Об утверждении Правил создания, категорирования, классификации, а также норм положенности и типовых требований к обустройству и материально-техническому оснащению таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов в части, не урегулированной таможенным законодательством Евразийского экономического союза, а также требований к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах размещения органов государственных доходов и специализированных государственных учреждений, входящих в систему органов государственных доходов и в иных местах, на территории которых могут совершаться таможенные операции и может проводиться таможенный контроль
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 250. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2018 года № 16520.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 2 и пунктом 4 статьи 16 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.01.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила создания, категорирования, классификации обустройства и материально-технического оснащения таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов в части, не урегулированной таможенным законодательством Евразийского экономического союза, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) нормы положенности к обустройству и материально-техническому оснащению таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) типовые требования к обустройству и материально-техническому оснащению таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) требования к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах размещения органов государственных доходов и специализированных государственных учреждений, входящих в систему органов государственных доходов и в иных местах, на территории которых могут совершаться таможенные операции, и может проводиться таможенный контроль, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 205 "Об утверждении Правил создания, категорирования, классификации, а также норм положенностей и типовых требований к обустройству и материально-техническому оснащению таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10811, опубликован 13 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").

Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында реттелмеген бөлігінде кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру, санатқа бөлу, сыныптау қағидаларын, сондай-ақ оларды жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік нормаларын және оларға қойылатын үлгілік талаптарды, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдары мен мемлекеттік кірістер органдарының жүйесіне кіретін мамандандырылған мемлекеттік мекемелер орналасқан жерлерде және аумағында кедендік операциялар жасалуы және кедендік бақылау жүргізілуі мүмкін өзге жерлерде кедендік инфрақұрылым элементтерін жайластыруға және техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 250 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 наурызда № 16520 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 2-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына және 16- бабының 4-тармағына сәйкес" БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.01.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында реттелмеген бөлігінде кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру, санатқа бөлу, сыныптау, жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік нормалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың оларға қойылатын үлгілік талаптары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдары мен мемлекеттік кірістер органдарының жүйесіне кіретін мамандандырылған мемлекеттік мекемелер орналасқан жерлерінде және аумағында кедендік операциялар жасалуы және кедендік бақылау жүргізілуі мүмкін өзге жерлерде кедендік инфрақұрылым элементтерін жайластыруға және техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының кедендерін, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру, санатқа бөлу, сыныптау қағидаларын, сондай-ақ оларды жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік нормаларын және оларға қойылатын үлгілік талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 205 бұйрығының (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 10811 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 13 мамырда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 250
Правила создания, категорирования, классификации обустройства и материально-технического оснащения таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов в части, не урегулированной таможенным законодательством Евразийского экономического союза
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания, категорирования, классификации обустройства и материально-технического оснащения таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов в части, не урегулированной таможенным законодательством Евразийского экономического союза разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 2 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют порядок создания, категорирования, классификации обустройства и материально-технического оснащения таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов в части, не урегулированной таможенным законодательством Евразийского экономического союза.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.01.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Таможни, таможенные посты и контрольно-пропускные пункты, в зависимости от классификации по объемам внешнеэкономических операций, по виду международного сообщения, статуса, режима работы, характеру сообщения, порядку функционирования, подлежат категорированию.

3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М.Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 250 бұйрығына
1-қосымша
Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында реттелмеген бөлігінде кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру, санатқа бөлу, сыныптау, жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында реттелмеген бөлігінде кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру, санатқа бөлу, сыныптау, жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандыру қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 2-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленген және Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында реттелмеген бөлігінде кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру, санатқа бөлу, сыныптау, жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.01.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Кедендер, кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттері сыныпталуына байланысаты, сыртқы экономикалық операциялардың көлемі бойынша, халықаралық қатынас түрі, мәртебесі, жұмыс режимі, қатынас сипаты, жұмыс істеу тәртібі бойынша санаттауға жатады.

Глава 2. Порядок создания таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов
3. Таможни создаются в соответствии с пунктом 1 статьи 159 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.01.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Для определения целесообразности создания таможенных постов заинтересованный государственный орган или территориальный орган государственных доходов (далее – инициатор), направляет уполномоченному органу в сфере таможенного дела в произвольной форме ходатайство о создании таможенных постов с приложением следующих материалов:
1) сведения о планируемых объемах внешнеэкономических операций, подлежащих таможенному контролю и декларированию;
2) расчет и обоснование средств на проектирование, строительство и содержание инфраструктуры (объектов) таможенных постов, а также их оборудования, технического оснащения, создания и развития транспортной, инженерной и социально-бытовой инфраструктуры, необходимых для организации государственного контроля, в случаях, когда проектирование, строительство и содержание осуществляется за счет средств республиканского бюджета;
3) схему размещения объектов инфраструктуры таможенного поста, необходимого для организации таможенного декларирования и таможенного контроля;
4) предложения по отводу земельного участка, на котором предполагается размещение объектов таможенных постов в случаях, когда проектирование, строительство и содержание осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
5. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела рассматривает представленные материалы в течении срока, установленного статьей 44 Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, и направляет мотивированное заключение в произвольной форме инициатору.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.01.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В случае принятия решения о целесообразности создания таможенного поста актом уполномоченного органа в сфере таможенного дела создаются таможенные посты.
7. Контрольно-пропускные пункты создаются актом территориального органа государственных доходов с согласия уполномоченного органа в сфере таможенного дела.
8. Штатная численность таможни, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов определяется с учетом основных показателей трудовой нагрузки и нормативов трудовой производительности, для каждой категории в отдельности.

2-тарау. Кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру тәртібі
3. Кедендер "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 159-бабының 1-тармағына сәйкес құрылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.01.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кеден бекеттерін құрудың орындылығын айқындау үшін мүдделі мемлекеттік орган немесе аумақтық мемлекеттік кірістер органы (бұдан әрі – бастамашы) кеден ісі саласындағы уәкілетті органға мынадай материалдарды:
1) кедендік бақылауға және декларациялауға жататын сыртқы экономикалық операциялардың жоспарланған көлемдері туралы мәліметтер;
2) кеден бекеттерінің инфрақұрылымын (объектілерін) жобалауға, салуға және күтіп-ұстауға, сондай-ақ жобалауы, салуы және күтіп-ұстау республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жағдайларда, мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру үшін қажетті оларды жабдықтауға, техникалық жарақтандыруға, көліктік, инженерлік және әлеуметтік-тұрмыстық инфрақұрылымдарды құру мен дамытуға арналған қаражаттардың есебін және негіздемесін;
3) кедендік декларациялау мен кедендік бақылауды ұйымдастыру үшін қажетті кеден бекеттерінің инфрақұрылым объектілерін орналастыру схемасы;
4) жобалау, салу және күтіп-ұстау республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жағдайларда, кеден бекеттерінің объектілерін орналастыруы болжанатын жер учаскесін бөлу бойынша ұсыныстарды қоса бере отырып еркін нысандағы кеден бекеттерін құру туралы қолдаухатты жолдайды.
5. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 44 -бабында белгіленген мерзім ішінде ұсынылған материалдарды қарайды және бастамашыға еркін нысандағы уәжделген қорытындыны жолдайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.01.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Кеден бекетін құрудың орындылығы туралы шешім қабылданған жағдайда кеден ісі саласындағы уәкілетті органның актісі негізінде кеден бекеттері құрылады.
7. Бақылау-өткізу пункттері кеден ісі саласындағы уәкілетті органның келісуімен аумақтық мемлекеттік кірістер органының актісі негізінде құрылады.
8. Кедендердің, кеден бекеттері мен бақылау-өткізу пункттерінің штат саны әрбір санат үшін жеке еңбек жүктемесінің негізгі көрсеткіштерін және еңбек өндірісінің нормативтерін ескере отырып айқындалады.

Глава 3. Порядок категорирования, классификации обустройства и материально-технического оснащения таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов
9. Таможни, таможенные посты и контрольно-пропускные пункты классифицируются на приграничные и внутренние.
Приграничные – таможни, таможенные посты и контрольно-пропускные пункты, расположенные на таможенной границе Евразийского экономического союза.
Внутренние – таможенные посты, расположенные на внутренней территории Республики Казахстан.
10. В целях обеспечения развития транзитно-транспортного потенциала, интенсивности международного сообщения, эффективного функционирования приграничных таможен, таможенных постов, контрольно-пропускных пунктов, для определения норм положенности к обустройству и материально-техническому оснащению, в зависимости от классификации, устанавливаются категории.
Для приграничных таможен, таможенных постов, контрольно-пропускных пунктов:
1) 1 категория – интенсивностью пассажирского потока свыше 1000 пассажиров и более 200 единиц автотранспортных средств (далее – АТС) в сутки;
2) 2 категория – интенсивностью пассажирского потока 800-1000 пассажиров и 180-200 единиц АТС;
3) 3 категория – интенсивностью пассажирского потока 500-800 пассажиров и 150-180 единиц АТС;
4) 4 категория – интенсивностью пассажирского потока до 500 пассажиров и 100-150 единиц АТС;
5) 5 категория – интенсивностью пассажирского потока до 300 пассажиров и до 100 единиц АТС.
11. Таможенные посты 1, 2 и 3 категорий создаются в аэропортах, морских портах, железнодорожных станциях и автомагистралях с интенсивным движением, с режимом работы в зависимости от интенсивности пассажирского и транспортного потоков.
Таможенные посты 4 и 5 категорий создаются на автомобильных дорогах и в речных портах с режимом работы в зависимости от интенсивности пассажирского и транспортного потоков.
Для внутренних таможенных постов, контрольно-пропускных пунктов:
1) 1 категория – таможенные посты, расположенные в местах концентрации участников внешнеэкономической деятельности (получателей и отправителей товаров), то есть в административно-территориальных центрах, осуществляющие таможенную очистку товаров, контроль, сборы таможенных платежей и другие таможенные процедуры непосредственно на местах;
2) 2 категория – таможенные посты, расположенные в населенном пункте, обслуживающие небольшую территорию, в которых преобладают расширенная номенклатура оформляемых товаров;
3) 3 категория – таможенные посты, расположенные на промышленных предприятиях с ограниченной номенклатурой оформляемых товаров.

3-тарау. Кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін санатқа бөлу, сыныптау, жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандыру тәртібі
9. Кедендер, кеден бекеттері мен бақылау-өткізу пункттері шекара маңы және ішкі болып сыныпталады.
Шекара маңы – Еуразиялық экономикалық одағының кедендік шекарасында орналасқан кеден, кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттері.
Ішкі – Қазақстан Республикасының ішкі аумағында орналасқан кеден бекеттері.
10. Транзиттік-көліктік әлеуетін дамытуды, халықаралық қатынастың қарқындылығын, шекара маңы кедендердің, кеден бекеттерінің, бақылау-өткізу пункттерінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында, жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік нормаларын айқындау үшін сыныптауға байланысты санаттар белгіленеді.
Шекара маңы кедендер, кеден бекеттері, бақылау-өткізу пункттері үшін:
1) 1-санат – тәулігіне жолаушылар ағынының қарқындылығы 1000 жолаушыдан жоғары және автокөлік құралы (бұдан әрі – АКҚ) 200 бірліктен астам;
2) 2-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 800-1000 жолаушы және АКҚ 180-200 бірлік;
3) 3-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 500-800 жолаушы және АКҚ 150-180 бірлік;
4) 4-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 500 жолаушыға дейін және АКҚ 100-150 бірлік;
5) 5-санат – жолаушылар ағынының қарқындылығы 300 жолаушыға дейін және АКҚ 100 бірлікке дейін.
11. 1, 2 және 3-санатты кеден бекеттері қозғалысы қарқынды әуежайларда, теңіз порттарында, теміржол станцияларында және автомагистральдарда, жолаушылар мен көлік ағындарының қарқындылығына байланысты жұмыс режимімен құрылады.
4 және 5-санатты кеден бекеттері жолаушылар мен көлік ағындары қарқынына байланысты жұмыс режимімен автомобиль жолдарында және өзен порттарында құрылады.
Ішкі кеден бекеттері, бақылау-өткізу пункттері үшін:
1) 1-санат – сыртқы экономикалық қызметке қатысушылары (тауарлардың алушылары және жөнелтушілері) шоғырланатын орындарда, яғни тауарларды кедендік тазартуды, бақылауды, кедендік төлемдерді жинауды және жергілікті жерлерде тікелей басқа кедендік рәсімдерді жүзеге асыратын әкімшілік-аумақтық орталықтарда орналасқан кеден бекеттері;
2) 2-санат – ресімделетін тауарлардың кеңейтілген номенклатурасы бар үлкен емес аумақта қызмет көрсететін, елді-мекенде орналасқан кеден бекеттері;
3) 3-санат – ресімделетін тауарлардың шеттелген номенклатурасы бар өнеркәсіп кәсіпорындарында орналасқан кеден бекеттері.

12. Таможни, таможенные посты и контрольно-пропускные пункты, совершают таможенные операции в отношении товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, по зонам их деятельности, определенных положением о территориальном органе.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 250
Нормы положенности к обустройству и материально-техническому оснащению таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов

12. Кедендер, кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттері аумақтық орган туралы ережеде айқындалған, олардың қызмет аймағы бойынша кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарына қатысты кедендік операцияларды жасайды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 250 бұйрығына
2-қосымша
Кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік нормалары

1. Нормы положенности технических средств таможенного контроля таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов 3 категории (по автомобильному сообщению)
Наименование технических средств таможенного контроля
Единица измерения
Количество
1
Оборудование для электронного учета автотранспортных средств (интегрированное с другими техническими средствами таможенного контроля (далее – ТСТК))
комплект
1 въезд/выезд
2
Оборудование для электронного учета автотранспортных средств, при наличии отдельной полосы для легкового автотранспорта
комплект
1 въезд/выезд
3
Оборудование для автоматического определения габаритных и весовых параметров автотранспортных средств, в том числе осевых нагрузок (интегрированное с другими ТСТК)
комплект
1 въезд/выезд
4
Оборудование для автоматического определения весовых параметров автотранспортных средств (переносные), весы поосного взвешивания
штук
1
5
Стационарное весовое оборудование для определения полной массы транспортных средств (контрольные весы)
штук
1
6
Оборудование для осмотра (досмотра) автотранспортных средств и товаров (инспекционно-досмотровые комплексы или досмотровая интраскопическая техника) (интегрированное с другими ТСТК)
комплект
1
7
Оборудование для осмотра (досмотра) автотранспортных средств и товаров (инспекционно-досмотровые комплексы или досмотровая интраскопическая техника) при наличии отдельной полосы для легкового автотранспорта (интегрированное с другими ТСТК)
комплект
1
8
Оборудование для радиационного контроля (в зависимости от количества полос), 1 полоса соответственно 1 комплект системы на въезд
комплект
1
9
Оборудование для сбора и утилизации биологических отходов
комплект
1
10
Оборудование для очистки и дезинфекции транспортных средств (в зависимости от количества полос)
комплект
1
11
Оборудование для обеззараживания подкарантинной продукции
комплект
1
12
Оборудование для резервного электропитания (для обеспечения электроснабжения всего пункта пропуска)
комплект
2 (в том числе 1- резервный)
13
Приборы для досмотра товаров, транспортных средств в труднодоступных местах (досмотровое зеркало)
штук
4
14
Приборы для досмотра труднодоступных мест в транспортных средствах и емкостей, заполненных различными, в том числе и агрессивными жидкостями (щуп досмотровый)
штук
4
15
Приборы для досмотра труднодоступных мест в транспортных средствах и емкостей, заполненных различными, в том числе и агрессивными жидкостями (эндоскоп)
штук
2
16
Приборы для оптимального освещения в ночное время суток и в слабоосвещенных помещениях (досмотровые фонари и лампы)
штук
10
17
Приборы для обнаружения посторонних вложений в труднодоступных местах, таких как топливные баки, двери, колеса транспортных средств, стенки прицепов грузовых автомобилей (приборы для определения изменения плотности)
штук
2
18
Приборы считывания электронных запорно-пломбировочных устройств (электронных пломб)
комплект
1
19
Принтеры штрих-кодов
комплект
1
20
Приборы считывания штрих-кодов
комплект
1
21
Приборы ночного видения и локальные (замкнутые) при графике работы 24 часа
штук
1
22
Системы обзорного телевидения – сеть телевизионных камер, неуправляемых или дистанционно управляемых с единого контрольного пульта, и контрольных мониторов
комплект
1
23
Носимая радиосвязь (ультракоротковолновые (далее – УКВ))
штук
15
24
Стационарная (базовая) радиосвязь
штук
1
25
Автомобильная аппаратура радиосвязи для всех транспортных средств таможенного поста
штук
1
26
Оборудование для оперативного поиска, обнаружения и наблюдения в динамике собственного излучения теплоизлучающих объектов
комплект
2 въезд/выезд
27
Оборудование для оперативного поиска, обнаружения и наблюдения в динамике собственного излучения теплоизлучающих объектов (ручные)
штук
1

1. 3-санатты (автомобиль қатынасы бойынша) кедендердің, кеден бекеттерінің және бақылау-өткізу пункттерінің кедендік бақылау техникалық құралдарының тиесілік нормалары
Кедендік бақылау техникалық құралдарының атауы
Өлшем бірлігі
Саны
1
Автокөлік құралдарын электрондық есепке алуға арналған жабдық (кедендік бақылаудың басқа техникалық құралдарымен (бұдан әрі – КБТҚ) интеграцияланған))
жиынтық
1
кіру/шығу
2
Жеңіл автокөлік үшін жеке жолақ болған кезде автокөлік құралдарын электрондық есепке алуға арналған жабдық
жиынтық
1
кіру/шығу
3
Автокөлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін, оның ішінде осьтік жүктемесін автоматты түрде айқындауға арналға жабдық (басқа КБТҚ интеграцияланған))
жиынтық
1
кіру/шығу
4
Автокөлік құралдарының салмақтық параметрлерін автоматты түрде айқындауға арналған жабдық (алып жүрілетін), ось бойынша өлшейтін таразы
дана
1
5
Көлік құралдарының толық массасын айқындауға арналған стационарлық таразы жабдығы (бақылау таразысы)
дана
1
6
Автокөлік құралдарын және тауарларды қарап тексеруге (тексеріп қарауға) арналған жабдық (инспекциялық-тексеріп қарау кешендері немесе тексеріп қараудың интраскопиялық техникасы (басқа КБТҚ интеграцияланған))
жиынтық
1
7
Женіл автокөлік үшін жеке жолақ болған кезде автокөлік құралдарын және тауарларды қарап тексеруге (тексеріп қарауға) арналған жабдық (инспекциялық-тексеріп қарау кешендері – немесе тексеріп қараудың интраскопиялық техникасы (басқа КБТҚ интеграцияланған))
жиынтық
1
8
Радиациялық бақылауға арналған жабдық (жолақтардың санына байланысты), 1 жолақ тиісінше кіру жағынан жүйенің 1 жиынтығы
жиынтық
1
9
Биологиялық қалдықтарды жинау және кәдеге жарату жабдығы
жиынтық
1
10
Көлік құралдарын тазалау және дезинфекциялау жабдығы (жолақтардың санына байланысты)
жиынтық
1
11
Карантинге жататын өнімдерді залалсыздандыру жабдығы
жиынтық
1
12
Резервтік (барлық өткізу пунктін электрмен жабдықтауды қамтамасыз ету үшін) электр қорына арналған жабдық
жиынтық
2 (оның ішінде 1- резервтік)
13
Қол жетпейтін жерлердегі тауарлар мен көлік құралдарды тексеріп қарау аспаптары (тексеріп қарау айналары)
дана
4
14
Көлік құралдарының қол жетпейтін орындарын және әртүрлі, оның ішінде агрессивті сұйықтықтармен толтырылған ыдыстарды тексеріп қарауға арналған аспаптар (тексеріп қарау сүңгілері)
дана
4
15
Көлік құралдарындағы қол жетпейтін орындарын және әртүрлі, оның ішінде агрессивті сұйықтықтармен толтырылған ыдыстарды тексеріп қарауға арналған аспаптар (эндоскоп)
дана
2
16
Тәуліктің түнгі уақытында және әлсіз жарықтандырылған үй-жайларды оңтайлы жарықтандыру аспаптары (тексеріп қарау шамдары мен лампалар)
дана
10
17
Отын бактары, есіктер, көлік құралдарының дөңгелектері, жүк автомобильдері тіркемелерінің қабырғалары сияқты қол жетпейтін орындарда бөгде салымдарды анықтау аспаптары (тығыздықтың өзгеруін айқындау аспаптары)
дана
2
18
Электронды тиектеу-пломбалау құрылғыларын (электронды пломбалар) оқу аспаптары;
жиынтық
1
19
Штрих-кодтардың принтерлері
жиынтық
1
20
Штрих-кодтарды оқу аспаптары
жиынтық
1
21
Түнде көру және 24 сағат жұмыс кестесі кезінде локальдық (тұйық) аспаптар
дана
1
22
Шолу телевизиясының жүйесі – бірыңғай бақылау пультімен қашықтықтан басқарылатын немесе басқарылмайтын телевизиялық камералар мен бақылау мониторлар желісі
жиынтық
1
23
Тасымалы ультра қысқа толқынды (бұдан әрі – УҚТ) радио байланыс
дана
15
24
Стационарлық (базалық) радио байланыс
дана
1
25
Кеден бекетінің барлық көлік құралдары үшін автомобильді радио байланыс аппаратурасы
дана
1
26
Өзінің сәулелену серпінінде жылу сәулесін шығаратын объектілерді жедел іздестіруге, анықтау мен байқауға арналған жабдық
жиынтық
2
кіру/шығу
27
Өзінің сәулелену серпінінде жылу сәулесін шығаратын объектілерді жедел іздестіруге, анықтау мен байқауға арналған жабдық (қолда ұстайтын)
дана
1

2. Нормы положенности технических средств таможенного контроля таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов 2 категории (по автомобильному сообщению)
Наименование технических средств таможенного контроля
Единица измерения
Количество
1
Оборудование для электронного учета автотранспортных средств (интегрированное с другими ТСТК)
комплект
2 въезд/выезд
2
Оборудование для электронного учета автотранспортных средств, при наличии отдельной полосы для легкового автотранспорта
комплект
1 въезд/выезд
3
Оборудование для автоматического определения габаритных и весовых параметров автотранспортных средств, в том числе осевых нагрузок (интегрированное с другими ТСТК)
комплект

2. 2-санатты (автомобиль қатынасы бойынша) кедендердің, кеден бекеттерінің және бақылау-өткізу пункттерінің кедендік бақылау техникалық құралдарының тиесілік нормалары
Кедендік бақылау техникалық құралдарының атауы
Өлшем бірлігі
Саны
1
Автокөлік құралдарын электрондық есептеу жабдығы (басқа КБТҚ-мен интеграцияланған)
жиынтық
2
кіру/шығу
2
Жеңіл автокөлік үшін жеке жолақ болған кезде автокөлік құралдарын электрондық есептеу жабдығы
жиынтық
1
кіру/шығу
3
Автокөлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін, оның ішінде осьтік жүктемесін автоматты түрде анықтау жабдығы (басқа КБТҚ-мен интеграцияланған)
жиынтық

4. Нормы положенности технических средств таможенного контроля таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов 1 категории (по автомобильному сообщению в зависимости от 500 до 1000 АТС/сутки)
Наименование технических средств таможенного контроля
Единица измерения
Количество
1
Оборудование для электронного учета автотранспортных средств (интегрированное с другими ТСТК)
комплект
12 въезд/выезд
2
Оборудование для электронного учета автотранспортных средств, при наличии отдельной полосы для легкового автотранспорта из расчета 1 полоса – 1 комплект
комплект
1 въезд/выезд
3
Оборудование для автоматического определения габаритных и весовых параметров автотранспортных средств, в том числе осевых нагрузок (интегрированное с другими ТСТК)
комплект

4. 1-санатты (тәулігіне 500-ден 1000-ға дейінгі АКҚ байланысты автомобиль қатынасы бойынша) кедендердің, кеден бекеттерінің және бақылау-өткізу пункттерінің кедендік бақылау техникалық құралдарының тиесілік нормалары
Кедендік бақылау техникалық құралдарының атауы
Өлшем бірлігі
Саны
1
Автокөлік құралдарын электрондық есептеу жабдығы (басқа КБТҚ-мен интеграцияланған)
жиынтық
12
кіру/шығу
2
Жеңіл автокөлік үшін жеке жолақ болған кезде автокөлік құралдарын электрондық есептеу жабдығы 1 жолақ – 1 жиынтық
жиынтық
1
кіру/шығу
3
Автокөлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін, оның ішінде осьтік жүктемесін автоматты түрде анықтау жабдығы (басқа КБТҚ-мен интеграцияланған)
жиынтық

5. Нормы положенности технических средств таможенного контроля таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов (по железнодорожному сообщению)
Наименование технических средств таможенного контроля
Единица измерения
Количество
1
Оборудование для автоматического определения весовых параметров железнодорожных вагонов
штук
1 въезд
2
Оборудование для осмотра (досмотра) железнодорожных составов (инспекционно-досмотровые комплексы или досмотровая интраскопическая техника) (в зависимости от количества железнодорожных путей)
комплект
1 въезд
3

5. Кедендердің, кеден бекеттерінің және бақылау-өткізу пункттерінің кедендік бақылау техникалық құралдарының тиесілік нормалары (теміржол қатынасы бойынша)
Кедендік бақылау техникалық құралдарының атауы
Өлшем бірлігі
Саны
1
Теміржол вагондарының салмақтық параметрлерін автоматты анықтау жабдығы
дана
1 кіру
2
Теміржол құрамдарын қарап тексеру (тексеріп қарау) (инспекциялық-тексеріп қарау кешендері немесе тексеріп қараудың интраскопиялық техникасы (теміржол жолдарының сандарына байланысты) жабдығы
жиынтық
1 кіру
3

Оборудование для радиационного контроля (в зависимости от количества железнодорожных путей), 1 полоса соответственно 1 комплект системы на въезд
комплект
1
4
Оборудование для резервного электропитания (для обеспечения электроснабжения всего пункта пропуска)
комплект
2 (в том числе 1- резервный)
5
Приборы для досмотра товаров, железнодорожных вагонов в труднодоступных местах (досмотровое зеркало)
штук
3 въезд
6
Приборы для досмотра труднодоступных мест в железнодорожных вагонах и емкостей, заполненных различными, в том числе и агрессивными жидкостями (щуп досмотровый)
штук
3 въезд
7
Приборы для досмотра труднодоступных мест в транспортных средствах и емкостей, заполненных различными, в том числе и агрессивными жидкостями (эндоскоп)
штук
2 въезд
8
Приборы для оптимального освещения в ночное время суток и в слабоосвещенных помещениях (досмотровые фонари и лампы)
штук
15
9
Приборы для обнаружения посторонних вложений в труднодоступных местах (приборы для определения изменения плотности)
штук
2 въезд
10
Приборы ночного видения и локальные (замкнутые) при графике работы 24 часа
штук
1
11
Системы обзорного телевидения – сеть телевизионных камер, неуправляемых или дистанционно управляемых с единого контрольного пульта, и контрольных мониторов
комплект
1
12
Носимая радиосвязь УКВ
штук
15
13
Стационарная (базовая) радиосвязь
штук
1
14
Автомобильная аппаратура радиосвязи для всех транспортных средств таможенного поста
штук
1
6. Нормы положенности технических средств таможенного контроля в пассажирских терминалах пешеходных пунктов пропуска таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов (по воздушным, железнодорожным, автомобильным сообщениям)
Наименование технических средств таможенного контроля
Единица измерения
Количество
1
Оборудование для радиационного контроля (в зависимости от количества входов в пассажирский терминал)
комплект
1
2
Оборудование для оперативного поиска, обнаружения и наблюдения в динамике собственного излучения теплоизлучающих объектов (в зависимости от количества входов в пассажирский терминал)
комплект
1
3
Оборудование для осмотра (досмотра) багажа и ручной клади (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 1000 физических лиц через таможенный пост
штук
2 въезд/выезд
4
Оборудование для осмотра (досмотра) багажа и ручной клади (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 3000 физических лиц через таможенный пост
штук
4 въезд/выезд
5
Оборудование для осмотра (досмотра) багажа и ручной клади (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 5000 физических лиц через таможенный пост
штук
6 въезд/выезд
6
Оборудование для осмотра (досмотра) багажа и ручной клади (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 7000 физических лиц через таможенный пост
штук
8 въезд/выезд
7
Оборудование для осмотра (досмотра) багажа и ручной клади (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении от 7000 и выше физических лиц через таможенный пост
штук
10 въезд/выезд
8
Оборудование для бесконтактного досмотра физических лиц (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 1000 физических лиц через таможенный пост
штук
2 въезд/выезд
9
Оборудование для бесконтактного досмотра физических лиц (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 3000 физических лиц через таможенный пост
штук
4 въезд/выезд
10
Оборудование для бесконтактного досмотра физических лиц (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 5000 физических лиц через таможенный пост
штук
6 въезд/выезд
11
Оборудование для бесконтактного досмотра физических лиц (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении до 7000 физических лиц через таможенный пост
штук
8 въезд/выезд
12
Оборудование для бесконтактного досмотра физических лиц (в зависимости от пассажирского потока) при пересечении от 7000 и выше физических лиц через таможенный пост
штук
10 въезд/выезд
13
Транспортировочные рольганг-конвейеры для ручной клади и багажа (в зависимости от количества красных коридоров)
штук
1
въезд/выезд
14
Приборы для обнаружения предметов из черных и цветных металлов (металлодетектор стационарный) (в зависимости от количества пограничных кабинок паспортного контроля)
штук
1
15
Приборы для обнаружения предметов из черных и цветных металлов (металлодетектор переносной) (в зависимости от количества пограничных кабинок паспортного контроля)
штук
14
16
Приборы для определения подлинности пробы драгоценных металлов
штук
5
17
Приборы для определения подлинности драгоценных камней
штук
5
18
Приборы для идентификации наркотических, психотропных веществ и прекурсоров
штук
2
19
Приборы для идентификации взрывчатых веществ
штук
2
20
Приборы для определения содержания химических элементов (анализатор)
штук
2
21
Приборы для взвешивания багажа пассажиров
штук
4
22
Идентификаторы, детекторы и анализаторы хладагентов
штук
2
23
Системы обзорного телевидения – сеть телевизионных камер, дистанционно управляемых с единого контрольного пульта, и контрольных мониторов
комплект
1
24
Носимая радиосвязь УКВ
комплект
10
Примечание: "въезд/выезд" – данные технические средства таможенного контроля устанавливаются как на въезд на территорию Евразийского экономического союза, так и на выезд с территории Евразийского экономического союза Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 250
Типовые требования к обустройству и материально-техническому оснащению таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов

Радиациялық бақылау үшін жабдық (теміржол санына байланысты), тиісінше 1 жолаққа кіру жүйесінің 1 кешені
жиынтық
1
4
Резервтік электр қоректендіру жабдығы (барлық өткізу пунктінің электр жабдықтаумен қамтамасыз ету үшін)
жиынтық
2 (оның ішінде 1-резервтік)
5
Қол жетпейтін жерлерде тауарлар мен теміржол вагондарын тексеріп қарау аспаптары (тексеріп қарау айналары)
дана
3 кіру
6
Теміржол вагондарында қол жетпейтін орындарын және әртүрлі, оның ішінде агрессивті сұйықтықтармен толтырылған ыдыстарды тексеріп қарауға арналған аспаптар (тексеріп қарау сүңгілері)
дана
3 кіру
7
Теміржол вагондарында қол жетпейтін орындарын және әртүрлі, оның ішінде агрессивті сұйықтықтармен толтырылған ыдыстарды тексеріп қарауға арналған аспаптар (эндоскоп)
дана
2 кіру
8
Тәуліктің түнгі уақытында және әлсіз жарықтандырылған үй-жайларды оңтайлы жарықтандыру аспаптары (тексеріп қарау шамдары мен лампалар)
дана
15
9
Қол жетпейтін орындарындағы бөтен салымдарды анықтау аспаптары (тығыздықтың өзгеруін айқындау үшін аспаптар)
дана
2 кіру
10
Түнде көру және 24 сағат жұмыс кестесі кезінде локальдық (тұйық) аспаптар
дана
1
11
Шолу телевизиясының жүйесі – бірыңғай бақылау пультімен қашықтықтан басқарылатын немесе басқарылмайтын телевизиялық камералар мен бақылау мониторлар желісі
жиынтық
1
12
Тасымалы УҚВ радио байланыс
дана
15
13
Стационарлық (базалық) радио байланыс
дана
1
14
Кеден бекетінің барлық көліктік құралдары үшін автомобильді радио байланыс аппаратурасы
дана
1
6. Кеден жаяу жүргінші өткізу пункттерінің, кеден бекеттерінің және бақылау-өткізу пункттерінің жолаушы терминалдарындағы кедендік бақылау техникалық құралдарының тиесілік нормалары (әуе, теміржол, автомобиль қатынасы бойынша)
Кедендік бақылау техникалық құралдарының атауы
Өлшем бірлігі
Саны
1
Радиациялық бақылау үшін жабдық (жолаушы терминалдарға кіру санына байланысты)
жиынтық
1
2
Өзінің сәулелену серпінінде жылу сәулесін шығаратын объектілерді жедел іздестіруге, анықтау мен байқауға арналған жабдық (жолаушы терминалдарға кіру санына байланысты)
жиынтық
1
3
Багажды және қол жүгін қарап тексеру (тексеріп қарау) жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 1000-ға дейін өткен кезде
дана
2
кіру/шығу
4
Багажды және қол жүгін қарап тексеру (тексеріп қарау) жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 3000-ға дейін өткен кезде
дана
4
кіру/шығу
5
Багажды және қол жүгін қарап тексеру (тексеріп қарау) жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 5000-ға дейін өткен кезде
дана
6
кіру/шығу
6
Багажды және қол жүгін қарап тексеру (тексеріп қарау) жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 7000-ға дейін өткен кезде
дана
8
кіру/шығу
7
Багажды және қол жүгін қарап тексеру (тексеріп қарау) жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 7000 және жоғары өткен кезде
дана
10
кіру/шығу
8
Жеке тұлғаларды байланыссыз тексеріп қарау жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 1000-ға дейін өткен кезде
дана
2
кіру/шығу
9
Жеке тұлғаларды байланыссыз тексеріп қарау жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 3000-ға дейін өткен кезде
дана
4
кіру/шығу
10
Жеке тұлғаларды байланыссыз тексеріп қарау жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 5000-ға дейін өткен кезде
дана
6
кіру/шығу
11
Жеке тұлғаларды байланыссыз тексеріп қарау жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 7000-ға дейін өткен кезде
дана
8
кіру/шығу
12
Жеке тұлғаларды байланыссыз тексеріп қарау жабдығы (жолаушы ағынына байланысты) кеден бекеті арқылы жеке тұлғалар 7000 және жоғары өткен кезде
дана
10
кіру/шығу
13
Қол жүгі мен багажға арналған тасымалдау рольганг-конвейерлер (қызыл дәліздің санына байланысты)
дана
1 кіру/шығу
14
Қара және түсті металдардан жасалған заттарды анықтау аспаптары (стационарлық металл детекторлары) (төлқұжат бақылауының шекаралық кабинкалардың санына байланысты)
дана
1
15
Қара және түсті металдардан жасалған заттарды анықтау аспаптары (тасымалданатын металл детекторлары) (төлқұжат бақылауының шекаралық кабинкалардың санына байланысты)
дана
14
16
Бағалы металдар сынамасының түпнұсқалығын айқындау аспаптары
дана
5
17
Асыл тастардың түпнұсқалығын айқындау аспаптары
дана
5
18
Есірткіні, психотроптық заттар мен прекурсорларды сәйкестендіру аспаптары
дана
2
19
Жарылғыш заттарды сәйкестендіру аспаптары
дана
2
20
Химиялық элементтердің құрамын анықтау аспаптары (анализатор)
дана
2
21
Жолаушылардың багажын өлшеу аспаптары
дана
4
22
Бірдейлендіру құралдар, детекторлар және хладагенттер талдағыштар
дана
2
23
Шолу телевизиясының жүйесі – бірыңғай бақылау пультімен қашықтықтан басқарылатын немесе басқарылмайтын телевизиялық камералар мен бақылау мониторлар желісі
жиынтық
1
24
Тасымалы УҚВ радио байланыс
жиынтық
10
Ескертпе: "кіру/шығу" – осы кедендік бақылау техникалық құралдары Еуразиялық экономикалық одақтың аумағына кіруде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одағы аумағына шығуда да орнатылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 250 бұйрығына
3-қосымша
Кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың оларға қойылатын үлгілік талаптары

1. Для организации таможенного контроля за перемещением через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров и транспортных средств в зависимости от его особенностей (категорирование, классификация, развитие инфраструктуры) таможни, таможенные посты и контрольно-пропускные пункты органов государственных доходов обустраиваются и материально-технически оснащаются согласно нормам положенности к обустройству и материально-техническому оснащению, утвержденных настоящим приказом.
2. Для таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов необходимы следующие помещения:
1) служебные помещения для должностных лиц органов государственных доходов;
2) помещения для размещения серверных, узлов связи;
3) помещения для приема пищи и отдыха;
4) санитарные узлы (раздельно – мужские и женские);
5) помещения для системы электропитания и резервного электропитания;
6) места стоянок транспортных средств (для служебного транспорта и транспорта персонала).
3. Таможни, таможенные посты и контрольно-пропускные пункты имеют две функциональные части:
1) служебную – для осуществления таможенного и других видов государственного контроля;
2) административную – для размещения должностных лиц органов государственных доходов.
4. В служебной части предусматриваются:
1) операционный зал – для проведения таможенных операций по таможенному декларированию товаров и транспортных средств;
2) залы для пассажиров с санитарно-бытовыми условиями для временного пребывания на период контроля;
3) зона таможенного контроля со стойками для заполнения необходимой документации, обустроенная системой двойного коридора;
4) технические средства таможенного контроля, для использования в целях сокращения времени таможенного контроля и повышения его эффективности.
5. В операционных залах предусматривается:
1) зал, оснащенный компьютерной техникой, интернетом, телефонной и спутниковой связью, современной оргтехникой, для качественного предоставления услуг;
2) POS-терминалы обслуживающих банков, производящие операции по платежам, необходимым для выпуска товаров, при совершении таможенных операций;
3) кассы банков второго уровня и/или организации, осуществляющие банковскую деятельность;
4) записывающие камеры видео-наблюдения, расположенные в операционном зале, а также в местах проведения таможенного контроля в количестве, достаточном, для качественного обзора объекта;
5) система электронной очереди, предусматривающая качественное и своевременное обслуживание участников внешнеэкономической деятельности (далее – УВЭД);

1. Еуразиялық экономикалық одағының кедендік шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарын өткізу үшін оның ерекшеліктеріне (санаттау, сыныптау, инфрақұрылымды дамыту) байланысты кедендік бақылауды ұйымдастыру үшін мемлекеттік кірістер органдарының кедендері, кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттері осы бұйрықпен бекітілген жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік нормаларына сәйкес жайластырылады және материалдық-техникалық жарақтандырылады.
2. Кедендер, кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттері үшін мынадай үй-жайлар қажет:
1) мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғаларына арналған қызметтік үй-жайлар;
2) серверлік, байланыс тораптарын орналастыруға арналған үй-жайлар;
3) тағақтануға және демалуға арналған үй-жайлар;
4) санитариялық тораптар (ерлер және әйелдер – бөлек);
5) электр қоректендіру және резервті электр қоректендіру жүйесіне арналған үй-жайлар;
6) көлік құралдарына арналған тұрақ орындары (қызметтік көлік және персонал көлігі үшін).
3. Кедендер, кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттері екі функционалдық бөліктен тұрады:
1) қызметтік – кедендік және мемлекеттік бақылаудың басқа да түрлерін жүзеге асыру үшін;
2) әкімшілік – мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғаларын орналастыру үшін.
4. Қызметтік бөлікте:
1) операциялық зал – тауарлар мен көлік құралдарын кедендік декларациялау бойынша кедендік операцияларды жүргізуге арналған;
2) бақылау кезеңінде уақытша болуға арналған санитариялық-тұрмыстық жағдайлары бар жолаушыларға арналған залдар;
3) екі дәліздік жүйесімен жайластырылған қажетті құжаттамаларды толтыруға арналған тіреуіші бар кедендік бақылау аймақтары;
4) кедендік бақылау уақытын қысқарту және оның нәтижесін арттыру мақсатында пайдалануға арналған кедендік бақылау техникалық құралдары қарастырылады.
5. Операциялық залдарда:
1) қызметтерді сапалы ұсыну үшін зал, компьютерлік техникамен, интернетпен, телефондық және спутниктік байланыспен, заманауи ұйымдастыру техникасымен жабдықталған;
2) кедендік операцияларды жасау кезінде тауарларды шығару үшін қажетті төлемдер бойынша операцияларды жүргізетін банктердің қызмет көрсету POS-терминалдары;
3) екінші деңгейдегі банктердің кассалары және/немесе банк қызметін жүзеге асыратын ұйымдар;
4) операциялық залда, сондай-ақ кедендік бақылау жүргізу орындарында объектіні сапалы шолу үшін жеткілікті мөлшерде жазатын бейнеқадағалау камералары;
5) сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға (бұдан әрі – СЭҚҚ) сапалы және уақтылы қызмет көрсетуді көздейтін электрондық кезек жүйесі;

6) оборудованные места ожидания для УВЭД, снабженные мебелью для сидения;
7) место, отведенное для информационно-консультативного пункта, оснащенное электронной справочной базой нормативных правовых актов, стендами, буклетами и иными материалами, разъясняющими положения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и Республики Казахстан.
6. Для таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов необходимо дополнительно предусмотреть:
1) места крытого типа для проведения таможенного осмотра/досмотра;
2) площадки для размещения транспортных средств с повышенным радиационным фоном, с нарушением требований санитарно-карантинного, ветеринарного, фитосанитарного контроля;
3) служебное помещение для должностных лиц органов государственных доходов;
4) установку мачты из металлоконструкции высотой не менее 30 метров, для установки средств передачи спутниковой, сотовой и радио связи, с камерой видеонаблюдения;
5) волоконно-оптическую линию связи для обмена электронными данными предварительной информации и электронными манифестами с сопредельными пунктами пропуска.
7. На таможенных постах и контрольно-пропускных пунктах, расположенных на территории аэропортах, морских постах, железнодорожных станциях дополнительно предусматриваются помещения и сооружения, необходимые для проведения таможенного контроля товаров и транспортных средств, перемещаемых железнодорожным, воздушным и морским транспортом, в том числе подвижного состава, контейнеров, морских и воздушных судов, включая площадки для таможенного осмотра/досмотра, которые должны иметь:
1) эстакаду для таможенного осмотра насыпных грузов, следующих в полувагонах;
2) высокие платформы, к которым обеспечивается доступ таможенного наряда к аккумуляторным ящикам и возможность таможенного осмотра подвагонного пространства состава;
3) колодцы для таможенного осмотра составов снизу (оборудуются вблизи переходных мостиков с двух сторон железнодорожных путей);
4) возможность доступа к местам размещения контейнеров, для проведения таможенного осмотра/досмотра;
5) возможность доступа к морским и воздушным судам, для проведения таможенного осмотра/досмотра грузовых и пассажирских отсеков и помещений.
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 250
Требования к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах размещения органов государственных доходов и специализированных государственных учреждений, входящих в систему органов государственных доходов и в иных местах, на территории которых могут совершаться таможенные операции, и может проводиться таможенный контроль

6) отыруға арналған жиһазбен қамтамасыз етілген СЭҚҚ арналған жабдықталған күту орындары;
7) электрондық анықтамалық нормативтік құқықтық актілер базасымен, стендтармен, буклеттермен және Қазақстан Республикасының және Еуразиялық экономикалық одағының кеден заңнамаларының ережелерін түсіндіретін өзге де материалдармен жарақтандырылған ақпараттық-консультативтік пунктіне бөлінген орын қарастырылады.
6. Кедендер, кеден бекеттері және бақылау-өткізу пункттері үшін қосымша:
1) кедендік қарап тексеру/тексеріп қарау жүргізуге арналған жабық үлгідегі орындарды;
2) жоғары радиациялық фонымен, санитариялық-карантиндік, ветеринариялық, фитосанитариялық бақылаудың талаптарын бұзған көлік құралдарын орналастыруға арналған аландарды;
3) мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғаларына арналған қызметтік үй-жайларын;
4) бейнеқадағалау камералары бар спутниктік, ұялы және радио байланысты беру құралдарын орнату үшін биіктігі 30 метрден кем емес металл конструкциясынан жасалған мачтаны орнатуын;
5) шектес өткізу пункттерімен электрондық манифестпен және алдын алу ақпараттың электрондық деректерімен алмасу үшін байланыстың талшықты-оптикалық желісін қарастыру қажет.
7. Әуежайлар, теңіз бекеттері, теміржол стансалары аумағында орналасқан кеден бекеттері мен бақылау-өткізу пункттерінде кедендік тексеріп қарау/қарап тексеруге арналған алаңдарын қоса алғанда, теміржол, әуе және теңіз көлігімен, оның ішінде жылжымалы құрам, контейнерлер, теңіз және әуе кемесінде өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына кедендік бақылауды жүргізу үшін қажетті үй-жайлар мен құрылысжай қосымша қарастырылады, онда:
1) жартылай вагондармен тасымалданатын үйілме жүктерді кедендік қарап тексеру үшін эстакада;
2) кедендік нарядтың аккумуляторлық жәшіктерге қол жетімділігі және құрамның вагон астындағы кеңістігіне кедендік қарап тексеру мүмкіндігін қамтамасыз етілетін, биік платформалар;
3) құрамның астынан кедендік қарап тексеру үшін құдықтар (теміржол жолдарының екі жағынан өтпелі көпірлерге жақын жабдықталады);
4) кедендік тексеріп қарау/қарап тексеруді жүргізу үшін контейнерлердің орналасқан жеріне кіру мүмкіндігі;
5) жүктерге және жолаушы бөлімшелеріне және үй-жайларға кедендік қарап тексеру/тексеріп қарау жүргізу үшін теңіз және әуе кемелеріне кіру мүмкіндігі болуы тиіс.
Қазақстан Республика
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 250 бұйрығына
4-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдары мен мемлекеттік кірістер органдарының жүйесіне кіретін мамандандырылған мемлекеттік мекемелер орналасқан жерлерінде және аумағында кедендік операциялар жасалуы және кедендік бақылау жүргізілуі мүмкін өзге жерлерде кедендік инфрақұрылым элементтерін жайластыруға және техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптар

1. Элементы таможенной инфраструктуры, расположенные в местах размещения органов государственных доходов и специализированных государственных учреждений, входящих в систему органов государственных доходов и в иных местах, на территории которых могут совершаться таможенные операции, и может проводиться таможенный контроль (далее – элементы таможенной инфраструктуры) должны обеспечивать возможность надлежащего исполнения функционального обязанностей должностными лицами органов государственных доходов.
2. Элементы таможенной инфраструктуры обустраиваются и оснащаются с учетом необходимости функционирования следующих технических систем:
1) учета транспортных средств (для автомобильных пунктов пропуска) – для автоматизированного контроля над въезжающими/выезжающими на таможенную территорию Евразийского экономического союза автотранспортными средствами путем автоматизации их регистрации по государственным регистрационным номерным знакам;
2) радиационного контроля – для пресечения незаконного оборота делящихся и радиоактивных материалов путем выявления объектов (в том числе лиц) с повышенным уровнем ионизирующего излучения;
3) очистки и дезинфекции транспортных средств – для обеспечения механической очистки, мойки и обеззараживания транспортных средств, сбора поверхностных стоков специальных растворов для последующей их дезинфекции);
4) определения весогабаритных параметров – для измерения весовых параметров перемещаемых товаров, весовых и габаритных параметров грузовых автотранспортных средств, в том числе в автоматическом режиме с возможностью интеграции с информационными системами, используемыми органами государственных доходов;
5) осмотра (досмотра) лиц, багажа и ручной клади – для проверки пассажиров и обслуживающего персонала транспортных средств в целях обнаружения запрещенных (ограниченных к перемещению) товаров, а также товаров, подлежащих декларированию;
6) бесконтактного измерения температуры тела лиц – для дистанционного выявления лиц с повышенной температурой тела;
7) осмотра (досмотра) транспортных средств и товаров – для контроля (проверки и идентификации) транспортных средств и товаров, а также обнаружения запрещенных (ограниченных к перемещению) товаров и (или) товаров, не указанных в транспортных и товаросопроводительных документах, выявления лиц, укрытых в транспортных средствах, багаже и товарах;
8) сбора и уничтожения (утилизации) биологических отходов – для обеспечения сбора, временного хранения (при невозможности хранения – транспортировки до места уничтожения (утилизации)) и уничтожение (утилизацию) товаров животного и растительного происхождения, выявленных в ручной клади, багаже физических лиц и почтовых отправлениях, а также в товарных партиях;

1. Кедендік инфрақұрылым элементтері мемлекеттік кірістер органдары мен мемлекеттік кірістер органдарының жүйесіне кіретін мамандандырылған мемлекеттік мекемелер орналасқан жерлерінде және аумағында кедендік операциялар жасалуы және кедендік бақылау жүргізілуі мүмкін өзге жерлерде (бұдан әрі – кедендік инфрақұрылым элементтері) мемлекеттік кірістер органдары лауазымдық тұлғаларының функционалдық міндеттемелерді тиісінше орындау мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
2. Кедендік инфрақұрылым элементтері мынадай:
1) көлік құралдарын есепке алу (автомобиль өткізу пункттері үшін) –тіркеуді автоматтандыру арқылы мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілері бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында кіретін/шығатын автокөлік құралдарын автоматтандырылған түрде бақылауға арналған;
2) радиациялық бақылау – жоғары деңгейлі иондалған сәуле (оның ішінде тұлғалар) объектілерін анықтау арқылы бөлінетін және радиоактивті материалдардың заңсыз айналымының жолын кесуге арналған;
3) көлік құралдарын тазарту және дезинфекциялау – көлік құралдарын механикалық тазартуды, жууды және залалсыздандыруды қамтамасыз ету үшін, оларды кейіннен дезинфекциялау үшін арнайы ертінділердің беткі қабатын жинауға арналған);
4) салмақтық габариттік параметрлерді айқындау – мемлекеттік кірістер органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелермен интеграциялау мүмкіндігімен, өткізілетін тауарлардың салмақты параметрлерін өлшеу, жүк автокөлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін, оның ішінде автоматты режимде айқындауға арналған;
5) адамдарды, багажды және қол жүгін тексеру (қарау) – тыйым салынған (өткізуі шектелген) тауарларды, сондай-ақ декларациялауға жататын тауарларды анықтау мақсатында көлік құралы персоналына қызмет көрсету мен жолаушыларды тексеруге арналған;
6) адамдардың дене температурасын байланыссыз өлшеу – дене температурасы жоғары адамдарды қашықтықтан анықтауға арналған;
7) көлік құралдары мен тауарларын тексеру (қарау) – көлік құралдары мен тауарларын бақылау (тексеру және сәйкестендіру), сондай-ақ тыйым салынған (өткізуі шектелген) тауарларды және (немесе) көліктік және тауарға ілеспе құжаттарда көрсетілмеген тауарларды табу, көлік құралдарында, багаждар мен тауарларда жасырылған адамдарды анықтауға арналған;
8) биологиялық қалдықтарды жинау және жою (кәдеге жарату) – қол жүгінде, жеке тұлғалардың багажында және пошта жөнелтімдерінде, сондай-ақ тауар партияларында анықталған жануарлар мен өсімдік тектес тауарларды (жою (кәдеге жарату) орнына дейін тасымалдау сақтау мүмкін болмаған кезде) жинауды, уақытша сақтауды қамтамасыз етуге және жоюға (кәдеге жаратуға) арналған;

9) контроля и управления доступом и охранной сигнализации – для обнаружения несанкционированного проникновения (попытки проникновения) на зоне таможенного контроля, а также для сбора, обработки и передачи информации;
10) связи и информационных технологий – для обеспечения необходимой информацией, открытыми (внутренней, междугородней и международной) и специальными видами связи, обеспечивающими гарантированный уровень информационной безопасности, а также рабочие места с выходом в информационно-телекоммуникационную сеть "Интернет";
11) телевизионного наблюдения (видеонаблюдения) – для обеспечения визуального контроля объектов (территории) с помощью электронных средств наблюдения;
12) пожарной сигнализации – для автоматического обнаружения пожара, обработку, передачи извещения о пожаре за время, необходимое для включения систем оповещения о пожаре и установок пожаротушения, в целях организации ликвидации пожара и безопасной (с учетом допустимого пожарного риска) эвакуации людей;
13) инженерных средств охраны – для ограничения скорости и остановки транспортных средств;
14) информационного взаимодействия – для обеспечения функционирования и взаимодействия органов, доступа органов, осуществляющих государственный контроль, к информации, необходимой для проведения государственного контроля;
15) резервного электропитания – для обеспечения элементов таможенной инфраструктуры электропитанием при аварийном отключении системы электроснабжения.
3. Состав систем, необходимых для оснащения элементов таможенной инфраструктуры, и количество оборудования, входящего в состав данных систем, определяются органами государственных доходов либо иными органами, в компетенцию которых входит осуществление государственного контроля, с учетом вида элемента таможенной инфраструктуры, а также следующих особенностей:
1) вид международного сообщения;
2) специализация;
3) технологическая схема организации пропуска лиц, транспортных средств и товаров (проект);
4) пропускная способность (интенсивность движения лиц, транспортных средств в сутки, час);
5) количество:
полос движения автотранспорта на въездном и выездном направлениях (для автомобильных (автодорожных) пунктов пропуска);
международных терминалов (для воздушных и морских пунктов пропуска);
6) разделение потоков движения транспорта и лиц на въезд и выезд;
7) типы транспортных средств (легковые автотранспортные средства, грузовые автотранспортные средства, автобусы, морские суда, воздушные суда, пассажирские и грузовые составы) и пешеходные направления;

9) қол жетімдікті басқару мен бақылау және күзет дабылы – кедендік бақылау аймағына заңсыз кіруді (кіруге әрекет етуді) анықтау үшін, сондай-ақ ақпаратты жинау, өндеу мен беруге арналған;
10) байланыс және ақпараттық технологиялар – ақпараттық қауіпсіздіктің кепілденген деңгейін, сондай-ақ "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желіге шығатын жұмыс орнымен қамтамасыз ететін байланыстың ашық (ішкі, қалааралық және халықаралық) және арнайы байланыс түрлерінің қажетті ақпаратын қамтамасыз етуге арналған;
11) телевизиялық қадағалау (бейнеқадағалау) – электрондық қадағалау құралдарының көмегімен объектілерге (аумаққа) көзбен шолып бақылауды қамтамасыз етуге арналған;
12) өрт сөндіру дабылы – өртті жою мен адамдарды қауіпсіз эвакуациялауды (қолжетімді өрт тәуекелін ескере отырып) ұйымдастыру мақсатында өрт сөндіру қондырғылары мен өрт туралы хабарландыру жүйелерін қосу үшін қажетті уақыттағы өрт туралы хабарландыруды өндеуге, беруге, өртті автоматты түрде анықтауға арналған;
13) инженерлік күзет құралдары – көлік құралдарын тоқтатуға және жылдамдықты шектеуге арналған;
14) ақпараттық өзара іс-қимыл – мемлекеттік бақылау жүргізу үшін қажетті ақпаратқа мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын органдардың қолжетімдігін, жұмыс істеуі мен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін;
15) резервтік электр қорегі – электр жабдықтау жүйелерін апатты ажырату кезінде электрмен кедендік инфрақұрылым элементтерін қамтамасыз етуге арналған техникалық жүйелердің жұмыс істеу қажеттігін ескере отырып, жайластырылады және жарақтандырылады.
3. Кедендік инфрақұрылым элементтерін жарақтандыру үшін қажетті жүйелер құрамын және осы жүйелердің құрамына кіретін жабдық санын мемлекеттік кірістер органдары не кеден инфрақұрылымының элементі түрін, сондай-ақ мынадай:
1) халықаралық қатынас түрі;
2) мамандығы;
3) адамдарды, көлік құралдары мен тауарларды өткізуді ұйымдастырудың технологиялық схемасы (жобасы);
4) өткізу қабілеті (тәулігіне, сағатына адамдардың, көлік құралдарының қозғалыс қарқыны);
5) саны:
шығу және кіру бағыттарына автокөлік қозғалысының жолағы (автомобильдер (автожолдар) үшін өткізу пункттері);
халықаралық терминалдар (әуе және теңіз өткізу пункттері үшін);
6) көлік және адамдар қозғалысы ағынының кіруін және шығуын бөлу;
7) көлік құралдарының типтері (жеңіл автокөлік құралдары, жүк автокөлік құралдары, автобустар, теңіз кемелері, әуе кемелері, жолаушы және жүк құрамдары) жаяу жүру бағыттары;

8) территория и количество мест осмотра (досмотра) лиц, транспортных средств и товаров, их ограждение и освещение;
9) режим работы;
10) время проведения контрольных операций;
11) специальные требования к обустройству зданий, помещений и сооружений, определенные законодательством Республики Казахстан;
12) наличие и состояние инженерно-технического оборудования.
4. В элементах таможенной инфраструктуры предусматриваются:
1) рабочие места для проведения контроля;
2) служебные (специальные) помещения для должностных лиц;
3) специальные места (стоянки, площадки, тупики, причалы) для проведения контроля;
4) помещения для проведения личного досмотра лиц;
5) залы (места) для пассажиров (лиц), необходимые для проведения государственного контроля, отвечающие санитарно-гигиеническим требованиям, с наличием:
POS-терминалов обслуживающих банков, производящие операции по платежам, необходимым для выпуска товаров, при совершении таможенных операций;
места, отведенного для информационно-консультативного пункта, оснащенного электронной справочной базой нормативных правовых актов, стендами, буклетами и иными материалами, разъясняющими положения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и Республики Казахстан.
6) помещения для временной изоляции лиц с подозрением на инфекционные болезни;
7) помещения для содержания задержанных лиц;
8) помещения для размещения серверных, узлов связи;
9) помещения для хранения технических средств контроля;
10) помещения для приготовления, приема пищи и отдыха;
11) санитарно-бытовые помещения;
12) помещения (вольеры) для содержания служебных собак;
13) помещения для системы электропитания и резервного электропитания;
14) зал для официальных встреч.
5. Места проведения контрольных операций должны оборудоваться освещением для обеспечения возможности совершения таких операций.

8) адамдарды, көлік құралдары мен тауарларды қарау (тексеру) аумағы мен орын саны, олардың қоршаулары мен жарықтануын;
9) жұмыс режимі;
10) бақылау операцияларын өткізу уақыты;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған ғимараттарды, үй-жайлар мен құрылысжайларды жайластыруға қойылатын арнайы талаптар;
12) инженерлік-техникалық жабдықтың болуы мен жағдайы ерекшеліктерін ескере отырып, құзыретіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кіретін өзге де органдар айқындайды.
4. Кедендік инфрақұрылым элементтерінде:
1) бақылау жүргізуге арналған жұмыс орындары;
2) лауазымды тұлғалар үшін қызметтік (арнайы) үй-жайлар;
3) бақылау жүргізуге арналған арнайы орындар (тұрақтар, алаңдар, тұйықтар, айлақтар);
4) адамдарды жеке тексеруге арналған үй-жайлар;
5) мыналар:
кедендік операцияларды жасау кезінде тауарларды шығару үшін қажетті төлемдер бойынша операциялар жүргізетін банктердіңе қызмет көрсететін POS-терминалдар;
нормативтік құқықтық актілердің электрондық ақпараттық базасымен, стендтермен, буклеттермен және Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының ережелерін түсіндіретін өзге де материалдармен жарақтанған ақпараттық-консультативтік пунктке бөлінген орны бар санитарлық-гигиеналық талаптарға жауап беретін, мемлекеттік бақылауды жүргізуге қажетті жолаушыларға (адамдарға) арналған залдар (орындар);
6) жұқпалы ауруларға күдігі бар адамдарды уақытша оқшаулауға арналған үй-жайлар;
8) кідіртілген адамдарды ұстауға арналған үй-жайлар;
7) серверлік, байланыс тораптарын орналастыруға арналған үй-жайлар;
8) бақылау техникалық құралдарын сақтауға арналған үй-жайлар;
9) тамақ дайындау, тақтану мен демалуға арналған үй-жайлар;
10) санитарлық-тұрмыстық үй-жайлар;
11) қызметтік иттерді (вольерлер) ұстауға арналған үй-жайлар;
12) электрқорек жүйелері мен резервтік электрқорекке арналған үй-жайлар;
13) ресми кездесуге арналған зал көзделеді.
5. Бақылау операцияларын жүргізу орындары осындай операцияларды жасау мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін жарықтандырумен жабдықталуы тиіс.