Об утверждении Типового положения об уполномоченном лице (подразделении) по взаимодействию со средствами массовой информации
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 50. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2018 года № 16550. Утратил силу приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 24 сентября 2024 года № 442-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и информации РК от 24.09.2024 № 442-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12-1) статьи 4-3 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Типовое положение об уполномоченном лице (подразделении) по взаимодействию со средствами массовой информации.
2. Департаменту государственной политики в области средств массовой информации Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление копий в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
Утверждено
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 50
Типовое положение об уполномоченном лице (подразделении) по взаимодействию со средствами массовой информации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет цели, задачи, функции, права и обязанности уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации центральных государственных и местных исполнительных органов, ведомств, а также государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан (за исключением Службы государственной охраны Республики Казахстан).

Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 50 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 12 наурызда № 16550 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 24 қыркүйектегі № 442-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 24.09.2024 № 442-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-3-бабының 12-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттік саясат департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
Д. Абаев
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 50 бұйрығымен бекітілген
Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) туралы үлгілік ереже 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, ведомстволардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметін қоспағанда) бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімше) мақсатын, міндетін, функцияларын, құқықтары мен міндеттерін айқындайды.

2. Должность уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации создается в пределах лимитов штатной численности, утвержденных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Уполномоченное подразделение либо выделяемая штатная должность уполномоченного лица по взаимодействию со средствами массовой информации не подлежит ликвидации либо исключению из штатной должности государственного органа, кроме случаев его реорганизации или ликвидации.
3. Уполномоченное лицо (подразделение) по взаимодействию со средствами массовой информации осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации" (далее – Закон), Законом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан", а также настоящим Положением.
4. Уполномоченное лицо (подразделение) по взаимодействию со средствами массовой информации подчиняется непосредственно первому руководителю государственного органа.
5. Организационное и материально-техническое обеспечение деятельности уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Цели, задачи, функции, права и обязанности уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации
6. Целью уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации является своевременное и качественное распространение информации по вопросам, относящимся к компетенции государственных органов.
7. Задачами уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации являются:
1) поддержание положительного имиджа государственного органа;
2) обеспечение эффективного взаимодействия между подразделениями государственного органа для формирования единой информационной политики в государственном органе.
8. Уполномоченное лицо (подразделение) по взаимодействию со средствами массовой информации осуществляет следующие функции:
1) предоставление пользователям достоверной и необходимой информации по вопросам, относящимся к компетенции государственного органа, а также его деятельности;
2) содействие в подготовке интервью, комментариев, публикаций в средствах массовой информации;
3) проведение временной или постоянной аккредитации журналистов и других представителей средств массовой информации, а также оказание им содействия для наиболее полного и широкого распространения информации по вопросам, относящимся к компетенции государственного органа, а также его деятельности;

2. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) лауазымы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітілген штат саны лимиттерінің шегінде құрылады.
Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті бөлімше немесе бөлінетін уәкілетті тұлға лауазымы қайта ұйымдастыру немесе жою жағдайларын қоспағанда, жоюға немесе мемлекеттік органның штаттық лауазымынан алып тастауға жатпайды.
3. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң), "Мемлекеттік қызмет туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) тікелей мемлекеттік органның бірінші басшысына бағынады.
5. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) қызметінің ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімше) мақсаттары, функциялары, құқықтары мен міндеттері
6. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) мақсаты мемлекеттік органдар құзыретіне жататын мәселелер бойынша ақпаратты уақтылы және сапалы тарату болып табылады.
7. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) міндеттері:
1) мемлекеттік органның оң имиджін сақтау;
2) мемлекеттік органда бірыңғай ақпараттық саясатты қалыптастыру үшін мемлекеттік органның бөлімшелері арасында тиімді өзара іс-қимылды қамтамасыз ету болып табылады.
8. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) пайдаланушыларға мемлекеттік органның құзыретіне, сондай-ақ оның қызметіне жататын мәселелер бойынша анық және қажетті ақпарат беру;
2) бұқаралық ақпарат құралдарында сұхбаттар, түсіндірмелер, жарияланымдар әзірлеуге жәрдемдесу;
3) журналистерді және бұқаралық ақпарат құралдарының басқа да өкілдерін уақытша немесе тұрақты аккредиттеуден өткізу, сондай-ақ оларға мемлекеттік органның құзыретіне, сондай-ақ оның қызметіне жататын мәселелер бойынша ақпаратты неғұрлым толық және кеңінен тарату үшін жәрдемдесу;

4) организация пресс-конференций, брифингов, интервью и встреч должностных лиц с представителями средств массовой информации;
5) разработка и внесение предложений по вопросам технического обеспечения деятельности интернет-ресурса, его комплексной реконструкции, совершенствования дизайна, модернизации и внедрения новых технологий;
6) подготовка своевременных ответов на поступающие запросы пользователей информации;
7) размещение информации на интернет-ресурсе государственного органа и (или) его первого руководителя;
8) иные функции, способствующие максимальному раскрытию информации по вопросам, относящимся к компетенции государственного органа, а также его деятельности, за исключением информации, запрещенной или иным образом ограниченной к распространению законами Республики Казахстан или вступившими в законную силу судебными актами.
9. Уполномоченное лицо (подразделение) по взаимодействию со средствами массовой информации имеет право:
1) запрашивать у структурных подразделений информацию, необходимую для ответов на поступающие запросы пользователей и для размещения информации на интернет-ресурсе государственного органа и (или) его первого руководителя;
2) привлекать экспертов в сфере информатизации в целях решения вопросов технического обеспечения деятельности интернет-ресурса, его комплексной реконструкции, совершенствования дизайна, модернизации и внедрения новых технологий;
3) получать консультационные услуги у уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации уполномоченного органа в области средств массовой информации;
4) на прохождение курсов повышения квалификации в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
5) на иные права, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
10. Уполномоченное лицо (подразделение) по взаимодействию со средствами массовой информации обязано:
1) взаимодействовать с уполномоченным органом в области средств массовой информации согласно правилам взаимодействия уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации с уполномоченным органом в области средств массовой информации, утверждаемым в соответствии с подпунктом 12-2) статьи 4-3 Закона.
2) своевременно отвечать на поступающие запросы пользователей информации;
3) своевременно актуализировать информацию на интернет-ресурсе государственного органа и (или) его первого руководителя;
4) при обнаружении в медиапространстве информации, способной вызвать негативную реакцию у общества, своевременно ставить в известность первого руководителя государственного органа;

4) лауазымды адамдардың бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерімен баспасөз конференцияларын, брифингтерін, сұхбаттары мен кездесулерін ұйымдастыру;
5) интернет-ресурстың қызметін техникалық қамтамасыз ету, оны кешенді реконструкциялау, дизайнын жетілдіру, жаңғырту және жаңа технологияларды енгізу мәселелері бойынша ұсыныстарды әзірлеу және енгізу;
6) ақпараттарды пайдаланушылардан келіп түсетін сауалдарға уақтылы жауаптар дайындау;
7) мемлекеттік органның және (немесе) оның бірінші басшысының интернет-ресурсында ақпарат орналастыру;
8) таратылуына Қазақстан Республикасының заңдарында немесе заңды күшіне енген сот актілерінде тыйым салынған немесе өзге де түрде шектеу қойылған ақпаратты қоспағанда, мемлекеттік органның құзыретіне, сондай-ақ оның қызметіне жататын мәселелер бойынша ақпаратты барынша ашуға ықпал ететін өзге де функциялар болып табылады.
9. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше):
1) пайдаланушылардан келіп түскен сауалдарға жауап беру және мемлекеттік органның және (немесе) оның бірінші басшысының интернет-ресурсына ақпаратты орналастыру үшін қажетті ақпаратты құрылымдық бөлімшелерден сұратуға;
2) интернет-ресурстың қызметін техникалық қамтамасыз ету, оны кешенді реконструкциялау, дизайнын жетілдіру, жаңғырту және жаңа технологияларды енгізу мәселелерін шешу мақсатында ақпараттандыру саласындағы сарапшыларды тартуға;
3) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органның бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғағасынан (бөлімшеден) консультативтік қызметтер алуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен біліктілікті арттыру курстарынан өтуге;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарға құқылы.
10. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше):
1) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен Заңның 4-3-бабы 12-2) тармақшасына сәйкес бекітілетін бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау қағидаларына сәйкес өзара іс-қимыл жасауға;
2) ақпаратты пайдаланушылардан келіп түскен сауалдарға уақтылы жауап беруге;
3) мемлекеттік органның және (немесе) оның бірінші басшысының интернет-ресурсына ақпаратты уақтылы өзектендіруге;
4) медиакеңістікте қоғамның теріс пікіріне әкелетін ақпарат анықталған жағдайда мемлекеттік органның бірінші басшысын уақтында хабардар етуге;

5) соблюдать иные обязанности, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.

5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді сақтауға міндетті.