О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года № 315 "Об утверждении стандартов государственных услуг "Регистрация и выдача разрешения иностранцами лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", "Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан", "Регистрация приема и выхода из гражданства Республики Казахстан", "Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года № 706. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2017 года № 14908. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 265.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 30.03.2020 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года № 315 "Об утверждении стандартов государственных услуг "Регистрация и выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", "Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан", "Регистрация приема и выхода из гражданства Республики Казахстан", "Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11203, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 22 июня 2015 года), следующие изменения:
в стандарте государственной услуги "Регистрация и выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", утвержденном указанным приказом:
часть первую пункта 7 изложить в новой редакции:
"7. Государственная услуга оказывается на платной основе иностранцам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан с визой на постоянное проживание либо прибывшие из государств, заключивших с Республикой Казахстан соглашения о безвизовом порядке въезда и пребывания, а также этническим казахам независимо от категории выданной им визы. За получением государственной услуги не могут обращаться иностранцы и лица без гражданства перечисленные в статье 7 Закона Республики Казахстан "О миграции населения".";

"Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тiркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру", "Азаматтығы жоқ адамдарға куәлiктер және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдiктердің тұруына ықтиярхат беру", "Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды және одан шығуды тiркеу", "Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту" мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 315 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 10 ақпандағы № 706 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 16 наурызда № 14908 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 265 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 30.03.2020 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тiркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру", "Азаматтығы жоқ адамдарға куәлiктер және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдiктердің тұруына ықтиярхат беру", "Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды және одан шығуды тiркеу", "Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту" мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 315 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11203 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 22 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тiркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартындағы:
7-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда жазылсын;
"7. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға визамен уақытша келетін не Қазақстан Республикасымен келу мен болудың визасын тәртібі туралы келісім жасасқан мемлекеттерден келген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға, сондай-ақ этникалық қазақтарға берілген визаның санатына қарамастан, ақылы негізде көрсетіледі. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабында санамаланған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адам жүгіне алмайды.";

пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Для получения государственной услуги, услугополучатель предоставляет в органы внутренних дел по месту пребывания, следующие документы:
1) заявление-анкету о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственных услуг.
Заявление-анкета от услугополучателя не достигшего шестнадцатилетнего возраста или являющем недееспособным, подаҰтся одним из родителей или законным представителем;
2) копия и подлинник (для сверки) национального паспорта, документ лица без гражданства заявителя, срок действия, которых на день подачи заявления свыше 180 календарных дней;
при совместном обращении копии и подлинник (для сверки) свидетельства о рождении ребенка или другой документ, удостоверяющий личность ребенка, не достигшего шестнадцатилетнего возраста;
3) копия документа подтверждающего законность пребывания в Республике Казахстан;
4) письменное согласие государства его гражданства, в качестве, которого может служить листок убытия, либо другой документ, подтверждающий разрешение на выезд на постоянное жительство за рубеж (за исключением иностранцев и лиц без гражданства, которые признаны беженцами или которым предоставлено убежище в Республике Казахстан и этнических казахов из Китайской Народной Республики если иное не предусмотрено международными договорами);
5) автобиографию заполненную собственноручно;
6) документ о подтверждении своей платежеспособности согласно Правил подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2003 года № 1185, за исключением этнических казахов, бывших соотечественников, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также лиц, имеющих право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и членов их семей;
7) документ о судимости (отсутствии судимости) в государстве гражданской принадлежности и (или) постоянного проживания, выданный компетентным органом соответствующего государства;
8) нотариально удостоверенное согласие ребенка в возрасте от 10 до 16 лет на постоянное проживание в Республике Казахстан;
9) нотариально заверенный договор либо нотариально заверенное согласие с физическим или юридическим лицом о предоставлении заявителю жилища на проживание и постановку на постоянный регистрационный учет;

9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы болу орны бойынша ішкі істер органдарына мынадай құжаттар ұсынады:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты беру туралы өтініш-сауалнама.
Он алты жасқа жетпеген немесе қабілетсіз болып табылатын көрсетілет қызметті алушыдан өтініш-сауалнаманы ата-аналарының бірі немесе заңды өкілі береді.
2) өтініш берушінің және отбасы мүшелерінің ұлттық паспортының көшірмесі және түпнұсқасы, азаматтығы жоқ адамның құжаты, жарамдылық мерзімі өтініш берген күні күнтізбелік 180 күннен астам болуы тиіс;
бірлескен өтініш берген кезде баланың туу туралы куәлігі немесе он алты жасқа толмаған баланың жеке басын растайтын баланың туу туралы куәлігі немесе басқа құжаттың көшірмесі және түпнұсқасы;
3) Қазақстан Республикасында болуының заңдылығын растайтын құжаттың көшірмесі;
4) оның азаматтығы бар мемлекеттің жазбаша келісімі, ол кету парағы не шетелге тұрақты тұруға шығуға арналған рұқсатты растайтын басқа құжат ретінде жүруі мүмкін (босқындар деп танылған немесе Қазақстан Республикасында пана ұсынылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды және егер халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, Қытай Халық Республикасынан келетін этникалық қазақтарды қоспағанда);
5) өз қолымен толтырылған өмірбаян;
6) этникалық қазақтарды, Қазақстан Республикасында немесе Қазақ Кеңестiк Социалистiк Республикасында туған немесе бұрын оның азаматтығында болған адамдарды және олардың отбасы мүшелерiн қоспағанда, "Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңінде өздерінің төлем жасау қабілеттігін растау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 26 қарашадағы № 1185 қаулысына сәйкес өзінің төлем қабілеттілігін растау туралы құжат;
7) азаматтығы тиесілілігі және (немесе) тұрақты тұратын мемлекетте соттылығы (соттылығының болмауы) туралы тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген құжат;
8) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға 10-нан 16 жасқа дейінгі баланың нотариалды куәландырылған келісімі;
9) өтініш берушіге тұруға тұрғын үй ұсыну және тұрақты тіркеу есебіне қою туралы жеке және заңды тұлғамен нотариалды куәландырылған шарт не нотариалды куәландырылған келісім.

10) справку о медицинском освидетельствовании иностранца, выданной медицинским учреждением в государстве гражданской принадлежности и (или) постоянного проживания об отсутствии заболеваний, в соответствии перечня заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 664 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7274);
11) одну фотографию размером 35х45 мм;
12) документ об отсутствии или прекращении гражданства, выданный компетентным органом соответствующего государства (при обращении лиц без гражданства).
Срок действия документов, указанных в подпунктах 4), 6) 7), 9),10),12) настоящего пункта не более 180 календарных дней.
Документы, составленные на иностранном языке, подлежат переводу на государственный либо русский язык. Подлинность подписи переводчика нотариально удостоверяются.
Документы, указанные в подпунктах 4), 7) настоящего пункта, легализуются в соответствии Правилами консульской легализации, утвержденными приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 21 ноября 2000 года № 264 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1350).
Услугополучатель, до шестнадцатилетнего возраста, прибывший на территорию Республики Казахстан отдельно от родителей либо в случае, если оба родителя являются гражданами Республики Казахстан, представляет документы указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) 8), 9), 10), 11) настоящего пункта.
Услугополучатель, имеющий постоянную регистрацию на территории Республики Казахстан, оформивший выход из гражданства Республики Казахстан либо утративший гражданство Республики Казахстан, представляет, документы указанные в подпунктах 1), 2), 5), 10), 11), 12) настоящего пункта.
Услугополучатель проживающий на территории Республики Казахстан имеющие паспорта образца 1974 года, либо проживающие без документов, удостоверяющих личность, принадлежность которых к гражданству Республики Казахстан, либо к гражданству какого-либо государства не установлена органами внутренних дел, дополнительно представляют документ, подтверждающий проживания либо регистрацию на территории Республики Казахстан.
Документ, подтверждающий проживание либо регистрацию в Республике Казахстан (трудовую книжку, домовую книгу, адресную справку, свидетельство о рождении, браке, аттестаты или дипломы об образовании).
После принятия документов услугополучателю выдается талон о принятии документов на выдачу разрешения на постоянное проживание по форме, согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги с указанием даты выдачи.";

10) "Шетелдіктерде және азаматтығы жоқ адамдарда болуы олардың Қазақстан Республикасына келуіне тыйым салатын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 664 бұйрығына (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 24 қазанда № 7274 тіркелді) сәйкес шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға келуге тыйым салынатын сырқаттардың бар-жоғы туралы Қазақстан Республикасы медициналық мекемесі берген шетелдіктің медициналық куәландыру анықтамасы;
11) көлемі 35х45 мм бір фотосурет;
12) тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген басқа мемлекеттің азаматтығының болмауы және тоқтатылуы туралы құжат (азаматтығы жоқ адам өтініш берген кезде).
Осы тармақтың 4), 6), 7), 9), 10), 12) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың жарамдылық мерзімі күнтізбелік 180 күннен аспауы тиіс.
Шет тілінде жасалған құжаттар мемлекеттік не орыс тіліне аударылуы тиіс. Аудармашы қолының түпнұсқалылығы нотариалды куәландырылуы тиіс.
Осы тармақтың 4), 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттар "Консулдық заңдастыру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2000 жылғы 21 қарашадағы № 264 бұйрығына (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 4 қаңтарда № 1350 болып тіркелген) сәйкес заңдастырылуы тиіс.
Қазақстан Республикасының аумағына ата-анасынан бөлек, он алты жасқа дейін келген көрсетілетін қызметті алушы не егер ата-анасының екеуі де Қазақстан Республикасының азаматы болып табылған жағдайда осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), 8), 9), 10), 11) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Қазақстан Республикасы азаматтығынан шығуды ресімдеген Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тіркеуі бар не Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушы осы тармақтың 1), 2), 5), 10), 11), 12) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
1974 жылғы үлгідегі паспорты бар Қазақстан Республикасының аумағында тұратын не азаматтығы Қазақстан Республикасынына азаматтығына не қандай да бір мемлекеттің азаматтығына тиесілілігін ішкі істер органдары анықтамаған көрсетілетін қызметті алушы тұруын не Қазақстан Республикасының аумағында тіркелгенін растайтын қосымша құжат ұсынады.
Қазақстан Республикасында тұруын не тіркелуін растайтын құжат (еңбек кітапшасы, үй кітабы, мекенжай анықтамасы, туу, неке қию туралы куәліг немесе білімі туралы аттестат немесе диплом).
Құжаттарды қабылдағаннан кейін көрсетілетін қызметті алушыға осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беру күнін көрсете отырып, тұрақты тұруға рұқсат беруге құжаттардың қабылданғаны туралы талон беріледі.";

"10. Основания для отказа в оказании государственной услуги предусмотрены статьей 19-1 Закона РК "О государственных услугах", а также:
1) незаконно прибывшим, а также преследуемым за совершение преступлений по законодательству стран, выходцами из которых они являются;
2) освободившимся из мест лишения свободы, постоянное место жительства которых до осуждения было за пределами Республики Казахстан;
3) совершившим преступления против человечества;
4) не предоставивших подтверждения своей платежеспособности согласно Правил подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2003 года № 1185, за исключением этнических казахов, бывших соотечественников, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также лиц, имеющих право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и членов их семей;
5) неоднократно нарушавшим законодательство о правовом положении иностранцев в Республике Казахстан;
6) разжигающим межнациональную и религиозную вражду;
7) действия которых направлены на насильственное изменение конституционного строя;
8) выступающим против суверенитета и независимости Республики Казахстан, призывающим к нарушению единства и целостности ее территории;
9) имеющим неснятую или непогашенную судимость за преступление;
10) при наличии сведений у органов национальной безопасности об их причастности к экстремизму или террористической деятельности;
11) представившим подложные документы либо сообщившим о себе заведомо ложные сведения при обращении с ходатайством о разрешении на постоянное проживание в Республике Казахстан или без уважительной причины не представившим необходимые документы в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
12) выдворенным в течение пяти лет из Республики Казахстан к моменту выдачи разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
13) если это необходимо для защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц;
14) получившим разрешение на постоянное проживание и проживающим на территории Республики Казахстан менее ста восьмидесяти трех календарных дней в пределах любого последовательного двенадцатимесячного периода с даты выдачи разрешения на постоянное проживание;

"10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабында көзделген, сондай-ақ;
1) заңсыз келген, сондай-ақ қылмыс жасағаны үшiн өздерi шыққан елдердiң заңнамасы бойынша қудалауға ұшыраған;
2) сотталғанға дейiн тұрақты тұрғылықты жерi Қазақстан Республикасынан тыс болған, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған;
3) адамзатқа қарсы қылмыс жасаған;
4) этникалық қазақтарды, Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туылған немесе бұрын оның азаматы болған бұрынғы отандастарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының негізінде Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алуға құқығы бар адамдарды және олардың отбасы мүшелерін қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 26 қарашадағы № 1185 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үмiткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өздерiнiң төлем жасау қабiлеттігін растау ережесiне сәйкес өзінің төлем қабілеттілігін растауды бермеген;
5) Қазақстан Республикасының шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы заңнамасын бірнеше рет бұзған;
6) ұлтаралық және дiни араздықты өршіткен;
7) іс-әрекеттерi конституциялық құрылысты күштеп өзгертуге бағытталған;
8) Қазақстан Республикасының егемендiгi мен тәуелсiздiгiне қарсы шыққан, оның аумағының бiрлiгi мен тұтастығын бұзуға шақырған;
9) қылмысы үшін алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы бар;
10) ұлттық қауіпсіздік органдарында олардың экстремизмге немесе террористік іс-әрекетке қатыстылығы туралы мәліметтер болған кезде;
11) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу туралы қолдаухатпен өтiнiш жасаған кезде жалған құжаттарды ұсынған не өзі туралы көрінеу жалған мәлiметтер хабарлаған немесе қажеттi құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде дәлелді себепсіз ұсынбаған;
12) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсатты берген кезге дейін бес жылдың ішінде Қазақстан Республикасынан шығарып жiберiлген;
13) егер бұл Қазақстан Республикасы азаматтарының және басқа да адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау үшiн қажет болса;
14) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұруға рұқсат алған және тұрақты тұруға рұқсат берілген күннен бастап ретімен келетін кез келген он екі айлық кезең шегінде күнтізбелік бір жүз сексен үш күннен аз тұрып жатқан;

15) заключившим брак с гражданами Республики Казахстан, послуживший основанием для получения вида на жительство, в том случае, если этот брак признан недействительным вступившим в законную силу решением суда;
16) имеющим заболевания, являющиеся противопоказанием для въезда в Республику Казахстан.
17) привлеченным к административной ответственности за правонарушение в области миграции населения, налогообложения и трудового законодательства Республики Казахстан;
18) создающим угрозу интересам национальной безопасности;
19) вследствие участия лица в иностранных вооруженных конфликтах, экстремистской и (или) террористической деятельности на территории иностранного государства.";
приложение 2 стандарта государственной услуги изложить в следующей редакции, согласно приложению к настоящему приказу;
в стандарте государственной услуги "Регистрация приема и выхода из гражданства Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
при приеме в гражданство и восстановлении в гражданстве Республики Казахстан, если услугополучатель:
1) совершил преступление против человечества, предусмотренное международным правом, сознательно выступает против суверенитета и независимости Республики Казахстан;
2) призывает к нарушению единства и целостности территории Республики Казахстан;
3) осуществляет противоправную деятельность, наносящую ущерб национальной безопасности, здоровью населения Республики Казахстан;
4) разжигает межнациональную и религиозную вражду, противодействует функционированию государственного языка Республики Казахстан;
5) принадлежит к террористическим и экстремистским организациям или осуждено за террористическую деятельность;
6) находится в международном розыске, отбывает наказание по вступившему в силу приговору суда либо его действия признаны судом как особо опасный рецидив;
7) состоит в гражданстве других государств;
8) сообщил о себе ложные сведения при обращении с ходатайством о приеме в гражданство Республики Казахстан или без уважительной причины не представило необходимые документы в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
9) имеет неснятую или непогашенную судимость за совершение умышленного преступления на территории Республики Казахстан или за ее пределами, признаваемого таковым законодательством Республики Казахстан;
10) совершил правонарушение в сфере экономики в течение пяти лет до обращения с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан;

15) Қазақстан Республикасының азаматтарымен некелескен, осы некесі тұруға ықтиярхат алу үшін негіз болған, егер бұл неке заңды күшіне енген сот шешімімен жарамсыз деп танылса;
16) Қазақстан Республикасына келуге қарсы айғақ болып табылатын аурулары бар;
17) Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны, салық салу және еңбек заңнамасы саласындағы құқық бұзушылық үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған;
18) ұлттық қауіпсіздік мүдделеріне қатер төндіретін;
19) адамның шет мемлекеті аумағында шетелдік қарулы қақтығыстарға, экстремистік және (немесе) террористік әрекеттерге қатысуы салдары.";
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасы осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды және одан шығуды тiркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тарту үшін негіздер:
егер көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының азаматтығын алу және азаматтығын қалпына келтіру кезінде:
1) халықаралық құқықта көзделген адамзатқа қарсы қылмыс жасаса, Қазақстан Республикасының егемендiгi мен тәуелсiздiгiне саналы түрде қарсы шықса;
2) Қазақстан Республикасы аумағының бiрлiгi мен тұтастығын бұзуға шақырса;
3) Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгiне, халқының денсаулығына нұқсан келтiретiн құқыққа қарсы қызметті жүзеге асырса;
4) ұлтаралық және дiни араздықты қоздырса, Қазақстан Республикасы мемлекеттiк тiлiнiң қолданылуына қарсы әрекет жасаса;
5) террористiк және экстремистік ұйымдарда болса немесе террористiк әрекет үшiн сотталса;
6) халықаралық іздестіруде жүрсе, соттың күшіне енген үкімі бойынша жаза өтеп жатса не оның әрекеттерін сот ерекше қауiптi рецидив деп таныса;
7) басқа мемлекеттердiң азаматтығында тұрса;
8) Қазақстан Республикасының азаматтығын алу туралы өтініш берген кезде өзі туралы жалған мәліметтерді хабарласа немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде қажетті құжаттарды дәлелсіз себептермен ұсынбаса;
9) Қазақстан Республикасының аумағында немесе одан тыс жерлерде Қазақстан Республикасының заңнамасында қасақана деп танылатын қылмыс жасағаны үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығы болса;
10) Қазақстан Республикасының азаматтығын алу немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы арызбен өтініш бергенге дейін бес жыл ішінде экономика саласында құқық бұзушылық жасаса;

11) неоднократно в течение пяти лет до обращения с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан нарушило законодательство Республики Казахстан в области миграции населения;
12) утратило гражданство Республики Казахстан на основании подпунктов 1), 2) и 5) статьи 21 Закона "О гражданстве Республики Казахстан" в течение пяти лет до обращения с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан;
13) вследствие участия лица в иностранных вооруженных конфликтах, экстремистской и (или) террористической деятельности на территории иностранного государства.".
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде в одном экземпляре на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для размещения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Кабденов М.Т.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
__________________ Д. Абаев
26 марта 2017 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________________Т. Сулейменов
21 февраля 2017 года
Приложение
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 10 февраля 2017 года № 706
Приложение 2
к Стандарту государственной услуги
"Регистрация и выдача разрешения
иностранцам и лицам без
гражданства на постоянное жительство
в Республике Казахстан"
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ – АНКЕТА
О ВЫДАЧЕ РАЗРЕШЕНИЯ НА ПОСТОЯННОЕ ПРОЖИВАНИЕ
В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
__________________________________________________________________________
наименование органа внутренних дел (ДВД, ГУОРОВД, РГУОРОВД
Регистрационный номер ____________________________________________________
(заполняется уполномоченным должностным лицом)
Место для фотографии

11) Қазақстан Республикасының азаматтығын алу немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы арызбен өтініш бергенге дейін бес жыл ішінде бірнеше рет Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнаманы бұзса;
12) Қазақстан Республикасының азаматтығын алу немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы арызбен өтініш бергенге дейін бес жыл ішінде "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Заңның 21-бабының 1), 2) және 5) тармақшаларының негізінде Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылса;
13) адамның шет мемлекеті аумағында шетелдік қарулы қақтығыстарға, экстремистік және (немесе) террористік әрекеттерге қатысуы салдары болып табылады.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде мемлекеттік және орыс тілдерінде бір данада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне (М.Т. Қабденов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
___________ Д. Абаев
2017жылғы 26 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 21 ақпан
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министінің
2017 жылғы 10 ақпандағы
№ 706 бұйрығынына
қосымша
"Шетелдiктер мен азаматтығы
жоқ адамдарды тiркеу және
Қазақстан Республикасында
тұрақты тұруға рұқсат беру"
мемлекеттiк көрсетілетін қызмет
стандартына 2-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ТҰРАҚТЫ ТҰРУҒА РҰҚСАТ БЕРУ ТУРАЛЫ ӨТІНІШ - САУАЛНАМА
________________________________________________________________________________
(ішкі істер органының (ІІД, ҚАІІБ(б), ӨҚАІІБ(б)) атауы)
Тіркеу нөмірі ____________________________________________________________________
(уәкілетті лауазымды адам толтырады)
Фотосуреттің орны

(35 x 45 мм)
Прошу выдать разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан мне
и/или моему сыну, моей дочери, моему усыновленному ребенку/ребенку, над которым
установлена моя опека (попечительство) ребенку, находящемуся на государственном
попечении (ненужное зачеркнуть).
Временно зарегистрирован(а) в Республике Казахстан
с "___"_____20___ до "____" ______20____ по адресу_________________________________
Мотивы, побудившие обратиться с данным заявлением
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сведения о заявителе (заявителях)
1. Фамилия, имя, отчество (при наличии) ____________________________________________
________________________________________________________________________________
в случае изменения фамилии, имени, отчества (при наличии) указать прежнюю фамилию,
имя, отчество
________________________________________________________________________________
причину и дату изменения, фамилия и имя пишутся буквами русского и латинского
алфавитов
________________________________________________________________________________
в соответствии с документом, удостоверяющим личность
2. Число, месяц, год и место рождения_______________________________________________
________________________________________________________________________________
3. Гражданство (подданство) какого иностранного государства имеете в настоящее время
(имели прежде) __________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
где, когда и на каком основании приобретено, утрачено
4. Пол __________________________________________________________________________
мужской, женский
5. Документ, удостоверяющий личность _____________________________________________
________________________________________________________________________________
номер и серия документа, кем и когда выдан
6. Национальность _______________________________________________________________
указывается по желанию
7. Вероисповедание______________________________________________________________
указывается по желанию
8. Родились ли на территории Республики Казахстан и состояли в гражданстве СССР или
родились на территории Республики Казахстан (ненужное зачеркнуть)
_______________________________________________________________________________
документ, подтверждающий указанные сведения

(35 x 45 мм)
Маған және/немесе менің ұлыма, менің қызыма, менің асырап алған балама/менің
қамқорлығым (қорғаншылығым) белгіленген балаға/мемлекеттің қамқорлығындағы балаға
(қажет емесі сызылсын) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруді
сұраймын.
20__ жылғы "___" _____ бастап 20__ жылғы "___" _____ дейін ________________________
мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасында уақытша тіркелгенмін.
Осы өтінішпен жүгінуге себеп болған уәждер
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Өтініш беруші (өтініш берушілер) туралы мәліметтер
1. Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ________________________________________
________________________________________________________________________________
(тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) өзгерткен жағдайда
бұрынғы тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда),
________________________________________________________________________________
өзгерту себебі мен күнін көрсетсін, жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес тегі мен аты
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
орыс және (латын алфавиттерінің әріптерімен жазылады)
2. Туған күні, айы, жылы және жері
________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
3. Қазіргі уақытта қандай шет мемлекеттің азаматтығы (тиесілігі) бар (бұрын болды ма)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(қайда, қашан және қандай негізде алынды, айырылды)
4. Жынысы ______________________________________________________________________
(ер, әйел)
5. Жеке басын куәландыратын құжат ________________________________________________
(құжаттың нөмірі және сериясы, кім
________________________________________________________________________________
және қашан берді)
6. Ұлты _________________________________________________________________________
(қалауы бойынша көрсетіледі)
7. Діни нанымы __________________________________________________________________
(қалауы бойынша көрсетіледі)
8. Қазақстан Республикасының аумағында тудыңыз ба және КСРО азаматтығында тұрдыңыз
ба немесе Қазақстан Республикасының аумағында тудыңыз (қажет емесі сызылсын)
________________________________________________________________________________
(көрсетілген мәліметтерді растайтын құжат)

9. Обращались ли ранее с заявлением о выдаче разрешения на постоянное проживание в
Республике Казахстан
________________________________________________________________________________
если да, то когда и в какой орган, какое было принято решение
10. Семейное положение __________________________________________________________
женат (замужем), холост (незамужняя)
________________________________________________________________________________
разведен(а), номер свидетельства о браке (разводе), дата и место выдачи)
11. Члены семьи, включая несовершеннолетних детей (в том числе усыновленных,
опекаемых, находящихся на попечении):
Отношение к заявителю
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Год и месторождения
Гражданство (подданство)
Адрес место проживания, учебы
ИИН при наличии
Место, работы
12. Сведения о трудовой деятельности, включая учебу:
Дата (месяц и год)
Должность с указанием организации, работы приема, увольнения
Адрес места работы
13. Индивидуальный идентификационный номер (если имеется)
________________________________________________________________________________
номер свидетельства, дата и место выдачи, наименование органа, его выдавшего
14. Подвергались ли Вы административному наказанию (нарушившим Закон Республики
Казахстан "О правовом положении иностранцев") пределы Республики Казахстан либо
депортации в течение пяти лет, предшествовавших дню подачи заявления
________________________________________________________________________________
если да, то сколько раз и когда
15. Были ли Вы осуждены вступившим в законную силу приговором суда за совершение
тяжкого или особо тяжкого уголовного проступка либо уголовного проступка, рецидив
которого признан опасным ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
если да, то сколько раз и когда
16. Имеете ли непогашенную или неснятую судимость за совершение уголовного проступка
на территории Республики Казахстан либо за ее пределами _____________________________
________________________________________________________________________________
если да, то сколько раз и когда
_______________________________________________________________________________
17. Привлекались ли к административной ответственности за нарушение законодательства
Республики Казахстан в части обеспечения режима пребывания (проживания) иностранцев в
Республики Казахстан ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
если да, то сколько раз и когда

9. Бұрын Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтінішпен
жүгіндіңіз ба ____________________________________________________________________
егер иә болса, онда қандай органға және қашан, қандай шешім қабылданды
10. Отбасы жағдайы ______________________________________________________________
(үйленген (тұрмыста), бойдақ (тұрмысқа шықпаған),
________________________________________________________________________________
ажырасқан, неке қию (бұзу) туралы куәлік, берілген күні және орны)
11. Кәмелеттік жасқа толмаған (оның ішінде асырап алынған, қамқорындағы,
қарамағындағы) балаларын қоса алғанда:
Өтініш берушіге қатысы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған жылы және жері
Азаматтығы (тиесілігі)
Тұратын, оқитын жерінің мекенжайы
ЖСН ол болған жағдайда
Жұмыс орны
12. Оқуын қоса алғанда, еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Күні (айы және жылы)
Мекемені көрсете отырып лауазымы, жұмысқа қабылдануы, жұмыстан шығуы
Жұмыс орнының мекенжайы
13. Жеке сәйкестендіру нөмірі (егер бар болса ________________________________________
________________________________________________________________________________
(куәлік нөмірі, берген күні мен орны, берген органның атауы)
14. Сіз Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкімшілік елден шығаруға не болмаса
өтініш берудің алдында бес жыл ішінде елден қууға ұшырадыңыз ба ("Шетелдіктердің
құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын бұзғандарға)
________________________________________________________________________________
егер ұшырасаңыз, неше рет және қашан
15. Сіз ауыр немесе аса ауыр қылмыстық әрекет не болмаса қауіпті деп танылған қылмысты
қайта жасағаныңыз үшін заңды күшіне енген сот үкімімен сотталдыңыз ба
________________________________________________________________________________
егер сотталсаңыз, неше рет және қашан)
16. Қазақстан Республикасының аумағында не болмаса одан тыс жерлерде ауыр немесе аса
ауыр қылмыстық әрекет жасағаныңыз үшін өтелмеген немесе алынбаған соттылығыңыз бар ма
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
егер болса, неше рет және қашан
17. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болу (тұру) режимін қамтамасыз ету
бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаныңыз үшін әкімшілік
жауапкершілікке тартылдыңыз ба___________________________________________________
егер тартылсаңыз, неше рет және қашан
________________________________________________________________________________

18. Имеются ли у Вас следующие заболевания: наркомания; психические расстройства
(заболевания); туберкулез; лепра (болезнь Гансена); инфекции, передаваемые
преимущественно половым путем (ИППП) сифилис, венерическая лимфогранулема
(донованоз), шанкроид; острые инфекционные заболевания (кроме острых респираторных
вирусных инфекций и гриппа) _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
если да, то каким именно
19. Сведения о ребенке, который вписывается при получении разрешения об оставлении на
постоянное жительство в Республике Казахстан родителя/получающего самостоятельно
разрешение (фамилия, имя, отчество (при наличии), дата и место рождения, гражданство)
_______________________________________________________________________________
Сведения о другом родителе указанных детей (фамилия, имя, отчество (при наличии), дата
рождения, гражданство, место жительства) __________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
20. Адрес места временного проживания, телефон
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Вместе с заявлением представляю следующие документы:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Я предупрежден(а), что в выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике
Казахстан мне может быть отказано либо выданный вид на жительство может быть
аннулирован в случаях, предусмотренных статьей 49 Закона Республики Казахстан
"О миграции населения". Подлинность представленных документов и достоверность
изложенных сведений подтверждаю.
"__"_______________________20___г. ________________________________
(дата подачи заявления)                         (подпись заявителя)
Заявление принято к рассмотрению "__" ____________ 20___ г.
Правильность заполнения заявления и наличие необходимых документов проверил,
заявление подписано в моем присутствии, подлинность подписи заявителя подтверждаю
________________________________________________________________________________
специальное звание (если имеется),
________________________________________________________________________________
должность, фамилия, инициалы уполномоченного должностного лица, принявшего
документы ______________________________________________________________________
(подпись должностного лица)
Заявление заполняется от руки или с использованием технических средств (пишущих
машинок, компьютеров), без сокращений, аббревиатур, исправлений и прочерков.
Ответы на вопросы исчерпывающие. Текст, выполненный от руки, должен быть разборчивым.
Проставляется штамп печать подразделения миграционной полиции, принявшего
заявление.
Если заявитель является предпринимателем без образования юридического лица, то
указываются номер свидетельства о регистрации, наименование регистрирующего органа и
место выдачи.
Если заявителю назначена пенсия, указывается вид пенсии, номер пенсионного
удостоверения (свидетельства), кем и когда оно выдано.

18. Сізде мынадай сырқаттар болды ма: нашақорлық, психикалық ауытқулар (сырқат);
туберкулез; лепра (Гансеннің сырқаты); жыныс жолдарымен арқылы берілетін инфекциялар
(ЖЖБИ) – мерез, мерез лимфогранулемасы (донованоз), шанкроид; жіті инфекциялық
аурулар (жіті респираторлық вирустық инфекциясы (тыныс органдарының жіті вирустық
инфекциясынан) және грипптан басқа).___________________________
егер иә, онда қандай түрімен
19. Ата-анасы Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қалдыру туралы рұқсат алған
кезде жазылатын/дербес рұқсат алатын бала туралы мәлімет (тегі, аты, әкесінің аты, туған
күні мен жері, азаматтығы)
________________________________________________________________________________
Көрсетілген балалардың басқа ата-анасы туралы мәлімет (тегі, аты, әкесінің аты, туған күні,
азаматтығы, тұрғылықты жері)
________________________________________________________________________________
20. Уақытша тұратын жерінің мекенжайы, телефоны __________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Өтінішпен бірге мынадай құжаттар ұсынамын:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Маған Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға "Халықтың көші-қоны туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабымен көзделген жағдайларда рұқсат беруден бас
тартылуы не болмаса берілген тұруға ықтиярхаттың күші жойылуы мүмкін екені туралы
ескертілді. Ұсынылған құжаттардың тұпнұсқалығын және жазылған мәліметтердің
шынайылығын растаймын.
20__ жылғы "___" _________________________.
_______________________ ________________________________________________________
(өтініш берілген күні)      (өтініш берушінің қолы, лауазымды адам болған кезде қойылады)
20__ жылғы "___" ________________ _________ өтініш қарауға қабылданды.
Өтініштің толтырылғанының дұрыстығын және қажетті құжаттардың бар-жоғын тексердім,
өтінішке мен болған кезде қол қойылды, өтініш берушінің қолының түпнұсқалығын
растаймын ______________________________________________________________________
арнаулы атағы (егер бар болса),
________________________________________________________________________________
құжатты қабылдаған уәкілетті лауазымды адамның лауазымы, тегі, аты-жөні)
________________________________________________________________________________
(лауазымды адамның қолы)
Өтініш қысқартуларсыз, аббревиатураларсыз, түзетулерсіз және шимайсыз қолмен
немесе техникалық құралдарды (жазу машинкалары, компьютерлер) пайдалана отырып
толтырылады.
Сұрақтарға жауап жан-жақты болуы тиіс. Қолмен орындалған мәтін түсінікті болуы тиіс.
Өтінішті қабылдаған көші-қон полициясы бөлінісінің мөртабаны қойылады.
Егер өтініш беруші заңды тұлғаның білімінсіз кәсіпкер болып табылса, онда тіркеу
туралы туралы куәліктің нөмірі, тіркеген органның атауы және берілген орны көрсетіледі.
Егер өтініш берушіге зейнетақы тағайындалса, зейнетақы түрі, зейнетақы куәлігінің
нөмірі, оны кім және қашан бергені көрсетіледі.