О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 89 "Об утверждении Правил составления, оформления и рассмотрения заявок на некоторые объекты промышленной собственности, внесении сведений в соответствующие государственные реестры по объектам промышленной собственности Республики Казахстан, а также выдачи охранного документа и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года № 136 "Некоторые вопросы правовой охраны объектов промышленной собственности"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 13 марта 2018 года № 388. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2018 года № 16663. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 1302.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 25.08.2018 № 1302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 89 "Об утверждении Правил составления, оформления и рассмотрения заявок на некоторые объекты промышленной собственности, внесении сведений в соответствующие государственные реестры по объектам промышленной собственности Республики Казахстан, а также выдачи охранного документа и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года № 136 "Некоторые вопросы правовой охраны объектов промышленной собственности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7517, опубликован 15 июля 2012 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7) следующие изменения:
в Правилах составления, оформления и рассмотрения заявки на изобретение, внесения сведений в государственный реестр изобретений Республики Казахстан, а также выдачи охранного документа, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Заявка содержит следующие документы:
1) заявление о выдаче патента Республики Казахстан на изобретение по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам на казахском или русском языке о выдаче патента с указанием авторов изобретения и лиц, на имя которых испрашивается патент на изобретение, а также их местожительства или местонахождения (далее – Заявление) в трех экземплярах;
2) описание изобретения, раскрывающее его с полнотой, достаточной для осуществления экспертизы специалистом в соответствующей области знаний в двух экземплярах;

Кейбір өнеркәсіптік меншік объектілеріне өтiнiмдi жасау, ресiмдеу және қарау, мәліметтерді Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік меншік объектілері бойынша тиісті мемлекеттік тізілімдеріне енгізу, сондай-ақ қорғау құжатын беру жөніндегі ережелерді бекіту және "Өнеркәсіптік меншік объектілерін құқықтық қорғаудың кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 сәуірдегі № 136 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 24 ақпандағы № 89 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 13 наурыздағы № 388 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 наурызда № 16663 болып тіркелді
?       БҰЙЫРАМЫН:
1. Кейбір өнеркәсіптік меншік объектілеріне өтiнiмдi жасау, рәсiмдеу және қарау, мәліметтерді Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік меншік объектілері бойынша тиісті мемлекеттік тізілімдеріне енгізу, сондай-ақ қорғау құжатын беру жөніндегі ережелерді бекіту туралы және "Өнеркәсіптік меншік объектілерін құқықтық қорғаудың кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 сәуірдегі № 136 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 24 ақпандағы № 89 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік Тізілімінде № 7517 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2012 жылғы 15 шілдеде жарияланған, № 7) келесідей өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген, Өнертабысқа өтінімді жасау, рәсімдеу және қарау, Қазақстан Республикасы мемлекеттік өнертабыстар тізіліміне мәліметтер енгізу, сондай-ақ қорғау құжатын беру ережелерінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өтінім мынадай құжаттарды қамтиды:
1) өнертабыс авторларын және өнертабысқа патент сұратылып отырған тұлғаларды, сондай-ақ олардың тұрғылықты жерін немесе орналасқан орнын көрсете отырып, осы Ережелерге 1-қосымшаға сәйкес нысанда, үш данада қазақ немесе орыс тілінде өнертабысқа патент беру туралы өтінім (бұдан әрі – өтінім;
2) өнертабыстың толық ашылуымен тиісті білім саласындағы маманның сараптаманы жүзеге асыруы үшін жеткілікті сипаттамасы екі данада;

3) формулу изобретения, определяющую объект изобретения и выражающую его сущность. Формула должна быть ясной, точной и основываться на описании в двух экземплярах;
4) чертежи и иные материалы, если они необходимы для понимания сущности изобретения в двух экземплярах;
5) реферат в двух экземплярах;
6) доверенность, в случае ведения делопроизводства через представителя.".;
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) документ, подтверждающий оплату подачи заявки в соответствии с приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 368 "Об утверждении цен на работы и услуги, реализуемые республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан" (далее – цены) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10045).
Участники Великой отечественной войны, инвалиды, учащиеся общеобразовательных школ и колледжей, студенты высших учебных заведений, пенсионеры по возрасту и выслуге лет, кроме документа, подтверждающего оплату предоставляют также документ, подтверждающий статус. Указанные документы представляются вместе с заявкой или в течение двух месяцев с даты поступления заявки. Данный срок продлевается, но не более чем на два месяца;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Документы заявки представляются на казахском, русском или другом языке. Если документы заявки представлены на другом языке, то к заявке прилагается их перевод на казахский или русский язык в двух экземплярах. Перевод представляется в течение двух месяцев после поступления в экспертную организацию заявки, содержащей документы на другом языке, а при условии соответствующей оплаты срок продлевается, но не более чем на два месяца.
Иные документы и их переводы на казахский или русский языки, если они составлены на другом языке, представляются в одном экземпляре.";
подпункт 4) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"4) в графе под кодом 71, содержащей просьбу о выдаче патента на изобретение, после слов "на имя заявителя (заявителей)" приводятся сведения о заявителе (заявителях), на имя которого (которых) испрашивается патент: фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – ФИО) физического лица, причем фамилия указывается перед именем, или полное официальное наименование юридического лица согласно документу об официальной регистрации (для резидентов Республики Казахстан), а также соответственно сведения об их местожительстве, местонахождении, включая официальное наименование страны и полный почтовый адрес. Иностранные имена и названия юридических лиц указываются также и в транслитерации на казахском или русском языке. Сведения о местожительстве заявителей, являющихся авторами изобретения, приводятся в графе рядом с графой под кодом 72 на второй странице заявления.";

3) өнертабыс объектісін анықтайтын және оның мәнін білдіретін өнертабыс формуласы. Өнертабыс формуласы анық, нақты болуы керек және екі данадағы сипаттамаға негізделуі тиіс;
4) егер өнертабыс мәнін түсінуге қажетті болса сызбалар мен өзге де материалдар екі данада;
5) реферат екі данада;
6) іс жүргізу өкіл арқылы жүргізілген жағдайда сенімхат.".
4-тармақтың 1)тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны іске асыратын жұмыстарға және қызметтерге бағаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 368 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10045 болып тіркелді) сәйкес мөлшерде (бұдан әрі – бағалар) өтінім беру төлемін растайтын құжат.
Ұлы отан соғысына қатысушылар, мүгедектер, жалпы білім беру мектептерінің және колледждердің оқушылары, студенттер, жасына және еңбек өтіліне байланысты зейнеткерлер төлемді растайтын құжаттан басқа мәртебесін растайтын құжатты ұсынады. Көрсетілген құжаттар өтініммен бірге немесе өтінім түскен күннен бастап екі ай ішінде ұсынылады. Бұл мерзім ұзартылады, бірақ екі айдан аспайды;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Өтінім құжаттары қазақ, орыс немесе басқа да тілде тапсырылады. Егер өтінім құжаттары басқа тілде тапсырылса, өтінімге олардың қазақ немесе орыс тіліне аудармасы екі данада қоса беріледі. Басқа тілдегі құжаттарды қамтитын өтінім сараптама ұйымына түскеннен кейін аударма екі ай ішінде тапсырылады, ал тиісті төлемді жасаған кезде мерзім ұзартылады, бірақ екі айдан аспайды.
Өзге құжаттар, егер олар басқа тілде ресімделген болса, олардың қазақ немесе орыс тілдеріне аудармасы бір данада ұсынылады.";
6-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өнертабысқа патент беру туралы өтінімді қамтитын 71-коды бар бағанда "өтінім берушінің (өтінім берушілердің) атына" деген сөзден кейін патент сұратылып отырған өтінім беруші (өтінім берушілер) туралы мәліметтер келтіріледі:
Жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде) және тегі атының алдында көрсетіледі немесе ресми тіркеу туралы құжатқа сәйкес (Қазақстан Республикасының резиденттері үшін) заңды тұлғаның толық ресми атауы, сондай-ақ елдің ресми атауы мен толық пошта мекенжайын қоса отырып, тиісінше олардың тұрғылықты жері, орналасқан орны туралы мәліметтер келтіріледі. Шетелдік аттар және заңды тұлғалардың атаулары, сондай-ақ қазақ немесе орыс тілдеріндегі транслитерациямен көрсетіледі. Өнертабыстардың авторлары болып табылатын өтінім берушілердің тұрғылықты жері туралы мәліметтер өтінімнің екінші бетіндегі 72-кодтың астындағы бағанда келтіріледі.";

подпункт 3) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"3) при описании каждого из аналогов непосредственно в тексте приводятся библиографические данные источника информации, в котором он раскрыт, признаки, характеризующие аналог, с выделением тех, которые совпадают с существенными признаками заявляемого изобретения, а также указываются известные заявителю причины, препятствующие получению требуемого технического результата;";
подпункт 8) пункта 54 изложить в следующей редакции:
"8) оригиналы материалов заявки, переданных посредством факсимильной или иной связи (за исключением электронной подачи заявок), представляются в течение одного месяца с даты их поступления вместе с сопроводительным письмом, идентифицирующим материалы, поступившие ранее. При соблюдении этого условия датой поступления материалов считается дата поступления их по факсу или иной связью (за исключением электронной подачи заявок). Если оригиналы материалов поступили по истечении указанного срока или материалы, поступившие по факсу или иной связью (за исключением электронной подачи заявок), не идентичны представленным оригиналам, материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов, а содержание поступивших по факсу или иной связью (за исключением электронной подачи заявок) материалов в дальнейшем во внимание не принимаются. До представления оригиналов материалы, касающиеся заявки, переданные по факсу или иной связью (за исключением электронной подачи заявок), считаются не поступившими. Если какие-либо материалы заявки, поступившие по факсу или иной связью (за исключением электронной подачи заявок), или их часть не читаемы или не получены, соответствующие материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов. Материалы считаются поступившими на дату получения факса или иной связью при изъятии заявителем нечитаемой части;";
дополнить пунктом 65-1 следующего содержания:
"65-1. Регистрация поступивших документов заявки производится следующим образом:
1) поступившие в экспертную организацию документы заявки регистрируются с простановкой даты их поступления.
О факте поступления документов заявки заявитель уведомляется путем направления ему одного экземпляра заявления с реквизитами, проставленными экспертной организацией (регистрационный номер и дата поступления);
2) вся исходящая корреспонденция из экспертной организации направляется только в один адрес, при этом: если в графе "адрес для переписки" заявления указан адрес для переписки иной, чем адрес заявителя или одного из заявителей, если их несколько, либо адрес представителя заявителя (заявителей), то корреспонденция направляется по этому адресу на имя заявителя или, если заявителей несколько, - на имя заявителя, указанного в заявлении первым, причем, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан, то - на имя заявителя, проживающего или находящегося на территории Республики Казахстан, указанного первым;
если графа "адрес для переписки" заявления не заполнена, то корреспонденция направляется в адрес на имя заявителя или, если заявителей несколько, - на имя первого заявителя либо первого заявителя, проживающего или находящегося на территории Республики Казахстан, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан;

12-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әрбір баламаны сипаттау кезінде тікелей мәтінде ол ашылған ақпарат көзінің библиографиялық деректері, өтінім берілген өнертабыстың мәнді белгілеріне ұқсас келетін маңызды белгілеріне ұқсастарын бөліп ала отырып, баламаны сипаттайтын белгілер, сондай-ақ өтінім берушіге қажетті техникалық нәтижені алуға кедергі келтіретін белгілі себептер келтіріледі;";
54-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Өтінім материалдарының факс немесе өзге байланыс арқылы жіберілген түпнұсқалары (электрондық өтінім беруді есептемегенде) олардың түскен күнінен бастап бір ай ішінде бұрын келген құжаттарды сәйкестендіруші ілеспе хатпен бірге ұсынылады. Осы талап орындалғанда материалдардың немесе өзге байланыс арқылы (электрондық өтінім беруді есептемегенде) келіп түскен күні олардың келіп түскен күніс аналады. Егер материалдардың түпнұсқалары көрсетілген мерзім өткеннен кейін келіп түссе немесе факспен немесе өзге байланыс арқылы жіберілген түпнұсқалары (электрондық өтінім беруді есептемегенде) келіп түскен материалдар ұсынылған түпнұсқаға сәйкес келмесе, материалдардың түскен күні олардың түпнұсқалары келіп түскен күні болып саналады, ал факспен немесе өзге байланыс арқылы жіберілген (электрондық өтінім беруді есептемегенде) материалдардың мазмұны кейін назарға алынбайды. Факс немесе өзге байланыс арқылы жіберілген (электрондық өтінім беруді есептемегенде) өтінімге қатысты материалдар, түпнұсқасы келіп түскенге дейін түспеген болып саналады. Егер факспен немесе өзге байланыс арқылы жіберілген (электрондық өтінім беруді есептемегенде) өтінімнің қандай да бір материалдары немесе олардың бөлігі оқылмаса не алынбаса, тиісті материалдар түпнұсқалар келіп түскен күні түскен болып саналады.
Өтінім беруші оқылмайтын бөлігін алып тастағанда, материалдар факс немесе өзге байланыс арқылы келіп түскен күннен бастап саналады;";
Мынадай мазмұндағы 65-1-тармақпен толықтырылсын:
"65-1. Келіп түскен өтінім құжаттарын тіркеу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) сараптама ұйымына келіп түскен өтінім құжаттары олардың келіп түскен күні қойылып тіркеледі.
Өтінім берушіге өтінім құжаттарының келіп түскені туралы оған өтінімнің сараптама ұйымы қойған реквизиттері бар бір данасын жіберу арқылы хабарлама жіберіледі;
2) сараптама ұйымынан барлық хат-хабар бір мекенжайға ғана жіберіледі, бұл ретте: егер өтінімнің "хат алмасу үшін мекенжай" бағанында өтінім берушінің немесе өтінім берушілердің бірінің мекенжайынан өзге мекенжай көрсетілген болса, егер олар бірнешеу болса не өтінім беруші (өтінім берушілер) өкілінің мекенжайы көрсетілсе, хат хабар осы мекенжай бойынша өтінім берушіге немесе, егер өтінім берушілер бірнешеу болса, - өтінімде бірінші болып көрсетілген өтінім берушіге, ал, егер өтінім берушілердің барлығы Қазақстан Республикасының аумағында тұрмаса, Қазақстан Республикасының аумағында тұратын немесе орналасқан, бірінші болып көрсетілген өтінім берушіге жіберіледі;
егер өтінімнің "хат алмасу үшін мекенжай" бағаны толтырылмаған болса, хат-хабар өтінім беруші мекенжайына жіберіледі, немесе егер өтінім берушілер бірнешеу болса, - бірінші өтінім берушінің атына немесе, егер өтінім берушілердің барлығы Қазақстан Республикасының аумағында тұрмаса, Қазақстан Республикасының аумағында тұратын немесе орналасқан бірінші өтінім берушіге жіберіледі;

3) при отсутствии перевода документов заявки на государственный или русский язык, если они представлены на другом языке, заявитель письменно уведомляется о необходимости представить перевод в течение двух месяцев с даты поступления заявки. В соответствии с пунктом 2 статьи 16 Закона срок представления указанного перевода может быть продлен не более чем на два месяца. Заявитель уведомляется также о том, что при непредставлении перевода в указанные сроки заявка признается не поданной и делопроизводство по ней не восстанавливается.";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"Проверка оплаты подачи заявки заключается в следующем:
зарегистрированные документы заявки на выдачу патента на изобретение проверяются на наличие документов, подтверждающих оплату подачи заявки;
при отсутствии такого документа и документа, подтверждающего наличие оснований для уменьшения ее размера в случае оплаты, заявитель (участники Великой отечественной войны, инвалиды, учащиеся общеобразовательных школ и колледжей, студенты высших учебных заведений, пенсионеры по возрасту и выслуге лет) уведомляется в месячный срок о необходимости представления отсутствующего (отсутствующих) документа (документов) и/или документа о доплате до установленного размера, которые могут быть представлены в течение двух месяцев с даты поступления документов заявки в соответствии с пунктом 2 статьи 17 Закона. Этот срок может быть продлен, но не более чем на два месяца. Заявитель уведомляется также о том, что при непредставлении указанных документов об оплате в установленный срок и в установленном размере, заявка признается не поданной и делопроизводство по ней не восстанавливается.";
подпункт 8) пункта 72 исключить;
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Заявитель уведомляется о положительном результате формальной экспертизы в месячный срок, с даты поступления заявки на этапе формальной экспертизы после установления даты подачи заявки, если заявка содержит все необходимые документы и соблюдены установленные к ним требования.";
часть 8 пункта 95 изложить в следующей редакции:
"Ходатайство о преобразовании оформляется в соответствии с установленными требованиями и представляется с соблюдением срока установленного пунктом 1 статьи 28 Закона, а также вместе с ним представляется документ об оплате в установленном размере. Заявитель уведомляется о состоявшемся преобразовании в месячный срок с даты преобразования, и что дальнейшее рассмотрение заявки будет проводиться в соответствии со статьей 23 Закона и положениями Правил составления, оформления и рассмотрения заявки на полезную модель, внесения сведений в государственный реестр полезных моделей Республики Казахстан, а также выдачи охранного документа, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2012 года № 89 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7517).";

3) егер өтінім құжаттары басқа тілде ұсынылған болса және олардың қазақ немесе орыс тіліне аудармалары болмаса, өтінім берушіге өтінім түскен күннен бастап екі ай ішінде аударманы ұсыну қажеттігі туралы жазбаша хабарлама жіберіледі. Заңның 16-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілген аударманы ұсыну мерзімі ұзартылуы мүмкін, бірақ екі айдан аспайды. Өтінім берушіге, сондай-ақ аударма көрсетілген мерзімде ұсынылмаса өтінім берілмеген болып есептелетіні және ол бойынша іс жүргізу қалпына келтірілмейтіні туралы хабарлама жіберіледі.
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтінім берген үшін төлемді тексеру:
өнертабысқа патент беруге өтінімнің тіркелген құжаттарында өтінім беруге төлемді растайтын құжаттың болуы тексеріледі;
осындай құжат болмаған жағдайда және оның мөлшерiн азайту негiздемесiн растайтын құжат (Ұлы Отан Соғысы ардагерлері, мүгедектер, жалпы білім беру мектеп және колледж оқушылары, жоғары оқу орны студенттері, жасы немесе еңбек өтіліне байланысты зейнеткерлер) болмағанда, өтінім берушіге бір айлық мерзім ішінде жоқ құжаттың (құжаттардың) және/немесе белгіленген мөлшерге дейінгі төлемнің жүргізілгені туралы құжатты тапсыру туралы хабарлама жіберіледі, олар Заңның 17-бабының 2-тармағына сәйкес өтінім құжаттарының келіп түскен күнінен бастап екі ай ішінде тапсырылуы мүмкін. Бұл мерзім ұзартылуы мүмкін, бірақ екі айдан аспайды.
Өтінім берушіге, сондай-ақ төлем туралы көрсетілген құжаттар белгіленген мерзімде және белгіленген көлемде ұсынылмаса, өтінім берілмеген болып есептелетіні және ол бойынша іс жүргізу қалпына келтірілмейтіні туралы хабарлама жіберіледі.";
72-тармақтың 8) тармақшасы алып тасталсын;
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Өтінім берушіге егер өтінімде барлық қажетті құжаттар болса және оларға қойылған талаптар сақталса, өтінімнің берілген күні белгіленгеннен кейін формалдық сараптама кезеңінде өтінім келіп түскен күннен бастап бір ай ішінде формалды сараптаманың оң нәтижесі туралы хабарлама жіберіледі.";
95-тармақтың 8 бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қайта өзгерту туралы өтінішхат белгіленген талаптарға сәйкес ресімделеді және Заңның 28-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімді сақтай отырып ұсынылады, сондай-ақ онымен бірге белгіленген мөлшердегі төлем туралы құжат ұсынылады. Өтінім берушіге қайта өзгерту күнінен бастап бір айлық мерзім ішінде өтінімнің қайта өзгертілгені, сондай-ақ өтінімді одан әрі қарау Заңның 23-бабына және Пайдалы модельге өтiнiмдi жасау, ресiмдеу және қарау, мәлiметтердi Қазақстан Республикасының пайдалы модельдерінiң мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзу, сондай-ақ қорғау құжатын беру туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 24 сәуірдегі № 89 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 7517 болып тіркелген) бекітілген қағидаларының ережелеріне сәйкес жүргізілетіндігі туралы хабарлама жіберіледі.";

подпункты 2) и 3) пункта 105 изложить в следующей:
"2) международная заявка подается в одном экземпляре на бумажном носителе, который должен быть пригоден для прямого репродуцирования, или в электронной форме для направления заявки посредством сервиса Международного бюро e-PCT;
3) заявление международной заявки подается на специальном бланке или в виде компьютерной распечатки, а также в форме электронной заявки через сервис Международного бюро e-PCT.";
пункт 112 изложить в следующей редакции:
"112. Условия перевода на национальную фазу:
1) международная заявка, содержащая указание Республики Казахстан, переводится на национальную фазу до истечения тридцати одного месяца с даты ее приоритета;
2) заявителем представляется в экспертную организацию заявление о выдаче патента на изобретение либо заявление о выдаче патента на полезную модель Республики Казахстан на казахском или русском языке, либо перевод заявления РСТ на казахский или русский язык, если оно представлено на другом языке, а также представляется документ о соответствующей оплате;
3) срок вступления в национальную фазу, указанный в абзаце первом настоящего пункта, восстанавливается в течение двенадцати месяцев по ходатайству заявителя и соответствующей оплате при соблюдении правила 49.6 Инструкции к РСТ;
4) по специальной просьбе заявителя в соответствии со статьями 23 (2) и 40 (2) Договора национальная фаза может быть начата до истечения этого срока;
5) в случае отсутствия в поступивших материалах перевода документов заявки на казахский или русский язык, если они представлены на другом языке, заявитель уведомляется о необходимости его представления в течение двух месяцев с даты истечения установленного срока для вступления в национальную фазу. Срок представления перевода продлевается, но не более чем на два месяца в соответствии с пунктом 2 статьи 16 Закона. При непредставлении перевода в указанный срок заявка считается не вступившей в национальную фазу, о чем заявитель уведомляется. Зарегистрированные материалы не возвращаются, делопроизводство не восстанавливается;
6) перевод на казахский или русский язык международной заявки включать:
описание, формулу изобретения (если была изменена в соответствии со статьей 19 Договора, перевод только измененной формулы и перевод объяснений изменений), любой текст, относящийся к чертежам, и реферат;
7) в случае, если в международной заявке был сделан выбор Республики Казахстан для целей международной предварительной экспертизы: описание изобретения (измененное описание, приложенное к заключению международной предварительной экспертизы), формулу изобретения (измененную формулу, приложенную к заключению международной предварительной экспертизы), любой текст, относящийся к чертежам (измененный текст, приложенный к заключению международной предварительной экспертизы), и реферат. При непредставлении перевода на казахский или русский язык указанных объяснений экспертная организация вправе не принимать их во внимание;

105-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) халықаралық өтінім бір данада қағаз түрінде ұсынылады, ол тікелей көшірмелеуге жарайтын болуы керек немесе өтінімді Халықаралық бюроның e-PCT қызметі арқылы жіберу үшін электрондық нысанда ұсынылады;.
3) халықаралық өтінім арызы арнайы бланкте немесе компьютерлік басылым түрінде, сондай-ақ Халықаралық бюроның e-PCT қызметі арқылы электрондық нысанда ұсынылады.";
112-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"112. Ұлттық фазаға аудару шарттары:
1) Қазақстан Республикасына нұсқауы бар халықаралық өтінім оның басымдық күнінен бастап отыз бір ай өткенге дейін ұлттық фазаға аударылады.
2) өтінім беруші сараптама жасау ұйымына өнертабысқа не пайдалы модельге Қазақстан Республикасының патентін беру туралы өтінімді қазақ тілінде немесе орыс тілінде не РСТ өтінімінің егер ол басқа тілде ұсынылса қазақ тіліне немесе орыс тіліне аудармасын, сондай-ақ тиісті төлем туралы құжатты ұсынады;
3) осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген ұлттық фазаға кіру мерзімі өтінім берушінің қолдаухаты бойынша және РСТ Нұсқаулығының 49,6 қағидасы сақталған жағдайда, тиісті төлем жасағанда он екі ай ішінде қалпына келтіріледі;
4) Өтінім берушінің арнайы өтініші бойынша Шарттың 23 (2) және 40 (2)-баптарына сәйкес ұлттық фаза бұл мерзім өткенге дейін басталуы мүмкін;
5) келіп түскен материалдарда өтінім құжаттарының мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасы болмаған кезде, егер олар басқа тілде ұсынылса, өтінім беруші оны белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап ұлттық фазаға кіру үшін екі ай ішінде ұсыну қажеттігі туралы хабарланады. Аударманы ұсыну мерзімі Заңның 16-бабының 2-тармағына сәйкес екі айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін. Аударма көрсетілген мерзімде ұсынылмаған кезде өтінім ұлттық фазаға кірмеген болып есептеледі, бұл туралы өтінім берушіге хабарланады. Тіркелген материалдар қайтарылмайды, іс жүргізу қалпына келтірілмейді;
6) халықаралық өтінімді мемлекеттік тілге немесе орыс тіліне аудару мыналарды қамтуы тиіс:
өнертабыстың сипаттамалары, формуласы (егер Шарттың 19-бабына сәйкес өзгертілсе, өзгертілген формуланың ғана аудармасы және өзгерістер түсініктемесінің аудармасы) сызбаларға қатысты кез-келген мәтін және реферат;
7) егер халықаралық өтінімде Қазақстан Республикасы таңдалса халықаралық алдын ала сараптама жасау мақсатында: өнертабыстың сипаттамасы (халықаралық алдын ала сараптама жасаудың қорытындысына қоса берілген өзгертілген сипаттама), өнертабыстың формуласы (халықаралық алдын ала сараптама жасаудың қорытындысына қоса берілген өзгертілген формула), сызбаларға қатысты кез-келген мәтін (халықаралық алдын ала сараптама жасаудың қорытындысына қоса берілген өзгертілген мәтін) және реферат. Аталған түсіндірулердің қазақ немесе орыс тілдеріне аудармасы ұсынылмаған кезде, сараптама жасау ұйымы оларды назарға алмауға құқылы.

8) если на дату, с которой заявитель просит начать рассмотрение международной заявки, рассылка этой заявки еще не была осуществлена Международным бюро ВОИС, заявителем помимо документов, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, должна быть также представлена заверенная получающим ведомством копия международной заявки, в отношении которой установлена дата международной подачи. Если заявитель не представит заверенную получающим ведомством копию международной заявки, ее рассмотрение начинается после рассылки этой заявки Международным бюро ВОИС.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Правилах составления, оформления и рассмотрения заявки на полезную модель, внесения сведений в государственный реестр полезных моделей Республики Казахстан, а также выдачи охранного документа, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) документ, подтверждающий оплату подачи заявки в соответствии с приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 368 "Об утверждении цен на работы и услуги, реализуемые республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан" (далее – цены) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10045).
При оплате в размере, меньше установленного, участники Великой отечественной войны, инвалиды, учащиеся общеобразовательных школ и колледжей, студенты высших учебных заведений, пенсионеры по возрасту и выслуге лет, кроме документа, подтверждающего оплату, предоставляют документ, подтверждающий основания для уменьшения ее размера в соответствии с Ценами за работы и услуги, монопольно оказываемые экспертной организацией. Указанные документы представляются вместе с заявкой или в течение двух месяцев с даты поступления заявки. В соответствии с пунктом 2 статьи 17 Закона предусмотрена возможность продления этого срока, но не более чем на два месяца;";
подпункт 4) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"4) в графе, содержащей просьбу о выдаче патента, после слов "на имя" заявителя (заявителей) под кодом 71 приводятся сведения о заявителе (заявителях), для которого (которых) испрашивается патент: фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее – ФИО) физического лица, причем фамилия указывается перед именем, или полное официальное наименование юридического лица согласно документу об официальной регистрации, а также сведения об их местожительстве, местонахождении, включая официальное наименование страны и полный почтовый адрес. Иностранные имена и названия юридических лиц указываются также и в транслитерации на государственном или русском языке. Сведения о местожительстве заявителей, являющихся авторами полезной модели, приводятся в графе рядом с графой под кодом 72 на второй странице заявления.
Для иностранных юридических или физических лиц, находящихся или проживающих за пределами Республики Казахстан, на имя которых испрашивается патент, указывается код страны по стандарту Всемирной организации интеллектуальной собственности (далее - ВОИС) SТ.3 (если он установлен).
Если заявителей несколько, указанные сведения приводятся для каждого из них;";
пункт 60 изложить в следующей редакции:

8) егер өтінім беруші халықаралық өтінімді қарауды бастауды сұрайтын күні ДЗМҰ Халықаралық бюросы осы өтінімді жіберуді әлі жүзеге асырмаса, өтінім беруші осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжаттардан басқа өзіне қатысты халықаралық беру күні белгіленген халықаралық өтінімнің қабылдаушы ведомство растаған көшірмесін ұсынуы тиіс. Егер өтінім беруші халықаралық өтінімнің қабылдаушы ведомство растаған көшірмесін ұсынбаса, оны қарау ДЗМҰ Халықаралық бюросы өсы өтінімді жібергеннен кейін басталады.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
аталған бұйрықпен бекітілген, пайдалы модельге өтінімді жасау, рәсімдеу және қарау, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік пайдалы модельдердің тізіліміне мәліметтер енгізу, сондай-ақ қорғау құжатын беру ережелерінде:
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны іске асыратын жұмыстарға және қызметтерге бағаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 368 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10045 болып тіркелді) сәйкес мөлшерде (бұдан әрі – бағалар) өтінім беру төлемін растайтын құжат.
Белгіленгеннен төмен көлемде төлем жасалған кезде Ұлы отан соғысы ардагерлері, мүгедектер, жалпы білім беру мектеп және колледж оқушылары, жоғары оқу орны студенттері, жасы немесе еңбек өтіліне байланысты зейнеткерлер төлемді растайтын құжаттан басқа Сараптама ұйымының монопольды түрде көрсететін жұмыстары мен қызметтеріне бағаларға сәйкес оның мөлшерiн азайту негiздемесiн растайтын құжатты ұсынады. Аталған құжаттар өтініммен бірге немесе өтінім түскен күннен бастап екі ай ішінде тапсырылады. сәйкес ақы төленген жағдайда бұл мерзім ұзартылуы мүмкін, бірақ екі айдан аспауы керек; Заңның 17-бабының 2-тармағына сәйкес осы мерзімді екі айдан аспайтын мерзімге ұзарту мүмкіндігі көзделген;";
7-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) патент беру туралы өтініш қамтылған бағанда "өтінім берушінің (өтінім берушілердің) атына" деген сөзден кейін 71-кодтың астында патент сұратылып отырған өтініш беруші (өтініш берушілер) туралы мәліметтер келтіріледі: жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – АӘТ), оның үстіне тегі атының алдында көрсетіледі немесе ресми тіркеу туралы құжатқа сәйкес (құжаттық көшірмесі қоса беріледі) заңды тұлғаның толық ресми атауы, сондай-ақ елдің ресми атауы мен толық пошта мекен жайын қоса, тиісінше олардың тұрғылықты жері, орналасқан орны туралы мәліметтер келтіріледі. Шетелдік аттар және заңды тұлғалардың атаулары, сондай-ақ мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі транслитерациямен көрсетіледі. Пайдалы модельдер авторлары болып табылатын өтінім берушілердің тұрғылықты жері туралы мәліметтер өтініштің екінші бетіндегі 72-коды бар бағанның жанында келтіріледі.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын немесе жүрген аттарына патент сұралатын шетелдік заңды немесе жеке тұлғалар үшін елінің коды Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының (бұдан әрі – ДЗМҰ) SТ.3 стандарты бойынша (егер ол белгіленсе) көрсетіледі.
Егер өтінім берушілер бірнешеу болса, көрсетілген мәліметтер олардың әрқайсысы үшін келтіріледі;";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"60. Переписка ведется заявителем или его представителем, уполномоченным на это, по каждой заявке в отдельности. Материалы представляются в экспертную организацию непосредственно или по почте либо посредством электронной подачи.
Материалы, направляемые после подачи заявки, должны содержать ее номер и подпись заявителя или его представителя. Если заявителем является юридическое лицо, материалы подписываются руководителем организации или иным лицом, уполномоченным на это учредительными документами юридического лица, с указанием его должности, подпись скрепляется печатью этого юридического лица;
Материалы могут быть переданы по факсимильной или иной связи (за исключением электронной подачи заявок). Оригиналы материалов, представляются в течение одного месяца с даты поступления их по факсимильной или иной связи (за исключением электронной подачи заявок) вместе с сопроводительным письмом, идентифицирующим их.
При соблюдении этого условия датой поступления материалов считается дата поступления их по факсимильной или иной связи (за исключением электронной подачи заявок).
Если оригиналы материалов поступили по истечении указанного срока или материалы, поступившие по факсимильной или иной связи (за исключением электронной подачи заявок), не идентичны представленным оригиналам, материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов, а содержание поступивших по факсимильной или иной связи (за исключением электронной подачи заявок) материалов в дальнейшем во внимание не принимается.
До представления оригиналов материалы, переданные по факсимильной или иной связи (за исключением электронной подачи заявок), считаются не поступившими.
Если какие-либо материалы, поступившие по факсимильной или иной связи (за исключением электронной подачи заявок), или их часть не читаемы или не получены, соответствующие материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов. Материалы в части, которая читаема, считаются поступившими на дату получения по факсимильной или иной связи (за исключением электронной подачи заявок) при изъятии заявителем нечитаемой части.
Материалы без указания номера заявки, возвращаются без рассмотрения, если номер не удается установить косвенным образом;
Материалы, направляемые в процессе производства по заявке, представляются в сроки, установленные Законом.
Производство в экспертной организации ведется на государственном или русском языке. К материалам, представляемым заявителем на ином языке, должен быть приложен их перевод на государственный или русский язык. До представления перевода в установленные сроки материалы, представленные на ином языке, не принимаются во внимание, о чем заявитель уведомляется.
Материалы, представленные в экспертную организацию с недостатками оформления, затрудняющими их прочтение, не рассматриваются. Лицу, подавшему такие материалы, направляется соответствующее уведомление;
Материалы, имеющие гриф секретности, направляются с использованием специальной связи.";

"60. Хат хабарды өтінім беруші немесе оған уәкілетті оның өкілі әр өтінімге жеке жүргізеді.
Материалдар сараптама жасау ұйымына тікелей немесе пошта арқылы не электрондық беру арқылы ұсынылады. Өтінім берілгеннен кейін жіберілген материалдарда оның нөмірі және өтінім берушінің немесе оның өкілінің қолы болу керек. Егер өтінім беруші заңды тұлға болып табылса, оның атынан берілетін материалдарға заңды тұлғаның атынан ұйымның басшысы немесе заңды тұлғаның құрылтайшылық құжаттары мен оған уәкілетті адам лауазымын көрсете отырып қолын қояды, қолы осы заңды тұлғаның мөрімен бекітіледі.
Материалдар факспен немесе өзге байланыс (өтінімді электрондық беруді есептемегенде) арқылы берілуі мүмкін. Материалдардың түпнұсқалары олардың факспен немесе факспен немесе өзге байланыс (өтінімді электрондық беруді есептемегенде) арқылы түскен күнінен бастап бір ай ішінде оларды бірегейлендіретін ілеспехат пен бірге табыс етіледі.
Бұл шарт сақталған жағдайда материалдардың факспен немесе немесе өзге байланыс (өтінімді электрондық беруді есептемегенде) арқылы түскен күні материалдардың түскен күні болып саналады.
Егер материалдардың түпнұсқалары аталған мерзім өткеннен кейін түссе немесе факспен немесе өзге байланыс (өтінімді электрондық беруді есептемегенде) арқылы түскен материалдар ұсынылған түпнұсқалармен бірегей болмаса, материалдар түпнұсқалар табыс етілген күн түскен болып есептеледі, ал факспен немесе өзге байланыс (өтінімді электрондық беруді есептемегенде) арқылы түскен материалдардың мазмұны бұдан әрі назарға алынбайды.
Факспен немесе өзге байланыс (өтінімді электрондық беруді есептемегенде) арқылы жіберілген материалдар түпнұсқалар ұсынылғанға дейін түспеген болып есептеледі.
Егер факспен немесе өзге байланыс (өтінімді электрондық беруді есептемегенде) арқылы түскен материалдар немесе олардың бір бөлігі оқылмаса немесе алынбаса, тиісті материалдар түпнұсқалар түскен күні келіп түскен болып есептеледі. Оқылатын бөлігіндегі материалдар өтінім беруші оқылмайтын бөлігін алғаннан кейін факспен немесе өзге байланыс (өтінімді электрондық беруді есептемегенде) арқылы алынған күні келіп түскен болып есептеледі.
Өтінімнің нөмірі көрсетілмеген материалдар нөмірді жанамалап анықтау мүмкін болмаса қаралмай кері қайтарылады;
Өтінім бойынша өндіріс процесінде жіберілген материалдар Заңда белгіленген мерзімде ұсынылады.
Сараптама жасау ұйымында өндіріс мемлекеттік тiлде немесе орыс тiлінде жүргізіледі. Өтінім беруші өзге тілде беретін материалдарға олардың мемлекеттiк тiлдегi немесе орыс тiлiндегi аудармасын қоса тапсырады. Аударма белгiленген мерзiмде табыс етiлгенге дейін өзге тілде берілген материалдар назарға алынбайды, бұл туралы өтінім беруші хабарландырылады.
Сараптама жасау ұйымына оқылуы қиын, кемшіліктермен ресімделіп жіберілген материалдар қаралмайды. Мұндай материалдарды ұсынған адамға тиісті хабарлама жіберіледі.
Құпия белгісі бар материалдар арнайы байланысты пайдалана отырып жіберіледі.";

дополнить пунктом 70-1 следующего содержания:
"70-1. Регистрация поступивших документов заявки производится следующим образом:
1) поступившие в экспертную организацию документы заявки регистрируются с простановкой даты их поступления, если они содержат- заявление о выдаче патента на изобретение.
О факте поступления документов заявки заявитель уведомляется путем направления ему одного экземпляра заявления с реквизитами, проставленными экспертной организацией (регистрационный номер и дата поступления), или уведомления;
2) вся исходящая корреспонденция из экспертной организации направляется только в один адрес, при этом: если в графе "адрес для переписки" заявления указан адрес для переписки иной, чем адрес заявителя или одного из заявителей, если их несколько, либо адрес представителя заявителя (заявителей), то корреспонденция направляется по этому адресу на имя заявителя или, если заявителей несколько, - на имя заявителя, указанного в заявлении первым, причем, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан, то - на имя заявителя, проживающего или находящегося на территории Республики Казахстан, указанного первым;
если графа "адрес для переписки" заявления не заполнена, то корреспонденция направляется в адрес на имя заявителя или, если заявителей несколько, - на имя первого заявителя либо первого заявителя, проживающего или находящегося на территории Республики Казахстан, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан;
3) при отсутствии перевода документов заявки на государственный или русский язык, если они представлены на другом языке, заявитель уведомляется о необходимости представить перевод в течение двух месяцев с даты поступления заявки. В соответствии с пунктом 2 статьи 16 Закона срок представления указанного перевода может быть продлен не более чем на два месяца. Заявитель уведомляется также о том, что при непредставлении перевода в указанные сроки заявка признается не поданной и делопроизводство по ней не восстанавливается.";
подпункты 2) и 3) пункта 91 изложить в следующей редакции:
"2) международная заявка подается в экспертную организацию на русском или английском языках;
заявление международной заявки подается на специальном бланке или в виде компьютерной распечатки, а также в форме электронной заявки через сервис Международного бюро e-PCT;
3) международная заявка подается в одном экземпляре на бумажном носителе, который должен быть пригоден для прямого репродуцирования, или в электронной форме для направления заявки посредством сервиса Международного бюро e-PCT;";

Мынадай мазмұндағы 70-1-тармақпен толтырылсын:
"70-1. Келіп түскен өтінімдерді тіркеу мына тәртіппен жүргізіледі:
1) сараптама ұйымына келіп түскен өтінім құжаттары, егер онда өнертабысқа патент беру туралы өтініш болса, олардың келіп түскен күні қойылып тіркеледі.
Өтінім берушіге өтінім құжаттарының келіп түскені туралы оған өтінімнің сараптама ұйымы қойған реквизиттері (тіркеу нөмірі және келіп түскен күні) бар бір данасы немесе хабарлама жіберіледі;
2) сараптама ұйымынан барлық хат-хабар бір мекенжайға ғана жіберіледі, бұл ретте:
егер өтінімнің "хат алмасу үшін мекенжай" бағанында өтінім берушінің немесе өтінім берушілердің бірінің мекенжайынан өзге мекенжай көрсетілген болса, егер олар бірнешеу болса не өтінім беруші (өтінім берушілер) өкілінің мекенжайы көрсетілсе, хат хабар осы мекенжай бойынша өтінім берушіге немесе, егер өтінім берушілер бірнешеу болса, - өтінімде бірінші болып көрсетілген өтінім берушіге, ал, егер өтінім берушілердің барлығы Қазақстан Республикасының аумағында тұрмаса, Қазақстан Республикасының аумағында тұратын немесе орналасқан, бірінші болып көрсетілген өтінім берушіге жіберіледі;
егер өтінімнің "хат алмасу үшін мекенжай" бағаны толтырылмаған болса, хат-хабар өтінім беруші мекенжайына жіберіледі, немесе егер өтінім берушілер бірнешеу болса, - бірінші өтінім берушінің атына немесе, егер өтінім берушілердің барлығы Қазақстан Республикасының аумағында тұрмаса, Қазақстан Республикасының аумағында тұратын немесе орналасқан бірінші өтінім берушіге жіберіледі;
3) егер өтінім құжаттары басқа тілде ұсынылған болса және олардың қазақ немесе орыс тіліне аудармалары болмаса, өтінім берушіге өтінім түскен күннен бастап екі ай ішінде аударманы ұсыну қажеттігі туралы жазбаша хабарлама жіберіледі. Заңның 16-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілген аударманы ұсыну мерзімі ұзартылуы мүмкін, бірақ екі айдан аспайды. Өтінім берушіге, сондай-ақ аударма көрсетілген мерзімде ұсынылмаса өтінім берілмеген болып есептелетіні және ол бойынша іс жүргізу қалпына келтірілмейтіні туралы хабарлама жіберіледі.";
91-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) халықаралық өтінім сараптама жасау ұйымына орыс немесе ағылшын тілінде беріледі;
халықаралық өтінім арызы арнайы бланкте немесе компьютерлік басылым түрінде, сондай-ақ Халықаралық бюроның e-PCT қызметі арқылы электрондық нысанда ұсынылады;
3) халықаралық өтінім бір данада қағаз түрінде ұсынылады, ол тікелей көшірмелеуге жарайтын болуы керек немесе өтінімді Халықаралық бюроның e-PCT қызметі арқылы жіберу үшін электрондық нысанда ұсынылады;";

подпункт 4 пункта 91 исключить;
часть одиннадцатую пункта 100 изложить в следующей редакции:
"Изменения в наименование и адресе патентообладателя производятся по письменному ходатайству с указанием номера охранного документа, а также документа, подтверждающего соответствующие изменения.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Правилах составления, оформления и рассмотрения заявки на товарный знак, утвержденных указанным приказом:
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Заявка подается в экспертную организацию в двух экземплярах.";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. К заявке прилагаются:
1) пятнадцать репродукций заявляемого обозначения. Заявляемое обозначение представляется форматом 8х8 сантиметров (далее - см). Этикетки и особые виды товарных знаков могут представляться в полную величину, если они не превышают размеров 20х20 см. В случае превышения указанных размеров изображение представляется в уменьшенном виде.
Изображение должно быть четким, контрастным, пригодным для репродуцирования.
Изображение заявляемого на регистрацию обозначения представляется в том цвете или цветовом сочетании, в котором испрашивается регистрация товарного знака. Указание цветов или цветовых сочетаний должно быть произведено в заявке, изображения в цвете представляются дополнительно, но не позднее одного месяца с даты подачи заявки.
Если испрашивается охрана объемного товарного знака, кроме изображения общего вида, представляются изображения различных видов объемного товарного знака в ракурсах, обеспечивающих полноту представления о заявляемом обозначении.
Если испрашивается охрана звукового товарного знака, к заявке прилагаются его нотная запись и фонограмма. Если на регистрацию заявляется часть музыкального произведения, необходимо указание его автора и названия;
2) описание заявляемого обозначения (в случае если заявитель считает необходимым пояснить его смысловое значение), содержащее характеристики заявляемого обозначения и указание на составляющие элементы, смысловое значение обозначения в целом и/или его элементов.
Описание служит для пояснения существа заявляемого обозначения, его идентификации;
3) документ, подтверждающий оплату услуг экспертной организации. Оплата производится при подаче заявки или в течение одного месяца с даты поступления заявки. При непредставлении документов об оплате в установленный срок или после запроса экспертной организации в установленные Законом сроки заявка считается неподанной;
4) соглашение об использовании коллективного товарного знака участниками ассоциации объединения в соответствии с пунктом 2 статьи 8 Закона, если подается заявка на регистрацию коллективного товарного знака. Соглашение должно содержать наименование объединения, перечень предприятий, имеющих право пользования товарным знаком, с указанием их места нахождения, цель регистрации коллективного товарного знака, перечень и единые качественные или иные общие характеристики товаров (услуг), в отношении которых регистрируется коллективный товарный знак, условия его использования и порядок контроля за его использованием;

91-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
100-тармақтың он бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Патент иеленушінің атауына және мекенжайына өзгерістер қорғау құжатының нөмірі, сондай-ақ тиісті өзгерістерді растайтын құжат ұсыныла отырып жазбаша өтінішхат бойынша жасалады.";
1-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген тауар таңбаларына өтінімдерді ресімдеу, жасау және қарау ережелерінде:
4-тармақтың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтінім сараптама ұйымына екі данада беріледі.";
6-тармақтың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"6.Өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) мәлімделетін белгінің он бес репродукциясы. Мәлімделетін белгі 8х8 см форматымен ұсынылады. Тауар таңбаларының этикеткалары мен ерекше түрлері егер 20х20 см мөлшерден аспаса, оларды толық көлемде ұсынуға болады. Көрсетілген мөлшерден асқан жағдайда, бейнелер кішірейтілген түрде ұсынылуы керек.
Бейнелер анық, қарама-қарсы түсті, репродукциялау үшін жарамды болуы керек. Тіркеуге мәлімделетін белгінің бейнесі тауар таңбасын тіркеу сұратылған түсте немесе соған ұқсас түс үйлесімінде ұсынылады. Өтінімде түстер немесе түс үйлесімі көрсетілуі тиіс, түсті кескіндемелер қосымша беріледі, бірақ оны ұсыну мерзімі өтінім берген күннен бір айдан аспау керек.
Егер көлемді тауар таңбасының қорғауы сұратылса, онда жалпы түрдегі бейнелеуден басқа, мәлімделетін белгі туралы түсініктің толықтығын қамтамасыз ететін ракурстардағы көлемді тауар таңбасының әртүрлі бейнелері ұсынылады.
Егер дыбыстық тауар таңбасының қорғауы сұратылса, онда өтінімге оның ноталық жазбасы және фонограмма қоса беріледі. Егер музыкалық шығарманың бөлігі тіркеуге мәлімделсе, онда оның авторы мен атауын көрсету қажет;
2) мәлімделетін белгінің сипаттауын қамтитын (егер өтінім беруші оның мағыналық маңызын түсіндіруді қажет деп санаған жағдайда) мәлімделетін белгінің сипаттамасы және оның құрамдас элементтерін, жалпы және/немесе оның элементтерінің мағыналық маңызын көрсету;
Сипаттама мәлімделетін белгінің мәнін, оның идентификациясын түсіндіру үшін қызмет етеді.
3) сараптама жасау ұйымының қызметі үшін төлемді растайтын құжат. Төлем өтінім беру кезінде немесе өтінім келіп түскен күннен бастап бір ай ішінде төленеді. Төлемақы туралы құжаттар белгіленген мерзімде немесе сараптама жасау ұйымы сұрау салғаннан кейін Заңда белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда өтінім берілмеген болып есептеледі;
4) егер ұжымдық тауар таңбасын тіркеуге өтінім берілсе, Заңның 8-бабының 2-тармағына сәйкес қауымдастық немесе бірлестікке қатысушылардың ұжымдық тауар таңбасын пайдалануы туралы келісім. Келісімде, ұжымдық тауар таңбасын тіркеудің мақсаты, ұжымдық тауар таңбасы тіркелетін тауарлардың (қызмет көрсетулердің) тізбесі мен бірыңғай сапалық немесе өзге де жалпы сипаттамалары, оны пайдалану шарттары мен оның пайдаланылуын бақылау тәртібі көрсетіле отырып, бірлестіктің атауы, тауар таңбасын пайдалану құқығы бар кәсіпорындардың орналасқан мекенжайы қамтылуы тиіс;

5) доверенность, в случае ведения дел по регистрации товарного знака с уполномоченным органом или экспертной организацией через представителя, представляется одновременно с заявкой или в процессе делопроизводства не позднее одного месяца с даты подачи заявки;
6) заверенная копия первой заявки, если испрашивается конвенционный приоритет, и ее перевод на казахский или русский язык. Копия представляется не позднее одного месяца с даты поступления конвенционной заявки в экспертную организацию.
Просьба об установлении конвенционного или выставочного приоритета представляется при подаче заявки на товарный знак или в течение одного месяца с даты поступления заявки в экспертную организацию;
7) заверенный документ, подтверждающий правомерность испрашивания выставочного приоритета с указанием международного статуса выставки, времени и места ее проведения, объекта экспонирования с заявляемым в качестве товарного знака обозначением, если испрашивается выставочный приоритет.
Документ заявляется администрацией или оргкомитетом выставки и представляется не позднее одного месяца с даты поступления заявки в экспертную организацию.
Документ должен содержать сведения о времени и месте ее проведения, наименовании объекта экспонирования с заявляемым в качестве товарного знака обозначением и подтверждать международный статус выставки;
8) разрешение соответствующего компетентного органа на использование в товарном знаке элементов государственной символики - гербов, флагов и эмблем; сокращенных и полных наименований международных межправительственных организаций; официальных, контрольных, гарантийных, и пробирных клейм, печатей, наград и других знаков отличия;
9) копия свидетельства о постановке на учет средства массовой информации, если на регистрацию в качестве товарного знака заявляется название периодического печатного издания (для заявителей Республики Казахстан).";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Регистрация поступивших документов заявки производится следующим образом:
1) поступившие в экспертную организацию документы заявки регистрируются с простановкой даты их поступления, если они содержат, заявление о выдаче патента на изобретение.
О факте поступления документов заявки заявитель уведомляется путем направления ему одного экземпляра заявления с реквизитами, проставленными экспертной организацией (регистрационный номер и дата поступления), или уведомления;
2) вся исходящая корреспонденция из экспертной организации направляется на адрес, указанный в графе "адрес для переписки";

5) тауар таңбасын тіркеу бойынша іс уәкілетті органмен немесе сараптама жасау ұйымымен өкіл арқылы жүргізілген жағдайда сенімхат бірге немесе іс жүргізу процесінде өтінім берілген күннен бастап бір айдан кешіктірмей ұсынылады;
6) конвенциялық басымдық сұратылса, бірінші өтінімнің куәландырылған көшірмесі және оның қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы. Көшірмесі сараптама ұйымына конвенционды өтінімнің түскен күнінен бастап бір айдан кешікпей ұсынылады.
Конвенциялық немесе көрмелік басымдық белгілеу туралы өтініш тауар таңбасына өтінім берген кезде немесе өтінім сараптама жасау ұйымына келіп түскен күннен бастап бір айдың ішінде ұсынылады;
7) егер көрмелік басымдық сұратылса, көрменің халықаралық мәртебесін, оны өткізу уақыты мен орнын, тауар таңбасы ретінде мәлімделген белгісі бар көрмеге қою объектісін көрсете отырып, көрмелік басымдықты сұратудың заңдылығын растайтын куәландырылған құжат қажет.
Құжатты көрменің ұйымдастыру комитеті немесе әкімшілігі өтінім сараптама жасау ұйымына келіп түскен күннен бастап бір айдан кешіктірілмей ұсынады.
Құжат көрменің халықаралық дәрежесін растауы және оның өткізілетін уақыты мен орны туралы мәліметті, тауар таңбасы ретінде мәлімделген белгісі бар көрмеге қою объектісінің атауын қамтуы тиіс;
8) тауар таңбасында мемлекеттік рәміздердің – елтаңбаның, тудың және эмблемалардың элементтерін, халықаралық үкіметаралық ұйымдардың қысқартылған және толық атауларын; ресми, бақылау, кепілдік және таңбалық белгілерді, мөрлерді, марапаттар мен басқа да ерекшелік белгілерін пайдалануға рұқсат;
9) егер тауар таңбасы ретінде мерзімдік басылымның атауы тіркеуге берілсе, бұқаралық ақпарат құралды есепке қою куәлігінің көшірмесі (Қазақстан Республикасының өтінім берушілері үшін).";
Мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
Келіп түскен өтінім құжаттарын тіркеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) сараптама ұйымына келіп түскен өтінім құжаттары, егер онда өнертабысқа патент беру туралы өтініш болса, олардың келіп түскен күні қойылып тіркеледі.
Өтінім берушіге өтінім құжаттарының келіп түскені туралы оған өтінімнің сараптама ұйымы қойған реквизиттері (тіркеу нөмірі және келіп түскен күні) бар бір данасы немесе хабарлама жіберіледі;
2) сараптама ұйымынан шығатын барлық хат-хабар "хат алмасу үшін мекенжай" бағанында көрсетілген мекенжайға жіберіледі;