Об утверждении Типовых программ повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 апреля 2017 года № 165. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2017 года № 15167. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2023 года № 24.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 16.02.2023 № 24 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 37 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые программы повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) доведение настоящего приказа до сведения научных организаций и организаций образования в области здравоохранения;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаевой Л. М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_________ Е. Сагадиев
27 апреля 2017 года
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 14 апреля 2017 года № 165
Типовые программы повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров

Медициналық және фармацевтік кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 14 сәуірдегі № 165 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 мамырда № 15167 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 16 ақпандағы № 24 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.02.2023 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Медициналық және фармацевтік кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлаудың үлгілік бағдарламалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар мен білім беру ұйымдарына жеткізіуді;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л. М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_____________ Е. Сағадиев
2017 жылғы 27 сәуір
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 14 сәуірдегі
№ 165 бұйрығымен бекітілген
Медицина және фармацевтика кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые программы повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров (далее – Типовая программа) определяют содержание, объем дисциплин обязательных компонентов по специальностям и итоговый уровень подготовки кадров.
2. Целью Типовой программы является содействие достижению качества дополнительного медицинского и фармацевтического образования за счет регламентации и унификации требований к организации учебного процесса на циклах повышения квалификации и переподготовки кадров.
3. В настоящих Типовых программах применяются следующие термины и определения:
1) образовательная программа – единый комплекс основных характеристик образования, включающий цели, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения;
2) переподготовка кадров – форма дополнительного образования, позволяющая освоить соответственно другую медицинскую или фармацевтическую специальность;
3) повышение квалификации кадров – форма дополнительного образования, позволяющая поддерживать, расширять, углублять и совершенствовать ранее приобретенные профессиональные знания, умения и навыки;
4) специальность – комплекс приобретенных, путем целенаправленной подготовки и опыта работы знаний, умений и навыков, необходимых для определенного вида деятельности, подтверждаемый соответствующими документами об образовании;
5) дополнительное образование по медицинским и фармацевтическим специальностям (далее – дополнительное образование) – процесс обучения, осуществляемый с целью удовлетворения образовательных потребностей кадров, реализуемый в форме повышения квалификации и переподготовки;
6) программа дисциплины (силлабус) – учебная программа для слушателя, включающая в себя описание изучаемой дисциплины, цели, задачи, краткое ее содержание, темы и продолжительность каждого занятия (аудиторного и внеаудиторного), требования преподавателя, критерии и правила оценки и список литературы, утверждаемая организацией, реализующий дополнительное образование;
7) слушатель – лицо, зачисленное на обучение в организацию, реализующую программы дополнительного образования;
8) сертификационный цикл – цикл повышения квалификации для слушателей с высшим и средним (техническим и профессиональным) медицинским образованием, претендующих на присвоение квалификационной категории;
9) симуляционные технологии – современные технологии обучения и оценки навыков кадров, включающие выработку автоматически повторяемых действий, оперативное принятие адекватных решений, основанные на моделировании клинических и иных ситуаций, в том числе неотложных ситуаций, максимально приближенных к реальным ситуациям.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медицина және фармацевтика кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламалары (бұдан әрі – Үлгілік бағдарлама) мамандықтар бойынша міндетті компонентіндегі пәннің мазмұнын, көлемін және кадрларды даярлаудың қорытынды деңгейін анықтайды.
2. Кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау циклдерінде оқу үдерісін ұйымдастыруға қойылатын талаптарды реттеу және біріздендіру есебінен қосымша медициналық және фармацевтикалық білім беру сапасына қол жеткізуге ықпал ету Үлгілік бағдарламаның мақсаты болып табылады.
3. Осы Үлгілік бағдарламаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) білім беру бағдарламасы – оқытудың мақсатын, нәтижелері мен мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды және оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешені;
2) кадрларды қайта даярлау – тиісінше басқа медицина немесе фармацевтика мамандығын меңгеруге мүмкіндік беретін қосымша білім беру нысаны;
3) кадрлардың біліктілігін арттыру – бұрын алынған кәсіби білімін, іскерлігін және дағдыларын қолдауға, кеңейтуге, тереңдетуге және жетілдіруге мүмкіндік беретін медицина және фармацевтика мамандықтары бойынша қосымша білім беру нысаны;
4) мамандық - білім туралы тиісті құжатпен расталған белгілі бір қызмет түрін анықтау үшін қажетті мақсатты бағытталған даярлығы және жұмыс тәжірибесі, білімі, іскерлігі мен дағды жолымен алынған кешен;
5) медицина және фармацевтика мамандықтары бойынша қосымша білім беру (бұдан әрі – қосымша білім беру) – біліктілікті арттыру және қайта даярлау нысанында іске асырылатын, кадрлардың білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатымен жүзеге асырылатын оқыту процесі;
6) пәннің бағдарламасы (силлабус) – қосымша білім беруді іске асыратын ұйым бекіткен оқытылатын пәннің сипаттамасы, мақсаты, міндеттері, қысқаша мазмұны, әрбір сабақтың (аудиториялық және аудиториядан тыс) тақырыбы мен ұзақтығы, оқытушының талаптары, бағалау өлшемдері мен қағидалары және әдебиеттер тізімі қамтылған тыңдаушыларға арналған оқу бағдарламасы;
7) тыңдаушы – қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымда оқуға тіркелген маман;
8) сертификатты цикл – біліктілік санатын алуға үміттенген жоғары және орта (техникалық және кәсіптік) медициналық білімі бар тыңдаушыларға арналған біліктілікті арттыру циклі;
9) симуляциялық технологиялар – нақты, соның ішінде шұғыл жағдайларға барынша жақындатылған, клиникалық және басқа жағдайларды модельдеуге негізделген, нақты шешімдерді жедел түрде қабылдауды, қайталанатын жағдайларды өңдеуді қамтитын кадрлардың дағдысын бағалау және оқытудың заманауи технологиялары.

4. Повышение квалификации и переподготовка медицинских и фармацевтических кадров осуществляется по специальностям, согласно Номенклатуре медицинских и фармацевтических специальностей, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 774 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5885).
5. Перечень и содержание базовых дисциплин обязательного компонента определены согласно приложению 1 к настоящей Типовой программе.
Глава 2. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).
7. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)" согласно приложению 2 к настоящей Типовой программе.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)" являются:
"Инновационные технологии в терапии внутренних болезней";
"Профилактика заболеваний и формирования здорового образа жизни";
"Неотложная терапия внутренних болезней на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Диагностика и особенности течения и лечения заболеваний подросткового возраста";
"Амбулаторно-поликлиническая терапия";
"Вопросы доказательной медицины в терапии";
"Вопросы лечебного питания заболеваний внутренних органов";
"Современные подходы диагностики и лечения в терапии до- и госпитальном этапах";
"Пограничные состояния терапевтических соматических и хирургических заболеваний";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в терапии";
"Диагностика, лечение и тактика ведения при пограничных психических заболеваниях, в том числе соматоформных расстройствах".

4. Медицина және фармацевтика кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлау (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5885 тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 774 бұйрығымен бекітілген Медицина және фармацевтика мамандықтарының номенклатурасына сәйкес мамандықтар бойынша жүзеге асырылады.
5. Негізгі пәндердің міндетті компоненттерінің тізбесі мен мазмұны осы Үлгілік бағдарламаларға 1-қосымшаға сәйкес анықталған.
2-тарау. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттырудың және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
7. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Ішкі аурулар терапиясындағы инновациялық технологиялар";
"Салауатты өмір салтын ұстану мен аурулардың алдын алу";
"Ауруханаға дейінгі және ауруханалық кезеңде ішкі аурулардың шұғыл терапиясы";
"Жасөспірім ауруларының диагностикасы, ағымы мен емдеу ерекшеліктері";
"Амбулаториялық-емханалық терапия";
"Терапиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Ішкі ағзалар ауруларын емдік тамақтану арқылы емдеу мәселелері";
"Ауруханаға дейінгі және ауруханалық кезеңдегі терапиядағы диагностикалау мен емдеудің қазіргі заманғы әдістері";
"Терапиялық соматикалық және хирургиялық аурулардың шекаралық жағдайлары";
"Терапиядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Шекаралық психикалық ауруларды диагностикалау, емдеу және жүргізу тактикасы, сонымен қатар самотоформдық бұзылулар кезінде".

Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Общая врачебная практика (семейная медицина)
9. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой составляет – 864/16 часов (недель), для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", ранее прошедших обучение в интернатуре, резидентуре (клинической ординатуре), на курсах переподготовки по специальностям "Терапия (терапия подростковая, диетология)" и "Педиатрия" – 432/8 часа (недель).
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Общая врачебная практика (семейная медицина)" согласно приложению 3 к настоящей Типовой программе.
11. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Общая врачебная практика (семейная медицина)" являются:
"Инновационные технологии в общей врачебной практике";
"Вопросы доказательной медицины в общей врачебной практике";
"Актуальные вопросы педиатрии в общей врачебной практике";
"Актуальные вопросы терапии в общей врачебной практике";
"Хирургические болезни в общей врачебной практике";
"Актуальные вопросы фтизиатрии в общей врачебной практике";
"Профилактика заболеваний и формирование здорового образа жизни в общей врачебной практике";
"Актуальные вопросы акушерства и гинекологии в общей врачебной практике";
"Вопросы неврологии, психиатрии и наркологии в общей врачебной практике";
"Диагностика и оказание экстренной помощи оториноларингологическим, офтальмологическим больным в общей врачебной практике";
"Динамическое наблюдение за больными в условиях врачебных амбулаторий";
"Интерпретация лабораторных методов исследования";
"Инструментальные методы диагностики в общей врачебной практике";
"Экстрагенитальная патология при беременности";
"Практический курс по технике выполнения врачебных манипуляций";
"Актуальные вопросы амбулаторно-поликлинической помощи населению";
"Диагностика, профилактика и лечения пациентов с пограничными психическими расстройствами легкой и средней степени тяжести".

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. "Жалпы дәрігерлік практика (отбасы медицинасы)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
9. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), бұдан бұрын интернатура және резидентураны (клиникалық ординатура) оқыған, "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" және "Педиатрия" мамандықтары бойынша қайта даярлау курстарынан өткен "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі бар мамандарға арналған қайта даярлау циклдерінде - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 3-қосымшаға сәйкес "Жалпы дәрігерлік практика (отбасы медицинасы)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
11. "Жалпы дәрігерлік практика (отбасы медицинасы)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Жалпы дәрігерлік практикадағы инновациялық технологиялар";
"Жалпы дәрігерлік практикадағы дәлелді медицина мәселелері";
"Жалпы дәрігерлік практикадағы педиатрияның өзекті мәселелері";
"Жалпы дәрігерлік практикадағы терапияның өзекті мәселелері";
"Жалпы дәрігерлік практикадағы хирургиялық аурулар";
"Жалпы дәрігерлік практикадағы фтизиатрияның өзекті мәселелері";
"Жалпы дәрігерлік практикадағы салауатты өмір салтын ұстану мен аурулардың алдын алу";
"Жалпы дәрігерлік практикадағы акушерия мен гинекологияның өзекті мәселелері";
"Жалпы дәрігерлік практикадағы неврология, психиатрия және наркология мәселелері";
"Жалпы дәрігерлік практикада оториноларингологиялық, офтальмологиялық науқастарға диагностика жасау және шұғыл көмек көрсету";
"Дәрігерлік амбулатория жағдайында науқастарға динамикалық бақылау жасау";
"Зерттеудің зертханалық әдістерін түсіндіру";
"Жалпы дәрігерлік практикада диагностика жасаудың аспаптық әдістері";
"Жүктілік кезіндегі экстрагенитальді патология";
"Дәрігерлік манипуляцияларды орындау техникасы бойынша практикалық курс";
"Халыққа амбулаториялық-емханалық көмек көрсетудің өзекті мәселелері";
"Жеңіл және орташа ауыртпалық деңгейіндегі шекаралық психикалық бұзылулары бар пациенттердің диагностикасы, профилактикасы және емі".

Глава 4. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)
Сноска. Глава 4 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
12. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по детской кардиологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
13. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)" согласно приложению 4 к настоящей Типовой программе.
14. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)" являются:
"Инновационные технологии в кардиологии";
"Неотложная кардиология на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Актуальные вопросы интервенционной кардиологии";
"Актуальные вопросы детской кардиологии на амбулаторном и стационарном этапах";
"Превентивная кардиология";
"Амбулаторное ведение больных с сердечно-сосудистой патологией";
"Внутрисердечное электрофизиологическое исследование и радиочастотная аблация тахикардии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в кардиологии (взрослой)";
"Клиническая аритмология";
"Диагностика и тактика ведения пациентов с сердечно-сосудистыми заболеваниями";
"Реанимация и интенсивная терапия в кардиологии (практический курс с использованием симуляционных платформ)";
"Пограничные психические расстройства в кардиологической практике".
Глава 4-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)

4-тарау. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 4-тарау жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалар кардиологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
13. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 4-қосымшаға сәйкес "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
14. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Кардиологиядағы инновациялық технологиялар";
"Ауруханаға дейінгі және ауруханалық кезеңде шұғыл кардиология";
"Интервенциялық кардиологияның өзекті мәселелері";
"Амбулаториялық және стационарлық кезеңдегі балалар кардиологиясының өзекті мәселелері";
"Превентивті кардиология";
"Жүрек- қан тамыр патологиясы бар науқастарды амбулаторлық қарау";
"Жүрекішілік электрофизиологиялық зерттеу және тахикардияның радиожиілікті аблациясы";
"Кардиологиядағы (ересектер) диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Клиникалық аритмология";
"Балалар жасындағы аритмология";
"Жүрек қантамырлар аурулары бар науқастарды жүргізу тәсілі мен диагностикасы";
"Кардиологиядағы реанимация және қарқынды терапия (симуляциялық платформаларды пайдаланумен болатын практикалық курс)";
"Кардиология практикасындағы шекаралық психикалық бұзылулар".
4-1-тарау. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы"

Сноска. Типовая программа дополнена главой 4-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
14-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой кардиологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
14-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)" согласно приложению 4-1 к настоящей Типовой программе.
14-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)" являются:
"Инновационные технологии в кардиологии";
"Неотложная кардиология на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Актуальные вопросы интервенционной кардиологии";
"Актуальные вопросы детской кардиологии на амбулаторном и стационарном этапах";
"Превентивная кардиология";
"Амбулаторное ведение больных с сердечно-сосудистой патологией";
"Внутрисердечное электрофизиологическое исследование и радиочастотная аблация тахикардии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в кардиологии (детской)";
"Клиническая аритмология";
"Аритмология детского возраста";
"Диагностика и тактика ведения пациентов с сердечно-сосудистыми заболеваниями";
"Реанимация и интенсивная терапия в кардиологии (практический курс с использованием симуляционных платформ)";
"Пограничные психические расстройства в кардиологической практике".
Глава 5. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Ревматология (взрослая)
Сноска. Глава 5 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Үлгілік бағдарлама 4-1-тараумен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектер кардиологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
14-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 4-1-қосымшаға сәйкес "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
14-3. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Кардиологиядағы инновациялық технологиялар";
"Ауруханаға дейінгі және ауруханалық кезеңде шұғыл кардиология";
"Интервенциялық кардиологияның өзекті мәселелері";
"Амбулаториялық және стационарлық кезеңдегі балалар кардиологиясының өзекті мәселелері";
"Превентивті кардиология";
"Жүрек- қан тамыр патологиясы бар науқастарды амбулаторлық қарау";
"Жүрекішілік электрофизиологиялық зерттеу және тахикардияның радиожиілікті аблациясы";
"Кардиологиядағы (балалар) диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Клиникалық аритмология";
"Балалар жасындағы аритмология";
"Жүрек қантамырлар аурулары бар науқастарды жүргізу тәсілі мен диагностикасы";
"Кардиологиядағы реанимация және қарқынды терапия (симуляциялық платформаларды пайдаланумен болатын практикалық курс)";
"Кардиология практикасындағы шекаралық психикалық бұзылулар".
5-тарау. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 5-тарау жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

15. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по детской ревматологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
16. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Ревматология (взрослая)" согласно приложению 5 к настоящей Типовой программе.
17. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Ревматология (взрослая)" являются:
"Инновационные технологии в ревматологии";
"Дегенеративные и метаболические заболевания опорно-двигательного аппарата";
"Cовременный алгоритм ведения больных серонегативными спондилоартропатиями, спондилитами";
"Актуальные вопросы диагностики и лечения больных системными заболеваниями соединительной ткани и системными васкулитами";
"Остеоартроз. Комплексный подход к терапии остеоартроза";
"Заболевания околосуставных мягких тканей. Диагностические и лечебные внутри- и околосуставные манипуляции";
"Острая ревматическая лихорадка. Хроническая ревматическая болезнь сердца, приобретенные пороки сердца (консервативное и хирургическое лечение)";
"Экстрагенитальная патология у беременных (аутоиммунные заболевания)".
Глава 5-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Ревматология (детская)
Сноска. Типовая программа дополнена главой 5-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
17-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой ревматологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
17-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Ревматология (детская)" согласно приложению 5-1 к настоящей Типовой программе.

15. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалар ревматологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
16. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 5-қосымшаға сәйкес "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
17. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру және қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Ревматологиядағы, соның ішінде балалар жасындағы ревматологиядағы инновациялық технологиялар";
"Тірек-қимыл аппаратының дегенеративтік және метаболикалық аурулары";
"Серонегативті спондилоартропатиялармен, спондилиттермен науқастарды емдеудің қазіргі заманғы алгоритмі";
"Дәнекер тіннің жүйелі ауруларымен және жүйелі васкулиттермен науқастарды диагностикалау мен емдеудің өзекті мәселелері";
"Остеоартроз. Остеоартроз терапиясының кешенді тәсілі";
"Буын маңының жұмсақ тіндерінің аурулары. Диагностикалық және емдік буынішілік және буын маңы манипуляциялары";
"Жіті ревматизмдік безгек. Жүректің созылмалы ревматизмдік ауруы, жүре пайда болған жүрек ақаулары (консервативтік және хирургиялық емдеу)";
"Жүкті әйелдердің экстрагенитальді патологиясы (аутоиммунды аурулар) ".
5-1-тарау. "Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы"
Ескерту. Үлгілік бағдарлама 5-1-тараумен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектер ревматологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
17-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 5-1-қосымшаға сәйкес "Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.

17-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Ревматология (детская)" являются:
"Инновационные технологии в ревматологии детского возраста";
"Дегенеративные и метаболические заболевания опорно-двигательного аппарата";
"Cовременный алгоритм ведения больных серонегативными спондилоартропатиями, спондилитами";
"Актуальные вопросы диагностики и лечения больных системными заболеваниями соединительной ткани и системными васкулитами";
"Остеоартроз. Комплексный подход к терапии остеоартроза";
"Заболевания околосуставных мягких тканей. Диагностические и лечебные внутри- и околосуставные манипуляции";
"Острая ревматическая лихорадка. Хроническая ревматическая болезнь сердца, приобретенные пороки сердца (консервативное и хирургическое лечение)";
"Экстрагенитальная патология у беременных (аутоиммунные заболевания)".
Глава 6. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)"
18. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия" "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой аллергологии и иммунологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю, при наличии переподготовки по детской аллергологии и иммунологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
19. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)" согласно приложению 6 к настоящей Типовой программе.
20. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)" являются:
"Современные методы терапии в аллергологии и иммунологии";
"Аллергические заболевания профессионального генеза";
"Неотложная помощь в аллергологии и иммунологии, в том числе детского возраста, на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Нутрициология в аллергологии и иммунологии, в том числе детского возраста";
"Инновационные технологии диагностики и терапии в аллергологии и иммунологии";
"Инструментальные методы исследования в аллергологии и иммунологии";
"Лабораторные методы исследования в аллергологии и иммунологии".

17-3. "Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру және қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Ревматологиядағы, соның ішінде балалар жасындағы ревматологиядағы инновациялық технологиялар";
"Тірек-қимыл аппаратының дегенеративтік және метаболикалық аурулары";
"Серонегативті спондилоартропатиялармен, спондилиттермен науқастарды емдеудің қазіргі заманғы алгоритмі";
"Дәнекер тіннің жүйелі ауруларымен және жүйелі васкулиттермен науқастарды диагностикалау мен емдеудің өзекті мәселелері";
"Остеоартроз. Остеоартроз терапиясының кешенді тәсілі";
"Буын маңының жұмсақ тіндерінің аурулары. Диагностикалық және емдік буынішілік және буын маңы манипуляциялары";
"Жіті ревматизмдік безгек. Жүректің созылмалы ревматизмдік ауруы, жүре пайда болған жүрек ақаулары (консервативтік және хирургиялық емдеу)";
"Жүкті әйелдердің экстрагенитальді патологиясы (аутоиммунды аурулар)".
6-тарау. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
18. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта), ересектер аллергологиясы және иммунологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта), балалар аллергологиясы және иммунологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
19. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 6-қосымшаға сәйкес "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
20. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінің таңдау компонентінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Аллергология мен иммунология терапиясының заманауи әдістері";
"Кәсіптік пайда болған аллергиялық аурулар";
"Аллергология және иммунологияда, соның ішінде балалық шақтағы, ауруханалық және ауруханадан кейінгі кезеңдегі жедел жәрдем";
"Аллергология және иммунологиядағы нутрициология, оның ішінде балалардағы нутрицитология";
"Аллергология және иммунология диагностикасының және терапиясының инновациялық технологиялары";
"Аллергология және иммунологиядағы аспаптық зерттеу әдістері";
"Аллергология және иммунологиядағы зертханалық зерттеу әдістері".

Глава 7. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)
Сноска. Глава 7 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
21. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по детской гастроэнтерологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
22. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" согласно приложению 7 к настоящей Типовой программе.
23. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" являются:
"Инновационные технологии в гастроэнтерологии";
"Неотложная помощь при гастроэнтерологических заболеваниях на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Эндоскопическая диагностика и лечение заболеваний гепатобилиарной системы и поджелудочной железы";
"Актуальные вопросы гастроэнтерологии";
"Актуальные вопросы гепатологии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в гастроэнтерологии и гепатологии";
"Современные вопросы противовирусной терапии с позиций доказательной медицины";
"Комплексный подход к ведению больных с воспалительными заболеваниям кишечника".
Глава 7-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Сноска. Типовая программа дополнена главой 7-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
23-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой гастроэнтерологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.

7-тарау. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы"
Ескерту. 7-тарау жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалар гастроэнтерологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
22. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 7-қосымшаға сәйкес "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
23. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компонентінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Гастроэнтерологияда оның ішінде балалар гастрэнтерологиясындағы инновациялық технологиялар";
"Гастроэнтерологиялық ауруларда ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдеріндегі шұғыл көмек";
"Гепатобилиард жүйесі мен ұйқыбезі ауруларының эндоскопиялық диагностикасы және емдеуі";
"Гастроэнтерологияның өзекті мәселелері";
"Гепатологияның өзекті мәселелері";
"Гастроэнтерологиядағы және гепатологиядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Дәлелді медицина тұрғысынан вирусқа қарсы терапияның заманауи мәселелері";
"Ішектің қабыну аурулары бар науқастарды емдеудің кешенді тәсілі".
7-1-тарау. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
Ескерту. Үлгілік бағдарлама 7-1-тараумен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектер гастроэнтерологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.

23-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)" согласно приложению 7-1 к настоящей Типовой программе.
23-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)" являются:
"Инновационные технологии в гастроэнтерологии детской";
"Неотложная помощь при гастроэнтерологических заболеваниях на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Эндоскопическая диагностика и лечение заболеваний гепатобилиарной системы и поджелудочной железы";
"Актуальные вопросы гастроэнтерологии";
"Актуальные вопросы гепатологии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в гастроэнтерологии и гепатологии";
"Современные вопросы противовирусной терапии с позиций доказательной медицины";
"Комплексный подход к ведению больных с воспалительными заболеваниям кишечника".
Глава 8. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Гематология (взрослая)"
24. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по детской гематологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
25. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Гематология (взрослая)" согласно приложению 8 к настоящей Типовой программе.
26. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Гематология (взрослая)" являются:
"Инновационные технологии в гематологии";
"Неотложная гематология на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Актуальные вопросы гематологии";
"Вопросы доказательной медицины в гематологии";
"Диагностика и лечение гемобластозов";
"Диагностика и лечение заболеваний крови с нарушением гемостаза";
"Диагностика и лечение анемий";
"Диагностика и лечение лимфопролиферативных заболеваний";
"Диагностика и лечение миелопролиферативных заболеваний";
"Инфекционные осложнения в гематологии";
"Трансплантация стволовых гемопоэтических клеток при гемобластозах";
"Сопроводительная терапия при проведении высокодозной полихимиотерапии с пересадкой стволовых гемопоэтических клеток и костного мозга".

23-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 7-1-қосымшаға сәйкес "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
23-3. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компонентінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Гастроэнтерологияда оның ішінде балалар гастрэнтерологиясындағы инновациялық технологиялар";
"Гастроэнтерологиялық ауруларда ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдеріндегі шұғыл көмек";
"Гепатобилиард жүйесі мен ұйқыбезі ауруларының эндоскопиялық диагностикасы және емдеуі";
"Гастроэнтерологияның өзекті мәселелері";
"Гепатологияның өзекті мәселелері";
"Гастроэнтерологиядағы және гепатологиядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Дәлелді медицина тұрғысынан вирусқа қарсы терапияның заманауи мәселелері";
"Ішектің қабыну аурулары бар науқастарды емдеудің кешенді тәсілі".
8-тарау. "Гематология (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
24. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта), балалар гематологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
25. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 8-қосымшаға сәйкес "Гематология (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
26. "Гематология (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Гематологиядағы инновациялық технологиялар";
"Ауруханалық және ауруханаға дейінгі шұғыл гематология";
"Гематологияның өзекті мәселелері";
"Гематологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Гемобластоздар диагностикасы және емі";
"Гемостаз бұзылуынан болған қан ауруларының диагностикасы және емі";
"Анемия диагностикасы және емі";
"Лимфопролиферативтік аурулар диагностикасы және емі";
"Миелопролиферативтік аурулар диагностикасы және емі";
"Гематологиядағы инфекциялық асқынулар";
"Гемобластоздарда гемопоэздік дің жасушаларын трансплантациялау";
"Гемопоэздік дің жасушаларын және сүйек кемігін алмастырумен жүретін жоғары дозалық полихимиотерапия жүргізу кезіндегі ілеспелі терапия".

Глава 9. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Онкология и гематология (детская)"
27. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по специальности "Онкология (взрослая, детская)" или "Гематология (взрослая, детская)" – 432/8 часа (недель).
28. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Онкология и гематология (детская)" согласно приложению 9 к настоящей Типовой программе.
29. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Онкология и гематология (детская)" являются:
"Принципы высокодозной химиотерапии в лечении онкогематологических заболеваний у детей";
"Принципы гемотрансфузионной терапии в детской онкологии и гематологии";
"Неотложные состояния в детской онкологии и гематологии";
"Современные программы диагностики и лечения онкогематологических заболеваний у детей";
"Дифференциальная диагностика геморрагических диатезов в педиатрии";
"Основы детской онкологии и гематологии в поликлинических условиях";
"Дифференциальная диагностика анемий в педиатрической практике";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в онкологии и гематологии";
"Ранняя диагностика онкологических и гематологических заболеваний у детей на уровне первичной медико-санитарной помощи";
"Актуальные вопросы детской онкологии и гематологии";
"Злокачественные лимфомы у детей";
"Инновационные технологии в детской онкологии, гематологии".
Глава 10. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)
Сноска. Глава 10 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
30. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по детской пульмонологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.

9-тарау. "Онкология және гематология (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
27. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта), "Онкология (ересектер, балалар)" немесе "Гематология (ересектер, балалар)" мамандықтары бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
28. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 9-қосымшаға сәйкес "Онкология және гематология (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
29. "Онкология және гематология (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Балалардың онкогематологиялық ауруларын емдеудегі жоғары мөлшердегі химиялық терапия қағидаттары";
"Балалар онкологиясы мен гематологиясындағы гемотрансфузиялық терапия қағидаттары";
"Балалар онкологиясы мен гематологиясындағы шұғыл жағдайлар";
"Балалардың онкогематологиялық ауруларын емдеу мен диагностикалаудағы заманауи бағдарламалар";
"Педиатриядағы геморрагиялық диатезтерге сараланған диагностика";
"Емхана жағдайындағы балалар онкологиясы мен гематологиясының негіздері";
"Педиатриялық практикадағы анемияның сараланған диагностикасы";
"Онкология және гематологиядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Бастапқы медициналық-санитариялық көмек деңгейінде балалардағы онкологиялық және гематологиялық ауруларды ерте диагностикалау";
"Балалар онкологиясы мен гематологиясындағы өзекті мәселелер";
"Балалардағы қатерлі лимфомалар";
"Балалар онкологиясы мен гематологиясындағы инновациялық технологиялар".
10-тарау. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 10-тарау жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалар пульмонологиясынан қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.

31. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" согласно приложению 10 к настоящей Типовой программе.
32. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" являются:
"Инновационные технологии в пульмонологии";
"Неотложная пульмонология, на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Бронхообструктивные заболевания";
"Вопросы доказательной медицины в пульмонологии";
"Интерстициальные болезни легких";
"Антибактериальная терапия в пульмонологии";
"Спирография в практике врача пульмонолога";
"Диагностика и коррекция дыхательной недостаточности (кислородотерапия, неинвазивная вентиляция легких)";
"Дифференциальная диагностика в пульмонологии и фтизиатрии";
"Актуальные вопросы пульмонологии в практике врача первичного звена";
"Нарушения дыхания во время сна";
"Туберкулез";
"Хроническая обструктивная болезнь лҰгких".
Глава 10-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Сноска. Типовая программа дополнена главой 10-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
32-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой пульмонологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
32-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)" согласно приложению 10-1 к настоящей Типовой программе.

31. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 10-қосымшаға сәйкес "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
32. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Пульмонологиядағы инновациялық технологиялар";
"Ауруханалық және ауруханаға дейінгі шұғыл пульмонология";
"Өкпенің, бронхтың обструкциялық ауруларлары";
"Пульмонологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Өкпенің интерстициальды ауруы";
"Пульмонологиядағы антибактериалды терапия";
"Пульмонолог дәрігер тәжірибесіндегі спирография";
"Тыныс алу функциясы жеткіліксіздігінің диагностикасы және түзету (инвазивті емес өкпе вентиляциясы, оттегі терапиясы)";
"Пульмонология мен фтизиатриядағы дифференциалды диагностика";
"Алғашқы көмек дәрігерінің тәжірибесіндегі пульмонологияның өзекті мәселелері";
"Ұйқы кезінде тыныс алудың бұзылуы";
"Туберкулез";
"Өкпенің созылмалы обструкциялық ауруы".
10-1-тарау. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
Ескерту. Үлгілік бағдарлама 10-1-тараумен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектер пульмонологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
32-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 10-1-қосымшаға сәйкес "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.

32-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)" являются:
"Инновационные технологии в пульмонологии";
"Неотложная пульмонология детского возраста, на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Бронхообструктивные заболевания у детей";
"Вопросы доказательной медицины в пульмонологии";
"Интерстициальные болезни легких у детей";
"Антибактериальная терапия в пульмонологии у детей";
"Спирография в практике врача пульмонолога";
"Диагностика и коррекция дыхательной недостаточности (кислородотерапия, неинвазивная вентиляция легких)";
"Дифференциальная диагностика в пульмонологии и фтизиатрии";
"Актуальные вопросы пульмонологии в практике врача первичного звена";
"Нарушения дыхания во время сна";
"Туберкулез";
"Хроническая обструктивная болезнь лҰгких".
Глава 11. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Эндокринология (взрослая)"
Сноска. Глава 11 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
33. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки при наличии переподготовки по детской эндокринологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
34. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Эндокринология (взрослая)" согласно приложению 11 к настоящей Типовой программе.
35. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Эндокринология (взрослая)" являются:
"Инновационные технологии в эндокринологии";
"Неотложная эндокринология";
"Актуальные вопросы эндокринологии, по разделам: заболевания щитовидной и паращитовидных желез, сахарный диабет, патология гипоталамо-гипофизарной системы";
"Особенности течения эндокринных заболеваний у беременных";
"Репродуктивная эндокринология";
"Вопросы доказательной медицины в эндокринологии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в эндокринологии".

32-3. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Пульмонологиядағы инновациялық технологиялар";
"Балалардың ауруханалық және ауруханаға дейінгі шұғыл пульмонологиясы";
"Өкпенің, балаларда кездесетін бронхтың обструкциялық ауруларлары";
"Балалар өкпесінің интерстициальды ауруы";
"Балалар пульмонологиясындағы антибактериалды терапия";
"Пульмонолог дәрігер тәжірибесіндегі спирография";
"Тыныс алу функциясы жеткіліксіздігінің диагностикасы және түзету (инвазивті емес өкпе вентиляциясы, оттегі терапиясы)";
"Пульмонология мен фтизиатриядағы дифференциалды диагностика";
"Алғашқы көмек дәрігерінің тәжірибесіндегі пульмонологияның өзекті мәселелері";
"Ұйқы кезінде тыныс алудың бұзылуы";
"Туберкулез";
"Өкпенің созылмалы обструкциялық ауруы".
11-тарау. "Эндокринология (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 11-тарау жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалар эндокринологиясы қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
34. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 11-қосымшаға сәйкес "Эндокринология (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
35. "Эндокринология (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Эндокринологиядағы инновациялық технологиялар";
"Шұғыл эндокринология";
"Қалқанша безі, қалқаншаманы бездері, қант диабеті, гипоталамус-гипофизарлы жүйе аурулары бойынша эндокринологиядағы өзекті мәселелер";
"Жүкті әйелдердің эндокриндік аурулары ағымының ерекшелектері";
"Репродуктивті эндокринология";
"Эндокринологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Эндокринологиядағы аспаптық және зертханалық диагностикалау әдістері".

Глава 11-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Эндокринология (детская)"
Сноска. Типовая программа дополнена главой 11-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
35-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой эндокринологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
35-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Эндокринология (детская)" согласно приложению 11-1 к настоящей Типовой программе.
35-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Эндокринология (детская)" являются:
"Инновационные технологии в эндокринологии";
"Неотложная эндокринология";
"Эндокринология детей раннего возраста";
"Актуальные вопросы эндокринологии детского возраста, по разделам: заболевания щитовидной и паращитовидных желез, сахарный диабет, патология гипоталамо-гипофизарной системы";
"Вопросы доказательной медицины в эндокринологии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в эндокринологии".
Глава 12. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Сноска. Глава 12 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
36. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по детской нефрологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
37. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" согласно приложению 12 к настоящей Типовой программе.

11-1-тарау. "Эндокринология (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
Ескерту. Үлгілік бағдарлама 11-1-тараумен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектер эндокринологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
35-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 11-1-қосымшаға сәйкес "Эндокринология (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
35-3. "Эндокринология (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Эндокринологиядағы инновациялық технологиялар";
"Шұғыл эндокринология";
"Ерте жастағы балалардың эндокринологиясы";
"Қалқанша безі, қалқаншаманы бездері, қант диабеті, гипоталамус-гипофизарлы жүйе аурулары бойынша эндокринологиядағы өзекті мәселелер, оның ішінде балалар эндокринологиясында";
"Эндокринологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Эндокринологиядағы аспаптық және зертханалық диагностикалау әдістері".
12-тарау. "Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 12-тарау жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалар нефрологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
37. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 12-қосымшаға сәйкес "Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.

38. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" являются:
"Инновационные технологии в нефрологии";
"Неотложная нефрология на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Амбулаторно-поликлиническая нефрология";
"Вопросы доказательной медицины в нефрологии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в нефрологии";
"Интенсивная терапия в нефрологии (практический курс с использованием симуляционных платформ)".
Глава 12-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Сноска. Типовая программа дополнена главой 12-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
38-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой нефрологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
38-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)" согласно приложению 12-1 к настоящей Типовой программе.
38-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)" являются:
"Инновационные технологии в нефрологии";
"Неотложная нефрология на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Актуальные вопросы детской нефрологии – на амбулаторном и стационарном этапах";
"Амбулаторно-поликлиническая нефрология";
"Вопросы доказательной медицины в нефрологии";
"Превентивная нефрология, включая вопросы динамического наблюдения (диспансеризации) здоровых и больных детей, этапы реабилитации здоровых и больных детей";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в нефрологии";
"Физиология и патология подросткового возраста";
"Интенсивная терапия в нефрологии (практический курс с использованием симуляционных платформ)";
"Актуальные проблемы оказания первичной медико-санитарной помощи детскому населению".

38. "Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Нефрологиядағы инновациялық технологиялар";
"Ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдегі шұғыл нефрология";
"Амбулаториялық-емханалық нефрология";
"Нефрологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Нефрологиядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Нефрологиядағы қарқынды терапия (симуляциялық платформаларды пайдаланатын практикалық курс)".
12-1-тарау. "Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік бағдарлама 12-1-тараумен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектер нефрологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
38-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 12-1-қосымшаға сәйкес "Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
38-3. "Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Нефрологиядағы инновациялық технологиялар";
"Ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдегі шұғыл нефрология";
"Амбулаториялық және стационарлық кезеңдегі балалар нефрологиясының өзекті мәселелері";
"Амбулаториялық-емханалық нефрология";
"Нефрологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Превентивті нефрология, сонымен бірге дені сау және науқас балаларды динамикалық бақылау (диспансерлеу) мәселелері, дені сау және науқас балаларды оңалту кезеңдері";
"Нефрологиядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Жасөспірімдердің физиологиясы мен патологиясы";
"Нефрологиядағы қарқынды терапия (симуляциялық платформаларды пайдаланатын практикалық курс)";
"Балаларға алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсетудің өзекті мәселелері".

Глава 13. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Фтизиатрия (взрослая, детская)"
39. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой фтизиатрии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю, при наличии переподготовки по детской фтизиатрии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
40. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Фтизиатрия (взрослая, детская)" согласно приложению 13 к настоящей Типовой программе.
41. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Фтизиатрия (взрослая, детская)" являются:
"Инновационные технологии во фтизиатрии";
"Неотложная фтизиатрия на амбулаторном и стационарном этапах";
"Актуальные вопросы фтизиатрии и пульмонологии – на амбулаторном и стационарном этапах";
"Организация работы фтизиатрической службы в Республике Казахстан";
"Вопросы доказательной медицины во фтизиатрии";
"Фтизиатрия детского и подросткового возраста, включая вопросы реабилитации и профилактики";
"Дифференциальная диагностика туберкулеза органов дыхания";
"Клинические и лабораторные методы диагностики во фтизиатрии";
"Диагностика и терапия во фтизиатрии (практический курс с использованием симуляционных платформ)";
"Актуальные проблемы оказания фтизиатрической помощи детскому населению";
"Актуальные проблемы оказания фтизиатрической помощи взрослому населению";
"Инновационные технологии при выявлении, диагностике и терапии устойчивых форм туберкулеза";
"Ранняя диагностика туберкулеза в амбулаторных условиях";
"Лучевая диагностика во фтизиатрии";
"Вопросы химиотерапии во фтизиатрии";
"Амбулаторная фтизиатрия и стационар-замещающие технологии в диагностике и лечении";
"Методы диагностики во фтизиатрии";
"Оказание фтизиатрической помощи детскому и взрослому населению в условиях первичной медико-санитарной помощи";
"Реабилитация фтизиатрических больных";
"Вопросы туберкулеза/ вируса иммунодефицита человека";
"Инфекционный контроль при туберкулезе";
"Внелегочный туберкулез и современная фтизиохирургия (легочная и внелегочная)".

13-тарау. "Фтизиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
39. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Педиария", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта), ересектер фтизиатриясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта), балалар фтизиатриясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
40. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 13-қосымшаға сәйкес "Фтизиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
41. "Фтизиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру және қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Фтизиатриядағы инновациялық технологиялар";
"Амбулаториялық және стационарлық сатыдағы шұғыл фтизиатрия";
"Қазақстан Республикасындағы фтизиатриялық қызмет жұмысының ұйымдастырылуы";
"Фтизиатриядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Балалар мен жасөспірімдердің фтизиатриясы, оның ішінде оңалту мен алдын алу мәселелері";
"Тыныс жолдарының туберкулезін сараланған жолмен анықтау";
"Фтизиатриядағы клиникалық және зертханалық анықтау әдістері";
"Фтизиатриядағы диагностика және терапия (стимуляциялық бағыттарды қолдану арқылы практикалық курстар)";
"Балаларға көрсетілетін фтизиатриялық көмектің өзекті мәселелері";
"Ересек тұрғындарға көрсетілетін фтизиатриялық көмектің өзекті мәселелері";
"Туберкулездің төзімді түрін анықтауда, тексеруде, емдеуде қолданылатын инновациялық технологиялар";
"Амбулаториялық жағдайда туберкулездің ерте диагностикасы";
"Фтизиатриядағы химиотерапияның сұрақтары";
"Стационарды алмастыру технологиясында амбулаториялық фтизиатрияның диагностикасы мен емі";
"Фтизиатриядағы диагностика әдістері";
"Алғашқы медициналық-санитарлық көмек жағдайында балалар мен ересектерге фтизиатриялық көмек көрсету";
"Фтизиатриялық ауруларды оңалту";
"Туберкулез жағдайындағы инфекциялық бақылау";
"Өкпеден тыс туберкулез және заманауи фтизиохирургия (өкпе және өкпеден тыс)".

Глава 14. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Профессиональная патология"
42. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).
43. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Профессиональная патология" согласно приложению 14 к настоящей Типовой программе.
44. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Профессиональная патология" являются:
"Инновационные технологии в диагностике и лечении профессиональных болезней";
"Актуальные проблемы диагностики, лечения, реабилитации и профилактики профессиональных болезней";
"Вопросы гигиены труда";
"Вопросы доказательной медицины в профпатологии";
"Вопросы трудовой экспертизы больных с профессиональными заболеваниями";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в профессиональной патологии".
Глава 15. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)
Сноска. Глава 15 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
45. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по детским инфекционным болезням – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
46. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)" согласно приложению 15 к настоящей Типовой программе.
47. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)" являются:
"Инновационные технологии в диагностике и лечении инфекционных нозологий";
"Неотложная помощь при инфекционных заболеваниях на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Ранняя и дифференциальная диагностика при инфекционных заболеваниях на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Инфекционная гепатология";
"Проблемы вируса иммунодефицита человека";
"Актуальные проблемы кишечных гельминтозов и паразитозов";
"Современные проблемы особо опасных инфекций";
"Острые респираторные вирусные инфекции и грипп с пандемическим течением: современное состояние проблемы, клинико-диагностические критерии, лечение и интенсивная терапия, профилактические и противоэпидемические мероприятия";
"Острые кишечные инфекции на современном этапе";
"Актуальные зоонозные инфекции человека";
"Вакцинация населения".

14-тарау. "Кәсіптік патология" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
42. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
43. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 14-қосымшаға сәйкес "Кәсіптік патология" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
44. "Кәсіптік патология" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру және қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Кәсіптік ауруларды диагностикалау мен емдеудің инновациялық технологиялары";
"Кәсіптік ауруларды диагностикалау, емдеу, оңалту және алдын алудың өзекті мәселелері";
"Еңбек гигиенасы мәселелері";
"Кәсіптік патологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Кәсіптік аурулары бар науқастардың еңбек сараптамасы мәселелері";
"Кәсіптік патологиядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері".
15-тарау. "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 15-тарау жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалардың инфекциялық аурулары бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
46. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 15-қосымшаға сәйкес "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
47. "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Инфекциялық нозологияның диагностикасы және емдеудің инновациялық технологиялары";
"Инфекциялық аурулар кезінде ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдегі шұғыл көмек көрсету";
"Ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдегі инфекциялық ауруларға қойылатын ерте және салыстырмалы диагностикасы";
"Инфекциялық гепатология";
"Адам иммунитет тапшылығы вирусының мәселелері";
"Ішек гельминтоздары мен паразитоздарының өзекті мәселелері";
"Аса қауіпті жұқпалардың заманауи мәселелері";
"Жедел респираторлық вирустық инфекциялар мен пандемиялық ағымды тұмау: бұл мәселенің қазіргі жағдайы, клиникалық-диагностикалық критерийлері, емі және қарқынды терапия, алдын алу және індетке қарсы шаралар";
"Қазіргі заманғы кезеңдегі жіті ішек инфекциялары";
"Адамның өзекті зооноздық инфекциялары";
"Балалар инфекцияларының мәселелері";
"Халықты вакциналау".

Глава 15-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Инфекционные болезни (детские)"
Сноска. Типовая программа дополнена главой 15-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
47-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослым инфекционным болезням – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
47-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Инфекционные болезни (детские)" согласно приложению 15-1 к настоящей Типовой программе.
47-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Инфекционные болезни (детские)" являются:
"Инновационные технологии в диагностике и лечении инфекционных нозологий у детей";
"Неотложная помощь при инфекционных заболеваниях на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Ранняя и дифференциальная диагностика при инфекционных заболеваниях на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Инфекционная гепатология";
"Проблемы вируса иммунодефицита человека";
"Актуальные проблемы кишечных гельминтозов и паразитозов";
"Современные проблемы особо опасных инфекций";
"Острые респираторные вирусные инфекции и грипп с пандемическим течением: современное состояние проблемы, клинико-диагностические критерии, лечение и интенсивная терапия, профилактические и противоэпидемические мероприятия";
"Острые кишечные инфекции на современном этапе";
"Актуальные зоонозные инфекции человека";
"Проблемы детских инфекций".
Глава 16. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Дерматовенерология (дерматокосметология) (взрослая, детская)"
48. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой дерматовенерологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю, при наличии переподготовки по детской дерматовенерологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.

15-1-тарау. "Инфекциялық аурулар (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік бағдарлама 15-1-тараумен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектердің инфекциялық аурулары бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
47-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 15-1-қосымшаға сәйкес "Инфекциялық аурулар (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
47-3. "Инфекциялық аурулар (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Балалардағы инфекциялық нозологияның диагностикасы және емдеудің инновациялық технологиялары";
"Инфекциялық аурулар кезінде ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдегі шұғыл көмек көрсету";
"Ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдегі инфекциялық ауруларға қойылатын ерте және салыстырмалы диагностикасы";
"Инфекциялық гепатология";
"Адам иммунитет тапшылығы вирусының мәселелері";
"Ішек гельминтоздары мен паразитоздарының өзекті мәселелері";
"Аса қауіпті жұқпалардың заманауи мәселелері";
"Жедел респираторлық вирустық инфекциялар мен пандемиялық ағымды тұмау: бұл мәселенің қазіргі жағдайы, клиникалық-диагностикалық критерийлері, емі және қарқынды терапия, алдын алу және індетке қарсы шаралар";
"Қазіргі заманғы кезеңдегі жіті ішек инфекциялары";
"Адамның өзекті зооноздық инфекциялары";
"Балалар инфекцияларының мәселелері".
16-тарау. "Дерматовенерология (дерматокосметология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
48. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта), ересектер дерматовенерологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта), балалар дерматовенерологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта) құрайды.

49. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Дерматовенерология (дерматокосметология) (взрослая, детская)" согласно приложению 16 к настоящей Типовой программе.
50. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Дерматовенерология (дерматокосметология) (взрослая, детская)":
"Инновационные технологии в дерматовенерологии, в том числе детской";
"Инновационные технологии в дерматокосметологии";
"Профилактика, диагностика и лечение кожных и венерических болезней, в том числе у детей";
"Профилактика эстетических недостатков кожи и ее придатков, их диагностика и лечение";
"Детская дерматовенерология";
"Дерматокосметология";
"Актуальные проблемы дерматовенерологии, в том числе детской";
"Пограничные заболевания в дерматовенерологии, в том числе детской";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в дерматовенерологии, в том числе детской";
"Инфекционные заболевания в дерматовенерологии, в том числе детской";
"Вопросы иммунологии и аллергологии в дерматовенерологии, в том числе детской";
"Дерматоскопия, в том числе у детей";
"Дерматоонкология, в том числе у детей";
"Трихология, в том числе у детей";
"Физиотерапия в дерматовенероголии и дерматокосметологии";
"Современная дерматокосметология. Мезотерапия";
"Современная дерматокосметология. Пилинги";
"Современная дерматокосметология. Контурная пластика";
"Современная дерматокосметология. Лазеры".
Глава 17. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)
Сноска. Глава 17 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
51. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по детской невропатологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
52. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" согласно приложению 17 к настоящей Типовой программе.

49. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 16-қосымшаға сәйкес "Дерматовенерология (дерматокосметология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
50. "Дерматовенерология (дерматокосметология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру және қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Дерматовенерологиядағы инновациялық технологиялар, соның ішінде балалардың";
"Дерматокосметологиядағы инновациялық технологиялар";
"Тері және венерологиялық аурулардың алдын алу, анықтау және емдеу, соның ішінде балалар";
"Терінің және оның қосалқыларын эстетикалық кемшіліктерінің алдын алу, оларды анықтау және емдеу";
"Балалардың дерматовенерологиясы";
"Дерматокосметология";
"Дерматовенерологияның өзекті мәселелері, соның ішінде балалардағы";
"Дерматовенерологиядағы шекаралық аурулар, соның ішінде балалардағы";
"Дерматовенерологиядағы аспаптық және зертханалық диагностикалау әдістері, соның ішінде балалардағы";
"Дерматовенерологиядағы жұқпалы аурулар, соның ішінде балалардағы";
"Дерматовенерологиядағы иммунология және аллергология мәселелері, соның ішінде балалардағы";
"Дерматоскопия, соның ішіндегі балалардағы";
"Дерматоонкология, соның ішінде балалардағы";
"Трихология, соның ішінде балалардағы";
"Дерматовенероголия мен дерматокосметологиядағы физиотерапия";
"Заманауи дерматокосметология. Мезотерапия";
"Заманауи дерматокосметология. Пилингтер";
"Заманауи дерматокосметология. Контурлық пластика";
"Заманауи дерматокосметология. Лазерлер".
17-тарау. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 17-тарау жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалар невропатологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
52. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 17-қосымшаға сәйкес "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.

53. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" являются:
"Наследственные заболевания нервной системы";
"Дегенеративные заболевания нервной системы";
"Эпилепсия и эпилептиформные синдромы у взрослых";
"Инфекционные заболевания нервной системы у взрослых";
"Органические психические расстройства в практике врача невролога".
Глава 17-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Сноска. Типовая программа дополнена главой 17-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
53-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой невропатологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
53-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)" согласно приложению 17-1 к настоящей Типовой программе.
53-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)" являются:
"Наследственные заболевания нервной системы";
"Дегенеративные заболевания нервной системы";
"Эпилепсия детского возраста с основами электроэнцефалографии и электроэнцефалография-мониторинга";
"Инфекционные, воспалительные и демиелинизирующие заболевания нервной системы у детей";
"Органические психические расстройства в практике врача невролога".
Глава 18. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология, судебно-психиатрическая экспертиза, судебно-наркологическая экспертиза)"
54. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на циклах переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часов (недель).

53. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Жүйке жүйесінің тұқым қуалайтын аурулары";
"Жүйке жүйесінің дегенеративті аурулары";
"Ересектердегі эпилепсия және эпилептика түріндегі синдромдар";
"Ересектердегі жүйке жүйесінің инфекциялық аурулары";
"Невролог дәрігердің практикасындағы органикалық психикалық бұзылулар".
17-1-тарау. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік бағдарлама 17-1-тараумен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектер невропатологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
53-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 17-қосымшаға сәйкес "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
53-3. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Жүйке жүйесінің тұқым қуалайтын аурулары";
"Жүйке жүйесінің дегенеративті аурулары";
"Электроэнцефалография және Электроэнцефалография-мониторинг негізімен балалық жастағы эпилепсия";
"Балалардың жүйке жүйесінің инфекциялық, қабыну және диемиелинсізденген аурулары";
"Невролог дәрігердің практикасындағы органикалық психикалық бұзылулар".
18-тарау. "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
54. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.

55. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология, судебно-психиатрическая экспертиза, судебно-наркологическая экспертиза)" согласно приложению 18 к настоящей Типовой программе.
56. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология, судебно-психиатрическая экспертиза, судебно-наркологическая экспертиза)" являются:
"Общие закономерности течения психических заболеваний";
"Эндогенные психические расстройства";
"Экзогенные психические расстройства";
"Пограничные (невротические) психические расстройства";
"Психофармакология";
"Суицидальное поведение";
"Психосоциальная и психореабилитационная работа с пациентами и их семьями";
"Первичная профилактика психических расстройств";
"Наркомании: причины, патогенез, клинические особенности, вопросы лечения, профилактики и реабилитации";
"Геронтопсихиатрия".
"Алкоголизм: причины, патогенез, клинические особенности, вопросы лечения, профилактики и реабилитации";
"Токсикомании: причины, патогенез, клинические особенности, вопросы лечения, профилактики и реабилитации";
"Проблемы мотивации пациентов с зависимостями от психоактивных веществ";
"Психотерапия пограничных психических расстройств"
"Психотерапия при эндогенных и экзогенных заболеваниях";
"Актуальные вопросы медицинской психологии";
"Актуальные вопросы сексопатологии";
"Актуальные вопросы судебной психиатрии и наркологии".
Глава 19. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Медицинская реабилитология (взрослая, детская)"
57. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).
Сноска. Пункт 57 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
58. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Медицинская реабилитология (взрослая, детская)" согласно приложению 19 к настоящей Типовой программе.

55. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 18-қосымшаға сәйкес "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
56. "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама)" мамандығы бойынша мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Психикалық аурулар ағымының жалпы заңдылықтары";
"Эндогендік психикалық бұзылыстар";
"Экзогендік психикалық бұзылыстар";
"Шекаралық (невротикалық) психикалық бұзылыстар";
"Психофармакология";
"Суицидтік мінез-құлық";
"Пациенттермен және олардың отбасымен психоәлеуметтік және психологиялық оңалту жұмыстарын жүргізу";
"Психикалық бұзылыстарды бастапқы сауықтыру";
"Наркомания: себептері, патогенезі, клиникалық ерекшеліктері, емдеу мәселелері, алдын алу және оңалту";
"Геронтопсихиатрия";
"Алкоголизм: себептері, патогенезі, клиникалық ерекшеліктері, емдеу мәселелері, алдын алу және оңалту";
"Токсикомания: себептері, патогенезі, клиникалық ерекшеліктері, емдеу мәселелері, алдын алу және оңалту";
"Психоактивті заттарға тәуелді пациенттерді уәждемелеу мәселелері";
"Шекаралық психикалық бұзылу кезіндегі психотерапия";
"Эндогендік және экзогендік аурулар кезіндегі психотерапия";
"Медициналық психологияның басты мәселелері";
"Сексопатологияның басты мәселелері";
"Сот психиатриясы мен наркологиясының басты мәселелері".
19-тарау. "Медициналық реабилитология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
57. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медецина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта) құрайды
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 19-қосымшаға сәйкес "Медициналық реабилитология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.

59. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Медицинская реабилитология (взрослая, детская)" являются:
"Инновационные технологии в медицинской реабилитологии";
"Актуальные вопросы медицинской реабилитологии, в том числе детского возраста";
"Вопросы доказательной медицины в медицинской реабилитологии";
"Актуальные проблемы медицинской реабилитации в кардиологии, в том числе детского возраста";
"Актуальные проблемы медицинской реабилитации в пульмонологии";
"Актуальные проблемы медицинской реабилитации в гастроэнтерологии";
"Актуальные проблемы медицинской реабилитации в неврологии, в том числе детского возраста";
"Актуальные проблемы медицинской реабилитации в хирургии";
"Актуальные проблемы медицинской реабилитации в акушерстве и гинекологии";
"Актуальные проблемы медицинской реабилитации в нейрохирургии";
"Актуальные проблемы медицинской реабилитации в педиатрии";
"Актуальные проблемы медицинской реабилитации в травматологии и ортопедии".
Глава 20. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)"
Сноска. Заголовок главы 20 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
60. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часов (недель).
61. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)" согласно приложению 20 к настоящей Типовой программе.
Сноска. Пункт 61 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
62. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)" являются:
"Инновационные технологии в лучевой терапии";
"Высокотехнологичная лучевая терапия злокачественных новообразований отдельных локализаций";
"Актуальные проблемы лучевой терапии злокачественных новообразований отдельных локализаций";
"Избранные вопросы лучевой терапии".

59. "Медициналық реабилитология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Медициналық оңалтудағы инновациялық технологиялар";
"Медициналық оңалтудағы физиотерапия, емдік дене шынықтыру, массаж, куроротология бөлімдері бойынша өзекті мәселелер, соның ішінде балалардағы";
"Медициналық оңалтудағы дәлелді медицина мәселелері";
"Кардиологиядағы медициналық оңалтудың өзекті мәселелері, соның ішінде балалардағы";
"Пульмонологиядағы медициналық оңалтудың өзекті мәселелері";
"Гастроэнрерологиядағы медициналық оңалтудың өзекті мәселелері";
"Неврологиядағы медициналық оңалтудың өзекті мәселелері, соның ішінде бала жасындағы";
"Хирургиядағы медициналық оңалтудың өзекті мәселелері";
"Акушерия-гинекологиядағы медициналық оңалтудың өзекті мәселелері";
"Нейрохирургиядағы медициналық оңалтудың өзекті мәселелері";
"Педиатриядағы медициналық оңалтудың өзекті мәселелері";
"Травмотология мен ортопедиядағы медициналық оңалтудың өзекті мәселелері".
20-тарау. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 20-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
61. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 20-қосымшаға сәйкес "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Сәулелік терапиядағы инновациялық технологиялар";
"Жеке орналасқан қатерлі ісіктерде қолданылатын жоғары технологиялы сәулелік терапия";
"Жеке орналасқан қатерлі ісіктерде қолданылатын сәулелік терапияның өзекті мәселелері";
"Сәулелік терапияның таңдаулы мәселелері".

Сноска. Пункт 62 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 21. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)"
Сноска. Заголовок главы 21 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
63. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Восточная медицина", "Педиатрия" и интернатурой – 864/16 часа (недель).
64. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)" согласно приложению 21 к настоящей Типовой программе.
Сноска. Пункт 64 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
65. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)" являются:
"Инновационные технологии в лучевой диагностике";
"Дифференциальная рентгенодиагностика";
"Неотложная рентгенодиагностика";
"Рентгеновская маммография";
"Актуальные проблемы рентгенологии с элементами фтизиорентгенологии";
"Актуальные проблемы ультразвуковой диагностики, в том числе детского возраста";
"Актуальные проблемы радиоизотопной и радионуклидной диагностики, в том числе детского возраста";
"Лучевая диагностика в онкологии";
"Лучевая диагностика в травматологии и ортопедии".
Сноска. Пункт 65 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 22. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Функциональная диагностика"
66. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой, "Медико-биологическое дело" (квалификация – врач) – 864/16 часа (недель).

Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21-тарау. "Сәулелі диагностика (рентгенология, компьютерлік және магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 21-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
64. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 21-қосымшаға сәйкес "Сәулелі диагностика (рентгенология, компьютерлік және магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. "Сәулелі диагностика (рентгенология, компьютерлік және магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Сәулелік диагностикадағы инновациялық технологиялар";
"Дифференциалды рентгендиагностика";
"Шұғыл рентгендиагностика";
"Рентгендік маммография";
"Фтизиорентгенология элементтері бар рентгенологияның өзекті мәселелері";
"Ультрадыбыстық диагностиканың өзекті мәселелері, соның ішінде балалардағы";
"Радиоизотопты және радионуклидті диагностиканың өзекті мәселелері, соның ішінде балалардағы";
"Онкологиядағы сәулелік диагностика";
"Травматология және ортопедиядағы сәулелік диагностика".
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22-тарау. "Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
66. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы, "Медициналық биологиялық іс" (біліктілігі-дәрігер) мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта) құрайды.

Сноска. Пункт 66 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
67. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Функциональная диагностика" согласно приложению 22 к настоящей Типовой программе.
68. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Функциональная диагностика" являются:
"Инновационные технологии в функциональной диагностике";
"Функциональная диагностика в кардиологии";
"Функциональная диагностика в детской кардиологии";
"Функциональная диагностика в пульмонологии, детской пульмонологии";
"Функциональная диагностика в неврологии, детской неврологии";
"Вопросы доказательной медицины в функциональной диагностике";
"Клиническая электроэнцефалография при цереброваскулярной патологии";
"Клиническая электрокардиография (электрокардиография и инновационная кардиовизорная дисперсионная компьютерная диагностика при ишемической болезни сердца, инфаркте миокарда, перикардитах, врожденных и приобретенных пороках сердца".
Глава 23. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"
69. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой, "Медико-биологическое дело" (квалификация – врач) – 864/16 часов (недель).
Сноска. Пункт 69 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
70. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Клиническая лабораторная диагностика" согласно приложению 23 к настоящей Типовой программе.
71. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Клиническая лабораторная диагностика" являются:
"Инновационные технологии в клинической лабораторной диагностике";
"Интерпретация лабораторных методов исследования";
"Вопросы доказательной медицины в клинической лабораторной диагностике";
"Лабораторная диагностика инфекционных заболеваний";
"Лабораторная диагностика системы гемостаза";
"Серологические методы исследования в диагностике инфекционных заболеваний";
"Паразитологическая лабораторная диагностика";
"Комплексное исследование иммунологического статуса";
"Молекулярно-биологическая и генетическая лабораторная диагностика";
"Иммуноферментные методы исследования в диагностике заболеваний";
"Инструментальные и лабораторные методы в диагностике";
"Микроскопическое исследования биологических жидкостей организма";
"Цитологическая лабораторная диагностика";
"Современные токсикологические методы исследования";
"Внешняя оценка качества лабораторных исследований";
"Дифференциальная лабораторная диагностика анемий".

Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 22-қосымшаға сәйкес "Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
68. "Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Функционалды диагностикадағы инновациялық технологиялар";
"Кардиологиядағы функционалды диагностика";
"Балалар кардиологиясындағы функционалды диагностика";
"Пульмонологиядағы, балалар пульмонологиясындағы функционалды диагностика";
"Неврологиядағы, балалар неврологиясындағы функционалды диагностика";
"Функционалды диагностикадағы дәлелді медицина мәселелері";
"Цереброваскулярлы паталогиядағы клиникалық электроэнцефалография";
"Клиникалық электрокардиография (жүректің ишемиялық ауруы, миокард инфаркті, перикардиттер, жүректің туа біткен және жүре пайда болған ақаулары кезінде электрокардиография және инновациялық кардиовизорлық дисперсиялық компьютерлік диагностика)".
23-тарау. "Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
69. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы, "Медициналық биологиялық іс" (біліктілігі-дәрігер) мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта) құрайды.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 23-қосымшаға сәйкес "Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
71. "Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша біліктілік арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылып отырған тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Клиникалық зертханалық диагностикадағы инновациялық технологиялар";
"Зертханалық зерттеу әдістерін түсіндіру";
"Клиникалық зертханалық диагностикадағы дәлелді медицина мәселелері";
"Жұқпалы аурулардың зертханалық диагностикасы";
"Гемостаз жүйесінің зертханалық диагностикасы";
"Жұқпалы аурулардың диагностикасындағы зерттеудің серологиялық әдістер";
"Паразитологиялық зертханалық диагностика";
"Иммунологиялық статусты кешенді зерттеу";
"Молекулярлық-биологиялық және генетикалық зертханалық диагностика";
"Аурулар диагностикасындағы зерттеудің иммуноферментті әдістері";
"Диагностикадағы зертханалық және аспаптық зерттеу әдістері";
"Ағзаның биологиялық сұйықтықтарын микроскопиялық зерттеу";
"Цитологиялық зертханалық диагностика";
"Заманауи токсикологиялық зерттеу әдістері";
"Зертханалық зерттеулердің сапасын сырттай бағалау";
"Анемиялардың сараланған зертханалық диагностикасы".

Глава 24. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Спортивная медицина"
72. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).
73. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Спортивная медицина" согласно приложению 24 к настоящей Типовой программе.
74. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Спортивная медицина" являются:
"Инновационные технологии в спортивной медицине";
"Вопросы доказательной медицины в спортивной медицине";
"Особенности травматизма при занятиях различными видами спорта";
"Актуальные проблемы медицинского обеспечения за представителями различных спортивных специализаций";
"Современные лабораторные методы диагностики в спортивной медицине. Биохимический мониторинг";
"Современные инструментальные методы диагностики в спортивной медицине";
"Актуальные проблемы питания в спорте";
"Медицинская реабилитация после травм";
"Факторы, влияющие на физическую работоспособность";
"Допинги и антидопинговый контроль";
"Фармакологические средства, используемые в спорте".
Глава 25. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Гериатрия"
75. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).
Сноска. Пункт 75 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
76. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Гериатрия" согласно приложению 25 к настоящей Типовой программе.
77. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Гериатрия" являются:
"Инновационные технологии в гериатрии";
"Неотложная гериатрия на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Актуальные вопросы кардиологии, ревматологии, пульмонологии, гастроэнтерологии, нефрологии, эндокринологии, аллергологии и иммунологии, гематологии – на амбулаторном и стационарном этапах";
"Амбулаторно-поликлиническая гериатрия";
"Вопросы доказательной медицины в гериатрии";
"Пограничные состояния соматических и хирургических заболеваний";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в гериатрии";
"Интенсивная терапия в гериатрии (практический курс с использованием симмуляционных платформ)";
"Актуальные проблемы оказания первичной медико-санитарной помощи для лиц пожилого возраста".

24-тарау. "Спорт медицинасы" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
72. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
73. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 24-қосымшаға сәйкес "Спорт медицинасы" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
74. "Спорт медицинасы" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Спорт медицинасындағы инновациялық технологиялар";
"Спорт медицинасындағы дәлелді медицинаның өзекті мәселелері";
"Түрлі спортпен айналысу барысында алынатын жарақаттанудың ерекшеліктері";
"Түрлі спорт мамандықтары өкілдерін медициналық қамтамасыз етудің өзекті мәселелері";
"Спорт медицинасындағы диагностиканың заманауи зертханалық әдістері. Биохимиялық мониторинг";
"Спорт медицинасындағы диагностиканың заманауи аспаптық әдістері";
"Спортта тамақтанудың өзекті мәселелері";
"Жарақаттан кейінгі медициналық оңалту";
"Физикалық жұмысқа белсенділікке әсер ететін факторлар";
"Допингтер және допингке қарсы бақылау";
"Спортта қолданылатын фармакологиялық заттар".
25-тарау. "Гериатрия" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
75. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта) құрайды.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 25-қосымшаға сәйкес "Гериатрия" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
77. "Гериатрия" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Гериатриядағы инновациялық технологиялар";
"Ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдегі шұғыл гериатрия";
"Амбулаториялық және стационарлық сатыдағы кардиология, ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, эндокринология, аллергология мен иммунология, гематологияның өзекті мәселелері";
"Амбулаториялық-емханалық гериатрия";
"Гериатриядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Жұқпалы аурулар";
"Соматикалық және хирургиялық аурулардың шекаралық жағдайлары";
"Гериатриядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Гериатриядағы қарқынды емдеу (симуляциялық платформалар пайдаланылатын практикалық курс)";
"Егде жастағылар үшін алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсетудің өзекті мәселелері".

Глава 26. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Клиническая фармакология"
78. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).
Сноска. Пункт 78 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
79. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Клиническая фармакология" согласно приложению 26 к настоящей Типовой программе.
80. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Клиническая фармакология" являются:
"Формулярная система. Рациональное использование лекарственных средств";
"Организация и функционирование службы клинической фармакологии в медицинских организациях";
"Фармакоэпидемиология и фармакоэкономика. Принципы проведения фармакоэпидемиологических и фармакоэкономических исследований в медицинских организациях";
"Вопросы доказательной медицины и рациональная фармакотерапия";
"Клинические исследования лекарственных средств";
"Оценка использования лекарственных средств и клинико-фармакологическая экспертиза медикаментозной терапии";
"Клиническая фармакология антимикробных лекарственных средств";
"Рациональная фармакотерапия заболеваний органов пищеварения";
"Рациональная фармакотерапия заболеваний органов дыхания";
"Рациональная фармакотерапия сердечно-сосудистых заболеваний";
"Рациональная фармакотерапия ревматических заболеваний";
"Рациональная фармакотерапия в неврологии";
"Рациональная фармакотерапия в акушерской и гинекологической практике";
"Рациональная антимикробная терапия в хирургической практике. Антибиотикопрофилактика";
"Рациональная фармакотерапия в нефрологии и урологии";
"Рациональная фармакотерапия в трансплантологии";
"Рациональная фармакотерапия в онкологии";
"Рациональная фармакотерапия в гепатологии";
"Надлежащая клиническая практика";
"Особенности применения лекарственных средств у детей";
"Клинико-фармакологические аспекты комплаентности, обучения в школах пациентов, вопросы самолечения".
Глава 27. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Традиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)"

26-тарау. "Клиникалық фармакология" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
78. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта) құрайды.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 26-қосымшаға сәйкес "Клиникалық фармакология" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
80. "Клиникалық фармакология" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Формулярлық жүйе. Дәрі-дәрмектерді тиімді пайдалану";
"Медицина ұйымдарында клиникалық фармакология қызметін ұйымдастыру және жұмыс істеуі";
"Фармакоэпидемиология және фармакоэкономика. Медицина мекемелерінде фармакоэпидемиологиялық және фармакоэкономикалық зерттеу жүргізудің қағидаттары";
"Дәлелді медицина мәселелері және тиімді фармакологиялық терапия";
"Дәрі-дәрмектерді клиникалық зерттеу";
"Дәрі-дәрмектердің қолданылуын бағалау және медикаментті терапияның клиникалық-фармакологиялық сараптамасы";
"Микробқа қарсы қолданылатын дәрі-дәрмектердің клиникалық фармакологиясы";
"Ас қорыту ағзалары ауруларының тиімді фармакотерапиясы";
"Тыныс алу ағзалары ауруларының тиімді фармакотерапиясы";
"Жүрек-қан тамыр ауруларының тиімді фармакотерапиясы";
"Ревматикалық ауруларының тиімді фармакотерапиясы";
"Неврологиядағы тиімді фармакотерапия";
"Акушериялық және гинекологиялық практикадағы тиімді фармакотерапия";
"Хирургиялық практикадағы микробқа қарсы тиімді терапия. Антибиотикті профилактика";
"Нефрология мен урологиядағы тиімді фармакотерапия";
"Трансплантологиядағы тиiмдi фармакотерапиясы";
"Онкологиядағы тиiмдi фармакотерапиясы";
"Гепатологиядағы тиiмдi фармакотерапиясы";
"Тиісті клиникалық практика";
"Балалардың дәрі-дәрмек қолдану ерекшеліктері";
"Фармакологиялық қадағалау";
"Комплаенттіліктің, емделуші мектептерінде оқытудың, өзін-өзі емдеу сұрақтарының клиникалық-фармакологиялық аспектілері".
27-тарау. "Дәстүрлі терапия (рефлексотерапия, мануалды терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы

81. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).
82. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Традиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)" согласно приложению 27 к настоящей Типовой программе.
83. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Традиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)" являются:
"Основы иглорефлексотерапии";
"Рефлексотерапия (Синдромы органов)";
"Рефлексотерапия (Чудесные меридианы)";
"Рефлексотерапия боли";
"Рефлексотерапия в неврологии";
"Рефлексотерапия в клинике внутренних болезней";
"Основы мануальной терапии и остеопатической медицины";
"Краниосакральная мануальная терапия";
"Висцеральная мануальная терапия";
"Мануальная терапия шейного отдела позвоночника и верхних конечностей";
"Мануальная терапия поясничного отдела позвоночника и нижних конечностей";
"Мануальная терапия и остеопатическая медицина в детском возрасте";
"Мануальная терапия и остеопатическая медицина в акушерстве и гинекологии";
"Диагностика и мануально-остеопатическое лечение головных болей";
"Диагностика и мануально-остеопатическое лечение висцеральных болей";
"Основы медицинского массажа";
"Основы Су-джок терапии";
"Основы фитотерапии";
"Основы гирудотерапии";
"Основы гомеопатии";
"Основы апитерапии".
Глава 28. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Авиационная и космическая медицина"
84. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).
Сноска. Пункт 84 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

81. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
82. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 27-қосымшаға сәйкес "Дәстүрлі терапия (рефлексотерапия, мануалды терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
83. "Дәстүрлі терапия (рефлексотерапия, мануалды терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Инерефлексотерепияның негіздері";
"Рефлексотерапия (Ағзалардың синдромдары)";
"Рефлексотерапия (Ғажайып меридиандар)";
"Ауыру сезімінің рефлексотерапиясы";
"Неврологиядағы рефлексотерапия";
"Ішкі аурулар клиникасындағы рефлексотерапия";
"Остеопатиялық медицина мен мануалды терапияның негіздері";
"Краниосакральды мануалды терапия";
"Висцеральды мануалды терапия";
"Омыртқаның мойын бөлігі мен қолдардың мануалды терапиясы";
"Омыртқаның бел бөлігі мен аяқтардың мануалды терапиясы";
"Балалық шақтағы остеопатиялық медицина және мануалды терапия";
"Акушерия мен гинекологиядағы остеопатиялы медицина және мануалды терапия";
"Бас ауруын диагностикалау және мануалды-остеопатиялы емдеу";
"Висцеральді ауруларды диагностикалау және мануалды-остеопатиялы емдеу";
"Медициналық массаж негіздері";
"Су-джок терапиясының негіздері";
"Фитотерапия негіздері";
"Гирудотерапия негіздері";
"Гомеопатия негіздері";
"Апитерапия негіздері".
28-тарау. "Авиациялық және ғарыштық медицина" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
84. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде- 864/16 сағатты (апта) құрайды.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

85. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Авиационная и космическая медицина" согласно приложению 28 к настоящей Типовой программе.
86. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Авиационная и космическая медицина" являются:
"Инновационные технологии в авиационной и космической медицине";
"Актуальные вопросы авиационной и космической медицины";
"Эфферентная терапия в авиационной и космической медицине";
"Вопросы доказательной медицины в авиационной и космической медицине";
"Реанимация и интенсивная терапия в авиационной и космической медицине";
"Скорая неотложная помощь в авиационной и космической медицине";
"Клиническая фармакология в авиационной и космической медицине";
"Интерпретация лабораторных методов исследования в авиационной и космической медицине";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в авиационной и космической медицине".
Глава 29. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф"
87. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).
88. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф" согласно приложению 29 к настоящей Типовой программе.
89. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф" являются:
"Экстренная терапевтическая помощь в условиях чрезвычайных ситуаций";
"Экстренная хирургическая помощь в условиях чрезвычайных ситуаций";
"Экстренная травматологическая помощь в условиях чрезвычайных ситуаций";
"Экстренная педиатрическая помощь в условиях чрезвычайных ситуаций";
"Экстренная акушерско-гинекологическая помощь в условиях чрезвычайных ситуаций";
"Экстренная психологическая помощь в условиях чрезвычайных ситуаций";
"Экстренная токсикологическая помощь в условиях чрезвычайных ситуаций";
"Эпидемиология чрезвычайных ситуаций";
"Экстренная психиатрическая помощь в условиях чрезвычайных ситуаций".

85. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 28-қосымшаға сәйкес "Авиациялық және ғарыштық медицина" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
86. "Авиациялық және ғарыштық медицина" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Авиациялық және ғарыштық медицинадағы инновациялық технологиялар";
"Авиациялық және ғарыштық медицинадағы өзекті мәселелер";
"Авиациялық және ғарыштық медицинадағы эфферентті терапия";
"Авиациялық және ғарыштық медицинадағы дәлелді медицина мәселелері";
"Авиациялық және ғарыштық медицинадағы қарқынды терапия және реанимация";
"Авиациялық және ғарыштық медицинадағы шұғыл жәрдем";
"Авиациялық және ғарыштық медицинадағы клиникалық фармокология";
"Авиациялық және ғарыштық медицинадағы зерттеудің зертханалық әдістерін түсіндіру";
"Авиациялық және ғарыштық медицинадағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері".
29-тарау. "Төтенше жағдайлар және апат медицинасы" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
87. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
88. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 29-қосымшаға сәйкес "Төтенше жағдайлар және апат медицинасы" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
89. "Төтенше жағдайлар және апат медицинасы" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Төтенше жағдайлар кезіндегі шұғыл терапиялық көмек";
"Төтенше жағдайлар кезіндегі шұғыл хирургиялық көмек";
"Төтенше жағдайлар кезіндегі шұғыл травматологиялық көмек";
"Төтенше жағдайлар кезіндегі шұғыл педиатриялық көмек";
"Төтенше жағдайлар кезіндегі шұғыл акушериялық-гинекологиялық көмек";
"Төтенше жағдайлар кезіндегі шұғыл психологиялық көмек";
"Төтенше жағдайлар кезіндегі шұғыл токсикологиялық көмек";
"Төтенше жағдайлар эпидемиологиясы";
"Төтенше жағдайлар кезіндегі шұғыл психиатриялық көмек".

Глава 30. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)
Сноска. Глава 30 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
90. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 1080/20 часов (недель), при наличии переподготовки по детской анестезиологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
91. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)" согласно приложению 30 к настоящей Типовой программе.
92. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)":
"Анестезия и интенсивная терапия в многопрофильной медицинской организации";
"Анестезия и интенсивная терапия в кардиохирургии (взрослой)";
"Анестезия и интенсивная терапия в онкологии и гематологии";
"Анестезия и интенсивная терапия при акушерской патологии";
"Углубленное изучение специфики подразделов специальности анестезиология и реаниматология (анестезия и интенсивная терапия в акушерстве, нейрореаниматология, кардиоанестезиология, торакальная анестезиология)";
"Инновационные технологии в анестезиологии";
"Инновационные технологии в интенсивной терапии";
"Амбулаторная анестезиология";
"Оптимизация и стандартизация методов анестезии или интенсивной терапии с учетом данных доказательной медицины";
"Интенсивная терапия при различных состояниях или синдромах с учетом данных доказательной медицины".
Глава 30-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (детская)"
Сноска. Типовая программа дополнена главой 30-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

30-тарау. "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 30-тарау жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 1080/20 сағатты (апта), балалар анестезиология және реаниматологиясы бойынша қайта даярлау циклдерінде ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
91. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 30-қосымшаға сәйкес "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
92. "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Көп бейінді медициналық ұйымдардағы анестезия және қарқынды терапия";
"Кардиохирургиядағы (ересектер) анестезия және қарқынды терапия";
"Онкология және гематологиядағы анестезия және қарқынды терапия";
"Акушерлік патология кезіндегі анестезия және қарқынды терапия".
"Анестезиология және реанимотология мамандығының арнайы бөлімдерінің (акушериядағы, нейрореаниматологиядағы, кардиоанесте-зиологиядағы, торакалді анестезиологиядағы, анестезия және қарқынды терапия) ерекшеліктерін тереңдете зерттеу";
"Анестезиологиядағы инновациялық технологиялар";
"Қарқынды терапиядағы инновациялық технологиялар";
"Амбулаториялық анестезиология";
"Дәлелді медицина мәліметтеріне сүйене отырып, анестезия немесе қарқынды терапия әдістерін оңтайландыру және стандарттау";
"Дәлелді медицина мәліметтерін ескере отырып, түрлі жағдайлар немесе синдромдар кезіндегі қарқынды терапия".
30-1-тарау. "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік бағдарлама 30-1-тараумен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

92-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 1080/20 часов (недель), при наличии переподготовки по взрослой анестезиологии и реаниматологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
92-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (детская)" согласно приложению 30-1 к настоящей Типовой программе.
92-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (детская)":
"Анестезия и интенсивная терапия в многопрофильной медицинской организации";
"Анестезия и интенсивная терапия в неонатологии";
"Анестезия и интенсивная терапия в педиатрии";
"Анестезия и интенсивная терапия в кардиохирургии (детской)";
"Анестезия и интенсивная терапия в онкологии и гематологии (детской)";
"Анестезия и интенсивная терапия при акушерской патологии";
"Углубленное изучение специфики подразделов специальности анестезиология и реаниматология (анестезия и интенсивная терапия в акушерстве, нейрореаниматология, кардиоанестезиология, торакальная анестезиология)";
"Инновационные технологии в анестезиологии";
"Инновационные технологии в интенсивной терапии";
"Амбулаторная анестезиология";
"Оптимизация и стандартизация методов анестезии или интенсивной терапии с учетом данных доказательной медицины";
"Интенсивная терапия при различных состояниях или синдромах с учетом данных доказательной медицины".
Глава 31. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Сноска. Глава 31 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
93. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой – 1080/20 часов (недель).

92-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 1080/20 сағатты (апта), ересектер анестезиология және реаниматологиясы бойынша қайта даярлау циклдерінде балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
92-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 30-1-қосымшаға сәйкес "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
92-3. "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Көп бейінді медициналық ұйымдардағы анестезия және қарқынды терапия";
"Неонтологиядағы анестезия және қарқынды терапия";
"Педиатриядағы анестезия және қарқынды терапия";
"Кардиохирургиядағы (балалар) анестезия және қарқынды терапия";
"Онкология және гематологиядағы анестезия және қарқынды терапия";
"Акушерлік патология кезіндегі анестезия және қарқынды терапия".
"Анестезиология және реанимотология мамандығының арнайы бөлімдерінің (акушериядағы, нейрореаниматологиядағы, кардиоанесте-зиологиядағы, торакалді анестезиологиядағы, анестезия және қарқынды терапия) ерекшеліктерін тереңдете зерттеу";
"Анестезиологиядағы инновациялық технологиялар";
"Қарқынды терапиядағы инновациялық технологиялар";
"Амбулаториялық анестезиология";
"Дәлелді медицина мәліметтеріне сүйене отырып, анестезия немесе қарқынды терапия әдістерін оңтайландыру және стандарттау";
"Дәлелді медицина мәліметтерін ескере отырып, түрлі жағдайлар немесе синдромдар кезіндегі қарқынды терапия".
31-тарау. "Жалпы хирургия (торакальді, абдоминальді, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультадыбыстық зерттеу, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 31-тарау жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
93. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 1080/20 сағатты (апта) құрайды.

94. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" согласно приложению 31 к настоящей Типовой программе.
95. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" являются:
"Инновационные технологии в диагностике и лечении хирургических заболеваний";
"Актуальные вопросы неотложной хирургии";
"Эндовидеохирургические вмешательства в абдоминальной хирургии";
"Актуальные вопросы гнойной хирургии";
"Реконструктивно-восстановительные вмешательства в хирургии";
"Актуальные вопросы торакальной хирургии";
"Внутрипросветная эндовидеохирургия";
"Актуальные вопросы сосудистой хирургии";
"Малоинвазивная хирургия";
"Актуальные вопросы колопроктологии";
"Эндовидеохирургия в торакальной хирургии";
"Вопросы амбулаторно-поликлинической хирургии";
"Бариатрическая хирургия".
Глава 32. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Кардиохирургия (взрослая, детская)"
96. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой по хирургическому профилю – 1080/20 часов (недель), при наличии переподготовки по взрослой кардиохирургии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю, при наличии переподготовки по детской кардиохирургии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
97. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Кардиохирургия (взрослая, детская)" согласно приложению 32 к настоящей Типовой программе.
98. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Кардиохирургия (взрослая, детская)" являются:
"Инновационные технологии в кардиохирургии";
"Неотложная кардиохирургия на догоспитальном, госпитальном этапах станции скорой помощи";
"Актуальные вопросы кардиохирургии – на амбулаторном и стационарном этапах";
"Амбулаторно-поликлиническая кардиохирургия";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в кардиохирургии";
"Актуальные проблемы в кардиохирургии".

94. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 31-қосымшаға сәйкес "Жалпы хирургия (торакальді, абдоминальді, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық зерттеу, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
95. "Жалпы хирургия (торакальді, абдоминальді, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультадыбыстық зерттеу, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Хирургиялық ауруларды диагностикалау мен емдеудің инновациялық технологиялары";
"Шұғыл хирургияның өзекті мәселелері";
"Абдоминалды хирургиядағы эндовидеохирургиялық араласулар";
"Іріңді хирургиядағы өзекті мәселелер";
"Хирургиядағы реконструктивті-қалпына келтіру көмектері";
"Торакальді хирургиядағы өзекті мәселелер";
"Саңылауішілік эндовидеохирургия";
"Қан тамыр хирургиясының өзекті мәселелері";
"Шағын инвазивті хирургия";
"Колопроктологияның өзекті мәселелері";
"Торакальді хирургиядағы эндовидеохирургия";
"Амбулаториялық-емханалық хирургия мәселелері";
"Бариатриялық хирургия".
32-тарау. "Кардиохирургия (балалар, ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы.
96. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және хирургиялық бейіні бойынша интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 1080/20 сағатты (апта), ересектер кардиохирургиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта), балалар кардиохирургиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
97. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 32-қосымшаға сәйкес "Кардиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
98. "Кардиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Кардиохирургиядағы инновациялық технологиялар";
"Ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдердегі жедел жәрдем станциясындағы шұғыл кардиохирургия";
"Амбулаториялық және стационарлық деңгейдегі кардиохирургияның өзекті мәселелері";
"Амбулаторлық-емханалық кардиохирургия";
"Кардиохирургиядағы диагностикалаудың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Кардиохирургиядағы өзекті мәселелер".

Глава 33. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенционная хирургия) (взрослая, детская)"
99. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой по хирургическому профилю – 1080/20 часов (недель), при наличии переподготовки по взрослой ангиохирургии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю, при наличии переподготовки по детской ангиохирургии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
100. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенционная хирургия) (взрослая, детская)" согласно приложению 33 к настоящей Типовой программе.
101. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенционная хирургия) (взрослая, детская)" являются:
"Основы диагностики заболеваний сосудистой системы";
"Инновационные технологии в ангиохирургии";
"Актуальные вопросы неотложной ангиохирургии";
"Актуальные вопросы эндоваскулярной хирургии";
"Малоинвазивная ангиохирургия";
"Анатомо-физиологические особенности сердечно-сосудистой системы у детей";
"Ангиохирургия в акушерстве и гинекологии".
Глава 34. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)"
102. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой по хирургическому профилю – 1080/20 часов (недель), при наличии переподготовки по взрослой нейрохирургии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю, при наличии переподготовки по детской нейрохирургии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
103. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)" согласно приложению 34 к настоящей Типовой программе.

33-тарау. "Ангиохирургия (рентгендік хируругия, интервенциялық хирургия) (балалар, ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
99. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және хирургиялық бейіні бойынша интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 1080/20 сағатты (апта), ересектер ангиохирургиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта), балалар ангиохирургиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта).
100. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 33-қосымшаға сәйкес "Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенциялық хирургия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
101. "Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенциялық хирургия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Қантамыр жүйесі ауруларын диагностикалаудың негізгі";
"Ангиохирургиядағы инновациялық технологиялар";
"Шұғыл ангиохирургиядағы өзекті мәселелер";
"Эндоваскулярлық хирургияның өзекті мәселелері";
"Шағын инвазивтік ангиохирургия";
"Балалардағы жүрек-қантамыр жүйесінің анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері";
"Акушерия және гинекологиядағы ангиохирургия".
34-тарау. "Нейрохирургия (балалар, ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
102. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және хирургиялық бейіні бойынша интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 1080/20 сағатты (апта), ересектер нейрохирургиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта), балалар нейрохирургиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта)құрайды.
103. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 34-қосымшаға сәйкес "Нейрохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.

104. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)" являются:
"Нейроанестезиология и нейрореанимация";
"Лучевая диагностика в нейрохирургии";
"Нейроофтальмология";
"Нейрореабилитация";
"Клиническая нейрофизиология";
"Нейроинфекция";
"Патологическая анатомия центральной нервной системы";
"Общая хирургия (хирургия, травматология, ортопедия, онкология)";
"Детская хирургия, травматология и ортопедия"
"Инновационные технологии в диагностике и лечении нейрохирургических заболеваний";
"Нейроэндоскопические вмешательства в хирургии центральной нервной системы, малоинвазивная хирургия";
"Пластическая и реконструктивная микронейрохирургия";
"Диагностика и лечение при экстренной нейрохирургической патологии";
"Актуальные вопросы детской нейрохирургии";
"Инновационные технологии в нейроонкологии";
"Эндоваскулярная и микрохирургия при цереброваскулярной патологии и остром инсульте";
"Малая инвазивная нейрохирургия при патологии позвоночника и спинного мозга".
Глава 35. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)"
105. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальностям "Стоматология", "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой хирургического профиля – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой челюстно-лицевой хирургии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю, при наличии переподготовки по детской челюстно-лицевой хирургии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
106. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)" согласно приложению 35 к настоящей Типовой программе.
107. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)" являются:
"Инновационные технологии в челюстно-лицевой хирургии, в том числе детского возраста";
"Хирургические методы лечения заболеваний пародонта";
"Повреждения зубов, альвеолярного отростка и нижней челюсти, в том числе детского возраста";
"Приобретенные и врожденные дефекты и деформации челюстей. Дистракционные и компрессионные методы лечения дефектов и деформаций челюстей";
"Реконструктивно-восстановительные операции при врожденных и приобретенных дефектах и деформациях в области головы и шеи";
"Свободная пересадка тканей. Кожная пластика, виды кожных трансплантатов, показания к применению. Костно-пластические операции на лице";
"Восстановительные пластические операции на лице";
"Дентальная имплантация. Выбор конструкции импланта. Методика имплантации";
"Эстетическая хирургия".

104. "Нейрохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Нейрореанимация және нейроанестезиология";
"Нейрохирургиядағы сәулелік диагностика";
"Нейроофтальмология";
"Клиникалық нейрофизиология";
"Нейроинфекция";
"Орталық жүйке жүйесінің патологиялық анатомиясы";
"Жалпы хирургия (хирургия, травматология, ортопедия, онкология)";
"Балалар хирургиясы, травматология және ортопедия";
"Нейрохирургиялық аурулардың диагностикасы мен еміндегі инновациялық технологиялар";
"Орталық жүйке жүйесі хирургиясындағы нейроэндоскопиялық араласулар, шағын инвазивті хирургия";
"Пластикалық және реконструктивті микронейрохирургия";
"Шұғыл нейрохирургиялық патологиялар кезіндегі диагностикалау мен емдеуі";
"Балалар нейрохирургиясының өзекті мәселелері";
"Нейроонкологиядағы инновациялық технологиялар";
"Жіті инсульт және цереброваскулярлы патология кезіндегі эндоваскулярлы және микрохирургия";
"Жұлын мен омыртқа бағанасы патологиясындағы шағын инвазивті нейрохирургия".
35-тарау. "Жақсүйек-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
105. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Стоматология", "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және хирургиялық бейіні бойынша интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта), ересектер жақсүйек-бет хирургиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта), балалар жақсүйек-бет хирургиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
106. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 35-қосымшаға сәйкес "Жақсүйек-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
107. "Жақсүйек-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Жақсүйек-бет хирургиясындағы инновациялық технологиялар", оның ішінде балалардағы;
"Пародонт ауруларын хирургиялық емдеу әдістері";
"Тістердің, альвеолярлы өсіндінің және төменгі жақтың зақымданулары", оның ішінде балалардағы;
"Жақ сүйектерінің туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары. Жақ сүйектерінің ақаулары мен деформацияларын дистракционды және компрессионды емдеу әдістері";
"Бас және мойын аймағындағы туа біткен және жүре пайда болған ақаулар мен деформациялар кезіндегі реконструктивті-қалыптастырушы операциялар";
"Тіндерді еркін ауыстыру. Тері пластикасы, тері трансплантаттарының түрлері, қолдануға көрсеткіш. Бет аймағында сүйекті-пластикалық операциялар";
"Беттегі қалыптастырушы пластикалық операциялар";
"Тіс имплантациясы. Имплант конструкциясын таңдау. Имплантация әдістемесі";
"Эстетикалық хирургия".

Глава 36. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Пластическая хирургия"
108. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой по хирургическому профилю – 1080/20 часов (недель).
109. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Пластическая хирургия" согласно приложению 36 к настоящей Типовой программе.
110. Рекомендуемые темами (направлениями) подготовки на циклах повышения квалификации и переподготовки (компонент по выбору) по специальности "Пластическая хирургия" являются:
"Актуальные вопросы пластической и реконструктивной хирургии кисти";
"Актуальные вопросы пластической и реконструктивной хирургии плечевого сплетения";
"Актуальные вопросы гнойной хирургии в пластической и реконструктивной хирургии";
"Актуальные вопросы пластической и реконструктивной хирургии закрытия обширных дефектов головы, шеи, грудной клетки, передней брюшной стенки, таза, бедра, голени и стопы";
"Актуальные вопросы реплантологии и трансплантологии в пластической и реконструктивной хирургии";
"Актуальные вопросы косметической хирургии".
Глава 37. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)"
111. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часов (недель), при наличии переподготовки по детской онкологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
112. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)" согласно приложению 37 к настоящей Типовой программе.
113. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)" являются:
"Инновационные технологии в онкологии";
"Актуальные вопросы онкологии, в том числе онкологической хирургии";
"Актуальные проблемы маммологии";
"Ранняя диагностика онкологических заболеваний в амбулаторных условиях";
"Лучевая терапия в онкологии";
"Вопросы химиотерапии в онкологии";
"Вопросы доказательной медицины в онкологии";
"Патоморфология в онкологии".

36-тарау. "Пластикалық хирургия" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
108. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және хирургиялық бейіні бойынша интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 1080/20 сағатты (апта) құрайды.
109. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 36-қосымшаға сәйкес "Пластикалық хирургия" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
110. "Пластикалық хирургия" мамандығы бойынша біліктілік арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Білектің пластикалық және реконструкциялық хирургиясының өзекті мәселелері";
"Иық өрімдерінің пластикалық және реконструкциялық хирургиясының өзекті мәселелері";
"Пластикалық және реконструкциялық хирургиядағы іріңді хирургияның өзекті мәселелері";
"Бастың, мойынның, көкіректің, жамбастың, бөксенің, балтыр мен табанның үлкен ақауларының пластикалық және реконструкциялық хирургиясының өзекті мәселелері";
"Пластикалық және реконструкциялық хирургиядағы реплантология мен трансплантологияның өзекті мәселелері";
"Косметологиялық хирургияның өзекті мәселелері".
37-тарау. "Онкология (химиотерапия, маммология (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
111. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта), балалар онкологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
112. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 37-қосымшаға сәйкес "Онкология (химиотерапия, маммология (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
113. "Онкология (химиотерапия, маммология (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Онкологиядағы инновациялық технологиялар";
"Онкологиядағы өзекті мәселелер, соның ішінде онкологиялық хирургия";
"Маммологияның өзекті меселелері";
"Амбулаториялық жағдайда онкологиялық ауруларды ерте диагностикалау";
"Онкологиядағы сәулелік терапия";
"Онкологиядағы химиялық терапия мәселелері";
"Онкологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Онкологиядағы патоморфология".

Глава 38. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Травматология-ортопедия (камбустиология) (взрослая, детская)"
114. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 1080/20 часов (недель), при наличии переподготовки по взрослой травматологии и ортопедии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю, при наличии переподготовки по детской травматологии и ортопедии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
115. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Травматология-ортопедия (камбустиология) (взрослая, детская)" согласно приложению 38 к настоящей Типовой программе.
116. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Травматология-ортопедия (камбустиология) (взрослая, детская)" являются:
"Инновационные технологии в травматологии и ортопедии";
"Актуальные проблемы травматологии-ортопедии и камбустиологии, особенности травм и заболеваний опорно-двигательного аппарата в детском и пожилом возрасте, особенности диагностики и лечения политравм";
"Амбулаторная травматология и ортопедия (камбустиологии) и стационар-замещающие технологии в диагностике и лечении".
Глава 39. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)"
117. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой по хирургическому профилю –1080/20 часов (недель), при наличии переподготовки по взрослой урологии и андрологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю, при наличии переподготовки по детской урологии и андрологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.

38-тарау. "Травматология-ортопедия (комбустиология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
114. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 1080/20 сағатты (апта), ересектер травматологиясы және ортопедиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта), балалар травматологиясы және ортопедиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
115. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 38-қосымшаға сәйкес "Травматология-ортопедия (комбустиология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
116. "Травматология-ортопедия (комбустиология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Травматология және ортопедиядағы инновациялық технологиялар";
"Травматология-ортопедиядағы және комбустиологиядағы өзекті проблемалар, балалардағы және егде жастағылардың тірек-қимыл аппараты аурулары мен жарақаттарының ерекшеліктері, көптеген жарақаттарды емдеу және диагностикалау ерекшеліктері";
"Амбулаториялық травматология мен ортопедия (комбустиология) және диагностика мен емдеуде қолданылатын стационар-алмастырушы технологиялар".
39-тарау. "Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбысты диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
117. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиария", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және хирургиялық бейін бойынша интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 1080/20 сағатты (апта), ересектер урологиясы және андрологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта), балалар урологиясы және андрологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта) құрайды.

118. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)" согласно приложению 39 к настоящей Типовой программе.
119. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)" являются:
"Инновационные технологии в диагностике и лечении урологических заболеваний";
"Вопросы урологии и андрологии";
"Вопросы уроонкологии";
"Вопросы урогинекологии";
"Вопросы детской урологии";
"Малоинвазивная урология";
"Эндовидеохирургические вмешательства в урологии";
"Вопросы доказательной медицины в урологии и андрологии";
"Хирургическая андрология";
"Мужское бесплодие";
"Эректильные дисфункции";
"Лазерные технологии в оперативной урологии".
Глава 40. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Офтальмология (взрослая, детская)"
120. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой по хирургическому профилю – 1080/20 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой офтальмологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю; при наличии переподготовки по детской офтальмологии– 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
121. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Офтальмология (взрослая, детская)" согласно приложению 40 к настоящей Типовой программе.
122. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Офтальмология (взрослая, детская)" являются:
"Факоэмульсификация катаракты"
"Инновационная технология в офтальмологии";
"Имплантация интраокулярных линз";
"Глаукома";
"Современные методы диагностики и лечения некоторых заболеваний глаза";
"Современные методы лечения глаукомы";
"Патология роговицы. Кератопластики";
"Отслойка сетчатки, современные методы лечения";
"Дегенеративная миопия и другие виды аметропии";
"Косоглазие у детей, диагностика и лечение";
"Врожденные заболевания органа зрения у детей";
"Патология глазного дна у детей";
"Патология органа зрения у детей младенческого возраста";
"Коррекция аметропии";
"Микрохирургия глаза";
"Глаукома. Микрохирургия глауком";
"Повреждения органа зрения и реконструктивная хирургия";
"Реконструктивная хирургия переднего отрезка глаза";
"Витреоретинальная хирургия";
"Эндокринная офтальмопатия";
"Диабетическая офтальмопатия";
"Опухоли органа зрения";
"Взрослая офтальмология";
"Детская офтальмология";
"Лазерные методы лечения в офтальмологии";
"Диабетическая ретинопатия и другая сосудистая патология органа зрения";
"Неотложные состояния органа зрения";
"Нейроофтальмология";
"Аномалии развития и патология сетчатки";
"Ретинопатия недоношенных";
"Новейшие лазерные технологии в офтальмологии";
"Контактная и очковая коррекция зрения";
"Функциональные методы диагностики в офтальмологии";
"Сосудистые заболевания сетчатки и зрительного нерва";
"Воспалительные заболевания сосудистого тракта и сетчатки";
"Хориоретинальные дегенерации";
"Ультразвуковые исследования в офтальмологии";
"Нарушения аккомодации у детей и взрослых";
"Новейшие методы диагностики и лечения возрастной макулодистрофии";
"Организация скрининга на глаукому";
"Лазерное лечение глаукомы";
"Витреоретинальная хирургия";
"Эндовитреальные способы лечения возрастной макулодистрофии";
"Офтальмофармакология";
"Микрохирургия глаукомы";
"Сосудистая патология органа зрения".

118. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 39-қосымшаға сәйкес "Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбысты диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
119. "Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбысты диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Урологиялық ауруларды диагностикалау мен емдеудің инновациялық технологиялары";
"Урология және андрология мәселелері";
"Уроонкология мәселелері";
"Урогинекология мәселелері";
"Балалар урологиясының мәселелері";
"Шағынинвазивті урология";
"Уралогиядағы эндобейнехирургиялық араласу";
"Урология және андрологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Хирургиялық андрология";
"Ерлер бедеулігі";
"Эректилді дисфункция";
"Оперативтік урологиядағы лазерлік технологиялар".
40-тарау. "Офтальмология" (ересектер, балалар) мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
120. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және хирургиялық бейін бойынша интернатурасы бар мамандарды қайта даярлау циклдерінде – 1080/20 сағатты (апта), ересектер офтальмологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта), балалар офтальмологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
121. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 40-қосымшаға сәйкес "Офтальмология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
122. "Офтальмология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Факоэмульсирфикацияланған катаракта";
"Офтальмологиядағы инновациялық технологиялар";
"Интраокулярлық линзаларды имплантациялау";
"Глаукома";
"Кейбір көз ауруларының диагностикасы мен емдеудің заманауи әдістері";
"Глаукоманы емдеудің заманауи әдістері";
"Мөлдір қабықтың патологиясы. Кератопластикалар;
"Тор қабықтың сылынуы, заманауи емдеу әдістері";
"Дегенеративті миопия және аметропияның басқа түрлері";
"Балардағы қылилық, емдеу";
"Балалардағы көру мүшесінің туа біткен аурулары";
"Балалардың көз түбі патологиясы";
"Нәрестелердің көз ағзалары патологиясы";
"Аметропия түзетулері";
"Көз микрохирургиясы";
"Глаукома. Глаукомалардың микрохирургиясы";
"Көру мүшесінің зақымдалуы, реконструктивті хирургия";
"Көз алмасының алдыңғы кесіндісінің реконструктивті хирургиясы";
"Витреоретинальды хирургия";
"Эндокриндік офтальмопатия";
"Диабеттік офтальмопатия";
"Офтальмоонкология";
"Ересектер офтальмологиясы"
"Балалар офтальмологиясы";
"Офтальмологиядағы лазерлік емдеу әдістері";
"Диабеттік ретинопатия және көз ағзаларының басқа да тамыр патологиясы";
"Көру мүшесінің шұғыл жағдайлары";
"Нейроофтальмология";
"Торлы қабықтың дамуындағы ауытқулар және патология";
"Шала туылғандар ретинопатиясы";
"Офтальмологиядағы жаңа лазерлік технологиялар";
"Көруді жанаспалы және көзілдірікпен түзету";
"Офтальмологияда диагностикалаудың функционалдық әдістері";
"Торлы қабық және көру жүйкелері тамырларының аурулары";
"Тамыр жолдары мен торлы қабықтың қабынған аурулары";
"Хориоретинальді дегенерации";
"Офтальмологиядағы ультрадыбыстық зерттеулер";
"Балалар мен ересектерде аккомодация бұзылулары";
"Ересектер макулодистрофиясын диагностикалау мен емдеудің жаңа әдістері";
"Глаукомаға скрининг ұйымдастыру";
"Глаукоманы лазерлік емдеу";
"Витреоретинальді хирургия";
"Әр жастағы макулодистрофияны емдеудің эндовитреальді тәсілдері";
"Офтальмофармокология";
"Глаукоманың микрохирургиясы";
"Көру мүшесінің тамырлық патологиясы".

Глава 41. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Оториноларингология (сурдология, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)"
123. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой хирургического профиля – 1080/20 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой оториноларингологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю, при наличии переподготовки по детской оториноларингологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
124. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Оториноларингология (сурдология, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)" согласно приложению 41 к настоящей Типовой программе.
125. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Оториноларингология (сурдология, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)" являются:
"Инновационные технологии в оториноларингологии";
"Инновационные технологии в детской оториноларингологии";
"Функциональная эндоскопическая риносинусохиругия";
"Микрохирурия уха";
"Эндоскопическая диагностика и лечение заболеваний гортани";
"Основы фониатрии";
"Амбулаторная хирургия в оториноларингологии";
"Микроэндоскопическая диагностика и лечения заболеваний верхних отделов дыхательных путей и уха у детей";
"Эндоскопия в диагностике заболеваний полости носа, околоносовых пазух и глотки";
"Наследственные и врожденные пороки верхних отделов дыхательных путей и уха";
"Современные принципы диагностики и лечения сенсоневральной тугоухости и глухоты";
"Эндоскопическая диагностика новообразований верхних дыхательных путей и уха";
"Методы исследования слухового анализатора";
"Оказания сурдологической помощи детскому и взрослому населению в условиях первичной медико-санитарной помощи";
"Аудиология и сурдология";
"Реабилитация сурдологических больных: слухопротезирование, кохлеарная имплантация".
Глава 42. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Патологическая анатомия (цитопатология) (взрослая, детская)"

41-тарау. "Оториноларингология (сурдология, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар) мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
123. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және хирургиялық бейіндегі интернатурасы бар мамандарды қайта даярлау циклдерінде – 1080/20 сағатты (апта), ересектер оториноларингологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта), балалар оториноларингологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
124. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 41-қосымшаға сәйкес "Оториноларингология (сурдология негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
125. "Оториноларингология (сурдология негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Оториноларингологиядағы инновациялық технологиялар";
"Балалар оториноларингологиясындағы инновациялық технологиялар";
"Функциялық эндоскопиялық риносинусохирургия";
"Құлақ микрохирургиясы";
"Кеңірдек дерттерінің эндоскопиялық диагностикасы мен емі";
"Фониатрия негіздері";
"Оториноларингологиядағы амбулаторлық хирургия";
"Балалардың жоғары тыныс алу жолдарының және құлақ дерттерінің микроэндоскопиялық диагностикасы мен емі";
"Мұрын қуысының, мұрын маңы қуыстарының және жұтқыншақ дерттерінің диагностикасындағы эндоскопия";
"Жоғары тыныс алу жолдарының және құлақтың туа пайда болған және тұқым қуалайтын ақаулары";
"Нейросенсорлық кереңділік пен кереңділіктің қазіргі заманғы диагностикалау мен емдеу қағидаттары";
"Жоғары тыныс алу жолдарының және құлақтың түзілістерінің эндоскопиялық диагностикасы";
"Есту анализаторын зерттеу әдістері";
"Алғашқы медициналық-санитариялық көмек жағдайында ересектерге және балаларға сурдологиялық көмек көрсету";
"Аудиология және сурдология";
"Сурдологиялық науқастарды оңалту: есту мүшелеріне протез салу, кохлеарды имплантация".
42-тарау. "Патологиялық анатомия (цитопатология) (ересектер, балалар) мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы

126. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой патологической анатомии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю, при наличии переподготовки по детской патологической анатомии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
127. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Патологическая анатомия (цитопатология) (взрослая, детская)" согласно приложению 42 к настоящей Типовой программе.
128. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Патологическая анатомия (цитопатология) (взрослая, детская)" являются:
"Анатомия и физиология плода, новорожденного и детского возраста";
"Основы эмбриологии и гистологии плода, новорожденного и детского возраста";
"Организационно-методические вопросы теории и практики патологической анатомии и судебной медицины";
"Клиническая патоморфология: Принципы построения клинического и патологоанатомического диагнозов. Алгоритм сличения клинического и патологоанатомического диагнозов. Категории и причины расхождения. Оценка качества клинической диагностики";
"Клиническая патоморфология: Понятие о ятрогенной патологии (ятрогении). Принципы классификации ятрогений. Категории оценки ятрогении. Ятрогении в акушерско-гинекологической практике и хирургии. Осложнения реанимации и интенсивной терапии";
"Клиническая патоморфология: Принципы проведения клинико-анатомических конференций и работа комиссии по изучению летальных исходов. Методы оценки качества клинической диагностики";
"Инфекционная патология детского возраста. Перинатальные инфекции: этиология, патогенез, морфогенез, патологическая анатомия. Особенности вскрытия при инфекционных заболеваниях";
"Клинико-морфологическая диагностика вируса иммунодефицита человека. Особенности патоморфологии перинатальной вируса иммунодефицита человека";
"Инновационные технологии в патологической анатомии";
"Актуальные вопросы гистологической диагностики в онкоморфологии";
"Морфологическая диагностика акушерско-гинекологических заболеваний воспалительной природы, предопухолевых процессов и опухолей";
"Морфологическая диагностика болезней пре- и перинатального периода неинфекционной и инфекционной природы. Патология плода и новорожденного";
"Основы гистологической техники и современных гистологических методов исследования в патологической анатомии";
"Особенности патоморфологии патологии зубочелюстной системы и органов ротовой полости".

126. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта), ересектер патологиялық анатомиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта), балалар патологиялық анатомиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
127. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 42-қосымшаға сәйкес "Патологиялық анатомия (цитопатология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
128. "Патологиялық анатомия (цитопатология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Ұрық, нәресте және балалар жасындағылардың анатомиясы мен физиологиясы";
"Ұрық, нәресте және балалар жасындағылардың эмбриология және гистология негіздері";
"Патологиялық анатомия және сот медицинасы теориясы мен тәжірибесіндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік мәселелер";
"Клиникалық патоморфология: Клиникалық және патологоанатомиялық диагноздар құрылысының қағидаттары. Клиникалық және патологоанатомиялық диагноздарды салыстыру алгоритмі. Айырмашылық себептері мен санаттары. Клиникалық диагностика сапасын бағалау";
"Клиникалық патоморфология: Ятрогенді патология (ятрогениия) түсінігі. Ятрогенияны жіктеу қағидаттары. Ятрогенияны бағалау санаттары. Акушерия-гинекологиялық практика мен хирургиядағы ятрогения. Реанимация және қарқынды терапия асқынулары";
"Клиникалық патоморфология: Клиника-анатомиялық конференцияны өткізу қағидаттары және өлім-жітімді зерделеу бойынша комиссияның жұмысы. Клиникалық диагностика сапасын бағалау әдістері";
"Балалар жасындағы инфекциялық патология. Перинаталды инфекциялар: этиология, патогенез, морфогенез, патологиялық анатомия. Жұқпалы ауруларды ашу ерекшеліктері";
"Адам иммунитет тапшылығы вирусының клиникалық-морфологиялық диагностикасы. Перинаталды адам иммунитет тапшылығы вирусының патоморфологиялық ерекшеліктері";
"Патологиялық анатомиядағы инновациялық технологиялар";
"Онкоморфологиядағы гистологиялық диагностиканың өзекті мәселелері";
"Ісік және ісікалды процестердің қабыну табиғатындағы акушериялық-гинекологиялық аурулардың морфологиялық диагностикасы";
"Табиғаты жұқпалы және жұқпалы емес аурулардың пре- және перинаталды кезеңдегі морфологиялық диагностикасы. Ұрық және нәресте патологиясы";
"Патологиялық анатомиядағы гистологиялық техника негіздері және гистологиялық заманауи зерттеу әдістері";
"Тіс-жақ жүйесі мен ауыз қуысы ағзалары патологиясының патоморфологиялық ерекшеліктері".

Глава 43. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Судебно-медицинская экспертиза"
129. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).
130. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Судебно-медицинская экспертиза" согласно приложению 43 к настоящей Типовой программе.
131. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Судебно-медицинская экспертиза" являются:
"Инновационные технологии в судебной медицине";
"Актуальные вопросы судебной медицины, судебной биологии, судебной гистологии, медико-криминалистических, химико-токсикологических исследований";
"Организационно-методические вопросы теории и практики судебной медицины и патологической анатомии";
"Методы отождествления личности в судебной медицине";
"Судебно-медицинская экспертиза потерпевших, обвиняемых и других лиц";
"Судебно-медицинские вопросы патоморфологии общепатологических процессов";
"Судебно-медицинская экспертиза вещественных доказательств биологического происхождения";
"Медико-криминалистические и фотографические методы исследования в судебной медицине";
"Хроматографические методы анализа, их использование при химико-токсикологической экспертизе";
"Судебно-гистологические исследования в судебной медицине";
"Химико-токсикологические исследования в судебной медицине";
"Вопросы судебно-медицинской экспертизы при чрезвычайных ситуациях";
"Вопросы составления выводов и оформления заключения эксперта";
"Актуальные вопросы патологической анатомии";
"Клиническая патоморфология. Принципы построения диагноза. Оценка категории и причин расхождения диагноза. Оценка качества клинической диагностики";
"Понятия ятрогении. Принцип классификации категории ятрогении".
Глава 44. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Трансфузиология"
132. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).

43-тарау. "Сот-медициналық сараптама" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
129. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білім бар мамандар үшін қайта дайындау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
130. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 43-қосымшаға сәйкес "Сот-медициналық сараптама" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
131. "Сот-медициналық сараптама" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру және қайта дайындау циклдарының ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Сот медицинасындағы инновациялық технологиялар";
"Сот медицинасының, сот биологиясының, сот гистологиясының, медициналық-криминалистикалық және химиялық-токсикологиялық зерттеулердің өзекті мәселелері";
"Патологиялық анатомия және сот медицинасының теориясы мен практикасының ұйымдастырушылық-әдістемелік мәселелері";
"Сот медицинасындағы тұлғаны ұқсастыру әдістемелері";
"Жәбірленушілердің, айыпталушылардың және басқа адамдардың соттық-медициналық сараптамасы";
"Жалпы патологиялық процестер патоморфологиясындағы соттық-медициналық мәселелер";
"Биологиялық шығу тегіне қарай айғақтық заттардың соттық-медициналық сараптамасы";
"Сот медицинасындағы медициналық-криминалистикалық және фотографиялық тексеру әдістері";
"Химиялық-токсикологиялық сараптамада хроматографиялық тексеру әдістерін қолдану";
"Сот медицинасындағы соттық-гистологиялық зерттеулер";
"Сот медицинасындағы химиялық-токсикологиялық зерттеулер";
"Төтенше жағдайлардағы сот-медициналық сараптама мәселелері";
"Сарапшы қорытындысын толтыру және тұжырымдарды құрастыру мәселелері" және тағы басқалар;
"Патологиялық анатомияның өзекті мәселелері";
"Клиникалық патоморфология. Диагнозды құру қағидаттары. Диагноздардың алшақтық категориясын анықтау және себептерін бағалау. Клиникалық диагностика сапасын бағалау";
"Емқателік түсінігі. Емқателік санаттарын жіктеу қағидаттары".
44-тарау. "Трансфузиология" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
132. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта) құрайды.

Сноска. Пункт 132 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
133. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Трансфузиология" согласно приложению 44 к настоящей Типовой программе.
134. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Трансфузиология" являются:
"Инновационные технологии в производственной трансфузиологии";
"Инновационные технологии в клинической трансфузиологии, кровосбережение";
"Актуальные вопросы производственной трансфузиологии в Центре крови";
"Актуальные вопросы клинической трансфузиологии, в том числе детского возраста";
"Вопросы доказательной медицины в трансфузиологии";
"Лабораторные методы диагностики в клинической трансфузиологии";
"Лабораторные методы диагностики в производственной трансфузиологии";
"Современные методы заготовки и переработки донорской крови и ее компонентов";
"Введение в трансфузионную иммунологию";
"Организация работы Центра крови в современных условиях";
"Современные технологии управления качеством в организации службы крови".
Глава 45. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Перфузиология"
Сноска. Глава 45 исключена приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 46. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Токсикология (взрослая, детская)"
138. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой токсикологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю, при наличии переподготовки по детской токсикологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
139. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Токсикология (взрослая, детская)" согласно приложению 46 к настоящей Типовой программе.
140. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Токсикология (взрослая, детская)" являются:
"Инновационные технологии в токсикологии";
"Актуальные вопросы токсикологии, в том числе детского возраста";
"Эфферентная терапия в токсикологии";
"Вопросы доказательной медицины в токсикологии";
"Реанимация и интенсивная терапия в токсикологии, в том числе детского возраста";
"Скорая неотложная помощь в токсикологии, в том числе детской";
"Клиническая фармакология в токсикологии";
"Интерпретация лабораторных методов исследования в токсикологии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в токсикологии".

Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
133. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 44-қосымшаға сәйкес "Трансфузиология" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
134. "Трансфузиология" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру және қайта даярлау циклдарының ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Өндiрiстiк трансфузиологиядағы инновациялык технологиялар";
"Клиникалык трансфузиологиядағы инновациялык технологиялар, қан жинактау";
"Қан орталығындағы өндiрiстiк трансфузиологияның өзектi мәселелері";
"Клиникалык трансфузиологияның өзектi мәселелері, сонын iшiнде балалар жасындағы";
"Трансфузиологиядағы дәлелдi медицина мәселелерi";
"Клиникалық трансфузиологиядағы диагностикалаудың зертханалық әдiстер;
"Өндiстiк трансфузиологиядағы диагностикалаудың зертханалық әдістері";
"Донор қанын және оның компоненттерін өңдеудің заманауи әдістері";
"Трансфузиологиялық иммунологияға кіріспе";
"Қазіргі жағдайда Қан орталығының жұмысын ұйымдастыру";
"Қан қызметі ұйымындағы сапаны басқарудың заманауи технологиялары".
45-тарау. "Перифузиология" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 45-тарау алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46-тарау. "Токсикология (балалар, ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
138. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиария", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта), ересектер токсикологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта), балалар токсикологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
139. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 46-қосымшаға сәйкес "Токсикология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
140. "Токсикология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Токсикологиядағы инновациялық технологиялар";
"Токсикологияның, оның ішінде балалар жасындағы токсикологияның өзекті мәселелері";
"Токсикологиядағы эфферентті терапия";
"Токсикологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Токсикологиядағы реанимация және қарқынды терапия, оның ішінде балалар жасындағы";
"Токсикологиядағы жедел шұғыл көмек, оның ішінде балалар жасындағы";
"Токсикологиядағы клиникалық фармакология";
"Токсикологиядағы зерттеудің зертханалық әдістерін түсіндіру";
"Токсикологиядағы диагностикалаудың аспаптық және зертханалық әдістері".

Глава 47. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Педиатрия (неонатология)
Сноска. Заголовок главы 47 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
141. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело, "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).
142. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Педиатрия (неонатология)" согласно приложению 47 к настоящей Типовой программе.
Сноска. Пункт 142 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
143. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Педиатрия (неонатология)" являются:
"Инновационные технологии в педиатрии";
"Неотложная педиатрия на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Актуальные вопросы детской кардиологии, ревматологии, пульмонологии, гастроэнтерологии, нефрологии, эндокринологии, аллергологии и иммунологии, гематологии – на амбулаторном и стационарном этапах";
"Амбулаторно-поликлиническая педиатрия";
"Вопросы доказательной медицины в педиатрии";
"Детские инфекционные заболевания";
"Превентивная педиатрия, включая вопросы динамического наблюдения (диспансеризации) здоровых и больных детей, этапы реабилитации здоровых и больных детей, вакцинопрофилактику";
"Пограничные состояния детских соматических и хирургических заболеваний";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в педиатрии";
"Физиология и патология подросткового возраста";
"Интенсивная терапия в педиатрии (практический курс с использованием симмуляционных платформ)";
"Актуальные проблемы оказания первичной медико-социальной помощи детскому населению".
Сноска. Пункт 143 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 48. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Неонатология (интенсивная терапия и реанимация неонатальная)"

47-тарау. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 47-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
141. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиария", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
142. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 47-қосымшаға сәйкес "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 142-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
143. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Педиатриядағы инновациялық технологиялар";
"Ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдегі шұғыл педиатрия";
"Амбулаториялық және станционарлық кезеңдегі балалар кардиологиясы, ревматологиясы, пульмонологиясы, гастроэнтерологиясы, нефрологиясы, эндокринологиясы, аллергологиясы мен иммунологиясы, гематологиясының өзекті мәселелері";
"Амбулаториялық-емханалық педиатрия";
"Педиатриядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Балалардың жұқпалы аурулары";
"Превентивті педиатрия, оған қоса дені сау және науқас балаларды динамикалық бақылау (диспансерлеу) мәселелері, дені сау және науқас балаларды оңалту кезеңдері, вакциналық профилактика";
"Балалардың соматикалық және хирургиялық ауруларының шекаралық жағдайлары";
"Педиатриядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Жасөспірімдер физиологиясы мен патологиясы";
"Педиатриядағы қарқынды терапия (симуляциялық платформаларды пайдаланатын практикалық курс)";
"Балаларға бастапқы медициналық-санитариялық көмек көрсетудің өзекті мәселелері".
Ескерту. 143-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48-тарау. "Неонатология (қарқынды терапия және неонаталдық реанимация)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы

144. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 1080/20 часов (недель), при наличии интернатуры, резидентуры (клинической ординатуры), переподготовки по специальности "Педиатрия" – 432/8 часа (недель).
145. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Неонатология (интенсивная терапия и реанимация неонатальная)" согласно приложению 48 к настоящей Типовой программе.
146. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Неонатология (интенсивная терапия и реанимация неонатальная)" являются:
"Инновационные технологии в неонатологии";
"Неотложная неонатология";
"Актуальные вопросы неонатологии";
"Вопросы доказательной медицины в неонатологии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в неонатологии";
"Эффективный перинатальный уход";
"Грудное вскармливание".
Глава 49. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)
Сноска. Заголовок главы 49 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
147. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часов (недель).
148. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)" согласно приложению 49 к настоящей Типовой программе.
Сноска. Пункт 148 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

144. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 1080/20 сағатты (апта), "Педиария" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
145. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 48-қосымшаға сәйкес "Неонатология (қарқынды терапия және неонаталдық реанимация)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
146. "Неонатология (қарқынды терапия және неонаталдық реанимация)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Неонатологиядағы инновациялық технологиялар";
"Шұғыл неонатология";
"Неонатологиядағы өзекті мәселелер";
"Неонатологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Неонатологиядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Перианаталдық оңтайлы күтім";
"Емшек сүтімен қөректендіру".
49-тарау. "Балалар психиатриясы (балалар наркологиясы, балалар психотерапиясы, балалар медициналық психологиясы, суицидология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 49-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
147. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
148. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 49-қосымшаға сәйкес "Балалар психиатриясы" (балалар наркологиясы, балалар психотерапиясы, балалар медициналық психологиясы, суицидология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 148-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

149. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)" являются:
"Общие закономерности течения психических заболеваний детско-подросткового возраста";
"Эндогенные психические расстройства детско-подросткового возраста";
"Экзогенные психические расстройства детско-подросткового возраста";
"Пограничные (невротические) психические расстройства детско-подросткового возраста";
"Психофармакология детско-подросткового возраста";
"Суицидальное поведение в детско-подростковом возрасте";
"Психосоциальная и психореабилитационная работа с пациентами и их семьями";
"Первичная профилактика психических расстройств в детском и подростковом возрасте";
"Наркомании в детско-подростковом возрасте";
"Алкоголизм в детско-подростковом возрасте: причины, патогенез, клинические особенности, вопросы лечения, профилактики и реабилитации";
"Токсикомании в детско-подростковом возрасте: причины, патогенез, клинические особенности, вопросы лечения, профилактики и реабилитации";
"Проблемы мотивации пациентов с зависимостями от психоактивных веществ";
"Психотерапия пограничных психических расстройств в детско-подростковом возрасте";
"Психотерапия при эндогенных и экзогенных заболеваниях в детско-подростковом возрасте";
"Актуальные вопросы медицинской психологии";
"Актуальные вопросы судебной психиатрии и наркологии детей и подростков".
Сноска. Пункт 149 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 50. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Детская хирургия (неонатальная хирургия)"
150. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой по хирургическому профилю – 1080/20 часов (недель).
151. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Детская хирургия (неонатальная хирургия)" согласно приложению 50 к настоящей Типовой программе.

149. "Балалар психиатриясы" (балалар наркологиясы, балалар психотерапиясы, балалар медициналық психологиясы, сот-психиатриялық сараптама, суицидология, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Балалық-жасөспірімдік шақтағы психикалық аурулар ағымының жалпы заңдылығы";
"Балалық-жасөспірімдік шақтағы эндогендік психикалық бұзылыстар";
"Балалық-жасөспірімдік шақтағы экзогендік психикалық бұзылыстар";
"Балалар мен жасөспірімдердегі шекаралық (неврологиялық) психикалық бұзылулар";
"Балалар мен жасөспірімдердегі психофармакология";
"Балалар мен жасөспірімдердегі суицидтік мінез-құлық";
"Балалар-жасөспірімдік шақтағы суицидтік мінез-құлық";
"Науқастармен және олардың отбасыларымен психологиялық әлеуметтік және психологиялық оңалту жұмыстары";
"Балалар мен жасөспірімдердегі психикалық бұзылулардың бастапқы профилактикасы";
"Балалар мен жасөспірімдердегі нашақорлық";
"Балалар мен жасөспірімдердегі алкоголизм: себептері, патогенезі, клиникалық ерекшеліктері, емдеу мәселелері, алдын алу және оңалту";
"Балалар мен жасөспірімдердегі токсикомания: себептері, патогенезі, клиникалық ерекшеліктері, емдеу мәселелері, алдын алу және оңалту";
"Психоактивті заттарға тәуелді пациенттерді уәждемелеу мәселелері";
"Балалар мен жасөспірімдердегі шекаралық психикалық бұзылу кезіндегі психотерапия";
"Балалар мен жасөспірімдердегі эндогендік және экзогендік аурулар кезіндегі психотерапия";
"Медициналық психологияның басты мәселелері";
"Балалар мен жасөспірімдердегі сот психиатриясы мен наркологиясының басты мәселелері".
Ескерту. 149-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50-тарау. "Балалар хирургиясы (неонатальдық хирургия)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
150. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 1080/20 сағатты (апта) құрайды.
151. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 50-қосымшаға сәйкес "Балалар хирургиясы (неонатальдық хирургия)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.

152. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Детская хирургия (неонатальная хирургия)" являются:
"Торакальная хирургия детского возраста";
"Нейротравма детского возраста";
"Гнойная хирургия детского возраста";
"Эндовидеохирургия детского возраста";
"Ожоги у детей".
Глава 51. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)
Сноска. Заголовок главы 51 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
153. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой по хирургическому профилю – 1080/20 часов (недель).
154. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" согласно приложению 51 к настоящей Типовой программе.
Сноска. Пункт 154 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
155. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" являются:
"Инновационные технологии в акушерстве и гинекологии";
"Актуальные вопросы акушерства и гинекологии";
"Амбулаторно-поликлиническое акушерство и гинекология";
"Планирование семьи и контрацепция";
"Гинекология детского и подросткового возраста";
"Неотложная помощь и реанимация в акушерстве и гинекологии";
"Оперативное акушерство и гинекология";
"Эндовидеоскопические операции в гинекологии";
"Антенатальная охрана плода";
"Гинекологическая эндокринология";
"Репродуктивная медицина";
"Пренатальная диагностика врожденных пороков развития и наследственных болезней";
"Экстрагенитальная патология при беременности и гинекологических заболеваниях";
"Лечебно-профилактическая помощь в женской консультации";
"Реанимация и неотложная помощь новорожденному";
"Эффективные перинатальные технологии";
"Доказательная медицина в акушерстве и гинекологии";
"Инструментальные методы диагностики в акушерстве и гинекологии".

152. "Балалар хирургиясы (неонатальдық хирургия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Балалар жасындағы торакальді хирургияы";
"Балалар жасындағы нейрожарақаттар";
"Балалар жасындағы іріңді хирургия";
"Балалар жасындағы эндобейнехирургиясы";
"Балалардың күйік аурулары".
51-тарау. "Акушерия және гинекология (балалар гинекологиясы, функционалды диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 51-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
153. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы", "Педиатрия" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 1080/20 сағатты (апта) құрайды.
154. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 51-қосымшаға сәйкес "Акушерия және гинекология (балалар гинекологиясы, функционалды диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 154-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
155. "Акушерия және гинекология (балалар гинекологиясы, функционалды диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Акушерия және гинекологиядағы инновациялық технологиялар";
"Акушерия және гинекологияның өзекті мәселелері";
"Амбулаториялық - емханалық акушерия және гинекология";
"Отбасын жоспарлау және контрацепция";
"Балалар және жасөспірімдер гинекологиясы";
"Акушерия және гинекологиядағы шұғыл көмек және реанимация";
"Оперативті акушерия және гинекология";
"Гинекологиядағы эндобейнескопиялық операциялар";
"Ұрықты антенатальды қорғау";
"Гинекологиялық эндокринология";
"Репродуктивті медицина";
"Тұқымқуалаушылық аурулар мен туа біткен ақаулардың пренатальды дамуының диагностикасы";
"Гинекологиялық аурулар және жүктілік кезіндегі экстрагенитальды патология";
"Әйелдер консультациясындағы емдеу-профилактикалық көмек";
"Жаңа туылғандарға шұғыл көмек және реанимация";
"Тиімді перинатальды технологиялар";
"Акушерия және гинекологиядағы дәлеледі медицина";
"Акушерия және гинекологиядағы диагностиканың аспаптық әдістері".

Сноска. Пункт 155 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 52. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Медицинская генетика"
156. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).
157. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Медицинская генетика" согласно приложению 52 к настоящей Типовой программе.
158. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Медицинская генетика" являются:
"Синдромологический подход к диагностике множественных пороков развития";
"Молекулярно-генетические аспекты в диагностике мышечных дистрофий";
"Синдромы, ассоциированные задержкой нервно-психического развития";
"Эпилепсии, обусловленные заболеваниями обмена веществ".
Глава 53. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Стоматология (взрослая, детская)"
159. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Стоматология (взрослая, детская)" – 864/16 часа (недель).
160. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Стоматология (взрослая, детская)" согласно приложению 53 к настоящей Типовой программе.
161. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Стоматология (взрослая, детская)" являются:
"Инновационные технологии в стоматологии";
"Актуальные проблемы терапевтической стоматологии, в том числе детского возраста";
"Актуальные проблемы хирургической стоматологии, в том числе детского возраста";
"Актуальные проблемы ортопедической стоматологии и ортодонтии, в том числе детского возраста";
"Вопросы доказательной медицины в стоматологии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в стоматологии";
"Неотложная стоматологическая помощь взрослому и детскому населению";
"Неотложные состояния в стоматологической анестезиологии";
"Вопросы физиотерапии в стоматологии".

Ескерту. 155-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52-тарау. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
156. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандарды қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
157. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 52-қосымшаға сәйкес "Медициналық генетика" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
158. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Көптеген даму ақауларын анықтаудағы синдромдық әдістер";
"Бұлшық ет дистрофиясын диагностикалаудың молекулярлық-генетикалық аспектілер";
"Жүйке-психикалық даму кідірісімен бірге жүретін синдромдар";
"Зат алмасу бұзылыстарынан пайда болған эпилепсия".
53-тарау. "Стоматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
159. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Стоматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
160. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 53-қосымшаға сәйкес "Стоматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
161. "Стоматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Стоматологиядағы инновациялық технологиялар";
"Терапиялық стоматологияның, оның ішінде балалар жасындағы терапиялық стоматологияның өзекті мәселелері";
"Хирургиялық стоматологияның, оның ішінде балалар жасындағы хирургиялық стоматологияның өзекті мәселелері";
"Ортопедиялық стоматология және ортодонтиядағы өзекті мәселелер, оның ішінде балалар жасындағы";
"Стоматологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Стоматологиядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Ересектер мен балаларға шұғыл стоматологиялық көмек көрсету";
"Стоматологиялық анестезиологиядағы шұғыл жағдайлар";
"Стоматологиядағы физиотерапия мәселелері".

Глава 54. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Гигиена и эпидемиология (общая гигиена, гигиена труда, гигиена детей и подростков, гигиена питания, коммунальная гигиена, радиационная гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)"
162. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием санитарно-эпидемиологического профиля – 864/16 часов (недель).
163. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Гигиена и эпидемиология (общая гигиена, гигиена труда, гигиена детей и подростков, гигиена питания, коммунальная гигиена, радиационная гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)" согласно приложению 54 к настоящей Типовой программе.
164. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Гигиена и эпидемиология (общая гигиена, гигиена труда, гигиена детей и подростков, гигиена питания, коммунальная гигиена, радиационная гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)" являются:
"Актуальные вопросы гигиены и эпидемиологии";
"Общая гигиена";
"Гигиена труда";
"Гигиена детей и подростков";
"Гигиена питания";
"Коммунальная" гигиена";
"Радиационная гигиена";
"Токсикология";
"Эпидемиология";
"Паразитология";
"Бактериология";
"Вирусология";
"Микробиология";
"Гигиена и санитария";
"Профпатология";
"Социальная гигиена и организация госсанэпидслужбы";
"Дезинфектология";
"Санитарно-гигиеническая лаборатория";
"Инфекционный контроль".
Глава 55. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Менеджмент здравоохранения"
165. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским, фармацевтическим и профессиональным (для лиц, работающих в системе здравоохранения) образованием – 864/16 часа (недель).
256. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Менеджмент здравоохранения" согласно приложению 55 к настоящей Типовой программе.

54-тарау. "Гигиена және эпидемиология (жалпы гигиена, еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, тағам гигиенасы, коммуналдық гигиена, радиациялық гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
162. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі жоғары медициналық білімі бар мамандарды қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
163. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 54-қосымшаға сәйкес "Гигиена және эпидемиология (жалпы гигиена, еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, тағам гигиенасы, коммуналдық гигиена, радиациялық гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
164. "Гигиена және эпидемиология (жалпы гигиена, еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, тағам гигиенасы, коммуналдық гигиена, радиациялық гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Гигиена мен эпидемиологиядағы өзекті мәселелер";
"Жалпы гигиена";
"Еңбек гигиенасы";
"Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы";
"Тағам гигиенасы";
"Коммуналдық гигиена";
"Радиациялық гигиена";
"Токсикология";
"Эпидемиология";
"Паразитология";
"Бактериология";
"Вирусология";
"Микробиология";
"Гигиена және санитария";
"Профпатология",
"Әлеуметтік гигиена және мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызметті ұйымдастыру";
"Дезинфектология";
"Санитариялық-гигиеналық зертхана";
"Инфекциялық бақылау".
55-тарау. "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
165. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), жоғары медициналық, фармацевтикалық және кәсіби білімі бар мамандарды (денсаулық сақтау жүйесінде жұмыс істейтіндер үшін) қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
166. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 55-қосымшаға сәйкес "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.

167. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Менеджмент здравоохранения" являются:
"Стратегический менеджмент";
"Оценка технологий в здравоохранении";
"Инновационный менеджмент в здравоохранении";
"Риск-менеджмент в здравоохранении";
"Проектный менеджмент";
"Больничный менеджмент";
"Организация и управление первичной медико-санитарной помощью";
"Корпоративное управление";
"Коммуникативный менеджмент";
"Актуальные вопросы управления качеством медицинской помощи";
"Менеджмент и лидерство";
"Статистический анализ в здравоохранении";
"Менеджмент научных исследований в медицине";
"Фармацевтический менеджмент".
Глава 56. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Общественное здравоохранение
Сноска. Заголовок главы 56 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
168. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским, фармацевтическим и профессиональным (для лиц, работающих в системе здравоохранения) образованием – 864/16 часа (недель).
169. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Общественное здравоохранение" согласно приложению 56 к настоящей Типовой программе.
Сноска. Пункт 169 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
170. Рекомендуемыми темами (направлениями) подготовки на циклах повышения квалификации и переподготовки (компонент по выбору) по специальности "Общественное здравоохранение" являются:
"Менеджмент и маркетинг в здравоохранении";
"Экономика здравоохранения";
"Укрепление здоровья и профилактика заболеваний";
"Финансовый менеджмент в здравоохранении";
"Организация и управление здравоохранением";
"Управление и экономика фармации";
"Актуальные вопросы организации здравоохранения";
"Основы эпидемиологии";
"Доказательная медицина";
"Этика в здравоохранении";
"Социальные науки в здравоохранении";
"Социальные детерминанты здоровья";
"Обучение здоровью";
"Психология здоровья";
"Социальная работа";
"Оценка технологий здравоохранения";
"Здоровая общественная политика".

167. "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандығы бойынша біліктілік арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Стратегиялық менеджмент";
"Денсаулық сақтаудағы технологияларды бағалау";
"Денсаулық сақтаудағы инновациялық менеджмент";
"Денсаулық сақтаудағы тәуекел менеджменті";
"Жоба менеджменті";
"Аурухана менеджменті";
"Бастапқы медициналық-санитариялық көмекті ұйымдастыру және басқару";
"Корпоративтік басқару";
"Қарым-қатынас (коммуникациялық) менеджменті";
"Медициналық көмек сапасын басқарудың өзекті мәселелері";
"Менеджмент және көшбасшылық";
"Денсаулық сақтаудағы статистикалық талдау";
"Медицинадағы ғылыми зерттеулер менеджменті";
"Фармацевтикалық менеджменті".
56-тарау. "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 56-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
168. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), жоғары медициналық, фармацевтикалық және кәсіби білімі бар мамандарды (денсаулық сақтау жүйесінде жұмыс істейтіндер үшін) қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
169. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 56-қосымшаға сәйкес "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 169-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
170. "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Денсаулық сақтаудағы менеджмент пен маркетинг";
"Денсаулық сақтау экономикасы";
"Денсаулықты нығайту және аурулардың алдын алу";
"Денсаулық сақтаудағы қаржы менеджменті";
"Денсаулық сақтауды ұйымдастыру мен басқару";
"Фармацияны басқару мен фармация экономикасы";
"Денсаулық сақтауды ұйымдастырудың өзекті мәселелері";
"Эпидемиология негіздері";
"Дәлелді медицина";
"Денсаулық сақтаудағы этика";
"Денсаулық сақтаудағы әлеуметтік ғылымдар";
"Денсаулықтың әлеуметтік детерминанттары";
"Денсаулыққа үйрету";
"Денсаулық психологиясы";
"Әлеуметтік жұмыс";
"Денсаулық сақтау технологияларын бағалау";
"Салауатты қоғамдық саясат".

Сноска. Пункт 170 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 57. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Сестринское дело"
171. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским или высшим сестринским образованием – 864/16 часов (недель).
172. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Сестринское дело" согласно приложению 57 к настоящей Типовой программе.
173. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Сестринское дело" являются:
"Актуальные вопросы организации сестринского дела";
"Организация сестринского дела в амбулаторно-поликлинических условиях";
"Инновационные технологии в сестринском деле";
"Организация сестринского дела в условиях стационара";
"Организация сестринского дела в терапии";
"Организация сестринского дела в хирургии";
"Организация сестринского дела в педиатрии";
"Организация сестринского дела в стоматологии";
"Организация сестринского дела в акушерстве и гинекологии";
"Организация сестринского дела в неврологии и психиатрии";
"Преподаватель-исследователь сестринского дела";
"Организация сестринского дела в анестезиологии и реанимации";
"Организация сестринского дела в паллиативной медицине";
"Организация сестринского дела в лабораторной диагностике".
Глава 58. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки фармацевтических кадров по специальности "Фармация (общая фармацевтическая практика; управление и экономика фармации (фармацевт (провизор), фармацевт-организатор (провизор-организатор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/товаровед); технология лекарств (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); контроль качества и сертификация лекарственных средств (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитическая диагностика и судебно-химическая экспертиза (химик–токсиколог); клиническая фармация; управление качеством в фармации)"
174. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на циклах переподготовки для специалистов с высшим фармацевтическим образованием – 864/16 часов (недель).

Ескерту. 170-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57-тарау. "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
171. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша жоғары медициналық немесе жоғары мейіргерлік білімі бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.
172. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 57-қосымшаға сәйкес "Мейіргер ісі (жоғары білім)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
173. "Мейіргер ісі (жоғары білім)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Мейіргер ісін ұйымдастырудағы өзекті мәселелер";
"Амбулаториялық-емханалық жағдайда мейіргер ісін ұйымдастыру";
"Мейіргер ісіндегі инновоциялық технололгиялар";
"Стационар жағдайында мейіргер ісін ұйымдастыру";
"Терапияда мейіргер ісін ұйымдастыру";
"Хирургияда мейіргер ісін ұйымдастыру";
"Педиатрияда мейіргер ісін ұйымдастыру";
"Стоматологияда мейіргер ісін ұйымдастыру";
"Акушерия мен гинекологияда мейіргер ісін ұйымдастыру";
"Неврология мен психиатрияда мейіргер ісін ұйымдастыру";
"Мейіргер ісін зерттеуші-оқытушы";
"Анестезиология және реанимацияда мейіргер ісін ұйымдастыру";
"Паллиативті медицинада мейіргер ісін ұйымдастыру";
"Зертханалық диагностикада мейіргер ісін ұйымдастыру".
58-тарау. "Фармация (жалпы фармацевтикалық практика); фармация экономикасы және басқару (фармацевт (провизор), ұйымдастырушы фармацевт (ұйымдастырушы провизор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/тауартанушы); дәрілер технологиясы (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); дәрілік заттардың сапасын бақылау және сертификаттау (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитикалық диагностика және сот-химиялық сараптамасы (химик–токсиколог)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
174. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, фармацевтикалық жоғарғы білімі бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.

175. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Фармация (общая фармацевтическая практика; управление и экономика фармации (фармацевт (провизор), фармацевт-организатор (провизор-организатор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/товаровед); технология лекарств (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); контроль качества и сертификация лекарственных средств (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитическая диагностика и судебно-химическая экспертиза (химик–токсиколог); клиническая фармация; управление качеством в фармации)" согласно приложению 58 к настоящей Типовой программе.
176. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Фармация (общая фармацевтическая практика; управление и экономика фармации (фармацевт (провизор), фармацевт-организатор (провизор-организатор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/товаровед); технология лекарств (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); контроль качества и сертификация лекарственных средств (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитическая диагностика и судебно-химическая экспертиза (химик–токсиколог); клиническая фармация; управление качеством в фармации)" являются:
"Национальная политика в области лекарственных средств";
"Регламентирование обращения лекарственных средств";
"Рациональное использование лекарственных средств";
"Фармацевтическая помощь на современном этапе";
"Актуальные проблемы технологии лекарств";
"Инновационные технологии производства лекарственных средств";
"Система обеспечения качества лекарственных средств";
"Современные препараты и биологически активные добавки природного происхождения";
"Переработка и анализ лекарственного растительного сырья в условиях аптек и фитопроизводств";
"Управление межличностным общением в сфере обращения лекарственных средств";
"Кадровый менеджмент: квалификация и компетентность специалистов области фармации";
"Судебно-химическая экспертиза";
"Валидация аналитических методик";
"Иммуные методы анализа в химико-токсилогических исследованиях";
"Современные физико-химические методы анализа лекарственных средств";
"Надлежащая фармацевтическая практика".
Глава 59. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Сестринское дело"
177. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием, высшим сестринским и послесредним сестринским образованием – 864/16 часов (недель).

175. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 58-қосымшаға сәйкес "Фармация (жалпы фармацевтикалық практика); фармация экономикасы және басқару (фармацевт (провизор), ұйымдастырушы фармацевт (ұйымдастырушы провизор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/тауартанушы); дәрілер технологиясы (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); дәрілік құралдардың сапасын бақылау және сертификаттау (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитикалық диагностика және сот-химиялық сараптамасы (химик–токсиколог)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
176. "Фармация (жалпы фармацевтикалық практика); фармация экономикасы және басқару (фармацевт (провизор), ұйымдастырушы фармацевт (ұйымдастырушы провизор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/тауартанушы); дәрілер технологиясы (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); дәрілік құралдардың сапасын бақылау және сертификаттау (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитикалық диагностика және сот-химиялық сараптамасы (химик–токсиколог)" мамандығы бойынша біліктілікті жетілдіру және қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылып отырған тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Дәрілік заттар саласындағы ұлттық саясат";
"Дәрілік заттардың айналымын реттемелеу";
"Дәрілік заттарды ұтымды пайдалану";
"Заманауи кезеңдегі фармацевтикалық көмек";
"Дәрілер технологиясының өзекті мәселелері";
"Дәрілік заттар өндірісінің инновациялық технологиясы";
"Дәрілік заттардың сапасын қамтамасыз ету жүйесі";
"Заманауи препараттар және өсімдік текті табиғи биологиялық белсенді қоспалар";
"Дәрілік өсімдік шикізатын дәріхана және фитоөндіріс жағдайында өңдеу және талдау";
"Дәрілік заттардың айналымындағы тұлғааралық қарым-қатынасты басқару";
"Кадр менеджменті: фармация саласындағы мамандардың біліктілігі мен құзыреттілігі";
"Сот-химиялық сараптама";
"Аналитикалық талдау әдістемелерінің валидациясы";
"Химиялық-токсикологиялық зерттеудегі иммунды талдау әдістері";
"Тиісті фармацевтикалық практика";
59-тарау. "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
177. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдарында – 108/2 сағат (апта), "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі, жоғары мейіргерлік және орта медициналық білімнен кейінгі білімі бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 864/16 сағатты (апта) құрайды.

178. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Сестринское дело" согласно приложению 59 к настоящей Типовой программе.
179. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Сестринское дело" являются:
"Современные аспекты неонатологии";
"Роль медицинской сестры в интегрированном ведении болезней детского возраста";
"Инфекционные болезни. Современные аспекты эпидемиологического надзора";
"Организация сестринского дела в современных условиях";
"Организация сестринского дела в амбулаторно-поликлинических условиях";
"Организация работы диабетической медсестры";
"Организация комплесного ухода за больными хранической обстрактной болезнью легких";
"Сестринские консультации при острых нарушениях здоровья и неинфекционных заболеваниях";
"Контролируемое лечение туберкулеза и вируса иммунодефицита человека медицинскими сестрами";
"Организация паллиативного ухода за пациентами с хроническими заболеваниями";
"Организация реабилитации медицинскими сестрами";
"Организация социальной работы в сестринском деле";
"Организация работы школьной медицинской сестры";
"Менеджмент и лидерство в сестринском деле";
"Современные аспекты сестринского дела в анестезиологии и реаниматологии";
"Организация проведения диспансеризации и профилактических медицинских осмотров".
Глава 60. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Лабораторная диагностика (лаборант, помощник врача-лаборанта)"
180. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации и сертификационных циклах составляет от 54/1 до 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с техническим и профессиональным (средним специальным, средним профессиональным) медицинским образованием по специальности "Лабораторная диагностика" (или средним медицинским образованием по специальности "Гигиена и эпидемиология" или фармацевтическим образованием) или высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриатом по специальности "Общая медицина" и со стажем работы по специальностям лабораторного профиля – 432/8 часов (недель), нелабораторного профиля – 648/12 часов (недель).
181. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Лабораторная диагностика (лаборант, помощник врача-лаборанта)" согласно приложению 60 к настоящей Типовой программе.

178. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 59-қосымшаға сәйкес "Мейіргер ісі (орта білімнен кейін)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
179. "Мейіргер ісі (орта білімнен кейін)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Неонатология заманауи аспекттері";
"Мейіргердің балалар жасындағы ауруларды ықпалдастырып емдеу";
"Жұқпалы аурулар. Эпидемиологиялық бақылаудың заманауи аспекттері";
"Заманауи жағдайларда мейіргер ісін ұйымдастыру";
"Амбулаториялық-емханалық жағдайда мейіргер ісін ұйымдастыру";
"Диабет мейіргерінің жұмысын ұйымдастыру";
"Өкпенің созылмалы обструкциялық ауруымен ауыратын науқастарға кешендік күтімді ұйымдастыру";
"Инфекциялық емес аурулар мен жедел бұзылулар кезінде мейіргерлік консультация";
"Мейіргерлердің туберкулез бен АИТВ-инфекциясын емдеуді бақылауы";
"Созылмалы аурулары бар науқастарға паллиативті күтімді ұйымдастыру";
"Мейіргерлердің оңалтуды ұйымдастыруы";
"Мейіргерлер ісіндегі әлеуметтік жұмысты ұйымдастыру";
"Мектеп мейіргерінің жұмысын ұйымдастыру";
"Анестезиология және реаниматологияда мейіргер ісінің заманауи аспектілері";
"Профилактикалық медициналық қарап-тексеру және диспасерлеуді жүргізуді ұйымдастыру".
60-тарау. "Зертханалық диагностика (зертханашы, зертханашы дәрігердің көмекшісі)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
180. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде және сертификаттау циклдарында 54/1 сағаттан 108/2 сағатқа дейін, "Зертханалық диагностика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби медициналық білім (арнайы орта, кәсіби орта) немесе ("Гигиена және эпидемиология" мамандығы бойынша медициналық орта білім медициналық білім) немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандығы бойынша жоғары медициналық білім, "Жалпы медицина" мамандығы бойынша бакалавриат және зертханалық бейінді мамандықтары бойынша жұмыс өтілі бар мамандар үшін қайта даярлау циклінде – 432/8 сағатты (апта), зертханалық емес бейіндегі мамандықтар бойынша жұмыс өтілі бар мамандар үшін қайта даярлау циклінде – 648/12 сағатты (апта) құрайды.
181. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 60-қосымшаға сәйкес "Зертханалық диагностика (зертханашы, дәрігер-зертханашы көмекшісі)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.

182. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Лабораторная диагностика (лаборант, помощник врача-лаборанта)" являются:
"Инновационные технологии в лабораторной диагностике";
"Актуальные вопросы бактериологии";
"Актуальные вопросы биохимии";
"Актуальные вопросы гистологии";
"Актуальные вопросы вирусологии";
"Актуальные вопросы паразитологии";
"Актуальные вопросы иммуногематологии";
"Актуальные вопросы иммунологии";
"Серологические методы исследования";
"Актуальные вопросы медицинской генетики";
"Лабораторная диагностика особо опасных инфекций";
"Актуальные вопросы радиологии";
"Актуальные вопросы рентгенологии";
"Актуальные вопросы иммуноферментного анализа – диагностики";
"Актуальные вопросы радиационной гигиены";
"Актуальные вопросы коммунальной гигиены";
"Актуальные вопросы гигиены питания";
"Актуальные вопросы гигиены труда";
"Современные методы медико-криминалистических исследований";
"Лабораторная диагностика малярии";
"Лабораторная диагностика дерматомикозов";
"Полимеразоцепная реакция – диагностика";
"Актуальные вопросы цитологии";
"Современные клинические методы исследования";
"Современные биохимические методы исследования";
"Современные бактериологические методы исследования";
"Цито-гистологические методы исследования";
"Методы лабораторной диагностики паразитарных заболеваний";
"Санитарно-гигиенические методы исследования";
"Современные методы физико-технических исследований";
"Методы рентгенологического и радиологического исследования";
"Вопросы лабораторной диагностики в судебно-медицинской службе";
"Инновационные технологии в судебно-медицинской лабораторной диагностике".
Глава 61. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики)"
183. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации и сертификационных циклах составляет от 54/1 до 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриатом по специальности "Сестринское дело", "Общая медицина" или средним (техническим и профессиональным) медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Акушерское дело" и со стажем работы по специальностям лечебного профиля – 432/8 часов (недель), нелечебного профиля – 648/12 часов (недель).
184. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики)" согласно приложению 61 к настоящей Типовой программе.

182. "Зертханалық диагностика (зертханашы, дәрігер-зертханашы көмекшісі)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Зертханалық диагностикадағы инновациялық технологиялар";
"Бактериологияның өзекті мәселелері";
"Биохимияның өзекті мәселелері";
"Гистологияның өзекті мәселелері";
"Вирусологияның өзекті мәселелері";
"Паразитологияның өзекті мәселелері";
"Иммуногематологияның өзекті мәселелері";
"Иммунологияның өзекті мәселелері";
"Серологиялық зерттеу әдістері";
"Медициналық генетиканың өзекті мәселелері";
"Аса қауіпті инфекциялардың зертханалық диагностикасы";
"Радиологияның өзекті мәселелері";
"Рентгенологияның өзекті мәселелері";
"Иммуноферментті талдау – диагностикасының өзекті мәселелері";
"Радиациялық гигиенаның өзекті мәселелері";
"Коммуналды гигиенаның өзекті мәселелері";
"Тағам гигиенасының өзекті мәселелері";
"Еңбек гигиенасының өзекті мәселелері";
"Медициналық-қылмыстық зерттеулердің замануи әдістері";
"Малярияның зертханалық диагностикасы";
"Дерматомикоздар зертханалық диагностикасы";
"Полимеразды тізбек реакция-диагностикасы";
"Цитологияның өзекті мәселелері";
"Зерттеулердің замануи клиникалық әдістері";
"Зерттеулердің замануи биохимиялық әдістері";
"Зерттеулердің замануи бактериологиялық әдістері";
"Зерттеулердің цитологиялық- гистологиялық әдістері";
"Паразиттік аурулардың зертханалық даигностикасының әдістері";
"Санитариялық- гигиеналық зерттеу әдістері";
"Физикалық-техникалық зерттеулердің замануи әдістері" (соттық-медициналық зертханалардың зертханашытары үшін);
"Рентгенологиялық және радиологиялық зерттеу әдістері";
"Сот-медициналық қызметтегі зертханалық диагностика мәселелері";
"Сот-медициналық зертханалық диагностикадағы инновациялық технологиялар".
61-тарау. "Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практика фельдшері)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
183. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде және сертификаттау циклдарында 54/1 сағаттан 108/2 сағатқа дейін, "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандығы бойынша медициналық жоғары білім, "Мейіргерлік іс", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша бакалавриат немесе "Емдеу ісі", "Акушерлік іс" мамандығы бойынша орта (техникалық немесе кәсіби) медициналық білім мен еңбек өтілі бар мамандар үшін қайта даярлау циклінде – 432/8 сағатты (апта), емдеу ісі емес бейіндегі еңбек өтілі бар мамандар үшін – 648/12 сағатты (апта) құрайды.
184. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 61-қосымшаға сәйкес "Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практика фельдшері)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.

185. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики)" являются:
"Работа фельдшера фельдшерско-акушерского пункта";
"Работа фельдшера скорой неотложной помощи";
"Работа фельдшера системы образования";
"Работа фельдшера наркологической службы";
"Работа фельдшера в контроле над туберкулезом";
"Неотложная доврачебная медицинская помощь в педиатрии";
"Неотложная доврачебная медицинская помощь на догоспитальном этапе";
"Интегрированное ведение болезней детского возраста";
"Инфекционные болезни. Актуальные вопросы";
"Инфекционный контроль. Программы инфекционного контроля на национальном уровне и на уровне лечебно-профилактических организаций";
"Роль фельдшера в профилактике вирусного иммунодефицита человека и синдрома приобретенного иммунодефицита";
"Электрокардиография".
Глава 62. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Акушерское дело (акушер, акушер общей практики)"
186. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации и сертификационных циклах составляет от 54/1 до 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриатом по специальности "Общая медицина" или средним (техническим и профессиональным) медицинским образованием по специальности "Акушерское дело" – 432/8 часов (недель).
187. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Акушерское дело (акушер, акушер общей практики)" согласно приложению 62 к настоящей Типовой программе.
188. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Акушерское дело (акушер, акушер общей практики)" являются:
"Избранные вопросы акушерства, гинекологии и перинатологии";
"Ведение беременности и родов при некоторых видах экстрагенитальной патологии";
"Работа акушерки женских консультации";
"Работа акушерки фельдшерско-акушерского пункта";
"Неотложные состояния в акушерстве и гинекологии";
"Репродуктивное здоровье женщины. Планирование семьи";
"Роль акушерки в профилактике вирусного иммунодефицита человека и синдрома приобретенного иммунодефицита";
"Внутрибольничные инфекции. Инфекционный контроль";
"Инфекции передающиеся половым путем";
"Инфекции во время беременности";
"Острый живот в гинекологии".

185. "Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практика фельдшері)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Фельдшер-акушерлік пункттегі фельдшердің жұмысы";
"Жедел жәрдем фельдшерінің жұмысы";
"Білім беру жүйесі фельдшерінің жұмысы";
"Наркологиялық қызмет фельдшерінің жұмысы";
"Туберкулезді бақылаудағы фельдшер жұмысы";
"Педиатрияда көрсетілетін дәрігерге дейінгі шұғыл медициналық көмек;
"Емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде көрсетілетін дәрігерге дейінгі шұғыл медициналық көмек";
"Балалар жасындағы ауруларды ықпалдастырып жүргізу";
"Жұқпалы аурулар. Өзекті мәселелер";
"Инфекциялық бақылау. Ұлттық деңгейдегі және емдік-алдын алу ұйымдары деңгейіндегі инфекциялық бақылау бағдарламалары";
"Адам иммунитет тапшылығы вирусы және жұқтырылған иммун тапшылығы синдромының алдын алудағы фельдшердің рөлі;
"Электрокардиография".
62-тарау. "Акушерия ісі" (акушер, жалпы практика акушері) мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
186. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде және сертификаттау циклдарында 54/1 сағаттан 108/2 сағатқа дейін, "Акушерия ісі" немесе "Емдеу ісі" мамандықтары бойынша техникалық немесе кәсіби (арнайы орта, кәсіби орта) медициналық білім немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білім, "Жалпы медицина" мамандығы бойынша бакалавриат үшін қайта даярлау циклдарында – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
187. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 62-қосымшаға сәйкес "Акушерия ісі" (акушер, жалпы практика акушері) мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
188. "Акушерия ісі" (акушер, жалпы практика акушері) мамандығы бойынша біліктілікті арттыру және қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Акушерияның, перинатологияның және гинекологияның өзекті мәселелері";
"Кейбір экстрагениталды патология түрлерінде жүктілікті және босануды жүргізу";
"Әйелдер консультациясы акушерінің жұмысы";
"Фельшерлік-акушерлік пунктегі акушердің жұмысы";
"Акушерия мен гинекологиядағы шұғыл жағдайлар";
"Әйелдің репродуктивті денсаулығы. Отбасын жоспарлау";
"Адам иммунитет тапшылығы вирусы және жұқтырылған иммун тапшылығы синдромының профилактикасындағы акушердің рөлі";
"Ауруханаішілік инфекцияларының профилактикасы. Инфекцияны бақылау";
"Жыныстық жолмен берілетін инфекциялар";
"Жүктілік кезіндегі инфекция";
"Гинекологиядағы жіті іш ауруы".

Глава 63. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Гигиена и эпидемиология (санитарный фельдшер, помощник санитарного врача, лаборант, помощник врача эпидемиолога, энтомолог)"
189. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации и сертификационных циклах составляет от 54/1 до 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с техническим и профессиональным (средним специальным, средним профессиональным) медицинским образованием санитарно-эпидемиологического профиля – 432/8 часов (недель).
190. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Гигиена и эпидемиология (санитарный фельдшер, помощник санитарного врача, лаборант, помощник врача эпидемиолога, энтомолог)" согласно приложению 63 к настоящей Типовой программе.
191. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Гигиена и эпидемиология (санитарный фельдшер, помощник санитарного врача, лаборант, помощник врача эпидемиолога, энтомолог)" являются:
"Актуальные вопросы гигиены и санитарии";
"Актуальные вопросы эпидемиологии";
"Актуальные вопросы медицинской паразитологии";
"Актуальные вопросы больничной гигиены";
"Актуальные вопросы дезинфекционного дела";
"Менеджмент в санитарно-эпидемиологической службе";
"Современные требования к организации контроля над питьевым водоснабжением";
"Инфекционный контроль. Организация программ инфекционного контроля на национальном уровне и на уровне лечебно-профилактических организаций";
"Актуальные вопросы микробиологии";
"Актуальные вопросы радиационной гигиены";
"Актуальные вопросы токсикологии";
"Актуальные вопросы вирусологии".
Глава 64. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога)"
192. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации и сертификационных циклах составляет от 54/1 до 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с техническим и профессиональным (средним специальным, средним профессиональным) медицинским образованием по специальности "Стоматология" (квалификация "дантист", "зубной врач", "помощник врача-стоматолога") или высшим медицинским образованием по специальности "Стоматология" – 432/8 часов (недель).
193. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога)" согласно приложению 64 к настоящей Типовой программе.

63-тарау. "Гигиена және эпидемиология (санитарлық фельдшер, санитарлық дәрігердің көмекшісі, лаборант, эпидемиолог-дәрігердің көмекшісі, энтомолог)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
189. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде және сертификаттау циклдарында 54/1 сағаттан 108/2 сағатқа дейін, санитариялық-эпидемиологиялық бейінді техникалық немесе кәсіби медициналық білімі бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
190. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 63-қосымшаға сәйкес "Гигиена және эпидемиология (санитарлық фельдшер, санитарлық дәрігердің көмекшісі, лаборант, эпидемиолог-дәрігердің көмекшісі, энтомолог)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
191. "Гигиена және эпидемиология (санитарлық фельдшер, санитарлық дәрігердің көмекшісі, лаборант, эпидемиолог-дәрігердің көмекшісі, энтомолог)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Гигиена және санитарияның өзекті мәселелері";
"Эпидемиологияның өзекті мәселелері";
"Медициналық паразитологияның өзекті мәселелері";
"Ауруханалық гигиенаның өзекті мәселелері";
"Зарарсыздандыру ісінің өзекті мәселелері";
"Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтегі менеджмент";
"Ауыз сумен қамтамасыз етуді қадағалауды ұйымдастырудың заманауи талаптары";
"Инфекциялық бақылау. Ұлттық және емдеу-сауықтыру мекемелерінің деңгейінде инфекциялық бақылау бағдарламаларын ұйымдастыру";
"Микробиологиядағы өзекті мәселелер";
"Радиациялық гигиенадағы өзекті мәселелер";
"Токсикологиядағы өзекті мәселелер";
"Вирусологиядағы өзекті мәселелер".
64-тарау. "Стоматология (тіс дәрігері, дантист, стоматолог ассистенті)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
192. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде және сертификаттау циклдарында 54/1 сағаттан 108/2 сағатқа дейін, "Стоматология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, кәсіби орта) медициналық білімі ("дантист", "тіс дәрігері", "стоматолог-дәрігердің көмекшісі" біліктілігі) немесе "Стоматология" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
193. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 64-қосымшаға сәйкес "Стоматология (тіс дәрігері, дантист, стоматолог ассистенті)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.

194. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога)" являются:
"Менеджмент в стоматологии";
"Современные методы профилактики и лечения заболеваний пародонта";
"Диагностика, профилактика и лечение кариеса зубов и его осложнений";
"Методы индивидуальной и профессиональной гигиены полости рта";
"Роль ассистента стоматолога в профилактике вирусного иммунодефицита человека и синдрома приобретенного иммунодефицита";
"Онкологические аспекты в стоматологии";
"Современная эндодонтия";
"Инфекционный контроль в стоматологии";
"Современные конструктивные особенности и технологии изготовления съемных пластиночных протезов (инжекционная система изготовления съемных протезов из термопластичного материала)";
"Современные конструктивные особенности и технологии изготовления несъемных протезов";
"Технология изготовления металлокерамических (безметалловых) зубных протезов";
"Современные технологии изготовления цельнолитых бюгельных протезов (с замковой системой фиксации)";
"Литейное зуботехническое производство".
Глава 65. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Стоматологическая ортопедия (зубной техник)"
195. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации и сертификационных циклах составляет от 54/1 до 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с техническим и профессиональным (средним специальным, средним профессиональным) медицинским образованием по специальности "Стоматология ортопедическая" и "Стоматология" с квалификацией "дантист" или высшим медицинским образованием по специальности "Стоматология" – 432/8 часов (недель).
196. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Стоматологическая ортопедия (зубной техник)" согласно приложению 65 к настоящей Типовой программе.
197. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Стоматологическая ортопедия (зубной техник)" являются:
"Менеджмент в ортопедической стоматологии";
"Современные конструктивные особенности и технологии изготовления съемных пластиночных протезов (инжекционная система изготовления съемных протезов из термопластичного материала)";
"Современные конструктивные особенности и технологии изготовления несъемных протезов";
"Технология изготовления металлокерамических зубных протезов (безметалловых)";
"Современные технологии изготовления цельнолитых бюгельных протезов (с замковой системой фиксации)";
"Литейное зуботехническое производство";
"Профилактика вирусного иммунодефицита человека и синдрома приобретенного иммунодефицита";
"Неотложная доврачебная помощь".

194. "Стоматология (тіс дәрігері, дантист, стоматолог ассистенті)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде (таңдау компоненті) даярлаудың ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Стоматологиядағы менеджмент";
"Пародонт ауруларының алдын алу және емдеудің заманауи әдістері";
"Тісжегі мен оның асқынуларының диагностикасы, профилактикасы және емдеу";
"Ауыз қуысы жеке және кәсіптік гигиенасының әдістері";
"Стоматолог ассистентінің адам иммунитет тапшылығы вирусы және жұқтырылған иммун тапшылығы синдромының профилактикасындағы рөлі";
"Стоматологиядағы онкологиялық аспектілер";
"Қазіргі заманғы эндодонтия;
"Стоматологиядағы инфекциялық бақылау";
"Алынатын пластиналық протездерді жасаудың заманауи құрылғыларының ерекшеліктері мен технологиясы (алынатын протездерді термопластиналық материалдан жасаудың инжекциялық жүйесі)";
"Алынбайтын протездерді жасаудың заманауи конструктивтік ерекшеліктері және технологиясы";
"Металдық-керамикалық (металсыз) тіс протездерін жасау технологиясы";
"Тұтастай құйылған бюгельдік (құлыппен бекіту жүйесі бар) протездерді дайындаудың заманауи технологиялары";
"Тісті-техникалық құю өндірісі".
65-тарау. "Стоматологиялық ортопедия (тіс технигі)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
195. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде және сертификаттау циклдарында 54/1 сағаттан 108/2 сағатқа дейін, "Стоматологиялық ортопедия" және "Стоматология" ("дантист" біліктілігі) мамандықтары бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, кәсіби орта) медициналық білімі немесе "Стоматология" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
196. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 65-қосымшаға сәйкес "Стоматологиялық ортопедия (тіс технигі)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
197. "Стоматологиялық ортопедия (тіс технигі)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Стоматологиялық ортопедия менеджменті";
"Алынатын пластиналық протездерді жасаудың заманауи конструктивтік ерекшеліктері және технологиясы (алынатын протездерді термопластиналық материалдан жасаудың инжекциялық жүйесі)";
"Алынбайтын протездерді жасаудың заманауи конструктивтік ерекшеліктері және технологиясы";
"Металдық-керамикалық (металсыз) тіс протездерін жасау технологиясы";
"Тұтастай құйылған бюгельдік (құлыппен бекіту жүйесі бар) протездерді дайындаудың заманауи технологиялары";
"Тісті-техникалық құю өндірісі";
"Адам иммунитет тапшылығы вирусы және жұқтырылған иммун тапшылығы синдромының алдын алу";
"Дәрігерге дейінгі шұғыл көмек".

Глава 66. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)"
Сноска. Заголовок главы 66 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
198. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации и сертификационных циклах составляет от 54/1 до 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриатом по специальности "Общая медицина" или средним (техническим и профессиональным) медицинским образованием по специальности "Сестринское дело", "Лечебное дело", "Акушерское дело" и со стажем работы по специальностям сестринского профиля – 432/8 часов (недель), несестринского профиля – 648/12 часов (недель).
199. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)" согласно приложению 66 к настоящей Типовой программе.
Сноска. Пункт 199 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
200. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)" являются:
"Менеджмент в сестринском деле";
"Роль главной (старшей) медсестры в деятельности лечебно-профилактического отделения";
"Инфекционный контроль. Роль медицинской сестры в профилактике внутрибольничной инфекции";
"Роль медицинской сестры в профилактике вирусного иммунодефицита человека и синдрома приобретенного иммунодефицита";
"Актуальные вопросы фтизиатрии";
"Работа медицинской сестры первичной медико-санитарной помощи в контроле над туберкулезом";
"Избранные вопросы терапии";
"Актуальные вопросы анестезиологии и интенсивной терапии";
"Избранные вопросы хирургии";
"Актуальные аспекты деятельности операционной медицинской сестры";
"Инфекционные болезни. Актуальные проблемы";
"Актуальные вопросы педиатрии";
"Общие сестринские технологии";
"Сестринское дело в неонатологии";
"Сестринское дело в офтальмологии";
"Сестринское дело в дерматовенерологии";
"Сестринское дело в психиатрии";
"Сестринское дело в урологии";
"Сестринское дело в иммунопрофилактике";
"Сестринское дело в гинекологии";
"Первичная медико-профилактическая помощь населению" (для участковых медсестер);
"Работа медицинской сестры централизованного стерилизационного отделения";
"Работа медицинской сестры службы крови";
"Основы лечебного питания";
"Роль медицинской сестры в интегрированном ведении болезней детского возраста";
"Неотложная доврачебная медицинская помощь в педиатрии";
"Неотложная доврачебная медицинская помощь на догоспитальном этапе";
"Паллиативный уход";
"Основы медицинской статистики";
"Сестринские технологии в анестезиологии и интенсивной терапии";
"Сестринские технологии при оперативном лечении хирургических заболеваний и травматических повреждений".

66-тарау. "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. 66-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
198. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде және сертификаттау циклдарында 54/1 сағаттан 108/2 сағатқа дейін, "Мейіргер ісі" немесе "Емдеу ісі", "Акушерия ісі" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, кәсіби орта) медициналық білімі немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандығы бойынша медициналық жоғары білімі, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша бакалавриаты және мейіргерлік бейін бойынша еңбек өтілі бар мамандарды қайта даярлау циклінде оқыту ұзақтығы – 432/8 сағатты (апта), мейіргерлік емес бейін бойынша еңбек өтілі бар мамандар үшін қайта даярлау циклінде– 648/12 сағатты (апта) құрайды.
199. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 66-қосымшаға сәйкес "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 199-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
200. "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Мейіргер ісіндегі менеджмент";
"Емдеу-профилактика бөлімшесі қызметіндегі бас (аға) мейіргердің рөлі";
"Инфекциялық бақылау. Ауруханаішілік инфекциялардың алдын алуда мейіргердің рөлі";
"Адам иммунитет тапшылығы вирусы және жұқтырылған иммун тапшылығы синдромының алдын алуда мейіргердің рөлі";
"Фтизиатриядағы өзекті мәселелер";
"Туберкулезді қадағалауда медициналық-алғашқы көмек мейіргерлерінің жұмысы";
"Терапияның таңдаулы мәселелері";
"Анестезиология мен қарқынды терапияның өзекті мәселелері";
"Хирургияның таңдаулы мәселелері";
"Операциялық мейіргер қызметінің өзекті аспектілері";
"Инфекциялық аурулар. Өзекті мәселелер";
"Педиатриядағы өзекті мәселелер";
"Жалпы мейіргерлік технологиялар";
"Неонатологиядағы мейіргерлік іс";
"Офтальмологиядағы мейіргерлік іс";
"Дерматовенерологиядағы мейіргерлік іс";
"Психиатриядағы мейіргерлік іс";
"Урологиядағы мейіргерлік іс";
"Иммунопрофилактикадағы мейіргерлік іс";
"Гинекологиядағы мейіргерлік іс";
"Тұрғындарға бірінші медициналық профилактикалық көмек (учаскелік мейірбикелер үшін);
"Орталықтандырылған зарарсыздандыру бөлімі мейіргерінің жұмысы",
"Қан қызметі мейіргерінің жұмысы";
"Емдік тамақтану негіздері";
"Балалар жасындағы ауруларды ықпалдастыра жүргізуде мейіргердің ролі";
"Педиатриядағы шұғыл дәрігерге дейінгі көмек";
"Емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңдегі шұғыл дәрігерге дейінгі көмек";
"Паллиативті күтім";
"Медициналық статистика негіздері";
"Анестезиология мен қарқынды терапиядағы мейіргерлік технологиялар";
"Хирургиялық аурулар мен жарақаттану зақымдарын операциялық емдеу кезіндегі мейіргерлік технологиясы".

Сноска. Пункт 200 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 67. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки фармацевтических кадров по специальности "Фармация (ассистент фармацевта, фармацевт)"
201. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с техническим и профессиональным (средним специальным, средним профессиональным) фармацевтическим образование – 432/8 часов (недель).
202. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Фармация (ассистент фармацевта, фармацевт)" согласно приложению 67 к настоящей Типовой программе.
203. Рекомендуемые темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Фармация (ассистент фармацевта, фармацевт)" являются:
"Актуальные вопросы организации и экономики фармации";
"Актуальные вопросы технологии лекарственных форм";
"Актуальные вопросы фармакологии";
"Актуальные вопросы фармацевтической химии";
"Актуальные вопросы фармакогнозии";
"Менеджмент и маркетинг в фармации";
"Неотложная доврачебная медицинская помощь".
Глава 68. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь"
Сноска. Типовая программа дополнена главой 68 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
204. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Общая медицина", "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).
205. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь" согласно приложению 68 к настоящей Типовой программе.
206. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь" являются:
"Интенсивная терапия при инфекционных заболеваниях у взрослых";
"Поддержка жизни у новорожденных";
"Интенсивная терапия при инфекционных заболеваниях у детей";
"Интегрированное ведение болезней детского возраста": неотложные состояния, сортировка, алгоритм действий";
"Интенсивная терапия в хирургии";
"Неотложная медицина в комбустиологии";
"Электрокардиограмма в неотложной кардиологии";
"Актуальные вопросы интервенционной кардиологии";
"Неотложные состояния в клинике внутренних болезней";
"Интенсивная терапия в неврологии";
"Гипертензивные состояния при беременности";
"Инфузионно-трансфузионная терапия в клинической практике";
"Неотложные состояния в хирургии";
"Военно-полевая хирургия в неотложной медицине";
"Акушерские кровотечения".

Ескерту. 200-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67-тарау. "Фармация (фармацевт ассистенті, фармацевт)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
201. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 108/2 сағатқа дейін, техникалық және кәсіби (арнайы орта, кәсіби орта) фармацевтикалық білімі бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде – 432/8 сағатты (апта) құрайды.
202. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 67-қосымшаға сәйкес "Фармация (фармацевт ассистенті, фармацевт)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
203. "Фармация (фармацевт ассистенті, фармацевт)" мамандығы бойынша біліктілікті жетілдіру және қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Фармация экономикасы мен ұйымдастырудағы өзекті мәселелер";
"Дәрілік формалар технологиясындағы өзекті мәселелер";
"Фармакологиядағы өзекті мәселелер";
"Фармацевтикалық химиядағы өзекті мәселелер";
"Фармакогнозиядағы өзекті мәселелер";
"Фармациядағы менеджмент пен маркетинг";
"Дәрігерге дейінгі шұғыл медициналық көмек".
68-тарау. "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
Ескерту. Үлгілік бағдарлама 68-тараумен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
204. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа (апта) дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), жоғары медициналық, фармацевтикалық мамандықтар және мамандандырылған (денсаулық сақтау саласында қызмет атқаратын) білімі бар бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта) құрайды.
205. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 68-қосымшаға сәйкес "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
206. "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Ересектердің жұқпалы ауруларындағы интенсивті терапия";
"Жаңа туылған нәрестелердің өмірін қамтамасыз ету";
"Балалардың жұқпалы ауруларындағы интенсивті терапия";
"Балалардың ауруларын кешенді басқару": шұғыл жағдайлар, сұрыптау, іс-әрекеттер алгоритмі";
"Хирургиядағы интенсивті терапия";
"Комбустиологиядағы шұғыл медицина";
"Шұғыл кардиологиядағы ЭКГ";
"Интервенциялық кардиологиядағы өзекті сұрақтар";
"Ішкі аурулар клиникасындағы шұғыл жағдайлар";
"Неврологиядағы интенсивті терапия";
"Жүктілік кезіндегі гипертензивті жағдайлар";
"Клиникалық тәжірибедегі инфузиондық трансфузиондық терапия";
"Хирургиядағы шұғыл жағдайлар";
"Шұғыл медицинадағы әскери-шалғындық хирургия";
"Акушерлік қан кету".

Глава 69. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу)"
Сноска. Типовая программа дополнена главой 69 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
207. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации и сертификационных циклах составляет от 54/1 до 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов со средним (техническим и профессиональным) медицинским образованием по специальности "Сестринское дело", "Лечебное дело", "Акушерское дело" и со стажем работы по специальностям сестринского профиля – 432/8 часов (недель), несестринского профиля – 648/12 часов (недель).
208. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу)" согласно приложению 57 к настоящей Типовой программе.
209. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу)" являются:
"Роль младшей медсестры в деятельности лечебно-профилактического отделения";
"Инфекционный контроль. Роль младшей медсестры в профилактике внутрибольничной инфекции";
"Роль младшей медсестры в профилактике вирусного иммунодефицита человека и синдрома приобретенного иммунодефицита";
"Работа младшей медсестры первичной медико-санитарной помощи в контроле над туберкулезом";
"Общие сестринские технологии";
"Неотложная доврачебная медицинская помощь на догоспитальном этапе";
"Паллиативный уход";
"Медицинская эргономика. Безопасное перемещение пациентов";
"Безопасная среда для пациента и персонала";
"Особенности сестринского ухода на дому".
Глава 70. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Сестринское дело (массажист)"
Сноска. Типовая программа дополнена главой 70 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
210. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации и сертификационных циклах составляет от 54/1 до 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриатом по специальности "Общая медицина" или средним (техническим и профессиональным) медицинским образованием по специальности "Сестринское дело", "Лечебное дело", "Акушерское дело" и со стажем работы по специальностям сестринского профиля– 432/8 часов (недель), не сестринского профиля – 648/12 часов (недель).

69-тарау. "Мейіргер ісі" (күтім бойынша кіші мейіргер) мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік бағдарлама 69-тараумен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
207. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру және сертификаттау циклдерінде 54/1 сағаттан 108/2 сағатқа дейін, - (апта), "Мейіргер ісі", "Емдеу ісі", "Акушериялық іс" мамандықтары бойынша орта (техникалық және мамандандырылған) медициналық білімі бар мамандар және мейіргерлік профильді жұмыс өтілі бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 432/8 сағатты (апта), мейіргерлік емес профильді мамандар үшін - 648/12 сағатты (апта) құрайды.
208. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 57-қосымшаға сәйкес "Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
209. "Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Емдеу-профилактикалық бөлім қызметіндегі кіші мейіргер рөлі";
"Жұқпалы ауруларды бақылау. Аурухана ішіндегі жұқпалы аурулар профилактикасында кіші мейіргер рөлі";
"Адамның жұқпалы иммунды тапшылығы және иммундық тапшылық синдромы профилиактикасындағы кіші мейірбикенің рөлі";
"Туберкулезді бақылаудағы бірінші медициналық санитарлық көмек кіші мейіргерінің қызметі";
"Жалпы мейіргерлік технологиялар";
"Госптальдау деңгейіне дейінгі шұғыл дәрігерге дейінгі медициналық көмек";
"Паллиативті күтім";
"Медициналық эргономика. Науқастарды қауіпсіз тасымалдау";
"Науқасқа және қызметкерлерге қауіпсіз орта";
"Үйдегі меіргерлік күтімнің ерекшеліктері".
70-тарау. "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік бағдарлама 70-тараумен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
210. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру және сертификаттау циклдерінде 54/1 сағаттан 108/2 сағатқа дейін, - (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия" жоғары білімді медициналық мамандықтары бойынша, "Жалпы медицина" бакалавриат мамандықтары немесе орта білімі бар (техникалық және мамандандырылған) "Мейірбике ісі", "Емдеу ісі", "Акушериялық ісі" медициналық білімі бар мамандар және мейіргерлік профильді жұмыс өтілі бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 432/8 сағатты (апта), мейіргерлік емес профильді мамандар үшін - 648/12 сағатты (апта) құрайды.

211. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Сестринское дело (массажист)" согласно приложению 59 к настоящей Типовой программе.
212. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Сестринское дело (массажист)" являются:
"Сегментарно-рефлекторный массаж";
"Точечный массаж";
"Детский массаж";
"Периостальный массаж";
"Лечебный массаж";
"Гидромассаж";
"Техника аппаратного массажа";
"Классический и лечебный массаж".
Приложение 1
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Перечень и содержание базовых дисциплин обязательного компонента
Код дисциплины
БДО 01
Наименование дисциплины
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
Содержание дисциплины
Основы законодательства в сфере здравоохранения Республики Казахстан. Законодательные аспекты деятельности врача. Законодательные акты по здравоохранению. Права врача. Функциональные обязанности. Организация труда. Финансовое управление. Поощрительные и штрафные санкции. Критерии оценки качества работы. Гарантии государства по охране и защите прав врача и пациента.
Результаты обучения
Способен принимать управленческие решения на разных уровнях общественного здравоохранения.
Способен самостоятельно принимать правомерные решения в определенных ситуациях, возникающих при осуществлении профессиональной деятельности.
Способен давать юридическую оценку случаям ненадлежащего оказания помощи больному, профессиональным правонарушениям медицинского персонала и определять возможные правовые последствия таких деяний, пути их профилактики.
Способен работать с нормативными правовыми актами, подзаконными нормативными актами, регулирующими правоотношения в сфере охраны здоровья.
Способен надлежащим образом оформлять официальные медицинские документы, вести первичную медицинскую документацию, подготавливать документы, необходимые для реализации права на занятие медицинской деятельностью;
Способен использовать юридические механизмы защиты прав и законных интересов как медицинских кадров, так и пациентов.
Код дисциплины
БДО 02
Наименование дисциплины
Вопросы формирования здорового образа жизни
Содержание дисциплины
Методы измерения и критерии оценки состояния здоровья населения и системы здравоохранения. Заболеваемость населения, методы изучения, анализ. Вопросы формирования здорового образа жизни. Методы анализа состояния здоровья населения. Формирование здорового образа жизни у отдельных групп пациентов. Профилактика социально-значимых заболеваний.
Результаты обучения
Способен использовать пропаганду здорового образа жизни как инструмент реализации профилактических программ.
Способен правильно и последовательно выбирать методы и средства гигиенического обучения и воспитания населения в зависимости от конкретных медико-социальных и экономических условий.
Способен подготовить и прочитать лекцию на медицинскую тему.
Способен оформлять санитарные бюллетени и наглядные средства.
Код дисциплины
БДО 03
Наименование дисциплины
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Содержание дисциплины
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии эффективного поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Результаты обучения
Знать ключевые составляющие коммуникативной компетентности медицинского работника и их влияние на качество медицинской услуги и медицинские исходы.
Понимать ключевые этические принципы и решать основные этические проблемы/вопросы клинической практики в соответствии с этическими и правовыми нормами.
Владеть базовыми навыками пациент-центрированного консультирования.
Уместно использовать базовые стратегии и техники эффективного взаимодействия с пациентами, родственниками пациентов, коллегами, специалистами здравоохранения.
Код дисциплины
БДО 04
Наименование дисциплины
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
Содержание дисциплины
Государственные программы реформирования и развития здравоохранения. Основные направления реформы отрасли. Единая национальная система здравоохранения. Обязательное социальное медицинское страхование. Статистический анализ в здравоохранении и основы доказательной медицины. Правовые вопросы охраны здоровья граждан и организация здравоохранения. Вопросы медицины катастроф.
Результаты обучения
Для формирования компетентности способен осуществлять эффективную коммуникацию с пациентом и его окружением.
Способен эффективно работать в команде с другими специалистами здравоохранения.
При назначении лечения способен обеспечить его качество и безопасность для пациента.
Способен обеспечить права и обязанности пациента применительно к своей специальности.
Способен использовать в своей практике правовые и нормативные документы, регламентирующие деятельность своей службы.
При неотложных состояниях способен оказать первую медицинскую помощь.
Используемое сокращение:
БДО – базовые дисциплины обязательные.
Приложение 2
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров

211. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 59-қосымшаға сәйкес "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
212. "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Сегментарлы-рефлекторлы массаж";
"Нүктелік массаж";
"Балалардың массажы";
"Периостальді массаж"
"Емдік массаж";
"Гидромассаж";
"Аппаратты массаж техникасы";
"Классикалық және емдік массаж".
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру және қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
1-қосымша
Міндетті компоненттің негізгі пәндерінің тізбесі және мазмұны
Пән коды
МНП 01
Пән атауы
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
Пәннің мазмұны
Қазақстан Республикасының денсаулық саұтау саласындағы заңнамаларының негіздері. Дәрігер қызметінің заңнамалық аспектілері. Денсаулық сақтау бойынша заңнамалық актілер. Дәрігердің құқықтары. Қызметтік міндеттері. Еңбекті ұйымдастыру. Қаржылық басқару. Ынталандыру және айыппұл санкциялары. Жұмыс сапасын бағалау өлшемшарттары. Мемлекеттің дәрігер мен пациенттердің құқықтарын қорғау және сақтау бойынша кепілдемелері.
Оқыту нәтижелері
Қоғамдық денсаулық сақтаудың әртүрлі деңгейінде басқарушылық шешімдер қабылдауға қабілетті.
Кәсіби қызметті жүзеге асыру кезінде туындайтын белгілі бір жағдайларда өз бетінше заңды шешімдер қабылдауға қабілетті.
Медицина персоналының науқасқа тиісінше көмек көрсетпеу жағдайларын, өзге де кәсіптік құқық бұзушылықтарын заңды бағалауға және мұндай іс-әрекеттердің болуы мүмкін құқықтық салдарын, олардың профилактикасы жолдарын анықтауға қабілетті.
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық қатынастарды реттейтін Нормативтік әдістемелік әдебиеттермен, кодекстермен және оларға түсіндірмелерімен, өзге де заңға тәуелді нормативтік актілермен жұмыс істеуге қабілетті.
Тиісті түрде ресми медициналық құжаттарды ресімдеуге, медициналық қызметпен айналысу құқығын іске асыру үшін қажетті алғашқы медициналық құжаттамаларды жүргізуге, құжаттар дайындауға қабілетті;
Медицина кадрларының, сонымен қатар пациенттердің құқықтары мен заңды мүддесін қорғаудың заңнамалық механизмдерін пайдалануға қабілетті.
Пән коды
МНП 02
Пән атауы
Саламатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
Пәннің мазмұны
Халық денсаулығы мен денсаулық сақтау жүйесін өлшеу әдістері мен бағалау өлшемшарттары. Халықтық сырқаттанушылығы, зерделеу әдістері, талдау. Саламатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері. Халық денсаулығы жағдайын талдау әдістері. Пацинеттердің жекелеген топтарында саламатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері. Әлеуметтік мәні бар аурулардың профилактикасы.
Оқыту нәтижелері
Профилактикалық бағдарламаларды іске асыру құралы ретінде саламатты өмір салтын насихаттауды қолдануға қабілетті.
Нақты медициналық-әлеуметтік және экономикалық жағдайларға байланысты халықты гигиеналық оқыту және тәрбиелеу әдістері мен құралдарын дұрыс және кезектілікпен таңдауға қабілетті.
Медициналық тақырыпта дәріс дайындауға және оқуға қабілетті.
Санитариялық бюллетендер және басқа да көрнекі құралдарын ресімдеуге қабілетті.
Пән коды
МНП 03
Пәннің атауы
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Пәннің мазмұны
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Ассертивтілігі, шиеленсті жағдайдағы нәтижелі мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайдың мониторингі. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Оқыту нәтижелері
Медицина қызметкерінің коммуникативтік құзыреттілігі және олардың медициналық қызмет сапасы мен медициналық қорытындысын құрайтын негіздерін білу.
Негізгі этикалық қағидаттарды түсіну және этикалық және құқықтық нормаларға сәйкес клиникалық практиканың арнайы этикалық проблемаларын/ мәселелерін шешу.
Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдыларын меңгеру.
Пацинеттермен, пациенттердің туыстарымен, әріптестермен, денсаулық сақтау мамандарымен өзара іс-қимыл техникасын және базалық стратегиясын орынды пайдалану.
Пән коды
МНП 04
Пән атауы
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда алғанда)
Пәннің мазмұны
Денсаулық сақтауды реформалау және дамытудың мемлекеттік бағдарламалары. Сала ренысанының негізгі бағыттары. Бірыңғай ұлттық денсаулық сақтау жүйесі. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру. Денсаулық сақтаудағы статистикалық талдау дәлелді медицина негіздері. Азаматтардың денсаулығын сақтау және денсаулық сақтауды ұйымдастырудың құқықтық мәселелері. Апаттар медицинасының мәселелері.
Оқыту нәтижелері
Құзыреттілікті қалыптастыру үшін пациенттермен және оны қоршаған адамдармен тиімдіі қарым-қатынасты жүзеге асыруға қабілетті.
Өзге де денсаулық сақтау мамандарымен тиімдіі командалық жұмыс істеуге қабілетті.
Емдеу түрін тағайындау кезінде науқас үшін оның сапалы және қауіпсіз болуын қамтамасыз етуге қабілетті.
Өз мамандығына қатысты науқастың құқықтары мен міндеттерін қамтамасыз етуге қабілетті.
Өз қызметін реттейтін құқықтық және нормативтік құжаттарды өз практикасінде пайдалануға қабілетті.
Кезек күттірмейтін жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсетуге қабілетті.
Қолданылған қысқартулар:
МНП – міндетті негізгі пәндер.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
2-қосымша
"Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспарлары мен мазмұны

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание программы повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузкив часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Внутренние болезни в стационаре
216
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая терапия
162
Зачет
ПДО 03
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 04
Вопросы реабилитации
18
Зачет
ПДО 05
Вопросы паллиативной помощи
9
Зачет
ПДО 06
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы терапии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2(из ПДВ)
2(из ПДВ)
2(из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Зачет
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузкив часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в терапии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша қайта даярлау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және қоғамдық денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселесін қоса алғанда алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті бейінді пәндер
432/8
МБП01
Стационардағы ішкі аурулар
216
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық терапия
162
Сынақ
МБП03
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 04
Оңалту мәселелері
18
Сынақ
МБП 05
Паллиатвиті көмек мәселелері
9
Сынақ
МБП 06
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-тен)
Емтихан
Барлығы
864/16
2. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспарлары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
НП 01
Қоғамдық денсаулық және қоғамдық денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
НП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Терапиядағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Паллиатвиті көмек мәселелері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Сынақ
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің көлемі сағатта (апта)
Бақылау нысаны
Терапиядағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Профилактика, диагностика и лечение заболеваний внутренних органов в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Внутренние болезни в стационаре
Организация и структура медицинской помощи населению в Республике Казахстан. Вопросы диагностики, дифференциальной диагностики, лечения, профилактики заболеваний внутренних органов по разделам: кардиология, ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, аллергология с клинической иммунологией, гематология, эндокринология – на основе доказательной медицины. Динамическое наблюдение за больными. Неотложные состояния на госпитальном этапе – постановка диагноза, проведение реанимационных мероприятий, профилактика осложнений основного заболевания. Клинико-диагностическое значение исследования общего клинического анализа крови, гемостаза, кислотной щелочной реакции, электролитного баланса, метаболитов белкового, углеводного и липидного обмена. Алгоритм диагностики и протокола неотложной помощи при несчастных случаях. Медико-социальная экспертиза больных.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая терапия
Организация амбулаторной помощи населению в Республике Казахстан. Ведение учетно-отчетной документации в организациях амбулаторной помощи. Доказательная медицина в амбулаторной клинической практике. Организация диспансерного наблюдения. Алгоритмы рациональной дифференциальной диагностики, тактики ведения и диспансерного наблюдения в амбулаторных условиях при заболеваниях дыхательной, сердечно-сосудистой, эндокринной, пищеварительной, мочевыделительной, кроветворной систем, оказание экстренной и скорой неотложной помощи на догоспитальном этапе. Интерпретация данных лабораторной диагностики. Применение протоколов диагностики и лечения. Стационар-замещающие технологии в условиях поликлиники. Медико-социальная экспертиза больных.
ПДО 03
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 04
Вопросы реабилитации
Аспекты реабилитации. Понятия о медикаментозной, физической, психологической реабилитации. Показания и противопоказания. Реабилитация больных на стационарном и амбулаторном этапах.
ПДО 05
Вопросы паллиативной помощи
Понятие о паллиативной медицине. Цели и задачи паллиативной помощи в терапии. Этические аспекты паллиативной медицины.
ПДО 06
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

108/2
Ескертпе: *соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің көлемі сағатта (апта)
Бақылау нысаны
Күнделікті практикадағы ішкі ағзалар ауруларының профилактикасы, диагностикасыжәне емдеу.
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескертпе: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы ішкі аурулар
Қазақстан Республикасында халыққа медициналык қызметті ұйымдастыру және оның құрылымы. Дәлелді медицина негізінде кардиология, ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, клиникалық иммунология мен аллергология, гематология, эндокринология бөлімдері бойынша ішкі ағзалар ауруларын диагностикалау, саралап диагностикалау, емдеу, профилактикасы мәселелері. Науқастарды динамикалық бақылау. Ауруханалық кезеңдегі кезек күттірмейтін жағдайлар - диагноз қою, реанимациялық іс-шараларын өткізу, негізгі аурудың аскынуының профилактикасы. Жалпы клиникалық қан талдауы, гемостаз, қышқыл-сілтілі реакциялар, электролиттік баланс, белок, көмірсу және липид алмасулары метаболиттерінің клиникалық-диагностикалық маңызы. Жазатайым оқиға кезіндегі шұғыл көмек көрсету хаттамалары және диагностика алгоритмі. Науқастардың медициналық-әлеуметтік сараптамасы.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық терапия
Қазақстан Республикасының халқына амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. Ұйымдарда есепке алу-есептілік құжаттамаларын жүргізу. Амбулаториялық клиникалық практикадағы дәлелді медицина. Диспансерлік бақылауды ұйымдастыру. Амбулаториялық жағдайда тыныс алу, жүрек-қантамыр, эндокриндік, асқорыту, несеп шығару, қан айналым жүйелерінің аурулары кезінде оңтайлы саралаған диагностика, қадағалап-қарау тактикасы және диспансерлік бақылау алгоритмі, ауруханаға дейінгі кезеңде шұғыл және кезек күттірмейтінкөмек көрсету. Зертханалық диагностиканың деректерінің имтерпретациясы. Диагностикалау мен емдеу хаттамаларын қолдану. Емхана жағдайындағы стационарды алмастыратын технологиялар. Науқастардың медициналық-әлеуметтік сараптамасы.
МБП 03
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Опреациялық араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеулер дизайны. Рандомизирленіп бақыланатын зерттеу (бұдан әрі - РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) интернетіндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-талдау. Дәлелді медицина негізінде медициналық ақпараттардысыни бағалау. Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 04
Оңалту мәселелері
Оңалту аспектілері. Дәрі-дәрмектік, физикалық, психологиялықоңалту туралы түсінік. Көрсетілімдер және қарсы көрсетілімдер. Амбулаториялық және стационарлық кезеңдердегі науқастарды оңалту.
МБП 05
Паллиативті көмек мәселелері
Паллиативті медицина туралы түсінік. Терапиядағы паллиативті көмектің мақсаттары мен міндеттері. Паллиативті көмектің этикалық аспектілері.
МБП 06
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы.
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әр - АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлық аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы терапии
Этиопатогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика, неотложная помощь при заболеваниях внутренних органов, с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протокола. Особенности оказания помощи на до- и госпитальном уровнях. Особенности течения заболеваний внутренних органов у подростков. Вопросы диетологии. Скорая неотложная медицинская помощь при заболеваниях внутренних органов.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010 г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в терапии
Инновационные технологии профилактики, диагностики, лечения и реабилитации в терапии.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың оқу бағдарламасының мазмұны (4 апта)
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Терапиядағы өзекті мәселелер
Ішкі ағза ауруларының этиопатогенезі, клиникасы, диагностикасы мен саралау диагностикасы, емдеу әдістері, профилактика, кезек күттірмейтін көмек, халықаралық бағдарламалар мен хаттамаларды қоса алғандадәлелді медицинаға негізделген заманауи ұстанымдар. Ауруханаға дейінгі және ауруханадан кейінгі кезеңдегі көмек көрсету ерекшеліктері. Жасөспірімдердегі ішкі ағза аурулары ағымының ерекшеліктері. Диетология мәселелері. Ішкі ағза аурулары кезіндегі жедел және Кезек күттірмейтін медициналық көмек.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Advanced Cardiac Life Support(Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Cardiac Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Еуропалық кеңестің реанимация бойынша 2010 жылғы ұсынымдары. Терминальды жағдайдағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Терапиядағы инновациялық технологиялар
Терапиядағы профилактика, диагностика, емдеу және оңалтудың инновациялық технологиялары.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Еуропалық кеңестің реанимация бойынша 2010 жылғы ұсынымдары. Терминальды жағдайдағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Профилактика, диагностика и лечение заболеваний внутренних органов в повседневной практике
Профилактика, диагностика, лечение и реабилитация при заболеваниях внутренних органов.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010 г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 3
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров по специальности "Общая врачебная практика (семейная медицина)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Общая врачебная практика (семейная медицина)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины

8. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойыншабіліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Күнделікті практикада ішкі ағзалар ауруларының профилактикасы, диагностикалау және емдеу.
Ішкі ағзалар ауруларының профилактикасы, диагностикалау, емдеу және оңалту.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Еуропалық кеңестің реанимация бойынша 2010 жылғы ұсынымдары. Терминальды жағдайдағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. Жүрек -өкпе реанимациясын жүргізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
3-қосымша
"Жалпы дәрігерлік практика (отбасы медицинасы)" мамандығы бойынша медициналық және фармацевтикалық қайта даярлау мен біліктілікті арттырудың үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
1. "Жалпы дәрігерлік практика (отбасы медицинасы)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)*
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)**
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер

54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
432/8
432/8
ПДО
Обязательный компонент
432/8
324/6
324/6
ПДО 01
Общая врачебная практика
108
54
54
Зачет
ПДО 02
Внутренние болезни – общая врачебная практика
108
216
Зачет
ПДО 03
Болезни детей и подростков – Общая врачебная практика
108
216
Зачет
ПДО 04
Акушерство и гинекология – Общая врачебная практика
54
54
54
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
9
Зачет
ПДО 06
Вопросы медико-социальной экспертизы и реабилитации
9
Зачет
ПДО 07
Вопросы паллиативной помощи
9
Зачет
ПДО 08
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 09
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
108/2
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
экзамен
Итого
864/16
432/8
432/8
Примечания:
*для врачей по специальности "Терапия";
**для врачей по специальности "Педиатрия".
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Общая врачебная практика (семейная медицина)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/12/3
ПДО 01
Актуальные проблемы в практике – Общая врачебная практика
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2(из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (высшая и первая категория) по специальности "Общая врачебная практика (семейная медицина)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в общей врачебной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль

54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Cынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Cынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Cынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және қоғамдық денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Cынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
432/8
432/8
МБП
Міндетті бейінді пәндер
432/8
324/6
324/6
МБП 01
Жалпы дәрігерлік практика
108
54
54
Cынақ
МБП 02
Ішкі аурулар –жалпы дәрігерлік практика практика
108
216
Cынақ
МБП 03
Балалар және жасөспірім аурулары – жалпы дәрігерлік практика
108
216
Cынақ
МБП 04
Акушерия және гинекология – жалпы дәрігерлік практика
54
54
54
Cынақ
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
9
Cынақ
МБП 06
Медициналық – әлеуметтік сараптама және оңалту мәселелері
9
Cынақ
МБП 07
Психикалық-эмоциялық көмек мәселелері
9
Cынақ
МБП 08
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Cынақ
МБП 09
Инфекциялық бақылау. АИТВ инфекция
9
Cынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
108/2
108/2
Cынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6(ТБКтен)
6(ТБКтен)
6(ТБКтен)
Емтихан
Жиыны
864/16
432/8
432/8
*"Терапия" мамандығы бойынша дәрігерлер үшін;
** "Педиатрия" мамандығы бойынша дәрігерлер үшін.
2. "Жалпы дәрігерлік практика (отбасы медицинасы)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
НП 01
Қоғамдық денсаулық және қоғамдық денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/2/3
МБП
Міндетті компонент
90/12/3
МБП 01
Жалпы дәрігерлік практикадағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБКтен)
2 (ТБКтен)
2 (ТБКтен)
6 (ТБКтен)
Сынақ
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Жалпы дәрігерлік практика (отбасы медицинасы)" мамандығы бойынша cертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Жалпы дәрігерлік практикадағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * - оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары

4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (вторая категория) по специальности "Общая врачебная практика (семейная медицина)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Профилактика, диагностика и лечение социально-значимых заболеваний в повседневной в общей врачебной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Общая врачебная практика (семейная медицина)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, их основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Общая врачебная практика
Понятие об общей врачебной практике, история развития в Республике Казахстан и в мире. Международные и отечественные организации врачей общей практики. Нормативно-правовая база работы врача общей практики. Принципы организации первичной медико-санитарной помощи, организация работы в общей врачебной практике, права и обязанности врача общей практики. Ведение учетно-отчетной документации в организациях первичной медико-санитарной помощи. Выявление факторов риска, принципы ранней диагностики и профилактики социально-значимых заболеваний (нормативно-правовая база, организация, проведение и мониторинг скрининговых программ). Критерии диагностики и тактика ведения больных с наиболее распространенными заболеваниями в практике врача общей практики. Алгоритмы рациональной дифференциальной диагностики, тактики ведения и динамического наблюдения взрослых и детей в амбулаторных условиях при синдромах поражения органов дыхания, кровообращения, кроветворной системы, органов желудочно-кишечного тракта, мочевыделительной и эндокринной систем. Особенности ведения беременных, подростков, детей и пациентов пожилого возраста. Интерпретация данных лабораторной диагностики.
ПДО 02
Внутренние болезни в общей врачебной практики
Организация лечебно-профилактической помощи взрослому населению на уровне первичной медико-санитарной помощи. Врачебное обследование внутренних органов в системе первичной медико-санитарной помощи. Ранняя диагностика и лечение заболеваний внутренних органов. Распространенные болезни органов дыхания, сердечно-сосудистой системы, ревматические болезни, болезни органов пищеварения, мочевыделительной системы, болезни органов кроветворения, эндокринные заболевания и нарушения обмена веществ. Медицинская помощь, проводимая врачами общей практики: профилактика, ранняя диагностика по клиническим синдромам, дифференциальная диагностика, лечение, диспансеризация, реабилитация. Дифференциальная диагностика. Вопросы профилактики и диспансеризации. Перечень и объем консультативно-диагностических услуг (далее – КДУ), нозологии диспансерных групп, делегируемых от профильного специалиста врачу первичной медико-санитарной помощи. Вопросы медико-социальной экспертизы реабилитации.
ПДО 03
Болезни детей и подростков в общей врачебной практики
Организация лечебно-профилактической помощи детскому населению на уровне первичной медико-санитарной помощи. Организация лечебно-профилактической помощи детям в Республике Казахстан. Ранняя диагностика и лечение заболеваний внутренних органов. Распространенные болезни органов дыхания, сердечно-сосудистой системы, ревматические болезни, болезни органов пищеварения, мочевыделительной системы, болезни органов кроветворения, эндокринные заболевания и нарушения обмена веществ. Дифференциальная диагностика. Вопросы профилактики и диспансеризации. Перечень и объем КДУ, нозологии диспансерных групп, делегируемых от профильного специалиста врачу первичной медико-санитарной помощи. Вопросы медико-социальной экспертизы реабилитации. Перинатальная младенческая и детская смертность. Оказание первой врачебной помощи при неотложных состояниях у детей различного возраста по принципам интегрированного ведения болезней детского возраста.
ПДО 04
Акушерство и гинекология в общей врачебной практике
Организация акушерско-гинекологической помощи населению на уровне первичной медико-санитарной помощи. Роль врача общей практики в планировании семьи. Вопросы профилактики и диспансеризации. Перечень и объем КДУ, нозологии диспансерных групп, делегируемых от профильного специалиста врачу первичной медико-санитарной помощи. Аборт и его социальное значение. Клинические методы исследования в акушерстве и гинекологии, применяемые в общей врачебной практике. Медико-генетическое консультирование и профилактика наследственных заболеваний. Современные методы ранней диагностики беременности. Медицинские противопоказания к сохранению беременности. Диспансерное наблюдение за беременными. Показания для госпитализации. Гестозы, ранняя диагностика, показания для госпитализации. Ведение физиологических родов. Догоспитальная помощь при неотложных состояниях в акушерстве.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Определение понятия "доказательная медицина". Формирование стратегии поиска. Проведение поиска доказательств. Критическая оценка доказательства на предмет достоверности и клинической пользы. Принципы использования полученных выводов и оценка доказательств в клинической практике. Иерархия доказательств. Уровни доказательств. Принципы составления систематического обзора, доказательного отчета, клинических руководств, основанных на доказательствах. Оценка качества руководства, протокола, алгоритма.
ПДО 06
Вопросы медико-социальной экспертизы и реабилитации
Медицинская экспертиза: экспертиза временной и стойкой нетрудоспособности; проведение медико-социальной экспертной комиссии. Определение медицинских показаний к трудоустройству. Понятие индивидуальной программы реабилитации, ограничения жизнедеятельности, функциональных классов. Оказание совместно с органами социального обеспечения и социальными службами медико-социальной помощи одиноким, престарелым, инвалидам, больным с тяжелыми хроническими заболеваниями
ПДО 07
Вопросы паллиативной помощи
Определение паллиативной помощи. Цель, компоненты, направления, формы организации паллиативной помощи, аспекты страдания. Основные принципы паллиативной помощи: отношение медицинского персонала к работе, заботливое отношение к больным (отзывчивость, симпатия и сострадание), обязательность и точность выполнения назначенных мероприятий, внимание к индивидуальности пациента, проведение всех манипуляций после получение согласия информированного пациента, правильное постоянное общение с коллегами, пациентом и родственниками, содержание помощи, квалифицированное медицинское обслуживание, всесторонняя и мультипрофессиональная помощь (помощь высокого качества, последовательная, непрерывная, скоординированная, предотвращающая развитие кризисных ситуаций). Мультидисциплинарный подход к оказанию паллиативной помощи, хоспис.
ПДО 08
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 09
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекции
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

4. "Жалпы дәрігерлік практика (отбасы медицинасы)" мамандығы бойынша cертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Күнделікті жалпы дәрігерлік практикадағы әлеуметтік маңызы бар аурулардың профилактикасы, диагностикалау және емдеу
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * - оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Жалпы дәрігерлік практика (отбасы медицинасы)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Жалпы дәрігерлік практика
Жалпы дәрігерлік практика туралы түсінік, Қазақстан Республикасы мен әлемдегі даму тарихы. Жалпы практика дәрігерілерінің халықаралық және отандық ұйымдары. Жалпы дәрігерлік практика жұмысының нормативтік құқықтық базасы. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаттары, Жалпы дәрігерлік практика жұмысын ұйымдастыру, Жалпы дәрігерлік практиканың құқықтары мен міндеттері. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету ұйымдарында есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізу. Қауіп факторын, әлеуметтік маңызы бар ауруларды ерте диагностикалау және профилактикасы қағидаттарын анықтау (Нормативтік құқықтық база, скрининг бағдарламаларын ұйымдастыру, өткізу мен мониторингі). Жалпы дәрігерлік практикасінде кең тараған аурулары бар науқастарды диагностикалау критерийлері мен жүргізу тәсілі. Тиімдіі саралау диагностикасының алгоритмі, асқазан-ішек жолы ағзалары, несеп шығару және эндокриндік жүйелердің зақымдану синдромдарында ересектер мен балаларды амбулаторияда динамикалы бақылау мен жүргізу тәсілдері. Жүкті әйелдерді, жасөспірімдерді, балалар мен егде жастағы пациенттерді қадғалап қарау ерекшеліктері. Зертханалық диагностика мәліметтерін талдау.
МБП 02
Жалпы дәрігерлік практикадағы ішкі аурулар
Ересек адамдарға емдік-профилактикалық көмекті ұйымдастыру медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету деңгейінде. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету жүйесінде ішкі ағзаларды дәрігерлік зерттеу. Ерте диагностикалау және ішкі ағза ауруларын емдеу. Тыныс алу ағзаларының, жүрек-қан тамыр жүйесінің кең тараған аурулары, ревматоидты аурулар, ас қорыту және несеп шығару ағзаларының аурулары, қан түзу ағзаларының аурулары, эндокриндік аурулар және зат алмасудың бұзылуы. Жалпы практика дәрігері өткізетін медициналық көмек: профилактикасы, клиникалық синдром бойынша ерте диагностикалау, саралау диагностикасы, емдеу, диспансерлеу, оңалту. Саралау диагностикасы. Профилактикасы және диспансерлеу мәселелері. Консультативті-диагностикалық қызметтердің (бұдан әрі – КДҚ) бейінді маманнан бастапқы медициналық көмек дәрігеріне тапсырылатын нозология мен диспансерлік топтардың көлемі және тізбесі. Оңалту сараптамасының медициналық-әлеуметтік мәселелері.
МБП 03
Жалпы дәрігерлік практикадағы жасөспірімдер мен балалар аурулары
Балаларға емдік-профилактикалық көмекті ұйымдастыру медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету деңгейінде. Қазақстан Республикасындағы балаларға емдеу-профилактикасы көмегін ұйымдастыру. Ерте диагностикалау және ішкі ағза ауруларын емдеу. Тыныс алу ағзаларының, жүрек-қан тамыр жүйесінің кең тараған аурулары, ревматоидты аурулар, ас қорыту және несеп шығару ағзаларының аурулары, қан түзу ағзаларының аурулары, эндокриндік аурулар және зат алмасудың бұзылуы. Саралау диагностикасы. Профилактикасы және диспансерлеу мәселелері. Консультативті-диагностикалық қызметтердің (бұдан әрі – КДҚ) бейінді маманнан бастапқы медициналық көмек дәрігеріне тапсырылатын нозология мен диспансерлік топтардың көлемі және тізбесі. Оңалту сараптамасының медициналық-әлеуметтік мәселелері. Перинаталды нәресте және балалар өлімі. Балалар жасындағы ауруларды интеграциялап жүргізу қағидаты бойынша әртүрлі жастағы балаларға шұғыл жағдайда алғашқы дәрігерлік көмек көрсету.
МБП 04
Жалпы дәрігерлік практикадағы акушерия және гинекология
Акушериялық-гинекологиялық көмекті ұйымдастыру медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету деңгейінде. Отбасын жоспарлаудағы Жалпы практика дәрігеріінің рөлі. Профилактикасы және диспансерлеу мәселелері. Консультативті-диагностикалық қызметтердің (бұдан әрі – КДҚ) бейінді маманнан бастапқы медициналық көмек дәрігеріне тапсырылатын нозология мен диспансерлік топтардың көлемі және тізбесі. Жасанды түсік және оның әлеуметтік маңызы. Жалпы дәрігерлік практикада қолданатын акушерия және гинекология зерттеулерінің клиникалық әдістері. Тұқым қуалайтын аурулардың профилактикасы және медициналық-генетикалық консультация беру. Жүктілікті ерте диагностикалаудың заманауи әдістері. Жүктілікті сақтаудағы медициналық қарсы көрсетілімдер. Жүктілерді диспансерлік бақылау. Емделуге жатқызу үшін көрсетілімдер. Гестоздар, ерте диагностикалау, емделуге жатқызу үшін көрсетілімдер. Физиологиялық босануды енгізу. Акушериядағы шұғыл жағдай кезіндегі ауруханаға жатқызуға дейінгі көмек көрсету.
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
"Дәлелді медицина" түсінігінің анықтамасы. Стратегиялық іздеуді қалыптастыру. Дәлелді іздеуді өткізу. Клиникалық пайда және сенімді пәнге дәлелді сыни баға. Клиникалық практикадағы дәлелді бағалау және алынған қорытындыны қолдану қағидаттары. Дәлел иерархиясы. Дәлелдеу деңгейі. Дәлелдерге негізделген клиникалық басшылық, жүйелі шолу/дәлелді есепті құрау қағидаттары. Алгоритм, хаттама, басқару сапасын бағалау.
МБП 06
Медициналық-әлеуметтік сараптама және оңалту мәселелері
Медициналық сараптама: уақытша және тұрақты еңбекке қабілетсіздігіне сараптама; медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясын өткізу. Жұмыспен қамтамасыз етуге арналған медициналық көрсетілімдерді анықтау. Функционалдық класс, тіршілік әрекетін шектеу, оңалту бойынша жеке бағдарламалар түсінігі. Жалғыз бастыларға, қарттарға, мүгедектерге, созылмалы ауыр сыртқатты науқастарға әлеуметтік қамтамасыздандыру органдары мен медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін әлеуметтік қызметтермен бірлесе көмек көрсету.
МБП 07
Психикалық-эмоциялық көмек көрсету мәселелері
Психикалық-эмоциялық көмектің анықтамасы. Мақсаты, компаненттері, бағыттары, Психикалық-эмоциялық көмек ұйымының нысандары, кезең аспектілері. Психикалық-эмоциялық көмектің негізгі қағидаттары: медицина қызметкерінің жұмысқа қарым-қатынасы, науқастарға қамқорлық қарым-қатынасы (қайырымдылық, мейірімділік және қайғысына ортақ болу), тағайындалған шараларды орындау нақтылығы және міндеттілігі, жекеленген пациентге назары, пациент ақпараттанып, келісімін алғаннан кейін барлық шараларды өткізу, пациент және оның туыстарымен, әріптестерімен тұрақты дұрыс тілдесуі, көмек көрсету, білікті медициналық қызмет, жан-жақты және мультикәсіптік көмек (жоғары сапалы, кезекті, үздіксіз, үйлестіретін, дағдарыс жағдайын болдыртпайтын көмек). Психикалық-эмоциялық көмек көрсетуге мультитәртіптік тәсіл, хоспис.
МБП 08
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Жүрек-өкпе реанимациясы (бұдан әрі – ЖӨР). Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалды жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы
МБП 09
Инфекциялық бақылау. АИТВ инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі – ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әрі – АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Общая врачебная практика (семейная медицина)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы общей врачебной практики
Современные вопросы этиологии, патогенеза, клиники, диагностики и лечения заболеваний внутренних органов, детских болезней и смежных специальностей в практике врача общей практики.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Общая врачебная практика (семейная медицина)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в общей врачебной практике
Новые технологии в диагностике, лечении, профилактике различных патологий у детей и их реабилитации, основанные на принципах доказательной медицины
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Жалпы дәрігерлік практика (отбасы медицинасы)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың оқу бағдарламасының мазмұны (4 апта)
Пән коды
Пәндердің атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МНП 01
Жалпы дәрігерлік практикадағы өзекті мәселелер
Жалпы практика дәрігеріінің практикасіндегі салалас мамандықтардың ішкі ағзалар аурулары мен балалар ауруларының этиологиясы, патогенезі, клиникасы, диагностикасы мен емдеуінің заманауи мәселелері.
МБП 02
Ауыр жағдайдағы кезек күттірмейтін медициналық көмек
Жүрек-өкпе реанимациясы (бұдан әрі – ЖӨР). Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалды жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. Жалпы дәрігерлік практика (отбасы медицинасы)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Жалпы дәрігерлік практикадағы инновациялық технологиялар
Балалардың әртүрлі патологиясының профилактикасыда, диагносттикалауда, емдеуде және оларды оңалтуда дәлелді медицина қағидаттарына негізделген жаңа технологиялар.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Еуропалық кеңестің реанимация бойынша 2010 жылғы ұсынымдары. Терминальды жағдайдағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. Жүрек –өкпе реанимациясын жүргізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Кардиология в стационаре
162
162, в том числе часы на итоговый контроль
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая кардиология
108
108
Зачет
ПДО 03
Функциональные методы исследования в кардиологии
54
54
Зачет
ПДО 04
Неотложная медицинская помощь в кардиологии и при критических состояниях
54
54
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины в кардиологии
18
ПДО 06
Вопросы реабилитации в кардиологии
27
54
Зачет
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по кардиологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по детской кардиологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующиедисциплины

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және қоғамдық денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
МБП 01
Стационардағы кардиология
162
162, соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
Cынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық кардиология
108
108
Сынақ
МБП 03
Кардиологиядағы функционалдық зерттеу әдістері
54
54
Сынақ
МБП 04
Кардиологияда және Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
54
54
Сынақ
МБП 05
Кардиологиядағы Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Кардиологиядағы оңалту мәселелері
27
54
Cынақ
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Кардиология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандарға;
**Балалар кардиологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандарға.
2. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер

54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы кардиологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в кардиологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Профилактика, диагностика и лечение заболеваний сердечно-сосудистой системы в повседневной клинической практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: *в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Кардиология в стационаре
Организация кардиологической помощи населению в Республике Казахстан. Социально-экономические аспекты в кардиологии. Анализ деятельности кардиологической службы в Республике Казахстан, учетно-отчетная документация. Нормальная и патологическая анатомия, и физиология сердечно-сосудистой системы. Методы клинического и лабораторно-инструментального исследования сердечно-сосудистой системы. Современные представления об этиологии, патогенезе, классификации, клинической симптоматике, дифференциальной диагностике, с учетом гендерных, возрастных и национальных особенностей, заболеваний и пограничных состояний в кардиологической практике. Общие принципы и методы лечения болезней системы кровообращения. Немедикаментозные методы лечения в кардиологии. Рациональная фармакотерапия больных с сердечно-сосудистыми заболеваниями. Интервенционные и хирургические вмешательства в кардиологии.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая кардиология
Организация амбулаторно-поликлинической кардиологической помощи населению в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Диагностика, дифференциальная диагностика сердечно-сосудистых заболеваний на догоспитальном этапе. Немедикаментозное и медикаментозное лечение болезней системы кровообращения в амбулаторно-поликлинических условиях. Экспертиза временной нетрудоспособности, вопросы медико-социальной и военно-врачебной экспертизы при заболеваниях сердечно-сосудистой системы. Диспансеризация и эффективные формы вторичной профилактики болезней сердца и сосудов.
ПДО 03
Функциональные методы исследования в кардиологии
Стандарты объемов обследования функциональной диагностики в кардиологии. Функциональные методы исследования сердечно-сосудистой системы, классификация, основы получения информации и способы осуществления (реализации) методов. Показания, противопоказания для проведения функциональных методов диагностики. Функциональная диагностика при патологии сердца и сосудов, нарушений ритма и проводимости.
ПДО 04
Неотложная медицинская помощь в кардиологии и при критических состояниях
Организация работы скорой и неотложной медицинской помощи кардиологическим больным в Республике Казахстан. Основные принципы оказания неотложной кардиологической помощи взрослым. Диагностика неотложных состояний в кардиологии, интервенционной. Оказание доврачебной помощи, квалифицированной скорой медицинской помощи, специализированной скорой медицинской помощи при неотложных состояниях в кардиологии (взрослой), интервенционной. Скорая неотложная помощь в критических ситуациях. Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицине (далее – ДМ). Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Вопросы реабилитации в кардиологии
Общие аспекты реабилитации в кардиологии. Виды реабилитации. Основные принципы поэтапной системы реабилитации больных с заболеваниями сердечно-сосудистой системы. Комплексная кардиологическая реабилитация, реабилитационные программы при заболеваниях сердечно-сосудистой системы. Организация процесса реабилитации пациентам кардиологического профиля на стационарном и амбулаторно-поликлиническом этапах.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1/⅓
МБП 01
Кардиологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойыншаcертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Кардиологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмеккөрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескертулер: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті клиникалық практикада кездесетін жүрек-қан тамыр жүйелері ауруларының профилактикасы, диагностикалау және емдеу
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмеккөрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескертулер: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы кардиология
Қазақстан Республикасында халыққа кардиологиялық көмекті ұйымдастыру. Кардиологиядағы әлеуметтік-экономикалық аспектілер. Қазақстан Республикасында кардиологиялық қызметке талдау жасау, есепке алу-есеп беру құжаттары. Жүрек-қан тамыр жүйесінің қалыпты және патологиялық анатомиясы, физиологиясы. Жүрек-қан тамыры жүйелерінің клиникалық және зертханалық-аспаптық зерттеу әдістері. Кардиологиялық практикада гендерлік, жасы мен ұлттық ерекшеліктері, аурулар мен шекті жағдайларды ескерумен этиология, патогенез, классификация, клиникалық симптоматика, сараланған диагностика туралы заманауи түсінік. Қанайналым жүйелері ауруларын емдеудің жалпы қағидаттары мен емдеу әдістері. Кардиологиядағы дәрі-дәрмексіз емдеу әдісі. Жүрек-қан тамыр ауруларымен ауыратындарға рационалды фармакотерапия тағайындау. Кардиологиядағы интервенциялық және хирургиялық араласулар.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық кардиология
Қазақстан Республикасының тұрғындарына амбулаторлық-емханалық кардиологиялық көмекті ұйымдастыру. Есепке алу-есеп беру құжаттамасы. Ауруханаға дейінгі кезеңде жүрек-қан тамыры ауруларын диагностикалау, сараланған диагностикалау. Амбулаториялық-емханалық жағдайларда қан айналым жүйесі ауруларын дәрі-дәрмексіз және дәрі-дәрмекпен емдеу. Жүрек-қан айналым жүйесі аурулары кезінде уақытша еңбекке жарамсыздық сараптамасы, медициналық-әлеуметтік және әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері. Жүрек және қан айналым жүйесі ауруларын диспансерлеу және екіншілік профилактиканың тиімдіі нысандары.
МБП 03
Кардиологиядағы функционалды зерттеу әдістері
Кардиологиядағы функционалдық диагностиканы зерттеу көлемінің стандарттары. Жүрек-қан тамыры ауруларын функционалды зерттеу әдістері және жіктелуі, ақпаратты алу негіздері және әдістерді іске асырудың тәсілдері. Диагностиканың функционалдық әдістерін өткізуге арналған көрсетілімдер, қарсы көрсетілімдер. Жүрек және қан тамырларының патологиясында, ырғақ және өткізгіштігінің бұзылуы кезіндегі функционалдық диагностика. Балалар кардиологиясындағы функционалдық диагностикалық зерттеудің көлем стандарттары. Әр түрлі жастағы балаларға функционалдық диагностика жүргізу үшін көрсетілімдер және қарсы көрсетілімдер.
МБП 04
Кардиологиядағы және критикалық жағдайлар кезіндегі шұғыл медициналық көмек.
Қазақстан Республикасында кардиологиялық науқастарға, соның ішінде балаларға жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек ұйымдастыру. Ересектер мен балаларға шұғыл кардиологиялық көмек көрсетудің негізгі қағидаттары. Интервенциялық кардиологиядағы (ересектер, балалар) шұғыл жағдайлар диагностикасы. Интервенциялық кардиологиядағы (ересектер, балалар) шұғыл жағдайда дәрігерге дейінгі көмек, білікті жедел медициналық көмек, мамандандырылған жедел медициналық көмек көрсету. Ауыр жағдайларда жедел щұғыл жәрдем көрсету. Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (бұдан әрі ЖӨР) (ACLS). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (PALS). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминальді жағдайдағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 05
Кардиологиядағы дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеу түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылаулық зерттеу. "Алтын стандарт". Дәлеледену дәрежесі бойынша ғылыми мәліметтердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді құру. Мәліметтер базасында медициналық ақпаратты іздеудің стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық мәліметтер базасы. Жүйелі шолу. Мета-талдау. ДМ негізінде (бұдан әрі ДМ) медициналық ақпаратты сыни бағалау. Әр түрлі зерттеулер түрлері үшін дәлелдеу кестесі. Дәлелдеу кестесі бойынша мақалаларды талдау.
МБП 06
Кардиологиядағы оңалту мәселелері
Кардиологиядағы оңалтудың жалпы аспектілері. Оңалту түрлері. Жүрек-қан тамыр ауруларымен ауыратындарды оңалтудың кезеңдік жүйесінің негізгі қағидаттары. Кешенді кардиологиялық оңалту, жүрек-қантамыр ауруларында оңалту бағдарламалары. Стационарлық және амбулаториялық-емханалық кезеңдердегі кардиологиялық бейіндегі науқастарды оңалту үрдісін ұйымдастыру.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әрі - АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
БДО
Обязательный компонент
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы кардиологии
Этиология, патогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика и неотложная помощь при сердечно-сосудистых заболеванияхоснованных на актуальных международных и национальных рекомендациях/протоколах диагностики и лечения болезней системы кровообращения.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в кардиологии.
Организация высокотехнологичной медицинской помощи при сердечно-сосудистых заболеваниях: инновационные программы профилактики, современные методы неинвазивной и инвазивной диагностики, новые технологии эхокардиографии, актуальные методы медикаментозного, энодоваскулярного и хирургического лечения сердечно-сосудистых заболеваний.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Кардиологиядағы өзекті мәселелер
Өзекті халықаралық және ұлттық ұсынымдарға, қан айналым жүйесі ауруларын диагностикалау және емдеу хаттамаларына негізделген жүрек-қан тамыр ауруларында, соның ішінде балалар жасындағы аурулардың этиологиясы, патогенезі, диагностикасы, саралау диагностикасы, емдеу әдістері, профилактикасы және жедел жәрдем көрсету.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалды жағдайлардағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойыншабіліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны(жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Кардиологиядағы инновациялық технологиялар
Жүрек-қан тамыр ауруларында жоғары технологиялық медициналық көмекті ұйымдастыру: профилактикасыдың инновациялық бағларламалары, инвазивті емес және инвазивті диагностиканың заманауи әдістері, эхокардиографияның жаңа технологиялары, жүрек-қан тамыр ауруларын емдеуде, оның ішінде балалар жасындағыларды емдеуде дәрі-дәрмектік, эндоваскулярлық және хирургиялық емдеудің өзекті мәселелері.
Кезек күттірмейтін медициналық көмеккөрсету алгоритмі
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалды жағдайлардағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

Приложение 4-1
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Сноска. Типовая программа дополнена приложением 4-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание образовательной программыпо специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Детские болезни
54
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая кардиология детского возраста
108
54
Зачет
ПДО 03
Кардиология детского возраста в стационаре
108
162, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 04
Функциональные методы исследования в кардиологии детского возраста
54
108
Зачет
ПДО 05
Неотложная медицинская помощь в кардиологии и при критических состояниях
54
54
Зачет
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины в кардиологии
18
Зачет
ПДО 07
Вопросы реабилитации в кардиологии
27
54
Зачет
ПДО 08
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по кардиологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой кардиологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения.Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующиедисциплины

4-1-қосымша
"Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары және мазмұны
Ескерту. Үлгілік бағдарлама 4-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі ***
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және қоғамдық денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
МБП 01
Балалар аурулары
54
Cынақ
МБП 02
Балалар жасындағы амбулаториялық-емханалық кардиология
108
54
Сынақ
МБП 03
Стационардағы балалар жасындағы кардиология
108
162, соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
Сынақ
МБП 04
Кардиологиядағы функционалдық зерттеу әдістері
54
108
Сынақ
МБП 05
Кардиологиядағы және критикалық жағдайлар кезіндегі шұғыл медициналық көмек
54
54
Сынақ
МБП 06
Кардиологиядағы Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 07
Кардиологиядағы оңалту мәселелері
27
54
Cынақ
МБП 08
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Кардиология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандарға;
**Ересектер кардиологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандарға.
2. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық.
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер

54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы кардиологии детского возраста
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ
2
(из ПДВ)
6
(из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в кардиологии детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)"
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Профилактика, диагностика и лечение заболеваний сердечно-сосудистой системы в повседневной клинической практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: *в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовкипо специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Детские болезни
Организация и структура медицинской помощи детскому населению в Республике Казахстан. Физиология и патология периода новорожденности. Национальная стратегия, направленная на улучшение перинатального и неонатального ухода. Программы Всемирной Организации Здравоохранения (далее – ВОЗ) в перинатологии. Физиология и патология детей раннего возраста. Физическое и нервно-психическое развитие детей. Организация рационального вскармливания детей с первых дней жизни. Программы ВОЗ. Болезни детей раннего возраста: диагностика, дифференциальная диагностика лечение, профилактика. Болезни детей старшего возраста: вопросы диагностики, дифференциальной диагностики лечения, профилактики по разделам: ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, аллергология с клинической иммунологией, гематология – на основе доказательной медицины. Диетотерапия детского возраста. Неотложные состояния на госпитальном этапе – постановка диагноза, проведение реанимационных мероприятий, профилактика осложнений основного заболевания. Клинико-диагностическое значение исследования общего клинического анализа крови, гемостаза, кислотно-основного равновесия, электролитного баланса, метаболитов белкового, углеводного и липидного обмена. Алгоритм диагностики и протокола неотложной помощи при несчастных случаях.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая кардиология детского возраста
Организация амбулаторно-поликлинической кардиологической помощи населению в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Диагностика, дифференциальная диагностика сердечно-сосудистых заболеваний на догоспитальном этапе. Немедикаментозное и медикаментозное лечение болезней системы кровообращения в амбулаторно-поликлинических условиях. Экспертиза временной нетрудоспособности, вопросы медико-социальной и военно-врачебной экспертизы при заболеваниях сердечно-сосудистой системы. Диспансеризация и эффективные формы вторичной профилактики болезней сердца и сосудов.
ПДО 03
Кардиология детского возраста в стационаре
Организация кардиологической помощи детям в Республике Казахстан. Социально-экономические аспекты в детской кардиологии. Анализ деятельности детской кардиологической службы в Республике Казахстан, учетно-отчетная документация. Анатомо-физиологические особенности сердечно-сосудистой системы у детей различного возраста, особенности физикального осмотра. Методы клинического и лабораторно-инструментального исследования сердечно-сосудистой системы у детей. Современные представления об этиологии, патогенезе, классификации, клинической симптоматике, дифференциальной диагностике заболеваний и пограничных состояний в детской кардиологической практике. Диагностика, дифференциальная диагностика и особенности клинического течения сердечно-сосудистых заболеваний у детей на догоспитальном и госпитальном этапах. Общие принципы и методы лечения болезней системы кровообращения у детей. Рациональная фармакотерапия у детей с сердечно-сосудистыми заболеваниями. Хирургические и интервенционные вмешательства в детской кардиологии. Организация детской амбулаторно-поликлинической кардиологической службы в Республике Казахстан. Принципы диспансерного наблюдения детей с патологией сердечно-сосудистой системы. Основы превентивной кардиологии.
ПДО 04
Функциональные методы исследования в кардиологии детского возраста
Стандарты объемов обследования функциональной диагностики в кардиологии. Функциональные методы исследования сердечно-сосудистой системы, классификация, основы получения информации и способы осуществления (реализации) методов. Показания, противопоказания для проведения функциональных методов диагностики. Функциональная диагностика при патологии сердца и сосудов, нарушений ритма и проводимости. Стандарты объемов обследования функциональной диагностики в детской кардиологии. Показания, противопоказания для проведения функциональной диагностики у детей различного возраста.
ПДО 05
Неотложная медицинская помощь в кардиологии и при критических состояниях
Организация работы скорой и неотложной медицинской помощи кардиологическим больным детям в Республике Казахстан. Основные принципы оказания неотложной кардиологической помощи детям. Диагностика неотложных состояний в кардиологии (детской), интервенционной. Оказание доврачебной помощи, квалифицированной скорой медицинской помощи, специализированной скорой медицинской помощи при неотложных состояниях в кардиологии (детской), интервенционной. Скорая неотложная помощь в критических ситуациях. Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицине (далее – ДМ). Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 07
Вопросы реабилитации в кардиологии
Общие аспекты реабилитации в кардиологии. Виды реабилитации. Основные принципы поэтапной системы реабилитации больных с заболеваниями сердечно-сосудистой системы. Комплексная кардиологическая реабилитация, реабилитационные программы при заболеваниях сердечно-сосудистой системы. Организация процесса реабилитации пациентам кардиологического профиля на стационарном и амбулаторно-поликлиническом этапах.
ПДО 08
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1/⅓
МБП 01
Кардиологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойыншаcертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Кардиологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмеккөрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті клиникалық практикада кездесетін жүрек-қан тамыр жүйелері ауруларының профилактикасы, диагностикалау және емдеу
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмеккөрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Балалар ауруы
Қазақстан Республикасында балаларға көрсетілетін медициналық көмекті ұйымдастыру және құрылымы. Нәрестелік кезеңдегі физиология мен патология. Перинаталдық және неонаталдық күтімді жақсартуға бағытталған ұлттық стратегия. Перинатологиядағы Дүниежүзілік Денсаулық Сақтау Ұйымы (бұдан әрі - ДДСҰ) бағдарламалары. Ерте жастағы балалар физиологиясы мен патологиясы. Балалардың физикалық және нерв-психикалық дамуы. Балаларға алғашқы күннен бастап тиімдіі тамақтандыруды ұйымдастыру. ДДСҰ бағдарламалары. Ерте жастағы балалардың аурулары: диагностика, саралау диагностикасы, емі, профилактикасы. Ересек жастағы балалардың аурулары: диагностика мәселелері, емдеудің саралау диагностикасы, бөлімдер бойынша профилактика: кардиология, ревматология, пульмонология, нефрология, клиникалық иммунология мен аллергология, гематология - дәлелді медицина негізінде. Балаларды ем-дәммен емдеу. Ауруханаға дейінгі кезеңдегі шұғыл жағдайлар - диагноз қою, реанимациялық шараларды өткізу, негізгі аурудың асқынуының профилактикасы. Қанды, гемостазды, қышқыл-сілтілі тепе -теңдік, электролиттік балансты, нәруыз, көмірсу және май алмасуларының метаболиттерін зерттеудің клиникалық-диагностикалық маңызы. Қайғылы жағдай кезіндегі диагностика алгоритмі және хаттамалары.
МБП 02
Балалар жасындағы амбулаториялық-емханалық кардиология
Қазақстан Республикасының тұрғындарына амбулаторлық-емханалық кардиологиялық көмекті ұйымдастыру. Есепке алу-есеп беру құжаттамасы. Ауруханаға дейінгі кезеңде жүрек-қан тамыры ауруларын диагностикалау, сараланған диагностикалау. Амбулаториялық-емханалық жағдайларда қан айналым жүйесі ауруларын дәрі-дәрмексіз және дәрі-дәрмекпен емдеу. Жүрек-қан айналым жүйесі аурулары кезінде уақытша еңбекке жарамсыздық сараптамасы, медициналық-әлеуметтік және әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері. Жүрек және қан айналым жүйесі ауруларын диспансерлеу және екіншілік профилактиканың тиімдіі нысандары.
МБП 03
Стационардағы балалар жасындағы кардиология
Қазақстан Республикасында балаларға кардиологиялық көмекті ұйымдастыру. Балалар кардиологиясындағы әлеуметтік-экономикалық аспектілер. Қазақстан Республикасында балалар кардиологиясы қызметінің жұмысына талдау жасау, есепке алу-есеп беру құжаттары. Түрлі жастағы балалардағы жүрек-қан айналым жүйесінің анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері, физикалық қарап тексерудің ерекшеліктері. Балалардағы жүрек-қан тамыр жүйелерін клиникалық және зертханалық-аспаптық зерттеу әдістері. Балалар кардиологиясы практикасіндегі аурулар мен шекті жағдайлардың этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық симптоматикасы, саралау диагностикасы туралы заманауи түсінік. Ауруханаға дейінгі және ауруханадан кейінгі кезеңдерде балаларда болатын жүрек-қан тамыр ауруларының диагностикасы, саралау диагностикасы мен клиникалық ағымының ерекшеліктері. Балалардағы қан айналым жүйелері ауруларын емдеудің жалпы қағидаттары мен емдеу әдістері. Балалардағы жүрек қантамыры жүйесі ауруларының рациональды фармакотерапиясы. Балалар кардиологиясында хирургиялық және интервенциялық араласулар. Қазақстан Республикасында балалар амбулаториялық-емханалық кардиологиялық қызметін ұйымдастыру. Жүрек-қан тамыры аурулары бар балаларды диспансерлік бақылаудың қағидаттары. Превентивті кардиология ерекшеліктері.
МБП 04
Кардиологиядағы функционалды зерттеу әдістері
Кардиологиядағы функционалдық диагностиканы зерттеу көлемінің стандарттары. Жүрек-қан тамыры ауруларын функционалды зерттеу әдістері және жіктелуі, ақпаратты алу негіздері және әдістерді іске асырудың тәсілдері. Диагностиканың функционалдық әдістерін өткізуге арналған көрсетілімдер, қарсы көрсетілімдер. Жүрек және қан тамырларының патологиясында, ырғақ және өткізгіштігінің бұзылуы кезіндегі функционалдық диагностика. Балалар кардиологиясындағы функционалдық диагностикалық зерттеудің көлем стандарттары. Әр түрлі жастағы балаларға функционалдық диагностика жүргізу үшін көрсетілімдер және қарсы көрсетілімдер.
МБП 05
Кардиологиядағы және критикалық жағдайлар кезіндегі шұғыл медициналық көмек.
Қазақстан Республикасында кардиологиялық науқастарға, соның ішінде балаларға жедел шұғыл медициналық көмек ұйымдастыру. Ересектер мен балаларға шұғыл кардиологиялық көмек көрсетудің негізгі қағидаттары. Интервенциялық кардиологиядағы (ересектер, балалар) шұғыл жағдайлар диагностикасы. Интервенциялық кардиологиядағы (ересектер, балалар) шұғыл жағдайда дәрігерге дейінгі көмек, білікті жедел медициналық көмек, мамандандырылған жедел медициналық көмек көрсету. Ауыр жағдайларда жедел щұғыл жәрдем көрсету. Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (бұдан әрі - ЖӨР) (ACLS). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (PALS). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминальді жағдайдағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 06
Кардиологиядағы Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласулар түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау зерттеу. "Алтын стандарт". Дәлеледену дәрежесі бойынша ғылыми мәліметтердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді құру. Мәліметтер базасында медициналық ақпаратты іздеудің стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық мәліметтер базасы. Жүйелі шолу. Мета-талдау. ДМ негізінде (бұдан әрі ДМ) медициналық ақпаратты сыни бағалау. Әр түрлі зерттеулер түрлері үшін дәлелдеу кестесі. Дәлелдеу кестесі бойынша мақалаларды талдау.
МБП 07
Кардиологиядағы оңалту мәселелері
Кардиологиядағы оңалтудың жалпы аспектілері. Оңалту түрлері. Жүрек-қан тамыр ауруларымен ауыратындарды оңалтудың кезеңдік жүйесінің негізгі қағидаттары. Кешенді кардиологиялық оңалту, жүрек-қантамыр ауруларында оңалту бағдарламалары. Стационарлық және амбулаториялық-емханалық кезеңдердегі кардиологиялық бейіндегі науқастарды оңалту үрдісін ұйымдастыру.
МБП 08
Инфекциялық бақылау. АИТВинфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әрі - АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Ревматология (взрослая)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Ревматология (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Ревматология в стационаре
162
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая ревматология
162
162
Зачет
ПДО 03
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 04
Вопросы реабилитации в ревматологии
36
54
Зачет
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
36
Зачет
ПДО 06
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
18
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по ревматологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по детской ревматологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Ревматология (взрослая)"
Код дисцип лины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 02
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
6
(из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Ревматология (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в ревматологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтідағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
МБП 01
Стационардағы ревматология
162
162, соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық ревматология
162
162
Сынақ
МБП 03
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 04
Ревматологиядағы оңалту мәселелері
36
54
Сынақ
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері көрсету алгоритмі
36
Сынақ
МБП 06
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
18
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Cынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Ревматология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандарға;
** Балалар ревматологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандарға.
2. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 02
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Ревматологияда соның ішінде балалар жасындағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмеккөрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Барлығы

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Ревматология (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Дегенеративные и метаболические заболевания опорно-двигательного аппарата
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Ревматология (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Ревматология в стационаре
Организация и структура ревматологической службы в Республике Казахстан. Социально-экономические вопросы в ревматологии. Анализ деятельности ревматологической службы, учетно-отчетная документация. Современные представления об этиологии, патогенезе, профилактике, клинической симптоматике, классификации, дифференциальной диагностике ревматических заболеваний и пограничных состояний. Методы лабораторного и инструментального исследования в ревматологии. Современная фармакотерапия заболеваний опорно-двигательного аппарата. Неотложные состояния в ревматологии на госпитальном этапе: диагностика, реанимационные мероприятия.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая ревматология
Организация амбулаторно-поликлинической ревматологической помощи населению в Республике Казахстан. Амбулаторно-поликлиническая учетно-отчетная документация. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики ревматологической патологии на догоспитальном этапе. Совершенствование методов обследования ревматологических больных в условиях поликлиники. Выбор лабораторных и инструментальных методов в ранней диагностике ревматологической патологии в условиях поликлиники и их интерпретация. Современная фармакотерапия в ревматологии согласно протоколам лечения. Ранняя диагностика и помощь при неотложных состояниях ревматологическим больным на догоспитальном этапе Профилактика. Вопросы временной и стойкой нетрудоспособности. Медико-социальная экспертная комиссия (далее – МСЭК). Диспансеризация.
ПДО 03
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 04
Вопросы реабилитации в ревматологии
Особенности реабилитации в ревматологии. Цель реабилитации в ревматологии. Основополагающие положения восстановительного лечения у ревматологических больных. Этапы реабилитации (клинический, санаторный и адаптационный). Врачебный контроль в период восстановительного лечения ревматологических больных. Специализированные реабилитационные учреждения. Противопоказания.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Тірек-қимыл аппаратының дегенеративтік және метаболикалық аурулары
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмеккөрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы ревматология
Қазақстан Республикасында ревматологиялық қызметтің құрылысы мен ұйымдастыруы. Ревматологиядағы әлеуметтікـэкономикалық мәселелер. Ревматологиялық қызметтің жұмысын талдау, есепке алуـесеп беру құжаттары. Ревматологиялық аурулар және оған жақын шекаралық жағдайлардың этиологиясы, патогенезі, профилактикасы, клиникалық симптоматикасы, жіктелуі, саралау диагностикасы туралы заманауи көзқарастар. Ревматологияда қолданылатын зертханалық және аспаптық зерттеу әдістері. Тірекـқимыл аппараты ауруларының заманауи фармакотерапиясы. Ауруханалық кезеңде ревматологиядағы шұғыл жағдайлардың диагностикасы, реанимациялық шаралары.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық ревматология
Қазақстан Республикасында халыққа амбулаториялықـемханалық ревматологиялық көмекті ұйымдастыру. Амбулаториялықـемханалық есепке алуـесеп беру құжаттары. Ауруханаға дейінгі кезеңде ревматологиялық патологияның диагностикалық алгоритмі, саралау диагностикасы. Емхана жағдайында ревматологиялық науқастарды зерттеу әдістерін жетілдіру. Емхана жағдайында ревматологиялық патологияны ерте диагностикалаудың зертханалық және аспапты әдістерін таңдау және оларды түсіндіру. Емдеу хаттамасына сәйкес ревматологиядағы заманауи фармакотерапия. Ауруханаға дейінгі кезеңде ревматологиялық науқастарды ерте диагностикалау және шұғыл жағдайда көмек көрсету. Профилактикасы. Уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздық мәселесі. Медициналық -әлеуметтік сараптама комиссиясы (бұдан әрі МӘСК). Диспансерлеу.
МБП 03
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу. "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 04
Ревматологиядағы оңалту мәселелері
Ревматологиядағы оңалту ерекшеліктері. Ревматологиядағы оңалту мақсаты. Ревматологиялық аурулардың қайта қалпына келтіру еміндегі негізгі жағдай. Оңалту кезеңдері (клиникалық, санаторлық және бейімдеу). Қайта қалпына келтіру кезеңінде ревматологиялық науқастарды дәрігерлік бақылау. Мамандандырылған оңалту мекемелері. Қарсы көрсетілімдер.
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалды жағдайлардағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әрі - АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Ревматология (взрослая)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Дегенеративные и метаболические заболевания опорно-двигательного аппарата
Этиопатогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика при дегенеративных и метаболических заболеваниях опорно-двигательного аппарата с современных позиций, на основах доказательной медицины.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 5-1
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Сноска. Типовая программа дополнена приложением 5-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Ревматология (детская)"

8. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Тірек-қимыл аппаратының дегенеративтік және метаболикалық аурулары
Тірекـқимыл аппаратының дегенеративті және метаболикалық ауруларының дәлелді медицина негізіндегі қазіргі көзқарас бойынша этиопатогенезі, клиникасы, диагностикасы, саралау диагностикасы, емдеу әдістері, профилактикасы, жедел жәрдемі.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалды жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігіқызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
5-1-қосымша
"Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
Ескерту. Үлгілік бағдарлама 5-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Ревматология (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Дегенеративные и метаболические заболевания опорно-двигательного аппарата
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Ревматология (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Ревматология детского возраста в стационаре
Организация и структура ревматологической помощи детскому населению в Республике Казахстан. Рабочая классификация и номенклатура ревматических болезней. Основные положения этиологии и патогенеза ревматических болезней. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики ревматических заболеваний у детей, особенности течения. Острая ревматическая лихорадка. Системные васкулиты. Ювенильный ревматоидный артрит и анкилозирующий спондилоартрит. Диффузные болезни соединительной ткани: диагностика, дифференциальная диагностика клиника, лечение согласно протоколам, профилактика. Выбор лабораторных и инструментальных методов исследования в ревматологии у детей и их интерпретация. Доказательная медицина в детской ревматологии. Современная фармакотерапия ревматических заболеваний согласно протоколам лечения, в зависимости от возраста ребенка. Альтернативные и инновационные методы лечения в ревматологии.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая ревматология детского возраста
Организация амбулаторно-поликлинической детской ревматологической службы в Республике Казахстан. Медико-социальная экспертиза в детской ревматологии. Алгоритм диагностики, дифференциальнойдиагностики и неотложной помощи на догоспитальном этапе. Особенности мониторинга базисной терапии ревматических болезней в амбулаторных условиях. Выбор методов лабораторного и инструментального исследования ревматических болезней в амбулаторных условиях у детей. Диспансеризация. Реабилитация. МСЭК.
ПДО 03
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 04
Вопросы реабилитации в ревматологии
Особенности реабилитации в ревматологии. Цель реабилитации в ревматологии. Основополагающие положения восстановительного лечения у ревматологических больных. Этапы реабилитации (клинический, санаторный и адаптационный). Врачебный контроль в период восстановительного лечения ревматологических больных детского возраста. Специализированные реабилитационные учреждения. Противопоказания.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

4. "Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Тірек-қимыл аппаратының дегенеративтік және метаболикалық аурулары
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмеккөрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы балалар жасындағы ревматология
Қазақстан Республикасында балаларға рематологиялық көмектің құрылысы мен ұйымдастыруы. Ревматологиялық аурулардың жұмыс жіктемесі мен номенклатурасы. Ревматологиялық аурулардың этиологиясы мен патогенезінің негізгі ұстанымдары. Балалардағы ревматологиялық аурулардың диагностикалық алгоритмі,саралау диагностикасы, ағымдық даму ерекшеліктері. Жіті ревматикалық қызба. Жүйелі васкулиттер. Ювенильді ревматоидты артрит және анкилоздаушы спондилоартрит. Дәнекер тіннің жүйелі аурулары: диагностикасы, саралау диагностикасы, хаттамаларға сәйкес емдеуі, профилактикасы. Балалар ревматологиясында қолданылатын зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерін таңдау және олардың нәтижесін талдау. Балалар ревматологиясындағы дәлелді медицина. Емдеу хаттамаларына сүйене отырып, балалар жасына байланысты ревматоидты аурулардың заманауи фармакотерапиясын жүргізу. Ревматологиядағы альтернативті және инновациялық емдеу әдістері.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық балалар жасындағы ревматология
Қазақстан Республикасында балаларға амбулаториялықـемханалық ревматологиялық көмекті ұйымдастыру. Балалар ревматологиясындағы медициналық - әлеуметтік сараптама. Ауруханаға дейінгі кезеңде шұғыл диагностикалық алгоритмі, саралау диагностикасы. Амбулаториялық жағдайда ревматологиялық аурулардың базистік (негізгі) терапиясына мониторинг жасау ерекшеліктері. Балаларға амбулаториялық жағдайда ревматологиялық аурулардың зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерін таңдау. Диспансерлеу. Оңалту. Медициналық -әлеуметтік сараптама комиссиясы.
МБП 03
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу. "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 04
Ревматологиядағы оңалту мәселелері
Ревматологиядағы оңалту ерекшеліктері. Ревматологиядағы оңалту мақсаты. Ревматологиялық аурулардың қайта қалпына келтіру еміндегі негізгі жағдай. Оңалту кезеңдері (клиникалық, санаторлық және бейімдеу). Қайта қалпына келтіру кезеңінде ревматологиялық науқастарды дәрігерлік бақылау. Мамандандырылған оңалту мекемелері. Қарсы көрсетілімдер.
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалды жағдайлардағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әрі - АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Ревматология (детская)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Дегенеративные и метаболические заболевания опорно-двигательного аппарата
Этиопатогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика при дегенеративных и метаболических заболеваниях опорно-двигательного аппарата с современных позиций, на основах доказательной медицины.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 6
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)***
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
432/8
ПДО 01
Клиническая иммунология в стационаре
54
Зачет
ПДО 02
Клиническая аллергология в стационаре
99
Зачет
ПДО 03
Клиническая иммунология и аллергология детская в стационаре
108
216
Зачет
ПДО 04
Клиническая иммунология и аллергология в стационаре, взрослая
216
Зачет
ПДО 05
Аллергология амбулаторно-поликлиническая различных возрастов
108
Зачет
ПДО 06
Аллергология амбулаторно-поликлиническая взрослая
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 07
Аллергология амбулаторно-поликлиническая детская
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 08
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 9
Вопросы реабилитации в аллергологии и иммунологии
9
Зачет
ПДО 10
Вопросы паллиативной помощи
9
Зачет
ПДО 11
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 12
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по аллергологии и иммунологии;
**Для лиц, имеющих переподготовку по специальности аллергология и иммунология, детского возраста;
***Для лиц, имеющих переподготовку по специальности аллергология и иммунология, взрослая.

8. "Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Тірек-қимыл аппаратының дегенеративтік және метаболикалық аурулары
Тірекـқимыл аппаратының дегенеративті және метаболикалық ауруларының дәлелді медицина негізіндегі қазіргі көзқарас бойынша этиопатогенезі, клиникасы, диагностикасы, саралау диагностикасы, емдеу әдістері, профилактикасы, жедел жәрдемі.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалды жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру және қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
6-қосымша
"Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
1. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлау циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)*
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта) **
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)***
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Саламатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
432/8
МБП 01
Стационардағы клиникалық иммунология
54
Сынақ
МБП 02
Стационардағы клиникалық аллергология
99
Сынақ
МБП 03
Стационардағы балалардың клиникалық иммунологиясы және аллергологиясы
108
216
Сынақ
МБП 04
Стационардағы ересектердің клиникалық иммунологиясы және аллергологиясы
216
Сынақ
МБП 05
Әртүрлі жастағы амбулаториялық-емханалық аллергология.
108
Сынақ
МБП 06
Ересектердің амбулаториялық-емханалық аллергология.
216,соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
Сынақ
МБП 07
Балалар жасындағы амбулаториялық-емханалық аллергология.
216,соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
Сынақ
МБП 08
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 09
Аллергология және иммунологиядағы оңалту мәселелері
9
Сынақ
МБП 10
Психикалық-эмоциялық көмек мәселелері
9
Сынақ
МБП 11
Ауыр жағдайда жедел медициналық жәрдем
18
Сынақ
МБП 12
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компоненті
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБК-дан)
6
6
Емтихан
Жиыны
864/16
432/8
432/8
Ескертулер:
* Аллергология және иммунология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандарға;
** Балалар аллергологиясы және иммунологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандарға;
*** Ересектер аллергологиясы және иммунологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандарға.

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)"
Код дисциплин
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Вопросы аллергологии и иммунологии, в том числе детского возраста
Современные данные об этиопатогенезе, клинике, диагностике и дифференциальной диагностике, методах лечения, профилактике, неотложной помощь при аллергических и иммунных заболеваниях, в том числе у детей, с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протоколы. Особенности оказания помощи на до и госпитальном уровнях. Принципы первичной и вторичной профилактики аллергических заболеваний. Неотложные аллергические состояния на догоспитальном уровне. Диспансеризация детей с аллергическими заболеваниями. Методика проведения специфической аллерговакцинации у детей. Иммунопрофилактика в поликлинике. Календарь вакцинации детского населения в Республике Казахстан. Осложнения и их профилактика. Особенности вакцинации у детей с различными заболеваниями.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

6. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атаулары және олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді Пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Аллергология және иммунология мәселілері, соның ішінде балалар аллергологиясы және иммунологиясы
Халықаралық бағдарламалар мен хаттамалар, дәлелді медицина негізінде, аллергиялық және иммунды аурулардың, соның ішінде балалар аллергиялық және иммунды ауруларының этиопатогенезі, клиникасы, диагностикасы мен сараптама диагностикасы, емдеу әдістері, профилактикасыы және жедел жәрдем туралы заманауи мәліметтер. Емдеуге жатқызуға дейінгі және кейінгі көмек көрсетудің ерекшеліктері. Аллергиялық аурулардың біріншілік және екіншілік профилактикасы қағидаттары. Ауруханаға дейінгі деңгейдегі шұғыл аллергиялық жағдайлар. Аллергиялық аурулары бар балаларды диспансерлеу. Балалардың арнайы аллерговакцинациясын жүргізу әдістемесі. Емханадағы иммунопрофилактика. ҚР балаларды вакцинациялау күнтізбесі. Асқынулар және олардың профилактикасы. Түрлі аурулармен ауыратын балаларды вакцинациялау ерекшеліктері.
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету жағдайларының алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компоненті
ҚБ
Қорытынды бақылау

7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в аллергологии и иммунологии
Инновационные технологии методов диагностики и лечения аллергических заболеваний. Дозированная иммунотерапия гистамином у пациентов с аллергией и псевдоаллергическими реакциями молекулярная диагностика и лечения иммунодефицитов, ДНК-диагностика маркеров актуальных вирусных заболеваний.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Современные методы диагностика и лечение аллергических заболеваний в повседневной практике
Методы первичной и вторичной профилактики аллергических заболеваний. Гипоаллергенная диета как метод профилактики пищевой аллергии. Новые технологии методов диагностики и лечения аллергических заболеваний. Определение аллергенспецифического аллергоида (IgE), иммуноферментный анализ, аллергенсорбентный тест. Исследование цитокинового статуса. Интерпретация полученных показателей. Необходимость исследования показателей специфического иммунитета. Исследование качественных показателей иммунокомпетентных клеток. Показания к проведению иммунологических тестов. Симптоматическое лечение аллергических заболеваний. Специфическая и неспецифическая иммунотерапия аллергических заболеваний.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 7
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров

7. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндер атаулары және олардың негізгі бөлімдері
Аллергология және иммунологиядағы инновациялық технологиялар
Аллергиялық аурулардың диагностикалау және емдеу әдістерінің инновациялық технологиялары. Аллергиясы мен псевдоаллергиялық реакциясы бар науқастардың гистаминмен дозаланған иммунотерапиясы. Иммун тапшылығын емдеу және молекулярлық диагностика. Өзекті вирустық аурулар маркерлерінің ДНК-диагностикасы.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету жағдайларының алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
8. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пәндер атаулары және олардың негізгі бөлімдері
Күнделікті практикадағы аллергиялық ауруларды емдеу мен диагностикалаудың заманауи әдістері
Аллергиялық аурулардың бірінші және екінші реттік профилактикасы әдістері. Гипоаллергенді диета– тағамдық аллергиялардың профилактикасыы ретінде. Аллергиялық аурулардың диагностика мен емінің жаңа технологиялық әдістері. Аллергенспецификалық IgE анықтамасы, иммуноферментті талдама, аллергосорбентті тест, РАСТ. Цитокиндік мәртебесін зерттеу. Алған көрсетілімдердің интерпретациясы. Спецификалық иммунитет көрсетілімдерін зерттеудің қажеттілігі. Иммунокомпетентті жасушалардың сапалы көрсетілімдерін зерттеу. Иммунологиялық тесттерді жүргізуге көрсетілімдер. Аллергиялық аурулардың симптомдық емі. Аллергиялық аурулардың спецификалық және бейспецификалық иммунотерапиясы.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету жағдайларының алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі. Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
7-қосымша
"Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия,негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны

Сноска. Приложение 7 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) *
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) **
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Гастроэнтерология в стационаре
108
162, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая гастроэнтерология
108
54
Зачет
ПДО 03
Лучевые и эндоскопические методы исследования в гастроэнтерологии
54
108
Зачет
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
54
54
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 06
Вопросы реабилитации в гастроэнтерологии
63
54
Зачет
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
27
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания
* Для специалистов, не имеющих переподготовку по гастроэнтерологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по детской гастроэнтерологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия,ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасымәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
МБП 01
Стационардағы гастроэнтерология
108
162, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық гастроэнтерология
108
54
Сынақ
МБП 03
Гастроэнтерологиядағы сәулелік және эндоскопиялық зерттеу әдістері
54
108
Сынақ
МБП 04
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
54
54
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Гастроэнтерологиядағы оңалту мәселелері
63
54
Сынақ
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
27
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Гастроэнтерология бойынша қайта даярлықтан өтпеген мамандар үшін;
** Балалар гастроэнтерологиясы бойынша қайта даярлықтан өткен мамандар үшін.
2. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент

90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы гастроэнтерологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/ 2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в гастроэнтерологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Профилактика, диагностика и лечение заболеваний пищеварительной системы в повседневной клинической практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПДО
Наименование дисциплин, основные разделы
ПДО 01
Гастроэнтерология в стационаре
Организация гастроэнтерологической и гепатологической службы населению в Республике Казахстан. Социально-экономические аспекты в гастроэнтерологии. Нормальная и патологическая анатомия, и физиология пищеварительной системы. Методы клинического и лабораторно − инструментального исследования желудочно-кишечного тракта. Современные представления об этиологии, патогенезе, классификации, клинической симптоматике, дифференциальной диагностике, с учетом гендерных, возрастных и национальных особенностей, заболеваний и пограничных состояний в гастроэнтерологической практике. Общие принципы и методы лечения болезней желудочно-кишечного тракта, гепато-билиарной системы. Немедикаментозные методы лечения в гастроэнтерологии. Рациональная фармакотерапия больных, основы нутрициологии при заболеваниях пищеварительной системы. Малоинвазивные (интервенционные) и хирургические вмешательства в гастроэнтерологии и гепатологии.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая гастроэнтерология
Организация амбулаторно-поликлинической гастроэнтерологической помощи населению в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Диагностика, дифференциальная диагностика заболеваний пищеварительной системы на догоспитальном этапе. Немедикаментозное и медикаментозное лечение болезней желудочно-кишечного тракта в амбулаторно-поликлинических условиях. Экспертиза временной нетрудоспособности, вопросы медико-социальной и военно-врачебной экспертизы при заболеваниях пищеварительной системы. Диспансеризация и эффективные формы вторичной профилактики болезней желудочно-кишечного тракта и гепато-билиарной зоны.
ПДО 03
Лучевые и эндоскопические методы исследования в гастроэнтерологии
Стандарты объемов обследования функциональной и эндоскопической диагностики в гастроэнтерологии и гепатологии. Функциональные методы исследования пищеварительной системы, сосудов брюшной полости, классификация, основы получения информации и способы осуществления (реализации) методов. Показания, противопоказания для проведения функциональных методов диагностики. Функциональная диагностика при патологии гепато-билиарной зоны, сосудов печени, селезенки, брюшной полости. Стандарты объемов обследования функциональной диагностики гастроэнтерологии. Показания, противопоказания для проведения функциональной диагностики. Эндоскопические методы диагностики и лечения в гастроэнтерологии. Показания и противопоказания. Современные классификации и минимальная стандартная терминология. Эндоскопические методы диагностики.
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи. Неотложная медицинская помощь в гастроэнтерологии. Организация работы скорой и неотложной медицинской помощи гастроэнтерологическим больным в Республике Казахстан. Основные принципы оказания неотложной гастроэнтерологической помощи взрослым. Диагностика неотложных состояний в гастроэнтерологии, гепатологии (взрослой), интервенционной. Оказание доврачебной помощи, квалифицированной скорой медицинской помощи, специализированной скорой медицинской помощи при неотложных состояниях в гастроэнтерологии (взрослой), интервенционной.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины в гастроэнтерологии
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Вопросы реабилитации в гастроэнтерологии
Общие аспекты реабилитации в гастроэнтерологии. Виды реабилитации. Основные принципы поэтапной системы реабилитации больных с заболеваниями пищеварительной системы. Комплексная гастроэнтерологическая и гепатологическая реабилитация, реабилитационные программы при заболеваниях пищеварительной системы. Организация процесса реабилитации пациентам гастроэнтерологического профиля на стационарном и амбулаторно-поликлиническом этапах.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

90/1⅔
МБП 01
Гастроэнтерологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша Сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Гастроэнтерологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша Сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті клиникалық практикада кездесетін асқорыту жүйелері ауруларының профилактикасы, диагностикалау және емдеу
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП
Пән атауы, негізгі бөлімдер
МБП 01
Стационардағы гастроэнтерология
ҚР балаларға гастроэнтерологиялық және гепатологиялық қызметті ұйымдастыру. Гастроэнтерологиядағы әлеуметтік-экономикалық аспектілер. Қалыпты және патологиялық анатомия, асқорыту жүйелерінің физиологиясы. Асқазан-ішек жолдарын клиникалық және зертханалық-аспаптық зерттеу әдістері. Гастроэнтерологиялық практикада гендерлік, жасы мен ұлттық ерекшеліктерін, аурулар мен шекаралық жағдайларды ескерумен этиология, патогенез, классификация, клиникалық симптоматика, сараланған диагностика туралы заманауи түсінік. Асқазан-ішек жолдары, гепато-билиарлық жүйе ауруларын емдеудің жалпы қағидаттары мен әдістері. Гастроэнтерологиядағы дәрі-дәрмексіз емдеу әдісі. Аурулардың тиімдіі фармакотерапиясы, асқорыту жүйесі аурулары кезіндегі нутрициология негізі. Гастроэнтерологиядағы және гепатологиядағы аз инвазивті (интервенциялық) және хирургиялық араласулар.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық гастроэнтерология
ҚР тұрғындарына амбулаторлық-емханалық гастроэнтерологиялық көмекті ұйымдастыру. Есепке алу-есеп беру құжаттамасы. Емдеуге жатқызғанға дейінгі кезеңде асқорыту жүйесі ауруларын диагностикалау, сараланған диагностикалау. Амбулаториялық-емханалық жағдайларда асқазан-ішек жолдары ауруларын дәрі-дәрмексіз және дәрі-дәрмекпен емдеу. Асқорыту жүйесі аурулары кезінде уақытша еңбекке жарамсыздық, медициналық-әлеуметтік және әскери-дәрігерлік сараптамасы. Асқазан-ішек жолдары және гепато-билиарлық аймағының ауруларын диспансерлеу және қайталама профилактиканың тиімдіі нысандары.
МБП 03
Гастроэнтерологиядағы зерттеудің сәулелік және эндоскопиялық әдістері
Гастроэнтерологиядағы және гепатологиядағы функционалдық және эндоскопиялық диагностиканы зерттеу көлемінің стандарттары. Асқорыту жүйесі, іш қуысын зерттеудің функционалдық әдістері және классификациясы, ақпаратты алу негіздері және әдістерді іске асырудың тәсілдері. Диагностиканың функционалдық әдістерін өткізуге арналған көрсетілімдер, қарсы көрсетілімдер. Гепато-билиарлық аймақ, бауыр тамырлары, көкбауыр, құрсақ қуысы патологияларында функционалдық диагностика. Балалар гастроэнтерологиясындағы функционалдық диагностиканы зерттеу көлемінің стандарттары. Түрлі жастағы балаларда функционалдық диагностиканы жүргізу үшін берілетін көрсетілімдер және қарсы көрсетілімдер. Гастроэнтерологиядағы диагностикалау мен емдеудің эндоскопиялық әдістері. Көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Заманауи классификация және минималдық стандартты терминология. Балалар жасындағы диагностиканың эндоскопиялық әдістері.
МБП 04
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.Гастроэнтерологиядағы Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету. ҚР гастроэнтерологиялық аурулармен, оның ішінде балалар гастроэнтерологиясымен ауыратындарға жедел және Кезек күттірмейтін медициналық көмекті ұйымдастыру. Ересектер мен балаларға шұғыл гастроэнтерологиялық көмекті көрсету қағидаттарының негіздері. Гастроэнтерология, гепатология (ересектер, балалар) жағдайында дәрігерге дейінгі көмекті көрсету. Гастроэнтерологияда (ересек, балалар), интервенциялық шұғыл жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек, білікті жедел медициналық көмек, мамандандырылған жедел медициналық көмек көрсету.
МБП 05
Гастроэнтерологиядағы дәлеледі медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласулар түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу(РБЗ). Дәлеледенуі деңгейі бойынша ғылыми мәліметтердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді құру. Мәліметтер базасында медициналық ақпаратты іздеудің стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық мәліметтер базасы бар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. ДМ негізінде медициналық арпаратты сыни бағалау. Түрлі зерттеулердің түрлері үшін дәлелдеу кестесі. Дәлелдеу кестесі бойынша мақалаларды талдау.
МБП 06
Гастроэнтерологиядағы оңалту мәселелері
Гастроэнтерологиядағы оңалтудың жалпы аспектілері. Оңалту түрлері. Асқорыту жүйесі ауруларымен ауыратындарды оңалтудың кезеңдік жүйесінің негізгі қағидаттары. Кешенді гастроэнтерологиялық және гепатологиялық оңалту, асқорыту жүйелері ауруларында оңалту бағдарламалары. Стационарлық және амбулаторлық-емханалық кезеңдердегі гастроэнтерологиялық бейіндегі науқастарды оңалту үрдісін ұйымдастыру.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары (одан әрі ИБК).АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Дезинфекция, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаторлық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, салдарлы аурулары. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Барлығы

6. Содержание образовательной программы циклов повышения квалификации (4 недели) по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы гастроэнтерологии
Этиология, патогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика и неотложная помощь при заболеваниях желудочно-кишечного тракта, основанных на актуальных международных и национальных рекомендациях (протоколах), включая инновационно-технологичные методы диагностики и лечения болезней системы пищеварения.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категория) по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в гастроэнтерологии
Организация высокотехнологичной медицинской помощи при заболеваниях желудочно-кишечного тракта: инновационные программы профилактики, современные методы неинвазивной и инвазивной диагностики, новые технологии эндоскопической диагностики и лечения, лучевой диагностики, актуальные методы медикаментозных и малоинвазивных методов лечения заболеваний желудочно-кишечного тракта. Нормативные правовые акты, регламентирующие работу врача гастроэнтеролога.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклдарының білім бағдарламасының мазмұны
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Гастроэнтерологиядағы өзекті мәселелері
Ас қорыту жүйесі ауруларын диагностикалау мен емдеудің инновациялық-технологиялық әдістерін қоса алғанда, өзекті халықаралық және ұлттық ұсынымдарға негізделген асқазан-ішек жолдары ауруларын, оның ішінде балалар жасындағы асқазан-ішек жолдары ауруларын этиология, патогенез, клиникасы, диагностикасы және саралау диагностика жүргізудің, емдеудің әдістері, профилактикасы және жедел көмек көрсету.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі. Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Барлығы
7. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санат үшін)
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
Гастроэнтерологиядағы инновациялық технологиялар
Асқазан-ішек жолдары ауруларында жоғары технологиялық медициналық көмекті ұйымдастыру: профилактикасыдың инновациялық бағдарламалары, инвазивтік емес және инвазивтік диагностиканың заманауи әдістері, эндоскопиялық диагностикалау мен емдеудің, сәулелік диагностиканың жаңа технологиялары, асқазан-ішек жолдары ауруларының, оның ішінде балалар жасындағыларды дәрі-дәрмекпен емдеудің және аз инвазивті емдеудің өзекті әдістері. Дәрігер-гастроэнтерологтың регламенттеуші нормативтік құқықтық актілер.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі. Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

Сноска. Типовая программа дополнена приложением 7-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) *
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) **
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Гастроэнтерология детского возраста в стационаре
108
162, в том числе часы на итоговый контроль
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая гастроэнтерология детского возраста
108
54
Зачет
ПДО 03
Лучевые и эндоскопические методы исследования в гастроэнтерологии детского возраста
63
108
Зачет
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
54
54
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 06
Вопросы реабилитации в гастроэнтерологии детского возраста
54
54
Зачет
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
27
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
* Для специалистов, не имеющих переподготовку по гастроэнтерологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой гастроэнтерологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы гастроэнтерологии детского возраста
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/ 2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4

Ескерту. Үлгілік бағдарлама 7-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия,ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі ***
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасымәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
МБП 01
Стационардағы балалар жасындағы гастроэнтерология
108
162, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық балалар жасындағы гастроэнтерология
108
54
Сынақ
МБП 03
Балалар жасындағы гастроэнтерологиядағы сәулелік және эндоскопиялық зерттеу әдістері
63
108
Сынақ
МБП 04
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
54
54
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Балалар жасындағы гастроэнтерологиядағы оңалту мәселелері
54
54
Сынақ
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
27
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Гастроэнтерология бойынша қайта даярлықтан өтпеген мамандар үшін;
** Ересектер гастроэнтерологиясы бойынша қайта даярлықтан өткен мамандар үшін.
2. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Гастроэнтерологияның, оның ішінде балалар гастроэнтерологиясының өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4

3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в детской гастроэнтерологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Профилактика, диагностика и лечение заболеваний пищеварительной системы в повседневной клинической практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПДО
Наименование дисциплин, основные разделы
ПДО 01
Гастроэнтерология детского возраста в стационаре
Организация гастроэнтерологической помощи детям в Республике Казахстан. Социально-экономические аспекты в детской гастроэнтерологии. Анализ деятельности детской гастроэнтерологической службы в Республике Казахстан, учетно-отчетная документация. Анатомо-физиологические особенности пищеварительной системы у детей различного возраста, особенности физикального осмотра. Методы клинического и лабораторно - инструментального исследования пищеварительной системы у детей. Современные представления об этиологии, патогенезе, классификации, клинической симптоматике, дифференциальной диагностике заболеваний и пограничных состояний в детской гастроэнтерологической практике. Диагностика, дифференциальная диагностика и особенности клинического течения заболеваний желудочно-кишечного тракта у детей на догоспитальном и госпитальном этапах. Общие принципы и методы лечения болезней системы пищеварения у детей. Рациональная фармакотерапия у детей с желудочно-кишечными заболеваниями. Хирургические и интервенционные вмешательства в детской гастроэнтерологии. Организация детской амбулаторно-поликлинической гастроэнтерологической службы в Республике Казахстан. Принципы диспансерного наблюдения детей с патологией пищеварительной системы. Основы превентивной гастроэнтерологии, нутрициологии.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая гастроэнтерология детского возраста
Организация амбулаторно-поликлинической гастроэнтерологической помощи в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Диагностика, дифференциальная диагностика заболеваний пищеварительной системы на догоспитальном этапе. Немедикаментозное и медикаментозное лечение болезней желудочно-кишечного тракта в амбулаторно-поликлинических условиях. Экспертиза временной нетрудоспособности, вопросы медико-социальной и военно-врачебной экспертизы при заболеваниях пищеварительной системы. Диспансеризация и эффективные формы вторичной профилактики болезней желудочно-кишечного тракта и гепато-билиарной зоны.
ПДО 03
Лучевые и эндоскопические методы исследования в гастроэнтерологии детского возраста
Стандарты объемов обследования функциональной и эндоскопической диагностики в гастроэнтерологии и гепатологии. Функциональные методы исследования пищеварительной системы, сосудов брюшной полости, классификация, основы получения информации и способы осуществления (реализации) методов. Показания, противопоказания для проведения функциональных методов диагностики. Функциональная диагностика при патологии гепато-билиарной зоны, сосудов печени, селезенки, брюшной полости. Стандарты объемов обследования функциональной диагностики в детской гастроэнтерологии. Показания, противопоказания для проведения функциональной диагностики у детей различного возраста. Эндоскопические методы диагностики и лечения в гастроэнтерологии. Показания и противопоказания. Современные классификации и минимальная стандартная терминология. Эндоскопические методы диагностики в детском возрасте.
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи. Неотложная медицинская помощь в гастроэнтерологии. Организация работы скорой и неотложной медицинской помощи гастроэнтерологическим больным детям в Республике Казахстан. Основные принципы оказания неотложной гастроэнтерологической помощи детям. Диагностика неотложных состояний в гастроэнтерологии, гепатологии (детской), интервенционной. Оказание доврачебной помощи, квалифицированной скорой медицинской помощи, специализированной скорой медицинской помощи при неотложных состояниях в гастроэнтерологии (детской), интервенционной.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины в гастроэнтерологии
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Вопросы реабилитации в гастроэнтерологии детского возраста
Общие аспекты реабилитации в гастроэнтерологии. Виды реабилитации. Основные принципы поэтапной системы реабилитации больных с заболеваниями пищеварительной системы. Комплексная гастроэнтерологическая и гепатологическая реабилитация, реабилитационные программы при заболеваниях пищеварительной системы. Организация процесса реабилитации пациентам гастроэнтерологического профиля на стационарном и амбулаторно-поликлиническом этапах.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

3. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Балалар гастроэнтерологиясындағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті клиникалық практикада кездесетін асқорыту жүйелері ауруларының профилактикасы, диагностикалау және емдеу
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * оның ішіндеқорытынды бақылау сағаты
5. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП
Пән атауы, негізгі бөлімдер
МБП 01
Стационардағы балалар жасындағы гастроэнтерология
ҚР балаларға гастроэнтерологиялық көмекті ұйымдастыру. Балалар гастроэнтерологиясындағы әлеуметтік-экономикалық аспектілер. ҚР балалар гастроэнтерологиясындағы қызметіне талдау жасау, есепке алу-есеп беру құжаттары. Түрлі жастағы балалардағы асқорыту жүйесінің ерекшеліктерінің анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері, физикалық қараудың ерекшеліктері. Балалардың асқорыту жүйелерін клиникалық және зертханалық -аспаптық зерттеу әдістері. Балалар гастроэнтерологиялық практикасіндегі аурулар мен шекаралық жағдайлардың этиологиясы, патогенезі, классификациясы, клиникалық симптоматикасы, дифференциялық диагностикасы туралы заманауи түсінік. Ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдерде балаларда болатын асқазан-ішек жолдары ауруларының диагностикасы, сараланған диагностикасы мен клиникалық ерекшеліктері. Балалардағы асқорыту жүйелері ауруларын емдеудің жалпы қағидаттары мен әдістері. Асқазан ішек аурулары бар балалардың тиімді фармакологиялық терапиясы. Балалар гастроэнтерологиясындағы хирургиялық және интервенциялық араласулар. ҚР балаларына амбулаторлық-емханалық гастроэнтерологиялық қызметін ұйымдастыру. Асқорыту жүйесі патологиясы бар балаларда диспансерлік бақылаудың қағидаттары. Превентивті гастроэнтерология, нутрициологияның ерекшеліктері.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық балалар жасындағы гастроэнтерология
ҚР тұрғындарына амбулаторлық-емханалық гастроэнтерологиялық көмекті ұйымдастыру. Есепке алу-есеп беру құжаттамасы. Емдеуге жатқызғанға дейінгі кезеңде асқорыту жүйесі ауруларын диагностикалау, сараланған диагностикалау. Амбулаториялық-емханалық жағдайларда асқазан-ішек жолдары ауруларын дәрі-дәрмексіз және дәрі-дәрмекпен емдеу. Асқорыту жүйесі аурулары кезінде уақытша еңбекке жарамсыздық, медициналық-әлеуметтік және әскери-дәрігерлік сараптамасы. Асқазан-ішек жолдары және гепато-билиарлық аймағының ауруларын диспансерлеу және қайталама профилактиканың тиімдіі нысандары.
МБП 03
Балалар жасындағы гастроэнтерологиядағы зерттеудің сәулелік және эндоскопиялық әдістері
Гастроэнтерологиядағы және гепатологиядағы функционалдық және эндоскопиялық диагностиканы зерттеу көлемінің стандарттары. Асқорыту жүйесі, іш қуысын зерттеудің функционалдық әдістері және классификациясы, ақпаратты алу негіздері және әдістерді іске асырудың тәсілдері. Диагностиканың функционалдық әдістерін өткізуге арналған көрсетілімдер, қарсы көрсетілімдер. Гепато-билиарлық аймақ, бауыр тамырлары, көкбауыр, құрсақ қуысы патологияларында функционалдық диагностика. Балалар гастроэнтерологиясындағы функционалдық диагностиканы зерттеу көлемінің стандарттары. Түрлі жастағы балаларда функционалдық диагностиканы жүргізу үшін берілетін көрсетілімдер және қарсы көрсетілімдер. Гастроэнтерологиядағы диагностикалау мен емдеудің эндоскопиялық әдістері. Көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Заманауи классификация және минималдық стандартты терминология. Балалар жасындағы диагностиканың эндоскопиялық әдістері.
МБП 04
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.Гастроэнтерологиядағы Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету. ҚР гастроэнтерологиялық аурулармен, оның ішінде балалар гастроэнтерологиясымен ауыратындарға жедел және Кезек күттірмейтін медициналық көмекті ұйымдастыру. Ересектер мен балаларға шұғыл гастроэнтерологиялық көмекті көрсету қағидаттарының негіздері. Гастроэнтерология, гепатология (ересектер, балалар) жағдайында дәрігерге дейінгі көмекті көрсету. Гастроэнтерологияда (ересек, балалар), интервенциялық шұғыл жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек, білікті жедел медициналық көмек, мамандандырылған жедел медициналық көмек көрсету.
МБП 05
Гастроэнтерологиядағы Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласулар түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу(РБЗ). Дәлеледенуі деңгейі бойынша ғылыми мәліметтердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді құру. Мәліметтер базасында медициналық ақпаратты іздеудің стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық мәліметтер базасы бар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. ДМ негізінде медициналық арпаратты сыни бағалау. Түрлі зерттеулердің түрлері үшін дәлелдеу кестесі. Дәлелдеу кестесі бойынша мақалаларды талдау.
МБП 06
Балалар жасындағы гастроэнтерологиядағы оңалту мәселелері
Гастроэнтерологиядағы оңалтудың жалпы аспектілері. Оңалту түрлері. Асқорыту жүйесі ауруларымен ауыратындарды оңалтудың кезеңдік жүйесінің негізгі қағидаттары. Кешенді гастроэнтерологиялық және гепатологиялық оңалту, асқорыту жүйелері ауруларында оңалту бағдарламалары. Стационарлық және амбулаторлық-емханалық кезеңдердегі гастроэнтерологиялық бейіндегі науқастарды оңалту үрдісін ұйымдастыру.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары (одан әрі ИБК). АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Дезинфекция, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаторлық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулары. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Барлығы

1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Гематология (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Гематология
378
432, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 02
Вопросы доказательной медицины в гематологии
27
Зачет
ПДО 03
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 04
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечание:
* для специалистов, не имеющих переподготовки по гематологии;
** для специалистов, имеющих переподготовку по детской гематологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Гематология (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы гематологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Гематология (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в гематологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Гематология (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Диагностика и лечение гематологических заболеваний
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль

1. "Гематология (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта) *
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)**
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
МБП 01
Гематология
378
432, оның ішінде ҚБ сағаты
Сынақ
МБП 02
Гематологиядағы дәлелді медицина мәселелері
27
Сынақ
МБП 03
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 04
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБПтен)
6
Емтихан
Жиыны
864/16
432/8
Ескерту:
* гематология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандар үшін;
** балалар гематологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар үшін.
2. "Гематология (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90/12/3
МБП 01
Гематологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБПдан)
2 (ТБПдан)
2 (ТБПдан)
6 (ТБПдан)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Гематология (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Гематологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескертулер:* соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Гематология (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Гематологиялық ауруларды диагностикалау және емдеу
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты

5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Гематология (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Гематология
Организация гематологической помощи в Республике Казахстан. Качественные и количественные показатели деятельности гематологического отделения, гематологического кабинета, учетно-отчетная документация. Социально-экономические вопросы в гематологии. Лабораторные (биохимические, гемостазиологические, цитохимические, гистологические, молекулярно-генетические, цитогенетические, иммуногистохимические, иммунофенотипические) и инструментальные методы диагностики в гематологии, их значение. Современные представления об эпидемиологии, этиологии, патогенезе, классификациях, клинике, алгоритмах диагностики и дифференциальной диагностики, лечении заболеваний крови. Особенности течения гематологических заболеваний у беременных, лиц пожилого возраста. Международные стандарты диагностики и лечения заболеваний крови. Доказательная медицина в гематологии. Протоколы полихимиотерапии гемобластозов. Сопроводительная терапия при проведении полихимиотерапии. Высокодозная химиотерапия. Принципы и методология трансплантации костного мозга и гемопоэтических стволовых клеток крови. Осложнения трансплантации костного мозга и гемопоэтических стволовых клеток крови. Правила проведения гемокомпонентной терапии в гематологии. Интоксикационные, фебрильные, болевые синдромы в гематологии. Инфекционные осложнения, принципы антибактериальной и противогрибковой терапии. Неотложные (угрожающие жизни) состояния в гематологии на догоспитальном и госпитальном этапах: клиника, диагностика, оказание экстренной медицинской помощи, реанимационные мероприятия. Диспансерное наблюдение, профилактика, прогноз при заболеваниях крови.
ПДО 02
Вопросы доказательной медицины в гематологии
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 03
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 04
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

5. "Гематология (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламаларының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Гематология
ҚР гематологиялық көмек көрсету. Гематологиялық бөлімшенің, гематологиялық кабинеттің әрекеттерінің сапалық және сандық көрсетілімдері, есепке алу – есеп беру құжаттамалары. Гематологияның әлеуметтік-экономикалық сұрақтары. Гемотологиядағы лабораториялық диагностикалау әдістері (молекулярлық-генетикалық цитогенетикалық, гистологиялық, иммуногистохимиялық, иммунофеноүлгілік, цитохимиялық, биохимиялық, гемостаздық), олардың маңызы. Қан ауруларының эпидемиологиясы, этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникасы, диагностикалау алгоритмі, саралауды диагностикалау туралы заманауи ұғымдары. Жүкті әйелдерде, егде жастағы адамдарда гематологиялық аурулардың өту ерекшеліктері. Қан ауруларын диагностикалау және емдеудің халықаралық стандарттары. Гематологиядағы дәлелдік медицина. Гемобластоз полихимиотерапиясының хаттамасы. Полихимиотерапия жүргізу кезіндегі қосымша терапия. Жоғары дозалық химиотерапия. Гемопоэздік жасушаларды және сүйек кемігін трансплантациялау қағидалары мен әдістемелері. Гемопоэздік жасушаларды және сүйек кемігін трансплантациялаудың асқынулары. Гематологиядағы гемокомпонентті терапия жүргізу ережелері. Гематологиядағы интоксикациялық, фебрильді ауырсыну синдромдары. Инфекциялық асқынулар, антибактериалдық және саңырауқұлақтарға қарсы терапиялық қағидаттар. Ауруханаға дейінгі және ауруханалық сатыда гематологияның шұғыл күйлері: клиникасы, диагностикасы, Кезек күттірмейтін медициналық көмек, реанимациялық шаралар. Диспансерлік қадағалау, профилактикасы, қан аурулары кезіндегі болжам.
МБП 02
Гематологиядағы дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау-зерттеу. "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Интернетіндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау. Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 03
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі.
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 04
Инфекциялық бақылау. АИТВ инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары (одан әрі ИБК). АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Дезинфекция, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаторлық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулары. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Гематология (взрослая)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Диагностика и лечение гематологических заболеваний
Современные данные по диагностике, дифференциальной диагностике, методам лечения, неотложной помощи при гематологических заболеваниях с позиций доказательной медицины.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 9
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы
по специальности "Онкология и гематология (детская)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Онкология и гематология (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)***
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
432/8
432/8
ПДО
Обязательный компонент
378
216
216
ПДО 01
Детские болезни
54
Зачет
ПДО 02
Детская онкология
108
162
Зачет
ПДО 03
Детская гематология
108
162
Зачет
ПДО 04
Лабораторная диагностика
18
54
54
Зачет
ПДО 05
Лучевая терапия
27
Зачет
ПДО 06
Вопросы паллиативной помощи
18
Зачет
ПДО 07
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 08
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 09
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору

8. "Гематология (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің білім бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін).
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
Гематологиялық ауруларды диагностикалау және емдеу
Дәлелді медицина тұрғысынан гематологиялық ауруларды диагностикалау, сараланған диагностикалау, емдеу әдістері, щұғыл көмек бойынша заманауи мәліметтері.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі. Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру және қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
9-қосымша
"Онкология, гематология (балалар)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
1. "Онкология, гематология (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта) *
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта) **
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта) ***
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
432/8
432/8
МБП
Міндетті компонент
378
216
216
МБП 01
Балалар аурулары
54
Сынақ
МБП 02
Балалар онкологиясы
108
162
Сынақ
МБП 03
Балалар гематологиясы
108
162
Сынақ
МБП 04
Зертханалық диагностика
18
54
54
Сынақ
МБП 05
Сәулелік терапия
27
Сынақ
МБП 06
Психикалық-эмоциялық көмек мәслелері
18
Сынақ
МБП 07
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 08
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 09
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент

432
216
216
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
432/8
432/8
Примечания:
*Специалисты, не имеющие переподготовку по специальности "Онкология и гематология (детская)";
**Специалисты, имеющие переподготовку по специальности "Онкология (взрослая, детская)";
***Специалисты, имеющие переподготовку по специальности "Гематология (взрослая, детская)".
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Онкология и гематология (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные вопросы детской онкологии и гематологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Онкология и гематология (детская)"
Наименования дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в детской онкологии, гематологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Онкология и гематология (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные программы диагностики и лечения гематологических и онкологических заболеваний
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Онкология и гематология (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплин, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Детские болезни
Особенности сбора анамнеза и заполнения истории болезни у детей. Особенности физикального осмотра по органам и системам у детей. Физиология и патология периода новорожденности. Оценка физического, нервно-психического и полового развития детей. Заболевания раннего детского возраста. Наиболее частые заболевания детей старшего возраста – органов дыхания, сердечно-сосудистой, пищеварительной, мочевыделительной, эндокринной, нервной систем, болезней крови, аллергические заболевания.
ПДО 02
Детская онкология
Организация детской онкологической службы в Республике Казахстан. Диспансерный принцип организации детской онкологической помощи; первичная профилактика; вторичная профилактика; выявление больных детей с солидными опухолями; система учета и учетная документация; диспансеризация детей с онкологическими заболеваниями; онкопедиатрическая настороженность и санитарно-просветительная работа среди населения. Основные клинические симптомы солидных опухолей у детей. Методы диагностики солидных опухолей у детей. Роль иммуногистохимического исследования. Методы лечения солидных опухолей – хирургический, лучевая терапия, химиотерапия, высокодозная полихимиотерапия с пересадкой стволовых гемопоэтических клеток. Международные стандарты диагностики и лечения солидных опухолей. Основные принципы медико-социальной экспертизы и реабилитации детей с онкологическими заболеваниями. Виды реабилитации онкологических больных детей и принципы их осуществления; социальные аспекты реабилитации; психологические аспекты реабилитации детей с онкологическими заболеваниями; вопросы этики и деонтологии в профессиональной деятельности врача детского онколога.
ПДО 03
Детская гематология
Организация детской гематологической службы в Республике Казахстан. Диспансерный принцип организации гематологической помощи детям; выявление больных детей с гемобластозами, система учета и учетная документация; диспансеризация гематологических больных детей; онкопедиатрическая настороженность и санитарно-просветительная работа среди населения. Клинические проявления заболеваний крови. Методы диагностики заболеваний крови. Интерпретация полученных лабораторных данных. Критерии диагноза. Международные стандарты и протоколы диагностики, лечения заболеваний крови. Трансплантация костного мозга и стволовых гемопоэтических клеток. Протоколы лечения острых лейкозов. Сопроводительная терапия при проведении полихимиотерапии и высокодозной полихимиотерапии. Лечение инфекционных осложнений в гематологии. Правила переливания компонентов крови. Виды реабилитации детей с заболеваниями крови и принципы их осуществления; социальные аспекты реабилитации; психологические аспекты реабилитации детей с заболеваниями крови; Вопросы этики и деонтологии в профессиональной деятельности врача детского гематолога.
ПДО 04
Лабораторная диагностика
Клинико-лабораторные методы исследования и их значение в диагностике гематологических заболеваний. Методы лабораторного исследования в гематологии. Молекулярно-генетические, цитогенетические, гистологические, иммуногистохимические и цитохимические методы исследования в гематологии и их интерпретация. Роль иммунофенотипирования в диагностике гемобластозов. Особенности лабораторной диагностики в гематологии у детей.
ПДО 05
Лучевая терапия
Принципы лечения ионизирующим облучением пациентов со злокачественными заболеваниями. Виды и дозы лучевой терапии, применяемые при различных онкологических и онкогематологических заболеваниях. Осложнения лучевой терапии.
ПДО 06
Вопросы паллиативной помощи
Определение паллиативной помощи. Категория пациентов подлежащих паллиативной помощи. Принципы, методы и значения паллиативной помощи гематологическим пациентам.
ПДО 07
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 08
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 09
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

432
216
216
Сынақ
ҚА
Қорытынды аттестаттау
6 (ТБП-ден)
6
6
Емтихан
Жиыны
864/16
432/8
432/8
Ескерту:
* Онкология, гематология (балалар) мамандығы бойынша қайта даярлаудан өтпеген мамандар;
** "Онкология" мамандығы бойынша қайта даярлаудан өткен мамандар;
*** "Гематология" мамандығы бойынша қайта даярлаудан өткен мамандар.
2. "Онкология және гематология" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Балалар онкологиясы мен гематологиясындағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚА
Қорытынды аттестация
2
2
2
6
Сынақ
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Онкология және гематология (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруға арналған сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Балалар онкологиясы мен гематологиясындағы инновациялық технологиялары
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Онкология және гематология" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруға арналған сертификаттау циклнң үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жұмысының сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Гематологиялық және онкологиялық аурулардың диагностикасы мен емдеудің заманауи бағдарламалары
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескертулер: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Онкология және гематология (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Балалар аурулары
Балалар аурулары анамнезін жинау ерекшеліктері және сырқатнамасын толтыру. Балалардың ағзалары мен жүйесі бойынша физикалық тексеру ерекшеліктері. Нәрестелік кезеңдегі физиология және патология. Балалардың физикалық, нерв-психикалық және жыныстық дамуын бағалау. Ерте балалар жасындағы аурулар. Ересек балаларда жиі кездесетін аурулар – тыныс алу ағзалары, жүрек-қан тамыр, ас қорыту, несеп шығару, эндокриндік, нерв жүйелері, қан аурулары, аллергиялық аурулар.
МБП 02
Балалар онкологиясы
ҚР балалар онкологиялық қызметін ұйымдастыру. Балалар онкологиялық көмекті ұйымдастырудың диспансерлік қағидаттары; алғашқы профилактика; екінші реттік профилактика; қомақты ісіктері бар науқас балаларды анықтау; есептеу жүйесі және есепке алу құжаттамасы; онкологиялық аурулары бар балаларды диспансерлеу; тұрғындар арасындағы онкопедиатриялық сақтық және санитариялық-ағарту жұмыстары. Балалардағы қомақты ісіктердің негізгі клиникалық симптомдары. Иммуногистохимиялық зерттеулердің ролі. Қомақты ісіктерді емдеу әдістері – хирургиялық, сәулелік терапия, химиотерапия, дің гемопоэтикалық жасушаларын алмастыру арқылы көп мөлшерлі полихимиотерапия. Қомақты ісіктерді диагностикалау мен емдеудің халықаралық стандарттары. Онкологиялық ауруы бар балаларды оңалту және медициналық-әлеуметтік сараптаудың негізгі қағидаттары. Онкологиялық ауруы бар балаларды оңалту түрлері және оларды іске асыру қағидаттары; оңалтудың әлеуметтік аспектілері; онкологиялық ауруы бар балаларды оңалтудың психологиялық аспектілері; балалар онколог дәрігерінің кәсіби қызметіндегі этика және деонтология мәселелері.
МБП 03
Балалар гематологиясы
ҚР балалар гематологиялық қызметін ұйымдастыру. Балаларға гематологиялық көмекті ұйымдастырудың диспансерлік қағидаттары; гемобластоздары бар науқас балаларды анықтау, есептеу жүйесі және есепке алу құжаттамасы; гематологиялық науқас балаларды диспансерлеу; тұрғындар арасындағы онкопедиатриялық сақтық және санитариялық-ағарту жұмыстары. Қан ауруларының клиникалық пайда болуы. Қан ауруларын диагностикалау әдістері. Алынған зертханалық мәліметтерді түсіндіру. Диагноз критерийлері. Халықаралық стандарттар мен диагностикалау хаттамалары. Сүйек кемігі және бағаналы гемопоэздік жасушалар транслантациясы. Жіті лейкоздарды емдеу хаттамалары. Полихимиотерапия және көп мөлшерлі полихимиотерапия жүргізу кезіндегі ілеспе терапия. Гематологиядағы инфекциялық асқынуларды емдеу. Қан компоненттерін құю ережесі. Қан аурулары бар балаларды оңалту түрлері және оларды іске асыру қағидаттары; оңалтудың әлеуметтік аспектілері; қан ауруы бар балаларды оңалтудың психологиялық аспектілері; Балалар гематолог дәрігерінің кәсіби қызметіндегі этика және деонтология мәселелері.
МБП 04
Зертханалық диагностика
Зерттеудің клиникалық-зертханалық әдістері және олардың гематологиялық диагностикадағы маңызы. Гематологиядағы зертханалық зерттеу әдістері. Гематологиядағы зерттеулердің молекулалық-генетикалық, цитогенетикалық, гистологиялық, иммундық-гистохимиялық және цитохимиялық әдістері және оларды пайымдау. Гемобластоздар диагностикасындағы иммундық фенотиптеу рөлі. Балалар гематологиясындағы зертханалық диагностика ерекшеліктері.
МБП 05
Сәулелік терапия
Қатерлі аурулары бар пациенттерді иондаушы иррадиациямен емдеу қағидаттары. Әртүрлі онкологиялық және онкогематологиялық ауруларда қолданылатын сәулелік терапия түрлері мен мөлшері. Сәулелік терапия асқынулары.
МБП 06
Психикалық-эмоциялық көмек мәселелері
Психикалық-эмоциялық көмекті анықтау. Психикалық-эмоциялық көмек көрсетілуі тиіс пациенттердің санаты. Гематологиялық пациенттерге Психикалық-эмоциялық көмек көрсету қағидаттары, әдістері және мәні.
МБП 07
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеу түрлері. Зерттеу үлгісі. Рандомизирленген бақылаланатын зерттеу (РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректер иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасында медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) ғаламтордағы медициналық мәлімет қорлары. Жүйелік шолу. Мета-талдау. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау. Әртүрлі зерттеу түрлеріне арналған дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 08
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 09
Инфекциялық бақылау. АИТВ инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әр – АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізг қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по пульмонологии;
** Для специалистов, имеющих переподготовку по детской пульмонологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Коды дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы пульмонологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
6
(из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в пульмонологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения респираторных заболеваний, встречающихся в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Пульмонология
Организация и структура пульмонологической помощи в Казахстане. Основы доказательной медицины, статистики, менеджмента качества в пульмонологии. Общие симптомы и синдромы в пульмонологии. методы исследования в пульмонологии (исследование мокроты, плеврального пунктата, бронхоальвеолярной лаважной жидкости, фибробронхоскопические, цитологические, гистологические, рентгенологические, ультразвуковые, торакоскопические методы исследования). Пневмонии. Нагноительные заболевания легких. Острые и хронические бронхиты. Хроническая обструктивная болезнь легких. Бронхиальная астма. Интерстициальные заболевания легких. Бронхоэктатическая болезнь. Врожденные заболевания легких. Пневмокониозы. Пневмомикозы. Редкие заболевания легких. Ночное апное. Стандарты диагностики, лечения профилактики, диспансерного наблюдения в пульмонологии. Особенности течения пульмонологических заболеваний у беременных, пожилых людей. Современные методы лечения пульмонологических заболеваний. Неотложные состояния в пульмонологии на до- и госпитальном этапах. Ошибки в пульмонологии. Особенности работы пульмонолога в поликлинике.
ПДО 02
Лучевая диагностика
Методы лучевой диагностики в пульмонологии. (рентген, ультрозвуковая сканограмма, ангиопульмонограмма, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография) Рентгенсемиотика, дифференциальная диагностика заболеваний легких.
ПДО 03
Функциональные методы исследования в пульмонологии
Введение в функциональную диагностику в пульмонологии. Основные методы исследования функции внешнего дыхания, диагностики дыхательной недостаточности, нарушений дыхания во время сна, легочной гипертензии, легочного сердца.
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Вопросы реабилитации в пульмонологии
Основы легочной реабилитации. Образовательные программы в пульмонологии. Диетотерапия больных пульмонологического профиля. Методы физической реабилитации. Физиотерапия. Климатотерапия. Санаторно-курортное лечение.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
*Пульмонология бойынша қайта даярлаудан өтпеген мамандар үшін;
**Балалар пульмонологиясы бойынша қайта даярлаудан өткен мамандар үшін.
2. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Пульмонологиядағы өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2
2
2
6
Сынақ
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Пульмонологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті жетілдірудің (екінші санат) сертификаттау циклінің типтік оқу жоспары
Пән атауы
Сағат/апта көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті өмірде кездесетін респиторлақ ауруларды диагностикалау және емдеудің заманауи әдістері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Пульмонология
Қазақстандағы пульмонологиялық көмектің құрылымы және оны ұйымдастыру.Дәлелдеу медицинасының негізістатистика, пульмонологиядағы менеджиенттің сапасы. Пульмонологиядағы жалпы симптомдар мен синдромдар.Пульмонологиядагы тексеру әдістері (жалпы қақырық, плевральды пункция, бронхоальвеолярлы лаваж сұйықтығы, фибробронхоскопия, цитология, гистология, рентгенология, ультрадыбысты, торакоскопия тексеру әдісі)Пневмония.Өкпенің іріңді аурулары. Жедел және созылмалы бронхиттер.Өкпенің созылмалы обструктивті аурулары. Бронхиальді астма. Өкпенің интерстициальді аурулары. Бронхоэктаз ауруы. Туабіткен өкпе аурулары. Пневмокониздар. Пневмомикоздар.Сирек кездесеті өкпе аурулары. Түнгі ұйқыдығы апноэ. Пульмонологиядағы диспансерлік учеттағы науқастардың стандартты диагностикасы, емдік профилактикасы. Пульмонологиялық аурулардың жасөспірімдердегі, жүкті әйелдердегі, егде жастағы адамдар өту ағымындағы ерекшеліктері.Пульмонологиялық аурулардың заманауи емдеу әдістері. Ауруданаға дейінгі және аурухана ішіндегі шұғыл пульмонология "Ауруханага дейінгі және ауруханалық этаптағы пульмонологиядағы жедел көмектер" Пульмонологиядагы қателіктер.Емханадагы пульмонология жұмысының ерекшелігі.
МБП 02
Саулелік диагностика
Пульмонологиядағы саулелік диагностика әдістері (рентген, УЗ-сканограмма, ангиопульмонограмма, КТ, МРТ). Рентгенсемиотика, өкпе ауруларының ажыратпа диагностикасы. Балалардағы ерекшеліктері.
МБП 03
Пульмонологиядағы функционалдық тексеру әдістері
Пульмонологиядағы функционалдық диагностика жүргізу әдісі.Сыртқы тыныс алуды негізгі зерттеу,тыныс жетіспеушілігінің диагностикасы, ұйқы кезіндегі тыныстың бұзылуы , өкпе гипертензиясы, өкпетекті жүрек.
МБП 04
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 05
Дәлелдемелі медицинаның мәселелері
2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Терминалдық жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 06
Пульмонологиядағы оңалту мәселелері
Өкпе оңалтусының негізі. Пульмонологиядағы оқу-ағарту жұмыстары.Пульмонологиялықбейінді аурулар ем-терапиясы. Физикалық оңалту негізі. Физиотерапия. Климатотерапия. Санаториялық-курорттықем.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Барлығы

Сноска. Типовая программа дополнена приложением 10-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Лучевая диагностика
54
54
Зачет
ПДО 02
Пульмонология детского возраста
216
306, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 03
Функциональные методы исследования в пульмонологии детского возраста
54
54
Зачет
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
36
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
9
Зачет
ПДО 06
Вопросы реабилитации в пульмонологии детского возраста
36
18
Зачет
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по пульмонологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой пульмонологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Коды дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы пульмонологии детского возраста
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
6
(из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3

Ескерту. Үлгілік бағдарлама 10-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтідағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
МБП 01
Сәулелік диагностика
54
54
Сынақ
МБП 02
Балалар жасындағы пульмонология
216
306, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 03
Балалар жасындағы пульмонологиядағы функционалдық тексеру әдістері
54
54
Сынақ
МБП 04
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
36
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицинаның мәселелері
9
Сынақ
МБП 06
Балалар жасындағы пульмонологиядағы оңалту мәселелері
36
18
Сынақ
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
*Пульмонология бойынша қайта даярлаудан өтпеген мамандар үшін;
** Ересектер пульмонологиясы бойынша қайта даярлаудан өткен мамандар үшін.
2. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Балалар жасындағы пульмонологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2
2
2
6
Сынақ
Барлығы
54/1
108/2
162/3

216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в пульмонологии детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения респираторных заболеваний, встречающихся в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Лучевая диагностика
Методы лучевой диагностики в пульмонологии. (рентген, ультрозвуковая сканограмма, ангиопульмонограмма, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография) Рентгенсемиотика, дифференциальная диагностика заболеваний легких. Особенности у детей.
ПДО 02
Пульмонология детского возраста
Особенности сбора анамнеза и заполнения истории болезни у детей. Особенности физикального осмотра по органам и системам у детей. Физиология и патология периода новорожденности. Оценка физического, нервно-психического и полового развития детей. Заболевания раннего детского возраста по программе Всемирной Организации Здравоохранения (далее – ВОЗ) Интегрированное ведение болезней детского возраста (далее – ИВБДВ). Наиболее частые заболевания детей старшего возраста – органов дыхания, сердечнососудистой, пищеварительной, мочевыделительной, эндокринной систем, болезни крови, аллергические заболевания. Функциональные методы диагностики в педиатрии. Клиническая лабораторная диагностика в педиатрии
ПДО 03
Функциональные методы исследования в пульмонологии детского возраста
Введение в функциональную диагностику в пульмонологии. Основные методы исследования функции внешнего дыхания, диагностики дыхательной недостаточности, нарушений дыхания во время сна, легочной гипертензии, легочного сердца.
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Вопросы реабилитации в пульмонологии детского возраста
Основы легочной реабилитации. Образовательные программы в пульмонологии. Диетотерапия больных детей пульмонологического профиля. Методы физической реабилитации. Физиотерапия. Климатотерапия. Санаторно-курортное лечение.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

216/4
3. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Пульмонологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті жетілдірудің (екінші санат) сертификаттау циклінің типтік оқу жоспары
Пән атауы
Сағат/апта көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті өмірде кездесетін респиторлақ ауруларды диагностикалау және емдеудің заманауи әдістері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Саулелік диагностика
Пульмонологиядағы саулелік диагностика әдістері (рентген, УЗ-сканограмма, ангиопульмонограмма, КТ, МРТ). Рентгенсемиотика, өкпе ауруларының ажыратпа диагностикасы. Балалардағы ерекшеліктері.
МБП 02
Балалар жасындағы пульмонология
Балалар ауруы тарихын толтыру және ауру ағымын жинау ерекшеліктері. Балалардағы ағза және жүйе бойынша физикалық тексеру ерекшеліктері. Жаңа туған балалардағы физиологиялық және патологиялық кезеңдер. Физикалық, нерв-психикалық, жыныс мүшесі жетілуінің бағалануы. ДДСҰ "Балалар жасындағы ауруларды интеграциялап жүргізу" (бұдан әрі - БЖАИЖ) бағдарламасы бойынша ерте жастағы балалар аурулары. Ерте жастағы балаларда жиі кездесетін аурулар - тыныс жүйесінің, жүрек-қан тамыр, асқазан, несеп шығару, эндокринді жүйесі, қан аурулары, аллергиялық аурулар. Педиатриядағы функционалдық диагностика әдістері. Педиатриядағы клиникалық-зертханалық диагностика.
МБП 03
Балалар жасындағы пульмонологиядағы функционалдық тексеру әдістері
Пульмонологиядағы функционалдық диагностика жүргізу әдісі.Сыртқы тыныс алуды негізгі зерттеу,тыныс жетіспеушілігінің диагностикасы, ұйқы кезіндегі тыныстың бұзылуы , өкпе гипертензиясы, өкпетекті жүрек.
МБП 04
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Терминалдық жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 06
Балалар жасындағы пульмонологиядағы оңалту мәселелері
Өкпе оңалтусының негізі. Пульмонологиядағы оқу-ағарту жұмыстары.Пульмонологиялықбейінді аурулар ем-терапиясы. Физикалық оңалту негізі. Физиотерапия. Климатотерапия. Санаториялық-курорттықем.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Барлығы

108/2
Примечание: *в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Эндокринология (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения заболеваний, встречающихся в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Эндокринология (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Эндокринология в стационаре
Анатомия и гистофизиология эндокринных желез. Клинические и лабораторно-клинические методы исследования эндокринных желез. Этиология, эпидемиология, патогенез, клинические проявления заболеваний островкового аппарата поджелудочной железы, паращитовидных желез, щитовидной железы, гипоталамо-гипофизарной системы, надпочечников, половых желез, APUD системы. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики, клинические протокола лечения и профилактики эндокринных заболеваний. Особенности ведения пациентов на фоне инсулиновых помп, применение суточных мониторинговых систем определения гликемии. Обучающие образовательные программы больных с эндокринной патологией ("Школа диабета"). Значение диетотерапии. Доказательная медицина в эндокринологии. Эндокринные аспекты при беременности и нарушении фертильности. Особенности диагностики и лечения полиэндокринных синдромов, синдромов множественной эндокринной неоплазии. Метаболический синдром. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики, клинические протокола лечения и профилактики.
ПДО02
Амбулаторно-поликлиническая эндокринология
Особенности сбора анамнеза и заполнения истории болезни. Особенности физикального осмотра по органам и системам. Клиническая лабораторная диагностика. Экспертиза трудоспособности.
ПДО 03
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Эндокринология (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнділікті практикада кездесетін аурулардың заманауи диагностикасы мен емдеу әдістері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Эндокринология (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы эндокринология
Эндокринді бездердің анатомиясы және гистофизиологиясы. Эндокринді бездердің клиникалық және лабораторлы-клиникалық зерттеу әдістері. Ұйқыбез аралшықтарының, қалқанша безі, қалқаншамаңы бездері, гипоталамус-гипофизарлы жүйе, бүйрекүсті бездерінің , жыныс бездерінің, APUD жүйесінің ауруларының этиологиясы, эпидемиологиясы, патогенезі, клиникалық көріністері.Эндокринді аурулардың диагностикасы, дифференциальды диагностика алгоритмі, емдеу және профилактикасыдың клиникалық хаттамалары. Инсулинді помпа аясында науқастарды жүргізу ерекшеліктері, гликемияны анықтайтын тәуліктік мониторингтік жүйені қолдану. Эндокринді патологиясы бар науқастарды оқытатын оқу бағдарламалары ("Диабеттер мектебі"). Емдәм маңызы. Эндокринологиядағы дәлелді медицина. Жүктілікте және фертильділіктің бұзылыстарындағы эндокринді аспектілері. Полиэндокринді синдромдардың, көп неоплазин эндокрин синдромдарының диагностика және емдеу ерекшеліктері. Метаболизмдік синдром, диагностика, дифференциальды диагностика алгоритмі, емдеу және профилактикасыдың клиникалық хаттамалары.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық эндокринология
Анамнез жинау мен ауру тарихын толтыру ерекшеліктері. Ағзалар мен жүйелерді физикалды қараудың ерекшеліктері. Клиникалық-лабораторлық диагностика. Еңбекке жарамдылығының сраптамасы.
МБП 03
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 04
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау - зерттеу. "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттардысыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 05
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (ИБК) ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

108/2
Примечание: *в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Эндокринология (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения заболеваний, встречающихся в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Эндокринология (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО01
Эндокринология детского возраста в стационаре
Клинические и лабораторно-клинические методы исследования эндокринных желез у детей и подростков. Этиология, эпидемиология, патогенез, клинические проявления заболеваний островкового аппарата поджелудочной железы, паращитовидных желез, щитовидной железы, гипоталамо-гипофизарной системы, надпочечников, половых желез, APUD (эйпуд) системы. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики, клинические протокола лечения и профилактики эндокринных заболеваний у детей. Особенности ведения пациентов на фоне инсулиновых помп, применение суточных мониторинговых систем определения гликемии в детской практике. Обучающие образовательные программы больных с эндокринной патологией ("Школа диабета") с учетом возраста ребенка. Значение диетотерапии. Доказательная медицина в эндокринологии. Метаболический синдром.
ПДО02
Амбулаторно-поликлиническая эндокринология детского возраста
Организация и структура эндокринологической помощи детям в Республике Казахстан. Анатомо-физиологические особенности эндокринных органов у детей различного возраста. Клинические и лабораторно-клинические методы исследования эндокринных желез у детей. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики, клинические протокола лечения и профилактики эндокринных заболеваний у детей, особенности течения: сахарный диабет, заболевания щитовидной и паращитовидных желез, гипоталамо-гипофизарной системы, надпочечников. Значение диетотерапии. Формирование пола. Физиология половых желез. Влияние эндокринных желез на биологическое созревание организма. Патология половых желез у детей. Ожирение. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики, клинические протокола лечения и профилактики.
ПДО 03
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Эндокринология (балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнділікті практикада кездесетін аурулардың заманауи диагностикасы мен емдеу әдістері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Эндокринология (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы балалар эндокринологиясы
Балалар мен жасөспірімдердегі эндокринді бездердің клиникалық жәнезертханалық-клиникалық зерттеу әдістері.Ұйқыбезі аралықтарының қалқанша безі, қалқаншамаңы бездері, гипоталамус-гипофизарлы жүйе, бүйрекүсті бездерінің , жыныс бездерінің, APUD жүйесінің ауруларының этиологиясы, эпидемиологиясы, патогенезі, клиникалық көріністері.Балалардағы эндокринді аурулар диагностикасы, дифференциальды диагностика алгоритмі, емдеу және профилактикасыдың клиникалық хаттамалары. Эндокринді аурулар диагностикасы, дифференциальды диагностика алгоритмі, емдеу және профилактикасыдың клиникалық хаттамалары.Инсулинді помпа аясында науқастарды жүргізу рекшеліктері, гликемияны анықтайтын тәуліктік мониторингтік жүйені қолдану. Эндокринді патологиясы бар балаларды жасына сай оқытатын оқу бағдарламалары ("Диабеттер мектебі" және т.б.). Емдәм маңызы. Эндокринологиядағы дәлелді медицина. Метаболизмдік синдром.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық балалар эндокринологиясы
Қазақстан Республикасында балаларға эндокринологиялық көмектің құрылысы мен ұйымдастыруы. Әр жастағы балалардың эндокринді ағзаларының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері. Балаларда эндокринді бездердің клиникалық және зертханалық-клиникалық зерттеу әдістері. Балаларда эндокринді ауруларының: қант диабеті, қалқанша және қалқанша маны бездері, гипоталамо-гипофизарлық жүйе, бүйрек-үсті безі ауруларының ағым ерекшеліктері, диагностика және сараланған диагностикасының алгоритмі, емдеу және профилактиканың клиникалық хаттамаларының. Емдәм маңызы. Жыныстық жетілу. Жыныс бездерінің физиологиясы. Ағзаның биологиялық дамуына эндокринді бездердің әсері. Балалардағы жыныс бездерінің патологиясы. Семіздік, диагностика, сараланған диагностика алгоритмі, емдеу және профилактикасыдың клиникалық хаттамалары.
МБП 03
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 04
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау - зерттеу (РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттардысыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 05
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (ИБК) ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясыныңпрофилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Барлығы

378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по нефрологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по детской нефрологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки
в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы нефрологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
6
(из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в нефрологии и диализе
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Актуальные вопросы нефрологии и диализа
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Стационарная помощь в нефрологии. Функции стационаров.
Организация и структура нефрологической службы, социально-экономические и юридические вопросы в нефрологии. Отделение нефрологии. Основные функции, задачи, возможности нефрологического отделения. Диспансерное наблюдение нефрологических больных.Современные представления об этиологии, патогенезе, клинической картине, классификации, дифференциальной диагностике заболеваний почек (инфекции мочевых путей, тубулоинтерстициальные болезни почек, рефлюкс нефропатия, гломерулонефриты, быстропрогрессирующий гломерулонефрит, ишемическая болезнь почек, поликистозная болезнь почек, амилоидоз, почечнокаменная болезнь, подагрическая почка, остра почечная недостаточность (далее – ОПН), храническая почечная недостаточность (далее – ХПН), артериальная гипертензия, нефропатии при системных заболеваниях, вирусном гепатите, диабетическая нефропатия, опухоли почек). Методы лабораторного и инструментального исследования в нефрологии. Значение пункционной нефробиопсии. Принципы терапии заболеваний почек с учетом нефропротекции, при гломерулонефритах с учетом морфологических форм и профилактики осложнений. Показания для заместительной почечной терапии (программный гемодиализ, перитонеальный диализ, трансплантация почки). Ведение пациентов после трансплантации почки. Иммуносупрессия при трансплантации почки. Осложнения после трансплантации почки. Оказание помощи при неотложных состояниях в нефрологии.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая помощь в нефрологии, в том числе амбулаторный гемодиализ

378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Нефрология мамандығы бойынша қайта дяарлаудан өтпеген мамандар үшін;
**Балалар нефрологиясы бойынша қайта дяарлаудан өткен мамандар үшін.
2. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Нефрологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТКБ
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға (жоғарғы және бірінші санатына) арналған үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Нефрологиядағы және диализдегі инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: *соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға (екінші санатты) арналған үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Нефрология мен диализдің өзекті мәселелері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНК
Міндетті компонент
МБП 01
Нефрологиядағы стационарлық көмек. Стационарлар қызметі
Нефрологиядағы әлеуметтік-экономикалық және заң мәселелері, нефрологиялық қызмет құрылымы және ұйымдастыру. Нефрология бөлімі. Нефрологиялық бөлім мүмкіндіктері, мәселелері, негізгі қызметтері. Нефрологиялық науқастарды диспансерлік бақылау.Бүйрек ауруларының сараланған диагностикасы, жіктелуі, клиникалық көрінісі, патогенезі, этиологиясы туралы замануи көзқарастар (несеп жолдарының инфекциясы, бүйректің тубулоинтерстициальды аурулары, рефлюксті нефропатия, гломерулонефриттер, тез үдемелі гломерулонефрит, бүйректің ишемиялық ауруы, бүйректің поликистозды ауруы, амилоидоз, бүйрек тас ауруы, подагралық бүйрек, жіті бүйрек жетіспеушілігі (бұдан әрі - ЖБЖ), созылмалы бүйрек жетіспеушілігі (бұдан әрі - СБЖ), артериальды гипертензия, жүйелі аурулардағы нефропатия, вирусты гепатитте, диабеттінефропатия, бүйрек ісіктері). Нефрологиядағы зертханалық және инструментальдызерттеу әдістері. Пункциялық нефробиопсияның маңызы. Асқынулардың профилактикасы және морфологиялық түрлерін есепке алумен гломерулонефритте, нефропротекциямен бүйрек ауруларының емдеу қағидалары. Бүйрек алмастырушы емге көрсетілімдері (бағдарламалық гемодиализ, перитонеальды диализ, бүйрек трансплантациясы). Бүйрек трансплантациясынан кейінгі науқастарды қарау. Бүйрек трансплантациясы кезіндегі иммуносупрессия. Бүйрек трансплантациясынан кейінгі асқынулар. Нефрологияның шұғыл жағдайларындағы көмек көрсету
МБП 02
Нефрологиядағы амбулаториялық-емханалық көмек, оның ішінде амбулаториялық гемодиализ

Нефрология на амбулаторно-поликлиническом этапе. Организация нефрологической помощи взрослому населению на амбулаторно-поликлиническом этапе. Нефрологический кабинет. Основные функции, задачи, возможности. Алгоритм лабораторно-инструментальной и дифференциальной диагностики патологии почек на догоспитальном этапе у взрослых. Ранняя диагностика хронической болезни почек. Нефропротективное медикаментозное лечение. Диспансерное наблюдение пациентов с хронической почечной недостаточностью. Показания и противопоказания к заместительной почечной терапии. Показания для плановой и экстренной госпитализации больных с заболеваниями почек. Тактика ведения пациентов на гемодиализе (перитонеальном диализе). Ведение больных после трансплантации почки в условиях поликлиники. Мониторинг концентрации и коррекция иммуносупрессивных препаратов. Профилактика осложнений после трансплантации почки. Ранняя диагностика и первая помощь при неотложных состояниях больным с заболеваниями почек на догоспитальном этапе. Вопросы временной и стойкой нетрудоспособности. Организация и проведения скрининговых исследований для раннего выявления хронической болезни почек среди прикрепленного населения (измерение артериального давления, определение креатинина крови, качественный анализ мочи на наличие белка и глюкозы с использованием тест полосок); оказание консультативной, диагностической и лечебной помощи больным с нефрологическими заболеваниями и лицам с высоким риском их развития. Организация и проведение диспансеризации лиц с почечной патологией (острый и хронический нефриты, ХПН) и лиц с высоким риском развития поражений почек: (в первые 5 лет после перенесенной острой почечной недостаточности; пожизненно после трансплантации почки (при отсутствии организованного наблюдения в центре трансплантации); при нефрогенной гипертензии; с любым вариантом гломерулярных заболеваний и получающих поддерживающую иммуносупрессивную терапию; страдающих хронической почечной недостаточностью всех стадий (хронической болезнью почек 3-4 стадий), за исключением больных, получающих программный диализ; имеющих рецидивирующую инфекцию мочевой системы, не подлежащую наблюдению и лечению у уролога; страдающих диабетической нефропатией в клинически манифестной стадии; страдающих любыми вариантами наследственных или врожденных заболеваний почек и мочевой системы. Организация и проведение углубленных исследований состояния почек с помощью лабораторно-диагностических методов (ультразвуковое исследование (далее – УЗИ), компьютерная томография, радиоизотопная ренография, биохимические, иммунологические и рентгенологические исследования). Направление на стационарное лечение больных с острой патологией почек или обострениями хронических заболеваний, требующих терапии, невозможной в амбулаторных условиях; отбор больных на заместительную почечную терапию с направлением на Комиссию для решения вопроса начала заместительной почечной терапии и сроках начала; Консультации больных на предмет выбора метода заместительной почечной терапии (гемодиализ, перитонеальный диализ, упреждающая (додиализная) трансплантация почки); учет лиц, ожидающих начала диализа, его получающих, а также реципиентов аллогенной почки. Мониторинг и анализ основных медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности и смертности (догоспитальной и госпитальной) от хронической болезни почек (далее – ХБП) в районе обслуживания с последующей разработкой мероприятий по укреплению здоровья прикрепленного населения. Ведение регистра больных хронической болезнью почек в данном регионе. Оказание консультативной, диагностической и лечебной помощи беременным с нарушением функций почек. Организация и оказание стационарозамещающей и реабилитационной помощи пациентам, не нуждающимся в круглосуточном медицинском наблюдении по медицинским показаниям; участие в составлении заявки на лекарственные средства и изделия медицинского назначения с целью обеспечения пациентов с ХБП на амбулаторном этапе, организация обеспечения лекарственными препаратами пациентов с ХБП, в том числе и с ХПН на амбулаторном уровне. Отделение (центр) амбулаторного диализа. Возможности для проведения внепочечного очищения крови. Использование гемодиализной аппаратуры. Отбор и определение показаний к началу заместительной почечной терапии пациентам с терминальной стадией ХБП для подготовки к формированию сосудистого доступа и диализотерапии при участии специальной отборочной Комиссии; проведение программного гемодиализа и постоянного перитонеального диализа больным с терминальной стадией ХПН с целью их длительного жизнеобеспечения и (или) подготовки к трансплантации почки; проведение гемодиализа или перитонеального диализа реципиентам донорских почек в раннем или отдаленном посттрансплантационном периоде при отсутствии или крайнем угнетении функции трансплантата; проведение других методов внепочечного очищения крови (гемодиафильтрация, гемофильтрация) у больных с первичными и вторичными нефропатиями, находящихся на программном лечении, при осложненном течении терминальной стадии ХПН.
ПДО 03
Современные функциональные и морфологические методы исследования в нефрологии
Обследование нефрологического больного с учетом возрастных особенностей. Исследование мочи в норме и при патологии. Функциональные почечные пробы для определения относительной плотности мочи, скорости клубочковой фильтрации (далее – СКФ) (расчет по формулам Кокрофта-Голта, Шварца (у детей) MDRD (мдирди), функционального почечного резерва (далее – ФПР). Универсальный и точный метод расчета СКФ, работающий на любой стадии ХБП и для представителей всех рас – уравнение CKD-EPI (эскиди-епи). Исследование уровня альбуминурии/протеинурии (суточная потеря белка (далее – СПБ) для диагностики ХБП, оценки прогноза ее течения, риска сердечно-сосудистых осложнений и выбора тактики лечении. Определение отношения альбумин/креатинин, или общий белок/креатинин в утренней моче. Пункционная нефробиопсия: показания, относительные и абсолютные противопоказания, подготовка больного и ведение после проведения процедуры, профилактика осложнений. Показания, относительные и абсолютные противопоказания, преимущества и недостатки визуализирующей диагностики заболеваний почек: обзорная и экскреторная урография, ретроградная пиелография, ангиография, УЗИ, компьютерная томография (далее – КТ), в том числе спиральная томография, магнитно-резонансная томография (далее – МРТ), магнитно-резонансная ангиография, радиоизотопные исследования. Молекулярная диагностика.
ПДО 04
Трансплантационная нефрология. Современная иммуносупрессивная терапия
Юридические и морально-этические аспекты трансплантации почки. Показания, относительные и абсолютные противопоказания к трансплантации почки. Подготовка реципиента, перекрестная идентификация антигенов донора и реципиента, по системе гистосовместимости HLA (ашэлэй) I и II классов. Показания и подготовка к родственной пересадке почки. Принципы ведения в раннем и позднем пострансплантационном периодах. Современные иммуносупрессивные препараты. Преимущества и побочные эффекты. Иммуносупрессия: выбор и контрольный мониторинг лекарственных средств. Трансплантационная нефропатия. Отторжение в раннем послеоперационном периоде. Хроническое отторжение трансплантированной почки. Экстраренальные осложнения после трансплантации. Цитомегаловирусная (далее – ЦМВ) инфекция. Карты динамического наблюдения пациентов после трансплантации почки.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

Амбулаториялық-емханалық кезеңдегі нефрология. Амбулаториялық-емханалық кезеңде ересектер және балалар тұрғындарына нефрологиялық көмекті ұйымдастыру. Нефрологиялық бөлме. Негізгі қызметтері, мәселелері, мүмкіндіктері.Ересектер және балаларда ауруханаға дейінгі кезеңде бүйрек ауытқуларының зертханалық-инструменталды және сараланған диагностикасының алгоритмі. Созылмалы бүйрек ауруларының ерте диагностикасы. Нефропротективті дәрілік емдеу. Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігімен ауыратын науқастарды диспансерлік бақылау. Бүйректі алмастырғыш терапиясының көрсетілімдері және қарсы көрсетілімдері. Бүйрек ауруларымен ауыратын науқастарды жоспарлы және жедел ауруханаға жатқызуға көрсетілімдер. Гемодиализдегі науқастарды қарау тактикасы (перитонеалді диализде). Емхана жағдайындағы бүйрек трансплантациясынан кейінгі науқастарды қарау. Иммуносупрессивті препараттар коррекциясы және концентрациясының мониторингі. Бүйрек трансплантациясынан кейінгі асқынулардың профилактикасы. ауруханаға дейінгі кезеңдегі бүйрек ауруларымен ауыратын науқастардың шұғыл жағдайларындағы алғашқы көмек және ерте диагностикасы. Уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздық мәселелері. Тіркелген тұрғындар арасындағы созылмалы бүйрек ауруларын ерте анықтау үшін сринигтік зерттеулер өткізу және ұйымдастыру (артериальды қан қысымын өлшеу, қандағы креатининді анықтау, Сынақтама жолағын қолданумен ақуыз бен глюкозаның бар болуына сапалы несеп талдауы); жоғары қауіптілігі бар және нефрологиялық аурулармен ауыратын науқастарға консультация беру, диагностикалық және емдік көмек көрсету олардың дамуы. Бүйрек зақымдануының жоғары қауіптілігінің дамуы бар және бүйрек патологиясы бар науқастарға диспансерлеу және ұйымдастыру (жедел және созылмалы нефриттер, СБЖ): (жедел бүйрек жеткіліксіздігіне шалдыққаннан кейінгі алғашқы 5 жыл; бүйрек трансплантациясынан кейінгі өмір сүру(трансплантация орталығында ұйымдастырылған бақылаудың жоқ болуы); нефрогенді гипертензия кезінде; қолдаушы иммуносупрессивті ем қабылдаушы және гломерулярлы аурулардың кез келген түрлерімен; созылмалы бүйрек жеткіліксіздігімен зардап шегушілердің барлық кезеңдерінде (созылмалы бүйрек ауруларының 3-4 кезеңдері), бағдарламалық диализ қабылдаушы, науқастардың болмауы; несеп жүйесінің қайталанған инфекциясы барлар, урологта емделуге және бақылауға жатпайтындар; клиникалық манифесттік кезеңде диабетикалық нефропатияға шалдыққандар; бүйрек жіне несеп жүйесінің туа біткен немесе тұқымқуалаушылық ауруларының кез келген түрлеріне шалдыққандар. зертханалық-диагностикалық әдістер көмегімен бүйрек жағдайын терең зерттеуді жүргізу және ұйымдастыру (ультрадыбыстық зерттеу (бұдан әрі - УДЗ), компьютерлік томография, радиоизотоптық ренография, биохимиялық, иммунологиялық және рентгенологиялық зерттеулер). Амбулаториялық жағдайда мүмкін емес, емді талап етушілер, созылмалы аурулары асқынғандар немесе жедел бүйрек патологиясы бар науқастарды стационарлық емдеуге жолдау; бастапқы бүйрек алмастырушы ем мәселелерін шешу үшін және бастапқы мерзіміне комиссияға жолдамасымен бүйрек алмастырушы еміне науқастарды таңдау;
аламастырушы бүйрек терапиясы әдістерін таңдау заттарына науқастарға консультация беру (гемодиализ, перитонеальды диализ, бүйрек қорғаныс / диализге дейінгі трансплантациясы); диализ басталуын күтушілерді, оларды алатындарды, сондай-ақ аллогенді бүйрек рецепиенттерінде есепке алу. Қамтамасыз ету ауданында тіркелген тұрғындар саулығын күшейту бойынша шараларды өңдеу ізгілігімен созылмалы бүйрек ауруларынан (бұдан әрі - СБА) мүгедектік және өлімі (госпитальға дейінгі және госпитальда), аурушаңдығының негізгі медициналық статистикалық көрсетілімдерін талдау және мониторингі. Осы аумаққа созылмалы бүйрек аурулары бар науқастарды тіркеуді жүргізу. Бүйрек қызметі бұзылған жүктілерге консультативті, диагностикалық және емдік көмек көрсету. медицина көрсетілімдері бойынша тәулік бойы бақылауды қажет етпейтін науқастарға стационар алмастырушылық және оңалту көмегін көрсету және ұйымдастыру; амбулаториялық кезеңде СБА науқастарды қамтамасыз ету мақсатында медициналық тағайындау бұйымдарына және дәрілік заттарға өтініш құрастыруға қатысу. Амбулаториялық диализ бөлімі (орталық). Қанды бүйректен тыс тазалауды өткізуге арналған мүмкіндіктер. Гемодиализды аппаратураларды қолдану. Арнайы таңдау Комиссиясы қатысуы кезіндегі диализотерапия және қантамырға ену жолын құрастыруға дайындық үшін СБА-ның терминалды кезеңімен науқастарға бүйрек алмастырушы емді бастау көрсетілімдерін анықтау және таңдау; бүйрек трансплантациясына дайындық және (немесе) олардың ұзақ өмір сүруімен қамтамасыз ету мақсатында СБА-ның терминалды кезеңімен науқастарға тұрақты перитонеальды диализ және бағдарламалық гемодиализ өткізу; трансплантат қызметінің аса ауырлауында немесе болмауы кезеңіндегі ерте немесе алшақтатылған трансплантациядан кейінгі кезеңде донорлық бүйрек рецепиенттеріне перитонеалды диализ немесе гемодиализ өткізу; СБЖ терминальды кезеңінің асқынған кезіндегі, бағдарламалық ем қабылдап жүрген, алғашқы және екіншілік нефропатиямен ауыратын науқастардың қандарын бүйректен тыс тазартудың (гемодиафильтрация, гемофильтрация) басқа әдістерін өткізу.
МБП 03
Нефрологиядағы функционалды және морфологиялық зерттеу замануи әдістері.
Жас ерекшеліктерін есепке алумен нефрологиялық науқастарды зерттеу. Қалыпты және патология кезіндегі несепті зерттеу. Шумақшалық сүзілу жылдамдығы (бұдан әрі - ШСЖ) (Кокрофта-Голт, Шварц (балаларда) MDRD (мдирди) формулалары бойынша есептеу), функционалды бүйрек қоры (бұдан әрі - ФБҚ), несептің салыстырмалы тығыздылығын анықтау үшін функциональды бүйректік сынама. Әмбебап және нақты ШСЖ есептеу тәсілі, СБА кез-келген кезеңінде жұмыс істеуші және CKD-EPI (эскиди-епи) теңдеуінің барлық нәсіл өкілдері үшін. СБА диагностикасы үшін альбуминурия/протеинурия (ақуызды тәуліктік жоғалту (бұдан әрі - АТЖ) деңгейін зерттеу, жүрек-қантамыр асқынулар қауіп қатері, олардың ағымын болжауды бағалау және емдеу тактикасын таңдау. Таңертеңгілік несептегі жалпы белок/креатинин немесе альбумин/креатинин қатынасын анықтау. Пункциялық нефробиопсия: көрсетілімдері, салыстырмалы және абсолюттік қарсы көрсетілімдері, шаралар жүргізілгеннен кейін қарау және науқасты даярлау, асқынулардың профилактикасы. Көрсетілімдері, салыстырмалы және абсолюттік қарсы көрсетілімдері, бүйрек ауруларының шолу диагностикасының кемшіліктері және артықшылығы: шолу және экскреторлы урография, ретроградты пиелография, ангиография, УЗД, компьютерлік томография (бұдан әрі - КТ), сонымен бірге спиральды томография, магниттік-резонанстық томография (бұдан әр - МРТ), магниттік-резонанстық ангиография, радиоизотопты зерттеу. Молекулярлық диагностика.
МБП 04
Трансплантациялық нефрология. Замануи иммуносупрессивті терапия
Бүйрек трансплантациясының заңды және моральды-этикалық аспектілері. Бүйрек трансплантациясына көрсетілімдері, салыстырмалы және абсолюттік қарсы көрсетілімдері. Рецепиентті даярлау, HLA (ашэлэй) I және II қатарларының гистосәйкестік жүйесі бойынша, реципиент және донор антигендерінің тоғыстыра сәйкестендіру. Бүйректі туыстық алмастыруға даярлау және көрсетілімдері. Ерте және кеш трансплантациялық кезеңдерден кейінгі қарау принциптері. Замануи иммуносупрессивті препараттар. Артықшылықтары және қосымша әсерлері. Иммуносупрессия: дәрілік заттарды бақылау мониторингі және таңдау. Трансплантациялық нефропатия. Операциядан кейінгі ерте кезеңдегі ажырап қалуы. Трансплантацияланған бүйректің созылмалы ажырауы. Трансплантациядан кейінгі экстраренальды асқырулар. Цитомегаловирусты (бұдан әрі - ЦМВ) инфекциясы. Бүйрек трансплантациясынан кейінгі науқастарды динамикалық бақылау карталары.
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнг консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ-инфекциясының клиникасы, екншілік аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБК
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы нефрологии
Хроническая болезнь почек (далее – ХБП) как важная медицинская и социальная проблема. Внедрение концепции ХБП в практическую работу системы здравоохранения рассматривается как важный стратегический подход к снижению общей и сердечнососудистой смертности, увеличению продолжительности жизни населения, а также к снижению расходов на госпитальное лечение осложнений нарушения функции почек и проведение заместительной почечной терапии – диализа и трансплантации почек. Распространенность ХБП сопоставима с такими социально значимыми заболеваниями, как гипертоническая болезнь, сахарный диабет, ожирение и метаболический синдром. Этиология, патогенез, клиническая картина, классификация, диагностика, дифференциальный диагноз, принципы профилактики, лечения, особенности имиуносупрессивной и нефропротективной терапии, оказания неотложной помощи при патологии почек. Особенности ведения пациентов с нефрологической патологией на амбулаторном этапе. Развитие заместительной почечной терапии – диализа, в том числе и перитониального и трансплантации почек.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

6. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (4 апта) оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Нефрологияның өзекті мәселелері
Маңызды медициналық және әлеуметтік мәселе ретінде Созылмалы бүйрек ауруы (бұдан әрі - СБА). Денсаулық сақтау жүйесінің практикалық жұмыстарына СБА тұжырымдамасын енгізу жалпы және жүрек қантамыр өлімнің азаюына, Халықтың өмір тіршілігін арттыруға, сондай-ақ бүйрек қызметінің бұзылу асқынуларын ауруханалық емдеу шығындарын азайтуға және Бүйрек алмастырушы емін - бүйрек трансплантациясын және диализ өткізу маңызды стратегиялық тәсіл ретінде қарастырылады. СБА таралушылығын мынадай әлеуметтік белгілі аурулармен салыстыруға болады, гипертониялық ауру, қант диабеті, семіздік және метаболикалық синдром сияқты. Этиологиясы, патогенезі, клиникалық көрінісі, жіктелуі, диагностикасы, сараланған диагнозы, профилактикасы қағидаттары, емі, иммуносупрессивті және нефропротективті емдеу ерекшеліктері, бүйрек патологиясы кезінде сонымен бірге балалар жасындағыларға да шұғыл көмек көрсету. Амбулаториялық кезеңде нефрологиялық патологиясы бар науқастарды қарау ерекшеліктері. Бүйрек алмастырушы терапия - диализді, соның ішінде перитониальды және бүйрек трансплантациясын дамыту.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБК
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в нефрологии и диализе
Законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения. Нормативные правовые акты, регламентирующие нефрологическую и диализную деятельность в Республике Казахстан. Организация и проведение современных методов диагностики, внедрение и использование современных методов патогенетического лечения и заместительной почечной терапии. Инновационные технологии в инструментальных, лабораторных методах исследований нефрологических заболеваний. Использование современных маркеров почечного повреждения.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Актуальные вопросы нефрологии и диализа
Концепция ХБП в практической работе врача нефролога как стратегия к раннему выявлению почечных повреждений, снижению смертности, увеличению продолжительности жизни пациентов, а также к снижению расходов на лечение заболеваний почек и увеличение додиализного периода с применением современных нефропротекторов. Этиология, патогенез, клиническая картина, классификация, диагностика, дифференциальный диагноз, принципы профилактики, лечения, особенности патогенетической терапии, оказания неотложной помощи при патологии почек. Особенности ведения пациентов с нефрологической патологией на амбулаторном этапе.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.

7. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Нефрологиядағы және диализдегі инновациялық технологиялар
Денсаулық сақтау саласындағы ҚР заңнамалары. ҚР нефрологиялық және диализ қызметтерін реттеуші, нормативті құқықтық актілер. Бүйрек алмастырушы емі және патогенетикалық емдеудің замануи әдістерін қолдану және ендіру, диагностикалаудың замануи әдістерін жүргізу және ұйымдастыру. нефрологиялық ауруларды инструментальды, зертханалық зерттеу әдістерінің инновациялық технологиялары. Бүйрек зақымдануының замануи маркерлерін пайдалану.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
8. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың(екінші санат үшін) сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Нефрологияның және диализдің өзекті мәселелері
Дәрігер нефрологтың практикалық жұмысында СБА концепциясы. Науқастардың өмір ұзақтығын ұлғайту, өлімділігін төмендету, бүйрек зақымдануларын ерте айқындауға стратегия ретінде, сонымен бірге замануи нефропротекторларды қолданумен диализге дейінгі кезеңді ұлғайту және бүйрек ауруларын емдеу шығындарын төмендету. Этиологиясы, патогенезі, клиникалық көрінісі, жіктелуі, диагностикасы, дифференциальды диагнозы, профилактикасы принциптері, емі, патогенетикалық ем ерекшеліктері, бүйрек патологиясы кезінде сонымен бірге балалар жасындағыларға да шұғыл көмек көрсету. Амбулаториялық кезеңде нефрологиялық патологиясы бар науқастарды қарау ерекшеліктері.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына

Приложение 12-1
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Сноска. Типовая программа дополнена приложением 12-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Формы контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Стационарная помощь в нефрологии. Функции стационаров
108
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая помощь в нефрологии, в том числе амбулаторный гемодиализ
63
Зачет
ПДО 03
Нефрология и диализ детского возраста
108
324, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 04
Современные функциональные и морфологические методы исследования в нефрологии
54
54
Зачет
ПДО 05
Трансплантационная нефрология. Современная иммуносупрессивная терапия
54
54
Зачет
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 07
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 08
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
* Для специалистов, не имеющих переподготовки по нефрологии;
** Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой нефрологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины

12-1-қосымша
"Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
Ескерту. Үлгілік бағдарлама 12-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндер атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
БНП
Бейінді Негізгі пәндер
432/8
432/8
БНП 01
Нефрологиядағы стационарлық көмек. Стационарлар қызметі
108
Сынақ
БНП 02
Нефрологиядағы амбулаториялық емханалық көмек, оның ішінде амбулаториялық гемодиализ
63
Сынақ
БНП 03
Нефрология және балалар жасындағы диализ
108
324, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
БНП 04
Нефрологиядағы замануи функционалды және морфологиялық зерттеу әдістері
54
54
Сынақ
БНП 05
Трансплантациялық нефрология. Замануи иммуносупрессивті терапия
54
54
Сынақ
БНП 06
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
БНП 07
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
БНП 08
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Нефрология мамандығы бойынша қайта дяарлаудан өтпеген мамандар үшін;
**Ересектер нефрологиясы бойынша қайта дяарлаудан өткен мамандар үшін.
2. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер

54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы нефрологии, в том числе детского возраста
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в нефрологии и диализе детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Актуальные вопросы нефрологии и диализа детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: *в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Стационарная помощь в нефрологии. Функции стационаров.
Организация и структура нефрологической службы, социально-экономические и юридические вопросы в нефрологии. Отделение нефрологии. Основные функции, задачи, возможности нефрологического отделения. Диспансерное наблюдение нефрологических больных.Современные представления об этиологии, патогенезе, клинической картине, классификации, дифференциальной диагностике заболеваний почек (инфекции мочевых путей, тубулоинтерстициальные болезни почек, рефлюкс нефропатия, гломерулонефриты, быстропрогрессирующий гломерулонефрит, ишемическая болезнь почек, поликистозная болезнь почек, амилоидоз, почечнокаменная болезнь, подагрическая почка, остра почечная недостаточность (далее – ОПН), хроническая почечная недостаточность (далее – ХПН), артериальная гипертензия, нефропатии при системных заболеваниях, вирусном гепатите, диабетическая нефропатия, опухоли почек). Методы лабораторного и инструментального исследования в нефрологии. Значение пункционной нефробиопсии. Принципы терапии заболеваний почек с учетом нефропротекции, при гломерулонефритах с учетом морфологических форм и профилактики осложнений. Показания для заместительной почечной терапии (программный гемодиализ, перитонеальный диализ, трансплантация почки). Ведение пациентов после трансплантации почки. Иммуносупрессия при трансплантации почки. Осложнения после трансплантации почки. Оказание помощи при неотложных состояниях в нефрологии.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая помощь в нефрологии, в том числе амбулаторный гемодиализ

54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Нефрологияның өзекті мәселелері, оның ішінде балалар жасындағы нефрологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТКБ
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға (жоғарғы және бірінші санатына) арналған үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Нефрологиядағы және диализдегі инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға (екінші санатты) арналған үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Нефрология мен диализдің өзекті мәселелері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНК
Міндетті компонент
МБП 01
Нефрологиядағы стационарлық көмек. Стационарлар қызметі
Нефрологиядағы әлеуметтік-экономикалық және заң мәселелері, нефрологиялық қызмет құрылымы және ұйымдастыру. Нефрология бөлімі. Нефрологиялық бөлім мүмкіндіктері, мәселелері, негізгі қызметтері. Нефрологиялық науқастарды диспансерлік бақылау.Бүйрек ауруларының сараланған диагностикасы, жіктелуі, клиникалық көрінісі, патогенезі, этиологиясы туралы замануи көзқарастар (несеп жолдарының инфекциясы, бүйректің тубулоинтерстициальды аурулары, рефлюксті нефропатия, гломерулонефриттер, тез үдемелі гломерулонефрит, бүйректің ишемиялық ауруы, бүйректің поликистозды ауруы, амилоидоз, бүйрек тас ауруы, подагралық бүйрек, жіті бүйрек жетіспеушігі (бұдан әрі - ЖБЖ), созылмалы бүйрек жетіспеушігі (бұдан әрі - СБЖ), артериальды гипертензия, жүйелі аурулардағы нефропатия, вирусты гепатитте, диабеттінефропатия, бүйрек ісіктері). Нефрологиядағы зертханалық және инструментальдызерттеу әдістері. Пункциялық нефробиопсияның маңызы. Асқынулардың профилактикасы және морфологиялық түрлерін есепке алумен гломерулонефритте, нефропротекциямен бүйрек ауруларының емдеу қағидалары. Бүйрек алмастырушы емге көрсетілімдері (бағдарламалық гемодиализ, перитонеальды диализ, бүйрек трансплантациясы). Бүйрек трансплантациясынан кейінгі науқастарды қарау. Бүйрек трансплантациясы кезіндегі иммуносупрессия. Бүйрек трансплантациясынан кейінгі асқынулар. Нефрологияның шұғыл жағдайларындағы көмек көрсету
МБП 02
Нефрологиядағы амбулаториялық-емханалық көмек, оның ішінде амбулаториялық гемодиализ

Нефрология на амбулаторно-поликлиническом этапе.Организация нефрологической помощи детскому населению на амбулаторно-поликлиническом этапе. Нефрологический кабинет. Основные функции, задачи, возможности. Алгоритм лабораторно-инструментальной и дифференциальной диагностики патологии почек на догоспитальном этапе у детей. Ранняя диагностика хронической болезни почек. Нефропротективное медикаментозное лечение. Диспансерное наблюдение пациентов с хронической почечной недостаточностью. Показания и противопоказания к заместительной почечной терапии. Показания для плановой и экстренной госпитализации больных с заболеваниями почек. Тактика ведения пациентов на гемодиализе (перитонеальном диализе). Ведение больных после трансплантации почки в условиях поликлиники. Мониторинг концентрации и коррекция иммуносупрессивных препаратов. Профилактика осложнений после трансплантации почки. Ранняя диагностика и первая помощь при неотложных состояниях больным с заболеваниями почек на догоспитальном этапе. Вопросы временной и стойкой нетрудоспособности. Организация и проведения скрининговых исследований для раннего выявления хронической болезни почек среди прикрепленного населения (измерение артериального давления, определение креатинина крови, качественный анализ мочи на наличие белка и глюкозы с использованием тест полосок); оказание консультативной, диагностической и лечебной помощи больным с нефрологическими заболеваниями и лицам с высоким риском их развития. Организация и проведение диспансеризации лиц с почечной патологией (острый и хронический нефриты, ХПН) и лиц с высоким риском развития поражений почек: (в первые 5 лет после перенесенной острой почечной недостаточности; пожизненно после трансплантации почки (при отсутствии организованного наблюдения в центре трансплантации); при нефрогенной гипертензии; с любым вариантом гломерулярных заболеваний и получающих поддерживающую иммуносупрессивную терапию; страдающих хронической почечной недостаточностью всех стадий (хронической болезнью почек 3-4 стадий), за исключением больных, получающих программный диализ; имеющих рецидивирующую инфекцию мочевой системы, не подлежащую наблюдению и лечению у уролога; страдающих диабетической нефропатией в клинически манифестной стадии; страдающих любыми вариантами наследственных или врожденных заболеваний почек и мочевой системы. Организация и проведение углубленных исследований состояния почек с помощью лабораторно-диагностических методов (ультразвуковое исследование (далее – УЗИ), компьютерная томография, радиоизотопная ренография, биохимические, иммунологические и рентгенологические исследования). Направление на стационарное лечение больных с острой патологией почек или обострениями хронических заболеваний, требующих терапии, невозможной в амбулаторных условиях; отбор больных на заместительную почечную терапию с направлением на Комиссию для решения вопроса начала заместительной почечной терапии и сроках начала; Консультации больных на предмет выбора метода заместительной почечной терапии (гемодиализ, перитонеальный диализ, упреждающая/додиализная трансплантация почки); учет лиц, ожидающих начала диализа, его получающих, а также реципиентов аллогенной почки. Мониторинг и анализ основных медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности и смертности (догоспитальной и госпитальной) от хронической болезни почек (далее – ХБП) в районе обслуживания с последующей разработкой мероприятий по укреплению здоровья прикрепленного детского населения. Ведение регистра больных хронической болезнью почек в данном регионе. Организация и оказание стационарозамещающей и реабилитационной помощи пациентам, не нуждающимся в круглосуточном медицинском наблюдении по медицинским показаниям; участие в составлении заявки на лекарственные средства и изделия медицинского назначения с целью обеспечения пациентов с ХБП на амбулаторном этапе, организация обеспечения лекарственными препаратами пациентов с ХБП, в том числе и с ХПН на амбулаторном уровне. Отделение (центр) амбулаторного диализа. Возможности для проведения внепочечного очищения крови. Использование гемодиализной аппаратуры. Отбор и определение показаний к началу заместительной почечной терапии пациентам с терминальной стадией ХБП для подготовки к формированию сосудистого доступа и диализотерапии при участии специальной отборочной Комиссии; проведение программного гемодиализа и постоянного перитонеального диализа больным с терминальной стадией ХПН с целью их длительного жизнеобеспечения и (или) подготовки к трансплантации почки; проведение гемодиализа или перитонеального диализа реципиентам донорских почек в раннем или отдаленном посттрансплантационном периоде при отсутствии или крайнем угнетении функции трансплантата; проведение других методов внепочечного очищения крови (гемодиафильтрация, гемофильтрация) у больных с первичными и вторичными нефропатиями, находящихся на программном лечении, при осложненном течении терминальной стадии ХПН.
ПДО 03
Нефрология и диализ детского возраста
Изучение наследственных и врожденных нефро- и уропатий. Нефро- и уропатии при анатомических аномалиях почек; (количественные, позиционные, нарушение формы, изменения нижних мочевых путей, изменения почечных сосудов, нарушения иннервации; Нефропатии при паренхиматозных аномалиях (кистозные-поликистоз, нефрофтиз Фанкони, синдром Сениора, врожденный нефротическийсиндром). Безкистозные (олигонефрония, сегментарная гипоплазия, дисплазии почек). Рефлюкс- нефропатия: тубулопатии первичные, тебулопатии вторичные, наследственный нефрит Альпорта; Болезнь Фабри. Нефропатии при хромосомных болезнях, амилоидоз наследственный. Эмбриональные опухоли почек (опухоль Вильмса). Отделение детского диализа. Задачи, функции, возможности. Отбор и определение показаний к началу заместительной почечной терапии (диализа) для формирования сосудистого доступа; проведение программного гемодиализа и постоянного перитонеального диализа детям с терминальной стадией ХПН с целью их длительного жизнеобеспечения и (или) подготовки к трансплантации почки. Оформление и выдача справок об окончании средней школы.
ПДО 04
Современные функциональные и морфологические методы исследования в нефрологии
Обследование нефрологического больного с учетом возрастных особенностей. Исследование мочи в норме и при патологии. Функциональные почечные пробы для определения относительной плотности мочи, скорости клубочковой фильтрации (далее – СКФ) (расчет по формулам Кокрофта-Голта, Шварца (у детей) MDRD (мдирди), функционального почечного резерва (далее – ФПР). Универсальный и точный метод расчета СКФ, работающий на любой стадии ХБП и для представителей всех рас – уравнение CKD-EPI (эскиди-епи). Исследование уровня альбуминурии/протеинурии (суточная потеря белка (далее – СПБ) для диагностики ХБП, оценки прогноза ее течения, риска сердечно-сосудистых осложнений и выбора тактики лечении. Определение отношения альбумин/креатинин, или общий белок/креатинин в утренней моче. Пункционная нефробиопсия: показания, относительные и абсолютные противопоказания, подготовка больного и ведение после проведения процедуры, профилактика осложнений. Показания, относительные и абсолютные противопоказания, преимущества и недостатки визуализирующей диагностики заболеваний почек: обзорная и экскреторная урография, ретроградная пиелография, ангиография, УЗИ, компьютерная томография (далее – КТ), в том числе спиральная томография, магнитно-резонансная томография (далее – МРТ), магнитно-резонансная ангиография, радиоизотопные исследования. Молекулярная диагностика.
ПДО 05
Трансплантационная нефрология. Современная иммуносупрессивная терапия
Юридические и морально-этические аспекты трансплантации почки. Показания, относительные и абсолютные противопоказания к трансплантации почки. Подготовка реципиента, перекрестная идентификация антигенов донора и реципиента, по системе гистосовместимости HLA (ашэлэй) I и II классов. Показания и подготовка к родственной пересадке почки. Принципы ведения в раннем и позднем пострансплантационном периодах. Современные иммуносупрессивные препараты. Преимущества и побочные эффекты. Иммуносупрессия: выбор и контрольный мониторинг лекарственных средств. Трансплантационная нефропатия. Отторжение в раннем послеоперационном периоде. Хроническое отторжение трансплантированной почки. Экстраренальные осложнения после трансплантации. Цитомегаловирусная (далее – ЦМВ) инфекция. Карты динамического наблюдения пациентов после трансплантации почки.
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

Амбулаториялық-емханалық кезеңдегі нефрология. Амбулаториялық-емханалық кезеңде ересектер және балалар тұрғындарына нефрологиялық көмекті ұйымдастыру. Нефрологиялық бөлме. Негізгі қызметтері, мәселелері, мүмкіндіктері. Ересектер және балаларда ауруханаға дейінгі кезеңде бүйрек ауытқуларының зертханалық-инструменталды және сараланған диагностикасының алгоритмі. Созылмалы бүйрек ауруларының ерте диагностикасы. Нефропротективті дәрілік емдеу. Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігімен ауыратын науқастарды диспансерлік бақылау. Бүйректі алмастырғыш терапиясының көрсетілімдері және қарсы көрсетілімдері. Бүйрек ауруларымен ауыратын науқастарды жоспарлы және жедел ауруханаға жатқызуға көрсетілімдер. Гемодиализдегі науқастарды қарау тактикасы (перитонеалді диализде). Емхана жағдайындағы бүйрек трансплантациясынан кейінгі науқастарды қарау. Иммуносупрессивті препараттар коррекциясы және концентрациясының мониторингі. Бүйрек трансплантациясынан кейінгі асқынулардың профилактикасы. ауруханаға дейінгі кезеңдегі бүйрек ауруларымен ауыратын науқастардың шұғыл жағдайларындағы алғашқы көмек және ерте диагностикасы. Уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздық мәселелері. Тіркелген тұрғындар арасындағы созылмалы бүйрек ауруларын ерте анықтау үшін сринигтік зерттеулер өткізу және ұйымдастыру (артериальды қан қысымын өлшеу, қандағы креатининді анықтау, Сынақтама жолағын қолданумен ақуыз бен глюкозаның бар болуына сапалы несеп талдауы); жоғары қауіптілігі бар және нефрологиялық аурулармен ауыратын науқастарға консультация беру, диагностикалық және емдік көмек көрсету олардың дамуы. Бүйрек зақымдануының жоғары қауіптілігінің дамуы бар және бүйрек патологиясы бар науқастарға диспансерлеу және ұйымдастыру (жедел және созылмалы нефриттер, СБЖ): (жедел бүйрек жеткіліксіздігіне шалдыққаннан кейінгі алғашқы 5 жыл; бүйрек трансплантациясынан кейінгі өмір сүру(трансплантация орталығында ұйымдастырылған бақылаудың жоқ болуы); нефрогенді гипертензия кезінде; қолдаушы иммуносупрессивті ем қабылдаушы және гломерулярлы аурулардың кез келген түрлерімен; созылмалы бүйрек жеткіліксіздігімен зардап шегушілердің барлық кезеңдерінде (созылмалы бүйрек ауруларының 3-4 кезеңдері), бағдарламалық диализ қабылдаушы, науқастардың болмауы; несеп жүйесінің қайталанған инфекциясы барлар, урологта емделуге және бақылауға жатпайтындар; клиникалық манифесттік кезеңде диабетикалық нефропатияға шалдыққандар; бүйрек жіне несеп жүйесінің туа біткен немесе тұқымқуалаушылық ауруларының кез келген түрлеріне шалдыққандар. зертханалық-диагностикалық әдістер көмегімен бүйрек жағдайын терең зерттеуді жүргізу және ұйымдастыру (ультрадыбыстық зерттеу (бұдан әрі - УДЗ), компьютерлік томография, радиоизотоптық ренография, биохимиялық, иммунологиялық және рентгенологиялық зерттеулер). Амбулаториялық жағдайда мүмкін емес, емді талап етушілер, созылмалы аурулары асқынғандар немесе жедел бүйрек патологиясы бар науқастарды стационарлық емдеуге жолдау; бастапқы бүйрек алмастырушы ем мәселелерін шешу үшін және бастапқы мерзіміне комиссияға жолдамасымен бүйрек алмастырушы еміне науқастарды таңдау;
аламастырушы бүйрек терапиясы әдістерін таңдау заттарына науқастарға консультация беру (гемодиализ, перитонеальды диализ, бүйрек қорғаныс / диализге дейінгі трансплантациясы); диализ басталуын күтушілерді, оларды алатындарды, сондай-ақ аллогенді бүйрек рецепиенттерінде есепке алу. Қамтамасыз ету ауданында тіркелген тұрғындар саулығын күшейту бойынша шараларды өңдеу ізгілігімен созылмалы бүйрек ауруларынан (бұдан әрі - СБА) мүгедектік және өлімі (госпитальға дейінгі және госпитальда), аурушаңдығының негізгі медициналық статистикалық көрсетілімдерін талдау және мониторингі. Осы аумаққа созылмалы бүйрек аурулары бар науқастарды тіркеуді жүргізу. Бүйрек қызметі бұзылған жүктілерге консультативті, диагностикалық және емдік көмек көрсету. медицина көрсетілімдері бойынша тәулік бойы бақылауды қажет етпейтін науқастарға стационар алмастырушылық және оңалту көмегін көрсету және ұйымдастыру; амбулаториялық кезеңде СБА науқастарды қамтамасыз ету мақсатында медициналық тағайындау бұйымдарына және дәрілік заттарға өтініш құрастыруға қатысу. Амбулаториялық диализ бөлімі (орталық). Қанды бүйректен тыс тазалауды өткізуге арналған мүмкіндіктер. Гемодиализды аппаратураларды қолдану. Арнайы таңдау Комиссиясы қатысуы кезіндегі диализотерапия және қантамырға ену жолын құрастыруға дайындық үшін СБА-ның терминалды кезеңімен науқастарға бүйрек алмастырушы емді бастау көрсетілімдерін анықтау және таңдау; бүйрек трансплантациясына дайындық және (немесе) олардың ұзақ өмір сүруімен қамтамасыз ету мақсатында СБА-ның терминалды кезеңімен науқастарға тұрақты перитонеальды диализ және бағдарламалық гемодиализ өткізу; трансплантат қызметінің аса ауырлауында немесе болмауы кезеңіндегі ерте немесе алшақтатылған трансплантациядан кейінгі кезеңде донорлық бүйрек рецепиенттеріне перитонеалды диализ немесе гемодиализ өткізу; СБЖ терминальды кезеңінің асқынған кезіндегі, бағдарламалық ем қабылдап жүрген, алғашқы және екіншілік нефропатиямен ауыратын науқастардың қандарын бүйректен тыс тазартудың (гемодиафильтрация, гемофильтрация) басқа әдістерін өткізу.
МБП 03
Балалар жасындағы нефрология және диализ
Тұқымқуалаушылық және туа біткен нефро- және уропатияны үйрену. Бүйректің анатомиялық аномалиялары кезіндегі Нефро - және уропатиялар; (сандық, позициялық, түрлерінің бұзылуы, төменгі несеп жолдарының өзгерістері, бүйрек қантамырларының өзгерістері, иннервацияның бұзылуы; паренихиматозды ауытқулар кезіндегі нефропатия (кистозды-поликистоз, Фанкони нефрофтизі, Сениор синдромы, туа біткен нефротикалықсиндром). Кистозсыз (олигонефрония, сегментарлы гипоплазия, бүйрек дисплазиясы). Рефлюкс- нефропатия: біріншілік тубулопатия, екіншілік тубулопатия, Альпорттың тұқымқуалаушылық нефриті; Фабри ауруы. Хромосомды аурулар кезіндегі нефропатия, тұқымқуалаушылық амилоидозы. Бүйректің эмбриондықісіктері (Вильмс ісігі). Балалар диализі бөлімі. Мәселелері, қызметі, мүмкіндіктері. Қантамырға ену жолдарын құру үшін аламастырғылық бүйрек емі (диализдің) бастамасының көрсетілімдерін анықтау және таңдау; бүйрек трансплантациясына дайындық және (немесе) оларды ұзақ өмір сүрумен қамтамасыз ету мақсатында СБЖ терминалды кезеңімен балаларға бағдарламалық гемодиализ және тұрақты перитонеальды диализ өткізу. Орта мектепті бітіруі туралы анықтама беру және рәсімдеу.
МБП 04
Нефрологиядағы функционалды және морфологиялық зерттеу замануи әдістері
Жас ерекшеліктерін есепке алумен нефрологиялық науқастарды зерттеу. Қалыпты және патология кезіндегі несепті зерттеу. Шумақшалық сүзілу жылдамдығы (бұдан әрі - ШСЖ) (Кокрофта-Голт, Шварц (балаларда) MDRD (мдирди) формулалары бойынша есептеу), функционалды бүйрек қоры (бұдан әрі - ФБҚ), несептің салыстырмалы тығыздылығын анықтау үшін функциональды бүйректік сынама. Әмбебап және нақты ШСЖ есептеу тәсілі, СБА кез-келген кезеңінде жұмыс істеуші және CKD-EPI (эскиди-епи) теңдеуінің барлық нәсіл өкілдері үшін. СБА диагностикасы үшін альбуминурия/протеинурия (ақуызды тәуліктік жоғалту (бұдан әрі - АТЖ) деңгейін зерттеу, жүрек-қантамыр асқынулар қауіп қатері, олардың ағымын болжауды бағалау және емдеу тактикасын таңдау. Таңертеңгілік несептегі жалпы белок/креатинин немесе альбумин/креатинин қатынасын анықтау. Пункциялық нефробиопсия: көрсетілімдері, салыстырмалы және абсолюттік қарсы көрсетілімдері, шаралар жүргізілгеннен кейін қарау және науқасты даярлау, асқынулардың профилактикасы. Көрсетілімдері, салыстырмалы және абсолюттік қарсы көрсетілімдері, бүйрек ауруларының шолу диагностикасының кемшіліктері және артықшылығы: шолу және экскреторлы урография, ретроградты пиелография, ангиография, УЗД, компьютерлік томография (бұдан әрі - КТ), сонымен бірге спиральды томография, магниттік-резонанстық томография (бұдан әр - МРТ), магниттік-резонанстық ангиография, радиоизотопты зерттеу. Молекулярлық диагностика.
МБП 05
Трансплантациялық нефрология. Замануи иммуносупрессивті терапия
Бүйрек трансплантациясының заңды және моральды-этикалық аспектілері. Бүйрек трансплантациясына көрсетілімдері, салыстырмалы және абсолюттік қарсы көрсетілімдері. Рецепиентті даярлау, HLA (ашэлэй) I және II қатарларының гистосәйкестік жүйесі бойынша, реципиент және донор антигендерінің тоғыстыра сәйкестендіру. Бүйректі туыстық алмастыруға даярлау және көрсетілімдері. Ерте және кеш трансплантациялық кезеңдерден кейінгі қарау принциптері. Замануи иммуносупрессивті препараттар. Артықшылықтары және қосымша әсерлері. Иммуносупрессия: дәрілік заттарды бақылау мониторингі және таңдау. Трансплантациялық нефропатия. Операциядан кейінгі ерте кезеңдегі ажырап қалуы. Трансплантацияланған бүйректің созылмалы ажырауы. Трансплантациядан кейінгі экстраренальды асқырулар. Цитомегаловирусты (бұдан әрі - ЦМВ) инфекциясы. Бүйрек трансплантациясынан кейінгі науқастарды динамикалық бақылау карталары.
МБП 06
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнг консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ-инфекциясының клиникасы, екншілік аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБК
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в нефрологии и диализе детского возраста
Законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения. Нормативные правовые акты, регламентирующие нефрологическую и диализную деятельность в Республике Казахстан. Организация и проведение современных методов диагностики, внедрение и использование современных методов патогенетического лечения и заместительной почечной терапии. Инновационные технологии в инструментальных, лабораторных методах исследований нефрологических заболеваний. Использование современных маркеров почечного повреждения.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Актуальные вопросы нефрологии и диализа
Концепция ХБП в практической работе врача нефролога как стратегия к раннему выявлению почечных повреждений, снижению смертности, увеличению продолжительности жизни пациентов, а также к снижению расходов на лечение заболеваний почек и увеличение додиализного периода с применением современных нефропротекторов.
Этиология, патогенез, клиническая картина, классификация, диагностика, дифференциальный диагноз, принципы профилактики, лечения, особенности патогенетической терапии, оказания неотложной помощи при патологии почек у лиц детского возраста. Особенности ведения пациентов с нефрологической патологией на амбулаторном этапе.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 13
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Фтизиатрия (взрослая, детская)"

7. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Нефрологиядағы және диализдегі инновациялық технологиялар
Денсаулық сақтау саласындағы ҚР заңнамалары. ҚР нефрологиялық және диализ қызметтерін реттеуші, нормативті құқықтық актілер. Бүйрек алмастырушы емі және патогенетикалық емдеудің замануи әдістерін қолдану және ендіру, диагностикалаудың замануи әдістерін жүргізу және ұйымдастыру. нефрологиялық ауруларды инструментальды, зертханалық зерттеу әдістерінің инновациялық технологиялары. Бүйрек зақымдануының замануи маркерлерін пайдалану.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
8. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың(екінші санат үшін) сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Нефрологияның және диализдің өзекті мәселелері
Дәрігер нефрологтың практикалық жұмысында СБА концепциясы. Науқастардың өмір ұзақтығын ұлғайту, өлімділігін төмендету, бүйрек зақымдануларын ерте айқындауға стратегия ретінде, сонымен бірге замануи нефропротекторларды қолданумен диализге дейінгі кезеңді ұлғайту және бүйрек ауруларын емдеу шығындарын төмендету. Этиологиясы, патогенезі, клиникалық көрінісі, жіктелуі, диагностикасы, дифференциальды диагнозы, профилактикасы принциптері, емі, патогенетикалық ем ерекшеліктері, бүйрек патологиясы кезінде сонымен бірге балалар жасындағыларға да шұғыл көмек көрсету. Амбулаториялық кезеңде нефрологиялық патологиясы бар науқастарды қарау ерекшеліктері.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
13-қосымша
"Фтизиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары

1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Фтизиатрия (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)***
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
432/8
ПДО 01
Амбулаторно-поликлиническая фтизиатрия
108
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 02
Фтизиатрия в стационаре
108
216
Зачет
ПДО 03
Амбулаторно-поликлиническая фтизиатрия детского возраста
108
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 04
Фтизиатрия детского возраста в стационаре
63
216
Зачет
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по фтизиатрии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой фтизиатрии;
*** Для специалистов, имеющих переподготовку по детской фтизиатрии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Фтизиатрия (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/1⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы во фтизиатрии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Экзамен
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Фтизиатрия (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии при дифференциальной диагностике, профилактике и терапии туберкулеза
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль

1. "Фтизиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)*
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)**
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)***
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
432/8
МБП 01
Амбулаторлық-емханалық фтизиатрия
108
216, оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 02
Стационардағы фтизиатрия
108
216
Сынақ
МБП 03
Балалар жасындағы амбулаториялық-емханалық фтизиатрия
108
216, оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 04
Стационардағы балалар жасындағы фтизиатрия
54
216
Сынақ
МБП 05
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 06
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБК-тен)
6
6
Емтихан
Жиыны
864/16
432/8
432/8
* Фтизиатрия бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандар үшін
** Ересектер фтизиатриясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар үшін
*** Балалар фтизиатриясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар үшін
2. "Фтизиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МПН 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салаутты өмір салтының мәселелерін қоса алғанда)
9
МПН 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3 2/3
МБП
Міндетті компонент
90/1 2/3
МБП 01
Фтизиатриядағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Емтихан
ҚБ
Қорытынды бақылау
2
2
2
6
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Фтизиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру бойынша сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Туберкулездің дифференциялдық диагностикасы, профилактикасы және терапиясы кезіндегі инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары

2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Профессиональная патология"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/1⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы профпатологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого:
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Профессиональная патология"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в диагностике и лечении профессиональных болезней
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
6
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Профессиональная патология"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Актуальные проблемы диагностики, лечения, реабилитации и профилактики профессиональных болезней
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
6
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Профессиональная патология"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Профессиональные болезни
Организация профпатологической службы в Республике Казахстан. Принципы организации работы профпатологической службы, ее структуры и основные направления в работе на стационарном уровне. Общие вопросы профессиональной патологии, законодательные и правовые основы борьбы с профессиональными заболеваниями. Введение в клинику профессиональных болезней. Классификация, этиология, патогенез профессиональных заболеваний. Клиническая диагностика общетерапевтических, профессиональных заболеваний и неотложных состояний. Пылевые болезни легких, пневмокониозы, классификация, осложнения. Пылевые бронхиты. Характеристика пылевых заболеваний. Силикоз, силикатозы, фтизиосиликоз дифференциальная диагностика, клиника, стадии, осложнения. Клинико-рентгенологические особенности. Принципы и методы лечения пылевых заболеваний и их профилактика. Вибрационная болезнь. Профессиональная вегетосенсорная полиневропатия. Интоксикации ароматическими углеводородами, свинцом, амино и нитросоединениями, фосфором, ртутью, марганцем, хромом, пестицидами, окисью углерода, нефтепродуктами. Патология, обусловленная действием шума, электромагнитного излучения, лазера. Профессиональные болезни опорно-двигательного аппарата. Лабораторно-функциональная диагностика и методы обследования профессиональных больных. Принципы фармакотерапии, показания, противопоказания к применению лекарственных препаратов, побочные эффекты. Методы анализа общей и профессиональной заболеваемости.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая профпатология
Организация профпатологической службы в Республике Казахстан. Принципы организации работы профпатологической службы, ее структуры и основные направления в работе на амбулаторно-поликлиническом уровне. Общие вопросы профессиональной патологии, законодательные и правовые основы борьбы с профессиональными заболеваниями. Порядок и нормативы организации цеховых врачебных участков. Функциональные обязанности цехового врача первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП). Влияние производственных факторов на органы пищеварения, сердечнососудистую систему, органы кроветворения гепатобилиарную, мочевыделительную системы. Условия труда на предприятиях, принципы разработки и внедрения санитарно-гигиенических, инженерно технических мероприятий, направленных на улучшение условий труда. Значение профессионального стажа, анамнеза и санитарно-гигиенических характеристик при решении вопроса о профессиональном заболевании. Диспансеризация больных работающих в условиях воздействия профессиональных вредностей. Применение периодических протоколов.
ПДО 03
Функциональная диагностика в профпатологии
Стандарты объемов обследования функциональной диагностики профессиональных заболеваний. Показания, противопоказания для проведения функциональной диагностики. Интерпретация спирографии, пикфлоуметрии, пневмотахометрии, определение газового состава крови, функциональные диагностические пробы с физической нагрузкой, фармакологические пробы, альгезиометрия, кожная термометрия, палестезиометрия, электрофизиологические исследования, электрокардиография, электромиография, электронейромиография, реовазография.
ПДО 04
Вопросы медико-социальной экспертизы в профпатологии
Вопросы освидетельствования, реабилитации при общих и профессиональных заболеваниях, принципы трудоустройства больных. Вопросы диагностики и медико-социальной экспертизы. Вопросы медико-социальной экспертной комиссии (далее – МСЭК) и врачебно-трудовой экспертизы при профессиональных заболеваниях.
ПДО 05
Вопросы реабилитации в профпатологии
Вопросы реабилитации при профессиональных заболеваниях, принципы трудоустройства.
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 07
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины (далее – ДМ). Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 08
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

2. "Кәсіптік патология" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелерін қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Кәсіптік патологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Кәсіптік патология" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруға (жоғары және бірінші санат үшін) сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Кәсіптік аурулар диагностикасы мен емдеуінің инновациялық технологиялары
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескертулер: * - соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Кәсіптік патология" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруға (екінші санат үшін) сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Кәсіби аурулардың диагностикасы, емдеу, оңалтуы мен адын алудың өзекті мәселелері
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескертулер: * - соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Кәсіптік патология" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Кәсіптік аурулар
Қазақстан Республикасының кәсіптік патологиялық қызметтің ұйымдастырылуы. Кәсіптік патология жұмысын ұйымдастыру принциптері, құрылымы мен стационар деңгейіндегі жұмысының негізгі бағыты. Кәсіптік патологияның негізгі мәселелері, кәсіптік аурулармен күрестің заңнамалық және құқықтық негіздері. Кәсіптік аурулар клиникасына кіріспе. Кәсіптік аурулардың жіктемесі, этиологиясы, патогенезі. Жалпы терапиялық, кәсіптік аурулар мен шұғыл жағдайлардың клиникалық диагностикасы. Өкпенің шаңнан болған аурулары, пневмокониоздар, жіктемесі, асқынулар. Шаң салдарынан бронхиттер. Шаң әсерінен болған аурулардың сипаттамасы. Силикоз, силикатоздар, фтизиосиликоз, сараланған диагностика, клиника, сатылары, асқынулары. Клиникалық-рентгенологиялық ерекшеліктері. Шаңның әсерінен болған ауруларды емдеу принциптері мен әдістері және олардың профилактикасы. Діріл аурулары. Кәсіптік вегетосенсорлық полиневропатия. Хош иісті көмірсутегілермен, қорғасынмен, аминқосылысымен, нитроқосылысымен, фосформен, сынаппен, марганецпен, хроммен, пестицидтермен, көміртегі тотығымен, мұнай өнімдерімен улану. Шуылдың, электромагниттік сәулеленудің, лазердің әсеріне негізделген патология. Тірек-қимыл аппаратының кәсіптік аурулары. Зертханалық-функциональды диагностика және кәсіптік ауруы бар науқастарды тексеру әдістері. Фармакотерапия принциптері, дәрі-дәрмектерді қолдануға арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер, жанама әсерлері. Кәсіптік аурулар кезіндегі сауықтыру мәселелері; жұмысқа орналастыру принциптері. Жалпы және кәсіптік сырқаттанушылық анализінің әдістері.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық кәсіптік патология
ҚР кәсіптік патологиялық қызметті ұйымдастыру. Кәсіптік патология жұмысын ұйымдастыру принциптері, құрылымы мен амбулаториялық-емханалық деңгейдегі жұмысының негізгі бағыты. Кәсіптік патологияның негізгі мәселелері, кәсіптік аурулармен күрестің заңнамалық және құқықтық негіздері. Цехтағы дәрігерлік учаскені ұйымдастыру тәртібі мен нормативтері. Бастапқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі – БМСК) цех дәрігерінің функциональдық міндеттері. Өндірістік факторлардың асқорыту ағзаларына, жүрек-қантамыр жүйесіне, гепатобилиарлы қанөндіру ағзаларына, несеп шығару жүйелеріне әсері. Кәсіпорындағы еңбек шарты, еңбек жағдайын жақсартуға арналған санитариялық-гигиеналық, инженерлік техникалық шараларды дайындау мен енгізу принциптері. Кәсіптік еңбек өтілінің, анамнез бен санитариялық-гигиеналық мінездеменің кәсіптік аурулар туралы мәселені шешудегі маңызы. Кәсіптік зияндылықтар әсер ететін жерде жұмыс істейтін науқастардың диспансерлеу. Мерзімді хаттамаларды қолдану.
МБП 03
Кәсіптік патологиядағы функционалдық диагностика
Кәсіптік ауруларды функционалдық диагностикалау көлемінің стандарты. Функционалдық диагностиканы өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Пневмотахометрия, пикфлоуметрия, спигрография, спирометрия түсіндірмесі, қандағы газ құрамын анықтау, физикалық күш түсірумен функционалдық диагностикалық сынама, фармакологиялық сынамалар, альгезиометрия, тері термометриясы, палестезиометрия, электрофизиологиялық зерттеулер, ЭКГ, электромиография, электронейромиография, реовазография.
МБП 04
Кәсіптік патологиядағы медициналық-әлеуметтік сараптама мәселелері
Науқастарды жұмысқа орналастыру принциптері, жалпы және кәсіптік аурулар кезіндегі оңалту, куәландыру мәселелері. Диагностика және медициналық-әлеуметтік сараптама мәселелері. Кәсіптік аурулар кезіндегі дәрігерлік-еңбек және медициналық-әлеуметтк сараптама (бұдан әрі – МӘСК) сараптама мәселелері.
МБП 05
Кәсіптік патология саласындағы оңалту мәселелері.
Жұмысқа орналастыру қағидаттары, кәсіптік аурулар кезіндегі оңалту мәселелері.
МБП 06
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 07
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау зерттеу (РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 08
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, салдарлық аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Профессиональная патология"
Наименование дисциплины, основные разделы
Актуальные проблемы диагностики, лечения, реабилитации и профилактики профессиональных заболеваний
Этиопатогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика, неотложная помощь при профессиональных заболеваниях с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протоколы
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 15
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Сноска. Приложение 15 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"

8. "Кәсіптік патология" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру бойынша сертификаттау циклінің білім бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы, олардың негізгі бөлімдері
Кәсіптік аурулардың диагностикасы мен емдеудің, оңалтудың өзекті мәселелері
Халықаралық бағдарламалар мен хаттамаларды кіргізе отырып, дәлелді медицина негізінде қазіргі жағдайдағы кәсіптік аурулар кезінде этиопатогенез, клиника, диагностика және сараланған диагностика, профилактикасы, емдеу әдістері, жедел жәрдем.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалдық жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
15-қосымша
"Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Клинико-эпидемиологическая диагностика, лечение и профилактика инфекционных заболеваний в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Инфекционные болезни в стационаре
Организация стационарной службы при инфекционных заболеваниях в Республике Казахстан. Анализ деятельности инфекционной службы, учетно-отчетная документация. Законодательные и нормативные документы по борьбе с инфекционными заболеваниями в Республике Казахстан. Этиология, эпидемиология, патогенез, патологическая анатомия, клиника, диагностика, дифференциальная диагностика, лечение и профилактика инфекционных заболеваний согласно клиническим протоколам (кишечные инфекции, включая гельминтозы протозойные инвазии и вирусные диареи, капельные инфекции, кровяные инфекции, инфекции наружных покровов). Терапия неотложных состояний при инфекционных заболеваниях. Особо опасные инфекции. Доказательная медицина в инфекционных болезнях. Реабилитация, диспансеризация инфекционных больных.
ПДО 02
Инфекционные болезни в поликлинике
Организация амбулаторно-поликлинической инфекционной службы в Республике Казахстан. Функциональные обязанности врача-инфекциониста в поликлинике. Амбулаторно-поликлиническая учетно-отчетная документация. Алгоритм рациональной диагностики и дифференциальной диагностики диарейного синдрома, тонзиллитов, экзантем, лихорадочных состояний, нарушений пигментного обмена, заболеваний, протекающих с менингеальным синдромом в условиях поликлиники. Протокола лечебных и противоэпидемических мероприятий. Профилактика (специфическая и неспецифическая) инфекционных заболеваний. Методы обследования при парентеральных вирусных гепатитах и ВИЧ-инфекции, СПИД-ассоциированных заболеваниях. Уязвимые группы при ВИЧ-инфекции. Деонтологические аспекты в вопросах ВИЧ-инфекции. Катамнестическое наблюдение и диспансеризация инфекционных болезней.
ПДО 03
Эпидемиология
Законы Республики Казахстан о санитарно-эпидемиологическом благополучии населения. Эпидемиология инфекционных и неинфекционных заболеваний. Основные принципы эпидемиологического исследования. Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем. Учение об эпидемическом процессе. Основные принципы профилактики инфекционных болезней. Частная эпидемиология с эпидемиологической диагностикой и организацией противоэпидемических мероприятий. Основные направления эпидемиологического надзора. Эпидемиологический анализ. Проведение ретроспективного эпидемиологического анализа многолетней, годовой заболеваемости, заболеваемости по эпидемиологическим признакам. Оперативный эпидемиологический анализ. Организация лабораторной работы в системе эпидемиологического надзора. Разработка комплекса профилактических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости. Оценка эффективности профилактических мероприятий. Клиническая эпидемиология как основа доказательной медицины.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля. Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

4. "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (екінші санат үшін) сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті практикадағы инфекциялық ауруларды емдеу, профилактикасы және клиникалық-эпидемиологиялық диагностикасы
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы инфекциялық аурулар
ҚР инфекциялық аурулар кезінде стационар жағдайында көмек көрсету. Инфекциялық қызмет жұмысының талдауы, есепке алу-есеп беру құжаттамасы. ҚР инфекциялық аурулармен күрес туралы заңнамалық құжаттар мен нормативтік құжаттар. Клиникалық хаттамаларға сәйкес инфекциялық аурулардың (ішек инфекциялары, гельминтоздарды, тыныс алу жолдары инфекциясын, қанды инфекцияларды, сыртқы жамылғылар инфекциясын қоса алғанда) этиологиясы, эпидемиологиясы, патогенезі, патологиялық анатомиясы, клиникасы, диагностикасы, саралау диагностикасы, емі мен профилактикасы. Инфекциялық аурулар кезінде өміріне қауіп төнген жағдайда шұғыл көмек көрсету. Аса қауіпті инфекциялар. Инфекциялық аурулардағы дәлелді медицина. Инфекция жұқтырған науқастарды оңалту, диспансерлеу.
МБП 02
Емханадағы инфекциялық аурулар
ҚР амбулаториялық-емханалық инфекциялық қызметті ұйымдастыру. Емханадағы дәрігер-инфекционисттің функциональдық міндеттері. Амбулаториялық-емханалық есепке алу- есеп беру құжаттамасы. Диарея синдромының, аңқаның зақымдану синдромының, экзантема, жедел туындайтын қызбаның, пигмент алмасудың бұзылуының, миқабықтық синдроммен өтетін аурулардың емхана жағдайындағы тиімдіі диагностикасы мен саралау диагностикасының алгоритмі. Емдеу мен індетке қарсы шаралардың хаттамалары. Инфектологиядағы шұғыл көмек. Профилактикалық мониторинг. Уақытша жұмысқа жарамсыздықтың бағдарлы мерзімінің алгоритмі. АИТВ-инфекциясы, ЖИТС-қауымдастырылған аурулар кезінде гі тексерудің міндетті скрининг әдістері. АИТВ-инфекциясы кезіндегі қауіп тобы. АИТВ-инфекциясы мәселелерінің деонтологиялық аспектілері. Инфекциялық ауруларды катамнездік бақылау мен диспансерлеу.
МБП 03
Эпидемиология
ҚР халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саулығы туралы заңдары. Инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың эпидемиологиясы. Эпидемиологиялық зерттеудің негізгі принциптері. Денсаулықпен байланысты мәселелер мен аурулардың халықаралық статистикалық жіктемесі. Эпидемиялық процесс туралы ілім. Инфекциялық аурулардың профилактикасыдың негізгі принциптері. Індетке қарсы шаралардың ұйымдары және эпидемиологиялық диагностикасы мен жеке эпидемиология. Эпидемиологиялық қадағалаудың негізгі бағыттары. Эпидемиологиялық анализ. Эпидемиологиялық белгілер бойынша аурулардың, көпжылдық және жылдық сырқаттанушылықтың ретроспективтік эпидемиологиялық талдауын өткізу. Оперативті эпидемиологиялық анализ. Эпидемиологиялық қадағалау жүйесінде зертханалық жұмысты ұйымдастыру. Сырқаттанушылықты азайтуға бағытталған профилактикалық шаралардың кешенін құру. Профилактикасы шараларының тиімдіілігін бағалау. Дәлелді медицинаның негізі ретіндегі клиникалық эпидемиология.
МБП 04
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу (РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттардысыни бағалау. Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. Ауруханашілік инфекциялық бақылау (бұдан әрі - АІИ) қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.
ТБП
Таңдау бойынша компоненті
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы инфекционных болезней
Современные данные об этиологии, патогенезе, клинике, диагностике, дифференциальной диагностике, лечении, противоэпидемических и профилактических мероприятиях при инфекционных заболеваниях. Дифференциально-диагностический поиск и неотложная помощь при основных инфекционных заболеваниях на догоспитальном этапе. Инновационные технологии в лабораторных исследованиях, методах лечения актуальных инфекционных заболеваниях.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в инфектологии
Особенности современного клинического течения инфекционных заболеваний и ранняя диагностика осложнений. Иммуноферментный анализ для выявления антител класса М при остром инфекционном процессе. Диагностика полимеразной цепной реакции (далее – ПЦР) при вирусных, бактериальных, риккетсиозных и протозойных инфекционных заболеваниях для выявления ДНК возбудителей. Бактериологическая диагностика инфекционных заболеваний – как "золотой стандарт" верификации диагноза. Ульразвуковое исследование (далее – УЗИ), компьютерная томография (далее – КТ), магнитно-резонансная томография (далее – МРТ) внутренних органов (головной мозг, органы грудной клетки, брюшной полости и малого таза). Серологическая диагностика (реакция пассивной гемагглютинации (далее – РПГА), реакция непрямой гемагглютинации (далее – РНГА), реакция агглютинации (далее – РА)) инфекционных заболеваний. Молекулярно-генетическое исследование вируса гепатита С 1 типа (полиморфизм гена интерлейкина 28В). Терапия бактериальных инфекций антибиотиками последних поколений (цефалоспорины, фторхинолоны, макролиды). Терапия хронических вирусных гепатитов С, Д и острого гепатита С (далее – ГС) пегилированными интерферонами, при ГС в сочетании с ребетолом. Лечение хронического вирусного гепатита. В современными нуклеозидами. Противовирусная этиотропная, специфическая терапия больных ВИЧ-инфекцией и лечение ВИЧ-ассоциированных заболеваний антибиотиками, противотуберкулезными, противопротозойными, противогрибковыми и противовирусными препаратами. Терапия гриппа А противовирусными препаратами. Применение новых дезинтоксикационных инфузионных препаратов и внедрение установки "Марс" для терапии печеночной энцефалопатии (далее – ПЭ) и внутрипеченочного холестаза.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Инфекциялық аурулар (ересектер) мамандығы бойынша біліктілік арттырудың (4 апта) білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы мен негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Инфекциялық аурулардың өзекті мәселелері
Инфекциялық аурулардың этиологиясы, патогенезі, клиникасы, диагностикасы, саралау диагностикасы, емі, індетке қарсы және профилактикасы шаралары туралы қазіргі мәліметтер. Саралау-диагностикалық ізденіс және негізгі инфекциялық аурулар кезінде госпитальға дейінгі кезеңде шұғыл көмек көрсету. Зертханалық зерттеулердегі, өзекті инфекциялық нозологияны емдеу әдістеріндегі инновациялық технологиялар.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Инфекциялық аурулар (ересектер) мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Инфектологиядағы инновациялық технологиялар
Инфекциялық аурулардың заманауи клиникалық ағымының ерекшеліктері мен асқынулардың ерте диагностикасы. Жедел инфекциялық процес кезіндегі иммуноферментті анализ көмегімен М класының антиденелерін анықтау. Вирусты, бактериалдық, риккетсиоздық, протозойлық инфекциялық ауралардың ДНҚ қоздырғышын анықтау мақсатында полимераздік цептік реакция (бұдан әрі - ПЦР) диагностика. Инфекциялық аурулардың бактериологиялық диагностикасы. "Алтын стандарт" диагноз верификациясы. Ішкі мүшелердің (бас миы, кеуде клеткасының мүшелері, құрсақ қуысының және кіші жамбас қуысы) ультрадыбыстық зерттеу (бұдан әрі - УДЗ, компьютерлік томография (бұдан әрі - КТ), магнитті-резонасты томография (бұдан әрі - МРТ). Инфекциялық аурулардың серологиялық диагностикасы (пассивті гемагглютинация рекациясы (бұдан әрі - ПГАР), тіке емес гемагглютинация рекациясы (бұдан әрі - ТГАР), агглютинация рекциясы (бұдан әрі - АР). Вирусты гепатит С1 типінің (интерлейкин 28 В генінің полиморфизмі) молекулярлы-генетикалық зерттеу. Бактериалды инфекцияларды антибиотиктердің соңғы ұрпақтарымен емдеу (цефалоспориндер, фторхинолондар, макролидтер). Созылмалы вирусты С, Д және жіті С гепатиттерінің (бұдан әрі - ГС) терапиясы жедел ГС пегилирленген интерферондармен емдеу, ГС кезінде ребетолмен. Созылмалы Вирусты В гепатитін заманауи нуклеозидтермен емдеу. ВИЧ инфицирленген науқастардың вирусқа қарсы этиотропты, арнайы емі және ВИЧ- ассоциирленген науқастарды антибиотиктермен, туберкулезге қарсы, протозойға қарсы, саңырауқұлаққа қарсы, вирусқа қарсы препараттармен емдеу. Грипп А-ның вирусқа қарсы терапиясы. Жаңа дезинтоксикационды инфузиондық дәрілерді қолдану және бүйрек энцефалопатиясы (бұдан әрі - БЭ) мен бауырішілік холестаз емі үшін "Марс" құрылғысын енгізу.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Клинико-эпидемиологическая диагностика, лечение и профилактика инфекционных заболеваний в повседневной практике
Клинико-эпидемиологическая диагностика, дифференциальная диагностика инфекционных заболеваний и лабораторные методы исследования (иммуноферментный анализ, ПЦР, бактериологическая, серологическая диагностика). Терапия инфекционных заболеваний с позиций доказательной медицины: этиотропная, строго по показаниям (антибиотики, противовирусные, противопротозойные препараты, введение сывороток и иммуноглобулинов), патогенетическая и симптоматическая. Профилактика инфекционных заболеваний специфическая (вакцинация, серопрофилактика, бактериофагирование) и неспецифическая (противоэпидемические мероприятия в очаге).
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.

8. "Инфекциялық аурулар (ересектер) мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (екінші санат үшін) сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Күнделікті практикадағыинфекциялық аурулардың клиникалық-эпидемиологиялық диагностикасы, емі мен профилактикасы шаралары
Клиникалық-эпидемиологиялық диагностикасы, инфекциялық аурулардың сараланған диагностикасы және зертханалық зерттеу әдістері (ИФТ, ПТР, бактериологиялық, серологиялық). Дәлелді медицина тұрғысынан инфекциялық аурулардың : этиотропты, қатаң түрде көрсеткіш бойынша (антибиотиктер, вирусқа қарсы, протозойға қарсы,сарысу мен иммуноглобулинді енгізу), патогенетикалық, симптоматикалық. Инфекциялық аурулардың профилактикасы шаралары, арнайы (вакциналау, серологиялық профилактикасы, бактериофагтау) және арнайы емес (ошақтағы эпидемияға қарсы шаралар).
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына

216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Инфекционные болезни (детские)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в инфектологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Инфекционные болезни (детские)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Клинико-эпидемиологическая диагностика, лечение и профилактика инфекционных заболеваний в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Инфекционные болезни (детские)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Детские инфекционные болезни в стационаре
Организация помощи детскому населению в Республике Казахстан при инфекционных заболеваниях в условиях стационара. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики, классификация, современные протокола и тактика лечения, реабилитация и профилактика инфекционных заболеваний у детей. Интегрированное ведение болезней детского возраста (далее – ИВБДВ) как стандарт педиатрии. Интенсивная терапия при экстренных и неотложных состояниях согласно рекомендациям Всемирной организации здравоохранения (далее – ВОЗ): эксикоз, токсикоз, отек мозга, отек легких, острая надпочечниковая недостаточность, синдром диссеминированного внутрисосудистого свҰртывания крови (далее – ДВС-синдром), ларингоспазм. Карантинные мероприятия в детских учреждениях.
ПДО 02
Детские инфекционные болезни в поликлинике
Организация детской амбулаторно-поликлинической инфекционной службы Программа ИВБДВ как стандарт педиатрии. Алгоритм рациональной диагностики, дифференциальной диагностики у детей различного возраста диарейного синдрома, синдрома ангины, экзантемы, остро возникшей лихорадки, желтухи, респираторных инфекций, заболеваний, протекающих с менингеальным синдромом в условиях поликлиники. Критерии предварительного диагноза при перечисленных синдромах. Тактика ведения больных детей на догоспитальном этапе. Протокол лечебных и противоэпидемических мероприятий. Неотложная помощь в инфектологии. Лечение согласно современным клиническим протоколам. Реабилитация. Профилактика. Иммунопрофилактика. Катамнестические наблюдения и диспансеризация.
ПДО 03
Эпидемиология
Законы Республики Казахстан о санитарно-эпидемиологическом благополучии населения. Эпидемиология инфекционных и неинфекционных заболеваний. Основные принципы эпидемиологического исследования. Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем. Учение об эпидемическом процессе. Основные принципы профилактики инфекционных болезней. Частная эпидемиология с эпидемиологической диагностикой и организацией противоэпидемических мероприятий. Основные направления эпидемиологического надзора. Эпидемиологический анализ. Проведение ретроспективного эпидемиологического анализа многолетней, годовой заболеваемости, заболеваемости по эпидемиологическим признакам. Оперативный эпидемиологический анализ. Организация лабораторной работы в системе эпидемиологического надзора. Разработка комплекса профилактических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости. Оценка эффективности профилактических мероприятий. Клиническая эпидемиология как основа доказательной медицины.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля. Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

216/4
3. "Инфекциялық аурулар (балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Инфектологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Инфекциялық аурулар (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (екінші санат үшін) сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті практикадағы инфекциялық ауруларды емдеу, профилактикасы және клиникалық-эпидемиологиялық диагностикасы
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Инфекциялық аурулар (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы балалардың инфекциялық аурулары
ҚР балаларға инфекциялық аурулар кезінде стационар жағдайында көмек көрсету. Балалардағы инфекциялық аурулардың диагностикасының, саралау диагностикасының алгоритмі, жіктемесі, хаттамалар мен емдеу тәсілі, оңалтусы мен профилактикасы. Балалардың инфекциялық ауруларындағы дәлелді медицина (Балалық шақтағы ауруларды ықпалдастырып қадғалап қарау - БШАЫҚ). Дүниежүзәләк денсаулық сақтау ұйымы (бұдан әрі - ДДСҰ) ұсынымына сәйкес шұғыл жағдайлардағы қарқынды терапия: эксикоз, токсикоз, мидың ісінуі, өкпенің ісінуі, бүйрекбез функциясының жіті жеткіліксіздігі, тамыршілік шашыранды қан ұю сидромы (бұдан әрі - ТШҚҰ-синдром), ларингоспазм. Балалар мекемелеріндегі карантиндік шаралар.
МБП 02
Емханадағы балалардың инфекциялық аурулары
Балалардың амбулаториялық-емханалық инфекциялық қызметін ұйымдастыру. Жас ерекшелігі әртүрлі балалардағы диарея синдромының, ангина синдромының, экзантема, жедел туындайтын қызбаның, сарғаюдың, тыныстық инфекциясының, миқабықтық синдроммен өтетін аурулардың емхана жағдайындағы тиімдіі диагностикасы мен саралау диагностикасының алгоритмі. БШАЫҚ бағдарламасы. Жоғарыда аталған синдромдар кезіндегі ықтимал диагноздың критерийлері. Ауру балаларды госпитальға дейінгі кезеңде емдеу тәсілдері. Емдеу мен індетке қарсы шаралардың хаттамалары. Инфектологиядағы шұғыл көмек. Қазіргі клиникалық хаттамаларға сай емдеу. Оңалту. Профилактика. Катамнездік бақылау мен диспансерлеу.
МБП 03
Эпидемиология
ҚР халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саулығы туралы заңдары. Инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың эпидемиологиясы. Эпидемиологиялық зерттеудің негізгі принциптері. Денсаулықпен байланысты мәселелер мен аурулардың халықаралық статистикалық жіктемесі. Эпидемиялық процесс туралы ілім. Инфекциялық аурулардың профилактикасыдың негізгі принциптері. Індетке қарсы шаралардың ұйымдары және эпидемиологиялық диагностикасы мен жеке эпидемиология. Эпидемиологиялық қадағалаудың негізгі бағыттары. Эпидемиологиялық анализ. Эпидемиологиялық белгілер бойынша аурулардың, көпжылдық және жылдық сырқаттанушылықтың ретроспективтік эпидемиологиялық талдауын өткізу. Оперативті эпидемиологиялық анализ. Эпидемиологиялық қадағалау жүйесінде зертханалық жұмысты ұйымдастыру. Сырқаттанушылықты азайтуға бағытталған профилактикалық шаралардың кешенін құру. Профилактикасы шараларының тиімдіілігін бағалау. Дәлелді медицинаның негізі ретіндегі клиникалық эпидемиология.
МБП 04
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу (РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттардысыни бағалау. Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. Ауруханашілік инфекциялық бақылау (бұдан әрі - АІИ) қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.
ТБП
Таңдау бойынша компоненті
ҚБ
Қорытынды бақылау

1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Дерматовенерология (дерматокосметология) (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)***
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
432/8
ПДО 01
Дерматовенерология
162
432, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 02
Детская дерматовенерология
162
432, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 03
Дерматокосметология
45
Зачет
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 06
Вопросы реабилитации в дерматовенерологии, в том числе в детской
18
Зачет
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
432/8
Примечания:
* Для специалистов, не имеющих переподготовки по дерматовенерологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой дерматовенерологии;
*** Для специалистов, имеющих переподготовку по детской дерматовенерологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Дерматовенерология (дерматокосметология) (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/1/3
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/32/3
ПДО
Обязательный компонент
90
Зачет
ПДО 01
Актуальные проблемы дерматовенерологии, в том числе детской
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
ПДВ
Компонент по выбору
54 /1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Дерматовенерология (дерматокосметология) (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в дерматовенерологии, в том числе детской
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

1. "Дерматовенерология (дерматокосметология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлау циклдернң үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта) *
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта) **
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта) ***
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МНП
Міндетті компонент
432/8
432/8
432/8
МБП 01
Дерматовенерология
162
432, оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 02
Балалар дерматовенерологиясы
162
432, оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 03
Дерматокосметология
162
432, оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 04
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 05
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 06
Дерматовенерологияның, соның ішінде балалар дерматовенерологиясының оңалту мәселелері
18
Сынақ
МБП 07
Инфекциялық бақылау АИТВ инфекциясы
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-тен)
6
6
Емтихан
Жиыны
864/16
432/8
432/8
* Дерматовенерология бойынша қайта дайрлаудан өтпеген мамандар үшін;
** Ересектер дерматовенерологиясы бойынша қайта даярлаудан өткен мамандар үшін;
*** Балалар дерматовенерологиясы бойынша қайта дайрлаудан өткен мамандар үшін.
2. "Дерматовенерология (дерматокосметология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
Сынақ
МБП 01
Дерматовенерологияның өзекті мәселелері, оның ішінде балалардың
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтк дағдылар
9
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Дерматовенерология (дерматокосметология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруға арналған сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары (жоғары және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Дерматовенерологиядағы, соның ішінде балалар дерматовенерологиясындағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Дерматовенерология (дерматокосметология) (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Профилактика, диагностика и лечение кожных и венерических болезней, в том числе у детей
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Дерматовенерология (дерматокосметология) (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Дерматовенерология
Организация и структура дерматовенерологической службы в Республике Казахстан. Анализ ее деятельности, учетно-отчетная документация. Законодательные и нормативные документы по борьбе с венерическими заболеваниями и вирусом иммунодефицита человека/синдромом приобретенного иммунодефицита (ВИЧ/СПИД), организация помощи населению. Дерматовенерологические диспансеры, их задачи и организация работы. Анатомия и гистофизиология кожи, ее придатков и подкожно-жировой клетчатки (далее – ПЖК) в различных возрастных группах. Пропедевтика кожных и венерических болезней. Этиология, патогенез, классификация клинические проявления неинфекционных и инфекционных заболеваний кожи, ее придатков и ПЖК. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики. Современные клинические протоколы лечения. Болезни соединительной ткани. Аллергические васкулиты. Поражения кожи, ее придатков и слизистых при заболеваниях других органов и систем. Особенности поражений слизистой оболочки полости рта. Дифференциальный диагноз. Предраковые заболевания губ и слизистой полости рта. Заболевания, передающиеся половым путем. Сифилис. Гонорея. Кожный синдром СПИД. Организация профилактических мероприятий по борьбе с ВИЧ-инфекцией в условиях поликлиники. Диагностика заболеваний, передающихся половым путем, на догоспитальном этапе: сифилис, гонорея, ВИЧ/СПИД, трихомоноз, хламидиоз, гарднереллез, уреаплазмоз. Медико-социальная экспертиза больных кожными и венерическими заболеваниями
ПДО 02
Детская дерматовенерология
Организация и структура дерматовенерологической помощи детскому населению в Республике Казахстан в условиях стационара. Анализ ее деятельности, учетно-отчетная документация. Анатомо-физиологические особенности кожи, ее придатков и подкожно-жировой клетчатки у детей различного возраста. Пропедевтика кожных заболеваний у детей, особенности у новорожденных и детей первого года жизни. Этиология, патогенез, классификация, клинические проявления неинфекционных и инфекционных заболеваний кожи, ее придатков и ПЖК у детей различного возраста. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики, в разных возрастных группах. Клинические протоколы лечения кожных болезней у детей. Поражения кожи, ее придатков и слизистых при заболеваниях других органов и систем у детей. Заболевания, передающиеся половым путем у детей. Врожденный сифилис. Диагностика, лечение, профилактика. Гонорея – этиология, эпидемиология клиника, диагностика, лечение, профилактика, СПИД – дерматологические проявления. Профилактика. Принципы лечения согласно клиническим протоколам. Организация и структура детской амбулаторно-поликлинической дерматологической службы.
ПДО 03
Дерматокосметология
Типы кожи. Физиология старения кожи и ее придатков. Возрастные изменения кожи и ее придатков. Общие принципы косметического ухода за кожей и ее придатками, косметические средства, косметологические процедуры, профессиональная косметика, физиотерапия и аппаратная косметология. Менеджмент в косметологии. Психологические аспекты в дермато косметологии.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины в дерматовенерологии
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Вопросы реабилитации в дерматовенерологии
Санаторно-курортное лечение хронических заболеваний кожи и ее придатков: показания, противопоказания.
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Дерматовенерология (дерматокосметология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілігін арттырудың(екінші санат үшін) сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Тері және венерологиялық аурулардың профилактикасы, анықтау және емдеу, оның ішінде балаларда
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтк дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Дерматовенерология (дерматокосметология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Дерматовенерология
ҚР дерматовенерологиялық қызметі құрылымы мен ұйымдастырылуы. Оның қызметінің талдауы, есепке алу – есеп беру құжаттары. АИТВ-ЖИТС және венерологиялық аурулармен күрес жөніндегі заңнамалық және нормативті құжаттар, ҚР тұрғындарына көмек ұйымдастыру. Дерматовенерологиялық диспансерлер, олардың мақсаты мен жұмысын ұйымдастыру. Әртүрлі жас тобындағы терінің, оның өсімдері мен ТАӨ анатомиясы және гистофизиологиясы. Тері және венерологиялық ауруларды алдын ала анықтау. Терінің, оның өсімдері мен ТАӨ инфекциялық және инфекциялық емес ауруларының клиникалық белгілерінің этиологиясы, патогенезі, классификациясы. Диагностика, сараланған диагностика алгоритмі. Заманауиға сай емдеудің клиникалық хаттамасы. Дәнекер ұлпаларының аурулары. Аллергиялық васкулиты. Басқа органдар мен жүйелердің ауруы кезінде терінің, оның өсімдері мен шырышының зақымдануы. Ауыз қуысы шырышты қабатының зақымдануы ерекшеліктері. Сараланған диагноз. Ауыз қуысы шырышы мен еріннің обыр алды аурулары. Жыныс жолдарымен берілетін аурулар. Сифилис. Гонорея. ЖИТС тері синдромы. Емхана жағдайында АИТВ инфекциялық ауруларымен күрес жөнінде алдын ала сақтандыру шараларын ұйымдастыру. Госпитальға дейінгі этапта жыныс жолдарымен берілетін ауруларды анықтау: сифилис, гонорея, АИТВ-ЖИТС, трихомоноз, хламидиоз, гарднереллез, уреаплазмоз және басқалар. Тері және соз ауруларының медико-әлеуметтік сараптамасы.
МБП 02
Балалар дерматовенерологиясы
ҚР стационар жағдайында балаларға көрсетілетін дерматовенерологиялық көмектің құрылымы және ұйымдастыру. Оның қызметінің талдауы, есепке алу-есеп беру құжаттары. Әр түрлі жастағы балалар терісінің, оның тері асты өзегінің анатомо-физиологиялық ерекшеліктері. Балаларда, әсіресе жаңа туған сәбилерде және бір жасқа дейінгі балаларда тері және венерологиялық ауруларды алдын ала анықтау. Әртүрлі жастағы балалаларда терінің, оның өсімдері мен ТАӨ инфекциялық және инфекциялық емес ауруларының клиникалық белгілерінің этиологиясы, патогенезі, классификациясы. Әртүрлі жас тобында диагностика, сараланған диагностика алгоритмі. Балаларда тері ауруларын емдеудің клиникалық хаттамасы. Балаларда басқа органдар мен жүйелердің ауруы кезінде терінің, оның өсімдері мен шырышының зақымдануы. Балаларда жыныс жолымен берілетін аурулар. Туа біткен сифилис. Анықтау, емдеу, профилактикасы. Гонорея - этиология, эпидемиология клиника, анықтау, емдеу, профилактикасы, ЖИТС – дерматологиялық түзілістері. Профилактикасы. Клиникалық хаттамаларға сәйкес емдеу принциптері. Балалар амбулаторлық-емханалық дерматологиялық қызмет құрылымы мен ұйымдастырылуы.
МБП 03
Дерматокосметология
Тері түрлері. Тері және олардың өсімдерінің қартаю физиологиясы. Тері және оның өсімдерінің жасқа қарай өзгеруі. Теріге және олардың өсімдеріне косметикалық күтімнің жалпы принциптері, косметикалық құралдар, кәсіби косметика, косметологиялық процедуралар, физиотерапия және аппаратты косметология. Дерматокосметологиядағы психологиялық аспектілер.
МБП 04
Дерматовенерологиядағы дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу (РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 05
Дерматовенерологиядағы оңалту мәселелері.
Тері және оның өсімдері созылмалы ауруларын санаториялық-курорттық емдеу.
МБП 06
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы).
Денсаулық сақтау ныстандарында инфекциялық аурулардың пайда болуын және таралуын ескертуге бағытталған ұйымдастыру, профилактикасы және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі принциптері. Инфекциялық ауруларды бақылау комиссиясын ұйымдастыру. Аурухана ішілік инфекциялық аурулардың эпидемиологиялық талдауы. Аурухана ішілік инфекциялық ауруларды қоздырғыштар, антибиотикорезистенттік. Инфекциялық ауруды бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Ауруханаішілік инфекциялық аурулардың профилактикасы үшін дезинфекция, олардың түрлері және мақсаты. АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ инфекциясының клиникасы, салдарлық аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Дерматовенерология (дерматокосметология) (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы дерматовенерологии, в том числе детской
Этиопатогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика при дерматовенерологических заболеваниях, в том числе детского возраста с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протоколы.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Дерматовенерология (дерматокосметология) (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в дерматовенерологии, в том числе детской
Законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения. Нормативные правовые акты и приказы, регламентирующие работу дерматовенеролога, в том числе детского в Республике Казахстан.Не инвазивные методы оценки анатомо-функционального состояния кожи (дерматоскопия, УЗИ). Лабораторная диагностика заболеваний передающихся половым путем (далее – ЗППП): полимеразная цепная реакция (далее – ПЦР), иммуноферментный анализ (далее – ИФА), реакция иммунофлюоресценции (далее – РИФ). Терапия хронических дерматозов биологическими препаратами, корнеопротекторами, аутологичными препаратами. Вопросы микробиологической резистентности (бактериальной, митотической, вирусной) и противомикробной терапии инфекционных кожных болезней и ЗППП. Лазерная терапия в дерматологии.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Дерматовенерология (дерматокосметология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (4 апта) оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Дерматовенерологияның, оның ішінде балалар дерматовенерологиясының өзекті мәселелері.
Дерматовенерологиялық аурулар, соның ішінде балалардың дерматовенерологиялық ауруларын заманауи көзқарас тұрғысынан дәлелдеу медицинасы негізінде халықаралық бағдарламалар мен хаттамаларды қоса алғанда алғандағы этиопатогенезі, клиникасы, сараланған диагностикасы, емдеу әдістері, профилактикасы.
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Дерматовенерология (дерматокосметология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру (жоғары және бірінші санат) циклінің үлгілік оқу жоспарының мазмұны
Пәндердің атауы, оның негізгі бөлімдері
Дерматовенерологияның, оның ішінде балалар дерматологиясының инновациялық технологиялары
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамалары. Қазақстан Республикасында дерматовенерологтың, оның ішінде балалар маманының жұмысын регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер және бұйрықтар. Терінің анатомо-функционалдық жағдайын неинвазивті бағалау әдісі (дерматоскопия, УДЗ). ЖЖБА зертханалық диагностикасы: ПТР, ИФТ, ИФР. Созылмалы дерматоздарды биологиялық, аутологиялық препараттармен емдеу. Терінің инфекциялық ауруларын және ЖЖБА микробиологиялық төзімді (бактериалдық, митотониялық, вирустық) және микробқа қарсы терапия мәселелері. Дерматологиядағы лазерлік терапия.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

Сноска. Приложение 17 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) *
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
594/11
432/8
ПДО 01
Неврология в стационаре
216
216
Зачет
ПДО 02
Неврология амбулаторно-поликлиническая
216
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 03
Неотложные состояния в неврологии
162
ПДВ
Компонент по выбору
216/4
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
* Для специалистов, не имеющих переподготовки по неврологии;
** Для специалистов, имеющих переподготовку по детской неврологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные вопросы неврологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из
ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в неврологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтідағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
594/11
432/8
МБП 01
Стационардағы неврология
216
216
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық неврология
216
216, соның ішінде қорытындыбақылау сағаты
Сынақ
МБП 03
Неврологиядағы шұғыл жағдайлар
162
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
216/4
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Неврология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандар үшін;
**Балалар неврологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар үшін.
2. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Неврологиядағы өзекті мәселелелер
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруға арналған (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Невропатологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения неврологических заболеваний у взрослых
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Неврология в стационаре
Организация и структура неврологической стационарной службы, учетно-отчетная документация. Анатомо-функциональные особенности нервной системы. Пропедевтика неврологических заболеваний: методика оценки неврологического статуса, симптомы и синдромы поражения нервной системы. Топическая диагностика заболеваний нервной системы. Методы лабораторного и инструментального исследования в неврологии. Современные представления об этиологии, патогенезе, профилактике, клинической симптоматике, классификации, дифференциальной диагностике неврологических заболеваний и пограничных состояний. Поражения различных структур нервной системы при заболеваниях и травмах других органов и систем (инфекционные, аутоиммунные, метаболические, онкологические заболевания, поражения сердечно-сосудистой, эндокринной систем и органов). Показания к хирургическому лечению сосудистых поражений головного мозга. Неотложные состояния в неврологии на госпитальном этапе, диагностика. Интенсивная терапия и реанимация в неврологии.
ПДО 02
Неврология амбулаторно-поликлиническая
Организация амбулаторно-поликлинической неврологической службы в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Функциональные обязанности врача-невропатолога амбулаторной службы. Этиология, патогенез, клиническая симптоматика основных заболеваний нервной системы, диагностика, профилактика и лечение согласно протоколам. Общие и функциональные методы обследования в неврологической практике, включая радиоизотопные, рентгенорадиологические, ультразвуковые на догоспитальном этапе. Ранняя диагностика и помощь при неотложных состояниях неврологическим больным на догоспитальном этапе. Физиотерапия, массаж, иглорефлексотерапия, климатотерапия в неврологической практике. Реабилитация. Профилактика. Вопросы временной и стойкой нетрудоспособности. Медико-социальная экспертная комиссия (далее –МСЭК). Диспансеризация.
ПДО 03
Неотложные состояния в неврологии
Виды нарушения сознания. Диагностика нарушений сознания, возрастные особенности. Нарушения сознания при соматических заболеваниях. Нейротоксикоз. Миастенический криз. Мигренозный статус. Эпилептический статус. Фебрильные приступы. Нарушения мозгового кровообращения. Неотложная помощь при критических ситуациях (симуляционные платформы). Методы аппаратно-лабораторной диагностики при неотложных состояниях.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруға (екінші санат) арналған сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Ересектердің неврологиялық ауруларының диагностикасы және емдеудің заманауи әдістері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы неврология
Неврологиялық стационар қызметінің ұйымдастырылуы мен құрылымы, есепке алу-есеп беру құжаттамасы. Нерв жүйесінің анатомия-функционалдық ерекшеліктері. Неврологиялық аурулардың пропедевтикасы: неврологиялық жағдайды бағалау әдістемесі, нерв жүйесінің зақымдалуының симптомы мен синдромы. Нерв жүйесі ауруының топикалық диагностикасы. Неврологиядағы тексерудің зертханалық және аспаптық әдістері. Неврологиялық аурулар мен шекаралық жағдайлардың Заманауи этиологиясы, патогенезі, профилактикасыы, клиникалық симптоматикасы, жіктелуі, сараланған диагностикасы. Түрлі мүшелер мен жүйелердің ауруы кезінде нерв жүйесінің әртүрлі құрылымының зақымдалуы (жүрек-қантамыр жүйесі, эндокринология, инфекциялық аурулар, аутоиммундық, метоболизм, онкологиялық және т.б. жүйелер мен мүшелер). Мидың қантамырларының зақымдалуына хирургиялық ем жасау, көрсетілім. Неврологияның ауруханалық кезеңдегі шұғыл жағдайлары, диагностикасы. Неврологиядағы шұғыл терапия және реанимация.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық неврология
Қазақстан Республикасында амбулаторлы-емханалық неврологиялық қызметті ұйымдастыру. Амбулаториялық-емханалық есеп жүргізу және есеп беру құжаттамасы. Невропатолог дәрігердің қызметтік міндеттері. Нерв жүйесінің негізгі ауруларының этиологиясы, патогенезі, клиникалық симптоматикасы, хаттамаларға сәйкес емі мен профилактикасыы. Неврология практикасындағы ауруханаға жатқызылғанға дейінгі тексерудің жалпы және функционалдың әдістері, оның ішінде радиоизотопты, рентгенрадиологиялық, ультрадыбыстық әдістер. Неврологияда қолданылатын заманауи фармолологиялық терапиялық заттар. Ауруханаға жатқызылғанға дейінгі кезеңде неврологиялық науқастарға ерте диагностикалық және шұғыл көмек көрсету. Неврология практикасындағы физиотерапия, массаж, инерефлекстерапиясы, климат терапиясы. Оңалту. Профилактикасы. Уақытша және тұрақты жұмысқа қабілетсіздік.Медициналық әлеуметтік эксперттік комиссия (бұдан әрі - МӘСК). Диспансерлеу.
МБП 03
Неврологиядағы шұғыл жағдайлар
Сананың бұзылу түрлері. Сананың бұзылуларын, соның ішінде балалар санасының бұзылуларының диагостикасы, жас ерекшеліктері. Соматикалық аурулар кезіндегі бұзылулар. Нейротоксикоз. Миастениялық криз. Мигрендік статус. Эпилептикалық статус. Фебрилді ұстамалар. Мидың қан айналымының, соның ішінде балалар миының қан айналымындағы бұзылулар. Ауыр жағдайлардағы шұғыл көмек (симуляциялық платформа). Шұғыл жағдайлар кезіндегі аппараттық-зертханалық диагностика әдістері.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные вопросы неврологии
Актуальные проблемы невропатологии: этиопатогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика и диспансеризация неврологических заболеваний у взрослых с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протокола.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в неврологии
Новые технологии в диагностике, лечении, профилактике и реабилитации неврологических заболеваний и состояний у взрослых, основанные на принципах доказательной медицины. Методы нейровизуализации, ультразвуковой и функциональной диагностики в неврологии.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (4 апта) оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Неврологияның өзекті мәселелері
Невропатологияның, соның ішінде балалар невропатологиясының өзект мәселелері: этипатогенезі, клиникасы, диагностикасы мен сараланған диагностикасы, халықаралық бағдарламалар мен хаттамаларды қоса алғанда алғанда, дәлелді медицина негіздернде заманауи ұстанымдар тұрғысынан ересектер мен балалардағы неврологиялық ауруларды емдеу әдістері, профилактикасы және диспансерлеу. Ерте жастағы балаларға неврологиялық көмек көрсету ерекшеліктері.
МБП02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Тіршілік жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша (жоғары және бірінші санат үшін) қайта даярлаудың циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Неврологиядағы инновациялық технологиялар
Дәлелді медицинаның қағидаттары негізінде балалар және ересектерде неврологиялық аурулардың диагностикасы, емдеуі, профилактикасыы және олардың оңалтуында жаңа технологиялар. Неврологияда нейровизуализация, ультрадыбыстық, функционалдық диагностика әдістері.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Тіршілік жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) *
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
594/11
432/8
ПДО 01
Детская неврология в стационаре
216
216
Зачет
ПДО 02
Детская амбулаторно-поликлиническая неврология
216
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 03
Неотложные состояния в детской невропатологии
162
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
216/4
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по неврологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой неврологии;
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные вопросы детской неврологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в детской неврологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль

1. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтідағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
594/11
432/8
МБП 01
Стационардағы балалар неврологиясы
216
216
Сынақ
МБП 02
Балалардың амбулаториялық-емханалық неврологиясы
216
216, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 03
Балалар неврологиясындағы шұғыл жағдайлар
162
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
216/4
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
*Неврология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандар үшін;
**Ересектер неврологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар үшін.
2. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Балалар неврологиясындағы өзекті мәселелелер
63
Сынақ
МБП 02
Ауыр жағдайларда шұғыл көмек көрсету
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруға арналған (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Балалар неврологиясының инновациялық технологиялары
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары

4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения неврологических заболеваний у детей
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Детская неврология в стационаре
Организация и структура неврологической помощи детскому населению в Республике Казахстан. Показатели и структура детской неврологической заболеваемости, инвалидности и анализ их причин. Анатомо-физиологические особенности нервной системы у детей различного возраста с топической диагностикой и клиническими синдромами поражения. Врожденные пороки развития центральной нервной системы (далее – ЦНС), наследственные заболевания. Неврологические заболевания у детей первого года жизни. Инновационные диагностические технологии в детской неврологии.
ПДО 02
Детская неврология амбулаторно-поликлиническая
Организация амбулаторно-поликлинической неврологической службы в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Функциональные обязанности врача-невропатолога амбулаторной службы. Этиология, патогенез, клиническая симптоматика, диагностика, лечение, профилактика и диспансеризация детского церебрального паралича, неэпилептических пароксизмальных состояний, психоневрологических состояний в детском возрасте, опухолей головного и спинного мозга. Исходы неврологических заболеваний у детей с вопросами реабилитации. МСЭК.
ПДО 03
Неотложные состояния у детской невропатологии
Виды нарушения сознания. Диагностика нарушений сознания у детей, возрастные особенности. Нарушения сознания при соматических заболеваниях. Нейротоксикоз. Миастенический криз. Мигренозный статус. Эпилептический статус. Фебрильные приступы. Нарушения мозгового кровообращения у детей. Неотложная помощь при критических ситуациях (симуляционные платформы). Методы аппаратно-лабораторной диагностики при неотложных состояниях.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

4. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруға (екінші санат) арналған сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Балалардың неврологиялық ауруларының диагностикасы және емдеудің заманауи әдістері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы балалар неврологиясы
ҚР балаларға неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру мен оның құрылымы. Балалар неврологиялық мүгедектілігінің құрылымы және көрсеткіші, оның себептерінің талдануы. Әр түрлі жастағы балалардың нерв жүйесінің топикалық диагностикасы және зақымданудың клиникалық синдромдарымен анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері. Орталық нерв жүйесі (бұдан әрі - ОЖЖ) дамуының туа пайда болған ақаулары, тұқым қуалайтын аурулары. Өмірдің алғашқы күндеріндегі балаларда неврологиялық аурулар. Балалар неврологиясында жаңартпа диагностикалық технологиялар.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық балалар неврологиясы
Қазақстанда балаларға арналған амбулаториялық-емханалық невропатологиялық қызмет ұйымдастыру. Есепке алу-есеп беру құжаттамасы. Невропатолог дәрігердің амбулаториялық қызметте функционалдық міндеттері. Этиология, патогенез, клиникалық симптоматика, диагностика, емдеу, профилактикасы және балаларда ми салының диспансеризациясы, эпилептикалық емес пароксизмалды жағдайлары, бала жасындағы психоневрологиялық жағдайлары, ми және жұлын ісіктері. Балаларда неврологиялық аурулардың оңалту сұрақтарының нәтижелері. Медициналық әлеуметтік сараптама комиссиясы (МӘСК).
МБП 03
Балалар неврологиясындағы шұғыл жағдайлар
Сананың бұзылу түрлері. Сананың бұзылуларын, соның ішінде балалар санасының бұзылуларының диагостикасы, жас ерекшеліктері. Соматикалық аурулар кезіндегі бұзылулар. Нейротоксикоз. Миастениялық криз. Мигрендік статус. Эпилептикалық статус. Фебрилді ұстамалар. Мидың қан айналымының, соның ішінде балалар миының қан айналымындағы бұзылулар. Ауыр жағдайлардағы шұғыл көмек (симуляциялық платформа). Шұғыл жағдайлар кезіндегі аппараттық-зертханалық диагностика әдістері.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

1. Типовой учебный план циклов переподготовки по специальности "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология, судебно-психиатрическая экспертиза, судебно-наркологическая экспертиза)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Общая психопатология, синдромология и вопросы систематики психических расстройств
54
Зачет
ПДО 02
Психиатрия в стационаре
108
Зачет
ПДО 03
Психиатрия амбулаторно-поликлиническая
108
Зачет
ПДО 04
Наркология
54
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДО 08
Медицинская психология
63
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология, судебно-психиатрическая экспертиза, судебно-наркологическая экспертиза)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅓
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы психиатрии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54 /1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология, судебно-психиатрическая экспертиза, судебно-наркологическая экспертиза)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные подходы к диагностике и терапии психических и наркологических расстройств
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль

1. "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама)" мамандығы бойынша қайта даярлау циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта) **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432
МБП 01
Жалпы психопатология, синдромология және психикалық бұзылыстарды жүйелеу мәселелері
54
Сынақ
МБП 02
Стационардағы психиатрия
108
Сынақ
МБП 03
Амбулаториялық-емханалық психиатрия
108
Сынақ
МБП 04
Наркология
54
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
МБП 08
Медициналық психология
63
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компоненті
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
864/16
2. "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмр салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/31/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Психиатрияның өзекті мәселелері.
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтк дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасының заманауи тәсілдері
90 *
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтк дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескертулер: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары

4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология, судебно-психиатрическая экспертиза, судебно-наркологическая экспертиза)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Алгоритмы диагностики и терапии психических и наркологических расстройств
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология, судебно-психиатрическая экспертиза, судебно-наркологическая экспертиза)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Общая психопатология, синдромология и вопросы систематики психических расстройств
Общая психопатология как отдельная наука и базис клинической психиатрии. Введение в клиническую психиатрию и основные этапы истории ее развития. Общие закономерности течения психических расстройств. Концепция Х.Джексона. Психопатологические регистры (Э. Крепелин, А.Эй, А.В. Снежневский). Семиотика и синдромология психических расстройств. Простые и сложные, позитивные и негативные синдромы. Понятия прогредиентности, эквифинальности, патоморфоза, процесса и состояния, патологической почвы, фазы. приступа, экзацербации. Клинико-психопатологический метод. Объективные и субъективные признаки психических нарушений. Вопросы этиологии, патогенеза и синдромокинеза психических расстройств. Преморбид. Факторы (патогенетические, патоплатистические и проч.) клинико-социального прогноза психических расстройств. Основные этапы эволюции систематики психических расстройств. Действующая классификация психических расстройств.
ПДО 02
Психиатрия в стационаре
Организация и структура стационарной психиатрической помощи населению в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Структура и порядок ведения медицинской карты стационарного больного. Краткосрочные и долгосрочные цели стационарной психиатрической помощи. Порядок психиатрического освидетельствования, показания и противопоказания к госпитализации в стационар. Госпитализация без согласия. Права и обязанности врача и медперсонала. Права и обязанности пациента. Правовая регламентация применения мер физического стеснения пациентов. Методология психиатрического диагноза. Общая психофармакология (классификация, фармакокинетика, фармакодинамика, взаимодействие психотропных препаратов). Понятие купирующей, стабилизирующей и поддерживающей терапии, понятие ремиссии. Вопросы немедикаментозной терапии. Протоколы диагностики и лечения. Эндогенные психические расстройства, экзогенно-органические психические расстройства, психогенные (и невротические) расстройства, деменция при различных заболеваниях, симптоматические психозы, умственная отсталость, расстройства личности, расстройства пищевого поведения, психосексуальные расстройства, этиопатогенез, клиника, особенности инволюционного периода, алгоритмы и мишени диагностики (включая вопросы дифференциального диагноза), обязательный объем диагностических мероприятий, аргументация назначений и изменений в рамках медикаментозного лечения. Ургентные состояния в психиатрии на госпитальном этапе, диагностика, реанимационные мероприятия. Организационные и правовые вопросы стационарных судебно-психиатрической, военно-врачебной, медико-социальной экспертизы. Уголовно-правовые и уголовно-процессуальные аспекты судебно-психиатрической экспертизы и принудительного лечения. Организация судебно-психиатрической экспертизы. Понятия о вменяемости – невменяемости. Экспертиза в гражданском процессе: дееспособность, недееспособность, опека.
ПДО 03
Психиатрия амбулаторно-поликлиническая
Организация и структура амбулаторно-поликлинической психиатрической службы в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Организация психиатрической службы в условиях поликлиники. Структура и порядок ведения медицинской карты амбулаторного больного. Консультативный учет и динамическое наблюдение (порядок, цели, группы). Краткосрочные и долгосрочные цели амбулаторной психиатрической помощи. Алгоритмы диагностики и ведения больного на до- и постгоспитальном этапе. Протоколы диагностики и лечения. Психофармакотерапия на до- и постгоспитальном этапе. Порядок направления в психолого-медицинскую консультацию, в специализированные учреждения, реабилитационные центры. Организация и цели работы с семьями больного. Организационные и правовые вопросы амбулаторных судебно-психиатрической, военно-врачебной, медико-социальной экспертизы.
ПДО 04
Наркология
Организация наркологической службы в Республике Казахстан. Психические расстройства, связанные с употреблением алкоголя и психоактивных веществ – этиология, клиника, течение, цели и порядок ведения в условиях наркологического стационара и наркодиспансера. Клинические варианты алкогольной и наркотической интоксикации. Металкогольные психозы. Ургентные состояния в наркологии – клиника, диагностика, лечение. Принципы организации медицинской, социальной, правовой помощи, в том числе в местах лишения свободы, наркопотребителям, ВИЧ-инфицированным потребителям инъекционных наркотиков (далее – ПИН). Показания к госпитализации и принудительному лечению. Диспансеризация. Профилактика. Вопросы медико-социальной, военно-врачебной, судебно-психиатрической экспертизы при наркологических расстройствах.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДО 08
Медицинская психология
Факторы, способствующие и препятствующие формированию гармоничных личности и психологических проблем. Комплаенс – понятие, способы формирования и активного управления. Вопросы профилактики и раннего выявления психологических проблем личности. Психообразовательные тренинги для медицинских работников, социальных работников, психологов, пациентов и их родственников. Взаимодействие медицинского психолога с коллективом медицинской организации.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

4. "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасының алгоритмдері
90 *
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескертулер: * - оның ішінде қорытынды бпқылау сағаттары
5. "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Жалпы психопатология, синдромология және психикалық бұзылыстарды жүйелеу мәселелері
Жалпы психопатология клиникалық психиатрияның жеке ғылымы мен базисі ретінде. Клиникалық психиатрияға оның негізгі даму тарихы кезеңдерін енгізу. Психикалық бұзылулар ағымының және оның әртүрлі жас кезеңдеріндегі ерекшеліктерінің жалпы заңдылығы. Х.Джексон тұжырымдамасы. Психопатологиялық тіркелімдер (Э.Крепелин, А.Эй, А.В.Снежневский). Психикалық бұзылулар семиотикасы мен синдромологиясы және олардың әртүрлі жас кезеңдеріндегі ерекшеліктері. Жай және күрделі, оң және кемшілікті синдромдар. Прогредиенттілік, эквифиналдық, патоморфоза ұғымы, үрдіс және ахуал, патологиялық негіздер, ұстама, ұстама кезеңдері, экзацербация. Клиникалық-психопатологиялық әдіс. Психикалық бұзылуының объективті және субъективті белгілері. Психикалық бұзылулардың этиология, патогенез және синдромокинез мәселелері. Преморбид. Психикалық бұзылулардың клиникалық-әлеуметтік болжамды ( патогенетикалық, патоплатистикалық) факторлары. Психикалық бұзылулар жүйесінің негізгі эволоюциялық кезеңдері. Психикалық бұзылулардың қолданыстағы жіктемесі.
МБП 02
Стационардағы психиатрия
ҚР стационарлық көмекті ұйымдастыру құрылымы. Есеп беру-есепке алу құжаттамасы. Стационарлық науқасқа медициналық картаны толтыру тәртібі мен құрылымы. Стационарлық психиатриялық көмектің қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді мақсаттары. Психиатриялық куәландыру тәртібі, кәмелетке толмағанды стационарға жатқызуға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Келісімсәз ауруханаға жатқызу. Дәрігер мен Медицина қызметкерлерінің құқығы мен міндеттері. Пациенттің құқығы мен міндеті. Пациенттерге физикалық қысым шараларын қолдану құқықтарын реттеу. Психиатриялық диагноз әдіснамасы. Жалпы психофармокология (жіктеме, фармакокинетика, фармакодинамика, психотроптық препараттардың өзара әрекеті). Тұрақталу және қолдау терапиясы. Ремиссия ұғымы. Медикаментозды емес терапия мәселелері. Диагностика және емдеу хаттамалары. Эндогенді психикалық бұзылулар, экзогенді-органикалық психикалық бұзылулар, психогенді (невротикалық) бұзылулар, әртүрлі аурулар кезіндегі деменция, симптоматикалық психоздар, ақыл-ой кемістігі, тұлғалық бұзылулар, тағам мінез-құлық бұзылулары, психосексуалдық бұзылулар, психикалық даму бұзылулары мен мінез-құлық бұзылулары, патогенездің жас шамсы ерекшеліктері, клиника жас шамасы ерекшеліктері, диагностиканың алгоритмі мен нысанасы (дифф. диагноз мәселесімен қоса алғанда), диагностикалық іс-шаралардың міндеті көлемі, медикаментозды емдеу шеңберінде тағайындамалар мен өзгерістер дәлелдемесі. Госпиталдық кезеңде ургентті жағдайының диагностикасы, реанимациялық іс-шаралары. Кәмелетке толмағанның стационарлық сот-психиатриялық, әскери-дәрігерлік, медициналық-әлеуметтік сараптаманың ұйымдастырушылық және құқықтық мәселелері. Кәмелетке толмағандарды сот-психиатриялық сараптама мен күштеп емдеудің қылмыстық-құқықтық және қылмыстық іс жүргізу аспектілері. Кәмелетке толмағандардың сот-психиатриялық сараптамасын ұйымдастыру. Ақыл-ес дұрыстығы немесе ақыл-ес дұрыс еместігі туралы түсінік. Азаматтық процесс сараптамасы: іс-әрекетке қабілеттілік, іс-әрекетке қабілетсіздік, қамқоршылық.
МБП 03
Амбулаториялық-емханалық психиатрия
ҚР амбулаториялық-емханалық психиатрия қызметінің құрылымы және ұйымдастырылуы. Есеп беру-есепке алу құжаттамасы. Емхана деңгейінде психиатриялық қызметті ұйымдастыру. Амбулаторлық науқастың медициналық картасын жүргізудің тәртібі мен құрылымы. Консультациялық есеп және динамикалық бақылау (тәртібі, мақсаты, тобы). Амбулаторлық психиатриялық көмектің ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді мақсаттары. Науқасты ауруханаға дейінгі және ауруханадан кейінгі кезеңдеріндегі дигностикасы және енгізу алгортимі. Диагностика мен емдеу хаттамасы. Ауруханаға дейінгі және ауруханадан кейінгі кезеңдердің психологиялық фармокологиялық терапиясы. Мамандандырылған мекемелерге, психологиялық-медициналық консультатцияларға, оңалту орталықтарына жіберу тәртібі. Науқастың отбасымен жұмысты ұйымдастыру және мақсаттары. Кәмелетке толмағандардың амбулаторлық сот-психиатриялық, әскери-дәрігерлік, медициналық әлеуметтік-сараптамаларын ұйымдастыру және құқықтық мәселелері.
МБП 04
Наркология
ҚР наркологиялық қызметін ұйымдастыру. Ішімдк пен психологиялық белсендіі заттарды қолдануға байланысты психикалық бұзылулар – наркологиялық стационар мен наркологиялық диспансер жағдайында этиология, жас шамасы кезеңдеріндегі клиникалық ерекшелік, ағымы, мақсаты және жүргізу тәртібі. Ішімдікті және наркологиялық уланудың клиникалық үлгілері. Наркологиясындағы ургенттік жағдайы- клиника, диагностика, емдеу. Инъекциялық есірткіні қолданатын (бұдан әрі - ИЕҚ) нашақорларға, АИТВ инфекциясын жұқтырған тұлғаларға бас бостандығынан айыру орындарында медициналық, әлеуметтік, құқықтық көмекті ұйымдастыру қағидалары. Ауруханаға жатқызу және күштеп емдеу көрсетілімдері. Диспансерлеу. Профилактика. Наркологиялық бұзылыстармен зардап шегетін кәмелетке толмағандардың медициналық-әлеуметтік, әскери-дәрігерлік, сот-психиатриялық сараптмалары мәселелері.
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу (РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулерге арналған дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 06
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Тіршілік жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әр – АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
МБП 08
Медициналық психология
Психикалық бұзылыстарды қалыптастыруға кедергі болуға мүмкіндік беретін факторлар. Комплаенс- түсінігі, белсендіі басқаруды қалыптастыру тәсілдері. Суицидалды мінез-құлықты ерте айқындау мен профилактикасы мәселелері. Кәмелетке толмаған пациенттермен олардың отбасы мүшелері үшін психологиялық білім беру тренингілер ұйымдастыру және жүргізу мақсаттары. Психикалық науқастың стигма және дестигматизация әдістері. Дәрігер мен қоғамдық бірлестіктің өзара іс-қимылы.
ТК
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология, судебно-психиатрическая экспертиза, судебно-наркологическая экспертиза)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Алгоритмы диагностики и терапии психических и наркологических расстройств
Клинико-психопатологический метод диагностики. Позитивная и негативная диагностика психических расстройств. Принципы сбора и анализа анамнестических сведений. Синдромология и нозология психических расстройств. Клинико-фармакологические аспекты терапии психических расстройств. Действующие классификация и протоколы диагностики и терапии психических и наркологических расстройств. Действующие нормативные правовые акты в области охраны психического здоровья
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 19
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы
по специальности "Медицинская реабилитология (взрослая, детская)"

8. "Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама)" мамандығы бойынша (екінші санат үшін) біліктілікті арттыру бойынша сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
Психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасының алгортимі
Клиникалық – психопатологиялық диагностика әдістері. Психикалық бұзылыстардың жағымды және жағымсыз диагностикасы. Анамнездік мәліметтерді талдау және жинау қағидалары. Психикалық бұзылыстар синдромологиясы мен нозологиясы. Психикалық бұзылулар терапиясының клиникалық-фармокологиялық аспектілері. Психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасы қолданыстағы жіктеме мен хаттамалар. Психикалық денсаулығын сақтау саласындағы күші бар нормативтік құқықтық актілер.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Тіршілік жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
19-қосымша
"Медициналық реабилитология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша оқу бағдарламаларының үлгілік оқу жоспары және мазмұны

1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Медицинская реабилитология (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)***
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
432/8
ПДО 01
Физиотерапия и массаж
108
108
108
Зачет
ПДО 02
Лечебная физкультура
108
54
54
Зачет
ПДО 03
Курортология
99
54
54
Зачет
ПДО 04
Реабилитология
54
216, в том числе часы на итоговый контроль
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 06
Вопросы реабилитации в ревматологии
18
Зачет
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 08
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
6
Экзамен
Итого:
864/16
432/8
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по медицинской реабилитологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой медицинской реабилитологии;
*** Для специалистов, имеющих переподготовку по детской медицинской реабилитологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Медицинская реабилитология (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
ПД ПДО
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы медицинской реабилитологии и восстановительного лечения, в том числе детского возраста
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2
2
2
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Медицинская реабилитология (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в медицинской реабилитологии и восстановительном лечении, в том числе детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговая аттестация
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль

1. "Медициналық реабилитология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлау циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта) *
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта) **
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта) ***
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП
Міндетті компонент
54/1
Сынақ
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
432/8
МБП 01
Физиотерапия және массаж
108
108
108
Сынақ
МБП 02
Емдік дене шынықтыру
108
54
54
Сынақ
МБП 03
Курортология
90
54
54
Сынақ
МБП 04
Реабилитология
54
216, соның ішінде қорытынды бақылау
216, соның ішінде қорытынды бақылау
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Ревматология оңалту мәселелері
18
Сынақ
МБП 07
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 08
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБК-ден)
6
6
Бақылау
Жиыны
864/16
432/8
432/8
* Медициналық реабилитология мамандығы бойынша қайта даярлаудан өтпеген мамандар үшін;
** Ересектердің медициналық реабилитология мамандығы бойынша қайта даярлаудан өткен мамандар үшін;
*** Балалардың медициналық реабилитология мамандығы бойынша қайта даярлаудан өтпеген мамандар үшін.
2. "Медициналық реабилитология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Медициналық реабилиотология, қалпына келтіру емінің өзекті мәселелері, оның ішінде балалар
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2
2
2
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Медициналық реабилитология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Медициналық ребилитология және қалпына келтіру терапиясындағы, соның ішінде бала жасындағы медициналық ребилитология және қалпына келтіру терапиясындағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары

4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Медицинская реабилитология (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Медицинская реабилитация и восстановительное лечение при различных заболеваниях
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
6
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Медицинская реабилитология (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Физиотерапия и массаж
Требования к оборудованию физиотерапевтического отделения, эксплуатации и технике безопасности при организации физиотерапевтического отделения. Принципы возникновения патологических процессов, механизмы их развития и клинические проявления. Механизм действия физических факторов, влияние физических факторов на основные патологические процессы и функции разных органов и систем организма. Использование физических факторов для профилактики заболеваний, реабилитации больных. Принципы совместимости и последовательности назначения физических факторов и процедур. Особенности физиотерапии у детей. Аппаратура, применяемая в физиотерапии, ее технические возможности, техника проведения процедур. Массаж, виды и приемы, показания и противопоказания. Особенности массажа у детей.
ПДО 02
Лечебная физкультура
Вопросы организации лечебной физкультуры в условиях стационара, поликлиники, санатория восстановительного центра. Механизм действия лечебной физкультуры на организм человека, на течение патологического процесса. Средства и формы лечебной физкультуры. Методические основы лечебной физкультуры, особенности у детей. Общие и функциональные методы исследования в лечебной физкультуре. Методы оценки физического развития и физической работоспособности. Клиническая симптоматика основных заболеваний, при которых используют лечебную физкультуру, особенности у детей. Показания и противопоказания к назначению лечебной физкультуры. Оценка физического развития и функциональных возможностей организма.
ПДО 03
Курортология
Вопросы организации курортного дела в Республике Казахстан. Классификация курортов. Лечебные факторы, используемые на различных видах курортов. Механизм лечебного действия курортных факторов на организм человека, особенности у детей. Теоретические основы курортного лечения. Принципы курортной терапии при заболеваниях внутренних органов, в педиатрии, невропатологии, заболеваниях опорно-двигательного аппарата. Показания, противопоказания направления на курортное лечение.
ПДО 04
Реабилитология
Организация медицинской реабилитации при заболеваниях внутренних органов, травматологии, ортопедии, кардиохирургии, нейрохирургии, акушерстве-гинекологии Особенности реабилитация в детской практике.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Вопросы паллиативной помощи
Определение паллиативной помощи. Цель, компоненты, направления, формы организации паллиативной помощи, аспекты страдания. Основные принципы паллиативной помощи: отношение медицинского персонала к работе, заботливое отношение к больным (отзывчивость, симпатия и сострадание), обязательность и точность выполнения назначенных мероприятий, внимание к индивидуальности пациента, проведение всех манипуляций после получение согласия информированного пациента, правильное постоянное общение с коллегами, пациентом и родственниками, содержание помощи, квалифицированное медицинское обслуживание, всесторонняя и мультипрофессиональная помощь (помощь высокого качества, последовательная, непрерывная, скоординированная, предотвращающая развитие кризисных ситуаций). Мультидисциплинарный подход к оказанию паллиативной помощи, хоспис.
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 08
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

4. "Медициналық реабилитология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша (екінші санат үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Түрлі аурулар кезіндегі медициналық оңалту және қалпына келтіру емі
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Медициналық реабилитология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Физиотерапия және массаж
Физиотерапиялық бөлімнің жарақтандырылуына, физиотерапиялық бөлімді ұйымдастыруда құралдардың қолданылуы мен қауіпсіздік техникасына қойылатын талаптар. Патологиялық процесстердің пайда болу принциптері, олардың даму механизмдері және клиникалық айқындалуы. Физикалық факторлардың әсер ету механизмі, физикалық факторлардың негізгі патологиялық процесске және әртүрлі ағзалардың және организм жүйелерінің функцияларына әсері. Физикалық факторлар мен емшараларды тағайындаудың реттілігі мен үйлесімділік принциптері. Балалардағы физиотерапияның ерекшеліктері. Физиотерапияда қолданылатын аппаратура, оның техникалық мүмкіндіктері, емшара өткізу техникасы. Массаж, оның түрлері және қабылдануы, көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Балалардағы массаждың ерекшеліктері.
МБП 02
Емдік дене шынықтыру
Стационарда, емханада, санаторийде дене шынықтыру диспансерінде, қалпына келтіру орталықтарында емдік дене шынықтыруды ұйымдастыру мәселелері. Емдік дене шынықтырудың адам организміне, патологиялық процестің ағымына әсер ету механизмі. Емдік дене шынықтырудың құралдары мен нысандары. Емдік денешынықтырудың әдістемелік негіздері, балалардағы ерекшеліктері. Емдік денешынықтырудағы зерттеудің жалпы және функционалды әдістері. Емдік денешынықтыруды қолданатын негізгі аурулардың клиникалық симптоматикасы, балалардағы ерекшеліктері. Емдік денешынықтыруды тағайындауға арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Дене шынықтырумен шұғылданушылардың, спортшылардың денсаулық жағдайын, дене дамуын, ағзаның функционалдық мүмкіндіктерін, дайындығын бағалау.
МБП 03
Курортология
Қазақстан Республикасында курорт ісін ұйымдастыру мәселелері. Курорттар жіктемесі. Әртүрлі курорттарда қолданылатын емдік факторлар. Адам организіміне курорт факторларының емдік әсерінің механизмі, балалардағы ерекшеліктері. Курорттық емнің теориялық негіздері. Ішкі ағзалардың аурулары кезінде педиатрияда, невропатологияда, тірек-қимыл аппаратының ауруларында қолданылатын курорттық терапияның принциптері. Курорттық емге жіберуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер.
МБП 04
Реабилитология
Ішкі ағзалардың аурулары, травмотология, ортопедия кардиохирургия, нейрохирургия акушерия-гинекология жағдайларында медициналық реабилитологияны ұйымдастыру. Балалар практикасіндегі оңалту ерекшеліктері.
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу (РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Интернетіндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізінде медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 06
Психикалық-эмоциялық көмек мәселелері
Психикалық-эмоциялық көмекті анықтау. Мақсаты, компоненті, бағыты, Психикалық-эмоциялық бөлімшенің көмек нысаны, аспектілері. Психикалық-эмоциялық көмектің басты қағидаты: медицина персоналының жұмысқа белсендіілігі, науқасқа мейірімділігі (жанашырлық, қамқорлық), көрсетілген шараға міндеттілік және нақтылық, ерекше науқастарға көңіл бөлу, науқастың рұсатын алғаннан кейін барлық манипуляцияның жүзеге асыру, әрқашан әріптестерімен, науқастармен,науқас туыстарымен дұрыс қарым қатынаста болу, жан жақты және жеке кәсіптік медициналық көмек (жоғарғы деңгейдегі көмек, үзіліссіз, ауыр жағдайларды тоқтату). Психикалық-эмоциялық көмек көрсетудің, хоспистің салааралық тәсілі.
МБП 07
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 08
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әр – АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Медицинская реабилитология (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы медицинской реабилитологии и восстановительного лечения, в том числе детского возраста
Современные данные и подходы к организации и методам реабилитации у взрослых и детей при различных заболеваниях, на основах доказательной медицины, включая физиотерапевтические методы, массаж, лечебную физкультуру и курортологию.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Медицинская реабилитология (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в медицинской реабилитологии и восстановительном лечении, в том числе детского возраста
Новые технологии в физической реабилитации различных патологий, в том числе у детей, основанные на принципах доказательной медицины.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Медициналық реабилитология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті артыру бойынша (4 апта ) оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Медициналық реабилитология мен қалпына келтіре емдеудің өзекті мәселелері
Физиотерапиялық әдістерді, массажды, емдік денешынықтыру мен куроттануды қоса алғанда, дәлелді медицина негізінде ересектер мен балалардың түрлі ауруларында оңалтуды ұйымдастыру мен әдістері туралы заманауи мәліметтер мен көзқарастар.
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалдық жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Медициналық реабилитология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) біліктілікті арттыру бойынша сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
Медициналық реабилитология және қалпына келтіру еміндегі, соның ішіндегі балалар медициналық реабилитологиясы мен қалпына келтіру еміндегі инновациялық технологиялар
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген диагностикадағы жаңа технологиялар, балалардағы әртүрлі патологияларды емдеу, профилактикасы және оларды оңалту.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалдық жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Онкология
Организация и структура онкологической службы РК. Учетная документация в онкологии. Клинические группы онкологических больных. Принципы диспансеризации в онкологии. Предраковые заболевания (облигатный и факультативный предрак). Заболеваемость и смертность, выявляемость ранних форм визуальных локализаций, запущенность. Одногодичная летальность, 5-летняя выживаемость. Предраковые заболевания: факультативные и облигатные предраки. Гистологическая и патоморфологическая классификация злокачественных новообразований (далее – ЗНО), клиническая классификация по стадиям (I-IV стадии) и по системе TumorNodusMetastasis (Тумо Нодус Медтасис) (далее – TNM). Клиника, диагностика и лечение основных локализаций ЗНО: опухоли центральной нервной системы (далее – ЦНС), опухоли головы и шеи, рак щитовидной железы, рак легкого и опухоли средостения, рак пищевода, рак желудка, колоректальный рак, рак печени и поджелудочной железы, опухоли костей и мягких тканей, рак кожи и меланома, гемобластозы, рак молочной железы, рак мочевого пузыря, рак предстательной железы, онкогинекологический рак. и рак молочной железы. Заболеваемость, факторы риска. Паллиативная и симптоматическая помощь больным с запущенными формами ЗНО. Вопросы реабилитации онкологических больных. Особенности клинического течения ЗНО у детей и пожилых людей.
ПДО 02
Лучевая терапия
История развития лучевой терапии (радиологии). Достижения ядерной физики и медицины, радиобиологии и онкологии в развитие лучевой терапии. Место и удельный вес лучевой терапии в лечении онкологических больных. Организация радиологической службы в Республике Казахстан. Организация лучевой терапии в медицинских учреждениях широкого и специализированного профиля в Республике Казахстан, ближнем и дальнем зарубежье. Гигиенические основы радиационной безопасности в лучевой терапии. Нормы радиационной безопасности. Физические основы лучевой терапии: виды ионизирующих излучений, клиническая дозиметрия. Радиобиологические основы лучевой терапии злокачественных опухолей и неопухолевых заболеваний. Методы лучевой терапии и техническое обеспечение лучевой терапии. Типы радиационной терапевтической техники и методики лучевой терапии. Основные методы дистанционной и контактной (брахитерапия) лучевой терапии. Принципы планирования предлучевой подготовки больным к лучевому лечению. Предлучевая топометрическая подготовка на симуляторах, компьютерных томографах, симуляторах компьтерной томографии (далее – КТ-симуляторы). Клинико-дозиметрическое планирование лучевой терапии на современных системах дозиметрического планирования. Современные принципы симуляции, верификации, позиционирования, фиксации. Высокотехнологичная лучевая терапия: 3-D конформная, интенсивно-модулированная, управляемая по изображениям, 4-D синхронизированная с дыханием лучевая терапия. Стереотаксическая радиохирургия и радиотерапия. Андронная лучевая терапия. Показания и противопоказания к применению лучевых методов лечения онкологических заболеваний различных локализаций. Лучевая терапия как самостоятельный способ и как компонент комбинированного и комплексного методов радикального и паллиативного воздействия на опухолевый процесс при лечении злокачественных заболеваний новообразований: ЦНС, головы и шеи, органов дыхания и грудной клетки, органов пищеварения, костей, кожи, мезетелиальной и мягких тканей, молочной железы, женских и мужских половых органов, мочевых путей, щитовидной железы и других эндокринных органов, лимфоидных и кроветворных тканей. Паллиативная лучевая терапия. Лучевые реакции, осложнения и повреждения при лучевой терапии. Побочные токсические эффекты облучения. Профилактика и лечение ранних и поздних лучевых реакций, осложнений и повреждений. Вопросы реабилитации больных с постлучевыми повреждениями. Показания и противопоказания к лучевой терапии неопухолевых заболеваний.
ПДО 03
Лучевая терапия детского возраста
Особенности проведения лучевой терапии у детей с учетом радиобиологических особенностей. Различия в радиочувствительности организма ребенка и взрослого. Особенности планирования предлучевой подготовки к лучевому лечению у детей. Особенности предлучевой топометрической подготовки на симуляторах, компьютерных томографах, КТ-симуляторах и клинико-дозиметрического планирования лучевой терапии на современных системах дозиметрического планирования у детей. Методы фиксации и позирования при лучевой терапии злокачественных новообразований у детей. Показания и противопоказания к применению лучевых методов лечения онкологических заболеваний различных локализаций у детей: опухоли ЦНС, кроветворной и лимфоидной ткани, мягких тканей и костей, опухоли Вильямса. Проведение лучевого, комбинированного и комплексного лечения злокачественных опухолей у детей. Лучевые реакции, осложнения и повреждения при проведении лучевой терапии у детей. Их профилактика и лечение.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе ДМ. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Онкология
Қазақстан Республикасының онкологиялық қызметтінің құрылымы және оны ұйымдастыру. Онкологиядағы есепке алу құжаттамасы. Онкологиялық науқастардың клиникалық топтары. Онкологиядағы диспансерлеу қағидаттары. Қатерлі ісік алды аурулары (облигатты және факультативті рак алды). Қатерлі жаңа түзлімдер (бұдан әрі - ҚЖТ) гистологиялық және патоморфологиялық жіктелуі, кезеңдері (I-VI кезеңдер) бойынша және Tumor Nodus Metasist (Тумо Нодус Медтасис) (бұдан әр - ТNM) жүйесі бойынша клиникалық жіктелуі. ҚЖТ-ң негізгі таралуының клиникасы, диагностикасы, емі: өкпе обыры, көкірек қуысы ісіктері, орталық нерв жүйесінің (бұдан әрі - ОЖЖ) обыры, өңеш обыры, асқазан обыры, тік ішектің обыры, ұйқы без бен бауыр обыры және несеп шығару жолдарының обыры, гинекологиялық обырлар. Аурушылдық және қауіп топтары. Науқастарға Психикалық-эмоциялық және симтоматикалық көмек. Онкологиялық науқастарды оңалту. ҚЖТ-ң клиникалық түрде егде жастағылар мен балалардағы ерекшеліктері.
МБП 02
Сәулелік терапия
Сәулелік терапияның даму тарихы.Сәулелік терапияның дамуындағы ядролық физика мен медицина, радиобиология мен онкология жетікстіктері. Онкологиялық науқастарды емдеудегі сәулелік терапияның салыстырмалы тығыздығы. ҚР радиалогиялық қызметтерін үйымдастыру. ҚР сәулелік терапияның кең көлемде дамуын қалыптастыру. Сәулелік терапиядағы радиациялық қауіпсіздіктің гигиеналық негіздері. Сәулелік терапия негіздері: иондаушы сәулелердің, клиникалық, дозиметриялық түрлері. Сәулелік терапия қатерлі ісік және обырдан тыс ауруларды радиобиологиялық зерттеу. Сәулелік терапияның және радиациялық терапияның техникалық, түрлері және әдіснамасы. Дистанциялық және сәулелік терапияның негізгі жанасу әдістері. Сәулелік терапияға науқастарды дайындау әдістерін ұйымдастыру. Сәулелік терапияға дейін науқасты топометриялық симуляторлық, КТ- симуляторға дайындау. Заманауиға сай клиникалық-дозиметриялық және сәулелік терапияны жоспарлау. Жоғары технологиялық сәулелік терапия: 3Д- канформды, интенсивті- модульденген, суреттемелер мен басқарылатын әдіс, 4Д- синхрондалған тынысты сәулелік терапия. Стереотоксикалық радиохирургиялық және радиотерапия, андронды сәулелік терапия. Әртүрлі локализациялы онкологиялық ауруды емдеуде сәулелік әдістерді қолдануға корсеткіштер және қарсы көрсетілімдер. Қатерлі ісіктерді емдеуде сәулелік терапияны жеке және комплексті түрде радикалды және паллативті әдістер мен біреге қолданылуы: ОЖЖ, бас және мойын, тыныс алу және кеуде қуысы ағзалары, сүйектер, тері, мезентельиалды және жұмсақ тіндер, сүт безінде, әйел және еркек жыныс ағзалары, несеп шығару жолдары, қалқанша безі және басқа эндокринді ағзалар, лимфоидты және қан жасаушы тіндер. Психикалық-эмоциялық сәулелік терапия. Сәулелік реакциялар сәулелік терапия кезіндегі асқынулар. Сәулеленудің жағымсыз уытты әсері. Ерте және кеш сәулелік радиациялардан болған зақымданулар мен асқынуларын емдеу және профилактикасы. Сәулелік зақымданулары бар науқастарды оңалтулау. Ісіктік емес ауруларда сәулелік терапияға көрсетілімдер және қарсылықтары.
МБП 03
Балалар жасындағы сәулелік терапия
Радиобилогиялық ерекшеліктерге байланысты балаларда сәулелік терапияны қолданудың ерекшеліктері. Ересектермен балалар ағзаларының радиосезімталдығының айырмашылығы. Балаларда сәуле алды топометриялық дайындықтың ерекшеліктері. КТ симуляторларда клинико дозиметриялық жоспарлау, сәулелік терапияның фиксациялау және позалық әдістері. Әртүрлі локализациялы ісіктері бар балаларда сәулелік емдеу әдісінің көрсетілімдері және қарсы көрсетілімдері: ОЖЖ, қан жасаушы және лимфоидты тіндердің және сүектердің. Вильмас ісіктері бар балаларда, сәулелік комбанирленген және комплексті емдеуді жүргізу кезіндегі зақымданулар, асқынулар және сәулелік реакциялар. Олардың профилактикасы және емдеу.
МБП 04
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Тіршілік жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әр - АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясыныңпрофилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)"
Код дисциплины
Наименования дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы лучевой терапии
Актуальные проблемы лучевой терапии, в том числе детского возраста, с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протокола.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (высшая и первая категории) по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)"
Наименования дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в лучевой терапии.
Инновационные технологии в лучевом лечении – методики высокотехнологичной лучевой терапии. Нормативно-правовые аспекты использования высокотехнологичного радиотерапевтического оборудования и инновационных методик облучения в Республике Казахстан. Организация технологического цикла инновационных методик лучевого лечения в высокотехнологичных центрах радиационной онкологии. Физико-техническое и клинико-радиобиологическое обоснование высокотехнологичных методик лучевой терапии. Типы современной радиотерапевтической техники для проведения высокотехнологичной лучевой терапии. Современные планирующие системы для дозиметрических расчетов. Особенности предлучевой подготовки на современных аппаратов для визуальной диагностики. Применение инновационных методик лучевой терапии при некоторых злокачественных опухолях. Показания и противопоказания, лучевые реакции и осложнения.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Сәулелік терапияның өзекті мәселелері
Халықаралық бағдарламалар мен хаттамаларды қоса алғанда, дәлелді медицина негізіндегі қазіргі көзқарас бойынша сәулелік терапиядағы, соның ішінде балалардың сәулелік терапиясындағы өзекті мәселелер.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Тіршілік жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклі оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Сәулелік терапиядағы инновациялық технологиялар
Сәулелік емдеудегі инновациялық технологиялар - сәулелік тераияның жоғарғы технологиялық әдістемелері. ҚР инновациялық сәулелік әдістер мен жоғарғы технологиялық радиотерапиялық құралдарды қолданудың Нормативтік құқықтық аспектілері. Сәулемен емдеуде жоғарғы технологиялық орталықтағы радиациялық онкологияда инновационды әдістердің технологиялық ұйымдары. Сәулелі терапиядағы жоғарғы ттехнологиялық әдістің физико-технологиялық және клиникалық-радиобиологиялық негізделуі. Жоғарғы технологиялық сәулелі терапияны жүргізгенде заманауи радиотерапиялық технологияның типтері. Дозиметриялық есептеуде заманауи жоспарлау жүйесі. Визуалді диагностикаға арналған заманауи аппаратта сәулемен емдеуге алдын ала дайындау ерекшеліктері. Кейбір қатерлі ісік ауруларында сәулелі терапия жүргізуде инновациялық әдістің қолданылуы.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Тіршілік жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (вторая категория) по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)"
Наименования дисциплины, основные разделы
Избранные вопросы лучевой терапии
Избранные вопросы клинической радиобиологии и дозиметрии на современном этапе развития лучевой терапии. Особенности радиобиологического, физико-технического и клинико-дозиметрического обоснования современных методик лучевой терапии. Современные радиотерапевтические установки и аппараты для лучевой визуализации для проведения лучевой терапии и предлучевой топометрической подготовки. Современные планирующие системы для дозиметрических расчетов. Новые возможности современных методик лучевой терапии в повышении эффективности лечения при некоторых злокачественных новообразованиях.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 21
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров

8. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (екінші санат үшін) сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Сәулелік терапияның таңдаулы мәселелері
Сәулелік терапияның заманауи сатыларындағы клиникалық радиобиологияның және дозиметрияның таңдаулы мәселелері. Сәулелік терапияның заманауи әдістемелерінің радиобиологиялық, физикалық-техникалық және клиникалық-дозиметриялық негіздерінің ерекшеліктері. Сәулелік терапия мен сәуле алды топометриялық дайындық жүргізуге арналған заманауи сәулелі визуалдау аппараттары мен радиотерапиялық қондырғылар. Дозиметриялық есептемелерге арналған заманауи жоспарлау жүйелері. Кейбір қатерлі жаңа түзілімдерді емдеудің тиімдіілігін арттырудағы сәулелік терапия заманауи әдістемелерінің жаңа мүмкіндіктері.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Тіршілік жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шеккен тұлғаның алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
21-қосымша
"Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары мен мазмұны

Сноска. Приложение 21 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)"
1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
270/5
ПДО 01
Рентгенология, в том числе детская
81
Зачет
ПДО 02
Компьютерная и магнитно-резонансная томография
54
Зачет
ПДО 03
Ультразвуковая диагностика
54
Зачет
ПДО 04
Ультразвуковая диагностика детского возраста
54
Зачет
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 06
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
540/10
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы лучевой диагностики
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2(из ПДВ)
2(из ПДВ)
2(из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
Инновационные технологии в лучевой диагностике, в том числе детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
Лучевая диагностика заболеваний органов и систем
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль

Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша қайта даярлау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтідағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
270/5
МБП 01
Рентгенология, соның ішінде балалар рентгенологиясы
81
Сынақ
МБП 02
Компьютерлік және магниттік-резонанстық томография
54
Сынақ
МБП 03
Ультрадыбыстық диагностика
54
Сынақ
МБП 04
Балалардың ультрадыбыстық диагностикасы
54
Сынақ
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП06
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
540/10
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
2. "Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Сәулелік диагностикадағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
АИТВ-инфекциясы
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша (жоғары және бірінші санаттар үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Сәулелік диагностикадағы, соның ішінде балалардың сәулелік диагностикасындағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша (екінші санат үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Ағзалармен жүйелердің ауруларыныауруларының сәулелік диагностикасы
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары

5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Рентгенология, в том числе детская
Вопросы организации рентгенологической службы и основные директивные документы, определяющие ее деятельность. Биологическое действие рентгеновских лучей, основы дозиметрии и радиационная защита в рентгенологии. Физико-технические основы рентгенологии и других методов лучевой диагностики. Рентгенологическая аппаратура, принципы устройства и работы. Основные методы рентгенологического исследования. Методы контрастирования. Рентгенанатомия и физиология органов и систем, возрастные особенности. Этапы рентгенодиагностики. Рентгенологические симптомы и синдромы, синтез клинико-рентгенологических данных, установочный групповой и нозологический диагноз. Топический диагноз (форма, фаза процесса), дифференциальный диагноз, диагностика осложнений (распад, патологический перелом). Формулировка рентгенологического диагноза, составление протокола рентгенологического исследования, варианты рентгенологического заключения. Рентгенодиагностика заболеваний головы, шеи, органов дыхания и средостения, сердечнососудистой системы, пищеварительной, мочеполовой системы и забрюшинного пространства, эндокринной системы, опорно-двигательной системы, заболеваний молочной железы, мягких тканей опорно-двигательной системы. Методика исследования. Показания, противопоказания. Организация рентгеновского отделения в детских лечебных учреждениях: стационар, поликлиника, объединения. Методика и техника рентгенологического исследования детей, технические средства в детской рентгенологии, приспособления для рентгенологических обследований детей раннего возраста, особенности рентгенологических обследований детей раннего возраста, особенности методики рентгенологического обследования органов и систем у детей. Рентгеносемиотика заболеваний органов дыхания и средостения, сердечнососудистой системы, пищеварительной, мочеполовой, опорно-двигательной системы. Показания, противопоказания.
ПДО 02
Компьютерная и магнитно-резонансная томография
Организация работы кабинетов компьютерной и магнитно-резонансной томографии на амбулаторном уровне и в стационарах. Основные директивные документы, определяющие их деятельность. Санитарно-гигиенические нормативы работы. Охрана труда и радиационная безопасность персонала и пациентов. Физико-технические основы компьютерной томографии (далее – КТ) и магнитно-резонансной томографии (далее – МРТ) – принцип метода, типы установок, технология и протокол сканирования, технологии контрастирования, реконструкции томограмм, преобразования, артефакты. Проведение денсиметрического анализа. КТ и МРТ диагностика заболеваний органов и систем у взрослых и детей различного возраста: головы, шеи, органов дыхания и средостения, сердечно-сосудистой системы, пищеварительной системы и брюшной полости, мочеполовой системы, забрюшинного пространства и органов малого таза, опорно-двигательного аппарата. Показания, противопоказания.
ПДО 03
Ультразвуковая диагностика
Организация и структура ультразвуковой службы, основные директивные документы. Принципы получения ультразвукового изображения, принципиальная схема устройства ультразвуковых аппаратов и комплексов. Ультразвуковая скиалогия органов и систем. Ультразвуковая семиотика заболеваний органов и систем при заболеваниях сердечнососудистой, мочеполовой, эндокринной, пищеварительной систем, органов брюшной полости и забрюшинногопространства, в акушерстве и гинекологии, офтальмологии. Нейросонография.
ПДО 04
Ультразвуковая диагностика детского возраста
Организация и структура ультразвуковой службы в педиатрии, основные директивные документы. Принципы получения ультразвукового изображения, принципиальная схема устройства ультразвуковых аппаратов и комплексов. Ультразвуковая скиалогия органов и систем. Ультразвуковая семиотика заболеваний органов и систем у детей различного возраста при заболеваниях сердечно-сосудистой, мочевыделительной, эндокринной, пищеварительной систем, органов брюшной полости и забрюшинногопространства, органов дыхания. Нейросонография. Особенности УЗИ у новорожденных.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

5. "Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Рентгенология, оның ішінде балалар рентгенологиясы
Рентгенологиялық қызметті ұйымдастыру мәселелері және оның қызметін анықтайтын негізгі басшылыққа алынатын құжаттар. Рентгендік сәулеленудің биологиялық әсері, рентгенологиядағы радиациялық қорғау мен дозиметрия негіздері. Рентгенология мен сәулелік диагностиканың басқа да әдістерінің физикалық-техникалық негіздері. Рентгендік аппаратура, орналастыру мен жұмысының принциптері. Рентгендік тексерудің негізгі әдістері. Контрасттау әдістері. Ағзалар мен жүйелердің рентгенанатомиясы мен физиологиясы, жасқа байланысты ерекшеліктері. Рентгенодиагностика кезеңдері. Рентгенологиялық симптомдар мен синдромдар, клиникалық-рентгенологиялық мәліметтердің синтезі, орнатылған топтық және нозологиялық диагноз. Топикалық диагноз (үдеріс нысаны мен фазасы), саралау диагнозы, асқынулардың диагностикасы (ыдырау, патологиялық сынық). Рентгенологиялық диагнозды тұжырымдау, рентгенологиялық тексерудің хаттамасын құру, рентгенологиялық қорытындының нұсқалары. Бас, мойын, көкірекорта және тыныс алу ағзалары, жүрек-қантамыр жүйесі, асқорыту, несеп шығару жүйелері мен ішперде арты кеңістігі, эндокриндік жүйе, тірек-қимыл жүйесі, емшек аурулары, тірек-қимыл жүйесінің жұмсақ тіндері ауруларының рентгенодиагностикасы. Зерттеу әдістемесі. Көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Балаларды емдеу мекемелерінде рентген бөлімін ұйымдастыру: стационар, емхана, бірлестік. Балаларды рентгендік тексерудің әдістемесі мен техникасы, балалар рентгенологиясындағы техникалық құралдар, жас балаларды рентгенологиялық тексеруге бейімделу, жас балаларды рентгенологиялық тексерудің ерекшеліктері, балалардың ағзалары мен жүйелерін рентгенологиялық тексерудің әдістемесінің ерекшеліктері. Тыныс алу және көкірекорта ағзаларының, жүрек-қантамыр жүйелерінің, асқорыту, несеп шығару, тірек-қимыл жүйелері ауруларының рентгеносемиотикасы. Көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер.
МБП 02
Компьютерлік және магнитті-резонансты томография
Стационарда және амбулатория деңгейінде компъютерлі және магнит-резонансты томография кабинеттерінің жұмысын ұйымдастыру. Олардың қызметін анықтаушы негізгі басшылыққа алынатын құжаттар. Жұмыстың санитариялық-гигиеналық нормативтері. Еңбекті қорғау және қызметкерлер мен пациенттердің радиациялы қауіпсіздігі. Компьютерлік томография (бұдан әрі - КТ) мен магнитті-резонаестық томографияның (бұдан әрі - МРТ) физикалық-техникалық негіздері - әдіс қағидаты, қондырғы типтері, сканерлеу технологиясы мен хаттамасы, контрасттау, томограмманы реконструкциялау технологиялары, жаңғыртулар, артефакттар. Денсиметриялық анализ жасау. Жас ерекшелігі әртүрлі балалар мен ересектерде кездесетін ағзалар мен жүйелер ауруларының КТ және МРТ диагностикасы: бас, мойын, тыныс алу және көкірекорта ағзалары, жүрек-қантамыр жүйесі, асқорыту жүйесі мен ішперде қуысы, несептік-жыныстық жүйе, ішперде арты кеңістігі мен кіші жамбас ағзалары, тірек-қимыл аппараты. Көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер.
МБП 03
Ультрадыбыстық диагностика
Ультрадыбыстық қызметті ұйымдастыру мен құрылымы, басшылыққа алынатын негізгі құжаттар. Ультрадыбыстық кескіндемені алу принциптері, ультрадыбыстық аппараттар мен кешендер қондырғыларының қағидалық сызбасы. Ағзалар мен жүйелердің ультрадыбыстық скиалогиясы. Жас ерекшелігі әртүрлі балалар мен ересектердегі жүрек-қантамыр, несеп шығару, эндокриндік, асқорыту жүйелері, ішперде қуысы мен ішперде арты кеңістігі ағзалары аурулары кезіндегі, акушерия мен гинекологияда, офтальмологияда ағзалар мен жүйелер ауруларының ультрадыбыстық семиотикасы. Нейросонография.
МБП 04
Балалардың ультрадыбыстық диагностикасы
Педиатрияда ультрадыбыстық қызметті ұйымдастыру және құрылымы, басшылыққа алынатын негізгі құжаттар. Ультрадыбыстық кескіндемені алу принциптері, ультрадыбыстық аппараттар мен кешендер қондырғыларының принципті схемасы. Ағзалар мен жүйелердің ультрадыбыстық скиалогиясы. Жас ерекшелігі әртүрлі балалардың жүрек-қантамыр, несеп шығару, эндокриндік, асқорыту жүйелері, ішперде қуысы мен ішперде арты кеңістігі ағзалары, тыныс алу ағзалары аурулары кезіндегі ағзалар мен жүйелер ауруларының ультрадыбыстық семиотикасы. Нейросонография.Жаңа туылған нәрестелерді УДЗ-ның ерекшеліктері.
МБП05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әр - АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясыныңпрофилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)" (4 недели)
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы лучевой диагностики, в том числе детского возраста
Актуальные проблемы рентгенологических, магнитно-резонансных, ультразвуковых, радионуклидных и радиоизотопных методов исследования органов и систем человека, в том числе детского возраста, с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протокола.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)" (для высшей и первой категории)
Наименования дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в лучевой диагностике, в том числе детского возраста
Новые технологии в лучевой диагностике, основанные на принципах доказательной медицины
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (4 апта) білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Сәулелік диагностиканың, соның ішінде балалардың сәулелік диагностикасының өзекті мәселелері
Халықаралық бағдарламалар мен хаттамаларды қоса алғанда, дәлелді медицина негізіндегі қазіргі көзқарас бойынша адамның ағзалары мен жүйелерін, соның ішінде балалардың да ағзалары мен жүйелерін тексерудің рентгендік, магнит-резонансты, ультрадыбыстық, радионуклидті және радиоизотоп әдістерінің өзекті мәселелері.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалдық жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицинаа)" мамандығы бойынша (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)іліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Сәулелік диагностикадағы, соның ішінде балалар жасындағы сәулелік диагностикасының инновациялық технологиялары
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген сәулелік диагностикадағы жаңа технологиялар.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалдық жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Функциональная диагностика"
Код дисциплины
Наименование дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы функциональной диагностики, в том числе детского возраста
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Зачет
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Функциональная диагностика"
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
Инновационные технологии в функциональной диагностики, в том числе детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Функциональная диагностика"
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
Функциональная диагностика в кардиологии и неврологии взрослого и детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Функциональная диагностика"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе ДМ. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДО 04
Неврология с функциональной диагностикой
Неврология. Клиническая анатомия и физиология нервной системы. Клиника, диагностика, дифференциальная диагностика, скорая неотложная помощь при сосудистых заболеваниях: преходящие нарушения мозгового кровообращения, церебральный гипертонический криз, субарахноидальные кровоизлияния, геморрагический, ишемический инсульт, синдром закупорка магистральных сосудов, хроническая сосудисто-мозговая недостаточность. Неврозы и неврозоподобные состояния в различных возрастных группах, тактика терапевтической помощи. Судорожный синдром, эпилепсия. Алгоритм функциональной диагностики в неврологии. Доказательная медицина. Реабилитация, профилактика. Функциональная диагностика в неврологии. Классификация и метрологическая характеристика аппаратуры для функциональной диагностики нервной системы. Принципы устройства аппаратуры, правила их эксплуатации, техника безопасности. Общие вопросы организации работы кабинетов функциональной диагностики нервной системы лечебно-профилактических учреждений и диагностических центров. Стандарты объемов обследования функциональной диагностики в неврологии. Показания, противопоказания для проведения функциональной диагностики. Освоение методов: электроэнцефалография, транскраниальное дуплексное сканирование артерий, дуплексное сканирование экстракраниальных отделов брахиоцефальных артерий, реоэнцефалография, эхоэнцефалография (далее – ЭХОЭГ), электромиография. Алгоритм диагностики по нозологиям.
ПДО 05
Детская неврология с функциональной диагностикой
Детская неврология. Анатомо-физиологические особенности нервной системы у детей различного возраста. Особенности определения неврологического статуса у детей различного возраста, у новорожденных. Этиология и патогенетические механизмы развития неврологических заболеваний у детей различного возраста. Перинатальные поражения нервной системы и ее последствия, врожденные аномалии развития нервной системы. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики неврологической патологии у детей, пограничных состояний, особенности течения. Проявления со стороны нервной системы при заболеваниях других органов и систем, инфекционных и инфекционно-аллергических заболеваниях. Стандарты объемов обследования и лечения в детской неврологии. Выбор лабораторных и инструментальных методов исследования в невропатологии у детей и их интерпретация. Современная фармакотерапия заболеваний нервной системы согласно протоколам лечения в зависимости от возраста ребенка. Неотложные состояния в детской неврологии, их лечение и профилактика. Функциональная диагностика в детской неврологии. Общие вопросы организации работы кабинетов функциональной диагностики нервной системы детских лечебно-профилактических учреждений и диагностических центров. Стандарты объемов обследования функциональной диагностики в детской неврологии, особенности у новорожденных. Показания, противопоказания для проведения функциональной диагностики. Освоение методов исследования у детей: электроэнцефалография (далее – ЭЭГ), эхоэнцефалография, транскраниальное дуплексное сканирование артерий, дуплексное сканирование экстракраниальных отделов брахицефальных артерий, реоэнцефалография, электромиография. Алгоритм диагностики по нозологиям у детей, особенности у новорожденных.
ПДО 06
Функциональная диагностика в кардиологии
Знакомство с работой функционального кабинета, классификацией и метрологической характеристикой аппаратуры для функциональной диагностики сердечнососудистой системы. Принципы устройства аппаратуры, правила их эксплуатации, техника безопасности. Общие вопросы организации работы кабинетов функциональной диагностики лечебно-профилактических учреждений и диагностических центров. Стандарты объемов обследования функциональной диагностики в кардиологии. Показания, противопоказания для проведения функциональной диагностики. Освоение методов: электрокардиограмма (далее – ЭКГ), эхокардиография (далее – ЭХОКГ), чрезпищеводная ЭХОКГ, проба с чрезпищеводной стимуляцией предсердий, фармакологические пробы, ортостатическая проба, велоэргометрия, суточное мониторирование ЭКГ и артериальное давление (далее – АД), реография (тетраполярная, биполярная), доплерография сердца и сосудов. Алгоритм диагностики при патологии сердца и сосудов.
ПДО 07
Функциональная диагностика в пульмонологии
Классификация и метрологическая характеристика аппаратуры для функциональной диагностики дыхательной системы. Принципы устройства аппаратуры, правила их эксплуатации, техника безопасности. Стандарты объемов обследования функциональной диагностики в пульмонологии. Показания, противопоказания для проведения функциональной диагностики. Клиническая физиология дыхательной системы. Освоение функциональных методов диагностики заболеваний дыхательной системы. Спирография. Функциональные диагностические пробы с физической нагрузкой, газовыми смесями, фармакологические пробы.
ПДО 08
Функциональная диагностика в детской кардиологии и пульмонологии
Особенности работы функционального кабинета, классификацией и метрологической характеристикой аппаратуры для функциональной диагностики в педиатрии. Общие вопросы организации работы кабинетов функциональной диагностики лечебно-профилактических учреждений и диагностических центров. Стандарты объемов обследования функциональной диагностики в детской кардиологии. Показания, противопоказания для проведения функциональной диагностики у детей различного возраста. Освоение методов у детей: ЭКГ, ЭХОКГ, чрезпищеводная ЭХОКГ, проба с чрезпищеводной стимуляцией предсердий, фармакологические пробы, велоэргометрия, суточное мониторирование ЭКГ и АД, реография (тетраполярная, биполярная), допплерография сердца и сосудов. Алгоритм диагностики при патологии сердца и сосудов у детей. Классификация и метрологическая характеристика аппаратуры для функциональной диагностики заболеваний дыхательной системы. Принципы устройства аппаратуры, правила их эксплуатации, техника безопасности, особенности у детей. Стандарты объемов обследования функциональной диагностики в детской пульмонологии. Показания, противопоказания для проведения функциональной диагностики. Клиническая физиология дыхательной системы у детей различного возраста. Освоение функциональных методов исследования дыхательной системы у детей. Спирография. Функциональные диагностические пробы с физической нагрузкой, газовыми смесями, фармакологические пробы.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

2. "Функционалды диагностика" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және қоғамдық денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Функционалды диагностиканың, соның ішінде балалар жасындағы функционалды диагностиканың өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Сынақ
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Функционалды диагностика" мамандығы бойынша жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағат/апта көлемі
Бақылау нысаны
Функционалдық диагностиканың, соның ішінде балалар жасындағы функционалдық диагностиканың инновациялық технологиялары
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Функционалды диагностика" мамандығы бойынша (екінші санат үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағат/апта көлемі
Бақылау нысаны
Ересектер және балалар жасындағы кардиология мен неврологиядағы функционалдық диагностика
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Функционалды диагностика" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылаулық зерттеу (РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Ғаламторындағы медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әр – АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
МБП 04
Функционалды диагностика бар неврология
Неврология. Нерв жүйесінің клиникалық анатомиясы мен физиологиясы. Қантамыр ауруларының клиникасы, диагностикасы, сараланған диагностикасы және жедел жәрдем: ми қанайналымының өтпелі бұзылысы, мидың гипертониялық кризі, субарахноидальді қан құйылу, геморрагиялық, ишемиялық инсульт, ірі тамырлардың тығындалу синдромы, созылмалы ми-қантамырлық жеткіліксіздік. Әртүрлі жас топтарындағы неврозды және невроз тәрізді күйлер, терапиялық көмектің тәсілдері. Тырысқақ синдромы, қояншық. Неврологиядағы функционалды диагностика алгоритмі. Дәлелді медицина. Оңалту, профилактика.
Неврологиядағы функционалды диагностика.
Нерв жүйелерін функционалды диагностикалауға арналған аппаратураның жіктемесі және метрологиялық сипаттамасы. Аппаратура құрылғысының принциптері, оларды қолдану тәртібі, қауіпсіздік техникасы. Диагностикалық орталықтар мен емдік-профилактикалық мекемелердегі нерв жүйесінің функционалды диагностикасы кабинеттерінің жұмысын ұйымдастырудың жалпы мәселелері. Неврологиядағы функционалды диагностика зерттеулерінің көлем стандарттары. Функционалды диагностика жүргізуге көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Әдістерді меңгеру: электроэнцефалография, артерияны транскраниальді дуплексті сканирлеу, брахиоцефалды артерияның экстракраниалды бөліктерін дуплексті сканирлеу, реоэнцефалография, эхоэнцефалография (ЭХОЭГ), электромиография. Нозологиялар бойынша диагностика алгоритмі.
МБП 05
Функционалды диагностикасы бар балалар неврологиясы
Балалар неврологиясы. Әртүрлі жастағы балалар нерв жүйесінің анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері. Әртүрлі жастағы балалардағы, нәрестелердегі неврологиялық статусты анықтаудың ерекшеліктері. Әртүрлі жастағы балаларда неврологиялық аурулардың даму этиологиясы және патогенетикалық механизмі. Нерв жүйесінің перинатальды зақымдануы және оның салдары, нерв жүйесі дамуының туа біткен аномалиялары. Шекаралық жағдайлардың, балалар неврологиялық патологиясы диагностикасының, саралау диагностикасының алгоритмі, ағымының ерекшеліктері. Басқа ағзалар мен жүйелердің ауруында, инфекциялық және инфекциялық-аллергиялық аурулар кезіндегі нерв жүйесінің көріністері. Балалар неврологиясындағы тексеру мен емдеудің көлем стандарттары. Балалар невропатологиясында зерттеудің зертханалық және аспаптық әдістерін таңдау және оларды түсіндіру. Баланың жасына байланысты нерв жүйесі ауруларының емдеу хаттамасына сай заманауи фармакотерапиясы. Балалар неврологиясындағы шұғыл жағдайлар, олардың емі және профилактикасы. Балалар неврологиясындағы функционалды диагностика. Балаларға арналған диагностикалық орталықтар мен емдік-профилактикалық мекемелердегі нерв жүйесінің функционалды диагностикасы кабинеттерінің жұмысын ұйымдастырудың жалпы мәселелері. Балалар неврологиясындағы функционалды диагностика зерттеулерінің көлем стандарттары, нәрестелердегі ерекшеліктері. Функционалды диагностика жүргізу үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Балаларды зерттеу әдістерін меңгеру: электроэнцефалография (ЭЭГ), артерияны транскраниальді дуплексті сканирлеу, брахиоцефалды артерияның экстракраниалды бөліктерін дуплексті сканерлеу, реоэнцефалография, эхоэнцефалография (ЭХОЭГ), электромиография. Балалардағы нозологиялар бойынша диагностика алгоритмі, нәрестелердегі ерекшеліктері.
МБП 06
Кардиологиядағы функционалды диагностика
Жүрек-қантамыр жүйесінің функционалды диагностикасына арналған аппаратураның жіктемесі және метрологиялық сипаттамасы, функционалды кабинеттің жұмысымен танысу. Аппаратура құрылғысының принциптері, оларды қолдану тәртібі, қауіпсіздік техникасы. Диагностикалық орталықтар мен емдік-профилактикалық мекемелердегі функционалды диагностика кабинеттерінің жұмысын ұйымдастырудың жалпы мәселелері. Кардиологиядағы функционалды диагностика зерттеулерінің көлем стандарттары. Функционалды диагностика өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Әдістерді меңгеру: электоркардиограмма (ЭКГ), эхоэнцефалограмма (ЭХОКГ), өңеш арқылы жасалатын ЭХОКГ, жүрекшені өңеш арқылы стимуляциялап сынау, фармакологиялық сынамалар, ортостатикалық сынама, велоэргометрия, ЭКГ және артериялық қысымы (АҚ) тәуліктік мониторлау, реография (тетраполярлы, биполярлы), жүрек пен қантамырларының доплерографиясы. Жүрек пен қантамырлар патологиясы кезіндегі диагностика алгоритмі.
МБП 07
Пульмонологиядағы функционалды диагностика
Тыныс алу жүйесінің функционалды диагностикасына арналған аппаратураның жіктемесі және метрологиялық сипаттамасы. Аппаратура құрылғысының принциптері, оларды қолдану тәртібі, қауіпсіздік техникасы. Пульмонологиядағы функционалды диагностика зерттеулерінің көлем стандарттары. Функционалды диагностика өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Тыныс алу жүйесінің клиникалық физиологиясы. Тыныс алу жүйесі аурулары диагностикасының функционалдық әдістерін меңгеру. Спирография. Күш түсіру, газды қоспалар арқылы функционалды диагностикалық сынамалар алу, фармакологиялық сынамалар.
МБП 08
Балалар кардиологиясы мен пульмонологиясындағы функционалды диагностика
Педиатриядағы функционалды диагностикаға арналған аппаратураның жіктемесі және метрологиялық сипаттамасы, функционалды кабинет жұмысының ерекшеліктері. Диагностикалық орталықтар мен емдік-профилактикалық мекемелердегі функционалды диагностика кабинеттерінің жұмысын ұйымдастырудың жалпы мәселелері. Балалар кардиологиясындағы функционалды диагностика зерттеулерінің көлем стандарттары. Әртүрлі жастағы балаларға функционалды диагностика жүргізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Балаларға қолданылатын әдістерді меңгеру: ЭКГ, ЭХОКГ, өңеш арқылы жасалатын ЭХОКГ, жүрекшені өңеш арқылы стимуляциялап сынау, фармакологиялық сынамалар, ортостатикалық сынама, велоэргометрия, ЭКГ және АҚ тәуліктік мониторлеу, реография (тетраполярлы, биполярлы), жүрек пен қантамырлардың доплерографиясы. Балалардың жүрек пен қантамырлар патологиясындағы диагностика алгоритмі. Тыныс алу жүйесінің функционалды диагностикасына арналған аппаратураның жіктемесі және метрологиялық сипаттамасы. Аппаратура құрылғысының принциптері, оларды қолдану тәртібі, қауіпсіздік техникасы, балалардағы ерекшеліктері. Балалар пульмонологиясындағы функционалды диагностика зерттеулерінің көлем стандарттары. Функционалды диагностика өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жас ерекшелігі әртүрлі балалардың тыныс алу жүйесінің клиникалық физиологиясы. Балалардың тыныс алу жүйесін тексерудің функционалдық әдістерін меңгеру. Спирография. Күш түсіру, газды қоспалар арқылы функционалды диагностикалық сынамалар алу, фармакологиялық сынамалар.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Функциональная диагностика"
Коды дисциплины
Наименование дисциплин, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы функциональной диагностики, в том числе детского возраста
Актуальные проблемы функциональной диагностики, в том числе у детей различного возраста, с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протоколы.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ИК
Итоговый контроль
Итого
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла (для высшей и первой категории) по специальности "Функциональная диагностика"
Наименования дисциплин, основные разделы
Инновационные технологии в функциональной диагностике, в том числе детского возраста
Современные методы исследования в функциональной диагностике. Компьютерные электроэнцефалография и спирография с фармакологическими пробами, электрокардиография при инфаркте миокарда, аневризмах, перикардитах, ишемиях, врожденных и приобретенных пороках сердца, оперированном сердце. Стресс-эхокардиография. Проведение эхокардиографического исследования у взрослых и детей различного возраста и оценка функциональных последствий патологических изменений в сердце и крупных сосудах. Проведение базового чрезпищеводного электрофизиологического исследования. Трансторакальная эхокардиоскопия с допплерисследованием. Функциональная диагностика с учетом основ доказательной медицины, включая международные программы и нормативно-правовые акты.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Функционалды диагностика" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (4 апта) білім беру бағдарламасының мазмұны.
Пән коды
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МНП 01
Функцоналдық диагностиканың, соның ішінде балалар жасындағы функционалдық диагностиканың өзекті мәселелері
Халықаралық бағдарламалар мен хаттамаларды қоса алғанда, дәлелді медицина негіздерінде заманауи тұрғыда функционалдық диагностиканың, соның ішінде балалар жасындағы функционалдық диагностиканың өзекті мәселелері.
МНП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ҚБ
Қорытынды бақылау
Жиыны
7. "Функционалды диагностика" мамандығы бойынша (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) сертификаттау циклінің білім бағдарламасының мазмұны
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
Функционалды диагностикадағы, соның ішінде балалар жасындағы Функционалды диагностиканың инновациялық технологиялары
Функционалдық диагностикадағы зерттеулердің заманауи әдістері. Компъютерлік электроэнцефалография және фармакологиялық сынақтармен спирография, миокард инфаркты кезінде аневризмалар, перикардиттер, ишемиялар, туа біткен және жүре пайда болған жүрек ақаулары,операция жасалған жүрекке электрокардиография жүргізу. Стресс- эхокардиография. Әртүрлі жастағы балалар және ересектерге электрокардиографиялық зерттеулер жүргізу және жүрек және ірі тамырлардағы патологиялық жағдайлар функционалдық салдарын бағалау. Базалық өңеш арқылы электрофизиологиялық зерттеулер жүргізу. Кеуде қуысы арқылы доплерлік зерттеумен эхокардиоскопия. Халықаралық бағдарламалар және нормативтік – құқықтық актілерді бірге дәлелдік медицина негіздерімен функционалды диагностика.
Кекзк күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалдық жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегуші жағдайын алғашқы және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтер бұзылысының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау (ҚБ)

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла (для второй категории) по специальности "Функциональная диагностика"
Наименование дисциплины, основные разделы
Функциональная диагностика в кардиологии и неврологии взрослого и детского возраста
Методика проведения и нормативные показатели данных ЭКГ- исследования у взрослых и детей. ЭКГ- пробы с нагрузкой. ЭКГ при патологических состояниях. Эхокардиография, качественный и количественный анализ эхокардиографических данных. Компьютерная спирография, принципы и методики проведения, оценка результатов. Правила проведения, нормативные показатели электроэнцефалографии, их изменения при различных патологических состояниях у взрослых и детей разного возраста. Нормативные правовые акты в функциональной диагностике.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 23
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"

8. "Функционалды диагностика" мамандығы бойынша (екінші санат үшін) сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
Ересек және балалар жасындағы кардиология және неврологияның функционалдық диагностикасы
Балалар мен ересектердің ЭКГ зерттеу мәліметтерінің нормативтік көрсетілімдері және жүргізу тәсілі. Жүктемесі бар ЭКГ- Сынақтар. Патологиялық жағдайлардағы ЭКГ. Эхокардиография, электрокардиографиялық мәліметтердің сапалы және сандық талдауы. Компъютер спирография,оның қағидалары және әдістемелері, нәтижелерін бағалау. Электрокардиографияның нормативтік көрсетілімдері, жүргізу ережелері, әртүрлі жастағы балалар мен ересектердегі түрлі патологиялық жағдайлардағы өзгерістер. Функционалды диагностикада нормативтік құқықтық актілер.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
23-қосымша
"Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары және мазмұны

1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"
Код дисциплины
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Клиническая лабораторная диагностика
108
Зачет
ПДО 02
Биохимическая лабораторная диагностика
108
Зачет
ПДО 03
Коагуологическая лабораторная диагностика
54
Зачет
ПДО 04
Иммунологическая лабораторная диагностика
54
Зачет
ПДО 05
Микробиологическая лабораторная диагностика
54
Зачет
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 08
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
18
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы клинической лабораторной диагностики
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в клинической лабораторной диагностике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы лабораторных исследований в клинической лабораторной диагностике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль

1. "Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта) *
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және қоғамдық денсаулық сақтау(апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
МБП 01
Клиникалық зертханалық диагностика
108
Сынақ
МБП 02
Биологиялық зертханалық диагностика
108
Сынақ
МБП 03
Коагуологиялық зертханалық диагностика
54
Сынақ
МБП 04
Иммунологиялық зертханалық диагностика
54
Сынақ
МБП 05
Микробиологиялық зертханалық диагностика
54
Сынақ
МБП 06
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 07
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 08
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы).
18
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
864/16
2. "Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және қоғамдық денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Клиникалық зертханалық диагностикадағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3."Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Клиникалық зертханалық диагностикадағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4."Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Клиникалық зертханалық диагностикадағы зертханалық зерттеулердің заманауи әдістері
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары

5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"
Код дисциплины
Наименование дисциплин, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Клиническая лабораторная диагностика
Предмет и задачи клинической лабораторной диагностики на современном этапе развития медицины. Техника безопасности при работе в клинико-диагностической лаборатории (далее – КДЛ). Ведение документации в КДЛ. Номенклатура, унификация и стандартизация лабораторных исследований. Референтные величины. Диагностическая значимость конечных результатов лабораторных исследований. Основные объекты для лабораторных исследований, Взятие и хранение биологического материала. Общеклинические исследования. Современные гематологические анализаторы. Управление качеством лабораторных исследований. Клинические исследования мочи. Общеклинические исследования и их клиническое значение: анализ желудочного, дуоденального содержимого, кала, мокроты, спинномозговой жидкости, экссудатов, транссудатов, выделений половых органов. Клиническое значение лабораторных исследований. Лабораторные исследования при наиболее распространенных заболеваниях органов дыхания, сердечно-сосудистой системы, ревматизме, болезнях органов пищеварения, печени, почек, системы крови, эндокринной системы и аллергических заболеваниях, особенности у детей различного возраста. Программы и алгоритмы лабораторной диагностики при остром инфаркте миокарда, остром вирусном гепатите, сахарном диабете, гемобластозах, синдроме диссеминированного внутрисосудистого свертывания крови (далее – ДВС-синдром). Внутрилабораторный, межлабораторный контроль качества, методы.
ПДО 02
Биохимическая лабораторная диагностика
Химия и патохимия белкового обмена. Белки, белковые фракции. Белки острой фазы воспаления. Пробы коллоидоустойчивости. Остаточный азот и его компоненты. Химия и патохимия углеводов. Глюкоза и метоболиты углеводного обмена; тесты толерантности к углеводам. Химия и патохимия липидного обмена. Липиды и липопротеиды крови. Показатели пигментного обмена. Ферменты и изоферменты. Регуляция водно-минерального кислотно-основного обмена, клинико-диагностическое значение. Показатели водно-электролитного обмена и кислотно-основного состояния крови. Микроэлементы и показатели метаболизма железа. Основы гормональной регуляции. Гормональные исследования. Современные технологии биохимического анализа крови и различные типы биохимических анализаторов. Принципы фотометрии, основные типы калибровок, виды калибраторов. Диагностическая значимость и клиническая оценка конечных результатов биохимических исследований, особенности у детей различного возраста. Управление качеством биохимических исследований. Биохимические исследования при наиболее распространенных заболеваниях органов дыхания, сердечнососудистой системы, ревматизме, болезнях органов пищеварения, печени, почек, системы крови, эндокринной системы и аллергических заболеваниях. Внутрилабораторный, межлабораторный контроль качества, методы.
ПДО 03
Коагулогическая лабораторная диагностика
Современные лабораторные исследования системы гемостаза. Сосудисто-тромбоцитарный гемостаз. Плазменный гемостаз. Анализаторы гемостаза. Современные технологии изучения гемостаза. Диагностическая значимость и клиническая оценка конечных результатов лабораторных исследований системы гемостаза. Коагуологические исследования и их изменения при наиболее распространенных заболевания органов дыхания, сердечнососудистой системы, ревматизме, болезнях органов пищеварения, печени, почек, системы крови, эндокринной системы и аллергических заболеваниях, особенности у детей различного возраста. Программы и алгоритмы лабораторной диагностики при остром инфаркте миокарда, остром вирусном гепатите, сахарном диабете, гемобластозах, ДВС-синдроме и.т.д, Внутрилабораторный, межлабораторный контроль качества, методы.
ПДО 04
Иммунологическая лабораторная диагностика
Учение об иммунитете, виды иммунитета. Методы оценки иммунного статуса. Лабораторные методы исследования иммунной системы. Иммунологические исследования при наиболее распространенных заболеваниях органов дыхания, сердечно-сосудистой системы, ревматизме, болезнях органов пищеварения, печени, почек, системы крови, эндокринной системы и аллергических заболеваниях, особенности у детей различного возраста. Изосерология. Принципы и методы иммуноферментного анализа (далее – ИФА). Проточная цитофлюоромтерия. Внутрилабораторный, межлабораторный контроль качества, методы.
ПДО 05
Микробиологическая лабораторная диагностика
Организация и структура микробиологической лаборатории. Методы посева исследуемого материала. Способы рассева клинического материала. Основные питательные среды. Общие принципы идентификации культур. Микробиологическая диагностика сальмонелллезов, тифо-паратифозных заболеваний, иерсиниозов, эшерихиозов, условно-патогенной микрофлоры. Серологическая диагностика холерного вибриона и других вибриогенных диарей, чумы, сибирской язвы, туляремии, бруцеллеза. Отбор и доставка материала. Микробиологическая диагностика воздушно-капельных инфекций: дифтерия, бордетеллез, менингиты. Правила забора и доставки материала, методы дифференциации. Микробиологическая диагностика спирохетозов, лептоспирозов и заболеваний, передающихся половым путем. Методы вирусологической диагностики. Правила забора и доставки материала, методы дифференциации. Микробиологическая диагностика микозов. Правила забора и доставки материала, методы дифференциации. Внутрилабораторный, межлабораторный контроль качества, методы.
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе ДМ. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 08
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

5. "Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Клиникалық зертханалық диагностика
Заманауи медицинаның дамуындағы клиникалық зертханалық диагностиканың міндеттері мен пәні. Клиникалық-диагностикалық зертханада (КДЗ) жұмыс істеу барысында қауіпсіздік техникасы. КДЗ-да құжаттаманы жүргізу. Зертханалық зерттеулердегі номенклатура, біріздендіру және стандарттау. Референттік мөлшер. Зертханалық зерттеулердің соңғы нәтижесінің диагностикалық маңыздылығы. Зертханалық зерттеулер үшін негізгі объектілер. Биологиялық заттың алынуы мен сақталуы. Жалпы клиникалық зерттеулер. Заманауи гематологиялық анализаторлар. Зертханалық зерттеулердің сапасын басқару. Несептің клиникалық зерттеулері. Жалпы клиникалық зерттеулер және оның клиникалық маңыздылығы: асқазан, ұлтабар ішіндегі құрамаларын, экскремент, қақырық, жұлын-ми сұйықтығының, экссудат пен транссудат, жыныс мүшелерінің сұйықтықтарының талдауы. Зертханалық зерттеулердің клиникалық маңыздылығы. Тыныс алу мүшелерінің ең көп таралған аурулары, жүрек-қантамыр жүйесі, ревматизм, ас қорыту мүшелері, бауыр, бүйрек, қан жүйелері, эндокриндік жүйе және аллергиялық аурулар бойынша зертханалық зерттеулер, әр жастағы балалардағы ерекшелік. Миокардтың жіті инфарктісі, жіті вирусты гепатит, қант диабеті, гемобластоз, ДТҰ-синдром (ДВС-синдром) және т.б. зертханалық диагностиканың алгоритмдері және бағдарламалары. Зертханаішілік, зертханааралық сапаны қадағалау әдістері, әдістері.
МБП 02
Биохимиялық зертханалық диагностика
Ақуыз алмасудың химиясы мен патохимиясы. Ақуыздар, ақуыздардың фракциялары. Қабынудың жіті кезеңіндегі ақуыздар. Коллоид төзімділігінің сынамалары. Қалдық азот және оның компоненттері. Көмірсу химиясы мен патохимиясы. Глюкоза және көмірсу алмасудың метоболиттері: көмірсу толеранттылық Сынақтары. Липидтік алмасудың химиясы мен патохимиясы. Қанның липидтері мен липопротеидтер. Пигмент алмасудың көрсетілімдері. Ферменттер мен изоферменттер. Су-минерал, қышқыл-негіз алмасудың реттелуі, клиникалық-диагностикалық маңыздылық. Су-электролит алмасудың көрсетілімдері мен қанның қышқыл-негіз жағдайы. Микроэлементтер мен темір метаболизмінің көрсетілімдері. Гормондық реттеудің негіздері. Гормондық зерттеулер. Қанның биохимиялық талдауының заманауи технологиялары және биохимиялық анализаторлардың әртүрлі үлгілері. Фотометрия принциптері, калибрлеулердің негізгі үлгілері, калибраторлардың түрлері. Биохимиялық зерттеулердің соңғы нәтижелерін клиникалық бағалау және диагностикалық маңыздылығы, әр жастағы балалардағы ерекшелік. Биохимиялық зерттеулердің сапасын басқару. Ең көп таралған тыныс алу мүшелерінің аурулары, жүрек-тамыр жүйесі, ревматизм, ас қорыту мүшелерінің, бауыр, бүйрек, қан жүйелері, эндокриндік жүйе және аллергиялық аурулар бойынша биохимиялық зерттеулер. Зертханаішілік, зертханааралық сапаны бақылау, әдістері.
МБП 03
Коагуологиялық зертханалық диагностика
Гемостаз жүйесін заманауи зертханалық зерттеулері. Тамырлы-тромбоциттік гемостаз. Плазмалық гемостаз. Гемостаздың анализаторлары. Гемостазды зерттеудің заманауи технологиялары. Гемостаз жүйелерінің зертханалық зерттеулердегі соңғы нәтижелерін клиникалық бағалау және диагностикалық маңыздылығы. Ең көп таралған тыныс алу мүшелерінің аурулары, жүрек-тамыр жүйесі, ревматизм, ас қорыту мүшелердің, бауыр, бүйрек, қан жүйелері, эндокриндік жүйе және аллергия аурулары бойынша коагуологиялық зерттеулер мен олардың өзгерулері, әр жастағы балалардағы ерекшелік. Миокардтың жіті инфарктісі, жіті вирусты гепатит, қант диабеті, гемобластоза, ДТҰ-синдром (ДВС-синдром) және т.б. зертханалық диагностиканың алгоритмдері және бағдарламалары. Зертханаішілік, зертхана-аралық сапаны бақылау, әдістері.
МБП 04
Иммунологиялық зертханалық диагностика
Иммунитет туралы ілім, иммунитет түрлері. Иммундық статусты бағалаудың әдістері. Иммундық жүйені зерттеудің зертханалық әдістері. Ең көп таралған тыныс алу мүшелерінің аурулары, жүрек-тамыр жүйесі, ревматизм, ас қорыту мүшелерінің, бауыр, бүйрек, қан жүйелері, эндокриндік жүйе және аллергия аурулары бойынша иммундық зерттеулер, әр жастағы балалардағы ерекшелік. Изосерология. Иммуноферменттік талдаудың (ИФА) қағидаттары мен әдістері. Ағымдағы цитофлюоромтерия. Зертханаішілік, зертханааралық сапаны бақылау, әдістері.
МБП 05
Микробиологиялық зертханалық диагностика
Микробиологиялық зертхананың ұйымдастырылуы мен құрылымы. Зерттелетін материалды себу әдістері. Клиникалық материалды егу әдістері. Негізгі қоректік орталар. Микробиологиялық культураларды сәйкестендірудің жалпы қағидалары. Сальмонеллездің, тиф-паратифозды аурулардың, иерсиниоздардың, эшерихиоздардың, шартты-патогенді микрофлораның микробиологиялық диагностикасы. Тырысқақ вибрионы мен басқа да вибриогендік диареяның, обаның, сібір жарасының, туляремияның, бруцеллездің серологиялық диагностикасы. Материалды сұрыптау және жеткізу. Ауа-тамшы инфекциялардың микробиологиялық диагностикасы: дифтерия, бордетеллез, менингиттер. Материалды жинақтау мен жеткізу ережелері, саралауәдістері. Жыныстық жолмен берілетін аурулар және спирохетоз, лептоспироздың микробиологиялық диагностикасы. Вирусологиялық диагностиканың әдістері. Материалды жинақтау мен жеткізу ережелері, саралау әдістері Микоздардың микробиологиялық диагностикасы. Материалды жинақтау мен жеткізу ережелері, саралау әдістері Зертханаішілік, зертханааралық сапаны бақылау, әдістері.
МБП 06
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылаулық зерттеу (РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелердің қорытындысы. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы.Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Ғаламторындағы медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағасы. Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 07
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП08
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникалық көрінісі, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Жиыны

279
Зачет
ПДО 02
Общая хирургия и травматология
54
Зачет
ПДО 03
Терапия
54
Зачет
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Зачет
ПДО 06
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
18
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Спортивная медицина"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы спортивной медицины
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Спортивная медицина"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в спортивной медицине
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные вопросы спортивной медицины
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Спортивная медицина"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Спортивная медицина
Спортивная медицина в Республике Казахстан, цели и задачи. Основные вопросы теории и методики физического воспитания и спорта. Анатомо-физиологические основы мышечной деятельности. Медицинское обеспечение учебно-тренировочных сборов и соревнований. Функциональные методы исследования в спортивной медицине. Методы оценки физического развития и физической работоспособности в зависимости от возраста и физической подготовленности. Основные показатели лабораторных исследований крови и мочи и их изменение при физических нагрузках. Гигиенические основы физических упражнений и спортивных сооружений. Противопоказания для занятий спортом. Этиология, патогенез, клиническая симптоматика заболеваний у спортсменов, их профилактика, диагностика и принципы лечения. Основы питания спортсменов. Допинги и допинг-контроль. Средства восстановления и повышения физической работоспособности (педагогические, психологические, медико-биологические). Основы диагностики и экстренной помощи при неотложных состояниях и травмах в спорте.
ПДО 02
Общая хирургия и травматология
Общие действия травмы на организм. Шок, коллапс, обморок, терминальное состояние. Кровотечение, современные принципы борьбы с кровотечением и его последствиями. Переливание крови, компонентов и препаратов крови. Лечение ожогов и отморожений. Электротравма. Современные принципы лечения ран. Хирургическая инфекция, профилактика и лечения. Острые и хронические расстройства кровообращения. Тактика врача при госпитализации больного с экстренной хирургической патологии. Комбинированные и сочетанные травмы, политравмы. Диагностика, дифференциальная диагностика. Повреждения магистральных сосудов и нервов. Транспортная иммобилизация. Повреждения плечевого пояса, нижних конечностей, грудной клетки, позвоночника, таза. Травмы мышц, сухожилий, суставов. Переломы. Особенности травматизма у занимающихся физической культурой и спортом. Особенности наложения повязок, восстановления и реабилитации спортсменов.
ПДО 03
Терапия
Диагностика, дифференциальная диагностика, лечение, профилактика типичных и редко встречающихся, трудных для диагностики болезней по разделам: кардиология, ревматология, пульмонология, гастро-энтерология, нефрология, аллергология с клинической иммунологией, эндокринология, гематология. Тактика врача при неотложных состояниях на догоспитальном этапе – постановка диагноза, проведение реанимационных мероприятий. Алгоритм диагностики и протоколы неотложной помощи при несчастных случаях: утопление, электротравма, отморожения, ожоги, солнечный, тепловой удар, укусы, насекомых, змей, животных. Клинико-диагностическое значение исследования общего клинического анализа крови, гемостаза, кислотно-основного равновесия, электролитного баланса, метаболитов белкового, углеводного и липидного обмена. Интерпретация общеклинических лабораторных исследований. Диетотерапия. Экспертиза трудоспособности.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе ДМ. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

279
Сынақ
МБП 02
Жалпы хирургия және травмотология
54
Сынақ
МБП 03
Терапия
54
Сынақ
МБП 04
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 05
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Сынақ
МБП 06
Инфекциялық бақылау.АИТВ инфекциясы
18
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
864/16
2. "Спорттық медицина" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Спорттық медицинадағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Спорттық медицина" мамандығы бойыншабіліктілікті арттыру сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Спорттық медицинадағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Спорттық медицина" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Спорттық медицинаныңзаманауи мәселелері
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Спорттық медицина" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Спорттық медицина
ҚР-да спорт медицинасы, мақсаты мен міндеттері. Дене тәрбиесі мен спорт теориясының және әдістемесінің негізгі мәселелері. Бұлшықет қызметінің анатомиялық-физиологиялық негіздері.Оқу жаттықтыру жиындары мен жарыстарын медициналық қамтамасыз ету.Спорттық медицинадағы зерттеулердің функционалдық әдістері.Жасына және физикалық дайындығына байланысты физикалық даму мен физикалық жұмысқа қабілеттілікті бағалау әдістері.Қан мен несептің зертханалық зерттеулерінің негізгі көрсетілімдері және олардың физикалық күштемелерден соң өзгеруі. Физикалық жаттығулар мен спорттық жайлардың гигиеналық негіздері. Спортпен айналысуға қарсы көрсетілімдер. Спортшылар ауруының этиологиясы,патогенезі,клиникалық белгілері, олардың профилактикасы, диагностикасы, емдек қағидаттары. Спортшылардың тамақтану негіздері. Допингтер және допингтік бақылау. Физикалық жұмысқа қабілеттілікті қалпына келтіру мен арттыру(педагогикалық, психологиялық,медициналық- биологиялық) құралдары. Спорттағы шұғыл жағдайлар мен жарақаттар кезіндегі диагностика және жедел көмек негіздері.
МБП 02
Жалпы хирургия және травматология
Жарақаттың ағзаға жалпы әсері. Шок, коллапс, талықсу, терминальды жағдай. Қан кету мен оның салдарына қарсы күрестің заманауи қағидаттары. Қан,қан компоненттерін және қан препараттарын құю. Күйіктер мен үсіктерді емдеу. Электр жарақаты. Жараларды емдеудің заманауи әдістері. Хирургиялық инфекция, профилактикасы және емдеу. Қан айналымының жіті және созылмалы бұзылулары. Операция алды кезең, жедел хирургиялық сырқаты бар науқасты ауруханаға жатқызар кездегі дәрігер тәсілі. Қоса алғандарланған және аралас жарақаттар, көптеген жарақаттар. Диагностика, салыстырмалы диагностика. Басты (магистральды) қантамырлар мен нерв тамырларының зақымдануы. Транспорттық иммобилизация. Иық белдеуінің, аяқтық, кеуденің,омыртқаның жамбастың зақымдануы. Бұлшықеттер, сіңірлер мен буындардың жарақаттары. Сынықтар. Спорт және дене тәрбиесімен шұғылданғанда жарақаттану ерекшеліктері. Таңғыштарды салу, спортшылар оңалтусының ерекшеліктері
МБП 03
Терапия
Дәлелді медицина тұрғысынан ішкі мүшелер ауруларының диагностикасының, емдеудің, салыстырмалы диагностикасының, профилактикасының төмендегі бөлімдер бойынша мәселелері: кардиология, ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, клиникалық иммунология мен аллергология, эндокринология, гематология. Ауруханаға дейінгі кезеңдегі шұғыл жағдайларда дәрігерлік тәсілі - диагноз қою, реанимация шараларды жүргізу, негізгі аурудың асқынуының профилактикасы. Оқыс жағдай кезіндегі диагностика алгоритмі мен шұғыл жәрдем хаттамалары: суға бату, электр жарақаты, үсік, күйік, күн және жылудан болған соққы, жәндіктердің, жыланның шағуы. Қан, гемостаз, ҚСТ, электролиттік баланс, ақуыз, көмірсу, липид алмасулары метаболиттерінің жалпы клиникалық анализін тексерудің клиникалық-диагностикалық маңызы. Диетотерапия. Еңбекке жарамдылық сараптамасы
МБП 04
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы.Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Интернетіндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 05
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау.АИТВ инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникалық көрінісі, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Жиыны

810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Гериатрические болезни в стационаре
135
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая гериатрия
108
Зачет
ПДО 03
Гериатрические болезни на станции скорой помощи
54
Зачет
ПДО 04
Инфекционные болезни
54
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 06
Вопросы реабилитации в гериатрии
18
Зачет
ПДО 07
Паллиативная гериатрия
18
Зачет
ПДО 08
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 09
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Гериатрия"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы гериатрии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Гериатрия"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в гериатрии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения заболеваний, встречающихся в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Гериатрия"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Гериатрия стационарная
Организация стационарной помощи людям пожилого возраста в Республике Казахстан. Общие особенности развития и клиническое течение болезней у лиц старшей возрастной группы. Взаимосвязь функциональных систем организма, уровня их регуляции в пожилом возрасте. Патогенез основных терапевтических заболеваний, особенность клинической симптоматики у пожилых людей, их профилактика, диагностика и лечение в условиях стационара. Возрастные изменения. Доказательная медицина. Организация службы интенсивной терапии и реанимации терапевтической клинике, оборудование палат интенсивной терапии. Медикаментозная терапия, физиотерапия, лечебная физкультура лиц пожилого возраста.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая гериатрия
Законодательства и директивные документы, определяющие деятельность органов и учреждений здравоохранения Республики Казахстан по гериатрической службе. Организация лечебной помощи в стране, работа поликлинических учреждений по оказанию помощи лицам пожилого возраста. Обследование и наблюдение больных с сенильной деменцией, с нарушениями зрения, слуха, опорно-двигательного аппарата с остеопорозом, онкологических, неврологических, психических больных в условиях поликлиники. Современные методы реабилитации при заболеваниях: сердечнососудистой системы, заболеваний органов дыхания, пищеварения, мочеполовой системы, костно-мышечного аппарата, заболеваниях крови, сахарном диабете, нервных и психических заболеваниях. Диспансеризация. Медико-социальная экспертная комиссия (МСЭК). Организация и принципы работы интернатов, домов престарелых, законодательные акты. Принципы медицинского ухода за гериатрическими больными в домах престарелых, интернатах. Доступные методы обследования в условиях интерната лиц пожилого возраста. Реабилитация. Создание бытовых условий для больных в домах престарелых. Основы рационального питания здоровых пожилых лиц, принципы диетотерапии терапевтических пожилых больных
ПДО 03
Гериатрические болезни на станции скорой помощи
Организация работы скорой и неотложной медицинской помощи для лиц пожилого возраста. Алгоритм диагностики и неотложной помощи на догоспитальном этапе при: гипертермическом, судорожном, бронхо-обструктивном синдромах, дыхательной недостаточности, "остром животе", печеночной колике, отравления, утопление, аспирация (трахеостомия), травмы (ожоги, электротравма), кровотечения. Реанимационные мероприятия при клинической смерти с применением закрытого и открытого массажа сердца.
ПДО 04
Инфекционные болезни
Организация и структура инфекционной службы в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Законодательные и нормативные документы по борьбе инфекционными заболеваниями в Республике Казахстан. Классификация, диагностические алгоритмы, дифференциальная диагностика, тактика лечения и профилактики инфекционных заболеваний у пожилых: острые кишечные инфекции, вирусные гепатиты, воздушно капельные инфекции, карантинные мероприятия.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Вопросы реабилитации в гериатрии
Особенности реабилитации в гериатрии. Цель реабилитации в гериатрии. Основополагающие положения восстановительного лечения. Этапы реабилитации (клинический, санаторный и адаптационный). Врачебный контроль в период восстановительного лечения. Специализированные реабилитационные учреждения. Противопоказания к реабилитационной терапии.
ПДО 07
Паллиативная гериатрия
Определение понятия "паллиативная и хосписная помощь". Возникновение и развитие паллиативной помощи. Организация службы паллиативной помощи в Республике Казахстан. Классификация угрожающих жизни и приводящих к преждевременной смерти состояний. Принципы и особенности паллиативной педиатрической помощи. Принципы междисциплинарной работы.
ПДО 08
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 09
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
МБП 01
Стационардағы гериатриялық аурулар
135
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық гериатрия
108
Сынақ
МБП 03
Жедел жәрдем бекетіндегі гериатриялық аурулар
54
Сынақ
МБП 04
Инфекциялық аурулар
54
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Гериатриядағы оңалту мәселелері
18
Сынақ
МБП 07
Психикалық-эмоциялық гериатрия
18
Сынақ
МБП 08
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 09
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
864/16
2. "Гериатрия" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасымәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Гериатрияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медицицналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Сынақ
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Гериатрия" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Гериатриядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медицицналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескертулер: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Гериатрия" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Күнделікті практикада кездесетін аурулардың заманауи диагностикасы мен емдеу әдістері
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медицицналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескертулер: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Гериатрия" мамандығы бойыншабіліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы гериатрия
ҚР егде жастағы адамдарга көрсетілетін медициналық көмекті ұйымдастыру.Егде жастағлар ауруларының жалпы даму ерекшеліктері және клиникалық ағымы.Ағзаның функционалдық жүйелерінің,олардың егде жаста реттелу деңгейінің өзара байланысы.Егде жастағы адамдардың негізгі терапиялық ауруларының патогенезі, клиникалық белгілерінің ерекшелігі,стационар жағдайларында профилактикасы жіне емдеу.Жастық өзгерістер. Дәлелді медицина.Терапиялық клиникада қарқынды терапия мен реанимация қызметін ұйымдастыру,қарқынды терапия палаталарын жабдықтау. Егде жастағы тұлғаларға дәрі дәрмек терапиясы,физиотерапиясы,емдік дене шынықтыру.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық гериатрия
ҚР-дағы гериатриялық қызмет жөніндегі органдар мен денсаулық сақтау мекемелер қызметін анықтайтын заңнамалар және дерективалық құжаттар. Емдеу көмегін ұйымдастыру, егде жастағы адамдарға көмек көрсету бойынша емханалардың жұмысы. Емхана жағдайларында Сенильді деменция, есту, көру, остеопорозды тірек
-қимыл аппаратының бұзылысытары бар және онкологиялық, неврологиялық,психикалық аурулары бар науқастарды тексеру және бақылау. Жүрек қантамыр жүйесі, тыныс алу ағзалары, ас қорыту, несеп шығару жүйелері, сүйек-бұлшықет аппараты, қан аурулары, қант диабеті, нерв және психикалық ауруларды заманауи оңалту әдістері. Диспансерлеу. Медициналық-әлеуметтік сараптау комиссиясы (МӘСК). Қарттар үйі мен интернаттар жұмысын ұйымдастыру мен қағидаттары, заңнамалық актілер. Гериатриялық науқастарға қарттар үйлерінде, интернаттарда медициналық күтім жасау қағидаттары. Егде жастағы адамдарды интернат жағдайында тексерудің қолжетімді әдістері. Оңалту. Қарттар үйінде науқастарға арналған тұрмыстық жағдайлар жасау. Дені сау қарттардың тиімді тамақтану негіздері.Терапиялық науқастардың емдәм терапиясының қағидаттары.
МБП 03
Жедел жәрдем бекетіндегі гериатриялық аурулар
Егде жастагы адамдарга жедел және шұғыл медициналық жәрдемнің жұмысын ұйымдастыру. Гипертермиялық, құрысқақ, бронх-обструкциялы синдром, тыныс алу жеткіліксіздігі, іштеспесі, түйнек, аппендицит, бүйрек шаншуы, улану, суға бату, аспирация (трахеостомия), жарақаттар (күю, электр жарақаттары) т.б. кезіндегі ауруханаға дейінгі кезеңдегі диагностика мен шұғыл жәрдем алгоритмі. Клиникалық өлім кезінде жүрекке ашық және жабық массаж жасау арқылы жасалатын реанимациялық шаралар.
МБП 04
Инфекциялық аурулары
ҚР да инфекциялық аурулары қызметін ұйымдастыру және құрылымы. Есепке алу-есеп беру құжаттамалары. ҚР да инфекциялық аурулармен күрес бойынша заңнамалық және нормативті құжаттар. Егде жастағылардағы инфекциялық аурулардың жіктемесі,диагностикалық алгоритмі,салыстырмалы диагностикасы,емдеу тәсілі және профилактикасы: жіті ішек инфекциялары,вирусты гепатит,ауа-тамшылы инфекциялар,карантиндік іс-шаралар.
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы.Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Ғаламторындағы медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 06
Гериатриядағы оңалту мәселелері
Гериатриядағы оңалту ерекшеліктері. Гериатриядағы оңалту мақсаты. Қайта қалпына келтірудің негізгі жағдайлары. Оңалту кезеңдері (клиникалық, санаторлық және бейімдеу). Қайта қалпына келтіру кезеңінде дәрігерлік бақылау. Мамандандырылған оңалту мекемелері. Оңалту еміне қарсы көрсетілімдер.
МБП 07
Психикалық-эмоциялықгериатрия
"Психикалық-эмоциялық және хосписті көмек" түсінігіне анықтама. Психикалық-эмоциялық көмектің дамуы мен пайда болуы. Қазақстан Республикасында Психикалық-эмоциялық қызметті ұйымдастыру. Жасынан бұрынғы өлім мен өмірге қауіп әкелетін жағдайлардың жіктелуі. Гериатриялық Психикалық-эмоциялық көмектің ерекшеліктері мен қағидаттары. Пәнаралық жұмыс қағидаттары.
МБП08
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 09
Инфекциялық бақылау.АИТВ инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникалық көрінісі, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Клиническая фармакология"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Клиническая фармакология
216
Зачет
ПДО 02
Педиатрия (детские болезни)
108
Зачет
ПДО 03
Терапия (внутренние болезни)
54
Зачет
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
9
Зачет
ПДО 05
Вопросы клинической фармакологии в реабилитации
18
Зачет
ПДО 06
Вопросы клинической фармакологии в паллиативной терапии
9
Зачет
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Зачет
ПДО 08
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Клиническая фармакология"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы клинической фармакологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Клиническая фармакология"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в клинической фармакологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Клиническая фармакология"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Рациональная фармакотерапия распространенных заболеваний в клинической практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Клиническая фармакология"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Клиническая фармакология
Предмет и задачи. Клиническая фармакология как учебная дисциплина, научная и клиническая специальность. Врач-клинический фармаколог. Служба клинической фармакологии. Принципы организации и функционирования клинико-фармакологической службы в организациях здравоохранения. Клиническая фармакокинетика и фармакодинамика. Фармакогенетика. Взаимодействие лекарственных средств (далее – ЛС). Особенности клинической фармакологии ЛС при беременности, лактации, у детей и пожилых. Неблагоприятные побочные реакции ЛС. Доказательная медицина. Фармакоэпидемиология. Фармакоэкономика. Оценка использования ЛС. Клинико-фармакологическая экспертиза. Клинические исследования ЛС. Клиническая фармакология и особенности выбора, режима дозирования, оценка эффективности и безопасности ЛС: Анестетики, миорелаксанты. Анальгетики, нестероидные противовоспалительные препараты, средства для лечения ревматических заболеваний и подагры. Средства для лечения аллергических заболеваний. Средства, влияющие на центральную нервную систему. Средства для профилактики и лечения инфекций. Противоопухолевые, иммунодепрессивные и сопутствующие средства. Средства для лечения остеопороза. Средства, влияющие на кровь. Средства, влияющие на сердечно-сосудистую систему. Диагностические средства. Средства для лечения заболеваний желудочно-кишечного тракта. Гормоны и средства, влияющие на эндокринную систему. Средства для лечения заболеваний почек и мочевыводящих путей. Средства для лечения офтальмологических заболеваний. Средства, влияющие на матку. Средства, влияющие на органы дыхания. Растворы, электролиты, средства коррекции кислотного равновесия, средства питания. Витамины и минералы. Биологические средства для таргетной терапии. Средства, применяемые при трансплантации органов и тканей. Диагностические средства.
ПДО 02
Педиатрия (детские болезни)
Организация и структура медицинской помощи детскому населению в Республике Казахстан. Национальная стратегия, направленная на улучшение перинатального и неонатального ухода. Программы ВОЗ в перинатологии. Заболевания детей раннего возраста: диагностика, дифференциальная диагностика лечение, профилактика. Заболевания детей старшего возраста: вопросы диагностики, дифференциальной диагностики лечения, профилактики по разделам: кардиология, ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, аллергология с клинической иммунологией, гематология, эндокринология на основе доказательной медицины. Неотложные состояния на госпитальном этапе: постановка диагноза, проведение реанимационных мероприятий, профилактика осложнений основного заболевания.
ПДО 03
Терапия (внутренние болезни)
Вопросы диагностики, дифференциальной диагностики, лечения, профилактики заболеваний внутренних органов по разделам: кардиология, ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, аллергология с клинической иммунологией, гематология, эндокринология на основе доказательной медицины. Динамическое наблюдение за больными. Неотложные состояния на госпитальном этапе: постановка диагноза, проведение реанимационных мероприятий, профилактика осложнений основного заболевания. Клинико-диагностическое значение исследования общего клинического анализа крови, гемостаза, электролитного баланса, метаболитов белкового, углеводного и липидного обмена. Медико-социальная экспертиза больных.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Вопросы клинической фармакологии в реабилитации
Особенности реабилитации в клинической практике. Цель реабилитации в различных областях клинической медицины. Основополагающие положения восстановительного лечения у детей и взрослых. Этапы реабилитации (клинический, санаторный и адаптационный). Место и роль лекарственной терапии на этапах реабилитации. Клинико-фармакологический врачебный контроль в период восстановительного лечения пациента. Рациональная фармакотерапия различных категорий пациентов в реабилитационном периоде. Специализированные реабилитационные учреждения, особенности проведения фармакотерапии. Противопоказания к реабилитационной терапии.
ПДО 06
Вопросы клинической фармакологии в паллиативной терапии
Определение понятия "паллиативная и хосписная помощь". Возникновение и развитие паллиативной помощи взрослым и детям. Организация службы паллиативной помощи в Республике Казахстан. Классификация угрожающих жизни и приводящих к преждевременной смерти состояний. Принципы и особенности паллиативной помощи. Принципы междисциплинарной работы. Место и роль лекарственной терапии в комплексном лечении пациентов, нуждающихся в облегчении страданий. Клинико-фармакологический врачебный контроль, особенности использования лекарственной терапии, профилактика и лечение неблагоприятных побочных реакций препаратов.
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 08
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

1. "Клиникалық фармакология" мамандығы бойыншақайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру
9
Сынақ
МНП 03
Медицицналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
МБП 01
Клиникалық фармакология
216
Сынақ
МБП 02
Педиатрия (балалар аурулары)
108
Сынақ
МБП 03
Терапия (ішкі аурулар)
54
Сынақ
МБП 04
Дәлелді медицина мәселелері
9
Сынақ
МБП 05
Оңалтудағы клиникалық фармакология мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Психикалық-эмоциялық терапиядағы клиникалық фармакология мәселелері
9
Сынақ
МБП 07
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Сынақ
МБП 08
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытындыбақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
864/16
2. "Клиникалық фармакология" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Нормативтік құқытық актілер
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Клиникалық фармакологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медицицналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Клиникалық фармакология" мамандығы бойыншабіліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Клиникалық фармакологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медицицналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау(ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Клиникалық фармакология" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Клиникалық практикада кездесетін кең таралған аурулардың тиімдіі фармакотерапиясы
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медицицналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау(ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * - соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5."Клиникалық фармакология" мамандығы бойыншақайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атауы мен негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Клиникалық фармакология
Клиникалық фармакология пәні және міндеттері. Оқу пәні, ғылыми және клиникалық мамандық ретіндегі клиникалық фармакология. Дәрігер-клиникалық фармаколог. Клиникалық фармакология қызметі. Денсаулық сақтау ұйымдарындағы клиникалық-фармакологиялық қызметтің ұйымдастырылуы мен жүргізілу принциптері. Клиникалық фармакокинетика мен фармакодинамика. Фармакогенетика. ДЗ (дәрілік заттардың) өзара әрекеті. Егде жастағылар мен балалардағы, жүктілік, лактация кезіндегі ДЗ клиникалық фармакологиясының ерекшеліктері. ДЗ жағымсыз жанама әсерлері. Дәлелді медицина. Фармакоэпидемиология. Фармакоэкономика. ДЗ қолдануды бағалау. Клиникалық-фармакологиялық сараптама. ДЗ клиникалық зерттеу.
Клиникалық фармакология және ДЗ (дәрілік заттар) таңдау, мөлшерлеу ерекшеліктері, тиімдіілігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Анестетиктер, миорелаксанттар. Анальгетиктер, қабынуға қарсы стероиды емес препараттар, ревматизм ауруларын және подаграны емдеуде қолданылатын дәрі-дәрмектер. Аллергиялық ауруларды емдеуде қолданылатын дәрі-дәрмектер. Орталық нерв жүйесіне әсер етуші дәрі-дәрмектер. Профилактикаға және инфекцияны емдеуге арналған дәрі-дәрмектер. Ісікке қарсы, иммунодепрессант және ілеспелі дәрі-дәрмектер. Остеопорозды емдеуде қолданылатын дәрі-дәрмектер. Қанға әсер етуші дәрі-дәрмектер. Жүрек-қантамыр жүйесіне әсер етуші дәрі-дәрмектер. Диагностикалық дәрі-дәрмектер. Асқазан-ішек жолы ауруларын емдеуге арналған дәрі-дәрмектер. Эндокриндік жүйеге әсер етуші гормондар мен дәрі-дәрмектер. Бүйрек және несеп шығару жолдары ауруларын емдеуге арналған дәрі-дәрмектер. Офтальмологиялық ауруларды емдеуге арналған дәрі-дәрмектер. Жатырға әсер етуші дәрі-дәрмектер. Тыныс алу ағзаларына әсер етуші дәрі-дәрмектер. Ертінділер, электролиттер, қышқылдық тепе-теңдікті түзетуші дәрі-дәрмектер, қоректендіру құралдары. Дәрумендер мен минералдар. Таргет терапияға арналған биологиялық дәрі-дәрмектер. Ағзалар мен тіндерді трансплантациялауда қолданылатын дәрі-дәрмектер. Диагностикалық дәрі-дәрмектер
МБП 02
Педиатрия (балалар аурулары)
ҚР балаларға медициналық көмекті ұйымдастыру және құрылымы. Перинаталдық және неонаталдық күтімді жақсартуға арналған ұлттық стратегия. Перинатологиядағы ДДСҰ-ның бағдарламасы. Кіші жастағы балалардың аурулары: диагностикасы, салыстырмалы диагностикасы, емдеу, профилактикасы. Ересек жастағы балалардың аурулары: дәлелді медицина негізінде - кардиология, ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, клиникалық иммунологиямен аллергология, гематология, эндокринология бөлімдері бойынша диагностика, салыстырмалы диагностикасы мен емдеу мәселелері. Аурухана кезеңіндегі шұғыл жағдайларда диагноз қою, реанимациялық шараларды өткізу, негізгі аурудың асқынуының профилактикасы.
МБП 03
Терапия (ішкі аурулар)
Дәлелді медицина негізінде - кардиология, ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, клиникалық иммунологиямен аллергология, гематология, эндокринология бөлімдері бойынша ішкі ағзалар ауруларын диагностикалау, салыстырмалы диагностикасы мен емдеу, профилактикасы мәселелері. Науқастарды динамикалық бақылау. Госпитальдық кезеңдегі шұғыл жағдайлар- диагноз қою, реанимациялық шараларды өткізу, негізгі аурудың асқынуының профилактикасы. Қанның, гемостаздың, электролиттік баланстың, ақуыз, көмірсу және липид алмасу метаболиттерінің жалпы клиникалық анализін тексерудің клиникалық-диагностикалық маңызы. Науқастардың медициналық-әлеуметтік сараптамасы
МБП 04
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Ғаламторындағы медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 05
Оңалтудағы клиникалық фармакология мәселелері
Клиникалық практикадағы оңалту ерекшеліктері. Клиникалық медицинаның әр түрлі саласындағы оңалту мақсаттары. Балалар мен ересектердегі қайта қалпына келтіру емінің негізі болатын ережелер. Оңалту кезеңдері (клиникалық, Санаториялыққ эәне бейімдеушілік). Оңалту кезеңдеріндегі дәрілік емнің орны мен ролі. Науқастың қайта қалпына келтіру емінің кезеңіндегі клиникалық-фармакологиялық дәрігерлік бақылау. Оңалтулық кезеңдегі әр түрлі санаттағы науқастардың тиімді фармакотерапиясы. Мамандандырылған оңалту мекемелері, фармакотерапияны жүргізу ерекшеліктері. Оңалту емінің қарсы көрсетілімдері
МБП 06
Психикалық-эмоциялық емдегі клиникалық фармакологияның мәселелері
"Психикалық-эмоциялық және хоспистік ем" түсінігіне анықтама. Балалар мен ересектердің Психикалық-эмоциялық емінің пайда болуы мен дамуы. Қазақстан Республикасында Психикалық-эмоциялық көмек көрсету қызметін ұйымдастыру. Өмірге қауіпті және мерзімінен бұрын өлімге алып келетін жағдайлардың жіктелуі. Психикалық-эмоциялық көмек ерекшеліктері мен қағидалары. Пәнаралық жұмыс қағидалары. Науқастың азап шегуін жеңілдететін кешенді емде дәрілік емнің орны мен рөлі. Клиникалық-фармакологиялық дәрігерлік бақылау, дәрілік емді қолдану ерекшеліктері, препараттардың жағымсыз әсерлерін профилактикасы және емдеу
МБП 07
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 08
Инфекциялық бақылау.АИТВ инфекциясы.
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникалық көрінісі, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Традиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54 /1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Основы иглорефлексотерапии
108
Зачет
ПДО 02
Основы мануальной терапии и остеопатической медицины
108
Зачет
ПДО 03
Основы Су-Джок терапии
54
Зачет
ПДО 04
Фитотерапия
18
Зачет
ПДО 05
Гирудотерапия
54
Зачет
ПДО 06
Гомеопатия
18
Зачет
ПДО 07
Апитерапия
18
Зачет
ПДО 08
Медицинский массаж
9
Зачет
ПДО 09
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 10
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 11
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Традиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы традиционной терапии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Зачет
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Традиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Новые направления в диагностике и лечении сложных и комбинированных поражений организма в традиционной терапии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
6
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль

1. "Дәстүрлі терапия (рефлексотерапия, мануалды терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
МБП 01
Инем емдеу негіздері
108
Сынақ
МБП 02
Остеопатиялы медицина мен мануалды терапия негіздері
108
Сынақ
МБП 03
Су-Джок терапиясының негіздері
54
Сынақ
МБП 04
Фитотерапия
18
Сынақ
МБП 05
Гирудотерапия
54
Сынақ
МБП 06
Гомеопатия
18
Сынақ
МБП 07
Апитерапия
18
Сынақ
МБП 08
Медициналық массаж
9
Сынақ
МБП 09
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 10
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 11
Инфекциялық бақылау.АИТВ инфекциясы
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
864/16
2. "Дәстүрлі терапия (рефлексотерапия, мануалды терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру,апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Дәстүрлі терапияняң өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Сынақ
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Дәстүрлі терапия (рефлексотерапия, мануалды терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Дәстүрлі терапиядағы ағзадағы күрделі және аралас зақымдануларды емдеу мен диагностикалаудағы жаңа бағыттар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескертулер: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары

4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Традиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Диагностика и лечение разных уровней поражения в традиционной терапии. Профилактика заболеваний
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
6
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Традиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Основы иглорефлексотерапии
История развития акупунктуры. Теоретические и методологические основы иглорефлексотерапии. Анализ древневосточных теорий. Механизмы действия иглорефлексотерапии. Современные и традиционные представления о каналах и точках акупунктуры. Топография, функциональное значение и симптомы поражения классических каналов. Акупунктурная диагностика.
ПДО 02
Основы мануальной терапии и остеопатической медицины
Введение в мануальную терапию и остеопатическую медицину. Исторический очерк. Современные понятия о механизмах действия мануальной терапии и остеопатии. Вертебрология как раздел современной медицины. Неврология/нейронаука. Периферическая и позвоночная биомеханика. Рентгеновская диагностика и клиническая визуализация. Проблема боли. Патогенетическая классификация болевых синдромов
ПДО 03
Основы Су-Джок терапии
Сущность Су-Джок терапии, ее место в медицине. История развития Су Джок терапии. Использование микропунктурных систем в традиционной медицине, Вопросы нейрофизиологии микропунктурных систем. Развитие представлений об энергетической системе человека. Система энергетических чакр. Связь меридианов и чакр. Общие принципы диагностики в Су Джок терапии.
ПДО 04
Фитотерапия
Фитотерапия в системе медицинских знаний. Информационная база фитотерапии. История фитотерапии. Основы фитофармакологии. Понятие фитофармакологии. Химический состав лекарственных растений. Особенности воздействия фитосредств на организм.
ПДО 05
Гирудотерапия
Гирудотерапия как метод натуропатии. Значение натуропатии и ее методы. Показания и противопоказания к применению медицинских пиявок. Факторы и механизмы действия гирудотерапии
ПДО 06
Гомеопатия
Место гомеопатии в общей медицине. Основные положения. Гомеопатическая терапия. Принципы гомеопатии. Определение. Правило подобия. Индивидуальная картина болезни.
ПДО 07
Апитерапия
История пчелоужаления. Химический состав пчелиного яда. Биологическое действие пчелиного яда. Показания и противопоказания к применению пчелиного яда.
ПДО 08
Медицинский массаж
История развития массажа. Влияние массажа на организм человека. Анатомо-физиологические основы массажа.
ПДО 09
Вопросы доказательной медицины
Медицина. Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Иерархия научных данных по степени доказательности. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины.
ПДО 10
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 11
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

4. "Дәстүрлі терапия (рефлексотерапия, мануалды терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Дәстүрлі терапиядағы әртүрлі деңгейдегі зақымдануларды емдеу мен диагностикалау. Аурудың профилактикасы.
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескертулер: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Дәстүрлі терапия (рефлексотерапия, мануалды терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Инемен рефлексті емдеу негіздері
Акупунктураның даму тарихы. Инемен емдеудің теориялы және әдістемелі негіздері. Ежелгі шығыс ілімдерін талдау. Инемен рефлексті емдеудің әсер ету механизмі. Инемен емдеудегі нүктелер мен жүйелердің заманауй және дәстүрлі көрсетілімдері. Классикалық жүйелердің зақымдалу белгілері мен функционалды мәні, сызбасы. Акупунктуралы диагностикалау.
МБП 02
Остеопатиялық медицина мен мануалды терапия негіздері
Остеопатиялы медицина мен мануалды терапияға кіріспе. Тарихи еңбек. Остеопатия мен мануалды терапияның әсер ету жүйесі туралы заманауи түсінік. Заманауи медицинаның бір бөлігі ретіндегі вертебрология. Неврология/нерв ілімі. Перифериялы және омыртқа биомеханикасы. Клиникалық визуализация мен рентгенді диагностикалау. Ауырсыну мәселелері. Ауырсыну белгілерінің патогенетикалық жіктелуі
МБП 03
Су-Джок терапиясының негіздері
Су-Джок терапиясының маңызы, оның медицинада алатын орны. Су-Джок терапиясының даму тарихы. Дәстүрлі медицинада микропунктуралы жүйені қолдану. Микропунктура жүйесіндегі нейрофизиология сұрақтары. Адамның энергектикалы жүйесі жайындағы ұсыныстарды дамыту. Энергетикалық чакр жүйесі. Меридиандар мен чакр жүйесі. Су-Джок терапиясымен диагностикалаудағы жалпы қағидалар.
МБП 04
Фитотерапия
Медициналық білім жүйесіндегі фитотерапия. Фитотерапияның ақпараттық базасы. Фитотерапиның тарихы. Фитофармакология негізі.Фитофармакология жайында түсінік. Дәрілік өсімдіктердің химиялық құрамы. Фитоқосындылардың ағзаға әсер ету ерекшеліктері.
МБП 05
Гирудотерапия
Натуропатия әдістемесі ретіндегі гирудотерапия. Натуропатияның мәні мен оның әдістері. Медициналық сүліктерді қолданудағы көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Гирудотерапияның әсер ету механизмі мен әсерлері.
МБП 06
Гомеопатия
Жалпы медицинадағы гомеопатияның орны. Негізгі жағдайы. Гомеопатиялы терапия. Гомеопатия қағидалары. Анықтау. Айқындау ережелері. Аурудың жеке көрінісі.
МБП 07
Апитерапия
Ара уытымен емдеу тарихы. Ара уытының химиялық құрамы. Ара уының биологиялық әсері. Ара уытын қолданудағы көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер.
МБП 08
Медициналық массаж
Массаждың даму тарихы. Массаждың адам ағзасына әсері. Массаждың анатомиялық-физиологиялық негіздері.
МБП 09
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Ғаламторындағы медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 10
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 11
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы).
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникалық көрінісі, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Традиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)"
Код дисциплины
Наименования дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
БДО
Обязательный компонент
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы традиционной терапии
Глубокое изучение актуальных теоретических и практических проблем и направлений традиционной терапии для практической деятельности. Освоение современных данных о механизмах лечебного действия иглорефлексотерапии, мануальной терапии и остеопатической медицины, Су-джок терапии, фитотерапии, гирудотерапии, гомеопатии, апитерапии, медицинского массажа, принципов выбора метода лечебного воздействия на основе современных представлений об этиологии и патогенезе заболевания. Использование знаний традиционной терапии в детской практике, акушерстве и гинекологии, в реабилитации.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Традиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)"
Наименования дисциплины, основные разделы
Новые направления в диагностике и лечении сложных и комбинированных поражений организма в традиционной терапии
Традиционная терапии как способ облегчения действия саморегулирующихся и самоисцеляющихся механизмов в теле через работу с областями тканевого стрейна, стресса или дисфункции, которые могут повреждать нормальные нервные, сосудистые и биохимические механизмы. Глубокое понимание теоретических основ и методологии традиционной терапии.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Традиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)"
Наименования дисциплины, основные разделы
Диагностика и лечение разных уровней поражения организма в традиционной терапии. Профилактика заболеваний
Основные знания теоретических и методологических основ традиционной медицины. Понимание современных данных о механизмах лечебного действия иглорефлексотерапии, мануальной терапии и остеопатической медицины, Су-джок терапии, фитотерапии, гирудотерапии, гомеопатии, апитерапии, медицинского массажа, принципов выбора метода лечебного воздействия на основе современных представлений об этиологии и патогенезе заболевания.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 28
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Авиационная и космическая медицина"

6. "Дәстүрлі терапия (рефлексотерапия, мануалды терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру білім беру бағдарламасының мазмұны (4 апта )
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Дәстүрлі терапиядағы өзекті мәселелер
Өзекті теориялық және іс-практика мәселелерін тереңдете меңгеру,сондай-ақ дәстүрлі медицинаны іс-практикалі әсерге бағыттау. Инемен емдеу, мануалды терапия және остеопатиялы медицина, Су-Джок терапиясы, фитотерапия, гирудотерапия, гомеопатия, апитерапия, медициналық массаждың емдік әсерінң механизмі, аурудың этиологиялы көрсетілімдері негізінде емдік әсерін таңдау әдістерінің қағидаттары жайындағы заманауи мәліметтерді игеру. Оңалдыру, акушерлік пен гинекологияда және балалар іс-практикасінде дәстүрлі медицинадағы білімді қолдану.
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Дәстүрлі терапия (рефлексотерапия, мануалды терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (2 апта)(жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
Дәстүрлі терапиядағы ағзаның күрделі және аралас зақымдалуын емдеу мен диагностикалаудағы жаңа бағыттар
Қалыпты нервлік,биохимиялық және қантамырлық механизмдерді зақымдауы мүмкін болатын - стресс,тіндік стрейн немесе дисфункциямен жұмыс жасау арқылы, денедегі өзін-өзі реттеу,өздігінен емделу үрдістерді жеңілдету әдісі ретіндегі дәстүрлі медицина. Дәстүрлі медицинаның методологиясын және теориялық негіздерін тереңдете түсіну.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
8. "Дәстүрлі терапия (рефлексотерапия, мануалды терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
Дәстүрлі терапиядағы ағзаның әр түрлі деңгейдегі зақымдануын емдеу мен диагностикалау. Аурудың профилактикасы.
Дәстүрлі терапияның әдістемелік негіздері мен іс-практикалеудегі негізгі білім. Инемен емдеу, мануалды терапия және остеопатиялы медицина, Су-Джок терапиясы, фитотерапия, гирудотерапия, гомеопатия, апитерапия, медициналық массаждың емдік әсерінң механизмі, аурудың этиологиялы көрсетілімдері негізінде емдік әсерін таңдау әдістерінің қағидаттары жайындағы заманауи мәліметтерді игеру.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
28-қосымша
"Авиациялық және ғарыштық медицина" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары және білім беру бағдарламасының мазмұны

1. Типовой учебный план циклов переподготовки по специальности "Авиационная и космическая медицина"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Авиационная медицина
108
Зачет
ПДО 02
Врачебно-летная экспертиза
108
Зачет
ПДО 03
Космическая медицина
54
Зачет
ПДО 04
Авиационная и космическая токсикология
54
Зачет
ПДО 05
Авиационная и космическая психология
54
Зачет
ПДО 06
Авиационная и космическая гигиена
27
Зачет
ПДО 07
Вопросы доказательной медицины
9
Зачет
ПДО 08
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Зачет
ПДО 09
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Авиационная и космическая медицина"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные вопросы авиационной и космической медицины
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Авиационная и космическая медицина"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в авиационной и космической медицине
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Авиационная и космическая медицина"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инструментальные и лабораторные методы диагностики в авиационной и космической медицине
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Авиационная и космическая медицина"
Код дисциплины
Наименование дисциплин, их основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Авиационная медицина
Основы организации и развития службы авиационной медицины. Организация медицинской помощи и медицинского обеспечения безопасности авиационных полетов в Республике Казахстан. Рекомендации международной организации гражданской авиации, Межгосударственного авиационного комитета, Комитета гражданской авиации, Европейского авиакосмического агентства. Организация работы авиационного врача. Правовые основы медицинской службы гражданской авиации. Нормативные документы, регламентирующие деятельность авиационного врача. Медицинское обеспечение различных видов полетов. Особенности летного и диспетчерского труда гражданской авиации. Противопоказания к транспортировке раненых и больных воздушным транспортом. Инфекционные заболевания, имеющие важное международное значение. Особые состояния организма человека (нормальные, пограничные и патологические). Необычные профессиональная деятельность и профессиональные условия. Физиология анализаторов, системы кровообращения, дыхания, мышечной и нервной. Влияние различных факторов авиационного полета на организм человека и профилактика их неблагоприятного воздействия. Высотная болезнь. Воздушная болезнь. Баротравма среднего уха и придаточных полостей носа. Высотная декомпрессионная болезнь. Высотный метеоризм. Вибрационная болезнь. Гиподинамия и гипокинезия. Биоритмы и десинхроноз. Стресс и адаптация в авиационной медицине. Утомление и работоспособность пилота, переутомление и хроническое утомление лиц летного состава. Пространственная ориентировка и функция равновесия тела пилота в условиях полета. Причины нарушений пространственной ориентировки и способы их устранения. Классификация авиационных происшествий. Медицинские вопросы безопасности полетов, человеческий фактор в авиации. Медицинское расследование авиационных происшествий в гражданской авиации. Организация поисковых и аварийно-спасательных работ, оказание медицинской помощи пассажирам при авиационном инциденте. Роль авиационного врача в обеспечении безопасности полетов, изучение ошибочных действий пилотов и предпосылок к авиационным происшествиям.
ПДО 02
Врачебно-летная экспертиза
Врачебно-летная экспертиза в гражданской авиации Республики Казахстан. Правовые и юридические основы врачебно-летной экспертизы. Национальные, Европейские и международные стандарты врачебно-летной экспертизы. Врачебно-летная экспертиза при различных заболеваниях. Стандарты неврологической, терапевтической, хирургической, офтальмологической и отоларингологической экспертизы. Клинические, функциональные, диагностические и специальные методы обследования авиационных специалистов. Динамическое наблюдение авиационных специалистов (предполетный медицинский осмотр, ежегодное освидетельствование во врачебно-летной экспертной комиссии). Сохранение здоровья и медицинская реабилитация авиационных специалистов.
ПДО 03
Космическая медицина
Рекомендации Российского авиакосмического агентства, Европейского авиакосмического агентства и другие международные нормативные документы в области медицинского обеспечения космических полетов. Факторы космического полета. Влияние различных факторов космического полетов на организм человека и профилактика их неблагоприятного воздействия. Профессиональный отбор и тренировка космонавтов. Медицинское обеспечение космических полетов различной продолжительности. Оперативная служба медицинского обеспечения космических полетов. Режим труда и отдыха космонавтов. Профилактические мероприятия, проводимые для поддержания здоровья и работоспособности космонавтов в длительном космическом полете. Вне корабельная деятельность и общие вопросы медицинского обеспечения вне корабельной деятельности. Медицинское обеспечение членов экипажа космического корабля при приземлении и приводнении. Послеполетная реабилитация и динамическое медицинское наблюдение за космонавтами. Вклад космической медицины в практику здравоохранения.
ПДО 04
Авиационная и космическая токсикология
Токсические вещества и источники их появлений в авиационных системах. Авариологические аспекты токсикологии. Токсикология окиси углерода, тетраэтилсвинца, антифриза, авиационного топлива, масел, ядохимикатов, применяемых в сельскохозяйственной авиации. Профилактика отравления и первая помощь пострадавшим. Особенности реакции организма на лекарственные вещества в условиях воздействия фактора авиационного полета. Неблагоприятное влияние лекарственных средств на летную деятельность.
ПДО 05
Авиационная и космическая психология
Личность пилота и ее особенности. Профессионально-психологический отбор в авиации. Особенности труда пилотов гражданской авиации. Особенности труда диспетчеров по управлению воздушным движением. Психофизиологическая подготовка членов экипажей к полетам. Космическая психология. Медико-психологические аспекты при осуществлении космических полетов. Медико-психологический отбор, медико-психологическая подготовка, медико-психологическое сопровождение космонавтов на всех этапах полета. Социально-психологическая адаптация космонавтов. Психологический климат и взаимоотношения в коллективе.
ПДО 06
Авиационная и космическая гигиена
Гигиена кабины и салона воздушного судна. Кислородно-дыхательная аппаратура для членов экипажа и пассажиров на борту воздушного судна. Гигиена одежды и специального снаряжения для лиц летного состава в гражданской авиации. Гигиена труда летного и диспетчерского персонала в гражданской авиации. Гигиена питания лиц летного состава и пассажиров. Личная гигиена и гигиена труда космонавтов. Основы организации рационального и индивидуально-сбалансированного питания космонавтов. Питание космонавтов. Потребность космонавтов в основных веществах – белках, жирах, углеводах, минеральных солях и витаминах. Особенности пищеварения в космическом полете. Основные требования к составу и технологии приготовления пищевых рационов.
ПДО 07
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 08
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 09
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

1. "Авиациялық және ғарыштық медицина" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
378/7
МБП 01
Авиациялық медицина
378/7
Сынақ
МБП 02
Дәрігерлік-ұшқыштық сараптама
108
Сынақ
МБП 03
Ғарыштық медицина
54
Сынақ
МБП 04
Авиациялық және ғарыштық токсикология
54
Сынақ
МБП 05
Авиациялық және ғарыштық психология
54
Сынақ
МБП 06
Авиациялық және ғарыштық гигиена
27
Сынақ
МБП 07
Дәлелді медицина мәселелері
9
Сынақ
МБП 08
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Сынақ
МБП 09
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
432/8
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
864/16
2. "Авиациялық және ғарыштық медицина" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру,апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Авиациялық және ғарышгық медицинаның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Сынақ
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Авиациялық және ғарыштық медицина" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Авиациялық және ғарыштық медицинадағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескертулер: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Авиациялық және ғарыштық медицина" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Авиациялық және ғарыштық медицинадағы диагностикалаудың зертханалық және аспаптық әдістері
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескертулер: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Авиациялық және ғарыштық медицина" мамандығы бойынша қайта даярлау білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Авиациялық медицина
Авиациялық медицина қызметін дамыту және ұйымдастыру негіздері. ҚР авиациялық ұшуларға медициналық көмек пен қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ұйымдастыру. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының, ҚР көлік және коммуникация Министрлігінің Мемлекетаралық авиациялық комитетінің, Ресей авиағарыш агентігінің, Еуропа авиағарыш агенттігінің ұсынымдары. Авиациялық дәрігерлердің жұмысын ұйымдастыру. Азаматттық авиациядағы медицина қызметінің құқықтық негіздері. Авияциялық дәрігердің қызметін реттеуші нормативті құжаттар. Ұшудың әр түрлерін медициналық қамтамасыз ету. Азаматтық авиациядағы ұшқыштық және диспетчерлік еңбектің ерекшеліктері. Жарақат алғандарды және науқастарды әуе көлігімен тасымалдауға қарсы көрсетілімдер. Халықаралық мәні бар инфекциялық аурулар. Адам ағзасының ерекше күйлері (қалыпты, шекаралық және патологиялық). Әдеттегіден өзгеше кәсіптік қызмет пен кәсіби шарт. Анализаторлар, қанайналым, тыныс алу және нерв жүйелерінің физиологиясы. Авиациялық ұшудың әр түрлі факторларының адам ағзасына әсері мен олардың кері әсерін профилактикасы. Биіктік ауруы. Әуе ауруы. Ортаңғы құлақ пен мұрынның қоса алғандалқы қуыстарының баротравмасы. Биіктік декомпрессиялық ауру. Биіктік метеоризмі. Діріл ауруы. Гиподинамия мен гипокинезия. Биоырғақтар мен десинхроноз. Авациялық медицинадағы стресс пен адаптация. Ұшқыштың шаршауы мен жұмысқа қабілеттілігі, ұшқыштық құрама мүшелерінің шектен тыс шаршауы мен ұзақ уақыт созылмалы түрде шаршауы. Ұшу кезіндегі ұшқыш денесінің тепе-теңдік сақтау қызметі мен кеңістіктегі бағдары. Кеңістіктегі бағдардың бұзылуының себептері мен оларды жою әдістері. Авиациялық апаттардың жіктелуі. Ұшу қауіпсіздігінің медициналық мәселелері, авиациядағы адам факторы. Азаматтық авиацияда авиациялық апаттар болған жағдайда медициналық зерттеп-тергеу жүргізу. Іздеу және апаттық-құтқару шараларын ұйымдастыру, авиациялық апат кезінде жолаушыларға медициналық көмек көрсету. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі авиациялық дәрігердің рөлі, ұшқыштың авиациялық апаттарға әкеліп соғатын әрекеттерін зерттеу.
МБП 02
Дәрігерлік-ұшқыштық сараптама
Қазақстан Республикасының азаматтық авиациядағы дәрігерлік- ұшқыштық сараптама. Дәрігерлік-ұшқыштық сараптаманың құқықтық және заңдық негіздері. Дәрігерлік-ұшқыштық сараптаманың Ұлттық, Еуропалық жэне халықаралық стандарттары. Әр түрлі аурулар кезіндегі дәрігерлік-ұшқыштық сараптама. Неврологиялық, терапиялық, хирургиялық, офтальмологиялық және оториноларингологиялық сараптаманың стандарттары. Авиация қызметкерлерін клиникалық, аспаптық-дианостикалық және арнайы зерттеу эдістері. Авиация қызметкерлерін бақылау (ұшу алдында медициналық зерттеу, авиациялық дәрігерде зерттеліп отыру, дәрігерлік-ұшқыштық сараптама комиссиясында жыл сайын сараптамадан өту). Авиация қызметкерлерінің денсаулығын сақтау және медициналық оңалту.
МБП 03
Ғарыштық медицина
Ресей авиағарыш агенттігінің, Еуропа авиағарыш агенттігінің нұсқаулары мен ғарышқа ұшуды медициналық қамтамасыз етудің халықаралық нормативті қүжаттары. Ғарыштық ұшудың факторлары. Әр түрлі ғарыш факторларының адам ағзасына әсері және олардың жағымсыз әсерін профилактикасы. Ғарышкерлерді кәсіптік сұрыптау мен баптау. Әр түрлі ұзақтықта ғарышқа ұшуды медициналық қамтамасыз ету. Ғарышқа ұшуды медициналық қамтамасыз етудің оперативті қызметі. Ғарышкерлердің еңбек ету мен дем алу режимі. Ғарыштық ұшу кезінде ғарышкерлердің жүмысқа қабілеттілігін қолдауға арналған профилактикалық іс-шаралар. Ғарыш кемесінен тыс жұмыс және ғарыш кемесінен тыс жүмысты медициналық қамтамасыз етудің жалпы сұрақтары. Ғарыш кемесі суға немесе жерге қонғанда экипаж мүшелерін медициналық қамтамасыз ету. Ғарышқа ұшу сапары аяқталған ғарышкерлердің оңалтусы мен медициналық бақылауы. Денсаулық сақтау практикасіне ғарыш медицинасының үлесі.
МБП 04
Авиациялық және ғарыштық токсикология
Авиацияда токсикалық заттар және олардың пайда болу көздері. Токсикологияның апаттық аспектілері. Көміртек тотығының, тетраэтилқорғасынның, антифриздің, авиациялық жанармай мен майдың, ауылшаруашылық авиациясында қолданылатын ұлы химиялық заттардың токсикологиясы. Улануды профилактикасы және зардап шегушілерге алғашқы көмек. Ұшу қызметіне дәрі-дәрмектердің жағымсыз әсері.
МБП 05
Авиациялық және ғарыштық психиология
Ұшқыштың жеке тұлғасы және оның ерекшеліктері. Авиациядағы кәсіптік-психологиялық сүрыптау. Азаматгық авиация ұшқышының еңбек ерекшеліктері. Әуе қозғалысын басқарып-реттеудегі әуе диспетчерлерінің еңбек ерекшеліктері. Экипаж мүшелерін ұшуға психофизиологиялық дайындау. Ғарыштық психофизиология. Ғарышқа ұшуды жүзеге асыру барысындағы медико-психологиялық аспектілер. Медициналық-психологиялық сұрыптау, медико-психологиялық дайындық, ғарыштық ұшудың барлық кезеңдерінде ғарышкерлерді медико-психологиялық колдау. Ғарышкерлердің әлеуметтік-психологиялық бейімделуі. Коллективтегі психологиялық климат пен қарым-қатынас.
МБП 06
Авиациялық және ғарыштық гигиена
Әуе кемесінің салоны мен кабинасының гигиенасы. Әуе кемесінің экипаж мүшелері мен жолаушыларына арналған оттек-тыныс алу аппараты. Азаматтық авиациядағы ұшу мүшелеріне арналған киім мен арнайы жабдықтардың гигиенасы. Азаматтық авиациядағы ұшқыштар мен жолаушылардың тамақтану гигиенасы. Азаматтық авиациядағы ұшқыштар мен авиадиспетчерлердің еңбек гигиенасы. Ғарышкерлердің жеке гигиенасы мен еңбек гигиенасы. Ғарышкерлердің тиімдіі және жеке үйлесімді тамақтануын үйымдастыру негіздері. Ғарышкерлердің тамақтануы. Ғарышкерлердің негізгі заттарға қажеттілігі: ақуызға, майға, көмірсуға, минералды тұздар мен дәрумендерге. Ғарыштық ұшу кезіндегі ас қорыту ерекшеліктері. Тағам рационын дайындау технологиясы мен құрамына қойылатын негізгі талаптар.
МБП 07
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Ғаламторындағы медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП08
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 09
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы).
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникалық көрінісі, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Жиыны

1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Организация и основы деятельности службы медицины чрезвычайных ситуаций
72
Зачет
ПДО 02
Защита населения от поражающих факторов чрезвычайных ситуаций
108
Зачет
ПДО 03
Организация медико-санитарного обеспечения населения при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций
216
Зачет
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 05
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма конт роля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД ПДО
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Зачет
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в службе медицины катастроф
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль

1. "Төтенше жағдайлар және апаттар медицинасы" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
МБП 01
Төтенше жағдайлардағы медицина қызметінің жұмыс негіздері және ұйымдастыруы
72
Сынақ
МБП 02
Төтенше жағдайлардағы зақымдау факторларынан халықты қорғау
108
Сынақ
МБП 03
Төтенше жағдайлардың салдарын жою кезінде халықты медициналық-санитариялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру
216
Сынақ
МБП 04
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 05
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
МБП 06
Дәлелді медицина мәселелері
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
864/16
2. "Төтенше жағдайлар және апаттар медицинасы" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Төтенше жағдайлар және апаттар медицинасының өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Сынақ
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Төтенше жағдайлар және апаттар медицинасы" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Апаттар медицинасы қызметіндегі инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытындыбақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары

4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы этапного оказания медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Организация и основы деятельности службы медицины чрезвычайных ситуаций
Основные задачи системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций. Силы и средства ликвидации чрезвычайных ситуаций в Республике Казахстан. Задачи, принципы организации и ведения Гражданской обороны.
ПДО 02
Защита населения от поражающих факторов чрезвычайных ситуаций
Организация защиты населения в чрезвычайных ситуациях. Основные принципы и способы защиты. Характеристика защитных сооружений, средств индивидуальной защиты. Эвакуация населения. Организация радиационного, химического и бактериологического контроля. Режимы защиты населения, специальная обработка. Медицинская защита населения и спасателей в чрезвычайных ситуациях. Организация медико-санитарного обеспечения эвакуации населения. Подготовка лечебно-профилактического учреждения к работе в чрезвычайных ситуациях. Эвакуация лечебно-профилактических учреждений.
ПДО 03
Организация медико-санитарного обеспечения населения при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций
Организация лечебно-эвакуационного обеспечения населения в чрезвычайных ситуациях. Основы медицинской сортировки пораженных в условиях чрезвычайной ситуации. Организация работы этапов медицинской эвакуации в зоне чрезвычайной ситуации. Организация медицинского снабжения формирований и учреждений, предназначенных для медико-санитарного обеспечения населения в чрезвычайных ситуациях. Принципы и задачи санитарно-противоэпидемического обеспечения населения в чрезвычайных ситуациях. Мероприятия по локализации и ликвидации очагов массовых инфекционных заболеваний и очагов заражения биологическими агентами. Медико-санитарное обеспечение при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций техногенного характера. Медико-санитарное обеспечение при ликвидации последствий химических аварий. Медико-санитарное обеспечение при ликвидации последствий радиационных аварий. Медико-санитарное обеспечение в чрезвычайных ситуациях на транспортных и дорожно-транспортных объектах, при взрывах и пожарах. Особенности медико-санитарного обеспечения при террористических актах и локальных вооруженных конфликтах. Медико-санитарное обеспечение при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного характера (стихийных бедствий). Организация оказания медицинской помощи населению в очагах поражения военного времени. Общие положения медицинского обеспечения населения при проведении мероприятий Гражданской обороны. Основы организации оказания медицинской помощи в очаге ядерного поражения. Основы организации оказания медицинской помощи в очаге химического поражения.
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 05
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

4. "Төтенше жағдайлар және апаттар медицинасы" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Төтенше жағдайларда кезеңді медициналық көмек көрсетудің заманауи әдістері
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Төтенше жағдайлар және апаттар медицинасы" мамандығы бойынша қайта даярлау білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Төтенше жағдайлардағы медицина қызметінің жұмыс негіздері және ұйымдастыруы
Төтенше жағдайлардың профилактикасы және жою жүйесінің негізгі міндеттері. ҚР төтенше жағдайларды жою күштері және құралдары. Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу міндеттері, қағидаттары.
МБП 02
Төтенше жағдайлардағы зақымдау факторларынан халықты қорғау
Төтенше жағдайларда халықты қорғауды ұйымдастыру. Қорғаудың негізгі әдістері және қағидаттары. Қорғаныс құралдарының, жеке қорғаныс құралдарының сипаттамасы. Халықты көшіру. Радиациялық, химиялық және бактериологиялық бақылауды ұйымдастыру. Халықты қорғау режимі, арнайы өңдеу. Төтенше жағдайларда халықты және құтқарушыларды медициналық қорғау. Халықты көшіруді медициналық-санитариялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру. Емдеу-профилактикалық мекемелерді төтенше жағдайларда жұмыс істеуге дайындау. Емдеу-профилактикалық мекемелерін көшіру.
МБП 03
Төтенше жағдайлардың салдарын жою кезінде халықты медициналық-санитариялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру
Төтенше жағдайларда халықты емдеп-көшіруді қамтамасыз етуді ұйымдастыру. Төтенше жағдайлар кезінде жарақаттанғандарды медициналық сұрыптау негіздері. Төтенше жағдайлар аймағындағы медициналық көшіру кезеңдеріңнің жұмысын ұйымдастыру. Төтенше жағдайлар кезінде халықты медициналық-санитариялық қамтамасыз етуге арналған құрылымдар мен мекемелерді медициналық жабдықтауды ұйымдастыру.
Төтенше жағдайларда халықты санитариялық-індетке қарсы қамтамасыз етудің міндеттері және қағидаттары Жаппай инфекциялық аурулар ошағын және биологиялық агенттермен зақымдану ошағын орнықтыру және жою жөніндегі іс-шаралар. Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою кезінде медициналық-санитариялық қамтамасыз ету. Химиялық апаттардың салдарын жою кезінде медициналық-санитариялық қамтамасыз ету. Радиациялық апаттар салдарын жою кезінде медициналық-санитариялық қамтамасыз ету. Жарылыстар мен өрт кезіндегі, көлік және жол-көлік объектілеріндегі төтенше жағдайларда медициналық-санитариялық қамтамасыз ету. Террорлық актілер және жергілікті қарулы қақтығыстар кезіндегі медициналық-санитариялық қамтамасыз етудің ерекшеліктері. Табиғи сипаттағы (табиғи апаттар) төтенше жағдайлардың салдарын жою кезінде медициналық-санитариялық қамтамасыз ету. Соғыс уақытындағы зақымдану ошағында халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру. Азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындау кезінде халықты медициналық қамтамасыз етудің жалпы ережесі. Ядролық зақымдану ошағындағы медициналық көмек көрсетуді ұйымдастырудың негіздері. Химиялық зақымдану ошағында медициналық көмек көрсетуді ұйымдастырудың негіздері.
МБП 04
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 05
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникалық көрінісі, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
МБП 06
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылаулық- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Ғаламторындағымедициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚА
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф"
Код дисциплины
Наименование дисциплин, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф
Основные задачи системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций. Силы и средства ликвидации чрезвычайных ситуаций в Республике Казахстан. Задачи, принципы организации и ведения Гражданской обороны. Медицинская защита населения и спасателей в чрезвычайных ситуациях. Организация медико-санитарного обеспечения эвакуации населения. Подготовка лечебно-профилактического учреждения к работе в чрезвычайных ситуациях. Эвакуация лечебно-профилактических учреждений. Организация лечебно-эвакуационного обеспечения населения в чрезвычайных ситуациях. Основы медицинской сортировки пораженных (больных) в условиях чрезвычайной ситуации. Организация медицинского снабжения формирований и учреждений, предназначенных для медико-санитарного обеспечения населения в чрезвычайных ситуациях. Принципы и задачи санитарно-противоэпидемического обеспечения населения в чрезвычайных ситуациях. Санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия в чрезвычайных ситуациях. Мероприятия по локализации и ликвидации очагов массовых инфекционных заболеваний и очагов заражения биологическими агентами. Медико-санитарное обеспечение при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций техногенного характера. Медико-санитарное обеспечение при ликвидации последствий химических аварий. Медико-санитарное обеспечение при ликвидации последствий радиационных аварий. Медико-санитарное обеспечение в чрезвычайных ситуациях на транспортных и дорожно-транспортных объектах, при взрывах и пожарах. Особенности медико-санитарного обеспечения при террористических актах и локальных вооруженных конфликтах. Медико-санитарное обеспечение при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного характера (стихийных бедствий). Организация оказания медицинской помощи населению в очагах поражения военного времени. Основы организации оказания медицинской помощи в очаге ядерного поражения. Основы организации оказания медицинской помощи в очаге химического поражения.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Төтенше жағдайлар және апаттар медицинасы" мамандығы бойынша біліктілік арттырудың білім беру бағдарламасының мазмұны (4 апта)
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Төтенше жағдайлар және апаттар медицинасының өзекті мәселелері
Төтенше жағдайлардың профилактикасы және жою жүйесінің негізгі міндеттері. ҚР-да төтенше жағдайлар жоюдың күштері және құралдары. Азаматтық қорғанысты жүргізу міндеттері, қағидаттары. Төтенше жағдайларда халықты және құтқарушыларды медициналық қорғау.
Халықты көшіруді медициналық-санитариялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру. Емдеу-профилактикасы мекемелерін төтенше жағдайларда жұмыс істеуге дайындау. Емдеу-профилактикасы мекемелерін көшіру. Төтенше жағдайларда халықты емдеп-көшіруді қамтамасыз етуді ұйымдастыру. Төтенше жағдайларда халықты емдеп-көшіруді қамтамасыз етуді ұйымдастыру. Төтенше жағдайлар жағдайында зақымданғандарды (науқастанғандарды) медициналық сұрыптау негіздері. Төтенше жағдайлар кезінде халықты медициналық-санитариялық қамтамасыз етуге арналған құрылымдар мен мекемелерді медициналық жабдықтауды ұйымдастыру. Төтенше жағдайларда халықты санитариялық-індетке қарсы қамтамасыз етудің міндеттері және қағидаттары. Төтенше жағдайлардағы санитариялық-індетке қарсы (профилактикалық) іс-шаралар. Жаппай инфекциялық аурулар ошағын және биологиялық агенттермен зақымдану ошағын орнықтыру және жою жөніндегі іс-шаралар. Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою кезінде медициналық-санитариялық қамтамасыз ету. Химиялық апаттардың салдарын жою кезінде медициналық-санитариялық қамтамасыз ету. Радияциялық апаттар салдарын жою кезінде медициналық-санитариялық қамтамасыз ету. Жарылыстар мен өрт кезіндегі, көлік және жол-көлік объектілеріндегі төтенше жағдайларда медициналық-санитариялық қамтамасыз ету. Террористік актілер және жергілікті қарулы қақтығыстар кезіндегі медициналық-санитариялық қамтамасыз етудің ерекшеліктері. Табиғи сипаттағы (табиғи апаттар) төтенше жағдайлардың салдарын жою кезінде медициналық-санитариялық қамтамасыз ету. Соғыс уақытындағы зақымдану ошағында халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру. Азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындау кезінде халықты медициналық қамтамасыз етудің жалпы ережесі. Ядролық зақымдану ошағындағы медициналық көмек көрсетуді ұйымдастырудың негіздері. Химиялық зақымдану ошағында медициналық көмек көрсетуді ұйымдастырудың негіздері.
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ҚБ
Қорытынды бақылау

1026/19
ПДО
Обязательный компонент
810/15
432/8
ПДО 01
Клиническая физиология. Патофизиология критических состояний и синдромов
54
Зачет
ПДО 02
Мониторинг в анестезиологии и при интенсивной терапии. Основные принципы посиндромной терапии у взрослых. Инфузионная и трансфузионная терапия у взрослых
108
54
Зачет
ПДО 03
Виды анестезии. Общая анестезия. Регионарная анестезия
54
54
Зачет
ПДО 04
Анестезия и интенсивная терапия в абдоминальной хирургии и травматологии у взрослых
108
54
Зачет
ПДО 05
Анестезия и интенсивная терапия в торакальной хирургии и при операциях на сердце у взрослых
108
54
Зачет
ПДО 06
Анестезия и интенсивная терапия в акушерстве и гинекологии
54
54
Зачет
ПДО 07
Анестезия и интенсивная терапия в челюстно-лицевой хирургии, стоматологии и хирургии ЛОР органов. Амбулаторная анестезиология
54
Зачет
ПДО 08
Интенсивная терапия при сердечно-сосудистой дисфункции и недостаточности у взрослых
54
54
Зачет
ПДО 09
Интенсивная терапия при острой и хронической дыхательной недостаточности у взрослых
54
54
Зачет
ПДО 10
Анестезия и интенсивная терапия при черепно-мозговой травме, инсультах, заболеваниях нервной системы у взрослых
54
Зачет
ПДО 11
Интенсивная терапия при острых отравлениях, инфекционных заболеваниях и сепсисе. Госпитальный сепсис. Антибактериальная терапия. ВИЧ-инфекция
54
54, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 12
Анестезия и интенсивная терапия при эндокринных заболеваниях, острых заболеваниях печени, желудочно-кишечного тракта, поджелудочной железы и почек
54
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору

1026/19
МБП
Міндетті компонент
810/15
432/8
МБП 01
Клиникалық физиология. Ауыр жағдай мен синдромдардың патофизиологиясы.
54
Сынақ
МБП 02
Қарқынды терапия және анестезиологияның мониторингі. Ересектерді синдромнан кейінгі емдеудің негізгі қағидаттары. Ересектерді инфузиондық және трансфузиондық емдеу.
108
54
Сынақ
МБП 03
Анестезия түрлері. Жалпы анестезия.
Аймақтық анестезия.
54
54
Сынақ
МБП 04
Ересектердегі абдоминалды хирургия және травматологиядағы қарқынды терапия және анестезия.
108
54
Сынақ
МБП 05
Ересектерге жүрекке жасалатын операциялар мен торакальді хирургиядағы анестезия және қарқынды терапия.
108
54
Сынақ
МБП 06
Акушерия және гинекологиядағы анестезия мен қарқынды терапия
54
54
Сынақ
МБП 07
ЛОР ағзаларының хирургиясы және стоматология, жақ-бет хирургиясындағы анестезия мен қарқынды терапия. Амбулаториялық анестезиология.
54
Сынақ
МБП 08
Ересектердегі жүрек -қан тамырлар жүйесінің дисфункциясы мен жетіспеушілігіндегі қарқынды терапия
54
54
Сынақ
МБП 09
Ересектердің жіті және созылмалы тыныс алу жетіспеушілігіндегі қарқынды терапия.
54
54
Сынақ
МБП 10
Ересектердің бассүйек- ми жарақатында, инсульт кезінде, нерв жүйесінің ауруларындағы анестезия мен қарқынды терапия.
54
Сынақ
МБП 11
Жіті улану, инфекциялық аурулар және сепсистегі қарқынды терапия. Аурухана ішілік сепсис. Бактерияға қарсы терапия. АИТВ-инфекциясы.
54
54, соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
Сынақ
МБП 12
Эндокриндік ауруларда, бауырдың, асөазан-ішек жолдарының, ұйқы безінің және бүйректің жіті ауруларындағы анестезия мен қарқынды терапия
54
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент

1026/19
ПДО
Обязательный компонент
810/15
432/8
ПДО 01
Клиническая физиология. Патофизиология критических состояний и синдромов. Анатомо-физиологические особенности детского возраста
54
54
Зачет
ПДО 02
Мониторинг в анестезиологии и при интенсивной терапии. Основные принципы посиндромной терапии у детей. Инфузионная и трансфузионная терапия у детей
108
54
Зачет
ПДО 03
Виды анестезии. Общая анестезия. Регионарная анестезия. Особенности анестезии в детском возрасте
54
54
Зачет
ПДО 04
Анестезия и интенсивная терапия в абдоминальной хирургии и травматологии у детей
108
54
Зачет
ПДО 05
Анестезия и интенсивная терапия в торакальной хирургии и при операциях на сердце у детей
108
Зачет
ПДО 06
Анестезия и интенсивная терапия в челюстно-лицевой хирургии, стоматологии и хирургии ЛОР органов. Амбулаторная анестезиология
108
Зачет
ПДО 07
Интенсивная терапия при сердечно-сосудистой дисфункции и недостаточности у детей
54
Зачет
ПДО 08
Интенсивная терапия при острой и хронической дыхательной недостаточности у детей
54
54
Зачет
ПДО 09
Анестезия и интенсивная терапия при черепно-мозговой травме, инсультах, заболеваниях нервной системы у детей
54
54
Зачет
ПДО 10
Интенсивная терапия при острых отравлениях, инфекционных заболеваниях и сепсисе. Госпитальный сепсис. Антибактериальная терапия. ВИЧ-инфекция
54
54, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 11
Анестезия и интенсивная терапия при эндокринных заболеваниях, острых заболеваниях печени, желудочно-кишечного тракта, поджелудочной железы и почек
54
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
216
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого:
1080/20
432/8
Примечания:
* Для специалистов, не имеющих переподготовки по анестезиологии и реаниматологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой анестезиологии и реаниматологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы анестезиологии и реанимации
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого:
54/1
108/2
162/3

1026/19
МБП
Міндетті компонент
810/15
432/8
МБП 01
Клиникалық физиология. Ауыр жағдай мен синдромдардың патофизиологиясы. Балалардың анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері
54
54
Сынақ
МБП 02
Қарқынды терапия және анестезиологияның мониторингі. Балаларды синдромнан кейінгі емдеудің негізгі қағидаттары. Балалардағы инфузиондық және трансфузиондық емдеу
108
54
Сынақ
МБП 03
Анестезия түрлері. Жалпы анестезия.
Аймақтық анестезия. Балалар анестезиясының ерешеліктері
54
54
Сынақ
МБП 04
Балалардағы абдоминалды хирургия және травматологиядағы қарқынды терапия және анестезия
108
54
Сынақ
МБП 05
Балаларда жүрекке жасалатын операциялар мен торакальді хирургиядағы анестезия және қарқынды терапия
108
Сынақ
МБП 06
ЛОР ағзаларының хирургиясы және стоматология, жақ-бет хирургиясындағы анестезия мен қарқынды терапия. Амбулаториялық анестезиология
54
Сынақ
МБП 07
Балалардағы жүрек-қан тамырлар жүйесінің дисфункциясы мен жетіспеушілігіндегі қарқынды терапия
54
54
Сынақ
МБП 08
Балалардағы жіті және созылмалы тыныс алу жетіспеушілігіндегі қарқынды терапия
54
54
Сынақ
МБП 09
Балалардағы бассүйек- ми жарақатында, инсульт кезінде, нерв жүйесінің ауруларындағы анестезия мен қарқынды терапия
54
54
Сынақ
МБП 10
Жіті улану, инфекциялық аурулар және сепсистегі қарқынды терапия. Аурухана ішілік сепсис. Бактерияға қарсы терапия. АИТВ-инфекциясы.
54
54, соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
Сынақ
МБП 11
Эндокриндік ауруларда, бауырдың, асөазан-ішек жолдарының, ұйқы безінің және бүйректің жіті ауруларындағы анестезия мен қарқынды терапия
54
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
216
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
Емтихан
Барлығы
1080/20
432/8
Ескертулер:
* Анестезиология және реаниматология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандар үшін;
** Ересектер анестезиология және реаниматологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар үшін.
2. "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Анестезиология және реаниматологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Сынақ
Барлығы
54/1
108/2
162/3

1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
1026/19
ПДО
Обязательный компонент
702/13
ПДО 01
Амбулаторно-поликлиническая хирургия
162
Зачет
ПДО 02
Хирургия в стационаре
432
Зачет
ПДО 03
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
54
Зачет
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины в хирургии
18
Зачет
ПДО 05
Вопросы реабилитации в хирургии
18
Зачет
ПДО 06
Вопросы паллиативной помощи
9
Зачет
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
324/6
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
1080/20
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы хирургии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого:
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в диагностике и лечении хирургических заболеваний
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

1. "Жалпы хирургия (торакальді хирургия, абдоминальді хирургия, трансплантология, колопроктология,онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру сұрақтары
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
1026/19
МБП
Міндетті компонент
702/13
МБП 01
Амбулаторлы-емханалық хирургия
162
Сынақ
МБП 02
Стационардағы хирургия
432
Сынақ
МБП 03
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
54
Сынақ
МБП 04
Хирургиядағы Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 05
Хирургиядағы оңалту мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Психикалық-эмоциялық көмек мәселелері
9
Сынақ
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
324/6
Сынақ
ҚА
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
1080/20
2. "Жалпы хирургия (торакальді хирургия, абдоминальді хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Хирургияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Жалпы хирургия (торакальді хирургия, абдоминальді хирургия, трансплантология, колопроктология,онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Хирургиялық аурулардың диагностикасы мен еміндегі инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения (для второй категории) по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Актуальные вопросы неотложной хирургии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Амбулаторно-поликлиническая хирургия
Организация амбулаторно-поликлинической службы. Принципы организации оказания хирургической помощи на догоспитальном этапе. Стационар-замещающие технологии в современных условиях. Организация работы центра амбулаторной хирургии. Работа хирурга в условиях поликлиники. Тактика врача при следующих состояниях и заболеваниях: острая хирургическая патология: острый аппендицит, острый холецистит, острый панкреатит, ущемленные грыжи, острая кишечная непроходимость, осложненная язвенная болезнь, травмы органов грудной и брюшной полостей, гнойно-воспалительные заболевания мягких тканей; заболевания сосудов; геморрой, парапроктиты, трещины заднего прохода; ушибы, раны, укусы животных, отморожения, ожоги; переломы костей, травматический остеомиелит, вывихи, привычный вывих плеча; плоскостопие, мышечная кривошея, врожденная косолапость, врожденный вывих бедра, искривления позвоночника; почечная колика, острая задержка мочи; простатит, аденомы простаты, цисталгия, крипторхизм; диагностика и удаление инородных тел глотки, наружного слухового прохода, полости носа; травмы органа зрения, острый приступ глаукомы.
ПДО 02
Хирургия в стационаре
Организация работы хирургического стационара. Протокола диагностики и лечения хирургических заболеваний. Алгоритмы выбора методов лабораторной и инструментальной диагностики. Современные принципы предоперационной подготовки экстренных и хронических хирургических больных. Особенности течения хирургических заболеваний у детей, пожилых, беременных. Принципы организации помощи больным с гнойно-хирургической инфекцией. Современные методы диагностики и лечения при гнойном воспалении кожи и подкожной клетчатки, лимфатических сосудов и узлов, клетчаточных пространств. Особенности хирургического лечения при флегмонах шеи, гнойном медиастините, абсцессах предстательной железы, гнойном воспалении пальцев и кисти, остеомиелите. Современные представления о сепсисе как системной воспалительной реакции организма, критерии диагностики, методы лечения. Современные принципы диагностики и лечения перитонита. Осложнения сахарного диабета, особенности диагностики и лечения диабетической стопы. Диагностический и тактический алгоритм при травмах брюшной стенки и органов брюшной полости. Грыжи живота. Особенности тактики и хирургической техники при ущемленных грыжах. Осложнения язвенной болезни желудка и двенадцатиперстной кишки. Злокачественные опухоли желудка и двенадцатиперстной кишки, особенности оперативного вмешательства. Острый и хронический холецистит. Диагностические критерии, выбор хирургической тактики и особенности техники хирургических вмешательств при механической желтухе, паразитарных заболеваниях печени, опухолях гепатопанкреатодуоденальной зоны. Острый и хронический панкреатит и его осложнения. Особенности хирургических вмешательств при кистах поджелудочной железы, опухолях поджелудочной железы. Портальная гипертензия. Критерии диагностики и тактика лечения. Экстренная помощь при кровотечении из варикозно-расширенных вен пищевода. Заболевания селезенки, диагностика и лечение. Острый аппендицит и его осложнения, атипические формы, трудности диагностики и хирургического лечения. Кишечная непроходимость. Геморрой. Парапроктит. Доброкачественные и злокачественные опухоли прямой кишки. Особенности хирургической техники при операциях на прямой кишке. Диагностический и тактический алгоритм при травмах грудной клетки. Методы хирургического лечения открытых и закрытых повреждений грудной клетки. Особенности оказания неотложной помощи при ранении сердца, повреждениях плевры и легких (напряженный пневмоторакс, гемоторакс, тампонада сердца, плевропульмональный шок). Повреждения и заболевания диафрагмы. Особенности операций в торакальной хирургии. Техника ушивания раны сердца, легких, трахеи, бронхов, пищевода, диафрагмы. Диагностика острого и хронического абсцесса легких, гангрены легких, бронхоэктазов. Современные методы консервативного и хирургического лечения. Эндоскопические технологии в лечении торакальных больных. Кисты легких. Эхинококкоз легкого. Опухоли легких и плевры. Бронхиальные свищи. Кисты и опухоли средостения. Дивертикулы пищевода. Ожоги и стеноз пищевода. Кардиоспазм. Хирургическое лечение злокачественных опухолей пищевода. Особенности тактики при травмах магистральных сосудов. Острая артериальная непроходимость. Хроническая артериальная недостаточность. Хроническая венозная недостаточность. Критерии диагностики, принципы консервативного и хирургического лечения. Особенности хирургической техники при операциях на сосудах. Понятие о микрохирургии. Нанотехнологии в медицине и в хирургии. Хирургические заболевания лимфатической системы. Хирургические заболевания щитовидной железы. Принципы организации работы в лапароскопической операционной и подготовка больных к операции. Технические особенности проведения диагностических исследований и эндоскопических операций. Тренинг по экстракорпоральным и интракорпоральным методам наложения швов, формированию и использованию петли Редера, сшивающих аппаратов, диссекции органов. Эндовидеоскопия в экстренной хирургии. Осложнения лапароскопической хирургии и их профилактика.
ПДО 03
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – BasisLifeSupport (BLS). Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) (ACLS). Расширенная СЛР в педиатрии (PALS). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Вопросы реабилитации в хирургии
Реабилитация после операции на органах грудной клетки и желудочно-кишечного тракта. Реабилитация колостомированных больных. Реабилитация после реконструктивно-восстановительных операции на органах брюшной полости.
ПДО 06
Вопросы паллиативной помощи.
Решение хирурга об операбельности больного. Выбор способа паллиативного хирургического лечения у онкологических больных. Паллиативная помощь лицам пожилого и старческого возраста с соматической прогрессирующей патологией. Особенности лечения больных пожилого и старческого возраста. Медицинская помощь в последние месяцы, дни и часы жизни.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Жалпы хирургия (торакальді хирургия, абдоминальді хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Шұғыл хирургиядағы өзекті мәселелер
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Жалпы хирургия (торакальді хирургия, абдоминальді хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Амбулаториялық-емханалық хирургия
ҚР да амбулаториялық-емханалық қызметті ұйымдастыру. Ауруханаға дейінгі кезеңде хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаттары. Заманауи жағдайларда стационарды алмастыратын технологиялар. Амбулаториялық хирургия орталығының жұмысын ұйымдастыру. Емханадағы хирургтың жұмысы. Дәрігердің төмендегі жағдайлар мен аурулар кезінде қолданатын тәсілдері: жедел хирургиялық патология: жедел аппендицит, жедел холецистит, жедел панкреатит, қысылған жарықтар, жедел ішек өтімсіздігі, асқынған ойықжара ауруы, кеуде және құрсақ қуыстары ағзаларының жарақаттары, жұмсақ тіндердің іріңді-қабыну аурулары; тамыр аурулары; геморрой, сызат, парапроктит;соғып алулар, жарақаттар, жануарлардың тістеп алуы (жәндіктердің шағуы), үсік, күйіктер; сүйектердің сынуы, травмалық остеомиелит, буын шығу, иықтың ойнамалы шығуы; майтабан, мойын бұлшықетінің қисаюы, туа біткен маймақтық, ұршықтың туа біткен шығуы, омыртқаның қисаюы; бүйрек шаншуы, кенет несеп жүрмей қалу; қуық асты безінің қабынуы, қуық асты безінің аденомасы, цисталгия, крипторхизм; жұтқыншақтағы, құлақтағы, мұрын қуысындағы бөгде заттардың диагностикасы және оны алып тастау; көру ағзаларының жарақаттары, глаукоманың жіті ұстамасы.
МБП 02
Стационардағы хирургия
Хирургиялық стационардың жұмысын ұйымдастыру. Хирургиялық ауруларды диагностикалау және емдеу хаттамалары. Зертханалық және аспаптық диагностиканың әдістерін таңдау алгоритмі. Шұғыл және созылмалы хирургиялық аурумен ауыратын науқастарды операция алдында дайындаудың қазіргі қағидаттары. Хирургиялық аурулар ағымының балаларда, егде жастағыларда, жүкті әйелдердегі ерекшеліктері. Іріңді-хирургиялық инфекциялы науқастарға көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаттарыры. Тері және теріасты шел май қабатының, лимфа тамырлары мен түйіндерінің, жасушалық кеңістіктің іріңді қабынуын диагностикалау мен емдеудің заманауи әдістері. Мойын флегмонасы, іріңді медиастинит, қуық асты безінің абсцессі, аяқ-қол саусақтарының іріңді қабынуы, остеомиелит кезінде хирургиялық жолмен емдеудің ерекшеліктері. Организмнің жүйелі қабынбалы реакциясы ретіндегі сепсис туралы қазіргі көзқарас, диагностика критерийлері, емдеу әдістері. Перитонитті диагностикалау мен емдеудің қазіргі қағидаттары. Қантты диабеттің асқынуы, диабеттік табанды диагностикалау және емдеу ерекшеліктері. Ішперде қабырғасы мен құрсақ қуысы ағзаларының жарақаты кезіндегі диагностикалық және тәсілдік алгоритм. Іштің жарығы. Қысылған жарық кезінде қолданылатын тәсіл мен хирургиялық техниканың ерекшеліктері. Асқазан мен ұлтабардың ойықжара ауруының асқынуы. Асқазан мен ұлтабардың қатерлі ісіктері, операциялық әрекеттің ерекшеліктері. Жіті және созылмалы холецистит. Диагностикалық критерийлері, механикалық сарғаю, бауырдың паразиттік аурулары, гепатопанкреатодуоденальді аймақтың ісіктері кезінде хирургиялық тәсілді таңдау және хирургиялық әрекет техникасының ерекшеліктері. Жіті, созылмалы панкреатит және олардың асқынуы. Ұйқы безі кистасында, ісігінде хирургиялық шара қолданудың ерекшеліктері. Портальды гипертензия. Диагностика критерийлері және емдеу тәсілдері. Өңештің варикозды-кеңейген веналарынан қан кеткенде шұғыл көмек көрсету. Көкбауыр аурулары, диагностикасы мен емі. Жіті аппендицит және оның асқынулары, атипиялық нысандары, диагностика мен хирургиялық емнің қиындықтары. Түйнек. Геморрой. Парапроктит. Тікішектің қатерлі және қатерсіз ісіктері. Тікішекке операция жасау кезіндегі хирургиялық техниканың ерекшеліктері. Көкірек жарақаты кезіндегі диагностикалық және тәсілдік алгоритм. Көкіректің ашық және жабық жарақаттарын хирургиялық жолмен емдеудің әдістері. Жүрек жарақатында, плевра мен өкпенің зақымдануларында (кернеулі пневмоторакс, гемоторакс, жүрек тампонадасы, плевропульмональды шок) шұғыл көмек көрсетудің ерекшеліктері. Диафрагманың зақымдануы және аурулары. Торакальды хирургиядағы операцияның ерекшеліктері. Жүрек, өкпе, кеңірдек, бронх, өңеш, диафрагма жарақатын тігу техникасы. Өкпенің жіті және созылмалы абсцесінің, өкпе гангренасының, бронхоэктаздардың диагностикасы. Консервативтік және хирургиялық емнің қазіргі әдістері. Торакальды науқастарды емдеудегі эндоскопиялық технологиялар. Өкпе кистасы. Өкпе эхинококкозы. Өкпе мен плевра ісіктері. Бронх жыланкөздері. Көкірекортаның кистасы мен ісіктері. Өңештің дивертикулы. Өңештің күюі және тарылуы. Кардиоспазм. Өңештің қатерлі ісіктерін хирургиялық жолмен емдеу. Ірі тамырлардың жарақатында қолданылатын тәсілдердің ерекшеліктері. Жіті артериалық бітеліс. Артериялық созылмалы жеткіліксіздік. Веналық созылмалы жеткіліксіздік. Диагностика критерийлері, консервативтік және хирургиялық емнің принциптері. Қантамырларға операция жасау кезіндегі хирургиялық техниканың ерекшеліктері. Микрохирургия туралы түсінік. Медицина мен хирургиядағы нанотехнологиялар. Лимфа жүйесінің хирургиялық аурулары. Қалқаншабездің хирургиялық аурулары.Лапароскопиялық операциялық бөлімнің жұмысын ұйымдастыру принциптері және науқастарды операцияға дайындау. Диагностикалық зерттеулер және эндоскопиялық операция жасаудың техникалық ерекшеліктері. Тігістерді салудың экстракорпоральді және интракорпоральді әдістері, Редер тұзағын жасау және қолдану, тігуге арналған аппараттарды қолдану, ағзалар диссексиясы бойынша тренинг. Жіті аппендицитте, тас байланған созылмалы холециститте, шап жарығында, варикоцеледе, қарын-өңеш рефлюксінде қолданылатын эндобейнехирургия. Лапароскопиялық хирургияның асқынуы және олардың профилактикасы.
МБП 03
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 04
Дәлелді медицина мәселелері.
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы.Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Ғаламторындағы медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттардысыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау
МБП 05
Хирургиядағы оңалту мәселелері
Кеуде торы мен асқазан-ішек жолдарының ағзаларына отадан кейінгі оңалту. Колостомиясы бар науқастардың оңалтусы. Құрсақ қуысы ағзаларының реконструктивті-қалпына келтіру оталарынан кейінгі оңалту.
МБП 06
Палиативтік көмек мәселелері
Науқасты операцияға алуға хирургтің шешімі. Онкологиялық науқастарға палиативтік хирургиялық емдеу тәсілдерін тандау.Соматикалық өрлеу ақаулары бар егде және қарт адамдарға Психикалық-эмоциялық көмек. Егде және қарт адамдарға медициналық көмек көрсетудің ерекшеліктері. Соңғы ай, күн, сағат өмірлері қалған адамдарға көмек.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникалық көрінісі, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
1026/19
ПДО
Обязательный компонент
540/10
ПДО 01
Кардиология, в том числе детская
108
108 (детский профиль)
108
Зачет
ПДО 02
Кардиохирургия амбулаторно-поликлиническая, в том числе детская
108
108 (детский профиль)
108
Зачет
ПДО 03
Кардиохирургия в стационаре, в том числе детская
207
216 (детский профиль)
216
Зачет
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
36
Зачет
ПДО 05
Вопросы реабилитации в кардиохирургии кардиохирурга
36
Зачет
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
36
Зачет
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
486/9
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
6
Экзамен
Итого:
1080/20
432/8
432/8
Приложения:
* Для специалистов, не имеющих переподготовки по кардиохирургии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой кардиохирургии;
***Для специалистов, имеющих переподготовку по детской кардиохирургии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Кардиохирургия (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы кардиохирургии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого:
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Кардиохирургия (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в кардиохирургии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль

54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
1026/19
МБП
Міндетті компонент
540/10
МБП 01
Кардиология, соның ішінде балалар кардиологиясы
108
108 (балалар бейіні)
108
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық кардиохирургия, соның ішінде балалар кардиохирургиясы
108
108 (балалар бейіні)
108
Сынақ
МБП 03
Стационардағы кардиохирургия, соның ішінде балалар кардиохирургиясы
207
216 (балалар бейіні)
216
Сынақ
МБП 04
Дәлелді медицина мәселелері
36
Сынақ
МБП 05
Кардиохирургиядағы оңалту мәселелері
36
Сынақ
МБП 06
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
36
Сынақ
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
486/9
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
6
Емтихан
Жиыны
1080/20
432/8
432/8
* Кардиохиругия бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандар үшін
** Ересектер кардиохирургиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар үшін
*** Балалар кардиохирургиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар үшін
2. "Кардиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Кардиохирургиядағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Кардиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Кардиохирургиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары

4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Кардиохирургия (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы лечения, диагностики и реабилитации в кардиохирургии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Кардиохирургия (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Кардиология, в том числе детская
Атеросклероз. Ишемическая болезнь сердца. Острый коронарный синдром. Инфаркт миокарда. Артериальные гипертензии. Болезни миокарда. Болезни перикарда. Болезни эндокарда. Пороки сердца. Недостаточность кровообращения. Неотложная кардиология. Профилактическая кардиология. Нарушения ритма и проводимости. Методы диагностики нарушения ритма. Этиология, патогенез нарушения ритма. Показания к имплантации электрокардиостимулятора (далее – ЭКС), проведения внутрисердечного электрофизиологического исследования и радиочастотной аблации, техника проведения. Осложнения, методы предупреждения. Эпидемиология врожденных пороков сердца. Фетальное кровообращение. Методы обследования детей с заболеваниями сердечно-сосудистой системы. Эмбриология врожденных пороков сердца. Классификация врожденных пороков сердца. Неотложные состояния при врожденных пороках сердца. Показания к хирургическому лечению врожденных пороках сердца. Медикаментозная терапия врожденных пороков сердца. Лечение сердечной недостаточности у детей.
ПДО 02
Кардиохирургия амбулаторно-поликлиническая, в том числе детская
Общее принципы организации оказания кардиохирургической помощи на догоспитальном этапе. Стационар – замещающие технологии в современных условиях. Организация работы центра амбулаторной кардиохирургии. Работа кардиохирурга в условиях поликлиники. Тактика врача при следующих состояниях и заболеваниях: острая кардиохирургическая патология (тампонада сердца, проникающие ранения грудной клетки, нарушения ритма сердца); передозировка антикоагулянтов; остеомиелит грудины, нагноительные процессы мягких тканей). Раннее выявление врожденных и приобретенных пороков сердца и своевременное направление на оперативное лечение. Особенности ведения больных с искусственными клапанами сердца и кардиостимулятором.
ПДО 03
Кардиохирургия в стационаре, в том числе детская
Острый коронарный синдром. Показания и принципы агрессивной тактики при остром коронарном синдроме. Ближайшие и отдаленные результаты аортокоронарного шунтирования. Особенности коронарных шунтов, выбор кондуита. Основы хирургической техники и принципы формирования коронарных анастомозов. Эндартерэктомия. Показания и осложнения. Ближайшие и отдаленные результаты. Тромбоз коронарных шунтов. Повторное коронарное шунтирование. Сердечная недостаточность, современные возможности хирургического лечения. Миниинвазивная коронарная хирургия без искусственного кровообращения. Трансмиокардиальная лазерная реваскуляризация миокарда. Врожденные и приобретенные пороки сердца, оперативная коррекция пороков. Послеоперационные осложнения и лечение. Аневризма восходящей аорты. Виды реконструктивных операций. Расслаивающие аневризмы грудной аорты. Заболевания перикарда. Сдавливающий перикардит. Техника оперативного вмешательства. Кисты перикарда. Закрытые травмы сердца. Пункция перикарда Хирургические методы лечения повреждения сердца. Открытые травмы сердца и инородные тела сердца. Показания и противопоказания к операции удаления инородных тел сердца. Методы операции при открытой травме сердца. Опухоли сердца. Миксомы. Методы операции. Ближайшие и отдаленные результаты. Злокачественные опухоли сердца. Нестабильная грудина. Медиастенит. Реконструкция грудины. Трансплантация сердца.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Вопросы реабилитации в кардиохирургии
Особенности реабилитации в кардиохирургии. Цель реабилитации в кардиохирургии. Основополагающие положения восстановительного лечения у взрослых и детей. Этапы реабилитации (клинический, санаторный и адаптационный). Врачебный контроль в период восстановительного лечения пациента. Специализированные реабилитационные учреждения. Противопоказания к реабилитационной терапии.
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

4. "Кардиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Кардиохирургияның заманауи емдеу, тексеру және оңалту әдістері
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Кардиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Кардиология, соның ішінде балалар кардиологиясы
Атеросклероз. Жүректің ишемиялық ауруы. Жедел коронарлы синдром. Миокард инфаркті. Артериальді гипертензия. Миокард аурулары. Перикард аурулары. Эндокард аурулары. Жүрек ақаулары. Қанайналым жетіспеушілігі. Жедел кардиология. Профилактикалық кардиология. Жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылысы. Ырғақ бұзылысын тексеру әдістері. Ырғақ бұзылысының пайда болу себебі және даму барысы. ЭКС имплантациялауға көрсетілімдер, жүрекішілік электрофизиологиялық тексеруді өткізу (ЖІЭФТ) және радиожиілікті аблация, өткізу техникасы. Асқынулар, алдын ала ескерту тәсілдері. Туа пайда болған жүрек ақауларының таралуы. Фетальді қанайналым. Жүрек – қантамыр жүйесі ауруларымен ауыратын балаларды тексеру әдістері. Туа пайда болған жүрек ақауларының эмбриологиясы (ТЖА). Туа пайда болған жүрек ақауларының жіктелуі. Туа пайда болған жүрек ақауларындағы шұғыл жағдайлар. Туа пайда болған жүрек ақауларын хирургиялық емдеуге көрсетілімдер. Туа пайда болған жүрек ақауларының медикаментозды емі. Балалардағы жүрек жетіспеушілігін емдеу.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық кардиохирургия, соның ішінде балалар кардиохирургиясы
Стационарға дейінгі кезеңде кардиохирургиялық көмекті ұйымдастырудың негізгі қағидаттары. Заманауи жағдайдағы стационар – алмастырушы технологиялар. Амбулаториялық кардиохирургия орталығының жұмысын ұйымдастыру. Емхана жағдайындағы кардиохирургтың жұмысы. Жедел кардиохирургиялық аурулар және жағдайлар (жүрек тампонадасы, кеуде куысының өтпелі жарақаты, жүрек ырғағының бұзылуы, антикоагулянттардың артық мөлшері, төс остеомиелиті, жұмсақ тіннің іріңді – қабыну үрдістері) кезіндегі дәрігердің әрекеті. Туа және жүре пайда болған жүрек ақауларын ерте анықтау және оперативті емге өз уақытында жіберу. Жүректе жасанды қақпақшасы және кардиостимуляторы бар науқастарды жүргізу ерекшеліктері
МБП 03
Стационардағы кардиохирургия, соның ішінде балалар кардиохирургиясы
Жедел коронарлы синдром. Жедел коронарлы синдром кезіндегі агрессивті әрекеттің көрсетілімдері мен принциптері. Аортокоронарлы шунттаудың жақын арадағы және кейінгі кезеңдегі нәтижелері. Коронарлы шунттардың ерекшеліктері, кондуитты таңдау. Коронарлы анастомоздарды жасаудың хирургиялық техникасы мен принциптерінің негіздері. Эндартерэктомия. Көрсетілімдер және асқынулар. Жақын арадағы және кейінгі кезеңдегі нәтижелері. Коронарлы шунттардың тромбозы. Қайта коронарлы шунттау. Жүрек жетіспеушілігі, хирургиялық емнің заманауи мүмкіндіктері. Жасанды қанайналымсыз миниинвазивті коронарлы хирургия. Трансмиокардиальді лазерлі реваскуляризация. Туа және жүре пайда болған жүрек ақаулары, жүрек ақауларының оперативті емі. Операциядан кейінгі асқынулар және емі. Өрлеуші аортаның аневризмасы. Реконструктивті операция түрлері. Көкірек аортасының астарланған аневризмалары. Перикард аурулары. Қысушы перикардит. Оперативті әрекет техникасы. Перикард кистасы. Жүректің жабық жарақаттары. Перикард пункциясы. Жүрек зақымдануын хирургиялық емдеу тәсілдері. Жүректің ашық жарақаты және жүректегі бөгде зат. Жүректегі бөгде затты оперативті жолмен алуға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің ашық жарақаты кезіндегі операция әдістері. Жүрек ісіктері. Миксомалар. Операция әдістері. Жақын арадағы және кейінгі кезеңдегі нәтижелері. Жүректің қатерлі ісіктері. Тұрақсыз төс. Медиастенит. Төс реконструкциясы. Жүрек трансплантациясы.
МБП 04
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Ғаламторындағы медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 05
Кардиохирургиядағы оңалту мәселелері
Кардиохирургиядағы оңалту ерекшеліктері. Кардиохирургиядағы оңалту мақсаты. Ересектер мен балалардағы қайта қалпына келтірудің негізгі жағдайлары. Оңалту кезеңдері (клиникалық, санаторлық және бейімдеу). Қайта қалпына келтіру кезеңінде пациентті дәрігерлік бақылау. Мамандандырылған оңалту мекемелері. Оңалту еміне қарсы көрсетілімдер.
МБП06
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникалық көрінісі, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Кардиохирургия (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
БДО
Обязательный компонент
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы кардиохирургии
Общая анестезия, принципы. Искусственное кровообращение. Система закономерностей кровообращения. Хирургическая анатомия сердца. Частная хирургия врожденных пороков сердца и сосудов, патологическая анатомия, гемодинамика, клиника, диагностика, дифференциальная диагностика, показания к операции, хирургическое лечение. Пороки аортального клапана: стеноз, недостаточность. Пороки митрального клапана: стеноз, недостаточность. Пороки трехстворчатого клапана. Многоклапанные пороки сердца. Искусственные клапаны сердца. Техника операций на клапанах сердца. Клапанный инфекционный эндокардит. Пороки клапанов. Номенклатура и современная технология электрокардиостимуляции. Вопросы технического обеспечения электрокардиостимутора. Общие принципы лечения. Ангиопластика венечных артерий. Эндоваскулярное протезирование венечной артерии сердца. Эндаваскулярная эндартерэктомия из венвчных артерий. Хирургическое лечение ишемической болезни сердца. Техника аортокоронарного шунтирования. Повторные операции аортокорорнарного шунтирования при ишемической болезни сердца. Результаты хирургического лечения. Осложнения после операций. Показания и противопоказания к операции. Гемодинамика и патофизиология трансплантированного сердца. Профилактика и лечение реакции отторжения. Трансплантация сердечно-легочного комплекса. Основы ангиомикрохирургии.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ИК
Итоговый контроль

6. "Кардиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (4 апта ) білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Кардиохирургиядағы өзекті мәселелер
Жалпы анестезия, қағидаттары. Жасанды қанайналым. Қанайналым жүйесінің заңдылығы. Жүректің хирургиялық анатомиясы. Туа пайда болған жүрек және қантамыр ақауларының жеке хирургиясы, патологиялық анатомиясы, гемодинамикасы, клиникалық көрінісі, диагностикасы, салыстырмалы диагностикасы, операцияға көрсетілімдер, хирургиялық ем. Қолқа қақпақшасының ақаулары: тарылуы, жетіспеушілігі. Митралді қақпақша ақаулары: тарылуы, жетіспеушілігі. Үшжармалы қақпақша ақаулары. Жүректің көпқақпақшалы ақаулары. Жүректің жасанды қақпақшалары. Жүрек қақпақшалары операциясының техникасы. Қақпақшаның инфекциялық эндокардиті. Қақпақша ақаулары. ЭКС номенклатурасы және заманауи технологиясы. ЭКС техникалық қамтамасыз ету сұрақтары. Жалпы ем қағидаттары. Тәж артерияларының ангиопластикасы. Жүректің тәж артерияларын эндоваскулярлы протездеу. Жүректің тәж артерияларынан эндоваскулярлы эндартерэктомия жасау. Жүректің ишемиялық ауруының хирургиялық емі. Аортокоронарлы шунттау техникасы. Жүректің ишемиялық ауруындағы қайта коронарлы шунттау операциялары. Хирургиялық ем нәтижелері. Операциядан кейінгі асқыну. Операция көрсетілімдер және қарсы көрсетілімдер. Трансплантацияланған жүректің гемодинамикасыжәне патофизиологиясы. Ажырау реакциясының профилактикасы және емі. Жүрек – өкпе кешенін трансплантациялау. Ангиомикрохирургия негіздері
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ҚБ
Қорытынды бақылау

2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенционная хирургия) (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅓
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅓
ПДО 01
Актуальные проблемы ангиохирургии
63
зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54 /1
108/2
162/3
108/2
зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенционная хирургия) (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в ангиохирургии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенционная хирургия) (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Диагностика и лечение сосудистой патологии в многопрофильной клинике и в системе первичной медико-социальной помощи
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенционная хирургия) (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Ангиохирургия взрослая
Организация работы ангиохирургического стационара. Современное состояние сосудистой хирургии в мире и в Республике Казахстан. Протоколы диагностики и лечения хирургических заболеваний сосудов и сердца. Алгоритмы выбора методов лабораторной и инструментальной диагностики. Интерпретация полученных результатов. Основы хирургической техники и введениеСовременные принципы предоперационной подготовки экстренных и хронических ангиохирургических больных. Послеоперационные гнойно-септические осложнения ее диагностика, лечение, профилактика. Сепсис в хирургии. Особенности ангиогенного сепсиса. Современные принципы лечения гнойных заболеваний мягких тканей. Острая непроходимость аорты и артерий конечностей. Этиология и патогенез. Диагностика. Современная клиническая классификация острой ишемии. Лечение. Тромболитическая терапия. Оказание экстренной помощи при повреждении сосудов конечностей. Особенности у беременных и людей пожилого возраста. Семиотика и диагностика сосудистых заболеваний и пороков развития. Показания к оперативному вмешательству. Диагностический и тактический алгоритм при травмах органов грудной клетки. Особенности операций в торакальной хирургии. Техника ушивания раны сердца, легких, крупных сосудов. Неспецифический аортоартериит. Этиопатогенез, клиника, диагностика и лечение. Хроническая артериальная недостаточность нижних конечностей. Облитерирующий эндоартериит, мигрирующий тромбонгиит (болезнь Бюргера), облитерирующий атеросклероз артерий нижних конечностей. Синдром Лериша. Диагностика и диффдиагностика. Классификация. Принципы консервативного и хирургического лечения. Торакоабдоминальная аневризма. Классификация. Диагностика. Современный подход к лечению. Критическая ишемия нижней конечности. Клинические проявления. Диагностика. Лечение. Синдром "диабетической стопы". Классификация. Факторы риска развития язвенно-некротических и гнойных осложнений. Методы диагностики. Принципы консервативного и хирургического лечения, профилактики. Синдром грудного выхода (скаленус синдром, синдром добавочного шейного ребра, костоклавикулярный синдром). Болезнь Рейно, этиопатогенез, клиника, диагностика и лечение. Этиопатогенез сосудисто-мозговой недостаточности. Клинические проявления. Диагностика. Показания к операции. Методы хирургического лечения. Послеоперационные осложнения. Синдром хронической абдоминальной ишемии. Диагностика и хирургическое лечение. Вазоренальная гипертензия. Этиология и патогенез. Клинические проявления. Диагностика. Лечение. Методы и техника реконструктивных операций при вазоренальной гипертензии. Хронические заболевания вен нижних конечностей. Современная классификация. Варикозная болезнь, посттромбофлебитическая болезнь (далее – ПТФБ), этиопатогенез, клиника, диагностика и лечение. Хирургическое лечение хронических заболеваний вен. Эндоскопическая диссекция перфорантных вен голени. Флебосклерооблитерация. Тромбозы и тромбофлебиты. Диагностика и диффдиагностика. Профилактика и лечение венозного тромбоза и легочной эмболии. Диагностика эмболоопасного тромбоза. Хирургическая профилактика легочной эмболии. Диагностика легочной эмболии. Лечение легочной эмболии. Хирургическая тактика.
ПДО 02
Кардиохирургия взрослая
Особенности анестезии в сердечно-сосудистой хирургии. Искусственное кровообращение. Врожденные и приобретенные пороки сердца. Классификация. Методы исследования. Оперативные методы лечения. Ишемическая болезнь сердца. Аритмии сердца. Особенности послеоперационного периода.
ПДО 03
Ангиохирургия детская
Современное состояние детской ангиохирургии в мире и в Республике Казахстан. Современные принципы предоперационной подготовки экстренных и хронических ангиохирургических больных у детей. Синдром Марфана. Диагностика и диффдиагностика. Классификация. Принципы хирургического лечения. Врожденные деформации дуги аорты. Клиника, диагностика, лечение. Коарктация аорты. Открытый артериальный поток. Классификация. Диагностика. Современный подход к лечению. Ангиодисплазии (мальформации, врожденные пороки сосудов) клиника, диагностика и лечение. Фиброзно-мышечная дисплазия сосудов у детей. Особенности неотложной помощи при повреждении сосудов у детей.
ПДО 04
Кардиохирургия детская
Особенности анестезии в детской сердечно-сосудистой хирургии. Искусственное кровообращение. Врожденные и приобретенные пороки сердца. Классификация. Методы исследования. Оперативные методы лечения. Особенности послеоперационного периода.
ПДО 05
Рентгеноэндоваскулярная, интервенционная хирургия
История развития внутрисердечных, внутрисосудистых и рентгеноконрастных методов исследования. Современные методы катетеризации сердца и сосудов. Рентгеноконтрастные методы исследования сердца и сосудов. Рентгеноконтрастные вещества используемые при ангиокардиографии. Ангиокардиографическая диагностика и эндоваскулярное лечение поражении коронарных артерий. Ангиокардиографическая диагностика врожденных пороков сердца. ангиографическая диагностика и эндоваскулярное лечение окклюзирующих поражений перифирических артерий. Ангиографическая диагностика и эндоваскулярное лечение аневризмы грудной и брюшной аорты. Флебография в диагностике и эндоваскулярном лечении заболевании венозной системы. Ангиографическая диагностика и эндоваскулярное лечение тромбоэмболии легочной артерии. Ангиографическая диагностика и эндоваскулярное лечение артерио-венозных мальформации.
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 07
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины (далее – ДМ). Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 08
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

2. "Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенциялық хирургия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/31/3
МБП
Міндетті компонент
90/11/3
МБП 01
Ангиохирургиядағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенциялық хирургия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Ангиохирургиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенциялық хирургия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары(екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Көпсалалы клиникада және бастапқы медициналық-санитариялық көмек жүйесінде қантамырлары ауруларының диагностикасы және емдеу жолдары
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау(ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенциялық хирургия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Ересектер ангиохирургиясы
Ангиохирургиялық стационардың жұмысын ұйымдастыру. Дүниежүзіндегі және ҚР ангиохирургиясының заманауи жағдайы. Жүрек пен қантамырлардың хирургиялық ауруларын емдеу және диагностика хаттамалары. Зертханалық және аспаптық диагностиканың әдістерін таңдау алгоритмі. Алынған нәтижелерді түсіндіру. Хирургиялық техниканы енгізу негіздері. Шұғыл және созылмалы ангиохирургиялық аурумен ауыратын науқастарды операцияға дейінгі кезеңде дайындаудың заманауи қағидаттары. Операциядан кейінгі іріңді-сепсистік асқынулар және оның диагностикасы, емдеуі, профилактикасы. Хирургиядағы сепсис. Ангиогенді сепсистің ерекшеліктері. Жұмсақ тіндердің іріңді ауруларын емдеудің заманауи қағидаттары. Аорта және аяқ-қол артериясының жіті бітелуі. Этиология және патогенезі. Диагностикасы. Жіті ишемияның заманауи клиникалық жіктемесі. Емі. Тромболитикалық терапия. Қол-аяқ қантамырларының зақымдануында шұғыл көмек көрсету. Егде жастағылардағы, жүкті әйелдердегі ерекшеліктері. Тамыр аурулары мен даму ақауларының семиотикасы және диагностикасы. Операциялық араласу көрсетілімдері. Көкірек қуысы ағзаларының жарақаттарында диагностикалық және тәсілдік алгоритм. Торакальді хирургиядағы операция ерекшеліктері. Ірі қантамырлар, өкпе, жүрек жарақатын тігу техникасы. Арнайы емес аортоартериит. Этиопатогенез, клиникасы, диагностикасы және емі. Аяқтың созылмалы артериялық жеткіліксіздігі.
Облитерациялайтын эндоартериит, көшпелі тромбонгиит(Бюргер сырқаты), аяқ артериясын облитерациялайтын атеросклероз. Лериш синдромы. Диагностикасы. Жіктемесі. Консервативтік және хирургиялық емнің принциптері. Диагностика және саралау диагностикасы. Аяқтың қауіпті ишемиясы. Клиникалық әйгіленімдер. Диагностикасы. Емі. "Диабеттік табан" синдромы. Жіктемесі. Ойықжаралы-некроздық және іріңді асқынулардың даму қаупі факторлары. Диагностика әдістері. Консервативтік және хирургиялық емнің, профилактиканың қағидаттары. Кеуде шығу синдромы (скаленус-синдром, қоса алғандалқы мойын-қабырға синдромы, сүйек- бұғана синдромы). Рейно ауруы, этиопатогенезі, клиникасы, диагностикасыжәне емі. Ми-қантамыр жеткіліксіздігінің этиопатогенезі. Клиникалық көріністері. Диагностикасы. Операция жасауға көрсетілімдер. Хирургиялық емдеудің әдістері. Операциядан кейінгі асқынулар. Созылмалы абдоминальді ишемия синдромы. Диагностикасы және хирургиялық емі. Вазоренальды гипертензия. Этиологиясы мен патогенезі. Клиникалық көріністері. Диагностикасы. Емі. Вазоренальды гипертензия кезінде жасалатын реконструкциялау операциясының әдістері мен техникасы. Аяқ веналарының созылмалы аурулары. Заманауи жіктемесі. Варикоз ауруы, посттромбофлебиялық ауру, этиопатогенезі, клиникасы, диагностикасы және емі. Венаның созылмалы ауруларын хирургиялық жолмен емдеу. Жіліншіктің тесілген веналарын эндоскопиялық диссекциялау. Флебосклерооблитерация. Тромбоздар және тромбофлебиттер. Диагностикасы және сараланған диагностикасы. Венозды тромбоз және экпе эмболиясының емі және профилактикасыы. Эмбол қауіпті тромбоз диагностикасы. Өкпе эмболисының хирургиялық профилактикасыы. Өкпе эмболиясының диагностикасы. Өкпе эмболиясының емі. Хирургиялық әдіс.
МБП 02
Ересектер кардиохирургиясы
Жүрек-қантамыр хирургиясындағы анестезия ерекшеліктері. Жасанды қанайналым. Жүректің туа біткен және жүре пайда болған ақаулары. Жіктемесі. Зерттеу әдістері. Емнің операциялық әдістері. Жүректің ишемиялық ауруы. Жүрек аритмиялары. Операциядан кейінгі кезеңнің ерекшеліктері.
МБП 03
Балалар ангиохирургиясы
Дүниежүзіндегі және ҚР балалар ангиохирургиясының заманауи жағдайы. Балалардағы шұғыл және созылмалы ангиохирургиялық аурумен ауыратын науқастарды операцияға дейінгі кезеңде дайындаудың заманауи қағидаттары. Марфан синдромы. Диагностикасы және сараланған диагностикасы. Жіктемесі. Хирургилық емнің қағидаттары. Аорта доғасының туа пайда болған деформациясы. Клиникасы, диагностикасы, емі. Аорта коарктациясы. Ашық артериялық ағын. Жіктемесі. Диагностикасы. Емдеудің заманауи тәсілі. Ангиодисплазиялар (мальформацилар, қан тамырларының туа пайда болған ақаулары) клиникас, диагностикасы, емі. Балалардағы қан тамырларының фиброзды-бұлшық еттік дисплазиясы. Қан тамырларының зақымдалуы кезінде шұғыл көмек көрсетудің балалардағы ерекшеліктері.
МБП 04
Балалар кардиохирургиясы
Жүрек-қантамыр хирургиясындағы анестезияның балалардағы ерекшеліктері. Жасанды қанайналым. Жүректің туа біткен және жүре пайда болған ақаулары. Жіктемесі. Зерттеу әдістері. Емнің операциялық әдістері. Операциядан кейінгі кезең ерекшеліктері.
МБП 05
Рентгенэндоваскулярлық, интервенциялық хирургия.
Жүрекішілік, тамырішілік және рентгенконтрастық зерттеу әдістерінің даму тарихы. Жүректі және тамырды катетеризациялаудың заманауи әдістері. Жүректі және тамырды рентгенконтрастты зерттеу әдістері. Ангиокардиография кезіндегі қолданылатын рентгеноконтрасты сұйықтық. Коронарлы артериялар зақымданғандағы ангиокардиографиялық диагностика және эндоваскулярлық ем. Туа біткен жүрек ақауында қолданылатын ангиографиялық диагностика. Перифериялық артериялардың окклюзиялық бітелуіндегі жасалынатын ангиографиялық диагностика және эндоваскулярлық ем. Кеуде және құрсақ қолқаларының аневризмалары кезіндегі ангиографиялық диагностика және эндоваскулярлық ем. Веноздық жүйе аурулары кезіндегі диагностикалық мақсатта қолданылатын флебография және емдік мақсатта қолданылатын эндоваскулярық емдер. Өкпе артериясының тромбоэмболиясы кезіндегі ангиографиялық диагностка және эндоваскулярлық ем. Артериовенозды мальформация кезіндегі ангиографиялық диагностика және эндоваскулярлық ем.
МБП 06
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 07
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау-зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы.Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Ғаламторындағы медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау
МБП 08
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникалық көрінісі, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенционная хирургия) (взрослая, детская)"
Наименования дисциплин, основные разделы
Диагностика и лечение сосудистой патологии в многопрофильной клинике и в системе первичной медико-социальной помощи
Современные данные о диагностике и дифференциальной диагностике, методах лечения, профилактике, неотложной помощи при сосудистых заболеваниях.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 34
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)***
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Вопросы формирования здорового образа жизни
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
18
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
1026/19
ПДО
Обязательный компонент
540/10
432/8
432/8
ПДО 01
Основы нейрохирургии с семиотикой и топической диагностикой заболеваний нервной системы. Оперативная нейрохирургия
54
54
54
Зачет
ПДО 02
Нейрохирургия при черепно-мозговых травмах
108
108
108
Зачет
ПДО 03
Спинальная нейрохирургия и нейрохирургия периферических нервов
54
54
Зачет
ПДО 04
Нейроонкология
54
54
Зачет
ПДО 05
Сосудистая, функциональная и стереотаксическая нейрохирургия
108
108, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 06
Воспалительные и паразитарные заболевания центральной нервной системы
54
54
54
Зачет
ПДО 07
Детская нейрохирургия
108
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
486/9
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
6
Экзамен
Итого
1080/20
432/8
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по нейрохирургии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по детской нейрохирургии;
*** Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой нейрохирургии.

8. "Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенциялық хирургия) (ересектер, балалар) " мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
Көпсалалы клиникада және БМСП жүйесінде қантамырлары ауруларының диагностикасы және емдеу жолдары.
Қантамырлары ауруларының этиопатогенезі, клиникалық көрінісі, диагностикасы, саралау диагностикасы, емдеу әдістері, профилактикасы, шұғыл медициналық көмегі туралы заманауи мәліметтер.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
34-қосымша
"Нейрохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары және білім беру бағдарламасының мазмұны
1. "Нейрохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта) *
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)**
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)***
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 03
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
18
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
1026/19
МБП
Міндетті компонент
540/10
432/8
432/8
МБП 01
Нерв жүйесі ауруларының семиотикалық және топикалық диагностикасы мен нейрохирургия негіздері.
54
54
54
Сынақ
МБП 02
Бас сүйек–ми жарақатындағы нейрохирургия.
108
108
108
Сынақ
МБП 03
Перифериялық нерв және және спинальді нейрохирургиясы.
54
54
Сынақ
МБП 04
Нейроонкология.
54
54
Сынақ
МБП 05
Қан тамырлық, функциональді, стереотаксикалық нейрохирургия.
108
108, соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
Сынақ
МБП 06
Орталық нерв жүйесінің қабынулық және паразитарлы аурулары.
54
54
54
Сынақ
МБП 07
Балалар нейрохирургиясы.
108
216, соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
486/9
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
6
Жиыны
1080/20
432/8
432/8
Ескерту:*
* Нейрохирургия бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандар үшін
** Балалар нейрохирургиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар үшін
*** Ересектер нейрохирургиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар үшін

2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные вопросы нейрохирургии, в том числе детского возраста
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (высшая и первая категория) по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в нейрохирургии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения нейрохирургических заболеваний, встречающихся в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Основы нейрохирургии с семиотикой и топической диагностикой заболеваний нервной системы
Организация нейрохирургической службы в Республике Казахстан. Топографическая анатомия головного мозга. Эмбриогенез головного мозга. Принципы функциональной организации нервной системы. Кровоснабжение головного мозга, оболочек головного мозга, костей черепа. Строение больших полушарий головного мозга. Ствол мозга. Черепно-мозговые нервы. Топографическая анатомия спинного мозга. Оболочки мозга и спинномозговая жидкость. Желудочки мозга. Топографическая анатомия периферической нервной системы. Рецепция и чувствительность. Проводящие пути. Клинические синдромы Произвольные движения. Корково-мышечный путь. Симптоматология центральных и периферических параличей. Рефлексы. Исследование движений. Синдромы поражения корково-мышечного пути на разных уровнях. Спинной мозг. Клинические синдромы поражения спинного мозга. Клинические синдромы продолговатого мозга, моста мозга, среднего мозга. Внестволовые синдромы. Экстрапирамидная система. Семиотика экстрапирамидных расстройств. Кора полушарий головного мозга. Высшие мозговые функции. Мозжечок. Афферентные и эфферентные пути мозжечка. Клинические синдромы поражения. Методы исследования в нейрохирургии. Офтальмоневрологическое обследование. Отоневрологическое обследование. Оперативная хирургия головы. Оперативные доступы к отдельным областям головного мозга. Краниотомия. Костно-пластическая трепанация черепа. Основы нейрохирургической техники. Современная микрохирургическая техника. Нейрохирургические операции, инструменты, аппаратура. Методика наложения трепанационных отверстий. Пункция желудочков мозга. Скелетотопические ориентиры для нейрохирургических доступов к различным отделам головного мозга. Схема Кронлейна-Егорова. Костнопластическая трепанация. Оперативные доступы к Гассеровому узлу и его корешкам. Формы и размеры кожных разрезов. Методика образования костного лоскута. Супратенториальные доступы к различным отделам головного мозга. Оперативные доступы в области задней черепной ямки. Микронейрохирургия базальных цистерн, черепно-мозговых нервов, сосудов. Стереотаксические операции. Оперативные вмешательства на спинном мозге: Техника доступов к позвоночному каналу. Ламинэктомия. Особенности операций на различных уровнях. Вскрытие твердой мозговой оболочки. Ориентация на спинном мозге и его корешках. Стереотаксические операции на спинном мозге. Оперативные вмешательства на периферической нервной системе. Оперативные вмешательства на сосудах центральной нервной системы.
ПДО 02
Нейрохирургия при черепно-мозговых травмах
Черепно-мозговая травма. Классификация. Принципы построения клинического диагноза. Оказание медицинской помощи в стационаре. Интенсивная терапия в остром периоде. Стандарты и рекомендации по лечению тяжелой черепно-мозговой травмы. Основные принципы хирургического лечения больных. Очаговые повреждения головного мозга. Внутричерепные гематомы. Вдавленные переломы черепа. Повреждения основания черепа. Огнестрельные черепно-мозговые ранения. Интракраниальные инфекционные осложнения. Диффузные повреждения головного мозга. Сотрясения головного мозга. Травматическое субарахноидальное кровоизлияние. Малоинвазивная хирургия посттравматических хронических субдуральных гематом. Отек головного мозга на фоне черепно-мозговой травмы. Вторичное ишемическое повреждение головного мозга. Шкала комы Глазго. Современные технологии в хирургическом лечении последствий травмы черепа и головного мозга. Реконструктивная хирургия повреждений основания черепа, сопровождающиеся ликвореей. Современные аспекты диагностики и лечения посттравматической гидроцефалии. Черепно-мозговая травма у детей. Спинномозговая травма. Нейродиагностика. Принципы построения клинического диагноза. Неотложная помощь при травме центральной нервной системы у детей. Интенсивная терапия в остром периоде. Стандарты и рекомендации по лечению тяжелой черепно-мозговой травмы у детей. Основные принципы хирургического лечения детей с травмами головного и спинного мозга.
ПДО 03
Спинальная нейрохирургия и нейрохирургия периферических нервов
Прикладная анатомия позвоночника, строение позвонков, понятие о позвоночно-двигательном сегменте, межпозвонковый диск, кровоснабжение спинного мозга. Дегенеративно-дистрофические заболевания позвоночника. Основные принципы хирургического лечения больных. Показания и противопоказания для хирургического лечения. Хирургия позвоночника (передние доступы, боковые, трансторакальные, трансоральные, задние доступы, эндоскопические операция на позвоночнике). Исходы лечения, осложнения заболеваний и травм позвоночника и спинного мозга. Стеноз позвоночного канала, классификация стенозов, клинические проявления, методы лечение. Спондилолистезы, классификация листезов, диагностика, клинические проявления, Лечение. Закрытая позвоночно-спинно-мозговая травма. Нестабильность позвоночно-двигательного сегмента, лучевая диагностика, классификация и методы лечения. Воспалительные инфекционные заболевания позвоночника, понятия, методы лечения. Паразитарные заболевания позвоночника (цистоцерков, эхинококкоз, шистоматоз) этиология, эпидемиология, клиника, методы лечения. Современные технологии в спинальной нейрохирургии, перспективные направления. Опухоли позвоночника, классификация, методы диагностики, клиника, лечение. Опухоли спинного мозга (интрадуральные, экстрадуральные, метастатические), классификация, клиника, лечение, тактика и прогноз. Аномалия развития краниовертебрального перехода. Мальформация Киари, классификация, типы. Синдром фиксированного спинного мозга. Патология периферической нервной системы. Классификация патологии периферической нервной системы. Повреждения плечевого сплетения. Повреждения периферических нервов верхней конечности. Повреждения пояснично-крестцового сплетения. Повреждения периферических нервов нижней конечности. Хирургическая анатомия нервных стволов, плекситы. Туннельные синдромы, основные понятия, клиника, диагностика, лечение. Основы нейрореабилитации хронических болевых синдромов.
ПДО 04
Нейроонкология

2. "Нейрохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3 2/3
МБП
Міндетті компонент
90/1 2/3
МБП 01
Нейрохирургия, соның ішінде балалар нейрохирургиясының өзекті мәселелері.
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Нейрохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Нейрохирургиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Нейрохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары(екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Күнделікті өмірде кездесетін нейрохирургиялық аурулардың диагностикасы мен емдеуінің заманауи тәсілдері
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Нейрохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Нерв жүйесі ауруларының семиотикалық және топикалық диагностикасы бар нейрохирургия негіздері.
Қазақстан Республикасында нейрохирургия қызметін ұйымдастыру. Бас миының топографиялық анатомиясы. Бас миының эмбриогенезі. Нерв жүйесін функционалдық ұйымдастыру қағидаттары. Бас миының, бас ми қабығының, бассүйектердіңі қанайналымы. Бастың үлкен ми жартышарларының құрылымы. Ми бағаны. Бассүйек- ми нерв жүйелері. Жұлынның топографиялық анатомиясы.Ми қабыршағы мен ми-жұлын сұйықтығы. Ми қарыншалары. Перифериялық нерв жүйесінің топографиялық анатомиясы. Рецепция және сезімталдық. Өткізу жолдары. Клиникалық синдромдар. Ерікті қозғалыстар. Қыртыс-бұлшықет жолдары. Орталық және перифериялық сал болу симптомологиясы. Рефлектер. Қозғалысты зерттеу. Түрлі деңгейлерде қыртыс-бұлшықет жолдарының зақымдану синдромдары. Жұлын миы зақымдануының клиникалық синдромдары. Сопақша мидың, ми көпірінің, ортаңғы мидың клиникалық синдромдары. Бағанадан тыс синдромдар. Экстрапирамидалық жүйе. Экстрапирамидалық бұзылыстар семиотикасы. Бас миының жартышарының қыртысы. Жоғарғы ми қызметтері. Мишық. Мишықтың афферентті және эфферентті жолдары. Зақымданудың клиникалық синдромдары. Нейрохирургиядағы зерттеу әдістері. Офталмовенерологиялық тексеру. Отоневрологиялық тексеру. Бастың оперативтік хирургия. Бас миының жекелеген салаларына оперативтік жету. Краниотомия. Бассүйектің сүйек-пластикалық трепанациясы. Нейрохирургиялық техника негіздері. Заманауи микрохирургиялық техника. Нейрохирургиялық оталар, аспаптар, аппаратура. Трепанациялық тесік жасау әдістемесі. Ми қарыншасын ың пункциясы. Бас миының жекелеген бөліктеріне нейрохирургиялық жету үшін қаңқа-топиялық бағдарлар. Кронлейн-Егоров кестесі. Сүйек-пластикалық трепанация. Гассер желісі мен оның түбіртектерге жету оталары. Теріні тілу көлемдері мен түрлері. Сүйек бөлікшелерін құрастыру әдістемесі. Бас миының жекелеген бөліктеріне супратенториалды жету. Артқы бассүйек ойықтары саласына оперативті жету. Базальді цистерналарының, бассүйек-ми нервлерінің, қантамырлардың микронейрохирургиясы. Стереотаксикалық оталар. Ми жұлынына оперативтік араласулар: омыртқа арналарына жету техникасы, ламинэктомия, түрлі деңгейлердегі ота ерекшеліктері, қатты ми қабықшасын ашу, жұлын мен оның түбіртектеріне бағдарлану, жұлынған жасалатын стереотаксикалық оталар, шеткері нерв жүйесіне оперативтік араласу, орталық нерв жүйесінің қантамырларына оперативтік араласулар.
МБП 02
Бассүйек-ми жарақаттары кезіндегі нейрохирургия
Бассүйек-ми жарақаты. Жіктелуі. Клиникалық диагноз құрастыру қағидаттары. Стационарда медициналық көмек көрсету. Жіті кезеңдегі қарқынды терапия. Ауыр бассүйек-ми жарақатын емдеу бойынша стандарттар мен ұсыныстар. Науқастарды хирургиялық емдеудің негізгі қағидаттары. Бас миының ошақтық зақымдануы. Бассүйек ішіндегі гематома. Бассүйектің жаншыла сынуы.Бассүйек негізінің зақымдануы. Бассүйек-мидың оқпен жарақаттануы. Интракраниальды инфекциялық асқынулар. Бас миының диффузиялық зақымдануы. Бас миының шайқалуы. Субарахноидальді жарақаттық қан құйылу. Созылмалы субдуральді гематоманың жарақаттанудан кейінгі шағын инвазиялы хирургиясы. Бассүйек-ми жарақаты аясында мидың ісінуі. Бас миының екіншілік ишемиялық зақымдануы. Глазго комасының шкаласы. Бассүйектің және мидың жарақаты салдарын хируршгиялық емдеудің заманауи технологиялар. Ликвореямен жүретін бассүйек негізінің зақымдануын қалпына келтіру хирургиясы. Жарақаттан кейінгі гидроцефалия диагностикасы мен емінің заманауи аспектілері. Балалардың бассүйек-ми жарақаты. Жұлын жарақаты. Нейродиагностика. Клиникалық диагноз қою принциптері. Балалардың орталық нерв жүйесінің жарақаттары кезінде шұғыл көмек көрсету. Жедел кезеңдегі қарқынды терапия. Балалардың бассүйек-миының ауыр жарақаттарын емдеу бойынша стандарттар мен ұсыныстар. Бас пен жұлынның жарақаттары бар балаларды хирургиялық емдеудің негізі қағидаттары.
МБП 03
Перифериялық нервлердің жұлын нейрохирургиясы және нейрохирургиясы.
Омыртқаның қолданбалы анатомиясы, омыртқа құрылымы, омыртқа-қозғалыс бөлігі туралы түсінік, омытрқааралық диск, жұлынның қан айналымы. Омыртқаның дегенеративті-дистрофиялық аурулары. Науқастарды хирургиялық емдеудің басты қағидаттары. Хирургиялық емдеуге көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдері. Омыртқа хирургиясы (алдыңғы кіру жолы, қапталдық, трансторакальді, трансоральді, артқы кіру жолы, омыртқаның эндоскопиялық оталары). Омыртқа мен жұлын ауруларының асқынулары мен жарақаттарын емдеу нәтижелері. Омыртқа арнасының тарылуы, стеноздардың жіктелуі, клиникалық көріністері, емдеу әдістері. Спондилолистездер, листездердің жіктелуі, диагностикасы, клиникалық көріністері, емі. Жабық омыртқа-ми-жұлын жарақаты. Омытрқа-қимыл бөлігінің тұрақсыздығы, сәулелік диагностикасы, жіктелуі мен емдеу әдістері. Омыртқаның инфекциялық қабыну аурулары, түсінігі, емдеу әдістері. Омытрқаның паразиттік аурулары (цистоцерков, эхинококкоз, шистоматоз), этиологиясы, эпидемиологисы, клиникасы, емдеу әдістері. Жұлын нейрохирургиясының заманауи технологиялары, бағыттары. Омыртқа ісіктері, жіктелуі, диагностика әдістері, клиникасы, емдеу. Жұлын ісіктері (интрадуральді, экстрадуральді, метастазалық), жіктелуі, клиникасы, емдеу, тәсілі мен болжамы. Краниовертебральді өткелдің даму кемістігі. Киари мальформациясы, жіктелуі, түрлері. Жұлынның бекітілген синдромы. Перифериялық нерв жүйесі патологиясының жіктелуі. Иық өрімдерінің зақымдануы. Қолдардың перифериялық нервлерінің зақымдануы. Бел-сегіз өрімдерінің зақымдануы. Аяқтардың перифериялық нервлерінің зақымдануы. Нерв бағандарының хирургиялық анатомиясы, плекситтер. Туннельді синдромдар, негізгі ұғымдар, клиникасы, диагностикасы, емдеу. Созылмалы ауырсыну белгілерінің нейрооңалту негіздері.
МБП 04
Нейроонкология

Классификация опухолей головного мозга 2007 года, 2015 года. Клинические синдромы в нейроонкологии. Применяемые шкалы. Стероиды в онкологии. Глиомы низкой и высокой степени злокачественности. Глиомы высокой степени злокачественности. Нейровизуализация. Использование интраоперационной, нейронавигационной системы. Особенности работы. Флюоресцентная навигация. Хирургическое лечение парасагиттальных менингиом и менингиом крыльев основной кости. Менингиомы основания черепа. Опухоли задней черепной ямки. Клиника поражения ствола головного мозга. Хирургическое лечение опухолей мосто-мозжечкового угла. Аденомы гипофиза. Краниофарингиомы. Анатомические особенности. Трансназальный доступ. Эндоскопическое удаление опухолей основания черепа и головного мозга. Сфенопетрокливальные образования. Особенности доступа.
ПДО 05
Сосудистая, функциональная и стереотаксическая нейрохирургия
Анатомия артериальной и венозных систем головного и спинного мозга. Физиология и патофизиология мозгового кровообращения. Артериальные аневризмы. Артериовенозные мальформации. Артериовенозные соустья головного мозга. Аневризмы вены Галена. Сосудистые мальформации (кавернозные ангиомы, венозные ангиомы, перикраниальный синус). Стено-окклюзирующие поражения экстра и интракраниальных сосудов. Артериовенозные мальформации и артериовенозные соустья спинного мозга. Нейровизуализация при цереброваскулярной патологии. Острый ишемический инсульт. Эндоваскулярное лечение. Декомпрессивная гемикраниэктомия. Геморрагический инсульт. Субарахноидальное кровоизлияние. Современные подходы к лечению Консервативное лечение фокальной эпилепсии. Хирургическое лечение фокальной эпилепсии. Показания и противопоказания Функциональная нейрохирургия. Функциональная и стереотаксическая нейрохирургия.
ПДО 06
Воспалительные и паразитарные заболевания центральной нервной системы (далее – ЦНС)
Клиника и лечение воспалительных заболеваний ЦНС. Сирингомиелия и сирингобульбия. Абцессы головного мозга. Паразитарные заболевания головного мозга. Паразитарные заболевания головного мозга. Инфекционные заболевания ЦНС. Эпилептические синдромы при нейрохирургических заболеваниях. Эхинококкоз головного и спинного мозга. Цистицеркоз головного мозга. Особенности течения у детей.
ПДО 07
Детская нейрохирургия
Детская нейрохирургия. Клиническая анатомия и физиология нервной системы у детей. Современные представления об этиологии, патогенезе, профилактике, клинической симптоматике, классификации, дифференциальной диагностике и лечении, реабилитации нейрохирургической патологии у детей. Особенности неврологического обследование у детей. Офтальмологическое обследование. Отоневрологическое обследование. Нейрорентгенология. Нейрофизиологические исследования. Диагностические операции. Амбулаторно-поликлиническая нейрохирургия детского возраста. Диспансеризация. Особенности течения нейрохирургических заболеваний у детей в неонатальном периоде. Алгоритм диагностики нейрохирургической патологии у детей. Выбор лабораторных и инструментальных методов исследования у новорожденных с нейрохирургической патологией и интерпретация результатов. Показания к оперативному лечению детей в неонатальном периоде с различными нейрохирургическими патологиями. Особенности проведения интенсивной терапии у новорожденных с нейрохирургическими заболеваниями в до- и послеоперационном периоде. Неотложные состояния в детской нейрохирургии и помощь на госпитальном этапе. Классификация гидроцефалии. Врожденная и приобретенная гидроцефалия. Гиперсекреторная и арезорбтивная гидроцефалия. Клиника. Хирургическое лечение гидроцефалии. Классификация врожденных пороков развития позвоночника и спинного мозга. Клиника и диагностика разных форм: спинномозговые грыжи, дермальный синус, диастематомиелия, липома, сирингомиелия, мальформация Киари, spina bifida occulta. Методы хирургического лечения. Опухоли у детей. Клиника опухолей больших полушарий. Клиника опухолей задней черепной ямки. Клиника опухолей хиазмально-селлярной области. Клиника опухолей позвоночника и спинного мозга. Хирургическое лечение опухолей. Хирургическое лечение опухолей позвоночника и спинного мозга. Эпилептические синдромы при нейрохирургических заболеваниях. Хирургическое лечение. Классификация припадков. Генерализованные припадки. Фокальные припадки. Эпилептический синдром при различных нейрохирургических заболеваниях у детей. Основные принципы лечения эпилепсии. Открытые хирургические вмешательства. Удаление эпилептогенной зоны путем резекции патологически измененных долей мозга. Стереотаксические операции на глубинных структурах мозга.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

Бас миы ісіктерінің жіктелуі, 2007 жыл, 2015 жыл. Нейроонкологиядағы клиникалық синдромдар. Қолданылатын бағамдар. Онкологиядағы стероидтар. Жоғары және төменгі дәрежедері қатерлілік глиомасы. Жоғары дәрежедегі қатерлілік глиомасы. Нейровизуалдау. Интраоперациялық, нейронавигациялық жүйелерді пайдалану. Еңбектердің ерекшеліктері. Флюорсцентті навигация. Парасагиттальді менингиомасы мен негізгі сүйек қанаттарының менингиомаларын хирургиялық емдеу. Бассүйек негізінің менингиомалары. Бассүйектің артқы ойығының ісіктері. Бас ми бағандарының зақымдану клиникасы. Мишық-көпір бұрышының ісіктерін хирургиялық емдеу. Гипофиз аденомалары. Краниофарингиомалар. Анатомиялық ерекшеліктер. Трансназальді кіру жолы. Бассүйек негізі мен мидың ісіктерін эндоскопиялық алу. Сфенопетрокливальді жаңа түзілімдер. Кіру жолының ерекшелігі.
МБП 05
Қантамыр, функционалдық және стереотаксикалық нейрохирургия
Бас миы мен жұлыннның артериялық және көктамыр жүйелерінің анатомиясы. Мидң қанайналымының физиологиясы мен патофизиологиясы. Артериялық аневрималар. Артериялық-веналық мальформация. Мидың артериялық-веналық қантамырлар. Гален венасының аневризмасы. Қантамыр мальформациясы. Бас миының артериялық-веналық сағаларының қосылысы (каверноздық ангиома, веналық ангиомалар, перикраниальды синус). Экстра және интракраниальды қантамырлардың стеноздық-окклюзиялық зақымдануы. Жұлынныңартериялық-веналық малформациясы мен артериялық-веналық сағаларының қосылысы. Цереброваскулярлық патологиялар кезіндегі нейровизуализация. Жедел ишемиялық инсульт. Эндоваскулярлық емдеу. Декомпрессивті гемикраниэктомия. Геморрагиялық инсульт. Субарахноидальді қан құйылу. Емдеудің заманауи тәсілдері. Фокальді эпилепсияның консервативті емі. Фокальді эпилепсияның хирургиялық емі. Көрсетілімдер жәнеқарсы көрсетілімдер. Функционалды нейрохирургия. Функционалды және стереотаксикалық нейрохирургия.
МБП 06
Орталық нерв жүйесінің қабыну және паразитарлық аурулары
ОЖЖ қабыну ауруларының клиникасы мен емі. Сирингомиелия және сирингобульбия. Бас миының абсцестері. Бас миының паразитарлық аурулары. Бас миының инфекциялық аурулары. Нейрохирургиялық аурулар кезіндегі эпилептикалық синдромдар. Бас және жұлын миының эхинококкозы. Бас миының цистицеркозы. Балалардағы ағым ерекшеліктері.
МБП 07
Балалар нейрохирургиясы
Балалар нейрохирургиясы. Балалар нерв жүйесінің клиникалық анатомиясы және физиологиясы. Балалардағы нейрохирургиялық патологиялардың этиологиясы, патогенезі, профилактикасы, клиникалық белгілері, жіктемесі, саралау диагностикасы, емі, оңалтусы туралы заманауи көзқарастар. Балалардағы неврологиялық тексерудің ерекшеліктері. Офтальмологиялық тексеру. Отоневрологиялық тексеру. Нейрорентгенология. Нейрофизиологиялық зерттеулер. Диагностикалық операциялар. Балалар жасындағы амбулаториялық-емханалық нейрохирургия. Диспансерлеу. Неонатальлі кезеңдегі нейрохирургиялық аурулардың ағым ерекшеліктері. Балалардағы нейрохирургиялық патологиялардың диагностикалық алгоритмдері. Нейрохирургиялық патологиясы бар жаңа туған нәрестелерді зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерін таңдау және нәтижелерді түсіндіру. Түрлі нейрохирургиялық патологиялары бар неонатальді кезеңдегі балаларды оперативті емдеу көрсетілімдері. Нейрохирургиялық патологиясы бар жаңа туған нәрестелерде операцияға дейінгі және кейінгі кезеңде қарқында терапия жүргізу ерекшеліктері. Балалар нейрохирургиясындағы шұғыл жағдайлар және ауруханаға дейінгі көмек. Гидроцефалиялардың жіктемесі. Туа біткен және жүре пайда болған гидроцефалия. Гиперсекреторлы және арезорбтивті гидроцефалия. Клиникасы. Гидроцефалияның хирургиялық емі. Омыртқа және жұлын миының туа біткен даму ақауларының жіктемесі. Түрлі нысандарының клиникасы мен диагностикасы: жұлын миының жарығы, дермальды синус, диастематомиелия, липома, сирингомиелия, Киари мальформациясы,spina bifida occulta. Хирургиялық емдеу әдістері. Балалардағы ісіктер. Үлкен жартышар ісіктерінің клиникасы. Артқы бассүйек ойығы ісігінің клиникасы. Хиазмальды-селлярлы аймақ ісігінің клиникасы. Омыртқа мен жұлын ми ісігінің клиникасы. Ісіктердің хирургиялық емі. Омыртқа мен жұлын ми ісігініңхирургиялық емі. Нейрохирургиялық аурулар кезіндегі эпилептикалық синдромдар. Хирургиялық емі. Ұстамалар жіктемесі. Жайылмалы ұстамалар.Фокальды ұстамалар.Балалардағы түрлі нейрохирургиялық аурулар кезіндегі эпилептикалық синдромдар.Эпилепсияны емдеудің негізгі қағидаттары.Ашық хирургиялық араласулар.Мидың патологиялық өзгерген бөліктерін резекциялау арқылы эпилептогенді ошақты алып тастау.Мидың терең құрылымдарына стереотаксикалық операциялар.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Жиыны

54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
432/8
ПДО 01
Челюстно-лицевая хирургия в стационаре
108
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 02
Челюстно-лицевая хирургия амбулаторно-поликлиническая
108
216
Зачет
ПДО 03
Челюстно-лицевая хирургия детского возраста в стационаре
90
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 04
Челюстно-лицевая хирургия детского возраста амбулаторно-поликлиническая
54
216
Зачет
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 07
Вопросы реабилитации в челюстно-лицевой хирургии
27
Зачет
ПДО 08
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по челюстно-лицевой хирургии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой челюстно-лицевой хирургии;
*** Для специалистов, имеющих переподготовку по детской челюстно-лицевой хирургии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы челюстно-лицевой хирургии, в том числе детского возраста
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2
2
2
6
Зачет
Итого:
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категория) по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в челюстно-лицевой хирургии, в том числе детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:

54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
432/8
МБП 01
Стационардағы Жақсүйек-бет хирургиясы
108
216, соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық Жақсүйек-бет хирургиясы
108
216
Сынақ
МБП 03
Стационардағы бала жасындағы Жақсүйек-бет хирургиясы
90
216, соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
Сынақ
МБП 04
Амбулаториялық-емханалық бала жасындағы Жақсүйек-бет хирургиясы
54
216
Сынақ
МБП 05
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 06
Дәлелді медицина сұрақтары
18
Сынақ
МБП 07
Жақсүйек-бет хирургиясындағы оңалту мәселелері
27
Сынақ
МБП 08
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
6
Емтихан
Жиыны
864/16
432/8
432/8
* "Жақсүйек-бет хирургиясы" мамандығы бойынша қайта даярлаудан өтпеген мамандар үшін
** Ересектер Жақсүйек-бет хирургиясы бойынша қайта даярлаудан өткен мамандар үшін
*** Балалар жасындағы Жақсүйек-бет хирургиясы бойынша қайта даярлаудан өткен мамандар үшін
2."Жақсүйек-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклының үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Жақсүйек-бет хирургиясы, соның ішінде балалар Жақсүйек-бет хирургиясының өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2
2
2
6
Сынақ
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3."Жақсүйек-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификациялық циклдің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Жақсүйек-бет хирургиясындағы, соның ішінде балалар Жақсүйек-бет хирургиясындағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения челюстно-лицевой патологии, встречающиеся в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Челюстно-лицевая хирургия в стационаре
Организация челюстно-лицевой службы в Республике Казахстан. Абсцессы и флегмоны челюстно-лицевой области, пути распространения гнойной инфекции. Одонтогенные гаймориты. Лимфадениты и аденофлегмоны челюстно-лицевой области и шеи. Слюннокаменная болезнь. Врожденные и приобретенные дефекты и деформации челюстно-лицевой области. Пути и методы их устранения. Трахеостомия. Принципы онкологической настороженности. Доброкачественные и злокачественные опухоли челюстно-лицевой области. Особенности обследования и подготовка больных к реконструктивным операциям в челюстно-лицевой области. Пластика местными тканями: показания к применению, методы, приемы. Восстановительные операции в челюстно-лицевой области. Принципы и методы трансплантации. Хирургические методы в комплексном лечении заболеваний и повреждений тройничного и лицевого нервов. Стоматологическая имплантация. Инновационные методы оперативного лечения. Реконструктивно-восстановительные операции при врожденных и приобретенных дефектах и деформациях в области головы и шеи. Операции на верхней и нижней челюсти, связанные с нарушением прикуса (ортогнатика), совместно с ортодонтическим лечением. Костно-пластические операции на лицевом скелете при нарушениях пропорции лица. Оперативное лечение при повреждениях лицевого нерва (параличи, парезы различного происхождения) с использованием микрохирургической техники; оперативное лечение синдрома сонного апноэ (остановка дыхания во сне, храп).
ПДО 02
Челюстно-лицевая хирургия амбулаторно – поликлиническая
Общее принципы организации оказания, челюстно-лицевой и хирургической стоматологической помощи на догоспитальном этапе. Стационаро-замещающие технологии в современных условиях. Тактика врача при следующих состояниях и заболеваниях: острой хирургической патологии ротовой полости, зубов, десен, мягких тканей лица, верхней и нижней челюстей, подбородка, шеи, околоушной области; заболеваниях сосудов (острые флеботромбозы, и тромбофлебиты, эмболии артерий); ушибах и ранах, укусах животных, отморожениях и ожогах лица и полости рта, носа, глаз. Переломы костей лицевого черепа, верхней и нижней челюсти, суставов, травматического остеомиелита, вывихов (привычный вывих); повреждения лицевых нервов, мышечная кривошея. Диагностика и удаление поврежденного зуба, имплантатов, инородных тел ротовой полости и глотки. Травмы органа зрения, параорбитальные гематомы.
ПДО 03
Челюстно-лицевая хирургия детского возраста в стационаре
Организация челюстно – лицевой службы в Республике Казахстан. Виды обезболивания, показания и особенности применения при операциях в челюстно-лицевой области в детском возрасте. Абсцессы и флегмоны челюстно-лицевой области у детей, пути распространения гнойной инфекции. Одонтогенные гаймориты. Особенности течения и лечения лимфаденита и аденофлегмоны челюстно-лицевой области и шеи у детей. Врожденные и приобретенные дефекты и деформации челюстно-лицевой области детского возраста. Пути и методы их устранения. Трахеостомия. Злокачественные опухоли челюстно-лицевой области. Особенности обследования и подготовка больных к реконструктивным операциям в челюстно-лицевой области. Пластика местными тканями: показания к применению, методы, приемы. Восстановительные операции в челюстно-лицевой области. Принципы и методы трансплантации. Реконструктивно-восстановительные операции при врожденных и приобретенных дефектах и деформациях в области головы и шеи. Операции на верхней и нижней челюсти, связанные с нарушением прикуса (ортогнатика), совместно с ортодонтическим лечением. Костно-пластические операции на лицевом скелете при нарушениях пропорции лица.
ПДО 04
Челюстно-лицевая хирургия детского возраста амбулаторно-поликлиническая
Общее принципы организации оказания челюстно – лицевой и хирургической стоматологической помощи на догоспитальном этапе в детском возрасте. Стационарозамещающие технологии в современных условиях. Тактика врача детям при острой хирургической патологии ротовой полости, зубов, десен, мягких тканей лица, верхней и нижней челюстей, подбородка, шеи, околоушной области; заболеваниях сосудов (острые флеботромбозы и тромбофлебиты, эмболии артерий); ушибах, ранах, укусах животными, отморожения, ожогах лица и полости рта. Особенности течения и лечения переломов костей лицевого черепа, верхней и нижней челюсти, суставов, травматического остеомиелита, вывихов; повреждения лицевых нервов, мышечной кривошеи, врожденная. Диагностика и удаление поврежденного зуба, инородных тел ротовой полости и глотки у детей. Травмы органа зрения и параорбитальные гематомы у детей.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 07
Вопросы реабилитации в челюстно-лицевой хирургии
Реабилитация больных с травмами и заболеваниями челюстно-лицевой области.
ПДО 08
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Жақсүйек-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Күнділікті практикада кездесетін жақ сүйек-бет патологиясының заманауи диагностикасы мен емдеу әдістері
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Жақсүйек-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы Жақсүйек-бет хирургиясы
ҚР жақ сүйек-бет көмегін ұйымдастыру. Жақ сүйек-бет аймағындағы абсцесстер мен флегмоналар, іріңді инфекцияның таралу жолдары. Одонтогенді гаймориттер. Бет-жақ аймағының және мойынның лимфадениттері мен аденофлегмоналары. Сілекей-тас ауруы. Жақ сүйек-бет аймағының туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары. Оларды жою жолдары мен әдістері. Трахеостомия. Онкологиялық сақтану қағидаттары. Бет-жақ аймағының қатерлі және қатерсіз ісіктері. Жақ сүйек-бет аймағындағы реконструктивті операцияларға науқастарды тексеру және дайындау ерекшеліктері. Жергілікті тіндермен пластика: қолдануға көрсеткіш, әдістер, тәсілдер. Жақ сүйек-бет аймағындағы қалыптастырушы операциялар. Трансплантация қағидаттары мен әдістері. Үшкіл және бет нервтерінің аурулары мен зақымдануларын кешенді емдеудегі хирургиялық әдістер. Стоматологиялық имплантация. Оперативті емдеудің инновациялық әдістері. Жақ сүйек-бет және мойын аймағының туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары кезіндегі реконструктивті-қалыптастырушы операциялар. Тістем (ортогнатика) бұзылыстарымен байланысты ортодонтиялық еммен бірге жоғарғы және төменгі жаққа операциялар. Бет қатынасының бұзылыстары кезіндегі бет қаңқасына сүйекті-пластикалық операциялар. Бет нервісінің зақымданулары (параличтер, әр түрлі парездер) кезінде микрохирургиялық техниканы қолданып оперативті емдеу; ұйқы кезіндегі апноэ (ұйқы кезінде тыныс алу тоқтауы, қорылдау) синдромын оперативті емдеу.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық Жақсүйек-бет хирургиясы
Ауруханаға дейінгі кезеңде жақ сүйек-бет және хирургиялық стоматологиялық көмекті көрсетуді ұйымдастырудың жалпы принциптері. Заманауи жағдайлардағы стационарлы-алмастырушы технологиялар. Дәрігердің келесі жағдайлар мен аурулар кезіндегі тактикасы: ауыз қуысының, тістердің, қызыл иектің, бет жұмсақ тіндерінің, жоғарғы және төменгі жақтардың, иектің, мойынның, құлақ маңы аймағының жедел хирургиялық патологиясы; қан тамырлар аурулары кезінде (жедел флеботромбоздар, тромбофлебиттер, артериялар эмболиялары); бет пен ауыз қуысының, мұрынның, көздің соққысы мен жаралары, жануарлар тістеуі, үсіктер мен күйіктері. Бет қаңқасы сүйектерінің, жоғарғы және төменгі жақсүйектерінің сынығы, жарақаттық остеомиелит, буын шығуы (үйреншікті шығу); бет нервтерінің зақымдануы, бұлшықеттік мойын қарысуы. Зақымдалған тісті, имплантаттарды, ауыз қуысының және жұтқыншақтың бөгде заттарының диагностикасы және жоюы. Көру мүшесінің жарақаттары, параорбитальды гематомалар.
МБП 03
Стационардағы балалар жасындағы Жақсүйек-бет хирургиясы
ҚР жақ сүйек-бет көмегін ұйымдастыру. Жансыздандыру түрлері, бала жасындағы жақ сүйек-бет аймағының операциялары кезіндегі көрсетілімдер мен қолдану ерекшеліктері. Бала жасындағы жақ сүйек-бет аймағындағы абсцесстер мен флегмоналар, іріңді инфекцияның таралу жолдары. Одонтогенді гаймориттер. Бала жасындағы бет-жақ аймағының және мойынның лимфадениті мен аденофлегмонасы ағымының және емінің ерекшеліктері. Бала жасындағы жақ сүйек-бет аймағының туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары. Оларды жою жолдары мен әдістері. Трахеостомия. Жақ сүйек-бет аймағының қатерлі және қатерсіз ісіктері. Жақ сүйек-бет аймағындағы реконструктивті операцияларға науқастарды тексеру және дайындау ерекшеліктері. Жергілікті тіндермен пластика: қолдануға көрсеткіш, әдістер, тәсілдер. Жақ сүйек-бет аймағындағы қалыптастырушы операциялар. Трансплантация принциптері мен әдістері. Жақ сүйек-бет және мойын аймағының туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары кезіндегі реконструктивті-қалыптастырушы операциялар. Тістем (ортогнатика) бұзылыстарымен байланысты ортодонтиялық еммен бірге жоғарғы және төменгі жаққа операциялар. Бет қатынасының бұзылыстары кезіндегі бет қаңқасына сүйекті-пластикалық операциялар.
МБП 04
Амбулаториялық-емханалық балалар жасындағы Жақсүйек-бет хирургиясы
Ауруханаға дейінгі кезеңде бала жасындағы жақ сүйек-бет және хирургиялық стоматологиялық көмекті көрсетуді ұйымдастырудың жалпы принциптері. Заманауи жағдайлардағы стационарлы-алмастырушы технологиялар. Дәрігердің келесі жағдайлар мен аурулар кезіндегі тактикасы: ауыз қуысының, тістердің, қызыл иектің, бет жұмсақ тіндерінің, жоғарғы және төменгі жақтардың, иектің, мойынның, құлақ маңы аймағының жедел хирургиялық патологиясы; қан тамырлар аурулары кезінде (жедел флеботромбоздар, тромбофлебиттер, артериялар эмболиялары); бет пен ауыз қуысының, мұрынның, көздің соққысы мен жаралары, жануарлар тістеуі, үсіктер мен күйіктері. Бет қаңқасы сүйектерінің, жоғарғы және төменгі жақсүйектерінің сынығы, жарақаттық остеомиелит, буын шығуы; бет нервтерінің зақымдануы, бұлшықеттік мойын құрысуы, туа біткен. Балалардағы зақымдалған тісті, имплантаттарды, ауыз қуысының және жұтқыншақтың бөгде заттарының диагностикасы және жоюы. Балалардағы көру мүшесінің жарақаттары, параорбитальды гематомалар.
МБП 05
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі.
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 06
Дәлелді медицина мәселелері.
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы.Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Интернетіндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 07
Жақсүйек-бет хирургиясындағы оңалту мәселелері
Жақ сүйек-бет аймағының аурулары мен жарақаттары бар науқастарды оңалту.
МБП08
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, салдарлық аурулары. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

54/1
БДО 01
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
1026/19
ПДО
Обязательный компонент
486/9
ПДО 01
Определение понятия и задачи пластической хирургии
54
Зачет
ПДО 02
Современное состояние и перспективы развития пластической и реконструктивной хирургии кисти
54
Зачет
ПДО 03
Современное состояние и перспективы развития пластической реконструктивной хирургии верхней конечностей
54
Зачет
ПДО 04
Современное состояние и перспективы развития пластической и реконструктивной хирургии таза и бедра
54
Зачет
ПДО 05
Современное состояние и перспективы развития пластической и реконструктивной хирургии голени и стопы
54
Зачет
ПДО 06
Пластическая и реконструктивная хирургия мягкотканых лоскутов грудной клетки и передней брюшной стенки
54
Зачет
ПДО 07
Пластическая и реконструктивная хирургия микрососудистой аутотрансплантации комплексов мягких тканей
54
Зачет
ПДО 08
Восстановительная хирургия лица
54
Зачет
ПДО 09
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 10
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 11
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
18
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
540/10
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
1080/20
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Пластическая хирургия"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
БД
Базовые дисциплины
18/1/3
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/32/3
ПДО
Обязательный компонент
90/12/3
ПДО 01
Современное состояние и перспективы развития пластической и реконструктивной хирургии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки инфекция
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачеты
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Зачет
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Пластическая хирургия" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в пластической и реконструктивной хирургии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки инфекция
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

54 /1
МНП 01
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
1026/19
МБП
Міндетті компонент
486/9
МБП 01
Пластикалық хирургия ұғымы мен міндеттерін анықтау
54
Сынақ
МБП 02
Білектің пластикалық және реконструкциялық хирургиясының заманауи жағдайы және даму болашағы
54
Сынақ
МБП 03
Қолдардың пластикалық және реконструкциялық хирургиясының заманауи жағдайы және даму болашағы
54
Сынақ
МБП 04
Жамбас және бөксе пластикалық және реконструкциялық хирургиясының заманауи жағдайы және даму болашағы
54
Сынақ
МБП 05
Балтыр сүйектері мен табан пластикалық және реконструкциялық хирургиясының заманауи жағдайы және даму болашағы
54
Сынақ
МБП 06
Көкірек қуысы және іш қуысының алдыңғы қабырғасының жұмсақтін бөлікшелерінің пластикалық және реконструкциялық хирургиясының заманауи жағдайы және даму болашағы
54
Сынақ
МБП 07
Жұмсақ тіндер кешенінің микро қан- тамырлық аутотрансплантациясының пластикалық және реконструкциялық хирургиясы
54
Сынақ
МБП 08
Бетті қалпына келтіру хирургиясы
54
Сынақ
МБП 09
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 10
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 11
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
540/10
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
1080/20
2. "Пластикалық хирургия" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклының үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90/1 2/3
МБП 01
Пластикалық және реконструкциялық хирургияның заманауи жағдайы және даму болашағы
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Сынақ
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Пластикалық хирургия" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Реконструкциялық және пластикалық хирургиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Пластическая хирургия" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения заболеваний, встречающихся в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки инфекция
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Пластическая хирургия"
Код дисциплин
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Определение понятия и задачи пластической хирургии
Определение понятия и задачи пластической хирургии. Патологические рубцы, возникшие в результате неправильно выбранных линий разрезов. Последствия ошибочной операционной техники. Определение направления линии разреза и швов на основе мышечных движений. Определение силовых линий. Подготовка операционного поля. Роль размеров шприца и иглы при проведении обезболивания. Скальпели и приемы пользования ими. Техника выполнения разрезов. Планирование разрезов. Требования атравматизма краев раны. Применение прямых остроконечных препаровочных ножниц. Применение препаровочных ножниц с тупыми изогнутыми концами. Гемостаз. Отсасывающий дренаж. Основные принципы закрытия раны. Выбор шовного материала и иглы. Использование иглодержателя без замка. Техника наложения швов. Простой узловой шов. Адаптирующие узловые швы. Угловой адаптирующий шов. Закрытие поверхностных ран. Закрытие глубоких ран. Направления линии шва. Техника иссечения лишней кожи при сшивании ран с краями неодинаковой длины. Техника иссечений и закрытие раны. Ступенчатое закрытие раны. Z-пластика. Келоид и гипертрофический рубец. Правила проведения операций у лиц со склонностью к келлоидозу. Закрытие раны и замещение дефектов кожи в случаях келлоидоза. Защитная повязка ушитой раны. Постоперационная повязка. Давящая повязка. Иммобилизация. Снятие повязки. Снятие узловых швов. Снятие непрерывных швов. Основные принципы замещения кожи. Основные принципы местной пластики с пересадкой лоскутов на питающих ножках. Техника проведения местно пластических операций с использованием лоскутов на питающей ножке. Свободная пересадка кожи на всю толщину. Инструменты, использующиеся для получения трансплантатов средней толщины. Вшивание кожного трансплантата средней толщины. Давящая повязка, закрепленная концами шовных нитей. Лечение донорской раны при свободной пересадке лоскутов средней толщины. Пластика методом перемещения типа V-Y. U-пластика. Пластика по Имре. Пластика по Дюфурмантелю и Моули. Пластика по методу Имре. Метод перестановки встречных лоскутов по Лимбергу. Индийский тип лоскутной пластики. Закрытие обширного дефекта по методу Пика. Артериализированные лоскуты на ножке из подкожной ткани. Итальянская пластика. Удвоенный лоскут по Клаппу. Двуслойный лоскут Пика. Гусеничный лоскут. Опрокидывающий лоскут. Трубчатый лоскут (стебель), предложенный В.П.Филатовым и Джилисом. Стебельчатый лоскут по методу Бюнеля. Формирование стебельчатого лоскута по Пику, Шефтелю, А.А. Кьяндского. Тренировка стебля. Подготовка стебля к переносу на место дефекта. Перемещение стебля к дефекту методом опрокидывания. Удлинение стебля. Поперечные стебли на животе. Прямой лоскут со стебельчатой ножкой. Применение стебля после его декортикации. Поздние повреждения на трубчатых стеблях.
ПДО 02
Современное состояние и перспективы развития пластической и реконструктивной хирургии кисти

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Пластикалық хирургия" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екіншілік санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Күнделікті практикада жиі кездесетін ауруларды диагностикалау мен емдеудің заманауи әдістері
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Пластикалық хирургия" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП01
Пластикалық хирургия ұғымы мен міндеттерін анықтау
Пластикалық хирургия ұғымы мен міндеттерін анықтау. Тілік сызығының дұрыс таңдалмағанының нәтижесінде пайда болған патологиялық тыртықтар. Қате операциялық техниканың салдарлары. Бұлшықеттердің қозғалу негізінде тілу және тігу сызықтарының бағыттарын анықтау. Күш сызықтарын анықтау. Операция аймағын дайындау. Ауырсындырмау жүргізгенде ине мен шприцтің өлшемінің маңызы. Скальпелдер және оларды қолдану әдістері. Тілік жасау техникасы. Тілікті жоспарлау. Жараның шетін жарақаттамау талабы. Тік өткір ұшты буланған қайшыны қолдану. Доғал басы иілген буланған қайшыны қолдану. Гемостаз. Сорғыш дренаж. Жараны тігудің негізгі қағидалары. Тігу материалы мен инені таңдау. Құлыпсыз ине ұстағышты қолдану. Тігіс салу техникасы. Қарапайым түйіндік тігу. Бейімдейтін түйіндік тігу. Бұрыштық бейімдейтін тігу. Беттік жараларды жабу. Терең жараларды тігу. Тігу сызығының бағыты. Әртүрлі ұзындықтағы жараларды тігуде артық теріні кесу техникасы. Жараны тігу және кескілеу техникасы. Жараны сатылап жабу. Z-пластика. Келоид және гипертрофиялық тыртық. Келлоидозға бейім науқастарға операция жүргізу ережелері. Келлоид кезінде тері ақауларын алу және жараны жабу. Тігілген жараның қорғаушы таңғыш. Операциядан кейінгі таңғыш. Қысып байланған таңғыш. Иммобилизация. Таңғышты шешу. Түйіндік тігісті шешу. Үздіксіз тігісті шешу. Теріні ауыстырудың негізгі қағидалары. Қоректік Ауыр дыларды ауыстырудағы жергілікті пластиканың негізгі қағидалары. Қоректік кескіндерді ауыстырудағы жергілікті пластиканы жүргізу техникасы. Барлық қалыңдықтағы теріні еркін ауыстыру. Орташа қалыңдықтағы трансплантан алуға арналған аспаптар. Орташа қалыңдықтағы трансплантанты тігу. Тігу жіптерімен бекітілген қысып байланған таңғыш. Орташа қалыңдықтағы кескінді еркін ауыстырудағы донорлық жараларды емдеу. V-Y типтегі ауыстырудағы әдістің пластикасы. U-пластика. Имре бойынша пластика. Дюфурмантел және Моули бойынша пластика. Имре әдісі бойынша пластика. Лимберг бойынша үстеме кескінді алмастыру әдісі. Кескінді пластиканың үнділік түрі. Пик әдісі бойынша үлкен ақауларды жабу. Итальяндық пластика. Клапп бойынша еселенген кескін. Пиктің екі қабатты кескіні. Жыланбауырлы кескін. Аударылған кескін . В.П.Филатов пен Джилис ұсынған құбырлы кескін . Бюнел әдісі бойынша құбырлы кескін . Пик, Шефтел, А.А. Кьяндский бойынша құбырлы кескінді жасау. Сабақты жаттықтыру. Ақау жеріне жамауды алмастыруға дайындық. Аудару әдісі бойынша жамауды алмастыру. Сабақты ұзарту. Іштегі көлденең тармақ. Сабақты аяқты тік кескін . Декортикациядан кейін сабақты қолдану. Құбырлы сабақтың кеш зақымдалуы.
МБП 02
Білектің пластикалық және реконструкциялық хирургиясының заманауи жағдайы және даму болашағы

Современное состояние и перспективы развития пластической и реконструктивной хирургии кисти. Методика обследования кисти. Методы операций и лечения в хирургии кисти. Топографическая анатомия кисти. Виды повреждения нервных стволов кисти и пальцев. Закрытые и открытые повреждения кисти. Огнестрельные ранения кисти. Повреждения сосудов. Контрактура Фолькмана. Повреждения сумочно-связочного аппарата кисти. Закрытые и открытые повреждения суставов кисти. Переломы и вывихи костей кисти. Закрытые и открытые переломы фаланг пальцев, запястья и пястных костей. Повреждения кисти на почве сдавления, разрыва, размозжения, укуса. Инородные тела кисти. Ожоги кисти. Отморожения кисти. Последствия повреждения кисти. Гнойные заболевания кисти. Неспецифические и специфические воспаления кисти. Врожденные деформации кисти. Опухоли кисти. Общая микрохирургическая техника в пластической и реконструктивной хирургии кисти. Оснащение аппаратура. Микрохирургический инструментарий. Виды обезболивания при операциях на кисти. Оборудование необходимое при операциях на кисти. Техника проведения операций на нервах и сосудах кисти. Комплексы тканей кисти. Общие аспекты сосудистой анатомии кисти. Пальцевые лоскуты микрососудистая анатомия. Перекрестный пальцевой лоскут. Островковый пальцевой лоскут. Свободный пальцевой лоскут. Несвободный тыльный пальцевой лоскут. Общие преимущества и недостатки пальцевых лоскутов. Тыльные метакарпальные лоскуты. Лоскуты из Бассейна 1-й метакарпальной артерии. Лоскуты из Бассейна 2-й метакарпальной артерии. Тыльные метакарпальные лоскуты на периферической сосудистой ножке. Кожные лоскуты ладонной поверхности кисти. Мышечные лоскуты, включающие червеобразные мышцы. Общие закономерности микрососудистой анатомии тканей и типы кровоснабжения лоскутов. Классификация лоскутов, методы их использования и функция. Деление лоскутов по составу тканей. Простые лоскуты. Сложные лоскуты. Деление лоскутов по типу кровообращения. Деление лоскутов по функции и принципы ее оценки. Использование – утильных- лоскутов комплексов тканей для замещения травматических дефектов тканей кисти. Клинико-морфологические аспекты регенерации нервов. Способы устранения дефектов нервных стволов. Сшивание или пластика нервов. Проблема выбора. Микрохирургическая техника наложения шва и пластики нервов. Основные варианты операций. Преимущества, недостатки и показания к использованию микрохирургической техники в хирургии нервов. Техника операций. Частичные повреждения нервов. Микрохирургический невролиз. Виды аутопластики нервов. Пластические операции при болезненных невромах. Клинико-морфологические аспекты регенерации сухожилий. Виды пластических операций на сухожилиях. Выбор метода реконструкций сухожилий и общие принципы операций. Источники сухожильных трансплантатов. Аутопластика сухожилий. Посттравматические контрактуры пястно-фаланговых суставов. Контрактура Дюпюитрена. Травмы кисти с нарушением периферического кровообращения реплантационная хирургия кисти. Общая техника операции. Особенности техники реплантации (реваскуляризации) пальцев кисти в зависимости от характера травмы. Лечение больных с беспалой кистью. Методы создания 1-пальца. Полицизация. Пересадка пальцев и их частей на кисть. Эндопротезирование пястно-фаланговых и межфаланговых суставов.
ПДО 03
Современное состояние и перспективы развития пластической реконструктивной хирургии верхней конечностей
Современное состояние и перспективы развития пластической реконструктивной хирургии верхней конечностей. Огнестрельные повреждения верхней конечности. Огнестрельные переломы верхней конечности. Закрытые переломы конечностей. Принципы лечения пострадавших с повреждениями мягких тканей, суставов и костей конечностей. Огнестрельные ранения нервных стволов конечностей. Характеристика повреждений периферических нервов. Классификация повреждений периферических нервов и нервных сплетений. Клинические проявления и диагностика повреждений периферических нервов. Инструментальные методы диагностики повреждений периферических нервов. Магнитно-резонансная томография – в визуализации плечевого сплетения и его ветвей. Хирургическая анатомия плечевого сплетения. Топографические соотношения плечевого сплетения с окружающими тканями. Оперативные доступы к плечевому сплетению. Хирургическая анатомия надлопаточного нерва. Оперативный доступ к нервам и сосудам в подмышечной области. Кровообращение мышц. Классификация мышц по типу их кровообращения. Методы забора мышечных лоскутов. Хирургическая анатомия мышечно-кожного нерва. Транспозиция торакодорсального кожно-мышечного лоскута на сосудистой ножке на переднюю поверхность плеча. Сухожильно-мышечная пластика при невосстановимых повреждениях лучевого нерва. Оперативные доступы к сосудисто-нервным образованиям на плече. Оперативные доступы к лучевому нерву. Оперативные доступы к локтевому нерву, срединному нерву. Современные методы хирургического лечения больных с закрытыми тракционными повреждениями стволов плечевого сплетения. Особенности повторных хирургических вмешательств на нервах и сплетениях. Биологические особенности тканей и патогенез посттравматической болезни. Сочетанные повреждения нервов, сухожилий, сосудов и костей. Реплантационная хирургия предплечья. Показания к сохраняющим операциям при отсчленении конечностей. Микрохирургическое лечение последствий сочетанных повреждений нервов и сухожилий. Каузалгия. Реабилитационно-восстановительное лечение при повреждениях периферических нервов. Основные принципы медикаментозной терапии после операции на периферических нервах. Туннельные (компрессионные) невропатии области шеи и верхних конечностей, клиника, диагностика, лечение. Опухоли периферических нервов конечностей. Методы обследования больных с опухолями периферических нервов. Доступы при удалении опухолей периферических нервов. Советы больным с повреждениями периферических нервов.
ПДО 04
Современное состояние и перспективы развития пластической и реконструктивной хирургии таза и бедра
Современное состояние и перспективы развития пластической и реконструктивной хирургии таза и бедра. Хирургическая анатомия пояснично-крестцового сплетения. Оперативные доступы к длинным ветвям поясничного сплетения. Огнестрельные и минно-взрывные ранения таза и бедра. Повреждение таза и тазовых органов. Пластические операции на тазовых органах. Нижняя полая вена. Венозная система нижних конечностей. Поверхностная венозная система. Глубокая венозная система. Венозные тромбозы системы нижней полой вены. Тромбоз вен нижних конечностей. Перевязка и пластика общей подвздошной артерии. Доступы и техника операции. Перевязка внутренней подвздошной артерии. Показания. Доступы и техника операции. Перевязка и пластика наружной подвздошной артерии. Пролежни. Патофизиология образования пролежней. Классификация. Диагностика. Лечение пролежней. Топографическая анатомия ягодичной области. Методы забора кожно-мышечных ягодичных лоскутов для закрытия дефектов крестцовой области при пролежнях. Ягодично-бедренный кожно-фасциальный лоскут. Методы забора заднебедренного кожно-мышечного лоскута для закрытия пролежня в нижне-ягодичной области. Лоскут, включающий тонкую мышцу бедра. Методы закрытия дефектов нижней трети бедра при остеомиелитах медиальной головкой четырехглавой мышцей бедра. Топографическая анатомия промежности и бедра. Методы забора и закрытие дефектов промежности, таза, передней брюшной стенки прямой мышцей бедра, кожно-мышечными и мышечными лоскутами из нежной мышцы. Опухоли периферических нервов нижней конечности. Методы обследования больных с опухолями периферических нервов. Доступы при удалении опухолей периферических нервов.
ПДО 05
Современное состояние и перспективы развития пластической и реконструктивной хирургии голени и стопы
Современное состояние и перспективы развития пластической и реконструктивной хирургии голени и стопы. Инструментальные методы диагностики повреждений периферических нервов нижней конечности. Клиническая электродиагностика. Интраоперационное исследование проводимости нервов. Электромиография. Ультразвуковая допплерография. Ангиография. Болевые феномены при повреждениях нервов: Гиперпатия. Каузалгия. Фантомно –болевой синдром и боли в культе. Опухоли нервов. Огнестрельные ранения нижней конечности с повреждением нервных стволов. Хирургическая анатомия поясничного и крестцового сплетения. Оперативные доступы к поясничному и крестцовому сплетениям. Топографическая анатомия подколенной области. Оперативные доступы к большеберцовому нерву и малоберцовому нервам. Мышечно-сухожильные, мышечные лоскуты голени и стопы с осевым кровообращением (икроножная, камбаловидная, переднеберцовая, длинная малоберцовая, мышцы сгибатели пальцев стопы) общая характеристика и методы выделения и закрытия дефектов. Методика дерматомной пластики. Пересадка кровоснабжаемых фрагментов малоберцовой кости, гребня подвздошной кости. Топографическая анатомия стопы. Общая характеристика и классификация дефектов тканей стопы. Срединный кожно-фасциальный подошвенный лоскут. Медиальный кожно-фасциальный лоскут. Лоскут из мышцы приводящий большой палец. Закрытие дефекта пяточной области мышечно-сухожильным лоскутом из коротких сгибателей пальцев стопы с осевым кровообращением.
ПДО 06
Пластическая и реконструктивная хирургия мягкотканых лоскутов грудной клетки и передней брюшной стенки
Пластическая и реконструктивная хирургия мягкотканых лоскутов грудной клетки и передней брюшной стенки. Топографическая анатомия грудной клетки и передней брюшной стенки. Комплексы тканей из бассейна торакодорсальных сосудов. Лоскуты из бассейна огибающей лопатку артерии (окололопаточные). Наружный лоскут грудной клетки. Лоскуты из бассейна межреберного сосудистого пучка (реберные лоскуты). Лоскуты из бассейна грудо-акромиальной артерии (грудные лоскуты). Лоскут, включающий переднюю зубчатую мышцу. Комплексы тканей передней брюшной стенки. Лоскуты из бассейна надчревной глубокой верхне-нижней сосудистой оси. Кожно-фасциальные лоскуты на ветвях межреберных сосудов. Лоскуты из бассейна нижней надчревной поверхностной артерии.
ПДО 07
Пластическая и реконструктивная хирургия микрососудистой аутотрансплантации комплексов мягких тканей

Білектің пластикалық және реконструкциялық хирургиясының заманауи жағдайы және даму болашағы. Білекті зерттеу әдістері. Білезік хирургиясындағы емдеу және операциялар әдісі. Білезіктің топографиялық анатомиясы. Білезік және саусақ нервлерінің бұзылыстарының түрлері. Білезіктің ашық және жабық жаралары. Білезіктің оқ- дәрімен жарақаттануы. Қан- тамырларының бұзылуы. Фолькман контрактурасы. Білезіктің қалта- байламдық аппаратының жарақаттануы. Білезік буынының ашық және жабық жарақаттары. Білезік сүйектерінің сынуы және шығып кетуі. Саусақ сүйектерінің, білезік сүйектерінің ашық және жабық сынуы. Білезіктің қысылуы, жарылуы, мыжылуы, тістеп алу сияқты жарақаттар. Білезіктегі бөтен ағзалар. Білезіктің күюі. Білезіктің үсуі. Білезіктің жарақаттануының салдарлары. Білезіктің іріңді жаралары. Білезіктің ерекшелікті және ерекшеліксіз асқынуы. Білезіктің туа біткен деформациялануы. Білезіктің ісігі. Білезіктің пластикалық және реконструкциялық хирургиясының жалпы микрохирургиялық техникасы. Аппаратурамен қамтамасыз ету. Микрохирургиялық аспаптар. Білезікке операция жасаудағы жансыздандыру түрлері. Білезікке операция жасаудағы қажетті құралдар. Білезіктің нервлері мен қан тамырларына операция жасау техникасы. Білезік тіндерінің кешендері. Білезік қан тамыр анатомиясының жалпы аспектілері. Саусақтық кескіндер. Микро қан тамырлы анатомиясы. Айқасқан саусақтық кескін . Аралшықты саусақ кескіні. Бос саусақ кескін. Бос емес сырт жақты саусақ кескіні. Саусақтық кескіндердің кемістіктері мен артықшылықтары. Сырт жақты метакарпалді кескіндер. Сырт жақты метакарпалді 1 бассейн кескіндері. Сырт жақты метакарпалді 2 бассейн кескіндері. Перифериялық қан тамырлық аяқты сырт жақты метакарпалді кескіндері. Білезіктің алақан бетінің тері Кескін кескіндері. Құрт тәрізді бұлшық еттерді қоса алғанда алғандағы бұлшық еттік кескіндері. Тіндердің микро қан тамырлық анатомисяның жалпы заңдылықтары және кескіндердегі қан айналым типтері. Кескіндердің жіктелуі, оларды қолану әдістері және қызметтері. Тіндердің құрамына байланысты кескіндері бөлу. Қарапайым кескіндері. Күрделі кескіндері. Қан айналым типіне байланыста кескіндерді бөлу. Кескіндерді қызметіне және бағалау принципіне байланысты бөлу. Қолдың ақау тіндерінiң жарақаттардың орнын басу үшiн тіндер кешендерiнiң ескi-құсқы кескіндерін қолдану. Нервтердiң регенерациясының клиникалық - морфологиялық аспектiлерi. Нерв дiңгектерiнiң ақауларын жоюдың тәсiлдерi. Нервтердiң тiгу немесе пластикасы. Таңдаудың мәселелері. Тiгiс салу және нервтер пластикасының микрохирургиялық әдiсi. Операциялардың негiзгi нұсқалары. Нервтердiң хирургиясында микрохирургиялық әдiстi қолданудың артықшылықтары, кемшiлiктері және көрсетілімдері. Операциялардың әдiсi. Нервтердiң жартылай бүлiнулерi. Микрохирургиялық невролиз. Нервтердiң аутопластиктерiнің түрлері. Невромдардағы ауруларда пластикалық операциялар. Сiңiрлердiң регенерациясының клиникалық - морфологиялық аспектiлерi. Сiңiрлердегi пластикалық операциялардың түрлері. Сiңiрлердiң реконструкциялау әдістерін таңдау және операциялардың жалпы қағидалары. Сiңiр трансплантаттардың көздерi. Сiңiрлердiң аутопластикасы. Саусақ сүйектерінің буындарының жарақаттанудан кейiнгi контрактуралары. Дюпюитрен контрактурасы. Перифериялық қан айналымы бұзылыстары бар білектің жарақаттары. Білектің реплантациялық хирургиясы. Жарақаттың сипатына қарай қол саусақтарының (реваскуляризации) реплантациялау техникасының ерекшеліктері. Саусақсыз науқастарды емдеу. 1- саусақты құру әдісі. Полицизация. Білекке саусақты және оның бөліктерін орналастыру. Білезік-саусақтық және саусақ аралық буындарды эндопротездеу.
МБП 03
Қолдың пластикалық және реконструкциялық хирургиясының заманауи жағдайы және даму болашағы
Қолдардың пластикалық –реконструкциялық хирургиясының дамуының заманауи күйі және перспективасы. Қолдың оқ тиген жарақаты. Қолдың оқ тиген сынулары. Қолдың жабық сынықтары. Қолдың жұмсақ тіндері, тамырларының, сүйектерінің жарақаттары бар науқастарда емдеу қағидалары. Қолдың нерв баған оқ тиген жарақатары. Шеттiк нервтердiң бүлiнулерiнің сипаттамасы. Шеттiк нервтер және нерв шиеленесулерiнiң бүлiнулерiн жiктеу. Шеттiк нервтердiң бүлiнулерiн клиникалық белгілері және диагностикасы. Шеттiк нервтердiң бүлiнулерiн диагностикалаудың аспаптық әдiстерi. МРТ - иық шиеленесуі және оның тарамдарын визуализациялау. Иық шиеленесудiң хирургиялық анатомиясы. Қоршаған тіндердің иық шиеленесудi топографиялық арақатыстар. Иық шиеленесуге жедел бару жолдары. Жауырын үстiндегi нервтiң хирургиялық анатомиясы. Қолтық асты аймақта нервтерге және тамырларға жедел бару жолы. Бұлшық еттердiң қанайналымы. Бұлшық еттердiң қанайналым түр бойымен жiктелуi. Бұлшық еттiк кескіндерді алу әдiстерi.Бұлшық еттiк - терi нервiнiң хирургиялық анатомиясы. Иықтың басқы бетiне тамыр аяғында аяқ - бұлшық еттiк кескіндерді торакодорсалді транспозициялау. Сәулелiк нервтiң қалпына келтiрiлмейтін бүлiнулерiнде сiңiр - бұлшық еттiк пластика. Иықта тамыр - нерв бөлiмдерiне жедел бару жолдары. Сәулелiк нервке жедел бару жолдары. Шынтақты нервке, орта нерв жедел бару жолдары. Иық шиеленесудiң бағандарының жабық жарақаттарын хирургиялық емдеудің қазiргi әдiстері. Нервтер және шиеленесулерде қайтадан хирургиялық операциялардың ерекшелiктері. Тіндердің биологиялық ерекшелiктерi және жарақаттанудан кейiнгi аурудың патогенезі. Нервтер, сiңiрлер, тамырлар және сүйектердiң қоса алғандарласқан жарақаттары. Бiлектiң реплантация хирургиясы. Қолдың бөлініп кету кезінде сақтап қалу операцияларының көрсетілімдері. Нервтер және сiңiрлердiң қоса алғандарласқан жарақаттарының зардаптарын микрохирургиялық емдеу. Каузалгия. Шеттiк нервтердiң бүлiнулерiнде оңалтулық - қалпына келтiру емі. Шеттiк нервтерде операциядан кейiн дәрi-дәрмекпен емдеудің негiзгi қағидаттары. Мойынның, қолдың тунелді (компрессия) невропатиясының клиникасы, диагностикасы, емдеуі. Қолдың шеттiк нервтерінің iсiгi. Шеттiк нерв iсiктерiмен ауыратын науқастарды тексерудiң әдiстерi. Шеттiк нервтердiң iсiктерiн алып тастауда бару жолдары. Шеттiк нервтердiң зақымдануларымен ауыратын науқасқа консультация беру.
МБП 04
Жамбас және бөксе пластикалық және реконструкциялық хирургиясының заманауи жағдайы және даму болашағы
Санның және жамбастың пластикалық және реконструктивті хирургиясының дамуы және заманауи күйі. Бел-құйымшақ өрімдерінің хирургиялық анатомиясы. Бел өрімдерінің ұзын тарамдарына жедел бару жолдары. Оқ тиген және миналы-жарылысты жамбас және санның жарақаттануы. Жамбастың және жамбас ағзаларының жарақаттары. Жамбас ағзаларының пластикалық операциялары. Төменгi қуысты вена. Аяқтардың веналық жүйесi. Беткей веналық жүйесi. Терең веналық жүйесi. Төменгі қуысты вена жүйесінің веноздық тромбтары. Аяқ веналарының тромбозы. Ортақ мықын артерияның таңу және пластикасы. Операцияның бару жолы және әдiсi. Iшкi мықын артериясын таңу. Көрсетілімдері. Операцияның бару жолы және әдiсi. Сыртқы мықын артерияны таңу және пластикасы. Ойылулар. Ойылулардың пайда болуының патофизиологиясы. Жiктеу. Диагностика. Ойылуларды емдеу. Бөксенің топографиялық анатомиясы. Құйымшақ аймағының ақауларын жабу үшiн аяқ - бұлшық еттiк бөкселiк кескіндерді алу әдiстерi. Бөкселiк - сан аяқ тері- шандырлы кескін . Төменгі бөксе аумағындағы ойық жараны жабу үшiн артқы - сан аяқ тері- бұлшық еттiк кескіндерді алу әдiстерi. Санның жұқа бұлшық етiнен құралған кескін . Остеомиелиттерде санның төрт басты бұлшық етiнiң медиаль басымен санның төменгі\3 бөлігінің ақауларын жабу әдiстерi. Бұт және санның топографиялық анатомиясы. Санның бұлшық етiнiң алдыңғы iш қабырға түзудiң, бұттың, жамбас ақауларын аяқ - бұлшық еттiк және бұлшық еттiк нәзiк бұлшық еттердің кескіндермен жабу әдiстерi. Аяқтың шеттiк нервтерінің iсiгi. Шеттiк нервтердiң iсiктерiмен ауыратын науқастарды тексерудiң әдiстерi, шеттiк нервтердiң iсiктерiн алып тастаудың жолдары.
МБП 05
Балтыр сүйектері мен табан пластикалық және реконструкциялық хирургиясының заманауи жағдайы және даму болашағы
Балтыр сүйектері мен табан пластикалық және реконструкциялық хирургиясының заманауи жағдайы және даму болашағы. Аяқтың перифериялық нервлерінің бұзылыстарын аспаптық диагностикалау әдісі. Клиникалық электродиагностика. Нерв өткізгіштікті интраоперациялық зерттеу. Электомиография. Ультрадыбыстық допплерография. Ангиография. Нервлердің бұзылуындағы ауру феномендер: Гиперпатия. Каузалгия. Фантомдық –ауырсыну синдромы және табыну аурулары. Нерв ісіктері. Аяқтың нерв тамырларының бұзылыстарындағы оқ- дәрілік жарақаттар. Бел және құйымшақ өрімінің хирургиялық анатомиясы. Бел және құйымшақ өрімінің операциясы. Тізе асты аймағының топографиялық анатомиясы. Үлкен жіліншек және кіші жіліншек нервлеріне операция. Бұлшық ет- сіңір, бiлiктi қанайналымы бар табандар (табан саусақтарды бүгушi балтыр, камбала сияқты, алдыңғы-жiлiншiк, ұзын кiшi асық, бұлшық ет) ортақ сипаттама және шығару және ақауларды жабудың әдiстерi, жiлiншiктiң бұлшық еттiк құрақтары. Пластиканың дерматом әдiстемесі. Асық жiлiк шыбығы, мықын сүйектi қырының қанмен жабдықталатын бөлiктерiнiң алмастыруы. Табанның топографиялық анатомиясы. Табан тіндерінің ақауларының ортақ сипаттамасы және жiктеу. Табан тері – шандырлы кескін . Медиальді аяқ - фасциалдық кескіні. Әкелуші үлкен саусақ бұлшық ет кескіні. Медиальді тері- шандырлы кескін . үлкен саусаққа әкелетін бұлшық еттің кескіндері. Табан саусақтарының қысқа бүккішінің біліктік қан айналымы мен өкшелік аймақтағы ақауды бұлшық-ет сіңірлік кескінмен жабу.
МБП 06
Көкірек қуысы және іш қуысының алдыңғы қабырғасының жұмсақтін бөлікшелерінің пластикалық және реконструкциялық хирургиясының заманауи жағдайы және даму болашағы.
Көкірек қуысы және іш қуысының алдыңғы қабырғасының жұмсақтін бөлікшелерінің пластикалық және реконструкциялық хирургиясы. Кеуде жасушасы және іш перденің топографиялық анатомиясы. Торокодорсальді тамырлар бассейндердегі тіндер кешені. Жауырын айналасындағы артерия бассейндеріндегі кескіндер. Кеуде жасушасының сыртқы кескіні. Қабырға арасындағы тамыр өрімдерінің кескіндері. Кеуде акромиальный артериялар бассейндеріндегі кескіндер. Алдыңғы тісті бұлшық еттен жасалған кескін . Іш перде тіндерінің кешені. Құрсақ үсті терең жоғарғы және төменгі тамыр осінің бассейндеріндегі кескіндер. Қабырға аралық тамырлардың тері- шандыр кескіндері. Төменгі құрсақ беттік артерия бассейндеріндегі кескіндер.
МБП 07
Жұмсақ тіндер кешенінің микро қан-тамырлық аутотрансплантациясының пластикалық және реконструкциялық хирургиясы.

Пластическая и реконструктивная хирургия микрососудистой аутотрансплантации комплексов мягких тканей. Типы и виды васкуляризированных аутотрансплантатов: Кожно-мышечные-торакодорсальный, тонкая мышца бедра, лоскут основанный на мышце напрягающий широкую фасцию бедра, прямая мышца бедра, передняя зубчатая мышца, длинный сгибатель 1-пальца стопы, лопаточный, дельтовидный, лучевой; Кожно-фасциальные-сафенный, латеральный бедра, латеральный плеча, задний предплечья, с тыла стопы; Кожно-жировые- паховый, гребень подвздошной кости, лопаточный, лучевой; Костные трансплантаты: 2-я плюсневая кость, фрагменты малоберцовой кости, пальцы стопы. Большой сальник. Методы забора лоскутов и техника формирования микрососудистых анастомозов. Корригирующие операции после микрохирургической аутотрансплантации комплексов тканей. Методы пластических операций в различных донорских зонах.
ПДО 08
Восстановительная хирургия лица
Восстановительная хирургия лица. Хирургическая анатомия лица. Анатомия лицевого нерва, повреждение, лечение. Мимическая мускулатура, особенности. Пороки развития лица, способы коррекции. Восстановление наружного уха. Дефекты тканей лица, замещение местными, островковыми и свободными лоскутами. Эстетическая хирургия. Эстетическая хирургия лица. Анатомия и физиология носа. Септопластика, подслизистая резекция, внутренний клапан носа. Функциональные и эстетические аспекты ринопластики. Открытая и закрытая ринопластика, техника выполнения. Первичная и вторичная ринопластика. Применение хрящевых аутотрансплантатов в ринопластике. Птоз век, верхняя и нижняя блефаропластика. Пластика наружного уха.
ПДО 09
Вопросы доказательной медицины.
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе ДМ. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 10
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 11
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

Жұмсақ тіндер кешенінің микро қан-тамырлық аутотрансплантациясының пластикалық және реконструкциялық хирургиясы. Тамырлық аутотранспантация түрлері және типтері: тері- бұлшық еттік – торакодорсальді, бөксенің жұқа бұлшық еті, бөксе шандырының бұлшық етіне негізделген кескін , бөксе тура бұлшық еті, алдыңғы тіс тәріздес бұлшық ет, табандағы 1 -саусақтың ұзын иілуі, жауырын, дельта түрлі, сәулелік; Тері- шандырлы- сафенді, қапталдық бөксе, қапталдық иық, артқы иық, артқы буын; Тері- май- шаптық, мықындық сүйек айдаршасы, жауырындық, сәулелік; сүйектік трансплантантар: 2- табандық сүйектер, кіші жіліншек сүйек бөліктері, табан саусақтары. Үлкен іш май. Микротамырлық анастомоздардың құрылуының техникасы және кескін алу әдістері. Тіндер кешенін аутотрансплантациялаудағы коррекциялау операциялары. Әртүрлі донорлық зонадағы пластикалық операциялар әдісі.
МБП 08
Бетті қалпына келтіру хирургиясы
Бетті қалпына келтіру хирургиясы. Беттің хирургиялық анатомиясы. Бет жуйкесінің анатомиясы, зақымдануы, емі. Мимикалық бұлшықеттер, ерекшеліктері. Беттің даму кемістіктері, түзету тәсілдері. Сыртқы құлақты қалпына келтіру. Бет тіңдерінің ақаулары, жергілікті, аралшық және бос кескіндермен алмастыру. Эстетикалық хирургия. Беттің эстетикалық хирургиясы. Мұрын анатомиясы және физиологиясы. Септопластика, сілемейлі қабықастылық резекция, мұрынның ішкі қақпақшасы. Ринопластиканың функциональды және эстетикалық аспектілері. Ашық және жабық ринопластика, орындау техникасы. Біріншілік және екіншілік ринопластика. Ринопластикада шеміршекті аутотрансплантаттарды қолдану. Қабақтың төмен түсіп кетуі, жоғарғы және төменгі блефаропластика. Сыртқы құлақ пластикасы.
МБП 09
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелдімедицинағакіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау-зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 10
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП11
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
432/8
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Онкология
216
306, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая онкология
108
108
Зачет
ПДО 03
Онкогематология
63
18
Зачет
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 06
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по онкологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по детской онкологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)"
Код дисцип лины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы онкологии. Маммология
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения злокачественных опухолей
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:

1. "Онкология (химиотерапия, маммология (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағат көлемі (апта) *
Оқу жүктемесінің сағат көлемі (апта) *
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
432/8
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
МБП 01
Онкология
216
306, оған қоса алғанда қорытынды бақылау
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық онкология
108
108
Сынақ
МБП 03
Онкогематология
63
18
Сынақ
МБП 04
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 05
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 06
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6(ТБП ден)
6
Емтихан
Жиыны
864/16
432/8
Ескерту:
* онкология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандар үшін;
** балалар онкологиясыясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар үшін
2. "Онкология (химиотерапия, маммология) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклының үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау түрі
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру,апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Онкологиядағы өзекті мәселелер. Маммалогия
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБПден)
2(ТБПден)
2(ТБПден)
6 (ТБПден)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Онкология (химиотерапия, маммология) (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Қатерлі ісіктерді диагностикалау және емдеудің заманауи әдістері
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Ранняя диагностика и лечение предопухолевых заболеваний и злокачественных новообразований
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Онкология
Организация и структура онкологической службы РК. Учетно-отчетная документация в онкологии. Клинические группы онкологических больных. Принципы диспансеризации в онкологии. Предраковые заболевания (облигатный и факультативный предрак). Клиническая классификация злокачественных новообразований (далее – ЗНО) по стадиям (I-IV стадии) и по системе Tumor Nodus Metastasis (Тумо Нодус Медтасис) (далее – TNM). Гистологическая и патоморфологическая классификация. Проблемы в клинической онкологии современные методы диагностики онкологических больных. Принципы и методы лечения злокачественных опухолей: хирургический, лучевой и лекарственная терапия, паллиативная помощь и реабилитация. Клиника, диагностика и лечение злокачественых новообразований: опухоли головы и шеи, опухоли кожи и мягких тканей, опухоли костной системы, молочной железы, опухоли органов грудной и брюшной полости, мочевыделительной системы и гениталий.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая онкология
Ранние клинические признаки злокачественных опухолей, пограничных состояний, их диагностика и принципы лечения на догоспитальном этапе. Доказательная медицина в онкологии. Специальные методы исследования в онкологии в условиях поликлиники. Показания для госпитализации. Принципы амбулаторной химиотерапии Вопросы реабилитации онкологических больных и диспансерного наблюдения за онкологическими больными, особенности у детей. Основы первичной и вторичной профилактики рака, метод массового скрининга для выявления больных злокачественными опухолями. Медико-социологическая экспертная комиссия (далее – МСЭК). Ведение онкологических больных у в условиях поликлиники.
ПДО 03
Онкогематология
Гемобластозы (острые лейкозы, хронические миелопролиферативные заболевания, неходжкинские лимфомы, лимфома Ходжкина, множественная миелома, хронический лимфолейкоз) – клиника, этиология, патогенез, классификация, лечение. Методы лабораторного и инструментального исследования в гематологии. Современные программы полихимиотерапии гемобластозов в соответствии с утвержденными программами. Неотложные состояния в гематологии на госпитальном этапе: диагностика, реанимационные мероприятия. Принципы и методология трансплантации костного мозга и гемопоэтических клеток. Осложнения трансплантации костного мозга и гемопоэтических клеток. Высокодозная химиотерапия. Диспансерное наблюдение.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

108/2
Ескертулер:* оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Онкология (химиотерапия, маммология) (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екіншілік санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Ісік алды ауруларды және жаңа қатерлі түзілімдерді ерте сатысында диагностикалау және емдеу
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны:
108/2
Ескертулер:* - оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Онкология (химиотерапия, маммология) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МК
Міндетті компонент
МБП 01
Онкология
Қазақстан Республикасында онкологиялық қызметті ұйымдастыру және оның құрылымы. Онкологиядағы есеп беру, есепке алу құжаттамасы. Онкологиялық науқастардың клиникалық топтары. Онкологиядағы диспансеризация қағидалары. Ісік алды аурулар( облигитты және факультативті ісік алды аурулар). TNM жүйесі бойынша қатерлі жаңа түзілімдердің саты бойынша клиникалық жіктелуі (ҚЖТ I-IV саты). Гистологиялық және патоморфологиялық жіктелу. Клиникалық онкологияның мәселелері, онкологиялық науқастарды диагностикалаудың заманауи әдістері. Қатерлі түзілімдерді емдеудің әдістері және қағидалары: хирургиялық, сәулелік және дәрілік терапия, Психикалық-эмоциялық көмек және оңалту. Бас мойын, тері және майда тін ісіктері, сүйек жүйесі ісіктері, сүт безі, кеуде қуысы және құрсақ қуысы ісіктері, несеп шығару жүйесі және гениталий ісіктері
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық онкология
Қатерлі ісіктердің ерте клиникалық белгілері, шекаралық жағдайлары және олардың диагностикасы, ауруханаға дейінгі кезеңдегі емдеу қағидалары. Онкологиядағы дәлелді медицина. Онкологиядағы емхана жағдайында арнайы зерттеу әдістері. Ауруханаға жатқызылуға көрсетілім. Амбулаторлы химиотерапия қағидалары. Онкологиялық аурулардың оңалту және диспансерлік бақылау мәселелері, балалардағы ерекшеліктері. Қатерлі ісіктерді біріншілік және екіншілік лік профилактикасы іс шаралар негіздері, қатерлі ісікті науқастарды аңықтау мақсатында жаппай скрининг әдістері. Медициналық-әлеуметтік сараптамалық комиссиясы (МӘСК). Емхана жағдайында онкологиялық науқастарды бақылау.
МБП 03
Онкогематология
Гемабластоздар (жедел лейкоз, созылмалы миелопролиферативті аурулар, ходжкиндік емес лимфома, Ходжкиндік лимфома, жайылмалы миелома, созылмалы лимфолейкоз)- клиникасы, этиологиясы, патогенезі, жіктелуі және емі.Гематологиядағы зертханалық және аспаптық зерттеу әдістері. Гемабластоздағы бекітілген ем жоспарына сай, заманауи полихимиотерапиялық ем жоспары. Гематологиядағы аурухананаға дейінгі жедел жағдайлар: диагностикалау, реанимациялық іс шаралар. Сүйек кемігі және гемопоэтикалық жасушаларды транстплантациялаудың қағидалары және әдістемелілігі. Сүйек кемігі және гемопоэтикалық жасушаларды трансплантациялаудан кейінгі асқынулар. Жоғары дозадағы химиотерапия. Диспансерлік бақылау
МБП 04
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 05
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары. Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные вопросы онкологии. Маммология
Клиническая классификация злокачественных новообразований (далее – ЗНО) по стадиям и по системе Tumor Nodus Metastasis (Тумо Нодус Медтасис) (далее – TNM). Гистологическая и патоморфологическая классификация. Проблемы в клинической онкологии, профилактика, современные методы диагностики онкологических больных. Дифференциальная диагностика, неотложная помощь. Принципы и методы лечения злокачественных опухолей, паллиативная помощь и реабилитация. Клиника, диагностика и лечение злокачественных новообразований основных локализаций.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Современные методы диагностики и лечения злокачественных опухолей
Организация и структура онкологической службы РК. Учетно-отчетная документация в онкологии. Клинические группы онкологических больных. Принципы диспансеризации в онкологии. Проблемы в клинической онкологии современные методы диагностики онкологических больных. Принципы и методы лечения злокачественных опухолей: хирургический, лучевой и лекарственная терапия, паллиативная помощи и реабилитация. Клиника, диагностика и лечение злокачественых новообразований: опухоли головы и шеи, опухоли кожи и мягких тканей, опухоли костной системы, молочной железы, опухоли органов грудной и брюшной полости, мочевыделительной системы и гениталий.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Онкология (химиотерапия, маммология) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру (4 апта) білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Онкологиядағы өзекті мәселелері. Мамология
TNM жүйесі бойынша қатерлі жаңа түзілімдердің саты бойынша клиникалық жіктелуі(ҚЖТ I-IV саты) Гистологиялық және патоморфологиялық жіктелу. Клиникалық онкологияның мәселелері,профилактикасы, онкологиялық науқастарды диагностикалаудың заманауи әдістері онкологиялық науқастарды диагностикалаудың заманауи әдістері. Салыстырмалы диагностика, жедел көмек. Қатерлі түзілімдерді емдеудің әдістері және қағидалары, Психикалық-эмоциялық көмек және оңалту. Қатерлі жаңа түзілімдердің негізгі орналасуына байланысты клиникалық көріністері, диагностикасы және емі.
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Онкология (химиотерапия, маммология) (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклы білім бағдарламасының мазмұны(жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
Қатерлі ісіктерді диагностикалау және емдеудің заманауи әдістері
Қазақстан Республикасында онкологиялық қызметті ұйымдастыру және оның құрылымы. Онкологиядағы есеп беру, есепке алу құжаттамасы. Онкологиялық науқастардың клиникалық топтары. Онкологиядағы диспансеризация қағидалары. Клиникалық онкологияның мәселелері, онкологиялық науқастарды диагностикалаудың заманауи әдістері. Қатерлі түзілімдерді емдеудің әдістері және қағидалары: хирургиялық, сәулелік және дәрілік терапия, Психикалық-эмоциялық көмек және оңалту
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

8. Содержание сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)" (для второй категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Ранняя диагностика и лечение предопухолевых заболеваний и злокачественных новообразований
Организация и структура онкологической службы РК. Учетно-отчетная документация в онкологии. Клинические группы онкологических больных. Принципы диспансеризации в онкологии. Предраковые заболевания (облигатный и факультативный предрак). Клиническая классификация ЗНО по стадиям (I-IV стадии) и по системе TNM. Гистологическая и патомор-фологическая классификация. Проблемы в клинической онкологии современные методы диагностики онкологических больных. Принципы и методы лечения злокачественных опухолей: хирургический, лучевой и лекарственная терапия, паллиативная помощи и реабилитация.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль
Приложение 38
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и cодержание образовательной программы
по специальности "Травматология-ортопедия (камбустиология) (взрослая, детская)"

8. "Онкология (химиотерапия, маммология) (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклы білім бағдарламасының мазмұны (екіншілік санат үшін)
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
Ісік алды ауруларды және қатерлі түзілімдерді ерте сатысында диагностикалау және емдеу
Қазақстан Республикасында онкологиялық қызметті ұйымдастыру және оның құрылымы. Онкологиядағы есеп беру, есепке алу құжаттамасы. Онкологиялық науқастардың клиникалық топтары. Онкологиядағы диспансеризация қағидалары. Ісік алды аурулар( облигитты және факультативті ісік алды аурулар). TNM жүйесі бойынша қатерлі жаңа түзілімдердің саты бойынша клиникалық жіктелуі (ҚЖТ I-IV саты) Гистологиялық және патоморфологиялық жіктелу. Клиникалық онкологияның мәселелері, онкологиялық науқастарды диагностикалаудың заманауи әдістері. Қатерлі түзілімдерді емдеудің әдістері және қағидалары: хирургиялық, сәулелік және дәрілік терапия, Психикалық-эмоциялық көмек және оңалту
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
38-қосымша
"Травматология-ортопедия (камбустиология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары және оқу бағдарламасының мазмұны

324/6
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
6
Экзамен
Итого
1080/20
432/8
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовку по специальности "Травматология и ортопедия";
** Для специалистов, имеющих переподготовку по детской травматологии и ортопедии;
*** Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой травматологии и ортопедии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности: "Травматология-ортопедия (камбустиология) (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы и инновационные технологии в травматологии и ортопедии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности: "Травматология-ортопедия (камбустиология) (взрослая, детская)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в травматологии-ортопедии, камбустиологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности: "Травматология-ортопедия (камбустиология) (взрослая, детская)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в травматологии-ортопедии, камбустиологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности: "Травматология-ортопедия (камбустиология) (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Травматология и ортопедия в стационаре
Организация работы травматологического стационара. Клиника, диагностика, дифференциальная диагностика, методы консервативного и оперативного лечения наиболее распространенных травм и ортопедических заболеваний, выбор метода хирургического лечения, техника выполнения оперативных вмешательств, современные принципы остеосинтеза костей. Показания, противопоказания, предоперационная подготовка к экстренным и плановым оперативным вмешательствам. Особенности стационарного лечения подростков, пожилых, беременных. Вопросы военно-полевой хирургии и лечение пострадавших при чрезвычайных ситуациях. Врожденные пороки аномалии развития.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая травматология и ортопедия
Работа ортопеда-травматолога в условиях поликлиники. Тактика врача при ушибах, укусах, ранах, отморожениях, ожогах, переломах и вывихах костей. Правила оказания до госпитальной помощи пострадавшим, транспортная иммобилизация. Рентген диагностика переломов и признаков сращения их. Амбулаторное лечение дегенеративно-дистрофических и воспалительных заболеваний костей и суставов. Стационар-замещающие технологии в современных условиях.
ПДО 03
Детская травматология и ортопедия
Особенности диагностики, течения и клиники переломов у детей. Допустимые смещения при переломах, сроки иммобилизации у детей. Диагностика и лечение врожденной мышечной кривошеи, дисплазии, врожденного вывиха тазобедренного сустава.
ПДО 04
Камбустиология
Термические травмы. Ожоговый шок и ожоговая болезнь. Осложнения ожогов. Лечение и реабилитация больных после ожогов. Виды кожной пластики. Общие принципы лечения отморожений.
ПДО 05
Лучевая диагностика в травматологии и ортопедии
Лучевые методы диагностики (рентгенография, ульразвуковое исследование (далее – УЗИ), магнитно-резонансная томография (далее – МРТ), компьютерная томография (далее – КТ)) в травматологии и ортопедии. Оптимальные укладки при диагностике повреждений и ортопедических заболеваний. Интерпретация результатов УЗИ, МРТ, КТ.
ПДО 06
Анестезиология и реаниматология
Организация и работа в отделении анестезиологии. Подготовка пациента к наркозу, премедикация. Виды анестетиков. Региональные методы анестезии. Комбинированные и сочетанные методы анестезии. Принципы инфузионной терапии в предоперационном, интраоперационном и послеоперационном периодах. Основы парентерального питания. Противошоковая терапия и гемотрансфузии. Интенсивная терапия и реанимация при острой дыхательной, сердечно-сосудистой недостаточности, судорожном и гипертермическом синдромах.
ПДО 07
Паллиативная помощь в травматологии и ортопедии
Оказание травматолого-ортопедической помощи больным с декомпенсированными состояниями, которым противопоказано оперативное лечение (старческая деменция, психиатрические заболевания, онкологические больные с тяжелой основной патологией).
ПДО 08
Вопросы реабилитации в травматологии и ортопедии
Реабилитация больных после оказания травматолого-ортопедической и камбустиологической помощи. Способы и средства реабилитации. Реабилитационные программы по нозологиям и срокам.
ПДО 09
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 10
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 11
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

324/6
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБПден)
6
6
Емтихан
Жиыны
1080/20
432/8
432/8
* "Травматология және ортопедия" мамандығы бойынша қайта даярлаудан өтпеген мамандар үшін
** Балалар травматологиясы және ортопедия бойынша қайта даярлаудан өткен мамандар үшін
*** Ересектер травматологиясы және ортопедиясы бойынша қайта даярлаудан өткен мамандар үшін
2. "Травматология-ортопедия (камбустиология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклының үлгілік оқу жоспары
Пән циклы
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау түрі
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(салауатты өмір салтын қалыптастыру,апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Травматология және ортопедиядағы өзекті мәселелер мен инновациялық технологиялар
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Травматология-ортопедия (камбустиология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағат көлемі(апта)
Бақылау нысаны
Травматология-ортопедия, камбустиологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Травматология-ортопедия (камбустиология) (ересектер, балалар)" мамандығы мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары(екіншілік санат үшін)
Пәндердің атауы
Сағат /апта көлемі
Бақылау нысаны
Травматология-ортопедиядағы, камбустиологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Травматология-ортопедия (камбустиология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы травматология және ортопедия
Травматологиялық стационардың жұмысын ұйымдастыру. Кең тараған жарақаттар мен ортопедиялық аурулардың клиникасы, диагностикасы, саралау диагностикасы, консервативті және операция жолымен емдеу әдістері, хирургиялық емдеу әдісін таңдау, операцияны орындау техникасы, сүйек остеосинтезінің қазіргі қағидаттары. Шұғыл және жоспарлы операция жасауға дайындық, көрсетілімдер, қарсы көрсетілімдер. Жасөспірімдерді, қарттарды, жүкті әйелдерді стационарда емдеу ерекшеліктері. Әскери-далалық хирургия мәселелері және төтенше жағдайлар кезінде жәбір шеккендерді емдеу. Даму кемістігінің туа біткен ақаулары.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық травматология және ортопедия
Ортопед-травматологтың емханадағы жұмысы. Соғып алғанда, жануарлар тістеп алғанда, жарақаттарда, үсіктерде, күйіктерде, сүйектердің сынуы мен шығуларында дәрігердің қолданатын тәсілі. Жәбірленушілерге емдеуге жатқызуға дейін көмек көрсетудің тәртібі, транспорттық иммобилизация. Сынықтар мен олардың бітісіп кету белгілерінің рентгендиагностикасы. Сүйектер мен буындардың дегенеративті-дистрофиялық және қабынбалы ауруларын амбулаторияда емдеу. Қазіргі таңдағы стационарды алмастыратын технологиялар.
МБП 03
Балалар травматологиясы және ортопедиясы
Балалардағы сынықтардың диагностикасы, ағымы мен клиникасының екрекшеліктері. Сынулар кезінде мүмкін болатын ауытқулар, балалардағы сынықтарды иммобилизациялау мерзімдері. Туа біткен бұлшықеттік қисық мойынды, дисплазияны, ұршық буынның туа біткен шығуын диагностикалау және емдеу.
МБП 04
Камбустиология
Термиялық жарақаттар. Күйіктік шок және күйік ауруы. Күйіктердің асқынуы. Күйіп қалған науқастарды емдеу және оңалтусы. Тері пластикасының түрлері. Үсіктерді емдеудің жалпы принциптері.
МБП 05
Травматология және ортопедиядағы сәулелік диагностика
Травматология және ортопедияда (рентгенография, УДЗ, МРТ, КТ) диагностиканың сәулелiк әдiстерi. Зақымданулар және ортопедиялық ауруларды диагностиканың жанында оңтайлы қалаулар. УДЗ, МРТ, КТ-ның нәтижелерiн түсiндiру.
МБП 06
Анестезиология және реаниматология
Анестезиология бөлімінің ұйымдастырылуы және жұмысы. Науқасты наркозға дайындау. Анестетиктердің түрлері. Анестезияның аумақтық әдістері. Анестезияның құрама және жанамаласқан әдістері. Операция алдындағы, операция кезіндегі және операциядан кейінгі кезеңдегі инфузиялы терапияның принциптері. Тамыр арқылы қоректендірудің негіздері. Шокқа қарсы терапия және гемотрансфузия. Жедел тыныстық, жүрек-қантамыр жеткіліксіздігі кезіндегі, тырысқақ және гипертермиялық синдромдар кезіндегі қарқынды терапия және реанимация.
МБП 07
Травматология және ортопедиядағы Психикалық-эмоциялық көмек
Операциялық емге қарсы көрсетілімдері бар (қарттық деменция, психиатриялық аурулар, ауыр негiздi патологиясымен онкология аурулары және тағы басқалармен) декомпенсацияланған күйдегі науқастарға травматологиялық-ортопедиялық көмек көрсету.
МБП 08
Травматология және ортопедиядағы оңалту мәселелері
Травматология-ортопедиялық /камбустиологиялық/ көмек көрсеткеннен кейiнгі науқастарды оңалту. Оңалту тәсiлдері және құралдары. Нозология және мерзiмдер бойынша оңалту бағдарламалары
МБП09
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП10
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы.Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Интернетіндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП11
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) *
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) ***
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
1026/19
ПДО
Обязательный компонент
486/9
432/8
432/8
ПДО 01
Амбулаторная урология и андрология, в том числе детская урология
108
216, в том числе часы на итоговый контроль
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 02
Стационарная помощь в урологии и андрологии, в том числе детская урология
108
216
216
Зачет
ПДО 03
Эндоскопическая урология
108
Зачет
ПДО 04
Андрология
81
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 06
Вопросы реабилитации в урологии и андрологии
18
Зачет
ПДО 07
Вопросы паллиативной помощи у урологических больных
18
Зачет
ПДО 08
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 09
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
540/10
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
6
Экзамен
Итого
1080/20
432/8
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по урологии и андрологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой урологии и андрологии;
*** Для специалистов, имеющих переподготовку по детской урологии и андрологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)"
Код дисциплин
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы урологии и андрологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4

1. Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, эндоскопия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі **
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі ***
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(апат медицина мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
1026/19
МБП
Міндетті компонент
486/9
432/8
432/8
МБП 01
Амбулаториялық урология және андрология, оның ішінде балалар урологиясы
108
216, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары.
216, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 02
Урология мен андрологиядағы стационарлық көмек, оның ішінде балалар урологиясы
108
216
216
Сынақ
МБП 03
Эндоскопиялық урология
108
Сынақ
МБП 04
Андрология
72
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Урология және андрологиядағы оңалту мәселелері
18
Сынақ
МБП 07
Урологиялық науқастардағы Психикалық-эмоциялық көмек мәселелері
18
Сынақ
МБП 08
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 09
Инфекциялық бақылау АИТВ инфекциясы
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
510/10
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБПден)
6
6
Емтихан
Жиыны
1080/20
432/8
432/8
* Урология және андрология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандар
** Ересектер урологиясы және андрологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар
*** Балалар урологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар
2. "Урология және андрология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклының үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау түрі
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыр,апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90/12/3
МБП 01
Урология және андрологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2
2
2
6
Жиыны
54/1 (ТБПден)
108/2 (ТБПден)
162/3 (ТБПден)
216/4 (ТБПден)

3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в урологии и андрологии, в том числе детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Профилактика, диагностика и лечение урологической и андрологической патологии в системе первичная медико-санитарная помощь, в том числе детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности по специальности "Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Амбулаторная урология и андрология, в том числе детская урология
Организация урологической и андрологической помощи в Республике Казахстан. Топографическая анатомия и физиология мочеполовой системы. Семиотика урологических и андрологических болезней. Боль. Почечная колика и ее дифференциальная диагностика. Количественное и качественное изменение мочи. Расстройства мочеиспускания. Современные принципы диагностики больных на догоспитальном этапе. Алгоритмы диагностики. Лабораторная и инструментальная диагностика заболеваний мочеполовой системы. Рентгенологические, эндоурологические и изотопные методы. Экскреторная и инфузионная урография, ретроградная пиелография, антеградная пиелография, почечная ангиография, венография, тазовая флебография, цистография в различных модификациях, уретрография, везикулография, эпидидимография. Рентгеновская аппаратура. Рентгенконтрастные вещества. Подготовка больных к исследованиям. Обзорная рентгенография. Основные принципы эндоскопической диагностики. Компьютерная томография. Диспансеризация урологических больных. Аномалии почек. Классификация. Аномалии почечных сосудов. Аномалии количества почек. Аномалии расположения и форм почек. Аномалии структуры почек. Аномалии мочеточников. Классификация. Аномалии количества мочеточников. Аномалии положений мочеточников. Аномалии структуры мочеточника. Аномалии мочевого пузыря. Классификация. Аномалии мочеиспускательного канала. Классификация.
ПДО 02
Стационарная помощь в урологии и андрологии
Травма почек. Механизм повреждения почек. Классификация: открытая, закрытая, сочетанная травма. Патологическая анатомия. Клиника. Местные и общие симптомы. Особенности сочетанных травм. Диагностика. Анамнез. Осмотр. Ультразвуковое сканирование. Рентгенодиагностика: обзорная, экскреторная урография. Показания к консервативному и оперативному лечению. Виды операции. Органосохраняющие операции. Обоснование нефрэктомии. Дренирование почек и паранефрального пространства. Осложнения и их лечение. Врачебно-трудовая экспертиза и реабилитация больных. Травма мочеточников. Виды травмы. Травма мочеточников в ходе акушерско-гинекологических и других операций. Сочетанная травма. Клиника. Диагностика. Оперативное лечение. Показания к нефростомии. Травма мочевого пузыря. Причины и механизмы травм. Классификация. Сочетанные травмы органами малого таза, брюшной полости, костей. Клиника травм мочевого пузыря. Диагностика. Смотр. Пальпация. Интерпретация гематурии. Ультразвуковое сканирование. Рентгенодиагностика: экскреторная урография, цистография. Лечение. Показания к консервативному и оперативному лечению. Виды операций. Дренирование мочевого пузыря и забрюшинного пространства. Осложнения и их лечение. Инородные тела мочевого пузыря. Химические ожоги. Патологическая анатомия. Острый пиелонефрит. Частота заболевания. Этиология. Патогенетические факторы. Классификация. Первичный и вторичный пиелонефрит. Клиника. Диагностика. Патогенез апостематозного пиелонефрита. Дифференциальная диагностика острого серозного и гнойного пиелонефрита. Некроз почечных сосочков. Карбункул почки, абсцесс почки. Сепсис. Септикопиемия. Паранефральный абсцесс как осложнение пиелонефрита. Консервативное лечение больных с острым пиелонефритом. Показания к экстренному оперативному лечению. Оперативное лечение апостематозного пиелонефрита, карбункула и абсцесса почки. Бактериемический шок: патогенез, клиника, распознавание, лечение. Особенности пиелонефрита у детей, лиц пожилого старческого возраста. Хронический пиелонефрит. Роль очагов инфекции. Этиология. Патогенез. Классификация. Клиника. Лабораторная диагностика. Оценка лейкоцитурии. Диагностическое значение бактериурии. Рентгенологические признаки пиелонефрита. Радиоизотопная диагностика. Консервативное лечение. Противорецидивное лечение. Осложнения: острая и хроническая почечная недостаточность. Исходы: сморщенная почка, пионефроз. Паранефрит. Первичный. Вторичный. Ретроперитонеальный фиброз. Воспалительные заболевания мочевого пузыря и уретры. Цистит. Частота. Этиология. Патогенез. Классификация. Симптоматология. Диагностика. Цистоскопическая картина. Дифференциальная диагностика. Рентгенологические исследования почек и мочевого пузыря при цистите. Консервативное лечение. Особенности клинического течения и диагностика интерстициального цистита. Гормональные и медикаментозное лечение интерстициального цистита. Показания и эффективность хирургических методов. Послеоперационный и послелучевой цистит. Цисталгия. Уретрит. Этиология. Патогенез. Классификация. Симптомы атипичного уретрита. Распознавание. Дифференциальная диагностика с гонорейным хламидийным уретритом и трихомонозом. Осложнения. Медикаментозное лечение. Особенности терапии хронического уретрита. Мочекаменная болезнь. Теория камнеобразования. Камни почек и мочеточников. Инструментальные и рентгенологические методы диагностика. Медикаментозное и физиолечение различных по составу камней, направленные на самостоятельные отхождение конкрементов. Показания и противопоказания к консервативному лечению камней почек и мочеточников. Изменения в почках и мочевых путях, обусловленные нарушением пассажа мочи в результате полной или частичной окклюзии конкрементом. Калькулезная анурия и ее лечение. Оперативное лечение камней почек и мочеточников. Дистанционная экстракорпоральная ударно-волновая литотрипсия (далее – ЭУВЛ). Показания и противопоказания к ЭУВЛ. Первичные и вторичные камни мочевого пузыря. Роль стаза и инфекции мочи в генезе цистолитиаза. Симптомы. Ультразвуковая, рентген- и эндоурологические методы диагностики. Оперативное лечение камней мочевого пузыря.
ПДО 03
Эндоскопическая урология
Эндоурологические методы лечения камней почек, мочеточников и мочевого пузыря. Показания и противопоказания к эндоурологическим методам лечения (контактная лазерная литотрипсия). Аппаратура. Методики выполнения. Возможные осложнения и меры профилактики. Опухоли мочевого пузыря и уретры. Опухоли мочевого пузыря. Канцерогены. Патогенез. Гистологические формы. Клиническая классификация. Международная классификация. Эндоскопическая диагностика. Цитологическая диагностика и биопсия. Рентгенодиагностика. Ультразвуковое сканирование. Метастазирование и диагностика метастазов. Консервативное лечение. Трансуретральная резекция (далее – ТУР) мочевого пузыря. Опухоли уретры. Предрасполагающие факторы. Патогенез. Гистологические формы. Клинические стадии. Клиника. Рентгенодиагностика. Цитологические исследования и биопсия. Уретроскопия. Эндоскопическое лечение. Аденома предстательной железы. Этиология. Патогенез. Клиника. Стадии заболевания. Диагностика аденомы предстательной железы в сочетании с другими заболеваниями (простатит, рак). Осложнения. Трансуретральная электрорезекция. Лазерная вапоризация. Послеоперационное ведение больных. Кровотечения, их профилактика и лечение. Воспалительные осложнения. Тромбоэмболические. осложнения. Поздние осложнения и их лечение. Эндоскопические операции на почках, при варикоцеле, крипторхизме заболеваниях. Проблемы развития эндоскопической урологии.
ПДО 04
Андрология
Современные принципы диагностики и лечения андрологических больных. Клиническая физиология мужских половых органов. Экскреторная и инкреторная функции предстательной железы. Возрастные особенности функции предстательной железы. Экскреторная и инкреторная функции яичка. Возрастные функциональные особенности яичка. Функция придатка яичка, семявыносящего протока и семенных пузырьков. Аномалии половых органов у мужчин. Аномалии яичка. Крипторхизм. Варикоцели. Малый половой член. Бесплодие у мужчин. Эректильная дисфункция. Преждевременная эякуляция. Гормональная регуляция. Метаболический синдром и возрастной гипогонадизм. Проблемы стареющего мужчины. Заболевание полового члена. Баланопостит. Кавернит. Фимоз. Парафимоз. Приапизм. Воспалительные заболевание органов мошонки. Эпидидимит. Этиология. Патогенез. Клиника. Диагностика. Орхит. Этиология. Патогенез. Клиника. Диагностика. Дифференциальная диагностика неспецифического, гонорейного и трихомонадного эпидидимита и орхита. Консервативное и оперативное лечение орхита и эпидидимита. Простатит. Везикулит. Этиология. Пути проникновения инфекции. Классификация. Симптоматология и диагностика. Дифференциальная диагностика с гонорейным и трихомонадным простатитом. Клинические формы простатита. Осложнения. Абсцесс предстательной железы. Перипростатическая флегмона. Оперативное лечение простатита. Консервативное лечение острого и хронического простатита. Гермафродитизм. Болезнь Пейрони. Гидроцеле. Остроконечные кондиломы полового члена. Синдром "острой мошонки". Травма полового члена. Неотложная помощь. Консервативное и оперативное лечение. Травма органов мошонки. Вывих яичка, перекрут семенного канала. Осложнения и их лечение.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств. Современные антибиотики и их фармакологическая характеристика. Показания к назначению антибиотиков в урологии и нефрологии. Методы лечения. Побочные реакции, осложнения, их профилактика и лечения.
ПДО 06
Вопросы реабилитации в урологии и андрологии
Лечебная физкультура в урологии Физиотерапия в урологии Иглорефлексотерапия в урологии Санаторно-курортное лечение урологических больных Метофилактика нефролитиаза
ПДО 07
Вопросы паллиативной помощи
Паллиативная помощь при урологических нарушениях у больных с распространенными формами рака. Рекомендации по ведению боли в урологии. Ведение боли при урологическом раке. Паллиативная помощь больным с образованием предстательной железы и мочевого пузыря. Показания для дренирования мочевого пузыря и методы. Паллиативная помощь спинальным больным. Нейроуропатология нижних мочевых путей: нейрогенная дисфункция мочевого пузыря, врожденная арефлексия мочевого пузыря, цисталгия, энурез. Методы лечения нейроурологических заболеваний. Консервативная терапия (медикаментозная, физиотерапевтическая) и оперативные методы лечения.
ПДО 08
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 09
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

3. "Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, эндоскопия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағат(апта)көлемі
Бақылау нысаны
Урология және андрологиядағы инновациялық технологиялар, оның ішінде балалар урологиясы мен андрологиясы
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика,эндоскопия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екіншілік санатты)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағат(апта)көлемі
Бақылау нысаны
Біріншілік медициналық-санитарлық жүйесінде урологиялық және андрологиялық патологияның профилактикасы, диагностикалау және емдеу, соның ішінде балалар жасындағы
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика,эндоскопия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Амбулаториялық урология мен андрология, оның ішінде балалар урологиясы
ҚР урологиялық және андрологиялық көмекті ұйымдастыру. Несеп-жыныстық жүйенің топографиялық анатомиясы және физиологиясы. Урологиялық және андрологиялық аурулардың семиотикасы. Ауырсыну. Бүйрек шаншуы және оның сараптамалық диагностикасы. Несептің сандық және сапалық өзгерістері. Несеп шығаруы бұзылыстары (дизурия). Урологиялық ауруларды госпитальға дейінгі кезеңде диагностикалаудың заманауиғы принциптері. Диагностикалау алгоритмі. Несеп -жыныстық жүйе ауруларын зертханалық және аспаптық диагностикалау. Рентгендік, эндоурологиялық және изотопты әдістер. Экскреторлы және инфузионнды урография, ретроградты пиелография, антеградты пиелография, бүйректік ангиографиясы, венография, жамбас флебографиясы, түрлі модификациядағы цистография, уретрография, везикулография, эпидидимография. Рентген аппаратурасы. Рентгенконтрастылы заттар. Науқастарды зерттеуге дайындау. Шолу рентгенография. Эндоскопиялық диагностикалаудың негізгі қағидалары. Компьютерлік томография. Урологиялық науқастары диспансерлеу. Бүйрек ауытқулары. Жіктелуі. Бүйрек тамырларының ауытқулары. Бүйрек санының ауытқулары. Бүйректің орналасуы мен өлшемінің ауытқуы. Бүйрек құрылысының ауытқуы. Несепағар ауытқуы. Жіктелуі. Несепағар санының ауытқуы. Несепағар орналасуының ауытқуы. Несепағар құрылысының ауытқуы. Қуық ауытқуы. Жіктелуі. Несеп шығару жолдарының ауытқуы. Жіктелуі
МБП 02
Урология мен андрологиядағы стационарлық көмек
Бүйрек жарақаттары. Бүйрек бұзылуының механизмі. Жіктелуі. Ашық, жабық , қоса алғандарланған жарақат. Патологиялық анатомия. Клиника. Жергілікті және жалпы белгілері. Қоса алғандарланған жарақаттардың ерекшеліктері. Диагностика. Анамнез.Қарау. Ультрадыбыстық сканерлеу. Рентгендиагностика: жалпы шолу, экскреторлы урография. Консервативті және шұғыл емдеу көрсетілімдері. Операция түрлері. Ағза сақтап қалатын операциялар. Нефрэктомия дәйектемесі. Бүйрек дренажы және паранефральді кеңістік. Асқынулар мен оларды емдеу. Дәрігерлік еңбек әдебі және науқастардың оңалтусы. Несепағар жарақаты. Жарақат түрлері. Акушерлік гинекологиялық және басқа да операциялар кезіндегі несепағар жарақаты. Қоса алғандарланған жарақат. Клиникасы. Диагностикасы. Шұғыл емдеу. Нефростомия көрсетілімдері. Қуық жарақаты. Жарақаттың себептері мен механизмдері. Жіктелуі. Кіші жамбас ағзаларымен, құрсақ қуысымен, сүйектермен қоса алғандарласқан жарақаттар. Қуық жарақаттарының клиникасы. Диагностика.Қарау. Қолмен басып көру. Гематурияны талдау. Ультрадыбыстық сканерлеу. Рентгендиагностика: экскреторлы урография, цистография. Емдеу. Консервативті және шұғыл емдеудің көрсетілімдері. Операция түрлері. Құрсақ қуысы мен қуықты дренаждау. Асқынулар және оларды емдеу. Қуықтағы бөтен денелер. Химиялық күйіктер. Патологиялық анатомия. Жедел пиелонефрит. Ауру жиілігі. Этиология. Патогенетикалық факторлар. Жіктелуі. Біріншілік және екіншілік пиелонефрит. Клиника. Диагностика. Апостематозды пиелонефрит патогенезі. Жедел серозды және іріңді пиелонефриттің сараптамалық диагностикасы. Бүйрек бүртіктерінің некрозы. Бүйрек көршиқаны, бүйрек абсцессі. Сепсис. Септикопиемия. Паранефралді абсцесс – пиелонефриттің асқынған түрі. Жедел пиелонефритпен ауыратын науқастарды консервативті емдеу. Шұғыл операциялық ем көрсетілімдері. Апостематозды пиелонефритті, бүйрек көршиқаны және абсцесін. Бактериемиялық шок: патогенезі, клиникасы, байқап білу және емдеу. Балалардағы және егде жастағы адамдарда пиелонефрит ерекшеліктері. Созылмалы пиелонефрит. Инфекция ошағының ролі. Этиологиясы. Патогенезі. Жіктелуі. Клиникасы. Зертханалық диагностика. Лейкоцитурияны бағалау. Бактериурияның диагностикалық мәні. Пиелонефриттің рентгенологиялық белгілері. Радиоизотопты диагностика. Консервативті емдеу. Рецидивке қарсы емдеу. Асқынулар: жедел және созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі.Нәтижжелері: жиырылған бүйрек, пионефроз. Паранефрит. Біріншілік сы. Екіншілік сі. Ретроперитонеалды фиброз. Қуық және үрпінің қабыну аурулары. Цистит. Жиілігі. Этиологиясы. Патогенезі. Жіктелуі. Белгілері. Диагностикасы. Цистоскопиялық бейнесі. Сараптамалық диагностикасы. Цистит кезіндегі бүйректің және қуықтың рентгенологиялық зерттеу. Консервативті емдеу. Интерстициалды циститтің клиникалық ағымы мен диагностикасының ерекшеліктері. Интерстициалды циститті гормоналді және дәрі-дәрмектік емдеу. Хирургиялық әдістердің көрсетілімдері және тиімдіілігі. Операциядан кейінгі және сәуледен кейінгі цистит. Цисталгия. Уретрит. Этиологиясы. Патогенезі. Жіктелуі. Атипті уретраның белгілері. Байқап білу. Іріңді хламидті уретрит пен трихомонозды сараптамалық диагностика. Асқыну. Дәрі- дәрмектік емдеу. Созылмалы уретритті емдеу ерекшеліктері. Несептас аурулары. Тас біту теориясы. Бүйрек және несепағар татары. Диагностикалаудың аспаптық және рентгенологиялық әдістері. Конкременттердің өздігінен кетуіне бағытталған дәрі-дәрмекпен және физиоеммен емдеу.Бүйрек және несепағар тастарын консервативті емдеудің көрсетілімдері және қарсы көрсетілімдері. Конкременттің толық және бөлшектей окклюзиясы нәтижесінде несеп пассажының бұзылуына негізделген бүйрек пен несеп жолдарының өзгерістері. Калькулезді анурия және оны емдеу. Бүйрек пен несепағардың тастарын шұғыл емдеу. Қашықтағы литотрипсия экстракорпорациялық күшті-толқынды литотрипсия (ЭКТЛ). ЭКТЛ көрсетімдері және қарсы көрсетімдері. Қуықтың біріншілік және екіншілік лік тастары. Цистолитиаз генезіндегі несеп іркілуі мен инфекциясының рөлі. Белгілері. Диагностикалаудың ультрадыбыстық, рентген- және эндоурологиялық әдістері. Қуық тастарын оперативті емдеу.
МБП 03
Эндоскопиялық урология
Бүйрек, несепағар және қуық тастарын емдеудің эндоурологиялық әдістері. Емдеудің эндоурологиялық әдістерінің (контактілі сәулелік литотрипсия) көрсетілімдері және қарсы көрсетілімдері. Аппаратурасы. Орындалу әдістері.Мүмкін асқынулар және профилактикасы шаралары. Қуық пен үрпі ісігі. Канцерогендер. Патогенезі. Гистологиялық түрлері. Клиникалық жіктелуі. Халықаралық жіктелуі. Эндоскопиялық диагностика. Цитологиялық диагностика және биопсия. Рентгендиагностика. Ультрадыбыстық сканерлеу. Метастаздану және метастаз диагностикасы. Консервативті емдеу. Қуықтың трансуратралды резекциясы. Үрпі ісігі. Болу факторлары. Патогенезі. Гистологиялық түрлері. Клинические стадии. Клиникасы. Рентгендиагностикасы. Цитологиялық зерттеу және биопсия. Уретроскопия. Эндоскопиялық емдеу. Қуық асты безінің аденомасы. Этиологиясы. Патогенезі. Клиникасы. Аурудың сатылары. Қуық асты без аденомасының басқа да аурулармен (простатит, обыр және т.б.) қоса алғандарласып келуін диагностикалау. Асқынулар. Трансуретралды электрорезекция. Сәулелік вапоризация.Операциядан кейін науқастарды бақылау. Қан кету, олардың профилактикасы және емдеу. Қабынып асқыну. Тромбоэмболикалық және т.б. асқынулар. Кеш асқынулар және оларды емдеу. Варикоцел, крипторхизм және басқа ауруларда бүйректің эндоскопиялық операциялары. Эндоскопиялық урологияның даму мәселелері.
МБП 04
Андрология
Андрологиялық науқастарды диагностикалау мен емдеудің заманауи қағидалары. Ер адамдардың жыныс мүшелерінің клиникалық физиологиясы. Қуық асты безінің экскреторлы және инкреторлы функциясы. Қуық асты без қызметінің жас ерекшелігі. Аталық бездің экскреторлы және инкреторлы функциясы. Аталық без қызметінің жас ерекшелігі.Аталық без өсімшесінің, ұрық шығаратын тармақтардың және ұрық көпіршігінің қызметі. Ер адамдардың жыныс мүшелерінің ауытқулары. Аталық без ауытқулары. Крипторхизм. Варикоцелдер. Кіші жыныс мүшесі. Еркектер бедеулігі. Эректилді дисфункция. Уақытынан бұрын болған эякуляция. Гормондық регуляция. Метаболизмсиндромы және жас ерекшелігіне байланысты гипогонадизм. Қартайған еркектің мәселелері. Жыныс мүшесінің аурулары. Баланопостит. Кавернит. Фимоз. Парафимоз. Приапизм. Ұма ағзаларының қабыну аурулары. Эпидидимит. Этиологиясы. Патогенезі. Клиникасы. Диагностикасы. Орхит. Этиологиясы. Патогенезі. Клиникасы. Диагностикасы. Спецификалық емес, іріңді және трихомонадты эпидимит пен орхитті сараптамалық диагностикалау. Эпидимит пен орхитті консервативті және шұғыл емдеу. Простатит. Везикулит. Этиологиясы. Инфекцияның түсу жолдары. Жіктелуі. Белгілері мен диагностикасы. Іріңді және трихомонадты простатитті сараптамалық диагностикалау. Простатиттің клиникалық түрлері. Асқынулары. Қуық асты безінің абсцессі. Перипростатикалық флегмона. Простатитті шұғыл емдеу. Жедел және созылмалы простатитті консервативті емдеу. Гермафродитизм. Пейрони ауруы. Гидроцелдер. Жыныс мүшесiн шошақ төбе кондиломалары. "Жедел ұма" синдромы. Жыныс мүшесінің жарақаты. Шұғыл көмек көрсету. Консервативті және шұғыл емдеу. Ұма ағзаларының жарақаты. Ұрықбездің шығып кетуі, ұрық каналының бұратылуы. Асқынулар және оларды емдеу
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау-зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Интернетіндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау
ПДО 06
Урология және андрологиядағы оңалту мәселелері
Урологиядағы емдік дене шынықтыру. Урологиядағы физиотерапия. Урологиядағы ине-рефлекстік терапия. Урологиялық ауруларды санаториялық- курорттық емдеу. Нефролитиаз метофилактикасы
ПДО 07
Психикалық-эмоциялық көмек көрсету мәселелері
Обыр түрі көп тараған урологиялық бұзылыстары бар науқастарға Психикалық-эмоциялық көмек көрсету. Урологиядағы ауруды бақылау ұсыныстары. Урологиялық обырдағы науқастарды бақылау. Қуық пен қуықасты без ісігі бар науқастарға Психикалық-эмоциялық көмек көрсету. Қуықты дренаждау әдістері мен көрсетілімдері. Омыртқасы ауыратын науқастарға Психикалық-эмоциялық көмек көрсету. Төменгі несеп жолдарының нейроуропатологиясы, қуықтың нейрогендік бұзылуы, қуықтың туа біткен арефлексиясы, цисталгия, энурез. Нейроурологиялық науқастарды емдеу әдістері. Консервативтік терапия (дәрі- дәрмектік, физиотерапиялық) және емдеудің операциялық әдістері.
МБП08
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 09
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ инфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Офтальмология (взрослая, детская)"
Код дисцип лины
Наименование дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)***
Формы контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
1026/19
432/8
432/8
ПДО
Обязательный компонент
486/9
432/8
432/8
ПДО 01
Амбулаторная офтальмология, в том числе детская
171
270, в том числе часы на итоговый контроль
270, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 02
Офтальмология в стационаре 1
270
162
162
Зачет
ПДО 03
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 04
Вопросы реабилитации в офтальмологии
18
Зачет
ПДО 05
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
540/10
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
6
Экзамен
Итого
1080/20
432/8
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по офтальмологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой офтальмологии;
*** Для специалистов, имеющих переподготовку по детской офтальмологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Офтальмология (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы детской и взрослой офтальмологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Офтальмология (взрослая, детская)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в офтальмологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

1. "Офтальмология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі **
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі ***
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
1026/19
432/8
432/8
МБП
Міндетті компонент
486/9
432/8
432/8
МБП 01
Амбулаторлық офтальмология, соның ішінде балалардың
171
270,соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары бақылау
270, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 02
Стационардағы офтальмология 1
270
162
162
Сынақ
МБП 03
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 04
Офтальмологиядағы оңалту мәселелері
18
Сынақ
МБП 05
Инфекциялық бақылау АИТВ инфекциясы
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
540/10
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБПден)
6
6
Емтихан
Жиыны
1080/20
432/8
432/8
* Офтальмология бойынша қайта даярлаудан өтпеген мамандар үшін
**Ересектер офтальмологиясы бойынша қайта даярлаудан өткен мамандар үшін
*** Балалар офтальмологиясы бойынша қайта даярлаудан өткен мамандар үшін
2. "Офтальмология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау, (салауатты өмір салтын қалыптастыру,апать медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3 2/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Ересектер және балалар офтальмологиясының өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2 (50%)
Сынақ
ҚА
Қорытынды бақылау
2(ТБПден)
2(ТБПден)
2(ТБПден)
6(ТБПден)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Офтальмология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілігін арттырудың сертификаттау циклының үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Офтальмологиядағы инновациялық технологиялар;
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны:

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Офтальмология (взрослая, детская)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
Современные клинические методы диагностики и лечения в офтальмологии в системе первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП), в том числе детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Офтальмология (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Амбулаторная офтальмология
Краткая история развития офтальмологии в Республике Казахстан и организация специализированной помощи населению. Орган зрения. Стадии и сроки формирования глаза (онтогенез, филогенез). Нормальная анатомия. Анатомическое строение, кровоснабжение, иннервация и функции вспомогательного аппарата глаза: век, слезного аппарата, конъюнктивы. Строение орбиты и содержимое. Нормальная анатомия глазного яблока и его оболочки. Анатомическое строение, кровоснабжение, иннервация и функции фиброзной капсулы глазного яблока (роговицы и склеры), средней оболочки (радужки, цилиарного тела и хориоидеи), внутренней оболочки (сетчатой оболочки) и зрительного нерва. Нормальная анатомия и функции хрусталика, стекловидного тела и передней и задней камеры. Топографическая анатомия глаза. Особенности обследования глаз у детей в возрастном аспекте. Методы исследования органа зрения: наружный осмотр, визометрия, периметрия, кампиметрия, энтоптометрия, цветоощущение, светоощущение, бинокулярное зрение, биомикроскопия, визоконтрастопериметрия, офтальмоскопия, гониоскопия, эстезиометрия, определение слезопродукции и слезоотведения, ультразвуковое исследование (далее – УЗИ), ультразвуковая доплерография (далее – УЗДГ), электрофизиологическое исследование (далее – ЭФИ), флуоресцентная ангиография (далее – ФАГ), оптическая когерентная томография (далее – ОКТ), Гейдельбергская ретинальная томография (далее – НRТ), ультразвуковая биомикроскопия (далее – УБМ), трансиллюминация и диафаноскопия глазного яблока. Оптическая система и рефракция глаза. Очковая коррекция аметропий и пресбиопии. Заболевания придаточного аппарата глаза. Инфекционные и аллергические заболевания, блефариты, халазион, заболевания нервно-мышечного аппарата век. Устранение заворота и выворота век, удаление халазиона. Дакриоадениты. Дакриоциститы. Вскрытие флегмоны век или слезного мешка. Зондирование и промывание слезных путей. Синдром "сухого" глаза. Конъюнктивиты новорожденных. Дистрофические заболевания конъюнктивы. Устранение птеригиума.
ПДО 02
Офтальмология в стационаре
Острые воспалительные заболевания орбиты. Хронические неспецифические воспалительные заболевания орбиты. Эндокринная офтальмопатия. Болезни роговицы, склеры. Кератиты, офтальмогерпес у детей. Дистрофия роговицы. Склериты и эписклериты. Патология средней оболочки глазного яблока. Увеиты передние, срединные, задние, панувеиты. Особенности течения увеитов у детей. Осложнения и их лечение Патологии хрусталика. Врожденная катаракта. Новообразования глаза и его придатков. Опухоли век, конъюнктивы, орбиты, радужки, цилиарного тела, хориоидеи, зрительного нерва. Врожденные опухоли и опухолеподобные заболевания. Распространенность, классификация, клиника, диагностика, методы лечения. Воспалительные заболевания (ретиниты). Сосудистые заболевания сетчатки: острая непроходимость центральной артерии сетчатки (далее – ЦАС) и ее ветвей, тромбоз центральной вены сетчатки (далее – ЦВС) и ее ветвей. Первая врачебная помощь и современные методы лечения. Осложнения. Васкулиты. Диабетическая ретинопатия, патогенез, классификация, клиника, медикаментозное и лазерное лечение. Особенности клинического течения диабетической ретинопатии у детей. Гипертоническая ретинопатия, патогенез, классификация, клиника. Возрастная макулодегенерация. Инфантильная периферическая тапеторетинальная дистрофия сетчатки у детей. Классификация. Клиника. Методы лечения на современном уровне. Отслойка сетчатки. Этиопатогенез, клиника, диагностика. Принципы современной хирургии стекловидного тела и отслоек сетчатки. Невриты зрительного нерва. Застойный диск зрительного нерва. Передняя и задняя ишемические нейропатии: этиология, патогенез, клиника, диагностика, первая врачебная помощь и лечение. Атрофия зрительного нерва. Застойный диск зрительного нерва. Анатомия и топография дренажной зоны. Продукция и циркуляция внутриглазной жидкости. Периметрия. Центральное поле зрения. Глаукомная оптическая нейропатия. Кампиметрия. ОКТ. НRТ. Гониоскопия. Частота глаукомы. Этиология и патогенез глаукомы. Классификация. Офтальмогипертензия. Врожденная, инфантильная, ювенильная глаукома. Первичная открытоугольная глаукома: простая, эксфолиативная, пигментная и глаукома с нормальным внутриглазным давлением. Первичная закрытоугольная глаукома: со зрачковым блоком (острый приступ), с плоской радужкой, с витреохрусталиковым блоком, с укорочением угла передней камеры. Диагностика глаукомы. Консервативное лечение глаукомы. Диагностика и лечение острого приступа глаукомы. Лазерная хирургия. Микрохирургия глаукомы. Инвалидность по зрению. Классификация травмы глаза. Комбинированная и сочетанная травма. Клинка. Диагностика. Контузия орбиты, ранение мягких тканей. Травмы век и конъюнктивы. Первичная хирургическая обработка (далее – ПХО) ран век и конъюнктивы. Контузия глазного яблока. Поражение роговицы, радужки, хрусталика, сосудистой оболочки, сетчатки и зрительного нерва. Непроникающие и проникающие ранения глазного яблока. Абсолютные и относительные признаки проникающих ранений. Первая помощь. Первичная хирургическая обработка ран. Клиническая картина проникающих ранений глаз с внедрением инородных тел. Внутриглазная инфекция. Симпатическая офтальмия. Металлоз. Ожоги: химические, термические, лучевые. Клиническая картина по степеням. Ожоговая болезнь. Обследование. Первая помощь. Лечение. Энуклеация глазного яблока. Протезирование анофтальма и субатрофии глазного яблока. Инвалидность по зрению.
ПДО 03
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 04
Вопросы реабилитации в офтальмологии
Виды реабилитации. Медико-социальная реабилитация. Реабилитация в офтальмологии. Косметическая реабилитация. Функциональная реабилитация. Комплаенс. Медико-психологическая реабилитация больных с резкими нарушениями зрительных функций вследствие сложных заболеваний глаз (глаукома, атрофия зрительного нерва, опухоли, патологии сетчатки, повреждения органа зрения).
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Офтальмология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екіншілік санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Біріншілік медициналық-санитарлық көмек жүйесіндегі офтальмологиядағы замануилық клиникалық диагностикалық әдістер мен емдеу түрлері, сонымен қатар балалар офтальмологиясы
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны:
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Офтальмология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атауы мен негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Амбулаториялық офтальмология
ҚР офтальмологияның даму тарихы мен халыққа мамандандырылған көмекті ұйымдастыру. Көру мүшесі. Көздің дамуы мен қалыптасу мезгілі (онтогенезі, филогенезі). Көру мүшесінің қалыпты анатомиясы. Көздің қоса алғандалқы бөлігінің (қабақтардың, көз жасы аппаратының, конъюнктиваның) қалыпты анатомиясы, қанмен қамтамасыз етілуі, иннервациясы және қызметтері. Көз шарасының құрылысы және құрамы. Көз алмасының және оның қабықтарының қалыпты анатомиясы. Көз алмасының фиброзды капсуласының (қасаң қабықтың, ақ қабықтың), ортаңғы және ішкі қабықтарының (нұрлы қабықтың, бүршікті дененің және хориоидеяның, тор қабықтың) және көру нервінің қалыпты анатомиясы, қанмен қамтамасыз етілуі, иннервациясы мен қызметтері. Көзбұршақ, шыны тәрізді дененің, алдыңғы және артқы камералардың қалыпты анатомиясы мен қызметтері. Көздің топографиялық анатомиясы. Көру мүшесі қызметтерін зерттеу әдістері: сырттан байқау, визометрия, периметрия, кампиметрия, энтоптометрия, түрлі түстерді сезу, жарықты сезу, бинокулярлы көру, биомикроскопия, визоконтрастопериметрия, офтальмоскопия, гониоскопия, эстезиометрия, көз жасының өнуі мен ағып кетуін анықтау, УДЗ, УДДГ, ЭФЗ, ФАГ, ОКТ, НRТ, УБМ, трансиллюминация мен диафаноскопия. Көздің оптикалық жүйесі мен рефракциясы. Аметропиялар мен пресбиопияны көзәйнекпен түзету. Көздің қоса алғандалқы аппаратының аурулары. Инфекциялық және аллергиялық кеселдері, блефариттер, халазион, қабақтардың нервілі-бұлшықеттік патологиялары. Блефаропластика. Дакриоадениттер. Дакриоциститтер. Қабақтар мен көз жасы қалатасы флегмонасын тілу. Көз жасы жолдарына сүңгі енгізу мен оларды жуу. "Құрғақ" көз синдромы. Конъюнктивиттер. Конъюнктиваның дистрофиялық аурулары. Птеригиумді емдеу.
МБП 02
Стационардағы офтальмология
Көз шарасының жедел қабыну аурулары. Орбитаның спецификалық емес қабыну аурулары. Эндокриндік офтальмопатия. Қасаң қабық пен ақ қабықтың патологиясы. Кератиттер мен қасаң қабықтың дистрофиялары. Склериттер мен эписклериттер. Көз алмасының ортаңғы қабығының аурулары. Алдыңғы, орталық, артқы, панувеиттер. Олардың асқынулары мен емдері. Көзбұршақ аурулары. Көз бен оның қоса алғандалқы мүшелеінің ісіктері. Қабақтар, конъюнктива, орбита, нұрлы қабық, бүршікті дене, хориоидея және көру нерві ісіктері. Таралуы, жіктелінуі, клиникасы, емдеу тәсілдері. Тор қабықтың қабыну аурулары (ретиниттер). Тор қабықтың қан тамырлары аурулары: тор қабықтың орталық артериясының және оның бұтақтарының кенеттен тығындалуы, орталық венаның және оның бұтақтарының тромбозы. Біріншілік дәрігерлік көмек және замануилық емдеу тәсілдері, асқынулар. Васкулиттер. Диабеттік ретинопатия, патогенезі, жіктелінуі, клиникасы, дәрі-дәрмектік және лазермен емдеу. Гипертензиялық ретинопатия, патогенезі, жіктелінуі, клиникасы. Қарттық (адамның жасына байланысты) макуланың дегенерациясы, жіктелінуі, клиникасы, замануилық деңгейдегі емі. Тор қабықтың сырылуы. Этиопатогенезі, клиникасы, диагностикасы. Шыны тәрізді дене мен тор қабықтың сырылуындағы замануилық хирургияның принциптері. Көру нерві невриттері. Көру нерві дискінің іркілісі. Алдыңғы және артқы ишемиялық нейропатия: этиологиясы, патогенезі, клиникасы, диагностикасы, біріншілік дәрігерлік көмек мен емі. Көру нерві атрофиясы. Дренажды аймақтың анатомиясы мен топографиясы. Көз іші сұйықтығының өнуі мен циркуляциясы. Оптикалық глаукомалық нейропатия. Периметрия. Орталық көру кеңістігі. Кампиметрия. Оптикалық когеренттік томография (ОКТ). Гейдельбертің ретинальдық томографиясы (НRТ). Гониоскопия. Глаукоманың жиілігі. Глаукоманың этиологиясы мен патогенезі. Жіктелінуі. Офтальмогипертензия. Біріншілік ашық бұрышты глаукома: қарапайым, эксфолиативті, пигментті, қалыпты көзіші қысымды глаукома. Біріншілік жабық бұрышты глаукома: қарашықтық блокты (жедел ұстамалы), жазық нұрлы қабықты, витреоқарақтықтық блокты, қысқарған камера бұрышты. Глаукоманың диагностикасы. Глаукоманың консервативті емі. Жедел ұстамалы глаукоманың диагностиксы мен емі. Лазерлік хирургия. Глаукоманың микрохирургиясы. Көзден мүгедектік. Көз зақым-жарақатының жіктелінуі. Аралас және жанамаласқан травма. Клиникасы. диагностикасы. Орбита зақымы, жұмсақ тіндерінің жарақаттануы. Қабақтар мен конъюнктиваның зақым-жарататтары. Қабақтар мен конъюнктива жарататтарына біріншілік хирургиялық өңдеу жүргізу. Көз алмасының контузиясы. Қасаң қабықтың, нұрлы қабықтың, қарақтың, хориоидеяның, тор қабықтың, көру нервінің зақым-жаракаттары. Көз алмасын тесіп өтпеген және тесіп өткен жарақаттары. Тесіп өткен жарақаттардың абсолюттік және салыстырмалы белгілері. Біріншілік көмек. Жарақаттарды біріншілік хирургиялық өңдеу. Көз ішіне бөгде денелер енген тесіп өткен жарақаттардың клиникалық бейнесі. Көзіші инфекциясы. Симпатикалық офтальмия. Металлоз. Күйіктер: химиялық, термиялық, сәулелік. Сатысына қарай клиникалық бейнесі. Күйіктік ауру. Тексеру. Біріншілік көмек. Емдеу. Көз алмасына энуклеациялау. Анофтальм мен көз алмасының субатрофиясына протез қою. Көру қабілетіне байланысты мүгедектік.
МБП 03
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы.Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Интернетіндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 03
Офтальмологиядағы оңалту мәселелері
Оңалту түрлері. Медициналық-әлеуметтік оңалту. Офтальмологиядағы оңалту. Функциональды оңалту. Комплаенс. Күрделі көз ауруларынан (глаукома, көру нерві атрофиясы, ісіктер, тор қабық патологиясы, көру мүшесінің зақым-жарақаттары және басқалар) нәтижесінде болған көру функцияларының күрт төмендеуін медициналық-психологиялық оңалту. Зерттелудің әр-түрлі түрлері үшін дәлелдемелі кестелер. Мақалаларды дәлелдемелік кестелермен талдау.
МБП 05
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгортимдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Офтальмология (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы офтальмологии (взрослой и детской)
Основные методы исследования глазных болезней. Фармакотерапия глазных болезней. Современные принципы микрохирургии глазного яблока и придаточного аппарата. Глаукома и офтальмогипертензия. Катаракта. Отслойка сетчатки. Травмы глаза. Нейроофтальмология. Острые сосудистые нарушения сетчатки и зрительного нерва. Аллергические и воспалительные заболевания глаз. Врожденные аномалии развития глаза. Аметропии. Гиперметропия. Миопия. Астигматизм. Анизометропия. Спазм аккомодации. Косоглазие и амблиопия. Детская катаракта. Врожденные и приобретенные заболевания сосудистой патологии, сетчатки и зрительного нерва. Детская и юношеская глаукома. Врожденные опухоли глаза. Сахарный диабет первого типа и диабетическая ретинопатия. Ретинопатия недоношенных.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

6. "Офтальмология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру (4 апта ) білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атауы мен негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Офтальмологияның (ересектер, балалар) өзекті мәселелері
Көз ауруларын зерттеудің негізгі әдістері. Көз ауруларының фармакотерапиясы. Көз алмасы мен оның қоса алғандалқы мүшелері микрохирургиясының замануилық принциптері. Глаукома және офтальмогипертензия. Катаракта. Тор қабықтың сырылуы. Көз жарақаты. Нейроофтальмология. Тор қабық пен көру нервінің жедел басталған қантамырлық аурулары. Көздің аллергиялық және қабыну аурулары. Көздің іштен туа біткен ауытқулары. Аметропиялар. Гиперметропия. Миопия. Астигматизм. Аккомадацияның түйілуі. Қылилық және амблиопия. Балалар катарактасы. Тор қабықтың және көру нервінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары. Балалар глаукомасы: гидрофтальм, инфаньтильді және ювенильді. Көздің туа біткен қатерлі емес және қатерлі ісіктері. Бірінші типті қантты диабет және диабеттік ретинопатия. Шала туылған балалардағы ретинопатия.
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Оториноларингология (сурдология, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) *
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) **
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) ***
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
1026/19
ПДО
Обязательный компонент
486/9
432/8
432/8
ПДО 01
Оториноларингология амбулаторно-поликлиническая взрослая
54
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 02
Оториноларингология амбулаторно-поликлиническая детская
54
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 03
Оториноларингология в стационаре взрослая
108
216
Зачет
ПДО 04
Оториноларингология в стационаре детская
108
216
Зачет
ПДО 05
Аудиология и сурдология, (в том числе детская)
99
Зачет
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 07
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 08
Вопросы реабилитации в оториноларингологии (сурдологии), в том числе детского возраста
9
Зачет
ПДО 09
Вопросы паллиативной помощи в оториноларингологической практике, в том числе детского возраста
9
Зачет
ПДО 10
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
540/10
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
6
Экзамен
Итого
1080/20
432/8
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по оториноларингологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по детской оториноларингологии;
***Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой оториноларингологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Оториноларингология (сурдология, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы в оториноларингологии (сурдологии), в том числе детского возраста
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3

1. "Оториноларингология (сурдология,негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі **
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі ***
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру міселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық ақтау( апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
1026/19
МБП
Міндетті компонент
486/9
432/8
432/8
МБП 01
Амбулаториялық-емханалық ересектер оториноларингологиясы
54
216, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары.
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық балалар оториноларингологиясы
54
216, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 03
Стационардағы ересектер оториноларингологиясы
108
216
Сынақ
МБП 04
Стационардағы балалар оториноларингологиясы
108
216
Сынақ
МБП 05
Аудиология және сурдология, соның ішінде балалардың
99
Сынақ
МБП 06
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 07
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 08
Оториноларингология (сурдология) соның ішінде балалар оториноларинго-логиясындағы оңалту мәселелері
9
Сынақ
МБП 09
Оториноларингология (сурдология) соның ішінде балалар оториноларингологиясындағы Психикалық-эмоциялық көмек мәселелері
9
Сынақ
МБП10
Инфекциялық бақылау АИТВ инфекциясы
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
540/10
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП ден)
6
6
Емтихан
Жиыны
1080/20
432/8
432/8
Ескертулер:
* Оториноларингология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандар
** Балалар оториноларингология бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар
*** Ересектер оториноларингология бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар
**** Оториноларингология бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар(сурдологтар үшін)
2. "Оториноларингология (сурдология,негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклының үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салаутты өмір салтын қалыптастыру,апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90/12/3
МБП 01
Оториноларингология (сурдология) соның ішінде балалар оториноларинго-логиясындағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2
2
2
6
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Оториноларингология (сурдология, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы в оториноларингологии (сурдология), в том числе детского возраста
Актуальные проблемы в оториноларингологии (сурдологии), в том числе детского возраста": этиопатогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика заболеваний ЛОР-органов с современной позиций, на основе доказательной медицины, включая международные программы и протокола. Особенности оказания высокоспециализированной помощи детям различного возраста на до- и госпитальном уровнях.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Оториноларингология (сурдология, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в оториноларингологии (сурдологии), в том числе детского возраста
Инновационные технологии в диагностике, лечении, профилактике патологий ЛОР-органов и их реабилитации, основанные на принципах доказательной медицины. Особенности оказания высокоспециализированной оториноларингологической помощи детям различного возраста на до- и госпитальном уровнях.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Оториноларингология (сурдология, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілік арттырудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атаулары, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Оториноларингологияның(сурдология) өзекті мәселелері,соның ішінде балалар жасындағы
Оториноларингологиядағы (сурдология) өзекті мәселелер, оның ішінде балалар жасындағы: этиопатогенезі, клиникасы, диагностикасы мен сараланған диагностикасы, емдеу әдістері, профилактикасы, дәлелді медицина негізінде, халықаралық бағдарламалар мен хаттамаларды қоса алғанда отырып, ЛОР мүшелері ауруларының профилактикасы. Ауруханаға жатқызуға дейінгі және ауруханаға жатқызу кезеңдерінде әртүрлі жастағы балаларға жоғары мамандандырылған оториноларингологиялық көмек көрсету ерекшеліктері.
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Оториноларингология (сурдология, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклы білім бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
Оториноларингология (сурдология), соның ішінде балалар оториноларингологиясындағы инновациялық технологиялар
Диагностикадағы инновациялық технологиялар, ЛОР мүшелердегі әртүрлі патологияларды емдеу, профилактикасы және дәлелді медицина қағидаттарына негіздеп оларды оңалту. Емдеуге жатқызуға дейінгі және одан кейінгі жағдайда балаларға жоғары маманданған оториноларингологиялық көмек көрсетудің ерекшеліктері.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Оториноларингология (сурдология, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)" (для второй категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Современные диагностики и лечения оториноларингологических (сурдологических) заболеваний, в том числе детского возраста
Принципы оказания специализированной оториноларингологической помощи на уровне первичная медико-санитарная помощь: Этиопатогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика, неотложная помощь при заболеваниях ЛОР – органов с современной позиций, на основе доказательной медицины, включая международные программы и протоколы на уровне первичная медико-санитарная помощь. Особенности оказания высокоспециализированной оториноларингологической помощи детям различного возраста на догоспитальном уровне:
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 42
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Патологическая анатомия (цитопатология) (взрослая, детская)"

8. "Оториноларингология (сурдология, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклы білім бағдарламасының мазмұны (екіншілік санат үшін)
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
Оториноларингологиялық (сурдологиялық) ауруларды заманауи диагностикалау мен емдеу, соның ішінде балалар жасындағы
Біріншілік медициналық-санитарлық көмек деңгейінде маманданған оториноларингологиялық көмек көрсету қағидаттары: этиопатогенезі, клиникасы, диагностикасы мен сараланған диагностикасы, емдеу әдістері, профилактикасы, дәлелді медицина негізінде, халықаралық бағдарламалар мен МСАК деңгейінде хаттамаларды қоса алғанда отырып, ЛОР мүшелері ауруларына заманауи көзқараста шұғыл көмек көрсету. Емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде әртүрлі жастағы балаларға жоғары мамандандырылған оториноларингологиялық көмек көрсету ерекшеліктері.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
42-қосымша
"Патологиялық анатомия(цитопатология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары және оқу бағдарламасының мазмұны

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Патологическая анатомия (цитопатология) (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы патологической анатомии
Современные данные об этиологии, патогенезе, морфогенезе и инновационных морфологических методах верификации соматической и хирургической патологии. Использование принципов доказательной медицины. Принципы составления клинического и патологоанатомического диагнозов. Категории и причины расхождения диагноза. Оценка качества клинической диагностики. Морфологическая диагностика осложнений реанимации и интенсивной терапии.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Вирус иммунодефицита человека: этиология, патогенез, патоморфология внутренних органов при ВИЧ-инфекции
Патологическая анатомия ВИЧ-инфекции, осложнения, причина смерти. Принципы клинико-морфологической диагностики. Особенности вскрытия и забора материала при инфекционных заболеваниях. Особенности ВИЧ-инфекции перинатального периода, пути инфицирования.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Патологическая анатомия (цитопатология) (взрослая, детская)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Актуальные вопросы и инновационные технологии в патологической анатомии
Болезнь как патологический процесс. Нозология. Принципы классификации болезни согласно МКБ 10-пересмотра. Патоморфоз болезни. Современные морфологические методы верификации соматической и хирургической патологии. Современные методы морфологической верификации в онкоморфологии. Инновационные технологии в цитологических, гистологических и других морфологических методах исследований. Принципы построения клинического и патологоанатомического диагнозов. Ятрогенная патология, виды, категории. Оценка качества клинической диагностики.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Патологиялық анатомия (цитопатология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру (4 апта) білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Патологиялық анатомиядағы өзекті мәселелер
Этиология, патогенез, морфогенез және инновациялық морфологиялық әдістер, верификацияланған соматикалық және хирургиялық патологиялар туралы заманауиғы мәліметтер. Дәлелді медицина қағидаттарын пайдалану. Клиникалық және патологоанатомиялық диагноздарды құру қағидаттары. Диагноздарды айырмашылық болу санаттары мен себептері. Клиникалық диагностика сапасын бағалау. Реанимация және қарқынды терапия қабынуларының морфологиялық диагностикасы.
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Адам иммунтапшылық вирусы: АИТВ инфекциясы кезінде ішкі ағзалар патоморфологиясы,этиологиясы,патогенезі.
АИТВ инфекциясының патологиялық анатомиясы,асқынулары,өлім себептері .Клиникалық-морфологиялық диагностиканың қағидалары. Инфекциялық аурулар кезінде ашу және материал жинау ерекшеліктері. Перинатальды кезеңде АИТВ инфекциясының ерекшеліктері, жұғу жолдары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Патологиялық анатомия (цитопатология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклы білім бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
Патологиялық анатомиядағы инновациялық технологиялар мен өзекті мәселелер
Ауру патологиялық процесс ретінде. Нозология. МКБ 10-шы қайта қарауға сәйкес ауруларды жіктеу қағидаттары. Аурулар патоморфозы. Соматикалық және хирургиялық патология верификациясының заманауи морфологиялық әдістері. Онкоморфологиядағы морфологиялық верификацияның заманауи әдістері. Зерттеудің цитологиялық, гистологиялық және басқа да морфологиялық әдістеріндегі инновациялық технологиялар. Клиникалық және патологоанатомиялық диагноздарды құру қағидаттары. Ятрогения патологиясы, түрлері, санаттары. Клиникалық диагностика сапасын бағалау.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Судебно-медицинская экспертиза"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
378/7
ПДО 01
Судебно-медицинская экспертиза трупов и живых лиц
108
Зачет
ПДО 02
Cудебно-медицинская экспертиза вещественных доказательств биологического происхождения
63
Зачет
ПДО 03
Судебно-гистологические исследования объектов судебно-медицинской экспертизы
54
Зачет
ПДО 04
Медико-криминалистические и фотографические методы исследования в судебной медицине
54
Зачет
ПДО 05
Химико-токсикологические методы исследования в судебной медицине
54
Зачет
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 08
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
432/8
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Судебно-медицинская экспертиза"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные вопросы судебной медицины
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Судебно-медицинская экспертиза" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Актуальные вопросы и инновационные технологии в судебной медицине
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль

1. "Сот-медициналық сараптама" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
378/7
МБП 01
Тірі адамдар мен мәйіттің сот-медициналық сараптамасы
108
Сынақ
МБП 02
Биологиялық шығу тегіне қарай айғақтық заттардың сот-медициналық сараптамасы
54
Сынақ
МБП 03
Сот-медициналық сараптама нысандарының сот-гистологиялық тексерулері
54
Сынақ
МБП 04
Сот медицинасындағы медициналық-криминалистикалық және фотографиялық тексеру әдістері
54
Сынақ
МБП 05
Сот медицинасындағы химиялық-токсикологиялық зерттеулер
54
Сынақ
МБП 06
Дәлелдеу медицинасының мәселелері
18
Сынақ
МБП 07
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 08
Инфекциялық бақылау.
АИТВ инфекциясы
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
432/8
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБПден)
Емтихан
Жиыны
864/16
2. "Сот-медициналық сараптама" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклының үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау түрі
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Сот медицинасының өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП ден)
2 (ТБП ден)
2 (ТБП ден)
6 (ТБКтен)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Сот-медициналық сараптама" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Сот медицинасындағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары

4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Судебно-медицинская экспертиза" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Актуальные вопросы и инновационные технологии в судебной медицине
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Судебно-медицинская экспертиза"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Судебно-медицинская экспертиза трупов и живых лиц
Судебно-медицинская экспертиза трупа при насильственной смерти. Повреждения тупыми предметами, морфогенез повреждений мягких тканей, костей, внутренних органов, черепно-мозговых повреждений, особенности у детей, причины смерти. Транспортная травма. Повреждения острыми предметами. Огнестрельные повреждения. Расстройство здоровья и смерть от нарушения дыхания, вызываемого механическими препятствиями. Механическая асфиксия. Утопление и внезапная смерть в воде. Расстройство здоровья и смерть от отравления. Судебно-медицинская экспертиза трупа при скоропостижной смерти. Скоропостижная смерть при заболеваниях головного мозга и его оболочек, при заболеваниях сердца и сосудов, при заболеваниях органов дыхания, пищеварения, мочеотделения, при инфекционных и паразитарных заболеваниях, при аллергических состояниях и заболеваниях. Судебно-медицинская экспертиза алкогольной интоксикации. Судебно-медицинская экспертиза трупов плодов и новорожденных: разрешаемые вопросы и экспертные признаки. Родовая травма. Причины внутриутробной смерти и смерти новорожденных. Судебно-медицинская экспертиза обвиняемых, потерпевших. Судебно-медицинская экспертиза тяжести вреда здоровью. Судебно-медицинская экспертиза по медицинской документации. Судебно-медицинская экспертиза по материалам следственных и судебных дел
ПДО 02
Cудебно-медицинская экспертиза вещественных доказательств биологического происхождения
Судебно-биологическое отделение судебно-медицинской лаборатории. Организация и принципы работы. Понятие вещественные доказательства биологического происхождения. Объекты, исследуемые в судебно-биологических отделениях филиалов центра судебной медицины. Cудебно-медицинская экспертиза крови, органов и тканей. Cудебно-медицинская экспертиза волос человека и животных. Cудебно-медицинская экспертиза выделений: спермы, слюны, мочи. Цитологические, электрофоретические, иммунофлюоресцентные исследования объектов судебно-медицинской экспертизы
ПДО 03
Судебно-гистологические исследования объектов судебно-медицинской экспертизы
Судебно-гистологическое отделение. Организация и принципы работы. Методы микроскопического исследования материала. Патоморфологические микроскопические изменения при различных видах насильственной смерти и подозрения на нее (повреждения тупыми и острыми предметами, электротоком, температурой, лучистой энергией, нарушением внешнего дыхания, утоплении, отравлении), скоропостижной смерти, смерти новорожденных и детей раннего возраста, беременных и рожениц. Гистологическое установление прижизненности и давности повреждений
ПДО 04
Медико-криминалистические и фотографические методы исследования в судебной медицине
Медико-криминалистическое отделение и спектрографическая лаборатория в судмедэкспертизе. Организация и принципы работы. Фотографические методы исследования. Инструментальные и другие методы исследования: измерительные, микроскопические, рентгенологические, спектральные, химические. Основные положения об исследовании объектов судебно-медицинской экспертизы, проводимой с целью их дифференциации и идентификации. Судебно-медицинское отождествление личности. Судебно-медицинская экспертиза реконструкции события (ситуационная экспертиза).
ПДО 05
Химико-токсикологические методы исследования в судебной медицине
Химико-токсикологическое отделение. Организация и принципы работы. Объекты химико-токсикологического анализа (внутренние органы, ткани, кровь, моча, лимфа, диализаты, промывные воды) и их характеристика. Методы химико-токсикологического анализа, их классификация и общая характеристика. Принципы и методы обнаружения и количественного определения органических и неорганических соединений. Основные требования к методам химико-токсикологического анализа. Общий и целенаправленный химико-токсикологический анализ
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 08
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

4. "Сот-медициналық сараптама" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екіншілік санат үшін)
Пәннің аты
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау түрі
Сот медицинасының өзекті мәселелері және инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескертулер: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Сот-медициналық сараптама" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МК
Міндетті компонент
МБП 01
Тірі тұлғалар мен өліктердің сот-медициналық сараптамасы
Мәйіттің зорлықтан болған өлімінің сот-медициналық сараптамасы. Доғал заттардан пайда болған жарақаттар, жұмсақ тіндердің, сүйектердік және ішкі ағзалардың жарақаттарының морфогенезі, балалардағы ерекшелігі, өлімнің себебі. Көлік жарақаты. Өткір заттардың әсерінен пайда болған жарақаттар. Оқ тигеннен болған жарақаттар. Механикалық кедергіліердің әсерінен дем алудың бұзылуынан болған өлім және денсаулықтың нашарлауы. Механикалық асфиксиялар. Суға кетіп қалу және кенеттен суда болған өлім. Уланудан болған өлім және денсаулықтың бұзылуы. Мәйіттің жедел болған өлімінің сот-медициналық сараптамасы. Ми қабықтары мен мидың, жүрек және қантамырларының, тыныс алу ағзаларының, асқорыту ағзаларының, несеп шығару ағзаларының ауруларынан, инфекциялық және паразиттік аурулардан, аллергиялық жағдайлардан болған жедел өлім. Ішімдіктен болған мастықтың сот-медициналық сараптамасы. Жәбірленушілердің, айыпталушылардың және басқа адамдардың сот-медициналық сараптамасы. Денсаулыққа зиян келтірген ауырлықтың сот-медициналық сараптамасы. Медициналық құжаттар бойынша жүргізілетін сот-медициналық сараптама. Қылмыстық және сот істер бойынша жүргізілетін сот-медициналық сараптама.
МБП 02
Биологиялық шығу тегіне қарай айғақтық заттардың сот-медициналық сараптама
Сот-медициналық зертханасының сот-биологиялық бөлімшесі. Жұмысты ұйымдастыруы мен қағидаттары. Қанның, ағзалардың және тіндердің сот-медициналық сараптамасы. Адам мен жануарлар шаштарының сот-медициналық сараптамасы. Шәует, сілекей және несеп тәрізді бөлінділердің сот-медициналық сараптама. Сот-медициналық сараптама нысандарының цитологиялық, электрофорездік, иммундықфлюоресценттік тексерулері.
МБП 03
Сот-медициналық сараптама нысандарының сот-гистологиялық зертеулері
Сот-гистологиялық бөлімше. Жұмысты ұйымдастыруы мен қағидаттары.Материалдарды гистологиялық зерттеу. Жедел өлімнің, нәресте мен жаңа туылған бала өлімнің, жүкті және бала туған әйелдердің өлімінің, зорлықтан болған өлімнің әртүрі мен оған күмән келтіргендегі патоморфологиялық микроскопиялық өзгерістері (өткір және доғал заттардан болған жарақаттар, электр тоғы, температуралық өзгерістер, сәулелі энергия, сыртқы тыныстың бұзылуы, суға кетіп қалу, уланулар. Өмір сүру кезіндегі және жарақат ұзақтығын гистологиялық бекіту.
МБП 04
Сот медицинасындағы медициналық-криминалистикалық және фотографиялық тексеру әдістері
Сот медицинасындағы медициналық-криминалистикалық бөлімше және спектрографиялық зертхана. Жұмысты ұйымдастыруы мен қағидаттарыАспаптық және басқа тексеру әдістері: өлшеу, микроскопиялық, рентгенологиялық, спектральдық, химиялық. Салыстыру және сәйкестендіру мақсатымен жүргізілетін сот-медициналық сараптамасының негізгі ережелері. Тұлғаны сот-медициналық ұқсастыру. Болған оқиғаны қалпына келтірудегі сот-медициналық сараптама.
МБП 05
Сот медицинадағы химиялық-токсикологиялық тексеру әдістері
Химиялық-токсикологиялық бөлімше. Жұмысты ұйымдастыру мен қағидаттарыХимиялық-токсикологиялық тексеру (ішкі ағзалар, тіндер, қан, несеп, лимфа, диализаттар, жуынды сулар және т.б.) және олардың сипаттамасы. Химиялық-токсикологиялық тексеру әдістері, олардың жіктеуші және жалпы сипаттамасы. Органикалық және органикалық емес байланыстардың барын табу мен сандық мөлшерін анықтаудың принциптері және әдістері. Химиялық-токсикологиялық тексеру әдістеріне қойылатын негізгі талаптар. Жалпы және мақсатты химиялық-токсикологиялық талдау.
МБП 06
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Интернетіндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 07
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 08
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникалық көрінісі, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

594/11
ПДО 01
Физиология крови. Серологические принципы в трансфузионной медицине
54
Зачет
ПДО 02
Производственная трансфузиология (в Центре крови)
225
Зачет
ПДО 03
Основные принципы клинического применения компонентов и препаратов крови. Показания к трансфузионной терапии. Осложнения трансфузионной терапии.
108
Зачет
ПДО 04
Организация трансфузионной помощи в медицинской организации. Аудит применения компонентов и препаратов крови
54
Зачет
ПДО 05
Стандартизация деятельности службы крови и клинического применения компонентов и препаратов крови
108
Зачет
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины
18
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
ПДО 08
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
ПДВ
Компонент по выбору
216/4
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Трансфузиология"
Код дисциплины
Наименование дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные вопросы производственной трансфузиологии. Актуальные вопросы клинической трансфузиологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Трансфузиология" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в производственной и клинической трансфузиологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Трансфузиология" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные принципы обеспечения безопасности трансфузионной терапии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

594/11
МБП01
Қан физиологиясы. Трансфузиялык медицинадағы серологиялық қағидаттар
54
Сынақ
МБП02
Өндiрiстiк трансфизиология (Қан орталығы )
270
Сынақ
МБП03
Қан компоненттері мен препараттарының клиникалық қолданысының негізгі қағидаттары. Трансфузиялық терапияға көрсетілiмдер. Трансфузиялық терапияның аскынулары
108
Сынақ
МБП 04
Медициналық ұйымдағы трансфузиялық көмекті ұйымдастыру. Қан компоненттері мен препараттарын қолданудағы аудит.
54
Сынақ
МБП 05
Қан компоненттері мен препараттарын клиникалық қолдануын және қан қызметі жұмысын стандарттау
108
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
216/16
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП ден)
Жиыны
864/16
2. "Трансфузиология" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклының үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау, (салауатты өмір салтын қалыптастыру,апаттар медицинасы мәселелерiмен қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Өндiрiстiк трансфизиологияның өзектi мәселелерi. Клиникалык трансфузиялогияның өзектi мәселелерi.
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтiк дағдылар
9
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
(ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны:
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Трансфузиология" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Өндірістік және клиникалық трансфузиологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескертулер: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Трансфузиология" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екіншілік санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Трансфузиялық терапияның қауіпсіздігін қамтамасыз етудің заманауи қағидаттары
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Жиыны

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Трансфузиология"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Физиология крови. Серологические принципы в трансфузионной медицине.
Физиология крови. Гемопоэз. Эритроциты. Транспорт кислорода. Лейкоциты. Система human leucocyte antigens (хаман лейкоцит антигенс) (далее – HLA) – (лейкоцитарный) главный комплекс антигенов гистосовместимости. Тромбоциты. Белки крови. Система гемостаза. Первичный гемостаз. Вторичный гемостаз. Фибринолиз, антикоагулянтный потенциал. Группы крови.
ПДО 02
Производственная трансфузиология (в Центре крови)
Организация и структура службы крови в Республике Казахстан. Основные регламентирующие директивные и нормативные документы. Центр крови, отделения и кабинеты трансфузиологии – задачи, структура, организация работы. Учетно-отчетная документация службы крови. Врачебная этика и деонтология в трансфузиологии. Общая характеристика компонентов крови. Общие принципы заготовки донорской крови в стационарных и выездных условиях. Аппаратные методы заготовки крови и ее компонентов. Осложнения, возникающие в процессе и после донации крови и ее компонентов. Условия внешней среды при заготовке донорской крови. Характеристика систем для забора донорской крови, консервирующих растворов. Хранение, выдача, транспортировка донорской крови и ее компонентов. Принципы получения компонентов донорской крови. Первичное фракционирование донорской крови. Приготовление компонентов донорской крови. Характеристика компонентов крови. Современные методы обеспечения иммунологической и инфекционной безопасности в процессе переработки крови и ее компонентов. Криоконсервирование эритроцитов и тромбоцитов. Современная диагностика маркеров гемотрансмиссивных инфекций в донорской крови. Современные аспекты обеспечения безопасности и качества компонентов крови. Прикладные приемы управления качеством в центре крови. Требования к лабораторному оборудованию и методам исследования при контроле качества продуктов крови. Лабораторный контроль качества компонентов крови на этапах производства и хранения продуктов крови. Методы обработки данных. Производство препаратов крови. Управление запасами компонентов крови.
ПДО 03
Основные принципы клинического применения компонентов и препаратов крови. Показания к трансфузионной терапии. Осложнения трансфузионной терапии.
Современные принципы клинического применения компонентов и препаратов крови. Кровосбережение. Показания к трансфузионной терапии. Состояния, требующие проведения трансфузионной терапии. Острая кровопотеря. Геморрагический шок. Клинические признаки, характеристика, определение размеров кровопотери. Принципы и алгоритм лечебной тактики при острой кровопотере. Коагулопатии. Трансфузионная терапия при врожденных и приобретенных коагулопатиях. Применение препаратов крови. Альтернативы трансфузиям. Особенности трансфузионной терапии в неонатологии и педиатрии. Обоснование трансфузионной терапии. Лабораторные предтрансфузионные тесты. Биологическая проба на индивидуальную совместимость. Индивидуальный подбор крови донора. Документирование процесса переливания крови, ее компонентов и препаратов. Осложнения трансфузионной терапии. Гепатиты. Вирус иммунодефицита человека. Механизмы возникновения посттрансфузионных иммунологических конфликтов. Диспансерное наблюдение беременных с иммуногематологическими конфликтами. Профилактика гемолитической болезни новорожденных.
ПДО 04
Организация трансфузионной помощи в медицинской организации. Аудит применения компонентов и препаратов крови.
Лабораторное обеспечение при проведении трансфузионной терапии. Подготовка к трансфузии. Мероприятия, проводимые при переливании компонентов и препаратов крови. Оформление документации при проведении трансфузий. Аудит трансфузионной терапии в медицинских организациях. Мониторинг обоснованности и правил проведения трансфузий. Трансфузионные Советы медицинских организаций.
ПДО 05
Стандартизация деятельности службы крови и клинического применения компонентов и препаратов крови.
Положения нормативных документов Республики Казахстан о порядке заготовки, обследования и хранения компонентов и препаратов крови. Положения нормативных документов Республики Казахстан о клиническом применении компонентов и препаратов крови.
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 08
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Трансфузиология" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны.
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МК
Міндетті компонент
МБП 01
Қан физиологиясы. Трансфузиологиялық медицинадағы серологиялық қағидаттар
Қан физиологиясы. Гемопоэз. Эритроциттер. Оттегiн тасымалдау. Лейкоциттер. HLA (human leucocyte antigens) антиген жүйесi- (лейкоциттiк) гистоүйлесімдік антигендерінің басты кешені. Тромбоциттер. Қан белоктары. Гемостаз жүйесi. Бiрiншiлiк гемостаз. Екiншiлiк гемостаз. Фибринолиз, антикоагулянттық потенциал. Қан топтары.
МБП02
Өндірістік трансфузиология (Қан орталығында)
ҚР қан қызметінің құрылымы және жұмысын ұйымдастыру. Қан қызметі жұмысын қалыптастыратын заңды және нормативті құжаттар. Қан орталығы, трансфузиология бөлімдері мен кабинеттері - міндеттері, құрылысы, жұмысын ұйымдастыру. Қан қызметінің есепке алу-есеп беру құжаттары. Трансфузиологиядағы дәрігерлік этика және деонтология. Қан компоненттерінің жалпы сипаттамасы. Стационарда және көшпелі жағдайларда донорлық қан дайындамасының ортақ қағидаттары. Қанды және оның компоненттерін аппараттық әдiспен дайындау. Қан және оның компоненттерін жеткiзу кезiндегi және одан кейiн пайде болатын асқынулар. Донорлық қан дайындаудағы сыртқы ортаның шарттары. Консервiленген ерiтiндiлерге донорлық қан алу жүйесiнің мінездемесі. Донорлық қанды және оның компонентін сақтау, беру, тасымалдау. Донорлық қан компонентін алу қағидаттары. Донорлық қанды бiрiншiк фракциялау. Донорлық қан компоненттерiн даярлау. Қан компоненттерiнiң сипаттамалары. Қанның және оның компонентін өңдеу кезiндегi иммунологиялық және инфекциялар қауіпсіздігiн қамтамасыз етудің заманауи әдістері. Эритроциттер мен тромбоциттердi криоконсервтеу. Донор қанындағы гемотрансмиссивті инфекция маркерлерiн заманауи диагностикалау. Қан компоненттерiнiң қауіпсіздігiн және сапасын бақылаудың заманауи аспектілері. Қан орталығындағы сапаны басқарудың қолданбалы әдістерi. Қан өнімдері сапасын тексеруде зерттеу әдістері мен зертханалық жабдықтарға қойылатын талаптар. Қан өнімдерін сақтау және өндіру кезеңдеріндегі қан компоненттерiнiң сапасына зертханалық бакылау жасау. Мәліметтерді өңдеу әдістері. Қан препаратының өндірiсi. Қан компоненті қорларларын басқару.
МБП 03
Қан компоненттерi мен препараттарын клиникалық қолданудың негізгі қағидаттары. Трансфузиялық терапия көрсетілімдері. Трансфузиялық терапия аскынулары.
Қан компоненттерi мен препараттарын клиникалық қолданудың заманауи қағидаттары. Қан жинақтау. Трансфузиялық терапия көрсетілімдері. Трансфузиялық терапияны жүргізуді талап ететін жағдайлар. Жедел қансырау. Геморрагиялық шок. Клиникалық көрiнiстері, сипаттамасы, кан кету көлемiн анықтау. Жедел қан кеткендегi емдеу әдісі мен қағидаттары. Коагулопатия. Туа және журе пайда болган коагулопатиялардағы трансфузиялық терапия. Қан препараттарын қолдану. Трансфузия баламасы. Неонатология және педиатриядағы трансфузия ерекшелiктерi. Трансфузиялық терапия негіздемесі. Зертханалық трансфузия алды тесттері. Жеке үйлесімділікке биологиялық сынама. Жеке донор қанын іріктеу. Қан құю, оның компоненттері мен препараттарын құжаттау үдерісі. Трансфузиялық терапиядағы асқынулар. Гепатиттер. АИТВ инфекциясы. Трансфузиядан кейінгі гиммунологиялық конфликтілердің пайда болу механизмдері. Иммуногематологиялық конфликті бар жүктілерді диспансерлік бақылау. Жаңа туған нәрестелердің гемолитикалық ауруларының профилактикасы.
МБП 04
Медициналық ұйымдағы трансфузиялық көмекті ұйымдастыру. Қан компоненттері мен препараттарын қолданудағы аудит.
Трансфузиялық терапия кезiндегі зертханалық қамтамасыз ету. Трансфузияға дайындау. Қан компоненттері мен препараттарын құю кезінде жүргізілетін шаралар. Трансфузия жүргізу кезіндегі құжаттарды ресімдеу. Медициналық ұйымдағы трансфузиялық терапия аудиті. Трансфузия жүргізу ережесі мен негіздемесіне мониторинг. Медициналық ұйымдардың трансфузиялық кеңестері.
МБП 05
Қан компоненттері мен препараттарын клиникалық қолдануын және қан қызметі жұмысын стандарттау.
ҚР қан компоненттері мен препараттарын сақтау және тексеру, дайындау тәртібі туралы нормативті құжаттардың ережелері. ҚР қан компоненттері мен препараттарын колдану туралы нормативті құжаттардың ережелері.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
КБ
Қорытынды бақылау

54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Перфузиология
207
Зачет
ПДО 02
Клиническая патофизиология искусственного кровообращения
207
Зачет
ПДО 03
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Зачет
ПДО 04
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Перфузиология"
Код дисциплин
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
216/4
ПДО
Обязательный компонент
108/2
ПДО 01
Актуальные проблемы перфузиологии
81
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Перфузиология" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в перфузиологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Перфузиология" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы перфузиологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Перфузиология"
Код дисциплины
Наименование дисциплин, их основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Перфузиология
Определение перфузиологии. Теоретическое обоснование и техническое обеспечение искусственного кровообращения. Цели использования искусственного кровообращения. Газообмен. Кровообращение. Терморегуляция. Контур аппарата искусственного кровообращения (далее – АИК). Устройство контура. Насосы. Оксигенаторы. Резервуары. Венозные и артериальные канюли. Системы доставки кардиоплегии. Гепарин и другие модификаторы поверхности контура. Методы заполнения первичным раствором. Параметры АИК. Установка и использование дренирующих магистралей. Профилактика неполадок и ошибок во время проведения искусственного кровообращения. Неполадки в системном насосе. Неисправность оксигенатора. Неадекватная антикоагуляция. Устройства обеспечения безопасности. Физиологический и механический блок АИК.
ПДО 02
Клиническая патофизиология искусственного кровообращения
Искусственного кровообращения как система перфузии. Контроль циркуляции во время искусственного кровообращения. Изменение циркуляции во время искусственного кровообращения. Искусственное кровообращение как система доставки кислорода. Механизмы регуляции кровоснабжения тканей и органов. Перфузионный индекс у взрослых и детей. Объемная скорость перфузии. Принцип низкого и высокого кровотока. Артериальное давление и общее периферическое сопротивление. Адекватность перфузии. Биофизические основы газообмена и кровообращения. Проникновение кислорода в гемоглобин крови в устройствах для искусственного кровообращения. Гемодинамика и потребление кислорода во время искусственного кровообращения. Функция оксигенатора. Правильная коррекция водно-электролитного баланса во время искусственного кровообращения. Концентрация основных электролитов в плазме. Коллоидно-осмотическое давление плазмы. Определение заправочного объема АИК. Жидкостный баланс и аккумуляция жидкостей в интерстициальной ткани во время искусственного кровообращения. Гипотермические и нормотермические искусственного кровообращения. Эффекты гипотермии на биохимические реакции, вязкость крови. Профилактика и лечение нарушений гемостаза при операциях с искусственным кровообращением. Коррекция нарушения гемостаза после искусственного кровообращения. Антикоагуляция гепарином. Дозирование и мониторинг гепарина. Альтернативы нефракционированному гепарину. Компоненты донорской крови. Лечение постперфузионных нарушений гемостаза. Трансфузионная медицина и использование алгоритмов Классификация методов защиты миокарда. Механизмы ишемического повреждения миокарда. Методы защиты миокарда от ишемии. Факторы риска развития интраоперационной дисфункции миокарда. Кристаллоидная кардиоплегия, кардиоплегические растворы. Методика проведения кристаллоидной кардиоплегии. Защита от реперфузионных повреждений. Кровяная кардиоплегия.
ПДО 03
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 04
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
МБП 01
Перфузиология
207
Сынақ
МБП 02
Жасанды қанайналымының клиникалық патофизиологиясы
207
Сынақ
МБП 03
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Сынақ
МБП 04
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП 06
Таңдауы бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП ден)
Емтихан
Жиыны
864/16
2. "Перфузиология" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклының үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау, (салауатты өмір салтын қалыптастыру,апаттар медицинасы мәселелерiмен қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
216/4
МБП
Міндетті компонент
108/2
МБП 01
Перфузиологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3."Перфузиология" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Перфузиологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Перфузиология" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспар(екіншілік санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Перфузиологияның замануи әдістері
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды сағаттары
5. "Перфузиология" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МК
Міндетті компонент
МБП 01
Перфузиология
Перфузиологияның анықтамасы. Жасанды қанайналым теориялық негіздемесі мен техникалық қамтамасыз ету. Жасанды қанайналым қолданудың мақсаты. Газ алмасу. Қанайналымы. Терморегуляция. Жасанды қанайналым аппаратының контуры. Контурдың құрылымы. Сорғылар. Оксигенаторлар. Резервуарлар. Тамыр мен артериялық канюлдер. Кардиоплегияны жеткізу жүйелері. Гепарин мен контур үстінің басқа модификаторлары. Бастапқы ерітіндімен толтыру әдістері. Жасанды қанайналым аппаратының көрсетілімдері. Кәріздеу магистральдарды орнату және қолдану. ЖҚ жүргізу кезіндегі ақаулықтар мен кемшіліктердің профилактикасы. Жүйелі сорғыдағы ақаулықтар. Оксигенатордың жарамсыздығы. Барабар емес антикоагуляция. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету қондырғысы. Жасанды қанайналым аппаратының физиологиялық және механикалық блогы.
МБП 02
Жасанды қанайналымының клиникалық патофизиологиясы
ЖҚА перфузия жүйесі ретінде. ЖҚА кезіндегі циркуляцияны бақылау. ЖҚ кезінде циркуляцияның өзгеруі. ЖҚА оттегін жеткізу жүйесі ретінде. Тіндер мен органдарды қанмен қамтамасыз етуін реттеу тетіктері. Ересектер мен балалардың перфузиялық көрсеткіші. Перфузияның көлемді жылдамдығы. Төмен және жоғары қанағысының қағидасы. Артериялық қан қысымы және жалпы перифериялық қарсы тұруы. Перфузияның адекваттығы. Газ алмасуы мен қанайналымының биофизикалық негіздері. ЖҚА үшін құрылымдарында қан гемоглобинына оттегінің өтуі. ЖҚА кезінде олттегін тұтынудағы гемодинамикасы. Оксигенатордың функциясы. ЖҚ кезінде су-электролитты теңгерімінің дұрыс түзетілуі. Плазмадағы (қан сарысуындағы) негізгі электролиттардың қоюлануы. Плазманың коллоидты-осмотикалық қысымы. ЖҚА сыйымдылығының көлемін анықтау. ЖҚ кезінде интерстициалды тіндерінде сұйықтық теңгерімі мен сұйықтардың аккумуляциясы. Гипотермиялық пен нормотермиялық ЖҚА. Биохимиялық реакцияларға гипотермияның әсері, қанның тұтқырлығы. ЖҚА шалдыққан оталар жасау кезіндегі гемостаз бұзылыстарының профилактикасы мен емделуі. ЖҚА-нан кейін гемостаз бұзылыстарын түзету. Гепаринмен антикоагуляциялау. Гепаринді мөлшерлеу және мониторингі. Фракциленбеген гепаринге баламалар. Донор қанының құрамдас бөліктері. Гемостаздың постперфузиялық бұзылыстарын емдеу. Трансфузиялық медицина және алгортимдерді қолдану. Миокардты қорғау әдістерінің жіктелуі. Миокардтың ишемиялық зақымданулары. Ишемиядан миокардты қорғау әдістері. Миокардың интраоперациялық дисфункциясының даму қатерінің факторлары. Кристаллоидты кардиоплегия, кардиоплегиялық ерітінділер. Кристаллоидты кардиоплегияны жүргізу әдісі. Реперфузиялық зақымданулардан қорғану. Қанды кардиоплегия.
МБП 03
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 04
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.
АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникалық көрінісі, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Перфузиология" (для второй категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Современные методы перфузиологии
Теоретическое обоснование и техническое обеспечение современных методов искусственного кровообращения. Венозные и артериальные канюли. Системы доставки кардиоплегии. Профилактика неполадок и ошибок во время проведения искусственного кровообращения. Параметры АИК. Механизмы регуляции кровоснабжения тканей и органов. Объемная скорость перфузии. Принцип низкого и высокого кровотока. Адекватность перфузии. Правильная коррекция водно-электролитного баланса во время искусственного кровообращения. Лечение постперфузионных нарушений гемостаза. Защита от реперфузионных повреждений. Методы защиты миокарда от ишемии.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 46
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Токсикология (взрослая, детская)"

8. "Перфузиология" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклы білім бағдарламасының мазмұны(екіншілік санат үшін)
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
Перфузиологияның заманауи әдістері
ЖҚА теориялық негіздеу және ЖҚА заманауи әдістерінің техникалық қамтамасыз етілуі. Тамыр мен артериялық канюлялар. Кардиоплегияны жеткізу жүйелері. ЖҚА жүргізу кезінде ақаулықтар мен кемшіліктердің профилактикасы. ЖҚА көрсетілімдері. Тіндер мен органдар қанайналымы регуляциясының тетіктері. Объемная скорость Перфузияның көлемді жылдамдығы. Төмен және жоғары қанағуының қағидалары. Перфузияның адекваттылығы. Су-электролитті теңгерімін дұрыс жолға қою. Гемиостаздың постперфузиялық бұзылысыныңшылықтарын емдеу. Реперфузиялық зақымданулардан қорғану. Ишемиядан миокардты қорғау әдістері.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
46-қосымша
"Токсикология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары және оқу бағдарламасының мазмұны

Сноска. Приложение 46 исключено приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 47
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Сноска. Приложение 47 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Педиатрия (неонатология)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Педиатрия (неонатология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Детские болезни в стационаре
144
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая педиатрия
108
Зачет
ПДО 03
Детские инфекционные болезни
54
Зачет
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 05
Вопросы реабилитации в педиатрии
18
Зачет
ПДО 06
Паллиативная педиатрия
9
Зачет
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 08
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Педиатрия (неонатология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы педиатрии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Педиатрия (неонатология)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в педиатрии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

Ескерту. 46-қосымша алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
47-қосымша
"Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
Ескерту. 47-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтідағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
МБП 01
Стационардағы балалар аурулары
144
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық педиатрия
108
Сынақ
МБП 03
Жедел жәрдем станциясындағы балалар аурулары
54
Сынақ
МБП 04
Балалардың инфекциялық аурулары
54
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Педиатриядағы оңалту мәселелері
18
Сынақ
МБП 07
Психикалық-эмоциялық педиатрия
9
Сынақ
МБП 08
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 09
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
2. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклының үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау түрі
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру,апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Педиатриядағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Сынақ
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Педиатриядағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Педиатрия (неонатология)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения заболеваний, встречающихся в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Педиатрия (неонатология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Детские болезни в стационаре
Организация и структура медицинской помощи детскому населению в Республике Казахстан. Физиология и патология периода новорожденности. Национальная стратегия, направленная на улучшение перинатального и неонатального ухода. Программы Всемирной Организации Здравоохранения (далее – ВОЗ) в перинатологии. Физиология и патология детей раннего возраста. Физическое и нервно-психическое развитие детей. Организация рационального вскармливания детей с первых дней жизни. Программы ВОЗ. Болезни детей раннего возраста: диагностика, дифференциальная диагностика лечение, профилактика. Болезни детей старшего возраста: вопросы диагностики, дифференциальной диагностики лечения, профилактики по разделам: кардиология, ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, аллергология с клинической иммунологией, гематология – на основе доказательной медицины. Диетотерапия детского возраста. Неотложные состояния на госпитальном этапе – постановка диагноза, проведение реанимационныхмероприятий, профилактика осложнений основного заболевания. Клинико-диагностическое значение исследования общего клинического анализа крови, гемостаза, электролитного баланса, метаболитов белкового, углеводного и липидного обмена. Алгоритм диагностики и протокола неотложной помощи при несчастных случаях.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая педиатрия
Организация амбулаторно-поликлинической помощи детскому населению в Республике Казахстан. Ведение учетно-отчетной документации в организациях. Доказательная медицина в амбулаторной клинической практике. Организация диспансерного наблюдения здорового ребенка. Особенности ведения новорожденных на участке. Иммунопрофилактика. Алгоритмы рациональной дифференциальной диагностики, тактики ведения и диспансерного наблюдения детей в амбулаторных условиях при заболеваниях дыхательной, сердечно-сосудистой, пищеварительной, мочевыделительной, кроветворной систем, оказание экстренной и скорой неотложной помощи на догоспитальном этапе. Интерпретация данных лабораторной диагностики. Стационар – замещающие технологии в условиях детской поликлиники. Программа ВОЗ "Интегрированное ведение болезней детского возраста. Медико-социальная экспертиза больных.
ПДО 03
Детские инфекционные болезни
Организация и структура детской инфекционной службы в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Законодательные и нормативные документы по борьбе с детскими инфекционными заболеваниями в Республике Казахстан. Классификация, диагностические алгоритмы, дифференциальная диагностика, тактика лечения и профилактики инфекционных заболеваний у детей: острые кишечные инфекции, вирусные гепатиты, воздушно капельные инфекции, зоонозные инфекции, паразитозы, Особенности течения у детей первого года жизни. Программа ВОЗ "Интегрированное ведение болезней детского возраста". Карантинные мероприятия в детских учреждениях.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Вопросы реабилитации в педиатрии
Особенности реабилитации в педиатрии. Цель реабилитации в педиатрии. Основополагающие положения восстановительного лечения у детей. Этапы реабилитации (клинический, санаторный и адаптационный). Врачебный контроль в период восстановительного лечения ребенка. Специализированные реабилитационные учреждения. Группы "Особый ребенок". Противопоказания к реабилитационной терапии.
ПДО 06
Паллиативная педиатрия
Определение понятия "паллиативная и хосписная помощь". Возникновение и развитие паллиативной помощи детям. Организация службы паллиативной помощи детям в Республике Казахстан. Классификация угрожающих жизни и приводящих к преждевременной смерти состояний. Принципы и особенности паллиативной педиатрической помощи. Принципы междисциплинарной работы.
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 08
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екіншілік санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті практикада кездесетін аурулардың заманауи диагностикасы мен емдеу әдістері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: *соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы балалар аурулары
ҚР балаларға көрсетілетін медициналық көмекті ұйымдастыру және құрылымы. Нәрестелік кезеңдегі физиология мен патология. Перинаталдық және неонаталдық күтімді жақсартуға бағытталған ұлттық стратегия. Перинатологиядағы ДДСҰ бағдарламалары. Ерте жастағы балалар физиологиясы мен патологиясы. Балалардың дене және нерв-психикалық дамуы. Балаларға дүниеге келген күннен бастап тиімдіі тамақтандыруды ұйымдастыру ДДСҰ бағдарламалары. Жас балалардың аурулары: диагностика, саралау диагностикасы, емі, профилактикасы. Ересек жастағы балалардың аурулары: диагностика мәселелері, емдеудің саралау диагностикасы, бөлімдер бойынша профилактика: кардиология, ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, клиникалық иммунологимен аллергология, дәлелді медицина негізінде - гематология. Балаларды емдәммен емдеу. Госпитальдық кезеңдегі шұғыл жағдайлар - диагноз қою, реанимациялық шараларды өткізу, негізгі аурудың асқынуының профилактикасы. Қанды, гемостазды, ҚСТ, электролиттік балансты, нәруыз, көмірсу және липид алмасуларының метаболиттерін зерттеудің клиникалық-диагностикалық маңызы. Диагностика алгоритмі және қайғылы оқиғалар кезіндегі шұғыл көмектің хаттамалары.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық педиатрия
ҚР балаларға амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. Мекемелерде есепке алу- есеп беру құжаттамасын жүргізу. Амбулаториялық клиникалық практикадағы дәлелді медицина. Дені сау баланы диспансерлік қадағалауды ұйымдастыру. Жаңа туылған нәрестелерді учаскеде емдеудің ерекшеліктері. Иммунопрофилактика. Тыныс алу, жүрек-қантамыр, эндокриндік, асқорыту, несеп шығару, қан өндіру жүйелерінің ауруларында балаларды амбулатория жағдайында диспансерлік қадағалаудың, тиімдіі сараланған диагностиканың, емдеу тәсілдерінің алгоритмі, госпитальға дейінгі кезеңде шұғыл жедел жәрдем көрсету. Зертханалық зерттеулердің мәліметтерін түсіндіру. Балалар емханасы жағдайындағы стационарды алмастыратын технологиялар. ДДСҰ "Балалар ауруын ықпалдастыра жүргізу" бағдарламасы. Науқастардың медициналық-әлеуметтік сараптамасы.
МБП 03
Жедел жәрдем станциясындағы балалар аурулары
Балаларға жедел және шұғыл медициналық жәрдемнің жұмысын ұйымдастыру. Гипертермиялық, құрысқақ, бронх-обструкциялы синдром, тыныс алу жеткіліксіздігі, іштеспесі, түйнек, аппендицит, бүйрек шаншуы, улану, суға бату, аспирация (трахеостомия), жарақаттар (күю, электр жарақаттары) т.б. кезіндегі госпитальға дейінгі кезеңдегі диагностика мен шұғыл жәрдем алгоритмі. Клиникалық өлім кезінде жүрекке ашық және жабық массаж жасау арқылы жасалатын реанимациялық шаралар.
МБП 04
Балалардың инфекциялық аурулары
ҚР балалар инфекциялық аурулары қызметін ұйымдастыру және құрылымы. Есепке алу-есеп беру құжаттамалары. ҚР балалардың инфекциялық ауруларымен күресі бойынша заңнамалық және нормативті құжаттар. Балалардың инфекциялық ауруларының: жедел ішек инфекциялары, вирустық гепатиттер, респираторлық инфекциялар, зооноздық инфекциялар, паразитозтардың жіктелуі, диагностикалық алгоритмдері, саралау диагностикасы, емдеу тактикасы және профилактикасы. Балалардың біріншілік күнгі ағымы ерекшеліктері. ДДСҰ "Балалар ауруын ықпалдастыра жүргізу" бағдарламасы. Балалар мекемелеріндегі карантин шаралары.
МБП 05
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы.Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Интернетіндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттардысыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 06
Педиатриядағы оңалту мәселелері
Педиатриядағы оңалту ерекшеліктері. Педиатриядағы оңалту мақсаты. Балалардағы қайта қалпына келтірудің негізгі жағдайлары. Оңалту кезеңдері (клиникалық, санаторлық және бейімдеу). Қайта қалпына келтіру кезеңінде баланы дәрігерлік бақылау. Мамандандырылған оңалту мекемелері. "Ерекше бала" топтары. Оңалту еміне қарсы көрсетілімдер.
МБП 07
Психикалық-эмоциялық педиатрия
"Психикалық-эмоциялық және хосписті көмек" түсінігіне анықтама. Балаларға көрсетілетін Психикалық-эмоциялық көмектің дамуы мен пайда болуы. Қазақстан Республикасында балаларға көрсетілетін Психикалық-эмоциялық қызметті ұйымдастыру. Мерзіміне жетпей өлу мен өмірге қауіп әкелетін жағдайлардың жіктелуі. Педиатриялық Психикалық-эмоциялық көмектің ерекшеліктері мен қағидаттары. Пәнаралық жұмыс қағидаттары.
МБП08
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 09
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.АИТВ-инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ-инфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

108
Зачет
ПДО 03
Выхаживание недоношенных
162
108
Зачет
ПДО 04
Грудное вскармливание
54
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 06
Вопросы реабилитации в неонатологии
27
Зачет
ПДО 07
Паллиативная неонатология
18
Зачет
ПДО 08
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 09
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
486/9
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
432/8
1080/20
Примечания:
* с предшествующим образованием по специальности "Педиатрия";
** с предшествующим образованием по специальности "Лечебное дело", "Восточная медицина".
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Неонатология (интенсивная терапия и реанимация неонатальная)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы неонатологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Неонатология (интенсивная терапия и реанимация неонатальная)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в неонатологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Неонатология (интенсивная терапия и реанимация неонатальная)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Эффективный перинатальный уход
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Неонатология (интенсивная терапия и реанимация неонатальная)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Неонатология в роддоме
Организация неонатальной службы в Республике Казахстан. Национальная стратегия снижения перинатальной и неонатальной смертности и заболеваемости. Организация неонатальной службы в родильном доме. Функциональные обязанности неонатолога родильного дома. Программы Всемирной Организации Здравоохранения (далее – ВОЗ) по эффективному перинатальному уходу. Этика и деонтология в неонатологии. Физиология и патология плода в пренатальном периоде. Понимание детерминантов перинатального и неонатального здоровья: Дефиниции ВОЗ. Физиология и патология плода в интранатальном периоде. Иммунопрофилактика. Реанимация новорожденного в родильном зале. Анатомо-физиологические особенности доношенного и недоношенного новорожденного ребенка и особенности их адаптации к внеутробным условиям жизни. Организация ухода за доношеным и недоношенным новорожденным. Организация рационального вскармливания детей с первых дней жизни. Грудное вскармливание и выживание детей.
ПДО 02
Патология новорожденных
Организация работы отделения патологии новорожденных. Функциональные обязанности врача-неонатолога. Ведение учетно-отчетной документации в организациях. Особенности ведения новорожденных на участке. Алгоритмы рациональной дифференциальной диагностики, тактики ведения, лечения новорожденных детей при заболеваниях дыхательной, сердечнососудистой, эндокринной, пищеварительной, мочевыделительной, кроветворной и других систем и их профилактика. Нарушения терморегуляции у доношенных новорожденных и их последствия. Пороки развития различных органов и систем. Внутриутробные инфекции. Наследственные заболевания, скрининг-тесты. Метаболические нарушения у новорожденных. Профилактика передачи вируса иммунодефицита человека от матери к ребенку. Принципы организации службы реанимации и интенсивной терапии на этапах лечения в отделении патологии новорожденных детей. Респираторная поддержка у новорожденных детей.
ПДО 03
Выхаживание недоношенных детей
Организация работы отделения по выхаживанию недоношенных новорожденных. Анатомо-физиологические особенности маловесных и недоношенных новорожденных детей. Оценка общего состояния и особенности осмотра недоношенных новорожденных. Особенности ухода за недоношенным (маловесным) новорожденным младенцем. Вскармливание недоношенных (маловесных) детей. Особенности гемостаза у недоношенных новорожденных. Особенности течения желтух у недоношенных и маловесных новорожденных. Принципы организации службы реанимации и интенсивной терапии на этапах выхаживания маловесных и недоношенных новорожденных детей. Респираторная терапия у маловесных и недоношенных детей. Организация выездной службы реанимации недоношенных новорожденных. Основные принципы транспортировки, оснащение. Особенности наблюдения и ведения недоношенных младенцев на педиатрическом участке.
ПДО 04
Грудное вскармливание
Принципы основ ухода за новорожденным и практика грудного вскармливания.10 принципов успешного грудного вскармливания. Преимущества грудного вскармливания, недостатки искусственного вскармливания. Анатомо-физиологические механизмы сосания. Грудное вскармливание здорового новорожденного. Проблемы с лактацией, методы коррекции. Грудное вскармливание больных и недоношенных новорожденных.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Вопросы реабилитации в неонатологии
Особенности реабилитации в неонатологии. Цель реабилитации в неонатологии. Основополагающие положения восстановительного лечения у детей. Этапы реабилитации (клинический, санаторный и адаптационный). Врачебный контроль в период восстановительного лечения ребенка. Оптимально опережающее (антенатальное, интранатальное, раннее постнатальное) лечение. Индивидуализация лечебно-реабилитационных воздействий – учет характера и степени тяжести основной и сопутствующей патологии, степени зрелости ребенка (гестационный и постконцептуальный возраст), индивидуальных конституционально-генетических характеристик. Противопоказания к реабилитационной терапии.
ПДО 07
Паллиативная неонатология
Определение понятия "паллиативная и хосписная помощь". Возникновение и развитие паллиативной помощи детям. Организация службы паллиативной помощи детям в Республике Казахстан. Классификация угрожающих жизни и приводящих к преждевременной смерти состояний. Принципы и особенности паллиативной педиатрической помощи. Принципы междисциплинарной работы.
ПДО 08
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 09
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

108
Сынақ
МБП 03
Шала туылған нәрестелер күтімі
162
108
Сынақ
МБП 04
Емшекпен қоректендіру
54
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Неонатологиядағы оңалту мәселелері
27
Сынақ
МБП 07
Психикалық-эмоциялық неонатология
18
Сынақ
МБП 08
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 09
Инфекциялық бақылау АИТВ инфекциясы
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
486/9
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБПден)
6 (ТБПден)
Емтихан
Жиыны
432/8
1080/20
* "Педиатрия" мамандығы бойынша бұдан бұрынғы білімімен
** "Емдеу ісі", "Жалпы медицина", "Шығыс медицинасы" мамандығы бойынша бұдан бұрынғы білімімен
2. "Неонатология (неонатальді қарқынды терапия және реанимация)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклының үлгілік оқу жоспары
Пән циклы
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағат(апта)көлемі
Оқу жүктемесінің сағат(апта)көлемі
Оқу жүктемесінің сағат(апта)көлемі
Оқу жүктемесінің сағат(апта)көлемі
Бақылау түрі
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру,апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Неонатологиядағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП ден)
2 (ТБП ден)
2 (ТБП ден)
6 (ТБП ден)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Неонатология (неонатальді қарқынды терапия және реанимация)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Неонатологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Неонатология (неонатальді қарқынды терапия және реанимация)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екіншілік санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Тиімдіі перинаталды күтім
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Неонатология (неонатальді қарқынды терапия және реанимация)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән циклы
Пәндердің атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Перзентханадағы неонатология
КР неонатология қызметің ұйымдастыру. Перинаталды және неонаталды өлім және ауру-сырқаудың төмендету ұлттық стратегиясы. Перзентханада неонаталды қызметті ұйымдастыру. Перзентханадағы неонатологтың функциялық міндеттері. Тиімдіі перинаталды қамдестікке байланысты БДҰ бағдарламалары. Этика және деонтология неонатологияда. Пренаталды кездегі физиология және ұрықтың патологиясы. Перинаталды және неонаталды денсаулық детерминантының түсінушілігі: ДДСҰ дефинициясы. Интранаталдық кезде физиология және ұрықтың патологиясы. Иммунопрофилактика. Нәрестелер реанимациясы.
Жаңа туған баланың анатомиялық-физиологиялық өзгешеліктері және оның өмірдің жатырдан тыс шарттарына бейімделуінің өзгешеліктері. Жаңа туған нәрестелер күтімін ұйымдастыру. Емшекпен қоректендіру және баланың күн көрісі.
МБП 02
Нәрестелер патологиясы
Нәрестелер патологиясы бөлiмшесiндегі жұмысты ұйымдастыру. Дәрiгердiң функционалдық мiндетi. Ұйымдардағы есепке алу - есеп беру құжаттамасын жүргiзу. Бөлiмшелердегi нәрестелерді жүргiзуiнің ерекшелiгi. Ас қорытатын, демдiк, жүрек-қолқа, эндокрин-несеп шығару, қан жасаушы және басқа жүйелерi ауруларын тиiмдi саралап диагностикалау, жүргiзу тактикасы, туған балаларларды емдеу алгоритмдері және олардың профилактикасы. Жылу регуляциясының бұзылуы және олардың зардаптары. Әртүрлi органдар және жүйелер дамуының кемiстiктерi. Құрсақ iшiндегi инфекциялық аурулар. Тұқым қуалайтын ауру, скрининг - тестер. Нәретелердегі метаболиялық бұзылулар. Нәресетелер патологиясы бөлiмшесiнде емдеу кезіндегi реанимация қызметiн ұйымдастыру және қарқынды терапия қағидаттары. Респиратор қолдануы.
МБП 03
Шала туылған нәрестелер күтімі
Бөлiмшеде шала туған нәрестелер күтімін ұйымдастыру. Салмағы жеткiлiксiз және шала туған балаларлардың анатомия-физиологиялық ерекшелiктері. Туғандағы тексерулерi мен ерекшелiгiнiне байланысты ортақ ахуалын бағалау, шала туған (салмағы жеткiлiксiз ) бөбек күтімінiң ерекшелiгi. Шала туған (салмағы жеткiлiксiз) балаларларды тамақтандыру. Салмағы жеткiлiксiз және шала туған туған балаларлардың күтімі кезеңдерiнде реанимация қызметiн ұйымдастыру және қарқынды терапияның қағидаттары. Шала туған нәрестелер реанимациясы мен қарқынды емдеу қызметiн ұйымдастыру. Тасымалдаудың негiзгi қағидаттары, жабдықтау. Педиатрлық бөлiмшедегi бақылау және шала туған бөбектердi жүргiзу ерекшелiктері.
МБП 04
Емшек сүтімен қоректендіру
Емшек сүтімен тамақтандыру тәжiрибесі және нәрестелер күтімінің негiзгі қағидаттары.Табысты емшек сүтімен тамақтандырудың 10 қағидаты. Емшек сүтімен тамақтандырудың артықшылықтары мен қолдан тамақтандырудың кемшiлiктерi. Сорудың анатомия-физиологиялық тетiктерi. Сау туған нәрестелерді емшек сүтімен тамақтандыру. Сүт шығу мерзiмі мәселесi, түзету әдiстерi. Шала туған бөбектерді және науқастарды емшек сүтімен тамақтандыру.
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы.Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Интернетіндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 06
Неонатологиядағы оңалту мәселелері
Неонатологиядағы оңалту ерекшеліктері. Неонатологиядағы оңалту мақсаты. Балалардағы қайта қалпына келтірудің негізгі жағдайлары. Оңалту кезеңдері (клиникалық, санаторлық және бейімдеу). Қайта қалпына келтіру кезеңінде баланы дәрігерлік бақылау. Мамандандырылған оңалту мекемелері. "Ерекше бала" топтары. Оңалту еміне қарсы көрсетілімдер.
МБП 07
Психикалық-эмоциялық неонатология
"Психикалық-эмоциялық және хосписті көмек" түсінігіне анықтама. Балаларға көрсетілетін Психикалық-эмоциялық көмектің дамуы мен пайда болуы. Қазақстан Республикасында балаларға көрсетілетін Психикалық-эмоциялық қызметті ұйымдастыру. Мерзіміне жетпей өлу мен өмірге қауіп әкелетін жағдайлардың жіктелуі. Педиатриялық Психикалық-эмоциялық көмектің ерекшеліктері мен қағидаттары. Пәнаралық жұмыс қағидаттары.
МБП 08
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 09
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Общая психопатология, синдромология и вопросы систематики психических расстройств детско-подросткового возраста
54
Зачет
ПДО 02
Детская психиатрия в стационаре
108
Зачет
ПДО 03
Детская психиатрия амбулаторно-поликлиническая
108
Зачет
ПДО 04
Детская наркология
99
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДО 08
Вопросы психопрофилактики и психореабилитации
18
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅓
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы детской психиатрии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54 /1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные подходы к диагностике и терапии психических и наркологических расстройств детско-подросткового возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:

1. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
МБП 01
Жалпы психопатология, синдромология және балалық-жасөспірім шағындағы психикалық бұзылыстардыжүйелеу мәселелері
54
Сынақ
МБП 02
Стационардағы балалар психиатриясы
108
Сынақ
МБП 03
Амбулаториялық-емханалық балалар психиатриясы
108
Сынақ
МБП 04
Балалар наркология
99
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Ауыр жағдайлар кезінде көрсетілетін медициналық шұғыл көмек алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
МБП 08
Психопрофилактика жәнепсихооңалту мәселелері
18
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақтар
ҚБ
Қорытындыбақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
2. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклының үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау түрі
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру,апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅓
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Балалар психиатриясындағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытындыбақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Балалық және жөспірім шағындағы психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасына қазіргі тәсілдер
90 *
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы:

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Алгоритмы диагностики и терапии психических и наркологических расстройств детского и подросткового возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Общая психопатология, синдромология и вопросы систематики психических расстройств детско-подросткового возраста
Общая психопатология как отдельная наука и базис клинической психиатрии. Введение в клиническую психиатрию и основные этапы истории ее развития. Возрастной фактор в психиатрии (Г.Е.Сухарева). Общие закономерности течения психических расстройств и его особенности на разных возрастных этапах. Концепция Х.Джексона. Психопатологические регистры (Э.Крепелин, А.Эй, А.В.Снежневский). Семиотика и синдромология психических расстройств и их особенности на разных возрастных этапах. Простые и сложные, позитивные и негативные синдромы. Понятия прогредиентности, эквифинальности, патоморфоза, процесса и состояния, патологической почвы, фазы. приступа, экзацербации. Клинико-психопатологический метод. Объективные и субъективные признаки психических нарушений у детей и подростков. Вопросы этиологии, патогенеза и синдромокинеза психических расстройств в детском и подростковом возрасте. Преморбид. Факторы (патогенетические, патоплатистические и проч.) клинико-социального прогноза психических расстройств детско-подросткового возраста. Основные этапы эволюции систематики психических расстройств. Действующая классификация психических расстройств детско-подросткового возраста.
ПДО 02
Детская психиатрия в стационаре
Организация и структура стационарной психиатрической помощи детско-подростковому населению в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Структура и порядок ведения медицинской карты стационарного больного. Краткосрочные и долгосрочные цели стационарной психиатрической помощи. Порядок психиатрического освидетельствования, показания и противопоказания к госпитализации несовершеннолетнего в стационар. Госпитализация без согласия. Права и обязанности врача и медперсонала. Права и обязанности пациента. Правовая регламентация применения мер физического стеснения пациентов. Методология психиатрического диагноза. Общая психофармакология детско-подросткового возраста (классификация, фармакокинетика, фармакодинамика, взаимодействие психотропных препаратов). Понятие купирующей, стабилизирующей и поддерживающей терапии, понятие ремиссии. Вопросы немедикаментозной терапии. Протокола диагностики и лечения. Эндогенные психические расстройства, экзогенно-органические психические расстройства, психогенные (и невротические) расстройства, деменция при различных заболеваниях, симптоматические психозы, умственная отсталость, расстройства личности, расстройства пищевого поведения, психосексуальные расстройства, расстройства психического развития и расстройства поведения – возрастные особенности патогенеза, возрастные особенности клиники, алгоритмы и мишени диагностики (включая вопросы дифф..диагноза), обязательный объем диагностических мероприятий, аргументация назначений и изменений в рамках медикаментозного лечения. Ургентные состояния в психиатрии детско-подросткового возраста на госпитальном этапе, диагностика, реанимационные мероприятия. Организационные и правовые вопросы стационарных судебно-психиатрической, военно-врачебной, медико-социальной экспертизы несовершеннолетних. Уголовно-правовые и уголовно-процессуальные аспекты судебно-психиатрической экспертизы и принудительного лечения несовершеннолетних. Организация судебно-психиатрической экспертизы несовершеннолетних. Понятия о вменяемости – невменяемости. Экспертиза несовершеннолетних в гражданском процессе: дееспособность, недееспособность, опека.
ПДО 03
Детская психиатрия амбулаторно-поликлиническая
Организация и структура детско-подростковой амбулаторно-поликлинической психиатрической службы в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Организация психиатрической службы в условиях поликлиники. Структура и порядок ведения медицинской карты амбулаторного больного. Консультативный учет и динамическое наблюдение (порядок, цели, группы). Краткосрочные и долгосрочные цели амбулаторной психиатрической помощи. Алгоритмы диагностики и ведения больного на до- и постгоспитальном этапе. Протокола диагностики и лечения. Психофармакотерапия детей и подростков на до- и постгоспитальном этапе. Порядок направления в психолого-медицинскую консультацию, в специализированные учреждения, реабилитационные центры. Организация и цели работы с семьями больного. Организационные и правовые вопросы амбулаторных судебно-психиатрической, военно-врачебной, медико-социальной экспертизы несовершеннолетних.
ПДО 04
Наркология
Организация детско-подростковой наркологической службы в Республике Казахстан. Психические расстройства, связанные с употреблением алкоголя и психоактивных веществ – этиология, особенности клиники на возрастных этапах, течение, цели и порядок ведения в условиях наркологического стационара и наркодиспансера. Клинические варианты алкогольного и наркотического отравления у детей и подростков. Металкогольные психозы у детей и подростков. Ургентные состояния в детско-подростковой наркологии – клиника, диагностика, лечение. Принципы организации медицинской, социальной, правовой помощи несовершеннолетним, в том числе в местах лишения свободы, наркопотребителям, ВИЧ-инфицированным потребителям инъекционных наркотиков. Показания к госпитализации и принудительному лечению несовершеннолетних. Диспансеризация. Профилактика. Вопросы медико-социальной, военно-врачебной, судебно-психиатрической экспертизы несовершеннолетних, страдающих наркологическими расстройствами.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДО 08
Вопросы психопрофилактики и психореабилитации
Факторы, способствующие и препятствующие формированию психических расстройств у детей и подростков. Комплаенс – понятие, способы формирования и активного управления. Вопросы профилактики и раннего выявления суицидального поведения у детей и подростков. Психообразовательные тренинги для несовершеннолетних пациентов и членов их семей – цели, организация и проведение. Стигма и методы дестигматизации психических больных. Вопросы обучения детей и подростков, страдающих психическими расстройствами. Взаимодействие врача и общественных объединений.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екіншілік санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Балалық және жөспірім шағындағы психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасының алгоритмі
90 *
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша қайта даярлау білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән циклы
Пән атауы мен негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Жалпы психопатология, синдромология және балалық-жасөспірім шағындағы психикалық бұзылыстарды жүйелеу мәселелері
Жалпы психопатология клиникалық психиатрияның жеке ғылымы мен базисі ретінде. Клиникалық психиатрияға оның негізгі даму тарихы кезеңдерін енгізу. Психиатриядағы жас шамасы факторы (Г.Е.Сухарова). Психикалық бұзылулар ағымының және оның әртүрлі жас кезеңдеріндегі ерекшеліктерінің жалпы заңдылығы. Х.Джексонның тұжырымы. Психопатологиялық тіркелімдер (Э.Крепелин, А.Эй, А.В.Снежневский). Психикалық бұзылулар семиотикасы мен синдромологиясы және олардың әртүрлі жас кезеңдеріндегі ерекшеліктері. Жай және күрделі, оң және кемшілікті синдромдар. Прогредиентностық, эквифинальностық, патоморфоза ұғымы, процес және жаңдай, патологиялық негіздер, фазалар,ұстама, экзацербация. Клиникалық-психопатологиялық әдіс. Балалар мен жасөспірімдердің психикалық бұзылуының объективті және субъективті белгілері. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық бұзылулардың этиология, патогенез және синдромокинез мәселелері. Преморбид. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық бұзылулардың клиникалық-әлеуметтік болжамды ( патогенетикалық, патоплатистикалық және т.б) факторлары. Психикалық бұзылулар жүйесінің негізгі эволоюциялық кезеңдері. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық бұзылулардың қолданыстағы жіктемесі.
МБП 02
Стационардағы балалар психиатриясы
ҚР балалар мен жасөспірімдерге стационарлық көмекті ұйымдастыру құрылымы. Есеп беру-есепке алу құжаттамасы. Стационарлық науқасқа медициналық картаны жүргізу тәртібі мен құрылымы. Стационарлық психиатриялық көмектің қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді мақсаттары. Психиатриялық куәландыру тәртібі, кәмелетке толмағанды стационарға жатқызуға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Келісімсіз госпитализациялау. Дәрігер мен Медицина қызметкерлерінің құқығы мен міндеттері. Пациенттің құқығы мен міндеті. Пациенттерге физикалық қысым шараларын қолдану құқықтары регламентациясы. Психиатриялық диагнозы әдіснамасы. Балалар мен жасөспірімдер жасындағы жалпы психофармокология (жіктеме, фармакокинетика, фармакодинамика, психотроптық препараттардың өзара әрекеті). Тұрақталу және қолдау терапиясы.Ремиссия түсінігі. Медикаментозды емес терапия мәселелері. Диагностика және емдеу хаттамалары. Эндогенді психикалық бұзылулар, экзогенді-органикалық психикалық бұзылулар, психогенді (невротикалық) бұзылулар, әртүрлі аурулар кезіндегі деменция, симптоматикалық психоздар, ақыл-ой кемістігі, тұлғалық бұзылулар, тағам мінез-құлық бұзылулары, психосексуалдық бұзылулар, психикалық даму бұзылулары мен мінез-құлық бұзылулары, патогенездің жас шамсы ерекшеліктері, клиника жас шамасы ерекшеліктері, диагностиканың алгоритмі мен нысанасы ( дифф...диагнозы мәселесін қосқанда), диагностикалық іс-шаралардың міндеті көлемі, медикаментозды емдеу шеңберінде тағайындамалар мен өзгерістер дәлелдемесі. Балалық-жасөспірім шағы психиатриясында госпиталдық кезеңде ургентті жағдайының диагностикасы, реанимациялық іс-шаралары. Кәмелетке толмағанның стационарлық сот-психиатриялық, әскери-дәрігерлік, медициналық-әлеуметтік сараптаманың ұйымдастырушылық және құқықтық мәселелері. Кәмелетке толмағандарды сот-психиатриялық сараптама мен күштеп емдеудің қылмыстық-құқықтық және қылмыстық іс жүргізу аспектілері. Кәмелетке толмағандардың сот-психиатриялық сараптамасын ұйымдастыру. Жауаптылыққа қаблеттітік-қаблетсіздік туралы түсінік. Азаматтық процесстегі сараптама: іс-әрекетке қабілеттілік, іс-әрекетке қабілетсіздік, қамқоршылық.
МБП 03
Амбулаториялық-емханалық балалар психиатриясы
ҚР амбулаториялық-емханалық балалар-жасөспірімдер психиатриясы қызметінің құрылымы және ұйымдастырылуы. Есеп беру-есепке алу құжаттамасы. Емхана деңгейінде психиатриялық қызметті ұйымдастыру. Амбулаторлық науқастың медициналық картасын жүргізудің тәртібі мен құрылымы. Консультациялық есеп және динамикалық бақылау (тәртібі, мақсаты, тобы). Амбулаторлық психиатриялық көмектің ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді мақсаттары. Науқасты госпитальға дейінгі және госпитальдан кейінгі кезеңдеріндегі дигностикасы мен енгізу алгортимі. Диагностика мен емдеу хаттамасы. Балалр мен жасөспірімдердің госпитальға дейінгі және госпитальдан кейінгі кезеңдерінің психофармокотерапиясы. Мамандандырылған мекемелерге психологиялық-медициналық консультатцияларға, оңалту орталықтарына жіберу тәртібі. Науқастың отбасымен жұмысты ұйымдастыру және мақсаттары. Кәмелетке толмағандардың амбулаторлық сот-психиатриялық, әскери-дәрігерлік, медициналық әлеуметтік- сараптамаларын ұйымдастыру және құқықтық мәселелері.
МБП 04
Наркология
ҚР балалар-жасөспірімдер наркологиялық қызметін ұйымдастыру. Алкоголь мен психобелсендіі заттарды қолдануға байланысты психикалық бұзылулар-наркологиялық стационар мен наркологиялық диспансер жағдайында этиология, жас шамасы кезеңдеріндегі клиникалық ерекшелік, ағымы, мақсаты және жүргізу тәртібі. Балалар мен жасөспірімдеріндегі алкоголды және наркологиялық уланудың клиникалық варианты. Балалар мен жасөспірімдер наркологиясындағы ургенттік жағдайы- клиника, диагностика, емдеу. Кәмелетке толмағандарға медициналық, әлеуметтік, құқықтық көмекті ұйымдастыру қағидалары оның ішінде бостандық еркінен айырылған, есірткіқұмарлықтың, инъекциялы есірткіні қолданатындардың (ИЕҚ) АИТВ инфекциялық аурулары. Кәмелетке толмағандарды госпитализациялауға және күштеп емдеуге арналған көрсетілімдер. Диспансеризациялау. Профилактика. Наркологиялық бұзылыстармен зардап шегетін кәмелетке толмағандардың медициналық-әлеуметтік, әскери-дәрігерлік, сот-психиатриялық сараптмалары мәселелері.
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаны енгізу. Араласу түрлері. Зерттеу түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизированды бақылау зерттеулері (РБЗ). "Золотой стандарт". Дәлелдеме деңгейі бойынша иерархия ғылыми деректері. Клиникалық проблемаларды тұжырымдау. Деректер қорында медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) интернеттеріндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-талдау. ДМ негізінде медициналық ақпараттарға критикалық баға беру. Әртүрлі зерттеулер түрлері үшін дәлелді кестелер. Дәлелді кестелер бойынша мақалаларды қарау.
МБП 06
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау объектілерінде инфекциялық аурулардың шығуы және таратылуын болдырмауға бағытталған профилактикалық және эпидемиологияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыру жүйесінің негізгі қағидалары. КИК ұйымдастыру. ВБИ эпидемиологиялық талдау. ВБИ қоздырушы. Антибиотикорезистенті. Инфекциялық ауруларды бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Залаласыздандыру және оның ВБИ профилактикасы үшін түрлері мен міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
МБП 08
Психопрофилактика және и психооңалту мәселелері
Балалар мен жасөспірімдердегі психикалық бұзылыстарды қалыптастыруға кедергі болуға мүмкіндік беретін факторлар. Комплаенс- түсінігі, белсендіі басқаруды қалыптастыру тәсілдері. Балалар мен жасөспірімдердегі суицидалды мінез-құлықты ерте айқындау мен профилактикасы мәселелері. Кәмелетке толмаған пациенттермен олардың отбасы мүшелері үшін психологиялық білім беру тренингілер ұйымдастыру және жүргізу мақсаттары. Психикалық науқастың стигма және дестигматизация әдістері. Психикалық бұзылыстармен зардап шегетін балалар мен жасөспірімдерді оқыту мәселелері. Дәрігер мен қоғамдық бірлестіктің өзара іс-қимылы.
ТК
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы психиатрии детского и подросткового возраста
Актуальные вопросы профилактики, классификации, дифференциальной диагностики и терапии психических расстройств у детей и подростков. Действующие протокола диагностики и терапии психических расстройств у детей и подростков. Вопросы психопрофилактики, психореабилитации и экспертизы несовершеннолетних (медико-социальной, судебно-психиатрической, военно-врачебной).
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)" (для высшей и первой категории)
Наименования дисциплин, основные разделы
Современные подходы к диагностике и лечению психических и наркологических расстройств детского и подросткового возраста
Современные представления об этиологии, патогенезе, профилактике, клинической симптоматике, классификации, дифференциальной диагностике, терапии и реабилитации психических и наркологических расстройств детского и подросткового возраста. Действующие протокола диагностики и терапии психических и наркологических расстройств детского и подросткового возраста. Действующие нормативные правовые акты в области охраны психического здоровья детей и подростков
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша біліктілікті арттыру (4 апта ) білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән циклы
Пән атауымен негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Балалық және жасөспірім шақтағы психиатрияның өзекті мәселелері
Балалар мен жасөспірімдердегі психикалық бұзылыстардың профилактикасы, жіктемелері, сараланбалы диагностикасы мен терапиясының өзекті мәселлелері. Балалар мен жасөспірімдердегі психикалық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасы қолданыстағы хаттамалар. Кәмелетке толмағандардың психопрофилактикасы, психооңалтусы және сараптамалары мәселелері (медициналық-әлеуметтік,, сот-психиатриялық, әскери дәрігерлік).
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклы білім бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы мен негізгі бөлімдері
Балалық пен жөспірім шақтағы психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасына қазіргі тәсілдер
Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық және наркологиялық бұзылыстардың терапиясы және оңалту, сараланбалы диагностикасы, жіктемелері, клиникалық симтоматикасы, профилактикасы, патогенезі, этиологиясы туралы қазіргі түсініктер. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасы қолданыстағы хаттамалар. Балалармен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын сақтау саласындағы күші бар нормативтік құқықтық актілер.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)" (для второй категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Алгоритмы диагностики и терапии психических и наркологических расстройств детского и подросткового возраста
Клинико-психопатологический метод диагностики. Позитивная и негативная диагностика психических расстройств детского и подросткового возраста. Принципы сбора и анализа анамнестических сведений. Синдромология и нозология психических расстройств в детско-подростковом возрасте. Клинико-фармакологические аспекты терапии психических расстройств детско-подросткового возраста. Действующие классификация и протокола диагностики и терапии психических и наркологических расстройств детско-подросткового возраста. Действующие нормативные правовые акты в области охраны психического здоровья детей и подростков
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 50
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Детская хирургия (неонатальная хирургия)"

8. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклы білім бағдарламасының мазмұны (екіншілік санат үшін)
Пән атауы мен негізгі бөлімдері
Балалық пен жөспірім шақтағы психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасының алгортимі
Клиникалық -психопатологиялық диагностика әдістері. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық бұзылыстардың оң және кері диагностикасы. Анамнестикалық мәліметтеді талдау және жинау қағидалары. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық бұзылыстар синдромологиясы мен нозологиясы. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық бұзылулар терапиясының клиникалық-фармокологиялық аспектілері. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасы қолданыстағы жіктеме мен хаттамалар. Балалармен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын сақтау саласындағы күші бар нормативтік құқықтық актілер.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
50-қосымша
"Балалар хирургиясы (неонатальдық хирургия)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары және оқу бағдарламасының мазмұны

1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Детская хирургия (неонатальная хирургия)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
1026/19
ПДО
Обязательный компонент
702/13
ПДО 01
Хирургия амбулаторно-поликлиническая
108
Зачет
ПДО 02
Хирургия в стационаре (плановая, экстренная)
216
Зачет
ПДО 03
Детская урология
54
Зачет
ПДО 04
Травматология и ортопедия
108
Зачет
ПДО 05
Хирургия новорожденных
171
Зачет
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины
9
Зачет
ПДО 07
Вопросы реабилитации в детской хирургии
9
Зачет
ПДО 08
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 09
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
324/6
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
экзамен
Итого
1080/20
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Детская хирургия (неонатальная хирургия)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
6
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы детской хирургии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54 /1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
зачет
Итого
54/1
108/2
162/3
216/ 4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Детская хирургия (неонатальная хирургия)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в детской хирургии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Детская хирургия (неонатальная хирургия)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Диагностика и лечение острых хирургических заболеваний у детей
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

1. "Балалар хирургиясы (неонатальдық хирургия)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
1026/19
МБП
Міндетті компонент
702/13
МБП 01
Амбулаториялық-емханалық хирургия
108
Сынақ
МБП 02
Ауруханадағы хирургия (жоспарлы, шұғыл)
216
Сынақ
МБП 03
Балалар урологиясы
54
Сынақ
МБП 04
Травматология және ортопедия
108
Сынақ
МБП 05
Нәрестелер хирургиясы
171
Сынақ
МБП 06
Дәлелді медицина мәселелері
9
Сынақ
МБП 07
Балалар хириругиясындағы оңалту мәселелері
9
Сынақ
МБП 08
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 09
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
324/6
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП ден)
Емтихан
Жиыны
1080/20
2. "Балалар хирургиясы (неонатальдық хирургия)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау түрі
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру,апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Балалар хирургиясындағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика жәнекоммуникативті дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП ден)
2(ТБП ден)
2(ТБП ден)
6 (ТБП ден)
Сынақ
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Балалар хириругиясы (неонатальдық)" мамандығы бойынша(жоғарғы және бірінші санаттар үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағат(апта)көлемі
Бақылау нысаны
Балалар хирургиясындағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика жәнекоммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * - оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Балалар хириругия (неонатальдық)" мамандығы бойынша (екінші санат үшін) біліктілікті арттыруға арналған сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің сағат(апта)көлемі
Бақылау нысаны
Балалардың жедел хирургиялық ауруларын диагностикалау және емдеу
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика жәнекоммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Детская хирургия (неонатальная хирургия)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы в детской хирургии
Современные данные об этиопатогенезе, клинике, диагностике и дифференциальной диагностике, методах лечения, профилактике, неотложной помощи при хирургических заболеваниях, использование принципов доказательной медицины, применение протоколов диагностики лечения. Использование инновационных технологий в инструментальной и лабораторной диагностике, методах хирургического лечения.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Детская хирургия (неонатальная хирургия)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в детской хирургии
Новые технологии в диагностике, лечении, профилактике различных хирургических заболеваний у детей, основанные на принципах доказательной медицины
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Балалар хирургиясы (неонатальдық хирургия)" мамандығы бойынша білікітілікті арттыру (4 апта) білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Балалар хирургиясының өзектi мәселелерi
Балалар хирургиясының негiзгi мәселелерiн шешу жолдары. Болашақ бағыты мен технологияларын саралап, енгiзу. Эндоскопиялық хирургия. Ағза (жүрек, бауыр, бүйрек) транспланталогия мәселесi, залалсыз хирургия, телемедициналық, гендiк тексерiстер, компьютерлiк мониторинг қауыпсiздiгi.
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Балалар хирургиясы (неонатальдық хирургия)" мамандығы бойынша (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
Балалар хирургиясының инновациялық технологиялары
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген диагностикадағы жаңа технологиялар, балалардағы әртүрлі хирургиялық патологияларды емдеу, профилактикасы және оларды оңалту.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

Сноска. Приложение 51 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы поспециальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
1026/19
ПДО
Обязательный компонент
486/9
ПДО 01
Стационарная помощь в акушерстве и гинекологии. Регионализация акушерско-гинекологической помощи. Функции стационаров разного уровня
108
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая помощь в акушерстве и гинекологии
108
Зачет
ПДО 03
Гинекология детского возраста
108
Зачет
ПДО 04
Функциональные методы исследования в акушерстве и гинекологии
54
Зачет
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
54
Зачет
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины в акушерско-гинекологической практике профилю специалиста
18
Зачет
ПДО 07
Вопросы реабилитации в акушерстве и гинекологии
9
Зачет
ПДО 08
Вопросы паллиативной помощи у гинекологических больных
9
Зачет
ПДО 09
ВИЧ-инфекция
9
Зачет
ПДО 10
Инфекционный контроль
9
ПДВ
Компонент по выбору
540/10
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого:
1080/20
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма конт роля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
ПД
Профилирующие дисциплины

Ескерту. 51-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша қайта даярлауға арналған үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтікдағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
1026/19
МБП
Міндетті компонент
486/9
МБП 01
Акушерия және гинекологиядағы стационарлық жәрдем. Акушерлік-гинекологиялық жәрдемді қайта ұйымдастыру. Әртүрлі деңгейдегі стационарлардың қызметі
108
Сынақ
МБП 02
Акушерия және гинекологиядағы амбулаториялық-емханалық көмек
108
Сынақ
МБП 03
Балалар жасындағы гинекология
108
Сынақ
МБП 04
Акушерия және гинекологиядағы функционалды зерттеу әдістері
54
Сынақ
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
54
Сынақ
МБП 06
Акушерлік-гинекологиялық практикадағы маман бейіні бойынша Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 07
Акушерия және гинекологиядағы оңалту мәселелері
9
Сынақ
МБП 08
Гинекологиялық ауруларға Психикалық-эмоциялық көмек көрсету мәселелері
9
Сынақ
МБП 09
АИТВ-инфекциясы
9
Сынақ
МБП 10
Инфекциялық бақылау
9
ТБК
Таңдау бойынша компонент
540/10
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау*
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
1080/20
2. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау түрі
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру және апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер

54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы акушерства и гинекологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в акушерстве и гинекологии, в том числе детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
6
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Профилактика, диагностика и лечение акушерской патологии и гинекологических заболеваний в системе первичная медико-санитарная помощь, в том числе детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
6
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Амбулаторно-поликлиническая помощь в акушерстве и гинекологии
Организация акушерско-гинекологической помощи на этапе первичной медико-сантитарной помощи (далее – ПСМП). Принципы диспансеризации беременных женщин. Скрининговые программы: УЗИ скрининг, биохимический генетический скрининг, скрининг на ВИЧ, сифилис, перинатальные инфекции. Выявление групп риска по акушерской и перинатальной патологии. Роль специалистов других специальностей в выявлении проблем. Абсолютные и относительные противопоказания к вынашиванию беременности. Прерывание беременности по медицинским показаниям в разные сроки беременности. Национальные протокола по ведению женщин с физиологически протекающей беременностью: кратность посещения, мероприятия при каждом посещении. Гравидограмма. Оценка состояния плода – подсчет шевелений, частота сердечных сокращений плода, кардиотокография (далее – КТГ). Школы подготовки к родам, в том числе партнерским родам, грудному вскармливанию. Послеродовый патронаж, контрацепция. Национальные протокола по ведению беременности при акушерской и экстрагенитальной патологии: беременные с резус отрицательным фактором крови –антенатальная профилактика изо иммунизации, показания к госпитализации; Артериальная гипертензия, выявление причин гипертензии, принципы ведения; Бессимптомная бактериоурия, уточнение диагноза, ведение. Тревожные симптомы при беременности: головная боль, нарушения (изменения зрения), боли в эпигастральной области, локальная болезненность матки, отсутствие шевеления плода, кровянистые выделения из половых путей в разные сроки беременности алгоритмы ведения. Отхождение вод. Ведение гинекологических больных: особенности анамнеза, объективный осмотр, гинекологический осмотр. Дополнительные методы исследования: кольпоскопия, ультразвуковое исследование (далее – УЗИ), компьютерная томография (далее – КТ), магнитно-резонансная томография (далее – МРТ); лабораторные методы: рутинные мазки, онкоцитология (понятие о CIN (син)), иммуноферментные анализы, полимеразная цепная реакция. Скрининг на рак молочной железы. Обследование партнеров. Основные качественные показатели женской консультации.
ПДО 02
Стационарная помощь в акушерстве и гинекологии. Регионализация акушерско-гинекологической помощи

54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Акушерия және гинекологиядағы өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Сынақ
ТБК
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау
түрі
Акушерия және гинекологиядағы, сонымен бірге балалар гинекологиясындағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары(екінші санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау
түрі
Бастапқы медициналық-санитриялық көмек жүйесінде акушерлік патологияның және гинекологиялық аурулардың профилактикасы, диагностикалау және емдеу, соның ішінде балалар жасындағы
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Акушерия және гинекологиядағы амбулаториялық-емханалық көмек
Бастапқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі - БМСК) деңгейде акушерлік-гинекологиялық көмекті ұйымдастыру. Жүкті әйелдерді диспансерлеу принциптері. Скринингті бағдарламалар: УДЗ скринингі, биохимиялық генетикалық скрининг, АИТВ-ның, мерез, перинатальді инфекциялардың скринингі. Акушерлік және перинатальді патология бойынша қауіп топтарын анықтау. Мәселені анықтауда басқа мамандықтағы мамандардың ролі. Жүктілікті көтеруге абсолютті және салыстырмалы қарсы көрсетілімдер. Жүктіліктің әртүрлі уақытында медициналық көрсетілімдер бойынша жүктілікті үзу. Физиологиялық ағымдағы жүкті әйелдерді күтудің ұлттық хаттамалары: дәрігерге қаралу саны, әр келгенінде шаралар жүргізу. Гравидограмма.Нәресте жағдайын бағалау - қимылын санау, жүрек соғысының жиілігі, кардиотокография (бұдан әрі - КТГ). Босануга дайындау мектептері, сонымен қатар серіктеспен босануға, емшекпен емізуге. Босанғаннан кейінгі патронаж, контрацепция. Акушерлік және экстрагенитальді патология кезіндегі жүктілікті жүргізудің ұлттық хаттамалары: резус-теріс факторлы жүктілер - изо иммунизацияның антенатальды профилактикасыы, госпитализацияға көрсетілімдер; артериальды гипертензия, гипертензия себептерін анықтау, жүргізу принциптері; симптомсыз бактериурия, диангозды нақтылау, жүргізуі. Жүктілік кезіндегі қауіпті белгілер: бас ауыру, көру бұзылыстары (көру қабілетінің өзгеруі), эпигастральді аймақтағы ауыру сезімі, жатырдың локальды ауыруы, ұрық қимылының болмауы, жүктіліктің әр кезеңіндегі жыныс жолдарынан қанды бөліністер, жүргізу алгоритмі. Қағанақ суының кетуі. Гинекологиялық науқастарды жүргізу: анамнез ерекшеліктері, объективті қарап тексеру, гинекологиялық қарап тексеру. Қосымша зерттеу әдістері: кольпоскопия, ультрадыбыстық зерттеу (бұдан әрі - УДЗ), копьютерлік томография (бұдан әрі - КТ), магниттік МРТ; зертханалық әдістер: күнделікті жағындылар, онкоцитология, иммуноферментті анализ, полимеразды тізбекті реакция. Сүт безінің қатерлі ісігіне скрининг. Серіктестерін тексеру. Әйелдер кеңесінің негізгі сапалы көрсетілімдері.
МБП 02
Акушерия және гинекологиядағы стационарлық көмек. Акушерлік-гинекологиялық көмекті қайта ұйымдастыру

Понятие о регионализации акушерской помощи. Уровни оказания стационарной помощи. Объем помощи на 1-ом, 2-ом и 3-ем уровне. Задачи перинатальных центров. Ведение физиологических родов, партнерские роды, принципы безопасного материнства. Партограмма. Раннее прикладывание к груди и ранняя выписка из стационара. Вакцинация новорожденных в роддоме. Ведение беременных, рожениц и родильниц с вирусом иммунодефицита/ синдромом приобрененного иммунодефицита (далее – ВИЧ/СПИД). Защита персонала и новорожденного. Акушерские кровотечения. Определения. Классификация. Кровотечения во время беременности. Тактика ведения. Послеродовые кровотечения. Протокол ведения пациенток с послеродовым кровотечением, принцип 4 "Т". Преэклампсия/эклампсия. Протокол ведения. Магнезиальная терапия. Дифференциальный диагноз. Показания к досрочномуродоразрешению. Наблюдение после родов. Синдром задержки внутриутробного плода. Диагностика. Тактика. Преждевременные роды. Профилактика дистресс синдрома. Протокол ведения. Токолитики. Недоношенные и маловесные новорожденные. Организация выхаживания недоношенных и глубоко недоношенных новорожденных. Преждевременное излитие вод. Протокол ведения при преждевременном излитии вод. Пролонгированная и переношенная беременность. Готовность организма к родам. Принципы родовозбуждения (родостимуляции). Признаки переношенности плода. Тазовое предлежание плода. Возможности самостоятельных родов. Ведение родов в тазовом предлежании. Резус конфликтная беременность. Диагностика. Тактика. Гемолитическая болезнь новорожденного. Профилактика. Лечение. Невынашиевание беременности. Причины. Диагностика. Коррекция. Гипоксия плода. Возможные причины, тактика. Реанимация новорожденных. Рубец на матке после перенесенной операции кесарево сечение или миомэктоми. Признаки несостоятельности рубца. Оперативное акушерство. Родоразрешающие операции: вакуум-экстрация плода, акушерские щипцы, кесарево сечение – показания, условия, противопоказания, техника операции. Другие родоразрешающие операции. Хирургический консервативный гемостаз (органосохраняющие операции). Гистерэктомия. Правила гемотрансфузии. Особенности работы гинекологических стационаров: экстренная и плановая помощь. Аномальные маточные кровотечения, тактика ведения в различных возрастных группах. Острый живот в гинекологии. Причины. Тактика. Патология ранних сроков беременности. Тактика. Опухоли яичников – онконастороженность. Основные показатели гинекологических стационаров. Реабилитация гинекологических больных.
ПДО 03
Гинекология детского и подросткового возраста
Оказание гинекологической помощи детям и подросткам в Республике Казахстан. Анатомо-физиологические особенности репродуктивной системы девочек и девушек. Возрастные периоды. Особенности эмбриологического развития репродуктивной системы в норме и при патологии. Аномалии развития матки и влагалища. Нарушения полового развития девочек: преждевременное половое развитие, задержки полового развития. Аномальные маточные кровотечения. Альгодисменорея. Тазовая боль у детей и подростков. Воспалительные заболевания наружных и внутренних половых органов. Гиперандрогения в детском и подростковом возрасте. Подростковая беременность. Контрацепция у подростков. Значение основных лабораторных и функциональных методов исследования в детском и подростковом возрасте.
ПДО 04
Функциональные методы исследования в акушерстве и гинекологии

Акушерлік көмекті қайта ұйымдастыру туралы түсінік. Стационарлық көмекті көрсету деңгейі. 1-ші, 2-ші және 3-ші деңгейдегі көмек көлемі. Перинатальді орталықтардың міндеттері. Физиологиялық босануды жүргізу, серіктеспен босану, ана қауіпсіздігінің принциптері. Партограмма. Ерте емшекпен емізу және стационардан ерте шығару. Перзентханада жаңа туылған нәрестелерге екпе егу. АИТВ/ЖИТС-ке шалдыққан жүктілерді, босанатын және босанған әйелдерді жүргізу. Қызметкерлер мен нәрестені қорғау. Акушерлік қан кету. Анықтамасы. Классификациясы. Жүктілік кезіндегі қан кету. Жүргізу тактикасы. Босанудан кейінгі қан кету. Босанғаннан кейін қан кеткен науқастарды жүргізу хаттамасы, 4 "Т" принципі. Преэклампсия/эклампсия. Жүргізу хаттамасы. Магнезиальды терапия. Дифференциальды диагностика. Мерзімінен ерте босандыру көрсетілімдері. Босанғаннан кейінгі бақылау. Ұрықтың құрсақ ішілік кідіру синдромы. Диагностикасы. Тактикасы. Мезгілінен ерте босану. Дистресс синдромын профилактикасы. Жүргізу хаттамасы. Токолитиктер. Мерзіміне жетпеген және аз салмақпен туылған нәрестелер. Шала және терең шала туылған нәрестелерді күтуді ұйымдастыру. Қағанақ суының мерзімінен ерте кетуі. Қағанақ суының мерзімінен ерте кетуі кезіндегі жүргізу хаттамасы. Созылған және мезгілінен асқан жүктілік. Ағзаның босануға дайындығы. Босануды шақыру/босануды ынталандыру принциптері. Нәрестенің мезгілінен асып туылғандығының белгілері. Нәрестенің жамбаспен келуі. Өздігінен босану мүмкіндігі. Нәрестенің жамбаспен келуі кезінде босануды жүргізу. Резус сәйкессіз жүктілік. Диагностикасы. Тактикасы. Нәрестенің гемолитикалық ауруы. Профилактикасыы. Емі. Жүктілікті көтере алмаушылық. Себептері. Диагностикасы. Коррекциясы. Ұрық гипоксиясы. Мүмкін себебтері, тактикасы. Нәресте реанимациясы. Кесар тілігінен немесе миомэктомия операциясынан кейінгі жатыр тыртығы. Тыртықтың дәрменсіздік белгілері. Оперативті акушерия. Босандыру операциялары: ұрықтың вакуум-экстракциясы, акушерлік қысқыш, кесар тілігі - көрсетілімдері, шарттары, қарсы көрсетілімдері, операция техникасы. Басқа да босандыру операциялары. Хирургиялық консервативті гемостаз (ағзаны сақтау операциялары). Гистерэктомия. Гемотрансфузия ережелері. Гинекологиялық стационарлардың жұмыс ерекшеліктері: шұғыл және жоспарлы көмек. Жатырдан аномальды қан кету, әртүрлі жастағы топтарды жүргізу тактикасы. Гинекологиядағы жедел іш. Себебтері. Тактикасы. Жүктіліктің ерте мерзіміндегі патологиялар. Тактикасы. Аналық без ісіктері - онкобақылау. Гинекологиялық стационарлардың негізгі көрсетілімдері. Гинекологиялық ауруларды сауықтыру
МБП 03
Балалар және жасөспірімдер гинекологиясы
ҚР балаларға және жасөспірімдерге гинекологиялық көмек көрсету. Қыз балалардың және қыздардың репродуктивті жүйесінің анатома-физиологиялық ерекшеліктері. Жас кезеңдері. Қалыпты жағдайда және патология кезінде репродуктивті жүйенің эмбриологиялық даму ерекшеліктері. Жатыр және қынаптың даму ақаулары. Кішкентай қыздардың жыныстық даму бұзылыстары: мерзімінен бұрын жыныстық жетілу, жыныстық жетілудің кідіруі. Аномальді жатырдан қан кету. Альгодисменорея. Балалар мен жасөспірімдердегі жамбас ауыруы. Сыртқы және ішкі жыныс мүшелерінің қабыну аурулары. Балалық және жасөспірім кезеңіндегі гиперандрогения. Жасөспірім кезіндегі жүктілік. Жасөспірім конртацепциясы. Балалық және жасөспірім жастағы негізгі зертханалық және функциональды зерттеу әдістерінің мәні.
МБП 04
Акушерия және гинекологиядағы функционалды зерттеу әдістері

Ультразвуковое исследование вне беременности и во время беременности (3х кратный скрининг, определение УЗ маркеров генетической патологии, 3D, 4D Realtime (Реалтайм)). Оценка прогностической и диагностической значимости доплерометрии, кардиотокографии (шкалы Фишера, Кребса, фетальные мониторы), наружной гистерографии.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины в акушерстве и гинекологии
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 07
Вопросы реабилитации в акушерстве и гинекологии
Вопросы реабилитации гинекологических больных. Реабилитация после массивных гемотрансфузий и органоуносящих операций. Реабилитация после аборта. Синдром потери плода. Послеродовая депрессия. Принципы реабилитации, реабилитация медицинская и социальная. Санаторно-курортное лечение. Врачебно-трудовая экспертиза. Раннее материнство.
ПДО 08
Вопросы паллиативной помощи у гинекологических больных
Вопросы паллиативной помощи в акушерско-гинекологической практике: поздние стадии рака репродуктивных органов; СПИД. Вопросы организации ухода, питания, медицинской и социальной помощи. Принципы обезболивания пациенток. Организация работы хосписа.
ПДО 09
ВИЧ-инфекция
Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДО 10
Инфекционный контроль
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

Жүктілік кезінде және жүктіліктен тыс ультрадыбысты зерттеу (3 реттік скрининг, генетикалық патологияның УД маркерлерін анықтау, 3D, 4D Real time (реал тайм)). Доплерометрияның, кардиотокографияның (Фишер, Кребс шкаласы, фетальды мониторлар), сыртқы гистерографияның болжамдық және диагнастикалық мәнін бағалау.
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 06
Акушерия және гинекологиядағы Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеу түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақыланатын зерттеу (РБЗ). "Алтын стандарт ". Дәлел дәрежесі бойынша ғылыми деректер иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Деректер қорынан медициналық ақпаратты іздеу стратегиясы. Ғаламтордағы Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық деректер қоры. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпаратты критикалық бағалау. Әр түрлі типті зерттеулер үшін дәлелдеу кестелері. Дәлелдеу кестелері арқылы мақалаларды талдау.
МБП 07
Акушерия және гинекологиядағы оңалту мәселелері
Гинекологиялық ауруларды оңалту мәселелері. Массивті гемотрансфузиядан және мүшені алып тастау операциясынан кейінгі сауықтыру. Түсіктен кейінгі сауықтыру. Ұрық жоғалту синдромы. Босанудан кейінгі күйзеліс. Оңалту қағидаттары, медициналық және әлеуметтік сауықтыру. Санаторлы-курортты ем. Дәрігерлік-еңбектік сараптау. Ерте ана болу.
МБП 08
Гинекологиялық ауруларға Психикалық-эмоциялық көмек көрсету мәселелері
Акушерлік-гинекологиялық практикадағыПсихикалық-эмоциялық көмек көрсету мәселелері: репродуктивті мүшелердің соңғы сатыдағы қатерлі ісіктері; ЖИТС. Күтім көрсету, тамақтандыру, медициналық және әлеуметтік көмек беру ұйымының сұрақтары. Науқасты ауырсыздандыру принциптері. Хоспис жұмысын ұйымдастыру.
МБП 09
АИТВ-инфекциясы
АИТВ-инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
МБП 10
Инфекциялық бақылау
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасыміндеттері.
ТБК
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы акушерства и гинекологии
Ведение беременных женщин, основанное на доказательствах. Этапность оказания медицинской помощи беременным. Оказание помощи гинекологическим больным, женщинам и девочкам – подросткам. Эффективные технологии в акушерстве и перинатологии. Безопасное материнство. Уход за новорожденным с первой минуты жизни, основанный на доказательствах. Современные подходы к ведению послеродового периода. Контрацепция. Репродуктивная медицина. Инновационные методы оперативного лечения.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в акушерстве и гинекологии, в том числе детского возраста
Эффективные технологии в акушерстве и перинатологии. Безопасное материнство. Уход за новорожденным с первой минуты жизни, основанный на доказательствах. Современные подходы к ведению послеродового периода. Репродуктивная медицина. Инновационные методы оперативного лечения. Оказание гинекологической помощи детям и подросткам в Республике Казахстан. Анатомо-физиологические особенности репродуктивной системы девочек и девушек. Возрастные периоды. Особенности эмбриологического развития репродуктивной системы в норме и при патологии. Аномалии развития матки и влагалища. Нарушения полового развития девочек: преждевременное половое развитие, задержки полового развития. Аномальные маточные кровотечения. Альгодисменорея. Тазовая боль у детей и подростков. Воспалительные заболевания наружных и внутренних половых органов. Гиперандрогения в детском и подростковом возрасте. Контрацепция у подростков. Значение основных лабораторных и функциональных методов исследования в детском и подростковом возрасте.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру білім беру бағдарламасының мазмұны.
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Акушерия және гинекологиядағы өзекті мәселелер
Жүкті әйелдерді дәлелге негізделген жолмен емдеу. Жүктілерге медициналық көмек көрсетудің кезеңділігі. Гинекологиялық аурулармен ауыратын науқастарға, әйелдерге, жасөспірім қыздарға көмек көрсету. Акушерия және перинатологиядағы тиімдіі технологиялар. Ана қауіпсіздігі. Нәресте дүниеге келген сәттен бастап дәлелге негізделген күтімі. Босанғаннан кейінгі кезеңді жүргізудің заманауи жолы. Контрацеция. Репродуктивті медицина. Операция жолымен емдеудің инновациялық әдістері.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
Дәрігердің коммуникативті компетенттілігі: бастау құрастырушылары, медициналық қызметтер сапасына әсері.Медициналық этика және деонтология сұрақтары.Негізгі дағдылар,науқас-орталықтандырылған кеңесінің стратегиялары мен және техникалары ұштасуды орнату,басқарма интервьюсі,белсендіі тыңдау,эмпатия көрінісі, белсендіі анықтау және науқастың қосу тұрғысынан,түсіндірме,ақпараттандыру және бірлескен шешім қабылдау құру жоспарын қолдау, жиынтықтау және кері байланыс).Ассертивтілік, даулы жағдайлардығы мінез-құлық стратегиясы.Медицинадағы командалық жұмыс дағдыларының түйіні: көшбасшылық,коммуникация,өзара қолдау,мониторинг жағдайлары.Медициналық командағы құрал-саймандар мен стратегиялардың өзара іс-қимылы тиімдіілігі.
ТБК
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің білім бағдарламасының мазмұны(жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Акушерия және гинекологиядағы инновациялық технологиялар, оның ішінде балалар жасындағы
Акушерия және перинотологиядағы тиімдіі технологиялар. Ана қауіпсіздігі. Нәресте дүниеге келген сәттен бастап дәлелге негізделген күтімі. Босанудан кейінгі кезеңді жүргізудің заманауи жолы. Репродуктивті медицина. Оперативті жолмен емдеудің инновациялық әдістері. ҚР балаларға және жасөспірімдерге гинекологиялық көмек көрсету. Қыз балалардың және қыздардың репродуктивті жүйесінің анатома-физиологиялық ерекшеліктері. Жас кезеңдері. Қалыпты жағдайда және патология кезінде репродуктивті жүйенің эмбриологиялық даму ерекшеліктері. Жатыр және қынаптың даму ақаулары. Кішкентай қыздардың жыныстық даму бұзылыстары: мерзімінен бұрын жыныстық жетілу, жыныстық жетілудің кідіруі. Аномальді жатырдан қан кету. Альгодисменорея. Балалар мен жасөспірімдердегі жамбас ауыруы. Сыртқы және ішкі жыныс мүшелерінің қабыну аурулары. Балалық және жасөспірім кезеңіндегі гиперандрогения. Жасөспірім конртацепциясы. Балалық және жасөспірім жастағы негізгі зертханалық және функционалды зерттеу әдістерінің мәні.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
Дәрігердің коммуникативті компетенттілігі: бастау құрастырушылары, медициналық қызметтер сапасына әсері.Медициналық этика және деонтология сұрақтары.Негізгі дағдылар,науқас-орталықтандырылған кеңесінің стратегиялары мен және техникалары ұштасуды орнату,басқарма интервьюсі,белсендіі тыңдау,эмпатия көрінісі, белсендіі анықтау және науқастың қосу тұрғысынан,түсіндірме,ақпараттандыру және бірлескен шешім қабылдау құру жоспарын қолдау, жиынтықтау және кері байланыс).Ассертивтілік, даулы жағдайлардығы мінез-құлық стратегиясы.Медицинадағы командалық жұмыс дағдыларының түйіні: көшбасшылық,коммуникация,өзара қолдау,мониторинг жағдайлары. Медициналық командадағы құрал-саймандар мен стратегиялардың өзара іс-қимыл тиімділігі.
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" (для второй категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Профилактика, диагностика и лечение акушерской патологии и гинекологических заболеваний в системе первичная медико-санитарная помощь, в том числе детского возраста
Организация акушерско-гинекологической помощи на этапе первичная медико-санитарная помощь. Принципы диспансеризации беременных женщин. Скрининговые программы: УЗИ скрининг, биохимический генетический скрининг, скрининг на ВИЧ, сифилис, перинатальные инфекции. Выявление групп риска по акушерской и перинатальной патологии. Роль специалистов других специальностей в выявлении проблем. Абсолютные и относительные противопоказания к вынашиванию беременности. Прерывание беременности по медицинским показаниям в разные сроки беременности. Национальные протокола по ведению женщин с физиологически протекающей беременностью: кратность посещения, мероприятия при каждом посещении. Гравидограмма. Оценка состояния плода – подсчет шевелений, частота сердечных сокращений плода, кардиотокография (далее – КТГ). Школы подготовки к родам, в том числе партнерским родам, грудному вскармливанию. Послеродовый патронаж, контрацепция. Оказание гинекологической помощи детям и подросткам в Республике Казахстан. Анатомо-физиологические особенности репродуктивной системы девочек и девушек. Возрастные периоды. Особенности эмбриологического развития репродуктивной системы в норме и при патологии. Аномалии развития матки и влагалища. Нарушения полового развития девочек: преждевременное половое развитие, задержки полового развития. Аномальные маточные кровотечения. Альгодисменорея. Тазовая боль у детей и подростков. Воспалительные заболевания наружных и внутренних половых органов. Гиперандрогения в детском и подростковом возрасте. Контрацепция у подростков. Значение основных лабораторных и функциональных методов исследования в детском и подростковом возрасте.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 52
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Медицинская генетика"

8. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің білім бағдарламасының мазмұны(екінші санат үшін)
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Бастапқы медициналық-санитариялық көмек жүйесіндегі акушерлік патологияның және гинекологиялық аурулардың соның ішінде балалар жасындағы акушерлік патологияның және гинекологиялық аурулардың
профилактикасы, диагностикалау және емдеу
Бастапқы медициналық-санитариялық көмек сатысында акушерлік-гинекологиялық көмекті ұйымдастыру. Жүкті әйелдерді диспансеризациялау принциптері. Скрининг бағдарламалары: УДЗ скрининг, биохимиялық генетикалық скрининг, ВИЧ, мерез, перинатальді инфекцияларға скрининг. Акушерлік және перинатальді патология бойынша қауіп тобтарын анықтау. Проблеманы анықтауда басқа мамандықтағы мамандардың ролі. Жүктілікті көтеруге абсолютті және салыстырмалы қарсы көрсетілімдер. Жүктіліктің әртүрлі уақытында медициналық көрсетілімдер бойынша жүктілікті үзу. Физиологиялық ағымдағы жүктілікті жүргізудің ұлттық хаттамалары: дәрігерге қаралу саны, әр келгенінде шаралар жасау. Гравидограмма. Ұрық жағдайын бағалау - қимылын санау, жүрек соғысының жиілігі, кардиотокография (КТГ). Босануға дайындау мектептері, сонысен қатар серіктеспен босануға, емшекпен емізуге. Босанғаннан кейінгі патронаж, контрацепция. ҚР-да балаларға және жасөспірімдерге гинекологиялық көмек көрсету. Қыздар мен бойжеткендердің репродуктивті жүйесіндегі анатомо-физиологиялық ерекшеліктері. Жас кезеңдері. Қалыпты жағдайда және патология кезінде репродуктивті жүйенің эмбриологиялық даму ерекшеліктері. Жатыр және қынаптың даму ақаулары. Кішкентай қыздардың жыныстық даму бұзылыстары: мерзімінен бұрын жыныстық жетілу, жыныстық жетілудің кідіруі. Аномальді жатырдан қан кету. Альгодисменорея. Балалар мен жасөспірімдердегі жамбас ауыруы. Сыртқы және ішкі жыныс мүшелерінің қабыну аурулары. Балалық және жасөспірім кезеңіндегі гиперандрогения. Жасөспірім конртацепциясы. Балалық және жасөспірім жастағы негізгі зертханалық және функциональды зерттеу әдістерінің мәні.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
Дәрігердің коммуникативті компетенттілігі: бастау құрастырушылары, медициналық қызметтер сапасына әсері.Медициналық этика және деонтология сұрақтары. Негізгі дағдылар, науқас-орталықтандырылған кеңесінің стратегиялары мен және техникалары ұштасуды орнату,басқарма интервьюсі, елсенді тыңдау, эмпатия көрінісі, белсенді анықтау және науқастың қосу тұрғысынан, түсіндірме,ақпараттандыру және бірлескен шешім қабылдау құру жоспарын қолдау, жиынтықтау және кері байланыс). Ассертивтілік, даулы жағдайлардығы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыс дағдыларының түйіні: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау, мониторинг жағдайлары. Медициналық командағы құрал-саймандар мен стратегиялардың өзара іс-қимылы тиімділігі.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
52-қосымша
"Медициналық генетика" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны.

1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Медицинская генетика"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
594/11
ПДО 01
Медицинская генетика
216
Зачет
ПДО 02
Клиническая генетика
216
Зачет
ПДО 03
Лабораторная генетика
54
Зачет
ПДО 04
Медико-генетическое консультирование с этическими и правовыми основами
54
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
9
Зачет
ПДО 06
Вопросы реабилитации
9
Зачет
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 08
ВИЧ-инфекция
9
Зачет
ПДО 9
Инфекционный контроль
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
216/4
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Медицинская генетика"
Код дисциплины
Наименование дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
216/4
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные вопросы медицинской генетики
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Зачет
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Медицинская генетика" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в медицинской генетике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Медицинская генетика" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Методы диагностики и профилактики в медицинской генетике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль

1. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі сағат/апта
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
594/11
МБП 01
Медициналық генетика
216
Сынақ
МБП 02
Клиникалық генетика
216
Сынақ
МБП 03
Зертханалық генетика
54
Сынақ
МБП 04
Этикалық және құқықтық негіздермен медициналық- генетикалық консультация беру
54
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
9
Сынақ
МБП 06
Оңалту мәселелері
9
Сынақ
МБП 07
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 08
АИТВ инфекциясы
9
Сынақ
МБП 09
Инфекциялық бақылау
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
216/4
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-дан)
Емтихан
Жиыны
864\16
2. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі сағат/апта
Оқу жүктемесінің көлемі сағат/апта
Оқу жүктемесінің көлемі сағат/апта
Оқу жүктемесінің көлемі сағат/апта
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
216/4
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Медициналық генетиканың өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-дан)
2(ТБП-дан)
2(ТБП-дан)
6(ТБП-дан)
Сынақ
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Медициналық генетикадағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі сағат/апта
Бақылау нысаны
Медициналық генетикадағы диагностика мен профилактикасы әдістері
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары

5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Медицинская генетика"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Медицинская генетика
Предмет и задачи медицинской генетики. Общая характеристика, молекулярные основы, типы наследственных болезней. Классификация методов диагностики в медицинской генетике. Принципы диагностики наследственных болезней, семиотика наследственной патологии и анализ фенотипа. Генные и хромосомные болезни. Мультифакториальные заболевания с полигенным типов наследования. Экологическая генетика. Фармакогенетика. Иммуногенетика. Биохимические, цитогенетические, молекулярно-генетические, иммунологические методы диагностики. Пренатальная и постнатальная диагностика наследственных болезней и врожденных пороков развития. Медико-генетическое консультирование и медико-социальная реабилитация
ПДО 02
Клиническая генетика
Общая характеристика и классификация наследственных болезней. Принципы диагностики наследственных болезней. Клинико-генеалогический метод и типы наследования заболеваний. Клинические методы диагностики, синдромологический анализ. Хромосомные синдромы. Аномалии половых хромосом, аномалии аутосом. Моногенные наследственные болезни. Общая характеристика, диагностика, лечения, профилактика. Наследственные заболевания аминокислот (пероксисомные, митохондриальные). Наследственные заболевания нервно-мышечной системы. Факоматозы. Миастения. Семиология наследственных болезней и синдромологический подход к диагностике. Хромосомные синдромы. Митохондриальные заболевания. Лечение наследственных болезней обмена веществ. Генотерапия. Профилактика наследственных болезней.
ПДО 03
Лабораторная генетика
Цитогенетические методы диагностики хромосомных болезней. Биохимические методы диагностики наследственных болезней. Методы пренатальной диагностики наследственных болезней. Молекулярно-генетические методы диагностики. Медико-генетическое консультирование. Методы молекулярно-генетической диагностики наследственной патологии, современные методы цитогенетического исследования кариотипа человека, биохимические методы диагностики наследственных дефектов обмена. Внутрилабораторный, межлабораторный контроль качества.
ПДО 04
Медико-генетическое консультирование с этическими и правовыми основами
Принципы деонтологии этики в клинической генетике. Этические проблемы медицинской генетики. Общие этические принципы проведения генетических исследований. Отечественные и международные нормативные правовые акты и иные документы, регламентирующие генетические исследования. Биоэтика и научно-технический прогресс.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 07
ВИЧ-инфекция
Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДО 08
Инфекционный контроль
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

5. "Медициналық генетика" мамандығына қайта даярлау бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Медициналық генетика
Медициналық генетика пәні және оның міндеттері. Тұқым қуалайтын аурулардың типтері. Тұқым қуалаушылықтың молекулярлық негіздері. Медициналық генетика әдістері. Тұқым қуалайтын патология семиотикасы және фенотип анализі. Медициналық популяциялық генетика. Гендік және хромосомдық аурулар. Тұқым қуалайтын полигендік типі бар мультифакторлық аурулар. Экологиялық генетика. Фармакогенетика. Иммуногенетика.
МБП 02
Клиникалық генетика
Клиникалық-генеалогиялық әдіс. Медициналық-генетикалық тұрғыдан консультация беру. Генетикалық скрининг. Туа біткен даму кемістігін және тұқым қуалайтын аурулардың пренаталдық және постнаталдық диагностикасы. Зат алмасудың тұқым қуалайтын ауруларын емдеу. Генотерапия. Тұқым қуалайтын аурулардың профилактикасы.
МБП 03
Зертханалық генетика
Тұқым қуалайтын патологияға молекулярлық-генетикалық диагностика жасау, адам кариотипін цитогенетикалық зерттеудің қазіргі әдістері, алмасуының туа біткен ақауларын диагностикалаудың биохимиялық әдістері. Зертхана ішінде, зертханалар арасында сапаны бақылау.
МБП 04
Этикалық және құқықтық негіздермен медициналық-генетикалық консультация беру
Медициналық генетиканың этикалық мәселелері. Генетикалық зерттеу жүргізудің жалпы этикалық принциптері. Генетикалық зерттеулерді реттейтін отандық және халықаралық нормативтік құқықтық актілер және басқа да құжаттар. Биоэтика және ғылыми-техникалық прогресс.
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) ғаламтордың медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 06
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 07
АИТВ инфекциясы
АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
МБП 08
Инфекциялық бақылау
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Медицинская генетика"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы медицинской генетики
Избранные вопросы применения генных и клеточных технологий в медицине. Актуальные вопросы медицинской, клинической и лабораторной генетики. Современные достижения в области диагностики, лечения и профилактики наследственной патологии. Этические и правовые аспекты проведения генетических исследований.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Медицинская генетика" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в медицинской генетике
Современные подходы, способы в диагностике, лечении, профилактике наследственной патологий. Оценка симптомов различных нозологических форм генетически детерминированных состояний. Основные признаки и особенности клинических проявлений наследственных заболеваний детского возраста. Семиология больших и малых пороков развития. Нарушения нервно-психического развития, отклонения в росте и развитии у детей, обусловленные наследственной патологией.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша біліктілік арттырудың білім беру бағдарламасының мазмұны (4 апта)
Пән коды
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Медициналық генетикадағы өзекті мәселелері
Медицинада гендік және жасушалық технологияны қолдану жөніндегі таңдаулы мәселелер. Медициналық, клиникалық және зертханалық генетиканың өзекті мәселелері. Тұқым қуалайтын патологияны диагностикалау, емдеу және профилактика саласындағы қазіргі жетістіктер. Генетикалық зерттеу жүргізудің этикалық және құқықтық аспектілері.
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
Дәрігердің коммуникативті құзыреттілігі: бастау құрастырушылары, медициналық қызметтер сапасына әсері. Медициналық этика және деонтология сұрақтары. Негізгі дағдылар, науқасқа бағдарланған консультация (байланыс орнату, сұхбат алу, белсендіі тыңдау, эмпатия көрінісі, науқастың көзқарасын белсендіі анықтау және назарға алу, ақпарат беру мен бірлесе шешім қабылдау, көмек жоспарын қолдау, жиынтықтау және кері байланыс). Ассертивтілік, даулы жағдайлардығы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыс дағдыларының түйіні: көшбасшылық,коммуникация,өзара қолдау,мониторинг жағдайлары. Медициналық командағы құрал-саймандар мен стратегиялардың өзара іс-қимылы тиімдіілігі.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруға арналған сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
Медициналық генетикадағы инновациялық технологиялар
Тұқымқуалау патологияларының профилактикасы, емдеу, анықтау әдістеріне заманауиғы көзқарас. Генетикалық детермиленген жағдайлардың симптомдарын бағалау. Балалық шақтың тұқым қуалау ауруларының клиникалық көрінісінің негізгі белгілері. Улкен және кіші даму ақауларының семиологиясы. Тұқым қуалау ауруларымен жағдайланған бойының және дамуының өзгерістері, нерв-психологиялық дамуының бұзылысы.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
Дәрігердің коммуникативті құзыреттілігі: бастау құрастырушылары, медициналық қызметтер сапасына әсері. Медициналық этика және деонтология сұрақтары. Негізгі дағдылар, науқасқа бағдарланған консультация (байланыс орнату, сұхбат алу, белсендіі тыңдау, эмпатия көрінісі, науқастың көзқарасын белсендіі анықтау және назарға алу, ақпарат беру мен бірлесе шешім қабылдау, көмек жоспарын қолдау, жиынтықтау және кері байланыс). Ассертивтілік, даулы жағдайлардығы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыс дағдыларының түйіні: көшбасшылық,коммуникация,өзара қолдау,мониторинг жағдайлары. Медициналық командағы құрал-саймандар мен стратегиялардың өзара іс-қимылы тиімдіілігі.
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Медицинская генетика" (для второй категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Методы диагностики и профилактики в медицинской генетике
Вопросы ранней диагностики наследственных заболеваний, используя путь симптом – синдром (симптомокомплекс), для выбора правильного диагноза или группы заболеваний с проведением дифференциального диагноза и идентификации наследственной патологии. Подбор адекватной терапии и меры профилактики.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 53
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Стоматология (взрослая, детская)"
1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Стоматология (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
378/7
ПДО 01
Терапевтическая стоматология
108
Зачет
ПДО 02
Вопросы доказательной медицины и клинической фармакологии в стоматологии
27
Зачет
ПДО 03
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 04
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДО 05
Амбулаторно-поликлиническая хирургическая стоматология
54
Зачет
ПДО 06
Стоматология детского возраста и ортодонтия
108
Зачет
ПДО 07
Ортопедическая стоматология
54
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
432/8
Зачеты
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДО)
Экзамен
Итого
864/16

8. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклі білім бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
Медициналық генетикадағы диагностика және профилактикасы әдістері
Тұқым қуалайтын ауруларды ерте анықтау мәселелері. Ажырату диагнозын дұрыс жүргізу және тұқым қуалайтын ақаулардың идентификациялары. Талапқа сай ем қолдану және профилактикасы.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
Дәрігердің коммуникативті компетенттілігі: бастау құрастырушылары, медициналық қызметтер сапасына әсері.Медициналық этика және деонтология сұрақтары.Негізгі дағдылар,науқас-орталықтандырылған кеңесінің стратегиялары мен және техникалары ұштасуды орнату,басқарма интервьюсі,белсендіі тыңдау,эмпатия көрінісі, белсендіі анықтау және науқастың қосу тұрғысынан,түсіндірме,ақпараттандыру және бірлескен шешім қабылдау құру жоспарын қолдау, жиынтықтау және кері байланыс). Ассертивтілік, даулы жағдайлардығы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыс дағдыларының түйіні: көшбасшылық,коммуникация,өзара қолдау,мониторинг жағдайлары. Медициналық командағы құрал-саймандар мен стратегиялардың өзара іс-қимылы тиімдіілігі.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
53-қосымша
"Стоматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны.
1. "Стоматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат,апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
МНП 03
Медицинлық этика және коммуникативтік дағдылары
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(мәселелерін қоса алғанда алғанда, апаттар медицинасы)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
378/7
МБП 01
Терапиялық стоматология
108
Сынақ
МБП 02
Дәлелді медицина мәселелері және стоматологиядағы клиникалық фармакология
27
Сынақ
МБП 03
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 05
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
МБП 06
Амбулаториялық-емханалық хирургиялық стоматология
54
Сынақ
МБП 06
Балалар жасындағы стоматология және ортодонтия
108
Сынақ
МБП 07
Ортопедиялық стоматология
54
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
432/8
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБКтен)
Емтихан
Жиыны
864/16

2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Стоматология (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы стоматологии, в том числе детского возраста
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Зачет
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Стоматология (взрослая, детская)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в стоматологии, в том числе детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Стоматология (взрослая, детская)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Диагностика и лечение заболеваний зубочелюстной системы в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Стоматология (взрослая, детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Терапевтическая стоматология
Организация стоматологической помощи взрослому и детскому населению РК. Методы исследование в терапевтической стоматологии. Обезболивание и методы интенсивной терапии в терапевтической стоматологии. Морфологические особенности и функции твердых тканей зуба. Некариозные заболевания зубов. Этиология, патогенез, клиника и диагностика и лечение. Кариес зубов. Заболевания пульпы зуба. Заболевания периодонта. Этиология, патогенез, клиника, диагностика и лечение кариеса зубов и его осложнений. Заболевания пародонта. Клиника, диагностика, и лечение заболеваний пародонта. Заболевания слизистой оболочки полости рта. Классификация. Травматические и язвенные поражения слизистой оболочки полости рта (далее – СОПР). Вирусные заболевания. Специфические поражения СОПР. Предраковые заболевания и опухоли слизистой оболочки полости рта. Заболевания языка и губ. Красный плоский лишай. Пузырчатка. Принципы диагностики и лечения заболеваний слизистой оболочки полости рта. Неотложная помощь в клинике терапевтической стоматологии. Профилактика основных стоматологических заболеваний.
ПДО 02
Вопросы доказательной медицины и клинической фармакологии в стоматологии
Введение в доказательную медицину. Обобщение методологических подходов. Доказательная медицина (далее – ДМ) – как основа оценки целесообразности применения любых диагностических, профилактических мероприятий. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе ДМ. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств. В условиях бурного развития мировой и становления отечественной фармацевтической промышленности и проблем обеспечения растущих потребностей населения в качественной медицинской помощи вопросы рационального применения и использования лекарственных средств приобретают особую медико-социальную значимость. Одним из важных аспектов решения этой проблемы является обучение специалистов в области медицины основным принципам рационального использования лекарственных средств и оценке их рационального применения при различных заболеваниях с учетом данных доказательной медицины. Изучение дисциплины "Клиническая фармакология в стоматологии" необходимо врачам стоматологам для получения и совершенствования знаний и навыков по принципам рациональной фармакотерапии, выявлению и прогнозированию нежелательных побочных эффектов лекарственных средств, проведению клинико-фармакологической экспертизы качества медикаментозной терапии с позиции доказательной медицины.
ПДО 03
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 04
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДО 05
Амбулаторно-поликлиническая хирургическая стоматология
Организация хирургической стоматологической помощи больным с хирургическими заболеваниями челюстно-лицевой области в стационаре. Одонтогенные и неодонтогенные воспалительные заболевания челюстно-лицевой области. Принципы диагностики и лечения. Воспалительные заболевания челюстно-лицевой области. Специфические воспалительные заболевания. Заболевания слюнных желез: сиалоаденит (острый, хронический), слюнно-каменная болезнь. Консервативные и хирургические методы лечения. Профилактика. Заболевания и поражения нервов лица и челюстей. Консервативные и хирургические методы лечения. Травматические повреждения челюстно-лицевой области: мягких тканей лица, зубов, челюстей и других костей лица, слюнных желез. Сочетанные повреждения челюстно-лицевой области. Организация комплексного лечения. Комбинированные радиационные поражения лица и тканей полости рта. Опухоли, опухолеподобные поражения, кисты лица, органов полости рта, челюстей и шеи. Международная гистологическая классификация опухолей челюстно-лицевой области. Предраковые заболевания. Профилактика и лечение. Доброкачественные и злокачественные опухоли. Диагностика, клиника, комплексное лечение. Восстановительная хирургия лица и челюстей. Планирование пластических операций при врожденных и приобретенных дефектах и деформациях челюстно-лицевой области. Дентальная имплантология. Виды имплантатов. Хирургический этап дентальной имплантации. Остеоинтеграция, способы оптимизации. Неотложная помощь при хирургических стоматологических заболеваниях в мирное и военное время.
ПДО 06
Стоматология детского возраста и ортодонтия
Стоматология детского возраста. Организация и структура детской стоматологической помощи. Развитие и возрастные особенности ребенка, в том числе лица, полости рта, зубов. Особенности местного и общего обезболивания при стоматологических вмешательствах у детей. Особенности обследования детей со стоматологическими заболеваниями. Кариес зубов у детей и его осложнения. Этиология, патогенез, клиника, диагностика и лечение. Некариозные заболевания зубов. Этиология, патогенез, клиника и диагностика и лечение. Болезни пародонта у детей. Принципы лечения, профилактика. Заболевания слизистой оболочки полости рта у детей. Острый и хронический герпетический стоматит. Общее и местное лечение. Врожденные пороки развития лица, челюстей и зубов. Сроки и принципы лечения. Комплексная реабилитация детей с врожденными расщелинами верхней губы и неба. Повреждения зубов, челюстных костей и мягких тканей лица. Особенности удаления зубов у детей, показания и противопоказания. Заболевания височно-нижнечелюстного сустава. Заболевания слюнных желез у детей. Опухоли и опухолеподобные образования мягких тканей лица и костей лица, наиболее часто встречающиеся у детей. Ортодонтия. Организация ортодонтической помощи. Возрастные особенности развития зубочелюстной системы. Зубочелюстные аномалии: виды и классификации, этиология, диагностика (клиническая, рентгенологическая, телерентгенограмма (далее – ТРГ), антропометрическая, биометрическая, фотографическая). Функциональные методы исследования. Методы лечения зубочелюстных аномалий (зубов, зубных рядов, прикуса). Лечебная гимнастика, массаж, физиотерапия. Комбинированные методы (ортодонтический, хирургический) лечения зубочелюстных аномалий. Современные методы лечения зубочелюстных аномалий (несъемная ортодонтическая техника). Профилактика зубочелюстных аномалий.
ПДО 07
Ортопедическая стоматология
Организационная структура ортопедической стоматологической помощи в Республике Казахстан. Клиническая анатомия лицевого отдела черепа. Клинические и специальные методы обследования. Классификация патологии зубочелюстной системы. Принципы лечения патологии зубочелюстной системы. Артикуляция и окклюзия. Планирование лечения. Подготовка больного к лечению. Обезболивание. Протетический метод лечения. Протезирование дефектов коронок зубов вкладками, полукоронками. Восстановление анатомической формы зубов искусственными коронками. Патологическая стираемость твердых тканей зубов. Восстановление анатомической формы при значительном разрушении коронки зуба. Эстетика в стоматологии. Клиника дефектов зубных рядов. Принципы ортопедического лечения больных с дефектами зубных рядов. Конструирование протезов с использованием опоры на зубы. Конструирование протезов с использованием опоры на слизистую оболочку. Конструирование протезов с использованием опоры на зубы и слизистую оболочку. Морфологические и функциональные нарушения зубочелюстной системы при полном отсутствии зубов. Принципы конструирования протезов после полной утраты зубов. Способы фиксации протезов. Слепки с беззубых челюстей. Определение центрального соотношения челюстей. Конструирование протезов на беззубые челюсти. Клиника болезней пародонта. Ортопедические методы в комплексном лечении заболевании пародонта. Ортопедическое лечение патологических состояний зубочелюстной системы с использованием зубных имплантатов. Медико-технические аспекты изготовления имплантатов. Оперативная техника имплантации. Особенности ортопедического лечения при использовании зубных имплантатов. Материалы, применяемые в ортопедической стоматологии. Челюстно-лицевая ортопедия. Организация ортопедической стоматологической помощи в армии Республики Казахстан в мирное время и в военных условиях.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

2. "Стоматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат,апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат,апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат,апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат,апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Стоматологиядағы өзекті мәселелер, оның ішінде балалар жасындағы
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚА
Қорытынды бақылау
2 (ТБК-дан)
2 (ТБК-дан)
2 (ТБК-дан)
6 (ТБК-дан)
Сынақ
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Стоматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификациялық циклдің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат,апта)
Бақылау нысаны
Стоматологиядағы инновациялық технологиялар, оның ішінде балалар жасындағы
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Стоматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат,апта)
Бақылау нысаны
Күнделікті практикадағы тіс-жақсүйек ауруларының диагностикасы мен емі диагностикалау және емдеу
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Стоматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МК
Міндетті компонент
МБП 01
Терапиялық стоматология
ҚР ересектер мен балаларға стоматологиялық көмекті ұйымдастыру. Терапиялық стоматологиядағы зерттеу әдістері. Терапиялық стоматологиядағы ауырсынуды басу және қарқынды терапия. Тістің қатты тіндерінің морфологиялық ерекшеліктері мен қызметі. Тістің кариозды емес аурулары. Этиологиясы, патогенезі, клиникасы және диагностикасы мен емі. Тіс жегі аурулары. Тіс пульпасы аурулары. Периодонттық аурулар. Тіс жегі, оның асқынуларынының этиологиясы, патогенезі, клиникасы, диагностикасы мен емі. Пародонт аурулары. Клиникасы, диагностикасы мен пародонт ауруының емі. Ауыз қуысы сілекейлі қабығының (АҚСҚ) аурулары. Жіктелуі. АҚСҚ жарақаттары мен ойық жарасы. Вирустық аурулар. АҚСҚ өзіне тән зақымдалуы. Ауыз қуысы сілекейлі қабығының обып алды аурулары мен ісіктері. Тіл мен ерін аурулары. Қызыл жалпақ теміреткі. Күлдіреуік. Ауыз қуысы сілекейлі қабығы ауруларын диагностикалау қағидаттары және емдеу. Терапиялық стоматология клиникасындағы жедел көмек. Негізгі стоматологиялық аурулардың профилактикасы.
МБП 02
Дәлелді медицинаның және стоматологиядағы клиникалық фармакология мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Әдіснамалық тәсілдер қорыту. Дәлелді медицина (ДМ - негізі ретінде бағалау кез келген диагностикалық, профилактикалық іс-шаралар қолданудың орындылығы. Медициналық ақпараттың деректер базасындағы іздеу стратегиясы.Ғаламтордағы медициналық деректер базасы Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед).Жүйелік шолу.Мета-анализ. Дәлелді медицина негізінде медициналық ақпаратты сыни бағалау. Кестелер үшін дәлелдер әр түрлі типті зерттеулер. Дәлелдемелер кесте бойынша мақалаларды талдау. Жағдайында қарқынды дамуы әлемдік және қалыптасу отандық фармацевтикалық өнеркәсіп және проблемаларды деген өскелең қажеттілігін қамтамасыз ету, халықты сапалы медициналық көмек сұрақтар ұтымды қолдану және дәрілік заттарды пайдалануды үйренеді ерекше медициналық - әлеуметтік маңызы. Маңызды аспектілерінің бірі осы проблеманы шешу болып табылады, мамандарды оқыту саласындағы медицинаның негізгі принциптері дәрілік заттарды ұтымды пайдалану және бағалау оларды тиімдіі қолдану, түрлі аурулар кезінде ескере отырып, дәлелді медицина деректеріне сүйену. Пәнді оқу Клиникалық фармакология стоматология қажет дәрігерлерге стоматологам алу үшін және білімі мен дағдыларын жетілдіру бойынша ұтымды фармакотерапия принциптері, анықтау және болжау жағымсыз жанама әсерлерін дәрілік заттарды өткізу, клиникалық-фармакологиялық сараптама сапасын дәрі-дәрмектік терапия дәлелді медицина тұрғысынан.
МБП 03
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 04
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
МБП 05
Амбулаториялық-емханалық хирургиялық стоматология
Хирургиялық стоматологиялық көмекті жақ-сүйек бет аймағының хирургиялық аурулары бар науқастарға стационарда ұйымдастыру. Одонтогенді және одонтогенді емес жақ-сүйек бет аймағының қабыну аурулары. Жақ-сүйек бет аймағының қабыну аурулары.Диагностика және емдеу принциптері.Арнайы қабыну аурулары.Сілекей бездері: сиалоаденит (жедел, созылмалы) Сілекей-тас аурулары. Консервативті және хирургиялық емдеу әдістері. Профилактикасы. Бет нервісінің және жақтың зақымдалуы,аурулары. Консервативті және хирургиялық емдеу әдістері. Жақ-сүйек бет аймағының травматикалық зақымдалулар: беттің, тістердің, жақсүйек және басқа да бет сүйектерінің жұмсақ тіндері, сілекей бездері. Жақсүйек - бет аймағының үйлескен зақымдалулары. Кешенді емдеу ұйымдастыру. Бет және ауыз қуысының тіндерінің аралас радиациялық зақымдану. Ісіктер, ісіктәріздес зақымданулар, бет, ауыз қуысының ағзалары, жақсүйек және мойын кистасы. Жақ-сүйек бет аймағы ісіктерінің халықаралық гистологиялық жіктелу. Ісікалды аурулар. Профилактикасы және емдеу. Қатерсіз және қатерсіз ісіктер. Диагностикасы, клиникасы, кешенді емдеу. Жақсүйек беттің қалпына келтіру хирургиясы. Туа біткен және жүре пайда болған, жақсүйек-бет аймағы ақаулармен пішінсізденуінің пластикалық оталарды жоспарлау. Дентальді имплантология. Имплантация түрлері. Дентальды имплантацияның хирургиялық сатысы. Остеоинтеграция, оңтайландыру тәсілдері. Бейбіт және соғыс уақыт кезінде хирургиялық стоматологиялық ауруларда шұғыл көмек көрсету.
МБП 06
Балалар стоматологиясы және ортодонтиясы
Балалар стоматологиясы. Балалар стоматологиялық көмегін ұйымдастыру және оның құрылымы.Баланың жастық ерекшеліктері мен дамуы соның ішінде бет,ауыз қуыс,тістері. Балалардағы стоматологиялық араласуларда жергілікті және жалпы жансыздандырудың ерекшеліктері. Балалардың стоматологиялық ауруларында зерттеу ерекшеліктері. Балалар тісжиегі және оның асқынулары. Этиологиясы,патогенезі,диагностикасы және емі. Тістердің тісжиегісіз аурулары. Этиологиясы,патогенезі,диагностикасы және емі. Балалардағы пародонт аурулары. Емдеу қағидаттары,профилактикасы. Балалардағы ауыз қуыс шырышты қабатының аурулары.Жедел және созылмалы герпетикалық стоматит.Жалпы және жергілікті ем. Туа біткен жоғарғы ерін мен таңдайдың жырығы балалардың кешенді оңалтусы.Тістер мен жақ сүйек,беттің жұмсақ тінінің зақымдалуы.Балалардағы тіс жұлудың ерекшеліктері, көрсетілімдері мен қарсы көрсетілімдер. Самай төменгі жақ- сүйек буын аурулары.Балалардағы сілекей-без аурулары. Бет және бет сүйектерінің жұмсақ тінінің ісіктері және ісіктәріздес түзілістері. Ортодонтия. Ортодонтиялық көмекті ұйымдастыру. Тісжақ жүйесінің дамуының жастық ерекшеліктері. Тісжақ кемістіктері: түрі және классификациясы,этиологиясы, диагностикасы (клиникалық,рентгенологиялық,телерентгенограмма( бұдан әрі –ТРГ)антропометриялық,биометриялық,фотографиялық).
Функциональды зерттеу тәсілдері. Тісжақ кемістіктері емдеу тәсілдері (тістер,тістер қатары,жағы). Емдік жаттығу, массаж, физиотерапия. Тісжақ кемістіктерінің (ортодонтиялық, хирургиялық) қоса алғандарланған емдеу тәсілдері. Тісжақ кемістіктерінің заманауи емдеу әдістері (алынбайтын ортодонтиялық техника). Тісжақ кемістіктерінің профилактикасы.
МНП 07
Ортопедиялық стоматология
Қазақстан Республикасында құрылымдық ортопедиялық стоматологиялық көмекті ұйымдастыру. Бас сүйек бет бөлімінің клиникалық анатомиясы. Клиникалық және арнайы зерттеу тәсілдері. Тісжақ патологиясының классификациясы. Тісжақ патологиясының емдеу қағидаттары.Артикуляция и окклюзия.Емдеуді жоспарлау.Науқасты емге дайындау.Ауру сезімін басу.Протетикалық емдеу әдісі. Тіс төсенімдер,жартылай тіс сауыты ақауларды протездеу. Қалпына келтіру анатомиялық нысанын тістерді жасанды тіс сауыты. Патологиялық стираемость тістердің қатты тіндерінің. Қалпына келтіру анатомиялық нысанын біршама қираған тісті коронка. Эстетика стоматология. Клиникасы ақауларды тіс қатарларының. Принциптері ортопедиялық науқастарды емдеу ақаулары тіс қатарларының. Құрастыру протездерді пайдалана отырып, тірек тістер. Құрастыру протездерді пайдалана отырып, тірек шырышты. Морфологиялық және функционалдық бұзылуы, тіс-жақ сүйек жүйесін толық болмаған жағдайда, тісті. Құрастыру принциптері протездерді кейін толық жоғалған тіс. Тәсілдері протездерді бекіту. Іздің көшірме бедерлері с беззубых жақтарды. анықтау орталық арақатынасын жақтарды. Құрастыру протезов на беззубые жаққа. Клиникасы пародонт ауруларының. Ортопедиялық әдістері кешенді емдеу пародонт ауруы.Ортопедиялық емдеу патологиялық жағдайлардың тіс-жақ сүйек жүйесін пайдалана отырып, тіс имплантант Медициналық-техникалық аспектілері дайындау имплантант. Жедел техника имплантациялау. Ерекшеліктері ортопедиялық емдеу пайдалану кезінде тіс имплантант.Қолданылатын материалдар, ортопедиялық стоматология. Жақсүйек-бет ортопедиясы. Ұйымдастыру ортопедиялық стоматологиялық көмек армия Қазақстан Республикасының әскерінде бейбіт күн және соғыс жағдайларында ортопедиялық стоматологияны ұйымдастыру.

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Стоматология (взрослая, детская)" (для второй категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Диагностика и лечение заболеваний зубочелюстной системы в повседневной практике
Современные методы диагностики, лечения и профилактики основных заболеваний полости рта. Диагностика и лечение дефектов, деформации и аномалий зубочелюстной системы.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 54
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Гигиена и эпидемиология (общая гигиена, гигиена труда, гигиена детей и подростков, гигиена питания, коммунальная гигиена, радиационная гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)"
1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Гигиена и эпидемиология (общая гигиена, гигиена труда, гигиена детей и подростков, гигиена питания, коммунальная гигиена, радиационная гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Гигиена
216
Зачет
ПДО 02
Санитарно-гигиенические лабораторные исследования
54
Зачет
ПДО 03
Социальная гигиена, организация и управление госсанэпидслужбой
54
Зачет
ПДО 04
Эпидемиология
54
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 06
Инфекционный контроль
9
Зачет
ПДО 07
ВИЧ-инфекция
9
Зачет
ПДО 08
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачеты
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16

8. "Стоматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруға арналған сертификаттау циклінің білім бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
Күнделікті практикадағы тіс-жақ жүйесін диагностикалау және емдеу
Ауыз қуысы негізгі ауруларын диагностикалау, емдеу және профилактикасыдың заманауиғы әдістері. Тіс-жақ жүйесінің аномалиясы және деформациясының, кемістіктерін диагностикалау және емдеу.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
54-қосымша
"Гигиена және эпидемиология (жалпы гигиена, еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, тағам гигиенасы, коммуналдық гигиена, радиациялық гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны.
1."Гигиена және эпидемиология (жалпы гигиена, еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, тағам гигиенасы, коммуналдық гигиена, радиациялық гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат,апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(мәселелерін қоса алғанда алғанда, апаттар медицинасы)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
МБП 01
Гигиена
216
Сынақ
МБП 02
Санитариялық-гигиеналық зертханалық зерттеулер
54
Сынақ
МБП 03
Әлеуметтік гигиена, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызметті ұйымдастыру және басқару
54
Сынақ
МБП 04
Эпидемиология
54
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Инфекциялық бақылау
9
Сынақ
МБП 07
АИТВ инфекциясы
9
Сынақ
МБП 08
Қиын жағдайдағы Кезек күттірмейтін медициналық көмек
18
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Жиыны
864/16

2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Гигиена и эпидемиология (общая гигиена, гигиена труда, гигиена детей и подростков, гигиена питания, коммунальная гигиена, радиационная гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы гигиены и эпидемиологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Гигиена и эпидемиология (общая гигиена, гигиена труда, гигиена детей и подростков, гигиена питания, коммунальная гигиена, радиационная гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в гигиене и эпидемиологии.
90 *
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Гигиена и эпидемиология (общая гигиена, гигиена труда, гигиена детей и подростков, гигиена питания, коммунальная гигиена, радиационная гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Гигиена и эпидемиология
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Гигиена и эпидемиология (общая гигиена, гигиена труда, гигиена детей и подростков, гигиена питания, коммунальная гигиена, радиационная гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Гигиена
Изучение и оценка состояния здоровья населения обслуживаемой территории, участка, объекта. Изучение и оценка среды обитания и условий жизнедеятельности населения. Государственный санитарно-эпидемиологический надзор в области коммунальной гигиены, гигиены питания, гигиены труда, гигиены детей и подростков, радиационной гигиены. Гигиеническое обучение и воспитание населения. Профилактика профессиональных заболеваний.
ПДО 02
Санитарно-гигиенические лабораторные исследования
Физико-химические исследования. Токсикологические исследования. Исследования физических факторов. Применение современных средств и методов исследований радиологических факторов. Хроматографические методы анализа. Спектральные методы анализа. Основы атомно-абсорбционного анализа. Альтернативные методы исследований.
ПДО 03
Социальная гигиена, организация и управление госсанэпидслужбой
Задачи и организация государственной санитарно-эпидемиологической службы. Правовые основы деятельности санэпидслужбы. Организационная структура и функции органов госсанэпиднадзора. Права и обязанности должностных лиц санитарно-эпидемиологической службы, предусмотренные документами и должностными инструкциями. Санитарно-эпидемиологическая экспертиза и гигиеническая оценка факторов среды обитания.
ПДО 04
Эпидемиология
Система мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний. Мероприятия по неспецифической профилактике кишечных, воздушно-капельных и кровяных инфекций. Гигиенические и противоэпидемические требования к организации и проведению комплекса мероприятий по профилактике внутрибольничной инфекции. Этические и правовые аспекты противоэпидемической практики. Основные требования к организации и проведению комплекса мероприятий по дезинфекционному делу. Эпидемиологические методы исследования инфекционной и неинфекционной патологии человека. Актуальные проблемы теоретической и практической эпидемиологии.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Оценка и применение результатов при проведении санитарно-гигиенических и эпидемиологических исследований. Обобщение методологических подходов. Доказательная медицина – как основа оценки целесообразности применения любых диагностических, профилактических мероприятий. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины (далее – ДМ). Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Инфекционный контроль.
Внутрибольничные инфекции (далее – ВБИ). Выписка, хранение и раздача лекарственных веществ. Санитарно-дезинфекционный режим лечебно-профилактических организаций. Этапы обработки, утилизации медицинского инструментария. Основные термины и понятия. Факторы, способствовавшие выдвижению инфекционного контроля в качестве приоритетной сферы внимания национальных и местных органов здравоохранения. Основные возбудители и пути передачи внутрибольничных инфекций. Эндогенная инфекция. Эпидемический процесс в госпитальных условиях. Структура внутрибольничных инфекций в многопрофильных стационарах. Организация программ инфекционного контроля. Организационные и методические основы деятельности сестринской службы по профилактике ВБИ. Нормативные и законодательные документы по профилактике ВБИ.
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 08
ВИЧ-инфекция
Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

2. "Гигиена және эпидемиология (жалпы гигиена, еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, тағам гигиенасы, коммуналдық гигиена, радиациялық гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелерін қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
0%
0%
0%
90
МБП 01
Гигиена және эпидемиологияның өзекті мәселелері
-
-
-
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚА
Қорытынды бақылау
2
2
2
6
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Гигиена және эпидемиология (жалпы гигиена, еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, тағам гигиенасы, коммуналдық гигиена, радиациялық гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификациялық циклінің үлгілік оқу жоспары (жоғары және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
сағат/аптамен көрсетілген көлемі
Бақылау нысаны
Гигиена мен эпидемиологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту * - оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Гигиена және эпидемиология (жалпы гигиена, еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, тағам гигиенасы, коммуналдық гигиена, радиациялық гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификациялық циклінің үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
сағат/аптамен көрсетілген көлемі
Бақылау нысаны
Гигиена және эпидемиология
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту * - оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Гигиена және эпидемиология (жалпы гигиена, еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, тағам гигиенасы, коммуналдық гигиена, радиациялық гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)" мамандығына қайта даярлау бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атауы мен негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Гигиена
Қызмет көрсетілетін аумақта (учаске, нысан) халқының денсаулық жағдайын зерттеу және бағалау. Халықтың өмір сүріп жатқан ортасын және тұрмыс жағдайын зерделеу және бағалау. Коммуналдық гигиена, тағам гигиенасы, еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, радиациялық гигиена саласындағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау. Халыққа гигиеналық талаптарды үйрету және гигиенаға тәрбиелеу. Кәсіптік аурулардың профилактикасы.
МБП 02
Санитариялық-гигиеналық зертханалық зерттеулер
Физикалық-химиялық зерттеулер. Токсикологиялық зерттеулер. Физикалық факторларды зерттеу. Радиологиялық факторларды зерттеудің қазіргі құралдары мен әдістерін қолдану. Талдау жасаудың хроматографиялық әдістері. Талдау жасаудың спектрлік әдістері. Атомдық-абсорбциялық талдаудың негіздері. Зерттеудің баламалы әдістері.
МБП 03
Әлеуметтік гигиена, мемлекеттік санитариялық- эпидемиологиялық қызметті ұйымдастыру және басқару
Мемлекеттік санитариялық эпидемиологиялық қызметтің міндеттері және оны ұйымдастыру. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет жұмысының құқықтық негіздері. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының ұйымдық құрылымы және қызмет аясы. Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтегі лауазымды тұлғалардың құжаттарда және лауазымдық нұсқаулықтарда қарастырылған құқықтары мен міндеттері. Қоршаған орта факторларына санитариялық-эпидемиологиялық сараптама және гигиеналық бағалау.
МБП 04
Эпидемиология
Инфекциялық аурулардың профилактикасы шараларының жүйесі. Ішек инфекциясының, респираторлық инфекцияның, қан инфекциясының бейспецификалы профилактикасы бойынша шаралар. Ауруханалық инфекцияның профилактикалық кешенді шараларын ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын гигиеналық және эпидемияға қарсы шаралар.
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы.Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) ғаламтордағы медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 06
Инфекциялық бақылау
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Менеджмент здравоохранения"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
БДО 02
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные вопросы менеджмента в здравоохранении
81
Зачет
ПДО 02
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Менеджмент здравоохранения" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Менеджмент и инновационные технологии в здравоохранении*
99**
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечания:
* наименование цикла определяется видом деятельности менеджера (стратегический, кадровый, финансовый);
** в том числе часы на итоговый контроль.
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Менеджмент здравоохранения" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные подходы к менеджменту здравоохранения
108*
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Менеджмент здравоохранения"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Основы менеджмента в здравоохранении
Менеджмент: эволюция, принципы, функции, уровни, виды и методы. Организация как объект управления. Управление ресурсами здравоохранения: финансовыми, материально-техническими, кадровыми, информационными. Оперативное управление, стратегическое планирование, моделирование и прогнозирование в здравоохранении. Основные подходы к разработке бизнес-плана медицинской организации. Подходы к инновационному менеджменту, управлению изменениями и рисками. Принципы построения организационно-управленческих структур, классификация. Теории и стили управления. Менеджер организации здравоохранения: требования, способности и навыки. Лидерство. Управление конфликтами, стрессами.
ПДО 02
Организация и управление здравоохранением
Политика в области здравоохранения. Охрана здоровья граждан. Модели систем здравоохранения. Государственное регулирование и управление в области здравоохранения. Разделение функций в области здравоохранения на разных уровнях управления. Организация медицинской помощи. Анализ деятельности медицинской организации. Учетная и отчетная документация в здравоохранении. Эффективное управление медицинскими организациями с различными формами собственности. Экспертиза в области здравоохранения. Государственный контроль и надзор в области здравоохранения. Фармацевтическая деятельность. Роль неправительственных организаций в здравоохранении. Частный и государственный секторы в здравоохранении, их партнерство.
ПДО 03
Экономика здравоохранения
Экономика: предмет, методология и основные направления. Законы экономики. Микро- и макроэкономика. Рыночная экономика. Затраты и доходы организации здравоохранения. Ценообразование в организациях здравоохранения. Дифференцированная оплата труда медицинских кадров. Экономический анализ деятельности организации здравоохранения. Национальные счета здравоохранения
ПДО 04
Финансовый менеджмент в здравоохранении
Основные понятия теории финансового менеджмента: ресурсы, ценности, учет, отчетность. Задачи финансового менеджмента. Финансовые модели. Основные финансовые документы. Бюджет: понятия и принципы формирования бюджета. Доход и расходы в здравоохранении. Определение и классификация затрат. Управление затратами на медицинские услуги. Возмещение затрат. Методика формирования тарифов на медицинские услуги. Особенности и методы финансирования здравоохранения в рамках Единой национальной системы здравоохранения РК. Совершенствование механизмов финансирования здравоохранения: глобальные бюджеты. Лизинг в здравоохранении. Анализ финансово-хозяйственной деятельности и обеспечение финансовой безопасности организации здравоохранения.
ПДО 05
Управление качеством в здравоохранении
Качество. Система менеджмента качества: эволюция, понятия, принципы. Управление качеством медицинской помощи. Стандартизация в здравоохранении. Внутренняя и внешняя экспертиза качества медицинской помощи. Лицензирование. Аккредитация. Аттестация и сертификация медицинских кадров. Независимая экспертиза. Методология и технология проведения внутренней экспертизы качества медицинской помощи.
ПДО 06
Маркетинг в здравоохранении
Маркетинг в здравоохранении: принципы, стратегия, функции, виды и методы. Рынок медицинских услуг, его характеристики. Медицинская услуга: понятие, характеристика, жизненный цикл. Маркетинговое планирование. Маркетинговые исследования в области здравоохранения. Спрос, ценообразование, коммуникации с позиции маркетинга. Методы продвижения медицинских услуг.
ПДО 07
Методы принятия решений в здравоохранении
Управленческое решение и его роль в деятельности менеджера. Классификация управленческих решений. Технологии разработки управленческих решений: модели, методы и этапы процесса. Качественные и количественные методы принятия решений в организациях здравоохранения. Прогнозирование управленческих решений. Принятие решений с использованием статистических программ. Эффективность управленческих решений.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

2. "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
МНП 02
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелерін қоса алғанда)
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Денсаулық сақтаудағы менеджментің өзекті мәселелері
81
Сынақ
МБП 02
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2 (50%)
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2
2
2
(ТБП-дан) 6
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау цикліндегі үлгілік оқу жоспары (жоғары және бірінші санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Денсаулық сақтаудағы менеджмент және инновациялық технологиялар*
99**
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
2
Емтихан
Қорытынды
108/2
Ескерту:
* цикл атауы менеджер қызметі түрімен анықталады (стратегиялық, кадрлық, қаржылық);
** соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары.
4. "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау цикліндегі үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Денсаулық сақтаудағы менеджменттің заманауи әдіс-тәсілдері
99*
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Қорытынды
108/2
Ескерту: * соның ішінде ҚБ сағаттар
5. "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандығы бойынша қайта даярлаудағы білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атауы мен негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Денсаулық сақтаудағы менеджмент негіздері
Менеджмент: дамуы, принциптері, функциялары, деңгейлері, түрлері мен әдістері. Инновациялық менеджмент, өзгерістерді басқару. Денсаулық сақтаудағы стратегиялық менеджмент.Денсаулық сақтау саласындағы оперативтік басқару және стратегиялық жоспарлау. Денсаулық сақтау ресурстарын басқару. Еңбек ресурстарын басқару. Материалдық – техникалық ресурстарды басқару. Қаржылық ресурстарды басқару. Ақпараттық ресурстарды басқару. Денсаулық сақтау ұйымының менеджері: қойылатын талаптар, қабілеттері мен біліктері. Маркетинг стратегиясы. Медициналық көмек көрсету нарығының сегментациясы. Медициналық қызмет көрсетудің жеткізушілері мен тұтынушылары. Денсаулық сақтау саласындағы маркетингтік зерттеулер.
МБП 02
Денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару
Денсаулық сақтау саясаты. Азаматтардың денсаулығын қорғау. Денсаулық сақтау жүйесінің модельдері. Денсаулық сақтау органдарын бақылау және олардың атқаратын қызметі.Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік реттеу және басқару. Денсаулық сақтау саласындағы міндеттердің басқару деңгейіне қарай бөлінуі. Медициналық көмекті ұйымдастыру. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері. Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау.
Фармацевтикалық қызмет. Денсаулық сақтау саласындағы үкіметтік емес ұйымдардың рөлі. Денсаулық сақтаудағы жеке меншік және мемлекеттік секторлар. Қауіпсіздендіру медицинасы.
МБП 03
Денсаулық сақтау экономикасы
Экономика: мәні, әдіснамасы және негізгі бағыттары. Экономика заңдары. Макро және микроэкономика. Нарықтық экономика. Медицина ұйымының шығыны мен кірісі. Денсаулық сақтау ұйымдарында бағаны құру әдіснамасы мен әдістемесі. Жаңа экономикалық жағдайда медицина қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу. Денсаулық сақтау ұйымы қызметінің экономикалық анализі. Денсаулық сақтау ұйымы қызметінің бизнес-жоспары.
МБП 04
Денсаулық сақтаудағы қаржы менеджменті
Қаржы менеджменті теориясының негізгі ұғымдары: ресурстар, құндылықтар, есепке алу, есеп беру. Қаржы менеджментінің міндеттері. Қаржылық модельдер. Негізгі қаржылық құжаттар. Бюджет: Бюджетті құрудың негізгі ұғымдары мен принциптері. Денсаулық сақтаудағы табыстар және шығындар. Шығындарды анықтау және классификациялау. Медициналық қызметке кеткен шығындарды басқару. Шығындардың орнын толтыру. Медициналық қызмет көрсету тарифтерін қалыптастыру әдістемесі. Қаржылық-шаруашылық қызметті талдау және денсаулық сақтау ұйымының қаржылық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
МБП 05
Денсаулық сақтаудағы сапаны басқару
Сапа. Сапа менеджментінің жүйесі: эволюция, ұғымдар, принциптер. Медициналық көмектің сапасын басқару. Медициналық көмек сапасының ішкі және сыртқы сараптамасы. Медициналық көмек сапасының ішкі сараптамасын өткізудің әдіснамасы және технологиясы. Денсаулық сақтаудағы стандартизациялау. Лицензия беру. Аккредитация. Медициналық кадрларды атесттатау мен сертификаттау.
МБП 06
Денсаулық сақтаудағы маркетинг
Денсаулық сақтаудағы маркетинг: қағидаттары, стратегиясы, қызметі, түрі және әдістері. Медициналық қызмет нарығы, оның сипаты. Медициналық қызмет: түсінігі, сипаты, өмірлік циклі. Маркетингтік жоспарлау. Денсаулық сақтау саласындағы маркетингтік зерттеулер. Маркетинг көзқарасы тұрғысынан сұраныс, баға жасау, коммуникация. Медициналық қызметтің алға басу әдістері.
МБП 07
Денсаулық сақтауда шешім қабылдау әдістері
Басқару шешімі және оның менеджердің қызметіндегі рөлі. Басқару шешімдерін классификациялау. Басқару шешімдерін әзірлеу технологиялары: моделдер, әдістер мен үдеріс кезеңдері. Денсаулық сақтау ұйымдарындағы шешім қабылдаудың сапалық және сандық әдістері. Басқару шешімдерін болжау. Статистикалық бағдарламаларды қолданумен шешімдер қабылдау. Басқару шешімдерінің тиімдіілігі.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Менеджмент здравоохранения"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные вопросы менеджмента в здравоохранении
Современное состояние системы здравоохранения Республики Казахстан. Избранные вопросы стратегического, операционного, инновационного и финансового менеджмента в здравоохранении. Актуальные вопросы управления трудовыми, материальными, финансовыми и информационными ресурсами в здравоохранении. Управление качеством медицинской помощи. Формирование конкурентной среды в здравоохранении. Лидерство. Управление качеством медицинской помощи. Маркетинг в здравоохранении.
ПДО 02
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Менеджмент здравоохранения" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Менеджмент и инновационные технологии в здравоохранении
Система здравоохранения Республики Казахстан: развитие, проблемы и перспективы. Нормативная и правовая база в области здравоохранения. Формирование конкурентной среды в здравоохранении. Актуальные вопросы стратегического, операционного, кадрового, финансового, коммуникативного менеджмента. Бизнес-планирование, риск-менеджмент, оценка технологий здравоохранения. Применение инноваций в медицинской практике. Эффективное управление медицинскими организациями с различными формами собственности. Компетенции руководителя и лидерство. Система менеджмента качества. Современные инструменты и методы маркетинга в здравоохранении.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандығы бойынша біліктілік арттыру білім беру бағдарламасының мазмұны (4 апта)
Пән коды
Пәндердің атауы мен негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БД
Бейінді пәндер
МК
Міндетті компонент
МБП 01
Денсаулық сақтаудағы менеджменттің өзекті мәселелері
Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау жүйесінің қазіргі жағдайы. Денсаулық сақтаудағы стратегиялық, операциялық және инновациялық, қаржылық менеджменттің таңдаулы мәселелері. Денсаулық сақтаудағы еңбекті, материалдық, қаржылық және ақпараттық ресурстарды басқарудың өзекті мәселелері. Медициналық көмек сапасын басқару Денсаулық сақтаудағы бәсекелестік ортасын қалыптастыру. Көшбасшылық. Денсаулық сақтаудағы маркетинг.
МБП 02
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТКП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау цикліндегі оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары және бірінші санаттар үшін)
Пәндер атаулары, негізгі бөлімдері
Бейінді пәндер
Міндетті компонент
Денсаулық сақтаудағы менеджмент және инновациялық технологиялар
Қазақстан Республикасындағы денсаулық сақтау жүйесі: дамуы, проблемалары және келешектегі жетістіктері. Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік және құқықтық база. Денсаулық сақтаудағы бәсекелестік ортаны қалыптастыру. Стратегиялық, операциялық, кадрлық, қаржылық, коммуникативтік менеджмент негіздері. Қатер менеджменті. Денсаулық сақтау технологияларын бағалау. Жетекшінің құзіреті және көшбасшылық. Денсаулық сақтау ұйымдарының ресурстерін тиімдіі басқару. Сапа менеджменті жүйесі. Денсаулық сақтаудағы маркетинг құралдары және әдістері.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Менеджмент здравоохранения" (для второй категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Современные подходы к менеджменту здравоохранения
Современное состояние системы здравоохранения Республики Казахстан. Актуальные вопросы управления трудовыми, материальными, финансовыми и информационными ресурсами в здравоохранении. Разделение функций в области здравоохранения на разных уровнях управления. Организация медицинской помощи. Анализ деятельности медицинской организации. Учетная и отчетная документация в здравоохранении. Эффективное управление медицинскими организациями с различными формами собственности. Экспертиза в области здравоохранения. Управление качеством медицинской помощи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 56
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Сноска. Приложение 56 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Общественное здравоохранение"
1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Общественное здравоохранение"
Код дисциплины
Наименования дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
27
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины

8. "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау цикліндегі оқу бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пәндер атаулары, негізгі бөлімдері
Бейінді пәндер
Міндетті компонент
Денсаулық сақтаудағы менеджменттің заманауи әдіс-тәсілдері
Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау жүйесінің қазіргі жағдайы. Денсаулық сақтаудағы еңбекті, материалдық, қаржылық және ақпараттық ресурстарды басқарудың өзекті мәселелері. Әртүрлі басқару деңгейінде денсаулық сақтау саласындағы қызметтерді бөлу. Медициналық көмекті ұйымдастыру. Медицина мекемелерінің қызметіне талдау жасау. Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу-есеп беру құжаттамалары. Әртүрлі меншік түріндегі медицина мекемелерін тиімдіі басқару. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама. Медициналық көмек сапасын басқару.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
56-қосымша
"Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
Ескерту. 56-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
9
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (мәселелерін қоса алғанда алғанда, апаттар медицинасы)
27
Сынақ
БП
Бейінді пәндер

810/15
Зачет
ПДО
Обязательный компонент
432/8
Зачет
ПДО 01
Основы медицинской статистики и эпидемиологии
54
Зачет
ПДО 02
Инфекционный контроль
9
Зачет
ПДО 03
Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 05
Оценка технологий здравоохранения
18
Зачет
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 07
Укрепление здоровья и профилактика заболеваний
108
Зачет
ПДО 08
Социальные и поведенческие науки в здравоохранении
54
Зачет
ПДО 09
Организация и управление здравоохранением
90
Зачет
ПДО 10
Этика в здравоохранении
54
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Общественное здравоохранение"
Код дисцип лины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы общественного здоровья и здравоохранения
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Общественное здравоохранение" (для высшей и первой категории
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Новое общественное здравоохранение
96*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
6
Медицинская этика и коммуникативные навыки
6
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Общественное здравоохранение" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные тенденции общественного здравоохранения
96*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
6
Медицинская этика и коммуникативные навыки
6
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Общественное здравоохранение"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Основы медицинской статистики и эпидемиологии
Относительные величины (статистические коэффициенты). Стандартизованные коэффициенты. Динамические ряды. Средние величины. Выборочный метод. Оценка достоверности средних арифметических и относительных величин. Непараметрические критерии. Корреляционный анализ. Использование компьютерных технологий в обработке статистического материала. Статистика здоровья населения и системы здравоохранения. Анализ деятельности организаций здравоохранения. Основы современной эпидемиологии Методы и типы исследований в эпидемиологии. Клиническая и популяционная эпидемиология. Противоэпидемические и профилактические мероприятия при инфекционных и неинфекционных заболеваниях.
ПДО 02
Инфекционный контроль
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ.
ПДО 03
ВИЧ-инфекция
Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Оценка технологий здравоохранения
История оценки медицинских технологий (далее – ОМТ). Виды ОМТ. Цели и задачи стандартизации оценки медицинских технологий. Этапы оценки медицинских технологий. Анализ исследований эффективности и безопасности медицинских технологий. Формирование политики и процесс принятия решений касающихся медицинских технологий.
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 07
Укрепление здоровья и профилактика заболеваний
Укрепление здоровье как основное направление общественного здравоохранения. Новое общественное здравоохранение. Профилактика заболеваний. Индивидуальное и общественное здоровье, значение профилактических осмотров в укреплении и охране здоровья. Профилактика инфекционных и неинфекционных заболеваний Программы первичной, вторичной, третичной профилактики социально значимых заболеваний. Программы Всемирной организации здравоохранения (далее – ВОЗ) в области охраны и укрепления здоровья.  Планирование профилактических программ. Политика   здравоохранения Республики Казахстан в области укрепления здоровья на современном этапе. Здоровая общественная политика. Обучение здоровью. Социальные детерминанты здоровья. Теория салютогенеза.
ПДО 08
Социальные и поведенческие науки в здравоохранении.
Научные знания о взаимосвязи поведения, эмоций, сознания, социума и биологических составляющих здоровья и болезней. Психология здоровья. Медицинская и клиническая психология. Социальная работа. Модели психологического консультирования. Науки о мозге и поведении. Формирование и развитие мультидисциплинарных команд с целью профилактики и реабилитации пациентов с социально значимыми заболеваниями. Экономическая эффективность мультидисциплинарных команд. Роль специалистов с немедицинским образованием в системе здравоохранения (психологи, социальные работники). Проблемы и задачи интеграции специалистов с немедицинским образованием в систему здравоохранения РК.
ПДО 09
Организация и управление здравоохранением
Контроль и функционирование органов здравоохранения. Государство и здоровье населения. Государство и личность. Разделение функций в области здравоохранения на разных уровнях управления. Роль неправительственных организаций в здравоохранении. Частный и государственный секторы в медицине. Аккредитация и Система менеджмента качества в здравоохранении. Современные информационные технологии в здравоохранении. Политика здравоохранения. Оперативное управление и стратегическоепланирование системой здравоохранения. Система здравоохранения как организация. Модели организации медицинского учреждения. Концепция нового общественного здравоохранения. Реформы здравоохранения в России и зарубежных странах.
ПДО 10
Этика в здравоохранении
Этика и деонтология. Биоэтика. Базовые этические принципы. Конфликт интересов. Принятие решений. Социальная справедливость и равенство. Законодательство и этика в здравоохранении
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
МБП 01
Медициналық статистика және эпидемиология негіздері
54
Сынақ
МБП02
Инфекциялық бақылау
9
Сынақ
МБП03
Адамның иммунды тапшылық вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
МБП04
Дәлелді медицина сұрақтары
18
Сынақ
МБП05
Денсаулық сақтау технологиясын бағалау
18
Сынақ
МБП06
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП07
Денсаулықты нығайту және аурулардың профилактикасы
108
Сынақ
МБП08
Денсаулық сақтаудағы әлеуметтік және мінез-құлық ғылымы
54
Сынақ
МБП09
Денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару
90
Сынақ
МБП10
Денсаулық сақтаудағы этика
54
Сынақ
ТБК
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
2. "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән циклы
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Қоғамдық денсаулық пен денсаулық сақтаудың өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары (жоғары және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Жаңа қоғамдық денсаулық сақтау
96*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
6
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
6
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Қоғамдық денсауық сақтаудың заманауи бағыттары
96*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
6
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
6
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығына қайта даярлау бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Медициналық статистика және эпидемиология негіздері
Салыстырмалы шамалар (статистикалық коэффиценттер). Стандартталған коэффиценттер. Динамикалық қатарлар. Орта шама. Таңдамалы әдіс. Орта арифметикалық және салыстырмалы шамалардың сенімділік бағасы. Параметирикалық емес критерийлер. Корреляциялық анализ. Статистикалық материалды өңдеудегі компьютерлік технологияны қолдану. Халық денсаулығы және денсаулық сақтау статистикасы. Денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін талдау. Заманауи эпидемиология негіздері. Эпидемиологиядағы зерттеу әдістері мен типтері. Клиникалық және популяциялық медицина. Инфекциялық және инфекциялық емес аурулардағы эпидемияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар.
МБП 02
Инфекциялық бақылау
Денсаулық сақтаудағы объекттердің инфекциялық аурулардың пайда болу мен таралуын ескертуге бағытталған профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды ұйымдастыру жүйесінің негізгі қағидаттары.ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық анализі. АІИ қоздырғыштары, антибиотиктөзімділігі. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету.АІИ профилактикасы үшін дезинфекцияның түрлері мен міндеттері.
МБП 03
АИТВ- инфекциясы
АИТВ-инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
МБП 04
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы.Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) ғаламтордағы медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттардысыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 05
Денсаулық сақтау технологияларын бағалау (бұдан әрі - ДСБТ)
ДСБТ тарихы. ДСБТ түрлері. Медициналық технологияларды бағалауды стандарттаудың мақсаттары және міндеттері. Медициналық технологиялардың кезеңдері. Медициналық технологиялардың тиімдіілік және қауіпсіздігін зерттеу анализі. Медициналық технологияларға қатысты саясатты қалыптастыру және шешімдерді қабылдау үдерісі.
МБП 06
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 07
Денсаулықты нығайту және аурулардың профилактикасы
Денсаулықты нығайту қоғамдық денсаулық сақтаудың бір негізгі бағыты ретінде. Жаңа қоғамдық денсаулық сақтау. Аурулардың профилактикасы. Жеке тұлғаның денсаулығы мен қоғамдық денсаулық, профилактикалық тексерулердің мәні мен денсаулықты қорғауды нығайту. Инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың профилактикасы. Әлеуметтік маңызды аурулардың бастапқы, екіншілік, үшіншілік профилактикалық бағдарламалары. Денсаулықты қорғау және нығайту саласындағы бағдарламалар. Профилактикалық бағдарламаларды жоспарлау. Заманауи деңгейдегі денсаулықты нығайтудағы Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саясаты. Дені сау қоғамдық саясат. Денсаулыққа баулу. Денсаулықтың әлеуметтік терминанттары. Содотнез теориясы.
МБП 08
Денсаулық сақтаудағы әлеуметтік және мінез-құлық ғылымдары
Мінез-құлық, эмоциялар, социум ұғымы мен денсаулық және аурудың биологиялық құраушыларының арасындағы өзарабайланыс. Денсаулық психологиясы. Медициналық клиникалық психология. Әлеуметтік жұмыс. Психологиялық консультация беру. Ми және мінез-құлық туралы ғылымдар. Әлеуметтік маңызды аурулары бар науқастарды оңалтудағы оңалту және профилактика жүргізу мақсатында мультитәртіптік командаларды қалыптастыру және дамыту. Мультитәртіптік командалардың экономикалық тиімдіілігі. Денсаулық сақтау жүйесіндегі медициналық емес білімі бар мамандардың рөлі ( психологтар, әлеуметтік қызметкерлер). ҚР денсаулық сақтау жүйесіне медициналық емес білімі бар мамандардың интеграциялануының проблемалары және міндеттері.
МБП 09
Денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару
Денсаулық сақтау органдарын бақылау және олардың атқаратын қызметі. Мемлекет және халықтың денсаулығы. Мемлекет және жеке тұлға. Денсаулық сақтау саласындағы міндеттердіңбасқару деңгейіне қарай бөлінуі. Денсаулық сақтаудағы үкіметтік емес ұйымдардың рөлі. Медицинадағы жеке меншік және мемлекеттік секторлар. Денсаулық сақтаудағы сапа менеджменті жүйесі және аккредитация. Денсаулық сақтаудағы ақпараттық заманауи технологиялар. Денсаулық сақтау саясаты. Денсаулық сақтау жүйесін оперативті басқару және стратегиялық жоспарлау. Денсаулық сақтау жүйесі ұйым ретінде. Медициналық мекемені ұйымдастыру үлгілері.Жаңа қоғамдық денсаулық сақтаудың тұжырымдамасы. Ресейдегі және шетелдердегі денсаулық сақтау ренысандары.
МБП 10
Денсаулық сақтаудағы этика
Этика және деонтология. Биоэтика. Базалық этикалық принциптер. Мүдделердің қақтығысуы. Шешімдерді қабылдау. Әлеуметтік әділдік және теңдік. Денсаулық сақтаудағы заңнама және этика.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Сестринское дело (высшее образование)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
216/4
ПДО
Обязательный компонент
192/3⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы организации сестринского дела
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
ПДВ
Компонент по выбору
54 /1
108/2
162/3
108/2
Зачеты
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Сестринское дело (высшее образование)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в сестринском деле
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Сестринское дело (высшее образование)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Актуальные вопросы сестринского дела
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Сестринское дело (высшее образование)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Доказательная медицина в сестринском деле
История доказательной медицины в сестринском деле. Влияние сестринских научных исследований на медицинскую практику. Положительное влияние доказательной сестринской практики на пациентов. Шаги применения научного доказательства в сестринской практике. Критическая оценка результатов осуществленного сестринского вмешательства на основе принятого решения. Сравнение сестринского процесса и научного метода исследования. Чтение и анализ научных публикаций и отчетов научных исследований. Препятствия для развития доказательной сестринской практики.
ПДО 02
Организация сестринского процесса и документации в сестринском деле
Стандарты сестринской практики. Описание сестринского процесса. Этапы сестринского процесса. Документация сестринского процесса. Сбор данных. Методы сбора данных. Постановка сестринского диагноза. Специфика сестринского диагноза. Планирование ухода и выбор сестринских мероприятий. Установление приоритетности. Выбор сестринских мероприятий. Сестринские назначения. Осуществление плана сестринского ухода. Типы сестринских вмешательств. Протоколы и назначения. Факторы, влияющие на выполнение плана по уходу. Медсестра как координатор. Средства общения. Сестринские записи в медицинской карточке. Сестринский обход. Самооценка.
ПДО 03
Правовые вопросы в сестринском деле
Профессиональная и юридическая регуляция сестринской практики. Аккредитация. Аттестация. Лицензирование и регистрация. Сертификация. Преступления и гражданские правонарушения. Преднамеренные гражданские правонарушения. Согласие на получении информации. Формы информационного согласия. Ненамеренные гражданские правонарушения. Правовая защита медсестер. Контракты. Профессиональная страховка. Компетентная практика.
ПДО 04
Менеджмент и лидерство в сестринском деле
Предмет и задачи менеджмента в сестринском деле. Эволюция теории и практики менеджмента. Природа организации в учреждениях здравоохранения. Понятие о культуре организации. Подходы к управлению: системный, процессный и ситуационный. Связующие процессы в управлении: коммуникация, принятие решений. Функции управления: планирование, организация, мотивация, контроль. Стратегический менеджмент. Управление ресурсами в здравоохранении и сестринском деле. Лидерство. Теории и стили лидерства. Управление переменами. Управление конфликтами и стрессами. Персональный менеджмент. Основы исследовательской деятельности в управлении.
ПДО 05
Вопросы паллиативной помощи в сестринском деле
Определение паллиативной помощи. Цель, компоненты, направления, формы организации паллиативной помощи, аспекты страдания. Основные принципы паллиативной помощи: отношение медицинского персонала к работе, заботливое отношение к больным (отзывчивость, симпатия и сострадание), обязательность и точность выполнения назначенных мероприятий, внимание к индивидуальности пациента, проведение всех манипуляций после получение согласия информированного пациента, правильное постоянное общение с коллегами, пациентом и родственниками, содержание помощи, квалифицированное медицинское обслуживание, всесторонняя и мультипрофессиональная помощь (помощь высокого качества, последовательная, непрерывная, скоординированная, предотвра-щающая развитие кризисных ситуаций). Мультидисциплинарный подход к оказанию паллиативной помощи, хоспис.
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

2. "Мейірбике ісі (жоғары білім)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән циклы
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1/3
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
МНП 02
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру)
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
216/4
МБП
Міндетті компонент
192/32/3
МБП 01
Мейірбике ісіндегі өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
9
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2
Сынақтар
ҚА
Қорытынды бақылау
2 (ТБК тен)
2 (ТБК тен)
2 (ТБК тен)
6 (ТБК тен)
Емтихан
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Мейірбике ісі (жоғары білім)" мамандығы бойынша сертификациялық циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары(жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Мейірбике ісіндегі инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Мейірбике ісі (жоғары білім)" мамандығы бойынша сертификациялық циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары(екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Мейірбике ісінің өзекті мәселелері
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Жиыны
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Мейірбике ісі (жоғары білім)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Мейірбике ісіндегі дәлелді медицина
Мейірбике ісіндегі дәлелді медицина тарихы. Мейіргердің ғылыми зерттеулерінің медицина практикасына ықпалы. Дәлелді мейіргерлік практикасының пациенттерге оң ықпалы. Мейірбике/мейіргерпрактикасында ғылыми дәлелдерді қолдану қадамдары. Мейіргердің қабылданған шешімі негізінде жүзеге асырылған араласуының нәтижелеріне сыни баға. Мейірбике ісі процесі мен зерттеудің ғылыми әдісін салыстыру. Ғылыми жарияланым мен ғылыми зерттеулердің есебін оқу және оларды талдау. Мейірбике ісііндегі дәлелді практиканың дамуына кедергілер.
МБП 02
Мейіргерлік ісі процесін ұйымдастыру және мейірбике ісіндегі құжаттама
Мейірбике практикасының стандарттары. Мейірбике жұмысы процесін сипаттау. Мейірбике жұмысы процесінің кезеңдері. Мейірбике жұмысы процесінің құжаттамасы. Деректерді жинау. Деректерді жинау әдістері. Мейірбикенің диагноз қоюы. Мейірбике қойған диагноздың ерекшелігі. Күтімді жоспарлау және мейірбике орындайтын шараларды таңдау. Басымдылықты орнату. Мейірбике орындайтын шараларды таңдау. Мейірбикенің емді тағайындау. Мейірбике күтімі жоспарын іске асыру. Мейірбике араласуының типтері. Хаттамалар мен тағайындаулар. Күтім жоспарын орындауға ықпал ететін факторлар. Медициналық мейірбике үйлестіруші ретінде. Қарым-қатынас құралдары. Медициналық карточкадағы мейірбике жазбалары. Мейірбикенің науқастарды аралап шығуы. Өзін-өзі бағалау.
МБП 03
Мейірбике ісіндегі құқықтық мәселелер
Мейірбике практикасын кәсіптік және заң тұрғысынан реттеу. Аккредиттеу. Аттестация. Лицензия беру және тіркеу. Сертификаттау. Қылмыстар және азаматтық құқық бұзушылық. Азаматтық әдейі құқық бұзушылық. Ақпаратты алуға негізделген келісім. Ақпараттық келісім нысандары. Байқаусызда жасалған азаматтық құқық бұзушылық. Медициналық мейірбикенің құқығын қорғау. Келісімшарттар. Кәсіби сақтандыру. Білікті практика.
МБП 04
Менеджмент және мейірбике ісіндегі көшбасшылық
Мейірбике ісіндегі менджмент пәні мен оның міндеттері. Менеджмент теориясы мен практикасының эволюциясы. Денсаулық сақтау мекемелерінде ұйымдастырудың түп негізі. Ұйымдастыру мәдениеті туралы түсінік. Басқару тәсілдері: жүйелік, процестік және ситуациялық. Басқарудың байланыстырушы процестері: коммуникация, шешім қабылдау. Басқару функциялары: жоспарлау, ұйымдастыру, мотивация, бақылау. Стратегиялық менеджмент. Денсаулық сақтау мен Мейірбике ісінде ресурстарды басқару.
Көшбасшылық. Көшбасшылық теориясы және стильдері. Өзгерістерді басқару. Дауларды және күйзелісті басқару. Персоналды менеджмент.Басқарудағы зерттеу қызметінің негіздері.
ПДО 05
Мейірбике ісіндегі Психикалық-эмоциялық көмек
Психикалық-эмоциялық көмекті анықтау. Мақсаты, компоненті, бағыты, Психикалық-эмоциялық көмекті ұйымдастырудың нысаны, бейнет аспектілері.Психикалық-эмоциялық көмектің негізгі принциптері: медицина қызметкерінің жұмысқа қатынасы, науқастарға қамқорлық қатынасы (қайырымдылық, ұнату және аяушылық білдіру), белгіленген іс-шаралардың нақты және міндетті орындалуы, науқастың келісімімен барлық манипуляциялардың өткізілуі, әріптестерімен, науқастармен, туыстарымен тұрақты қарым-қатынас, білікті медициналық қызмет көрсету, жан-жақты және мультикәсіптік көмек (жоғары деңгейде көмек, қиын мәселелер, дәйекті, үздіксіз, үйлестірілген, қиын мәселелердің дамуын болдырмау). Хоспистегі Психикалық-эмоциялық көмек көрсетудің мультитәртіптілігі.
МБП 06
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 07
АИТВ инфекциясы
АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
МБП 08
Инфекциялық бақылау
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Сестринское дело (высшее образование)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы организации сестринского дела
Избранные вопросы организации сестринского дела в амбулаторно-поликлинических условиях, в условиях стационара, в терапии, хирургии, педиатрии, стоматологии, акушерстве и гинекологии, узких клинических специальностях. Актуальные вопросы организации и менеджмента сестринского дела, ведения документации в сестринском деле. Правовые основы деятельности сестринской службы Республики Казахстан.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность медицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Сестринское дело (высшее образование)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в сестринском деле
Внедряются сестринские инновации в области профилактики заболеваний и укрепления здоровья населения.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность медицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

6. "Мейірбике ісі (жоғары білім)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру (4 апта ) білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Мейірбике ісінің өзекті мәселелері
Мейірбике ісіндегі амбулаторлы-емханалық, стационар, терапия, хирургия, педиатрия,стоматология, акушерлік және гинекология, кіші клиникалық мамандықтар тәртібінің таңдаулы мәселелері. Мейірбике ісіндегі менеджмент және ұйымдастырудың өзекті мәселелері, мейірбике ісіндегі құжаттарға кіріспе. Қазақстан Республикасыныдағы мейірбике қызметі іс-әрекетінің негізгі құқықтары.
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Мейірбике ісі (жоғары білім)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің білім бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
Мейірбике ісіндегі инновациялық технологиялар
Халық денсаулығын нығайтуда және аурулардың профилактикасыда мейірбикелік инновациларды енгізу.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Сестринское дело (высшее образование)" (для второй категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Актуальные вопросы сестринского дела
Медицинские сестры консультируют, обучают население само и взаимопомощи, здоровому образу жизни, уходу за пациентами.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность медицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 58
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и cодержание образовательной программы по специальности "Фармация (общая фармацевтическая практика; управление и экономика фармации (фармацевт (провизор), фармацевт-организатор (провизор-организатор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/товаровед); технология лекарств (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); контроль качества и сертификация лекарственных средств (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитическая диагностика и судебно-химическая экспертиза (химик-токсиколог); клиническая фармация; управление качеством в фармации)"

8. "Мейірбике ісі (жоғары білім)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің білім бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
Мейірбике ісіндегі өзекті мәселелер
Мейірбике кеңес береді, халықты өзара көмек көрсетуге, салауатты өмір салтын сақтауға, науқастарға күтім жасауды үйретеді.
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
58-қосымша
"Фармация (жалпы фармацевтикалық практика); фармация экономикасы және басқару (фармацевт (провизор), ұйымдастырушы фармацевт (ұйымдастырушы провизор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/тауартанушы); дәрілер технологиясы (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); дәрілік құралдардың сапасын бақылау және сертификаттау (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитикалық диагностика және сот-химиялық сараптамасы (химик–токсиколог)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны

1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Фармация (общая фармацевтическая практика; управление и экономика фармации (фармацевт (провизор), фармацевт-организатор (провизор-организатор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/товаровед); технология лекарств (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); контроль качества и сертификация лекарственных средств (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитическая диагностика и судебно-химическая экспертиза (химик-токсиколог); клиническая фармация; управление качеством в фармации)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Управление и экономика фармации
108
Зачет
ПДО 02
Технология лекарств и биофармация
54
Зачет
ПДО 03
Фармацевтическая химия
54
Зачет
ПДО 04
Фармакология и рациональная фармакотерапия
54
Зачет
ПДО 05
Токсикологическая химия
54
Зачет
ПДО 06
Фармакогнозия
54
Зачет
ПДО 07
Надлежащая фармацевтическая практика GXР
36
Зачет
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Зачет
ПДО 08
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Фармация (общая фармацевтическая практика; управление и экономика фармации (фармацевт (провизор), фармацевт-организатор (провизор-организатор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/товаровед); технология лекарств (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); контроль качества и сертификация лекарственных средств (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитическая диагностика и судебно-химическая экспертиза (химик-токсиколог); клиническая фармация; управление качеством в фармации)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/1/3
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3

1. "Фармация (жалпы фармацевтикалық практика); фармация экономикасы және басқару (фармацевт (провизор), ұйымдастырушы фармацевт (ұйымдастырушы провизор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/тауартанушы); дәрілер технологиясы (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); дәрілік құралдардың сапасын бақылау және сертификаттау (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитикалық диагностика және сот-химиялық сараптамасы (химик–токсиколог)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (мәселелерін қоса алғанда алғанда, апаттар медицинасы)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
МБП 01
Фармация экономикасы және басқару
108
Сынақ
МБП 02
Дәрілер технологиясы және биофармация
54
Сынақ
МБП 03
Фармацевтикалық химия
54
Сынақ
МБП 04
Фармакология және ұтымды фармакотерапия
54
Сынақ
МБП 05
Токсикологиялық химия
54
Сынақ
МБП 06
Фармакогнозия
54
Сынақ
МБП 07
Тиісті фармацевтикалық іс-практика GxP
36
Сынақ
МБП 07
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Сынақ
МБП 08
АИТВ инфекциясы, инфекциялық бақылау
9
Сынақ
ТБК
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
864/16
2. "Фармация (жалпы фармацевтикалық практика); фармация экономикасы және басқару (фармацевт (провизор), ұйымдастырушы фармацевт (ұйымдастырушы провизор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/тауартанушы); дәрілер технологиясы (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); дәрілік құралдардың сапасын бақылау және сертификаттау (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитикалық диагностика және сот-химиялық сараптамасы (химик–токсиколог)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары.
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/1 /3
МНК 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНК 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3

198/32/3
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы фармации
72
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Фармация (общая фармацевтическая практика; управление и экономика фармации (фармацевт (провизор), фармацевт-организатор (провизор-организатор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/товаровед); технология лекарств (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); контроль качества и сертификация лекарственных средств (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитическая диагностика и судебно-химическая экспертиза (химик-токсиколог); клиническая фармация; управление качеством в фармации)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Управление и экономика фармации
Основы управления и экономики фармации. Менеджмент как инструмент управления аптечной организации. Руководитель и аптечная организация. Стили управления. Управления кадрами, кадровый менеджмент. Процесс управления маркетингом. Особенности экономики фармации и потребительского поведения на фармацевтическом рынке. Фармакоэкономика. Фармакоэкономический анализ. Прогнозирование основных экономических показателей деятельности аптечных организации. Основы ценообразования на лекарственные препараты. Прогнозирование сбыта или объемам реализации товаров. Товарные запасы и их нормирование. Прогнозирование издержек, балансовой и чистой прибыли. Учет и отчетность в аптечных организациях. Учет основных средств, движения товаров и других материальных ценностей. Надлежащая аптечная практика. Надлежащая дистрибьютерская практика. Правила обслуживания потребителей фармацевтических услуг. Учет денежных средств и расчетных операций. Инвентаризация товарно-материальных ценностей. Отчетность аптечных организации всех форм собственности. Бухгалтерский баланс
ПДО 02
Технология лекарств и биофармация
Технология лекарств. Лекарственные и вспомогательные вещества. Аптечная технология лекарственных форм: твердых (порошков, сборов), жидких (растворов, суспензий, эмульсий, настоев и отваров), мягких (линиментов, мазей, паст, суппозиторий). Лекарственные формы для инъекций, для глаз, для детей до года. Несовместимые и затруднительные случаи приготовления лекарств. Понятия о технологии лекарств заводского производства. Общее представление о биофармации и ее связь с технологией лекарств. Технология лекарств промышленного производства. Государственное нормирование производства лекарственных препаратов. Правила и инструктивные письма, регламентирующие работу аптечного учреждения. Твердые, жидкие и мягкие лекарственные формы заводского производства. Фитопрепараты. Нетрадиционные лекарственные средства (гомеопатические). Фармацевтические факторы биофармации и терапевтическая эквивалентность. Биоэквивалентность лекарственных средств. Модифицированные лекарственные формы с контролируемым высвобождением лекарственных веществ. Концепция надлежащих практик в фармации. Основные стандарты надлежащей лабораторной практики (GLP), надлежащей производственной практики (GMP), надлежащей аптечной практики (GPP). Направления современной концепции обеспечения качества лекарственных средств.
ПДО 03
Фармацевтическая химия
Основные проблемы в области контроля качества и стандартизации лекарственных средств. Новые направления в фармацевтической химии. Современные медико-биологические требования к лекарственным веществам. Задачи фармацевтической химии по разработке методов исследования в оценке качества и по созданию новых лекарственных средств. Государственные принципы и положения, регламентирующие качество лекарственных средств. Организация контроля качества лекарственных средств. Государственная инспекция по контролю за качеством лекарственных средств и изделий медицинской техники. Контроль при хранении (аптечные склады) и распределении (аптеки). Фармацевтическая химия ароматических соединений как лекарственных веществ. Анализ и стандартизация лекарственных препаратов группы фенолов, хинонов и их производных, ароматических кислот, арилалкиламинов, гидроксифенилалкиламинов, бензолсульфаниламидов и их производных. Анализ и стандартизация гетероциклических соединений природного и синтетического происхождения как лекарственных веществ: производных фурана, бензопирана, индола, пиразола, имидазола пиридина, хинолина, изохинолина, тропана, пурина, пиримидина, птеридина и изоаллоксазина, фенотиазина, бензодиазепина и других групп лекарственных веществ. Стандартизация лекарственных средств.
ПДО 04
Фармакология и рациональная фармакотерапия.
Содержание, предмет, методы исследования фармакологии. Общая рецептура. Правила выписывания жидких, мягких, твердых лекарственных форм. Общие закономерности фармакокинетики и фармакодинамики лекарственных веществ. Средства, влияющие на периферический отдел нервной системы. Средства, влияющие на эфферентную иннервацию. Средства, влияющие на центральную нервную систему (далее – ЦНС). Анальгетические средства. Противовоспалительные и противоаллергические средства. Антисептики и дезинфицирующие средства. Химиотерапевтические средства. Антибактериальные средства. Противотуберкулезные, противоспирохетозные, противогрибковые, противовирусные, противопротозойные, противоглистные средства. Средства, влияющие на функции: опорно-двигательной, дыхательной, сердечно-сосудистой, пищевариательной, мочевыделительной, эндокринной системы, системы крови. Фармакотерапия. Предмет, разделы, цель и задачи. Виды фармакотерапии. Основные этапы развития фармакотерапии. Современное состояние клинической фармакологии. Фармакологический и Фармакопейный комитеты Республики Казахстан. Понятие о системе "надлежащего назначения" лекарственных средств. Лекарственный формуляр. Стандарты лечения. Понятие и принципы составления. Общие вопросы фармакокинетики и фармакодинамики. Взаимодействие и побочные действия лекарственных средств. Возрастные аспекты клинической фармакологии. Частная фармакотерапия. Фармакотерапия заболеваний сердечно-сосудистой, эндокринной, нервной системы, органов дыхания, органов пищеварения.
ПДО 05
Токсикологическая химия
Токсикология и токсикологическая химия. Предмет и задачи. Особенности. Основные направления использования химико-токсикологического анализа. Объекты исследования. Организационная структура судебно-медицинской экспертизы в Республике Казахстан. Правовые и методологические основы судебно-химической экспертизы. Основные документы, регламентирующие работу в области судебно-химической экспертизы. Документация судебно-химических экспертиз. Оценка заключений. Общие закономерности распределения веществ в организме. Факторы, влияющие на распределение. Основные токсикокинетические параметры распределения. Математические модели, характеризующие протекание фармакокинетических процессов. Токсикокинетические особенности пероральных, ингаляционных, перкутанных отравлений. Основные пути биотрансформации чужеродных соединений. Факторы, влияющие на метаболизм чужеродных соединений. Представление о вторичном метаболизме у микроорганизмов, растений, животных. Экскреция чужеродных соединений и их метаболитов. Влияние физико-химических свойств токсических веществ и факторов среды на скорость и характер их выведения из организма. Химико-токсикологический анализ (далее – ХТА) веществ, изолируемых методом сорбции. Лекарственные вещества. ХТА веществ, изолируемых методом дистилляции. Летучие яды. ХТА веществ, изолируемых методом минерализации. Металлические яды. ХТА веществ, изолируемых органическими растворителями. Пестициды. ХТА веществ, изолируемых методом настаиванием водой в сочетании с диализом. ХТА веществ, не требующих методов изолирования СО (ІІ), соединения фтора.
Фармакогнозия
ПДО 06
Фармакогнозия, ее задачи и значение в медицине и фармации. Охранные мероприятия при заготовке лекарственного растительного сырья различных морфологических групп. Сырьевая база лекарственного растительного сырья. Интродукция лекарственных растений. Правила сбора, особенности первичной обработки, сушки, упаковки и хранения подземных органов (корней, корневищ, клубней), почек, листьев, цветков и соцветий, плодов и семян и кор. Особенности сбора дикорастущего и культивируемого сырья. Особенности сбора сырья ядовитых и сильнодействующих растений, меры предосторожности при сборе. Доврачебная помощь при отравлении. Способы сушки лекарственного растительного сырья Приемка лекарственного растительного сырья и методы отбора проб для анализа на складах, базах и промышленных предприятиях. Фармакогностический анализ лекарственного растительного сырья – цели и задачи. Основы фитотерапии. Методология составления лекарственных сборов.
ПДО 07
Надлежащая фармацевтическая практика (GXР)
Надлежащая производственная практика. Надлежащая инженерная практика. Надлежащая лабораторная практика. Надлежащая клиническая практика. Надлежащая дистрибьюторская практика. Надлежащая фармацевтическая (аптечная) практика. В сфере обращения лекарственных средств действуют также стандарты: "Уровень гарантии стерильности"; "План обеспечения качества"; "Система управления качеством"; "Политика качества"; "Система анализа рисков в критических контрольных точках".
ПДО 08
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 09
ВИЧ-инфекция, инфекционный контроль
Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции. Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ.
ПДВ
Компонент по выбору
ИА
Итоговая аттестация
Итого

198/32/3
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Фармацияның өзекті мәселелері
72
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
9
Сынақ
ТБК
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-дан)
2 (ТБП-дан)
2 (ТБП-дан)
6 (ТБП-дан)
Жиыны
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Фармация (жалпы фармацевтикалық практика); фармация экономикасы және басқару (фармацевт (провизор), ұйымдастырушы фармацевт (ұйымдастырушы провизор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/тауартанушы); дәрілер технологиясы (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); дәрілік құралдардың сапасын бақылау және сертификаттау (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитикалық диагностика және сот-химиялық сараптамасы (химик–токсиколог)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Фармация экономикасы және басқаруы
Фармация экономикасы және басқару негіздері. Менеджмент дәріханалық ұйымды басқару құралы. Басқарушы және дәріханалық ұйым. Басқару стильдері. Кадрларды басқару. Кадр менеджменті. Маркетингті басқару үрдісі. Фармация экономикасының ерекшеліктері және фармацевтік нарықтағы тұтыну тәртібі. Фармакоэкономика. Фармакоэкономикалық талдау. Дәріханалық ұйымдардың негізгі экономикалық көрсетілімдерін болжау. Дәрілік препараттардың бағасын түзудің негіздері. Тауарлардың босату көлемі мен оларды өткізуді болжау. Тауар қоры және оны нормалау. Шығындарды, баланстық және таза пайданы болжау. Дәріханалық ұйымдардағы есептеу және есеп беру. Негізгі құралдарды, тауардың жылжуын және басқа материалдық құндылықтарды есептеу. Тиісті дәріханалық іс-практика. Тиісті дистрибьютерлік іс-практика. Фармацевтикалық қызметіндегі тұтынушыларды қамтамасыз ету ережелері. Ақшаны және есеп айырысу операцияларын есептеу. Тауарлы-материалдық құндылықтар инвентаризациясы. Меншіктіліктің барлық түрлеріндегі дәріханалық ұйымдардың есеп беруі. Бухгалтерлік баланс.
МБП 02
Дәрілер технологиясы және биофармация
Дәрілер технологиясы. Дәрілік және қосымша заттар. Дәрілік түрлердің дәріханалық технологиясы: қатты (ұнтақтар, жинақтар), сұйық (ерітінділер, суспензиялар, эмульсиялар, тұнбалар және қайнатпалар), жұмсақ (линименттер, жағар майлар, пасталар, суппозиторийлер). Шаншуға арналған, көзге арналған, бір жасқа дейінгі балаларға арналған дәрілік түрлер. Дәрілерді дайындаудағы үйлесімсіздік және қиындық жағдайлары. Дәрілердің зауыттық өндірісі технологиясы туралы түсінік. Биофармация туралы жалпы түсінік және оның дәрілер технологиясымен байланысы. Дәрілердің өнеркәсіптік өндірісі технологиясы. Дәрілік препараттар өндірісін Мемлекеттік нормалау. Дәріханалық мекеменің жұмысын регламенттеуші ережелер мен инструкциялық хаттар. Қатты, сұйық және жұмсақ дәрілік түрлердің зауыттық өндірісі. Фитопрепараттар. Дәстүрлі емес дәрілік құралдар (гомеопатиялық және басқалар). Биофармацияның фармацевтикалық факторлары және терапевтикалық эквиваленттілік. Дәрілік құралдардың биоэквиваленттілігі. Дәрілік заттары бақылаулы босап шығатын модификацияланған дәрілік түрлер. Фармациядағы тиісті іс- практика Концепциясы - GPX. Дәрілік құралдардың сапасын қамтамасыз ететін заманауи концепциялардың (GLP, GMP, GPP) негізгі бағыттары.
МБП 03
Фармацевтикалық химия
Фармацевтикалық химияның негізгі мәселелері. Фармацевтикалық химиядағы жаңа бағыттар. Заманауидағы дәрілік заттарға қойылатын медико-биологиялық талаптар. Жаңа дәрілік заттарды жасау және сапасын бақылаудағы зерттеу әдістері фармацевтикалық химияның мақсаттары болып табылады. Дәрілік зат сапасын реттейтін Мемлекеттік принциптер және ережелер. Дәрілік заттардың сапасын бақылайтын ұйымдар. Дәрілік заттардың және медициналық техника бұйымдарынының сапасын бақылайтын Мемлекеттік инспекциялар. Сақтау (дәріханалық қоймалар) және тарату кезіндегі бақылау. Дәріханаішілік бақылаудың ерекшеліктері. Республикалық мемлекеттік өндірістің (РМӨ) дәрілік заттарды сраптаудың Ұлттық орталығы.Ароматты қосылыстардың дәрілік заттар ретіндегі фармацевтикалық химиясы. Фенол, хинон, ароматты қышқылдар, арилалкиламиндер, гидроксифенилалкиламиндер, бензолсульфаниламидтер туындыларының дәрілік препараттарын талдау және стандарттау.Табиғат және синтетикалық текті гетероциклді қосылыстардың туындыларынының: фуран, бензопиран, индол, пиразол, пиридин, тропан, хинолин, изохинолин, пиримидин, пиримидин-тиазол, пурин, птеридин, изоаллоксазин, фенотиазин, бензодиазепин және т.б. дәрілік заттар ретінде талдау және стандарттау.
МБП 04
Фармакология және тиімдіі фармакотерапия
Фармакологияның мазмұны, пәні, зерттеу әдістері. Жалпы рецептура. Сұйық, жұмсақ, қатты дәрілік қалыптарға рецепт жазу ережелері. Дәрілік заттардың фармакокинетикасы мен фармакодинамикасынгың негізгі заңдылықтары. Шеткі нерв жүйесінің құралдары. Эфферентті иннервацияға әсер ететін дәрілер. ОЖЖ әсер ететін дәрілер. Анальгетикалық дәрілер. Қабынуға және аллергияға қарсы құралдар. Химиотерапевтік құралдар. Антибактериальді дәрілер. Туберкулезге қарсы, спирохетаға қарсы, саңырауқұлаққа қарсы, вирусқа қарсы, қарапайымдыларға қарсы, құрттарға қарсы дәрілер. Тірек-қозғалыс, тыныс, жүрек-қантамыр, ас қорыту, несеп шығару, эндокринді жүйе, қан жүйесіне әсер ететін құралдар. Фармакотерапия. Пәні, бөлімдері, мақсаты мен міндеттері. Фармакотерапия түрлері. Фармакотерапия дамуының негізгі кезеңдері. Клиникалық фармакологиялық қазіргі жағдайы. Қазақстан Республикасының фармакологиялық және фармакопеялық орталықтары. Дәрілік құралдарды "тиісті тағайындау" жүйесі туралы түсінік. Дәрілік формуляр. Емдеу стандарттары. Құрастырудың түсінігі мен принциптері. Фармакокинетика мен фармакодинамиканың жалпы сұрақтары. Дәрілердің бір-бірімен әсерлесуі және жанама әсерлері. Клиникалық фармакологияның жастық аспектілері. Жеке фармакотерапия. Жүрек - тамыр, эндокринді, тыныс алу мүшелерінің, ас-қорыту мүшелері ауруларының фармакотерапиясы.
МБП 05
Токсикологиялық химия
Сорбция арқылы оқшауланатын заттарды химия-токсикологиялық талдау (бұдан әрі – ХТТ). Дәрілік заттар. Дистилляция арқылы оқшаулантын заттарды ХТТ. Ұшқыш улар. Минерализация арқылы оқшауланатын заттарды ХТТ. Металдық улар. Органикалық еріткіштер арқылы оқшауланатын заттарды ХТТ. Пестицидтер. Диализбен үйлестірілген сумен тұндыру арқылы оқшауланатын заттарды ХТТ. Оқшаулауды талап етпейтін заттарды ХТТ. СО (II), фтор қосылыстары.
МБП 06
Фармакогнозия
Фармакогнозия, оның мәселелері және медицина мен фармациядағы мәні. Әртүрлі морфологиялық топтардағы дәрілік өсімдік шикізатты даярлау кезіндегі сақтау іс-шаралары. Дәрілік өсімдік шикізатының қоры. Жабайы және мәдени өсетін дәрілік өсімдіктер. Дәрілік өсімдіктер интродукциясы. Жерасты бөліктерін (тамыр, тамырсабақ, түйнектер), бүршіктерді, жапырақтарды, гүлдер мен гүлшоғырларын, жемістер мен дәндерін, қабықтарын жинау, алғашқы өңдеу ерекшеліктері, кептіру, орамдау және сақтау ережелері. Жабайы және мәдени өсетін өсімдіктер шикізатын жинау ерекшеліктері. Өсімдік шикізатын жинайтын техникалық саймандар. Улы және күшті әсер ететін өсімдік шикізатын жинау ерекшеліктері, жинау кезіндегі шаралар. Дәрілік өсімдік шикізатын кептіру әдістері. Өсімдік шикізатын қабылдап алу, қоймаларда, базаларда, өндіріс орындарында талдауға арналған сынамалар алу. Дәрілік өсімдік шикізатын фармакогностикалық талдау – мақсаты мен міндеттері. Фитотерапия негіздері. Дәрілік жинақтарды құрастыру методологиясы.
МБП 07
Тиісті фармацевтикалық практика
"Тиісті өндірістік практика", "Тиісті инженерлік практика", "Тиісті зертханалық практика", "Тиісті клиникалық практика", "Тиісті дистрибьюторлық практика", "Тиісті фармацевтік (дәріханалық) практика", Дәрілік құралдардың айналымындағы стандарттар, "Стерилизацияның кепілдік деңгейі", "Сапаны қамтамасыз ету жоспары", "Сапаны басқару жүйесі", "Сапа саясаты", "Қиын бақылау нүктелеріндегі қауіптілікті талдау жүйесі".
МБП 08
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 09
АИТВ инфекциясы, инфекциялық бақылау
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі – ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әр – АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

4. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Фармация (общая фармацевтическая практика; управление и экономика фармации (фармацевт (провизор), фармацевт-организатор (провизор-организатор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/товаровед); технология лекарств (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); контроль качества и сертификация лекарственных средств (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитическая диагностика и судебно-химическая экспертиза (химик-токсиколог); клиническая фармация; управление качеством в фармации)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы фармации
Национальная политика в области лекарственных средств. Регламентирование обращения лекарственных средств. Фармацевтическая помощь на современном этапе. Актуальные проблемы технологии лекарств. Инновационные технологии производства лекарственных средств. Взаимодействия лекарственных средств. Система обеспечения качества лекарственных средств. Надлежащая аптечная практика. Надлежащая дистрибьютерская практика. Современные препараты. Модифицированные лекарственные формы с контролируемым высвобождением лекарственных веществ. Биологически активные добавки растительного и минерального происхождения. Кадровый менеджмент: квалификация и компетентность специалистов области фармации. Современное состояние фармацевтической промышленности в Республике Казахстан и за рубежом. Основные направления современной концепции обеспечения качества лекарственных средств. Современные достижения фармацевтической технологии в создании новых лекарственных форм и проблема пролонгирования действия лекарств и их стабилизации. Биоэквивалентность лекарственных средств. Натурфармация. Методология составления лекарственных сборов. Валидация аналитических методик анализа.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность медицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 59
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Сестринское дело"

4. "Фармация (жалпы фармацевтикалық практика); фармация экономикасы және басқару (фармацевт (провизор), ұйымдастырушы фармацевт (ұйымдастырушы провизор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/тауартанушы); дәрілер технологиясы (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); дәрілік құралдардың сапасын бақылау және сертификаттау (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитикалық диагностика және сот-химиялық сараптамасы (химик–токсиколог)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру (4 апта ) білім беру бағдарламасының мазмұны.
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Фармацияның өзекті мәселелері
Дәрілік құралдар саласындағы Ұлттық саясат. Дәрілік құралдар айналымын реттеу. Дәрілік құралдарды ұтымды пайдалану. Заманауи кезеңдегі фармацевтік көмек. Дәрілер технологиясының өзекті мәселелері. Дәрілік құралдар өндірісінің инновациялық технологиясы. Дәрілік құралдардың өзара әсері. Дәрілік құралдардың сапасын қамтамасыз ету жүйесі (GLP, GCP, GMP, GDP, GPP). Тиісті дәріханалық іс-практика. Тиісті дистрибьютерлік іс-практика. Заманауи препараттар. Өсімдік текті, минерал текті биологиялық белсендіі қосылыстар. Кадр менеджменті: фармация саласындағы мамандардың біліктілігі мен компетенттілігі. Заманауидағы фармацевтік өндірістің Қазақстан Республикасында және шет елде дамуы. Фармацевтік өндірісті мемлекеттік стандарт және аймақтық стандарт бойынша шектеу. Дәрілік құралдардың сапасын қамтамасыз етудің заманауи концепциясының негізгі бағыттары. Жаңа дәрілік қалыптарды жасап шығаруда фармацевтік технологияның заманауидағы жетістіктері және дәрінің әсерін ұзарту мен тұрақтандыру мәселелері. Дәрілік құралдардың биоэквиваленттілігі. Натурфармация. Дәрілік жинақты құрастыру методологиясы. Аналитикалық әдістемелерді талдау валидациясы.
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
59-қосымша
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Сестринское дело"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Доказательная медицина в сестринском деле
История доказательной медицины в сестринском деле. Влияние сестринских научных исследований на медицинскую практику. Положительное влияние доказательной сестринской практики на пациентов. Шаги применения научного доказательства в сестринской практике. Критическая оценка результатов осуществленного сестринского вмешательства на основе принятого решения. Сравнение сестринского процесса и научного метода исследования. Чтение и анализ научных публикаций и отчетов научных исследований. Препятствия для развития доказательной сестринской практики.
ПДО 02
Организация сестринского процесса и документации в сестринском деле
Стандарты сестринской практики. Описание сестринского процесса. Этапы сестринского процесса. Документация сестринского процесса. Сбор данных. Методы сбора данных. Постановка сестринского диагноза. Специфика сестринского диагноза. Планирование ухода и выбор сестринских мероприятий. Установление приоритетности. Выбор сестринских мероприятий. Сестринские назначения. Осуществление плана сестринского ухода. Типы сестринских вмешательств. Протоколы и назначения. Факторы, влияющие на выполнение плана по уходу. Медсестра как координатор. Средства общения. Сестринские записи в медицинской карточке. Сестринский обход. Самооценка.
ПДО 03
Правовые вопросы в сестринском деле
Профессиональная и юридическая регуляция сестринской практики. Аккредитация. Аттестация. Лицензирование и регистрация. Сертификация. Преступления и гражданские правонарушения. Преднамеренные гражданские правонарушения. Согласие на получении информации. Формы информационного согласия. Ненамеренные гражданские правонарушения. Правовая защита медсестер. Контракты. Профессиональная страховка. Компетентная практика.
ПДО 04
Менеджмент и лидерство в сестринском деле
Предмет и задачи менеджмента в сестринском деле. Эволюция теории и практики менеджмента. Природа организации в учреждениях здравоохранения. Понятие о культуре организации. Подходы к управлению: системный, процессный и ситуационный. Связующие процессы в управлении: коммуникация, принятие решений. Функции управления: планирование, организация, мотивация, контроль. Стратегический менеджмент. Управление ресурсами в здравоохранении и сестринском деле. Лидерство. Теории и стили лидерства. Управление переменами. Управление конфликтами и стрессами. Персональный менеджмент. Основы исследовательской деятельности в управлении.
ПДО 05
Вопросы паллиативной помощи в сестринском деле
Определение паллиативной помощи. Цель, компоненты, направления, формы организации паллиативной помощи, аспекты страдания. Основные принципы паллиативной помощи: отношение медицинского персонала к работе, заботливое отношение к больным (отзывчивость, симпатия и сострадание), обязательность и точность выполнения назначенных мероприятий, внимание к индивидуальности пациента, проведение всех манипуляций после получение согласия информированного пациента, правильное постоянное общение с коллегами, пациентом и родственниками, содержание помощи, квалифицированное медицинское обслуживание, всесторонняя и мультипрофессиональная помощь (помощь высокого качества, последовательная, непрерывная, скоординированная, предотвра-щающая развитие кризисных ситуаций). Мультидисциплинарный подход к оказанию паллиативной помощи, хоспис.
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Мейіргер ісіндегі дәлелді медицина
Мейіргер ісіндегі дәлелді медицина тарихы. Мейіргердің ғылыми зерттеулерінің медицина практикасына ықпалы. Дәлелді мейіргерлік практикасының пациенттерге оң ықпалы. Мейіргер/мейіргер практикасында ғылыми дәлелдерді қолдану қадамдары. Мейіргердің қабылданған шешімі негізінде жүзеге асырылған араласуының нәтижелеріне сыни баға. Мейіргер ісі процесі мен зерттеудің ғылыми әдісін салыстыру. Ғылыми жарияланым мен ғылыми зерттеулердің есебін оқу және оларды талдау. Мейіргер ісіндегі дәлелді практиканың дамуына кедергілер.
МБП 02
Мейіргерлік ісі процесін ұйымдастыру және Мейіргер ісіндегі құжаттама
Мейіргер практикасының стандарттары. Мейіргер жұмысы процесін сипаттау. Мейіргер жұмысы процесінің кезеңдері. Мейіргер жұмысы процесінің құжаттамасы. Деректерді жинау. Деректерді жинау әдістері. Мейіргердің диагноз қоюы. Мейіргер қойған диагноздың ерекшелігі. Күтімді жоспарлау және Мейіргер орындайтын шараларды таңдау. Басымдылықты орнату. Мейіргер орындайтын шараларды таңдау. Мейіргердің емді тағайындау. Мейіргер күтімі жоспарын іске асыру. Мейіргер араласуының типтері. Хаттамалар мен тағайындаулар. Күтім жоспарын орындауға ықпал ететін факторлар. Медициналық Мейіргер үйлестіруші ретінде. Қарым-қатынас құралдары. Медициналық карточкадағы Мейіргер жазбалары. Мейіргернің науқастарды аралап шығуы. Өзін-өзі бағалау.
МБП 03
Мейіргер ісіндегі құқықтық мәселелер
Мейіргер практикасын кәсіптік және құқықтық реттеу. Аккредитациялау. Аттестациялау. Лицензия беру және тіркеу. Сертификаттау. Қылмыстар және азаматтық құқық бұзушылық. Азаматтық әдейі құқық бұзушылық. Ақпаратты алуға негізделген келісім. Ақпараттық келісім нысандары. Байқаусызда жасалған азаматтық құқық бұзушылық. Медициналық Мейіргердің құқығын қорғау. Келісімшарттар. Кәсіби сақтандыру. Біліктілік практикасы.
МБП 04
Менеджмент және мейіргер ісіндегі көшбасшылық
Мейіргер ісіндегі менджмент пәні мен оның міндеттері. Менеджмент теориясы мен практикасының эволюциясы. Денсаулық сақтау мекемелеріндегі ұйымдастырудың негізі. Ұйымдастыру мәдениеті туралы түсінік. Басқару тәсілдері: жүйелік, процестік және ситуациялық. Басқарудың байланыстырушы процестері: коммуникация, шешім қабылдау. Басқару функциялары: жоспарлау, ұйымдастыру, мотивация, бақылау. Стратегиялық менеджмент. Денсаулық сақтау мен Мейіргер ісінде ресурстарды басқару. Көшбасшылық. Көшбасшылық теориясы және стильдері. Өзгерістерді басқару. Дауларды және күйзелісті басқару. Персоналды менеджмент. Басқарудағы зерттеу қызметінің негіздері.
ПДО 05
Мейіргер ісіндегі психикалық-эмоциялық көмек
Психикалық-эмоциялық көмекті анықтау. Мақсаты, компоненті, бағыты, Психикалық-эмоциялық көмекті ұйымдастырудың нысаны, бейнет аспектілері. Психикалық-эмоциялық көмектің негізгі принциптері: медицина қызметкерінің жұмысқа қатынасы, науқастарға қамқорлық қатынасы (қайырымдылық, ұнату және аяушылық білдіру), белгіленген іс-шаралардың нақты және міндетті орындалуы, науқастың келісімімен барлық манипуляциялардың өткізілуі, әріптестерімен, науқастармен, туыстарымен тұрақты қарым-қатынас, білікті медициналық қызмет көрсету, жан-жақты және мультикәсіптік көмек (жоғары деңгейде көмек, қиын мәселелер, дәйекті, үздіксіз, үйлестірілген, қиын мәселелердің дамуын болдырмау). Хоспистегі психикалық-эмоциялық көмек көрсетудің мультитәртіптілігі.
МБП 06
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі – ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әр – АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

2. Типовой учебный план цикла повышения квалификации по специальности "Лабораторная диагностика (лаборант, помощник врача-лаборанта)"
Код дисциплин
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Формы контроля
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
Зачет
Итого
54/1
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Лабораторная диагностика (лаборант, помощник врача-лаборанта)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в лабораторной диагностике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Лабораторная диагностика (лаборант, помощник врача-лаборанта)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные клинические методы исследований
36*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
54/1
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Лабораторная диагностика (лаборант, помощник врача-лаборанта)"
Код дисциплин
Наименования дисциплин их основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Медицинская биология
Структурная организация клетки. Техника микроскопирования. Механизм регуляции обмена веществ и физиологических функций. Взаимосвязь обмена белков, липидов, углеводов в метаболизме клетки. Современное представление о морфологической структуре и функции клеток, тканей, органов. Цитологическая картина при различной патологии органов и тканей. Генетика человека. Свойства и состав крови, мочи, желудочного сока, каловых масс, желчи, мокроты, ликвора, простатического сока в норме и патологии. Современное представление о свертывающей и противосвертывающей системе крови. Биология простейших, членистоногих, гельминтов, имеющих медицинское значение.
ПДО 02
Основы эпидемиологии и инфекционных болезней
Эпидемический процесс и его звенья. Учение об инфекциях. Классификация микроорганизмов. Современные представления об иммунитете, его виды. Организация лабораторных работ в системе санэпиднадзора. Санитарно-гигиеническая оценка факторов внешней среды. Гигиеническое и эпидемиологическое значение воздуха, почвы, воды. Современные методы санитарно-гигиенических исследований. Дезинфекция и стерилизация. Инфекционный контроль и инфекционная безопасность. Роль лаборатории в диагностике инфекций. Методы исследования глистных и паразитарных заболеваний.
ПДО 03
Техника лабораторных работ с методами клинических исследований
Организация лабораторной службы. Роль клинической лабораторной диагностики в доказательной медицине. Унификация методов исследования. Директивные документы о развитии и организации лабораторной службы. Организация и правила работы в многопрофильной лаборатории. Основные этапы исследования анализов. Устройство и оснащение лабораторий. Инновационно-аналитические технологии. Метрологический контроль оборудования. Правила работы с лабораторным оборудованием, посудой. Техника безопасности при работе в лаборатории. Современные технологии выполнения автоматизированных гематологических исследований. Обеспечение и контроль качества в лабораторной медицине, основы статистической обработки результатов. Расчеты и техника приготовления растворов и реагентов. Исследование биологических жидкостей и их диагностическое значение в клинической практике. Лабораторная диагностика неотложных состояний. Скрининговые лабораторные тесты. Интерпретация результатов лабораторных тестов.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
ВИЧ-инфекция
Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДО 07
Инфекционный контроль
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ.
ИК
Итоговый контроль
Итого
6. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Лабораторная диагностика (лаборант, помощник врача-лаборанта)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии клинической лабораторной диагностики
Инновационные технологии клинической лабораторной диагностики. Автоматизация лабораторных исследований.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность медицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.

2. "Зертханалық диагностика (зертханашы, зертханашы дәрігердің көмекшісі)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-дан)
2(ТБП-дан)
Сынақ
Қорытынды
54/1
108/2
3. "Зертханалық диагностика (зертханашы, зертханашы дәрігердің көмекшісі)" мамандығы бойынша сертификациялық циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Зертханалық диагностикадағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Коммуникативті дағдылар және медициналық этика
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Қорытынды
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Зертханалық диагностика (зертханашы, зертханашы дәрігердің көмекшісі)" мамандығы бойынша сертификациялық циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Зерттеулердің замануи клиникалық әдістері
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Коммуникативті дағдылар және медициналық этика
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Қорытынды
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Зертханалық диагностика (зертханашы, зертханашы дәрігердің көмекшісі)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Медициналық биология.
Жасушаны құрылымын ұйымдастыру. Микроскоп техникасы. Зат алмасу және физиологиялық қызметтерді реттеу мезанизмі. Жасуша метаболизміндегі көмірсулар, липидтер, ақуыздар алмасуының арақатынасы. Органдар, ткандер, клеткалар қызметі және морфологиялық құрылымы жөніндегі заманауи ұсыныстар. Органдар мен ткандердің түрлі патологиялары кезіндегі цитологиялық көрінісі. Адам генетикасы. Қалыпты және патология жағдайдағы простатикалық шырын, ликвордың, қақырықтың, өттің, нәжістің, асқазан сөлінің, несептің, қаннық құрамы және қасиеті. Қанның ұюы және ұюға қарсы жүйесі туралы замануи ұсыныстар. Медициналық маңызы бар қарапайымдылар, буынаяқтылар, құрттар биологиясы
МБП 02
Инфекциялық аурулар және эпидемиология негіздері.
Эпидемиялық процесс және оның буындары. Инфекциялар туралы түсінік. Микроорганизмдер классификациясы. Иммунитет туралы замануи түсініктер, оның түрлері. Санитариялық эпидемиологиялық қадағалау жүйесіндегі зертханалық жұмыстарды ұйымдастыру. Қоршаған орта факторларының санитариялық-гигиеналық бағасы. Ауа, топырақ, судың гигиеналық және эпидемиологиялық маңызы. Санитариялық-гигиеналық зерттеулердің замануи әдістері. Дезинфекция және стерильдеу. Инфекциялық бақылау және инфекциялық қауіпсіздік. Инфекция диагностикасындағы зертхана рөлі. Ішек құрттарын және паразиттік ауруларды зерттеу әдістері
МБП 03
Клиникалық зерттеу әдістерімен зертхана жұмыстарының техникасы.
Зертхана қызметін ұйымдастыру. Дәлелді медицинадағы клиникалық зертхана диагностикасының рөлі. Зерттеу әдістерін бірыңғайлау. Зертханалық қызметті ұйымдастыру және дамыту туралы директивті құжаттар. Көпбейінді зертхананың жұмыс ережесі және ұйымдастыру. Талдауды зерттеудің негізгі кезеңдері. Құрылғылар және зертхананы жабдықтау. Инновациялық-аналитикалық технологиялар. Жабдықтарды метрологиялық бақылау. Зертханалық ыдыстар, жабдықтармен жұмыс істеу ережесі. Зертханада жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Автоматтандырылған гематологиялық зерттеулерді орындаудың замануи технологиялары. Зертханалық медицина сапасын бақылау және қамтамасыз ету, нәтижелерді статистикалық өңдеу негіздері. Ерітінділер және реагенттерді даярлау техникасы және есептері. Клиникалық практикада биологиялық сұйықтықтарды зерттеу және олардың диагностикалық маңызы. Кезек күттірмейтін жағдайлардағы зертханалық диагностика. Скринингтік зертханалық сынамалар. Зертханалық тесттер нәтижесінің интерпретациясы
МБП 04
Дәлелді медицина мәселелері.
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласулар түрі. Зерттеу түрлері. Зерттеулер дизайны.
МБП 05
Кезек күттірмейтін медициналық көмек алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 06
АИТВ - инфекциясы.
АИТВ инфекциясының және инфекциялық бақылау мәселелері. АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. Денсаулық сақтау объектілеріндегі инфекциялық аурулардың таралуын және туындауын ескертуге бағытталған, ұйымдастырушылық, профилактика және эпидемияға қарсы шаралар жүйелерінің негізгі қағидалары
МБП 07
Инфекциялық бақылау.
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әр – АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.
ҚБ
Қорытынды бақылау
Қорытынды
6. "Зертханалық диагностика (зертханашы, зертханашы дәрігердің көмекшісі)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санат үшін)
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
Зертханалық диагностикадағы инновациялық технологиялар
Зертханалық диагностикадағы инновациялық технологиялар.Зертханалық зерттеулерді автоматтандыру
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики)"
Код дисциплин
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
зачеты
ИА
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
Итого
54/1
108/2
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Вопросы доказательной медицины
16
Вопросы реабилитации
18
Вопросы паллиативной помощи
18
Медицинская этика и коммуникативные навыки
18
Медицинская статистика
18
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Медицинская этика и коммуникативные навыки
18
Медицинская статистика
16
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
54/1
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин их основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные вопросы терапии
Пропедевтика внутренних болезней: методы исследования больных. Общий осмотр. Методы исследования внутренних органов (дыхания, пищеварения, сердечно-сосудистой, мочевыделительной и эндокринной систем). Внутренние болезни. Симптомы и синдромы при заболеваниях внутренних органов. Синдромальный подход к постановке предварительного диагноза. План обследования. Лечение в условиях фельдшерско-акушерского пункта. Неотложная доврачебная помощь в терапии. Диспансеризация. Профилактика терапевтических заболеваний.
ПДО 02
Актуальные вопросы хирургии, травматологии
Асептика и антисептика. Инфекционная безопасность пациента и медицинского персонала. Острая гнойная хирургическая инфекция. Хирургические заболевания органов грудной и брюшной полостей, брюшной стенки, мочевыделительной системы. Уход за больными после операции в условиях фельдшерско-акушерского пункта. Кровотечение, способы временной остановки. Десмургия. Травматические повреждения. Ожоги. Помощь при неотложных состояниях в хирургии, травматологии. Местная анестезия ее способы. Основы общей реаниматологии. Реанимационные мероприятия, проводимые в условиях догоспитального этапа при неотложных состояниях в хирургии и травматологии.
ПДО 03
Актуальные вопросы педиатрии
Организация лечебно-профилактической помощи детям. Анатомо-физиологические особенности детского организма. Патронаж новорожденных. Питание детей различных возрастных категорий. Принципы закаливания. Фоновые заболевания. Воздушно-капельные и кишечные инфекции. Современные данные о соматических заболеваниях у детей. Выявление, диагностика, диспансеризация, профилактика. Первая помощь при неотложных состояниях в педиатрии.
ПДО 04
Актуальные вопросы акушерства, гинекологии
Организация акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан. Законодательство по охране здоровья матери и ребенка. Планирование семьи. Физиология, диагностика, гигиена беременных. Нормальные роды, течение, ведение родов. Роды при экстрагенитальной патологии. Основные гинекологические заболевания, диагностика, лечение и профилактика. Неотложная доврачебная помощь в акушерстве и гинекологии.
Итоговый контроль
6. Содержание образовательной программы сертификационного цикла по специальности "Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики)" (для высшей и первой категории)
Наименования дисциплин, их основные разделы
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Вопросы доказательной медицины
Доказательная медицин", понятие, принципы, уровни доказательности. Методы исследования доказательной медицины (далее – ДМ). Классификация медицинских ошибок и проблемы качества.
Вопросы реабилитации.
Медицинская реабилитация. Цель курса реабилитации. Виды реабилитации. Показания к реабилитации. Методы медицинской реабилитации. Современные технологии реабилитации.
Вопросы паллиативной помощи
Определение паллиативной помощи по ВОЗ. Понятие, принципы, компоненты паллиативной помощи, особенности оказания помощи. Команда. Основные принципы хосписа. Нормативные документы. Контроль симптомов. Общий уход, принципы ухода. Психологическая и социальная помощь больным и их родственникам. Проблемы медперсонала.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность медицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Медицинская статистика
Основы медицинской статистики. Статистика здравоохранения. Показатели здоровья населения (заболеваемость, смертность). Статистика общей заболеваемости. Демографические показатели.

2. "Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практика фельдшері)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндер циклы
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП ден)
(ТБП ден)
Жиыны
54/1
108/2
3. "Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практика фельдшері)" мамандығы бойынша сертификациялық циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндер атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Дәлелді медицина мәселелері
16
Оңалту мәселелері
18
Психикалық-эмоциялық көмек мәселелері
18
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
18
Медициналық статисика
18
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
4. "Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практика фельдшері)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пәндер атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
18
Медициналық статистика
16
Қорытынды бақылау
2
Сынақ
Жиыны
54\1
5. "Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практика фельдшері)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пәндер циклы
Пәндердің атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Терапияның өзекті мәселелері
Ішкі аурулар пропедевтикасы: науқастарды зерттеу әдістері. Жалпы қарау. Ішкі мүшелерді (тыныс алу, ас қорыту, жүрек-қантамыр, несеп шығару және эндокриндік жүйелер) зерттеу әдістері. Ішкі аурулар. Ішкі мүшелердің аурулары кезіндегі симптомдар мен синдромдар. Алғашқы диагноз қоюдың синдромдық тәсілі. Тексеру жоспары. Фельдшерлік-акушерлік жағдайында емделу. Терапияда көрсетілетін дәрігерге дейінгі шұғыл көмек. Диспансерлеу. Терапиялық аурулардың профилактикасы.
МБП 02
Хирургия, травматологиядағы өзекті мәселелер
Асептика және антисептика. Пациент пен медицина қызметкерлерінің инфекциялық қауіпсіздігі. Жіті іріңді хирургиялық инфекция. Кеуде, ішперде қуыстары, ішперде қабырғасы, несеп шығару жүйесі ағзаларының хирургиялық аурулары. Фельдшерлік-акушерлік жағдайында операциядан кейінгі күтім. Қан кету, уақытша тоқтату тәсілдері. Десмургия. Жарақатты зақымданулар. Күйіктер. Хирургия, травматология жағдайындағы шұғыл көмек. Жергілікті анестезия, оның тәсілдері. Жалпы реаниматология негіздері. Хирургия, травматологияның кезек күттірмейтін жағдайда емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде жүргізілген реанимациялық шаралар.
МБП 03
Педиатриядағы өзекті мәселелер
Балаларға емдеу-сауықтыру көмегін ұйымдастыру. Балалар ағзаларының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері. Нәрестелердің патронажы. Әртүрлі жас санатындағы балалардың тамақтануы. Шынықтыру қағидаттары. Фон аурулары. Респираторлық және ішек инфекциялары. Балалардағы соматикалық аурулар туралы заманауи мәліметтер. Анықтау, диагностикалау, диспансерлеу, профилактикасы. Педиатриядағы шұғыл көмек
МБП 04
Акушерия, гинекологиядағы өзекті мәселелер
Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмекті ұйымдастыру. Ана мен баланы қорғау туралы заңнамалар. Отбасын жоспарлау. Жүктілердің физиологиясы, диагностикасы, гигиенасы. Қалыпты босанулар, ағымы, босандыру. Экстрагенитальді патология кезіндегі босанулар. Негізгі гинекологиялық аурулар, диагностикасы, емі мен профилактикасы. Акушерия мен гинекологиядағы дәрігерге дейінгі шұғыл көмек.
ҚБ
Қорытынды бақылау
6."Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практика фельдшері)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің білім бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндердің атауы, олардың негізгі бөлімдері
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицина түсінігі,принциптер,дәлелдеулердің деңгейлері. Дәлелді медицинадағы зерттеу әдістері(бұдан әрі-ДМ). Медициналық қателіктер мен сапа мәселелерінің жіктелуі.
Оңалту мәселелері
Медициналық оңалту. Оңалту курсының мақсаты. Оңалтуның түрлері. Оңалтуға көрсетілімдер. Медициналық оңалтуның әдістері. Оңалтуның заманауи технологиялары.
Психикалық-эмоциялық көмек мәселелері
ДДҰ бойынша Психикалық-эмоциялық көмектің анықтамасы. Психикалық-эмоциялық көмек түсінігі, қағидаттары, құрамдастары, көмек көрсету ерекшеліктері. Команда. Хоспистің негізгі қағидаттары. Нормативтік құжаттар. Симптомдарды бақылау. Жалпы күтім, күтім қағидаттары. Науқастар және олардың туыстарына психологиялық және әлеуметтік көмек. Медперсоналдың мәселелері.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Медициналық статистика
Медициналық статистика негіздері. Денсаулық сақтау статистикасы.
Халықтың денсаулық көрсеткіші (сырқаттанушылық, өлімі т.б.). Жалпы аурулар статистикасы. Демографиялық көрсетілімдер.

2. Типовой учебный план цикла повышения квалификации по специальности "Акушерское дело (акушер, акушер общей практики)"
Код дисциплин
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
ПДВ
Компонент по выбору
54
108
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
зачеты
Итого
54/1
108/2
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Акушерское дело (акушер, акушер общей практики)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Вопросы доказательной медицины
16
Вопросы реабилитации
18
Вопросы паллиативной помощи
18
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля
18
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Медицинская статистика
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Акушерское дело (акушер, акушер общей практики)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля
18
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Медицинская статистика
7
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
54/1
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Акушерское дело (акушер, акушер общей практики)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Беременность, роды, послеродовый период. Перинатология
Анатомия и физиология женских половых органов Методы диагностики беременности. Роды, клиническое течение родов. Послеродовой период. Беременность и экстрагенитальная патология. Гипертензивные состояния при беременности. Кровотечения Тазовое предлежание. Неправильные положения плода. Оценка состояния новорожденного и принципы ухода. Анатомо-функциональные особенности (далее – АФО) недоношенного ребенка. Современные методы выхаживания. Реанимация новорожденного.
ПДО 02
Гинекология
Воспалительные гинекологические заболевания. Патология менструального. Острый живот" в гинекологии цикла. Доброкачественные опухоли женских половых органов. Предраковые заболевания женских половых органов Злокачественные новообразования женских половым органов. Репродуктивное здоровье женщины. Планирование семьи.
ПДО 03
Инфекционная безопасность и инфекционный контроль в акушерстве и гинекологии
Основные возбудители и пути передачи внутрибольничных инфекций. Эндогенная инфекция. Санитарно-эпидемиологический режим в акушерском стационаре, в гинекологическом отделении, в женской консультации.
ИК
Итоговый контроль
6. Содержание образовательной программы сертификационного цикла по специальности "Акушерское дело (акушер, акушер общей практики)" (для высшей и первой категории)
Наименования дисциплин, их основные разделы
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Вопросы доказательной медицины
Доказательная медицина (далее – ДМ), понятие, принципы, уровни доказательности. Методы исследования ДМ. Классификация медицинских ошибок и проблемы качества
Вопросы реабилитации
Медицинская реабилитация в гинекологии и акушерстве. Реабилитация больных с воспалительными заболеваниями органов малого таза Реабилитация женщин, перенесших акушерские травмы шейки матки при первых родах. Реабилитация репродуктивной функции онкологических больных молодого возраста после органосохраняющего лечения.
Вопросы паллиативной помощи
Определение паллиативной помощи по Всемирной Организации Здравоохранения (далее – ВОЗ). Понятие, принципы, компоненты паллиативной помощи, особенности оказания помощи. Команда. Основные принципы хосписа. Нормативные документы. Контроль симптомов. Общий уход, принципы ухода. Психологическая и социальная помощь больным и их родственникам. Проблемы медперсонала
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля
ВИЧ/СПИД. Этиология, патогенез, классификация, клиника, диагностика, лечение и профилактика. Внутрибольничные инфекции. Основные принципы эпидемиологии внутрибольничная инфекция. Эпидемиологический процесс в госпитальных условиях. Основные возбудители внутрибольничная инфекция. Инфекционный контроль. Организация программ инфекционного контроля. Эпидемиологический надзор. Эпидемиология и профилактика внутрибольничная инфекция по локализации патологического процесса. Эпидемиология и профилактика внутрибольничная инфекция у медицинского персонала. Вирусные гепатиты "В" и "С". Этиология, патогенез, классификация, клиника, диагностика, лечение и профилактика
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность медицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Медицинская статистика
Основы медицинской статистики. Статистика здравоохранения. Показатели здоровья населения (заболеваемость, смертность). Статистика общей заболеваемости. Демографические показатели.

2. "Акушер ісі" (акушер, жалпы практика акушері) мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54
108
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
Сынақ
Жиыны
54/1
108/2
3. "Акушер ісі" (акушер, жалпы практика акушері) мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (жоғары және бірінші біліктілік санаттар үшін) сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндердің атаулары
Оқу жүктемесінің көлемі сағат/апта
Бақылау нысаны
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Дәлелді медицинаның мәселелері
16
Оңалту мәселелері
18
Психикалық-эмоциялық көмек мәселелері
18
АИТВ инфекциясы мен инфекциялық
бақылау проблемасы
18
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Медициналық статистика
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
4. "Акушер ісі" (акушер, жалпы практика акушері) мамандығы бойынша (екінші санат үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндердің атаулары
Оқу жүктемесінің көлемі сағат/апта
Бақылау нысаны
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
АИТВ инфекциясы мен инфекциялық бақылау мәселелері
18
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Медициналық статистика
7
Қорытынды бақылау
2
Сынақ
Жиыны
54/1
Емтихан
5. "Акушер ісі" (акушер, жалпы практика акушері) мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атаулары, негізгі тараулары
МНП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезең. Перинатология.
Әйел жыныс органдарының анатомиясы мен физиологиясы. Жүктіліктің диагностика әдістері. Босану, босанудың клиникалық барысы. Босанғаннан кейінгі кезең. Жүктілік және экстрагениталды патологиясы. Жүктілік кезіндегі гипертензиялық жағдайлар. Қан кету. Нәрестенің жамбаспен жатуы. Нәрестенің дұрыс орналаспауы. Нәрестенің жағдайын бағалау және күтм жасау қағидаттары. Шала туған баланың анатомиялық-функционалдық ерекшеліктері (бұдан әрі – АФЕ). Күтім жасаудың заманауи әдістері. Нәресте реанимациясы.
МБП 02
Гинекология
Гинекологиялық қабыну аурулары. Гинекологиядағы жедел іш , етеккір циклінің патологиясы. Әйелдің жыныс органдарының қатерсіз ісіктері. Әйелдің жыныс органдарының обыралды аурулары. Әйелдің жыныс органдарының қатерлі ісік өспелері. Ұрпақ өрбітетін әйелдің денсаулығы. Отбасын жоспарлау.
МБП 03
Акушерия мен гинекологиядағы инфекциялық қауіпсіздік және инфекциялық бақылау.
Ауруханаішілік инфекцияларының негізгі қоздырғыштары және таралу жолдары. Эндогендік (ішкі) инфекция. Акушерлік стационардағы, гинекологиялық бөлімшедегі, әйелдер кеңесіндегі санитарлық-эпидемиологиялық режим.
6. "Акушер ісі" (акушер, жалпы практика акушері) мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары және бірінші біліктілік санаттары үшін)
Пәндердің атауы, олардың негізгі бөлімдері
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицина түсінігі, принциптер, дәлелдеулердің деңгейлері. Зерттеу әдістері. Зерттеулер дизайны. Медициналық қателіктер сапасы мен мәселелерінің жіктелуі.
Оңалту мәселелері
Гинекология және акушериядағы медициналық оңалту. Кіші жамбас қуысы ағзаларының қабыну ауруларындағы медициналық оңалту. Біріншілік босану кезіндегі жатыр мойнының акушерлік зақымдануын алған әйелдердің ребилитациясы. Мүшені сақтап қалу отасынан кейінгі жас онкологиялық науқастардың репродуктивті қызметінің оңалтусы.
Психикалық-эмоциялық көмек мәселелері
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (бұдан әрі - ДДСҰ) бойынша Психикалық-эмоциялық көмек түсінігі. Психикалық-эмоциялық көмек түсінігі, компоненттері, принциптері, көмек көрсету ерекшеліктері. Команда. Хоспистің негізгі принциптері. Нормативтік құжаттар. Симптомдарды бақылау. Жалпы күтім, күтім принциптері. Науқастарға және оларды туыстарына психологиялық және әлуметтік көмек. Медицина қызметкерлерінің мәселелері.
АИТВ инфекцияларының және инфекциялық бақылаудың мәселелері
АИТВ\ЖИТС . Этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникасы, диагностикасы, емі, алдын- алуы. Ауруханаішілік инфекция. Ауруханаішілік инфекциялардың эпидемиологиясы негізгі ұстанымы. Госпиталь жағдайындағы эпидемиологиялық үрдіс. Ауруханаішілік инфекциялардың негізгі қоздырғыштары. Инфекциялық бақылау. Инфекциялық бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы. Организация программ инфекционного контроля. Эпидемиологиялық бақылау. Анықталған патологиялық үрдіс бойынша ауруханаішілік инфекциялардың эпидемиологиясы мен профилактикасы. Медицина қызметкерлерінің ауруханаішілік инфекциялары эпидемиологиясы мен профилактикасы. "В" и "С" вирусты гепатиттері. Этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникасы, диагностикасы, емі мен профилактикасы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Медициналық статистика
Медицина статистикасының негіздері. Денсаулық сақтау статистикасы.
Халықтың денсаулық көрсеткіші (сырқаттанушылық, өлімі т.б.). Жалпы аурулар статистикасы. Демографиялық көрсетілімдер.

7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла по специальности "Акушерское дело (акушер, акушер общей практики)" (для второй категории)
Наименования дисциплин, их основные разделы
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля
ВИЧ/СПИД. Этиология, патогенез, классификация, клиника, диагностика, лечение и профилактика. Внутрибольничные инфекции. Основные принципы эпидемиологии внутрибольничная инфекция. Эпидемиологический процесс в госпитальных условиях. Основные возбудители внутрибольничная инфекция. Инфекционный контроль. Организация программ инфекционного контроля. Эпидемиологический надзор. Эпидемиология и профилактика внутрибольничная инфекция по локализации патологического процесса. Эпидемиология и профилактика внутрибольничная инфекция у медицинского персонала. Вирусные гепатиты "В" и "С". Этиология, патогенез, классификация, клиника, диагностика, лечение и профилактика.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность медицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Медицинская статистика
Основы медицинской статистики. Статистика здравоохранения. Показатели здоровья населения (заболеваемость, смертность). Статистика общей заболеваемости.
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 63
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Гигиена и эпидемиология (санитарный фельдшер, помощник санитарного врача, лаборант, помощник врача эпидемиолога, энтомолог)"

7. "Акушер ісі" (акушер, жалпы практика акушері) мамандығы бойынша сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пәндердің атаулары, негізгі бөлімдері
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
АИТВ инфекциясы мен инфекциялық бақылау мәселесі
АИТВ/АҚТҚ. Этиологиясы, патогенезі, жіктемесі, клиникасы, диагностикасы, емдеуі, профилактикасы. Ауруханаішілік инфекция. АІИ эпидемиологиясының негізгі принциптері. Ауруханаішілік жағдайдағы эпидемиологиялық процесс. АІИ негізгі қоздырғыштары. Инфекциялық бақылау. Инфекциялық бақылау бағдарламаларын ұйымдастыру. Эпидемиологиялық бақылау. Патологиялық процесстің орналасуы бойынша АІИ эпидемиологиясы және профилактикасы. Медицина қызметкерлерінің АІИ эпидемиологиясы және профилактикасы. "В" және "С" вирустық гепатиттері. Этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникасы, диагностикасы, емдеуімен профилактикасы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Медициналық статистика
Медициналық статистика негіздері. Денсаулық сақтау статистикасы. Халықтың денсаулық көрсетілімдері (сырқаттанушылық, өлім және т.б.). Жалпы сырқаттанушылықтың статистикасы.
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
63-қосымша
"Гигиена және эпидемиология (санитарлық фельдшер, санитарлық дәрігердің көмекшісі, зертханашы, эпидемиолог-дәрігердің көмекшісі, энтомолог)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны.

1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Гигиена и эпидемиология (санитарный фельдшер, помощник санитарного врача, лаборант, помощник врача эпидемиолога, энтомолог)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
378/7
ПДО
Обязательный компонент
270/5
ПДО 01
Инфекционный контроль
9
зачет
ПДО 02
ВИЧ-инфекция
9
зачет
ПДО 03
Доказательная медицина в специальности гигиена, эпидемиология
9
зачет
ПДО 04
Общие санитарно-гигиенические технологии
9
зачет
ПДО 05
Коммунальная гигиена
54
зачет
ПДО 06
Гигиена питания
18
зачет
ПДО 07
Гигиена труда
54
зачет
ПДО 08
Гигиена детей и подростков
27
зачет
ПДО 09
Эпидемиология и дезинфекционное дело
54
зачет
ПДО 10
Микробиология
27
зачет
ПДВ
Компонент по выбору
108
зачеты
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
экзамен
Итого
432/8
2. Типовой учебный план цикла повышения квалификации по специальности "Гигиена и эпидемиология (санитарный фельдшер, помощник санитарного врача, лаборант, помощник врача эпидемиолога, энтомолог)"
Код дисциплин
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
зачеты
Итого
54/1
108/2

1. "Гигиена және эпидемиология (санитарлық фельдшер, санитарлық дәрігердің көмекшісі, зертханашы, эпидемиолог-дәрігердің көмекшісі, энтомолог)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат, апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 03
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
378/7
МБП
Міндетті компонент
270/5
МБП 01
Инфекциялық бақылау
9
Сынақ
МБП 02
АИТВ инфекциясы
9
Сынақ
МБП 03
Гигиена, эпидемиология мамандықтарындағы дәлелді медицина
9
Сынақ
МБП 04
Жалпы санитариялық-гигиеналық технологиялар
9
Сынақ
МБП 05
Коммуналдық гигиена
54
Сынақ
МБП 06
Тамақтану гигиенасы
18
Сынақ
МБП 07
Еңбек гигиенасы
54
Сынақ
МБП 08
Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы
27
Сынақ
МБП 09
Эпидемиология және зарарсыздандыру ісі
54
Сынақ
МБП 10
Микробиология
27
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
102
Сынақ
ҚА
Қорытынды аттестация
6 ( ТБП-ден)
Емтихан
Жиыны
432/8
2. "Гигиена және эпидемиология (санитарлық фельдшер, санитарлық дәрігердің көмекшісі, зертханашы, эпидемиолог-дәрігердің көмекшісі, энтомолог)" мамандығы бойынша біліктілік арттырудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атаулары
Оқу жүктемесінің көлемі сағат/
Оқу жүктемесінің көлемі сағат/
Бақылау нысаны
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
Сынақ
Жиыны
54/1
108/2

3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Гигиена и эпидемиология (санитарный фельдшер, помощник санитарного врача, лаборант, помощник врача эпидемиолога, энтомолог)" (для первой и высшей квалификационной категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
Общие санитарно-гигиенические технологии
18
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля
18
Медицинская статистика
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Инновационные технологии в гигиене и эпидемиологии
52
Итоговый контроль
2
Экзамен
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Гигиена и эпидемиология (санитарный фельдшер, помощник санитарного врача, лаборант, помощник врача эпидемиолога, энтомолог)" (для второй квалификационной категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля
18
Медицинская статистика
7
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Гигиена и эпидемиология
18
Итоговый контроль
2
Экзамен
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Гигиена и эпидемиология (санитарный фельдшер, помощник санитарного врача, лаборант, помощник врача эпидемиолога, энтомолог)"
Код дисциплин
Наименования дисциплин их основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Инфекционный контроль
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ.
ПДО 02
ВИЧ-инфекция
Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДО 03
Доказательная медицина в гигиене, эпидемиологии
Введение в доказательную медицину. Оценка и применение результатов при проведении санитарно-гигиенических и эпидемиологических исследований. Обобщение методологических подходов. Доказательная медицина – как основа оценки целесообразности применения любых диагностических, профилактических мероприятий.
ПДО 04
Общие санитарно-гигиенические технологии
Преаналитический этап в гигиене и эпидемиологии. Законодательство Республики Казахстан в области гигиены и эпидемиологии. Учетно-отчетная документации в гигиене и эпидемиологиии. Классические и инновационные технологии в гигиене и эпидемиологии.
ПДО 05
Коммунальная гигиена
Нормативно-правовая и отчетная документация. Санитарная охрана атмосферного воздуха населенных мест. Гигиена воды и водоснабжения населенных мест. Санитарная охрана поверхностных и подземных вод. Санитарная очистка населенных мест. Санитарные требования к устройству и содержанию коммунальных объектов.
ПДО 06
Гигиена питания
Пищевые вещества, их значение. Гигиеническая экспертиза пищевых продуктов. Требования к устройству, содержанию и эксплуатации пищевых объектов. Профилактика пищевых отравлений.
ПДО 07
Гигиена труда
Основы физиологии труда. Характеристика основных производственных факторов, меры профилактики вредного действия. Требования к устройству, содержанию промышленных предприятий.
ПДО 08
Гигиена детей и подростков
Методы изучения показателей характеризующих состояние здоровья детей и подростков. Требования к устройству и содержанию детских дошкольных организаций и школ. Гигиенические основы учебного процесса детей и подростков. Гигиенические требования к предметам обихода детей и подростков. Гигиенические требования к питанию детей различного возраста.
ПДО 09
Эпидемиология и дезинфекционное дело
Учение об эпидемиологическом процессе. Звенья эпидемиологического процесса. Классификация инфекционных болезней. Основные принципы профилактики инфекционных болезней в Республике Казахстан. Эпидемиологический надзор. Дезинфекция, ее виды и задачи. Понятие о стерилизации, антисептике, асептике.
ПДО 10
Микробиология
Питательные среды как основа микробиологии. Принципы выделения и идентификации микроорганизмов. Группы патогенности микробов. Основы дезинфекции и стерилизации. Санитарная микробиология. Методологические подходы на преаналитическом этапе бактериологического исследования, вирусологического, микологического, паразитологического исследований.
ИК
Итоговый контроль
6. Содержание образовательной программы сертификационного цикла по специальности "Гигиена и эпидемиология (санитарный фельдшер, помощник санитарного врача, лаборант, помощник врача эпидемиолога, энтомолог)" (для первой и высшей квалификационной категории)
Наименования дисциплин их основные разделы
Общие санитарно-гигиенические технологии
Основы преаналитики в гигиене и эпидемиологии. Нормативные акты Республики Казахстан в области гигиены и эпидемиологии. Анализ учетно-отчетной документации в гигиене и эпидемиологии. Принципы внедрения инновационных технологий в гигиене и эпидемиологии
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля
Основные приоритеты в вопросах организации стационарной и амбулаторной помощи, а также больным с ВИЧ–инфекцией. Вопросы организации профилактики ВИЧ – инфекции. Техническое обеспечение комиссии инфекционного контроля (далее – КИК) и основные принципы стабильности работы учреждения здравоохранения. Основные аспекты лабораторной диагностики ВИЧ – инфекции. Функциональные обязанности медицинской сестры КИК, преаналитические особенности вторичных заболеваний ВИЧ– инфекции.
Медицинская статистика
Основы биостатистики для ведения первичной учетно-отчетной документации в учреждениях здравоохранения. Сбор санитарно-гигиенических и эпидемиологических данных на основе оперативного и внепланового обследований.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность медицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Инновационные технологии в гигиене и эпидемиологии
Преаналитика основных производственных факторов риска на различных предприятиях и меры профилактики их вредного действия. Особенности санитарно-гигиенических обследований питьевой воды и различных видов водоснабжения населенных мест. Основные принципы контроля санитарной очистки населенных мест. Практическая значимость выявления эпидемиологической метки для усиления эпидемиологического надзора за объектами внешней среды. Преаналитика гигиенической экспертизы пищевых продуктов в условиях современного экономического развития Республикик Казахстан. Требования к устройству и содержанию детских дошкольных организаций и школ. Основные принципы профилактики инфекционных болезней в Республике Казахстан для укрепления санитарно-эпидемиологического надзора за объектами внешней среды.
Итоговый контроль

3. "Гигиена және эпидемиология (санитарлық фельдшер, санитарлық дәрігердің көмекшісі, лаборант, эпидемиолог-дәрігердің көмекшісі, энтомолог)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары (жоғары және бірінші біліктілік санаттар үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Жалпы санитариялық-гигиеналық технологиялар
18
АИТВ инфекциясы мен инфекциялық бақылау мәселелері
18
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Гигиена және эпидемиологиядағы инновациялық технологиялар
52
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
4."Гигиена және эпидемиология (санитарлық фельдшер, санитарлық дәрігердің көмекшісі, лаборант, эпидемиолог-дәрігердің көмекшісі, энтомолог)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары (екінші біліктілік санатқа және біліктілік санаты жоқ сертификат алу үшін)
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
АИТВ инфекциясы және инфекциялық бақылау мәселелері
18
Медициналық статистика
7
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Гигиена және эпидемиология
18
Қорытынды бақылау
Емтихан
5. "Гигиена және эпидемиология (санитарлық фельдшер, санитарлық дәрігердің көмекшісі, лаборант, эпидемиолог-дәрігердің көмекшісі, энтомолог)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Инфекциялық бақылау
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әр – ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішлік инфекцияны (бұдан әр – АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.
МБП 02
АИТВ инфекциясы
АИТВ инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ инфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
МБП 03
Гигиена және эпидемиологиядағы дәлелді медицина
Дәлелді медицинаға кіріспе. Санитариялық-гигиеналық және эпидемиологиялық зерттеулер жүргізу кезінде нәтижелерді қолдану және бағалау. Әдістемелік тәсілдерді жинақтау. Дәлелді медицина – кез келген диагностикалық, профилактикалық шараларды мақсатты қолдануды бағалау негізі.
МБП 04
Жалпы санитариялық-гигиеналық технологиялар
Гигиена және эпидемиологиядағы преаналитикалық кезең. Гигиена және эпидемиология саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамалары. Гигиена және эпидемиологиядағы есепке алу-есеп беру құжаттары. Гигиена және эпидемиологиядағы классикалық және инновациялық технологиялар.
МБП 05
Коммуналдық гигиена
Нормативтік құқықтық және есеп беру құжаттары. Елді мекендердің ауа атмосферасын санитарлық сақтау. Елді мекендердің суы мен сумен жабдықталу гигиенасы. Жер асты және бетіндегі суды санитарлық сақтау. Елді мекендерді санитарлық тазалау. Коммуналдық нысандардың құрылымы мен мазмұнына қойылатын санитарлық талаптар.
МБП 06
Тамақтану гигиенасы
Тамақ заттары, олардың мәні. Тамақ өнімдеріне гигиеналық сараптама жасау. Тамақтану нысандарының құрылымына, мазмұнына, пайдалануына қойылатын талаптар. Тамақтан уланудың профилактикасы.
МБП 07
Еңбек гигиенасы
Еңбек физиологиясы негіздері. Негізгі өндірістік факторларға сипаттама, зиянды әрекеттердің профилактикасы шаралары. Өндірістік кәсіпорындардың мазмұны мен құрылымына қойылатын талаптар.
МБП 08
Балалар және жасөспірімдер гигиенасы
Балалар мен жасөспірімдер денсаулық жағдайын сипаттайтын көрсетілімдерді зерделеу әдістері. Балабақшалар мен мектептер құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптар. Балалар мен жасөспірімдер оқу үдерісінің гигиеналық негіздері. Балалар мен жасөспірімдердің тұрмыстық заттарына қойылатын гигиеналық талаптар. Әртүрлі жастағы балалардың тамақтануына қойылатын гигиеналық талаптар.
МБП 09
Эпидемиология және зарарсыздандыру ісі
Эпидемиологиялық үдеріс туралы білім. Эпидемиологиялық үдеріс буындары. Инфекциялық аурулардың жіктелуі. ҚР инфекциялық аурулардың профилактикасыдың негізгі қағидаттары. Эпидемиологиялық қадағалау. Дезинфекция, оның түрлері мен міндеттері. Залалсыздандыру түсінігі, антисептика, асептика.
МБП 10
Микробиология
Микробиология негізі ретінде тамақтану ортасы. Микроорганизмдерді бөлу және идентификациялау қағидаттары. Микробтардың патогендік топтары. Зарарсыздандыру және залалсыздандыру негіздері. Санитарлық микробиология. Бактериологиялық, вирусологиялық, микологиялық, паразитологиялық зерттеулердің преаналитикалық кезеңіндегі әдістемелік тәсілдер.
ҚБ
Қорытынды бақылау
6. "Гигиена және эпидемиология (санитарлық фельдшер, санитарлық дәрігердің көмекшісі, лаборант, эпидемиолог-дәрігердің көмекшісі, энтомолог)" мамандығы бойынша (бірінші және екінші біліктілік санаттары үшін) сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны
Пәндердің атауы, негізгі тараулары
Жалпы санитариялық-гигиеналық технологиялар
Гигиена және эпидемиологиядағы преаналитика негіздері. Қазақстан Республикасының гигиена және эпидемиология саласындағы заңнамалары. Гигиена және эпидемиологиядағы есепке алу-есеп беру құжаттары. Гигиена және эпидемиологияға инновациялық технологияларды енгізу қағидаттары.
АИТВ инфекциясы мәселелері және инфекциялық бақылау
АИТВ инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмек ұйымдастыру мәселелернің негзг басымдықтары. АИТВ инфекциясының профилактикасы мәселелері. Инфекциялық бақылау комиссиясы (бұдан әрі – ИБК) техникалық қамтамасыз ету мен денсаулық сақтау мекемелерінің тұрақты жұмысының негізг қағидаттары. АИТВ инфекциясының зертханалық диагностикасының негізгі аспектілері. ИБК медбикесінің функционалдық міндеттері, АИТВ инфекциясының салдарлы ауруларының преаналитикалық ерекшеліктері.
Медициналық статистика
Денсаулық сақтау мекемелерінде бастапқы есеп-есепке алу құжаттамасын жүргзуге арналған биостатистика негздері. Оперативті және жоспардан тыс тексеру негзндегі санитариялық-гигиеналық және эпидемиологиялық мәліметтер жинағы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Гигиена мен эпидемиологиядағы инновациялық технологиялар
Әртүрлі кәсіпорындарда қауіп-қатердің негізгі өндірістік факторларының преаналитикасы мен олардың зиянды әсерлерінің профилактикасы шаралары. Ауызсу мен халық орналасқан жерлердегі сумен қамтамасыз ету нысандарын санитариялық-гигиеналық тексеру ерекшеліктері. Елді мекендердің санитариялық тазалығын бақылаудың басты қағидаттары. Сыртқы орта объектілерін эпидемиологиялық қадағалауды нығайтуға арналған эпидемиологиялық белгілерді анықтаудың практика маңызы. Қазақстан Республикасының қазргі экономикалық даму жағдайларында тағамдық өнімдерді гигиеналық сараптау преаналитикасы. Мектепке дейінгі балалар ұйымдары мен мектептердің ұйымдастырылуы мен қолданылуына қойылатын талаптар. Сыртқы орта нысандарын санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды нығайту үшін Қазақстан Республикасында инфекциялық аурулар профилактикасының негізгі қағидаттары.
Қорытынды бақылау

7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла по специальности "Гигиена и эпидемиология (санитарный фельдшер, помощник санитарного врача, лаборант, помощник врача эпидемиолога, энтомолог)" (для второй квалификационной категории)
Наименования дисциплин их основные разделы
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля.
Актуальность изучения проблемы распространенности госпитальных инфекций и ВИЧ-инфекции. Методы эпидемиологического расследования случаев внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ) и ВИЧ-инфекции. Основные требования к успешности проведения преаналитического этапа в учреждениях здравоохранения. Функциональные обязанности медицинских сестер в рамках проведения инфекционного контроля. Контроль качества дезинфекционного режима в учреждениях здравоохранения. Основы микробиологического мониторирования за патогенными видами бактерий, циркулирующих в госпитальной среде.
Медицинская статистика
Основы ведения первичной учетно-отчетной документации в учреждениях здравоохранения с учетом производственных задач. Методология сбора санитарно-гигиенических и эпидемиологических данных на основе данных лаборатории для успешности проведения планового и внепланового обследований.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность медицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Гигиена и эпидемиология
Преаналитика основных санитарно-гигиенических и эпидемиологических обследований объектов внешней среды. Основы взаимной интеграции лаборатории и оперативных отделов для определения эпидемиологической метки с целью усиления эпидемиологического надзора за объектами внешней среды. Требования к устройству и содержанию различных категорий объектов населенных мест. Основные принципы профилактики инфекционных болезней для укрепления санитарно-эпидемиологического надзора за объектами внешней среды по данным эпидемиологического мониторинга.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 64
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога)"

7. "Гигиена және эпидемиология (санитарлық фельдшер, санитарлық дәрігердің көмекшісі, зертханашы, эпидемиолог-дәрігердің көмекшісі, энтомолог)" мамандығы бойынша (екінші біліктілік санаты үшін) сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
АИТВ инфекциясы мен инфекциялық бақылау мәселесі
Ауруханалық инфекциялары мен АИТВ инфекциясының таралуы мәселелерін зерттеу өзектлігі. Ауруханаішілік инфекция (бұдан әрі – АІИ) мен АИТВ инфекциясы жағдайларын эпидемиологиялық зерттеу әдістері. Денсаулық сақтау мекемелерінде преаналитикалық сатыны жүргзу нәтижелілігіне қойылатын талаптар. Мейірбикелердің инфекциялық бақылау жүргізу шеңберіндегі функционалдық мндеттері. Денсаулық сақтау мекемелерінде зарарсыздандыру тәртібінің сапасын бақылау. Аурухана ортасында болатын бактериялардың патогендік түрлеріне микробиологиялық мониторинг жүргізу негіздері.
Медициналық статистика
Денсаулық сақтау мекемелерінде бастапқы есеп-есепке алу құжаттамасын жүргзуге арналған биостатистика негздері. Оперативті және жоспардан тыс тексеру негзндегі санитариялық-гигиеналық және эпидемиологиялық мәліметтер жинағы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Гигиена мен эпидемиологиядағы инновациялық технологиялар
Әртүрлі кәсіпорындарда қауіп-қатердің негізгі өндірістік факторларының преаналитикасы мен олардың зиянды әсерлерінің профилактикасы шаралары. Ауызсу мен халық орналасқан жерлердегі сумен қамтамасыз ету нысандарын санитариялық-гигиеналық тексеру ерекшеліктері. Елді мекендердің санитариялық тазалығын бақылаудың басты қағидаттары. Сыртқы орта объектілерін эпидемиологиялық қадағалауды нығайтуға арналған эпидемиологиялық белгілерді анықтаудың практика маңызы. Қазақстан Республикасының қазргі экономикалық даму жағдайларында тағамдық өнімдерді гигиеналық сараптау преаналитикасы. Мектепке дейінгі балалар ұйымдары мен мектептердің ұйымдастырылуы мен қолданылуына қойылатын талаптар. Сыртқы орта нысандарын санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды нығайту үшін Қазақстан Республикасында инфекциялық аурулар профилактикасының негізгі қағидаттары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
64-қосымша
"Стоматология (тіс дәрігері, дантист, стоматологтың ассистенті)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны

1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
378/7
ПДО
Обязательный компонент
270/5
ПДО 01
Терапевтическая стоматология
108
Зачет
ПДО 02
Хирургическая стоматология
108
Зачет
ПДО 02
Ортопедическая стоматология
54
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Итого:
432/8
2. Типовой учебный план цикла повышения квалификации по специальности "Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
зачеты
Итого
54/1
108/2
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога)" (для высшей и первой квалификационной категории)
Форма контроля
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Терапевтическая стоматология
54
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога)" (для второй квалификационной категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Терапевтическая стоматология
25
Хирургическая стоматология
9
Ортопедическая стоматология
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
54/1
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога)"
Код дисциплин
Наименования дисциплин их основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Терапевтическая стоматология
Организация стоматологического кабинета терапевтического профиля. Оборудование, инструменты и медикаменты. Основные нормативные документы. Особенности проведения дезинфекции и стерилизации на терапевтическом стоматологическом приеме. Методы исследование в терапевтической стоматологии. Обезболивание при стоматологических вмешательствах Кариес и его осложнения.. Заболевания пародонта и слизистой оболочки полости рта. Современные реставрационные материалы и технологии
ПДО 02
Хирургическая стоматология
Организация стоматологического кабинета хирургического профиля. Оборудование, инструменты и медикаменты. Анатомо-физиологические особенности органов и тканей челюстно-лицевой области. Асептика и антисептика. Дезинфекционный режим. Особенности обработки рук на хирургическом приеме. Методы обезболивания. Операция удаления зубов: показания, противопоказания, осложнения. Одонтогенные и специфические воспалительные процессы в челюстно-лицевой области. Оказание квалифицированной помощи при неотложных состояниях. Доврачебная помощь.
ПДО 03
Ортопедическая стоматология
Организация стоматологического кабинета ортопедического профиля. Оборудование, инструменты и медикаменты. Особенности проведения дезинфекции и стерилизации на ортопедическом стоматологическом приеме. Слепочные материалы. Оказание квалифицированной помощи при неотложных состояниях. Доврачебная помощь.
ИК
Итоговый контроль
6. Содержание программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога)" (для первой и высшей квалификационной категории)
Наименования дисциплин, основные разделы
Терапевтическая стоматология
Современные реставрационные материалы и технологии. Современные технологии в эндодонтии. Инфекционный контроль и проблемы ВИЧ- инфекции в условиях стоматологического кабинета. Проблемы обезболивания в терапевтической стоматологии и неотложная помощь в критических ситуациях. Вопросы доказательной медицины.
Ортопедическая стоматология
Современные конструктивные особенности и технологии изготовления съемных и несъемных протезов.
Хирургическая стоматология
Одонтогенные воспалительные заболевания челюстно-лицевой области. Травмы зубов и челюстей.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность медицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.

1. "Стоматология (тіс дәрігері, дантист, стоматологтың ассистенті)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 03
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
378/7
МБП
Міндетті компонент
270/5
МБП01
Терапиялық стоматология
108
Сынақ
МБП02
Хирургиялық стоматология
108
Сынақ
МБП 03
Ортопедиялық стоматология
54
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
162/3
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Жиыны
432/8
2. "Стоматология (тіс дәрігері, дантист, стоматологтың ассистенті)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
Сынақтар
Жиыны
54/1
108/2
3. "Стоматология (тіс дәрігері, дантист, стоматологтың ассистенті)" мамандығы бойынша (жоғары және бірінші біліктілік санаттар үшін) сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Терапиялық стоматология
54
Хирургиялық стоматология
18
Ортопедиялық стоматология
25
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
4. "Стоматология (тіс дәрігері, дантист, стоматологтың ассистенті)" мамандығы бойынша (екінші біліктілік санаты үшін)сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндердің атаулары
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Терапиялық стоматология
25
Хирургиялық стоматология
9
Ортопедиялық стоматология
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Жиыны
54/1
5."Стоматология (тіс дәрігері, дантист, стоматологтың ассистенті)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атаулары, негізгі тараулары
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Терапиялық стоматология
Терапия бейініндегі стоматология кабинетін ұйымдастыру. Жабдықтар, аспаптар және дәрі-дәрмектер. Негізгі нормативтік құжаттар. Терапиялық стоматологиялық кабинет қабылдауында залалсыздандыру және зарарсыздандыру шараларын жүргізу ерекшеліктері. Терапиялық стоматологиядағы зерттеу әдістері. Стоматологиялық араласу кезіндегі жансыздандыру. Тісжегі және оның асқынулары. Пародонт аурулары мен ауыз қуысының шырышты қабығының сырқаттары.
МБП02
Хирургиялық стоматология
Хирургиялық бейіндегі стоматология кабинетін ұйымдастыру. Жабдықтар, аспаптар және дәрі-дәрмектер. Жақсүйек-бет аймағы ағзаларының және тіндерінің анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері. Асептика және антисептика. Зарарсыздандыру тәртібі. Хирургиялық қабылдау кезінде қолды өңдеу ерекшеліктері. Жансыздандыру әдістері. Тістерді жұлу операциясы: көрсетілімі, қарсы көрсетілімдері, асқынулары. Жақсүйек-бет аймағының одонтогендік және оған тән қабыну процестері. Шұғыл жағдайлар кезінде білікті көмек көрсету. Дәрігерге дейінгі көмек.
МБП 03
Ортопедиялық стоматология
Ортопедиялық бейіндегі стоматология кабинетін ұйымдастыру. Жабдықтар, аспаптар мен дәрі-дәрмектер. Ортопедиялық стоматология кабинетін қабылдау кезіндегі залалсыздандыру және зарарсыздандыру шараларын жүргізу ерекшеліктері. Қалыптау материалдары. Ауыр жағдайларда білікті көмек көрсету. Дәрігерге дейінгі көмек.
ҚБ
Қорытынды бақылау
6. "Стоматология" (тіс дәрігері, дантист, стоматологтың ассистенті) мамандығы бойынша (жоғары және бірінші біліктілік санаттары үшін)сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны
Пәндердің атауы, негізгі бөлімдері
Терапиялық стоматология
Заманауи қалпына келтіру материалдары мен технологиясы. Эндодонтиядағы заманауи технологиялар. Стоматологиялық кабинет жағдайындағы АИТВ инфекциясы мәселелері және инфекциялық бақылау. Терапиялық стоматологиядағы ауырсынуды басу мәселелері және ауыр жағдайларда шұғыл көмек көрсету. Дәлелді медицина мәселелері.
Ортопедиялық стоматология
Тұрақты және алмалы-салмалы протездерді дайындау технологиясы және заманауи конструктивтік ерекшеліктер.
Хирургиялық стоматология
Жақсүйек-бет аймағының одонтогендік қабынған аурулары. Тіс және жақсүйек жарақаттары.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.

7. Содержание программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога)" (для второй категории)
Наименования дисциплин, основные разделы
Терапевтическая стоматология
Инновационные технологии в диагностике, профилактике и лечении кариеса зубов и его осложнений. Современные реставрационные материалы и технологии. Современные технологии в эндодонтии. Инфекционный контроль и проблемы ВИЧ-инфекции в условиях стоматологического кабинета. Проблемы обезболивания в терапевтической стоматологии и неотложная помощь в критических ситуациях. Вопросы доказательной медицины.
Ортопедическая стоматология
Инновационные технологии в ортопедической стоматологии.
Хирургическая стоматология
Травмы и одонтогенные воспалительные заболевания челюстно-лицевой области.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность медицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 65
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и Содержание образовательной программы по специальности "Стоматологическая ортопедия (зубной техник)"
1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Стоматологическая ортопедия (зубной техник)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
378/7
ПДО
Обязательный компонент
270/5
ПДО 01
Техника изготовления съемных пластиночных протезов (инжекционная система изготовления съемных протезов из термопластичного материала)
108
зачет
ПДО 02
Техника изготовления несъемных протезов
108
зачет
ПДО 03
Техника изготовления цельнолитых бюгельных протезов (с замковой системой фиксации)
54
зачет
ПДВ
Компонент по выбору
108/2
зачеты
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
432/8

7. "Стоматология" (тіс дәрігері, дантист, стоматологтың ассистенті) мамандығы бойынша (екінші біліктілік санаты үшін) сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндердің атаулары, негізгі бөлімдер
Терапиялық стоматология
Тісжегінің және оның асқынуларының диагнтсикасындағы инновациялық технологиялар, профилактикасы және емдеу. Заманауи қалпына келтру материалдары мен технологиялар. Эндодонтиядағы заманауи технологиялар. Стоматологиялық кабинет жағдайларындағы инфекциялық бақылау және АИТВ инфекциясы мәселелері. Терапиялық стоматологиядағы жансыздандыру проблемалары мен ауыр жағдайлар кезіндегі шұғыл көмек.
Ортопедиялық стоматология
Ортопедиялық стоматологиядағы инновациялық технологиялар.
Хирургиялық стоматология
Жақсүйек-бет аймағының жарақаттары мен одонтогендік қабыну сырқаттары.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қолданылған қысқартулар:
НП – негізгі пәндер;
МНП – міндетті негізгі пәндер;
БП – бейінді пәндер;
МБП – міндетті бейінді пәндер;
ТБП – таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ – қорытынды бақылау.
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
65-қосымша
"Ортопедиялық стоматология (тіс технигі)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
1. "Стоматологиялық ортопедия (тіс технигі)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
378/7
МБП
Міндетті компонент
270/5
МБП01
Алмалы пластиналық протездерді жасау техникасы (термопластикалық материалдан алмалы протездерді дайындаудың инжекциялық жүйесі)
108
Сынақ
МБП02
Алмалы протездерді дайындау техникасы
108
Сынақ
МБП 03
Тұтас құйылған бюгельді протездерді дайындау техникасы
54
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
108/2
Сынақтар
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Жиыны
432/8

2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Стоматологическая ортопедия (зубной техник)"
Код дисциплин
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
Зачеты
Итого
54/1
108/2
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Стоматологическая ортопедия (зубной техник)" (для первой и высшей квалификационной категории)
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в стоматологической ортопедии
88
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Стоматологическая ортопедия (зубной техник)" (для второй категории)
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Избранные вопросы стоматологической ортопедии в повседневной практике
18
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Медицинская этика и коммуникативные навыки
12
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
54/1
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Стоматологическая ортопедия (зубной техник)"
Код дисциплины
Наименование дисциплин, их основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Техника изготовления съемных пластиночных протезов (инжекционная система изготовления съемных протезов из термопластичного материала)
Организация зуботехнической лаборатории и труда зубного техника. Правила техники безопасности. Санитарно-эпидемиологический режим. Зуботехническое материаловедение. Новые слепочные материалы. Современные конструктивные особенности и технологии изготовления съемных пластиночных протезов.
ПДО 02
Техника изготовления несъемных протезов
Организация зуботехнического производства по технологии изготовления несъемных протезов. Функциональная анатомия зубочелюстной системы и ее значение для конструирования несъемных протезов. Технология изготовления восстановительных коронок. Технология изготовления штифтовых конструкций.
ПДО 03
Техника изготовления цельнолитых бюгельных протезов (с замковой системой фиксации)
Организация зуботехнического производства по технологии изготовления цельнолитых бюгельных протезов. Функциональная анатомия зубочелюстной системы и ее значение для конструирования бюгельных протезов. Технология изготовления бюгельных протезов.
ИК
Итоговый контроль
6. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Стоматологическая ортопедия (зубной техник)" (для первой и высшей квалификационной категории)
Наименования дисциплин, их основные разделы
Инновационные технологии в стоматологической ортопедии
Диагностика, профилактика и лечение дефектов коронок зубов и зубных рядов.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность медицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.

2. "Ортопедиялық стоматология (тіс технигі)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндердің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
Сынақтар
Жиыны
54/1
108/2
3. "Ортопедиялық стоматология (тіс технигі)" мамандығы бойынша (жоғары және бірінші біліктілік санаттары үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндердің атаулары
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Стоматологиядағы инновациялық технологиялар
88
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
108/2
4. "Ортопедиялық стоматология (тіс технигі)" мамандығы бойынша (екінші біліктілік санаты үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пәндердің атаулары
Оқу жүктемесінің көлемі (сағат/апта)
Бақылау нысаны
Күнделікті тәжрибедегі стоматологиялық ортопедияның таңдаулы мәселелері
18
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
12
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Жиыны
54/1
5. "Ортопедиялық стоматология (тіс технигі)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атаулары, негізгі тараулары
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Алмалы пластиналық протездерді дайындау техникасы (термопластиналық материалдан алмалы протездерді дайындаудың инжекциялық жүйесі)
Tiс технигінің жұмысы мен тіс-техникалық зертхананы ұйымдастыру. Қауіпсіздік техника ережесі. Санитариялық-эпидемиологиялық тәртіп. Тіс-техникалық материалтану. Жаңа көшірме қалыптау материалдары. Алмалы пластиналық протездер дайындаудың конструктивтік ерекшеліктері және заманауи технологиясы.
МБП02
Алынбайтын протездерді дайындау техникасы
Алынбайтын протездерді дайындау бойынша тіс-техникалық өндірісті ұйымдастыру. Тіс-жақсүйек жүйесінің функционалдық анатомиясы және оның алынбайтын протездерді жасаудағы маңызы. Қалпына келтіру сауытшасын жасау технологиясы. Штифтік құрылымдарды жасау технологиясы.
МБП 03
Тұтастай құйылған бюгельдік (құлыппен бекіту жүйесі бар) протездерді жасау техникасы.
Тұтас бюгельдік протездерді дайындау технологиясы бойынша тіс-техникалық өндрісті ұйымдастыру. Тіс-жақсүйек жүйесінің функционалдық анатомиясы және оның бюгельдік протездерді құрылымдаудағы мәні. Бюгельді протездерді дайындау технологиясы.
ҚБ
Қорытынды бақылау
6. "Ортопедиялық стоматология (тіс технигі)" мамандығы бойынша(жоғары және бірінші біліктілік санаттары үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны
Пәндердің атауы, олардың негізгі бөлімдері
Стоматологиялық ортопедиядағы инновациялық технологиялар
Тіс сауыттары мен тіс қатарлары ақауларының диагностикасы, профилактикасы мен емдеу
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.

1. Типовые учебные планыциклов переподготовки по специальности "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики)"
Код дисциплин
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Формы контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
9
зачҰт
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
9
зачҰт
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
27
зачҰт
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
9
зачҰт
ПД
Профилирующие дисциплины

1. "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі*
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі**
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
9
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
9
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер

108/2
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Медицинская статистика
16
Итоговый контроль
2
Зачет
Итого
54/1
5. Содержание образовательной программы переподготовки (8 недель) по специальности "Сестринское дело(медицинская(ий) сестра/брат, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Основы сестринского дела. Менеджмент в сестринском деле.
Роль медицинской сестры в наблюдении и уходе за пациентами, их подготовке к различным обследованиям. Консультирование пациента, клиента, семьи. Техника сбора материала для лабораторного исследования. Техника проведения процедур, возможные осложнения и их профилактика. Гемотрансфузия.Введение в менеджмент. Принятие решений. Управление ресурсами. Мотивация. Контроль. Оценка. Стратегическое планирование. Модель специалиста. Профессионализм и факторы его составляющие: профессиональные знания и навыки, клиническое мышление, психологическая компетентность, организационные навыки, профессиональная этика. Уровни профессионализма. Становление профессионала. Препятствия на пути к профессионализму. Понятие "профессиональная пригодность", "профессиональная компетентность". Профессиональная адаптация. Составляющие психологической компетентности медицинской сестры. Роль и ответственность медицинского работника в обществе. Психологические требования к личности медицинского работника. Влияние личностных качеств на эффективность в профессиональной деятельности. Психические профессиональные расстройства медицинского работника: синдром хронической усталости, синдром профессионального выгорания.
ПДО 02
Инфекционный контроль. Роль медицинской сестры в профилактике внутрибольничных инфекций
Внутрибольничные инфекции (далее –ВБИ). Выписка, хранение и раздача лекарственных веществ. Санитарно-дезинфекционный режим лечебно-профилактических организаций. Этапы обработки, утилизации медицинского инструментария. Основные термины и понятия. Факторы, способствовавшие выдвижению инфекционного контроля в качестве приоритетной сферы внимания национальных и местных органов здравоохранения. Основные возбудители и пути передачи внутрибольничных инфекций. Эндогенная инфекция. Эпидемический процесс в госпитальных условиях. Структура внутрибольничных инфекций в многопрофильных стационарах. Организация программ инфекционного контроля. Организационные и методические основы деятельности сестринской службы по профилактике ВБИ. Нормативные и законодательные документы по профилактике ВБИ.
ПДО 03
Роль медицинской сестры в профилактике вируса иммунодефицита человека/синдрома приобретенного иммунодефицита (далее – ВИЧ/СПИД) и туберкулеза
Современные данные об этиологии, эпидемиологии, клинике, диагностике, методах лечения и профилактики ВИЧ/СПИД. Нормативные и законодательные документы. Роль медицинской сестры в профилактике парентерального пути передачи ВИЧ/СПИД. Современные методы санитарно-просветительной работы среди населения. Понятие о туберкулезе как о социальном и инфекционном заболевании. Современная эпидемиологическая ситуация в Республике Казахстан. Стратегия и организация Национальной программы по контролю над туберкулезом в Республике Казахстан. Мероприятия по выявлению туберкулеза на уровне организаций первичной медико-санитарной помощи. Алгоритм выявления и диагностики туберкулеза. Лечение туберкулеза в первичной медико-санитарной помощи. Роль медицинской сестры в контроле над туберкулезом. Санитарно просветительная работа по туберкулезу.
ПДО 04
Общие сестринские технологии
Философия сестринского дела. О зарождении сестринского дела, об общинах сестер милосердия, об основоположниках сестринского дела в России, о деятельности Флоренс Найтингейл, о деятельности сестер милосердия на театре военных действий, об истории зарождения Международного комитета Красного Креста и Красного Полумесяца, о развитии здравоохранения в Казахстане. Основы коммуникации. Управление качеством медицинской помощи в организациях здравоохранения Республики Казахстан. Функциональные обязанности и права семейной медсестры. Алгоритм сестринских технологии. Неотложная медицинская помощь при: анафилактическом шоке, инфаркте миокарде, бронхиальном астме, желудочном и кишечном кровотечение, обмороке и коллапсе. ВИЧ-инфекция. Безопасности медсестры приобращении с кровью ВИЧ-инфицированного больного. Алгоритмы поведение медсестры при аварийных ситуациях. Применение аварийной аптечки и документации. Программы по основным приоритетным направлениям здравоохранения в РК. Туберкулез, современные взгляды, лечение
ИК
Итоговый контроль

108/2
4. "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандығы бойынша (екінші біліктілік санаты үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
АИТВ-инфекциясы мен инфекциялық
бақылау мәселелері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Медициналық статистика
16
Қорытынды бақылау
2
Сынақ
Барлығы
54/1
5. "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың (8 апта) білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі тараулары
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Мейіргер ісі негіздері. Мейіргер ісіндегі менеджмент.
Пациенттерге бақылау және күтім жасауда, оларды әртүрлі тесерулерге дайындауда мейіргердің ролі. Пациентке/клиентке/отбасына консультация беру. Зертханалық зерттеулер үшін материалдарды жинау техникасы. Іс-шараларды жүргізу техникасы, мүмкін болатын асқынулар мен олардың профилактикасы. Гемотрансфузия. Менеджментке кіріспе. Шешімдерді қабылдау. Ресурстарды басқару. Уәждеме. Бақылау. Бағалау. Стратегиялық жоспарлау. Маман үлгісі. Кәсіби шеберлік және оны құраушы факторлар: кәсіптік білім мен дағды, клиникалық ойлау, психологиялық құзыреттілік, ұйымдастырушылық дағдылары, кәсіптік этика. Кәсіби шеберлік деңгейі. Кәсіби шеберліктің қалыптасуы. Кәсіби шеберлік жолындағы кедергілер. "Кәсіби жарамдылық", "кәсіби құзыреттілік" түсінігі. Кәсіптік бейімделу. Мейіргердің психологиялық құзыреттілігін құраушылар. Қоғамдағы медицина қызметкерінің ролі мен жауапкершілігі. Медицина қызметкері тұлғасына қойылатын психологиялық талаптар. Кәсіптік қызметтің тиімдіілігіне тұлғалық қасиеттердің әсері. Медицина қызметкерінің психикалық кәсіптік бұзылулары: созылмалы шаршау синдромы, кәсіби құлдырау синдромы.
МБП 02
Инфекциялық бақылау. Мейіргердің ауруханаішілік инфекциялардың профилактикасыдағы рөлі.
Инфекциялық бақылау. Мейіргердің ауруханаішілік инфекциялардың профилактикасыдағы рөлі. Дәрілік құралдарды жазып беру, сақтау және тарату. Ауруханаішілік инфекциялар (бұдан әрі - АІИ). Дәрілік заттарды емдеу-сауықтыру мекемелеріндегі санитариялық-зарарсыздандыру режимдері. Медициналық бұйымдарды өңдеу, жою кезеңдері. Негізгі терминдер мен түсініктер. Ұлттық және жергілікті денсаулық сақтау органдарының басымдық саласы ретінде инфекциялық бақылаудың жүруіне ықпал ететін факторлар. Ауруханаішілік инфекциялардың берілу жолдары мен негізгі қоздырғыштары. Эндогенді инфекция. Емханаға жатқызу кезеңіндегі эпидемиялық үдеріс. Көп салалы стационарлардағы ауруханаішілік инфекциялардың құрылысы. Инфекциялық бақылау бағдарламаларын ұйымдастыру. АІИ сауықтыру бойынша мейіргер ісі қызметін ұйымдастыру және әдістемелік негіздері. АІИ сауықтыру бойынша нормативтік және заңнамалық құжаттар.
МБП 03
Мейіргер ісіндегі АИТВ/ЖИТС пен туберкулездің профилактикасындағы рөлі. Меәргер ісіндегіт туюеркулездің пораотва микробтиолргиялық диагностикасы
АИТВ/ЖИТС және туберкулездің профилактикасында мейіргердің ролі. Қауіпсіздік және сапа модулі. АИТВ/ЖИТС профилактикасы және емдеу әдістері, этимологиясы, клиникасы, диагностикасы туралы заманауи мәліметтер. Нормативтік және заңнамалық құжаттар. АИТВ/ЖИТС берілуінің парентералдық жолдарының профилактикасында мейіргерлердің ролі. Халық арасындағы санитариялық-ағарту жұмыстарының заманауи әдістері. Әлеуметтік және инфекциялық ауру ретінде туберкулез туралы түсінік. Қазақстан Республикасындағы заманауи эпидемиологиялық жағдайлар. Қазақстан Республикасындағы туберкулезді бақылау бойынша Стратегия және Ұлттық бағдарламаларды ұйымдастыру. МСАК деңгейінде туберкулезді анықтау шаралары. Туберкулезді анықтау және диагностикалау алгоритмдері. МСАК деңгейінде туберкулезді емдеу. Туберкулезді бақылауда мейіргердің ролі. Туберкулез бойынша санитариялық-ағарту жұмыстары.
МБП 03
Жалпы мейіргер ісі технологиялары
Мейіргерлік іс философиясы. Мейіргерлік істің пайда болуы туралы, мейіргерлік қайырымдылық қоғамдары туралы Ресейдің мейіргерлік іс негіздерін қалаушылары туралы, Флоренс Найтигейл қызметі туралы, әскери іс-әрекеттер театрындағы мейірбикелер тарихы туралы, Халықаралық Қызыл Крест және Қызыл Жарты ай комитеттерінің пайда болу тарихы туралы, Қазақстандағы денсаулық сақтаудың даму тарихы туралы мәліметтер. Коммникация негіздері. Қазақстан Республикасында денсаулық сақтау ұйымдарындағы медициналық көмек сапасын басқару. Функционалдық міндеттер мен отбасылық мейіргер құқықтары. Мейіргерлік технологиялар алгоритмдері. Медициналық шұғыл көмек кезінде: анафилаксиялық шок, асқазан және ішектің қансырауы, талықсу және коллапс. АИТВ-инфекциясы. Мейірбикелердің АИТВ жұқтырған науқастың қанымен байланысты жұмыс кезіндегі қауіпсіздігі. Мейіргердің апатты жағдайлар кезіндегі іс-әрекетінің алгоритмдері. Апаттық қобдиша мен құжаттамаларды пайдалану. ҚР денсаулық сақтаудың басым бағыттарының бағдарламасы. Туберкулез, заманауи көзқарастар, емдеу.
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы сертификационного цикла по специальности "Сестринское дело(медицинская(ий) сестра/брат, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики)" (для первой и высшей квалификационной категории)
Наименования дисциплин, их основные разделы
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Инт0убация трахеи.
Вопросы доказательной медицины
Доказательная медицина, понятие, принципы, уровни доказательности. Методы исследования доказательной медицины. Классификация медицинских ошибок и проблемы качества.
Вопросы реабилитации
Медицинская реабилитация. Цель курса реабилитации. Виды реабилитации. Показания к реабилитации. Методы медицинской реабилитации. Современные технологии реабилитации.
Вопросы паллиативной помощи
Определение паллиативной помощи по ВОЗ. Понятие, принципы, компоненты паллиативной помощи, особенности оказания помощи. Команда. Основные принципы хосписа. Нормативные документы. Контроль симптомов. Общий уход, принципы ухода. Психологическая и социальная помощь больным и их родственникам. Проблемы медперсонала.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентностьмедицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционногоконтроля
ВИЧ/СПИД. Этиология, патогенез, классификация, клиника, диагностика, лечение и профилактика. Внутрибольничные инфекции. Основные принципы эпидемиологии ВБИ. Эпидемиологический процесс в госпитальных условиях. Основные возбудители ВБИ.Инфекционный контроль. Организация программ инфекционного контроля. Эпидемиологический надзор. Эпидемиология и профилактика ВБИ по локализации патологического процесса. Эпидемиология и профилактика ВБИ у медицинского персонала. Вирусные гепатиты "В" и "С". Этиология, патогенез, классификация, клиника, диагностика, лечение и профилактика.
Медицинская статистика
Основы медицинской статистики. Статистика здравоохранения. Показатели здоровья населения (заболеваемость, смертность). Статистика общей заболеваемости. Демографические показатели.

6. "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандығы бойынша (жоғары және бірінші біліктілік санаттары үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицина түсінігі, қағидаттары, дәлелдеу, дәлелдеу деңгейі. Дәлелді медицина зерттеу әдістері. Медициналық қателіктердің жіктемесімен сапа мәселесі.
Оңалту мәселелері
Медициналық оңалту. Оңалту курсының мақсаты. Оңалту түрлері. Оңалтуға көрсетілімдер. Медициналық оңалту әдістері. Оңалтудың заманауи технологиялары.
Паллиативтік көмек мәселелері
ДДСҰ-ның ауруға уақытша жеңілдік беретін көмектің анықтамасы. Паллиативті күтім тұжырымдамасы, принциптері, компоненттері, күтім ерекшеліктері. Команда. Хоспистің негізгі принциптері. Нормативтік құжаттар. Симптомдарды бақылау. Жалпы күтім, қамқорлық принциптері. Пациенттер мен олардың туыстарына психологиялық және әлеуметтік көмек. Медициналық қызметкерлердің мәселелері.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникативтілік, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
АИТВ-инфекциясы мен инфекциялық бақылау мәселесі
АИТВ/ЖИТС. Этиологиясы, патогенезі, жіктемесі, клиникасы, диагностикасы, емдеуі, профилактикасы. Ауруханаіші инфекциясы. АІИ эпидемиологиясының негізгі принциптері. Ауруханаіші жағдайындағы эпидемиологиялық процесс. АІИ негізгі қоздырғыштары. Инфекциялық бақылау. Инфекциялық бақылау бағдарламаларын ұйымдастыру. Эпидемиологиялық бақылау. Патологиялық процесстің орналасуы бойынша АІИ эпидемиологиясы және профилактикасы. Медицина қызметкерлерінің АІИ эпидемиологиясы және профилактикасы. "В" және "С" вирусты гепатиттері. Этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникасы, диагностикасы, емдеумен профилактикасы.
Медициналық статистика
Медициналық статистика негіздері. Денсаулық сақтау статистикасы. Халықтың денсаулық көрсетілімдері (сырқаттанушылық, өлім және т.б.). Жалпы сырқаттанушылық статистикасы.

Сноска. Типовая программа дополнена приложением 69 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу)
Код дисциплин
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Формы контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
9
зачҰт
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
9
зачҰт
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
27
зачҰт
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
9
зачҰт
ПД
Профилирующие дисциплины

Ескерту. Үлгілік бағдарлама 69-қосымшамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2018 № ҚР ДСМ-26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі*
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі**
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
27
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (мәселелерін қоса алғанда алғанда, апаттар медицинасы)
9
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер

378/7
594/11
ПДО
Обязательный компонент
162/3
324/6
ПДО 01
Основы сестринского дела. Менеджмент в сестринском деле.
54
108
зачҰт
ПДО 02
Инфекционный контроль. Роль младшей медицинской сестры в профилактике внутрибольничных инфекций
54
54
зачҰт
ПДО 03
Роль младшей медицинской сестры в профилактике вируса иммунодефицита человека/синдрома приобретенного иммунодефицита (далее – ВИЧ/СПИД) и туберкулеза
54
54
зачҰт
ПДО 04
Общие сестринские технологии
108
зачҰт
ПДВ
Компонент по выбору
216
270
зачҰты
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
432/8
648/12
Примечания:
* для специалистов с предшествующим уровнем образования и стажем работы по специальностям сестринского профиля;
** для специалистов с предшествующим уровнем образования и стажем работы по специальностям несестринского профиля.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Сестринское дело(младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу)"
Код дисциплин
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
ПДВ
Компонент по выбору
54 /1
108/2
зачеты
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
Итого
54/1
108/2
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу)" (для первой и высшей квалификационной категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
27
Вопросы доказательной медицины
9
Вопросы реабилитации
27
Вопросы паллиативной помощи
18
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Медицинская статистика
7
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу) (вторая категория)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
27
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Медицинская статистика
7
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
54/1
5. Содержание образовательной программы переподготовки (8 недель) по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу)
Код дисциплины
Наименования дисциплин, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Основы сестринского дела. Менеджмент в сестринском деле.
Роль медицинской сестры в наблюдении и уходе за пациентами, их подготовке к различным обследованиям. Роль младшей медицинской сестры в наблюдении и уходе за пациентами, их подготовке к различным обследованиям. Консультирование пациента, клиента, семьи. Техника сбора материала для лабораторного исследования. Введение в менеджмент. Принятие решений. Управление ресурсами. Мотивация. Контроль. Оценка. Стратегическое планирование. Модель специалиста. Профессионализм и факторы его составляющие: профессиональные знания и навыки, клиническое мышление, психологическая компетентность, организационные навыки, профессиональная этика. Составляющие психологической компетентности младшей медицинской сестры. Роль и ответственность медицинского работника в обществе. Психологические требования к личности медицинского работника. Влияние личностных качеств на эффективность в профессиональной деятельности. Психические профессиональные расстройства медицинского работника: синдром хронической усталости, синдром профессионального выгорания. Организация работы лечебных учреждений. Значение общего ухода за больными. Профессиональная этика в работе младшей медицинской сестры. Основы анатомии, физиологии и патологии. Основы микробиологии, гигиены и экологии человека. Мероприятия по обеспечению личной гигиены больного. Участие в организации безопасной окружающей среды для участников лечебно-диагностического процесса. Технология оказания медицинских услуг. Оценка функционального состояния пациента. Уход при лихорадке. Питание больных. Личная гигиена тяжелобольного пациента. Наблюдение и уход за пациентами с различными профилями заболеваний. Оказание первой помощи при неотложных состояниях.
ПДО 02
Инфекционный контроль. Роль младшей медицинской сестры в профилактике внутрибольничных инфекций
Внутрибольничные инфекции (далее –ВБИ). Способы передачи инфекции в медицинском учреждении. Факторы, влияющие на восприимчивость хозяина и инфекции. Группы риска ВБИ: пациенты хирургических, урологических, реанимационных отделений. Резервуары возбудителей ВБИ: руки персонала, инструментарий, оборудование, лекарственные средства. Понятия асептики и антисептики. Санитарно- противоэпидемический режим различных помещений медицинского учреждения. Осуществление гигиенической уборки различных помещений лечебно-профилактического учреждения (далее – ЛПУ). Понятие "дезинфекция". Виды, методы. Общие требования к дезинфекционному режиму в ЛПУ. Характеристика дезинфицирующих препаратов. Их токсичность, меры предосторожности. Первая помощь при попадании дез средств на кожу и слизистые. Приготовление и использование дез растворов. Роль младших медицинских работников в профилактике ВБИ. Универсальные меры предосторожности при работе с кровью и биологическими жидкостями. Стандартные меры предосторожности: обращение с бельем, отходами, изоляции. Профилактика парентеральных инфекций среди медперсонала. Этапы обработки, утилизации медицинского инструментария. Основные термины и понятия. Организация программ инфекционного контроля. Организационные и методические основы деятельности сестринской службы по профилактике ВБИ. Нормативные и законодательные документы по профилактике ВБИ.
ПДО 03
Роль младшей медицинской сестры в профилактике вируса иммунодефицита человека/синдрома приобретенного иммунодефицита (далее – ВИЧ/СПИД) и туберкулеза
Современные данные об этиологии, эпидемиологии, клинике, диагностике, методах лечения и профилактики ВИЧ/СПИД. Нормативные и законодательные документы. Роль медицинской сестры в профилактике парентерального пути передачи ВИЧ/СПИД. Современные методы санитарно-просветительной работы среди населения. Понятие о туберкулезе как о социальном и инфекционном заболевании. Современная эпидемиологическая ситуация в Республике Казахстан. Стратегия и организация Национальной программы по контролю над туберкулезом в Республике Казахстан. Мероприятия по выявлению туберкулеза на уровне организаций первичной медико-санитарной помощи. Алгоритм выявления и диагностики туберкулеза. Лечение туберкулеза в первичной медико-санитарной помощи. Роль медицинской сестры в контроле над туберкулезом. Санитарно просветительная работа по туберкулезу.
ПДО 04
Общие сестринские технологии
Философия сестринского дела. О зарождении сестринского дела, об общинах сестер милосердия, об основоположниках сестринского дела в России, о деятельности Флоренс Найтингейл, о деятельности сестер милосердия на театре военных действий, об истории зарождения Международного комитета Красного Креста и Красного Полумесяца, о развитии здравоохранения в Казахстане. Основы коммуникации. Управление качеством медицинской помощи в организациях здравоохранения Республики Казахстан. Функциональные обязанности и права семейной медсестры. Алгоритм сестринских технологии. Неотложная медицинская помощь при: анафилактическом шоке, инфаркте миокарде, бронхиальном астме, желудочном и кишечном кровотечение, обмороке и коллапсе. ВИЧ-инфекция. Безопасности медсестры приобращении с кровью ВИЧ-инфицированного больного. Алгоритмы поведение медсестры при аварийных ситуациях. Применение аварийной аптечки и документации. Программы по основным приоритетным направлениям здравоохранения в РК. Туберкулез, современные взгляды, лечение.
ИК
Итоговый контроль

378/7
594/11
МБП
Міндетті компонент
162/3
324/6
МБП 01
Мейіргер ісінің негіздері. Мейіргер саласындағы басқару
54
108
Сынақ
МБП 02
Инфекциялық бақылау. Аурухана ішіндегі инфекциялардың алдын алудағы кіші мейіргер рөлі
54
54
Сынақ
МБП 03
Адамның иммунды тапшылық вирусы/ иммунды тапшылық синдромын (бұдан әрі АИТВ/ЖИТС) және туберкулезді алдын-алуда кіші мейіргер рөлі
54
54
Сынақ
МБП04
Жалпы мейіргер ісі технологиялары
108
Сынақ
ТБК
Таңдау бойынша компонент
216
270
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
432/8
648/12
2. "Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән циклы
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
Сынақтар
ҚА
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
3. "Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша сертификациялық циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары(жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
27
Дәлелді медицина негіздері
9
Оңалту мәселелері
27
Паллиативтік көмек мәселелері
18
АИТВ-инфекция және жұқпаны бақылау проблемасы
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Медициналық статистика
7
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
4. "Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша сертификациялық циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары(екінші санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
27
АИТВ-инфекциясы және жұқпаны бақылау мәселесі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
9
Медициналық статистика
7
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
54/1
5. "Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны (8 апта)
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Мейіргер ісі негіздері. Мейіргер ісіндегі менеджмент
Науқастарды бақылаудағы және күтудегі, оларды әртүрлі тексерілістерге дайындаудағы мейіргер рөлі. Науқастарды бақылаудағы және күтудегі, оларды әртүрлі тексерілістерге дайындаудағы кіші мейіргер рөлі. Науқасқа, клиентке, жанұяға кеңес беру. Зертханалық зерттеулерге материал жинау техникасы. Шешім қабылдау. Ресурстарды басқару. Мотивация. Бақылау. Бағалау. Стратегиялық жоспарлау. Маман моделі. Кәсібилік және оның құрамдас бөліктері: кәсіби білімі мен дағдылары, клиникалық ойлау, психологиялық құзыреттілік, ұйымдастырушылық дағдылар, кәсіби этика. Кіші мейіргердің психологиялық біліктілігінің құзіреті. Қоғамдағы медицина қызметкерінің рөлі мен жауапкершілігі. Медициналық қызметкердің жеке басына психологиялық талаптар. Жеке қасиеттердің кәсіби қызметтің тиімділігіне әсері. Медициналық қызметкердің психикалық бұзылулары: созылмалы шаршау синдромы, кәсіптік күйу синдромы. Медициналық мекемелер жұмысын ұйымдастыру. Науқастарға жалпы қамқорлықтың маңыздылығы. Кіші мейіргер жұмысындағы кәсіби этика. Анатомия, физиология және патологияның негіздері. Микробиология, гигиена және адам экологиясының негіздері. Науқастың жеке гигиенасын қамтамасыз ету шаралары. Емдеу-диагностикалық процес қатысушыларына қауіпсіз ортаны ұйымдастыруға қатысу. Медициналық қызметтер көрсету технологиясы. Науқастың функционалдық жағдайын бағалау. Қызуды күту. Науқастардың тамақтануы. Ауыр науқастың жеке гигиенасы. Әр түрлі ауру профильдері бар науқастарды бақылау және күту. Төтенше жағдайдағы алғашқы көмек.
МБП 02
Инфекциялық бақылау. Аурухана ішіндегі инфекциялардың алдын алудағы кіші мейіргер рөлі
Аурухана ішіндегі инфекциялар (бұдан әрі - АІИ). Медициналық мекемеде инфекцияның тарау түрлері. Иесіне және инфекцияның сезімталдығына әсер ететін факторлар. АІИ тәуекеліне ұшыраған топтар: хирургиялық, урологиялық, реанимация және т.б. бөлңмдерінің науқастары. АІИ патогендерінің резервуарлары: қызметкерлер қолдары, құрал-саймандар, жабдықтар, дәрі-дәрмектер және тағы басқалар. Асептикалық және антисептикалық түсініктер. Медициналық мекеменің түрлі үй-жайларының санитарлық-эпидемиялық режимі. Түрлі медициналық мекемелерде гигиеналық тазалауды енгізу. "Дезинфекция" термині. Түрлері, әдістері. Денсаулық сақтау мекемелерінде дезинфекцияға қойылатын жалпы талаптар. Дезинфекциялаушы заттардың сипаттамасы. Олардың улылығы, сақтық шаралары. Дезинфекциялаушы заттардың теріге және шырышты қабаттарға түскен кезіндегі алғашқы көмек. Дезинфекциялаушы ерітінділерді дайындау және пайдалану. АІИ профилактикасындағы кіші медициналық қызметкерлердің рөлі. Қанмен және дене сұйықтықтарымен жұмыс істеген кездегі универсалды сақтық шаралары. Стандартты сақтық шаралары: кірді өңдеу, қалдықтарды, оқшаулау және т.б. Мейіргерлер арасында парентеральды инфекциялардың алдын алу.
Өңдеу кезеңдері, медициналық техниканы жою. Негізгі терминдер мен ұғымдар. Инфекциялық бақылау бағдарламаларын ұйымдастыру. АІИ-дың алдын-алу үшін мейіргерлік қызметтің ұйымдастыру-әдістемелік негіздері. АІИ-ның алдын алу бойынша нормативтік-құқықтық құжаттар.
МБП 03
Адамның иммунды тапшылық вирусы/ иммунды тапшылық синдромын (бұдан әрі АИТВ/ЖИТС) және туберкулезді алдын-алуда кіші мейіргер рөлі
Этиология, эпидемиология, клиника, диагностика, емдеу және АИТВ / ЖИТС-ның алдын-алу туралы қазіргі заманғы деректер. Нормативтік-құқықтық құжаттар. АИТВ/ЖИТС-тің парентеральды тарау жолын алдын-алудағы мейіргер рөлі. Халық арасында санитарлық-ағартушылық жұмыстың қазіргі заманғы әдістері. Туберкулездің әлеуметтік және жұқпалы ауру түріндегі тұжырымдамасы. Қазақстан Республикасында қазіргі эпидемиологиялық жағдай. Қазақстан Республикасында туберкулезді бақылау жөніндегі ұлттық бағдарламаның стратегиясы және оны ұйымдастыру. Алғашқы медициналық-санитарлық ұйымдар деңгейінде туберкулезді анықтау бойынша шаралар. Туберкулезді анықтау және диагностикалау алгоритмі. Алғашқы медициналық-санитарлық ұйымдарда туберкулезді емдеу. Туберкулезді бақылаудағы мейіргер рөлі. Туберкулезге қарсы санитарлық-ағарту жұмысы.
МБП 04
Жалпы мейіргер ісі технологиялары
Мейіргер ісі философиясы. Мейіргер ісінің пайда болуы туралы, қайырымдылық мейіргерлер қауымы туралы, Ресейдегі мейіргер ісі құрылтайшылары туралы, Флоренс Найтингейлдің қызметі туралы, қайырымдылық мейіргерлерінің әскери қақтығыстар кезіндегі қызметтері туралы, Қызыл Крест және Қызыл Жарты ай қоғамдарының Халықаралық комитетінің пайда болу тарихы, Қазақстандағы денсаулық сақтау саласының дамуы туарлы. Байланыс негіздері. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау мекемелерінде денсаулық сақтау сапасын басқару. Жанұялық мейіргердің функционалдық міндеттері мен құқықтары. Мейіргер технологиясы алгоритмі. Жедел медициналық көмек: анафилактикалық шок, миокард инфарктісі, бронх демікпесі, асқазан және ішек қан кетуінде, естен тану және құлдырау кезінде. АИТВ-инфекциясы. АИТВ індетін жұқтырған науқастардың қанымен жұмыс істегендегі мейіргер қауіпсіздігі. Төтенше жағдайлардағы мейіргер мінез-құлық алгоритмдері. Төтенше алғашқы көмек жинағы және құжаттама пайдалану. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау негізгі басым бағыттар бойынша бағдарламасы. Туберкулез, ағымдағы пікірлер мен емдеу.
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы сертификационного цикла по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу) (для первой и высшей квалификационной категории)
Наименования дисциплин, их основные разделы
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара.
Вопросы доказательной медицины
Доказательная медицина, понятие, принципы, уровни доказательности. Методы исследования доказательной медицины. Классификация медицинских ошибок и проблемы качества.
Вопросы реабилитации
Медицинская реабилитация. Цель курса реабилитации. Виды реабилитации. Показания к реабилитации. Методы медицинской реабилитации. Современные технологии реабилитации.
Вопросы паллиативной помощи
Определение паллиативной помощи. Понятие, принципы, компоненты паллиативной помощи, особенности оказания помощи. Команда. Основные принципы хосписа. Нормативные документы. Контроль симптомов. Общий уход, принципы ухода. Психологическая и социальная помощь больным и их родственникам. Проблемы медперсонала.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентностьмедицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля
ВИЧ/СПИД. Этиология, патогенез, классификация, клиника, диагностика, лечение и профилактика. Внутрибольничные инфекции. Основные принципы эпидемиологии ВБИ. Эпидемиологический процесс в госпитальных условиях. Основные возбудители ВБИ. Инфекционный контроль. Организация программ инфекционного контроля. Эпидемиологический надзор. Эпидемиология и профилактика ВБИ по локализации патологического процесса. Эпидемиология и профилактика ВБИ у медицинского персонала. Вирусные гепатиты "В" и "С". Этиология, патогенез, классификация, клиника, диагностика, лечение и профилактика.
Медицинская статистика
Основы медицинской статистики. Статистика здравоохранения. Показатели здоровья населения (заболеваемость, смертность). Статистика общей заболеваемости. Демографические показатели.

6. "Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің білім бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Дәлелді медицина сұрақтары
Дәлелді медицина, тұжырымдама, принциптер, дәлелдемелер деңгейі. Дәлелді медицинаны зерттеу әдістері. Медициналық қателіктер мен сапа мәселелерін жіктеу.
Оңалту мәселелері
Медициналық оңалту. Оңалту курсының мақсаты. Оңалту түрлері. Оңалтуға арналған көрсеткіштер. Медициналық оңалту әдістері. Оңалтудың заманауи технологиялары.
Паллиативтік көмек мәселелері
ДДСҰ-ның ауруға уақытша жеңілдік беретін көмектің анықтамасы. Паллиативті күтім тұжырымдамасы, принциптері, компоненттері, күтім ерекшеліктері. Команда. Хоспистің негізгі принциптері. Нормативтік құжаттар. Симптомдарды бақылау. Жалпы күтім, қамқорлық принциптері. Пациенттер мен олардың туыстарына психологиялық және әлеуметтік көмек. Медициналық қызметкерлердің мәселелері.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
АИТВ -инфекция және жұқпаны бақылау мәселесі
АИТВ / ЖҚТБ. Этиология, патогенез, жіктеу, клиника, диагностика, емдеу және алдын алу. Ауруханаішілік инфекциялар. АІИ эпидемиологиясының негізгі қағидалары. Аурухана жағдайында эпидемиологиялық процесс. АІИ негізгі патогендері. Инфекциялық бақылау. Инфекциялық бақылау бағдарламаларын ұйымдастыру. Эпидемиологиялық қадағалау. Патологиялық процесті оқшаулау үшін АІИ эпидемиологиясы және профилактикасы. Медициналық персоналда АІИ эпидемиологиясы және профилактикасы. Вирустық гепатит "В" және "С". Этиология, патогенез, жіктеу, клиника, диагностика, емдеу және алдын алу.
Медициналық статистика
Медициналық статистиканың негіздері. Денсаулық статистикасы. Денсаулық көрсеткіштері (ауру, өлім). Жалпы аурудың статистикасы. Демографиялық көрсеткіштер.

378/7
594/11
ПДО
Обязательный компонент
162/3
324/6
ПДО 01
Основы массажа, в том числе у детей
54
108
зачҰт
ПДО 02
Системы и классификация массажа
54
144
зачҰт
ПДО 03
Гигиеничесие основы проведения массажа
54
54
зачҰт
ПДО 04
Показания и противопоказания к массажу
18
зачҰт
ПДВ
Компонент по выбору
216
270
зачҰты
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
432/8
648/12
Примечания:
* для специалистов с предшествующим уровнем образования и стажем работы по специальностям сестринского профиля;
** для специалистов с предшествующим уровнем образования и стажем работы по специальностям несестринского профиля.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Сестринское дело(массажист)"
Код дисциплин
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
ПДВ
Компонент по выбору
54 /1
108/2
зачеты
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
Итого
54/1
108/2
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Сестринское дело (массажист)" (для первой и высшей квалификационной категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные виды массажа
79
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Сестринское дело (массажист)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Новые технологии массажа
25
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Зачет
Итого
54/1
5. Содержание образовательной программы переподготовки (8 недель) по специальности "Сестринское дело (массажист)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Основы массажа, в том числе у детей
Определение массажа. Анатомия и физиология человека. Основы анатомической терминологии. Анатомия мышечной и костной системы. Физиологические действия массажа на организм человека. Техника и методика выполнения массажа.
ПДО 02
Системы и классификация массажа
Виды массажа. Лечебный массаж. Спортивный массаж. Детский массаж. Гигиенический массаж. Оздоровительный массаж. Косметический массаж. Их воздействие на организм. Приемы классического массажа. Общий массаж. Системы массажа (европейский, русский, восточный). Их особенности. Основы Су-Джок терапии. Подбор упражнений. Использование ЛФК в комплексном лечении заболеваний.
ПДО 03
Гигиеничесие основы проведения массажа
Санитарно-гигиенические требования к организации рабочего места. Требования к инвентарю и помещению. Требования к массажисту. Упражнения для рук, соблюдение гигиенических правил и норм. Требования к пациенту. Соблюдение гигиены. Рекомендации к курсу массажа. Последовательность и правила выполнения приемов. Соблюдение техники безопасности при выполнении сеанса массажа.
ПДО 04
Показания и противопоказания к массажу
Показания к массажу. Противопоказания к массажу. Абсолютные противопоказания к массажу. Местные противопоказания к массажу. Временные противопоказания к массажу.
ИК
Итоговый контроль

378/7
594/11
МБП
Міндетті компонент
162/3
324/6
МБП 01
Массаж негізі, оның ішінде балалар массажы
54
108
Сынақ
МБП 02
Массаж жүйесі және түрлері
54
144
Сынақ
МБП 03
Массаж жасаудың гигиеналық негізі
54
54
Сынақ
МБП 04
Массажға көрсеткіші мен қарсы көрсеткіші
18
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
216
270
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
432/8
648/12
Ескертулер:
* Мейіргер бейіні мамандықтары бойынша бұрынғы білім деңгейі және қызмет өтілі бар мамандар үшін;
** Мейіргер емес мамандықтар бойынша бұрынғы білімі жоқ және жұмыс тәжірибесі бар мамандар үшін.
2. "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән циклы
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
Сынақтар
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
Барлығы
54/1
108/2
3. "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша сертификациялық циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Массаждың заманауи түрлері
79
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар.
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
4. "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша сертификациялық циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Массаждағы жаңа технологиялар
25
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
54/1
5. "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны (8 апта)
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Массаж негізі, оның ішінде балалар массажы
Массаж анықтамасы. Адам анатомиясы және физиологиясы. Анатомиялық терминология негіздері. Бұлшықет және сүйек анатомия жүйесі. Адам ағзасына массаждың физиологиялық әсері. Массаж жасаудың техникасы және әдістері.
МБП 02
Массаж жүйесі және түрлері
Массаж түрлері. Емдік массаж. Спорттық массаж. Балалар массажы. Гигиеналық массаж. Сауықтыру массажы. Кометикалық массаж. Олардың ағзаға әсері. Классикалық массаж тәсілдері. Жалпы массаж. Массаж (еуропа, орыс, шығыс) жүйесі. Олардың ерекшіліктері. Су-Джок терапия негіздері. Жаттығуларды таңдау. Емдік дене шынықтыру кешенін ауруларды емдеудің комплексінде қолдану.
МБП 03
Массаж жасаудың гигиеналық негізі
Жұмыс орнынын ұйымдастырудағы санитерлық-гигиеналық талаптар. Құрылғылар мен кеңістікке қойылатын талаптар. Массажистке қойылатын талаптар. Қолға арналған жаттығулар, гигиена қағидалары мен талаптарын сақтау. Пациентке қойылатын талаптар. Гигиенаны сақтау. Массах курсына ұсынымдар. Тәсілдерді орындау бірізділігі мен қағидалары. Массаж сеанысы кезінде қауіпсіздің ережелерін сақтау.
МБП 04
Массажға көрсеткіші мен қарсы көрсеткіші
Массажға көрсеткіштер. Массажға қарсы көрсеткіштер. Массажға абсолюттік қарсы көрсеткіштер. Массажға жергілікті қарсы көрсеткіштер. Массажға уақытша қарсы көрсеткіштер.
ҚБ
Қорытынды бақылау