Об утверждении Правил присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 9. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2018 года № 16454. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 187.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 187 (вводится в действие с 01.01.2019).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 апреля 2014 года № 53 "Об утверждении Правил присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9483, опубликованное 27 июня 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 128 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 апреля 2014 года № 53 "Об утверждении Правил присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13802, опубликованное 4 июля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту регулирования небанковских финансовых организаций (Шайкакова Г.Ж.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;

Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 9 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 1 наурызда № 16454 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 187 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 187 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін беру қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 18 сәуірдегі № 53 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9483 болып тіркелген, 2014 жылғы 27 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 18 сәуірдегі № 53 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 128 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13802 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Банктік емес қаржы ұйымдарын реттеу департаменті (Шайқақова Г.Ж.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Курманова Ж.Б.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 января 2018 года № 9
Правила присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам
1. Настоящие Правила присвоения национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" и определяют порядок присвоения уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган), национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам, выпускаемым Министерством финансов Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.
2. Присвоение национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам, выпускаемым Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, производится уполномоченным органом на основании электронного запроса на присвоение национального идентификационного номера, содержащего следующие сведения о выпуске:
1) вид государственных ценных бумаг, их полное наименование (сокращенное наименование, аббревиатура);
2) валюта выпуска;
3) срок обращения;
4) порядковый номер выпуска государственных ценных бумаг в соответствии с используемой эмитентом нумерацией;
5) предполагаемая дата размещения;
6) дата погашения.
3. Присвоение национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, производится уполномоченным органом на основании письменного запроса эмитента, составленного в произвольной форме и содержащего сведения о данном выпуске, указанные в пункте 2 Правил.

4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ж.Б. Құрмановқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 29 қаңтардағы
№ 9 қаулысымен
бекітілді
Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін беру қағидалары
1. Осы Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеуді, бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін беру тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін беруді уәкілетті орган шығарылым туралы мынадай мәліметтер қамтылатын ұлттық бірдейлендіру нөмірін беру туралы электрондық сұрату негізінде жүргізеді:
1) мемлекеттік бағалы қағаздардың түрі, олардың толық атауы (қысқартылған атауы, аббревиатурасы);
2) шығарылым валютасы;
3) айналыс мерзімі;
4) эмитент пайдаланатын нөмірлеуге сәйкес мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымының реттік нөмірі;
5) болжанған орналастыру күні;
6) өтеу күні.
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін беруді уәкілетті орган эмитенттің еркін нысанда жасалған және Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген осы шығарылым туралы мәліметтер қамтылатын жазбаша сұратуы негізінде жүргізеді.

4. Допускается составление одного запроса на присвоение национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам в соответствии с пунктами 2 и 3 Правил для более чем одного предполагаемого эмитентом выпуска, в том числе на определенный период времени вперед.
5. После получения запроса эмитента уполномоченный орган проверяет его составление в части:
1) полноты сведений, подлежащих указанию в запросе в соответствии с пунктом 2 Правил;
2) правильности указания обозначения вида государственных ценных бумаг в соответствии с нормативными правовыми актами Правительства Республики Казахстан или Национального Банка Республики Казахстан, предусматривающими выпуск соответствующего вида государственных ценных бумаг;
3) соответствия порядкового номера предполагаемого выпуска государственных ценных бумаг имеющейся у уполномоченного органа информации о предыдущих выпусках государственных ценных бумаг данного вида.
6. При соответствии сведений, указанных в запросе эмитента, требованиям пункта 5 Правил уполномоченный орган присваивает национальный идентификационный номер и отправляет электронный либо письменный ответ на запрос, содержащий:
1) порядковый номер выпуска государственных ценных бумаг в соответствии с используемой эмитентом нумерацией;
2) национальный идентификационный номер (если он был присвоен);
3) причину отказа (если в присвоении национального идентификационного номера отказано).
7. Уполномоченный орган рассматривает запрос эмитента на присвоение национального идентификационного номера в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения запроса (за исключением случая, установленного частью второй настоящего пункта).
Если эмитентом запрашивается присвоение национальных идентификационных номеров государственным ценным бумагам для шести и более предполагаемых выпусков, уполномоченный орган присваивает национальные идентификационные номера в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения запроса от эмитента.
Построение национального идентификационного номера государственных ценных бумаг осуществляется в соответствии с приложением 1 к Правилам.
Пример присвоения национального идентификационного номера государственным ценным бумагам указан в приложении 2 к Правилам.
При заполнении четвертой позиции национального идентификационного номера государственных ценных бумаг используются коды отдельных видов государственных ценных бумаг.
Коды государственных ценных бумаг, выпускаемых Министерством финансов Республики Казахстан, указаны в таблице 1 приложения 3 к Правилам.
Коды государственных ценных бумаг, выпускаемых Национальным Банком Республики Казахстан, указаны в таблице 2 приложения 3 к Правилам.

4. Эмитент болжап отырған біреуден асатын, оның ішінде белгілі бір уақыт кезеңінен бұрынғы шығарылым үшін Қағидалардың 2 және 3-тармақтарына сәйкес мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін беруге бір сұрату жасауға рұқсат етіледі.
5. Уәкілетті орган эмитенттің сұратуын алғаннан кейін оның мына бөліктерде жасалуын тексереді:
1) Қағидалардың 2-тармағына сәйкес сұратуда көрсетілуге тиіс мәліметтердің толықтығы;
2) мемлекеттік бағалы қағаздардың тиісті түрінің шығарылымын көздейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес мемлекеттік бағалы қағаздар түрін белгілеудің дұрыс көрсетілу;
3) мемлекеттік бағалы қағаздардың болжанған шығарылымының реттік нөмірінің уәкілетті органдағы мемлекеттік бағалы қағаздардың осы түрінің алдыңғы шығарылымдары туралы ақпаратқа сәйкес келу.
6. Эмитенттің сұратуында көрсетілген мәліметтер Қағидалардың 5-тармағының талаптарына сәйкес келген кезде уәкілетті орган ұлттық бірдейлендіру нөмірін береді және сұратуға мыналар қамтылатын электрондық не жазбаша жауап жібереді:
1) эмитент пайдаланатын нөмірлеуге сәйкес мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымының реттік нөмірі;
2) ұлттық бірдейлендіру нөмірі (егер ол берілсе);
3) бас тарту себебі (егер ұлттық бірдейлендіру нөмірін беруден бас тартылса).
7. Уәкілетті орган эмитенттің ұлттық бірдейлендіру нөмірін беруге сұратуын оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қарайды (осы тармақтың екінші бөлігінде белгіленген жағдайды қоспағанда).
Егер эмитент алты және одан астам болжанған шығарылымдар үшін мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін беруге сұрату жасаса, уәкілетті орган эмитенттің сұратуын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін береді.
Мемлекеттік бағалы қағаздардың ұлттық бірдейлендіру нөмірін тізіп шығу Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық бірдейлендіру нөмірін беру үлгісі Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген.
Мемлекеттік бағалы қағаздардың ұлттық бірдейлендіру нөмірінің төртінші позициясын толтырған кезде мемлекеттік бағалы қағаздардың жекелеген түрлерінің кодтары пайдаланылады.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар кодтары Қағидаларға 3-қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар кодтары Қағидаларға 3-қосымшаның 2-кестесінде көрсетілген.

Коды государственных ценных бумаг, выпускаемых местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, указаны в таблице 3 приложения 3 к Правилам.
При построении национального идентификационного номера перевод буквенных символов в числа осуществляется в соответствии с таблицей перевода буквенных символов в числа согласно приложению 4 к Правилам.
Приложение 1
к Правилам присвоения национальных
идентификационных номеров
государственным ценным бумагам
Построение национального идентификационного номера государственных ценных бумаг
1. Для построения национального идентификационного номера (далее - НИН) государственных ценных бумаг используются арабские цифры и прописные (заглавные) буквы латинского алфавита (за исключением букв "І" и "О").
2. НИН включает в себя двенадцать последовательных символов (считая слева направо), не разделенных знаком препинания, и состоит из трех частей:
1) символы, расположенные на первой и второй позициях НИН, обозначают двухбуквенный код страны эмитента (для Республики Казахстан используется код "KZ");
2) символы, расположенные на третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой позициях НИН, являются основным номером, составляемым в соответствии с пунктами 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 настоящего приложения;
3) символ, расположенный на двенадцатой позиции НИН, является контрольной цифрой, которая рассчитывается в соответствии с пунктом 10 настоящего приложения.
3. Символ, расположенный на третьей позиции НИН, обозначает эмитента государственных ценных бумаг:
1) "K" – Министерство финансов Республики Казахстан;
2) "W" – Национальный Банк Республики Казахстан;
3) "А" – местный исполнительный орган города Алматы;
4) "Z" – местный исполнительный орган города Астаны;
5) "М" – местные исполнительные органы областей.
4. Символ, расположенный на четвертой позиции НИН, обозначает код государственных ценных бумаг:
1) символ "1" – бездокументарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;
2) символ "2" – бездокументарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;
3) символ "3" – бездокументарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к показателю;

Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар кодтары Қағидаларға 3-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
Ұлттық бірдейлендіру нөмірін тізіп шығу кезінде әріптік символдарды сандармен ауыстыру Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес әріптік символдарды сандармен ауыстыру кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік бағалы қағаздарға
ұлттық бірдейлендіру
нөмірлерін беру қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік бағалы қағаздардың ұлттық бірдейлендіру нөмірін тізіп шығу
1. Мемлекеттік бағалы қағаздардың ұлттық бірдейлендіру нөмірін (бұдан әрі – ҰБН) құру үшін араб цифрлары және латын әліпбиінің жазба (бас) әріптері ("I" және "О" әріптерінен басқа) пайдаланылады.
2. ҰБН-ға тыныс белгісімен бөлінбеген, қатарынан он екі символ (солдан оңға санағанда) кіреді және мына үш бөліктен тұрады:
1) ҰБН-ның бірінші және екінші позицияларында орналасқан символдар эмитент елінің екі әріпті кодын білдіреді (Қазақстан Республикасы үшін "КZ" коды пайдаланылады);
2) ҰБН-ның үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші тоғызыншы, оныншы және он бірінші позицияларында орналасқан символдар осы қосымшаның 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтарына сәйкес жасалатын негізгі нөмірлер болып табылады;
3) ҰБН-ның он екінші позициясында орналасқан символ осы қосымшаның 10-тармағына сәйкес есептелетін тексеру цифрі болып табылады.
3. ҰБН-ның үшінші позициясында орналасқан символ мемлекеттік бағалы қағаздардың эмитентін білдіреді:
1) "К" - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі;
2) "W" - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
3) "А" - Алматы қаласының жергілікті атқарушы органы;
4) "Z" - Астана қаласының жергілікті атқарушы органы;
5) "М" - облыстардың жергілікті атқарушы органдары.
4. ҰБН-ның төртінші позициясында орналасқан символ мемлекеттік бағалы қағаздардың кодын білдіреді:
1) "1" символы – шығарылымының талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша төленетін сыйақыны индекстеу көзделмейтін құжаттамасыз дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;
2) "2" символы – шығарылымының талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша төленетін сыйақыны индекстеу көзделмейтін құжаттамасыз купондық бағалы қағаздар;
3) "3" символы – шығарылымының талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша көрсеткішке төленетін сыйақыны ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжаттамасыз дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;

4) символ "4" – бездокументарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к показателю;
5) символ "5" – документарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;
6) символ "6" – документарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых не предусматривают индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения;
7) символ "7" – документарные дисконтные и дисконтно-купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к показателю;
8) символ "8" – документарные купонные ценные бумаги, условия выпуска которых предусматривают частичную или полную индексацию их номинальной стоимости и выплачиваемого по ним вознаграждения к показателю;
9) символ "9" – бездокументарные купонные ценные бумаги, выпущенные в целях компенсации вкладов граждан Республики Казахстан;
10) символ "А" – бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном;
11) символ "В" – бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном;
12) символ "С" – бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном;
13) символ "D" – бездокументарные купонные ценные бумаги, размещение и погашение которых осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается определенное при размещении вознаграждение, называемое купоном;
14) символ "Е" – среднесрочные ценные бумаги местных исполнительных органов городов республиканского значения, столицы;
15) символ "F" – долгосрочные ценные бумаги местных исполнительных органов городов республиканского значения, столицы;
16) символ "G" – среднесрочные индексированные ценные бумаги местных исполнительных органов городов республиканского значения, столицы;
17) символ "Н" – долгосрочные индексированные ценные бумаги местных исполнительных органов городов республиканского значения, столицы;

4) "4" символы – шығарылымының талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша көрсеткішке төленетін сыйақыны ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжаттамасыз купондық бағалы қағаздар;
5) "5" символы – шығарылымының талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша төленетін сыйақыны индекстеу көзделмейтін құжаттамалы дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;
6) "6" символы – шығарылымының талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша төленетін сыйақыны индекстеу көзделмейтін құжаттамалы купондық бағалы қағаздар;
7) "7" символы – шығарылымының талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша көрсеткішке төленетін сыйақыны ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжаттамалы дисконттық және дисконттық-купондық бағалы қағаздар;
8) "8" символы – шығарылымының талаптарында олардың номиналды құнын және олар бойынша көрсеткішке төленетін сыйақыны ішінара немесе толық индекстеу көзделетін құжаттамалы купондық бағалы қағаздар;
9) "9" символы – Қазақстан Республикасы азаматтарының салымдарына өтемақы төлеу мақсатында шығарылған құжаттамасыз купондық бағалы қағаздар;
10) "А" символы – орналастырылуы мен өтелуі номиналды құны бойынша жүзеге асырылатын, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленетін құжаттамасыз купондық бағалы қағаздар;
11) "В" символы – орналастырылуы мен өтелуі номиналды құны бойынша жүзеге асырылатын, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленетін құжаттамасыз купондық бағалы қағаздар;
12) "С" символы – орналастырылуы мен өтелуі номиналды құны бойынша жүзеге асырылатын, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленетін құжаттамасыз купондық бағалы қағаздар;
13) "D" символы – орналастырылуы мен өтелуі номиналды құны бойынша жүзеге асырылатын, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде орналастыру кезінде айқындалған, купон деп аталатын сыйақы төленетін құжаттамасыз купондық бағалы қағаздар;
14) "Е" символы – республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының орта мерзімді бағалы қағаздары;
15) "F" символы - республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ұзақ мерзімді бағалы қағаздары;
16) "G" символы – республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздары;
17) "Н" символы – республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздары;

18) символ "J" – государственные ценные бумаги, выпускаемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных и правительственных программ.
5. Коды отдельных видов государственных ценных бумаг, используемые при заполнении четвертой позиции НИН, указаны в таблицах 1, 2 и 3 приложения 3 к Правилам.
В случае выпуска нового вида государственных ценных бумаг в качестве символа, расположенного на четвертой позиции НИН и обозначающего код государственных ценных бумаг, используются прописные (заглавные) буквы латинского алфавита, следующие за предыдущими (за исключением букв "І" и "О").
6. Символ, расположенный на пятой позиции НИН, обозначает валюту выпуска:
1) "K" – казахстанский тенге;
2) "U" – доллар США;
3) "E" – евро.
7. Символ, расположенный на шестой позиции НИН, обозначает единицу измерения срока обращения государственных ценных бумаг:
1) "Y" – годы;
2) "M" – месяцы;
3) "W" – недели;
4) "D" – дни.
8. Символы, расположенные на седьмой и восьмой позициях НИН, обозначают срок обращения государственных ценных бумаг в соответствующей единице измерения.
Если срок обращения составляет менее десяти соответствующих единиц измерения, то в седьмой позиции НИН указывается символ "0" (ноль).
9. Символы, расположенные на девятой, десятой и одиннадцатой позициях НИН, обозначают порядковый номер выпуска государственных ценных бумаг в соответствии с нумерацией, используемой уполномоченным органом.
Если порядковый номер выпуска составляет менее ста, то в девятой позиции НИН указывается символ "0" (ноль).
Если порядковый номер выпуска составляет менее десяти, то в десятой позиции (в дополнение к символу "0" в девятой позиции НИН) указывается символ "0" (ноль).
Если порядковый номер выпуска превышает девятьсот девяносто девять, то его первая цифра не указывается.
10. Контрольная цифра рассчитывается следующим образом:
1) шаг 1: заполняются первые одиннадцать позиций НИН в соответствии с подпунктом 1) пункта 2, пунктами 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 настоящего приложения;
2) шаг 2: расположенные на позициях НИН буквенные символы заменяются числами в соответствии с приложением 4 к Правилам;
3) шаг 3: каждая цифра полученного числового ряда (начиная с его правого края) умножается на коэффициенты: "2" – для цифр, находящихся на нечетных позициях НИН, или "1" – для цифр, находящихся на четных позициях НИН;
4) шаг 4: суммируются цифры ряда, полученного в результате выполнения шага 3;

18) "J" символы – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздары.
5. ҰБН төртінші позициясын толтыру кезінде пайдаланылатын мемлекеттік бағалы қағаздардың жекелеген түрлерінің кодтары Қағидаларға 3-қосымшаның 1, 2 және 3-кестелерінде берілген.
Мемлекеттік бағалы қағаздардың жаңа түрі шығарылған жағдайда ҰБН-ның төртінші позициясында орналасқан және мемлекеттік бағалы қағаздардың кодын білдіретін символ ретінде алдыңғылардан кейінгі латын әліпбиінің жазба (бас) әріптері ("I" және "О" әріптерінен басқа) пайдаланылады.
6. ҰБН-ның бесінші позициясында орналасқан символ шығарылымның валютасын білдіреді:
1) "К" – қазақстандық теңге;
2) "U" – АҚШ доллары;
3) "Е" – еуро.
7. ҰБН-ның алтыншы позициясында орналасқан символ мемлекеттік бағалы қағаздардың айналыс мерзімінің өлшем бірлігін білдіреді:
1) "Ү" – жылдар;
2) "М" – айлар;
3) "W" – апталар;
4) "D" – күндер.
8. ҰБН-ның жетінші және сегізінші позицияларында орналасқан символдар мемлекеттік бағалы қағаздардың тиісті өлшем бірлігіндегі айналыс мерзімін білдіреді.
Егер айналыс мерзімі оннан аз тиісті өлшем бірлігін құраса, онда ҰБН-ның жетінші позициясында "0" (нөл) символы көрсетіледі.
9. ҰБН-ның тоғызыншы, оныншы және он бірінші позицияларында орналасқан символдар мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымының уәкілетті орган пайдаланатын нөмірлеуге сәйкес реттік нөмірін білдіреді.
Егер шығарылымның реттік нөмірі жүзден кем болса, онда ҰБН-ның тоғызыншы позициясында "0" (нөл) символы көрсетіледі.
Егер шығарылымның реттік нөмірі оннан кем болса, онда оныншы позицияда (ҰБН-ның тоғызыншы позициясындағы "0" символына қосымша) "0" (нөл) символы көрсетіледі.
Егер шығарылымның реттік нөмірі тоғыз жүз тоқсан тоғыздан асып кетсе, онда оның бірінші цифрі көрсетілмейді.
10. Тексеру цифрі былайша есептеледі:
1) 1-қадам: осы қосымшаның 2-тармағының 1) тармақшасына, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтарына сәйкес ҰБН-ның алғашқы он бір позициясы толтырылады;
2) 2-қадам: ҰБН-ның позицияларында орналасқан әріптік символдар Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес сандармен ауыстырылады;
3) 3-қадам: алынған сандық қатардағы (оның оң жақ шетінен бастап) әрбір цифр мына коэффициентке көбейтіледі: "2" – ҰБН-ның тақ позицияларында орналасқан цифрлар үшін немесе "1" – ҰБН-ның жұп позицияларында орналасқан цифрлар үшін;
4) 4-қадам: 3-қадамды орындау нәтижесінде алынған цифрлар қатары қосылады;

5) шаг 5: если сумма, полученная в результате выполнения шага 4, оканчивается на "0", то контрольной цифрой является "0". В противном случае контрольной цифрой является результат вычитания суммы, полученной в результате выполнения шага 4, из числа, превышающего данную сумму и являющегося минимальным из кратных десяти.
Приложение 2
к Правилам присвоения национальных
идентификационных номеров
государственным ценным бумагам
Пример присвоения национального идентификационного номера государственным ценным бумагам
Дано (условия примера):
Министерство финансов Республики Казахстан выпускает в обращение государственные краткосрочные казначейские обязательства со сроком обращения шесть месяцев (далее – МЕККАМ). Порядковый номер выпуска государственных ценных бумаг в соответствии с используемой эмитентом нумерацией – 123.
Шаг 1:
Номера позиций НИН
Символы
Комментарий
1-2
KZ

5) 5-қадам: егер 4-қадамды орындау нәтижесінде алынған сома "0" болып аяқталса, онда тексеру цифрі "0" болады. Керісінше жағдайда, 4-қадамды орындау нәтижесінде алынған соманы осы сомадан асатын және онға еселі сандардың ең азы болатын соманы шегеру нәтижесі тексеру цифрі болады.
Мемлекеттік бағалы қағаздарға
ұлттық бірдейлендіру
нөмірлерін беру қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық бірдейлендіру нөмірін беру үлгісі
Берілді (үлгінің талаптары):
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі алты ай айналыс мерзімімен мемлекеттік қысқа мерзімді қазыналық міндеттемелерін (бұдан әрі – МЕККАМ) айналысқа шығарады. Эмитент пайдаланатын нөмірлеуге сәйкес мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылымының реттік нөмірі – 123.
1-қадам:
ҰБН позицияларының нөмірлері
Символдар
Түсініктемелер
1-2
KZ