Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Акжаикскому району на 2018-2019 годы
Решение Акжаикского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 27 октября 2017 года № 13-1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 21 ноября 2017 года № 4956. Утратило силу решением Акжаикского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 12 октября 2018 года № 25-4
Сноска. Утратило силу решением Акжаикского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 12.10.2018 № 25-4 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Акжаикский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Акжаикскому району на 2018-2019 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Руководителю аппарата Акжаикского районного маслихата (А.Ашабаев) обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции, его официальное опубликование в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и в средствах массовой информации.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2018 года.
Председатель сессии
Секретарь маслихата
Р.СмирноваС.Сиражев
Утвержден
решением Акжаикского
районного маслихата
от 27 октября 2017 года № 13-1
План по управлению пастбищами и их использованию
по Акжаикскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Акжаикскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Акжайык ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Ақжайық аудандық мәслихатының 2017 жылғы 27 қазандағы № 13-1 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 21 қарашада № 4956 болып тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Ақжайық аудандық мәслихатының 2018 жылғы 12 қазандағы № 25-4 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Ақжайық аудандық мәслихатының 12.10.2018 № 25-4 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" және 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына сәйкес Ақжайык аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Ақжайық ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Ақжайық аудандық мәслихаты аппаратының басшысына (А.Ашабаев) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және бұқаралық ақпарат құралдарында оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім 2018 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрайымы
Мәслихат хатшысы
Р.СмирноваС.Сиражев
2017 жылғы 27 қазандағы
№ 13-1
Ақжайық аудандық
мәслихатының
шешімімен бекітілді
Ақжайық ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Ақжайық ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Акжаикском районе имеются 18 сельских округов, 52 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Акжаикского района 2 571 605 га, из них пастбищные земли – 2 048 077 га, орошаемые земли – 523 528 га.
По категориям земли подразделяются на:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақжайық ауданда 18 ауылдық округтер, 52 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Ақжайық ауданының жалпы көлемі 2 571 605 га, оның ішінде жайылымдық жерлер-2 048 077 га, суармалары жерлер – 523 528 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:

земли сельскохозяйственного назначения – 1 178 268 га;
земли населенных пунктов – 870 256 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 3 781 га;
земли лесного фонда – 74 723 га;
земли водного фонда – 22 500 га;
земли запаса – 422 077 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -18; -37°С, в июле +26; +39°С. Средний размер осадков составляет - 32 мм, а годовой – 218 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 157 видов. Самые распространенные из них ковыль типчак и группы житняка.
Почвы красно-коричневые, обширными площадями встречаются солонцы. Толщина плодородной почвы 38-52 см.
В районе действуют 13 ветеринарных пунктов, 5 мест для купания скота, 8 пунктов для искусственного осеменения и 34 скотомогильников.
В настоящее время в Акжаикском районе насчитывается крупного рогатого скота 80 164 голов, мелкого рогатого скота 209 861 голов, 31 474 голов лошадей, 196 голов верблюдов.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Акжаикскому району имеются всего 2 048 077 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 809 771 га пастбищ, в землях запаса имеются 150 874 га пастбищных угодий.
В некоторых сельских округах в связи с ростом поголовья скота на личных подворьях ощущается недостаток 186 022 га пастбищных угодий, также крестьянским хозяйствам нужно дополнительно 151 049 га, всего 337 071 га пастбищных угодий.
Для решения этих проблем – необходимо рационально выделить пастбищные угодья из государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Акжаикского района.
Также, для обеспечения ветеринарно – санитарными объектами запланировать строительство мест для купания животных, строительство пунктов осеменения в Акжолском, Алгабасском, Базартюбинском, Жанабулакском, Есенсайском, Мергеневском сельских округах.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Акжаикскому району
на 2018-2019 годы
Схема (карта)
расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Акжаикскому району
на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Акжаикскому району
на 2018-2019 годы
Карта
с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Акжаикскому району
на 2018-2019 годы
Схема
доступа пастбищепользователей к водоисточникам
(озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Акжаикскому району
на 2018-2019 годы
Схема
перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Акжаикскому району
на 2018-2019 годы
Схема
размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Акжаикскому району
на 2018-2019 годы
Календарный график
по использованию пастбищ, определяющие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
1
Акжолский
первая половина апреля
первая декада ноября
2
Аксуатский
первая половина апреля
первая декада ноября
3
Алгабасский
первая половина апреля
первая декада ноября
4
Алмалинский
вторая половина марта
вторая декада ноября
5
Базартюбинский
вторая половина марта
вторая декада ноября
6
Базаршоланский
вторая половина марта
вторая декада ноября
7
Бударинский
первая половина апреля
первая декада ноября
8
Жамбылский
первая половина апреля
первая декада ноября
9
Жанабулакский
первая половина апреля
первая декада ноября
10
Есенсайский
первая половина апреля
первая декада ноября
11
Конеккеткенский
первая половина апреля
первая декада ноября
12
Кабыршактинский
первая половина апреля
первая декада ноября
13
Караултюбинский
первая половина апреля
первая декада ноября
14
Курайлысайский
первая половина апреля
первая декада ноября
15
Мергеневский
первая половина апреля
первая декада ноября
16
Тайпакский
вторая половина марта
вторая декада ноября
17
Сарытогайский
вторая половина марта
вторая декада ноября
18
Чапаевский
первая половина апреля
первая декада ноября

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1 178 268 га;
елді мекен жерлері – 870 256 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 3 781 га;
орман қорының жерлері – 74 723;
су қорының жерлері – 22 500 га;
қордағы жерлер – 422 077 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -18; -37°С, шілде айында – +26; +39°С. Жауынның орташа түсімі 32 мм, ал жылдық 218 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 157 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі ақселеу бетеге және сиректеу еркекшөп қауымдастығы болып табылады.
Топырағы қызыл-қоңыр, кең көлемде сортаң топырақты жерлер кездеседі. Топырақтың құнарлы қабаттың қалыңдығы 38-52 см.
Ауданда 13 мал дәрігерлік пункті, 5 мал тоғыту орны, 8 қашырым пункті және 34 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Ақжайық ауданында мүйізді ірі қара 80 164 бас, мүйізді ұсақ мал 209 861 бас, 31 474 бас жылқы, 196 бас түйе саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Ақжайық ауданы бойынша барлығы 2 048 077 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 809 771 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 150 874 га жайылымдық алқаптар бар.
Ауданның кейбір ауылдық округтерінде жеке шаруашылықтардағы мал басының өсуіне байланысты 186 022 га жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады, сонымен қатар, шаруа қожалықтарына қосымша 151 049 га, барлығы 337 071 га жайылымдық алқаптар қажет.
Бұл мәселелерді шешу үшін-мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекен, ауыл шаруашылық мақсатындағы және Ақжайық ауданының қордағы жерлерінен бөлу есебінен ұлғайту қажет.
Сонымен қатар, ветеринариялық–санитарлық объектілермен қамтамасыз ету үшін мал тоғыту орындарын құрылысын жоспарлау Ақжол, Алғабас, Базартөбе, Жаңабұлақ, Есенсай, Мерген ауылдық округтерінде қашырым пункттерінің құрылыстарын салу жұмыстарын жоспарлау.
Ақжайық ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары,
жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақжайық ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Ақжайық ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Ақжайық ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ақжайық ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақжайық ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6 қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ақжайық ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі
күнтізбелік графигі
Р/с
Ауылдық округі
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Ақжол
сәуірдің бірінші жартысы
қарашаның бірінші онкүндігі
2
Ақсуат
сәуірдің бірінші жартысы
қарашаның бірінші онкүндігі
3
Алғабас
сәуірдің бірінші жартысы
қарашаның бірінші онкүндігі
4
Алмалы
наурыздың екінші жартысы
қарашаның екінші онкүндігі
5
Базартөбе
наурыздың екінші жартысы
қарашаның екінші онкүндігі
6
Базаршолан
наурыздың екінші жартысы
қарашаның екінші онкүндігі
7
Бударин
сәуірдің бірінші жартысы
қарашаның бірінші онкүндігі
8
Жамбыл
сәуірдің бірінші жартысы
қарашаның бірінші онкүндігі
9
Жаңабұлақ
сәуірдің бірінші жартысы
қарашаның бірінші онкүндігі
10
Есенсай
сәуірдің бірінші жартысы
қарашаның бірінші онкүндігі
11
Көнеккеткен
сәуірдің бірінші жартысы
қарашаның бірінші онкүндігі
12
Қабыршақты
сәуірдің бірінші жартысы
қарашаның бірінші онкүндігі
13
Қарауылтөбе
сәуірдің бірінші жартысы
қарашаның бірінші онкүндігі
14
Құрайлысай
сәуірдің бірінші жартысы
қарашаның бірінші онкүндігі
15
Мерген
сәуірдің бірінші жартысы
қарашаның бірінші онкүндігі
16
Тайпақ
наурыздың екінші жартысы
қарашаның екінші онкүндігі
17
Сарытоғай
наурыздың екінші жартысы
қарашаның екінші онкүндігі
18
Чапаев
сәуірдің бірінші жартысы
қарашаның бірінші онкүндігі

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно – типчаково – полынных степях – составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
га – гектар;
оС – показатель Цельсия;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
с/о - сельский округ.

Сонымен қатар жайылымның кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ - селеулі - бетегелі –жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, мүйізді ұзақ малдар, жылқы және түйелер үшін максималды қар жамылғысың қалыңдыңымен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.
Ескерту: аббревиатуралардың шешуі:
га-гектар;
оС – Цельсия көрсеткіші;
мм-миллиметр;
см-сантиметр;
а/о-ауылдық округ.