Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Меркенскому району на 2017-2018 годы
Решение Меркенского районного маслихата Жамбылской области от 18 октября 2017 года № 20-4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 13 ноября 2017 года № 3582
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Меркенский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Меркенскому району на 2017-2018 годы.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по экономике, финансов, бюджету, налогу, развитию местного самоуправления, природопользованию, промышленности, строительства, транспорта, связи, сельского хозяйства и предпринимательства и рассмотрению проектов договоров по закупу земельных участков и прочего недвижимого имущества.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Секретарь районного
районного маслихата маслихата
Р. Нуралбеков И. Ахметжанов
Приложение к решению
маслихата Меркенского района
№ 20-4 от 18 октября 2017 года
Предисловие Плану по управлению пастбищами и их использованию
на 2017-2018 года по Меркенскому району
В экономике Меркенского района сельскохозяйственный сектор занимает ведущее место. Если развитие скотоводства занимает ведущее место для полного обеспечения продовольствием нашей Родины, то его основа-рационально и выгодно использование природной пастбищи. Неотложенной мероприятии требует по улучшению пастбищ не допуская его изношенности, рациональное использование природной пастбищи землепользователями и собственниками. Меркенский район расположен на юго-восточной чести территории Жамбылской области, и граничит районами Чу, Мойынкум, Т.Рыскулова и Кыргызской Республикой. Площадь Меркенского района составляет 7,05 тысячи квадратных метров либо 4,9 % от площади Жамбылской области.
Не смотря на то что его основная часть составялет равниннную землю, природа Меркенского района обособлена своим разнообразием. Южная часть района является горной. Там расположены горы Мүйздикара Киргизской Алатау, Кызылауыз, Кымбел, Каскасу, Унгирли, Сандык, Шайсандык, Молалы.
Центральную и северную часть района составляет равнина.На севере граничит песками Мойынкум.Подводные минеральные воды (Меркенские родники), строительные материалы были исследованы на недрах. Климат района континентальный, зима несколько мягкий, лето жаркий. Средняя температура воздуха января месяца составляет -6-8 С, соответсвенно июль +20 С- +25 С.Годовая площадь дождя в равнинных землях составляет до 200-250 мм, в горнях местностях и в горях до 450-500 мм. Почва темноватый и голо-серого цвета, порпурный, темно-коричневый и черноземная почва.
По району на 1 января 2017 года численность крупного рогатого скота 34275 голов, овцы-козы 227502 голов, лошади 11150 голов, свиньи 834 голов, птицы 76995 голов и имеются предназначенный для них 16 мест для купания, 14 пунктов для осеменения, 13 пунктов захоранения (биотермические ямы). По Меркенскому району 14 сельских округов, 44 населенных пунктов.
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Меркенскому району
Порядковый номер
Наименование селького округа
Шалғай жайылымға
(шөл-далалық, таулы-далалық аймақа)
малдарды айдап шығарылу мерзімі
Время возврата животных от отдаленных пастбищ (пустынно-степной, горно степной территории)
Примечание
1
Актоған
І-декада апрель, май месяцев
ІІ-декада август, окбярь месяцев
2
Жамбыл
І-декада апрель, май месяцев
ІІ-декада август, окбярь месяцев
3
Мерке
І-декада апрель, май месяцев
ІІ-декада август, окбярь месяцев
4
Сарымолдаев
І-декада апрель, май месяцев
ІІ-декада август, окбярь месяцев
5
Акарал
І-декада апрель, май месяцев
ІІ-декада август, окбярь месяцев
6
Сурат
І-декада апрель, май месяцев
ІІ-декада август, окбярь месяцев
7
Жанатоған
І-декада апрель, май месяцев
ІІ-декада август, окбярь месяцев
8
Андас батыр
І-декада апрель, май месяцев
ІІ-декада август, окбярь месяцев
9
Кенес
І-декада апрель, май месяцев
ІІ-декада август, окбярь месяцев
10
Аспара
І-декада апрель, май месяцев
ІІ-декада август, окбярь месяцев
11
Акермен
І-декада апрель, май месяцев
ІІ-декада август, окбярь месяцев
12
Татты
І-декада апрель, май месяцев
ІІ-декада август, окбярь месяцев
13
Т.Рысқулов
І-декада апрель, май месяцев
ІІ-декада август, окбярь месяцев
14
Ойтал
І-декада апрель, май месяцев
ІІ-декада август, окбярь месяцев
І. Сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ
по Меркенскому району
Южная часть района является горной. Там расположены горы Киргизской Алатау Муйздикара, Кызылауыз, Кымбел, Каскасу, Унгирли, Сандык, Шайсандык, Молалы. Центральную и северную часть района составляет равнина.На севере граничит песками Мойынкум.
Климат района континентальный, зима несколько мягкий, лето жаркий. Средняя температура воздуха января месяца составляет -6-8 С, соответсвенно июль +20 С- +25 С.Годовая площадь дождя в равнинных землях составляет до 200-250 мм, в горнях местностях и в горях до 450-500 мм. Почва темноватый и голо-серого цвета, порпурный, темно-коричневый и черноземная почва.
По Меркеноскому району закреплен земельные участки для скотопрогона общей площадью 10533 гектаров.
ІІ. Сведений о ветеринарно-санитарных объектах по Меркенскому району
Порядковый номер
Наименование селького округа
Ветеринарные пункты
Места купания животных
Пункты случек
Места захоронения животных
1
Актоған
1
2
1
1
2
Жамбыл
1
1
1
1
3
Мерке
1
1
3
4
Сарымолдаев
1
1
1
3
5
Акарал
1
1
6
Сурат
1
2
1
7
Жанатоған
1
1
1
8
Андас батыр
1
1
1
9
Кенес
1
1
2
10
Аспара
1
1
1
11
Акермен
1
2
1
12
Татты
1
2
1
1
13
Т.Рыскулов
1
4
1
14
Ойтал
1
1
1
Всего
14
16
14
13
ІІІ. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных
по Меркенскому району
Порядковый номер
Наименование селького округа
Крупно-рогатый скот
Овцы -козы
Лошади
Верблюды
Свиньи
1
Актоган

Меркі ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 2017 жылғы 18 қазандағы № 20-4 шешімі. Жамбыл облысы Әділет депараментінде 2017 жылғы 13 қарашада № 3582 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес Меркі аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Меркі ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың сәулет және құрылыс, энергетиканы, көлік пен байланысты, ауыл шаруашылығы мен кәсіпкерлікті дамыту, жер ресурстарын пайдалану мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы хатшысы
Р. Нұралбеков І. Ахметжанов
Меркі ауданыдық мәслихатының
2017 жылғы "18" қазан айындағы
№ 20-4 шешіміне қосымша
Меркі ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған іс-шара Жоспарының кіріспесі
Меркі ауданының экономикасында ауыл шаруашылығы саласы жетекші орын алады. Еліміздің азық түлікпен толық қамтамасыз етуміндетін орындауда мал шаруашылығын дамытуды айрықша орын алатын болса, оның негізі-табиғи жайылымдарды тиімді және ұтымды пайдалану болып табылады. Жер пайдаланушылар мен меншік иелері үшін табиғи жайлымдарды тиімді пайдалану, жайылымның тозығын болдырмай жақсарту шараларын жүзеге асыру кезек күттірмейтін міндет. Меркі ауданы Жамбыл облысының оңтүстік-шығысында орналасқан Шу, Мойымқұм, Т.Рысқұлов аудандарымен және –Қырғыз Республикасымен шектеседі. Меркі ауданының аумағы 7,05 мың шаршы метрді немесе Жамбыл облысы аумағының 4,9% құрайды.
Аумағының басым көпшілігі жазық жер болғанына қарамастан, Меркі ауданы табиғатының әртүрлілігімен ерекшеленеді. Ауданың оңтүстігі таулы келеді. Онда Қырғыз Алатауының Мүйіздіқора, Қызылауыз, Қымбел, Қасқасу, Үнгірлі,Сандық, Шайсандық, Молалы таулары орналасқан.
Ауданың орталығы мен сол түстік бөліктері жазық. Солтүстігінде Мойынқұм құмына ұласып кетеді. Жер қойнауынан құрылыс материалдары, жер асты шипалы сулары (Меркі бұлақтары) барланған. Ауданның климаты континентальды, қысы біршама жұмсақ, жазы ыстық. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы-6-8 С шілдедетиісінше +20 С- +25 С. Жауын шашынның жылдық көлемі жазық жерлерде 200-250 мм-ге дейін,таулы аймақтар мен тауларда 450-500мм-ге дейін.Топырағы күңгірт және тақыр түстес сұр, шалғынды сұр, қарақошқыл және қаратопырақты.
Аудан бойынша 2017 жылдын 1-ші қаңтарына ірі қара мал 34275 бас,қой –ешкі 227502 бас,жылқы 11150 бас, түйе 110 бас,шошқа 834 бас, құс 76995 басты құрайды және аталған малдарға арналған барлығы 16 мал тоғыту орны,14 қолдан ұрықтандыру пукті, 13 мал көмінділері (биотермиялық шұнқыр) бар. Меркі ауданы 14 ауылдық округ, 44 елді мекеннен тұрады.
Меркі ауданы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Реттік саны
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға (шөл-далалық, таулы-далалық аймақа) малдарды айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан (шөл-далалық, таулы далалық аймақтан) малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Ақтоған
сәуір мамыр1-ші онкүндігі
тамыз, қазан 2 онкүндігі
2
Жамбыл
сәуір мамыр1-ші онкүндігі
тамыз, қазан 2 онкүндігі
3
Меркі
сәуір мамыр1-ші онкүндігі
тамыз, қазан 2 онкүндігі
4
Сарымолдаев
сәуір мамыр1-ші онкүндігі
тамыз, қазан 2 онкүндігі
5
Ақарал
сәуір мамыр1-ші онкүндігі
тамыз, қазан 2 онкүндігі
6
Сұрат
сәуір мамыр1-ші онкүндігі
тамыз, қазан 2 онкүндігі
7
Жаңатоған
сәуір мамыр1-ші онкүндігі
тамыз, қазан 2 онкүндігі
8
Андас батыр
сәуір мамыр1-ші онкүндігі
тамыз, қазан 2 онкүндігі
9
Кеңес
сәуір мамыр1-ші онкүндігі
тамыз, қазан 2 онкүндігі
10
Аспара
сәуір мамыр1-ші онкүндігі
тамыз, қазан 2 онкүндігі
11
Акермен
сәуір мамыр1-ші онкүндігі
тамыз, қазан 2 онкүндігі
12
Тәтті
сәуір мамыр1-ші онкүндігі
тамыз, қазан 2 онкүндігі
13
Т.Рысқұлов
сәуір мамыр1-ші онкүндігі
тамыз, қазан 2 онкүндігі
14
Ойтал
сәуір мамыр1-ші онкүндігі
тамыз, қазан 2 онкүндігі
Меркі ауданындағы жайылымдарды геобатаникалық
зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер
1. Жалпы мәлімет
Ауданың оңтүстігі таулы келеді. Онда Қырғыз Алатауының Мүйіздіқора, Қызылауыз, Қымбел, Қасқасу, Үнгірлі, Сандық, Шайсандық, Молалы таулары орналасқан. Ауданың орталығы мен сол түстік бөліктері жазық. Солтүстігінде Мойынқұм құмына ұласып кетеді.
Климаты континентальды, қысы жұмсақ, жазы ыстық. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы - 6-8 С шілдеде тиісінше +20 С- +25 С. Жауын шашынның жылдық көлемі жазық жерлерде 200-250 мм-ге дейін, таулы аймақтар мен тауларда 450-500 мм-ге дейін. Жері таулы-шалғынды, шалғынды-сұр, шалғынды-батпақты келеді.
Меркі ауданы бойынша малды айдап өтуге арналған 10533 гектар жер учаскесі бекітілген.
ІІ. Меркі ауданы бойынша ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәлімет
Реттік саны
Ауылдық округ атауы
Мал дәрігерлік Пунктері п
Мал тоғыту орындары
Қашырым пунктері
Мал көмінділері
1
Ақтоған
1
2
1
1
2
Жамбыл
1
1
1
1
3
Меркі
1
1
3
4
Сарымолдаев
1
1
1
3
5
Ақарал
1
1
6
Сұрат
1
2
1
7
Жаңатоған
1
1
1
8
Андас батыр
1
1
1
9
Кеңес
1
1
2
10
Аспара
1
1
1
11
Акермен
1
2
1
12
Тәтті
1
2
1
1
13
Т.Рысқұлов
1
4
1
14
Ойтал
1
1
1
Барлығы
14
16
14
13
ІІІ. Меркі ауданы бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары
мал басының саны туралы деректер
Реттік саны
Ауыл округ атауы
Мүйізді ірі қара
Қой-ешкі
Жылқы
Түйе
Шошқа
1
Ақтоған

33477
0
0
0
0
VІ. Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах по Меркенскому району
Не смотря на то что его основная часть составялет равниннную землю, природа Меркенского района обособлена своим разнообразием. Южная часть района является горной. Там расположены горы Муйздикара Киргизской Алатау, Кызылауыз, Кымбел, Каскасу, Унгирли, Сандык, Шайсандык, Молалы.
Центральную и северную часть района составляет равнина.На севере граничит песками Мойынкум.Подводные минеральные воды (Меркенские родники), строительные материалы были исследованы на недрах. Климат района континентальный, зима несколько мягкий, лето жаркий. Средняя температура воздуха января месяца составляет -6-8 С, соответсвенно июль +20 С- +25 С.Годовая площадь дождя в равнинных землях составляет до 200-250 мм, в горнях местностях и в горях до 450-500 мм. Почва темноватый и голо-серого цвета, порпурный, темно-коричневый и черноземная почва.
VІІ. Сведений о сервитутах для прогона скота по Меркенскому района

33477
0
0
0
0
VІ. Меркі ауданы бойынша екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері
Аумағының басым көпшілігі жазық жер болғанына қарамастан, Меркі ауданы табиғатының әртүрлілігімен ерекшеленеді. Ауданың оңтүстігі таулы келеді. Онда Қырғыз Алатауының Мүйіздіқора, Қызылауыз, Қымбел, Қасқасу, Үнгірлі, Сандық, Шайсандық, Молалы таулары орналасқан.
Ауданың орталығы мен сол түстік бөліктері жазық. Солтүстігінде Мойынқұм құмына ұласып кетеді. Жер қойнауынан құрылыс материалдары, жер асты шипалы сулары (Меркі бұлақтары) барланған. Ауданның климаты континентальды, қысы біршама жұмсақ, жазы ыстық. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы - 6-8 С шілдеде тиісінше +20 С- +25 С. Жауын шашынның жылдық көлемі жазық жерлерде 200-250 мм-ге дейін, таулы аймақтар мен тауларда 450-500 мм-ге дейін. Топырағы күңгірт және тақыр түстес сұр, шалғынды сұр, қарақошқыл және қаратопырақты .
VІІ. Меркі ауданы бойынша малды айдап өтуге арналған сервитуттар
туралы мәліметтер

По Меркенскому району земли предназначенные для прогона и переселения сельскохозяйственных животных закреплено всего 7 земельных участков. Общая площадь которых составляет 10499 гектаров, из них:
Скотопрогон "Горная" – 4311 гектар,
Скотопрогон "Центральная" – 447 гектар,
Скотопрогон "Песчанная" – 4537 гектар,
Скотопрогон "Новая" – 160 гектар,
Скотопрогон "Сусамыр" – 106 гектар,
Скотопрогон "Мойынқұм" – 116 гектар,
Скотопрогон "Гранитогорск" – 822 гектар.

Меркі ауданында ауыл шаруашылық жануарларын айдап өтуге және көшіруге арналған барлығы 7 жер учаскелері бекітілген. Олардың жалпы ауданы 10499 гектар, оның ішінде:
"Горная" мал айдау жолы – 4311 гектар,
"Центральная" мал айдау жолы – 447 гектар,
"Песчанная" мал айдау жолы – 4537 гектар,
"Новая" мал айдау жолы – 160 гектар,
"Сусамыр" мал айдау жолы – 106 гектар,
"Мойынқұм" мал айдау жолы – 116 гектар,
"Гранитогорск" мал айдау жолы – 822 гектар.