Об утверждении регламента государственной услуги "Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса"
Постановление акимата Атырауской области от 08 ноября 2016 года № 255. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 24 ноября 2016 года № 3681. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 25 декабря 2019 года № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 25.12.2019 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 27, 37 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" акимат Атырауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить регламент государственной услуги "Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Атырауской области Накпаева С.Ж.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Н. Ногаев
Приложение к постановлению акимата Атырауской областиот "8" ноября 2016 года № 255
Утвержден постановлением акимата
Атырауской области
от "8" ноября 2016 года № 255
Регламент государственной услуги "Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" (далее – государственная услуга), оказывается местным исполнительным органом Атырауской области (далее – услугодатель) – государственным учреждением "Управление сельского хозяйства Атырауской области".
ПриҰм заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется акционерным обществом "Казагромаркетинг" (далее – оператор).
2. Форма оказания государственной услуги – бумажная.
3. Результат оказания государственной услуги:
1) выписка из протокола заседания Комиссии под председательством заместителя акима Атырауской области, по вопросам субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса (далее – Комиссия);

"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентін бекіту туралы
Атырау облысы әкімдігінің 2016 жылғы 08 қарашадағы № 255 қаулысы. Атырау облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 24 қарашада № 3681 болып тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 2019 жылғы 25 желтоқсандағы № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 25.12.2019 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27, 37-баптарына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңының 16-бабының 3-тармағына сәйкес Атырау облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Атырау облысы әкімінің орынбасары С.Ж. Нақпаевқа жүктелсін.
3. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Н. Ноғаев
Атырау облысы әкімдігінің 2016 жылғы "8" қарашадағы № 255 қаулысына қосымша
Атырау облысы әкімдігінің 2016 жылғы "8" қарашадағы № 255 қаулысымен бекітілген
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті 1. Жалпы ережелер
1. "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Атырау облысының жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) - "Атырау облысы Ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесімен көрсетіледі.
Өтінішті қабылдауды және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беруді "Қазагромаркетинг" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - оператор) жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны – қағаз түрінде.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
1) агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандару шеңберінде субсидиялау мәселелері бойынша Атырау облысы әкімі орынбасарының төрағалығымен өтетін комиссия (бұдан әрі – Комиссия) отырысының хаттамасынан үзінді көшірме;

2) перечисление средств субсидий на счет гаранта/страховой организации (в случае одобрения).
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – бумажная.
4. Государственная услуга оказывается бесплатно физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
2. Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
5. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является заявление на получение субсидий по форме, согласно приложению к стандарту "Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса", утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года № 9-1/1018 "Об утверждении стандарта государственной услуги "Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №12523).
6. Содержание каждой процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность его выполнения:
1) работник канцелярии услугодателя осуществляет прием документов и передает руководителю услугодателя в течении 30 (тридцати) минут;
2) руководитель услугодателя после получения выписки из протокола заседания Комиссии с положительным решением, заключает договор с гарантом об условиях и порядке субсидирования комиссии по гарантии, либо со страховой организацией об условиях и порядке субсидирования страхования – 5 (пять) рабочих дней;
3) работник канцелярии услугодателя принимает документы от оператора и передает руководителю услугодателя в течении 30 (тридцати) минут;
4) руководитель услугодателя передает документы ответственному исполнителю финансового отдела для исполнения в течении 30 (тридцати) минут;
5) ответственный исполнитель финансового отдела - 5 (пять) рабочих дней:
осуществляет перечисление субсидий на счет страховой организации. При этом страховая сумма не может быть более 50 (пятидесяти) процентов от суммы кредита, а страховая премия не более 20 (двадцати) процентов от страховой суммы;
осуществляет перечисление субсидии на счет гаранта. При гарантировании кредита субсидируется комиссия по гарантии в размере 50 (пятидесяти) процентов, при этом максимальный объем субсидий не должен превышать 3 (трех) процентов от субсидируемой части объема гарантии.

2) кепіл берушінің/сақтандыру ұйымының есеп шотына (мақұлдаған жағдайда) субсидия қаражатын аудару.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – қағаз түрінде.
4. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметшілерінің) іс-қимылдары тәртібін сипаттау
5. Мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімді (іс-қимылды) бастауға негіз "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 23 қарашадағы № 9-1/1018 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12523 болып тіркелген) бекітілген "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидия алуға арналған өтініш болып табылады.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны, оның орындалу ұзақтығы:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады және 30 (отыз) минут ішінде қызметті берушінің басшысына береді;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы оң шешімі бар Комиссия отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені алғаннан кейін кепіл бойынша комиссияны субсидиялау шарттары мен тәртібі туралы кепіл берушімен не сақтандыруды субсидиялау шарттары мен тәртібі туралы сақтандыру ұйымымен шарт жасасады - 5 (бес) жұмыс күні;
3) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері оператордан құжаттарды қабылдайды және 30 (отыз) минут ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысына береді;
4) көрсетілетін қызмет берушінің басшысы 30 (отыз) минут ішінде құжаттарды қаржы бөлімінің жауапты орындаушысына орындауға береді;
5) қаржы бөлімінің жауапты орындаушысы – 5 (бес) жұмыс күні:
сақтандыру ұйымының шотына субсидияларды аударуды жүзеге асырады. Бұл ретте сақтандыру сомасы кредит сомасынан 50 (елу) пайыздан астам, ал сақтандыру сыйлықақысы сақтандыру сомасынан 20 (жиырма) пайыздан астам бола алмайды;
кепіл берушінің шотына субсидияларды аударуды жүзеге асырады. Кредитті кепілдендіру кезінде 50 (елу) пайыз мөлшеріндегі кепілдік бойынша комиссия субсидияланады, бұл ретте субсидияның ең жоғары көлемі кепілдік көлемінің субсидияланатын бөлігінің 3 (үш) пайызынан аспауы тиіс.

3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
7. Перечень структурных подразделений (работников) услугодателя, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги:
1) работник канцелярии услугодателя;
2) руководитель услугодателя;
3) ответственный исполнитель финансового отдела услугодателя;
8. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) с указанием длительности каждой процедуры (действия) согласно приложению 1 к настоящему Регламенту.
4. Описание порядка взаимодействия с Государственной корпорацией и (или) иными услугодателями, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги
9. Пошаговые действия и решения оператора, гаранта, кредитора и страховой организации:
1) работник канцелярии оператора принимает пакет документов и регистрирует заявление, передает их руководителю оператора – 30 (тридцать) минут;
2) руководитель оператора налагает соответствующую визу и передает пакет документов ответственному исполнителю оператора – 2 (два) часа;
3) ответственный исполнитель оператора после получения документов от руководителя оператора осуществляет следующие мероприятия:
проверяет полноту представленных документов заемщика. В случае представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным требованиям, оператор возвращает услугополучателю представленные документы с указанием конкретных недостатков для их устранения – 1 (один) рабочий день;
проверяет соответствие услугополучателя и его кредита требованиям действующего законодательства Республики Казахстан – 1 (один) рабочий день;
вырабатывает рекомендации для Комиссии – 1 (один) рабочий день;
формирует предложения, повестку дня, определяет дату, время и место проведения заседания по согласованию с председателем Комиссии – 1 (один) рабочий день;
вносит на рассмотрение Комиссии список с приложением заявлений от услугополучателей и полного пакета документов – 1 (один) рабочий день.
4) Комиссия принимает решение об одобрении/неодобрении заявок услугополучателей в виде протокола заседания Комиссии, направляет протокол ответственному исполнителю оператора – в день заседания Комиссии;
5) ответственный исполнитель оператора собирает подписи членов Комиссии и после подписания направляет услугодателю выписки из протокола заседания Комиссии – 4 (четыре) рабочих дня;

3. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметшілерінің) өзара іс-қимылы тәртібін сипаттау
7. Мемлекеттік қызметті көрсету процесіне қатысатын көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметшілерінің) тізбесі:
1) қызмет берушінің кеңсе қызметкері;
2) қызмет берушінің басшысы;
3) қызмет берушінің қаржы бөлімінің жауапты орындаушысы.
8. Әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) ұзақтығын көрсете отырып, құрылымдық бөлімшелер (қызметшілер) арасындағы рәсімдер (іс-қимылдар) реттілігінің сипаттамасы осы Регламенттің 1-қосымшасына сәйкес көрсетілген.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінде Мемлекеттік корпорация және (немесе) өзге де көрсетілетін қызметті берушілермен өзара іс-қимыл тәртібін, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібін сипаттау
9. Қадамдық әрекеттер және оператордың шешімі, кепіл беруші, кредитор және сақтандыру ұйымы:
1) оператордың кеңсе қызметкері құжаттар топтамасын қабылдайды және өтінішті тіркейді, оны оператордың басшысына береді – 30 (отыз) минут;
2) оператордың басшысы тиісті бұрыштаманы қояды және құжаттар топтамасын оператордың жауапты орындаушысына береді – 2 (екі) сағат;
3) оператордың жауапты орындаушысы көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алғаннан кейін мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
қарыз алушы ұсынған құжаттардың толықтығын тексереді. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда, оператор оларды жою үшін нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады – 1 (бір) жұмыс күні;
көрсетілетін қызметті алушының және оның кредитінің Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін тексереді – 1 (бір) жұмыс күні;
Комиссия үшін ұсынымдар әзірлейді – 1 (бір) жұмыс күні;
ұсыныстарды, күн тәртібін қалыптастырады, Комиссия төрағасының келісімі бойынша отырыстың күнін, уақыты мен өтетін орнын айқындайды– 1 (бір) жұмыс күні;
көрсетілетін қызметті алушылардың өтініштерін қоса бере отырып, тізімді және құжаттардың толық топтамасын Комиссияның қарауына енгізеді – 1 (бір) жұмыс күні.
4) Комиссия көрсетілетін қызметті алушылардың өтінімдерін мақұлдау/мақұлдамау туралы шешімді комиссия отырысының хаттамасы түрінде қабылдайды, хаттаманы оператордың жауапты орындаушысына жолдайды – Комиссия отырысы күні;
5) оператордың жауапты орындаушысы Комиссия мүшелерінің қолдарын жинайды және қол қойылғаннан кейін Комиссия отырысы хаттамасынан үзінді көшірмені жолдайды – 4 (төрт) жұмыс күні;

6) услугодатель осуществляет действия предусмотренные подпунктами 1), 2) пункта 6 настоящего Регламента;
7) подписание гарантом договора гарантирования части кредита или страховой организацией договора страхования и направление их кредитору – 5 (пять) рабочих дней;
8) подписание кредитором договора гарантирования и передача для подписания услугополучателю – 5 (пять) рабочих дней после получения договора гарантирования от гаранта;
9) кредитор подписывает договор страхования, заключает договор займа с услугополучателем и осуществляет фактическую выдачу кредита услугополучателю – 5 (пять) рабочих дней;
10) после выдачи кредита услугополучателю кредитор направляет в течении 5 (пять) рабочих дней:
страховой организации заверенные кредитором копии договора займа, платежного поручения о перечислении денег;
гаранту заверенные кредитором копии договора займа, платежного поручения о перечислении денег;
11) страховая организация в течение 2 (двух) рабочих дней направляет оператору сведения о предоставлении кредита и частичной оплаты страховой премии услугополучателю с приложением следующих документов:
заверенной страховой организацией копии договора страхования между кредитором, страховой организацией и услугополучателем;
подтверждение об оплате услугополучателем несубсидируемой части страховой премии;
заверенной кредитором копии договора займа между кредитором и услугополучателем;
заверенной кредитором копии платежного поручения о перечислении кредита на счет услугополучателя;
12) гарант в течение 5 (пяти) рабочих дней после выдачи кредита направляет оператору сведения о предоставлении кредита и частичной оплаты гарантийной комиссии услугополучателю с приложением следующих документов:
заверенной гарантом копии договора гарантирования между кредитором, гарантом и услугополучателем;
подтверждение об оплате услугополучателем несубсидируемой части комиссии по гарантии;
заверенной кредитором копии договора займа между кредитором и услугополучателем;
заверенной кредитором копии платежного поручения о перечислении кредита на счет услугополучателя;
13) ответственный исполнитель оператора рассматривает представленные гарантом/страховой организацией документы и направляет соответствующее письмо услугодателю – 3 (три) рабочих дня;
14) услугодатель осуществляет действия предусмотренные подпунктами 3)-5) пункта 6 настоящего Регламента.

6) көрсетілетін қызметті беруші осы Регламенттің 6-тармағының 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-қимылды жүзеге асырады;
7) кепіл беруші кредиттің бір бөлігін кепілдендіру шартына және сақтандыру ұйымының сақтандыру шартына қол қоюы және оны кредиторға жолдау – 5 (бес) жұмыс күні;
8) кредитордың кепілдендіру шартына қол қоюы және оны көрсетілетін қызметті алушыға қол қою үшін беру – кепіл берушіден кепілдендіру шартын алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні;
9) кредитор сақтандыру шартына қол қояды, көрсетілетін қызметті алушымен қарыз шартын жасасады және көрсетілетін қызметті алушыға кредитті нақты беруді жүзеге асырады – 5 (бес) жұмыс күні;
10) көрсетілетін қызметті алушыға кредит берілгеннен кейін кредитор 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
сақтандыру ұйымына кредитор растаған қарыз шартының, ақша аудару туралы төлем тапсырмасының көшірмелерін;
кепіл берушіге кредитор растаған қарыз шартының, ақша аудару туралы төлем тапсырмасының көшірмелерін жолдайды.
11) сақтандыру ұйымы 2 (екі) жұмыс күні ішінде операторға көрсетілетін қызметті алушыға кредит беру және оның сақтандыру сыйақысын ішінара төлеу туралы мәліметтерді мына құжаттармен:
сақтандыру ұйымы растаған кредитор, сақтандыру ұйымы және көрсетілетін қызметті алушы арасындағы сақтандыру шартының көшірмелерін;
көрсетілетін қызметті алушымен сақтандыру сыйлықақысының субсидияланбайтын бөлігін төлегені туралы растауды;
кредитор растаған кредитор мен көрсетілетін қызметті алушы арасындағы қарыз шартының көшірмелерін;
кредитор растаған көрсетілетін қызметті алушының шотына кредитті аудару туралы төлем тапсырмасының көшірмелерін қоса жолдайды.
12) кепіл беруші 5 (бес) жұмыс күні ішінде операторға көрсетілетін қызметті алушыға кредит беру және кепілдендіру комиссиясын ішінара төлеу туралы мәліметтерді мына құжаттармен:
кепіл беруші растаған кредитор, кепіл беруші және көрсетілетін қызметті алушы арасындағы кепілдендіру шартының көшірмелерін;
көрсетілетін қызметті алушының кепілдік бойынша комиссияның субсидияланбайтын бөлігін төлегені туралы растауды;
кредитор растаған кредитор мен көрсетілетін қызметті алушы арасындағы қарыз шартының көшірмелерін;
кредитор растаған көрсетілетін қызметті алушының шотына кредитті аудару туралы төлем тапсырмасының көшірмелерін қоса жолдайды.
13) оператордың жауапты орындаушысы кепіл беруші/сақтандыру ұйымымен ұсынылған құжаттарды қарайды және көрсетілетін қызметті берушіге тиісті хат жолдайды – 3 (үш) жұмыс күні;
14) көрсетілетін қызметті беруші осы Регламенттің 6-тармағының 3) -5) тармақшаларымен көзделген іс-қимылды жүзеге асырады.

10. Подробное описание последовательности процедур (действий) взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги, а также описания порядка взаимодействия с иными услугодателями отражается в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги согласно приложению 2 к настоящему регламенту.
Приложение 1 к регламенту государственной услуги "Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса"
Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) услугодателя с указанием длительности каждой процедуры (действия)
Приложение 2 к регламенту государственной услуги "Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги "Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса"
Продолжение таблицы
Продолжение таблицы

10. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметшілерінің) өзара іс-қимылдар рәсімдерінің (іс-қимылдарының) сипаттамасы, сондай-ақ өзге көрсетілетін қызмет берушілермен өзара іс-қимыл тәртібінің сипаттамасы осы регламентке 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығында көрсетіледі.
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентіне 1-қосымша
Әрбір рәсiмнің (iс-қимылдың) ұзақтығын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлiмшелері (қызметкерлері) арасындағы рәсімдер (іс–қимылдар) реттілігінің сипаттамасы
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентіне 2-қосымша
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау" мемлекеттік қызметті көрсету бизнес-процестерінің анықтамалығы
Кестенің жалғасы
Кестенің жалғасы