О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 апреля 2018 года № 463. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2018 года № 16819
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5962, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан в 2010 году № 2, ст. 368) следующие изменения и дополнение:
в Правилах ведения бюджетного учета, утвержденных указанным приказом:
абзац пятый пункта 8 изложить в следующей редакции:
"расшифровка по контрольным счетам наличности по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (предназначен для учета КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования);";
часть восьмую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Баланс Комитета казначейства отражает остатки денег на ЕКС, КСН республиканского и местных бюджетов, на счете внешних займов, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, трансфертов ФСМС, на счете Евразийского экономического союза, на счетах субъектов квазигосударственного сектора, на счетах государственных закупок, на счетах в иностранной валюте, на счетах сумм до выяснения, на счете по деньгам в расчетах, по недостачам МБ, по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. На счете 3 "Контрольные счета наличности и другие счета в национальной валюте" учитывается движение денег в национальной валюте: на КСН республиканского и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, трансфертов ФСМС, целевого финансирования, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, на счетах сумм до выяснения, Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, на счетах государственных закупок, а также учитываются привлеченные деньги местных бюджетов для размещения во вклады (депозиты) Национального Банка.
Счет 3 подразделяется на субсчета:
300 "КСН РБ";
301 "КСН МБ";
302 "Счет по внешним займам";
303 "Счет Евразийского экономического союза";
304 "Счет субъектов квазигосударственного сектора РБ";
305 "Счет субъектов квазигосударственного сектора МБ";
306 "КСН местного самоуправления";
307 "КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта";
308 "Счет государственных закупок";
309 "КСН трансфертов ФСМС";
310 "КСН платных услуг РБ";
311 "КСН платных услуг МБ";
320 "КСН благотворительной помощи РБ";
321 "КСН благотворительной помощи МБ";
330 "КСН временного размещения денег РБ";
331 "КСН временного размещения денег МБ";
340 "КСН Национального фонда";
350 "КСН целевого финансирования";
360 "Счет сумм до выяснения";
370 "КСН Фонда компенсации потерпевшим";
380 "Счет для привлечения средств с КСН МБ";
390 "Сборный счет поступлений".";

"Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 13 сәуірдегі № 463 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 сәуірде № 16819 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1."Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 5962 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде 2010 жылы № 2, 368-қ. жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларында:
8-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қолма-қол бақылау шотының толық жазылуы (ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, нысаналық қаржыландыру);";
10-тармақтың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазынашылық комитетінің балансы БҚШ, республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ, сыртқы қарыздар шотындағы, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру, нысаналы қаржыландыру, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қордың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, ӘМСҚ трансферттердің ҚБШ, Еуразиялық экономикалық одағының шотындағы, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң шоттарындағы, мемлекеттік сатып алу шоттарындағы, шетел валютасының шоттарындағы, соманы анықтауға дейінгі шоттардағы, есеп айырысулардағы ақша бойынша, ЖБ жетіспеушіліктері бойынша, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) салымдарына (депозиттеріне) орналастыру бойынша шоттардағы қалдықтарын көрсетеді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. 3 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және ұлттық валютадағы басқа шоттар" шотында ұлттық валютадағы республикалық және жергілікті бюджеттер ҚБШ, сыртқы қарыздар бойынша шоттарда, ақылы қызметтердің қайырымдылық көмек, ақшаларды уақытша орналастыру, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қоры, ӘМСҚ трансферттердің, нысаналы қаржыландыру, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ, анықтағанға дейінгі сомалар шотында, Еуразиялық экономикалық одағы, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерi шоттарында, мемлекеттік сатып алу шоттарында ақша қозғалысы есепке алынады, сондай-ақ Ұлттық банктегі салымдарға (депозиттерге) жергілікті бюджеттердің тартылған ақшалары есепке алынады.
3-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
300 "РБ ҚБШ";
301 "ЖБ ҚБШ";
302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот";
303 "Еуразиялық экономикалық одағының шоты";
304 "РБ квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты";
305 "ЖБ квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты";
306 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ";
307 "Сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ";
308 "Мемлекеттік сатып алу шоты";
309 "ӘМСҚ трансферттердің ҚБШ";
310 "РБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
311 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
320 "РБ қайырымдылық көмектің ҚБШ";
321 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ";
330 "РБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ";
331 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ";
340 "Ұлттық қордың ҚБШ";
350 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ";
360 "Соманы анықтауға дейінгі шот";
370 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ";
380 "ЖБ ҚБШ қаражатты тартуға арналған шот";
390 "Түсімдердің жинақтау шоттары".";

дополнить пунктом 36-1следующего содержания:
"36-1. На субсчете 370 "КСН Фонда компенсации потерпевшим" учитывается движение денег на КСН Фонда компенсации потерпевшим.
Поступление денег на КСН Фонда компенсации потерпевшим отражается по дебету субсчета 370 и кредиту субсчета 390.
Расходы, произведенные с КСН Фонда компенсации потерпевшим, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 370.";
часть первую пункта 48 изложить в следующей редакции:
"48. На субсчете 500 "Проведение расходов" Комитетом казначейства учитываются расходы, проведенные с КСН республиканского и местных бюджетов, с КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, трансфертов ФСМС, целевого финансирования, со счета Евразийского экономического союза, счетов субъектов квазигосударственного сектора и счетов государственных закупок.";
в пункте 52-1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"52-1. На счете 6 "Поступления" учитываются операции по поступлениям на КСН республиканского и местных бюджетов, на счета по внешним займам, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, трансфертов ФСМС, целевого финансирования, Евразийского экономического союза, на счет сумм до выяснения, на счета субъектов квазигосударственного сектора и счета государственных закупок.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"На субсчете 600 "Зачисление поступлений" Комитетом казначейства учитываются поступления на КСН республиканского и местных бюджетов, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, трансфертов ФСМС, целевого финансирования, Евразийского экономического союза, на счет сумм до выяснения, на счета субъектов квазигосударственного сектора и счета государственных закупок.";
приложения 8, 10, 20, 24 и 25 к указанным Правилам изложить в новой редакции, согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:

мынадай мазмұндағы 36-1-тармақпен толықтырылсын:
"36-1. 370 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ" қосалқы шотында Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ-дағы ақша қозғалыстары есепке алынады.
Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ ақша түсімі 370 қосалқы шоттың дебеті және 390 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ-нан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шоттың дебеті және 370 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.";
48-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Қазынашылық комитеті 500 "Шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дан, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, Ұлттық қордың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, ӘМСҚ трансферттердің, нысаналы қаржыландыру ҚБШ-нан, Еуразиялық экономикалық одағының шотынан, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоттарынан және мемлекеттік сатып алу шоттарынан жүргізілген шығыстарды есепке алады.";
52-1-тармақта:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"52-1. 6 "Түсiмдер" шотында республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң ҚБШ-дағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттардағы, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, ӘМСҚ трансферттердің, нысаналы қаржыландыру, Еуразиялық экономикалық одағының ҚБШ-дағы, анықталғанға дейiнгi сомалар және квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоттарындағы және мемлекеттік сатып алу шоттарындағы түсiмдер бойынша операциялар есепке алынады.";
үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"600 "Түсiмдердi есепке алу" қосалқы шотында Қазынашылық комитетi республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң ҚБШ-дағы, ақылы қызметтер қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, өзін-өзі басқару, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, ӘМСҚ трансферттердің, нысаналы қаржыландыру, Еуразиялық экономикалық одағының ҚБШ-дағы, анықталғанға дейiнгi сомалар және квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоттарындағы сектор субъектiлерiнің шоттарындағы және мемлекеттік сатып алу шоттарындағы түсiмдер есепке алынады.";
көрсетілген Қағидаларға 8, 10, 20, 24 және 25-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті (З.А. Ерназарова) заңнамада белгіленген тәртіппен: