О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 126. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2017 года № 15628
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года № 655 "О договоре о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан", а также в целях обеспечения эффективности доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4361) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 1 изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в главе 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 4 изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в главе 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Основные понятия";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 30 маусымдағы № 126 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 7 қыркүйекте № 15628 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шарт туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 18 мамырдағы № 655 қаулысына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқарудың тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4361 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидалары";
1-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қағидалар "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шарт туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 18 мамырдағы № 655 қаулысына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын (бұдан әрі – Қор) сенімгерлік басқару кезінде инвестициялық операцияларды жүзеге асыру тәртібін белгілейді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ұлттық Банк Басқармасы осы Қағидалардың ережелерін жылына кемінде бір рет талқылайды.";
2-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Негізгі ұғымдар";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Кредитный рейтинг – показатель уровня кредитного риска по долговым финансовым инструментам, эмитентам, контрпартнерам, присваиваемый международными рейтинговыми агентствами.";
пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. Сберегательный портфель – это портфель, целью которого является сохранность и обеспечение доходности в долгосрочной перспективе при соответствующем уровне риска. Все поступления в сберегательный портфель и трансферты из сберегательного портфеля осуществляются через стабилизационный портфель.
18. Стабилизационный портфель – это портфель, целью которого является обеспечение достаточного уровня ликвидности активов.";
дополнить пунктами 26-2, 26-3 и 26-4 следующего содержания:
"26-2. Переходный период – период, начиная с 2017 года, длительностью от 3 (трех) до 5 (пяти) лет, в течение которого осуществляется переход к новому целевому стратегическому распределению сберегательного портфеля.
26-3. План перехода – ряд последовательных действий Национального Банка в течение Переходного периода, направленных на приведение активов сберегательного портфеля к новому стратегическому распределению.
26-4. Стратегия Усреднения значений входа EVА (Enter Value Averaging) – стратегия перераспределения активов, при которой производится приведение активов к заранее рассчитанным весам по определенному графику в соответствии с планом перехода.";
в главе 3:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Общая стратегия по управлению портфелями Фонда";
пункты 28 и 29 изложить в следующей редакции:
"28. Максимальный размер стабилизационного портфеля составляет 10 (десять) миллиардов долларов США. В случае, если по итогам года размер стабилизационного портфеля превышает 10 (десять) миллиардов долларов США, средства в размере не менее суммы превышения переводятся из стабилизационного в сберегательный портфель в течение 1 (одного) квартала.
29. Для обеспечения изъятий в республиканский бюджет гарантированных и целевых трансфертов из Фонда при недостаточности средств производится перевод части активов из сберегательного портфеля в стабилизационный портфель.";
пункт 30 изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
часть вторая пункта 32 изложена в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Операции репо и обратного репо должны осуществляться с контрпартнерами, имеющими краткосрочные кредитные рейтинги не ниже А-1 (Standard&Poor’s)/P1 (Moody’s) и долгосрочные кредитные рейтинги не ниже A- (Standard&Poor’s)/A3 (Moody’s). Обеспечением для операций обратного репо должны быть ценные бумаги с минимальным кредитным рейтингом не ниже A+ (Standard&Poor’s)/А1 (Moody’s), рыночная стоимость которых составляет не менее 100 (сто) процентов от суммы операции.";
пункт 34 изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;

"13. Кредиттік рейтинг – борыштық қаржы құралдары, эмитенттер, қарсы әріптестер бойынша кредиттік тәуекел деңгейінің халықаралық рейтингтік агенттіктер беретін көрсеткіші.";
17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Жинақ портфелі – бұл мақсаты тәуекел деңгейі тиісті болған кезде ұзақ мерзімді болашақта сақтау және кірістілікті қамтамасыз ету болып табылатын портфель. Жинақ портфеліне барлық түсімдер және жинақ портфелінен трансферттер тұрақтандыру портфелі арқылы жүзеге асырылады.
18. Тұрақтандыру портфелі – бұл мақсаты активтер өтімділігінің жеткілікті деңгейін қамтамасыз ету болып табылатын портфель.";
мынадай мазмұндағы 26-2, 26-3 және 26-4-тармақтармен толықтырылсын:
"26-2. Өтпелі кезең – 2017 жылдан бастап, жинақ портфелін жаңа нысаналы стратегиялық бөлуге өту жүзеге асыралатын ұзақтығы 3 (үш) жылдан 5 (бес) жылға дейінгі кезең.
26-3. Өту жоспары – Ұлттық Банктің Өтпелі кезең ішінде жинақ портфелінің активтерін жаңа стратегиялық бөлуге келтіруге бағытталған жүйелі іс-қимылдарының қатары.
26-4. EVА-ға (Enter Value Averaging) кіру мәндерін орташа мәнге келтіру стратегиясы – өту жоспарына сәйкес белгілі бір график бойынша активтерді алдын ала есептелген салмақтарға келтіру жүргізілетін активтерді қайта бөлу стратегиясы.";
3-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қордың портфельдерін басқару жөніндегі жалпы стратегия";
28, 29 және 30-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Тұрақтандыру портфелінің ең жоғарғы мөлшері 10 (он) миллиард АҚШ долларын құрайды. Егер жылдың қорытындысы бойынша тұрақтандыру портфелінің мөлшері 10 (он) миллиард АҚШ долларынан асып кетсе, асып кеткен сомадан кем емес мөлшердегі қаражат 1 (бір) тоқсан ішінде тұрақтандыру портфелінен жинақ портфеліне ауыстырылады.
29. Қаражат жетпеген жағдайда республикалық бюджетке Қордан кепілдік берілген және нысаналы трансферттерді алуды қамтамасыз ету үшін активтердің бір бөлігін жинақ портфелінен тұрақтандыру портфеліне аудару жүргізіледі.
30. Қордың активтерін портфельдер арасында аудару, олардың түрі мен көлемі Өкілетті өкілдің тапсырмасымен ғана осы Қағидалардың шеңберінде жүзеге асырылады.";
32-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидаларда көзделген шектеулер Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің шешімдеріне сәйкес сатып алынған, кірістілік пен тәуекелдер көрсеткіштерін есептегенде ескерілмейтін қазақстандық қаржы құралдарына қолданылмайды.";
33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылады:
"33. Репо және кері репо операциялары А-1 (Standard&Poor's)/P1(Moody's) төмен емес қысқа мерзімді кредиттік рейтингтері бар және A- (Standard & Poor's)/A3 (Moody's) төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингтері бар қарсы әріптестермен жүзеге асырылуға тиіс. Кері репо операцияларына арналған қамтамасыз ету нарықтық құны операция сомасының кемінде 100 (жүз) пайызын құрайтын, ең төменгі кредиттік рейтингі A+(Standard&Poor’s)/А1 (Moody’s) төмен емес бағалы қағаздар болуға тиіс.
34. Шетел валютасындағы және алтын депозиттері (салымдар) A-1 (Standard&Poor’s)/(P1 Moody’s) төмен емес қысқа мерзімді кредиттік рейтингі бар және A (Standard&Poor’s)/A2 (Moody’s) төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар қарсы әріптестерде орналастырылады. Шетел валютасындағы депозиттердің (салымдардың) ең көп мерзімі – 1 (бір) ай. Алтын депозиттерінің (салымдарының) ең көп мерзімі осы Қағидалардың 56-4 тармағында көзделген.";

пункт 35-1 изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 35-4 изложить в следующей редакции:
"35-4. В случае отсутствия у государственной ценной бумаги кредитного рейтинга применяется суверенный рейтинг страны-эмитента, до присвоения кредитного рейтинга государственной ценной бумаге.";
в главе 4:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Основные параметры стабилизационного портфеля";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Стабилизационный портфель состоит из высоколиквидных активов стран с кредитным рейтингом не ниже, чем А-(Standard&Poor’s)/А3 (Moody’s).";
пункт 38 изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в главе 5:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Параметры сберегательного портфеля";
в параграфе 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Основные параметры сберегательного портфеля";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Сберегательный портфель делится на портфель ценных бумаг с фиксированным доходом, портфель акций и портфель альтернативных инструментов.";
пункт 45 исключить;
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Целевым стратегическим распределением активов сберегательного портфеля по окончании переходного периода является:
1) 60 (шестьдесят) процентов – облигации, включая:
35 (тридцать пять) процентов – государственные облигации развитых стран;
15 (пятнадцать) процентов – государственные облигации развивающихся стран;
10 (десять) процентов – корпоративные облигации;
2) 35 (тридцать пять) процентов – акции;
3) до 5 (пяти) процентов – альтернативные инструменты.";
пункт 47 исключить;
дополнить параграфом 1-1 следующего содержания:
"Параграф 1-1. Основные параметры сберегательного портфеля переходного периода
47-1. Переход к новому стратегическому распределению активов сберегательного портфеля осуществляется в соответствии с планом перехода согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам, который включает в себя распределение целевых долей портфелей в составе сберегательного портфеля на конец каждого года, с внесением соответствующих изменений в настоящие Правила в течение переходного периода.
47-2. В случае неблагоприятной конъюнктуры рынка или необходимости дополнительного времени на подготовку инфраструктуры сберегательного портфеля разрешается отклонение от плана перехода.
47-3. Реализация плана перехода, включая ежеквартальные изменения, основываются на стратегии Усреднения значений входа EVA (Enter Value Averaging).
47-4. Первый этап плана перехода, запланированный на 2017 год, осуществляется в течение четвертого квартала 2017 года.";
в параграфе 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Параметры портфеля ценных бумаг с фиксированным доходом (государственных облигаций развитых стран)";
пункт 48 изложить в следующей редакции:

35-1-тармақ мынадай редакцияда жазылады:
"35-1. Валютамен операциялар, осы Қағидалардың 35-3-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, жинақ және тұрақтандыру портфельдерінің эталондық портфеліне кіретін елдердің валюталарын сатып алумен және сатумен шектеледі.";
35-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35-4. Мемлекеттік бағалы қағаздың кредиттік рейтингі болмаған жағдайда мемлекеттік бағалы қағазға кредиттік рейтинг берілгенге дейін эмитент-елдің тәуелсіз рейтингі қолданылады.";
4-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Тұрақтандыру портфелінің негізгі өлшемдері";
37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Тұрақтандыру портфелі кредиттік рейтингі А-(Standard&Poor’s)/A3 (Moody’s) төмен емес елдердің өтімділігі жоғары активтерінен тұрады.
38. Тұрақтандыру портфелінің секторлық бөлінуі осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес айқындалады.";
5-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Жинақ портфелінің өлшемдері";
1-параграфта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Жинақ портфелінің негізгі өлшемдері";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Жинақ портфелі кірісі белгіленген бағалы қағаздар портфеліне, акциялар портфеліне және баламалы құралдар портфеліне бөлінеді.";
45-тармақ алып тасталсын;
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Мыналар:
1) 35 (отыз бес) пайыз – дамыған елдердің мемлекеттік облигацияларын;
15 (он бес) пайыз – дамушы елдердің мемлекеттік облигацияларын;
10 (он) пайыз – корпоративтік облигацияларды қоса алғанда, 60 (алпыс) пайыз облигациялар;
2) 35 (отыз бес) пайыз – акциялар;
3) 5 (бес) пайызға дейін – баламалы құралдар деп бөлу жинақ портфелінің активтерін өтпелі кезең аяқталғаннан кейін нысаналы стратегиялық бөлу болып табылады.";
47-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-параграфпен толықтырылсын:
"1-1-параграф. Өтпелі кезеңнің жинақ портфелінің негізгі өлшемдері
47-1. Жинақ портфелінің активтерін жаңа стратегиялық бөлуге өту осы Қағидаларға өтпелі кезең ішінде тиісті өзгерістер енгізіле отырып, осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес жинақ портфелінің құрамындағы портфельдердің нысаналы үлестерін әр жылдың соңында бөлуден тұратын өту жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
47-2. Нарық конъюнктурасы қолайсыз болған немесе жинақ портфелінің инфрақұрылымын дайындауға қосымша уақыт қажет болған жағдайда өту жоспарынан ауытқуға рұқсат беріледі.
47-3. Тоқсан сайынғы өзгерістерді қоса алғанда, өту жоспарын іске асыру EVA-ға (Enter Value Averaging) кіру мәндерін орташа мәнге келтіру стратегиясына негізделеді.
47-4. Өту жоспарының 2017 жылға жоспарланған бірінші кезеңі 2017 жылғы төртінші тоқсанның ішінде жүзеге асырылады.";
2-параграфта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Кірісі белгіленген бағалы қағаздар (дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары) портфелінің өлшемдері";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"48. Эталонным портфелем для портфеля ценных бумаг с фиксированным доходом сберегательного портфеля считается композитный индекс облигаций развитых стран мира, состоящий из следующих индексов высоколиквидных ценных бумаг:
Merrill Lynch U.S. Treasuries, 1-5 Yrs (GVQ0) – 55 (пятьдесят пять) процентов;
Merrill Lynch 1-5 Year All Euro Government Index, DE, FR, NL, AT, LU, FI (EVDF) – 15 (пятнадцать) процентов;
Merrill Lynch U.K. Gilts, 1-5 Yrs (GVL0) – 10 (десять) процентов;
Merrill Lynch Japanese Governments, 1-5 Yrs (GVY0) – 5 (пять) процентов;
Merrill Lynch Australian Government, 1-5 Yrs (GVT0) – 5 (пять) процентов;
Merrill Lynch Canadian Governments, 1-5 Yrs (GVC0) – 5 (пять) процентов;
Merrill Lynch South Korean Government Index, 1-5 Yrs (GSKV) – 5 (пять) процентов.
Возврат к эталонному распределению в данном индексе производится в последний рабочий день календарного квартала. Состав ценных бумаг в индексе меняется ежемесячно. Показатели доходности и риска рассчитываются ежедневно.";
пункт 50 изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Минимальный долгосрочный кредитный рейтинг ценной бумаги – BBB (Standard&Poor’s)/Baa2 (Moody’s). На корпоративные ценные бумаги в портфеле отдельного управляющего сберегательного портфеля устанавливаются лимиты по долгосрочному кредитному рейтингу (Standard&Poor's/Moody's) на корпоративные ценные бумаги в портфеле отдельного управляющего сберегательного портфеля согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Минимальный краткосрочный кредитный рейтинг эмитента корпоративных ценных бумаг денежного рынка – А3 (Standard&Poor’s)/P3 (Moody’s).
Максимальные отклонения в сберегательном портфеле для государственных ценных бумаг стран, не входящих в эталонный индекс, агентских долговых обязательств, долговых обязательств международных финансовых организаций с долгосрочным кредитным рейтингом АА-(Standard&Poor's)/Aa3(Moody's) и ниже определяются согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Ценные бумаги под залог недвижимости (MBS) или активов (ABS) имеют кредитные рейтинги от ААА до ВВВ (Standard&Poor’s) или от Ааа до Ваа2 (Moody’s).";
дополнить пунктом 51-1 следующего содержания:
"51-1. Ожидаемая изменчивость отклонения доходности портфеля ценных бумаг с фиксированным доходом (государственных облигаций развитых стран) от доходности эталонного портфеля (tracking error) – 2 (два) процента.";
в параграфе 3:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Параметры портфеля акций";
пункт 54 изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;

"48. Әлемнің дамыған елдерінің мына:
Merrill Lynch U.S. Treasuries, 1-5 Yrs (GVQ0) - 55 (елу бес) пайыз;
Merrill Lynch 1-5 Year All Euro Government Index, DE, FR, NL, AT, LU, FI (EVDF) - 15 (он бес) пайыз;
Merrill Lynch U.K. Gilts, 1-5 Yrs (GVL0) - 10 (он) пайыз;
Merrill Lynch Japanese Governments, 1-5 Yrs (GVY0) - 5 (бес) пайыз;
Merrill Lynch Australian Government, 1-5 Yrs (GVT0) - 5 (бес) пайыз;
Merrill Lynch Canadian Governments, 1-5 Yrs (GVC0) - 5 (бес) пайыз;
Merrill Lynch South Korean Government Index, 1-5 Yrs (GSKV) - 5 (бес) пайыз өтімділігі жоғары бағалы қағаздардың индекстерінен тұратын облигацияларының композиттік индексі жинақ портфелінің кірісі белгіленген бағалы қағаздар портфелі үшін эталондық портфель болып саналады.
Осы индекстегі эталондық бөлуге қайта оралу күнтізбелік тоқсанның соңғы жұмыс күні жүргізіледі. Бағалы қағаздардың индекстегі құрамы ай сайын өзгереді. Кірістілік және тәуекел көрсеткіштері күн сайын есептеледі.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Кірісі белгіленген бағалы қағаздар портфелінің секторлық бөлінуі осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес айқындалады.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Бағалы қағаздың ең төменгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі – BBB (Standard&Poor’s)/Baa2 (Moody’s). Жинақ портфелін жеке басқарушының портфеліндегі корпоративтік бағалы қағаздарға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жинақ портфелінің жеке басқарушысының портфеліндегі корпоративтік бағалы қағаздарға ұзақ мерзімді кредиттік рейтинг (Standard&Poor's/Moody’s) бойынша лимиттер белгіленеді.
Ақша нарығының корпоративтік бағалы қағаздар эмитентінің ең төменгі қысқа мерзімді кредиттік рейтинг – А3(Standard&Poor's)/P3(Moody's).
Эталондық индекске кірмейтін елдердің ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі АА-(Standard&Poor's/Aa3(Moody's) және одан төмен мемлекеттік бағалы қағаздары, агенттік борыштық міндеттемелер, халықаралық қаржы ұйымдарының борыштық міндеттемелері үшін жинақ портфеліндегі ең жоғары ауытқулар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Жылжымайтын мүлік (MBS) немесе активтер (ABS) кепілге салынған бағалы қағаздардың кредиттік рейтингтері ААА-дан ВВВ-ге дейін (Standard&Poor's) немесе Aaа-дан Ваа2-ге дейін (Moody's) болады.";
мынадай мазмұндағы 51-1-тармақпен толықтырылсын:
"51-1. Кірісі белгіленген бағалы қағаздар (дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары) портфелі кірістілігінің эталондық портфельдің кірістілігінен (tracking error) ауытқуының күтілетін өзгермелілігі 2 (екі) пайыз.";
3-параграфта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Акциялар портфелінің өлшемдері";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Жинақ портфелінің акциялар портфелінің дербес басқарудағы активтері осы Қағидалардың 53-тармағында аталған қаржы құралдарына инвестициялануы мүмкін, сондай-ақ өтеу мерзімі 1 (бір) жылға дейінгі мемлекеттік бағалы қағаздарға, депозиттерге және репо операцияларына инвестициялауға жол беріледі.";

дополнить пунктом 55-2 следующего содержания:
"55-2. Ожидаемая изменчивость отклонения доходности портфеля акций от доходности эталонного портфеля (tracking error) – 3,75 (три целых семьдесят пять сотых) процента.";
дополнить параграфом 4 следующего содержания:
"Параграф 4. Портфель альтернативных инструментов
55-3. Целевым уровнем доходности портфеля альтернативных инструментов является доходность композитного индекса, состоящего на 80 (восемьдесят) процентов из индекса MSCI АCWI Investable Market Index и на 20 (двадцать) процентов из индекса Barclays Global Aggregate Bond Index, измеряемых в долларах США.
Возврат к эталонному распределению в данном композитном индексе производится в последний рабочий день календарного квартала.
При этом минимальный уровень доходности составляет значение индекса инфляции в США (US CPI) +3 (три) процента, в годовом исчислении.
55-4. Целью портфеля альтернативных инструментов является обеспечение доходности активов в долгосрочной перспективе и диверсификация активов Фонда. В соответствии с целью портфеля альтернативных инструментов оценка его эффективности осуществляется за период свыше 15 (пятнадцати) лет.
55-5. Управление портфелем альтернативных инструментов осуществляет акционерное общество "Национальная инвестиционная корпорация Национального Банка Казахстана" (далее – Корпорация).
55-6. При осуществлении инвестиций в портфеле альтернативных инструментов Корпорация соблюдает ограничения, установленные настоящими Правилами.
55-7. Активы портфеля альтернативных инструментов инвестируются в следующие альтернативные инструменты:
1) хедж-фонды;
2) частный капитал;
3) инвестиции в недвижимость;
4) инфраструктурные инвестиции;
5) ликвидные альтернативные инструменты.
55-8. При передаче активов портфеля альтернативных инструментов в управление для осуществления инвестиций в фонды фондов (fund of funds) и путем прямого инвестирования в фонды допускается инвестирование посредством приобретения акций и долей компаний специального назначения (special purpose vehicle).";
заголовок главы 5-1 изложить в следующей редакции:
"Глава 5-1. Параметры портфеля золота";
пункт 56-4 изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Ограничения при выборе внешних управляющих";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Ограничения при выборе кастодианов";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Использование структурных продуктов";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Отчетность";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Лимиты кредитного риска";

мынадай мазмұндағы 55-2-тармақпен толықтырылсын:
"55-2. Акциялар портфелі кірістілігінің эталондық портфельдің (tracking error) кірістілігінен ауытқуының күтілетін өзгермелілігі 3,75 (үш бүтін жүзден жетпіс бес) пайыз.";
мынадай мазмұндағы 4-параграфпен толықтырылсын:
"4-параграф. Балама құралдардың портфелі
55-3. Балама құралдардың портфелі кірістілігінің нысаналы деңгейі АҚШ долларымен өлшенетін 80 (сексен) пайызы MSCI АCWI Investable Market Index индексінен және 20 (жиырма) пайызы Barclays Global Aggregate Bond Index индексінен тұратын эталондық портфельдің кірістілігі болып табылады.
Эталондық бөлуге қайта оралу осы эталондық портфельде күнтізбелік тоқсанның соңғы жұмыс күні жүргізіледі.
Бұл ретте кірістіліктің ең төменгі деңгейі жылдық есептеуде АҚШ-тағы инфляция индексінің мәнін (US CPI) +3 (үш) пайызды құрайды.
55-4. Балама құралдар портфелінің мақсаты ұзақ мерзімді перспективада активтердің кірістілігін қамтамасыз ету және Қор активтерін әртараптандыру болып табылады. Балама құралдары портфелінің мақсатына сәйкес оның тиімділігін бағалау 15 (он бес) жылдан асатын кезеңге жүзеге асырылады.
55-5. Балама құралдардың портфелін басқаруды "Қазақстан Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Корпорация) жүзеге асырады.
55-6. Балама құралдардың портфелінде инвестицияларды жүзеге асырған кезде Корпорация осы Қағидаларда белгіленген шектеулерді сақтайды.
55-7. Балама құралдар портфелінің активтері мынадай балама құралдарға:
1) хедж-қорларға;
2) жеке капиталға;
3) жылжымайтын мүлікке инвестицияларға;
4) инфрақұрылымдық инвестицияларға;
5) өтімді балама құралдарға инвестицияланады.
55-8. Балама құралдар портфелінің активтерін қорлардың қорларына (fund of funds) инвестициялауды жүзеге асыру үшін және қорларға тікелей инвестициялау жолымен берген кезде арнайы мақсаттағы (special purpose vehicle) компаниялардың акцияларын және үлестерін сатып алу арқылы инвестициялауға жол беріледі.";
5-1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1-тарау. Алтын портфелінің өлшемдері";
56-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56-4. Активтермен қамтамасыз етілмеген алтындағы депозиттің (салымның) ең көп мерзімі 1 (бір) жылдан аспайды. Активтермен қамтамасыз етілген алтындағы депозиттің (салымның) ең көп мерзімі 5 (бес) жылдан аспайды. Қамтамасыз ету ретінде осы Қағидаларда инвестициялау үшін рұқсат етілген, ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі АА-(Standard&Poor's)/Aa3(Moody's) және одан жоғары болатын мемлекеттік бағалы қағаздар болады.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Сыртқы басқарушыларды таңдау кезіндегі шектеулер";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Кастодиандарды таңдау кезіндегі шектеулер";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Құрылымдық өнімдерді пайдалану";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Есептілік";
10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Кредиттік тәуекел лимиттері";

пункты 73 и 74 изложены в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
правый верхний угол приложения 2 изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
дополнить приложением 3-1 согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
правый верхний угол приложения 4 изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
правый верхний угол приложения 5 изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту монетарных операций (Молдабекова А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Пирматова Г.О.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
И.о. Министра _______________ Б. Шолпанкулов
20 июля 2017 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Министр ________________ Т. Сулейменов
8 августа 2017 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 июня 2017 года № 126
Приложение 3-1
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
План перехода
Целевые доли портфелей в составе сберегательного портфеля на конец каждого года
Год
Облигации
Акции развитых стран
Альтернативные инструменты
Государственные
Корпоративные
развитых стран
развивающихся стран
2017
75%
23% и выше

73 және 74-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"73. Қарсы әріптестерге арналған лимиттер қарсы әріптестердің кінәсінен жасалатын мәмілелер бойынша есеп айырысуларды аяқтаудың кешігуіне байланысты жағдайларды қоспағанда, екі жұмыс күні ішінде немесе мерзімді мәмілелерді жапқан күннен кейін келесі жұмыс күні Ұлттық Банктің қарсы әріптестерімен және кастодиандарымен операциялар бойынша кредиттік тәуекелді басқару тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актіге сәйкес белгіленген шектеулерге сәйкес келтіріледі. Бағалы қағаздардың ұзақ мерзімді кредиттік рейтингісін, сондай-ақ туынды құралдармен аяқталмаған операциялар бойынша қарсы әріптестердің кредиттік рейтингісін осы Қағидаларда белгіленген деңгейден төмен төмендеткен жағдайда, рейтинг төмендетілген күннен бастап 6 (алты) ай ішінде осы ұстанымдар мен мәмілелерді осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келтіру бойынша шаралар қабылданады.
74. Сыртқы басқаруға берілген активтермен операциялар ең аз кредиттік рейтингісі осы Қағидаларда белгіленген шектеулерге сәйкес келетін қарсы әріптестермен жүзеге асырылады.";
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларына 2-қосымша";
осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес 3-1-қосымшамен толықтырылсын;
4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларына 4-қосымша";
5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларына 5-қосымша";
6-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Монетарлық операциялар департаменті (Молдабекова Ә.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ғ.О. Пірматовқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Министрдің м.а. _________________ Б. Шолпанқұлов
2017 жылғы 20 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Министр _________________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 8 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2017 жылғы 30 маусымдағы
№ 126 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
3-1-қосымша
Өту жоспары
Портфельдердің әр жылдың соңындағы жинақ портфелі құрамындағы нысаналы үлестері
Жыл
Облигациялар
Дамыған елдердің акция-лары
Балама құралдар
Мемлекеттік
Корпоративтік
дамыған елдердің
дамушы елдердің
2017
75%
23% және жоғары