Об утверждении Правил представления документов для освобождения от обложения таможенными сборами
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 февраля 2018 года № 179. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2018 года № 16457.
В соответствии с пунктом 3 статьи 80 и подпунктом 4) пункта 1 статьи 79 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления документов для освобождения от обложения таможенными сборами.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 14 февраля 2018 года № 179
Правила представления документов для освобождения от обложения таможенными сборами
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления документов для освобождения от обложения таможенными сборами (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 80, подпунктом 4) пункта 1 статьи 79 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок представления документов для освобождения от обложения таможенными сборами за таможенное декларирование товаров.
Глава 2. Порядок представления документов для освобождения от обложения таможенными сборами за таможенное декларирование товаров

Кедендік алымдардың салуынан босату үшін құжаттарды ұсыну қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 14 ақпандағы № 179 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 1 наурызда № 16457 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 80-бабының 3-тармағына және 79-бабының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кедендік алымдардың салуынан босату үшін құжаттарды ұсыну қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2018 жылғы 14 ақпандағы № 179
бұйрығымен бекітілген
Кедендік алымдардың салуынан босату үшін құжаттарды ұсыну қағидасы 1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы кедендік алымдардың салуынан босату үшін құжаттарды ұсыну қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 80-бабының 3-тармағына және 79-бабының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленген және тауарлардың кедендік декларациялауында кедендік алымдардың салуынан босату үшін құжаттарды ұсыну тәртібін айқындайды.
2-Тарау. Тауарлардың кедендік декларациялауында кедендік алымдардың салуынан босату үшін құжаттарды ұсыну тәртібі

2. Подача декларации на товары не сопровождается представлением органу государственных доходов документов, подтверждающих соблюдение целей и условий предоставления льгот по уплате таможенных сборов за таможенное декларирование товаров, за исключением случаев, когда указанные документы запрошены системой управления рисками.
3. При ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров в качестве гуманитарной помощи, за исключением подакцизных, документами, подтверждающими соблюдение целей и условий предоставления льгот по уплате таможенных сборов за таможенное декларирование товаров, являются:
документ отправителя товара, подтверждающий направление товаров в качестве гуманитарной помощи (в том числе составленный на иностранном языке) или подтверждение дипломатических или приравненных к ним представительств или консульских учреждений о ввозе товара с указанием цели ввоза товара на безвозмездной основе – в качестве гуманитарной помощи;
копия международного договора Республики Казахстан (при наличии), в рамках которого осуществляется ввоз товаров в качестве гуманитарной помощи.
4. При ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров, за исключением подакцизных (кроме легковых автомобилей, специально предназначенных для медицинских целей) в целях благотворительной помощи по линии государств, правительств государств, международных организаций, включая оказание технического содействия, документами, подтверждающими соблюдение целей и условий предоставления льгот по уплате таможенных сборов за таможенное декларирование товаров, являются:
документ отправителя товара, подтверждающий факт их безвозмездной передачи или подтверждение дипломатических или приравненных к ним представительств или консульских учреждений о ввозе товара с указанием цели ввоза товара на безвозмездной основе – благотворительная помощь или оказание технического содействия;
копия международного договора Республики Казахстан, в рамках которого осуществляется ввоз товаров на безвозмездной основе.
5. При перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, консульскими учреждениями, а также для личного пользования лицами, относящимися к дипломатическому и административно-техническому персоналу этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, не являющихся гражданами Республики Казахстан и освобождаемых в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, подверждающим соблюдения целей и условий предоставления льгот по уплате таможенных сборов за таможенное декларирование товаров являются товаросопроводительные документы, содержащие информацию о цели ввоза/вывоза данных товаров и их получателе или подтверждение дипломатических или приравненных к ним представительств или консульских учреждений о ввозе/вывозе товара с указанием цели ввоза/вывоза товара.

2. Берілген құжаттар тәуекелдерді басқару жүйесімен сұратылған жағдайларды қоспағанда, тауарларға арналған декларацияда мәлімделген кедендік алымдары төлеу бойынша жеңілдіктер берудің мақсаттары мен шарттарының сақталуын растайтын құжаттарды мемлекеттік кірісте органына ұсынумен бірге жүрмейді.
3. Акцизделетiн тауарларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағына гуманитарлық көмек ретiнде әкелінетін тауарлар, тауарлардың кедендік декларациялауында кедендік алымдары төлеу бойынша жеңілдіктер берудің мақсаттары мен шарттарының сақталуын растайтын құжаттар:
Тауарды жөнелтішінің, гуманитарлық көмек ретiнде бағытталған тауарларды растайтын құжат (соның ішінде шет тілінде жасалған растамасы) немесе дипломатиялық немесе оларға теңестірілген консулдық мекемелердің әкелінетін тауардың гуманитарлық көмек ретiнде өтеусіз негізде берілетін мақсатыны көрсетету тауарды әкелу туралы;
гуманитарлық көмек ретiнде тауарлар әкелу жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасның халықаралық шартынаң көшірмесі болып табылады;
4. Акцизделетiн тауарларды қоспағанда, техникалық жәрдем көрсетудi қоса алғанда, мемлекеттер, мемлекеттердің үкiметтері, халықаралық ұйымдар желісі бойынша қайырымдылық көмек мақсаттарында Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағына әкелiнетiн (медициналық мақсаттарға арнайы арналған жеңіл автомобильдерден басқа) тауарлар, тауарлардың кедендік декларациялауында кедендік алымдары төлеу бойынша жеңілдіктер берудің мақсаттары мен шарттарының сақталуын растайтын құжаттар;
Тауарды жөнелтішінің, тауарларды өтеусіз беру фактісін растайтын растайтын құжат немес дипломатиялық немесе оларға теңестірілген консулдық мекемелердің әкелінетін тауардың қайырымдылық көмек ретiнде өтеусіз негізде берілетін мақсатыны көрсетету тауарды әкелу туралы;
өтеусіз негізде тауарлар әкелу жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасның халықаралық шартынаң көшірмесі болып табылады;
5. Шетелдiк дипломатиялық және оған теңестiрiлген өкiлдiктердiң, консулдық мекемелердің ресми пайдалануы үшін, сондай-ақ осы өкілдіктердің дипломатиялық және әкiмшiлiк-техникалық персоналына жататын адамдардың, оған қоса олармен бірге тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын отбасы мүшелерiнің жеке пайдалануы үшiн Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес босатылатын тауарлар, тауарлардың кедендік декларациялауында кедендік алымдары төлеу бойынша жеңілдіктер берудің мақсаттары мен шарттарының сақталуын растайтын, тауарларды әкелудің/әкетудің мақсатын және оларды алушы туралы ақпараттың міндетті түрде болуымен тауарға ілеспе құжаттар немес консулдық мекемелермен тауарларды әкелудің/әкетудің мақсатынмен тауарды әкелу/әкету туралы құжаттар болып табылады;

6. При ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров, приобретаемых за счет средств грантов, предоставленных по линии государств, правительств государств, а также международных организаций, определенных в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, документами, подтверждающими соблюдение целей и условий предоставления льгот по уплате таможенных сборов за таможенное декларирование товаров, являются:
документ отправителя товара, подтверждающий направление товаров за счет средств грантов, предоставленных по линии государств, правительств государств, международных организаций или подтверждение дипломатических или приравненных к ним представительств или консульских учреждений о ввозе товара с указанием цели ввоза товара на безвозмездной основе – ввоз за счет средств грантов;
копия международного договора Республики Казахстан, в рамках которого осуществляется ввоз товаров на безвозмездной основе.
7. Подтверждение соблюдения целей и условий предоставления льгот по уплате таможенных сборов за таможенное декларирование товаров при перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров, перечисленных в подпунктах 1), 2), 3), 6) пункта 1 статьи 80 Кодекса, не требуется.

6. Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалған, мемлекеттер, мемлекеттердің үкіметтері, сондай-ақ халықаралық ұйымдар желісі бойынша берілген гранттардың қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағына әкелінгенде, тауарлардың кедендік декларациялауында кедендік алымдары төлеу бойынша жеңілдіктер берудің мақсаттары мен шарттарының сақталуын растайтын құжаттар болып;
Тауарды жөнелтішінің, мемлекеттердің үкіметтері, сондай-ақ халықаралық ұйымдар желісі бойынша грант қаражаты есебінен бағытталған тауарлардың растайтын құжат немес дипломатиялық немесе оларға теңестірілген консулдық мекемелердің әкелінетін тауардың грант қаражаты есебінен өтеусіз негізде берілетін мақсатыны көрсетету тауарды әкелу туралы;
өтеусіз негізде тауарлар әкелу жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасның халықаралық шартынаң көшірмесі болып табылады;
7. Кодекстің 80-бабының 1-тармағының 1), 2), 3) және 6) тармақшаларында тізбектелген, тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілгенде, тауарлардың кедендік декларациялауында кедендік алымдары төлеу бойынша жеңілдіктер берудің мақсаттары мен шарттарының сақталуын растайтын қажет етілмейді.