Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому району на 2017 - 2018 годы
Решение Жамбылского районного маслихата Жамбылской области от 17 ноября 2017 года № 19-2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 29 ноября 2017 года № 3606
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, подпункта 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" от 20 февраля 2017 года Жамбылский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый план по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому району на 2017 – 2018 годы.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросу административно-территориального обустройства, землепользования, здравоохранения, защиты окружающей среды, защиты малообеспеченных слоев населения, инвалидов, матери и ребенка, а также рассмотрению проектов договоров о выкупе земельных участков.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Секретарь Жамбылского
Жамбылского районного маслихата: районного маслихата:
Н. Укубаев Р. Бегалиев
Утвержден решением
Жамбылского районного
маслихата от 17 ноября
2017 года №19-2
План по управлению пастбищами и их использованию на 2017 - 2018 годы по Жамбылскому району
Введение
Жамбылский район Жамбылской области создан в 1928 году. Площадь района – 431 318 гектар. Численность населения 86 411 человек. На территории района имеются 42 населенных пункта, которые объединены в 17 аульных округов. Районный центр – село Аса.
Жамбылский район специализируется на животноводстве, садоводстве и овощеводстве.
Земельная площадь сосредоточена в основном в предгорьях Киргизского Алатау, межгорных долинах Каратау. Климат континентальный, зима – мягкая, лето – жаркое и сухое, средняя температура воздуха достигает в январе 10-12º С, в июле 32-36º С. Годовое количество выпадаемых осадков составляет в среднем 250-400 мм.
По территории района протекают реки Талас и Аса. Имеются озера Богеткол, Сулукол, Сенгирбай, Кокиш. Почвенно-растительный покров разнообразен.
Из недр земли производят строительные материалы (гипс, известь, гравий, песок).
Общая площадь земель сельскохозяйственного назначения составляет 245 964 гектар, из них пригодная для сельскохозяйственного использования пашня 57 963 гектар, в том числе 28 927 гектар орошаемой пашни, 29 036 гектар багарной пашни, 979 гектар многолетних насаждений, 7 445 гектар сенокоса, 179 577 гектар пастбища.
По территории района проходят железнодорожные пути Шымкент-Тараз, Тараз-Каратау-Жанатас и автомобильные дороги Шымкент – Тараз, Тараз – Каратау – Жанатас, Тараз – Аккуль – Саудакент.
Район граничит с Республикой Кыргызстан, Байзакским, Жуалынским, Таласским и районом имени Т.Рыскулова Жамбылской области.
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Жамбылскому району
р/с
Наименование аульного округа
Период выпаса на отдаленных пастбищах
Период возврата с отдаленных пастбищ
примечание
1
Аса
2 половина марта
1 декада октября
2
Акбастау
2 половина марта
1 декада октября
3
Айшабиби
2 половина марта
1 декада октября
4
Акбулым
2 половина марта
1 декада октября
5
Бесагаш
2 половина марта
1 декада октября
6
Гродиково
2 половина марта
1 декада октября
7
Ерназар
2 половина марта
1 декада октября
8
Жамбыл
2 половина марта
1 декада октября
9
Колькайнар
2 половина марта
1 декада октября
10
Карой
2 половина марта
1 декада октября
11
Каракемер
2 половина марта
1 декада октября
12
Кызылкайнар
2 половина марта
1 декада октября
13
Каратобе
2 половина марта
1 декада октября
14
Урнек
2 половина марта
1 декада октября
15
Пионер
2 половина марта
1 декада октября
16
Полаткосшы
2 половина марта
1 декада октября
17
Тогызтарау
2 половина марта
1 декада октября
Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ

Жамбыл ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Жамбыл аудандық мәслихатының 2017 жылғы 17 қарашадағы № 19-2 шешімі. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2017 жылғы 29 қарашада № 3606 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде тұпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Жамбыл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Жамбыл ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Жамбыл аудандық мәслихаттың әкімшілік аумақтық құрылыс, жер, халықтың денсаулығын сақтау және қоршаған ортаны қорғау, халықтың аз қамтамасыз етілген бөлігін, мүгедектерді, ана мен баланы қорғау және жер учаскесін сатып алу туралы шарттар жобаларын қарау мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жамбыл аудандық мәслихаты Жамбыл аудандық
сессиясының төрағасы: мәслихаты хатшысы:
Н. Укубаев Р.Бегалиев
Жамбыл аудандық
мәслихатының 2017 жылғы
17 қарашадағы №19-2
шешімімен бекітілген
Жамбыл ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Кіріспе
Жамбыл облысы Жамбыл ауданы 1928 жылы құрылған. Ауданның жер көлемі 431318 гектар. Тұрғын саны 86 411 адам. Аудан аумағындағы 42 елді мекен 17 ауылдық округке біріктірілген. Аудан орталығы - Аса ауылы.
Жамбыл ауданы мал шаруашылығы, бау-бақша, көкөніс дақылдарын өсіруге мамандандырылған.
Жер көлемі негізінен Қырғыз Алатау етегімен Қаратау жазығының аралығында түйіскен. Климаты континенттік, қысы жұмсақ, жазы ыстық және құрғақ, ауаның орташа температурасы қаңтарда 10 - 12°С, шілдеде 32 - 36°С дейін жетеді. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 250 - 400 мм құрайды.
Аудан аумағымен Талас және Аса өзендері өтеді. Бөгеткөл, Сұлукөл, Сеңгірбай, Көкіш көлдері бар. Топырақ пен өсімдік қабаты әртүлі.
Аудан аумағындағы жер қойнауынан құрылыс материалдары (гипс, әктас, шағал, құм) өндіріледі.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жалпы жер көлемі 245 964 гектар құрайды, оның ішінде ауыл шаруашылығына жарамды 57 963 гектар, оның ішінде 28 927 гектар суармалы егістік, 29 036 гектар суарылмайтын егістік, 979 гектар көп жылдық екпелер, 7 445 гектар шабындық, 179 577 гектар жайылымдық жер учаскелері.
Аудан жерімен Шымкент - Тараз, Тараз - Қаратау - Жаңатас темір жолы, Шымкент - Тараз, Тараз - Ақкөл - Саудакент автомобиль жолдары өтеді.
Аудан Қырғызстан Республикасымен, Жамбыл облысының Байзақ, Жуалы, Талас, Т.Рысқұлов атындағы аудандарымен шектеседі.
Жамбыл ауданы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
№ р/с
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Аса
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
2
Ақбастау
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
3
Айша бибі
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
4
Ақбұлым
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
5
Бесағаш
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
6
Гродиково
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
7
Ерназар
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
8
Жамбыл
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
9
Көлқайнар
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
10
Қарой
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
11
Қаракемер
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
12
Қызылқайнар
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
13
Қаратөбе
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
14
Өрнек
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
15
Пионер
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
16
Полатқосшы
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
17
Тоғызтарау
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 онкүндігі
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер

1. Общая информация
Территория Жамбылского района расположена в южной части Жамбылской области. На севере район граничит с Таласским районом, на востоке с Байзакским и районом имени Т.Рыскулова, на юге с Республикой Кыргызстан, на западе с Жуалынским районом.
Жамбылский район специализируется на животноводстве, садоводстве и овощеводстве.
Климат континентальный, зима – мягкая, лето – жаркое и сухое, средняя температура воздуха достигает в январе 10-12º С, в июле – 32-36º С. Годовое количество выпадаемых осадков составляет в среднем 250-400 мм. На территории района расположено 17 аульных округов.
По территории района протекают реки Талас и Аса. Имеются озера Богеткол, Сулукол, Сенгирбай, Кокиш.
Основной сельскохозяйственной деятельностью района является земледелие и животноводство, в разновидность которого входит скотоводство, производство мясных и молочных продукций, выращивание зерновых и технических культур. Выращиваются такие разновидности как: пшеница, ячмень, сахарная свекла, кукуруза, лук , морковь, бахчевые культуры, а так же многолетние травы.
В связи с интенсивным развитием животноводства в районе возрастает объем использования пастбищных угодий.
Содержание животных в районе в течение года делится на два периода по сезонам. Летний сезон пастбищ начинается в конце апреля – начале мая и заканчивается в конце октября - начале ноября. Зимой скот в основном содержится за счет кормовых культур, изготовленных из натуральных трав и зерновых культур.
Отчет о разделении всех земель района по категориям
(гектар)
1
Земли сельскохозяйственного назначения

1. Жалпы мәліметтер
Жамбыл ауданының территориясы Жамбыл облысының оңтүстік бөлігінде орналасқан. Аудан солтүстігінде Талас ауданымен, шығысында Байзақ және Т.Рысқұлов ауданымен, оңтүстігінде Қырғызстан Республикасымен, батысында Жуалы ауданымен шектеседі.
Жамбыл ауданы мал шаруашылығы, бау-бақша, көкөніс дақылдарын өсіруге мамандандырылған.
Климаты континентік, қысы – жұмсақ, жазы – ыстық және құрғақ, ауаның орташа температурасы қаңтар айында 10-12º С, шілде айында – 32-36º С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 250-400 мм құрайды. Аудан аумағында 17 ауылдық округ орналасқан.
Аудан аумағымен Талас және Аса өзендері өтеді. Бөгеткөл, Сұлукөл, Сеңгірбай, Көкіш көлдері бар.
Ауданның ауыл шаруашылығының негізгі саласы егіншілік және мал шаруашылығы болып табылады, соның ішінде мал шаруашылығы, ет-сүт өнімдерін өндіру, астық және техникалық дақылдарын өсіру жатады. Бидай, арпа, қант қызылшасы, жүгері, пияз, сәбіз, бақша дақылдары және көпжылдық шөптер өсіріледі.
Ауданда мал шаруашылығының қарқынды дамуына байланысты жайылымдық алқаптардың пайдалану көлемі артып отыр.
Ауданда малды ұстау жыл ішінде екі кезеңге бөлінеді. Жазғы жайылым кезеңі сәуірдің соңы – мамырдың басында басталып, қазанның соңы – қарашаның басында аяқталады. Қыста малдарды табиғи жем-шөп және дәнді-дақылдардан жасалған мал азығы есебінен ұстайды.
Ауданның барлық жерінің жер санаттары бойынша бөліну есебі
(гектар)
1
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер

431318
2. Рельеф
Территория района характеризуется разнообразными формами рельефа и большим разнообразием почв.
Южную часть района занимают горы Кыргызского Алатау.
Юго-Западную часть района занимают горы Каратау.
Центральная и северная часть района представляет собой Талас-Асинскую аллювиальную равнину.
3. Растительность
Растительность распределяется в строгом соответствии с характером почвенного покрова. Эта взаимосвязь характеризуется взаимным влиянием почвы на растительность и растительности на почву.
Растительность, являясь одним из основных факторов почвообразования, тесно связана с рельефом, высотой над уровнем моря, климатом, материнскими породами и грунтовыми водами.

431318
2. Жер бедері
Аудан территориясының жер бедері әртүрлі пішінде және әртүрлі топырақ қабаты болып келеді.
Ауданның оңтүстік бөлігін Қырғыз Алатауы алып жатыр.
Оңтүстік-Батыс бөлігінде Қаратау тауы орналасқан.
Ауданның орталық және солтүстік бөлігінде Талас-Аса аллювиалды тегістігі байқалады.
3. Өсімдіктер
Топырақ қабатының құрамына қарай өсімдіктер міндетті түрде бөлінеді. Бұл деген топырақтың өсімдікке, өсімідіктің топыраққа деген өзара байланысы.
Өсімдіктер, топырақ құрамының негізгі бірден-бір факторы, жер бедерімен, теңіздің жер беті биіктігіне, ауа-райына, жер асты суларымен тығыз байланыста болады.

Растительный покров пастбищ песков Мойынкум травянисто-кустарниковый, полынно-эфемеровыми и полынно-солянковыми группировками. В травостое наиболее распространены полынь, терескен, эбелек. В хозяйственном отношении территория песков Мойынкум представляет пастбища для овец и лошадей зимнего содержания, средняя продуктивность пастбищ 2,5-3,5 центнера сухой массы с гектара.
4. Гидрография и полив
Жамбылский район богат на водные ресурсы. По территории района протекают реки Талас и Аса. Имеются озера Богеткол, Сулукол, Сенгирбай, Кокиш.
В пределах Жамбылского района река Талас протекает 25 (двадцати пяти) киллометровым участком. Долина реки ассиметрична. Левобережная часть долины представляет собой обширную равнину. Правобережная часть долины уходит к горам.

Мойынқұм құм өңірінің жайылымдық жерінің өсімдік жамылғысында бұталы-шөптесін, жусан, жантақ топтастырылған. Оның ішінде ең көп таралғаны жусан, терескен, ебелек өсімдіктері. Шаруашылық қатынастары аумағындағы Мойынқұм құм өңірінің жайылымдығында қыс мезгілінде қой және жылқы ұстау үшін орташа жайылым өнімділігі 2,5-3,5 центнер құрғақ масса гектардан айналады.
4. Гидрография және суландыру
Жамбыл ауданы су ресурстарына бай. Аудан жерімен Талас, Аса өзендері өтеді. Бөгеткөл, Сұлукөл, Сеңгірбай, Көкіш көлдері бар.
Жамбыл ауданынан Талас өзені шамамен 25 (жиырма бес) шақырым жерден ағып өтеді. Өзен жазығы ассиметриялық болып келеді. Солтүстік жағалау бөлігінің аумағы тегіс. Ал, оңтүстік жағалау жазығының бөлігі тауға қарай кетеді.

Река Аса образуется от слияния рек Терс и Куркуреусу в 3 (трех) киллометрах выше южной границы Жамбылского района. Протяженность реки на территории района составляет 90 киллометров.
В целом источники орошения и водоемы полностью удовлетворяют потребности воды животными в районе.
5. Геоботаника пастбищ
Для определения продуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований специалистов Республиканского государственного предприятия "ГосНПЦзем" на 1980-2012 годы. Средний урожай сухой массы пастбищ составляет 3,3 центнер/гектар. По размеру корма 1,5 центнер/гектар. Суммируя это, мы можем расчитать вес кормовой единицы в районе: 1,5*179 577 гектар=269 365 центнера корма.

Ауданның жоғарғы оңтүстік шекарасындағы 3(үш) шақырым қашықтықта орналасқан Теріс және Күркіреусу өзендерінің сағасы Аса өзеніне құйылады. Аудан аумағынан өтетін өзеннің ұзындығы 90 шақырымды құрайды.
Жалпы алғанда, суландыру көздері аудандағы ауыл шаруашылық малдарының қажеттілігін толығымен қанағаттандырып отыр.
5. Жайылым геоботаникасы
Жайылым өнімділігін анықтау үшін Республикалық мемлекеттік "МемҒӨОжер" кәсіпорны мамандарының 1980-2012 жылдарда өткен геоботаникалық зерттеулерінің деректері қолданылды. Жайылым жерлердің құрғақ массасының орташа өнімділігі 3,3 центнер/гектар, азық өлшеміне қайта есептегенде 1,5 центнер/гектар. Осыны қорытындылай келе, аудан жеріндегі азық бірлігіндегі қосалқы азық салмағын есептеп шығаруға болады: 1,5*179 577 гектар=269 365 центнер азық бірлігі.

Запас пищи для скота используется для выпаса, который продлевается 180-200 дней. Вспомогательные запасы травы и запасы кошения используются в зимний период.
6. Мощность пастбищ
Определение пастбищного потенциала было основано на данных о его производительности в период выпаса скота. Приблизительно были получены следующие нормы зеленой травы (в среднем одна голова): крупный рогатый скот - 4 киллограмм, мелкий скот – 2 киллограмм, лошадь – 6 киллограмм. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. Таким образом, можно определить вместимость пастбища, зная продуктивность пастбища, необходимое количество корма для животного в один день, продолжительность выпаса.

Жайылымдағы қосалқы азық 180-200 күнге жалғасатын жайылым кезеңінде қолданылады. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады.
6. Жайылым сыйымдылығы
Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізіледі. Шамамен алғанда, жасыл азықтың келесі нормалары алынды (орта есеппен бір басқа): ірі қара мал - 4 киллограмм, уақ мал – 2 киллограмм, жылқы – 6 киллограмм. Жайылым кезеңінің ұзақтығы 180-200 күн. Осылайша, жайылым өнімін, малдың жасыл азықты бір күндегі қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.

саксаула, полевых и степных кустарников – 180-200 дней;
пустынной – 150-180 дней.
При этом, продолжительность выпаса для крупного рогатого скота молочного направления- минимальный, а для крупного рогатого скота мясного направления, овец, лошадей, верблюдов – максимальный и зависит от глубины снежного покрова, плотности снега и от других факторов.
Сведения о сервитутах для прогона скота
По Жамбылскому району земли предназначенные для прогона и переселения сельскохозяйственных животных составляют 5 023 гектар.

сексеуілді-бұта дала және дала – 180-200 күн;
шөлейтте – 150-180 күн.
Бұл ретте, сүтті ірі қара малды жаю ұзақтығы – ең кіші, ал етті ірі қара мал үшін, қой, жылқы, түйе үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігіне, қардың тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
Малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Жамбыл ауданы бойынша ауыл шаруашылық жануарларын айдап өтуге және көшіруге арналған жер 5 023 гектарды құрайды.