пен қосымшаларға енгізілген ақпарат түпкілікті және дұрыс болып табылатынын мәлімдеймін(міз).
Мен (біз) үлгілер тиісті түрде алынғанын және селекциялық жетістіктердің репрезантативтік іріктемесін білдіретінін растаймын(мыз).
Қолы
өтініш иесінің (иелерінің) немесе патенттік сенім білдірушінің қолы (қолдары), қол қойылған күн (заңды тұлға атынан қол қойылған кезде басшының қолы мөрмен бекітіледі)