Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Железинскому району на 2018 год
Решение маслихата Железинского района Павлодарской области от 22 декабря 2017 года № 182/6. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 8 января 2018 года № 5790
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Железинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Железинскому району на 2018 год.
2. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по аграрным вопросам и экологии.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата Е. Волкова
Секретарь районного маслихата П. Лампартер
Утверждено
решением Железинского
районного маслихата
от 22 декабря 2017 года № 182/6
"Об утверждении Плана
по управлению пастбищами
и их использованию
по Железинскому району
на 2018 год"
План по управлению пастбищами и их использованию
по Железинскому району на 2018 год
1. Общие сведения
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Железинскому району на 2018 год (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Железинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Железинского района, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

Железин ауданы бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Железин аудандық мәслихатының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 182/6 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 8 қаңтарда № 5790 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес, Железин аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген Железин ауданы бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың аграрлық мәселелер және экология жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы Е. Волкова
Аудандық мәслихаттың хатшысы П. Лампартер
Железин аудандық
мәслихатының 2017 жылғы 22
желтоқсандағы "Железин
ауданы бойынша
2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарды бекіту туралы"
№ 182/6 шешімімен
бекітілген
Железин ауданы бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Жалпы мәліметтер
1. Осы Железин ауданы бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
3. Жоспар:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес Железин ауданының аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Железин ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Железинского района, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Железинского района согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Железинского района, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Железинского района, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
2. Состояние земельного фонда района
5. Железинский район расположен в северной части Павлодарской области. С севера граничит с Омской областью Российской Федерации, с северо-востока с Новосибирской областью Российской Федерации, с юга – с Качирским районом, с востока отделен рекой Иртыш от Иртышского района Павлодарской области. Административный центр – село Железинка, находится в 177 километрах от города Павлодара. Административно-территориальное деление состоит из 33 сельских населенных пунктов расположенных в 12 сельских округах.

2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Железин ауданының аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Железин ауданының аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Железин ауданының жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Железин ауданының ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексеру жағдайлары туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитарлық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
2. Аудан жер қорының жағдайы
5. Железин ауданы Павлодар облысының солтүстік бөлігінде орналасқан. Солтүстікте Ресей Федерациясының Омбы облысымен, солтүстік-батыста - Ресей Федерациясының Новосібір облысымен, оңтүстікте - Качир ауданымен шекараласады, батыста аудан Павлодар облысының Ертіс ауданынан Ертіс өзенімен бөлінген. Әкімшілік орталығы - Железинка ауылы, Павлодар қаласынан 177 шақырым жерде орналасқан. Аумақтық-әкімшілік бөлінісі 12 ауылдық округте орналасқан 33 елді мекендерден тұрады.

Климат района резкоконтинентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. Средняя температура января −18º −19ºС, июля +19º +20ºС. Среднее годовое количество осадков – 275,5 мм.
6. Общая площадь земель района 766 772 гектар (далее – га), из них пастбищные земли – 375 824 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 351 208 га;
земли населенных пунктов – 127 317,72 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 4 433,12 га;
земли водного фонда – 2 543 га;
земли лесного фонда – 41 594 га;
земли запаса – 239 676,14 га.
3. Описание пастбищ
7. Пастбища, в связи природно – климатической особенностью района относится к природным пастбищам. Культурных и аридных пастбищ нет. На территории района преобладают почвы подзоны южных черноземов. Насчитывается примерно 120 видов широко распространенных цветковых растений, относящийся к 20 семействам и 70 родам. Наибольшее распространение получили семейства: зерновые и астроцветные травы.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,33 центнеров/га. Фонд кормов пастбищ используются в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
4. Использование пастбищ
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
В Актауском, Алакольском, Лесном и Озерновском сельских округах для выпаса сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах выделены земельные участки. Отведены отгонные пастбища для выпаса в Актауском сельском округе общей площадью 385,8 га, в Алакольском сельском округе общей площадью 165 га, в Лесном сельском округе общей площадью 1600 га, в Озерновском сельском округе общей площадью 500 га.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории района: у физических лиц – 12 966 голова крупного рогатого скота, 18 506 голов мелкого рогатого скота, 1 708 голов лошадей; у юридических лиц – 4 108 голов крупного рогатого скота, 11 062 голов мелкого рогатого скота, 5 387 голов лошадей. В целом по району 17 074 голов крупного рогатого скота, 29 658 голов мелкого рогатого скота, 7 095 голов лошадей.
10. Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
41 стадо крупного рогатого скота;
54 отар мелкого рогатого скота;
21 табун лошадей.
5. Ветеринарно-санитарные объекты
11. В районе действуют 52 ветеринарно-санитарных объектов, из них 40 скотомогильников, 12 ветеринарных пунктов.

Ауданның климаты күрт континенттік, қыс салыстырмалы түрде суық, жаз ыстық келеді. Қаңтар айындағы ауаның орташа температурасы -18 -19°С, шілдеде +19 +20°С. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері - 275,5 мм.
6. Аудан жерлерінің жалпы алаңы 766 772 гектар (бұдан әрі - га), соның ішінде жайылымдық алқаптар - 375 824 га.
Жерлер санаттары бойынша келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 351 208 га;
елдi мекендердiң жерлерi - 127 317,72 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер - 4 433,12 га;
су қорының жерлерi - 2 543 га;
орман қорының жерлерi - 41 594 га;
қордағы жерлер - 239 676,14 га.
3. Жайылым сипаттамасы
7. Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады. Мәдени және аридтік жайылымдар жоқ. Аудан аумағында оңтүстік қара топырақ кіші аймағының топырағы басым.
20 тұқымдас және 70 түрге жататын гүлді өсімдіктердің кең тараған шамамен 120 түрі есептеледі. Ең көп таралған тұқымдастар: дәнді және күрделі гүлділер.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,33 центнер/га құрайды.
Жайылымдар азықтарының қоры жайылым кезеңінде 170-180 күн ұзақтығымен пайдаланылады.
4. Жайылымдарды пайдалану
8. Аудан аумағындағы жайылым негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылық құрылымдар болып табылады. Елді мекендерде тұрғындардың малдары бөлінген жерлерде бағылады.
Шалғайдағы жайылымдарға ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін Ақтау, Алакөл, Лесной және Озерный ауылдық округтерінде жер телімдері бөлінген. Мал бағу үшін Ақтау ауылдық округінде жалпы аумағы 385,8 га, Алакөл ауылдық округінде жалпы аумағы 165 га, Лесной ауылдық округінде жалпы аумағы 1600 га, Озерный ауылдық округінде жалпы аумағы 500 га шалғайдағы жайылымдар бөлінді.
9. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы саны: жеке тұлғаларда - 12 966 бас ірі қара мал, 18 506 бас ұсақ қара мал, 1 708 бас жылқы; заңды тұлғаларда - 4 108 бас ірі қара мал, 11 062 бас ұсақ қара мал, 5 387 бас жылқы. Жалпы аудан бойынша 17 074 бас ірі қара мал, 29 658 бас ұсақ қара мал, 7 095 бас жылқы бар.
10. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
41 ірі қара мал үйірі;
54 ұсақ қара мал отары;
21 жылқылар табыны.
5. Ветеринариялық-санитарлық объектілер
11. Ауданда 52 ветеринариялық-санитарлық объектілер әрекет етеді, соның ішінде 40 мал қорымы, 12 ветеринариялық пункттер.

6. Сервитуты для прогона скота
12. В Железинском районе сервитуты для прогона скота не установлены.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
С – указатель Цельсия;
мм – миллиметр
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Железинскому району
на 2018 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Железинского района в разрезе
категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Железинскому району
на 2018 год
Приемлемые схемы пастбищеооборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Железинскому району
на 2018 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей
пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
на территории Железинского района
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Железинскому району
на 2018 год
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточниками (озерам, рекам, прудам,
копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым колодцам),
составленную согласно норме потребления воды на территории Железинского района
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Железинскому району
на 2018 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища,
и перемещения его на предоставляемые пастбища Железинского района
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Железинскому району
на 2018 год
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными при сельском округе Железинского района
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Железинскому району
на 2018 год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные
маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование
Период отгона на отдаленные пастбища
Период возврата с отдаленных пастбищ
1
Актауский сельский округ
апрель, вторая половина
октябрь, вторая декада
2
Алакольский сельский округ
апрель, вторая половина
октябрь, вторая декада
3
Башмачинский сельский округ
апрель, вторая половина
октябрь, вторая декада
4
Веселорощинский сельский округ
апрель, вторая половина
октябрь, вторая декада
5
Енбекшинский сельский округ
апрель, вторая половина
октябрь, вторая декада
6
Железинский сельский округ
апрель, вторая половина
октябрь, вторая декада
7
Казахстанский сельский округ
апрель, вторая половина
октябрь, вторая декада
8
Лесной сельский округ
апрель, вторая половина
октябрь, вторая декада
9
Михайловский сельский округ
апрель, вторая половина
октябрь, вторая декада
10
Новомирский сельский округ
апрель, вторая половина
октябрь, вторая декада
11
Озерновский сельский округ
апрель, вторая половина
октябрь, вторая декада
12
Прииртышский сельский округ
апрель, вторая половина
октябрь, вторая декада

6. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар
12. Железин ауданында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
С - цельсия көрсеткіші;
мм - миллиметр.
Железин ауданы бойынша
2018 арналған жылға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Железин ауданының аумағында құқық белгілейтін
құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің
меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Железин ауданы бойынша
2018 арналған жылға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айнылымдарының қолайлы схемасы
Железин ауданы бойынша
2018 арналған жылға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Железин ауданының аумағында жайылымдардың, оның
ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары
мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Железин ауданы бойынша
2018 арналған жылға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Железин ауданының аумағында жайылым пайдаланушылардың
су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге,
өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына,
құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Железин ауданы бойынша
2018 арналған жылға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Железин ауданының ауылдық округтерінің маңында орналасқан
жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды
тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының
мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Железин ауданы бойынша
2018 арналған жылға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Железин ауданының жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың
ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін
жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Железин ауданы бойынша
2018 арналған жылға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық
маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
р/р №
Атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Ақтау ауылдық округі
сәуір, екінші жартысы
қазан, екінші онкүндігі
2
Алакөл ауылдық округі
сәуір, екінші жартысы
қазан, екінші онкүндігі
3
Башмачин ауылдық округі
сәуір, екінші жартысы
қазан, екінші онкүндігі
4
Веселорощин ауылдық округі
сәуір, екінші жартысы
қазан, екінші онкүндігі
5
Еңбекші ауылдық округі
сәуір, екінші жартысы
қазан, екінші онкүндігі
6
Железин ауылдық округі
сәуір, екінші жартысы
қазан, екінші онкүндігі
7
Қазақстан ауылдық округі
сәуір, екінші жартысы
қазан, екінші онкүндігі
8
Лесной ауылдық округі
сәуір, екінші жартысы
қазан, екінші онкүндігі
9
Михайлов ауылдық округі
сәуір, екінші жартысы
қазан, екінші онкүндігі
10
Новомир ауылдық округі
сәуір, екінші жартысы
қазан, екінші онкүндігі
11
Озерный ауылдық округі
сәуір, екінші жартысы
қазан, екінші онкүндігі
12
Прииртышск ауылдық округі
сәуір, екінші жартысы
қазан, екінші онкүндігі