О внесении изменений и дополнений в решение Уалихановского районного маслихата от 26 декабря 2016 года № 2-10 с "О районном бюджете Уалихановского района на 2017-2019 годы"
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 9 марта 2017 года № 3-12 с. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 27 марта 2017 года № 4113
В соответствии с пунктом 5 статьи 109 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьи 26 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах", Уалихановский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Уалихановского районного маслихата "О районном бюджете Уалихановского района на 2017-2019 годы" от 26 декабря 2016 года № 2-10 с (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4008 от 9 января 2017 года, опубликовано 13 января 2017 года в газетах "Кызыл Ту" и 13 января 2017 года "Кішкенекөл таңы") следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить Уалихановский районный бюджет на 2017-2019 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2017 год в следующих объемах:
доходы — 3 034 147,9 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления — 386 103,4 тысяч тенге;
неналоговые поступления — 12 814 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала — 11 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов — 2 624 230,5 тысяч тенге;
2) затраты — 3 066 931,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование — 56 005 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 68 070 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 12 065 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами — 13000 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 13000 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета — - 101788,5 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 101788,5 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 68 070 тысяч тенге;
погашение займов – 12 065 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 45783,5 тысяч тенге.";
дополнить подпунктом 4) пункта 14 следующего содержания:
"4) на строительство 18-ти квартирного жилого дома с инженерно-коммуникационной инфраструктурой в селе Кишкенеколь Уалихановского района.";
дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:

"2017-2019 жылдарға арналған Уәлиханов ауданының бюджеті туралы" Уәлиханов аудандық мәслихатының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 2-10 с шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 2017 жылғы 9 наурыздағы № 3-12 с шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 27 наурызда № 4113 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 109 бабының 5 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабы 1 тармағының 1) тармақшасына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі Заңының 26 бабына сәйкес, Уәлиханов аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. "2017-2019 жылдарға арналған Уәлиханов ауданының бюджеті туралы" Уәлиханов аудандық мәслихатының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 2-10 с шешіміне (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2017 жылғы 9 қаңтардағы № 4008 тіркелген, 2017 жылғы 13 қаңтардағы "Кызыл Ту" және 2017 жылғы 13 қаңтардағы "Кішкенекөл таңы" газеттерінде жарияланған) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1 тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Сәйкесінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес 2017-2019 жылдарға, соның ішінде 2017 жылға арналған Уәлиханов аудандық бюджеті келесі көлемде бекітілсін:
кірістер – 3 034 147,9 мың теңге, соның ішінде мыналар бойынша:
салықтық түсімдер – 386 103,4 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 12 814 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 11 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2 624 230,5 мың теңге;
2) шығындар – 3 066 931,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 56 005 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 68 070 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 12 065 мың теңге;
4) қаржылық активтерімен операциялар бойынша сальдо – 13 000 мың теңге, оның iшiнде:
қаржы активтерін сатып алу – 13 000 мың теңге;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 101788,5 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 101 788,5 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 68 070 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 12 065 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 45 783,5 мың теңге.";
14 тармақ 4) тармақшасымен толықтырылсын:
"4) Уәлиханов ауданы Кішкенекөл ауылында инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен 18 пәтерлі тұрғын үйдің құрылысына";
15-1 тармағымен толықтырылсын:

"15-1. Предусмотреть в районном бюджете расходы за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года в сумме 45783,5 тысяч тенге, согласно приложению 10.";
приложение 1 и 5 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению 1 и 2 к настоящему решению;
дополнить приложением 10 к указанному решению согласно приложению 3 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2017 года.
Председатель
XII сессии VI созыва
М. Балтабаев
Секретарь Уалихановского
районного маслихата
Б. Кадиров

"15-1. 10 қосымшаға сәйкес 45783,5 мың теңге қаржылық жыл басынан қосылған, бюджет қаражатының бос қалдықтар есебінен аудандық бюджетте шығыстар қарастырылсын.";
көрсетілген шешімге 1 және 5 қосымшалары осы шешімнің 1 және 2 қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда мазмұндалсын;
осы шешімнің 3 қосымшаға сәйкес көрсетілген шешімі 10 қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы шешім 2017 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енеді.
VІ шақырылған ХІІ сессия
төрағасы
М. Балтабаев
Уәлиханов аудандық
мәслихаттың хатшысы
Б. Кәдіров

001
Услуги по обеспечению деятельности акима района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа
129466
022
Капитальные расходы государственного органа
5870
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
921
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
921
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
17832
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
14717
003
Капитальные расходы государственного органа
3115
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
26750
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета района и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
26750
2
Оборона
9923
122
Аппарат акима района (города областного значения)
9923
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
5923
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
3000
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
1000
3
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
2140
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2140
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
2140
4
Образование
1924991,5
123
Аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа
1102
005
Организация бесплатного подвоза учащихся до школы и обратно в сельской местности
1102
464
Отдел образования района (города областного значения)
241000
009
Обеспечение деятельности организаций дошкольного воспитания и обучения
114178
040
Реализация государственного образовательного заказа
в дошкольных организациях образования
126822
464
Отдел образования района (города областного значения)
1559804,5
003
Общеобразовательное обучение
1512865,5
006
Дополнительное образование для детей
21883
005
Приобретение и доставка учебников, учебно-методических комплексов для государственных учреждений образования района (города областного значения)

001
Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қаланың, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
129466
022
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
5870
459
Ауданның (облыстық манызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
921
010
Жекешелендiру, коммуналдық меншiктi басқару, жекешелендiруден кейiнгi қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
921
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
17832
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
14717
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3115
459
Ауданның (облыстық манызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
26750
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттiк атқару және коммуналдық меншiгiн басқару саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру жөнiндегi қызметтер
26750
2
Қорғаныс
9923
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
9923
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
5923
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
3000
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
1000
3
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
2140
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2140
019
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
2140
4
Білім беру
1924991,5
123
Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің аппараты
1102
005
Ауылдық жерлерде балаларды мектепке дейін тегін алып баруды және кері алып келуді ұйымдастыру
1102
464
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі
241000
009
Мектепке дейінгі тәрбие ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету
114178
040
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыруға
126822
464
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі
1559804,5
003
Жалпы білім беру
1512865,5
006
Балаларға қосымша білім беру
21883
005
Ауданның (областык маңызы бар қаланың) мемлекеттік білім беру мекемелер үшін оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендерді сатып алу және жеткізу

25056
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
31070
017
Дополнительное образование для детей и юношества по спорту
31070
464
Отдел образования района (города областного значения)
92015
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области образования
17948
015
Ежемесячная выплата денежных средств опекунам (попечителям) на содержание ребенка-сироты (детей-сирот), и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
8564
029
Обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению
11934
067
Капитальные расходы подведомственных государственных
учреждений и организаций
53569
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
164401
464
Отдел образования района (города областного значения)
4483
030
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
4483
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
113232
002
Программа занятости
52568
005
Государственная адресная социальная помощь
304
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
14703
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
619
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
24164
016
Государственные пособия на детей до 18 лет
8199
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
7208
025
Внедрение обусловленной денежной помощи по проекту Өрлеу
5467
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
30433
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
29953
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
480
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
162
050
Реализация Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012–2018годы
162
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
16091
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
16091
7
Жилищно-коммунальное хозяйство

25056
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
31070
017
Балалар мен жасөспірімдерге спорт бойынша қосымша білім беру
31070
464
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі
92015
001
Жергілікті деңгейде білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
17948
015
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-аналарының қамқорынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-ұстауға асыраушыларына ай сайынғы ақшалай қаражат төлемдері
8564
029
Балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеу және халыққа психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету
11934
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
53569
6
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету
164401
464
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі
4483
030
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
4483
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
113232
002
Еңбекпен қамту бағдарламасы
52568
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
304
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
14703
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
619
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
24164
016
18 жасқа дейінгі балаларға мемлекеттік жәрдемақылар
8199
017
Мүгедектерді оңалту жеке бағдарламасына сәйкес, мұқтаж мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен және ымдау тілі мамандарының қызмет көрсетуін, жеке көмекшілермен қамтамасыз ету
7208
025
Өрлеу жобасы бойынша уағдалы қаржы қаражатын енгізу
5467
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
30433
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29953
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтiк төлемдердi есептеу, төлеу мен жеткiзу бойынша қызметтерге ақы төлеу
480
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
162
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі 2012-2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын іске асыру
162
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
16091
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
16091
7
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық

34362
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
452
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
19053
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
9918
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
9135
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
10312
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
10312
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
123991
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
11371
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
11371
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
18455
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
18455
473
Отдел ветеринарии района (города областного значения)
77305
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
13221
005
Обеспечение функционирования скотомогильников (биотермических ям)
1500
006
Организация санитарного убоя больных животных
2190
007
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
800
009
Проведение ветеринарных мероприятий по энзоотическим болезням животных
4712
011
Проведение противоэпизоотических мероприятий
40437
047
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
14445
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
16860
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
12780
007
Капитальные расходы государственного органов
3078
004
Организация работ по зонированию земель
1002
12
Транспорт и коммуникации
91436
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
91436
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
90000
039
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
1000
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов

34362
007
Мемлекеттік тілді және Қазақстан халықтарының басқа да тілдерін дамыту
452
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
19053
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
9918
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
9135
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
10312
001
Жергілікті деңгей тілдерді дамыту және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
10312
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
123991
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік бөлімі
11371
099
Мамандардың әлеуметтік көмек көрсетуі жөніндегі шараларды іске асыру
11371
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
18455
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
18455
473
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ветеринария бөлімі
77305
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
13221
005
Мал көмінділерінің (биотермиялық шұңқырлардың) жұмыс істеуін қамтамасыз ету
1500
006
Ауру жануарларды санитарлық союды ұйымдастыру
2190
007
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
800
009
Жануарлардың энзоотиялық аурулары бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу
4712
011
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
40437
047
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
14445
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
16860
001
Аудан (областық манызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
12780
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3078
004
Жердi аймақтарға бөлу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
1002
12
Көлiк және коммуникация
91436
495
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
91436
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
90000
039
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
1000
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу