Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Таласскому району на 2017-2018 годы
Решение Таласского районного маслихата Жамбылской области от 28 ноября 2017 года № 25-4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 15 декабря 2017 года № 3631
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Таласскому району на 2017-2018 годы.
2. Конроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по защите проектов договоров по закупу земельных участков и прочего недвижимого имущества.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Исполняющий обязанности
районного маслихата секретаря маслихата
Е. Кулекеев У. Аманжолова
Утвержден решением
Таласского районного маслихата
от 28 ноября 2017 года за №25-4
План по управлению пастбищами и их использованию по Таласскому району на 2017-2018 годы
Введение
Таласский район –административная единица в юго-западной части Жамбылской области. Образован в 1939 году. Общая площадь района 1 220 562 гектар. Количество жителей 54 525 человек. На территории района 24 населенных пункта объединены в 13 сельских округов и город Каратау. Районный центр –город Каратау, расположен в 130 километров от областного центра.
В Таласском районе основное направление сельскохозяйство, в последнее время динамично развивающийся в животноводстве регион. Для полного обеспечение продовольствием страну особое место в выполнении обязанности развития животноводства а его основой является эффективное и рациональное использование природных пастбищ. Для собственников и землепользователей одной из главных задач предотвращения деградации природных пастбищ и их улучшению является неотложных мер осуществления, в связи с этим на территории района в сельских округах проводится анализ состояния обеспеченности пастбищными землями сельскохозяйственных животных.
Территории Таласского района расположена на четырех агроклиматических зонах северная часть района-очень сухой жаркой зоне пустыни (пески Мойынкума), в центральной части-сухое жаркое, южная часть очень сухой предгорной зоне.
Климат района резкоконтинентальный воздух сухой, влажность воздуха низкое, зимы относительно холодные (местами варьируется) лето жаркое и засушливое.
На территории района из недр земли добываются строительные материалы, песчаные изделия, производятся бетонные кирпичи и так далее.
Общая площадь сельскохозяйственных земель составляет 453 928 тысяч гектар, в том числе орошаемая пашня 5489 гектар, 5489 гектар неорошаемой пашни, многолетние насаждения 98 гектар, сенокосы 16018 гектар, пастбища 423 682 гектар.
Таласский район граничит с Мойынкумским, Сарысуйским, Жамбылским, Жуалинским районами и Южно-Казахстанской областью.
Цель плана: управление пастбищами и их использования.
Срок реализации плана: начиная ноября 2017 года до конца 2018 года.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Календарный график сезонных маршрутов выпаса и прогона сельскохозяйственных животных предлагаемых для владельцев скота по Таласскому району
П №
Наименование сельского округа
Период выпаса на отдаленных пастбищах
Период возврата с отдаленных пастбищ
примечание
1
Ақкөл
1 половина апреля
1 декада октября
2
Аққұм
1 половина апреля
1 декада октября
3
Берікқара
1 половина апреля
1 декада октября
4
Бостандық
1 половина апреля
1 декада октября
5
Қызыләуіт
1 половина апреля
1 декада октября
6
Қаратау
1 половина апреля
1 декада октября
7
Қасқабұлақ
1 половина апреля
1 декада октября
8
Кеңес
1 половина апреля
1 декада октября
9
Ойық
1 половина апреля
1 декада октября
10
Үшарал
1 половина апреля
1 декада октября
11
С.Шәкіров
1 половина апреля
1 декада октября
12
Тамды
1 половина апреля
1 декада октября
13
Көктал
1 половина апреля
1 декада октября
14
город Қаратау
-
-
Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ в Таласском районе

Талас ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Талас аудандық мәслихатының 2017 жылғы 28 қарашадағы № 25-4 шешімі. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2017 жылғы 15 желтоқсанда № 3631 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде тұпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Талас ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың жер учаскесін немесе өзге де жылжымайтын мүлікті сатып алу туралы шарттар жобаларын қорғау жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың Мәслихат хатшысының
сессия төрағасы міндетін атқарушы
Е. Кулекеев У. Аманжолова
Талас аудандық мәслихатының
2017 жылғы 28 қарашадағы
№25-4 шешімімен бекітілген
Талас ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі
Жоспары
Кіріспе
Талас ауданы – Жамбыл облысының оңтүстік-шығысындағы әкімшілік бөлініс. Ауданның жалпы көлемі жер көлемі 1 220 562 гектар. Тұрғын саны 54525 адам. Аудан аумағындағы 24 елді мекен 13 ауылдық округке біріктірілген және Қаратау қаласы. Аудан орталығы – Қаратау қаласы, облыс орталығынан ара қашықтығы 130 шақырым.
Талас ауданы ауыл шаруашылығы бағытында негізделген, соңғы уақытта мал шаруашылығы қарқынды дамып келе жатқан аймақ. Еліміздің азық-түлікпен толық қамтамасыз ету міндетін орындауда мал шаруашылығын дамыту айрықша орын алатын болса, оның негізі-табиғи жайылымдарды тиімді және ұтымды пайдалану болып табылады.
Жер пайдаланушылар мен меншік иелері үшін табиғи жайылымдарды тиімді пайдалану, жайылымның тозуын болдырмау, жақсарту шараларын жүзеге асыру кезек күттірмейтін міндет.
Осыған орай ауылдық округтер, шаруа қожалықтары жалпы аудан аумағындағы төрт түлік мал басының жайылымдық жерлерімен қамтылу жағдайын талдау жүргізіледі.
Талас ауданының аумағы төрт агроклиматтық аймақта орналасқан. ауданның солтүстік бөлігі-өте құрғақ, әрі ыстық шөл аймағында (Мойынқұм құмы), орталық бөлігі-құрғақ, әрі ыстық, оңтүстік бөлігі-өте құрғақ аймағында тау бөктері.
Аудан аймағының климаты тым континентік, ауа құрғақ, ауа ылғалдығы аз мөлшерде болады, қысы бір шама суық, жазы ыстық әрі қуан, аңызақты келеді.
Аудан аумағындағы жер қойнауынан құрылыс материалдары,күйдірілген кірпіш, құм өнімдері, бетон кірпіштер тағы басқа өндіріледі.
Ауыл шаруашылығына жарамды жер көлемі 453 928 гектар, оның ішінде суармалы 5 484 гектар, тәлімі егістік 5484 гектар, көп жылдық екпелер 98 гектар, шабындық 16 018 гектар жайылым 423 682 гектар жер учаскелері.
Талас ауданы Мойынқұм, Сарысу, Жамбыл және Жуалы аудандарымен және Оңтүстік Қазақстан облысымен шектеседі.
Жоспардың мақсаты: жайылымдарды басқару және оларды пайдалану.
Жоспардың іске асыру мерзімі: 2017 жылдың қараша айынан бастап 2018 жылдың аяғына дейін.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасынның (картасы)
Жайылымдардың қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
р/с№
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Ақкөл
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
2
Аққұм
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
3
Берікқара
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
4
Бостандық
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
5
Қызыләуіт
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
6
Қаратау
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
7
Қасқабұлақ
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
8
Кеңес
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
9
Ойық
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
10
Үшарал
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
11
С.Шәкіров
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
12
Тамды
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
13
Көктал
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
14
Қаратау қаласы
-
-
Талас ауданындағы жайылымдардың геоботаникалық жағдайы туралы мәлімет

1. Общая информация
Территория Таласского района расположена в юга-западной части Жамбылской области. На севере и севере-востока район граничит с Мойынкумским, на западе с Сарысуским, на востоке и юга-востоке–с Байзакским, Жамбылским, Жуалинским районами. На юге район граничит с Южно Казахстанской областью.
Территория Таласского района в административных границах составляет 1222,2 тыс.га или 8,4 % территории области и представлено севернее реки Талас песками Мойынкум и междуречье Ассы и Талас – увалисто волнимтым сильно расчлененным плато: южная часть предгорье, низкогорье и горы Каратау.
Природно–климатические условия ограничивают здесь развитие земледелия, особенно богарного, а потому ведущей отраслью с сельского хозяйство района является животноводство.
Район, в целом, занимает выгодное экономика–географическое положение, находясь вблизи областного центра и на железнодорожных и автомобильных магистралях, соединяющих его с другими регионами страны.
Обшие плошади земель разделенных по категориям земель в Таласком районе
Р/с
Категорий земель
Всего
в том числе
пастбище
пашня
1
Всего сельскохозяйственных угоди

1. Жалпы мәлімет
Талас ауданының аумағы Жамбыл облысының оңтүстік-батыс бөлігінде орналасқан. Аудан жерінің басым көпшілігі жазық, солтүстік-батысында Мойынкұм ауданымен, батыста Сарысу ауданымен, шығыс және оң түстік-шығыста Байзақ, Жамбыл және Жуалы аудандарымен шекаралас және оңтүстікте Оңтүстік Қазақстан облысымен шектесіп жатыр.
Талас ауданының аумағы 1220562 гектар немесе 8,4 пайыз облыстың аумағын құрайды. Солтүстікке қарай Талас өзенінің, Мойынқұм құмымен, Аса және Талас өзендерімен және Қаратау тауымен орналасқан.
Аудандағы ауыл шаруашылығының негізгі саласы егіншілік және мал шаруашылығы. Ауданның негізгі бағыты ет-сүт мал шаруашылығымен қоса астық игеру.
Аудан негізінен облыс орталығына жақын орналасқан және темір жол, автомобиль жолдарымен қамтамасыз еткен және басқа аудандармен шектеседі.
Талас ауданының санат бойынша бөлінген жер ауданы
Р/с
Жер санаттары
Барлығы
Оның ішінде
Жайылым
Суармалы
1
Барлық ауылшаруашылығындағы пайдаланудағы жерлер

3. Почвы
Большое разнообразие условий почвообразования, рельефа, почвообразующих пород, глубины залегания грунтовых вод, климатические условия оказали влияние на формирование почвенного покрова.
В южной части района на более повышенных элементах рельефа (увалах) горных массивов хребта Каратау под влиянием кустарникова– степной растительности сформировались горные темнокаштановые почвы.
Эти почвы хорошего качества, содержание гумуса до 4,2 % . Почвы требуют проведение только обычной зональной агротехники и используются в земдеделии.
В южной же части в предгорьях и низкогорьях Каратауского хребта на покатых склонах увалов под влиянием типчакова–полыной растительности сформировались горные светлокаштановые почвы. На этих повах не бывает достаточно развитой дернины, поэтому светлокаштановые почвы гумусом небогаты и отличаются низкой структорностью.
Механическии состав этих почв также как и темнокаштановых – суглинки в разной степени защебненные. Почвы эти используются какм высокопродуктивные пастбища, а также заняты лесами Биликольской лесного фонда.
4. Растения
Зона землепользования расположена в сухой зоне. На большей части территории растут такие растения как: полынь, верблюжья колючка, болотная трава, камыш, кустарники, и т.д.
Площадь естественной растительности для скота распространяется по всему району.
Пастбища в основном представлены такими разновидностями растений как полынно-колючим, полынно-кустарно-злаковым, полынно-овчарничато-камышным, так же полынно-зерновой-кустарниковой растительностью и составляют сложную скрещенную экосистему местной флоры.
Пастбища полностью основаны на распределении сельскохозяйственного скота и из-за неравномерного распределения пастбищами на растительном покрове образуются различные виды трав, которые не используются животными в виде пищи. В результате чего это приводит к уменьшению естественных, питательных трав и снижению фертильности пастбищ, что приводит к снижению срока продолжительности эффективного использования. В связи с этим необходимо скорректировать сроки и правила управления пастбищами, сократить время пребывания на пастбищах до одной единицы и заняться посадкой многолетних трав в некоторые часто использующиеся территории района.
Ниже представлена таблица шести степных пастбищных угодий на естественных пастбищах.
Проект таблицы шести степных пастбищных угодий после использования одноразовых пастбищ с учетом календарных графигов использования
Годы
Номера пастбищных угодий
I
II
III
IV
V
VI
1
Один выгон С 24.04. по 02.06
Один выгон С 03.06. по 12.07
Один выгон С 13.07. по21.08
Один выгон С 22.08. по 30.09
Один выгон С 01.10. по 10.11.
Отдых пастбища (выгон не производится)
2
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон С 24.04. по 02.06
Один выгон С 03.06. по 12.07
Один выгон С 13.07. по 21.08
Один выгон С 22.08. по 30.09
Один выгон С 01.10. по10.11.
3
Один выгон С 24.04. по 02.06
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон С 03.06. по 12.07
Один выгон С 13.07. по21.08
Один выгон С 22.08. по 30.09
Один выгон С 01.10. по 10.11.
4
Один выгон 24.04. по 02.06
Один выгон С 03.06. по 12.07
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон С 13.07. по 21.08
Один выгон С 22.08. по 30.09
Один выгон С 01.10. по 10.11.
5
Один выгон С 24.04. по 02.06
Один выгон С 03.06. по 12.07
Один выгон С 13.07. по 21.08
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон С 22.08. по 30.09
Один выгон С 01.10. по 10.11.
6
Один выгон С 24.04. по 02.06
Один выгон С 03.06. по 12.07
Один выгон С 13.07. по 21.08
Один выгон С 22.08. по 30.09
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон С 01.10. по 10.11.
Как видно в схеме пастбищного вращения, раз в 6 лет флора данной территории "отдыхает", а это означает, что деградация пастбищ предотвращается.

3. Топырақ
Топырақтың жоғарғы қабатының қалыптасуыш әртүрлі климаттық тереңдегі ызасулардың жатуы, рельеф топырақтың түрлері себеп болады.
Ауданның оңтүстік бетінде рельефтің биік элементтерінде Қаратау жотасында дала-бұтасының өсімдіктерінен таудың қара-қоңыр итопырағы құралды.
Бұл топырақтың сапасы жақсы, құрамында гумус 4,2 %. Топырақты егіншілікте пайдалану үшін агротехниканы ғана қажет етеді.
Ауданның оңтүстік бөлігінде Қаратау жотасының тау бөктерінің шыңының дамы тауына байланысты қара-қоңыр топырағының құрамында гумус төмен. Топырақтың механикалық құрамы қара-қоңыр саздақты әр түрлі құрамдағыдай тастақтау. Бұл топырақ жайылымның хоғарғы өкімділігіне пайдаланады, және Биликоль орманы орналасқан.
4. Өсімдіктер
Ауданның жерді қолдану массиві құрғақ жерлер аймақшасында орналасқан. Негізінде, жусан, жантақ, сораң шөп, қамыс, құрақ, бұталы өсімдіктер яғни әр-түрлі шөпті дала көп тараған. Пішен жайылымдарда орташа жағдайда болып табылады.
Мал жаюға қаралған табиғи өсімдіктер аумағы ауданның барлық шекарасында таралған.
Жайылым жерлер көбінесе селеулі-бетегелі-жусанды, бетегелі-жусанды, дәнді-жусанды-бозды-бетегелі, бидайықты- айрауықты-дәнді, қияқ-дәнді және қияқ-дәнді-құрақты күрделі байланыстырылған қоғамдастықтарымен ұсынылған.
Жайылым толықтай ауыл шаруашылығы малдарының жайылуына негізделген, жайылымдарды бірқалыпты қолданбаудың салдарынан, нәтижесінде өсімдік қабатында әр түрлі желінбейтін шөптер кездеседі. Бұл табиғи шөптердің азаюына, жайылым құнарлығының төмендеуіне әкеліп соғады. Олардың қолдану мерзімі азаяды. Осыған орай, мерзімдік жайылым тәртібін дұрыстау, малдың жайылым алаңын бір бірлікке азайту керек, ал кей жерлерде көпжылдық шөптер егу қажет.
Төменде табиғи жайылымдарда алты өрістік жайылым айналымының сызбасы көрсетілген.
Жайылымдарды қолданудың күнтізбелік графигін есепке ала отырып бір рет жайлығаннан кейінгі алты өрістік жайылым айналымының сызбаның үлгісі
Жылдар
Жайылым өрістіктердің нөмірі
I
II
III
IV
V
VI
1
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
2
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
3
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
4
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
5
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
6
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
Көріп отырғандай, жайылым айналымы сызбасында, 6 жылда бір рет шөп жайылымдарына "демалыс" беріледі, яғни жайылым деградациясының алдын алады.

5. Гидрография и полив
Гидрографы района основаны на реки Талас и Аса и озерах и водоемами. В число этих водоемов входят и большие озера такие как: Ақкөл, Ащыкөл, Домалаққөл, Бөгеткөл, Пионер водохранилища Жартас, Тамды, Қызыләуіт, Шұнқырәуіт и другие.
Многие из озер имеют небольшую площадь и, следовательно, имеют меньшую глубину. Объем воды, площадь и глубина озера варьируются в зависимости от количества осадков.
В дополнение к природным источникам воды на территории Таласского района используются 5 озер, а также используются апаны (ручные водоемы) для водопоя животных.
В заключение можно отметить, что источники орошения и ручные водоемы полностью удовлетворяют потребности воды животными в данном районе.

5. Гидрография және суландыру
Аудан гидрографиясы Талас және Аса өзендерімен және де ағыссыз жатқан таяз ойыстардағы топталған көлдерімен негізделеді. Бұл ойыстарда ірі көлдер орналасқан. Олар: Ақкөл, Ащыкөл, Домалаққөл, Бөгеткөл Пионер және су қоймалары Жартас, Тамды, Қызыләуіт, Шұнқырәуіт және басқа да көлдер.
Көлдердің көбінің айна ауданы шағын, сондықтан тереңдігі де аз. Су көлемі, айна ауданы және көл тереңдігі түскен жауын-шашынның санына байланысты өзгеріп отырады.
Табиғи су көздерінен басқа Талас ауданы территориясында 5 көл, мал суаруға қолданылатын қазылған апандар бар.
Қорытындылай келе, суландыру көздері ауданда ауыл шаруашылық малдарының қажеттілігін толығымен қанағаттандырып отыр.

6. Геоботаника пастбищ
Для определения продуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований специалистов Республиканского государственного предприятия "Гос НПЦзем" на 1980-2012 годы. Средний урожай сухой массы пастбищ составляет 3,3 центнер за гектар по размеру корма - при -1,5 центнер за гектар. Суммируя это, мы можем рассчитать вес кормовой единицы в районе: 1,5 * 224 956 гектар = 337434 центнера корма.

6. Жайылым геоботаникасы
Жайылым өнімділігі анықтау үшін Республикалық мемлекеттік "Мемжер ҒӨО" кәсіпорыны мамандарының 1980-2012 жылдарда өткен геоботаникалық зерттеулерінің деректері қолданылды.Жайылым жерлердің құрғақ массасының орташа өнімділігі 3,3 центнер гектар, азық өлшеміне қайта есептегенде -1,5 центнер/гектар.Осыны қорытындылай келе, аудан жеріндегі азық бірлігіндегі қосалқы азық салмағын есептеп шығаруға болады:1,5*224 956 га=337434 центнер азық бірлігі.

Запас пищи для скота используется для выпаса, который продлевается 180-200 дней. Вспомогательные запасы травы и запасы кошения используются в зимний период.
7. Мощность пастбищ
Определение пастбищного потенциала было основано на данных о его производительности в период пастбищ. Приблизительно были получены следующие нормы зеленой травы (в среднем одна голова): крупный рогатый скот - 4 килограмм, мелкий рогатый скот - 2 килограмм, лошадь - 6 килограмм. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. Таким образом, можно определить способность пастбища, зная пастбищный продукт, необходимость в один день корма для животных, продолжительность пастбищного периода.

Жайылымдағы қосалқы азық 180-200 күнге жалғасатын жайылым кезеңінде қолданылады. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады.
7. Жайылым сыйымдылығы
Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен алғанда, жасыл азықтың келесі нормалары алынды (орта есеппен бір бас малға): ірі қара мал - 4 килограмм, ұсақ қара мал - 2 килограмм, жылқылар -6 килограмм. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-200 күн. Осығлайша, жайылым өнімін, малдың жасыл азықты бір күндегі қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.

1500
1000
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах
Календарный график о выпасе сельскохозяйственных животных и перегона сезонных маршрутов устанавливающий использование пастбищ, также продолжительность пастбище оборота;
Почва-зависит от климатического региона, видов сельскохозяйственных животных а также от пастбище оборота;
-степной -180-200 дней,
-пустынной 150-180 дней,
Выпас крупного рогатого скота молочной породы минимальная, а крупного рогатого скота мясной породы, овец, лошадей, верблюдов максимальная и зависит от глубины и плотности снежного покрова и других факторов.
Сведения о сервитутах для прогона скота
В Таласском районе имеются сервитуты в пастбищах для прогона скота составляет 13362 гектар, в том числе:
Аккөльский сельский округ 3252 гектар, Қызыләуітский сельский округ 930,0 гектар, Кеңесский сельский округ 1343 гектар, Ойықский сельский округ 6973 гектар, Саду Шәкировский сельский округ 864 гектар.

1500
1000
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі. Сонымен қатар, жайылым кезеңінің ұзақтығы;
- топырақ – климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай – ақ жайылым өнімділігіне байланысты жайылымның ұзақтық кезеңі;
- сексеуілді – бұта дала және дала – 180 – 200 күн,
- шөлейтте 150 – 180 күн,
Бұл ретте, сүтті ірі қара малды жаю ұзақтығы – ең кіші, ал етті ірі қара мал үшін, қой, жылқы, түйе үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігіне, қардың тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
Малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Талас ауданы бойынша малды айдап өтуге арналған сервитуттар бар, малды айдап өтуге арналған сервитуттар барлығы 13362 гектар, оның ішінде:
Ақкөл ауылдық округі 3252 гектар, Қызыләуіт ауылдық округі 930,0 гектар, Кеңес ауылдық округі 1343 гектар, Ойық ауылдық округі 6973 гектар, Сәду Шәкіров ауылдық округі 864 гектар.