Об утверждении Правил ранжирования видов спорта в Республике Казахстан
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 216. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 августа 2017 года № 15509.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра туризма и спорта РК от 28.05.2025 № 74 (вводится в действие с 16.06.2025).
В соответствии с подпунктом 63) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ранжирования видов спорта в Республики Казахстан.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после дня его официального опубликования размещение на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Утверждены приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 26 июля 2017 года
№ 216
Правила ранжирования видов спорта в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Правила ранжирования видов спорта в Республике Казахстан (далее – Правила) определяют порядок ранжирования видов спорта в Республике Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) группа "А" – развитые виды спорта, по итогам ранжирования набравшие наивысшие баллы;
2) группа "В" – виды спорта, обладающие потенциалом, по итогам ранжирования набравшие средние баллы;
3) неолимпийский вид спорта – вид спорта, не вошедший в программу Олимпийских и Паралимпийских игр, получивший широкое развитие в мировом спортивном сообществе и возглавляемый международными спортивными федерациями;

Қазақстан Республикасында спорт түрлерін саралау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 216 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 18 тамызда № 15509 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Туризм және спорт министрінің 28.05.2025 № 74 (16.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Спорт және дене шынықтыру туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 63) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында спорт түрлерін саралау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) ресми жарияланған күннен кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2017 жылғы 26 шілдедегі
№ 216 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасындағы спорт түрлерін саралау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасындағы спорт түрлерін саралау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасындағы спорт түрлерін саралау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "А" тобы – саралау қорытындылары бойынша ең жоғары балл жинаған дамыған спорт түрлері;
2) "В" тобы – саралау қорытындылары бойынша орташа балл жинаған, әлеуетке ие спорт түрлері;
3) олимпиадалық емес спорт түрі – Олимпиадалық және Паралимпиадалық ойындар бағдарламасына кірмеген, әлемдік спорт қоғамдастығында кеңінен дамыған және халықаралық спорт федерациялары басқаратын спорт түрі;

4) олимпийский вид спорта – вид спорта, вошедший в программу Олимпийских игр, признанный Международным олимпийским комитетом в соответствии с Олимпийской хартией Международного олимпийского комитета;
5) паралимпийский вид спорта – вид спорта, вошедший в программу Паралимпийских игр, признанный Международным Паралимпийским комитетом в соответствии со Сводом правил Международного Паралимпийского комитета;
6) группа "С" – виды спорта, обладающие низким уровнем потенциала, по итогам ранжирования набравшие низкие баллы;
7) ранжирование видов спорта (далее - ранжирование) – определение уровня развития видов спорта в зависимости от спортивных достижений на международных спортивных соревнованиях, национально-культурной традиционности вида спорта, наличия кадрового потенциала, материально-технической базы, массовости и от особенностей вида спорта, зависящих от климатических условий региона;
8) приоритетные виды спорта – виды спорта, определенные по результатам ранжирования видов спорта как первоочередные для государственного финансирования в целях развития спорта в Республике Казахстан;
9) национальные виды спорта – виды спорта, исторически сложившиеся в форме соревновательной деятельности и представляющие собой своеобразные физические упражнения и народные игры с самобытными правилами и способами организации физической активности.
3. Неолимпийские виды спорта, летние олимпийские виды спорта, зимние олимпийские виды спорта, национальные виды спорта ранжируются каждый по отдельности. Паралимпийские виды спорта не ранжируются и включаются в группу "А".
Глава 2. Порядок ранжирования видов спорта в Республике Казахстан
4. Ранжирование видов спорта осуществляется по следующим критериям:
1) спортивные достижения на международных спортивных соревнованиях;
2) наличие кадрового потенциала;
3) наличие материально-технической базы;
4) массовость;
5) особенности вида спорта, зависящие от климатических условий региона;
6) национально-культурная традиционность вида спорта.
5. Ранжирование осуществляется за каждые последние два календарных года на республиканском уровне – республиканскими или региональными аккредитованными спортивными федерациями по видам спорта, на региональном уровне – местными аккредитованными спортивными федерациями по видам спорта (в случае отсутствия местной аккредитованной спортивной федерации республиканскими или региональными аккредитованными спортивными федерациями по видам спорта).
6. Ранжирование по критерию "Спортивные достижения на международных спортивных соревнованиях" на республиканском уровне осуществляется на основании протоколов международных спортивных соревнований, заверенных печатью республиканской или региональной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта.
Ранжирование по критерию "Спортивные достижения на международных спортивных соревнованиях" на региональном уровне осуществляется на основании протоколов международных спортивных соревнований и чемпионатов Республики Казахстан, заверенных печатью местной аккредитованной спортивной федерации (в случае отсутствия местной аккредитованной спортивной федерации, заверенных республиканской или региональной аккредитованной спортивной федерацией по виду спорта.

4) олимпиадалық спорт түрі – Олимпиадалық ойындар бағдарламасына кірген, Халықаралық олимпиада комитетінің Олимпиадалық хартиясына сәйкес Халықаралық олимпиада комитеті таныған спорт түрі;
5) паралимпиадалық спорт түрі – Паралимпиадалық ойындар бағдарламасына кірген, Халықаралық паралимпиада комитетінің Қағидалар жиынтығына сәйкес Халықаралық паралимпиада комитеті таныған спорт түрі;
6) "С" тобы – саралау қорытындылары бойынша төмен балл жинаған, төмен әлеуетке ие спорт түрлері;
7) спорт түрлерін саралау (бұдан әрі - саралау) – халықаралық спорттық жарыстардағы спорт жетістіктеріне, спорт түрінің ұлттық-мәдени дәстүрлілігіне, кадр әлеуетінің, материалдық-техникалық базаның болуына, бұқаралығына қарай және өңірдің климаттық жағдайларына байланысты спорт түрінің ерекшеліктеріне қарай спорт түрлерінің даму деңгейін айқындау;
8) спорттың басым түрлері – спорт түрлерін саралау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасында спортты дамыту мақсатында мемлекеттік қаржыландыру үшін бірінші кезектегілер ретінде айқындалған спорт түрлері;
9) ұлттық спорт түрлерi – жарыспалы әрекет нысанында тарихи түрде қалыптасқан және өзiне тән дене шынықтыру жаттығуларын және дене шынықтыру белсендiлiгi ұйымдастырылуының өзiндiк қағидалары мен тәсiлдерi бар халық ойындарын білдіретін спорт түрлері.
3. Олимпиадалық емес спорт түрлері, жазғы олимпиадалық спорт түрлері, қысқы олимпиадалық спорт түрлері, ұлттық спорт түрлерінің әрқайсысы бөлек сараланады. Паралимпиадалық спорт түрлері "А" тобына сараланбастан енгізіледі.
2-тарау. Қазақстан Республикасындағы спорт түрлерін саралау тәртібі
4. Спорт түрлерін саралау мына өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) халықаралық спорттық жарыстардағы спорт жетістіктері;
2) кадр әлеуетінің болуы;
3) материалдық-техникалық базаның болуы;
4) бұқаралық;
5) өңірдің климаттық жағдай      ларына байланысты спорт түрінің ерекшеліктері;
6) спорт түрінің ұлттық-мәдени дәстүрлілігі.
5. Саралау әрбір соңғы күнтізбелік екі жыл үшін республикалық деңгейде – спорт түрлерінен аккредиттелген республикалық немесе өңірлік спорт федерациялары, өңірлік деңгейде – спорт түрлерінен аккредиттелген жергілікті спорт федерациялары (аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда аккредиттелген республикалық немесе өңірлік спорт федерациясы) жүзеге асырады.
6. "Халықаралық спорттық жарыстардағы спорт жетістіктер" өлшемшарты бойынша саралау республикалық деңгейде спорт түрінен аккредиттелген республикалық немесе өңірлік спорт федерациясының мөрімен куәландырылған халықаралық спорт жарыстарының хаттамалары негізінде жүзеге асырылады.
"Халықаралық спорттық жарыстардағы спорт жетістіктер" өлшемшарты бойынша саралау өңірлік деңгейде спорт түрлерінен аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы (аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда аккредиттелген республикалық немесе өңірлік спорт федерациясы) мөрімен куәландырылған халықаралық спорт жарыстарының және Қазақстан Республикасы чемпионаттарының хаттамалары негізінде жүзеге асырылады.

7. Ранжирование по критерию "Спортивные достижения на международных спортивных соревнованиях" на республиканском или региональном уровнях осуществляется путем определения уровня спортивных достижений за результаты:
1)      на Олимпийских играх по формуле:
ОИ=(40×k)+(32×k)+(24×k)+(16×k)+(8×k), где:
ОИ – балл за результаты на Олимпийских играх;
k – количество завоеванных медалей, 4-6 мест, лицензий;
40, 32, 24, 16, 8 – баллы за результаты на Олимпийских играх согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) на Сурдлимпийских играх по формуле:
СИ=(40×k)+(32×k)+(24×k)+(16×k)+(8×k), где:
СИ – балл за результаты на Сурдлимпийских играх;
k – количество завоеванных медалей, 4-6 мест, лицензий;
40, 32, 24, 16, 8 – баллы за результаты на Сурдлимпийских играх согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) на Чемпионатах мира для всех возрастных групп по формулам:
ЧМ1=(18×k)+(14×k)+(10×k) - по олимпийским видам спорта (по олимпийской программе);
ЧМ2=(12×k)+(10×k)+(8×k) - по олимпийским видам спорта (по не олимпийской программе), не олимпийским, национальным видам спорта, где:
ЧМ1 – балл за результаты на Чемпионатах мира для всех возрастных групп по олимпийским видам спорта (по олимпийской программе);
ЧМ2 – балл за результаты только одного Чемпионата мира для всех возрастных групп по олимпийским (по не олимпийской программе), не олимпийским, национальным видам спорта;
k – количество завоеванных медалей на Чемпионате мира для всех возрастных групп;
18, 14, 10 – баллы за результаты на Чемпионатах мира для всех возрастных групп по олимпийским видам спорта (по олимпийской программе) согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
12, 10, 8 – баллы за результаты на Чемпионатах мира для всех возрастных групп по олимпийским (не олимпийской программе), не олимпийским, национальным видам спорта согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) на Азиатских играх по формуле:
АИ=(16×k)+(12×k)+(8×k), где:
АИ – балл за результаты на Азиатских играх;
k – количество завоеванных медалей на Азиатских играх;
16, 12, 8 – баллы за результаты на Азиатских играх согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
5) на Кубках мира по формуле:
КМ=(6×k)+(5×k)+(4×k), где:
КМ – балл за результаты на Кубках мира;
k – количество завоеванных медалей на Кубках мира;
6, 5, 4 – баллы за результаты на Кубках мира согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
6) на этапах Кубков мира по формуле:
ЭКМ=(5×k)+(4×k)+(3×k), где:
ЭКМ – балл за результаты на этапах Кубков мира;
k – количество завоеванных медалей на этапах Кубков мира;

7. Республикалық және өңірлік деңгейлерде "Халықаралық спорттық жарыстардағы спорт жетістіктері" өлшемшарты бойынша саралау мына нәтижелер үшін спорт жетістіктері деңгейін айқындау арқылы жүзеге асырылады:
1) Олимпиада ойындарында мына формула бойынша:
ОО=(40×k)+(32×k)+(24×k)+(16×k)+(8×k), онда:
ОО – Олимпиада ойындарындағы нәтижелері үшін балл;
k – жеңіп алған медальдар саны, 4-6 орын, лицензиялар;
40, 32, 24, 16, 8 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Олимпиада ойындарындағы нәтижелері үшін баллдар;
2) Сурдлимпиада ойындарында мына формула бойынша:
СО=(40×k)+(32×k)+(24×k)+(16×k)+(8×k), онда:
СО – Сурдлимпиада ойындарындағы нәтижелері үшін балл;
k – жеңіп алған медальдар саны, 4-6 орын, лицензиялар;
40, 32, 24, 16, 8 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Сурдлимпиада ойындарындағы нәтижелері үшін баллдар;
3) Барлық жас топтарына арналған әлем чемпионаттары мына формула бойынша:
ӘЧ1=(18×k)+(14×k)+(10×k) олимпиадалық спорт түрлері бойынша (олимпиада бағдарламасы бойынша);
ӘЧ2=(12×k)+(10×k)+(8×k) олимпиадалық (олимпиадалық емес бағдарлама), олимпиадалық емес, ұлттық спорт түрлері бойынша, онда:
ӘЧ1 – Барлық жас топтарына арналған олимпиадалық спорт түрлері бойынша (олимпиада бағдарламасы бойынша) әлем чемпионатындағы нәтижелері үшін балл;
ӘЧ2 – Барлық жас топтарына арналған олимпиадалық (олимпиадалық емес бағдарлама), олимпиадалық емес, ұлттық спорт түрлері бойынша бір ғана әлем чемпионатындағы нәтижелері үшін балл;
k – Барлық жас топтарына арналған әлем чемпионатында жеңіп алған медальдар саны;
18, 14, 10 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Барлық жас топтарына арналған олимпиадалық спорт түрлері бойынша (олимпиадалық бағдарлама бойынша) әлем чемпионатындағы нәтижелері үшін баллдар;
12, 10, 8 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Барлық жас топтарына арналған олимпиадалық (олимпиадалық емес бағдарлама), олимпиадалық емес, ұлттық спорт түрлері бойынша әлем чемпионатындағы нәтижелері үшін баллдар;
4) Азия ойындарында мына формула бойынша:
АО=(16×k)+(12×k)+(8×k), онда:
АО – Азия ойындарындағы нәтижелері үшін балл;
k – Азия ойындарында жеңіп алған медальдар саны;
16, 12, 8 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Азия ойындарындағы нәтижелері үшін баллдар;
5) Әлем кубоктерінде мына формула бойынша:
ӘК=(6×k)+(5×k)+(4×k), онда:
ӘК – Әлем кубогіндегі нәтижелері үшін балл;
k – Әлем кубогінде жеңіп алған медальдар саны;
6, 5, 4 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Әлем кубогіндегі нәтижелері үшін баллдар;
6) Әлем кубогтері кезеңдерінде мына формула бойынша:
ӘКК=(5×k)+(4×k)+(3×k), онда:
ӘКК – Әлем кубогі кезеңдеріңдегі нәтижелері үшін балл;
k – Әлем кубогі кезеңдерінде жеңіп алған медальдар саны;

5, 4, 3 – баллы за результаты на этапах Кубков мира согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
7) на соревнованиях Гран-при, Гранд-Слэм по формуле:
ГП, ГС=(5×k)+(4×k)+(3×k), где:
ГП, ГС – балл за результаты на соревнованиях Гран-при, Гранд-Слэм;
k – количество завоеванных медалей на соревнованиях Гран-при, Гранд-Слэм;
5, 4, 3 – баллы за результаты на соревнованиях Гран-при, Гранд-Слэм согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
8) на отборочных турнирах к Олимпийским играм по формуле:
ООИ=(5×k)+(4×k)+(3×k), где:
ООИ – балл за результаты на отборочных турнирах к Олимпийским играм;
k – количество завоеванных медалей на отборочных турнирах к Олимпийским играм;
5, 4, 3 – баллы за результаты на отборочных турнирах к Олимпийским играм согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
9) на Чемпионатах Азии для всех возрастных групп по формуле:
ЧА=(4×k)+(3×k)+(2×k), где:
ЧА – балл за результаты на Чемпионатах Азии для всех возрастных групп;
k – количество завоеванных медалей на Чемпионатах Азии для всех возрастных групп;
4, 3, 2 – баллы за результаты на Чемпионатах Азии для всех возрастных групп согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
10) на Юношеских Олимпийских играх по формуле:
ЮОИ=(4×k)+(3×k)+(2×k), где:
ЮОИ – балл за результаты на Юношеских Олимпийских играх;
k – количество завоеванных медалей на Юношеских Олимпийских играх;
4, 3, 2 – баллы за результаты на Юношеских Олимпийских играх согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
11) на Всемирных Универсиадах по формуле:
ВУ=(3×k)+(2×k)+(1×k), где:
ВУ – балл за результаты на Всемирных Универсиадах;
k – количество завоеванных медалей на Всемирных Универсиадах;
3, 2, 1 – баллы за результаты на Всемирных Универсиадах согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
12) на региональных играх по формуле:
РИ=(3×k)+(2×k)+(1×k), где:
РИ – балл за результаты на региональных играх;
k – количество завоеванных медалей на региональных играх;
3, 2, 1 – баллы за результаты на региональных играх согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
13) на отборочных турнирах к Чемпионатам мира по игровым видам спорта по формуле:
ОТЧМ=(3×k) +(2×k) +(1×k), где:
ОТЧМ – балл за результаты на отборочных турнирах к Чемпионатам мира по игровым видам спорта;
k – количество завоеванных медалей на отборочных турнирах к Чемпионатам мира по игровым видам спорта;
3, 2, 1 – баллы за результаты на отборочных турнирах к Чемпионатам мира по игровым видам спорта согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

5, 4, 3 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Әлем кубогі кезеңдеріндегі нәтижелері үшін баллдар;
7) Гран-при, Гранд-Слэм жарыстарында мына формула бойынша:
ГП, ГС=(5×k)+(4×k)+(3×k), онда:
ГП, ГС– Гран-при, Гранд-Слэм жарыстарындағы нәтижелері үшін балл;
k – Гран-при, Гранд-Слэм жарыстарында жеңіп алған медальдар саны;
5, 4, 3 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Гран-при, Гранд-Слэм жарыстарындағы нәтижелері үшін баллдар;
8) Олимпиада ойындарына іріктеу турнирлерінде мына формула бойынша:
ООІТ=(5×k)+(4×k)+(3×k), онда:
ООІТ – Олимпиада ойындарына іріктеу турнирлеріндегі нәтижелері үшін балл;
k – Олимпиада ойындарына іріктеу турнирлерінде жеңіп алған медальдар саны;
5, 4, 3 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Олимпиада ойындарына іріктеу турнирлеріндегі нәтижелері үшін баллдар;
9) барлық жас топтарына арналған Азия чемпионатында мына формула бойынша:
АЧ=(4×k)+(3×k)+(2×k), онда:
АЧ – барлық жас топтарына арналған Азия чемпионатындағы нәтижелері үшін балл;
k – барлық жас топтарына арналған Азия чемпионатында жеңіп алған медальдар саны;
4, 3, 2 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес барлық жас топтарына арналған Азия чемпионатындағы нәтижелері үшін баллдар;
10) Жасөспірімдердің Олимпиада ойындарында мына формула бойынша:
ЖОО=(4×k)+(3×k)+(2×k), онда:
ЖОО – Жасөспірімдердің Олимпиада ойындарындағы нәтижелері үшін балл;
k – Жасөспірімдердің Олимпиада ойындарында жеңіп алған медальдар саны;
4, 3, 2 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Жасөспірімдердің Олимпиада ойындарындағы нәтижелері үшін баллдар;
11) Дүниежүзілік Универсиадаларда мына формула бойынша:
ДУ=(3×k)+(2×k)+(1×k), онда:
ДУ– Дүниежүзілік Универсиадалардағы нәтижелері үшін балл;
k – Дүниежүзілік Универсиадаларда жеңіп алған медальдар саны;
3, 2, 1 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Дүниежүзілік Универсиадалардағы нәтижелері үшін баллдар;
12) өңірлік ойындардағы нәтижелері үшін мына формула бойынша:
ӨО=(3×k)+(2×k)+(1×k), онда:
ӨО – өңірлік ойындардағы нәтижелері үшін балл;
k – өңірлік ойындарда жеңіп алған медальдар саны;
3, 2, 1 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өңірлік ойындардағы нәтижелері үшін баллдар;
13) Ойын спорт түрлері бойынша әлем чемпионатына іріктеу турнирлерінде мына формула бойынша:
ОӘЧІТ=(3×k)+(2×k)+(1×k), онда:
ОӘЧІТ – Ойын спорт түрлері бойынша әлем чемпионатына іріктеу турнирлеріндегі нәтижелері үшін балл;
k – Ойын спорт түрлері бойынша әлем чемпионатына іріктеу турнирлерінде жеңіп алған медальдар саны;
3, 2, 1 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Ойын спорт түрлері бойынша әлем чемпионатына іріктеу турнирлеріндегі нәтижелері үшін баллдар;

14) на Кубках Азии, Европы по формуле:
КА, КЕ=(3×k) +(2×k) +(1×k), где:
КА, КЕ – балл за результаты на Кубках Азии, Европы;
k – количество завоеванных медалей на Кубках Азии, Европы;
3, 2, 1 – баллы за результаты на Кубках Азии, Европы согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
15) на этапах Кубков Азии по формуле:
ЭКА=(3×k)+(2×k)+(1×k), где:
ЭКА – общий балл за результаты на этапах Кубков Азии;
k – количество завоеванных медалей на этапах Кубков Азии;
3, 2, 1 – баллы за результаты на этапах Кубков Азии согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
16) на Чемпионатах мира среди студентов по формуле:
ЧМС=(3×k)+(2×k)+(1×k), где:
ЧМС – балл за результаты на Чемпионатах мира среди студентов;
k – количество завоеванных медалей на Чемпионатах мира среди студентов;
3, 2, 1 – баллы за результаты на Чемпионатах мира среди студентов согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
17) на Юношеских Азиатских играх по формуле:
ЮАИ=(2,5×k)+(2×k)+(1,5×k), где:
ЮАИ – балл за результаты на Юношеских Азиатских играх;
k – количество завоеванных медалей на Юношеских Азиатских играх;
2,5, 2, 1,5 – баллы за результаты на Юношеских Азиатских играх согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
18) на чемпионатах Республики Казахстан (при ранжировании видов спорта на региональном уровне) по формуле:
ЧРК=(2×k) +(1,5×k) +(1×k), где:
ЧРК – балл за результаты на чемпионате Республики Казахстан;
k – количество завоеванных медалей на чемпионате Республики Казахстан;
2, 1,5, 1 – баллы за результаты на чемпионате Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае, если международные спортивные соревнования, указанные в приложении 1 к настоящим Правилам, не проводились в период, указанный в пункте 5 настоящих Правил, то учитываются результаты последних международных спортивных соревнований.
8. Балл по критерию "Спортивные достижения на международных спортивных соревнованиях" одного ранжируемого вида спорта высчитывается:
на республиканском уровне по формуле:
на региональном уровне по формуле:
где:
– балл по критерию "Спортивные достижения на международных спортивных соревнованиях" одного ранжируемого вида спорта;
ОИ – балл за результаты на Олимпийских играх;
СИ – балл за результаты на Сурдлимпийских играх;
ЧМ1 – балл за результаты на Чемпионатах мира для всех возрастных групп по олимпийским видам спорта (по олимпийской программе);
ЧМ2 – балл за результаты на Чемпионатах мира для всех возрастных групп по олимпийским (не олимпийской программе), не олимпийским, национальным видам спорта;
АИ – балл за результаты на Азиатских играх;
КМ – балл за результаты на Кубках мира;
ЭКМ – балл за результаты на этапах Кубков мира;
ГП, ГС – балл за результаты на соревнованиях Гран-при, Гранд-Слэм;
ООИ – балл за результаты на отборочных турнирах к Олимпийским играм;
ЧА – балл за результаты на Чемпионатах Азии для всех возрастных групп;
ЮОИ – балл за результаты на Юношеских Олимпийских играх;
ВУ – балл за результаты на Всемирных Универсиадах;
РИ – балл за результаты на региональных играх;
ОТЧМ – балл за результаты на отборочных турнирах к Чемпионатам мира по игровым видам спорта;
КА, КЕ – балл за результаты на Кубках Азии, Европы;
ЭКА – балл за результаты на этапах Кубков Азии;
ЧМС – балл за результаты на Чемпионатах мира среди студентов;
ЮАИ – балл за результаты на Юношеских Азиатских играх;
ЧРК – балл за результаты на чемпионате Республики Казахстан;
N – общее количество спортивных мероприятий, результаты которых учитывались при расчете балла по критерию "Спортивные достижения на международных спортивных соревнованиях" одного ранжируемого вида спорта.

14) Азия, Еуропа кубоктерінде мына формула бойынша:
АК, ЕК=(3×k)+(2×k)+(1×k), онда:
АК, ЕК – Азия, Еуропа кубоктеріндегі нәтижелері үшін балл;
k – Азия, Еуропа кубоктерінде жеңіп алған медальдар саны;
3, 2, 1 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Азия, Еуропа кубоктеріндегі нәтижелері үшін баллдар;
15) Азия кубогінің кезеңдері мына формула бойынша:
АКК=(3×k)+(2×k)+(1×k), онда:
АКК – Азия кубогінің кезеңдеріндегі нәтижелері үшін жалпы балл;
k – Азия кубогінің кезеңдеріндегі жеңіп алған медальдар саны;
3, 2, 1 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Азия кубогі кезеңдеріндегі нәтижелері үшін баллдар;
16) Студенттер арасындағы әлем чемпионатында мына формула бойынша:
СӘЧ=(3×k)+(2×k)+(1×k), онда:
СӘЧ – Студенттер арасындағы әлем чемпионатындағы нәтижелері үшін балл;
k – Студенттер арасындағы әлем чемпионатында жеңіп алған медальдар саны;
3, 2, 1 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Студенттер арасындағы әлем чемпионатындағы нәтижелері үшін баллдар;
17) Жасөспірімдердің Азия ойындарында мына формула бойынша:
ЖАО=(2,5×k)+(2×k)+(1,5×k), онда:
ЖАО – Жасөспірімдердің Азия ойындарындағы нәтижелері үшін балл;
k – Жасөспірімдердің Азия ойындарында жеңіп алған медальдар саны;
2, 5, 2, 1, 5 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Жасөспірімдердің Азия ойындарындағы нәтижелері үшін баллдар;
18) Қазақстан Республикасы чемпионаттарында (спорт түрлерін өңірлік деңгейде саралаған кезде) мына формула бойынша:
ҚРЧ=(2×k)+(1,5×k)+(1×k), онда:
ҚРЧ – Қазақстан Республикасы чемпионатындағы нәтижелері үшін балл;
k – Қазақстан Республикасы чемпионатында жеңіп алған медальдардың саны;
2, 1, 5, 1 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы чемпионатындағы нәтижелері үшін баллдар.
8. "Халықаралық спорттық жарыстардағы спорт жетістіктері" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінен балл мына формула бойынша есептеледі:
республикалық деңгейде мына формула бойынша:
өңірлік деңгейде мына формула бойынша:
онда:
– "Халықаралық спорттық жарыстардағы спорт жетістіктері" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінен балл;
ОО – Олимпиада ойындарындағы нәтижелері үшін балл;
СО – Сурдлимпиада ойындарындағы нәтижелері үшін балл;
ӘЧ1– Барлық жас топтарына арналған олимпиадалық спорт түрлері бойынша (олимпиада бағдарламасы бойынша) әлем чемпионатындағы нәтижелері үшін балл;
ӘЧ2– Барлық жас топтарына арналған олимпиадалық (олимпиадалық емес бағдарлама), олимпиадалық емес, ұлттық спорт түрлері бойынша әлем чемпионатындағы нәтижелері үшін балл;
АО – Азия ойындарындағы нәтижелері үшін балл;
ӘК – Әлем кубогіндегі нәтижелері үшін балл;
ӘКК – Әлем кубогі кезеңдеріндегі нәтижелері үшін балл;
ГП, ГС – Гран-при, Гранд-Слэм жарыстарындағы нәтижелері үшін балл;
ООІТ – Олимпиада ойындарына іріктеу турнирлеріндегі нәтижелері үшін балл;
АЧ – барлық жас топтарына арналған Азия чемпионатындағы нәтижелері үшін балл;
ЖОО – Жасөспірімдердің Олимпиада ойындарындағы нәтижелері үшін балл;
ДУ – Дүниежүзілік Универсиадалардағы нәтижелері үшін балл;
ӨО – өңірлік ойындардағы нәтижелері үшін балл;
ОӘЧІТ – Ойын спорт түрлері бойынша әлем чемпионатына іріктеу турнирлеріндегі нәтижелері үшін балл;
АК, ЕК – Азия, Еуропа кубоктеріндегі нәтижелері үшін балл;
АКК – Азия кубогі кезеңдеріндегі нәтижелері үшін балл;
СӘЧ – Студенттер арасындағы әлем чемпионатындағы нәтижелері үшін балл;
ЖАО – Жасөспірімдердің Азия ойындарындағы нәтижелері үшін балл;
ҚРЧ – Қазақстан Республикасы чемпионатындағы нәтижелері үшін балл;
N – "Халықаралық спорттық жарыстардағы спорт жетістіктері" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінен балл есептеген кезде нәтижелері ескерілетін спорттық іс-шаралардың жалпы саны.

9. Удельный вес по критерию "Спортивные достижения на международных спортивных соревнованиях" одного ранжируемого вида спорта среди других ранжируемых видов спорта определяется:
на республиканском уровне по формуле:
на региональном уровне:
V1 – удельный вес по критерию "Спортивные достижения на международных спортивных соревнованиях" одного ранжируемого вида спорта среди других ранжируемых видов спорта;
– балл по критерию "Спортивные достижения на международных спортивных соревнованиях" одного ранжируемого вида спорта;
– сумма баллов по критерию "Спортивные достижения на международных спортивных соревнованиях" всех ранжируемых видов спорта в каждом виде спорта (неолимпийском, летнем олимпийском, зимнем олимпийском, национальном) по отдельности;
50 – удельный вес критерия "Спортивные достижения на международных спортивных соревнованиях" на республиканском уровне из шести критериев, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил;
35 – удельный вес критерия "Спортивные достижения на международных спортивных соревнованиях" на региональном уровне из шести критериев, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил.
10. Ранжирование по критерию "Наличие кадрового потенциала" осуществляется на основании копии приказов, подтверждающих действующую квалификационную категорию тренера, заверенных уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – уполномоченный орган) или местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта (далее – местный исполнительный орган).
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Ранжирование по критерию "Наличие кадрового потенциала" осуществляется путем определения уровня кадрового потенциала по ранжируемому виду спорта и проставления баллов.
Балл по критерию "Наличие кадрового потенциала" одного ранжируемого вида спорта высчитывается по формуле:
К=(10×h)+ (8×h)+(6×h)+(5×h)+(4×h)+(3×h)+(1×h), где:
К – балл по критерию "Наличие кадрового потенциала" одного ранжируемого вида спорта;
h – количество тренеров по ранжируемому виду спорта на республиканском уровне во всей Республике Казахстан, на региональном уровне - по региону;
10, 8, 6, 5, 4, 3, 1 – баллы за наличие одного тренера согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
12. Удельный вес по критерию "Наличие кадрового потенциала" одного ранжируемого вида спорта среди других ранжируемых видов спорта определяется по формуле:
V2 – удельный вес по критерию "Наличие кадрового потенциала" одного ранжируемого вида спорта среди других ранжируемых видов спорта;
К – балл по критерию "Наличие кадрового потенциала" одного ранжируемого вида спорта;
– сумма баллов по критерию "Наличие кадрового потенциала" всех ранжируемых видов спорта в каждом виде спорта (неолимпийском, летнем олимпийском, зимнем олимпийском, национальном) по отдельности;

9. "Халықаралық спорттық жарыстардағы спорт жетістіктері" өлшемшарты бойынша сараланатын басқа спорт түрлерінің арасында сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы былайша анықталады:
республикалық деңгейде мына формула бойынша:
өңірлік деңгейде:
, онда:
V1– "Халықаралық спорттық жарыстардағы спорт жетістіктері" өлшемшарты бойынша сараланатын басқа спорт түрлерінің арасында сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы;
– "Халықаралық спорттық жарыстардағы спорт жетістіктері" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінен балл;
– "Халықаралық спорттық жарыстардағы спорт жетістіктері" өлшемшарты бойынша сараланатын барлық спорт түрлерінен әр спорт түрі бойынша (олимпиадалық емес, жазғы олимпиадалық, қысқы олимпиадалық, ұлттық) жекелеген баллдар сомасы;
50 – осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген алты өлшемшарттың ішінен республикалық деңгейде "Халықаралық спорттық жарыстардағы спорт жетістіктері" өлшемшартының үлес салмағы;
35 – осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген алты өлшемшарттың ішінен өңірлік деңгейде "Халықаралық спорттық жарыстардағы спорт жетістіктері" өлшемшартының үлес салмағы.
10. "Кадр әлеуетінің болуы" өлшемшарты бойынша саралау дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың дене шынықтыру және спорт саласында жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) куәландырған жаттықтырушының қолданыстағы біліктілік санатын растайтын бұйрықтардың көшірмелері негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. "Кадр әлеуетінің болуы" өлшемшарты бойынша саралау сараланатын спорт түрі бойынша кадр әлеуетінің деңгейін анықтау және баллдар қою арқылы жүзеге асырылады.
"Кадр әлеуетінің болуы" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінен балл мына формула бойынша есептеледі:
К=(10×h)+ (8×h)+(6×h)+(5×h)+(4×h)+(3×h)+(1×h), онда:
К – "Кадр әлеуетінің болуы" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінен балл;
h – Қазақстан Республикасы бойынша       республикалық деңгейде, өңір бойынша – өңірлік деңгейде сараланатын спорт түрі бойынша жаттықтырушылар саны;
10, 8, 6, 5, 4, 3, 1 – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бір жаттықтырушы үшін баллдар.
12. "Кадр әлеуетінің болуы" өлшемшарты бойынша сараланатын басқа спорт түрлерінің арасында сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы былайша анықталады:
V2– "Кадр әлеуетінің болуы" өлшемшарты бойынша сараланатын басқа спорт түрлерінің арасында сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы;
К – "Кадр әлеуетінің болуы" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінен балл;
– "Кадр әлеуетінің болуы" өлшемшарты бойынша сараланатын барлық спорт түрлерінен әр спорт түрі бойынша (олимпиадалық емес, жазғы олимпиадалық, қысқы олимпиадалық, ұлттық) жекелеген баллдар сомасы;

15 – удельный вес критерия "Наличие кадрового потенциала" из шести критериев, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил.
13. Ранжирование по критерию "Наличие материально-технической базы" осуществляется на основании копии технического паспорта спортивного сооружения/здания путем определения наличия материально-технической базы для проведения учебно-тренировочного процесса, соревнований республиканского и международного уровня по ранжируемому виду спорта и проставления баллов.
Балл по критерию "Наличие материально-технической базы" одного ранжируемого вида спорта высчитывается по формуле:
Q – балл по критерию "Наличие материально-технической базы" одного ранжируемого вида спорта;
– количество имеющихся спортивных сооружений/зданий для ранжируемого вида спорта на республиканском уровне во всей Республике Казахстан, на региональном уровне - в регионе;
1, 3, 5 – баллы за наличие спортивных сооружений/зданий согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
14. Удельный вес по критерию "Наличие материально-технической базы" одного ранжируемого вида спорта среди других ранжируемых видов спорта определяется по формуле:
V3 – удельный вес по критерию "Наличие материально-технической базы" одного ранжируемого вида спорта среди других ранжируемых видов спорта;
Q – балл по критерию "Наличие материально-технической базы" одного ранжируемого вида спорта;
– сумма баллов по критерию "Наличие материально-технической базы" всех ранжируемых видов спорта в каждом виде спорта (неолимпийском, летнем олимпийском, зимнем олимпийском, национальном) по отдельности;
15 – удельный вес критерия "Наличие материально-технической базы" из шести критериев, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил.
15. Ранжирование по критерию "Массовость" осуществляется на основании статистических данных путем определения количества физических лиц, занимающихся ранжируемым видом спорта на республиканском уровне во всей Республике Казахстан, на региональном уровне - в регионе, и проставления баллов.
Балл по критерию "Массовость" одного ранжируемого вида спорта высчитывается по формуле:
x – балл по критерию "Массовость" одного ранжируемого вида спорта;
а – количество физических лиц, занимающихся ранжируемым видом спорта на республиканском уровне во всей Республике Казахстан, на региональном уровне - в регионе;
b – суммарное количество физических лиц, занимающихся по всем ранжируемым видам спорта в каждом виде спорта (неолимпийском, летнем олимпийском, зимнем олимпийском, национальном) по отдельности.
16. Удельный вес по критерию "Массовость" одного ранжируемого вида спорта среди других ранжируемых видов спорта определяется по формулам:
на республиканском уровне:
на региональном уровне:
V4 – удельный вес по критерию "Массовость" одного ранжируемого вида спорта среди других ранжируемых видов спорта;
Р – балл по критерию "Массовость" одного ранжируемого вида спорта согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
– сумма баллов по критерию "Массовость" всех ранжируемых видов спорта в каждом виде спорта (неолимпийском, летнем олимпийском, зимнем олимпийском, национальном) по отдельности;

15 – осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген алты өлшемшарттың ішінен "Кадр әлеуетінің болуы" өлшемшартының үлес салмағы.
13. "Материалдық-техникалық базаның болуы" өлшемшарты бойынша саралау спорт құрылыстары/ғимаратының техникалық паспортының көшірмесі негізінде сараланатын спорт түрі бойынша оқу-жаттығу процесін, республикалық және халықаралық деңгейдегі жарыстарды өткізуге болатын материалдық-техникалық базаның болуын анықтау арқылы жүзеге асырылады.
"Материалдық-техникалық базаның болуы" бойынша сараланатын спорт түрінің өлшемшарты келесі формула бойынша есептеледі:
Q=(1×ɲ)+(3×ɲ)+ (5×ɲ), онда:
Q – "Материалдық-техникалық базаның болуы" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінен балл;
ɲ – Қазақстан Республикасы бойынша       республикалық деңгейде, өңір бойынша – өңірлік деңгейде сараланатын спорт түрі үшін спорт құрылыстары/ғимараттардың саны;
1, 3, 5 – осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес спорт құрылыстары/ғимараттың болғаны үшін баллдар;
14. "Материалдық-техникалық базаның болуы" өлшемшарты бойынша сараланатын басқа спорт түрлерінің арасында сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы мына формула бойынша анықталады:
V3 - "Материалдық-техникалық базаның болуы" өлшемшарты бойынша сараланатын басқа спорт түрлері арасында сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы;
Q – "Материалдық-техникалық базаның болуы" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінен балл;
– "Материалдық-техникалық базаның болуы" өлшемшарты бойынша сараланатын барлық спорт түрлерінен әр спорт түрі бойынша (олимпиадалық емес, жазғы олимпиадалық, қысқы олимпиадалық, ұлттық) жекелеген баллдар сомасы;
15 – осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген алты өлшемшарттың ішінен "Материалдық-техникалық базаның болуы" өлшемшартының үлес салмағы.
15. "Бұқаралық" өлшемшарты бойынша саралау статистикалық деректердің негізінде Қазақстан Республикасы бойынша       республикалық деңгейде, өңір бойынша – өңірлік деңгейде сараланатын спорт түрінен шұғылданушылар санын анықтау арқылы жүзеге асырылады.
"Бұқаралық" өлшемшарты бойынша балл
формуласы бойынша есептеледі, онда:
x – "Бұқаралық" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінен балл;
а – Қазақстан Республикасы бойынша республикалық деңгейде, өңір бойынша – өңірлік деңгейде сараланатын спорт түрімен шұғылданатын адамдар саны;
b – сараланатын барлық спорт түрлерінен әр спорт түрі бойынша (олимпиадалық емес, жазғы олимпиадалық, қысқы олимпиадалық, ұлттық) жекелеген шұғылданатын адамдар санының сомасы.
16. "Бұқаралық" өлшемшарты бойынша сараланатын басқа спорт түрлерінің арасында сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы мына формула бойынша анықталады:
республикалық деңгейде:
өңірлік деңгейде
онда:
V4 - "Бұқаралық" өлшемшарты бойынша сараланатын басқа спорт түрлерінің арасында сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы;
Р – осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Бұқаралық" өлшемшарты бойынша балл;
– "Бұқаралық" өлшемшарты бойынша сараланатын барлық спорт түрлерінен әр спорт түрі бойынша (олимпиадалық емес, жазғы олимпиадалық, қысқы олимпиадалық, ұлттық) жекелеген баллдар сомасы;

10 – удельный вес критерия "Массовость" на республиканском уровне из шести критериев, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил;
15 – удельный вес критерия "Массовость" на региональном уровне из шести критериев, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил.
17. Ранжирование по критерию "Особенности вида спорта, зависящие от климатических условий региона" осуществляется путем определения наличия благоприятных климатических условий для развития ранжируемого вида спорта и проставления баллов.
На республиканском уровне ранжируемый вид спорта, зависящий от климатических условий, получает 5 баллов, а не зависящий от климатических условий – 3 балла.
На региональном уровне баллы выставляется согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
18. Удельный вес по критерию "Особенности вида спорта, зависящие от климатических условий региона" одного ранжируемого вида спорта среди других ранжируемых видов спорта определяется по формулам:
на республиканском уровне:
на региональном уровне:
V5 – удельный вес по критерию "Особенности вида спорта, зависящие от климатических условий региона" одного ранжируемого вида спорта среди других ранжируемых видов спорта;
М – балл по критерию "Особенности вида спорта, зависящие от климатических условий региона";
q – сумма баллов по критерию "Особенности вида спорта, зависящие от климатических условий региона" всех ранжируемых видов в каждом виде (неолимпийском, летнем олимпийском, зимнем олимпийском, национальном) по отдельности;
5 – удельный вес критерия "Особенности вида спорта, зависящие от климатических условий региона" на республиканском уровне из шести критериев, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил;
10 – удельный вес критерия "Особенности вида спорта, зависящие от климатических условий региона" на региональном уровне из шести критериев, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил.
19. Ранжирование по критерию "Национально-культурная традиционность вида спорта" определяется согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
20. Удельный вес по критерию "Национально-культурная традиционность вида спорта" одного ранжируемого вида спорта среди других ранжируемых видов спорта определяется по формулам:
на республиканском уровне:
на региональном уровне:
V6 – удельный вес по критерию "Национально-культурная традиционность вида спорта" одного ранжируемого вида спорта среди других ранжируемых видов спорта;
К – балл по критерию "Национально-культурная традиционность вида спорта" одного ранжируемого вида спорта согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
g – сумма баллов по критерию "Национально-культурная традиционность вида спорта" всех ранжируемых видов спорта в каждом виде спорта (неолимпийском, летнем олимпийском, зимнем олимпийском, национальном) по отдельности;

10 – осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген алты өлшемшарттың ішінен республикалық деңгейде "Бұқаралық" өлшемшартының үлес салмағы;
15 – осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген алты өлшемшарттың ішінен өңірлік деңгейде "Бұқаралық" өлшемшартының үлес салмағы.
17. "Өңірдің климаттық жағдайларына байланысты спорт түрінің ерекшеліктері" өлшемшарты бойынша саралау сараланатын спорт түрін дамытуға қолайлы климаттық жағдайдың болуын анықтау арқылы жүзеге асырылады.
Республикалық деңгейде сараланатын спорт түрі климаттық жағдайларға тәуелді болғанда "5" балл, климаттық жағдайларға тәуелді емес болғанда "3" балл алады.
Өңірлік деңгейде баллдар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес қойылады.
18. "Өңірдің климаттық жағдайларына байланысты спорт түрінің ерекшеліктері" өлшемшарты бойынша сараланатын басқа спорт түрлерінің арасында сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы мына формулалар бойынша анықталады:
республикалық деңгейде:
өңірлік деңгейде:
онда:
V5 - "Өңірдің климаттық жағдайларына байланысты спорт түрінің ерекшеліктері" өлшемшарты бойынша сараланатын басқа спорт түрлерінің арасында сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы;
М – "Өңірдің климаттық жағдайларына байланысты спорт түрінің ерекшеліктері" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінен балл;
q – "Өңірдің климаттық жағдайларына байланысты спорт түрінің ерекшеліктері" өлшемшарты бойынша сараланатын барлық спорт түрлерінен әр спорт түрі бойынша (олимпиадалық емес, жазғы олимпиадалық, қысқы олимпиадалық, ұлттық) жекелеген баллдар сомасы;
5 – осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген алты өлшемшарттың ішінен республикалық деңгейде "Өңірдің климаттық жағдайларына байланысты спорт түрінің ерекшеліктері" өлшемшартының үлес салмағы.
10 – осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген алты өлшемшарттың ішінен өңірлік деңгейде "Өңірдің климаттық жағдайларына байланысты спорт түрінің ерекшеліктері" өлшемшартының үлес салмағы.
19. "Спорт түрінің ұлттық-мәдени дәстүрлілігі" өлшемшарты бойынша саралау осы Қағидалардың 6 қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
20. "Спорт түрінің ұлттық мәдени дәстүрлілігі" өлшемшарты бойынша сараланатын басқа спорт түрлерінің арасында сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы мына формула бойынша анықталады:
республикалық деңгейде:
өңірлік деңгейде
онда:
V6 - "Спорт түрінің ұлттық мәдени дәстүрлілігі" өлшемшарты бойынша сараланатын басқа спорт түрлерінің арасында сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы;
К – "Спорт түрінің ұлттық мәдени дәстүрлілігі" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінен балл;
g – "Спорт түрінің ұлттық мәдени дәстүрлілігі" өлшемшарты бойынша сараланатын барлық спорт түрлерінен әр спорт түрі бойынша (олимпиадалық емес, жазғы олимпиадалық, қысқы олимпиадалық, ұлттық) жекелеген баллдар сомасы;

5 – удельный вес критерия "Национально-культурная традиционность вида спорта" на республиканском уровне из шести критериев, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил;
10 – удельный вес критерия "Национально-культурная традиционность вида спорта" на региональном уровне из шести критериев, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил.
21. Итоговый балл одного ранжируемого вида спорта по всем критериям определяется по формуле:
U – итоговый балл по всем критериям одного ранжируемого вида спорта;
V1 – удельный вес по критерию "Спортивные достижения на международных спортивных соревнованиях" одного ранжируемого вида спорта;
V2 – удельный вес по критерию "Наличие кадрового потенциала"; одного ранжируемого вида спорта;
V3 – удельный вес по критерию "Наличие материально-технической базы" одного ранжируемого вида спорта;
V4 – удельный вес по критерию "Массовость" одного ранжируемого вида спорта;
V5 – удельный вес по критерию "Особенности вида спорта, зависящие от климатических условий региона" одного ранжируемого вида спорта;
V6 – удельный вес по критерию "Национально-культурная традиционность вида спорта" одного ранжируемого вида спорта.
22. По итогам расчетов по соответствующему виду спорта, установленных настоящей главой, составляется оценочный лист по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
23. Один раз в два года не позднее 5 сентября календарного года оценочный лист по форме, установленной приложением 7 к настоящим Правилам, с приложением документов, подтверждающих сведения указанные в оценочном листе, на бумажном и электронном носителях направляются республиканскими или региональными аккредитованными спортивными федерациями по видам спорта в уполномоченный орган, а местные аккредитованные спортивные федерации по видам спорта (в случае отсутствия местной аккредитованной федерации республиканские или региональные аккредитованные спортивные федерации) - в местный исполнительный орган.
24. Для рассмотрения поступившего оценочного листа уполномоченный орган создает республиканскую комиссию, а местный исполнительный орган – региональную комиссию.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 30.10.2017 № 291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Члены республиканской или региональной комиссий рассматривают оценочный лист, высчитывают удельный вес и итоговый балл каждого ранжируемого вида спорта в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 30.10.2017 № 291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5 – осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген алты өлшемшарттың ішінен республикалық деңгейде "Спорт түрінің ұлттық мәдени дәстүрлілігі" өлшемшартының үлес салмағы;
10 – осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген алты өлшемшарттың ішінен өңірлік деңгейде "Спорт түрінің ұлттық мәдени дәстүрлілігі" өлшемшартының үлес салмағы.
21. Барлық өлшемшарттар бойынша сараланатын бір спорт түрінен қорытынды балл мына формула бойынша айқындалады:
U
U – барлық өлшемшарттар бойынша сараланатын бір спорт түрінен қорытынды балл;
V1 - "Халықаралық спорттық жарыстардағы спорт жетістіктері" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы;
V2 - "Кадр әлеуетінің болуы" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы;
V3 - "Материалдық-техникалық базаның болуы" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы;
V4 - "Бұқаралық" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы;
V5 - "Өңірдің климаттық жағдайларына байланысты спорт түрінің ерекшеліктері" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы;
V6 - "Спорт түрінің ұлттық мәдени дәстүрлілігі" өлшемшарты бойынша сараланатын бір спорт түрінің үлес салмағы.
22. Тиісті спорт түрінен осы тарауда белгілінген есептеу қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшада белгіленген нысан бойынша бағалау парағы жасалады.
23. Екі жылда бір рет күнтізбелік жылдың 5 қыркүйегінен кешіктірмей осы Қағидаларға 7-қосымшада белгіленген нысан бойынша бағалау парағын, бағалау парағында көрсетілген ақпаратты растайтын құжаттарды қағаз және электронды нұсқада спорт түрінен аккредиттелген республикалық немесе өңірлік спорт федерациялармен уәкілетті органға, спорт түрлерінен аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы (аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда аккредиттелген республикалық немесе өңірлік спорт федерациясы) жергілікті атқарушы органға жібереді.
24. Келіп түскен бағалау парағын қарау үшін уәкілетті орган – республикалық комиссия, ал жергілікті атқарушы орган – өңірлік комиссия құрады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 30.10.2017 № 291 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
25. Осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес Республикалық немесе өңірлік комиссия мүшелері бағалау парағын қарайды, әр сараланатын спорт түрінің үлес салмағын және қорытынды баллын есептейді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 30.10.2017 № 291 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен

26. Состав республиканской или региональной комиссий (далее - комиссий) состоит из нечетного количества членов комиссий.
27. Членами республиканской комиссии являются представители уполномоченного органа, Национального олимпийского комитета Республики Казахстан, спортивных общественных объединений, председателем и секретарем республиканской комиссии – представители уполномоченного органа.
Членами региональной комиссии являются представители местного исполнительного органа, спортивных общественных объединений, председателем региональной комиссии – курирующий заместитель акима соответствующей области, города республиканского значения, столицы, секретарем региональной комиссии – представитель местного исполнительного органа.
28. Секретарь комиссий осуществляет подготовку документов и оформление протоколов. Секретарь комиссий не является членом комиссий и не имеет права голоса при принятии решений комиссиями.
29. Заседание комиссий считается правомочным, если на нем присутствует не менее 2/3 от общего числа членов комиссий.
В случае отсутствия члена комиссий в протоколе указывается причина. Замещение отсутствующих членов комиссии не допускается.
30. Члены комиссий в течение 30 календарных дней со дня поступления оценочного листа рассматривают его на предмет достоверности сведений и баллов.
В случае выявления недостоверности сведений и баллов, указанных в оценочном листе, в течение 3 рабочих дней со дня получения замечаний республиканская или региональная аккредитованная, местная спортивная федерация по виду спорта устраняют выявленные замечания.
31. По результатам рассмотрения оценочного листа комиссии принимают решения о распределении ранжированных видов спорта на группы "А", "B", "С" по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Решения комиссий принимаются большинством голосов присутствующих членов комиссии. В случае равенства голосов голос председательствующего является решающим.
Решения комиссий оформляются протоколом. Протокол подписывается председателем, членами и секретарем комиссий.

26. Республикалық немесе өңірлік комиссиялардың (бұдан әрі - комиссиялар) құрамы комиссиялар мүшелері саны тақ санынан тұрады.
27. Республикалық комиссияның мүшелері уәкілетті органның, Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетінің, спорттық қоғамдық бірлестіктердің өкілдері, республикалық комиссияның төрағасы мен хатшысы – уәкілетті органның өкілдері болып табылады.
Өңірлік комиссияның мүшелері жергілікті атқарушы органның, спорттық қоғамдық бірлестіктердің өкілдері, өңірлік комиссияның төрағасы – тиісті облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің жетекшілік ететін орынбасары, өңірлік комиссияның хатшысы – жергілікті атқарушы органның өкілі болып табылады.
28. Комиссия хатшысы құжаттарды дайындауды және хаттамаларды ресімдеуді жүзеге асырады. Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды және комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығы жоқ.
29. Комиссия отырысы егер оған комиссия мүшелерінің жалпы санынан кемінде 2/3 бөлігі қатысса заңды болып табылады.
Комиссия мүшесі болмаған жағдайда хаттамада себебі көрсетіледі. Болмаған мүшелерді алмастыруға жол берілмейді.
30. Комиссия мүшелері бағалау парағы келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде оны мәліметтердің, нәтижелердің және баллдардың дұрыстығы тұрғысына қарайды.
Бағалау парағында көрсетілген мәліметтердің, нәтижелердің және балдардың дұрыс болмауы анықталған жағдайда 3 жұмыс күні ішінде республикалық және (немесе) өңірлік спорт түрі бойынша аккредиттелген, жергілікті спорт федерациясы анықталған ескертулерді жояды.
31. Осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша комиссиялар бағалау парағын қарау нәтижесі бойынша сараланған спорт түрлерін "А", "B", "С" топтарына бөлу туралы шешім қабылдайды.
Комиссия шешімдері комиссияның қатысып отырған мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
Комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді. Хаттамаға комиссия төрағасы, мүшелері және хатшысы қол қояды.

32. Республиканский перечень приоритетных видов спорта (далее - республиканский перечень) утверждается на основании протокола республиканской комиссии не позднее 1 ноября календарного года.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 30.10.2017 № 291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Местный исполнительный орган не позднее 10 октября календарного года направляет на согласование в уполномоченный орган проект регионального перечня приоритетных видов спорта (далее - региональный перечень) с приложением протокола региональной комиссии, документов, подтверждающих сведения, указанные в оценочном листе.
Региональный перечень утверждается на основании протокола республиканской комиссии не позднее 30 ноября календарного года.

32. Спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесі (бұдан әрі – республикалық тізбе) республикалық комиссияның хаттамасы негізінде күнтізбелік жылғы 1 қарашадан кешіктірмей бекітіледі.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 30.10.2017 № 291 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
33. Жергілікті атқарушы орган күнтізбелік жылдың 10 қазанынан кешіктірмей өңірлік комиссияның хаттамасын, бағалау парағында көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесінің (бұдан әрі – өңірлік тізбе) жобасын уәкілетті органға келісуге жібереді.
Өңірлік тізбе республикалық комиссияның хаттамасы негізінде күнтізбелік жылғы 30 қарашадан кешіктірмей бекітіледі.

Сноска. Пункт 33 c изменением, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 30.10.2017 № 291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. В целях дальнейшего формирования спортивного резерва детско-юношеские спортивные школы, специализированные детско-юношеские спортивные школы, центры подготовки олимпийского резерва, областные школы-интернаты для одаренных в спорте детей, областные школы высшего спортивного мастерства открывают отделения по видам спорта, которые включены в группу "А" регионального перечня.

Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 30.10.2017 № 291 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
34. Спорт резервін одан әрі қалыптастыру мақсатында балалар мен жасөспірімдер спорт мектептері, мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектептері, олимпиада резервін дайындау орталықтары, спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттар, облыстық жоғары спорт шеберлігі мектептері өңірлік тізбенің "А" тобына енгізілген спорт түрлері бойынша бөлімшелер ашады.