О внесении дополнения в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 мая 2011 года № 220 "Об утверждении Правил регистрации воздушных судов государственной авиации Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 499. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 октября 2017 года № 15864
В соответствии с пунктом 6 статьи 45 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 мая 2011 года № 220 "Об утверждении Правил регистрации воздушных судов государственной авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7148) следующее дополнение:
в Правилах регистрации воздушных судов государственной авиации Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Беспилотные летательные аппараты, подлежащие регистрации в Реестре, подразделяются на следующие категории:
1) по предназначению и типу выполняемых задач:
боевые (ударные) – воздушное судно, предназначенное для нанесения ударов авиационными средствами поражения;
разведывательные – воздушное судно, предназначенное для ведения воздушной разведки средствами разведки, наблюдения в инфракрасном и телевизионном диапазонах и лазерного дальнометрирования;
многоцелевые – воздушное судно, предназначенное для решения нескольких задач одновременно или в зависимости от задания на полет;
2) по принципу управления:
автономные – воздушное судно, выполняющее полетное задание в соответствии с введенной программой в навигационный комплекс, без вмешательства оператора;
дистанционного управления – воздушное судно, управляемое оператором с наземной станции управления (пункта управления);
комбинированные – воздушное судно, управляемое в полете автоматически, оператором с наземной станции управления (пункта управления) или сочетанием указанных способов;
3) по массогабаритным характеристикам:
микро – воздушное судно, с максимальной взлетной массой менее 10 килограммов;
мини – воздушное судно, с максимальной взлетной массой от 10 килограммов до 100 килограммов;
средние – воздушное судно, с максимальной взлетной массой от 100 килограммов до 1 000 килограммов;
тяжелые – воздушное судно, с максимальной взлетной массой более 1 000 килограммов;
4) по высоте выполнения полета:
на предельно малых высотах – от 0 м до 200 м включительно над рельефом местности или водной поверхностью;

"Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуе кемелерін тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2011 жылғы 18 мамырдағы № 220 бұйрығына толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 499 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 9 қазанда № 15864 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 45-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуе кемелерін тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2011 жылғы 18 мамырдағы № 220 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7148 болып тіркелген) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуе кемелерін тіркеу қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Тізілімге тіркелуге жататын ұшқышсыз ұшу аппараттары мынадай санаттарға бөлінеді:
1) орындалатын міндеттердің арналуы мен түрі бойынша:
жауынгерлік (соққы беретін) – авиациялық зақымдау құралдарымен соққы беру үшін арналған әуе кемесі;
барлау – инфрақызыл және теледидарлық диапазондарда барлау, қадағалау құралдарымен әуеде барлау жүргізу және қашықтықты лазерлік метрлеу үшін арналған әуе кемесі;
көп мақсатты – бір уақытта немесе ұшуға арналған тапсырмаға байланысты бірнеше міндетті шешу үшін арналған әуе кемесі;
2) басқару қағидаты бойынша:
автономды – оператордың араласуынсыз навигациялық жиынтыққа енгізілген бағдарламаға сәйкес ұшу тапсырмасын орындайтын әуе кемесі;
қашықтықтан басқару – жерүсті басқару станциясынан (басқару пунктінен) оператор басқаратын әуе кемесі;
аралас – ұшуда оператор жерүсті басқару станциясынан (басқару пунктінен) автоматты түрде немесе көрсетілген тәсілдерді үйлестірумен басқаратын әуе кемесі;
3) массалық-габариттік сипаттамалары бойынша:
микро – барынша ұшу массасы 10 килограмнан аз болатын әуе кемесі;
шағын – барынша ұшу массасы 10 килограмнан 100 килограмға дейінгі әуе кемесі;
орташа – барынша ұшу массасы 100 килограмнан 1 000 килограмға дейінгі әуе кемесі;
ауыр – барынша ұшу массасы 1 000 килограмнан асатын әуе кемесі;
4) ұшуды орындау биіктігі бойынша:
шекті төмен биіктіктерде – жергілікті жер бедерінен немесе су бетінен 0 метрден 200 метрге дейінгіні қоса алғанда;

на малых высотах – от 200 м до 1 000 м включительно над рельефом местности или водной поверхностью;
на средних высотах – от 1 000 м до 4 000 м включительно от уровня моря;
на больших высотах – от 4 000 м до 12 000 м включительно от уровня моря;
в стратосфере – свыше 12 000 м от уровня моря.".
2. Управлению главнокомандующего Силами воздушной обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
______________К. Касымов
"___"_________2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
Национальной безопасности
Республики Казахстан
_______________К. Масимов
"___"_____________2017 года

төмен биіктіктерде – жергілікті жер бедерінен немесе су бетінен 200 метрден 1 000 метрге дейінгіні қоса алғанда;
орташа биіктіктерде – теңіз деңгейінен 1 000 метрден 4 000 метрге дейінгіні қоса алғанда;
үлкен биіктіктерде – теңіз деңгейінен 4 000 метрден 12 000 метрге дейінгіні қоса алғанда;
стратосферада – теңіз деңгейінен 12 000 метрден жоғары.".
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
_____________ Қ. Қасымов
2017 жылғы "___" ________
КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
_______________ К. Мәсімов
2017 жылғы "___" __________