Об утверждении Правил формирования базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, и Правил обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, а также о получателях и размерах пенсионных выплат
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 августа 2017 года № 232. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2017 года № 15629. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 485.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.11.2023 № 485 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусмотрен в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие с 01.01.2024).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.02.2021 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 5) и 8) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.04.2022 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусмотрен в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие с 01.01.2024).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила формирования базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единым накопительным пенсионным фондом о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, а также о получателях и размерах пенсионных выплат согласно приложению 2 к настоящему приказу.

Салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын қалыптастыру қағидаларын және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізімін және Орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнеақы қорынын ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстары туралы, сондай-ақ зейнетақы төлемдерін алушылар мен олардың мөлшері туралы ақпарат алмасу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2017 жылғы 3 тамыздағы № 232 бұрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 7 қыркүйекте № 15629 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 485 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.11.2023 № 485 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Тақырып жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.11.2022 № 467 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.02.2021 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 5) және 8) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРAМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.04.2022 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.11.2022 № 467 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын қалыптастыру қағидалары және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізімі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары қозғалыстар, сондай-ақ зейнетақы төлемін алушылар мен олардың мөлшері туралы ақпарат алмасу қағидалары бекітілсін.

Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.02.2021 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Департаменту социального обеспечения и социального страхования в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в одном экземпляре его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в периодические печатные издания и Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Жакупову С.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
С. Жакупова
СОГЛАСОВАН
Министр информации и
коммуникаций Республики Казахстан
________________ Д. Абаев
9 августа 2017 года
Приложение 1
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 августа 2017 года № 232
Правила формирования базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов
Сноска. Правила в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4).
Глава 1. Общие положения

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.02.2021 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің қазақ және орыс тілдеріндегі бір данасын баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін мерзімді баспа басылымдарына және "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі С. Қ. Жақыповаға жүктелсін.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің міндетін
атқарушы
С. Жақыпова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрі ________________ Д. Абаев
2017 жылғы 9 тамыз
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2017 жылғы 3 тамыздағы
№ 232 бұйрығына
1-қосымша
Салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын қалыптастыру қағидалары және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізімі
Ескерту. Бірыңғай тізім жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила формирования базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок формирования единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам (далее – база данных).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.04.2022 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) автоматизированная информационная система (далее – АИС) – организационно-упорядоченная совокупность информационно – коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
3) единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам;

1. Осы Салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын қалыптастыру қағидалары және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізімі (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізімін, салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын (бұдан әрі - дерекқор) қалыптастыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.04.2022 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) автоматтандырылған ақпараттық жүйе (бұдан әрі – ААЖ) – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – БЖЗҚ) – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;

4) единый список физических лиц (далее – ЕСФЛ) – сведения в АИС "ООП" по физическим лицам, заключившим договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов;
5) персональные данные – сведения, относящиеся к определенному или определяемому на их основании субъекту персональных данных, зафиксированные на электронном, бумажном и (или) ином материальном носителе;
6) обязательные пенсионные взносы (далее – ОПВ) – деньги, вносимые в соответствии с Законом в ЕНПФ в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) обязательные профессиональные пенсионные взносы (далее – ОППВ) – деньги, перечисленные агентами за счет собственных средств в ЕНПФ в пользу работников, занятых на работах с вредными условиями труда, профессии которых предусмотрены перечнем производств, работ, профессий работников;
8) центральный исполнительный орган (далее – ЦИО) – государственный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения;
9) АИС "Организация обработки платежей" (далее – АИС "ООП") – АИС, предназначенная для приема, обработки, формирования платежей по ОПВ, ОППВ.
3. ЦИО, ЕНПФ, а также Государственная корпорация используют полученную информацию в целях взаимодействия и интеграции в рамках предоставленных полномочий, определенных законодательствами Республики Казахстан по социально-трудовой сфере, а также в сфере информатизации и информационной безопасности.
Глава 2. Порядок формирования единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет ОПВ, ОППВ
4. ЕСФЛ формируется на основании договоров о пенсионном обеспечении, заключенных за счет ОПВ (ОППВ) и (или) сведений об открытых индивидуальных пенсионных счетах (далее – ИПС) по учету ОПВ (ОППВ), полученных из ЕНПФ в соответствии с Пенсионными правилами единого накопительного пенсионного фонда, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2013 года № 984.
5. ЕСФЛ содержит следующие персонифицированные данные по каждому вкладчику (получателю):
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, пол, индивидуальный идентификационный номер, гражданство;
2) серия и номер документа, удостоверяющего личность, дата выдачи указанных документов и наименование выдавшего их органа;
3) об изменении номера и даты выдачи документа, удостоверяющего личность;
4) об открытии или закрытии ИПС по учету ОПВ, ОППВ;

4) жеке тұлғалардың бірыңғай тізімі (бұдан әрі – ЖТБТ) – МЗЖ (МКЗЖ) есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалар бойынша "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" ААЖ-дағы мәліметтер;
5) дербес деректер – мәліметтер негізінде айқындалған немесе айқындалатын дербес деректер субъектісіне қатысты, электрондық, қағаз және (немесе) өзге де материалдық жеткізгіште тіркелген cол мәліметтер;
6) міндетті зейнетақы жарналары (бұдан әрі – МЗЖ) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен БЖЗҚ-ға Заңға сәйкес салынатын ақша;
7) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары (бұдан әрі – МКЗЖ) – еңбек жағдайлары зиянды жұмыстармен айналысатын, кәсіптері өндірістердің, жұмыстардың, жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесінде көзделген жұмыскерлердің пайдасы үшін БЖЗҚ-ға агенттер меншікті қаражаты есебінен аударған ақша;
8) орталық атқарушы орган (бұдан әрі – ОАО) – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
9) "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" ААЖ (бұдан әрі – "ТӨҰ" ААЖ) – МЗЖ, МКЗЖ бойынша төлемдерді қабылдауға, өңдеуге, қалыптастыруға арналған ААЖ.
3. ОАО, БЖЗҚ, сондай-ақ Мемлекеттік корпорация алынған ақпаратты өздеріне берілген, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-еңбек, сондай-ақ ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамада айқындалған өкілеттіктер шеңберінде өзара іс-қимыл және интеграциялау мақсатында пайдаланады.
2-тарау. МЗЖ, МКЗЖ есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізімін қалыптастыру тәртібі
4. ЖТБТ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қыркүйектегі № 984 қаулысымен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы қағидаларына сәйкес БЖЗҚ-дан алынған МЗЖ (МКЗЖ) есепке алу бойынша ашылған жеке зейнетақы шоттарындағы мәліметтер (бұдан әрі – ЖЗШ) негізінде қалыптастырылады.
5. ЖТБТ әрбір салымшы (алушы) бойынша мынадай:
1) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, жынысы, жеке сәйкестендіру нөмірі, азаматтығы;
2) жеке басты куәландыратын құжаттың сериясы және нөмірі, көрсетілген құжаттардың берілген күні және оларды берген органның атауы;
4) МЗЖ, МКЗЖ есепке алу бойынша ЖЗШ ашылғаны немесе жабылғаны туралы;

5) об изменении реквизитов, гражданства, статуса вкладчика (получателя).
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.02.2021 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. АИС "ООП" формирует ЕСФЛ с обновлением базы данных на ежедневной основе.
7. АИС "ООП" ежедневно производит сверку персональных данных вкладчиков (получателей) в ЕСФЛ, со сведениями, имеющимися в Государственной базе данных "Физические лица", в случае выявления расхождений приводит их в соответствие с данными Государственной базы данных "Физические лица".
8. При поступлении в Государственную корпорацию ОПВ, ОППВ, пени от агентов по уплате ОПВ, ОППВ, физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", а также физических лиц, указанных в пункте 2 статьи 39 Закона, АИС "ООП" ежедневно производит сверку персональных данных вкладчиков (получателей) со сведениями, имеющимися в Государственной базе данных "Физические лица".
В случае соответствия персональных данных вкладчиков (получателей) с данными Государственной базы данных "Физические лица", в том числе наличия действующего(-их) документа(-ов), удостоверяющего(-их) личность, выданного(-ых) уполномоченным органом Республики Казахстан, принадлежности вкладчиков (получателей), не имеющих действующего(-их) документа(-ов), удостоверяющего(-их) личность, выданного(-ых) уполномоченным органом Республики Казахстан к гражданам государств-членов Евразийского экономического союза Государственная корпорация направляет в ЕНПФ сведения о перечисленных агентами ОПВ, ОППВ, пенях.
При несоответствии персональных данных вкладчиков (получателей) с данными Государственной базы данных "Физические лица", в том числе отсутствии действующих документов, удостоверяющих личность вкладчика (получателя), выданного уполномоченным органом Республики Казахстан, отсутствии принадлежности вкладчиков (получателей), не имеющих действующего(-их) документа(-ов), удостоверяющего(-их) личность, выданного(-ых) уполномоченным органом Республики Казахстан к гражданам государств-членов Евразийского экономического союза, наличии сведений о смерти вкладчика (получателя), смерть которого согласно сведениям, имеющимся в Государственной базе данных "Физические лица", наступила ранее периода, за который уплачиваются ОПВ, ОППВ, пени, Государственная корпорация осуществляет возврат агенту сумм ОПВ, ОППВ, пеней с указанием причины возврата, в электронном виде посредством информационной системы "Организация обработки платежей".

5) салымшының (алушының) деректемелері, азаматтығы, мәртебесі өзгергені туралы дербестендірілген деректерді қамтиды.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.02.2021 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. "ТӨҰ" ААЖ күнделікті негізде дерекқорды жаңарта отырып, ЖТБТ қалыптастырады.
7. "ТӨҰ" ААЖ күн сайын салымшылардың (алушылардың) ЖТБТ-дағы дербес деректерін "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорындағы мәліметтермен салыстырып тексеруді жүргізеді, айырмашылықтар анықталған жағдайда оларды "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорындағы деректермен сәйкестікке келтіреді.
8. Мемлекеттік корпорацияға МЗЖ, МКЗЖ төлеу бойынша агенттерден, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалардан, сондай-ақ Заңның 39-бабының 2-тармағында көрсетілген жеке тұлғалардан МЗЖ, МКЗЖ, өсімпұл түскен кезде "ТӨҰ" ААЖ күн сайын салымшылардың (алушылардың) дербес деректерін "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорындағы мәліметтермен салыстырып тексеруді жүргізеді.
Салымшылардың (алушылардың) дербес деректері "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорының деректеріне сәйкес келген, оның ішінде Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген жеке басты куәландыратын қолданыстағы құжат (құжаттар) болған, Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген жеке басын куәландыратын қолданыстағы құжаты (құжаттары) жоқ салымшылар (алушылар) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің азаматтарына тиесілі болған жағдайда, Мемлекеттік корпорация БЖЗҚ-ға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары (ЕЗЖ) агенттері аударған, өсімақыларда.
Салымшылардың (алушылардың) дербес деректері "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорының деректеріне сәйкес келмеген, оның ішінде Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген салымшының (алушының) жеке басын куәландыратын қолданыстағы құжаттар болмаған, Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген жеке басын куәландыратын қолданыстағы құжаты (құжаттары) жоқ салымшылардың (алушылардың) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің азаматтарына тиесілілігі болмаған, қайтыс болуы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасындағы мәліметтерге сәйкес МЗЖ, МКЗЖ, өсімпұл төленетін кезеңнен бұрын басталған салымшының (алушының) қайтыс болғаны туралы мәліметтер болған кезде, Мемлекеттік корпорация қайтару себебін көрсете отырып, агентке МЗЖ, МКЗЖ, өсімпұл сомаларын "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде қайтаруды жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.02.2021 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок формирования базы данных вкладчиков (получателей) по ОПВ, ОППВ
9. База данных вкладчиков (получателей) по ОПВ (ОППВ) формируется на основании ЕСФЛ и содержит по каждому вкладчику (получателю):
1) индивидуальный идентификационный номер;
2) фамилию, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, пол, гражданство;
3) вид, серия, номер, дата и орган выдачи документа, удостоверяющего личность;
4) информацию об открытии ИПС по учету ОПВ, ОППВ, с указанием даты открытия ИПС;
5) информацию о закрытии ИПС по учету ОПВ, ОППВ с указанием даты и причины закрытия ИПС;
6) информацию о суммах, перечисленных ОПВ (ОППВ) и (или) пени, а также их возврате в соответствии с Правилами и сроками исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и взысканий по ним, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1116;
7) информацию об агентах по уплате ОПВ (ОППВ), включая наименование и реквизиты агента в соответствии с Правилами и сроками исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и взысканий по ним, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1116;
8) информацию об изменении персональных данных вкладчика (получателя);
9) информацию об изменении гражданства, статуса вкладчика (получателя);
10) место рождения, адрес места жительства вкладчика (получателя).
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.02.2021 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Передача сведений об изменении персональных данных вкладчика (получателя) в ЕНПФ осуществляется электронным способом, определенным в Соглашении о взаимодействии АИС ЦИО и ЕНПФ, заключаемого в целях организации информационного взаимодействия, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем внесения изменений в ЕСФЛ.
11. Государственная корпорация совместно с ЕНПФ обеспечивает наличие у одного вкладчика (получателя) одного ИПС по учету ОПВ и (или) одного ИПС по учету ОППВ.
Приложение 2
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 августа 2017 года № 232
Правила обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, а также о получателях и размерах пенсионных выплат
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.02.2021 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.02.2021 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Салымшылардың (алушылардың) МЗЖ, МКЗЖ бойынша дерекқорын қалыптастыру тәртібі
9. Салымшылардың (алушылардың) МЗЖ, МКЗЖ бойынша дерекқоры ЖТБТ негізінде қалыптастырылады және әрбір салымшы (алушы) бойынша мынадай деректерді қамтиды:
1) жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, жынысы, азаматтығы;
3) жеке басты куәландыратын құжаттың түрі, сериясы, нөмірі, берілген күні және берген орган;
4) ЖЗШ ашылған күнін көрсете отырып, МЗЖ, МКЗЖ есепке алу бойынша ЖЗШ-ның жабылғаны туралы ақпарат;
5) МЗЖ, МКЗЖ есепке алу бойынша ЖЗШ-ның жабылу себебі мен күнін көрсете отырып, ЖЗШ-ның жабылуы туралы ақпарат;
6) аударылған МЗЖ, МКЗЖ және (немесе) өсімпұлдар сомасы, сондай-ақ, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 1116 қаулысымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есебіне жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес оларды қайтару туралы ақпарат;
7) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 1116 қаулысымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есебіне жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес агенттің атауы мен деректемелерін қоса алғанда, МЗЖ, МКЗЖ төлеу жөніндегі агенттер туралы ақпарат;
8) салымшының (алушының) дербес деректерінің өзгергені туралы ақпарат;
9) салымшының (алушының) азаматтығының, мәртебесі өзгергені туралы ақпарат;
10) салымшының (алушының) туған жері, тұрғылықты жерінің мекенжайы, азаматтығы.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.02.2021 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Салымшының (алушының) дербес деректері өзгергені туралы мәліметтерді БЖЗҚ-ға беру ЖТБТ-ға өзгерістерді енгізген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей, ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыру мақсатында жасалатын ОАО мен БЖЗҚ-ның ААЖ-ларының өзара іс-қимылы туралы келісімде айқындалған электрондық тәсілмен жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік корпорация БЖЗҚ-мен бірлесіп бір салымшыда (алушыда) МЗЖ-ны есепке алу бойынша бір ЖЗШ-ның және (немесе) МКЗЖ-ны есепке алу бойынша бір ЖЗШ-ның болуын қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2017 жылғы 3 тамыздағы
№ 232 бұйрығына
2-қосымша
Орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы, сондай-ақ зейнетақы төлемдерін алушылар мен олардың мөлшері туралы ақпарат алмасу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.02.2021 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 7, подпунктом 15) пункта 9 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.04.2022 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) единая информационная система социально-трудовой сферы – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
3) единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам;
4) единый список физических лиц (далее – ЕСФЛ) – сведения в АИС "ООП" по физическим лицам, заключившим договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы, сондай-ақ зейнетақы төлемдерін алушылар мен олардың мөлшері туралы ақпарат алмасу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 8) тармақшасына, 34-бабы 9-тармағының 15) тармақшасына сәйкес әзірленді және орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары бойынша қозғалыс туралы, сондай-ақ зейнетақы төлемдерін алушылар мен олардың мөлшері туралы ақпаратпен алмасу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.04.2022 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсетуді ұсыну мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – БЖЗҚ) – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) дербес деректер – мәліметтер негізінде айқындалған немесе айқындалатын дербес деректер субъектісіне қатысты, электрондық, қағаз және (немесе) өзге де материалдық жеткізгіште тіркелген cол мәліметтер;

5) персональные данные – сведения, относящиеся к определенному или определяемому на их основании субъекту персональных данных, зафиксированные на электронном, бумажном и (или) ином материальном носителе;
6) Соглашение – соглашение о взаимодействии информационных систем центрального исполнительного органа и ЕНПФ, заключаемое в целях организации информационного взаимодействия;
7) обязательные пенсионные взносы (далее – ОПВ) – деньги, вносимые в соответствии с Законом в ЕНПФ в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
8) обязательные профессиональные пенсионные взносы (далее – ОППВ) – деньги, перечисленные агентами за счет собственных средств в ЕНПФ в пользу работников, занятых на работах с вредными условиями труда, профессии которых предусмотрены перечнем производств, работ, профессий работников;
9) центральный исполнительный орган (далее – ЦИО) – государственный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.04.2022 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. ЦИО, ЕНПФ, а также Государственная корпорация используют полученную информацию в целях взаимодействия и интеграции в рамках предоставленных полномочий, определенных законодательствами Республики Казахстан по социально – трудовой сфере, а также в сфере информатизации и информационной безопасности.
Глава 2. Порядок обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, а также о получателях и размерах пенсионных выплат
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.02.2021 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Обмен информацией между АИС ЦИО и ЕНПФ осуществляется на основании Соглашения.
5. Информация, подлежащая обмену между АИС ЦИО и ЕНПФ, включает в себя сведения:
1) об открытых и закрытых индивидуальных пенсионных счетах по учету ОПВ (ОППВ);
2) о сумме поступивших (возвращенных) ОПВ (ОППВ) и (или) пени;
3) об изменении персональных данных вкладчиков (получателей);
4) о суммах пенсионных накоплений, сформированных за счет ОПВ (ОППВ) и о дате первой пенсионной выплаты, осуществленной получателю из ЕНПФ, необходимых при расчете выплаты разницы по государственной гарантии (предоставляется по запросу);

5) жеке тұлғалардың бірыңғай тізімі (бұдан әрі – ЖТБТ) – Мемлекеттік корпорация МЗЖ, МКЗЖ есебінен қалыптастыратын зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізімі;
6) Келісім – ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыру мақсатында жасалатын орталық атқарушы орган мен БЖЗҚ-ның ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылы туралы келісім;
7) міндетті зейнетақы жарналары (бұдан әрі – МЗЖ) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен БЖЗҚ-ға Заңға сәйкес салынатын ақша;
8) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары (бұдан әрі – МКЗЖ) – еңбек жағдайлары зиянды жұмыстармен айналысатын, кәсіптері өндірістердің, жұмыстардың, жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесінде көзделген жұмыскерлердің пайдасы үшін БЖЗҚ-ға агенттер меншікті қаражаты есебінен аударған ақша;
9) орталық атқарушы орган (бұдан әрі – ОАО) – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.04.2022 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. ОАО, БЖЗҚ, сондай-ақ Мемлекеттік корпорация алынған ақпаратты өздеріне берілген, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-еңбек, сондай-ақ ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамада айқындалған өкілеттіктер шеңберінде өзара іс-қимыл және интеграциялау мақсатында пайдаланады.
2-тарау. Орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы, сондай-ақ зейнетақы төлемдерін алушылар мен олардың мөлшері туралы ақпаратпен алмасу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.02.2021 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. ОАО мен БЖЗҚ-ның ААЖ-лары арасында ақпарат алмасу Келісімнің негізінде еркін нысанда жүзеге асырылады.
5. ОАО мен БЖЗҚ-ның ААЖ-лары арасында алмасуға мынадай:
1) МЗЖ, МКЗЖ есепке алу бойынша ашылған және жабылған жеке зейнетақы шоттары;
2) түскен (қайтарылған) МЗЖ, МКЗЖ және (немесе) өсімпұл сомасы туралы;
3) салымшылардың (алушылардың) дербес деректері өзгергені туралы;
4) МЗЖ, МКЗЖ есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарының сомалары туралы және мемлекеттік кепілдік бойынша айырма төлемін есептеу кезінде қажет БЖЗҚ-дан алушыға жүргізілген бірінші зейнетақы төлемінің күні туралы (сұрау бойынша беріледі);

5) об остатках пенсионных накоплений после осуществления перевода в страховую организацию и о суммах пенсионных накоплений с даты перевода в страховую организацию до достижения возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона;
6) о подтверждении у вкладчика (получателя) группы, даты установления и срока инвалидности из централизованной базы данных лиц с инвалидностью;
7) о суммах пенсионных накоплений, сформированных за счет ОПВ (ОППВ), сумме начисленного инвестиционного дохода на отчетные даты;
8) о размерах пенсионных выплат и (или) переводов в страховую организацию из ЕНПФ;
9) об основаниях назначения ЦИО вкладчикам (получателям) пособий (при наличии у вкладчика (получателя) права на применение стандартных налоговых вычетов при налогообложении пенсионных выплат);
10) о получателях пенсионных выплат, имеющих пенсионные накопления сформированные за счет ОПВ (ОППВ) и зарегистрировавших в Государственной корпорации заявления о назначении пенсионных выплат в связи с достижением пенсионного возраста согласно пункту 1 статьи 11 Закона;
11) о суммах единовременных пенсионных выплат лицам, указанным в пункте 1-1 статьи 31 Закона, в пункте 1-1 статьи 32 Закона, о суммах пенсионных накоплений, переданных в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем в соответствии со статьей 35-1 Закона;
12) о размерах пенсионных выплат по возрасту лицам, указанным в пунктах 1-3 статьи 11 Закона, а также о размерах государственной базовой пенсионной выплаты, установленной на дату их назначения;
13) о принадлежности получателя к получателям пенсии по возрасту, за выслугу лет, судьям в отставке;
14) о возвращенных уполномоченным оператором суммах единовременных пенсионных выплат, осуществленных в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения и возвращенных суммах пенсионных накоплений из доверительного управления управляющим инвестиционным портфелем в управление Национальным Банком Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.02.2021 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.08.2022 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Передача сведений, определенных в пункте 5 настоящих Правил, осуществляется электронным способом в соответствии с Соглашением.

5) сақтандыру ұйымына аударылғаннан кейін зейнетақы жинақтарының қалдық сомасы туралы және сақтандыру ұйымына аударылған күннен бастап Заңның 11-бабының 1-тармағында белгіленген жасқа жеткенге дейінгі зейнетақы жинақтарының сомасы туралы;
6) салымшының (алушының) мүгедектік тобын, белгіленген күнін және мерзімін мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған дерекқорында растау туралы.
7) МЗЖ, МКЗЖ есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарының сомалары, есепті күнге есептелген инвестициялық табыс сомалары туралы;
8) БЖЗҚ-дан сақтандыру ұйымына аударылған зейнетақы төлемдерінің және (немесе) аударымдардың мөлшерлері туралы мәліметтерді қамтиды.
9) ОАО-ның салымшыларға (алушыларға) жәрдемақыларды тағайындау негіздері туралы (салымшыда (алушыда) зейнетақы төлемдеріне салық салу кезінде стандартты салық шегерімдерін қолдану құқығы болған кезде);
10) Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа жетуіне байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы өтінішті Мемлекеттік корпорацияда тіркеген зейнетақы жинақтары бар зейнетақы төлемдерін алушылар туралы ақпарат жатады.
11) Заңның 31-бабының 1-1-тармағында, Заңның 32-бабының 1-1-тармағында көрсетілген адамдарға біржолғы зейнетақы төлемдерінің сомалары туралы, Заңның 35-1-бабына сәйкес инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға берілген зейнетақы жинақтарының сомалары туралы;
12) Заңның 11-бабының 1-3-тармақтарында көрсетілген адамдарға жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшері туралы, сондай-ақ оларды тағайындау күніне белгіленген мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшері туралы;
13) алушының жасына байланысты зейнетақы алушыларға, еңбек сіңірген жылдары үшін, отставкадағы судьяларға тиесілігі туралы;
14) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында жүзеге асырылған, уәкілетті оператор қайтарған біржолғы зейнетақы төлемдерінің сомалары және инвестициялық портфельді басқарушыны сенімгерлік басқарудан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің басқаруына зейнетақы жинақтарының қайтарылған сомалары туралы.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.02.2021 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.08.2022 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6. Осы Қағидалардың 5-тармағында айқындалған мәліметтерді беру Келісімге сәйкес электрондық тәсілмен жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.02.2021 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Обмен сведениями, определенными подпунктами 1) и 2) пункта 5 настоящих Правил, между АИС ЦИО и ЕНПФ осуществляется на ежедневной основе.
8. ЕНПФ ежедневно не позднее 23 часов 30 минут времени текущего дня города Астаны передает в АИС ЦИО сведения, указанные в подпункте 1) пункта 5 настоящих Правил.
АИС ЦИО не позднее следующего рабочего дня со дня поступления сведений направляет в ЕНПФ электронное уведомление о получении сведений и Протокол сверки по переданным (полученным) сведениям (далее – Протокол).
В случае отказа в актуализации сведений о договорах о пенсионном обеспечении в ЕСФЛ Протокол должен содержать информацию о неактуализированных договорах о пенсионном обеспечении с указанием причины отказа.
9. Передача сведений, указанных в подпункте 3) пункта 5 настоящих Правил, осуществляется из АИС ЦИО в ЕНПФ в соответствии с Соглашением, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем внесения изменений в ЕСФЛ.
ЕНПФ не позднее одного рабочего дня, следующего за днем получения сведений об изменении персональных данных вкладчика (получателя), вносит изменения в АИС ЕНПФ.
Ежегодно до 1 марта, следующего за отчетным годом, между АИС ЦИО и ЕНПФ производится сверка баз данных по лицам, достигшим пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона, имеющим пенсионные накопления в ЕНПФ и не обратившимся в ЕНПФ за выплатой пенсионных накоплений, на наличие у указанных лиц в АИС ЦИО назначенных пенсионных выплат по возрасту и государственной базовой пенсионной выплаты для оказания проактивной услуги на получение пенсионных выплат из ЕНПФ.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.02.2021 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. ЕНПФ не позднее двух рабочих дней со дня поступления запроса из Государственной корпорации предоставляет сведения, указанные в подпункте 4) и 5) пункта 5 настоящих Правил.
11. Предоставление сведений, указанных в подпункте 7) пункта 5 настоящих Правил, в АИС ЦИО осуществляется ЕНПФ ежеквартально, в срок не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом в формате, установленном Соглашением.

7. ОАО мен БЖЗҚ-ның ААЖ-лары арасында осы Қағидалардың 5-тармағының 1) және 2) тармақшаларында айқындалған мәліметтермен алмасу күнделікті негізде жүзеге асырылады.
8. БЖЗҚ күн сайын ағымдағы Нұр-Сұлтан қаласының ағымдағы күнгі уақыты бойынша 23 сағат 30 минуттан кешіктірмей ОАО ААЖ-ға осы Қағидалардың 5-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді Келісімде белгіленген форматта жібереді.
ОАО ААЖ мәліметтер түскен күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей БЖЗҚ-ға мәліметтерді алғаны туралы электрондық хабарламаны және жіберілген (алынған) мәліметтер бойынша салыстырып тексеру хаттамасын (бұдан әрі – Хаттама) жолдайды.
ЖТБТ-да зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар жөніндегі мәліметтерді толықтырудан бас тартылған жағдайда Хаттамада бас тарту себебі көрсетіле отырып зейнетақымен қамсыздандыру туралы өзектендірілмеген шарттар бойынша ақпарат қамтылуға тиіс.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.02.2021 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Осы Қағидалардың 5-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді беру ЖТБТ-ға өзгерістер енгізілген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей Келісімге сәйкес ОАО ААЖ-дан БЖЗҚ-ға жүзеге асырылады.
БЖЗҚ салымшының (алушының) дербес деректерінің өзгергені туралы мәліметтерді алған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей БЖЗҚ ААЖ-ға өзгерістер енгізеді.
Жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызына дейін ОАО мен БЖЗҚ-ның ААЖ-лары арасында Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес зейнетақы жасына жеткен, БЖЗҚ-да зейнетақы жинақтары бар және БЖЗҚ-ға зейнетақы жинақтарын төлеу үшін өтініш жасамаған адамдар бойынша ОСО ААЖ-да көрсетілген адамдарда жасына байланысты тағайындалған зейнетақы төлемдері және БЖЗҚ-дан зейнетақы төлемдерін алуға проактивті қызмет көрсету үшін мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдері болуға тиіс.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.02.2021 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. БЖЗҚ Мемлекеттік корпорациядан сұрау салу келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей осы Қағидалардың 5-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген мәліметтерді ұсынады.
11. Осы Қағидалардың 5-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді ОАО ААЖ-ға беруді БЖЗҚ әр тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күнінен (он бесі) кешіктірмей Келісімде белгіленген форматта жүзеге асырады.

12. Государственная корпорация на основании информации, представленной согласно подпункту 7) пункта 5 настоящих Правил формирует и предоставляет в ЦИО данные о разнице между суммой фактически внесенных ОПВ, ОППВ с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений в ЕНПФ на 1 число месяца, следующего за отчетным кварталом, в том числе информацию по лицам, достигающим пенсионного возраста в текущем году, в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона, и имеющим пенсионные накопления в ЕНПФ, сформированные за счет ОПВ, ОППВ.
13. Сведения, указанные в подпункте 8) пункта 5 настоящих Правил, ЕНПФ передает ежедневно в АИС ЦИО в формате, установленном Соглашением.
14. Обмен сведениями, установленными подпунктами 6), 9), 10), 11), 12), 13) и 14) пункта 5 настоящих Правил, между АИС ЦИО и ЕНПФ осуществляется в формате и сроки, установленные Соглашением.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.02.2021 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 августа 2017 года № 232
Перечень
утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 октября 2014 года № 202 "Об утверждении Правил обмена информацией единого накопительного пенсионного фонда с Государственной корпорацией "Правительство для граждан" об индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей)", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 24 ноября 2014 года за № 9896).
2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 января 2014 года № 12-ө, "Об утверждении Правил формирования базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и Правил представления единым накопительным пенсионным фондом Государственной корпорации "Правительство для граждан" сведений о заключенных и прекративших действие с вкладчиками (получателями) договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с использованием электронного документооборота", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 19 февраля 2014 года за № 9167).

12. Мемлекеттік корпорация осы Қағидалардың 5-тармағының 7) тармақшасына сәйкес ұсынылған ақпарат негізінде есепті тоқсаннан кейінгі айдың 1-күніне инфляцияның деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген МЗЖ, МКЗЖ сомасы мен БЖЗҚ-дағы зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырма туралы мәліметтерді, соның ішінде ағымдағы жылы Заңның 11-бабы 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа толатын және БЖЗҚ-да МЗЖ, МКЗЖ есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтары бар адамдар бойынша ақпаратты қалыптастырады және ОАО-ға ұсынады.
13. Осы Қағидалардың 5-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді БЖЗҚ ОАО ААЖ-ға күн сайын Келісімде белгіленген нысанда береді.
14. Осы Қағидалардың 5-тармағының 6), 9), 10), 11), 12), 13) және 14) тармақшаларымен белгіленген ОАО ААЖ-мен БЖЗҚ арасындағы мәліметтер алмасу Келісімде белгіленген форматта және мерзімде жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.02.2021 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2017 жылғы 3 тамыздағы
№ 232 бұйрығына
3-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясымен салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттары туралы ақпарат алмасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2014 жылғы 29 қазандағы № 202 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылғы 24 қарашада № 9896 болып тіркелген).
2. "Салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізімін қалыптастыру қағидаларын және Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына салымшылармен (алушылармен) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы жасалған және қолданысын тоқтатқан шарттар жөніндегі мәліметтерді электрондық құжат айналымын пайдалана отырып ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2014 жылғы 22 қаңтардағы № 12-ө бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылғы 19 ақпанда № 9167 болып тіркелген).

3. Пункт 2 Приказа Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 12 января 2016 года "О внесении изменений в некоторые решения Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 24 февраля 2016 года за № 13218).

3. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2016 жылғы 24 ақпанда № 13218 болып тіркелген) 2-тармағы.