Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Лебяжинскому району на 2018 - 2019 годы
Решение маслихата Лебяжинского района Павлодарской области от 28 декабря 2017 года № 129/21. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 11 января 2018 года № 5815. Утратило силу решением маслихата района Аққулы Павлодарской области от 19 июня 2019 года № 208/42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата района Аққулы Павлодарской области от 19.06.2019 № 208/42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Лебяжинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Лебяжинскому району на 2018 - 2019 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам аграрного сектора, экологии, энергетики, транспорта и связи.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии К. Есимов
Секретарь районного маслихата С. Мусинова
Утвержден
решением Лебяжинского
районного маслихата
от 28 декабря 2017 года
№ 129/21
План по управлению пастбищами и их использованию
по Лебяжинскому району на 2018 - 2019 годы
1. Общие сведения
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Лебяжинскому району на 2018 - 2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 28 апреля 2017 года № 15090) и приказами Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/32 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 15 мая 2015 года № 11064).

Лебяжі ауданы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Лебяжі аудандық мәслихатының 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 129/21 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 11 қаңтарда № 5815 болып тіркелді. Күші жойылды – Павлодар облысы Аққулы аудандық мәслихатының 2019 жылғы 19 маусымдағы № 208/42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Павлодар облысы Аққулы аудандық мәслихатының 19.06.2019 № 208/42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1-тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес, Лебяжі аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Лебяжі ауданы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық маслихаттың аграрлық сектор, экология, энергетика, көлік және байланыс мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен сон қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Қ. Есімов
Аудандық мәслихат хатшысы С. Мүсінова
Лебяжі аудандық мәслихатының
2017 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 129/21 шешімімен
бекітілген
Лебяжі ауданы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылsмдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Жалпы мәліметтер
1. Осы Лебяжі ауданы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған жайылмдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген) және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуідегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылғы № 11064 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему(карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
2. Состояние земельного фонда района
5. Лебяжинский район расположен на юге Павлодарской области и граничит на севере с Павлодарским и Щербактинским районами, на юге с Восточно-Казахстанской областью, на западе по реке Иртыш с Майским районом, на востоке с Российской Федерацией.
Районный центр – село Акку. Административно-территориальное деление состоит из 24 населенных пунктов расположенных в 10 сельских округах.

2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
3. Жоспар:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғайдарға, аландарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) кол жеткізу схемасын;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін;
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
2. Аудан жер қорының жағдайы
5. Лебяжі ауданы Павлодар облысының онтүстігінде орналасқан және де солтүстігінде Павлодар және Шарбақты аудандарымен, оңтүстігінде Шығыс Қазақстан облысымен, батысында Ертіс өзені бойымен Май ауданымен, шығысында Ресей Федерациясымен шектеседі. Аудан орталығы – Аққу ауылы. Аумактық-әкімшілік бөлінісі 10 ауылдық округте орналасқан 24 елді мекендерден тұрады.

Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха 25-30°, в июле 35-40°. Среднегодовой размер осадков - 285 мм.
6. Общая площадь земель района 606976 гектар (далее – га), из них пастбищные земли - 498343 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 373013га;
земли населенных пунктов - 128856га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения 1458 га;
земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко – культурного назначения - 160396 га;
земли водного фонда - 5837 га;
земли запаса - 113491 га.
3. Описание пастбищ
7. Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью района относятся к природным пастбищам. Культурных и аридных пастбищ на территории района нет.
На территории района приоритетно светло-каштановая почва.
Северная часть района для которой характерны ковыльно-разнотравные степи на черноземах южных и темнокаштановых почвах, голофитные степи на солонцах и засоленных почвах, а также мезофитная и гидрофитная растительность на отрицательных элементах рельефа.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнер/га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180-200 дней.
4. Использование пастбищ
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
Во всех сельских округах для выпаса сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах выделены земельные участки.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории района: крупного рогатого скота 30706 голов, мелкого рогатого скота 38324 голов, лошадей 8863 голов.
10. Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
112 стада крупного рогатого скота;
135 отар мелкого рогатого скота;
79 табунов лошадей.
5. Ветеринарно-санитарные объекты
11. В районе действует 25 ветеринарно-санитарных объектов, из них 15 скотомогильников, 10 ветеринарных пунктов.
6. Сервитуты для прогона скота
12. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Лебяжинскому району
на 2018 - 2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Павлодарского района
в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
на основании правоустанавливающих документов
Условные знаки и обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Лебяжинскому району
на 2018 - 2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории
Лебяжинского района
Условные знаки и обозначения:
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Лебяжинскому району
на 2018 - 2019 годы
Карта Лебяжинского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей
пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные знаки и обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Лебяжинскому району
на 2018 - 2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам
(озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым
или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды,
на территории Лебяжинского района
Условные знаки и обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Лебяжинскому району
на 2018 - 2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища,
и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Лебяжинского района
Сельскохозяйственные угодья:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Лебяжинскому району
на 2018 - 2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными при поселке, селе, сельском округе
на территории Лебяжинского района
Условные знаки и обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Лебяжинскому району
на 2018 - 2019 годы
Календарный график
по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты
выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование сельского округа
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбища
1
Баймульдинский
Вторая половина апреля
Вторая половина октября
2
Жамбылский
Вторая половина апреля
Вторая половина октября
3
Кызылагашский
Вторая половина апреля
Вторая половина октября
4
Кызыласкерский
Вторая половина апреля
Вторая половина октября
5
Лебяжинский
Вторая половина апреля
Вторая половина октября
6
Майкарагайский
Вторая половина апреля
Вторая половина октября
7
Малыбайский
Вторая половина апреля
Вторая половина октября
8
Шакинский
Вторая половина апреля
Вторая половина октября
9
Шарбактинский
Вторая половина апреля
Вторая половина октября
10
Ямышевский
Вторая половина апреля
Вторая половина октября

Ауданның климаты күртконтиненттік, қысы салыстырмалы суық, жазы ыстық келеді. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы -25 - -30°С, шілдеде +35 - +40°С. Жауын-шашынның жылдык орташа мөлшері – 285 мм.
6. Ауданның жалпы жер қоры 606976 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар - 498343 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 373013 га;
елді мекендердің жерлері - 128856 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттык қауіпсіздік мұктажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 1458 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жері, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлер - 160396 га;
су қорының жерлері - 5837 га;
босалқы жерлер - 113491 га.
3. Жайылым сипаттамасы
7. Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдар болып табылады. Екпе және аридтік жайылымдар аудан аумағында жоқ.
Аудан аумағында ашық каштан топырақтары басым.
Ауданның солтүстік бөлігінде оңтүстік қара топырақ пен күңгірт-қоныр топырақта өсетін селеулі – бозды-бетегелі далалар, сортаң және тұзды топырақта өсетін голофитті далалар, сондай-ақ рельефтің жағымсыз элементтеріндегі мезофитті және гидрофитті өсімдіктер тән.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центнер/га.
Жайылымдардағы жемдердің қоры ұзақтығы 180-200 күн жайылым кезеңінде пайдаланылады.
4. Жайылымдарды пайдалану
8. Аудан аумағындағы негізгі жайылым пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Аудан тұрғындарының мал басы елді мекендерге тиесілі жерлерде бағылады.
Шалғайдағы жайылымдарға ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін барлық ауылдық округтерінде жер телімдері берілген.
9. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: жеке тұлғаларда - 30706 ірі қара мал, 38324 бас ұсақ мал, 8863 бас жылқы.
10. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
ірі қара мал 112 үйір;
ұсақ мал 135 отар;
жылқылар 79 табын.
5. Ветеринариялық-санитарлық объектілер
11. Аудан аумағында ветеринариялық-санитарлық 25 объектілері қызмет істейді, соның ішінде 15 мал көмінділер, 10 мал дәрігерлік пункттер.
6. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар
12. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Лебяжі ауданы бойынша
2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер
телімдерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар
тұрғысында Лебяжі ауданы ауылдық аймағының аумағында
жайылымдардың орналасу сұлбасы (картасы)
Шартты белгілері:
Лебяжі ауданы бойынша
2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының тиімді сұлбалары
Шартты белгілері:
Лебяжі ауданы бойынша
2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары,
соның ішінде маусымдық, жайылымдық
инфрақұрылымдардың объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Лебяжі ауданы бойынша
2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым
пайдаланушыларының су негіздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға,
суармалы немесе суландыру каналдарына, құбырлы
немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сұлбасы
Шартты белгілері:
Лебяжі ауданы бойынша
2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың
ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыруға
және оны берілетін жайылымдарға ауыстыруға
арналған жайылымдарды қайта бөлу сұлбасы
Ауыл шаруашылық алқаптары:
Лебяжі ауданы бойынша
2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Ауылдық округтердің жанында орналасқан, жайылымдармен
қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың
ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын
шалғайдағы жайылымдарға орналастыру сұлбасы
Шартты белгілері:
Лебяжі ауданы бойынша
2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың
маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды
пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
№ р/с
Ауылдық округ
Жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Жайылымнан малдарын қайтару мерзімі
1
Баймулдин
Сәуір айының екінші жартысы
Қазан айының екінші жартысы
2
Жамбыл
Сәуір айының екінші жартысы
Қазан айының екінші жартысы
3
Қызылағаш
Сәуір айының екінші жартысы
Қазан айының екінші жартысы
4
Қызыләскер
Сәуір айының екінші жартысы
Қазан айының екінші жартысы
5
Лебяжі
Сәуір айының екінші жартысы
Қазан айының екінші жартысы
6
Майқарағай
Сәуір айының екінші жартысы
Қазан айының екінші жартысы
7
Малыбай
Сәуір айының екінші жартысы
Қазан айының екінші жартысы
8
Шақа
Сәуір айының екінші жартысы
Қазан айының екінші жартысы
9
Шарбақты
Сәуір айының екінші жартысы
Қазан айының екінші жартысы
10
Ямышев
Сәуір айының екінші жартысы
Қазан айының екінші жартысы