Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Майском районе на 2018 год
Решение маслихата Майского района Павлодарской области от 26 декабря 2017 года № 2/23. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 9 января 2018 года № 5800. Утратило силу решением маслихата Майского района Павлодарской области от 23 августа 2018 года № 1/34 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата Майского района Павлодарской области от 23.08.2018 № 1/34 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и Приказом Премьер-Министра Республики Казахстан от 31 марта 2017 года № 41-р "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан Майский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию в Майском районе на 2018 год.
2. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по аграрным вопросам районного маслихата.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Байгалиев
Секретарь районного маслихата Г. Арынов
Утвержден
решением Майского
районного маслихата № 2/23
от "26" декабря 2017 года
План по управлению пастбищами и их использованию
по Майскому району на 2018 год
1. Общие сведения
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Майскому району на 2018 год (далее – План) разработан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".

Май ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018 жылға арналған жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Май аудандық мәслихатының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы № 2/23 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 9 қаңтарда № 5800 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Май аудандық мәслихатының 2018 жылғы 23 тамыздағы № 1/34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Май аудандық мәслихатының 23.08.2018 № 1/34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Премьер Министрінің 2017 жылғы 31 наурыздағы "Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" № 41-р бұйрығына сәйкес, Май аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Май ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018 жылдарға арналған жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихатының аграрлық мәселелер жөніндегі комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Байғалиев
Аудандық мәслихатының хатшысы Ғ. Арынов
Май аудандық
мәслихатының 2017 жылғы
"26" желтоқсандағы
№ 2/23 шешімімен
бекітілді
Май ауданы бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Жалпы мәліметтер
1. Май ауданы бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Майского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Майского района, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту Майского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Майского района, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Майского района, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Майского района, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
2. Состояние земельного фонда района
5. Майский район образован в 1939 году, расположен в юге восточной части Павлодарской области и граничит: с юга и востока с Восточно-Казахстанской областью, с юга –запада с Карагандинской областью, с запада с Баянаульским районом и сельской зоной города Аксу. С севера отделен рекой Иртыш от Лебяжинского района. Районный центр – село Коктобе. Администиративно - территориальное деление состоит из 23 населенных пунктов расположенных в девяти сельских округах и двух сел.
Климат резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура января −18º − 19º Цельсия, июля +21º + 23º Цельсия. Годовое количество атмосферных осадков составляет 246 миллиметр. Господствуют юго-западные и северные ветры, часты восточные суховеи.

2. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың жойылу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданды.
3. Жоспарда:
1) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Май ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы жоспардың 2 қосымшасына сәйкес, Май ауданы аумағында жайылым айналымдарының тиімді схемалары;
3) осы жоспардың 3 қосымшасына сәйкес, Май ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес Май ауданы аумағындасу тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суармалы немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Май ауданы аумағындажайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыруға және оны берілетін жайылымдарға ауыстыруға арналған жайылымдарды қайта бөлу схемасы;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Май ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан, жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиді.
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексеру жағдайлары туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, жайылым жеке және (немесе) заңды тұлғаларын, пайдаланушыларын – иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда мал жаюға мәдени және құрғақ жайылымдарға ауыл шаруашылығы малдарын жаю ерекшелігі үшін ауыл шаруашылығы мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, мал айдау үшін сервитуттар туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
2. Аудан жер қорының жағдайы
5. Май ауданы 1939 жылы құрылған, Павлодар облысының оңтүстік - шығысында орналасқан, оңтүстік-шығысында Шығыс Қазақстан облысы, оңтүстік-батысында Қарағанды облысы, батыста Баянауыл ауданы және ауылдық аймақ Аксу қаласы, солтүстікте Ертіс өзенімен бөлінген Лебяжі ауданымен шектеседі. Аудан орталығы-Көктөбе ауылы. Аумақтық-әкімшілік бөлінісі тоғыз ауылдық округтерде және екі ауылында ораналасқан 23 елді мекендерден тұрады.
Ауданның климаты күртконтиненттік, қысы салыстырмалы суық, жазы ыстық келеді. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы Цельсий бойынша -35 - -40°С, шілдеде Цельсий бойынша +25 - +35°С. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері - 246 мм.
Май ауданының аумағында гидрографикалық желісі нашар дамыған. Жайылымдардың суландыруы көлдердің табиғи төмендеуі және батпақтардан қамтамасыз етіледі. Су сапасы нашар ащылау, малдарды суару үшін жарамды.

6. Общая площадь земель района 1810654 гектаров (далее – га), из них пастбищные земли – 1490537 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 800529 га;
земли населенных пунктов – 82135 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – га;
земли лесного фонда – 5959 га;
земли водного фонда – 3981 га;
земли запаса – 901421 га.
3. Описание пастбищ
7. Пастбища региона делится на 4 экологогеографические зоны (подзоны), это умеренно-засушливая степь, засушливая степь, умеренно-сухая степь, сухая степь. Территория Майского района входит в подзону сухих типчаково - ковыльных степей. Выявлено преобладание степной растительности, основными представителями которой являются: типчак, ковыли, овсяница бороздчатая, тонконог и различные виды полыней с незначительным участием степного разнотравья.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3 центнер/га.
4. Использование пастбищ
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
Эффективное использование природных пастбищ это предотвращение деградаций пастбищ, осуществление мер по улучшению, что является неотложной задачей для собственников и землепользователей.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории района составляет: 30853 голов крупного рогатого скота, 89190 голов мелкого рогатого скота, 14851 лошадей, верблюдов 2 головы.
10. Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
182 стад крупного рогатого скота;
79 отар мелкого рогатого скота;
99 табунов лошадей.
5. Ветеринарно-санитарные объекты
11. В районе действуют 11 ветеринарно-санитарных объектов, из них 23 скотомогильников, 11 ветеринарных пунктов, 1 пункт для искусственного осеменения
6. Сервитуты для прогона скота
12. В Майском районе сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Майскому
району на 2018 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Майского района в разрезе
категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Майскому
району на 2018 год
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Майского района
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Майскому
району на 2018 год
Карта Майского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей
пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Майскому
району на 2018 год
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам,
копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным
колодцам), составленную согласно норме потребления воды
на территории Майского района
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Майскому
району на 2018 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и
перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Майского района
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Майскому
району на 2018 год
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными при сельском округе на территории Майского района
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Майскому
району на 2018 год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные
маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/н
Наименование сельского округа
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбищ
1
Акжарский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
2
Акшиманский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
3
Баскольский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
4
Казанский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
5
Каратерекский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
6
Кентубекский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
7
Коктубекский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
8
Майский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
9
Малайсаринский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
10
Майтубекский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
11
Сатинский
Первая половина апреля
Вторая декада октября

6. Ауданының жалпы алаңы - 1810654 гектар (бұдан әрі-га). Соның ішінде жайылымдар – 1490537 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 800529 га;
елді мекендердің жерлері - 82135 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 2684 га;
су қорының жерлері - 3981 га;
босалқы жерлер - 901421 га;
орман қорының жерлері - 5959 га.
3. Жайылым сипаттамасы
7. Аумақтық жайылымдар 4 экологогеографиялық аймақтарға (подзоны) бөлінеді, бұл бірқалыпты шөлейт дала, шөлейт дала, қоңыржай-құрғақ дала, құрғақ дала. Май ауданының аумағы қызғылт топырақтың белдем тарағында орналасқан. Дала өсімдіктерінің басымдылығы анықталады: бетеге, селеу, ізбедерлі бозот, қоңырбас және дала алуан шөптің сәл қатысуымен жусанның әртүрлі түрлері негізгі өкілдері болып табылады.
Жайылымдық алқаптардың орташа астық өнімділігі 3 центнер/га құрайды.
4. Жайылымдарды пайдалану
8. Аудан аумағындағы негізгі жайылым пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Аудан тұрғындарының мал басы елді мекендерге тиесілі жерлерде бағылады.
Табиғи жайылымдарды тиімді пайдалану - бұл жайылым құлдырауын алдын алу, жақсарту жөніндегі шараларды жүзеге асыру болып табылады, бұл меншік иелері мен жер пайдаланушылары үшін кейінге қалдыруға болмайтын тапсырма.
9. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 30853 бас ірі қара мал, 89190 бас қой-ешкі, 14851 жылқы, 2 бас түйе.
10. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
ірі қара мал 182 үйір;
ұсақ мал 79 отар;
жылқылар 99 табын;
5. Ветеринариялық-санитарлық объектілер
11. Аудан аумағында 11 ветеринариялық-санитарлық объектілері қызмет істейді, соның ішінде 23 мал көмінділері, 1 жасанды ұрықтандыру пункті.
6. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар
12. Май ауданында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Май ауданы бойынша
2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер
учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
Май ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Май ауданы бойынша
2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Май ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Май ауданы бойынша
2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Май ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық
жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары,
жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Май ауданы бойынша
2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Май ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су
тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге,
өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру
каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Май ауданы бойынша
2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Май ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе)
заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал
басорналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және
оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схема
Май ауданы бойынша
2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Май ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан
жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды
тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын
шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Май ауданы бойынша
2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық
маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
№ р/с
Селолық округтердің атаулары
Жайылымға малдардың айдап шығарылуы мерзімі
Жайылымға малдардың қайтарылу мерзімі
1
Ақжар
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының аяғы
2
Ақшиман
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының аяғы
3
Баскөл
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының аяғы
4
Қазан
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының аяғы
5
Қаратерек
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының аяғы
6
Кентубек
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының аяғы
7
Көктүбек
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының аяғы
8
Май
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының аяғы
9
Малайсары
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының аяғы
10
Майтүбек
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының аяғы
11
Саты
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының аяғы