О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 августа 2017 года № 627. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 сентября 2017 года № 15758. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-309/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 124) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 5946, опубликован в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2010 года), следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Методики формирования тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, финансируемой из республиканского бюджета";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Методику формирования тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, финансируемой из республиканского бюджета.";
в Методике формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Методика формирования тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, финансируемой из республиканского бюджета";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Основные положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру мен шығындарды жоспарлау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 21 тамыздағы № 627 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 қыркүйекте № 15758 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ҚР ДСМ-309/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 124) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру мен шығындарды жоспарлау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5946 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдар актілерінің 2010 жылғы № 7 жинағында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде ұсынылатын медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде ұсынылатын медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесі бекітілсін.";
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру мен шығындарды жоспарлау әдістемесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде ұсынылатын медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесі";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Негізгі ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящая Методика формирования тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, финансируемой из республиканского бюджета (далее – Методика), является единой для субъектов здравоохранения Республики Казахстан, оказывающих гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и определяет механизм формирования тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках ГОБМП, финансируемой из республиканского бюджета по следующим формам медицинской помощи:
1) амбулаторно-поликлинической помощи (далее – АПП):
первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП);
консультативно-диагностической помощи (далее – КДП);
2) стационарной помощи;
3) стационарозамещающей помощи;
4) скорой медицинской помощи;
5) санитарной авиации.";
подпункт 12) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"12) комплексный тариф – стоимость комплекса медицинских услуг ГОБМП в расчете на одного онкологического больного, зарегистрированного в электронном регистре онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани, утвержденная администратором;";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Формирование тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках ГОБМП, финансируемой из республиканского бюджета";
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) на налоги и другие обязательные платежи в бюджет, включая социальный налог, а также обязательные профессиональные пенсионные взносы, социальные отчисления, отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" и Законом Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании";";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Расчет тарифов по АПП осуществляется:
за оказание АПП, в том числе медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, по комплексному подушевому нормативу АПП в соответствии с пунктами 7-15 настоящей Методики;
за оказание ПМСП по подушевому нормативу на оказание ПМСП в соответствии с пунктом 16 настоящей Методики;

"1. Осы Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде ұсынылатын медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін (бұдан әрі – ТМККК) көрсететін Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау субъектілері үшін бірыңғай болып табылады және республикалық бюджеттен қаржыландырылатын ТМККК шеңберінде ұсынылатын медициналық қызметтерге мынадай медициналық көмек нысандары бойынша тарифтерді қалыптастыру механизмін айқындайды:
1) амбулаториялық-емханалық көмек (бұдан әрі – АЕК):
медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК);
консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК);
2) стационарлық көмек;
3) стационарды алмастыратын көмек;
4) жедел медициналық көмек;
5) санитариялық авиация.";
2-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) кешенді тариф – лимфоидты және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктерімен ауыратын науқастарды қоспағанда, онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімінде тіркелген, әкімші бекіткен бір онкологиялық науқасқа есептегендегі ТМККК медициналық қызметтері кешенінің құны;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын ТМККК шеңберінде ұсынылатын медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру";
4-тармақтың 2) тармақшасын мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, әлеуметтік салықты қоса алғанда салыққа және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерге, сондай-ақ міндетті кәсіптік зейнетақылық жарналарға, әлеуметтік аударымдарға, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарға және (немесе) жарналарға;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. АЕК бойынша тарифтерді есептеу:
осы Әдістеменің 7-15-тармақтарына сәйкес АЕК кешенді жан басына шаққандағы нормативі бойынша АЕК, оның ішінде интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсеткені үшін;
осы Әдістеменің 16-тармағына сәйкес МСАК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив бойынша МСАК көрсеткені үшін;

за оказание консультативно-диагностических услуг в соответствии с пунктами 17-21 настоящей Методики;
за оказание услуг передвижным медицинским комплексом (далее – ПМК) в соответствии с пунктами 21-1-21-3 настоящей Методики.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Расчет комплексного подушевого норматива АПП на одного жителя в месяц для субъектов ПМСП осуществляется по формуле:
КПНПМСП = КПНгар.АПП + Sскпн, где:
КПНПМСП – комплексный подушевой норматив АПП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в портале "РПН", в месяц;
Sскпн – сумма СКПН на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в портале "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц;
КПНгар.АПП – гарантированный компонент комплексного подушевого норматива АПП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в портале "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, который рассчитывается по формуле:
КПНгар.АПП = КПНбаз.ПМСП х ПВКПМСП + КПНбаз.ПМСП х (Кплотн.обл. – 1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.обл. – 1) + Vэкол.пмсп / ЧПМСП / m + Vшкольн.пмсп / ЧПМСП / m, где:
ПВКПМСП – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по субъекту ПМСП, который определяется по формуле:
ПВКПМСП =
ПМСП k/n х ПВКПМСП(n))/ ЧПМСП, где:
ЧПМСП – численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП, зарегистрированная в портале "РПН";
ЧПМСП k/n – численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП, зарегистрированная в портале "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент согласно приложению 1 к настоящей Методике половозрастной группы номер n;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы портала "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание АПП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив АПП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в портале "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Кодекса о здоровье для субъектов ПМСП на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
КПНбаз.ПМСП = КПНбаз.АПП(рк) – КПНбаз.АПП(рк) х % КДП, где:
КПНбаз.АПП(рк) – базовый комплексный подушевой норматив АПП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в портале "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, который определяется уполномоченным органом и рассчитывается по формуле:
ПВКрк – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне страны, рассчитанный на основе данных портала "РПН" по половозрастной структуре населения страны;
КПНгар.АПП(рк) – средний гарантированный компонент комплексного подушевого норматива АПП на одного жителя в месяц по стране на предстоящий финансовый год без учета средств на оплату надбавки в зонах экологического бедствия и медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, который определяется по формуле:
КПНгар.АПП(рк) = (VАПП(рк) - Vскпн.рк - Vэкол.рк - Vшкольн.рк)/Чрк/m, где:
VАПП(рк) – плановый годовой объем финансирования по стране на оказание АПП населению;
Vскпн.рк – годовой объем выделенных средств из республиканского бюджета на СКПН по республике;

осы Әдістеменің 17-21-тармақтарына сәйкес консультациялық-диагностикалық қызметтер көрсеткені үшін;
осы Әдістеменің 21-1-21-3-тармақтарына сәйкес жылжымалы медициналық кешеннің (бұдан әрі – ЖМК) қызмет көрсеткені үшін жүзеге асырылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. МСАК субъектілері үшін айына бір тұрғынға шаққандағы АЕК кешенді жан басына шаққандағы нормативті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
КЖНМСАК = КЖНкепіл.АЕК + Sкжнык, мұнда:
КЖНМСАК – айына "БХТ" порталында тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген бір адамға шаққандағы АЕК кешенді жан басына шаққандағы норматив;
Sкжнык – айына "БХТ" порталында тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген бір адамға шаққандағы КЖНЫК сомасы;
КЖНкепіл.АЕК – айына "БХТ" порталында тіркелген МСАК субъектісіне бекітілген бір адамға шаққандағы АЕК кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
КЖНкепіл.АЕК = КЖНбаз.МСАК х ЖТКМСАК+ КЖНбаз.МСАК х (Кобл.тығыз. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кобл.жылу – 1) + Vэкол.мсак / СМСАК / m + Vмектеп мсак / СМСАК / m, мұнда:
ЖТКМСАК – МСАК субъектісі бойынша халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖТКМСАК =
МСАК k/n х ЖТКМСАК(n))/СМСАК, мұнда:
СМСАК – "БХТ" порталында тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны;
СМСАК k/n – "БХТ" порталында тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны n нөмірлі жыныстық-жастық топқа жататын халықтың k нөмірі;
ЖТКМСАК(n) – осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес n нөмірлі жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті;
МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны мен халықтың жыныстық-жастық құрамы халықты ерікті бекіту науқанының нәтижесі бойынша немесе айдың соңғы күніндегі ахуал бойынша алдағы қаржы жылындағы АЕК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын "БХТ" порталы базасындағы халық бойынша деректердің негізінде айқындалады.
КЖНбаз.МСАК – МСАК субъектілері үшін Денсаулық туралы кодексінің 23-бабы 2-тармағының негізінде уәкілетті орган түзету коэффициенттерін есепке алмай айқындаған, айына "БХТ" порталында алдағы қаржы жылына тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы АЕК базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КЖНбаз.МСАК = КЖНбаз.АЕК(қр) – КЖНбаз.АЕК(қр) х %КДК, мұнда:
КЖНбаз.АЕК(қр) – түзету коэффициенттері есепке алынбай айқындалған, айына "БХТ" порталында тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы АЕК базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив, ол уәкілетті органмен айқындалады және мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖТКқр – БХТ порталы деректерінің негізінде ел халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша есептелген ел деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті;
КЖНкепіл.АЕК(қр) – экологиялық апатты аймақтарда үстемеақы және интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмекке төлеуге қаражатты қоспағанда, алдағы қаржы жылына ел бойынша айына бір тұрғынға шаққандағы АЕК орташа кешенді жан басына шаққандағы норматив, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КЖНкепіл.АЕК (қр) = (VАЕК(қр) - Vжнык_қр - Vэкол.қр - Vмектеп қр)/Сқр / m, мұнда
VАЕК(қр) – халыққа АЕК көрсету үшін ел бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Vжнык_қр – республика бойынша ЖЫНК-қа республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың жылдық көлемі;

Vэкол.рк – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия для областей, который формируется на уровне области в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП);
Vшкольн.рк – годовой объем средств, предусмотренный на оплату затрат в пределах выделенных средств из республиканского бюджета, связанных с деятельностью медицинского пункта организации образования по оказанию медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, в соответствии со Стандартом организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 февраля 2016 года № 85 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 13392) (далее – приказ № 85);
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП страны, зарегистрированная в портале "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование АПП;
% КДП – доля средств на оказание консультативно-диагностических услуг в рамках ГОБМП населению, прикрепленному к субъектам ПМСП, расходы по которым согласно перечню услуг, определенному в соответствии с Правилами возмещения затрат, не включены в комплексный подушевой норматив АПП для субъектов ПМСП;
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по стране;
Котопит.рк – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по стране;
Ксельск.рк – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по стране;
Vэкол.пмсп – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия субъекту ПМСП, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
Vшкольн.пмсп – годовой объем средств, предусмотренный на оплату затрат в пределах выделенных средств из республиканского бюджета, связанных с деятельностью медицинского пункта организации образования по оказанию медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, закрепленным за субъектом ПМСП, в соответствии с приказом № 85;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование субъекта ПМСП;
Кплотн.обл. – коэффициент плотности населения по данной области (городу республиканского значения и столицы) который определяется по формуле:
Кплотн.обл. = 1 + В х П нас РК/сред/Пнас обл., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения областей (города республиканского значения и столицы) от средне республиканского уровня или районов (городов областного значения) от средне областного уровня (по расчету коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Пнас.РК/сред. – плотность населения в среднем по Республике Казахстан согласно данным Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет по статистике) по состоянию на период, которые используются для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
Пнас.обл. – плотность населения в области (городе республиканского значения и столице) согласно данным Комитета по статистике по состоянию на период, которые используются для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Котопит.обл. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для области (города республиканского значения и столицы), который определяется по формуле:
Дотопит. – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат по области (городе республиканского значения и столице) на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в области (городе республиканского значения и столице) за прошедший год;
Побл. – период отопительного сезона по области (города республиканского значения и столицы), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
Прк/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан согласно данным областей (города республиканского значения и столицы), которые используются для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.";
в части тринадцатой пункта 15:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Vфакт.скпн мо1= Чнас. мо х Sфакт.скпн.рк/балл х SППИ х Кмо, где:";
абзацы шестой и седьмой изложить в следующей редакции:
"Sфакт.скпн.рк/балл – сумма СКПН, установленная в отчетном периоде в расчете на 1 балл по стране, которая определяется по формуле:
Sфакт.скпн.рк/балл = Sскпн.рк / Кмакс.балл, где:";
абзац восьмой и девятый изложить в следующей редакции:

Vэкол.қр – "Арал өңіріндегі экология салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" (бұдан әрі – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы) 1992 жылғы 30 маусымдағы және "Семей сынақ ядролық полигонындағы ядролық сынаулардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" (бұдан әрі – ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы) 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын, МСАК субъектілеріне экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
Vмектеп_қр – республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың шегінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 3 ақпандағы № 85 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасында алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13392 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 85 бұйрық) интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсету бойынша білім беру ұйымының медициналық пунктінің қызметімен байланысты шығындарды төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
Сқр – халықты ерікті бекіту науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың күніндегі ахуал бойынша "БХТ" порталында тіркелген, барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халықтың саны;
m – АЕК-ті қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны;
% КДК – шығыстары Шығындарды өтеу қағидаларына сәйкес айқындалған қызметтер тізбесіне сәйкес МСАК субъектілері үшін АЕК кешенді жан басына шаққандағы нормативке қосылмаған ТМККК шеңберінде МСАК субъектілеріне бекітілген халыққа консультациялық-диагностикалық қызметтерді көрсетуге арналған қаражат үлесі;
Кқр тығыз. – ел бойынша халықтың орташа тығыздық коэффициенті;
Кқр жылу – ел бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті;
Кқр_ауыл – ел бойынша ауыл аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті;
Vэкол.мсак – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын, МСАК субъектісіне экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
Vмектеп_мсак – республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың шегінде № 85 бұйрыққа сәйкес МСАК субъектісіне бекітілген интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсету бойынша білім беру ұйымының медициналық пунктінің қызметімен байланысты шығындарды төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
m – МСАК субъектісін қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны;
Кобл.тығыз. – осы облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кобл.тығыз. = 1 + С х ТҚР хал/орта / Тобл.хал., мұнда:
С – облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) халқы тығыздығының орташа республикалық деңгейден немесе аудандардың халқы тығыздығының (облыстық маңызы бар қалалардың) орташа облыстық деңгейден ауытқуы есептелетін салмақ (Пирсон желілік коррелияциясының коэффицицентінің есебі бойынша);
ТҚР хал/орта – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі ахуал бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің (бұдан әрі – Статистика комитеті) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы;
Тобл.хал. – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі ахуал бойынша Статистика комитетінің деректеріне сәйкес облыстағы (республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы) халықтың тығыздығы.
Кобл.жылу – облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Үжылу – облыста (республикалық маңызы бар қалада және астанада) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде өткен жылға облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша ағымдағы шығындардың жалпы көлеміндегі жылытуға арналған шығындардың үлесі;
Кобл. – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органы шешімінің негізінде айқындалған облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орта – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі.";
15-тармақтың он үшінші бөлігінде:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Vнақты/мұ жбнык1 = Смұ хал. х Sқр_нақты жбнык/балл х
ИКК х Кмұ, мұнда:";
алтыншы және жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Sқр_нақты жбнык/балл – ел бойынша 1 балға есептегендегі есепті кезеңде белгіленген ЖБНЫК сомасы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Sқр_нақты жбнык/балл = Sқр жбнык / Кмакс.балл, мұнда:";
сегізінші және тоғызыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:

"Sскпн.рк – фиксированное значение СКПН на 1 жителя, равной 100 тг.;";
абзац третьи части двадцатой пункта 15 изложить в следующей редакции:
"80% и более – вклад в достижение конечного результата деятельности оценивается как достигнутый, то оплата за отчетный период осуществляется по фактически сложившемуся объему финансирования СКПН плюс сумма из фонда дополнительного стимулирования за достижение конечного результата 80% и более, рассчитанная в соответствии с подпунктом 2) этапа 3 при условии отсутствия материнской смертности, предотвратимой на уровне ПМСП. В случае наличия материнской смертности, предотвратимой на уровне ПМСП, оплата данному субъекту ПМСП осуществляется по фактически сложившемуся объему финансирования СКПН.";
в части двадцать первой пункта 15:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"Vплан.скпн мо = Чнас. мо * Sскпн.рк мо, где:";
абзацы восьмой и девятый изложить в следующей редакции:
"Sскпн.рк – фиксированное значение СКПН на 1 жителя, равной 100 тг.";
в части двадцать шестой пункта 15:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"В случае, если объем финансирования СКПН для субъекта ПМСП – лидера с учетом дополнительного стимулирования из средств фонда за отчетный период (Vфакт.скпн мо2) в расчете на 1 прикрепленного человека населения за отчетный период составил более 100 тенге, то оплата сумм СКПН данным субъектам ПМСП осуществляется в следующем порядке:";
абзацы третьи и четвертый изложить в следующей редакции:
"Vфакт.скпн мо3 = Чнас. мо 80% х 100, где:
100 – максимальная сумма СКПН в расчете на 1 прикрепленного человека населения за отчетный период, тенге;";
дополнить пунктами 21-1, 21-2 и 21-3 следующего содержания:
"21-1. Оплата услуг ПМК осуществляется по тарифу на услуги ПМК на одного человека.
21-2. Тариф на услуги ПМК на одного человека определяется по средним фактическим расходам на одного человека по следующей формуле:
ТПМК = (Vср.факт.затрат - Vэкол.ПМК)/ЧПМК, где:
ТПМК – тариф на услуги ПМК на одного человека;
Vср.факт.затрат – средний объем фактических затрат субъекта здравоохранения, оказывающего услуги ПМК, определенный уполномоченным органом;
Vэкол.ПМК – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
ЧПМК – численность населения, получившая услуги ПМК.
21-3. Расчет объема финансирования субъекта здравоохранения за оказание услуг ПМК определяется по следующей формуле:
Vфин.ПМК = ЧПМК х ТПМК х Кэкол., где:
Vфин.ПМК – объем финансирования субъекта здравоохранения за оказание услуг ПМК;
Кэкол. – поправочный коэффициент, применяемый администратором бюджетных программ с целью корректировки тарифа на услуги ПМК на одного человека, с учетом расходов на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП, утвержденный администратором бюджетных программ.";

"Sқр жбнык – 100 теңгеге тең 1 тұрғынға ЖБНЫК тіркелген мәні";
15-тармақтың жиырмасыншы бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"80% және одан артық – қызметтің түпкілікті нәтижесіне қол жеткізуге қосқан үлесі қол жеткізілген ретінде бағаланады, онда есепті кезеңге ақы төлеу ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты қалыптасқан көлеміне МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімінің болмауы шартында 3-кезеңнің 2) тармақшасына сәйкес есептелген 80% және одан артық түпкілікті нәтижеге қол жеткізгені үшін қосымша ынталандыру қорынан бөлінетін соманы қосу бойынша жүзеге асырылады. МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі болған жағдайда осы МСАК субъектісіне ақы төлеу ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты қалыптасқан көлемі бойынша жүзеге асырылады.";
15-тармақтың жиырма бірінші бөлігінде:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Vмұ жоспар.жбнык = Смұ хал. * Sқр жбнык * Кмұ, мұнда:";
сегізінші және тоғызыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Sқр жбнык – 100 теңгеге тең 1 тұрғынға ЖБНЫК тіркелген мәні";
15-тармақтың жиырма алтыншы бөлігінде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер есепті кезеңдегі халықтың 1 бекітілген адамына есептегенде есепті кезеңдегі қордың қаражатынан бөлінген қосымша ынталандыруды есепке ала отырып МСАК субъектісі-көшбасшы үшін ЖБНЫК-ны қаржыландыру көлемі (Vмұ нақты жбнык2) 100 теңгеден артық болса, онда осы МСАК субъектілеріне ЖБНЫК сомаларын төлеу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:";
үшінші және төртінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Vмұ нақты жбнык3 = Смұ хал. – 80% х 100, мұнда:
100 – есепті кезеңдегі халықтың бекітілген 1 адамына есептегендегі ЖБНЫК-ның ең жоғары сомасы, теңге;";
мынадай мазмұндағы 21-1, 21-2 және 21-3-тармақтармен толықтырылсын:
"21-1. ЖМК қызметтерін төлеу бір адамға арналған ЖМК қызметтерінің тарифі бойынша жүзеге асырылады.
21-2. Бір адамға арналған ЖМК қызметтерінің тарифі бір адамға орташа нақты шығындар бойынша мынадай формула бойынша айқындалады:
ТЖМК = (Vорт.нақты шығын - Vэкол.ЖМК)/СЖМК, мұнда:
ТЖМК – бір адамға арналған ЖМК қызметтерінің тарифі;
Vорт.нақты шығын – уәкілетті орган айқындаған ЖМК қызметтерін көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің нақты шығындардың орташа көлемі;
Vэкол.ЖМК – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын, экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
СЖМК – ЖМК қызметтерін алған халық саны;
21-3. ЖМК қызметтерін көрсеткені үшін денсаулық сақтау субъектісін қаржыландыру көлемін есептеу мынадай формула бойынша анықталады:
VЖМК қарж. = СЖМК х ТЖМК. х Кэкол., где:
VЖМК қарж. – ЖМК қызметтерін көрсеткені үшін денсаулық сақтау субъектісін қаржыландыру көлемі;
СЖМК – ЖМК қызметтерін алған халық саны;
Кэкол. – бюджеттік бағдарлама әкімшісі бір адамға арналған ЖМК қызметтерінің тарифін түзету мақсатында, Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақыны төлеуге арналған шығыстарды есепке ала отырып, қолданатын түзету коэффициенті.";

пункты 30, 31 и 32 изложить в следующей редакции:
"30. Оплата за оказанные медицинские услуги онкологическим больным в рамках ГОБМП осуществляется по комплексному тарифу на одного онкологического больного субъектам здравоохранения, за исключением:
обеспечения химиопрепаратами и таргетными препаратами, лучевой терапии, которые финансируются по фактическим затратам;
республиканских организаций здравоохранения и больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани, оплата которым осуществляется за оказание стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи по тарифу за один пролеченный случай (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медицинские услуги онкологическим больным).
31. Расчет комплексного тарифа на одного онкологического больного в месяц, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани, зарегистрированного в ИС "ЭРОБ", субъекту здравоохранения, оказывающему медицинские услуги онкологическим больным осуществляется по формуле:
Ктонко = (Vфин.онко_год / Чср.спис.онко_год) / m, где:
Vфин.онко_год – объем финансирования на оказание медицинских услуг онкологическим больным на предстоящий финансовый год;
Чср.спис.онко_год – годовая среднесписочная численность онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани, которая рассчитывается по формуле:
Чср.спис.онко_год = (Чонко нач. + Чонко нач. х Тприроста / 100) / 2, где:
Чонко нач. – численность онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани, зарегистрированных в ИС "ЭРОБ" на начало финансового года;
Тприроста – средний темп прироста онкологических больных за последние три года, который определяется по формуле:
Тприроста = (Чонко конец (n1) / Чонко нач.(n1) х 100 + Чонко конец (n2) / Чонко нач.(n2) х 100 +Чонко конец (n3) / Чонко нач.(n3) х 100) / 3, где:
Чонко нач. – численность онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани, зарегистрированных в ИС "ЭРОБ" на начало года за период (n1,2,3) последних трех лет;
Чонко конец – численность онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани, зарегистрированных в ИС "ЭРОБ" на конец года за период (n1,2,3) последних трех лет;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование на оказание медицинских услуг онкологическим больным.

30, 31 және 32-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Мыналарды:
нақты шығындар бойынша қаржыландырылатын химиялық препараттармен және таргеттік препараттармен қамтамасыз етуді, сәулелік терапияны;
ақы төлеу бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф бойынша стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсеткені үшін жүзеге асырылатын республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын және лимфоидты және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктерімен ауыратын науқастарды қоспағанда, денсаулық сақтау субъектілеріне (бұдан әрі – онкологиялық науқастарға медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектісі) ТМККК шеңберінде онкологиялық науқастарға көрсеткен медициналық қызметтер үшін ақы төлеу бір онкологиялық науқасқа шаққандағы кешенді тариф бойынша жүзеге асырылады.
31. Онкологиялық науқастарға медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне лимфоидты және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктерімен ауыратын науқастарды қоспағанда, айына "ОНЭТ" АЖ-да тіркелген бір онкологиялық науқасқа шаққандағы кешенді тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Ктонко = (Vонко.қаржы жыл / Сонко.орт.тізім.жыл) / m, мұнда:
Vонко.қаржы жыл – алдағы қаржы жылына арналған онкологиялық науқастарға медициналық қызметтер көрсетуге берілетін қаржыландыру көлемі;
Сонко орт. тізім. жыл – лимфоидты және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктерімен ауыратын науқастарды қоспағанда, онкологиялық науқастардың жылдық ортатізімдік саны, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Сонко орт. тізім. жыл = (Сонко бас. + Сонко бас. х Қөсім / 100) / 2, мұнда:
Сонко бас – лимфоидты және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктерімен ауыратын науқастарды қоспағанда, қаржы жылының басында "ОНЭТ" АЖ-да тіркелген онкологиялық науқастардың саны;
Қөсім – соңғы үш жылдағы онкологиялық науқастардың орташа өсім қарқыны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Қөсім = (Сонко соң.(n1) / Сонко бас.(n1) х 100+ Сонко соң. (n2) / Сонко бас.(n2) х 100+ Сонко соң (n3) / Сонко бас.(n3) х 100)/3, мұнда:
Сонко бас. – лимфоидты және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктерімен ауыратын науқастарды қоспағанда, соңғы үш жыл кезеңіндегі (n1,2,3) жыл басында "ОНЭТ" АЖ-да тіркелген онкологиялық науқастардың саны;
Сонко соң. – лимфоидты және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктерімен ауыратын науқастарды қоспағанда, соңғы үш жыл кезеңіндегі (n1,2,3) жыл соңында "ОНЭТ" АЖ-да тіркелген онкологиялық науқастардың саны;
m – онкологиялық науқастарға медициналық қызметтер көрсетуге арналған қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.

32. Расчет объема финансирования для субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги онкологическим больным, оплата которым осуществляется по комплексному тарифу на одного онкологического больного за отчетный период определяется по формуле:
Vфин.онко = Чср.спис.онко х Ктонко, где:
Чср.спис.онко – среднесписочная численность онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани, за отчетный период рассчитывается путем суммирования численности онкологических больных, зарегистрированных в ИС "ЭРОБ" за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней в месяце данного отчетного периода.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Оплата за оказанную скорую медицинскую помощь осуществляется по тарифу за один вызов скорой медицинской помощи, который определяется по следующей формуле:
Тв = Vфин / Клс, где:
Тв – тариф за один вызов скорой медицинской помощи;
Vфин – объем финансирования на очередной плановый период на оказание скорой медицинской помощи;
Клс – количество вызов скорой медицинской помощи на очередной плановый период.";
абзацы первый и второй пункта 37 изложить в следующей редакции:
"37. Гарантированный компонент комплексного подушевого норматива на сельское население включает затраты, связанные с деятельностью субъекта села по обеспечению комплекса услуг ГОБМП сельскому населению по видам медицинской помощи, в том числе, доврачебная, квалифицированная, специализированная, медико-социальная, которые оказываются в формах ПМСП, КДП, стационарозамещающей и стационарной медицинской помощи, в соответствии с пунктами 4, 5 настоящей Методики.
Размер гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население устанавливается в зависимости от структуры субъектов села по формам медицинской помощи (ПМСП, КДП, стационарозамещающая помощь, стационарная помощь), определяемым УЗ.";
абзацы шестой и седьмой части первой пункта 39 изложить в следующей редакции:
"КПНгар.село = (КПНбаз.ПМСП х ПВКсело+ КПНбаз.ПМСП х (Кплотн.обл.–1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.обл.–1) + КПНбаз.ПМСП х (Ксельск.обл –1)) х Ксубъекта села + Vэкол.село / Чсело / m + (Vсп/сзт_селосело/m) х Ксубъекта села + Vшкольн.село / Чсело / m, где:
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив АПП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в портале "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов уполномоченным органом на основании пункта 2 статьи 23 Кодекса о здоровье, который рассчитывается по формуле согласно пункта 13 настоящей Методики;";
часть третью пункта 39 изложить в следующей редакции:

32. Онкологиялық науқастарға медициналық қызметтер көрсететін, ақы төлеу есепті кезеңдегі бір онкологиялық науқасқа шаққандағы кешенді тариф бойынша жүзеге асырылатын денсаулық сақтау субъектілері үшін қаржыландыру көлемін есептеу мынадай формула бойынша айқындалады:
Vонко.қаржы = Сонко орт.тізім х Ктонко, мұнда:
Сонко орт.тізім – лимфоидты және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктерімен ауыратын науқастарды қоспағанда, онкологиялық науқастардың есепті кезеңдегі ортатізімдік саны есепті кезеңнің әрбір күнтізбелік күнінде "ОНЭТ" АЖ-да тіркелген онкологиялық науқастардың санын қосу және осы есепті кезең айындағы күнтізбелік күндер санына алынған соманы бөлу арқылы есептеледі.";
33-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Көрсетілген жедел медициналық көмекке ақы төлеу жедел медициналық көмекті бір шақыру үшін тариф бойынша жүзеге асырылады, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тш = Vқаржы / Сж, мұнда:
Тш – жедел медициналық көмекті бір шақыру үшін тариф;
Vқаржы – кезекті жоспарлы кезеңде жедел медициналық көмек көрсетуге арналған қаржыландыру көлемі;
Сж – кезекті жоспарлы кезеңге арналған жедел медициналық көмекті шақырудың саны.";
37-тармақтың бірінші және екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті осы Әдістеменің 4, 5-тармақтарына сәйкес МСАК, КДК, стационарды алмастыратын және стационарлық медициналық көмек нысандарында көрсетілетін медициналық көмектің, оның ішінде дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік түрлері бойынша ауыл халқына ТМККК қызметтерінің кешенін қамтамасыз ету бойынша ауыл субъектісінің қызметімен байланысты шығындарды қамтиды.
Ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентінің мөлшері ДСБ айқындаған медициналық көмектің нысандары (МСАК, КДК, стационарды алмастыратын көмек, стационарлық көмек) бойынша ауыл субъектілерінің құрылымына байланысты белгіленеді.";
39-тармақтың бірінші бөлігінің алтыншы және жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"КЖНауыл кепіл.= (КЖНмсак баз. х ЖТКауыл + КЖНмсак баз. х (Кобл.тығыз – 1) + КЖНмсак баз. х (Кобл.жылу – 1) + КЖНмсак баз. х(Кобл.ауыл – 1)) х Кауыл субъектісі + Vэкол.ауыл / Сауыл / m + (Vск/сат_ауыл / Сауыл / m) х Кауыл субъектісі + Vмектеп_ауыл / Сауыл / m, мұнда:
КЖНбаз.МСАК – осы Әдістеменің 13-тармағына сәйкес формула бойынша есептелетін Денсаулық туралы кодексінің 23-бабы 2-тармағының негізінде уәкілетті орган түзету коэффициенттерін есепке алмай айқындаған, бір айда "БХТ" порталында тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы АЕК базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив;";
39-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для города республиканского значения и столицы равен 1,0;
Ксубъекта села – поправочный коэффициент, устанавливаемый для субъекта села с целью обеспечения устойчивого функционирования в случаях малочисленности населения, высокой протяженности территории с низкой плотностью, и других территориальных особенностей, определенных администратором бюджетных программ. Расчет размера поправочного коэффициента и его утверждение осуществляется администратором бюджетных программ;
Vшкольн.село – годовой объем средств, предусмотренный для субъекта села на оплату затрат в пределах выделенных средств из республиканского бюджета, связанных с деятельностью медицинского пункта организации образования по оказанию медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, закрепленным за субъектом ПМСП, в соответствии с приказом № 85;
Vэкол.село – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия субъектам села, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
Vсп/сзт_село – годовой объем средств для субъекта села на оказание прикрепленному сельскому населению стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи, который определяется по формуле:
Vсп/сзт_село = Vсп/сзт_село/обл. / ПС сп/сзт_село/обл. х ПС сп/сзт_село, где:
Vсп/сзт_село/обл. – годовой объем средств по области на оказание сельскому населению специализированной медицинской помощи в формах стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи на предстоящий финансовый год;
ПС сп/сзт_село/обл. – планируемое количество пролеченных случаев по области на предстоящий финансовый год при оказании сельскому населению специализированной медицинской помощи в формах стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи, которое определяется как сумма пролеченных случаев (ПСсп/сзт_село) по всем субъектам села;
ПС сп/сзт_село – планируемое количество пролеченных случаев по субъекту села на предстоящий финансовый год при оказании прикрепленному сельскому населению специализированной медицинской помощи в формах стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи, которое определяется по формуле:
ПС сп/сзт_село = ПС сп/село + ПС сп/село х %темпсп/село + ПС сзт/село + ПС сзт/село х %темпсзт/село, где:
ПС сп/село – количество пролеченных случаев субъектом села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в форме стационарной медицинской помощи среди прикрепленного сельского населения;
ПС сзт/село – количество пролеченных случаев субъектом села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в форме стационарозамещающей медицинской помощи среди прикрепленного сельского населения;
%темпсп/село, %темпсзт/село – темп роста или снижения стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи соответственно планируемый на предстоящий финансовый год, выраженный в проценте;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование субъекта села.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Планирование затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП";

"Республикалық маңызы бар қала мен астана үшін ауылдық елді мекенде жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті 1,0-ге тең;
Кауыл субъектісі – халқының саны аз болған жағдайда, тығыздығы төмен аумағы анағұрлым көп және бюджеттік бағдарлама әкімшісі айқындаған басқа аумақтық ерекшеліктер жағдайында тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында ауыл субъектісі үшін белгіленетін түзету коэффициенті. Түзету коэффициентінің мөлшерін есептеуді және оны бекітуді бюджеттік бағдарлама әкімшісі жүзеге асырады;
Vмектеп_ауыл – республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың шегінде № 85 бұйрыққа сәйкес МСАК субъектісіне бекітілген интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсету бойынша білім беру ұйымының медициналық пунктінің қызметімен байланысты шығындарды төлеуге ауыл субъектісі үшін көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
Vэкол.ауыл – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы мен СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын, ауыл субъектілеріне экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген жылдық қаражаттың көлемі;
Vск/сат_ауыл – бекітілген халыққа стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсетуге арналған ауыл субъектісі үшін қаражаттың жылдық көлемі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Vск/сат_ауыл = Vск/сат_ауыл/обл. / ЕЖск/сат_ауыл/обл. х ЕЖск/сат_ауыл, мұнда:
Vск/сат_ауыл/обл. – алдағы қаржы жылына ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған қаражаттың жылдық көлемі;
ЕЖск/сат_ауыл/обл. – алдағы қаржы жылына ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде облыс бойынша жоспарланатын емделіп шығу жағдайларының саны, ол емделіп шығу сомасы (ЕЖ ск/сат_ауыл) ретінде барлық ауыл субъектілері бойынша айқындалады;
ЕЖск/сат_ауыл – алдағы қаржы жылына бекітілген халыққа стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде ауыл субъектісі бойынша жоспарланатын емделіп шыққан жағдайлардың саны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЕЖск/сат_ауыл = ЕЖск/ауыл + ЕЖск/ауыл х %қарқыныск/ауыл + ЕЖсат/ауыл + ЕЖсат/ауыл х %қарқынысат/ауыл, мұнда:
ЕЖск/ауыл – бекітілген халық арасында стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауыл субъектісінің өткен жылға емделіп шыққан жағдайлардың саны;
ЕЖсат/ауыл – бекітілген ауыл халқы арасында стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауыл субъектісінің өткен жылға емделіп шыққан жағдайлардың саны;
%қарқыныск/ауыл, %қарқынысат/ауыл – алдағы қаржы жылына тиісті жоспарланатын стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмектің пайызда көрсетілген өсу немесе төмендеу қарқыны;
m – ауыл субъектісін қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. ТМККК шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған шығындарды жоспарлау";

правые верхние углы приложений 1, 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1 к Методике формирования тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, финансируемой из республиканского бюджета";
"Приложение 2 к Методике формирования тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, финансируемой из республиканского бюджета";
"Приложение 3 к Методике формирования тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, финансируемой из республиканского бюджета";
"Приложение 4 к Методике формирования тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, финансируемой из республиканского бюджета".
2. Департаменту финансов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Министерства здравоохранения Республики Казахстан Токежанова Б.Т.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2017 года, за исключением абзаца двадцать пятого пункта 1 настоящего приказа, который распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2017 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов

1, 2, 3 және 4-қосымшалардың оң жақ жоғарғы бұрыштары мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде ұсынылатын медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесіне 1-қосымша";
"Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде ұсынылатын медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесіне 2-қосымша";
"Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде ұсынылатын медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесіне 3-қосымша";
"Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде ұсынылатын медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесіне 4-қосымша".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қаржы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін баспа және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің жауапты хатшысы Б.Т. Төкежановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2017 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған қатынастарға қолданылатын осы бұйрықтың 1-тармағының жиырма бесінші абзацын қоспағанда, 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов