Об утверждении Правил совершения таможенных операций в отношении товаров, которые незаконно перемещены через таможенную границу Евразийского экономического союза
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 139. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2018 года № 16416.
В соответствии со статьей 152 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2023 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила совершения таможенных операций в отношении товаров, которые незаконно перемещены через таможенную границу Евразийского экономического союза.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаеву А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 февраля 2018 года № 139
Правила совершения таможенных операций в отношении товаров, которые незаконно перемещены через таможенную границу Евразийского экономического союза
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила совершения таможенных операций в отношении товаров, которые незаконно перемещены через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 152 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок совершения таможенных операций и уплаты таможенных платежей, налогов в отношении товаров, которые незаконно перемещены через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС).

Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз тасымалданған тауарларға қатысты кеден операцияларын жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 139 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 23 ақпанда № 16416 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" "Қазақстан Республикасы Кодексінің 152-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кірісіпе жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2023 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз тасымалданған тауарларға қатысты кеден операцияларын жасау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Теңгебаев А.М.) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 8 ақпандағы
№ 139 бұйрығымен бекітілген
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз тасымалданған тауарларға қатысты кеден операцияларын жасау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы заңсыз тасымалданған тауарларға қатысты кеден операцияларын жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 152-бабына сәйкес әзірленген және Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілген тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау және кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2023 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Временное хранение товаров, которые незаконно перемещены через таможенную границу ЕАЭС (далее – незаконно перемещенные товары) осуществляется в соответствии с Кодексом в зонах таможенного контроля, в том числе в местах временного хранения, на складах лиц, у которых выявлены данные товары с обеспечением уплаты таможенных платежей и налогов.
3. В целях идентификации незаконно перемещенных товаров, должностными лицами органов государственных доходов, обнаружившими данные товары, производится таможенный досмотр с составлением Акта таможенного досмотра по форме, утвержденной Решением Комиссии таможенного союза от 20 мая 2010 года № 260 "О формах таможенных документов".
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2023 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок совершения таможенных операций и уплаты таможенных платежей, налогов в отношении незаконно перемещенных товаров, обнаруженных органами государственных доходов у лиц, которые приобрели эти товары на таможенной территории ЕАЭС
4. Таможенная декларация на незаконно перемещенные товары (далее – декларация) подается органу государственных доходов, обнаружившему такие товары.
5. В качестве декларанта незаконно перемещенных товаров выступает лицо, которым приобретены такие товары, если иное лицо, обладающее полномочиями в отношении таких товаров, не было установлено в ходе досудебного расследования или производства по делу об административном правонарушении. При этом основанием для закрепления полномочий декларанта за указанным лицом, в отношении незаконно перемещенных товаров, являются документы, подтверждающие правомерное приобретение таких товаров (договора купли – продажи, счет-фактура и другие правоустанавливающие документы) или процессуальный документ суда – решение (постановление суда) последней инстанции, органа уголовного преследования либо уполномоченного должностного лица, в котором подтверждены обстоятельства правомерности приобретения лицом таких товаров.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2023 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2023 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілген тауарларды (бұдан әрі – заңсыз өткізілген тауарлар) уақытша сақтау Кодекске сәйкес кедендік бақылау аймақтарында, оның ішінде уақытша сақтау орындарында, аталған тауарлар анықталған тұлғалардың, кедендік төлемдер және салықтарды төлеуді қамтамасыз ете отырып қоймаларында жүзеге асырылады.
3. Заңсыз өткізілген тауарларды сәйкестендіру мақсатында, осы тауарларды анықтаған мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары "Кеден құжаттарының нысандары туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 260 шешімімен бекітілген нысан бойынша Кедендік тексеру актісін жасай отырып, кедендік тексеру жүргізеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2023 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Заңсыз өткізілген тауарларға және мемлекеттік кірістер органдары бұл тауарларды ЕАЭО кеден аумағында сатып алған тұлғалардан анықтаған тауарларға қатысты кедендік операцияларды орындау және кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу тәртібі
4. Заңсыз өткізілген тауарларға арналған кедендік декларация (бұдан әрі – декларация) осындай тауарларды анықтаған мемлекеттік кірістер органына беріледі.
5. Егер сотқа дейінгі тергеу немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізу барысында заңсыз өткізілген тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге тұлға анықталмаса, осындай тауарларды сатып алған тұлға декларант ретінде әрекет етеді. Бұл ретте, көрсетілген тұлғаға декларанттың өкілеттілігін бекіту үшін заңсыз өткізілген тауарларға қатысты, осындай тауарларды заңды сатып алуды растайтын құжаттар (сатып алу – сату шарты, шот-фактурасы және басқа да құқық белгілейтін құжаттар) немесе соңғы инстанциядағы соттың процессуалдық құжаты – шешімі (сот қаулысы), қылмыстық қудалау органының не уәкілетті лауазымды тұлғаның, осындай тауарларды тұлғаның сатып алу заңдылығының мән-жайларын растауы негіз болып табылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2023 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Выбор таможенной процедуры при таможенном декларировании незаконно перемещенных товаров осуществляется декларантом в соответствии со статьей 208 Кодекса.
7. При декларировании незаконно перемещенных товаров декларация заполняется в порядке, установленном решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 257 "О форме декларации на товары и порядке ее заполнения" (далее – Порядок), с учетом следующих особенностей:
1) декларантом заполняются графы 1, 3, 4, 5, 7, 14, 16, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 41, 44, 45, 46, 47, 48, В, 54 декларации в соответствии с Порядком;
2) в графе 7 декларации указывается код "НВТ" в соответствии с Классификатором особенностей таможенного декларирования товаров, утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных документов";
3) в графе 44 декларации указываются сведения о документах, которые в соответствии со статьей 179 Кодекса являются необходимыми для подтверждения сведений, заявленных в таможенной декларации;
4) органом государственных доходов графы декларации заполняются в соответствии с разделом XI Порядка.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2023 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Классификация незаконно перемещенных товаров осуществляется в соответствии с пунктом 3 статьи 40 Кодекса.
9. Таможенная стоимость незаконно перемещенных товаров определяется в соответствии с решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 августа 2013 года № 180 "Об утверждении Положения об особенностях определения таможенной стоимости товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза с недекларированием".
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2023 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Уплата таможенных платежей, налогов производится в сроки, установленные статьями 77 и 88 Кодекса.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2023 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При отказе декларанта декларировать незаконно перемещенные товары, принимаются меры, согласно главе 52 Кодекса.
12. При отнесении незаконно перемещенных товаров к товарам для личного пользования, в отношении таких товаров применяются положения главы 39 Кодекса.

6. Заңсыз өткізілген тауарларды кедендік декларациялау кезінде кедендік рәсімді таңдауды декларант Кодекстің 208-бабына сәйкес жүзеге асырады.
7. Заңсыз өткізілген тауарларды декларациялау кезінде декларация "Тауарларға арналған декларация нысаны және оны толтыру тәртібі туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен белгіленген тәртіпте (бұдан әрі – Тәртіп), мынадай ерекшеліктерді есепке ала отырып толтырылады:
1) декларант Тәртіпке сәйкес декларацияның 1, 3, 4, 5, 7, 14, 16, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 41, 44, 45, 46, 47, 48, В, 54 бағандарын толтырады;
2) декларацияның 7-бағанында "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген Тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктерінің жіктеуішіне сәйкес "ЗӨТ" коды көрсетіледі;
3) декларацияның 44-бағанында Кодекстің 179-бабына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растау үшін қажетті болып табылатын құжаттар туралы мәліметтер көрсетіледі;
4) мемлекеттік кірістер органы декларацияның бағандарын Тәртіптің ХІ бөліміне сәйкес толтырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2023 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Заңсыз өткізілген тауарларды жіктеу Кодекстің 40-бабының 3-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Заңсыз өткізілген тауарлардың кедендік құны "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына әкелінген декларацияланбаған тауарлардың кедендік құнын айқындау ерекшеліктері туралы ережені бекіту туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 180 шешіміне сәйкес анықталады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2023 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу Кодекстің 77 және 88-баптарында белгіленген мерзімде жүргізіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2023 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Декларант заңсыз өткізілген тауарларды декларациялаудан бас тартқан жағдайда Кодекстің 52-тарауына сәйкес шаралар қабылданады.
12. Заңсыз өткізілген тауарлар жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызылған кезде, мұндай тауарларға қатысты Кодекстің 39-тарауының ережелері қолданылады.

Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2023 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Заключительные положения
13. Действие настоящих Правил не распространяется на незаконно перемещенные товары, ввоз которых на территорию ЕАЭС запрещен и оборот которых запрещен в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2023 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Настоящие Правила применяются в отношении лиц, незаконно перемещающих товары, у которых в соответствии с пунктом 2 статьи 88 Кодекса, наступает обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов при незаконном перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза.
Лица, участвующие в незаконном перемещении, если они знали или должны были знать о незаконности такого перемещения, а при ввозе товаров на таможенную территорию ЕАЭС – также лица, которые приобрели в собственность или во владение незаконно ввезенные товары, если в момент приобретения они знали или должны были знать о незаконности их ввоза на таможенную территорию ЕАЭС, несут солидарную обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов с лицами, незаконно перемещающими товары.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2023 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Қорытынды ережелер
13. Осы Қағидалар ЕАЭО аумағына әкелуге тыйым салынған және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айналымға тыйым салынған заңсыз өткізілген тауарларға қолданылмайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2023 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Осы Қағида Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу кезінде Кодекстің 88-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік баждар мен салықтарды төлеу бойынша міндеттемесі туындайтын, тауарларды заңсыз өткізетін тұлғаларға қатысты қолданылады.
Заңсыз өткізуге қатысушы тұлғалар, егер олар мұндай алып өту заңсыздығы туралы білген немесе білуге тиіс болса, ал ЕАЭО кедендік аумағына тауарларды әкелу кезінде, заңсыз әкелінген тауарларды меншігіне немесе иелігіне алған тұлғалар да, егер сатып алу сәтінде олар ЕАЭО кедендік аумағына оларды әкелу заңсыздығы туралы білген немесе білуге тиіс болса, тауарларды заңсыз өткізуші тұлғалармен бірге кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша ортақ жауапкершілікте болады.