О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 февраля 2018 года № 43. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2018 года № 16714. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2023 № 260 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 15 апреля 2015 года) следующие изменения:
в Правилах проведения медико-социальной экспертизы, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения медико-социальной экспертизы (далее – Правила) определяют порядок потребности освидетельствуемого лица в мерах социальной защиты, на основе оценки ограничений жизнедеятельности, вызванных стойким расстройством функций организма.";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Медико-социальная экспертиза (далее – МСЭ) проводится территориальными подразделениями Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – территориальные подразделения).";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) уполномоченный орган в области социальной защиты населения (далее – уполномоченный орган) – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Основания для проведения МСЭ";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"В случаях профессиональных заболеваний с незначительно выраженными нарушениями функций организма, не входящими в перечень заболеваний, для которых установлен срок временной нетрудоспособности более двух месяцев, утвержденный приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1033 "Об утверждении перечня заболеваний, для которых установлен срок временной нетрудоспособности более двух месяцев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12733), освидетельствуемое лицо с целью установления степени УПТ направляется на МСЭ без учета срока временной нетрудоспособности, при отсутствии показаний для проведения медицинской реабилитации.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок освидетельствования (переосвидетельствования)";

"Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 7 ақпандағы № 43 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 3 сәуірде № 16714 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.06.2023 № 260 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 15 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) организм функцияларының тұрақты бұзылуынан туындаған тіршілік-тынысының шектелуін бағалаулар негiзiнде куәландырылатын адамның әлеуметтiк қорғау шараларына қажеттiлiк тәртiбін айқындайды.";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы (бұдан әрі – МӘС) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) жүргізеді.";
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрілігі;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. МӘС жүргізу үшін негіздер";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі белгіленген аурулар түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1033 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12733 болып тіркелген) бекітілген екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі белгіленген аурулар тізбесіне кірмейтін шамалы білінетін организм функцияларының бұзылуымен кәсіптік аурулар жағдайларында медициналық оңалтуды жүргізу үшін көрсетілімдер болмаған кезде куәландырылатын адам уақытша еңбекке жарамсыздық мерзімі есепке алынбастан КЕА дәрежесін белгілеу мақсатында МӘС-ке жіберіледі.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Куәландыру (қайта куәландыру) тәртібі";

пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. МСЭ освидетельствуемого (переосвидетельствуемого) лица проводится по направлению ВКК медицинской организации:
1) по месту постоянного жительства (регистрации);
2) по месту расположения отделов МСЭ и (или) отделов методологии и контроля МСЭ соответствующего региона;
3) по месту нахождения на лечении в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь;
4) по месту нахождения организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь;
5) в учреждениях уголовно-исполнительной системы и в следственных изоляторах.
9. Освидетельствование (переосвидетельствование) проводится по заявлению на проведение медико-социальной экспертизы по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с представлением следующих документов:
1) направление на медико-социальную экспертизу по форме 088/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697) (далее – форма 088/у), не позднее одного месяца с указанной в ней даты направления;
2) копия медицинской части индивидуальной программы реабилитации пациента (инвалида) (далее – медицинская часть ИПР), в случае ее разработки медицинской организацией по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) копия документа, удостоверяющего личность освидетельствуемого лица и подлинник для сверки;
4) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка либо справка сельского акима). Справка (в произвольной форме), подтверждающая факт содержания лица в учреждении уголовно-исполнительной системы или следственном изоляторе;
5) медицинская карта амбулаторного пациента для анализа динамики заболевания. В случае наличия копии выписок из истории болезни, заключений специалистов и результатов обследований;
6) копия справки (талона) прикрепления к медицинской организации – в случае прикрепления к организации ПМСП вне места постоянного проживания (регистрации), в соответствии с Правилами оказания первичной медико-санитарной помощи и Правилами прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11268);

8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Куәландырылатын (қайта куәландырылатын) адамға МӘС медициналық ұйымның ДКК жолдамасына сәйкес:
1) тұрақты тұрғылықты (тіркелген) жері бойынша;
2) тиісті өңірдің МӘС бөлімдерінің және (немесе) МӘС әдіснама және бақылау бөлімдерінің орналасқан жерi бойынша;
3) стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында емдеуде болған жері бойынша;
4) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының орналасқан жері бойынша;
5) қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде және тергеу изоляторларында жүргізіледі.
9. Куәландыру (қайта куәландыру) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық-әлеуметтік сараптама жүргiзуге арналған өтініш бойынша мынадай құжаттар ұсыныла отырып жүргізіледі:
1) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген медициналық-әлеуметтік сараптамаға 088/у нысанындағы жолдама бойынша (бұдан әрі – 088/у нысаны), онда көрсетілген жіберу күнінен бастап бір айдан кешіктірмей;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық ұйым пациентті (мүгедекті) оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеген жағдайда, оның медициналық бөлігінің көшірмесі (бұдан әрі – ОЖБ-ның медициналық бөлігі);
3) куәландырылатын адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі және салыстырып тексеру үшін төлнұсқасы;
4) тұрақты тұрғылықты жерi бойынша тiркелгенiн растайтын құжат (мекенжай анықтамасы не ауыл әкімінің анықтамасы). Адамды қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесінде немесе тергеу изоляторында ұстау фактісін растайтын анықтама (еркін нысанда);
5) сырқаттану динамикасын талдау үшін амбулаториялық пациенттің медициналық картасы. Болған жағдайда ауру тарихынан үзінді көшірмелері, мамандар мен зерттеу нәтижелерінің қорытындылары;
6) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11268 болып тіркелген) бекітілген Алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидаларына және Азаматтарды алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарына бекіту қағидаларына сәйкес тұрақты тұрғылықты (тіркелген) жерінен тыс МСАК ұйымына бекітілген жағдайда – медициналық ұйымға бекіту анықтамасының көшірмесі (талоны);

7) лист (справка) о временной нетрудоспособности – предоставляется работающим лицом, для внесения данных об экспертном заключении;
8) копия документа, подтверждающего трудовую деятельность и (или) сведения о характере и условиях труда на производстве (заполняется работодателем) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам – предоставляется (при наличии) при первичном освидетельствовании лицом трудоспособного возраста, обязательно предоставление в случаях производственных травм или профессиональных заболеваний;
9) заключение ВКК, представленное не позднее одного месяца со дня его оформления – в случаях направления на консультацию, необходимости освидетельствования (переосвидетельствования) на дому, в стационаре или заочно, направления на формирование или коррекцию ИПР;
10) документ, подтверждающий факт участия (или неучастия) в системе обязательного социального страхования – предоставляется в случаях первичного установления степени утраты общей трудоспособности (далее - степень УОТ) по данному социальному риску;
11) копия акта о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью (далее – акт о несчастном случае), по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1055 "Об утверждении форм по оформлению материалов расследования несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12655), и подлинник для сверки – предоставляется лицом, получившим производственную травму или профессиональное заболевание при первичном установлении степени УПТ для установления причины УПТ и (или) инвалидности по данному несчастному случаю;
12) копия заключения Национального центра гигиены труда и профессиональных заболеваний (в произвольной форме), выданного не позднее двухлетней давности, и подлинник для сверки – предоставляется лицом, получившим профессиональное заболевание;
13) копия документа, выданного уполномоченным органом в соответствующей сфере деятельности, установившим причинно-следственную связь, и подлинник для сверки – предоставляется один раз для определения причины инвалидности, связанной с ранением, контузией, травмой, увечьем, заболеванием;
14) копия решения суда о причинно-следственной связи травмы или заболевания с исполнением трудовых (служебных) обязанностей и подлинник для сверки – предоставляется лицом, получившим производственную травму или профессиональное заболевание в случае прекращения деятельности работодателя – индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица;

7) еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (анықтамасы) – сараптамалық қорытынды туралы деректерді енгізу үшін жұмыс істейтін адам ұсынады;
8) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі және (немесе) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірістегі еңбек сипаты мен жағдайлары туралы мәліметтер (жұмыс беруші толтырады) – алғашқы куәландыру кезінде еңбек етуге қабілетті жастағы адам ұсынады (болған жағдайда), өндірістік жарақаттар немесе кәсіптік аурулар болған жағдайларда ұсыну міндетті;
9) ресімделген күнінен бастап бір айдан кешіктірмей ұсынылған ДКК қорытындысы – консультацияға жіберген, үйде, стационарда немесе сырттай куәландыру (қайта куәландыру) қажет болған, ОЖБ қалыптастыруға немесе түзетуге жіберген жағдайларда;
10) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу (немесе қатыспау) фактісін растайтын құжат – осы әлеуметтік қатер бойынша жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі (бұдан әрі – ЖЕА дәрежесі) алғаш рет белгіленген жағдайларда ұсынылады;
11) "Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру материалдарын ресімдеу бойынша нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1055 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12655 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы актінің көшірмесі (бұдан әрі – жазатайым оқиға туралы акті) және салыстырып тексеру үшін төлнұсқасы – өндірістік жарақат алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан адам осы жазатайым оқиға бойынша КЕА және (немесе) мүгедектіктің себебін белгілеу үшін КЕА дәрежесін алғашқы рет белгілеу кезінде ұсынады;
12) Еңбек гигиенасы мен кәсіптік аурулар ұлттық орталығынан берілгеніне екі жылдан аспаған қорытындының көшірмесі (еркін нысанда) және салыстырып тексеру үшін төлнұсқасы – кәсіптік ауруға шалдыққан адам ұсынады;
13) себеп-салдарлық байланысты белгілеген тиісті қызмет саласындағы уәкілетті орган берген құжаттың көшірмесі және салыстырып тексеру үшін төлнұсқасы – жараланумен, контузиямен, жарақаттанумен, мертігумен, аурумен байланысты мүгедектіктің себебін айқындау үшін бір рет ұсынылады;
14) жарақаттың немесе аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен себеп-салдарлық байланысы туралы сот шешімінің көшірмесі және салыстырып тексеру үшін төлнұсқасы – жұмыс беруші – дара кәсіпкердің жұмысы тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған жағдайда өндірістік жарақат алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан адам ұсынады;

15) акт обследования жилищно-бытовых условий инвалида – предоставляется инвалидом или его законным представителем по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам для разработки социальной и профессиональной части ИПР на улучшение жилищно-бытовых условий. Акт обследования жилищно-бытовых условий проводится специалистами местных исполнительных органов;
16) при подаче заявления законным представителем – копия документа, удостоверяющего личность законного представителя; в случае установления опеки (попечительства), представляется копия документа, подтверждающего установление опеки (попечительства), и подлинники для сверки;
17) справка об инвалидности и справка о степени утраты общей трудоспособности – предоставляются в случаях досрочного переосвидетельствования при ухудшении состояния здоровья, с целью изменения причины инвалидности, при выявлении фактов представления недостоверных документов, необоснованно вынесенного экспертного заключения;
18) копия свидетельства о перемене имени, отчества, фамилии по форме, утвержденной приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 12 января 2015 года № 9 "Об утверждении форм актовых книг государственной регистрации актов гражданского состояния и форм свидетельств, выдаваемых на основании записей в этих книгах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10173), и подлинник для сверки – предоставляется при повторном переосвидетельствовании в случаях совершения государственной регистрации перемены имени, отчества (при его наличии), фамилии освидетельствуемого лица.
Документы предоставляются на государственном и (или) русском языках.
Представление документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 6), 10), 11), 16) и 18) данного пункта не требуется при подтверждении (получении) информации, содержащейся в указанных документах, государственными информационными системами через шлюз "электронного правительства.";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. При проведении МСЭ, для решения экспертных и правовых вопросов отделы методологии и контроля МСЭ привлекают консультантов (педиатра, психолога, юриста и других специалистов) с оплатой данных услуг за счет средств, предусмотренных на административные затраты.
17. Датой установления инвалидности, степени утраты трудоспособности считается дата предъявления освидетельствуемым лицом или его законным представителем в отдел МСЭ документов, определенных пунктом 9 настоящих Правил.";
подпункт 1) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"1) согласно Перечню необратимых анатомических дефектов, при которых лицам старше восемнадцати лет группа инвалидности и (или) степень УПТ устанавливается без срока переосвидетельствования и (или) степень УОТ до достижения участником системы обязательного социального страхования возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Перечень необратимых анатомических дефектов), согласно приложению 7 к настоящим Правилам;";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

15) мүгедектің тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеру актісі – тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларды жақсартуға ОЖБ-ның әлеуметтік және кәсіптік бөлігін әзірлеу үшін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедек немесе оның заңды өкілі ұсынады. Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларды тексеру актісін жергілікті атқарушы органдардың мамандары жүргізеді;
16) өтінішті заңды өкілі берген кезде – заңды өкілінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі; қамқоршылықты (қорғаншылықты) белгілеген жағдайда, қамқоршылықты (қорғаншылықты) белгілеуді растайтын құжаттың көшірмесі және салыстырып тексеру үшін төлнұсқасы ұсынылады;
17) денсаулық жағдайы нашарлаған кезде мүгедектіктің себебін өзгерту мақсатында дәйексіз құжаттарды ұсыну, сараптама қорытындысын негізсіз шығару фактілері анықталған кезде мерзімінен бұрын қайта куәландырған жағдайда – мүгедектігі туралы анықтама және жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтама ұсынылады;
18) "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу актілері кітаптарының нысандарын және осы кітаптардағы жазбалардың негізінде берілетін куәліктердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 12 қаңтардағы № 9 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10173 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы куәліктің көшірмесі және салыстырып тексеру үшін төлнұсқасы куәландырылатын адам атын, әкесінің атын (бар болған кезде), тегін ауыстыруды мемлекеттік тіркеуден өткізген жағдайларда қайта куәладандыру кезінде ұсынылады.
Құжаттар мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде ұсынылады.
Осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 6), 10), 11), 16) және 18) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсыну көрсетілген құжаттарда қамтылған ақпаратты "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер растаған (алынған) жағдайда талап етілмейді.";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. МӘС әдіснама және бақылау бөлімдері МӘС жүргізген кезде сараптамалық және құқықтық мәселелерді шешу үшін әкімшілік шығындарға көзделген қаражат есебінен осы қызметтерге ақы төлей отырып консультанттарды (педиатрды, психологті, заңгерді және басқа да мамандарды) тартады.
17. Куәландырылатын адам немесе оның заңды өкілі осы Қағидалардың 9-тармағында белгіленген құжаттарды МӘС бөліміне ұсынған күн мүгедектікті, еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу күні болып есептеледі.";
23-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес жасы он сегізден асқан адамдарға мүгедектік тобы және (немесе) КЕА дәрежесі қайта куәландыру мерзімінсіз және (немесе) ЖЕА дәрежесі міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толғанға дейін белгіленетін Қалпына келмейтін анатомиялық кемістіктер тізбесіне (бұдан әрі – Қалпына келмейтін анатомиялық кемістіктер тізбесі) сәйкес;";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. Степень УОТ, характеризующая уровень снижения способности человека выполнять работу, оказывать услуги, выраженная в процентном отношении к утраченной трудоспособности, устанавливается на следующие сроки: 6 месяцев, 1 год, 2 года или до достижения участником системы обязательного социального страхования возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан". В случае установления степени УОТ инвалиду с очередным сроком переосвидетельствования, степень УОТ устанавливается до окончания срока инвалидности.";
часть первую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"25. Степень УОТ до достижения участником системы обязательного социального страхования возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", устанавливается:";
в пункте 34:
подпункт 6) части первой изложить в следующей редакции:
"6) в случаях не признания инвалидом при очередном переосвидетельствовании – Извещение о полной реабилитации по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам. Отрывная часть Извещения о полной реабилитации приобщается к акту МСЭ.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При вынесении экспертного заключения отдел МСЭ и (или) отдел методологии и контроля МСЭ направляет в медицинскую организацию Извещение организации здравоохранения о заключении МСЭ формы 088/у для приобщения к медицинской карте амбулаторного пациента (в электронном или бумажном формате).
В случаях непризнания инвалидом при первичном освидетельствовании дубликат Извещения организации здравоохранения о заключении МСЭ формы 088/у выдается освидетельствованному лицу или законному представителю.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. В течение трех рабочих дней со дня вынесения экспертного заключения отделом МСЭ и (или) отделом методологии и контроля МСЭ в орган занятости и социальных программ и (или) работодателю (в случаях трудового увечья или профессионального заболевания) направляется социальная и профессиональная часть ИПР инвалида.
Территориальные подразделения сообщают в течение семи рабочих дней со дня освидетельствования в местные органы военного управления районов (городов областного значения) обо всех военнообязанных и призывниках, которые признаны инвалидами.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Критерии установления инвалидности";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Критерии установления степени утраты общей трудоспособности";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Критерии установления степени утраты профессиональной трудоспособности";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Порядок зачета срока инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности и переосвидетельствования ранее установленного срока инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности";
пункт 50 изложить в следующей редакции:

"24. Жоғалтылған еңбек қабілетіне пайыздық қатынаста көрсетілген адамның жұмысты орындау, қызмет көрсету қабілетінің төмендеу деңгейін сипаттайтын ЖЕА дәрежесі мынадай мерзімдерге: 6 айға, 1 жылға, 2 жылға немесе міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толғанға дейін белгіленеді. Мүгедекке ЖЕА дәрежесі кезекті қайта куәландыру мерзімімен белгіленген жағдайда ЖЕА дәрежесі мүгедектік мерзімі аяқталғанға дейін белгіленеді.";
25-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толғанға дейінгі ЖЕА дәрежесі:";
34-тармақта:
6) тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6) кезекті қайта куәландыру кезінде мүгедек деп танылмаған жағдайларда – осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Толық оңалтылуы туралы хабарлама беріледі. Толық оңалту туралы хабарламаның үзбелі бөлігі МӘС актісіне тігіледі.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Сараптамалық қорытындыны шығару кезінде МӘС бөлімі және (немесе) МӘС әдіснама және бақылау бөлімі 088/у нысанындағы МӘС қорытындысы туралы денсаулық сақтау ұйымының хабарламасын амбулаториялық пациенттің медициналық картасына тігу үшін медициналық ұйымға (электрондық немесе қағаз форматта) жібереді.
Алғашқы куәландыру кезінде мүгедек деп танылмаған жағдайда 088/у нысанындағы МӘС қорытындысы туралы денсаулық сақтау ұйымы хабарламасының телнұсқасы куәландырылатын адамға немесе заңды өкіліне беріледі.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Сараптамалық қорытынды шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде МӘС бөлімі және (немесе) МӘС әдіснама және бақылау бөлімі жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар органына және (немесе) жұмыс берушіге (жұмыста мертігуі немесе кәсіптік ауру жағдайларында) мүгедекті ОЖБ әлеуметтік және кәсіптік бөліктерін жібереді.
Аумақтық бөлімшелер куәландыру күнінен бастап жетi жұмыс күні ішінде аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi әскери басқару органдарына мүгедек деп танылған барлық әскери мiндеттілер мен әскерге шақырылушылар туралы хабарлайды.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Мүгедектікті белгілеу критерийлері";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу критерийлері";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу критерийлері";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Мүгедектік мерзімін және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін есептеу және бұрын белгіленген мүгедектік мерзімін және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін қайта куәландыру тәртібі";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"50. Переосвидетельствование инвалидов и (или) лиц с утратой трудоспособности ранее установленного срока инвалидности и (или) утраты трудоспособности, а также лиц, инвалидность или утрата трудоспособности которым установлены без срока переосвидетельствования или до достижения возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", проводится:
1) с предоставлением документов, определенных пунктом 9 настоящих Правил:
при ухудшении состояния здоровья;
с целью изменения причины инвалидности;
на основании заявления освидетельствуемого лица, но не более чем за два месяца до истечения установленного срока инвалидности и (или) утраты трудоспособности;
2) на основании данных, имеющихся в акте (-ах) МСЭ:
при проведении контроля обоснованности экспертного заключения отдела МСЭ;
при выявлении фактов представления недостоверных документов, необоснованно вынесенного экспертного заключения, вне зависимости от срока установления инвалидности (или) утраты трудоспособности.";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Реализация индивидуальной программы реабилитации инвалида";
часть вторую пункта 52 изложить в следующей редакции:
"Данные о выполнении медицинской части ИПР, а также о выполнении социальной и профессиональной части ИПР работодателями, вносятся в ЦБДИ специалистами МСЭ на основании представленных копий медицинской, социальной и профессиональной частей ИПР.";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Порядок обжалования экспертного заключения";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в приложении 2:
пункт 15 исключить;
приложении 3 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 6 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
заголовок приложения 7 изложить в следующей редакции:
"Перечень необратимых анатомических дефектов, при которых лицам старше восемнадцати лет группа инвалидности и (или) степень УПТ устанавливается без срока переосвидетельствования и (или) степень УОТ до достижения участником системы обязательного социального страхования возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
приложение 8 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
в приложении 9 строку "2 бөлім. Сараптамалық тексерудің деректері/Раздел 2. Данные экспертного обследования" изложить в следующей редакции:
"2 бөлім. Сараптамалық тексерудің деректері Раздел 2. Данные экспертного обследования" (МӘС-ке жолдама сапасыз ресімделген, сондай-ақ функциялардың бұзылуын және тыныс-тіршілік ету әрекетінің шектелу дәрежесін растайтын нақтылаушы деректерді енгізу қажет болған кезде толтырылады/заполняется при некачественном оформлении направления на МСЭ, а также при необходимости внесения уточняющих данных, подтверждающих степень функциональных нарушений и ограничение жизнедеятельности)";

"50. Мүгедектерді және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылған адамдарды, сондай-ақ оларға мүгедектік немесе еңбек ету қабілетінен айырылу қайта куәландыру мерзімінсіз немесе "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толғанға дейін белгіленген адамдарды мүгедектіктің және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу мерзімінен бұрын қайта куәландыру мынадай жағдайларда:
1) осы Қағидалардың 9-тармағында айқындалған құжаттарды ұсыну арқылы:
денсаулық жағдайының нашарлауы кезінде;
мүгедектік себебін өзгерту мақсатында;
куәландырылатын адамның өтініші негізінде, бірақ белгіленген мүгедектік және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу мерзімнің аяқталуына дейін екі айдан асырмай;
2) МӘС актісінде (актілерінде) бар деректердің негізінде:
МӘС бөлімінің сараптамалық қорытындысының негізділігіне бақылау жүргізу кезінде;
мүгедектікті және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылуды белгілеу мерзіміне қарамастан дәйексіз құжаттарды ұсыну, сараптамалық қорытындыны негізсіз шығару фактілері анықталған кезде жүргізіледі.";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру";
52-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ОЖБ медициналық бөлігінің орындалуы туралы, сондай-ақ жұмыс берушілердің ОЖБ әлеуметтік және кәсіптік бөлігін орындауы туралы деректерді МОДҚ-ға МӘС мамандары ОЖБ медициналық, әлеуметтік және кәсіптік бөліктерінің ұсынылған көшірмелері негізінде енгізеді.";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Сараптамалық қорытындыға шағымдану тәртібі";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымшада:
15-тармақ алып тасталсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын
6-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
7-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жасы он сегізден асқан адамдарға мүгедектік тобы және (немесе) КЕА дәрежесі қайта куәландыру мерзімінсіз және (немесе) ЖЕА дәрежесі міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толғанға дейін белгіленетін қалпына келмейтін анатомиялық кемістіктердің тізбесі";
8-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
9-қосымшада "2 бөлім. Сараптамалық тексерудің деректері Раздел 2. Данные экспертного обследования" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бөлім. Сараптамалық тексерудің деректері Раздел 2. Данные экспертного обследования" (МӘС-ке жолдама сапасыз ресімделген, сондай-ақ функциялардың бұзылуын және тіршілік – тынысының шектелу дәрежесін растайтын нақтылаушы деректерді енгізу қажет болған кезде толтырылады, заполняется при некачественном оформлении направления на МСЭ, а также при необходимости внесения уточняющих данных, подтверждающих степень функциональных нарушений и ограничение жизнедеятельности)";

приложение 13 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАНО
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_______________ Е. Сагадиев
15 февраля 2018 года
СОГЛАСОВАНО
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
______________ Е. Биртанов
12 марта 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 7 февраля 2018 года № 43
Приложение 1
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Заявление
на проведение медико-социальной экспертизы
Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по
________________________ области (городу), отдел ______
ИИН: ____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) освидетельствуемого лица:
_____________________________________________________________
Дата рождения: "____" ___________ _______ год
Вид документа, удостоверяющего личность: ____________________________
Номер документа: ____ кем выдан: __________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ год
Место регистрации: _________________________________________________
область ___________________________________________________________
город (район) ______________село: ___________________________________
улица (микрорайон)_____ дом __ квартира _____
Прошу Вас провести медико-социальную экспертизу с целью:

13-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_______________ Е. Сағадиев
2018 жылғы 15 ақпан
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
______________ Е. Біртанов
2018 жылғы 12 наурыз
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2018 жылғы 7 ақпандағы
№ 43 бұйрығына
1-қосымша
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргiзуге арналған өтініш
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің _________ облысы (қаласы)
бойынша департаменті, ______ бөлімі
ЖСН: ____________________________________________________________________
Куәландырылатын адамның тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған кезде):
__________________________________________________________________________
Туған күні: _____ жылғы "___" _________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: ____________________________________
Құжаттың нөмірі: __________ кім берген ________
Берілген күні _____ жылғы "___" _________
Тіркелген орны: ____________________________________________________________
облыс ____________________________________________________________________
қала (аудан) _____________________ ауыл: ____________________________________
көше (шағын аудан)_______ ____ -үй _____- пәтер
Сізден мына мақсатта медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуді сұраймын:

1) установления инвалидности: первичное установление инвалидности, повторное
установление инвалидности (переосвидетельствование), продление листа временной
нетрудоспособности, изменение причины инвалидности (нужное подчеркнуть);
2) установления степени утраты общей трудоспособности, степени утраты
профессиональной трудоспособности (нужное подчеркнуть);
3) формирования ИПР, коррекции ИПР, определения нуждаемости пострадавшего
работника в дополнительных видах помощи и уходе (нужное подчеркнуть).
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1.
форма 088/у
2.
копия медицинской части ИПР
3.
копия документа, удостоверяющего личность
4.
документ, подтверждающий место регистрации
5.
медицинская карта амбулаторного больного, копии выписок из истории болезни и результатов обследований
6.
копия справки (талона) прикрепления к медицинской организации
7.
лист (справка) о временной нетрудоспособности
8.
копия документа, подтверждающего трудовую деятельность и (или) сведения о характере и условиях труда на производстве
9.
заключение ВКК
10.
документ, подтверждающий факт участия (или неучастия) в системе обязательного социального страхования
11.
копия акта о несчастном случае
12.
копия заключения Национального центра гигиены труда и профессиональных заболеваний
13.
копия документа, выданного уполномоченным органом в соответствующей сфере деятельности, установившим причинно-следственную связь
14.
копия решения суда о причинно-следственной связи травмы или заболевания с исполнением трудовых (служебных) обязанностей
15.
акт обследования жилищно-бытовых условий инвалида
16.
копия документа, удостоверяющего личность законного представителя
17.
копия документа, подтверждающего установление опеки (попечительства)
18.
справка об инвалидности
19.
справка о степени утраты общей трудоспособности
20
копия свидетельства о перемене имени, отчества, фамилии
В соответствии с заключением врачебно-консультативной комиссии даю согласие
на проведение освидетельствования (переосвидетельствования) на дому, в стационаре,
заочно (нужное подчеркнуть).
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных и сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, необходимых для установления инвалидности
и/или степени утраты трудоспособности и/или определения необходимых мер
социальной защиты.
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений
и поддельных документов.
Предупрежден (а) о том, что при переосвидетельствовании возможно изменение
группы инвалидности, что влечет изменение размера пособия.
"____"_____________20____года
Подпись заявителя освидетельствуемого лица или законного представителя
____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) законного представителя
____________________________________________
Приложение 2
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 7 февраля 2018 года № 43
Приложение 3
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Сведения о характере и условиях труда на производстве

1) мүгедектікті белгілеу: мүгедектікті алғашқы белгілеу, мүгедектікті қайта белгілеу (қайта куәландыру), еңбекке уақытша жарамсыздық парағын ұзарту, мүгедектік себебінің өзгеруі (қажетінің асты сызылсын);
2) жалпы еңбек ету қабілетінен айрылу дәрежесін, кәсіптік еңбек ету қабілетінен айрылу дәрежесін белгілеу (жалпы, кәсіптік) (қажетінің асты сызылсын);
3) ОЖБ қалыптастыру, ОЖБ түзету, зардап шеккен қызметкердің қосымша көмек түрлеріне және күтімге мұқтаждығын айқындау (қажетінің асты сызылсын).
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжат атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертуге
1.
088/у нысаны
2.
ОЖБ-ның медициналық бөлігінің көшірмесі
3.
жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі
4.
тіркелген орнын растайтын құжат
5.
амбулаториялық науқастың медициналық картасы, ауру тарихынан үзінді көшірмелердің және зерттеу нәтижелерінің үзінді көшірмелері
6.
медициналық ұйымға тіркелу анықтамасының (талоны) көшірмесі
7.
еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (анықтамасы)
8.
еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі және (немесе) өндірістегі еңбек сипаты мен еңбек жағдайлары туралы мәліметтер
9.
ДКК қорытындысы
10.
міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу (немесе қатыспау) фактісін растайтын құжат
11.
жазатайым оқиға туралы актінің көшірмесі
12.
Еңбек гигиенасы мен кәсіптік аурулар ұлттық орталығы қорытындысының көшірмесі
13.
себеп-салдарлық байланысты белгілеген тиісті қызмет саласындағы уәкілетті орган берген құжаттың көшірмесі
14.
жарақаттанудың немесе аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен себеп-салдарлық байланысы туралы сот шешімінің көшірмесі
15.
мүгедектің тұрғын үй-тұрмыстық жағдайын тексеру актісі
16.
заңды өкілінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі
17.
қорғаншылықты (қамқоршылықты) белгілеуді растайтын құжаттың көшірмесі
18.
мүгедектігі туралы анықтама
19.
жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтама
20.
атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы куәліктің көшірмесі
Дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысына сәйкес куәландыруды (қайта куәландыруды) үйде, стационарда, сырттай жүргізуге келісім беремін (қажетінің асты сызылсын).
Мүгедектікті және/немесе еңбек қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеуге және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындауға қажетті менің жеке деректерімді және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Дәйексіз мәліметтер мен жалған құжаттарды ұсынғаным үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Қайта куәландыру кезінде мүгедектік тобының және соған сәйкес жәрдемақы мөлшерінің өзгертілу мүмкіндігі ескертілді.
20 ____ жылғы "____" ___________
Өтініш берушінің, куәландырылатын адамның немесе заңды өкілінің қолы
__________________________________________________________________________
Заңды өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2018 жылғы 7 ақпандағы
№ 43 бұйрығына
2-қосымша
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Өндірістегі еңбек сипаты мен жағдайлары туралы мәліметтер

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________________________________
2. Дата рождения __ ___ _______ год
3. Наименование организации____________________________________________________
______________________________________________________________________________
4. Профессия, должность, специальность___________________________________________
5. Тарифный разряд, категория ___________________________________________________
6. Форма организации труда: (трудовой договор, коллективный трудовой договор,
сменность работы, продолжительность рабочего дня, наличие командировок, режим труда
и отдыха)
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
7. Функциональные обязанности: _________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
8. Условия труда (санитарно-гигиеническая характеристика рабочего места, наличие
вредных производственных факторов) ____________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
9. Возможность рационального трудоустройства ____________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Дата "____" ________ 20___ год
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________________ ______________
(руководитель)             (подпись)
М.П. (при наличии)
Приложение 3
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 7 февраля 2018 года № 43
Приложение 6
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Медицинские показания, при которых ребенок до шестнадцати лет признается инвалидом
1. Функциональные изменения и патологические состояния, при которых, инвалидность устанавливается на срок 6 месяцев или 1 год.
Установление инвалидности предполагает возможность восстановления или значительного улучшения нарушенных функций, возвращение лица к полноценной жизни на срок 6 месяцев или 1 год:
1) умеренно выраженные двигательные, психические, речевые нарушения после черепно-мозговых травм, нейроинфекций и других органических заболеваний нервной системы;
2) состояния, требующие длительных восстановительных и реабилитационных мероприятий в послеоперационном периоде (свыше 6 месяцев);

1. Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) _____________________________________
2. Туған күні _______ жылғы "___" ___________________________________________
3. Ұйымның атауы _________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4. Кәсібі, лауазымы, мамандығы ______________________________________________
5. Тариф разряды, санаты ____________________________________________________
6. Еңбек ұйымының түрі: (еңбек шарты, ұжымдық еңбек шарты, жұмыс ауысымы, жұмыс
күнінің ұзақтығы, іссапарлардың болуы, еңбек және демалыс режимі)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Функционалдық міндеттері:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
8. Еңбек жағдайы (жұмыс орнының санитарлық-гигиеналық сипаты, зиянды өндірістік
факторлардың болуы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
9. Тиімді жұмысқа орналастыру мүмкіндігі ____________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Күні 20__ жылғы "____" ________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) _______________ __________
(басшы)       (қолы)
М.О. (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2018 жылғы 7 ақпандағы
№ 43 бұйрығына
3-қосымша
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Он алты жасқа дейінгі бала мүгедек деп танылатын медициналық көрсетілімдер
1. Мүгедектік 6 ай немесе 1 жыл мерзімге белгіленетін функционалдық өзгерістер мен патологиялық жай-күйлер.
Мүгедектікті белгілеу 6 ай немесе 1 жыл мерзімге бұзылған функцияларды қалпына келтіру немесе едәуір жақсарту, адамның толыққанды өмірге оралу мүмкіндігін көздейді:
1) бас-ми жарақатынан, нейроинфекциядан және жүйке жүйесінің басқа да органикалық ауруларынан кейінгі шамалы білінетін қозғалу, психикалық, сөйлеу бұзылушылықтары;
2) операциядан кейінгі кезеңде (6 айдан астам) ұзақ мерзімді қалпына келтіру және оңалту іс-шараларын талап ететін жай-күй;

3) патологические состояния (сочетание двух и более синдромов), возникающие при геморрагическом васкулите с длительностью его течения более 2 месяцев;
4) осложненное течение язвенной болезни желудка, двенадцатиперстной кишки;
5) сахарный диабет средней степени тяжести 2 типа на фоне повышенной массы тела;
6) патологические состояния, обусловленные диффузным поражением соединительной ткани, с высокой степенью активности процесса более 3 месяцев;
7) патологическое состояние, обусловленное длительным применением (более 3-х месяцев) сильнодействующих препаратов, назначенных по жизненным показаниям ребенка, требующее длительной терапевтической коррекции (выраженные обменные, иммунные, сосудистые поражения, изменения формулы крови и другие);
8) дисфункциональные маточные кровотечения на фоне коагулопатий и тромбоцитопатий.
2. Функциональные изменения и патологические состояния, при которых инвалидность устанавливается сроком на 2 года.
В эту группу входят патологические состояния, при которых восстановление или улучшение требуют значительного промежутка времени или имеют неопределенный прогноз:
1) стойкие умеренно выраженные двигательные нарушения (парезы одной или более конечностей, плегии, генерализованные гиперкинезы, нарушения координации и так далее), сочетающиеся с нарушениями речи, зрения, слуха или без них;
2) стойкие речевые расстройства (алалия, афазия, не компенсирующаяся форма), тяжелая степень дизартрии и заикания;
3) выраженные расстройства функций тазовых органов, обусловленные поражением спинного мозга;
4) стойкие терапевтически резистентные эпилептиформные состояния (1 и более больших судорожных припадков в месяц), частые малые или бессудорожные припадки (2-3 раза в неделю);
5) затяжные психопатические состояния продолжительностью 6 месяцев и более;
6) умственная отсталость легкая в сочетании: с выраженными нарушениями слуха, зрения, речи, опорно-двигательного аппарата, функций других органов или систем и патологическими формами поведения;
7) патология поведения, нарушения эмоционально-волевой сферы, приводящие к стойкой социальной дезадаптации;
8) снижение остроты зрения до 0,19 включительно (с коррекцией) в лучше видящем глазу или сужение поля зрения в лучше видящем глазу до 25 градусов от точки фиксации во всех направлениях;
9) невозможность самостоятельного дыхания без трахеотомической трубки при врожденных или приобретенных заболеваниях гортани и трахеи;
10) бронхиальная астма средней степени тяжести;
11) стойкие выраженные нарушения функций органов пищеварения при заболеваниях, увечьях (ранениях, травмах, контузиях) и пороках развития желудочно-кишечного тракта, печени и желчевыводящих путей;

3) ағымының ұзақтығы 2 айдан асатын геморрагиялық васкулит кезінде туындаған патологиялық жай-күйлер (екі және одан да көп синдромдардың үйлесуі);
4) асқазанның, ұлтабардың жара ауруының асқынған ағымы;
5) дененің артық салмағы аясында 2-типті орта дәрежедегі қант диабеті;
6) процесс белсенділігінің жоғары дәрежесі 3 айдан асатын дәнекер тіннің диффуздық зақымдануынан туындаған патологиялық жай-күйлер;
7) баланың тіршілік көрсеткіштері бойынша (айқын білінетін зат алмасу, иммундық, қан тамырларының зақымдануы, қан формуласының өзгеруі және т.б.) тағайындалған әсері күшті препараттарды ұзақ (3 айдан астам) уақыт пайдаланудан туындаған, ұзақ терапевтік түзеуді талап ететін патологиялық жай-күй;
8) коагулопатиялар мен тромбоцитопатия аясында жатырдан дисфункциялық қан кетуі.
2. Олардың негізінде мүгедектік 2 жыл мерзімге белгіленетін функционалдық өзгерістер мен патологиялық жай-күйлер.
Бұл топқа қалпына келтіру немесе жақсарту әжептәуір уақыт аралығын қажет ететін немесе болжамы белгісіз патологиялық жай-күйлер енеді:
1) сөйлеу, көру, есту қабілеттерінің бұзылуымен немесе оларсыз жүріп-тұруымен ұштастырылатын біркелкі білінетін тұрақты бұзылуы (бір немесе бірнеше буынның парезі, плегиялары, тұрақты гиперкинездер, қимыл үйлесімінің бұзылуы және т.б.);
2) сөйлеу қабілетінің тұрақты бұзылуы (алалия, афазия, түзеуге келмейтін түрі), дизартрия мен кекештенудің ауыр түрі;
3) омыртқа жұлынының зақымдануынан болған жамбас органдары функцияларының білінетін бұзылуы;
4) тұрақты терапевтік резистентті эпилептиформалық жай-күйлер (айына 1 және одан да көп ұстамасы болатын), жиі болатын шағын және тырыспасыз ұстамалар (аптасына 2-3 рет);
5) ұзақтығы 6 айға және одан да ұзаққа созылатын созылмалы психопатиялық жай-күйлер;
6) есту, көру, сөйлеу, тірек-қимыл аппаратының, басқа да органдардың немесе жүйелердің функциялары мен мінез-құлықтың патологиялық нысандарымен ұштасатын жеңіл ақыл-ой кемістігі;
7) тұрақты әлеуметтік бейімсізденуге әкеп соқтыратын мінез-құлық патологиясы, эмоционалдық-жігер аясының бұзылуы;
8) жақсырақ көретін көздің көру қабілетінің (түзетумен) 0,19 қоса алғанға дейін төмендеуі немесе жақсырақ көретін көздің көру өрісінің шоғырлану нүктесінен барлық бағыттарда 25 градусқа дейін тарылуы;
9) туа біткен немесе пайда болған кеңірдек, көмекей ауруларының салдарынан трахеотомикалық түтіксіз өздігінен дем ала алмауы;
10) ауырлығы орта дәрежедегі бронхиалды ентікпе;
11) асқазан-ішек жолдары, бауыр және өт жолдары аурулары, мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия) мен даму ақаулары кезіндегі ас қорыту органдары функцияларының тұрақты білінетін бұзылуы;

12) пороки сердца, пороки развития крупных сосудов, осложненные сердечно-сосудистой недостаточностью I-II степени, не подлежащие оперативному вмешательству до определенного возраста;
13) застойная сердечная недостаточность I-II степени, хроническая выраженная гипоксемия, синкопальные состояния, связанные с нарушением функции сердца, в том числе после имплантации кардиостимулятора;
14) стойкое выраженное нарушение функций почек, высокая степень активности патологического процесса в почечной ткани;
15) обширные поражения кожного покрова и (или) слизистой оболочки (изъязвления, эритродермия, выраженный зуд, рубцовые изменения, папилломатоз и другие), приводящие к резкому ограничению физической активности и социальной дезадаптации;
16) анемические кризы более одного раза в год со снижением гемоглобина менее 100 грамм на литр (далее – г/л), при врожденных и наследственных заболеваниях крови;
17) выраженное нарушение функций органа и (или) выраженный косметический дефект, вследствие доброкачественного новообразования;
18) врожденный или приобретенный вывих тазобедренного сустава с выраженным нарушением опоры и передвижения;
19) туберкулез органов или систем с умеренно выраженным нарушением функций организма;
20) сахарный диабет 1 типа впервые выявленный, на фоне инсулинотерапии или получающие инсулин с помощью помпы, в том числе с наличием ранних стадий микрососудистых осложнений (не пролиферативная ретинопатия, нефропатия на стадии микроальбуминурии, полинейропатия с нарушениями чувствительности);
21) сахарный диабет 2 типа, другие вторичные типы сахарного диабета с проявлением резистентности к терапии и наличием ранних стадий микрососудистых осложнений (не пролиферативная ретинопатия, нефропатия на стадии микроальбуминурии, полинейропатия с нарушениями чувствительности);
22) диффузный токсический зоб с проявлениями тиреотоксикоза тяжелой степени на период компенсации и выбора основного метода лечения;
23) выраженные нарушения функций дыхания, жевания, глотания, речи при врожденных пороках развития лица с частичной или полной аплазией органов, а также при приобретенных дефектах, деформациях мягких тканей и лицевого скелета, не подлежащие оперативному вмешательству до определенного возраста (за исключением косметических операций).";
"3. Функциональные изменения и патологические состояния, при которых инвалидность устанавливается сроком на 5 лет:
1) врожденные наследственные болезни обмена веществ (фенилкетонурия, целиакия, гипотиреоз с признаками вторичного поражения ЦНС и другие), до наступления стойкой ремиссии;

12) белгілі бір жасқа дейін оперативтік емдеуге болмайтын жүрек кемістігі, I-ІІ дәрежедегі жүрек-қан тамырлары жеткіліксіздігінен асқынған ірі қан тамырлары дамуының кемістіктері;
13) I-II дәрежедегі жүрек функциясының тұрақты жеткіліксіздігі, айқын білінетін созылмалы гипоксемия, жүрек функциясының бұзылуына байланысты, оның ішінде кардиостимулятор орнатылғаннан кейінгі синкопальдік жай-күйлер;
14) бүйрек функциясының айқын білінетін тұрақты бұзылуы, бүйрек тініндегi патологиялық процесс белсенділігінің жоғары дәрежесі;
15) терінің және (немесе) шырышты қабықтың қимыл белсенділігінің өте айқын шектелуіне және әлеуметтік бейімсізденуге әкеп соғатын ауқымды зақымдануы (жара болу, эритродермия, айқын қышыну, тыртықтардың пайда болуына байланысты өзгерістер, папилломатоз және басқалары);
16) туа біткен немесе тұқым қуалайтын қан аурулары кезіндегі гемоглобиннің бір литрге 100 граммнан (бұдан әрi – л/г) кем болып төмендей отырып, жылына бір реттен артық болатын анемиялық криздер;
17) қатерсіз ісіктің салдарынан болған орган функциясының айқын бұзылуы және (немесе) айқын білінетін косметикалық кемістік;
18) тірек және қимылдың айқын бұзылуы бар жамбас пен сан буындарының туа біткен немесе кейіннен шығып кетуі;
19) организм функцияларының біркелкі білінетін бұзылуы бар органдардың немесе жүйелердің туберкулезі;
20) инсулинотерапия аясында немесе помпа арқылы инсулин алушылар, оның ішінде микротамырлық асқынулардың (пролиферативті емес ретинопатия, микроальбуминурия сатысындағы нефропатия, сезімталдықтың бұзылуымен полинейропатия) ерте сатылары бар алғаш анықталған 1-типті қант диабеті;
21) терапияға резистенттік белгілері бар және микротамырлық асқынулардың (пролиферативті емес ретинопатия, микроальбуминурия сатысындағы нефропатия, сезімталдықтың бұзылуымен полинейропатия) ерте сатылары бар 2-типті қант диабеті, қант диабетінің басқа қайталама типтері;
22) қалпына келтіру және негізгі емдеу әдісін таңдау кезеңіне ауыр дәрежелі тиреотоксикоз белгілері бар диффузды уытты зоб;
23) ағзалардың жарым-жартылай немесе толық аплазиясы бар бет дамуындағы туа біткен ақауларға, сондай-ақ белгілі бір жасқа дейін оперативтік емдеуге болмайтын (косметикалық операцияларды қоспағанда) жұмсақ тіннің және бет скелетінің кейіннен пайда болған ақауларына байланысты тыныс алу, шайнау, жұтыну, сөйлеу функцияларының айқын білінетін бұзылуы.";
3. Мүгедектік 5 жыл мерзімге белгіленетін функционалдық өзгерістер мен патологиялық жай-күйлер:
1) бірқалыпты ремиссия басталғанға дейінгі туа біткен тұқым қуалайтын зат алмасу аурулары (фенилкетонурия, целиакция, ОЖЖ қайта зақымдануы белгілерімен гипотиреоз және басқалары);

2) врожденные, наследственные заболевания и синдромы, приводящие к нарушению жизнедеятельности и социальной дезадаптации;
3) острый лейкоз до наступления стойкой клинико-гематологической ремиссии, лимфогрануломатоз;
4) злокачественные новообразования любой локализации после хирургического и других видов лечения, независимо от стадии опухолевого процесса при первичном установлении инвалидности;
5) истинная гидроцефалия с увеличением объема черепа и гипертензионным синдромом, оперированная гидроцефалия до стойкой компенсации без очаговой неврологической симптоматики;
6) выраженные обширные деструкции костной ткани (остеопороз, хрящевые включения), патологические изменения мышц (миофиброз, диффузный кальциноз), приводящие к деформации костей, суставов, мышц, повторным патологическим переломам с нарушением функций конечности II-III степени;
7) нарушения функций опорно-двигательного аппарата за счет деформации позвоночника и грудной клетки III-IV степени, контрактур и (или) анкилозов суставов одной и более конечностей, ложных суставов крупных костей;
8) выраженное нарушение функций конечности или ее сегмента (мутиляции, контрактуры, синдактилии, артропатии и другие), вследствие врожденной аномалии;
9) стойкое недержание мочи и кала, кишечные, мочевые и мочеполовые свищи, не подлежащие по срокам хирургическому лечению;
10) умственная отсталость умеренная, и соответствующее ей по степени слабоумие различного генеза;
11) отсутствие слуховой функции (двусторонняя тугоухость III (56-70 дБ) –IV (71-90 дБ) степени).
4. Функциональные изменения и патологические состояния, при которых инвалидность устанавливается на срок до достижения шестнадцатилетнего возраста.
При стойких ограничениях жизнедеятельности, отсутствии данных выздоровления или значительном улучшении функций органов, нарастающем ограничении жизнедеятельности, бесперспективности лечения и реабилитационных мероприятий ребенку устанавливается инвалидность до достижения шестнадцатилетнего возраста:
1) стойкие выраженные параличи или глубокие парезы одной или более конечностей, стойкие генерализованные гиперкинезы (типа двойного атетоза, хореоатетоза), умеренно выраженные и выраженные нарушения координации;
2) стойкие терапевтические резистентные судороги в течение двух и более лет (3-4 раз в месяц и более);
3) умственная отсталость тяжелая или глубокая, и соответствующее им по степени слабоумие различного генеза;
4) глухота (более 90 дБ), глухонемота;

2) тіршілік-тынысының бұзылуына және әлеуметтік дезадаптацияға әкеп соқтыратын туа бiткен, тұқым қуалайтын аурулар мен синдромдар;
3) бірқалыпты клиникалық-гематологиялық ремиссия басталғанға дейінгі асқынған лейкоз, лимфогрануломатоз;
4) мүгедектікті алғашқы белгілеу кезінде ісік процесінің сатысына қарамастан, хирургиялық және басқа да емдеу түрлерінен кейінгі кез келген жерде орналасқан қатерлі ісіктер;
5) ошақты неврологиялық симтоматикасыз тұрақты өтеуге дейінгі бас сүйектің көлемі үлкейген және гипертензиялық синдромды нақты гидроцефалия, операция жасалған гидроцефалия;
6) сүйек тінінің айқын білінетін ауқымды деструкциялары (остеопороз, шеміршектің қосылуы), сүйектердің, буындардың, бұлшық еттердің қисаюына, аяқ-қол функцияларының II-ІІІ дәрежедегі бұзылуы бар қайталама патологиялық сынықтарға әкеп соғатын бұлшық еттердің патологиялық өзгерістері (миофиброз, диффузды кальциноз);
7) омыртқа мен кеуде қуысының III-IV дәрежеде қисаюына, бір немесе бірнеше аяқ-қол буындарының тартылып және шор болып бітуіне, ірі сүйектер жалған буындарының контрактулары және (немесе) анкилозына байланысты тірек-қимыл аппараты функцияларының бұзылуы;
8) туа біткен кемістігі салдарынан аяқ-қолдың немесе олардың сегментінің айқын білініп бұзылуы (мутиляция, контрактуралар, синдактилиялар, артропатиялар және басқалар);
9) зәр мен үлкен дәреттің тұрақты тоқтамауы, мерзімі бойынша хирургиялық емдеуге жатпайтын ішектегі, қуық пен қуық-жыныс жолдарындағы жыланкөз жаралар;
10) ақыл-ой кемістігі орташа және оған сәйкес келетін әртүрлі генездегі жарыместік дәрежесі;
11) есту функциясының болмауы (ІІI (56-70 дБ) – IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақты құлақ мүкістігі).
4. Мүгедектік он алты жасқа толғанға дейінгі мерзімге белгіленетін функционалдық өзгерістер мен патологиялық жай-күйлер.
Тiршілiк-тынысының тұрақты шектелуі, органдар функцияларының сауығу немесе әжептәуір жақсару деректері жоқ, тіршілік әрекетінің үдемелі шектелуі, емдеу мен оңалту іс-шараларының болжамды болашағы болмайтын кезде балаға он алты жасқа толғанға дейінгi мүгедектік белгіленеді:
1) бір немесе бірнеше буынның біркелкі білініп және айқын білініп сал болуы немесе терең парезі, тұрақты жайылған гиперкинезi (қос атетоз, хореоатетоз секілді), қимыл үйлесімінің білінетін бұзылуы;
2) екі және одан да көп жылдар бойы орын алатын терапевтік резистентті тырыспалар (айына 3-4 рет және одан да көбірек);
3) ақыл-ой кемістігі ауыр немесе терең және оларға сәйкес келетін әртүрлі генездегі жарыместік дәрежесі;
4) кереңдік (90 дБ астам), керең-мылқаулық;

5) стойкие нарушения функций тазовых органов, обусловленные поражением спинного мозга, неустранимые кишечные и мочеполовые свищи;
6) поражения бронхолегочной системы врожденного и наследственного характера (муковисцидоз, альвеолиты с хроническим течением и другие дессиминированные заболевания легких) с выраженным нарушением функций дыхания;
7) стойкая дыхательная недостаточность II и более степени при хронических бронхолегочных заболеваниях приобретенного и врожденного характера, гормонозависимая бронхиальная астма при формировании астматического статуса и осложнений со стороны сердечно-сосудистой системы, центральной нервной системы, развитии хронической надпочечниковой недостаточности;
8) застойная сердечная недостаточность II-III степени на фоне инкурабельных болезней сердца;
9) стойко выраженное необратимое нарушение функции печени при врожденных, наследственных, приобретенных заболеваниях;
10) хроническая почечная недостаточность, злокачественная гипертония, почечный несахарный диабет с осложнениями;
11) инкурабельные злокачественные новообразования;
12) доброкачественные новообразования, не подлежащие хирургическому лечению, при нарушении функций органа;
13) патологические состояния, возникающие при отсутствии (врожденном или приобретенном) или выраженном недоразвитии органов и систем, приводящие к стойкому выраженному нарушению функций организма;
14) культи одной или более конечностей независимо от уровня;
15) системное поражение костей скелета и пороки развития опорно-двигательного аппарата, приводящие к анкилозам, контрактурам, патологическим переломам, деформациям скелета, при резком ограничении самостоятельного передвижения или самообслуживания;
16) выраженные нарушения функций организма, вследствие недостаточности функций желез внутренней секреции: все типы сахарного диабета с развившимися необратимыми поздними сосудистыми осложнениями (препролифератиная и пролиферативная ретинопатия, нефропатия III степени, периферическая, автономная или болевая форма нейропатии с необратимыми нарушениями и вторичными осложнениями, синдром "диабетической стопы"), несахарный диабет (питуитрин-резистентная форма), гормонально-активные опухоли гипофиза (гигантизм, болезнь Иценко-Кушинга, пролактинома), гипопитуитаризм врожденный, приобретенный, в том числе послеоперационный, гипофизарный нанизм при рефрактерности к лечению саматотропином, хроническая надпочечниковая недостаточность (болезнь Аддисона, состояния после адреналэктомии, врожденная дисфункция коры надпочечников), тяжелая форма врожденного или приобретенного гипотиреоза, врожденный или приобретенный гипопаратиреоз и гиперпаратиреоз, врожденные нарушения половой дифференцировки вследствие хромосомных аномалий;

5) жұлынның зақымдануына байланысты жамбас органдары функцияларының тұрақты бұзылуы, түзетуге келмейтін ішек және қуық-жыныс жолдарындағы жыланкөз жаралар;
6) тыныс функцияларының айқын бұзылуы бар туа біткен және тұқым қуалайтын қолқа-өкпе жүйесінің зақымдануы (муковисцидоз, асқынған альвеолиттер және өкпенің басқа да жайылмалы аурулары);
7) пайда болған және туа біткен сипаттағы созылмалы бронхиалды-өкпе аурулары кезіндегі ІІ және одан да жоғары дәрежедегі тыныстың тұрақты тарылуы, ентікпелі ұстаманың қалыптасуы және жүрек-тамыр, орталық жүйке жүйесінің бұзылуы кезінде, бүйрек бездерінің созылмалы жеткіліксіздігіне әкеп соқтыратын гормондарға тәуелді бронхиалды ентікпе;
8) жүректің инкурабельді фонындағы ауруларының II-III дәрежедегі тұраланған жүрек кемістігі;
9) туа біткен, тұқым қуалайтын, кейіннен пайда болған ауруларға байланысты бауыр функциясының қайтымсыз айқын бұзылуы;
10) бүйрек функциясының созылмалы жетіспеушілігі, қатерлі гипертония, бүйректің асқынған қантсыз диабеті;
11) инкурабельді қатерлі ісіктер;
12) орган функциялары бұзылған жағдайда, хирургиялық әдіспен емдеуге келмейтін қатерсіз ісіктер;
13) организм функцияларының айқын білініп бұзылуына әкеп соғатын органдар мен жүйелердің болмауы (туа біткен немесе кейін пайда болған) немесе дамуы айқын жетілмеген кезде туындайтын патологиялық жай-күй;
14) аяқ-қолдың бір немесе бірнеше буынының деңгейіне қарамастан келте болуы;
15) өз еркімен жүріп-тұру немесе өзін өзі күту қабілетінің өте айқын шектелуі кезінде анкилоздарға, контрактураларға, патологиялық сынуға, скелеттің қисаюына әкеп соғатын скелет сүйектерінің жүйелі зақымдануы және тірек-қозғалыс аппаратының дамуындағы ақаулар;
16) ішкі секреция функцияларының жетіспеушілігі салдарынан организм функцияларының айқын білініп бұзылуы: қалпына келмейтін кейінгі тамырлы асқынуларымен дамыған (препролиферативті және пролиферативті ретинопатия, III дәрежедегі нефропатия, қайталама асқынуларымен және қалпына келмейтін бұзылулармен перифериялық, автономиялық немесе ауырсынатын түрдегі нейропатия, "диабеттік аяқ басы" синдромы) қант диабетінің барлық түрлері, қантсыз диабет (питуитрин-резистентті түрі), гипофиздің гармоналды белсенді ісіктері (гигантизм, Иценко-Кушинг ауруы, пролактинома), туа біткен, пайда болған, оның ішінде операциядан кейінгі, гипопитуитаризм, саматотропинмен емдеуге рефрактелік кезінде гипофизарлы нанизм; бүйрек безінің созылмалы жеткіліксіздігі (Аддисон ауруы, адреналэктомиядан кейінгі жағдай, бүйрек безінің туа біткен дисфункциясы), туа біткен немесе пайда болған гипотиреоздың ауыр түрі, туа біткен немесе кейіннен пайда болған гиперпаратиреоз және гипопаратиреоз, хромасомды аномалияның салдарынан туа біткен жыныстық жіктеудің бұзылуы;

17) хронический лейкоз, гистиоцитоз;
18) врожденные и приобретенные гипо- и апластические состояния кроветворения средней и тяжелой степени (гемоглобин ниже 100 г/л, тромбоциты ниже 100 тысяч в 1 кубическом миллиметре (далее – тыс. в 1 куб. мм) лейкоциты менее 4 тыс. в 1 куб. мм.);
19) тяжелые формы коагулопатии и тромбопатии, хроническая тромбоцитопеническая пурпура при непрерывном рецидивирующем течении с тяжелыми геморрагическими кризами (с числом тромбоцитов в крови 50 тыс. и менее в 1 куб. мм.);
20) первичные иммунодефицитные состояния. Тяжелая комбинированная иммунная недостаточность, агамма- и гипогаммаглобулинемия, септический гранулематоз с рецидивирующим бактериальным поражением лимфоузлов, легких, печени, других органов;
21) синдром гипериммуноглобулинемии Е при сочетании рецидивирующих, преимущественно "холодных" абсцессов подкожной клетчатки, легких, печени и других органов с концентрациями иммуноглобулина Е в сыворотке крови выше 1000 КЕД на литр;
22) приобретенное иммунодефицитное состояние, развернутая картина врожденного иммунодефицитного состояния человека;
23) врожденный и приобретенный анофтальм, полная слепота на один глаз или на оба глаза.
Приложение 4
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 7 февраля 2018 года № 43
Приложение 8
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Социальная и профессиональная часть
индивидуальной программы реабилитации инвалида
№ ____ от "___" _____________ 20__ года
к акту медико-социальной экспертизы № ____ от "___" _________ 20__ года
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инвалида__________________________
2. Дата рождения __ ___ _______ года
3. Адрес, домашний телефон ___________________________________________
4. ИПР разработана впервые, повторно (формирование, коррекция)
5. Категория инвалидности (группа, причина) ____________________________
6. Диагноз __________________________________________________________
7. Инвалидность установлена на срок до ___ ______ 20__годa
8. Образование_______________________________________________________
9. Профессия (специальность)__________________________________________
10. Реабилитационно-экспертное заключение:
п/п
Мероприятия по социальной реабилитации
Срок реализации, ответственные за реализацию ИПР
Дата выполнения
Исполнитель
Обоснование причины не выполнения
заполняет специалист территориального подразделения
заполняет специалист, ответственный за реализацию ИПР
1
2
3
4
5
6
1.
Оказание протезно-ортопедической помощи:
протезы рук;
протезы голени;
протезы бедра;
протезы грудной железы;
аппараты, туторы;
костыли, трости, ходунки;
корсеты, реклинаторы,
головодержатели;
бандажи, лечебные пояса, детские профилактические штанишки;
ортопедическая обувь и вкладные приспособления (башмачки, супинаторы);
обувь на аппараты;
приспособление для надевания рубашек;
приспособление для надевания колгот;
приспособление для надевания носков;
приспособление (крючок) для застегивания пуговиц;
захват активный;
захват для удержания посуды;
захват для открывания крышек;
захват для ключей
2.
Обеспечение сурдотехническими средствами:
слуховой аппарат;
ноутбук с веб-камерой;
многофункциональная
сигнальная система;
телефон мобильный с текстовым сообщением и приемом передач;
часы для глухих и слабослышащих лиц;
речевой процессор к кохлеарному импланту (замена);
голосообразующий аппарат
3.
Обеспечение тифлотехническими средствами:
тифлотрость;
читающая машина;
ноутбук с программным обеспечением экранного доступа с синтезом речи;
прибор для письма по системе Брайля;
бумага для письма рельефно-точечным шрифтом;
телефоны мобильные со звуковым сообщением и диктофоном;
плейер для воспроизведения звукозаписи;
часы для лиц с ослабленным зрением;
термометр с речевым выходом;
тонометр с речевым выходом;
глюкометр с речевым выходом с тест-полосками;
говорящий самоучитель брайлевского шрифта;
азбука разборная по Брайлю;
нитковдеватели, иглы швейные для инвалидов с нарушениями зрения
4.
Обеспечение обязательными
гигиеническими средствами
(вписать вес _ килограмм, рост __ сантиметр, объем бедер __ сантиметр):
мочеприемники;
калоприемники;
подгузники;
впитывающие простыни (пеленки);
катетер;
паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы;
крем защитный;
порошок (пудра) абсорбирующий;
нейтрализатор запаха;
очиститель для кожи;
кресло-стул с санитарным оснащением;
опорные откидные поручни для туалетных комнат;
поручни для ванных комнат
5.
Обеспечение специальными средствами передвижения (кресло-коляска)
(вписать вес ___ килограмм, рост ___ сантиметр, объем бедер ____ сантиметр):
комнатная;
прогулочная
6.
Предоставление социальных услуг:
индивидуального помощника;
специалиста жестового языка.
7.
Оказание специальных социальных услуг в условиях:
7.1.
стационара:

17) созылмалы лейкоз, гистиоцитоз;
18) қан өндірудің орташа және ауыр дәрежедегі туа біткен және кейіннен пайда болған гипо- және апластикалық жай-күйлері (гемоглобин 100 г/л төмен, тромбоциттер 1 куб миллиметрде (бұдан әрi - 1 куб. мм) 100 мыңнан төмен, лейкоциттер 1 куб. мм 4 мың. кем;
19) коагулопатия мен тромбопатияның ауыр түрлері, ауыр геморрагиялық криздер үздіксіз қайталанып отыратын созылмалы тромбоцитопеникалық пурпура (қандағы тромбоциттер саны 50 мың және 1 куб. мм-ден кем);
20) алғашқы иммундық тапшылық жағдайы. Ауыр аралас иммундық жеткіліксіздік, агамма- және гипогаммаглобулинемия, лимфа байланыстарының, өкпенің, бауырдың, басқа да органдардың бактериямен зақымдалуын тудыратын септикалық гранулематоз;
21) қан сарысуындағы Е иммунноглобулиннің бір литрде 1000 КЕД артық концентрациясымен терi асты клетчаткаларының, өкпенiң, бауырдың және басқа да органдардың көбiне "салқын" абсцестерiн тудыратын Е гипериммунноглобулинемия синдромы;
22) пайда болған иммунитет тапшылығы, адамның туа біткен иммундық тапшылық жай-күйлерінің айқын көрінісі;
23) туа біткен және пайда болған анофтальм, бір көздің немесе екі көздің толық көрмеуі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2018 жылғы 7 ақпандағы
№ 43 бұйрығына
4-қосымша
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөлігі
20____ жылғы " ___" ___________ № ______ медициналық-әлеуметтік сараптаманың
20__ жылғы " __" ______№ __ актісіне
1. Мүгедектің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) ___________________________
2. Туған күні____ жылғы____ ________
3. Мекенжайы, үй телефоны _________________________________________________
4. ОЖБ алғаш рет, қайта жасалды (қалыптастыру, түзету)
5. Мүгедектік санаты (тобы, себебі) ___________________________________________
6. Диагнозы _______________________________________________________________
7. Мүгедектік 20___ жылғы ____ __________ дейінгі мерзімге белгіленді
8. Білімі __________________________________________________________________
9. Кәсібі (мамандығы) ______________________________________________________
10. Оңалту-сараптама қорытындысы: __________________________________________
Р/с
Әлеуметтік оңалту іс-шаралары
ОЖБ іске асыру мерзімі, іске асыруға жауап тылар
Орын- дау күні
Орындаушы
Орындал-мау себебінің негіздемесі
Аумақтық бөлімшенің маманы толтырады
ОЖБ іске асыруға жауапты маман толтырады
1
2
3
4
5
6
1.
Протездік-ортопедиялық көмек көрсету:
қол протездері;
жіліншік протездері;
жамбас протездері;
кеуде бездерінің протездері;
аппараттар, туторлар;
балдақтар, таяқтар, жетек арбалар;
корсеттер, реклинаторлар, басұстағыштар;
бандаждар, емдік белбеулер, балалардың профилактикалық шалбарлары;
ортопедиялық аяқ киім және қосымша құрылғылар (кебістер, супинаторлар);
аппараттарға арналған аяқкиім;
жейде киюге арналған құрылғы;
колготки киюге арналған құрылғы;
шұлық киюге арналған құрылғы;
түйме тағуға арналған құрылғы (ілмек);
белсенді ұстағыш;
ыдыс-аяқты ұстауға арналған ұстағыш;
қақпақтарды ашуға арналған ұстағыш;
кілтке арналған ұстағыш
2.
Сурдотехникалық құралдармен қамтамасыз ету:
есту аппараты;
веб-камерасы бар ноутбук;
көп функционалды дабылды жүйе;
мәтіндік хабарламасы және хабарды қабылдау қызметі бар ұялы телефон;
саңырау және нашар еститін адамдарға арналған сағат; кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессоры (ауыстыру);
дауыс шығаратын аппарат
3.
Тифлотехникалық құралдармен қамтамасыз ету:
тифлотаяқ;
оқу машинасы;
сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбук;
Брайл жүйесі бойынша жазу құралы;
рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз;
дыбыспен хабар беретін және диктофоны бар ұялы телефон;
дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейер;
нашар көретін адамдарға арналған сағат;
сөз шығаратын термометр;
сөз шығаратын тонометр;
тест жолақшалары бар сөз шығаратын глюкометр
4.
Міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету (салмағы __ килограмм, бойы__ сантиметр, жамбас көлемі __ сантиметр жазу керек):
несеп қабылдағыштар;
нәжіс қабылдағыштар;
жөргектер;
сіңіргіш жаймалар (жаялықтар);
катетер;
стоманың айналасындағы теріні қорғау және тегістеуге арналған паста-герметик;
қорғаныш крем;
сіңіргіш ұнтақ (опа);
иісті бейтараптандырғыш;
теріні тазартқыш;
санитарлық құрылғысы бар кресло-орындық;
дәретхана бөлмесіне арналған қайырмалы тіреуіш тұтқалар;
жуынатын бөлмеге арналған тұтқалар
5.
Арнаулы жүріп–тұру құралдарымен қамтамасыз ету (кресло-арбалар) (салмағы __ килограмм, бойы __ сантиметр, жамбас көлемі __ сантиметр жазу керек):
бөлмеде жүріп-тұруға арналған;
серуендеуге арналған
6.
Әлеуметтік қызметтер көрсету:
жеке көмекші;
ымдау тілі маманы
7.
Мынадай жағдайларда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету:
7.1.
стационарлық:

3.1. Организация режима работы: полный или сокращенный рабочий день и пр.
3.2. Исключение воздействия неблагоприятных производственных факторов
3.3. Создание специального
рабочего места
4.
Другие (вписать)
Фамилия, имя, отчество (при его наличий) _________________________ _________
руководитель территориального подразделения (подпись)
Штамп территориального подразделения
11. Дата реализации социальной и профессиональной части ИПР ___________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________________ __________
руководитель       (подпись)
12. Оценка результатов реализации социальной и профессиональной части реабилитации
(подчеркнуть): восстановление нарушенных функций (полное или частичное),
компенсация нарушенных функций (полная или частичная), отсутствие положительного
результата.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________ _______
руководитель территориального подразделения (подпись)
МП
______________________________________________________________________________
(линия отреза)
Выписка из социальной и профессиональной части индивидуальной программы
реабилитации инвалида
№ ____ ИПР от "___" _____________ 20___ года
к акту медико-социальной экспертизы № ____ от "___" ________ 20___ года
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инвалида__________________________
2. Дата рождения __ ___ _______ года
3. Место регистрации_________________________________
4. ИПР разработана впервые, повторно (формирование, коррекция)
5. Категория инвалидности (группа, причина) ____________________
6. Инвалидность установлена на срок до ____ ___________ 20___года
7. Диагноз _________________________________________________________
8. Образование_______________________________________________________
9. Профессия (специальность)__________________________________________
10. Реабилитационно-экспертное заключение:
- социальная реабилитация
мероприятие___________________________ дата разработки __ ___ _____год срок
реализации __ ___ _____год
мероприятие___________________________ дата разработки __ ___ _____год срок
реализации __ ___ _____год
- профессиональная реабилитация
мероприятие___________________________ дата разработки __ ___ _____год срок
реализации __ ___ _____год
мероприятие___________________________ дата разработки __ ___ _____ год срок
реализации __ ___ _____ год
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________ _________
руководитель территориального подразделения (подпись)
МП
_____________________________________________________________________________
(линия отреза)
Выписка из социальной и профессиональной части индивидуальной       программы
реабилитации инвалида приобщается к акту медико-социальной экспертизы
№ ____ ИПР от "___" _____________ 20___ года
к акту медико-социальной экспертизы № ____ от "___" ________ 20___ года

3.1. Жұмыс режимін ұйымдастыру: толық немесе қысқартылған жұмыс күні және басқа
3.2. Қолайсыз өндірістік факторлардың әсерін жою
3.3. Арнайы жұмыс орнын құру
4.
Басқалары (жазу керек)
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) __________________ ________
аумақтық бөлімшенің басшысы (қолы)
Аумақтық бөлімшенің мөртабаны
11. ОЖБ әлеуметтік және кәсіптік бөлігін іске асыру күні ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) _______________ ___________
басшы       (қолы)
12. Оңалтудың әлеуметтік және кәсіптік бөлігін іске асыру нәтижелерін бағалау (асты сызылсын): бұзылған функцияларды қалпына келтіру (толық немесе ішінара), бұзылған функциялардың орнын толтыру (толық немесе ішінара), оң нәтиженің болмауы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) _______________________ __________
аумақтық бөлімшенің басшысы (қолы)
МО
__________________________________________________________________________
(қию сызығы)
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөлігінен үзінді көшірме
20____ жылғы "___" ___________ ОЖБ № ______
медициналық-әлеуметтік сараптаманың 20 __ жылғы "__" ______ № __ актісіне
1. Мүгедектің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) _______________
2. Туған күні ____жылғы _____ _____________
3. Тіркелген орны __________________________________________________________
4. ОЖБ алғаш рет, қайта жасалды (қалыптастыру, түзету)
5. Мүгедектік санаты (тобы, себебі) ___________
6. Мүгедектік 20____ жылғы ___ ___________ дейінгі мерзімге белгіленді
7. Диагнозы _______________________________________________________________
8. Білімі ___________________________________________________________________
9. Кәсібі (мамандығы) _______________________________________________________
10. Оңалту-сараптама қорытындыcы:
- әлеуметтік оңалту:
іс-шара _____________________ әзірлеу күні _____________ жылғы ________________
іске асыру мерзімі _______ жылғы ____________
іс-шара ____________________ ___________әзірлеу күні ________жылғы ___________
іске асыру мерзімі __________________________ жылғы ____________ кәсіптік оңалту:
іс-шара _____________________ әзірлеу күні ___________________ жылғы __________
іске асыру мерзімі _________ жылғы ___________
іс-шара _____________________ әзірлеу күні __________________ жылғы __________
іске асыру мерзімі _________ жылғы __________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) ___________________ ____________________
аумақтық бөлімшенің басшысы (қолы)
МО
__________________________________________________________________________
(қию сызығы)
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөлігінен үзінді көшірме медициналық әлеуметтік сараптама актісіне тіркеледі 20____ жылғы "___" ___________ ОЖБ № ______ медициналық-әлеуметтік сараптаманың 20 __ жылғы "__" ______№ __ актісіне

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инвалида__________________________
2. Дата рождения __ ___ _______ года
3. Место регистрации_________________________________
4. ИПР разработана впервые, повторно (формирование, коррекция)
5. Категория инвалидности (группа, причина) ____________________
6. Инвалидность установлена на срок до ____ ___________ 20__года
7. Диагноз _________________________________________________________
8. Образование______________________________________________________
9. Профессия (специальность)_________________________________________
10. Реабилитационно-экспертное заключение:
- социальная реабилитация
мероприятие___________________________ дата разработки __ ___ _____год срок
реализации __ ___ _____год
мероприятие___________________________ дата разработки __ ___ _____год срок
реализации __ ___ _____год
- профессиональная реабилитации
мероприятие___________________________ дата разработки __ ___ _____год срок
реализации __ ___ _____год
мероприятие___________________________ дата разработки __ ___ _____ год срок
реализации __ ___ _____ год
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) __________________________ _________
руководитель территориального подразделения (подпись)
МП
Выписку из социальной и профессиональной части ИПР получил (-а)
_________ (________________________________________)
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата "____" __________ 20__ года
Приложение 5
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 7 февраля 2018 года № 43
Приложение 13
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
____________________________________________________________________
(уәкілетті орган / уполномоченный орган)
____________________________________________________________________
(өңір, бөлім, мекенжайы / регион, отдел, адрес)
Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтама
Справка о степени утраты общей трудоспособности
серия №
Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде) _______________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күні ______ жылғы "___"________ Мекенжайы _______________________
Дата рождения                   Адрес
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу фактісін растайтын құжат 20 ___жылғы
"____" ______ № __
Документ, подтверждающий факт участия в системе обязательного социального
страхования
Пайызбен белгіленген жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі: ____ % _______
Установлена в процентах степень утраты общей трудоспособности
(жазбаша / прописью)
Белгіленген күні 20__ жылғы "___"________ Мерзімі 20____ жылғы "____"
бастап есептелді
Дата установления                               Срок зачтен с
Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі 20 жылғы "____" ____________ дейінгі
мерзімге белгіленген
Степень утраты общей трудоспособности установлена на срок до
Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесінің себебі ___________________________
Причина степени утраты общей трудоспособности
Негіздеме: медициналық-әлеуметтік сараптаманың № актісі
Основание: акт медико-социальной экспертизы
Бөлім басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылды ___________________________________
Удостоверено ЭЦП руководителя отдела             (Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Күні 20___ жылғы "____"________________________
Дата

1. Мүгедектің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) _______________________________
2. Туған күні ____жылғы _____ __________
3. Тіркелген орны __________________________________________________________
4. ОЖБ алғаш рет, қайта жасалды (қалыптастыру, түзету)
5. Мүгедектік санаты (тобы, себебі) __________
6. Мүгедектік 20 __жылғы ____ ________ дейінгі мерзімге белгіленді
7. Диагнозы _______________________________________________________________
8. Білімі ___________________________________________________________________
9. Кәсібі (мамандығы) _______________________________________________________
10. Оңалту-сараптама қорытындысы:
- әлеуметтік оңалту:
іс-шара _______________________________ әзірлеу күні ________жылғы ___________
іске асыру мерзімі ________ жылғы ____________
іс-шара __________ _____________________ әзірлеу күні ________жылғы ___________
іске асыру мерзімі ________жылғы ____________
кәсіптік оңалту:
іс-шара ______________________________ әзірлеу күні _________жылғы ___________
іске асыру мерзімі _________жылғы ___________
іс-шара ____________________________әзірлеу күні _________жылғы _____________
іске асыру мерзімі _________ жылғы __________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) ________________________ ________________
аумақтық бөлімшенің басшысы (қолы)
МО
ОЖБ әлеуметтік және кәсіптік бөлігінен үзінді көшірмені алдым
_________________________(________________________________________________)
(қолы)                  (Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Күні 20 ___ жылғы "____" ______________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2018 жылғы 7 ақпандағы
№ 43 бұйрығына
5-қосымша
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
________________________________________________________________________ (уәкілетті орган / уполномоченный орган) ________________________________________________________________________ (өңір, бөлім, мекенжайы / регион, отдел, адрес) Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтама
Справка о степени утраты общей трудоспособности
серия №
Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде) __________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күні ______ жылғы "___"________ Мекенжайы ___________________________
Дата рождения Адрес
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу фактісін растайтын құжат 20 __жылғы "____" ______ № __
Документ, подтверждающий факт участия в системе обязательного социального страхования
Пайызбен белгіленген жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі: ____ % ______
Установлена в процентах степень утраты общей трудоспособности
(жазбаша / прописью)
Белгіленген күні 20__ жылғы "___" ________ Мерзімі 20____ жылғы "____" бастап есептелді
Дата установления Срок зачтен с
Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі 20 жылғы "____" ____________ дейінгі мерзімге белгіленген
Степень утраты общей трудоспособности установлена на срок до
Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесінің себебі ________________________
Причина степени утраты общей трудоспособности
Негіздеме: медициналық-әлеуметтік сараптаманың № актісі
Основание: акт медико-социальной экспертизы
Бөлім басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылды _______________________________
Удостоверено ЭЦП руководителя отдела       (Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде) /
Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Күні 20 __ жылғы "____"___________________
Дата