О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 742 "Об утверждении Правил организации продажи проездных документов (билетов) на железнодорожном транспорте в Республике Казахстан"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 870. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2016 года № 14600.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 742 "Об утверждении Правил организации продажи проездных документов (билетов) на железнодорожном транспорте в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8853, опубликованный 28 ноября 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 325 (27599) следующие изменения:
в Правилах организации продажи проездных документов (билетов) на железнодорожном транспорте в Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 3-1 изложить в следующей редакции:
"3-1. В случае, если перевозчик оказывает пассажирскому агентству услуги по организационно-технологическому сопровождению оформления проездных документов (билетов) и относит связанные с данной услугой расходы на стоимость проезда, то перевозчик может организовать продажу проездных документов (билетов) через билетные кассы пассажирских агентств на основании заключенных безвозмездных договоров.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Пассажир при необходимости может выехать поездом, отходящим ранее того поезда, на который приобретен проездной документ (билет), при наличии в нем свободных мест. Для этого пассажиру необходимо переоформить проездной документ (билет). Переоформление проездного документа (билета) на другого пассажира не допускается.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Переоформление проездных документов (билетов) осуществляется на условиях, определенных Правилами перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа железнодорожным транспортом, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 545 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13714) (далее – Правила перевозок).";
пункт 20 исключить;
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. На проездной документ (билет) наносится следующая информация:

"Қазақстан Республикасында теміржол көлігінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2013 жылғы 23 қыркүйектегі № 742 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 870 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 27 желтоқсанда № 14600 болып тіркелді
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында теміржол көлігінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2013 жылғы 23 қыркүйектегі №742 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8853 болып тіркелген, 2013 жылғы 28 қарашада "Егемен Қазақстан" газетінде № 325 (27599) болып жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында теміржол көлігінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыру қағидаларында:
3-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Тасымалдаушы жолаушылар агенттігіне жол жүру құжаттарын (билеттерін) ресімдеу бойынша ұйымдастыру-технологиялық сүймелдеу қызметін көрсеткен жағдайда тасымалдаушы жол жүру құжаттарын (билеттердi) сатуды жасасқан ақысыз шарттар негізінде жолаушылар агенттіктерінің билет кассалары арқылы ұйымдастыра алады.".
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Қажет болған кезде жолаушы жол жүру құжаты (билеті) сатып алынған поездан бұрын (ерте) жүретін поездбен егер онда бос орын болса, жол жүре алады. Ол үшін жолаушы жол жүру құжатын (билетін) қайта ресімдеуі қажет. Жол жүру құжатын (билет) басқа бір жолаушыға қайта ресімдеуге жол берілмейді.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) қайта ресімдеу Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығымен бекітілген Жолаушыларды, багажды және жүкбагажды теміржол көлігімен тасымалдау қағидаларымен (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 13714 болып тіркелген) (бұдан әрі – Тасымалдау қағидалары) айқындалған талаптарына сай жүзеге асырылады.";
20-тармақ алынып тасталсын;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Жол жүру құжатына (билетке) мынадай ақпарат енгізіледі:

1) код дороги и условное обозначение железнодорожной администрации;
2) наименование документа;
3) номер проездного документа (билета);
4) номер поезда;
5) дата (число, месяц) и время отправления (часы, минуты) поезда;
6) тип и номер вагона, класс обслуживания;
7) стоимость билета;
8) стоимость плацкарты;
9) количество человек;
10) вид проездного документа;
11) форма оплаты;
12) наименование перевозчика, серия и номер свидетельства плательщика налога на добавленную стоимость;
13) наименование станций отправления и назначения (коды станций);
14) номер места в вагоне;
15) бизнес-идентификационный номер перевозчика;
16) защитный код;
17) номер заказа в АСУ;
18) дата оформления проездного документа (билета);
19) время оформления проездного документа (билета);
20) номер пункта продажи проездного документа (билета);
21) код государства и стоимость проезда по государствам следования (в международных поездах);
22) вид документа, удостоверяющего личность и его реквизиты, фамилия и инициалы имени, отчества (при наличии). При оформлении проезда несовершеннолетнего пассажира дополнительно указывается серия и реквизиты свидетельства о рождении, дата его рождения (число, месяц, год);
23) общая стоимость проездного документа (билета), в том числе:
тариф и сумма налога на добавленную стоимость;
сервисные услуги и сумма налога на добавленную стоимость;
24) дата и время прибытия на станцию назначения, номер поезда (трехзначный), которым прибывает пассажир.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. В проездных документах (билетах), оформленных посредством интернет-ресурсов, электронных терминалов и фискализированных билетно-кассовых комплексов, наносится следующая информация:
1) код дороги и условное обозначение железнодорожной администрации;
2) наименование документа;
3) идентификатор заказа электронного проездного документа;
4) номер поезда;
5) дата (число, месяц) и время отправления (часы, минуты) поезда;
6) тип и номер вагона, класс обслуживания;
7) стоимость билета;
8) стоимость плацкарты;
9) количество человек;
10) вид проездного документа;
11) форма оплаты;
12) наименование перевозчика и номер свидетельства плательщика налога на добавленную стоимость;
13) наименование станций отправления и назначения (коды станций);
14) номер места в вагоне;
15) бизнес-идентификационный номер перевозчика;
16) серия и номер проездного документа;
17) защитный код;
18) номер заказа в АСУ;
19) дата оформления проездного документа;
20) время оформления проездного документа;
21) номер пункта продажи проездного документа;
22) код государства и стоимость проезда по государствам следования (в международных поездах);

1) жол коды және теміржол әкімшіліктерінің шартты белгілері;
2) құжаттың атауы;
3) жол жүру құжатының (билеттің) нөмірі;
4) поезд нөмірі;
5) поездың жөнелтілу күні (күні, айы) және уақыты (сағат, минут);
6) вагон түрі және нөмірі, қызмет көрсету класы;
7) билет құны;
8) плацкарт құны;
9) адам саны;
10) жол жүру құжатының түрі;
11) төлеу нысаны;
12) тасымалдаушының атауы, қосылған құн салығын төлеуші куәлігінің нөмірі және сериясы;
13) поезд жөнелтілетін және белгіленген (тағайындалған) станциялардың коды;
14) вагондағы орынның нөмірі;
15) тасымалдаушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
16) қорғаныш коды;
17) АБЖ тапсырыс беру нөмірі;
18) жол жүру құжатын (билетін) ресімдеу күні;
19) жол жүру құжатын (билетін) ресімдеу уақыты;
20) жол жүру құжатын (билетін) сату пунктінің нөмірі;
21) мемлекет коды және жол жүретін мемлекеттер бойынша жол жүру құны (халықаралық поездарда);
22) жеке басын куәландыратын құжаттың түрі және оның деректемелері, аты-жөні, әкесінің аты, тегі (болған жағдайда). Кәмелеттік жасқа толмаған жолаушының жол жүру құжатын ресімдеу кезінде қосымша тууы туралы куәліктің сериясы, оның туған күні (күні, айы, жылы) және деректемелері көрсетіледі;
23) жол жүру құжатының (билетінің) жалпы құны, оның ішінде:
тариф және қосылған құн салығының сомасы;
сервистік қызметтер және қосылған құн салығының сомасы;
24) тағайындалған станцияға келу күні мен уақыты, жолаушы келетін поездын (үш мәнді) нөмірі.".
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Интернет ресурстары, электрондық терминалдар және фискальдандырылған билеттік-кассалық машиналар арқылы рәсімделген жол жүру құжаттарына (билеттерге) мынадай ақпарат енгізіледі:
1) теміржол әкімшілігінің шартты белгісі және жол коды;
2) құжат атауы;
3) электронды жол жүру құжатын тапсыру сәйкестендіргіші;
4) поезд нөмірі;
5) поездың жөнелтілу уақыты (сағат, минут) және күні (күні, айы);
6) вагонның типі және нөмірі, қызмет көрсету класы;
7) билет құны;
8) плацкарт құны;
9) адам саны;
10) жол жүру құжатының түрі;
11) төлеу нысаны;
12) тасымалдаушының атауы және қосылған құн салығын төлеуші куәлігінің нөмірі;
13) жөнелтілу және келу станцияның (станция коды) атауы;
14) вагондағы орынның нөмірі;
15) тасымалдаушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
16) жол жүру құжатының сериясы және нөмірі;
17) қорғаныш коды;
18) АБЖ тапсырыс беру нөмірі;
19) жол жүру құжатын ресімдеу күні;
20) жол жүру құжатын рәсімдеу уақыты;
21) жол жүру құжатын сату пунктінің нөмірі;
22) мемлекет коды және жол жүретін мемлекеттер бойынша жол жүру құны (халықаралық поездарда);

23) вид документа, удостоверяющего личность и его реквизиты, фамилия и инициалы имени, отчества (при наличии). При оформлении проезда несовершеннолетнего пассажира дополнительно указывается серия и реквизиты свидетельства о рождении, дата его рождения (число, месяц, год);
24) общая стоимость проезда, в том числе:
тариф и сумма налога на добавленную стоимость;
сервисные услуги и сумма налога на добавленную стоимость;
25) дата и время прибытия на станцию назначения, номер поезда (трехзначный), которым прибывает пассажир;
26) штрих код (2D-баркод).".
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в бумажном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет", а также в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 12 декабря 2016 года.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек

23) жеке басын куәландыратын құжаттың түрі және оның деректемелері, (болған кезде) аты-жөні, әкесінің аты, тегі. Кәмелеттік жасқа толмаған жолаушының жол жүру құжатын ресімдеу кезінде қосымша тууы туралы куәліктің сериясы, оның туған күні (күні, айы, жылы) және деректемелері көрсетіледі;
24) жол жүрудің жалпы құны, оның ішінде:
тариф және қосылған құн салығының сомасы;
сервистік қызметтер және қосылған құнның салық сомасы;
25) тағайындалған станцияға келу уақыты, жолаушы келетін поезд (үш мәнді) нөмірі;
26) штрих код (2D-баркод).".
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін қағаз және электрондық түрде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 12 желтоқсаннан бастап пайда болған қарым-қатынастарға таратылады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек