О внесении изменений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 июля 2015 года № 623 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 585 "Об утверждении Правил расчета величины прожиточного минимума и установлении фиксированной доли расходов на непродовольственные товары и услуги"
Совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2017 года № 296 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 октября 2017 года № 354. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2017 года № 15955
В соответствии с пунктом 2 статьи 17 и пунктом 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. В совместном приказе исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 июля 2015 года № 623 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 585 "Об утверждении Правил расчета величины прожиточного минимума и установлении фиксированной доли расходов на непродовольственные товары и услуги" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11944, опубликованный 16 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Установить фиксированную долю расходов на непродовольственные товары и услуги в размере 45% к стоимости минимальной потребительской корзины.";
в Правилах расчета величины прожиточного минимума, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"3) подростки-девочки и женщины, лет:
от 14-17;
18-29;
30-58;
с 1 января 2019 года – 30-58,5 лет;
с 1 января 2020 года – 30-59 лет;
с 1 января 2021 года – 30-59,5 лет;
с 1 января 2022 года – 30-60 лет;
с 1 января 2023 года – 30-60,5 лет;
с 1 января 2024 года – 30-61 года;
с 1 января 2025 года – 30-61,5 года;
с 1 января 2026 года – 30-62 лет;
старше 58,5;
с 1 января 2019 года – старше 59 лет;
с 1 января 2020 года – старше 59,5 лет;
с 1 января 2021 года – старше 60 лет;
с 1 января 2022 года – старше 60,5 лет;

"Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасын есептеу қағидаларын бекіту туралы және азық-түлік емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге шығыстардың тіркелген үлесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 шілдедегі № 623 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 шілдедегі № 585 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 7 қыркүйектегі № 296 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 9 қазандағы № 354 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 1 қарашада № 15955 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
"Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 2-тармағына және 18-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасын есептеу қағидаларын бекіту туралы және азық-түлік емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге шығыстардың тіркелген үлесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 шілдедегі № 623 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 шілдедегі № 585 бірлескен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11944 болып тіркелген, 2015 жылғы 16 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Азық-түлік емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығыстардың тіркелген үлесі ең төмен азық-түлік себеті құнының 45% мөлшерінде белгіленсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасын есептеу қағидаларында:
7-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жасөспірім қыздар мен әйелдер, жасы:
14-тен 17-ге дейін;
18-29;
30-58;
2019 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-58,5;
2020 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-59;
2021 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-59,5;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-60;
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-60,5;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-61;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-61,5;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-62;
58,5-ден жоғары;
2019 жылғы 1 қаңтардан бастап – 59-дан жоғары;
2020 жылғы 1 қаңтардан бастап – 59,5-тен жоғары;
2021 жылғы 1 қаңтардан бастап – 60-тан жоғары;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – 60,5-тен жоғары;

с 1 января 2023 года – старше 61 года;
с 1 января 2024 года – старше 61,5 года;
с 1 января 2025 года – старше 62 лет;
с 1 января 2026 года – старше 62,5 лет;
с 1 января 2027 года – старше 63 лет.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Структура продовольственной корзины для различных социальных и половозрастных групп населения Республики Казахстан приведена в разделах 8, 9 и 10 научно-обоснованных физиологических норм потребления продуктов питания, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 503 "Об утверждении научно обоснованных физиологических норм потребления продуктов питания" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14674) (далее – Приказ № 503).
13. Химический состав и энергетическая ценность продуктов питания, включенных в продовольственную корзину, для различных социальных и половозрастных групп населения Республики Казахстан приведены в разделах 11, 12 и 13 научно-обоснованных физиологических норм потребления продуктов питания, утвержденных Приказом № 503.";
приложения 2, 3, 4 и 5 к указанному приказу исключить.
2. Департаменту социальной помощи Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан и официального опубликования в периодических печатных изданиях;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев второго и третьего пункта 1 настоящего Приказа, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
______________ Т. Дуйсенова
Министр национальной
экономики
Республики Казахстан
_____________Т. Сулейменов
СОГЛАСОВАНО
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_______________ Е. Биртанов

2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – 61-ден жоғары;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 61,5-тен жоғары;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – 62-ден жоғары;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – 62,5-тен жоғары;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап – 63-тен жоғары.";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қазақстан Республикасының әртүрлі әлеуметтік және жыныстық-жас топтарына арналған азық-түлік себетінің құрылымы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 503 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14674 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 503 бұйрық) бекітілген тамақ өнімдерін тұтынудың ғылыми негізделген физиологиялық нормаларының 8, 9 және 10-бөлімдерінде көрсетілген.
13. Қазақстан Республикасы халқының әртүрлі әлеуметтік және жыныстық-жас топтары үшін азық-түлік себетіне енгізілген тамақ өнімдерінің химиялық құрамы мен энергетикалық құндылығы № 503 бұйрықпен бекітілген тамақ өнімдерін тұтынудың ғылыми негізделген физиологиялық нормаларының 11, 12 және 13-бөлімдерінде көрсетілген.";
көрсетілген бұйрыққа 2, 3, 4 және 5-қосымшалар алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік көмек департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде мемлекеттік және орыс тілдеріндегі оның көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының екінші және үшінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
_________ Т. Дүйсенова
Қазақстан РеспубликасыныңҰлттық экономикаминистрі___________ Т. Сүлейменов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_____________ Е. Біртанов

19 октября 2017 года

2017 жылғы 19 қазан