Об утверждении Правил хранения иных товаров совместно с товарами, находящимися на временном хранении, в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора и принятия им товаров от перевозчика
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 282. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2018 года № 16559.
В соответствии с пунктом 3 статьи 538 и пунктом 4 статьи 539 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила хранения иных товаров совместно с товарами, находящимися на временном хранении, в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора и принятия им товаров от перевозчика.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 282
Правила хранения иных товаров совместно с товарами, находящимися на временном хранении, в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора и принятия им товаров от перевозчика

Уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайларының бөлiктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдарының бөліктерінде) уақытша сақтаудағы тауарлармен бірге өзге де тауарларды сақтау және оның тауарларды тасымалдаушыдан қабылдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 282 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 13 наурызда № 16559 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі 538-бабының 3-тармағына және 539-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайларының бөлiктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдарының бөліктерінде) уақытша сақтаудағы тауарлармен бірге өзге де тауарларды сақтау және оның тауарларды тасымалдаушыдан қабылдау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 282 бұйрығымен
бекітілген
Уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында
(үй-жайларының бөлiктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдарының
бөліктерінде) уақытша сақтаудағы тауарлармен бірге өзге де тауарларды сақтау және
оның тауарларды тасымалдаушыдан қабылдау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила хранения иных товаров совместно с товарами, находящимися на временном хранении, в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора и принятия им товаров от перевозчика разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 538 и пунктом 4 статьи 539 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют порядок хранения иных товаров совместно с товарами, находящимися на временном хранении в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора, а также принятия товаров от перевозчика уполномоченным экономическим оператором:
в случае, если таможенный орган назначения разрешил уполномоченному экономическому оператору удалить средства идентификации;
в случае, если средства идентификации не были применены и таможенный орган назначения разрешил проведение дальнейших действий с товарами.
Глава 2. Порядок хранения иных товаров совместно с товарами, находящимися на временном хранении в сооружениях, помещениях (частях помещений) и (или) на открытых площадках (частях открытых площадок) уполномоченного экономического оператора
2. На территории помещения (части помещения) и (или) на открытой площадке (части открытой площадки) уполномоченного экономического оператора допускается хранение иных товаров. При таком хранении товары, находящиеся под процедурой таможенного контроля, должны находиться отдельно и иметь специальные визуальные обозначения.
3. Помещения, где будут находиться товары под процедурой временного хранения, приобретает статус зоны таможенного контроля. Пределы этого помещения или площадки должны быть обозначены специальными знаками. При оборудовании помещения уполномоченный экономический оператор принимает меры по обеспечению сохранности товаров, исключению доступа к товарам посторонних лиц, обеспечению проведения таможенного контроля.
Глава 3. Порядок принятия уполномоченным экономическим оператором товаров от перевозчика
4. Принятие товаров от перевозчика уполномоченным экономическим оператором в случае, если таможенный орган назначения разрешил уполномоченному экономическому оператору удалить средства идентификации, если они были применены, уполномоченный экономический оператор в присутствии перевозчика проводит следующие действия:
удаление средств идентификации;
осмотр товара и в случае не соответствия товара по количеству мест, ассортименту, упаковкам согласно полученных счет-фактурам, товаротранспортным накладным или другим сопроводительным документам составляется акт, в котором обе стороны ставят свои подписи;
составляет акт приемки товаров в произвольной форме.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайларының бөлiктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдарының бөліктерінде) уақытша сақтаудағы тауарлармен бірге өзге де тауарларды сақтау және оның тауарларды тасымалдаушыдан қабылдау қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 538-бабы 3-тармағына және 539-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында (үй-жайларының бөлiктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдарының бөліктерінде) уақытша сақтаудағы тауарлармен бірге өзге де тауарларды сақтау, сондай-ақ тауарларды тасымалдаушыдан уәкілетті экономикалық оператордың қабылдау тәртібін айқындайды:
егер межелі кеден органы уәкілетті экономикалық операторға сәйкестендіру құралдарын жоюға рұқсат берген жағдайда;
егер сәйкестендіру құралдары қолданылмаған және межелі кеден органы бұдан әрі тауарлармен іс-қимыл жасауға рұқсат берген жағдайда.
2-тарау. Уәкілетті экономикалық оператордың құрылысжайларында, үй-жайларында
(үй-жайларының бөлiктерінде) және (немесе) ашық алаңдарында (ашық алаңдарының
бөліктерінде) уақытша сақтаудағы тауарлармен бірге өзге де тауарларды сақтау тәртібі
2. Уәкілетті экономикалық оператордың үй-жайларының (үй-жайларының бөлiктерінде) және (немесе) ашық алаңдарының (ашық алаңдарының бөліктерінде) аумағында өзге де тауарларды сақтауға жол беріледі. Кедендік бақылау рәсіміндегі тауарларды осылай сақтаған кезде жеке және арнайы көрнекі белгісі болуы қажет.
3. Уақытша сақтау рәсіміндегі тауарлар болатын үй-жай, кедендік бақылау аймағының мәртебесін алады. Үй-жайдың немесе алаңның шектері арнайы белгілермен белгіленуі тиіс. Үй-жайды жабдықтау кезінде уәкілетті экономикалық оператор тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету, бөгде адамдардың тауарларға қол жетімділігін алып тастау, кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдайды.
3-тарау. Уәкілетті экономикалық оператордың тасымалдаушыдан
тауарларды қабылдау тәртібі
4. Уәкілетті экономикалық оператор тасымалдаушыдан тауарларды, егер межелі кеден органы уәкілетті экономикалық операторға сәйкестендіру құралдарын жоюға рұқсат берген жағдайда, егер олар қолданылса, уәкілетті экономикалық оператор тасымалдаушының қатысуымен мына іс-қимылдарды жүргізеді:
сәйкестендіру құралдарын алып тастайды;
тауарларды қарап тексереді және тауарлар орындарының саны, ассортименттері, орамдары бойынша алынған шот-фактураларға, тауаркөліктік жүк құжаттарға немесе басқа ілеспе құжаттарға сәйкес келмеген жағдайда акт жасалады, оған екі тарапта өздерінің қолдарын қояды;
тауарларды қабылдау актісін еркін нысанда жасайды.

5. Принятие товаров от перевозчика уполномоченным экономическим оператором в случае, если средства идентификации не были применены и таможенный орган назначения разрешил проведение дальнейших действий с товарами, уполномоченный экономический оператор принимает товары от перевозчика и составляются акт приемки товаров в произвольной форме, если товар соответствует всем параметрам и описанием товаросопроводительных документов, где обе стороны ставят свои подписи.
В случае не соответствия товара описаниям товаросопроводительных документов также составляется акт с описанием не соответствия, где обе стороны ставят свои подписи.
6. В случае если таможенный орган назначения уведомил уполномоченного экономического оператора о запрете удаления средств идентификации, наложенных на грузовые помещения транспортных средств, и о необходимости проведения таможенного досмотра или таможенного осмотра товаров и транспортных средств, размещенных в зоне таможенного контроля, завершение таможенной процедуры таможенного транзита осуществляется в соответствии с пунктами 17, 18, 19, 20, 21, 22 и 23 Порядка совершения таможенными органами таможенных операций, связанных с подачей, регистрацией транзитной декларации и завершением таможенной процедуры таможенного транзита, утвержденного решением Комиссии таможенного союза от 17 августа 2010 года № 438.
7. Для совершения таможенным органом назначения таможенных операций, связанных с оформлением завершения таможенной процедуры таможенного транзита, в случаях, предусмотренных пунктами 4 и 5 настоящих Правил, товары, размещенные в зоне таможенного контроля, не подлежат перемещению в иные зоны таможенного контроля или на склады временного хранения.

5. Уәкілетті экономикалық оператор тасымалдаушыдан тауарларды, егер сәйкестендіру құралдары қолданылмаған жағдайда және межелі кеден органы тауарлармен одан әрі әрекеттер жүргізуге рұқсат берсе, уәкілетті экономикалық оператор тасымалдаушыдан тауарларды қабылдайды және егер тауар барлық параметрлерге және оған екі тарап қол қоятын тауарға ілеспе құжаттардағы сипаттамаларға сәйкес келсе, тауарларды қабылдау актісін еркін нысанда жасайды.
Тауар, тауарға ілеспе құжаттардағы сипаттамаларға сәйкес келмеген жағдайда да оған екі тарап қол қоятын акт сәйкес келмеуді сипаттаумен жасалады.
6. Егер межелі кеден органы уәкілетті экономикалық операторды көлік құралдарының жүк жайларына салынған сәйкестендіру құралдарын алып тастауға тыйым салу туралы және кедендік бақылау аймағында орналастырылған тауарлар мен көлік құралдарына кедендік тексеріп қарауды немесе кедендік қарап тексеруді жүргізу қажеттілігі туралы хабардар еткен жағдайда, кедендік транзит кедендік рәсімін аяқтау Кеден одағының комиссиясының 2010 жылғы 17 тамыздағы № 438 шешімімен бекітілген Кеден органдарының транзиттік декларацияны берумен, тіркеумен және кедендік транзит кедендік рәсімінде аяқтаумен байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібінің 17, 18, 19, 20, 21, 22 және 23-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Межелі кеден органы осы Қағидалардың 4 және 5-тармақтарында көзделген жағдайларда, кедендік транзит кедендік рәсімінің аяқталуын ресімдеумен байланысты кедендік операцияларды жасау үшін, кедендік бақылау аймағында орналастырылған тауарлар өзге кедендік бақылау аймағына немесе уақытша сақтау қоймаларына ауыстырылуға жатпайды.