О внесении изменения и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 марта 2016 года № 193 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций технического и профессионального образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 апреля 2018 года № 165. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 мая 2018 года № 16877. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 175
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 04.05.2020 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 марта 2016 года № 193 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций технического и профессионального образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13594, опубликован в информационно-правовой системе нормативных правовых актов "Әділет" 28 апреля 2016 года) следующие изменение и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессиональное развитие руководителей колледжей в условиях модернизации системы технического и профессионального образования" для руководителей организаций технического и профессионального образования согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Повышение качества обучения в организациях технического и профессионального образования на основе современного педагогического менеджмента" для руководителей организаций технического и профессионального образования согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика использования моделирования производственно-технологических процессов в условиях внедрения дуальной системы обучения" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения отрасли легкой промышленности в организациях технического и профессионального образования согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Кластерный подход к организации образовательной деятельности в техническом и профессиональном образовании в условиях внедрения дуальной системы обучения" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы издания, полиграфии и книгораспространения организаций технического и профессионального образования согласно приложению 4 к настоящему приказу;

"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 10 наурыздағы № 193 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 19 сәуірдегі № 165 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 мамырда № 16877 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 175 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.05.2020 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 10 наурыздағы № 193 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13594 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 28 сәуірде жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында колледж басшыларының кәсіби дамуы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқыту сапасын заманауи педагогикалық менеджмент негізінде арттыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жеңіл өнеркәсіп саласы бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дуальды білім беру жүйесін енгізу жағдайында өндірістік технологиялық процестерді модельдеуді пайдалану әдістемесі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының баспа, полиграфия, кітап тарату саласындағы арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дуальды оқыту жүйесін ендіру жағдайында техникалық және кәсіптік білім берудің оқыту іс-әрекетін ұйымдастырудың кластерлік тәсілі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

5) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационный подход в подготовке специалистов для сферы туризма и организации гостиничных хозяйств в организациях технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы туризма и организации гостиничных хозяйств учебных заведений технического и профессионального образования согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационный подход в подготовке специалистов организаций сферы питания - как условие качества обучения выпускников технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы питания и ресторанного бизнеса организаций технического и профессионального образования согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуального обучения как условие адаптации и социализации выпускников технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" организаций технического и профессионального образования согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуального обучения как условие адаптации и социализации выпускников технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по специальности "Парикмахерское искусство и декоративная косметика" организаций технического и профессионального образования согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в системе технического и профессионального образования в условиях дуального обучения" для преподавателей специальных дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессионально-личностная готовность преподавателя общественно-гуманитарных дисциплин к деятельности в модели образования, ориентированного на результат" для преподавателей общественно-гуманитарных дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 10 к настоящему приказу;

5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының туризм мен қонақ үй шаруашылығы саласындағы мамандықтар бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында туризм және қонақ үй шаруашылығы саласы үшін мамандарды даярлаудың инновациялық амалдары" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының тамақтандыру мен мейрамханалық бизнес саласындағы мамандықтар бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Тамақтану саласын ұйымдастыру мамандарын даярлаудың инновациялық тәсілі - техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының түлектерін сапалы оқыту шарты ретінде" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Тігін өндірісі мен киімді модельдеу" мамандығы бойынша "Инклюзивті оқыту мен дуальды оқыту элементтерін енгізу - техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде түлектерді әлеуметтендіру мен бейімдеудің шарты" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шаштараз өнері және сәндік косметика" мамандығы бойынша "Инклюзивті оқыту мен дуальды оқыту элементтерін енгізу - техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде түлектерді әлеуметтендіру мен бейімдеудің шарты" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пәндер оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дуальды оқыту жағдайында техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде білім беру процесін ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жалпы-гуманитарлық пәндер оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жалпы-гуманитарлық пәндер оқытушыларының нәтижеге бағытталған білім беру моделінде қызмет жасауға кәсіби-тұлғалық дайындығы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

11) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессиональная компетентность преподавателя общеобразовательных дисциплин в условиях модернизации системы ТиПО" для преподавателей общеобразовательных дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессионально-личностная готовность преподавателя естественно-математических дисциплин к деятельности в модели образования, ориентированного на результат" для преподавателей естественно-математических дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление изменениями в контексте мировых тенденций и государственной политики модернизации системы подготовки кадров" для руководителей организаций технического и профессионального образования согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагог новой формации системы технического и профессионального образования" для преподавателей и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование и организация учебного процесса в организациях технического и профессионального образования в условиях дуальной системы обучения" согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные методы обучения выпускников организаций технического и профессионального образования по экологическим специальностям методологии внедрения "чистого производства" согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности организации образовательного процесса в условиях обновления содержания обучения по специальности 0903000 "Электроэнергетика" согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности дуального обучения в условиях обновления содержания технического и профессионального образования по специальностям нефтегазовой отрасли" согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие педагогического мастерства преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования" согласно приложению 19 к настоящему приказу;

11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жалпы білім беретін пәндер оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайындағы жалпы білім беру пәндер оқытушыларының кәсіби құзыреттілігі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жаратылыстану - математика пәндері оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жаратылыстану - математика пәндері оқытушысының нәтижеге бағытталған білім беру моделі жағдайындағы кәсіби-тұлғалық дайындығы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының басшылары мен менеджерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Кадрлар даярлау жүйесін жаңғыртуда мемлекеттік саясаттың және әлемдік үрдістердің аясында өзгерістерді басқару" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің жаңа формациядағы педагогі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Дуальды оқыту жүйесі жағдайында техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарындағы оқу процесін жобалау мен ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының экология мамандықтары бойынша түлектеріне "таза өндірісті" енгізу әдіснамасын оқытудың инновациялық әдістері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "0903000 "Электр энергетикасы" мамандығы бойынша оқыту мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру процесін ұйымдастыру ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Мұнайгаз саласының мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында дуальды оқытудың ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің педагогикалық шеберліктерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

20) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса по музыкально-теоретическим и специальным дисциплинам в условиях модернизации системы технического и профессионального образования" согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное преподавание образовательных технологий по педагогическим специальностям в организациях технического и профессионального образования" согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование современных педагогических и SMART-технологий (СМАРТ) в техническом и профессиональном образовании" согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование базовых и профессиональных компетенций обучающихся в процессе изучения специальных дисциплин" согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные образовательные технологии как средство развития профессионально-педагогической деятельности преподавателей естественно-математических дисциплин технического и профессионального образования" согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика CLIL (КЛИЛ): предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания общеобразовательных дисциплин на английском языке" согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Тьюторское сопровождение проектно-исследовательской деятельности обучающихся организаций технического и профессионального образования в процессе преподавания естественнонаучных дисциплин" согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие правовой компетенции у руководителей организаций технического и профессионального образования" согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности внедрения кредитно-модульной технологии обучения в организациях технического и профессионального образования" согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика CLIL (КЛИЛ): предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке" согласно приложению 29 к настоящему приказу;

20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында музыкалық-теориялық және арнайы пәндер бойынша білім беру процесін жобалау" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында педагогикалық мамандықтар бойынша білім беру технологияларын тиімді оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беруде заманауи педагогикалық және SMART-технологияларды пайдалану (СМАРТ)" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Арнайы пәндерді оқыту процесінде білім алушылардың базалық және кәсіби құзыреттерін қалыптастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Инновациялық білім беру технологиялары техникалық және кәсіптік білім берудегі жаратылыстану-математика пәндері оқытушыларының кәсіби-педагогикалық қызметін дамытудың құралы ретінде" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Пәндік-тілдік кіріктірілген оқыту (CLIL) (КЛИЛ) әдістемесі: ерекшеліктері, артықшылықтары, әдістері мен тәсілдері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Жаратылыстану-ғылыми пәндерді оқыту процесінде техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында білім алушылардың жобалау-зерттеу қызметін тьюторлық сүйемелдеу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары басшыларының құқықтық құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологияларын енгізудің ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "CLIL (КЛИЛ) әдістемесі: арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде пәндік-тілдік интеграцияланған оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

30) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные подходы в подготовке кадров по профилю (специальности)" согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация образовательных программ прикладного бакалавриата в организациях технического и профессионального, послесреднего образования" согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация образовательных программ технического и профессионального образования, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода" согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное управление организацией технического и профессионального образования. Система менеджмента качества в образовании на основе международного стандарта ISO 9001" (ИСО) согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая компетентность мастера производственного обучения: развитие и совершенствование" согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация инновационных образовательных технологий в деятельности методистов организаций образования, учебно-методических кабинетов, центров и работников отделов технического и профессионального образования управлений образования регионов" согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты и условия процесса инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования" согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Преподавание специальных дисциплин (модулей) на английском языке на основе интеграции методик Content and Language Integrated Learning, Task-based Learning and Teaching и модели Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment - Summary" (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг, Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг, Бриджинг-ин - Оуткамз - Пре-Ассесмент - Партисипэйтери Лернинг - Пост-ассэсмент - Саммари) согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности разработки и реализации интегрированных образовательных программ в организациях технического и профессионального, послесреднего образования" согласно приложению 38 к настоящему приказу;

30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Бейіні (мамандығы) бойынша кадрлар даярлаудағы заманауи тәсілдемелер" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында қолданбалы бакалавриат бағдарламаларын іске асыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымын тиімді басқару. ISO 9001 (ИСО) халықаралық стандартына негізделген білім берудегі сапа менеджментінің жүйесі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Өндірістік оқыту шеберінің педагогикалық құзыреттілігі: дамыту және жетілдіру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Білім беру ұйымдары, оқу-әдістемелік кабинеттер, оқу-әдістемелік орталықтар әдіскерлерінің және облыстық білім басқармаларының техникалық және кәсіптік білім беру бөлімдері қызметкерлерінің қызметіне инновациялық білім беру технологияларын енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті оқыту процессінің негізгі аспектілері мен шарттары" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Арнайы пәндерді (модульдерді) ағылшын тілінде Content and Language Integrated Learning (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг), Task-based Learning and Teaching (Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг) әдістемелері және Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment – Summary (Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари) моделінің интеграциясы негізінде оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында интеграцияланған білім беру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

39) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие системы предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях технического и профессионального образования в Республике Казахстан" согласно приложению 39 к настоящему приказу;
40) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Внедрение методов критериального оценивания в процесс обучения организаций технического и профессионального образования" согласно приложению 40 к настоящему приказу;
41) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Дуальное обучение в системе технического и профессионального образования Казахстана" согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Роль информационно-коммуникационных технологий в ключевых секторах экономики Казахстана" согласно приложению 42 к настоящему приказу;
43) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация эффективной деятельности наставников по производственному обучению в системе технического и профессионального образования" согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Внедрение IT-технологий в образовательный процесс организаций технического и профессионального образования" согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты процесса организации и проведения региональных чемпионатов по стандартам WorldSkills" (ВорлдСкилз) согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогическое сопровождение инклюзивного образования в организациях технического и профессионального образования" согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности преподавателя общеобразовательных дисциплин в проектировании инклюзивной образовательной среды в условиях технического и профессионального образования" согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности социального педагога системы технического и профессионального образования" согласно приложению 48 к настоящему приказу;

39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Қазақстан Республикасы техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде кәсіпкерлік қызмет және қаржылық-құқықтық сауаттылықты дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқыту процесіне критериалдық бағалаудың әдістерін енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Қазақстанның техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі дуальдық оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Қазақстан экономикасының негізгі секторларындағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде өндірістік оқыту бойынша тәлімгерлердің тиімді қызметін ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының білім беру процесіне IT-технологияларды енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша аймақтық чемпионаттарды ұйымдастыру және өткізу процесінің негізгі аспектілері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
46) осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті білім беруге психологиялық-педагогикалық жетекшілік ету" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында инклюзивтік білім беру ортасын жобалауда жалпы білім беру пәндері оқытушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі әлеуметтік педагогтің кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

49) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности преподавателя специальных дисциплин в проектировании инклюзивной образовательной среды в условиях технического и профессионального образования" согласно приложению 49 к настоящему приказу;
50) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение доступности технического и профессионального образования для студентов с особыми образовательными потребностями" согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса по общеобразовательным дисциплинам в рамках обновления содержания" согласно приложению 51 к настоящему приказу.";
52) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Спортивные игры как средство профессионально-прикладной подготовки" согласно приложению 52 к настоящему приказу.";
дополнить приложениями 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 и 52 согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 к настоящему приказу.
2. Департаменту технического и профессионального образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Оспанова Н.Ж.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление копий настоящего приказа в периодические печатные издания для официального опубликования, а также в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.

49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында инклюзивтік білім беру ортасын жобалауда арнайы пәндер оқытушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттер үшін техникалық және кәсіптік білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз ету" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру пәндері бойынша оқыту процесін жобалау" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Спорттық ойындар кәсіби-қолданбалы дене дайындығы құралы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы.";
осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 қосымшаларға сәйкес 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 және 52-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Техникалық және кәсіптік білім департаменті (Н.Ж. Оспанова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін ресми жариялау үшін мерзімді баспа басылымдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң Эталондық бақылау банкiне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 1), 2) және 3) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.Қ. Аймағамбетовке жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 19 апреля 2018 года № 165
Приложение 34
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года № 193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая компетентность мастера производственного обучения: развитие и совершенствование"
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая компетентность мастера производственного обучения: развитие и совершенствование" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на развитие и совершенствование профессиональных и психолого-педагогических компетенций мастеров производственного обучения организаций ТиПО, повышение эффективности и качества процесса обучения, совершенствование методики преподавания.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цели Программы:
1) развитие педагогических и профессиональных компетенций мастеров производственного обучения;
2) изучение передового педагогического казахстанского и международного опыта в сфере ТиПО;
3) ознакомление с основными направлениями модернизации и развития системы ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучение нормативной правовой документации в области образования, регламентирующая деятельность мастера производственного обучения;
2) развитие педагогических и профессиональных компетенций мастеров производственного обучения;
3) совершенствование методики учебно-воспитательного процесса в организациях ТиПО;
4) внедрение инновационных образовательных технологий в производственно-педагогической деятельности мастера производственного обучения.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
нормативную правовую документацию в области образования, регламентирующую деятельность мастера производственного обучения;
правила охраны труда, техники безопасности, промышленной безопасности, промышленной санитарии и противопожарной безопасности;
механизм использования новых образовательных технологий в процессе обучения обучающихся;
инновации в технологических процессах производства (предприятия);
рекламацию производства (предприятия) к выпускнику организаций ТиПО;
психолого-физиологические особенности обучающихся;

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 19 сәуірдегі
№ 165 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
34-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Өндірістік оқыту шеберінің педагогикалық құзыреттілігі: дамыту және жетілдіру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Өндірістік оқыту шеберінің педагогикалық құзыреттілігі: дамыту және жетілдіру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйымдарының өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби және психологиялық-педагогикалық құзыреттіліктерін дамытуға және жетілдіруге, оқыту процесінің тиімділігі мен сапасын арттыруға, оқыту әдістемесін жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты:
1) өндірістік оқыту шеберлерінің педагогикалық және кәсіптік құзыреттіліктерін дамыту;
2) ТжКБ саласындағы қазақстандық және халықаралық озық педагогикалық тәжірибені зерделеу;
3) ТжКБ жүйесін жаңғырту мен дамытудың негізгі бағыттарымен танысу.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) өндірістік оқыту шеберінің қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды зерделеу;
2) өндірістік оқыту шеберлерінің педагогикалық және кәсіптік құзыреттіліктерін дамыту;
3) ТжКБ ұйымдарындағы оқу-тәрбие процесінің әдістемесін жетілдіру;
4) өндірістік оқыту шеберінің өндірістік және педагогикалық қызметінде инновациялық білім беру технологияларын енгізу.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
өндірістік оқыту шеберінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық құжаттарды;
еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік қауіпсіздік, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін;
білім алушыларды оқыту процесінде жаңа білім беру технологияларын қолдану механизмін;
өндірістің (кәсіпорынның) технологиялық процесіндегі инновацияларды;
өндірістің (кәсіпорынның) ТжКБ ұйымдарын бітірушілерге қойылатын талаптарды;
студенттердің психологиялық және физиологиялық ерекшеліктерін біледі;

2) умеют:
использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности;
применять инновационные образовательные технологии в процессе подготовки кадров для обеспечения конкурентоспособности и соответствия потребностям рынка труда;
3) владеют:
навыками применения критериев оценки учебных достижений студентов;
навыками разработки форм оценивания результатов обучения на основе анализа требований производства (предприятия) к выпускнику организации ТиПО;
навыками разработки учебно-методических комплексов;
навыками применения инновационных методов профессиональной подготовки обучающихся;
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 6 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативная правовая документация в области образования, регламентирующая деятельность мастера производственного обучения;
2) психолого-педагогические основы профессионального образования;
3) методика организации и проведения уроков производственного обучения;
4) профессиональная (производственная) практика обучающихся;
5) методика разработки учебно-методического комплекса с применением информационно-коммуникационных технологий;
6) оценка планируемых результатов и учебных достижений обучающихся.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.

2) мыналарды:
кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана;
бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету және еңбек нарығының қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін кадрларды дайындау процесінде инновациялық білім беру технологияларын қолдана алады;
3) мыналарды:
студенттердің оқу жетістіктерін бағалау өлшемдерін қолдануға;
ТжКБ ұйымының түлегіне өндірістің (кәсіпорынның) талаптарын талдау негізінде оқыту нәтижелерін бағалауға арналған нысандарды әзірлеуге;
оқу-әдістемелік кешенді әзірлеуге;
білім алушыларды кәсіптік даярлау барысында инновациялық әдістерді қолдануға дағдыланады;
4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттар мен міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды қалыптастыру үшін Бағдарлама келесі 6 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) өндірістік оқыту шеберінің қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар;
2) кәсіптік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері;
3) өндірістік оқыту сабақтарын ұйымдастыру және жүргізу әдістемесі;
4) білім алушылардың кәсіби (өндірістік) тәжірибесі;
5) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, оқу-әдістемелік кешенді әзірлеу әдістемесі;
6) білім алушылардың жоспарланған нәтижелерін және оқу жетістіктерін бағалау.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.

Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Программа включает использование интерактивных методов обучения: кейс-стади, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.

6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарлама мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.

Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).
14. Программа предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:

7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).
14. Бағдарлама екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация инновационных образовательных технологий в деятельности методистов организаций образования, учебно-методических кабинетов, центров и работников отделов технического и профессионального образования управлений образования регионов" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО), работников учебно-методических кабинетов, центров и отделов ТиПО управлений образования регионов.
2. Программа направлена на обучение педагогических работников системы ТиПО, работников учебно-методических кабинетов, центров и отделов ТиПО управлений образования регионов, способных активно участвовать в реализации целей и задач по основным направлениям модернизации системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи программы
3. Цели Программы:
1) повышение уровня профессиональной компетентности;
2) формирование и развитие практических навыков и умений педагогических работников, работников методических служб и специалистов управлений образования в реализации инновационных образовательных технологий по основным направлениям модернизации системы ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучение методологии и принципов создания образовательных программ, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода;
2) развитие и совершенствование практических навыков и умений педагогических работников системы ТиПО, работников методических служб и специалистов управлений образования по обеспечению эффективного методического сопровождения инновационных образовательных технологий в организациях ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса повышения квалификации слушатели:
1) знают:
нормативные документы в области образования, регламентирующие деятельность организаций ТиПО;
основные принципы и механизм создания современных образовательных программ, разработанных на основе инновационных образовательных технологий;
виды, формы и методы оценивания (формативное, суммативное, критериальное оценивание);
2) умеют:
анализировать содержание учебно-методической документации, обеспечивающей реализацию новых образовательных программ и формирование учебно-методических комплексов;
определять организационно-методические аспекты для осуществления посткурсового сопровождения;
оказывать методическую и консультационную помощь в посткурсовом сопровождении процесса внедрения инновационных образовательных технологий;
3) владеют:
методиками разработки типовых и рабочих учебных планов, образовательных программ на основе модульно-компетентностного подхода;
методами мониторинга, анализа и оценки качества реализации образовательных программ, основанных на модульно-компетентностном подходе;
методиками организационно-педагогического сопровождения методической деятельности учебного процесса системы ТиПО;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Білім беру ұйымдары, оқу-әдістемелік кабинеттер, оқу-әдістемелік орталықтар әдіскерлерінің және облыстық білім басқармаларының техникалық және кәсіптік білім беру бөлімдері қызметкерлерінің қызметіне инновациялық білім беру технологияларын енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагог қызметкерлері және оларға теңестірілген тұлғалардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер), оқу-әдістемелік кабинеттердің, орталықтардың және білім басқармаларының ТжКБ бөлімінің қызметкерлеріне арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарының мақсаттары мен міндеттерін жүзеге асыруға қатысып отырған ТжКБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерін, оқу-әдістемелік кабинеттердің, орталықтардың және білім басқармаларының ТжКБ бөлімінің қызметкерлерін оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты:
1) ТжКБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерінің, оқу-әдістемелік кабинеттердің, орталықтардың және білім басқармаларының ТжКБ бөлімінің қызметкерлерінің кәсіби құзыреттілік деңгейін арттыру;
2) ТжКБ жүйесінің негізгі жаңартылған бағыттары бойынша инновациялық білім беру технологияларын жүзеге асыруда ТжКБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерінің, оқу-әдістемелік кабинеттердің, орталықтардың және білім басқармаларының ТжКБ бөлімінің қызметкерлерінің тәжірибелік дағдылары мен машықтарын қалыптастыру және дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) модульдік құзыреттілік тәсіл негізінде әзірленген білім беру бағдарламаларын құру әдістемесін және принциптерін зерделеу;
2) ТжКБ ұйымдарында инновациялық білім беру технологияларын тиімді әдіснамалық қамтамасыз етуде ТжКБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерінің, оқу-әдістемелік кабинеттердің, орталықтардың және білім басқармаларының ТжКБ бөлімінің қызметкерлерінің дағдылары мен машықтарын дамыту және жетілдіру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Оқыту курсын аяқтағаннан кейін студенттер:
1) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарының қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құжаттарды;
инновациялық білім беру технологиялары негізінде әзірленген қазіргі заманғы білім беру бағдарламаларын құрудың негізгі принциптері мен механизмін;
бағалаудың түрлерін, нысандарын мен әдістерін (формативті, суммативті, критериалды бағалау) біледі;
2) мыналарды:
жаңа білім беру бағдарламаларын іске асыруға және оқу-әдістемелік кешендерді қалыптастыруға мүмкіндік беретін оқу-әдістемелік құжаттаманың мазмұнын талдауға;
курстан кейінгі сүйемелдеуді жүзеге асырудың ұйымдастырушылық-әдістемелік аспектілерін анықтауға;
инновациялық білім беру технологияларын енгізу процесін курстан кейінгі сүйемелдеуде әдістемелік және кеңестік көмек көрсетуге қабілетті;
3) мыналарды:
модульдік құзыреттілік тәсіліге негізделген білім беру бағдарламаларын, үлгілік және оқу жұмыс жоспарларын әзірлеу әдістерін;
модульдік-құзыреттілік тәсіл негізіндегі білім беру бағдарламаларын іске асыру сапасын бағалау, бақылау және талдау әдістерін;
ТжКБ жүйесінің оқу процессінің әдістемелік қызметін ұйымдастырушылық-педагогикалық жетекшілік ету әдістерін меңгереді.

4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативные документы в области образования, регламентирующие деятельность системы образования в условиях модернизации системы ТиПО;
2) методология и методика создания образовательных программ, разработанных на основе инновационных образовательных технологий;
3) организационно-методические аспекты и обеспечение посткурсового сопровождения процесса внедрения инновационных образовательных технологий;
4) методы и формы оценивания учебных целей и планируемых результатов обучения в процессе реализации образовательных программ в организациях ТиПО, основанных на модульно-компетентностном подходе;
5) разработка методических рекомендаций по посткурсовому сопровождению процесса внедрения инновационных образовательных технологий.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.

4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
Бағдарламаның модульдері:
1) ТжКБ жүйесін жаңғырту шарттарында білім беру жүйесінің қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құжаттар;
2) инновациялық білім беру технологиялары негізінде әзірленген білім беру бағдарламаларын құру әдіснамасы және әдістері;
3) инновациялық білім беру технологияларын енгізу процессінде ұйымдастыру-әдістемелік аспектілер мен курстан кейінгі сүйемелдеуді қамтамасыз ету;
4) модульдік-құзыреттілік тәсіл негізіндегі білім беру бағдарламаларын ТжКБ ұйымдарында іске асыру кезіндегі оқу жетістіктерін және жоспарланған нәтижелерді бағалау әдістері және нысандары;
5) инновациялық білім беру технологияларын енгізу процессін куртсан кейінгі сүйемелдеу бойынша әдістемелік ұсыныстарды әзірлеу.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту және бақылау әдістері, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.

Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).
14. Программа предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:
1) знание и понимание цели и задач Программы;
2) умения и навыки практического применения новых знаний в собственной профессиональной деятельности.

7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Тыңдаушылардың білімін бағалау және Бағдарламаның игерілуін қадағалау нысандары модульдер бойынша формативтік бағалау, біліктілік арттыру курсының нәтижесі бойынша суммативтік бағалау негізінде жүргізіледі.
14. Бағдарлама екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:
1) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттерін білу және түсіну;
2) өзінің жеке кәсіби қызметінде жаңа білімді практикалық қолдану бойынша білік және дағды.

15. Во время и по завершению курса проводится формативное и суммативное оценивание слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации слушатель защищает проект индивидуально или в группе по изученным модулям.
17. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей организациями образования разрабатывается шкала оценок и параметры усвоения содержания Программы.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация инновационных образовательных технологий в деятельности методистов организаций образования, учебно-методических кабинетов, центров и работников отделов технического и профессионального образования управлений образования регионов"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическое занятие, Семинар
Защита проекта
Всего
1
2
3
4
5
6
1
Модуль "Нормативные документы в области образования, регламентирующие деятельность системы образования в условиях модернизации системы технического и профессионального образования"
6
-
6
1.1
Государственная политика и стратегия развития технического и профессионального образования
2
-
2
1.2
Действующие нормативно-правовые акты, регламентирующие деятельность в системе технического и профессионального образования (с внесенными дополнениями и изменениями)
4
-
4
2
Модуль "Методология и методика создания образовательных программ, разработанных на основе инновационных образовательных технологий"
10
12
22
2.1
Компетенция и компетентность в системе профессионального образования
2
2
2.2
Особенности типовых образовательных программ и планов в системе технического и профессионального образования, основанных на модульно - компетентностном подходе
2
4
6
2.3
Модульно-компетентностный подход в построении рабочих учебных планов и программ
2
4
6
2.4
Интегрированное обучение в системе технического и профессионального образования (модульная технология обучения, кредитно - модульная технология обучения, методики преподавания специальных дисциплин на английском языке TBLT (ТиБиЭлТи,), BOPPPS (БОПС), CLIL (КЛИЛ), прикладной бакалавриат, дуальная система обучения, инклюзивное образование)
4
4
-
8
3
Модуль "Организационно-методические аспекты и обеспечение посткурсового сопровождения процесса внедрения инновационных образовательных технологий"
2
10
-
12
3.1
Особенности формирования учебно-методического обеспечения в реализации инновационных образовательных технологий
2
4
-
6
3.2
Формы организации и методического сопровождения использования инновационных образовательных технологий в посткурсовой деятельности (семинары, конференции и т.д.)
6
-
6
4
Модуль "Методы и формы оценивания учебных целей и планируемых результатов обучения в процессе реализации образовательных программ в организациях технического и профессионального образования, основанных на модульно-компетентностном подходе"
3
11
-
14
4.1
Виды, формы и методы оценивания
2
6
-
8
4.2
Критериальное оценивание студентов как способ достижения учебных целей и планируемых результатов обучения
1
5
-
6
5
Модуль "Разработка методических рекомендаций по посткурсовому сопровождению процесса внедрения инновационных образовательных технологий"
1
11
-
12
5.1
Единые подходы к проектированию продуктов учебно-методического сопровождения и составление критериев для формирования методических рекомендаций посткурсового сопровождения процесса внедрения инновационных образовательных технологий
1
7
8
5.2
Диалоговая площадка "Проблемные вопросы по организационно-методическим аспектам использования инновационных образовательных технологий в деятельности методистов учебно-методических кабинетов, центров и работников отделов технического и профессионального образования управлений образования регионов"
-
4
-
4
6
Защита проекта методических рекомендаций по посткурсовому сопровождению процесса внедрения инновационных образовательных технологий
-
-
6
6
Итого:
22
44
6
72
Приложение 3
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 19 апреля 2018 года № 165
Приложение 36
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года №193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты и условия процесса инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования"

15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушы оқыған модульдері бойынша жобаны жеке немесе топпен қорғайды.
17. Тыңдаушының кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін білім беру ұйымдарымен бағалау шкаласы және Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері әзірленеді.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Білім беру
ұйымдары, оқу-әдістемелік
кабинеттер, оқу-әдістемелік
орталықтар әдіскерлерінің және
облыстық білім
басқармаларының техникалық
және кәсіптік білім беру
бөлімдері қызметкерлерінің
қызметіне инновациялық білім
беру технологияларын енгізу"
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Оқу тақырыптары
Дәріс
Практикалық сабақ Семинар
Жобаны қорғау
Барлығы
1
2
3
4
5
6
1
"Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту шарттарында білім беру жүйесінің қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құжаттар" модулі
6
-
6
1.1
Техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың стратегиясы және мемлекеттік саясат
2
-
2
1.2
Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі қызметті реттейтін қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер (енгізілген толықтырулар мен өзгертулерімен қоса алғанда)
4
-
4
2
"Инновациялық білім беру технологиялары негізінде әзірленген білім беру бағдарламаларын құру әдіснамасы және әдістері" модулі
10
12
22
2.1
Кәсіптік білім беру жүйесіндегі құзыреттілік және құзырет
2
2
2.2
Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі модульдік-құзыреттілік тәсіл негізіндегі үлгілік білім беру бағдарламалары мен жоспарларының ерекшеліктері
2
4
6
2.3
Жұмыс оқу бағдарламалары мен жоспарларын құрудағы модульдік құзыреттілік тәсіл
2
4
6
2.4
Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде интеграцияланған оқыту (оқытудың модульдік технологиясы, оқытудың кредиттік-модульдік технологисы, ағылшын тілінде арнайы пәндерді оқыту әдістемесі TBLT, BOPPPS, CLIL (ТиБиЭлТи, БОПС, КЛИЛ), қолданбалы бакалавриат, білім берудің дуалдық жүйесі, инклюзивті білім беру)
4
4
-
8
3
"Инновациялық білім беру технологияларын енгізу процессінде ұйымдастыру-әдістемелік аспектілер мен курстан кейінгі сүйемелдеуді қамтамасыз ету" модулі
2
10
-
12
3.1
Инновациялық білім беру технологияларын жүзеге асыруда оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді қалыптастырудың ерекшеліктері
2
4
-
6
3.2
Курстан кейінгі қызметте (семинарлар, конференциялар) инновациялық білім беру технологияларын қолдануды ұйымдастыру түрлері және әдістемелік қамтамасыз ету
6
-
6
4
"Модульдік-құзыреттілік тәсіл негізіндегі білім беру бағдарламаларын техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында іске асыру кезіндегі оқу жетістіктерін және жоспарланған нәтижелерді бағалау әдістері және нысандары" модулі
3
11
-
14
4.1
Бағалаудың түрлері, нысандары және әдістері
2
6
-
8
4.2
Оқу мақсаттарына және жоспарланған нәтижелерге жету жолы ретінде студенттерді критериалды бағалау
1
5
-
6
5
"Инновациялық білім беру технологияларын енгізу процессін куртсан кейінгі сүйемелдеу бойынша әдістемелік ұсыныстарды әзірлеу" модулі
1
11
-
12
5.1
Инновациялық білім беру технологияларын енгізу процессін курстан кейінгі сүйемелдеуге әдістемелік ұсыныстарды әзірлеу және критерийлерін жасау үшін оқу-әдістемелік сүйемелдеу өнімдерін жобалауға бірыңғай тәсілдер
1
7
8
5.2
Диалогтық алаң "Өңірлік оқу әдістемелік кабинеттердің, орталықтардың әдіскерлерінің және білім басқармаларының техникалық және кәсіптік білім беру бөлімдерінің жұмыскерлерінің қызметтерінде инновациялық білім беру технологияларын қолданудың ұйымдастырушылық-әдістемелік аспектілері бойынша проблемалық сұрақтар"
-
4
-
4
6
Инновациялық білім беру технологияларын енгізу процессін курстан кейінгі сүйемелдеу бойынша әдістемелік ұсыныстар жобасын қорғау
-
-
6
6
Барлығы:
22 44 6 72
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 19 сәуірдегі
№ 165 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
36-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті оқыту процессінің негізгі аспектілері мен шарттары" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты и условия процесса инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение качества и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников, внедряющих и реализующих инклюзивное обучение в организациях ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы – формирование и развитие практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников для обеспечения процесса реализации и внедрения инклюзивного обучения в организациях ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) обучить организационно-методическим основам внедрения в учебный процесс организаций ТиПО образовательных программ и учебных планов, разработанных с учетом особенностей инклюзивного обучения;
2) отработать практические навыки и умения по составлению рабочего учебного плана и программы, формированию учебно-методического комплекса и индивидуального плана при переходе на инклюзивное обучение в организациях ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
нормативные правовые документы в области образования, регламентирующие процесс организации инклюзивного образования в организациях ТиПО;
механизм внедрения инклюзивного обучения в образовательный процесс организаций ТиПО;
зарубежный и казахстанский опыт перехода на инклюзивное обучение в организациях ТиПО;
условия, необходимые для организации учебно-воспитательного процесса при внедрении инклюзивного обучения;
психолого-медико-педагогические особенности студентов с особыми образовательными потребностями;
методику разработки рабочих учебных планов и рабочих учебных программ с учетом особенностей перехода организации ТиПО на инклюзивное обучение;
методику составления индивидуального учебного плана, справочника-путеводителя, учебно-методического комплекса по модулям с учетом особенностей инклюзивного обучения;
механизм критериального оценивания планируемых результатов и достижений студентов.
2) умеют:
составлять основные элементы рабочего учебного плана и рабочих учебных программ с учетом ключевых аспектов инклюзивного обучения;
составлять индивидуальный учебный план, определяющий содержание образования и организацию обучения студента с особыми образовательными потребностями;
разрабатывать учебно-методический комплекс с учетом особенностей инклюзивного обучения;
проектировать разно-уровневые проверочные работы с учетом особых образовательных потребностей студентов;
составлять справочник-путеводитель по реализации индивидуальной траекторий обучения студента с особыми образовательными потребностями;
применять инструменты критериального оценивания на разных этапах обучения;
3) владеют:
профессиональными компетенциями, необходимыми для обеспечения индивидуализированной коррекционно-педагогической поддержки и организации эффективного учебно-воспитательного процесса в условиях инклюзивного обучения в организациях ТиПО;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті оқыту процессінің негізгі аспектілері мен шарттары" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі - педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқыту жүйесін енгізетін және жүзеге асыратын педагогикалық қызметкерлердің кәсіби сапасын арттыруға және құзыреттіліктерін жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқытуды енгізу және жүзеге асыру процессін қамтамасыз ету үшін педагогикалық қызметкерлердің практикалық білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқытудың ерекшеліктерін ескере отырып, оқу процессіне білім беру бағдарламалары мен оқу жоспарларын енгізудің ұйымдастыру-әдістемелік негіздеріне оқыту;
2) ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқытуға ауысу кезінде жұмыс оқу жоспары мен бағдарламасын құрастыру бойынша кәсіби дағдылар мен іскерліктерді шыңдау, оқу-әдістемелік кешенді және жеке жоспарды қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарында инклюзивті білім беру процессін ұйымдастыруды реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттарды;
ТжКБ ұйымдарының оқу процессіне инклюзивті білім беру енгізу механизімін;
ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқытуға көшудің шетелдік және қазақстандық тәжірибесін;
инклюзивті оқытуды енгізу кезінде оқу-тәрбие процессін ұымдастыруға қажетті шарттарды;
ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттердің психологиялық, медициналық және педагогикалық ерекшеліктерін;
ТжКБ ұйымдарының инклюзивті білім беруге ауысуының ерекшеліктерін ескере отырып, оқу жұмыс жоспарлары мен оқу жұмыс бағдарламаларын әзірлеу әдістемесін;
инклюзивті оқытудың ерекшеліктерін ескере отырып, модульдер бойынша жеке оқу жоспарын, анықтамалық-жолсілтемені, оқу-әдістемелік кешенді әзірлеу әдістемесін;
студенттердің жоспарланған нәтижелері мен жетістіктерін критериалдық бағалау механизмін біледі;
2) мыналарды:
инклюзивті оқытудың басты аспектілерін ескере отырып, оқу жұмыс жоспарының және оқу жұмыс бағдарламаларының негізгі элементтерін құрастыруды;
ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенті оқытуды ұйымдастырудың және білім берудің мазмұнын анықтайтын жеке оқу жоспарын құрастыруды;
инклюзивті оқытудың ерекшеліктерін ескере отырып, оқу-әдістемелік кешенді әзірлеуді;
студенттердің ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, әр-түрлі деңгейлі тексеру жұмыстарын жобалауды;
ерекше білім беру қажеттіліктері бар студентті оқытудың жеке тракеториясын жүзеге асыру бойынша анықтамалық-жолсілтемесін құрастыруды;
оқытудың әртүрлі кезеңдерінде критериалдық бағалаудың құралдарын пайдалануды біледі;
3) мынаны:
ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқыту шарттарында оқыту-тәрбие процессін тиімді ұйымдастыру және жеке түзету-педагогикалық қолдауды қамтамасыз ету үшін қажетті кәсіби құзыреттерді меңгереді;

4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – теоретическое и практическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных компетенций, в соответствии с обозначенными целью и задачами, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) методология, теория и практика передового зарубежного и казахстанского опыта внедрения инклюзивного обучения в учебно-воспитательный процесс организаций ТиПО;
2) создание условий и материально-техническое оснащение организаций ТиПО для обеспечения процесса реализации инклюзивного обучения;
3) основные психолого-медико-педагогические особенности и категории студентов с особыми образовательными потребностями;
4) формирование учебно-методического комплекса с учетом особенностей инклюзивного обучения в организациях ТиПО;
5) оценка планируемых результатов и учебных достижений студентов с особыми образовательными потребностями в условиях инклюзивного обучения в организациях ТиПО.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.

4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама мынадай 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) ТжКБ ұйымдарының оқу-тәрбиелік процессіне инклюзивті оқыту тәжірибесін енгізудің шетелдік және отандық тәжірибесі, теориясы, және әдіснамасы;
2) инклюзивті оқыту процессін іске асыруды қамтамасыз ету үшін ТжКБ ұйымдарын материалдық-техникалық жабдықтау және жағдайын жасау;
3) ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттердің катеориялары және негізгі психологиялық, медициналық және педагогикалық ерекшеліктері;
4) ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқытудың ерекшеліктерін ескере отырып, оқу-әдістемелік кешенді қалыптастыру;
5) ТжКБ ұйымдарында инклюзивті оқыту шарттарында ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттердің жоспарланған нәтижелерін және оқу жетістіктерін бағалау.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.

Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Программа включает использование интерактивных методов обучения (кейс-стади, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи), рефлексию (обратную связь).
12. Организация образовательного процесса по реализации Программы предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.

6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарлама мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.

1) знание и понимание цели и задач Программы;
2) практическое применение сформированных профессиональных компетенций в педагогической деятельности.
15. В период и по завершению курса повышения квалификации проводится формативное и суммативное оценивание знаний слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации по изученным модулям слушатель защищает проект индивидуально или в группе.
17. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей организациями образования разрабатывается шкала оценок и параметры усвоения содержания Программы.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты и условия процесса инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическая занятие, семинар
Защита проекта
Всего
1
2
3
4
5
6
1
Модуль "Методология, теория и практика передового зарубежного и казахстанского опыта внедрения инклюзивного обучения в учебно-воспитательный процесс организаций технического и профессионального образования"
6
6
1.1
Сущность инклюзивного образования. Термины и основные понятия, применяемые при инклюзивном обучении
2
2
1.2
Зарубежный опыт внедрения инклюзивного образования в системе технического и профессионального образования
2
2
1.3
Государственная политика по реализации программы инклюзивного образования
2
2
2
Модуль "Создание условий и материально-техническое оснащение организаций технического и профессионального образования для обеспечения процесса реализации инклюзивного обучения"
4
4
2.1
Условия внедрения инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования
2
2
2.2
Адаптация существующих зданий для воспитания и обучения студентов
2
2
3
Модуль: "Основные психолого-медико-педагогические особенности и категории студентов с особыми образовательными потребностями"
6
18
24
3.1
Основные категории коррекционной педагогики
4
4
3.2
Практика создания адаптивной и коррекционно-развивающей среды для детей с особыми образовательными потребностями
1
9
10
3.3
Практика психологического сопровождения учителей: навыки предотвращения дискриминаций и разрешения конфликтных ситуаций
1
9
10
4
Модуль: "Формирование учебно-методического комплекса с учетом особенностей инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования"
3
21
24
4.1
Практика составления индивидуального учебного плана и справочника-путеводителя, определяющего содержание образования и организацию обучения студента с особыми образовательными потребностями
1
8
9
4.2
Разработка разно уровневых проверочных работ для детей с особыми образовательными потребностями
1
7
8
4.3
Практика составления документации по организации производственного обучения и профессиональной практики для студентов с особыми образовательными потребностями
1
6
7
5
Модуль "Оценка планируемых результатов и учебных достижений студентов с особыми образовательными потребностями в условиях инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования"
2
6
8
5.1
Механизм критериального оценивания учебных достижений студентов с особыми образовательными потребностями
1
2
3
5.2
Порядок проведения оценки по темам, модулям (дисциплинам)
1
2
3
5.3
Диалоговая площадка "Проблемные вопросы по организационно-методическим аспектам инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования"
2
2
6
Защита проекта по изученным модулям образовательной программы курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты и условия процесса инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования"
6
6
Итого:
21
45
6
72
Приложение 4
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 19 апреля 2018 года № 165
Приложение 37
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года № 193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Преподавание специальных дисциплин (модулей) на английском языке на основе интеграции методик Content and Language Integrated Learning, Task-based Learning and Teaching и модели Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment – Summary" (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг, Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг, Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари)

1) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттерін білу және түсіну;
2) өзінің жеке кәсіби қызметінде жаңа білімді практикалық қолдану бойынша білік және дағды.
15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушы оқыған модульдері бойынша жобаны жеке немесе топпен қорғайды.
17. Тыңдаушының кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін білім беру ұйымдарымен бағалау шкаласы және Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері әзірленеді.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Техникалық және
кәсіптік білім беру
ұйымдарында инклюзивті оқыту
процессінің негізгі аспектілері
мен шарттары" білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Практикалық сабақ, Семинар
Жобаны қорғау
Барлығы
1
2
3
4
5
6
1
"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқу-тәрбиелік процессіне инклюзивті оқыту тәжірибесін енгізудің шетелдік және отандық тәжірибесі, теориясы, және әдіснамасы" модулі
6
6
1.1
Инклюзивті білім берудің мәні. Инклюзивті оқыту барысында қолданылатын терминдер және негізгі ұғымдар
2
2
1.2
Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде инклюзивті білім беруді енгізудің шетелдік тәжірибесі
2
2
1.3
Инклюзивті білім беру бағдарламасын жузеге асыру бойынша мемелекеттік саясат
2
2
"Инклюзивті оқыту процессін іске асыруды қамтамасыз ету үшін техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын материалдық-техникалық жабдықтау және жағдайын жасау" модулі
6
12
18
2.1
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының инклюзивті оқытуды енгізудің шарттары
2
2
2.2
Қолданыстағы ғимараттарды Студенттерді тәрбиелеу және оқыту үшін бейімдеу
2
2
3
"Ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттердің катеориялары және негізгі психологиялық, медициналық және педагогикалық ерекшеліктері" модулі
6
18
24
3.1
Түзету педагогикасының негізгі категориясы
4
4
3.2
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін бейімдеу және түзету-даму ортасын жасау тәжірибесі
1
9
10
3.3
Мұғалімдерді психологиялық қолдау тәжірибесі: кемсітушіліктің алдын алу және шиеленісті жағдайларды шешу дағдылары
1
9
10
4
"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті оқытудың ерекшеліктерін ескере отырып, оқу-әдістемелік кешенді қалыптастыру" модулі
3
21
24
4.1
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттің білім беру мазмұнын және оқытуын айқындайтын жеке оқу жоспарын және анықтамалық-жолсілтемесін құрастыру
1
8
9
4.2
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін әртүрлі деңгейлік тексеру жұмыстарын әзірлеу
1
7
8
4.3
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттер үшін өндірістік оқытуды және кәсіби тәжірибесін ұйымдастыру бойынша құжаттарды ресімдеу тәжірибесі
1
6
7
5
"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті оқыту шарттарында ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттердің жоспарланған нәтижелерін және оқу жетістіктерін бағалау" модулі
2
6
8
5.1
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттердің оқу жетістіктерін критериалдық бағалау механизмі
1
2
3
5.2
Тақырыптар, модульдер (пәндер) бойынша бағалауды өткізу тәртібі
1
2
3
5.3
Диалогтық алаң "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті оқытудың ұйымдастыру-әдістемелік аспектілері бойынша проблемалық сұрақтар"
2
2
6
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті оқыту процессінің негізгі аспектілері мен шарттары" тақырыбындағы білім беру бағдарламасының оқытылған модульдері бойынша жобаны қорғау
6
6
Барлығы:
21 45 6 72
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 19 сәуірдегі
№ 165 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
37-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Арнайы пәндерді (модульдерді) ағылшын тілінде Content and Language Integrated Learning (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг), Task-based Learning and Teaching (Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг) әдістемелері және Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment - Summary (Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари) моделінің интеграциясы негізінде оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Преподавание специальных дисциплин (модулей) на английском языке на основе интеграции методик Content and Language Integrated Learning, Task-based Learning and Teaching и модели Bridging-in-Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment - Summary" (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг, Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг, Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари) (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение качества процесса обучения, развитие и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников организаций ТиПО для преподавания специальных дисциплин на английском языке на основе интеграции методик Content and Language Integrated Learning, Task-based Learning (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг) (далее – CLIL) (КЛИЛ) и Task-based Learning and Teaching (Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг) (далее – TBLT) (ТиБиЭлТи), планирования урока по модели Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment - Summary (Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари) (далее – BOPPPS) (БОПС).
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цели Программы:
1) обучение педагогических работников и приравненных к ним лиц методикам CLIL (КЛИЛ), TBLT (ТиБиЭлТи) и модели BOPPPS (БОПС);
2) формирование и развитие практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников для преподавания специальных дисциплин на английском языке;
3) развитие практических умений и навыков интегрирования методик CLIL (КЛИЛ), TBLT (ТиБиЭлТи) и модели BOPPPS (БОПС) для преподавания специальных дисциплин (модулей) на английском языке.
4. Задачи Программы:
1) изучение основных понятий методик CLIL (КЛИЛ), TBLT (ТиБиЭлТи) и модели BOPPPS (БОПС);
2) обучение особенностям методик CLIL (КЛИЛ), TBLT (ТиБиЭлТи) и модели BOPPPS (БОПС) в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке;
3) умение планировать учебное занятие по модели BOPPPS (БОПС), на основе интеграции методик CLIL (КЛИЛ) и TBLT (ТиБиЭлТи);
4) развитие профессиональных компетенций в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Арнайы пәндерді (модульдерді) ағылшын тілінде Content and Language Integrated Learning (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг), Task-based Learning and Teaching (Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг) әдістемелері және Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment – Summary (Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари) моделінің интеграциясы негізінде оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагог қызметкерлері және оларға теңестірілген тұлғалардың (бұдан әрі – педагог қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйымдарында арнайы пәндерді (модульдерді) Content and Language Integrated Learning, Task-based Learning (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг) (бұдан әрі – CLIL) (КЛИЛ), Task-based Learning and Teaching (Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг) (бұдан әрі – TBLT) (ТиБиЭлТи) әдістемелері және Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment - Summary (Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари) (бұдан әрі – BOPPPS) (БОПС) сабақ жоспары моделінің интеграциясы негізінде ағылшын тілінде оқытуға қажетті кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастырып, дамытуға және жалпы білім беру үрдісінің сапасын көтеруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаттары:
1) педагог қызметкерлерді CLIL (КЛИЛ) , TBLT (ТиБиЭлТи) әдістемелері және BOPPPS (БОПС) моделіне оқыту;
2) педагог қызметкерлердің арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту үшін практикалық білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту;
3) арнайы пәндерді (модульдерді) ағылшын тілінде оқыту үшін CLIL (КЛИЛ), TBLT (ТиБиЭлТи) әдістемелерін және BOPPPS (БОПС) моделін интеграциялаудың тәжірибелік іскерліктері мен дағдыларын дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) CLIL (КЛИЛ), TBLT (ТиБиЭлТи) әдістемелері және BOPPPS (БОПС) моделінің негізгі ұғымдарын зерделеу;
2) арнайы пәндерді ағылшын тілінде жүргізу барысында CLIL, TBLT (КЛИЛ, ТиБиЭлТи) әдістемелері және BOPPPS (БОПС) моделін пайдалану ерекшеліктерін оқыту;
3) CLIL (КЛИЛ) және TBLT (ТиБиЭлТи) әдістемелерін интеграцияландыру негізінде BOPPPS (БОПС) моделі бойынша сабақ жоспарын құра білу;
4) арнайы пәндерді ағылшын тілінде жүргізу барысында кәсіби құзыреттіліктерді дамыту;

5) умение разрабатывать критерии оценивания на разных этапах обучения.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
особенности преподавания по методикам CLIL (КЛИЛ) и TBLT (ТиБиЭлТи);
принцип планирования учебного занятия по модели BOPPPS (БОПС);
2) умеют:
планировать урок по методике CLIL (КЛИЛ) с использованием элементов метода коммуникативных заданий (TBLT) (ТиБиЭлТи) по модели BOPPРS (БОПС);
разрабатывать поурочное планирование специальных дисциплин по модели BOPPРS (БОПС);
использовать метод критериального оценивания в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке;
3) владеют:
навыками организации образовательного процесса в условиях трехъязычного обучения;
необходимыми навыками коммуникативной компетентности в интеграции специальных дисциплин и английского языка;
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенным целям и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта (демонстрационный урок) по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) Государственная политика и стратегия развития ТиПО Республики Казахстан в условиях трехъязычия;
2) Планирование урока по модели BOPPPS (БОПС);
3) Основные принципы методики предметно-языкового интегрированного обучения CLIL (КЛИЛ);
4) Использование интеграции методик CLIL (КЛИЛ) и TBLT (ТиБиЭлТи);
5) Оценка знаний и форма контроля.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.

5) оқытудың әр-түрлі кезеңдерінде бағалау критерийлерін әзірлей білу.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
CLIL (КЛИЛ) және TBLT (ТиБиЭлТи) әдістемелері бойынша сабақ жүргізудің ерекшеліктерін;
BOPPPS (БОПС) моделіне сәйкес сабақты жоспарлаудың принциптерін;
үштілділік оқыту жағдайда білім беру процессін ұйымдастыруды;
арнайы пәндер мен ағылшын тілін интеграцияландыруда коммуникативтік құзыреттіліктің қажеттілігін біледі;
3) мыналарды:
BOPPPS (БОПС) моделі бойынша коммуникативтік тапсырмалар әдісінің элементтерін (TBLT) (ТиБиЭлТи) пайдалана отырып CLIL (КЛИЛ) әдістемесі бойынша сабақ жоспарлауды;
BOPPPS (БОПС) моделі бойынша арнайы пәндердің сабақ жоспарларын құруды;
арнайы пәндерді ағылшын тілінде жүргізу процессінде критериалдық бағалау әдісін қолдануды біледі;
3) мыналарды:
CLIL (КЛИЛ) әдістемесі және коммуникативтік тапсырмалар әдісінің элементтерін (TBLT) (ТиБиЭлТи) пайдалана отырып арнайы пәннің оқу процесін ұйымдастыруды меңгереді;
4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама келесі 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жоба (көрсету сабағы) қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) Үштілділік жағдайында Қазақстан Республикасының ТжКБ жүйесін дамыту мемлекеттік стратегиясы;
2) BOPPPS (БОПС) моделі бойынша сабақ жоспарын құру;
3) CLIL (КЛИЛ) пәндік-тілдік интеграцияланған оқыту әдісінің негізгі принциптері;
4) CLIL (КЛИЛ) және TBLT (ТиБиЭлТи) әдістерін интеграцияландыруды пайдалану;
5) Білімді бағалау және бақылау нысандары.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағат, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.

Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Программа включает использование интерактивных методов обучения: активити, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) занятий и самостоятельную работу слушателя.

6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарлама келесі интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: кейс-стади, пікірталас, ой-талқы, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) сабақтар өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности разработки и реализации интегрированных образовательных программ в организациях технического и профессионального, послесреднего образования" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогических работников) организаций технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ТиППО).
2. Программа направлена на повышение качества и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников системы ТиППО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы – формирование и развитие практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников по разработке и реализации интегрированных образовательных программ в организациях ТиППО.
4. Задачи Программы:
1) обучение методике разработки интегрированных образовательных программ и учебных планов, на основе модульно-компетентностного подхода и перехода на многоуровневое непрерывное обучение в режиме эксперимента;
2) отработка практических навыков и умений по составлению интегрированных рабочего учебного плана и рабочей учебной программы;
3) формирование учебно-методического обеспечения интегрированных программ при переходе на многоуровневое непрерывное обучение;
4) формирование профессиональных компетенций по разработке и реализации интегрированных образовательных программ с учетом опыта адаптации кредитной технологии European Credit Transfer and Accumulation System (Еуропеан Кредит Трансфер энд Аккюмилэйшн Системз) (далее – ECTS) (ИСиТиЭс) и European Credit system for Vocational Education and Training (Еуропеан Кредит системз фор Вокейшнал Едюкейшн энд Трейнинг) (далее – ECVET) (ЭКВЕТ).
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
правовые основы и механизм внедрения в образовательный процесс интегрированных образовательных программ;
результаты обобщения зарубежного и казахстанского опыта реализации интегрированных образовательных программ;
методику разработки интегрированных образовательных программ на основе модульно-компетентностного подхода и перехода на многоуровневое непрерывное обучение в режиме эксперимента;
основы кредитной технологии в организации образовательного процесса в системе ТиППО, с учетом опыта адаптации кредитной технологии ECTS (ЭСиТиЭс) и ECVET (ЭКВЕТ).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында интеграцияланған білім беру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (бұдан әрі – ТжКОБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКОБ қызметкерлерінің кәсіби құзіреттілікткерін арттыруға және жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарлама мақсаты – педагогикалық қызметкерлердің ТжКОБ ұйымдарында интеграцияланған білім беру бағдарламаларын құрастыру және іске асыру бойынша практикалық білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) эксперимент режимінде көп деңгейлі үздіксіз оқытуға ауысу және модульдік-құзыреттілік тәсіл негізіндегі интеграцияланған білім беру бағдарламаларын және оқу жоспарларын әзірлеу әдістемесіне оқыту;
2) интеграцияланған жұмыс оқу жоспарын және жұмыс оқу бағдарламасын құрастыру бойынша практикалық дағдылар мен іскерләктерді машықтандыру;
3) көпдеңгейлі үздіксіз оқытуға ауысу жағдайында интеграцияланған бағдарламалардың оқу-әдістемелік қамсыздандыруын қалыптастыру;
4) European Credit Transfer and Accumulation System (Еуропеан Кредит Трансфер энд Акюмюлэйшн Систем) (бұдан әрі – ECTS) (ИСиТиЭс) және European Credit system for Vocational Education and Training (Еуропеан Кредит системз фор Вокейшнал Едюкейшн энд Трейнинг) (бұдан әрі – ECVET) (ЭКВЕТ) кредиттік технологияларын бейімдеу тәжірибесін ескере отырып, интеграцияланған білім беру бағдарламаларын құрастыру және іске асыру бойынша кәсіби құзыреттіліктерді қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
білім беру үрдісіне интеграцияланған білім беру бағдарламаларын енгізудің құқықтық негіздерін және механизмін;
интеграцияланған білім беру бағдарламаларын іске асыруда шетелдік және қазақстандық тәжірибені жалпылаудың нәтижелерін;
эксперимент режимінде көп деңгейлі оқытуға ауысу және модульдік-құзыреттілік тәсілге негізделген интеграцияланған білім беру бағдарламаларын әзірлеу әдістемесін;
ECTS (ЭСиТиЭс) және ECVET (ЭКВЕТ) кредиттік технологияларын бейімдеу тәжірибесін ескере отырып, ТжКОБ жүйесінде білім беру процессін ұйымдастыруда кредиттік технология негіздерін біледі;

2) умеют:
разрабатывать рабочие учебные программы многоуровневого интегрированного обучения по специальностям;
разрабатывать комплекс учебно-методической документации многоуровневого интегрированного обучения;
разрабатывать и применять критерии оценки результатов обучения с учетом соответствия формируемых профессиональных компетенций обучающихся, потребностям рынка труда, индивидуальным запросам обучающихся и общества;
3) владеют:
навыками и профессиональными компетенциями, необходимыми для разработки и реализации интегрированных образовательных программ в организациях ТиППО;
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическому и теоретическому.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, достижения обозначенных в Программе целей и задач, предусматривается изучение и освоение 7 модулей, а также защита проекта по итогам курсового обучения.
8. Модули Программы:
1) особенности и специфика процесса реализации интегрированных образовательных программ;
2) особенности кредитной технологии в процессе интегрированного обучения с учетом опыта адаптации кредитной технологии ECTS (ЭСиТиЭс) и ECVET (ЭКВЕТ);
3) интеграция программ ТиППО с элементами бакалавриата высшего образования;
4) порядок и механизм разработки интегрированных рабочих учебных программ по специальностям;
5) этапы разработки интегрированных рабочих учебных планов по специальностям;
6) методика разработки учебно-методического обеспечения интегрированной образовательной деятельности в условиях непрерывного обучения;
7) описание и критерии оценки результатов интегрированного обучения.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных образовательных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.

2) мыналарды:
мамандықтар бойынша көп деңгейлі интеграцияланған оқытудың жұмыс оқу бағдарламаларын әзірлеуді;
көп деңгейлі интеграцияланған оқытудың оқу-әдістемелік кешенін әзірлеуді;
білім алушылардың қалыптасатын кәсіби құзіреттіліктеріне, еңбек нарығының қажеттіліктеріне, білім алушылардың және қоғамның жеке сұраныстарына сәйкестігін ескере отырып, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлерін әзірлеуді және қолдануды біледі;
3) ТжКОБ ұйымдарында интеграцияланған білім беру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыруға қажетті дағдылар және кәсіби құзіреттіліктерді меңгереді;
4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама мынадай 7 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модулдері:
1) интеграцияланған білім беру бағдарламаларын іске асыру процесінің ерекшеліктері және спецификасы;
2) ECTS (ЭСиТиЭс) және ECVET (ЭКВЕТ) кредиттік технологияларын бейімдеу тәжірибесін ескере отырып, интеграцияланған оқыту процесіндегі кредиттік технологияның ерекшеліктері;
3) ТжКОБ бағдарламаларын жоғары білім беру бакалавриатының элементтерімен интеграциялау;
4) Мамандықтар бойынша интеграцияланған жұмыс оқу бағдарламаларын әзірлеудің тәртібі және механизмі;
5) Мамандықтар бойынша интеграцияланған жұмыс оқу жоспарларын әзірлеу кезеңдері;
6) Үздіксіз оқыту шартарында интеграцияланған білім беру қызметінің оқу-әдістемелік қамсыздандыруын әзірлеу әдістемесі;
7) Интеграцияланған оқыту нәтижелерін сипаттау және бағалау критерийлері.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.

Глава 7. Критерии оценки результатов интегрированного обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе, основанной на интеграции процессов курсового обучения и оценки.
Система интеграции процессов курсового обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценка для обучения (формативное оценивание) и оценка обучения (суммативное оценивание).
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей курсов повышения квалификации организациями образования разрабатывается шкала оценок и параметры усвоения содержания Программы

7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).
14. Тыңдаушының кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін білім беру ұйымдарымен бағалау шкаласы және Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері әзірленеді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие системы предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях технического и профессионального образования в Республике Казахстан" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа предусматривает формирование и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников по повышению качества процесса преподавания основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - формирование и совершенствование практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников необходимых для повышения качества процесса преподавания основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучение нормативных правовых актов в сфере экономики и финансово-правовом секторе в Республике Казахстан;
2) отработка практических навыков, умений и профессиональных компетенций по использованию инновационных образовательных приемов, форм и методов для повышения качества процесса преподавания основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО;
3) освоение практических навыков по формированию учебно-методического обеспечения предпринимательского образования и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
нормативные правовые акты в сфере экономики и финансово-правовом секторе в Республике Казахстан;
инновационные образовательные формы и методы преподавания основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО;
2) умеют:
применять на практике нормативные правовые акты в сфере экономики и финансово-правовом секторе в Республике Казахстан, регламентирующие предпринимательскую деятельность и деятельность финансового сектора экономики в Республике Казахстан;
организовывать процесс преподавания основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сауаттылықты дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагог қызметкерлері және оларға теңестірілген тұлғалардың (бұдан әрі – педагог қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйымдары педагогикалық қызметкерлерінің кәсіпкерлік қызмет пен қаржылық сауаттылық негіздерін оқыту кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамытуды қарастырады.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – ТжКБ ұйымдары педагог қызметкерлердің кәсіпкерлік қызмет пен қаржылық сауаттылық негіздерін оқытуда қажетті практикалық білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы экономикасының кәсіпкерлік қызмет және қаржылық секторлары қызметін реттейтін Қазақстан Республикасындағы экономика және қаржы-құқықтық секторындағы нормативтік құқықтық құжаттамасын меңгеру;
2) ТжКБ ұйымдарында кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сауаттылық негіздері бойынша білім беру бағдарламаларына сәйкес оқу процесін ұйымдастыру мен жүргізуді реттейтін Қазақстан Республикасындағы экономика және қаржы-құқықтық секторындағы нормативтік құқықтық құжаттаманы зерттеп білу;
3) Кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сауаттылық негіздерін оқыту барысында инновациялық білім беру формалары мен әдістерін пайдалану іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту;
4) ТжКБ ұйымдарында кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сауаттылық негіздері бойынша оқу-әдістемелік қамтамасыздандыруды әзірлеу бойынша практикалық дағдыларын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
Қазақстан Республикасы экономикасының кәсіпкерлік қызметінің және қаржы секторының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасындағы экономика және қаржы-құқықтық секторындағы нормативтік құқықтық актілерді;
ТжКБ ұйымдарында кәсіпкерлік қызмет және қаржылық-құқықтық сауаттылық негіздерін оқытудың инновациялық білім беру нысандарын және әдістерін біледі;
2) мыналарды:
Қазақстан Республикасы экономикасының кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сектор қызметін реттейтін Қазақстан Республикасындағы экономика және қаржы-құқықтық секторындағы нормативтік құқықтық құжаттаманы тәжірибе жүзінде қолдануды;
ТжКБ ұйымдарында кәсіпкерлік қызмет және қаржылық-құқықтық сауаттылық негіздерін оқыту процесін ұйымдастыруды біледі;

3) владеют:
инновационными образовательными приемами, формами и практическими методами образовательного процесса для повышения качества преподавания основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО;
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя знаний, умений, навыков и профессиональных компетенций, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 4 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативные правовые акты в сфере экономики и финансово-правовом секторе в Республике Казахстан;
2) нормативные правовые акты в сфере экономики и финансово-правовом секторе в Республике Казахстан, регламентирующие порядок организации и построения учебного процесса по образовательным программам основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях ТиПО;
3) основы предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности;
4) преподавание основ предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.

3) ТжКБ ұйымдарында кәсіпкерлік қызмет және қаржылық-құқықтық сауаттылық негіздерін оқыту процессінің сапасын арттыру үшін, инновациялық білім беру тәсілдерін, нысандарын және әдістерін игереді;
4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама келесі 4 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жоба қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) Қазақстан Республикасы экономикасының кәсіпкерлік қызмет және қаржылық секторлары қызметін реттейтін Қазақстан Республикасындағы экономика және қаржы-құқықтық секторындағы нормативтік құқықтық құжаттамалар;
2) ТжКБ ұйымдарында кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сауаттылық негіздері бойынша білім беру бағдарламаларына сәйкес оқу процесін ұйымдастыру мен жүргізуді реттейтін Қазақстан Республикасындағы экономика және қаржы-құқықтық секторындағы нормативтік құқықтық құжаттама;
3) Кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сауаттылық негіздері;
4) Кәсіпкерлік қызмет және қаржылық сауаттылық негіздерін оқыту.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағат, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Внедрение методов критериального оценивания в процесс обучения организаций технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на обучение педагогических работников системы ТиПО, участвующих в реализации целей и задач основных направлений модернизации системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - формирование и развитие практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников по организации критериального оценивания на основе дескрипторов и критериев в процессе обучения студентов в организациях ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучение моделей и методик практического использования критериального оценивания на разных этапах обучения в учебном процессе организаций ТиПО;
2) разработка современных форм и шаблонов критериального оценивания, составление проверочных работ для реализации контроля и оценки результатов обучения;
3) развитие и совершенствование практических навыков и умений педагогических работников по применению инструментов оценивания образовательных потребностей студентов, обучающихся в организациях ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
особенности организации и реализации процесса критериального оценивания на основе дескрипторов и критериев в организациях ТиПО;
теорию и практику зарубежного и казахстанского опыта применения метода критериального оценивания в учебном процессе организаций ТиПО;
базовые компоненты критериальной оценки учебных достижений студентов, обучающихся в организациях ТиПО;
2) умеют:
проектировать современные формы и шаблоны критериального оценивания на основе дескрипторов и критериев;
составлять проверочные работы по базовым и профессиональным модулям для обеспечения контроля и оценки результатов обучения;
применять различные модели и инструменты критериального оценивания на разных этапах обучения;
обеспечивать эффективную обратную связь с участниками образовательного процесса;
3) владеют:
моделями и методиками практического использования инструментов критериального оценивания на разных этапах обучения,
методиками разработки современных форм и шаблонов критериального оценивания учебных достижений студентов;
методами практического применения инструментов критериального оценивания в соотношении с целями базовых и профессиональных модулей.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқыту процесіне критериалдық бағалаудың әдістерін енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі - педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарының мақсаттары мен міндеттерін жүзеге асыруға қатысып отырған ТжКБ жүйесінің педагогикалық қызметкерлеріне бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – ТжКБ ұйымдарында студенттерді оқыту процесінде дескрипторлар және өлшемшарттар негізінде критериалдық бағалауды ұйымдастыру бойынша педагогикалық қызметкерлерде практикалық білім, іскерлік және дағдыларды, кәсіби құзыреттіліктерді қалыптастыру және дамыту болып табылады
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ ұйымдарының оқу процесінде критериалдық бағалауды оқытудың әртүрлі кезеңінде практикалық қолданудың үлгісін және әдістерін зерделеу;
2) критериалдық бағалаудың заманауи нысандарын және үлгілерін әзірлеу, оқытудың нәтижелерін бақылауды және бағалауды іске асыру үшін тексеру жұмыстарын құрастыру;
3) ТжКБ ұйымдарында оқитын студенттердің білім алу қажеттіліктерін бағалау құралдарын пайдалану бойынша педагогикалық қызметкерлердің практикалық дағдыларын және іскерліктерін дамыту және жетілдіру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ ұйымдарында дескрипторлар және өлшемшарттар негізінде критериалдық бағалауды ұйымдастыру және жүзеге асырудың ерекшеліктерін;
ТжКБ ұйымдарының оқу процесінде критериалдық бағалаудың әдісін қолдану бойынша шетелдік және қазақстандық тәжірибенің теориясын және практикасын;
ТжКБ ұйымдарында оқитын студенттердің оқу жетістіктерін критериалдық бағалаудың негізгі компоненттерін біледі;
2) мыналарды:
дескрипторлар және өлшемшарттар негізінде критериалдық бағалаудың заманауи формалары мен үлгілерін құрастыра;
оқу нәтижелерін бақылауды және бағалауды қамтамасыз ету үшін базалық және кәсіптік модульдер бойынша тексеру жұмыстарын құрастыра;
оқытудың әртүрлі кезеңдерінде критериалдық бағалаудың сан түрлі үлгілерін және құралдарын қолдана;
оқу процесіне қатысушылармен тиімді кері байланысты қамтамасыз етуді біледі;
3) мыналарды:
оқытудың әртүрлі кезеңдерінде критериалдық бағалаудың құралдарын практикалық қолданудың модельдерін және әдістерін;
студенттердің оқу жетістіктерін критериалдық бағалаудың заманауи нысандарын және үлгілерін әзірлеу әдістерін;
базалық және кәсіптік модульдердің мақсаттарына сәйкес критериалдық бағалау құралдарын практикалық қолдану әдістерін меңгереді.

1) знание и понимание цели и задач Программы;
2) практическое применение сформированных профессиональных компетенций в педагогической деятельности.
15. В период и по завершению курса повышения квалификации проводится формативное и суммативное оценивание знаний слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации по изученным модулям слушатель защищает проект индивидуально или в группе.
17. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей организациями образования разрабатывается шкала оценок и параметры усвоения содержания Программы.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения квалификации педагогических кадров "Внедрение методов критериального оценивания в процесс обучения организаций технического и профессионального образования"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическое занятие, Семинар
Защита проекта
Всего
1
2
3
4
5
6
1
Модуль "Методология, теория и практика зарубежного и казахстанского опыта применения критериального оценивания в учебном процессе организаций технического и профессионального образования"
8
8
1.1
Модели и методики использования инструментов критериального оценивания на разных этапах обучения
2
2
1.2
Методика разработки современных форм и шаблонов критериального оценивания учебных достижений обучающихся
2
2
1.3
Методы применения инструментов критериального оценивания в соотношении с целями базовых и профессиональных модулей
2
2
1.4
Передовой зарубежный и казахстанский опыт оценивания учебных достижений обучающихся
2
2
2
Модуль "Базовые компоненты критериальной оценки учебных достижений студентов, обучающихся в организациях технического и профессионального образования"
8
8
16
2.1
Фонд оценочных средств: процессное оценивание; управление временем; критериальность, созданная обучающимися, критериальность объектов и источников; договорҰнности в оценивании деятельности
2
4
6
2.2
Банк заданий различного уровня сложности для измерения учебных достижений обучающихся
2
4
6
2.3
Осуществление оценочных процедур в целях итоговой оценки и аттестации обучающихся, оценки состояния и тенденций развития системы образования
4
4
3
Модуль "Проектирование критериев оценивания учебных достижений студентов, обучающихся в организациях технического и профессионального образования"
6
12
18
3.1
Проектирование критериев оценивания учебных достижений обучающихся по базовым и профессиональным модулям для проведения формативного оценивания
2
4
6
3.2
Проектирование критериев оценивания учебных достижений обучающихся по базовым и профессиональным модулям для проведения внутреннего суммативного оценивания
2
4
6
3.3
Проектирование критериев оценивания учебных достижений обучающихся по базовым и профессиональным модулям для проведения внешнего суммативного оценивания
2
4
6
4
Модуль "Применение методов критериального оценивания в теоретическом обучении"
4
8
12
4.1
Примеры составления проверочных работ по базовым модулям через дескрипторы и критерии для реализации контроля и оценки результатов теоретического обучения
2
4
6
4.2
Примеры составления проверочных работ по профессиональным модулям через дескрипторы и критерии для реализации контроля и оценки результатов теоретического обучения
2
4
6
5
Модуль "Применение методов критериального оценивания в практическом обучении"
4
8
12
5.1
Примеры составления проверочных работ по базовым модулям через дескрипторы и критерии для реализации контроля и оценки результатов практического обучения
2
4
6
5.2
Примеры составления проверочных работ по профессиональным модулям через дескрипторы и критерии для реализации контроля и оценки результатов практического обучения
2
4
6
6
Защита проекта по изученным модулям образовательной программы курсов повышения квалификации педагогических кадров "Внедрение методов критериального оценивания в процесс обучения организаций технического и профессионального образования"
6
6
Итого:
30
36
6
72
Приложение 8
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 19 апреля 2018 года № 165
Приложение 41
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года № 193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Дуальное обучение в системе технического и профессионального образования Казахстана"

1) бағдарламаның мақсаты мен міндеттерін білу және түсіну;
2) өзінің жеке кәсіби қызметінде жаңа білімді практикалық қолдану бойынша білік және дағды.
15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушы оқыған модульдері бойынша жобаны жеке немесе топпен қорғайды.
17. Тыңдаушының кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін білім беру ұйымдарымен бағалау шкаласы және Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері әзірленеді.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Техникалық және
кәсіптік білім беру
ұйымдарының оқыту процесіне
критериалдық бағалаудың
әдістерін енгізу" білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Практикалық сабақ, Семинар
Жобаны қорғау
Барлығы
1
2
3
4
5
6
1
"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқу процесінде критериалдық бағалауды қолдану бойынша шетелдік және қазақстандық тәжірибенің әдіснамасы, теориясы және практикасы" модулі
8
8
1.1
Оқытудың әртүрлі кезеңдерінде критериалдық бағалаудың құралдарын қолданудың модельдері және әдістері
2
2
1.2
Білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалдық бағалаудың заманауи нысандарын және үлгілерін әзірлеу әдістері
2
2
1.3
Базалық және кәсіптік модульдердің мақсаттарына сәйкес критериалдық бағалау құралдарын қолдану әдістері
2
2
1.4
Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудағы шетелдік және қазақстандық озық тәжірибе
2
2
2
"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқитын студенттердің оқу жетістіктерін критериалдық бағалаудың негізгі компоненттері" модулі
8
8
16
2.1
Бағалау құралдарының қоры: процесті бағалау; уақытты басқару; білім алушылармен жасалған өлшемшарттар, объектілер және дерек көздердің критериалдылығы; қызметті бағалаудағы келісімдер
2
4
6
2.2
Білім алушылардың оқу жетістіктерін өлшеуге арналған күрделілігі әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар жинағы
2
4
6
2.3
Білім алушыларды қорытынды бағалау және аттестаттау, білім беру жүйесінің жағдайын және даму тенденцияларын бақылау мақсатында бағалау рәсімдерін өткізу
4
4
3
"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқитын студенттердің оқу жетістіктерін бағалау критерийлерін жобалау" модулі
6
12
18
3.1
Формативтік бағалауды өткізу үшін базалық және кәсіптік модульдер бойынша білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың критерийлерін жобалау
2
4
6
3.2
Ішкі суммативтік бағалауды өткізу үшін базалық және кәсіптік модульдер бойынша білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың критерийлерін жобалау
2
4
6
3.3
Сыртқы суммативтік бағалауды өткізу үшін базалық және кәсіптік модульдер бойынша білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың критерийлерін жобалау
2
4
6
4
"Теориялық оқытуда критериалдық бағалаудың әдістерін қолдану" модулі
4
8
12
4.1
Теориялық оқытудың нәтижелерін бағалауды және қадағалауды жүзеге асыру үшін дескрипторлар мен критерийлер арқылы базалық модульдер бойынша тексеру жұмыстарын құрастырудың мысалдары
2
4
6
4.2
Теориялық оқытудың нәтижелерін бағалауды және қадағалауды жүзеге асыру үшін дескрипторлар мен критерийлер арқылы кәсіптік модульдер бойынша тексеру жұмыстарын құрастырудың мысалдары
2
4
6
5
"Практикалық оқытуда критериалдық бағалаудың әдістерін қолдану" модулі
4
8
12
5.1
Практикалық оқытудың нәтижелерін бағалауды және қадағалауды жүзеге асыру үшін дескрипторлар мен критерийлер арқылы базалық модульдер бойынша тексеру жұмыстарын құрастырудың мысалдары
2
4
6
5.2
Практикалық оқытудың нәтижелерін бағалауды және қадағалауды жүзеге асыру үшін дескрипторлар мен критерийлер арқылы кәсіптік модульдер бойынша тексеру жұмыстарын құрастырудың мысалдары
2
4
6
6
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқыту процесіне критериалдық бағалаудың әдістерін енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасының оқытылған модульдері бойынша жобаны қорғау
6
6
Барлығы :
30 36 6 72
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 19 сәуірдегі
№ 165 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
41-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Қазақстанның техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі дуальдық оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Дуальное обучение в системе технического и профессионального образования Казахстана" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение эффективности, качества и содержания учебного процесса в организациях ТиПО в рамках дуальной системы обучения на основе инновационных технологий, учитывающей запросы индустриально-инновационного развития страны, развитие профессиональных компетенций педагогических работников организаций ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - формирование и развитие практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций педагогических работников в соответствии с Казахстанским подходом дуального обучения в организациях ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучение нормативной правовой базы и производственной и учебно-методической документации в области образования, регламентирующих деятельность организаций ТиПО в условиях дуальной системы обучения;
2) совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников в условиях модернизации ТиПО по дуальной системе обучения;
3) повышение качества подготовки специалистов, конкурентоспособных и востребованных на рынке труда.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
механизм реализации дуального обучения;
основные нормативные правовые акты в области образования, определяющие содержание ТиПО при дуальной системе обучения;
формы и методы реализации дуального обучения;
2) умеют:
разрабатывать учебно-методическую документацию для обеспечения условий дуальной системы обучения;
применять современные методы оценивания результатов дуального обучения;
организовывать практико-ориентированное обучение в соответствии с требованиями к установленной квалификации;
взаимодействовать с работодателями по вопросам организации дуального обучения;
3) владеют:
практическими знаниями и навыками деятельности организации ТиПО при дуальном обучении на современном этапе;
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз)- коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Қазақстанның техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі дуальдық оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі - педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама еліміздің индустриалдық-инновациялық дамуын, ТжКБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамуын ескеретін, инновациялық технологиялар негізінде, дуальдық оқыту жүйесі шеңберінде, ТжКБ ұйымдарында оқыту процессінің сапасын, мазмұнын және тиімділігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – педагогикалық қызметкерлердің ТжКБ ұйымдарындағы дуальдық оқытудың Қазақстаның тәсіліне сай тәжірибелік білімін, іскерліктері мен дағдыларын, кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) дуальдық оқыту жүйесі жағдайында ТжКБ ұйымдарының қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық базасын, өндірістік және оқу-әдістемелік құжаттарын зерделеу;
2) дуальдық оқыту жүйесі бойынша ТжКБ-ны жаңғырту жағдайында педагогикалық қызметкерлердің кәсіби құзыреттіліктерін жетілдіру;
3) еңбек нарығында бәсекеге қабілетті және сұранысқа ие мамандарды даярлау сапасын арттыру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
дуальдық оқытуды жүзеге асыру механизмін;
дуальдық оқыту жүйесі кезінде ТжКБ мазмұнын айқындайтын білім саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілерді;
дуальдық оқытуды жүзеге асырудың тәсілдері мен әдістерін біледі;
2) мыналарды:
дуальдық оқыту жүйесінің шарттарын қамтамасыз ету үшін оқу-әдістемелік құжаттарды әзірлеуді;
дуальдық оқыту нәтижесін бағалаудың заманауи тәсілдерін қолдануды;
орнатылған біліктілік талаптарына сай тәжірибелік-бағдарланған оқытуды ұйымдастыруды;
дуальдық оқытуды ұйымдастыру бойынша жұмыс берушілермен қарым-қатынас жасауды біледі;
3) заманауи кезеңде, дуальдық оқыту барысында ТжКБ ұйымдары қызметі туралы тәжірибелік білімдерді және дағдыларды меңгереді.
4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.

Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – теоретическое и практическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций, соответствующих обозначенным целям и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) методология внедрения дуальной системы обучения в организациях ТиПО;
2) обеспечение содержания образовательного процесса при дуальной системе обучения;
3) особенности организации учебного процесса в условиях дуальной системы обучения;
4) организация производственно-технологического процесса;
5) методика оценки планируемых (ожидаемых) результатов и достижений студентов при дуальной системе обучения.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.

4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама мынадай 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) ТжКБ ұйымдарында дуальдық оқыту жүйесін енгізудің әдістемесі;
2) дуальдық оқыту жүйесі кезінде білім беру процессінің мазмұнын қамтамасыз ету;
3) дуальдық оқыту жүйесі жағдайында оқу процессін ұйымдастырудың ерекшеліктері;
4) өндірістік-технологиялық процессті ұйымдастыру;
5) дуальдық оқыту жүйесі кезінде студенттердің жоспарлы (күтілетін) нәтижелерін және жетістіктерін бағалау әдістемесі.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Роль информационно-коммуникационных технологий в ключевых секторах экономики Казахстана" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации преподавателей специальных дисциплин по информационно-коммуникационным технологиям организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа предусматривает развитие и совершенствование профессиональных IT-компетенций преподавателей специальных дисциплин (далее – педагогические работники), применение данных компетенций в процессе преподавания, а также использование в различных ключевых секторах экономики.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - повышение профессиональных компетенций, позволяющих максимально использовать современные информационно-коммуникационные технологии в образовательном процессе, научной и практической работе, для самообразования и других целей.
4. Задачи Программы:
1) знание и понимание Государственной программы "Цифровой Казахстан";
2) изучение основных понятий в IT-отрасли, понимание роли информационно-коммуникативных технологий (далее – ИКТ) в ключевых секторах экономики Казахстана;
3) ознакомление с передовым зарубежным и казахстанским опытом внедрения инновационных IT-технологий в различных отраслях экономики;
4) повышение уровня квалификации и профессиональных компетенций педагогических работников;
5) практические умения и навыки разработки и применения электронных инструментов и ресурсов, передовых методик IT-технологий, способствующих повышения уровня ИКТ-грамотности.
Глава 3. Ожидаемые результаты
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные понятия и термины в IT-отрасли;
архитектуру компьютерных систем, в том числе архитектуру программного обеспечения и операционных систем;
принцип работы интернета и мобильных технологий;
устройство систем баз данных и сетей;
системы информационной безопасности и кибербезопасность;
оптимальные схемы построения человеко-компьютерного взаимодействия;
преимущества и недостатки облачных технологий;
принципы работы электронного бизнеса;
2) умеют:
применять на практике методы реализации IT-технологий;
разрабатывать интернет-сайт с использованием современных инструментов;
создавать мобильные приложения для различных операционных систем и использовать различные доступные инструментарии;
применять на практике программное и аппаратное обеспечение, IT-технологий для повышения эффективности образовательных и производственных процессов;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Қазақстан экономикасының негізгі секторларындағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының ақпараттық-коммуникациялық технологиялар бойынша арнайы пәндер оқытушыларының біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарламаның мазмұны арнайы пәндер оқытушыларының (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) кәсіптік IT-құзыреттіліктерін дамыту және жетілдіруді қарастырады, осы құзыреттерді оқыту процесінде қолдануды, сондай-ақ экономиканың әртүрлі негізгі секторларында пайдалану.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – білім беру поцесінде, ғылыми және практикалық жұмыста, өз-өзінің білімін жетілдіру және басқа мақсаттар үшін заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды барынша пайдалануға мүмкіндік беретін кәсіби құзыреттерді арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) "Цифрлық Қазақстан" Мемлекеттік бағдарламасын білу және түсіну;
2) IT саласындағы негізгі түсініктерді зерделеу, Қазақстан экономикасының негізгі секторларындағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың (бұдан әрі – АКТ) рөлін түсіну;
3) экономиканың әр түрлі салаларында инновациялық IT-технологияларды енгізудің озық шетелдік және қазақстандық тәжірибелерімен танысу;
4) педагогикалық қызметкерлердің біліктілік деңгейін және кәсіби құзіреттіліктерін арттыру;
5) АКТ сауаттылық деңгейін арттыруға ықпал ететін электрондық құралдар мен ресурстарды, IT-технологиялардың озық әдістерін әзірлеу мен қолданудағы тәжірибелік практикалық іскерлік пен дағдылар.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
IT-саласының негізгі түсініктері мен терминдерін;
компьютерлік жүйелердің архитектурасын, соның ішінде бағдарламалық қамтамасыздандыру және операциялық жүйелердің архитектурасын;
интернет және мобильді технологиялардың жұмыс принципін;
деректер базасының және желілердің құрылысын;
ақпараттық қауіпсіздік және киберқауіпсіздік жүйелерін;
адам-компьютерлік өзара әрекеттесудің оңтайлы схемасын;
бұлтты технологиялардың артықшылықтары мен кемшіліктерін;
электрондық бизнестің жұмыс принциптерін біледі;
2) мыналарды:
ІТ-технологияларды жүзеге асыру әдістерін тәжірибеде қолдануды;
заманауи құралдарды пайдалана отырып интернет-сайт әзірлеуді;
әртүрлі операциялық жүйелер үшін мобильді қосымшаларды жасау және түрлі қол жетімді құралдарды пайдалануды;
білім беру және өндірістік процестердің тиімділігін арттыру үшін IT-технологияларды, бағдарламалық-аппараттық құралдарды, іс-жүзінде қолдануды біледі;

3) владеют:
практическими навыками в сфере IT-технологий, включающих умение разрабатывать приложения;
профессиональными компетенциями, необходимыми для эффективного применения IT-технологий в других сферах деятельности;
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз)- коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – теоретическое и практическое.
7. Для формирования у слушателя курса повышения квалификации профессиональных знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций, соответствующих обозначенным цели и задачам, Программа предусматривает освоение 2 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) Применение ИКТ в образовании;
2) Перспективы развития ИКТ.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.

3) мыналарды:
қосымшаларды әзірлеуді қоса алғанда, IT-технология саласындағы практикалық дағдыларды;
қызмет етудің басқа салаларында IT-технологияларын тиімді қолдану үшін қажетті кәсіби құзіреттіліктерді меңгереді.
4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама мынадай 2 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) Білім саласында АКТ-ны қолдану.
2) АКТ-ның даму болашағы.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация эффективной деятельности наставников по производственному обучению в системе технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на обучение педагогических работников, участвующих в реализации дуальной системы в организациях ТиПО, процессе повышения качества и эффективности деятельности наставников по производственному обучению.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - формирование, развитие и совершенствование практических знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций и повышение эффективной деятельности педагогических работников, являющихся наставниками по производственному обучению в системе ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) знание и навыки применения действующих нормативных документов в области образования, регламентирующих деятельность системы ТиПО;
2) изучение особенностей организации эффективного наставничества в учебно-методическом процессе организаций ТиПО;
3) формирование психолого-педагогических компетенций и активизация процессов профессионального развития наставников;
4) применение практико-ориентированных, информационно- коммуникационных образовательных технологий для формирования профессиональной компетентности наставников;
5) определение модели профессиональных компетенций специалиста отрасли на основе требований региональных рынков труда.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
специфику применения действующих нормативных документов в области образования, регламентирующих деятельность системы ТиПО;
основы педагогической этики наставника;
передовой зарубежный и казахстанский опыт наставничества;
особенности организации эффективного наставничества в образовательном процессе в условиях дуального обучения;
основы профессиональной и возрастной психологии, педагогики и физиологических особенностей студента (стажера);
инструменты мотивации и стимулирования студента (стажера) для привлечения и закрепления на предприятии;
механизм критериального оценивание планируемых результатов.
2) умеют:
разрабатывать и составлять рабочую учебную программу производственного обучения;
разрабатывать комплекс учебно-методической документации наставника по производственному обучению;
составлять документы для отчетности;
применять различные модели и инструменты критериального оценивания;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде өндірістік оқыту бойынша тәлімгерлердің тиімді қызметін ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген тұлғалардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ ұйымдарындағы дуалдық жүйені іске асыруға, өндірістік оқыту бойынша тәлімгерлер қызметінің тиімділігін және сапасын көтеру процесіне қатысып отырған ТжКБ жүйесінің педагогикалық қызметкерлерін оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – ТжКБ ұйымдарындағы өндірістік оқыту бойынша тәлімгерлер болып табылатын педагогикалық қызметкерлердің практикалық білімдерін,машықтары мен дағдыларын, кәсіптік құзіреттіліктерін қалыптастыру, дамыту және жетілдіру және тиімді қызметін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ жүйесінің қызметін реттейтін қолданыстағы білім саласындағы нормативтік құжаттарды пйдалануды білу және дағдылану;
2) ТжКБ ұйымдарының оқу-әдістемелік процесінде тиімді тәлімгерлікті ұйымдастырудың ерекшеліктерін зерделеу;
3) тәлімгерлердің психологиялық-педагогикалық құзіреттіліктерін қалыптастыру және кәсіби даму процестерін жандандыру.
4) тәлімгерлердің кәсіби құзіреттілігін қалыптастыру үшін практикаға бағытталған, ақпараттық-коммуникациялық білім беру технологияларын қолдану;
5) аймақтық еңбек нарығының талаптары негізінде сала маманының кәсіптік құзіреттілігі моделін анықтау;
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Біліктілікті арттыру курсын аяқтағанда тыңдаушылар:
1) мыналарды:
ТжКБ жүйесінің қызметін реттейтін қолданыстағы білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттардың қолданылу ерекшеліктерін;
тәлімгердің педагогикалық этикасының негіздерін;
тәлімгерліктің шетелдік және қазақстандық озық тәжірибесін;
дуалдық оқыту жағдайында білім беру процесінде тиімді тәлімгерлікті ұйымдастырудың ерекшеліктерін;
студенттің (тәлім алушының) кәсіптік және жастық психологиясы, педагогикасы негіздерін және физиологиялық ерекшеліктерін;
студентті (тәлім алушыны) кәсіпорынға тарту және бекіту үшін уәждемелеу және ынталандыру құралдарын;
жоспарланған нәтижелерді критериалдық бағалау механизмін біледі;
2) мыналарды:
өндірістік оқытудың жұмыс оқу бағдарламаларын жасақтау және құрастыруды;
өндірістік оқыту бойынша тәлімгердің оқу-әдістемелік құжаттарының кешенін жасақтауды;
есеп беру үшін құжаттарды құрастыруды;
критериалдық бағалаудың әртүрлі моделдері мен құралдарын қолдануды істей біледі.

3) владеют:
навыками и профессиональными компетенциями, необходимыми для обеспечения процесса наставничества;
методами практического применения различных инструментов наставничества;
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) особенности организации эффективной деятельности наставничества в условиях дуального обучения;
2) организация системы наставничества в условиях дуального обучения;
3) методика разработки учебно-методического комплекса наставника;
4) технологии привлечения и закрепления студента (стажера) на предприятии;
5) механизмы оценивания планируемых результатов и учебных достижений студентов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.

3) мыналарды:
тәлімгерлік процесін қамтамасыз ету үшін қажетті кәсіптік құзіреттіліктер мен дағдыларды;
тәлімгерліктің әртүрлі құралдарының практикалық қолданылуы әдістемелерін меңгереді;
4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама мынадай 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) дуалдық оқыту жағдайында тәлімгерліктің тиімді қызметін ұйымдастырудың ерекшеліктері;
2) дуалдық оқыту жағдайында тәлімгерлік жүйесін ұйымдастыру;
3) тәлімгердің оқу-әдістемелік кешенін жасақтау әдістемесі;
4) студентті (тәлім алушыны) кәсіпорынға тарту және бекіту технологиялары;
5) жоспарланған нәтижелерді және студенттердің оқу жетістіктерін бағалау механизмдері.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Внедрение IT-технологий в образовательный процесс организаций технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа предусматривает развитие и совершенствование профессиональных IT-компетенций педагогических работников, внедрение инновационных IT-технологий в образовательный процесс организаций ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - реализация единого подхода к информатизации образовательного процесса в организациях ТиПО, основанного на внедрении передовых IT-технологий.
4. Задачи Программы:
1) изучение нормативной правовой документации в области образования, регламентирующей сферу деятельности информатизации и IT-отрасли;
2) ознакомление с передовым опытом внедрения инновационных IT-технологий в образовательный процесс организаций ТиПО;
3) повышение уровня квалификации и профессиональных компетенций педагогических работников;
4) практическое обучение знаниям, умениям и навыкам разработки и применения электронных инструментов и ресурсов, передовых методик IT-технологий, стимулирующих процесс обучения студентов организаций ТиПО.
Глава 3. Ожидаемые результаты
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
нормативные правовые акты в области образования, регламентирующие сферу деятельности информатизации и IT-отрасли;
формы, принципы и методы внедрения IT-технологий в образовательный процесс организаций ТиПО;
механизм реализации инноваций IT-отрасли в образовательный процесс организаций ТиПО;
положительные и отрицательные стороны использования программного обеспечения в образовательном процессе;
2) умеют:
применять на практике методы реализации IT-технологий;
применять на практике инструментальные программные средства для реализации образовательного процесса;
создавать учебно-образовательные презентации;
применять на практике программное и аппаратное обеспечение, IT-технологий для повышения эффективности процесса обучения в организациях ТиПО;
3) владеют:
практическими навыками демонстрации эффективного цифрового контента;
профессиональными компетенциями, необходимыми для эффективного применения IT-технологий;
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының білім беру процесіне IT-технологияларды енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама педагогикалық қызметкерлерінің кәсіптік IT-құзыреттіліктерін дамыту және жетілдіруді, ТжКБ ұйымдарының білім беру процесіне инновациялық IТ-технологияларды енгізуді қарастырған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – алдыңғы қатарлы IТ-технологияларын енгізуге негізделген, ТжКБ ұйымдарында білім беру процесін ақпараттандыруға бірыңғай тәсілдерді жүзеге асыру болып табылады.
4. Бағдарламаның мақсаттары:
1) IT-саласының және ақпараттандыру қызметінің сферасын реттейтін IT-саласындағы нормативтік құқықтық құжаттамаларды зерделеу;
2) ТжКБ ұйымдарының оқу процесінде инновациялық IT-технологияларды енгізудің озық тәжірибесімен танысу;
3) педагогикалық қызметкерлердің біліктілік және кәсіби құзыреттілігінің деңгейін арттыру;
4) ТжКБ ұйымдарының студенттерін оқыту процесін ынталандыратын IT-технологияларының озық әдістерін, электронды құралдарды және ресурстарды әзірлеу мен қолданудағы білім, іскерлік және дағдыға практикалық оқыту.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
IT-саласының және ақпараттандыру қызметінің сферасын реттейтін IT-саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;
ТжКБ ұйымдарының білім беру процесіне IТ-технологияларды енгізудің нысандарын, принциптерін және әдістерін;
ТжКБ ұйымдарының білім беру процесіне IT-индустрия инновацияларын енгізу механизмін;
Білім беру процесінде бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланудың оң және теріс аспектілерін біледі;
2) мыналарды:
ІТ-технологияларды жүзеге асыру әдістерін тәжірибеде қолдануды;
Білім беру процесін жүзеге асыру үшін бағдарламалық құралдарды тәжірбиеде қолдануды;
оқу-білім презентациясын әзірлеуді;
ТжКБ ұйымдарында оқу процесінің тиімділігін арттыру үшін бағдарламалық-аппараттық құралдарды, IT-технологияларды практикада қолдануды біледі;
3) мыналарды:
тиімді цифрлық контентті көрсетуде тәжірибелік дағдыларды;
IT-технологияларды тиімді қолдану үшін қажетті кәсіби құзіреттіліктерді меңгереді;
4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.

Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативная правовая документация, регламентирующая сферу деятельности информатизации и IT-отрасли;
2) IT-технологий в образовательном процессе организаций ТиПО;
3) методическое обеспечение образовательного процесса на основе IT-технологий;
4) современные IT-технологий как инструмент создания портфолио педагога;
5) создание видеозаписи с экрана компьютера с помощью программы Screen Recorder (Скрин Рекордер).
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса

4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама мынадай 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) IT-саласын және ақпараттық қызмет саласын реттейтін IT-саласындағы нормативтік құқықтық құжаттама;
2) ТжКБ ұйымдарының білім беру процесіндегі IT-технологиялар;
3) IT-технологиялар негізінде білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз ету;
4) заманауи IT-технология педагог портфолиосын әзірлеу құралы ретінде;
5) Screen Recorder (СкринРекордер) бағдарламасының көмегімен компьютер экранынан бейне жазбаны жасау.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты процесса организации и проведения региональных чемпионатов по стандартам WorldSkills" (ВорлдСкилз) (далее – Программа) для педагогических работников и приравненных к ним лиц организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО), занимающихся организацией и проведением региональных чемпионатов по стандартам WorldSkills (ВорлдСкилз).
2. Программа направлена на подготовку экспертов региональных чемпионатов по стандартам WorldSkills (ВорлдСкилз).
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы – подготовка организаторов и экспертов для организации и проведения чемпионатов по стандартам WorldSkills (ВорлдСкилз), расширения сети экспертного сообщества WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан).
4. Задачи Программы:
1) обучение стандартам проведения региональных чемпионатов WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан), которые являются предварительным этапом для участия в Республиканском чемпионате WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан);
2) достижение соответствия профессиональных компетенций экспертов требованиям стандартов WorldSkills (ВорлдСкилз);
3) повышение качества педагогического состава системы ТиПО Республики Казахстан.
Глава 3. Ожидаемые результаты
5. По завершению курса повышения квалификации слушатели:
1) знают:
основные понятия и термины, используемые в WorldSkills (ВорлдСкилз);
функции всех членов организационного комитета и рабочих групп регионального чемпионата;
обязанности и функции экспертов на конкурсной площадке;
формы и содержание конкурсной документации (техническое описание, конкурсное задание, инфраструктурные листы, план застройки, инструкции по охране труда, план проведения чемпионата, критерии оценки для загрузки в систему CIS (СиАйЭс) (информационная система соревнований);
2) умеют:
формировать составы организационного комитета и рабочих групп регионального чемпионата;
определять сроки проведения регионального чемпионата;
распределять обязанности и функции экспертов на конкурсной площадке чемпионата;
формировать перечень компетенций регионального чемпионата;
формировать бюджет регионального чемпионата;
определять соответствие площадки проведения регионального чемпионата WorldSkills (ВорлдСкилз) требуемым стандартам;
формировать состав главных региональных экспертов;
разрабатывать, согласовывать и утверждать документацию регионального чемпионата;
формировать список участников, экспертов и лидеров команд;
регистрировать участников регионального чемпионата;
регистрировать участников и экспертов на площадке чемпионата;
работать с системой CIS (СиАйЭс) (информационная система соревнований);
разрабатывать программу регионального чемпионата WorldSkills (ВорлдСкилз);
разрабатывать и согласовывать дизайн медалей, дипломов и сертификатов участников и экспертов регионального чемпионата WorldSkills (ВорлдСкилз);
организовывать медиа-сопровождение регионального чемпионата;
организовывать профориентационную работу;
организовывать работу волонтеров;
организовывать работу по привлечению партнеров по оборудованию, расходным материалам, инструментам и программному обеспечению для организации регионального чемпионата;
формировать отчетную документацию регионального чемпионата WorldSkills (ВорлдСкилз);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша аймақтық чемпионаттарды ұйымдастыру және өткізу процесінің негізгі аспектілері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша аймақтық чемпионаттарды ұйымдастыру және өткізумен айналысатын техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі - ТжКБ) педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына сәйкес аймақтық чемпионаттардың сарапшыларын даярлауға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша чемпионаттарды ұйымдастыру және өткізу үшін ұйымдастырушылар мен сарапшыларды дайындау, WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) сарапшылар қауымдастығының желісін кеңейту.
4. Бағдарлама мақсаттары:
1) WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) аймақтық чемпионаттарын өткізу стандарттарына оқыту, олар WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) Республикалық чемпионатына қатысу үшін алдыңғы кезең болып табылады
2) WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарының талаптарына сарапшыларының кәсіби құщіреттерінің сәйкес келуіне жету;
3) Қазақстан Республикасының ТжКБ педагогикалық құрамының сапасын арттыру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
WorldSkills-те (ВорлдСкилз) қолданылатын негізгі ұғымдар мен терминдерді;
ұйымдастыру комитетінің барлық мүшелерінің және аймақтық чемпионаттың жұмыс топтарының функцияларын;
конкурстық алаңдағы сарапшылардың міндеттері мен функцияларын;
конкурстық құжаттаманың нысандары мен мазмұнын (техникалық сипаттама, конкурстық тапсырма, инфрақұрылымдық парақтар, құрылыс жоспары, еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық, чемпионат өткізу жоспары, CIS жүйесіне жүктеу үшін бағалау критерияларын біледі;
2) мыналарды:
аймақтық чемпионаттың ұйымдастыру комитеті мен жұмыс топтарының құрамын қалыптастыруды;
аймақтық чемпионаттың өту мерзімін анықтауды;
чемпионаттың жарыстар алаңында сарапшылардың міндеттері мен функцияларын бөлуді;
аймақтық чемпионаттың құзыреттілік тізімін қалыптастыруды;
аймақтық чемпионаттың бюджетін қалыптастыруды;
WorldSkills (ВорлдСкилз) аймақтық чемпионатын өткізу алаңдарының талап етілетін стандартарға сәйкестігін анықтауды;
аймақтық бас сарапшылар құрамын қалыптастыруды;
аймақтық чемпионаттың құжаттамасын әзірлеуді, келісуді және бекітуді;
қатысушылар тізімін, сарапшылар мен топ көшбасшыларын қалыптастыруды;
аймақтық чемпионатқа қатысушыларды тіркеуді;
чемпионаттың алаңында қатысушылар мен сарапшыларды тіркеуді;
CIS (жарыстардың ақпараттық жүйесі) жүйесімен жұмыс жасауды;
WorldSkills (ВорлдСкилз) аймақтық чемпионатының бағдарламасын әзірлеуді;
WorldSkills (ВорлдСкилз) аймақтық чемпионатының қатысушылары мен сарапшыларының медальдарының, дипломдар мен сертификаттарының дизаинін әзірлеуді және келісуді;
аймақтық чемпионаттың медиа- сүйемелдеуін ұйымдастыруды;
кәсіптік бағдар беру жұмыстарын ұйымдастыруды;
еріктілер жұмысын ұйымдастыруды;
аймақтық чемпионатты ұйымдастыру үшін жабдықтарды, шығын материалдары, құрал-саймандарды және бағдарламалық қамтамасыз етуді тарту бойынша жұмысты ұйымдастыруды;
WorldSkills (ВорлдСкилз) аймақтық чемпионатының есеп құжаттамасын қалыптастыруды біледі.

3) владеют:
навыками и профессиональными компетенциями, необходимыми для организации и проведения регионального чемпионата по стандартам WorldSkills (ВорлдСкилз);
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, в соответствии с обозначенными целями и задачами Программы, предусматривает освоение 6 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) история и перспективы развития движения WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) и WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан);
2) основные термины движения WSI (ВиЭсАй);
3) практика организации и проведения регионального чемпионата по стандартам WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал);
4) документация, регламентирующая чемпионаты WorldSkills (ВорлдСкилз);
5) правила оценивания заданий чемпионатов по стандартам WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал);
6) работа в системе CIS (СиАйЭс).
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну неделю теоретического и практического обучения. Продолжительность недельных курсов составляет 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.

3) WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша аймақтық чемпионатты ұйымдастыру және өткізу үшін қажетті дағдыларды және кәсіби құзіреттіліктерді меңгереді.
4) мыналарды:
"Жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) – коммуникативтік дағдыларды, сыни тұрғысынан ойлауды, келелі мәселелердің шешімін табу дағдысын, шығармашылық, топта жұмыс жасай білу, өзін-өзі ұйымдастыру, тайм-менеджментті, шиеленістерді шешу дағдысын және өзінің педагогикалық тәжірибиесінде көшбасшылық дағдыларды көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама мынадай 6 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) және WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) қозғалысының тарихы мен даму перспективалары;
2) WSI (ВиЭсАй) қозғалысының негізгі терминдері;
3) WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) стандарттары бойынша аймақтық чемпионатты ұйымдастыру және өткізу тәжірибесі;
4) WorldSkills чемпионатын реттейтін құжаттама;
5) WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) стандарттары бойынша чемпионат тапсырмаларын бағалау ережесі;
6) CIS (СиАйЭс) жүйесіндегі жұмыс
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогическое сопровождение инклюзивного образования в организациях технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для психологов, воспитателей организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на развитие профессиональной компетентности психологов ТиПО, основанных на новейших достижениях педагогики и психологии, современных подходах к организации инклюзивного образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - развитие профессиональной компетентности психологов ТиПО в осуществлении психолого-педагогического сопровождения инклюзивного образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить и проанализировать нормативные правовые акты в области образования, регламентирующие инклюзивное образование в организациях ТиПО, особенности инклюзивного образования в Республике Казахстан и в зарубежных странах;
2) расширить и систематизировать знания о психолого-педагогических особенностях обучения студентов с разными видами нарушений в развитии, сформировать навыки психологического сопровождения разработки и реализации индивидуальных образовательных маршрутов;
3) освоить современные методы психодиагностики и интерпретации результатов, психокоррекции, психоконсультирования в работе с субъектами инклюзивного образования;
4) сформировать навыки проведения психологической экспертизы и проектирования безопасной образовательной среды обучения студентов с особыми образовательными потребностями.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершении курса слушатели:
1) знают:
нормативную правовую документацию в области образования, регламентирующую деятельность организаций ТиПО в условиях инклюзивного образования;
теоретические и методологические основы инклюзивного образования;
психолого-педагогические особенности обучения студентов с разными видами нарушений;
содержание и организацию психолого-педагогического сопровождения учебно-воспитательного процесса;
2) умеют:
применять психодиагностические методы в изучении особенностей развития, обучения и адаптации студентов с особыми образовательными потребностями;
применять методы интерпретации и представления результатов психодиагностического обследования в условиях инклюзивного образования;
проектировать безопасную образовательную среду обучения студентов с особыми образовательными потребностями;
3) владеют:
навыками психологического консультирования студентов с особыми образовательными потребностями;
навыками психокоррекционной работы со всеми субъектами инклюзивного образования;
навыками психологического сопровождения процесса разработки и реализации индивидуального образовательного маршрута студентов с особыми образовательными потребностями;

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті білім беруге психологиялық-педагогикалық жетекшілік ету" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарындағы психологтарға, тәрбиешілерге арналған.
2. Бағдарлама инклюзивті білім беруді ұйымдастыруда психология мен педагогикадағы жаңа жетістіктерге, заманауи ұстанымдарға негізделіп, ТжКБ психологтарының кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты инклюзивті білім беруге педагогикалық-психологиялық тұрғыдан жетекшілік етуде ТжКБ психологтердің, тәрбиешілердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасында және шет елдерде ТжКБ ұйымдарда инклюзивтік білім беруді реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, инклюзивті білім берудің ерекшеліктерін талдау және зерделеу;
2) дамуында әртүрлі бұзушылықтары бар студенттерді оқытудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері туралы білімдерін кеңейту және жүйелеу, жеке білім беру бағыттарын іске асыру және әзірлеуде психологиялық сүйемелдеу дағдыларын қалыптастыру;
3) инклюзивті білім беру субъектілерімен жұмыс жасауда психоконсультация, психотүзету нәтижелерін түсіндіру және психодиагностика әдістерін меңгеру;
4) ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерді оқытуда қауіпсіз білім беру ортасын жобалау және психологиялық сараптама жүргізу дағдыларын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) біледі:
ТжКБ ұйымдарында инклюзивтік білім беруді реттейтін білім саласындағы білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;
инклюзивті білім берудің теориялық және әдістемелік негізін;
түрлі бұзушылықтары бар студенттерді оқытуда психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін;
оқу-тәрбие процесіне педагогикалық-психологиялық жетекшілік етуді ұйымдастыру және оның мазмұнын;
2) қолданады:
ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерді бейімдеу және оқыту, дамыту ерекшеліктерін зерделеуде психодиагностикалық әдістерді;
инклюзивті білім беру жағдайында психодиагностикалық тексеру нәтижелерін ұсыну және түсіндіру әдістерін;
ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерді оқытуда қауіпсіз ортаны құруды жобалауды;
3) дағдыларын меңгереді:
ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерге психологиялық консультация берудің;
инклюзивті білім берудің барлық субъектілерімен жұмыс жасауда психотүзету.
ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттердің жеке білім беру бағдарын іске асыру және әзірлеу процесін психологиялық сүйемелдеу;

4) демонстрируют:
навыки работы с компьютерными и мультимедийными продуктами в условиях интенсификации профессиональной деятельности педагога-психолога.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативная правовая документация в области образования;
2) психолого-педагогические основы профессионального образования;
3) содержание и теоретико-методологические основы курса;
4) использование новых образовательных и информационно - коммуникационных технологий;
5) применение методов вариативных компонентов.
В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются путем анкетирования слушателей.
Глава 5. Организация образовательного процесса

4) көрсетеді:
педагог-психологтың кәсіби қызметін түзету жағдайында компьютерлік және мультимедиалық өнімдермен жұмыс жасау дағдыларын.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттамалар;
2) кәсіптік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері;
3) курстың мазмұны және теориялық әдістемелік негіздері;
4) жаңа білім беру және ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану;
5) вариативтік компоненттер әдістемесін қолдану.
Модульдер мазмұнында осы Бағдарламаға қосымшада келтірілген оқу-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгеріп отырады. Вариативті модуль тақырыбы тыңдаушылармен сауалнама жүргізу жолымен анықталады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру

9. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП.
10. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа и итоговое тестирование.
11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.

9. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы және қорытынды тестілеу өткізіледі.
11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыс тапсырмалары, тест тапсырмалары, жобалау жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.

3.10
Технология формирования психологической готовности педагогического коллектива к реализации инклюзивного образования
2
2
3.11
Особенности психолого-педагогической помощи семьям, воспитывающим детей с особыми образовательными потребностями
4
4
3.12
Психологическая экспертиза и проектирование безопасной образовательной среды обучения студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
4
3.13
Преодоление стигматизации и дискриминации по отношению к студентам с особыми образовательными потребностями
2
2
3.14
Защита проектов
2
2
3.15
Итоговое тестирование
2
2
4
Технологический модуль: "Использование новых образовательных и информационно -коммуникационных технологий"
14
14
4.1
Технология дистанционного обучения студентов с особыми образовательными потребностями
4
4
4.2
Веб-сервисы в работе педагога-психолога
4
4
4.3
Табличные процессоры для анализа и обработки диагностических данных
4
4
4.4
Основы работы с образовательными порталами и психолого-педагогическими сетевыми сообществами. Открытые образовательные ресурсы сети Интернет
2
2
5
Вариативный модуль: "Применение методов вариативных компонентов"
8
8
5.1
Проектная деятельность как инновационная технология по развитию ключевых компетенции студентов с особыми образовательными потребностями
5.2
Развитие готовности студентов с особыми образовательными потребностями к ориентации в различных ситуациях жизненного
самоопределения
5.3
Методы активизации
профессионального самоопределения в работе со студентами с особыми образовательными потребностями
5.4
Арт-терапевтические техники в работе со студентами с особыми образовательными потребностями
5.5
Диагностика и методы коррекции эмоциональных состояний студентов с особыми образовательными потребностями
5.6
Каузометрия в работе с семьями, воспитывающими детей с особыми образовательными потребностями
5.7
Профилактика эмоционального выгорания педагога, работающего со студентами с особыми образовательными потребностями
5.8
Профессиональная и личностная готовность педагога-психолога к работе по психологическому сопровождению обучения и воспитания студентов с особыми образовательными потребностями
Итого:
14
8
30
12
4
2
6
2
2
80
Приложение 14
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 19 апреля 2018 года № 165
Приложение 47
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года № 193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности преподавателя общеобразовательных дисциплин в проектировании инклюзивной образовательной среды в условиях технического и профессионального образования"

3.10
Инклюзивті білім беруді жүзеге асыруда педагогикалық ұжымның психологиялық дайындығын қалыптастыру технологиясы
2
2
3.11
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды тәрбиелеуші отбасыларына психологиялық-педагогикалық көмек көрсетудің ерекшеліктері
4
4
3.12
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерді оқытуда қауіпсіз білім беру ортасын құруды жобалау және психологиялық сараптама
2
2
4
3.13
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерге қатысты немқұрайлылық пен кемсітушілікті жою
2
2
3.14
Жобаларды қорғау
2
2
3.15
Қорытынды тестілеу
2
2
4.
Технологиялық модуль: "Жаңа білім беру және ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану"
14
14
4.1
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттермен қашықтықтан оқыту технологиясы
4
4
4.2
Педагог-психологтің жұмысындағы веб-сервистер
4
4
4.3
Диагностикалық мәліметтерді өңдеу мен сараптауға арналған кестелік процессорлар
4
4
4.4
Психологиялық-педагогикалық желілік қауымдастықпен және білім беру порталдарымен жұмыстың негіздері.
Ғаламтор желісіндегі ашық білім беру ресурстары.
2
2
5.
Вариативтік модуль: "Вариативтік компоненттер әдістемесін қолдану"
8
8
5.1
Жобалық қызмет - ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттердің негізгі құзыреттілігін дамыту бойынша инновациялық технологиялары іспеттес
5.2
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттердің өзін-өзі анықтау өмірлік әртүрлі жағдайларында бағдарлауға дайындығын дамыту
5.3
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттермен жұмыс жасауда кәсіби өзін-өзі анықтауды жандандыру әдістері
5.4
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттермен жұмыс жасауда арт-терапевтикалық техникасы
5.5
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттердің эмоционалдық жағдайын түзету тәсілдері және диагностикасы
5.6
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды тәрбиелеп жатқан отбасылармен жұмыстың каузометриясы
5.7
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттермен жұмыс істейтін педагогтың эмоционалдық торығуын болдырмау
5.8
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттерді тәрбиелеу және оқытуда психологиялық сүйемелдеу бойынша жұмысына педагог-психологтың кәсіби және тұлғалық дайындығы
Барлығы:
14 8 30 12 4 2 6 2 2 80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 19 сәуірдегі
№ 165 бұйрығына
14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
47-қосымша
Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында инклюзивтік білім беру ортасын жобалауда жалпы білім беру пәндері оқытушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности преподавателя общеобразовательных дисциплин в проектировании инклюзивной образовательной среды в условиях технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для преподавателей общеобразовательных дисциплин в организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на создание инклюзивной образовательной среды и успешной социальной адаптации для студентов с особыми образовательными потребностями преподавателями общеобразовательных дисциплин ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - развитие профессиональной компетентности преподавателей общеобразовательных дисциплин в контексте реализации инклюзивного образования, обеспечивающего равный доступ к образованию всех студентов ТиПО с учҰтом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты в области образования, регламентирующие деятельность организаций ТиПО в условиях инклюзивного образования;
2) актуализировать цель и основные задачи, принципы, механизмы и условия развития инклюзивного образования для индивидуального развития студента с особыми образовательными потребностями (далее - ООП);
3) рассмотреть механизмы реализации концептуальных подходов к развитию инклюзивного образования студентов с ООП в деятельности преподавателя общеобразовательных дисциплин организации ТиПО;
4) развить навыки и умения преподавателя общеобразовательных дисциплин в реализации принципов инклюзивного образования на основе современных технологий обучения и воспитания, информационно-коммуникационных технологий развития студентов с ООП;
5) обеспечить преподавателю общеобразовательной дисциплины возможность удовлетворения образовательных потребностей в части решения проблем педагогической практики реализации принципов инклюзивного образования студентов с ООП.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершении курса слушатели:
1) знают:
нормативные правовые акты в области образования, регламентирующие деятельность организаций ТиПО в условиях инклюзивного образования;
цель и основные задачи, принципы, механизмы и условия развития инклюзивного образования для индивидуального развития студента с ООП;
механизмы реализации концептуальных подходов к развитию инклюзивного образования студентов с ООП в деятельности преподавателя общеобразовательных дисциплин организации ТиПО;
особенности современных технологий обучения и воспитания, информационно-коммуникационных технологий развития студентов с ООП;

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында инклюзивтік білім беру ортасын жобалауда жалпы білім беру пәндері оқытушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ТжКБ) жалпы білім беру пәндері оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жалпы білім беру пәндері оқытушыларымен ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттердің табысты әлеуметтік бейімделуіне және инклюзивтік білім беру ортасын құруына бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты - ерекше білім беру қажеттіліктері мен жеке мүмкіндіктерді ескере отырып, ТжКБ барлық студенттерінің білім алуға бірдей мүмкіндігін қамтамасыз ететін инклюзивтік білім беруді жүзеге асыру мәнмәтінінде жалпы білім беру пәндері оқытушыларының кәсіби құзыреттіліктерін дамыту
4. Бағдарлама міндеттері:
1) инклюзивтік білім беру жағдайында ТжКБ ұйымдарының іс-әрекетін реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерді оқып білу;
2) ерекше білім беруге қажеттілігі бар (бұдан әрі - ЕБҚБ) студенттің жеке дамуы үшін инклюзивтік білім беруді дамытудың мақсаты мен негізгі міндеттерін, принциптерін, тетіктері мен жағдайларын өзектендіру;
3) ТжКБ ұйымының жалпы білім беру пәндері оқытушысының іс-әрекетінде ЕБҚБ студенттерге инклюзивтік білім беруді дамытудың тұжырымдамалық тәсілдерін іске асыру тетіктерін қарастыру;
4) ЕБҚБ студенттерді дамытудың оқыту мен тәрбиелеудің заманауи технологиялары, ақпараттық-коммуникациялық технологиялары негізінде инклюзивтік білім беру тетіктерін жүзеге асыруда жалпы білім беру пәндері оқытушысының дағдылары мен біліктерін дамыту;
5) жалпы білім беру пәндерінің оқытушысын ЕБҚБ студенттерге инклюзивтік білім беру принциптерін іске асырудың педагогикалық практикасының проблемаларын шешу бөлігінде білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыру мүмкіндіктерін қамтамасыз ету.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) біледі:
инклюзивтік білім беру жағдайында ТжКБ ұйымдарының қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;
ЕБҚБ студенттерді жеке дамыту үшін инклюзивтік білім беруді дамытудың мақсаты мен негізгі міндеттерін, тетіктері мен жағдайларын;
ТжКБ ұйымның жалпы білім беру пәндері оқытушысының іс-әрекетінде ЕБҚБ студенттердің инклюзивтік білімін дамытудың тұжырымдамалық тәсілдерін жүзеге асырудың тетіктерін;
ЕБҚБ студенттерді дамытудың ақпараттық-коммуникациялық технологияларын, оқыту мен тәрбиелеудің заманауи технологияларының ерекшеліктерін;

2) умеют:
формулировать цель, основные задачи и ожидаемый результат развития студента с особыми образовательными потребностями в условиях инклюзивного образования;
определять механизмы индивидуального развития студента с ООП;
подбирать условия индивидуального развития студента с ООП;
3) владеют:
навыками проектирования инклюзивной образовательной среды для студента с ООП как условия для получения образования и их успешной социальной адаптации;
навыками планирования занятия на основе современных технологий обучения и воспитания, информационно-коммуникационных технологий развития студентов с ООП;
4) демонстрируют:
навыки организации педагогического взаимодействия между преподавателем и студентом с ООП, всеми участниками образовательного процесса.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативная правовая документация в области образования;
2) психолого-педагогические основы профессионального образования;
3) содержание и теоретико-методологические основы курса;
4) использование новых образовательных и информационно - коммуникационных технологий;
5) применение методов вариативных компонентов.
В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль изменяется от 2 до 8 часов. Темы вариативного модуля определяются путем анкетирования слушателей.

2) қолданады:
инклюзивтік білім беру жағдайында ерекше білім беру қажеттіліктері бар студентті дамытудың мақсатын, негізгі міндеттері мен күтілетін нәтижені тұжырымдауды;
ЕБҚБ студенттің жеке дамуының тетіктерін анықтауды;
ЕБҚБ студенттің жеке дамуының жағдайларын іріктеуді;
3) меңгереді;
табысты әлеуметтік бейімделу және білім алудың жағдайы ретінде ЕБҚБ студент үшін инклюзивтік білім беру ортасын жобалауды;
ЕБҚБ студенттерді дамытудың ақпараттық-коммуникациялық технологияларын, оқыту мен тәрбиелеудің заманауи технологияларының негізінде сабақты жоспарлауды;
4) көрсетеді:
оқытушы мен ЕБҚБ студенттің, білім беру процесінің барлық қатысушылары арасындағы педагогикалық өзара әрекеттесуді ұйымдастыру дағдыларын.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттамалар;
2) кәсіптік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері;
3) курстың мазмұны және теориялық әдістемелік негіздері;
4) жаңа білім беру және ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану;
5) вариативтік компоненттер әдістемесін қолдану.
Модульдер мазмұнында осы Бағдарламаға қосымшада келтірілген оқу-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль 2 сағаттан 8 сағатқа дейін өзгеріп отырады. Вариативті модуль тақырыбы тыңдаушылармен сауалнама жүргізу жолымен анықталады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности социального педагога системы технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для социальных педагогов организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение профессиональной компетентности социальных педагогов, получение знаний об актуальных проблемах инновационного развития образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - развитие профессиональной компетенции социального педагога системы ТиПО.
4. Задачи Программы:
- ознакомить с нормативными правовыми актами в области образования, регламентирующие инклюзивное образование в организациях ТиПО;
- повысить профессиональный уровень по овладению спецификой психолого-педагогического исследования и навыками конструктивного разрешения конфликтов в социально-педагогическом взаимодействии;
- ознакомить с основными направлениями деятельности социального педагога, инновационными формами работы социального педагога по оказанию социальной помощи студентам в организациях ТиПО;
- развивать компетентность социальных педагогов по применению информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) в учебно-воспитательном процессе.
- ознакомить с зарубежным опытом инклюзивного образования и современными тенденциями модернизации ТиПО в Казахстане.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные направления государственной политики в области инклюзивного образования, нормативные правовые документы в области образования, регулирующие инклюзивное образование в ТиПО;
2) умеют:
организовать инновационно - профессиональные, специфичные психолого-педагогические исследования;
применять диагностические методики, используемые в сфере воспитания и образования в ТиПО;
применять навыки конструктивного разрешения конфликтов в социально-педагогическом взаимодействии;
3) владеют:
навыками социально-педагогической деятельности;
навыками современных образовательных и ИКТ-технологий;
4) демонстрируют:
навыки организации и проектирования социальной работы, проведения контроля и экспертизы психолого-педагогической поддержки студентов.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі әлеуметтік педагогтің кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының әлеуметтік педагогтеріне арналған.
2. Бағдарлама әлеуметтік педагогтердің кәсіби құзыреттілігін арттыруға, білім берудің инновациялық дамуының өзекті мәселелері туралы білім алуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ жүйесіндегі әлеуметтік педагогтердің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
- ТжКБ ұйымдарда инклюзивтік білім беруді реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық актілермен таныстыру;
- психологиялық-педагогикалық зерттеудің ерекшелігін және әлеуметтік-педагогикалық өзара әрекеттесудегі жанжалдарды сындарлы шешу дағдыларын меңгеру бойынша кәсіби деңгейлерін арттыру;
- әлеуметтік педагог қызметінің негізгі бағыттарымен, ТжКБ ұйымдарында білім алушыларға әлеуметтік көмек көрсету бойынша әлеуметтік педагог жұмысының инновациялық нысандарымен таныстыру;
- оқу - тәрбие процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану бойынша әлеуметтік педагогтердің құзыреттілігін дамыту;
- инклюзивтік білім беруді шетелдік тәжірибесімен және Қазақстанда ТжКБ жаңғыртудың заманауи үрдістерімен таныстыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) біледі:
техникалық және кәсіби білім беру жүйесінде қолданылатын білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;
2) қолданады:
инновациялық-кәсіптік, арнайы психологиялық-педагогикалық зерттеулер ұйымдастыруды;
ТжКБ тәрбиелеу және білім беру аясында пайдаланылатын диагностикалық әдістемелер қолдану;
әлеуметтік-педагогикалық өзара әрекеттесуде жанжалдарды сындарлы шешу дағдыларын;
3) дағдыларын меңгереді:
әлеуметтік-педагогикалық қызметінің;
заманауи білім беру және АКТ технологияларын;
4) көрсетеді:
әлеуметтік жұмысты ұйымдастыру және жобалау, психологиялық-педагогикалық қолдауына бақылау және сараптама өткізу дағдыларын.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности преподавателя специальных дисциплин в проектировании инклюзивной образовательной среды в условиях технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для преподавателей специальных дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на обучение преподавателей специальных дисциплин эффективному использованию современных образовательных технологий в реализации инклюзивного образования, составлению индивидуальной учебной программы, проектированию оптимальных педагогических маршрутов по дисциплинам специального цикла.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - развитие профессиональной компетентности преподавателей специальных дисциплин по использованию современных подходов к организации учебно-воспитательного процесса с учҰтом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей студентов.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты в области образования, регулирующие инклюзивные процессы в ТиПО;
2) ознакомить с методикой разработки рабочих учебных планов и программ по специальным дисциплинам ТиПО с учҰтом индивидуализации и дифференциации обучения;
3) совершенствовать у педагогических работников организаций ТиПО профессиональные знания и компетенции в реализации инклюзивного образования;
4) сформировать умения и навыки применения технологий психолого-педагогического сопровождения и составления индивидуальной образовательной программы по специальным дисциплинам.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные направления государственной политики в области инклюзивного образования, нормативные правовые документы в области образования, регулирующие инклюзивное образование в ТиПО;
принципы инклюзивного образования в ТиПО;
передовой казахстанский и зарубежный опыт инклюзивного образования;
специфику планирования и содержания коррекционно-педагогической работы по созданию рабочих учебных планов и реализацию образовательных программ по специальным дисциплинам с учҰтом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей;
2) умеют:
применять технологии психолого-педагогического сопровождения, коррекционно-развивающего обучения, дистанционного обучения по специальным дисциплинам с учҰтом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей;
применять различные технологии и подходы при разработке рабочих учебных планов и индивидуальных программ по специальным дисциплинам с учҰтом индивидуальных особенностей;
составлять индивидуальную учебную программу по специальным дисциплинам с учҰтом особых образовательных потребностей;
проектировать оптимальный педагогический маршрут по специальным дисциплинам для студентов с особыми образовательными потребностями (далее – ООП);
формировать учебно-методический комплекс по специальным дисциплинам с учҰтом индивидуальных особенностей студентов;
использовать модели критериального оценивания учебных достижений студентов.

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында инклюзивтік білім беру ортасын жобалауда арнайы пәндер оқытушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының арнайы пән оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама арнайы пәндер оқытушыларының инклюзивті білім беруді іске асыру үшін қазіргі заманауи білім беру технологияларын тиімді пайдалану жөніндегі жеке білім беру бағдарламасын құруға, арнайы цикл пәндерінен оңтайлы педагогикалық маршруттарды жобалауға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – студенттердің ерекше білім беру қажеттілігі мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып арнайы пән мұғалімдерінің оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда заманауи тәсілдерді қолдану бойынша кәсіби құзіреттілігін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ТжКБ-де инклюзивті процесті реттейтін білім саласындағы нормативтіқ құқықтық актілерді зерделеу;
2) ТжКБ арнайы пәндері бойынша даралап және саралап оқытуды ескере отырып бағдарламалар мен оқу жұмыс жоспарларын дайындау әдістемесімен таныстыру;
3) ТжКБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерінің инклюзивті білім беруді жүзеге асыру бойынша кәсіби білімі мен құзіреттілігін жетілдіру;
4) арнайы пәндер бойынша жеке білім беру бағдарламаларын құрастыру және педагогикалық-психологиялық қолдау технологиясы мен дағдысын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) біледі:
инклюзивті білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын, ТжКБ инклюзивті білім беруді реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттарын;
ТжКБ инклюзивті білім беру принциптерін;
инклюзивті білім беруде алдыңғы қатарлы қазақстандық және шетелдік тәжірибелерді;
ерекше білім беру қажеттілігі мен жеке мүмкіндіктерді ескере отырып арнайы пәндер бойынша оқу жұмыс жоспарларын дайындау және білім беру бағдарламаларын жүзеге асыру бойынша педагогикалық түзету жұмыстарының мазмұны мен жоспарлау ерекшелігін;
2) қолданады:
ерекше білім беру қажеттілігі мен жеке мүмкіндіктерді ескере отырып арнайы пәндер бойынша педагогикалық-психологиялық сүйемелдеу, түзете дамыта оқытуды қолдану, қашықтықтан оқыту технологиясын;
ерекше білім беру қажеттілігі мен жеке мүмкіндіктерді ескере отырып арнайы пәндер бойынша оқу жұмыс жоспарлары мен жеке бағдарламаларды дайындауда әртүрлі технологиялар мен тәсілдерді;
арнайы пәндер бойынша ерекше білім беру қажеттілігін ескере отырып жеке білім беру бағдарламасын құрастыруды;
ерекше білім беруге қажеттілігі бар (бұдан әрі - ЕБҚБ) студенттер үшін арнайы пәндер бойынша оңтайлы педагогикалық бағытты жобалауды;
арнайы пәндер бойынша білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып оқу әдістемелік кешенін әзірлеуді;
оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау моделін;

11. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
12. Образовательный процесс включает в себя проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей, интерактивные методы обучения: кейс-стади, тренинги, семинары, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.

11. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыс тапсырмалары, тест тапсырмалары, жобалау жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
12. Білім беру процесі күндізгі сабақтарды және өзіндік жұмыстарды жүргізуді, интерактивті әдістерді: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылауды қамтиды.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение доступности технического и профессионального образования для студентов с особыми образовательными потребностями" (далее – Программа) предназначено для руководителей организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение уровня профессиональной компетентности руководителей организаций ТиПО по организационно-педагогическим основам инклюзивного образования, применению технологии психолого-педагогического сопровождения, коррекционно-развивающего обучения, проектированию оптимальных педагогических маршрутов для студентов с особыми образовательными потребностями (далее – ООП).
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - развитие профессиональной компетентности руководителей организаций ТиПО по организации и созданию специальных условий, обеспечивающих равный доступ к образованию студентов с ООП.
4. Задачи Программы:
1) ознакомить с теоретическими основами инклюзивного образования, нормативными правовыми актами в области образования, регламентирующими инклюзивное образование в организациях ТиПО;
2) повысить профессиональный уровень знаний по организации процесса обучения в условиях инклюзивного обучения;
3) ознакомить с методикой организации работы со студентами с ООП в организациях ТиПО, особенностями создания адаптивной образовательной среды с учетом их потребностей;
4) развить навыки работы по адаптации и модификации учебно-воспитательного процесса, применению форм и методов наблюдения и оценке развития студентов с ООП;
5) сформировать умения применять технологии социально-психолого-педагогического сопровождения инклюзивного образования в образовательном пространстве организаций ТиПО;
6) сформировать умения по применению инновационных подходов критериального оценивания учебных достижений студентов с особыми образовательными потребностями.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
теоретические основы, законодательную базу инклюзивного образования, нормативные правовые акты в системе ТиПО, обучающих студентов с ООП;
специфику планирования и содержания коррекционно-педагогической работы по созданию специальных условий с учетом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей студентов, требования к критериальному оцениванию учебных достижений студентов;
2) умеют:
применять технологии психолого-педагогического, социально-оздоровительного сопровождения, коррекционно-развивающего, составлять индивидуальную образовательную программу, проектировать оптимальный педагогический маршрут для студентов с проблемами в обучении;

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттер үшін техникалық және кәсіптік білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз ету" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі – ТжКБ) беру ұйымдарының басшыларына арналған.
2. Бағдарлама инклюзивті білім берудің педагогикалық- ұйымдастырушылық негіздерін, психологиялық-педагогикалық қолдауды, түзете отыра дамыту мен оқыту технологияларын пайдалануды, ерекше білім беруге қажеттілігі бар (бұдан әрі – ЕБҚБ) студенттерге арналған оңтайлы білім берудің педагогикалық бағыттарын жобалау бойынша техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары басшыларының кәсіби-басқарушылық құзыреттілігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ЕБҚБ студенттердің білім беруге тең қол жеткізуін қамтамасыз ететін арнайы жағдайды құру мен ұйымдастыру бойынша ТжКБ ұйымдары басшыларының кәсіби құзырлылығын дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) инклюзивті білім берудің теориялық негіздерімен, ТжКБ ұйымдарында инклюзивті білім берудің білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерімен таныстыру;
2) инклюзивті білім беру жағдайында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру бойынша кәсіби білім беру деңгейін көтеру;
3) ТжКБ ұйымдарындағы ЕБҚБ студенттердің жұмысын ұйымдастыру әдісімен, олардың қажеттіліктерін ескере отырып бейімдеу ортасын құру ерекшелігімен таныстыру;
4) оқу-тәрбие процесін модификациялау мен бейімдеу, ЕБҚБ студенттердің дамуын қадағалау мен бағалау әдістері мен түрлерін қолдану жұмыстары бойынша дағдыны дамыту;
5) ТжКБ ұйымдарының білім беру кеңістігінде инклюзивті білім беруде әлеуметтік-психологиялық-педагогикалық технологияларды қолдану шеберлігін қалыптастыру;
6) ЕБҚБ студенттердің оқу жетістігін бағалауда критериалды бағалаудың инновациялық тәсілдерін қолдану бойынша білігін қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) біледі:
инклюзивті білім берудің заңнамалық базасын, теориялық негіздерін ЕБҚБ студенттерді оқытумен айналысатын ТжКБ ұйымдарындағы нормативтік құқықтық актілерді;
студенттердің жеке мүмкіндіктері мен ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып арнайы жағдайларын жасау бойынша педагогикалық түзету жұмыстарының мазмұны мен жоспарлау ерекшелігін және студенттердің оқу жетістіктерін критериалды бағалауға қойылатын талаптарды;
2) қолданады:
психологиялық-педагогикалық, әлеуметтік-сауықтыруды сүйемелдеу, түзете-дамыта оқыту технологиясын, жеке білім беру бағдарламасын құрастыруды, білім алуда қиындығы бар балаларға оңтайлы педагогикалық маршрутты жобалауды;

Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
Образовательный процесс включает в себя проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей, интерактивные методы обучения: кейс-стади, тренинги, семинары, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
12. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение доступности технического и профессионального образования для студентов с особыми образовательными потребностями"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер- класс
Выездные практические занятия
Круглый стол
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
1
Нормативный правовой модуль: "Нормативная правовая документация в области образования"
6
6
1.1
Основные направления государственной политики и стратегии развития системы технического и профессионального образования, закрепленные нормативными, правовыми актами
6
6
2
Управленческий модуль: "Совершенствование управленческих и профессиональных компетенций руководителей"
12
2
6
2
22
2.1
Управление педагогическим коллективом в условиях реализации дуального обучения: планирование, контроль
2
2
2.2
Требования к доступности технического и профессионального образования для студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
2.3
Определение и организация специальных образовательных условий для студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
2.4
Специфика реализации коррекционного компонента учебного плана для студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
4
2.5
Новый тип профессионализма педагога инклюзивного образования: организация методической работы и управление педагогической деятельностью
2
2
2.6
Роль руководителя организации образования в адаптации образовательной среды и создании поддержки студентов с особыми образовательными потребностями
4
4
2.7
Специфика подготовки трудовых ресурсов в организациях технического и профессионального образования в условиях инклюзивного образования
4
4
2.8
Деятельность руководителей организаций технического и профессионального образования в контексте внедрения дуальной системы для студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Психолого-педагогический модуль: "Психолого-педагогические основы профессионального образования"
4
2
4
10
3.1
Психолого-педагогические особенности детей с нарушениями интеллекта, зрения, слуха, речи, опорно-двигательного аппарата, с задержкой психического развития, с ранним аутизмом
2
2
3.2
Психолого-педагогические особенности организации инклюзивного образования в условиях технического и профессионального образования
2
2
3.3
Психолого-педагогическое сопровождение учебно-воспитательного процесса для студентов с особыми образовательными потребностями в системе технического и профессионального образования
2
2
4
3.4
Социально-психолого-педагогические формы взаимодействия педагогов со студентами с особыми образовательными потребностями
2
2
4
Содержательный модуль: "Содержание и теоретико-методологические основы курса"
2
4
6
4
4
20
4.1
Критерии эффективности профессионального обучения (учебные планы, программы) студентов с особыми образовательными потребностями на конкретных рабочих местах
4
4
4.2
Адаптация и модификация учебно-воспитательного процесса в организациях технического и профессионального образования, реализующих инклюзивное образование
2
2
4
4.3
Инновационные подходы к организации производственного обучения; профессиональное обучение и активные формы обучения на основе критериальной оценки
2
2
4
4.4
Разработка и реализация индивидуального образовательного маршрута для студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
4
4.5
Применение современных производственных технологии в организациях технического и профессионального образования в условиях инклюзивного образования
2
2
4.6
Профессиональная подготовка и переподготовка управленческого и педагогического состава организаций технического и профессионального образования по обучению для студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
5
Технологический модуль: "Использование новых образовательных и информационно -коммуникационных технологий"
6
2
6
14
5.1
Технология реализации коррекционного компонента учебного плана для студентов с особыми образовательными потребностями
6
6
5.2
Возможности организации дистанционного обучения студентов особыми образовательными потребностями
2
2
5.3
Использование современных педагогических и информационных технологий в организациях технического и профессионального образования
2
2
5.4
Социально-оздоровительное сопровождение студентов с особыми образовательными потребностями
2
2
5.5
Мобильное, дистанционное и смарт обучение в условиях технического и профессионального образования
2
2
6
Вариативный модуль: "Применение методов вариативных компонентов"
8
8
6.1
Особенности преподавания предметов профессионального обучения в условиях инклюзивного образования
6.2
Коррекционно-педагогическая работа с обучающимися с ограниченными возможностями
6.3
Инновационные подходы в организации учебной деятельности студентов с особыми образовательными потребностями
6.4
Потребность технического и профессионального образования в анализе рынка труда в условиях инклюзивного образования
6.5
Внедрение дуальной системы подготовки кадров для удовлетворения потребностей рынка труда в условиях инклюзивного образования
6.6
Организация и управление внедрением современных технологий среди преподавателей технического и профессионального образования для реализации коррекционного компонента
6.7
Использование различных моделей таксономии целей обучения (Б.Блум, И.Я.Лернер), "Теория полного усвоения" Б. Блума. "Уровни усвоения знаний" И.Я.Лернера) для реализации коррекционного компонента
6.8
Кластерный подход как форма социального партнерства в условиях инклюзивного образования
Итого:
20
8
16
14
10
4
6
2
80
Приложение 18
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 19 апреля 2018 года № 165
Приложение 51
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 10 марта 2016 года № 193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса по общеобразовательным дисциплинам в рамках обновления содержания"

6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
12. Білім беру процесі күндізгі сабақтарды және өзіндік жұмыстарды жүргізуді, интерактивті әдістерді: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылауды қамтиды.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
13. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамымен қорытынды бақылауға сәйкес бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері мен бағалау критерийлері әзірленеді және курстың ОӘК енгізіледі.
Педагог кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Ерекше білім
беруге қажеттілігі бар
студенттер үшін техникалық
және кәсіптік білім берудің
қолжетімділігін қамтамасыз ету"
тақырыбындағы білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәріс
Таңдау дәрісі
Практикалық сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
Көшпелі практикалық сабақ
Дөңгелек үстел
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
1
Нормативтік құқықтық модуль: "Білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттамалар"
6
6
1.1
Инклюзивті білім беру бойынша техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде стратегиялық даму және мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары
6
6
2
Басқарушылық модуль: "Басшылардың басқару және кәсіби құзыреттерін жетілдіру"
12
2
6
2
22
2.1
Дуальды оқыту жүйесін жүзеге асыруда педагогикалық ұжымды басқару: жоспарлау, бақылау
2
2
2.2
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерге техникалық және кәсіптік білім алуға қол жеткізу үшін қойылатын талаптар
2
2
2.3
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттер үшін арнайы білім беру жағдайларын анықтау және ұйымдастыру
2
2
2.4
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерге арналған оқу жоспарының түзету компонетін іске асыру ерекшелігі
2
2
4
2.5
Инклюзивті білім беру педагогтың кәсібилігінің жаңа типі: әдістемелік және педагогикалық қызметін басқару
2
2
2.6
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерді қолдауда және білім беру ортасына бейімдеуда және білім беру ұйымы басшысының рөлі
4
4
2.7
Инклюзивті білім беруде техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында еңбек ресурстарын дайындау ерекшеліктері
4
4
2.8
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттер үшін дуальды жүйені енгізу тұрғысынан техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары басшыларының қызметі
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль: "Кәсіптік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері"
4
2
4
10
3.1
Ақыл кемістігі, бар, көру, есту, сөйлеу қабілеті, тірек-қимыл аппараты бұзылған, психикалық дамуы тежелген, ерте аутизмі бар студентердің психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері
2
2
3.2
Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында инклюзивті білім беруді ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері
2
2
3.3
Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттердің оқу-тәрбие процесін психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
4
3.4
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерге педагогтардың әлеуметтік-психологиялық-педагогикалық өзара әрекеттесу түрі
2
2
4
Мазмұндық модуль: "Курстың мазмұны және теориялық әдістемелік негіздері"
2
4
6
4
4
20
4.1
Нақты жұмыс орындарында ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерді кәсіби оқыту (оқу жоспары, бағдарламалар) тиімділігінің критерийі
4
4
4.2
Инклюзивті білім беруді жүзеге асырушы техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқу-тәрбие процесіне бейімделу және модификациялау
2
2
4
4.3
Өндірістік оқытуды ұйымдастырудағы инновациялық тәсілдер, критериалды бағалау негізінде кәсіби оқыту мен оқытудың белсенді формалары
2
2
4
4.4
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттер үшін жеке білім беру бағыттын әзірлеу мен жүзеге асыру
2
2
4
4.5
Инклюзивті білім беру жағдайында Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында заманауи өндірістік технологияларды қолдану
2
2
4.6
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерді оқыту бойынша техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының басқару және педагогикалық құрамын кәсіби даярлау мен қайта даярлау
2
2
5
Технологиялық модуль: "Жаңа білім беру және ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану"
6
2
6
14
5.1
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттер үшін оқу жоспарының түзету компонентін іске асыру технологиясы
6
6
5.2
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерді қашықтықтан оқытуды ұйымдастырудың мүмкіндіктері
2
2
5.3
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында жаңа педагогикалық және ақпараттық технологияларды қолдану
2
2
5.4
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерді әлеуметтік-сауықтыруды сүйемелдеу
2
2
5.5
Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында мобильді, қашықтықтан және смарт оқыту
2
2
6
Вариативтік модуль: "Вариативтік компоненттер әдістемесін қолдану"
8
8
6.1
Инклюзивті білім беру жағдайында кәсіби даярлау пәндерін оқыту ерекшеліктері
6.2
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттермен түзетімдік-педагогикалық жұмыс
6.3
Ерекше білім беру қажеттілігі бар студенттерді оқытуды ұйымдастырудағы инновациялық тәсілдер
6.4
Инклюзивті білім беру жағдайында еңбек нарығын талдаудағы техникалық және кәсіптік білім беру қажеттілігі
6.5
Инклюзивті білім беру жағдайында еңбек нарығының қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін кадрларды даярлаудың дуальды жүйесін енгізу
6.6
Түзету компоненттерін іске асыру үшін техникалық және кәсіптік білім беру мұғалімдері арасында заманауи технологияларды енгізуді ұйымдастыру және басқару
6.7
Түзету компоненттерін іске асыру үшін оқыту мақсаттары таксономиясының түрлі моделі (Б.Блум, И.Я.Лернер), "Толық меңгеру теориясы" Б. Блум. "Білімді меңгеру деңгейлері" И.Я.Лернер пайдалану
6.8
Инклюзивті білім беру жағдайында кластерлік тәсіл әлеуметтік әріптестік ұстаным ретінде
Барлығы:
20 8 16 14 10 4 6 2 80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 19 сәуірдегі
№ 165 бұйрығына
18-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
51-қосымша
Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының "Білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру пәндері бойынша оқыту процесін жобалау" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса по общеобразовательным дисциплинам в рамках обновления содержания" предназначена для преподавателей общеобразовательных дисциплин (далее – Программа) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на ознакомление с изменениями проектирования учебного процесса в рамках обновления содержания образования, повышение компетенций преподавателей в планировании и организации занятий с целью улучшения качества образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - формирование компетенций преподавателей общеобразовательных дисциплин по планированию учебного процесса в контексте обновления содержания образования.
4. Задачи Программы:
1) ознакомить с нормативными правовыми актами по обновлению содержания образования;
2) изучить новые подходы и учебные материалы в соответствии с обновленной образовательной программой для проектирования;
3) расширить методические компетенций преподавателей при структурировании учебного процесса на основе личностно-деятельностного обучения;
4) совершенствовать систему критериального оценивания в условиях обновления содержания образования;
5) сформировать ИКТ компетентность слушателей.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
нормативные правовые акты по обновлению содержания образования;
особенности концептуального и методического проектирования учебного процесса;
2) умеют:
применять инновационные образовательные технологии, проектировать образовательный процесс в условиях обновленного содержания образования;
структурировать и организовать учебный процесс на основе системы целей и новых видов планирования
3) владеют:
навыками применения критериального оценивания в условиях обновленного содержания образования;
4) демонстрируют:
навыки работы с компьютерными и мультимедийными продуктами в учебно-воспитательном процессе.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 5 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативная правовая документация в области образования;
2) психолого-педагогические основы профессионального образования;
3) содержание и теоретико-методологические основы курса;

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру пәндері бойынша оқыту процесін жобалау" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ТжКБ) жалпы білім беру пәндері оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама білім беру мазмұнын жаңарту аясында оқу процесіндегі жобалаудың өзгерістерін таныстыруға, білім сапасын жақсарту мақсатында сабақты жоспарлау және ұйымдастыруда оқытушылардың құзыреттілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты - білім беру мазмұнын жаңарту контекстінде оқу процесін ұйымдастыру бойынша жалпы білім беретін пәндердің оқытушыларының құзыреттігін қалыптастыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру мазмұнын жаңарту бойынша білім саласындағы нормативтік құқықтық актілермен таныстыру;
2) жобалау үшін жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес оқу материалдары мен жаңа тәсілдерді үйрету;
3) жеке іс-әрекеттегі оқыту негізінде оқу процесін құрылымдауда оқытушылардың әдістемелік құзыреттілігін кеңейту;
4) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында критериалды бағалау жүйесін жетілдіру;
5) тыңдаушылардың АКТ құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) біледі:
жаңартылған білім беру мазмұны бойынша білім саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;
оқу үдерісінің тұжырымдамалық және әдістемелік жобалау ерекшеліктерін;
2) істей алады:
инновациялық білім беру технологиясын қолдануды, жаңартылған білім беру мазмұны жағдайында білім беру үдерісін жобалауды;
жоспарлаудың жаңа түрлерінің және мақсаттарының жүйесі негізінде оқу үдерісін құрылымдауды және ұйымдастыруды;
3) дағдыларын меңгереді:
жаңартылған білім беру мазмұны жағдайында критериалды бағалауды қолдану;
4) көрсетеді:
оқу-тәрбие үдерісінде компьютерлік және мультимедиялық өнімдермен жұмыстану дағдысын.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған – практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама 5 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттамалар;
2) кәсіптік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері;
3) курстың мазмұны және теориялық әдістемелік негіздері;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Спортивные игры как средство профессионально-прикладной подготовки" (далее – Программа) предназначена для преподавателей физической культуры (далее – преподаватели) организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на повышение качества и совершенствование профессиональных компетенций педагогических работников в сфере физической культуры и спорта системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы - углубление теоретических и практических знаний преподавателей по организации и проведению учебного процесса по физическому воспитанию, физкультурно-оздоровительной и спортивной работы в организациях ТиПО на основе современных методов и подходов в области физической культуры и спорта.
4. Задачи Программы:
1) систематизирование знаний о механизмах реализации стратегических направлений государственной политики в области образования;
2) ознакомление преподавателей с проблемами занятий физической культурой при традиционной форме проведения;
3) способствование внедрения в учебно-воспитательный процесс современных эффективных методик физического воспитания и спортивной тренировки профессионально-прикладного характера;
4) освоение преподавателями знаний и формирование умений по планированию и проведению занятий по физической культуре с использованием новых технологий;
5) овладение методами медико-биологического контроля на уроках физической культуры и в спортивных секциях;
6) формирование и использование информационно - коммуникационной компетентности преподавателей в физкультурно-спортивном и учебно-воспитательном процессе.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
нормативные правовые документы в области физической культуры и спорта, регламентирующие образовательную деятельность преподавателя;
медико-биологические особенности обучающихся;
механизм использования новых образовательных технологий в процессе обучения обучающихся;
2) умеют:
анализировать учебно-методические материалы и ресурсное обеспечение предмета в современных условиях образования;
составлять долгосрочное планирование, применять среднесрочный, краткосрочный план урока в соответствии с целью долгосрочного планирования;
проводить тестирование состояния здоровья, функциональных возможностей и физической работоспособности обучающихся;
использовать информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности;
3) владеют:
навыками применения критериев оценки учебных достижений студентов;
навыками разработки учебно-методических комплексов;
навыками применения инновационных методов профессиональной подготовки обучающихся;

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Спорттық ойындар кәсіби-қолданбалы дене дайындығы құралы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының дене тәрбиесі оқытушыларына (бұдан әрі – оқытушылар) арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жүйесінің дене шынықтыру және спорт саласындағы педагогикалық қызметкерлерінің кәсіби құзреттіліктерінің сапасын арттыруға және жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты оқытушылардың ТжКБ ұйымдарында дене шынықтыру оқу процесін, сауықтыру мен спорттық жұмыстарды осы саладағы заманауи әдістер мен тәсілдер негізінде іске асыру бойынша теориялық және практикалық білімін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1) білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың стратегиялық бағыттарын іске асыру тетіктері туралы білімді жүйелеу;
2) оқытушыларды дәстүрлі түрде өткізілетін дене шынықтыру сабағындағы проблемалармен таныстыру;
3) оқу-тәрбие үдерісіне кәсіби-қолданбалы сипаттағы жаңа тиімді дене шынықтыру әдістері мен спорттық жаттығуларды енгізуге қолдау көрсету;
4) дене шынықтыру сабағын жаңа технологияларды пайдалана отырып жоспарлауға және өткізуге арналған оқытушылардың білімін, дағдыларын қалыптастыру;
5) дене шынықтыру сабақтарында және спорт секцияларында медициналық-биологиялық бақылау әдістерін меңгеру;
6) оқытушылардың дене шынықтыруда және спортта оқу-тәрбиесі үдерісінде ақпараттық және коммуникациялық құзыреттілігін пайдалануын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курсты аяқтағанда тыңдаушылар:
1) мыналарды:
оқытушының білім беру қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттарды;
білім алушылардың дәрігерлік биологиялық ерекшеліктерін;
білім алушылардың оқыту үдерісінде жаңа білім беру технологияларын қолдану механизмін біледі;
2) мыналарды:
оқу-әдістемелік материалдарды талдау және қазіргі заманғы білім беру жағдайында пәннің ресурстық қамтамасыз етуін;
ұзақ мерзімді жоспарды құрастыруды, орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарды ұзақ мерзімді жоспардың мақсатына сәйкес пайдалануды;
білім алушылардың денсаулық жағдайын, функционалдық мүмкіндіктері мен физикалық көрсеткіштерін тексеру сынақтарын өткізуді;
кәсіби қызметте ақпрататтық-коммуникациалық технологияны пайдалану дағдысын біледі;
3) мыналарды:
студенттердің оқу жетістіктерін бағалау өлшемдерін пайдалану дағдыларын;
оқу-әдістмелік кешенін құрастыру дағдыларын;
білім алушылардың кәсіптік дайындығына арналған инновациалық әдістер дағдыларын меңгереді;

4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз)- коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам - теоретическое и практическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков в соответствии с обозначенными целью и задачами Программа предусматривает 7 модулей.
8. Модули Программы:
1) нормативные правовые документы в области образования, регламентирующие деятельность преподавателя физической культуры;
2) психолого-педагогические основы профессионального образования;
3) методика организации и проведения занятий по физической культуре с использованием новых технологий;
4) методы построения профессионально-прикладной физической подготовки (ППФП);
5) методы обработки медико-биологической информации;
6) формы и методы использования информационно-коммуникационных технологий;

4) педагогикалық тәжірбиесінде (soft skills) "жұмсақ дағды" қолдануға дайын - коммуникативтік дағды, сыни ойлау, проблема шешу дағдысы, креативтік, командада жұмыс істеу іскерлігі, өзін ұйымдастыру, тайм-менеджмент, жан-жалды шешу, қол басшылық қасиеттерін көрсету.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған –практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, біліктілік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама 7 модульден тұрады.
8. Бағдрлама модульдері:
1) дене шынықтыру оқытушысының қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар;
2) кәсіптік білімнің психологиялық-педагогикалық негіздері;
3) жаңа технологияларды қолдана отырып, дене шынықтыру пәндерін ұйымдастыру және өткізу әдістемесі;
4) кәсіби –қолданбалы дене дайындығын (КҚДД) құрастыру әдістері;
5) дәрігерлік-биологиялық ақпаратын өңдеу әдістері;
6) ақпараттық-коммуникативтік технологиясын қолдану үлгілері мен әдістері;

7) применение методов вариативных компонентов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну и две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов оставляет 72 часа, недельных 36 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.

7) вариативтік компоненттер әдістерін қолдану.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Біліктілікті арттыру курстары осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша 72 академиалық сағат бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту әдістері және бақылау, оның ішінде қашықтықтан оқытуды оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.

Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, практическая работа, мастер-класс, презентация мини-урока, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных занятий, а так же самостоятельную работу слушателя. Для определения уровня профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом и тренерами по видам спорта разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.

6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, практикалық жұмыс, шеберлік сыныптар, шағын сабақтың таныстырылымы, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар, спорттық жаттықтырушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалаудың критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді

Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока, итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков включены в учебно-методический комплекс (далее – УМК) курса.
15. Для определения уровня профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом и тренерами по видам спорта разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе курсов повышения квалификации педагогических кадров "Спортивные игры как средство профессионально-прикладной подготовки"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическая работа
Мастер-класс
Защита мини-уроков
Тест
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Модуль: "Нормативные правовые документы в области образования, регламентирующие деятельность преподавателя физической культуры"
2
2
1.1
Основные направления государственной политики и стратегии развития в системе технического и профессионального образования
2
2
2
Модуль: "Психолого-педагогические основы профессионального образования"
2
2
4
2.1
Новая парадигма образования
1
1
2.2
Обучение методам саморегуляции и психологической помощи в спорте
1
2
3
3
Модуль: "Методика организации и проведения занятий по физической культуре с использованием новых технологий"
4
2
2
8
3.1
И Инновационные педагогические подходы физического воспитания в организациях технического и профессионального образования
2
2
3.2
Современные требования к организации спортивно-массовой и физкультурно-оздоровительной работе в организациях технического и профессионального образования
2
2
3.3
Современные системы организации проведения и методики судейства соревнований
2
2
4
Модуль: "Методы построения профессионально-прикладной физической подготовке (ППФП)"
5
30
2
2
39
4.1
Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Цель и задачи ППФП. Соотношение общей и профессионально-прикладной подготовки. Средства профессионально-прикладной физической подготовки
2
2
4.2
Современные аспекты учебно-тренировочного процесса по баскетболу.
Основы обучения. Общепедагогические и специфические принципы обучения. Физическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Техническая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Тактическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Теоретическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Психологическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Интегральная подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Критерии оценки технической и тактической подготовленности в баскетболе.
1
10
11
4.3
Современные аспекты учебно-тренировочного процесса по волейболу.
Основы обучения. Общепедагогические и специфические принципы обучения. Физическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Техническая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Тактическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Теоретическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Психологическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Интегральная подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Критерии оценки технической и тактической подготовленности в волейболе.
1
10
11
4.4
Современные аспекты учебно-тренировочного процесса по футболу.
Основы обучения. Общепедагогические и специфические принципы обучения. Физическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Техническая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Тактическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Теоретическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Психологическая подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Интегральная подготовка: цель, задачи, средства и методы.
Критерии оценки технической и тактической подготовленности в футболе.
1
10
11
5
Модуль: "Методы обработки медико-биологической информации"
8
8
5.1
Методы тестирования состояния здоровья, функциональных возможностей и физической работоспособности обучающихся на занятиях физической культурой в колледже.
2
2
5.2
Медико-биологический контроль обучающихся на занятиях в спортивных секциях.
2
2
5.3
Использование активного отдыха как средства оздоровления обучающихся колледжей (научно-методическое обоснование нагрузок способствующих повышению физической работоспособности и резервных возможностей).
2
2
5.4
Физические нагрузки и питание при избыточной массе тела у обучающихся колледжей.
2
2
6
Модуль: "Формы и методы использования информационно-коммуникационных технологий"
4
2
6
6.1
Современные информационные технологии в учебно-педагогическом процессе: сервисы plickers (пликерс), cahoot (кахут)
2
2
6.2
Методика обработки видеоматериалов и применение его в презентации (ISPRING PRO) (АЙСПРИНГ ПРО)
2
2
4
7
Модуль: "Применение методов вариативных компонентов"
5
5
7.1
Методика организации туристических походов
1
1
7.2
Использование фитнес программы в практике физического воспитания обучающихся.
2
2
7.3
Технологии адаптивной физической культуры
1
1
7.4
Профилактика травматизма и оказание доврачебной помощи при травмах и несчастных случаях во время занятий физической культурой. Предупреждение производственного травматизма при выполнении трудовых операций.
1
1
8
Итоговая оценка знаний слушателей
Итого:
30
36
2
2
2
72

7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ таныстырылымы, қорытынды тестілеу өткізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.
15. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар, спорттық жаттықтырушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалаудың критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Спорттық
ойындар кәсіби-қолданбалы
дене дайындығы құралы" білім
беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Практикалық сабақ
Шеберлік сынып
Шағын сабақтардың таныстырылымы
Тест қабылдау
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Модуль: "Дене шынықтыру оқытушысының қызметін реттейтін білім саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар"
2
2
1.1
ТжБК жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың және даму стратегиясының негізгі бағыттары
2
2
2
Модуль: "Кәсіптік білімнің психологиялық-педагогикалық негіздері"
2
2
4
2.1
Жаңа білім парадигмасы
1
1
2.2
Спортта өзін-өзі реттеу және психологиялық көмек көрсету тренингтері
1
2
3
3
Модуль: "Жаңа технологияларды қолдана отырып, дене шынықтыру пәндерін ұйымдастыру және өткізу әдістемесі"
4
2
2
8
3.1
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында дене тәрбиесі үдерісін ұйымдастырудың инновациялық педагогикалық тәсілдері
2
2
3.2
Спорттық-бұқаралық және дене шынықтыру мен денсаулық сақтауды ұйымдастырудың заманауи талаптары
2
2
3.3
Спорттық жарыстар ұйымдастырудың жаңа жүйелері мен төрешілік әдістері
2
2
4
Модуль: "Кәсіби –қолданбалы дене дайындығын (КҚДД) құрастыру әдістері"
5
30
2
2
39
4.1
Кәсіби-қолданбалы дене тәрбиесі мақсаты мен міндеттері.
Жалпы және кәсіби-қолданбалы дене дайындығының қатынасы.
Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы құралдары
2
2
4.2
Баскетбол ойыны бойынша қазіргі талаптағы оқу-жаттығу процесі.
Оқыту негіздері. Жалпы және арнайы педагогикалық оқыту принциптері. Дене дайындығы: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Техникалық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Тактикалық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Психологиялық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Аралас дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Баскетбол ойынының техника-тактикасын меңгеру дайындығын бағалау мөлшерлері
1
10
11
4.3
Волейбол ойыны бойынша қазіргі талаптағы оқу-жаттығу процесі.
Оқыту негіздері. Жалпы және арнайы педагогикалық оқыту принциптері. Дене дайындығы: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Техникалық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Тактикалық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Психологиялық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Аралас дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Волейбол ойынының техника-тактикасын меңгеру дайындығын бағалау мөлшерлері
1
10
11
4.4
Футбол ойыны бойынша қазіргі талаптағы оқу-жаттығу процесі.
Оқыту негіздері. Жалпы және арнайы педагогикалық оқыту принциптері. Дене дайындығы: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Техникалық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Тактикалық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Психологиялық дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Аралас дайындық: мақсат, міндеттер, құралдар мен әдістер. Футбол ойынының техника-тактикасын меңгеру дайындығын бағалау мөлшерлері
1
10
11
5
Модуль: "Дәрігерлік-биологиялық ақпаратын өңдеу әдістері"
8
8
5.1
Дене шынықтыру сабақтарында студенттердің денсаулығының жай-күйін, функционалдық мүмкіндіктерін және физикалық көрсеткіштерін тексеру әдістері
2
5.2
Спорттық секциялардағы студенттерді дәрігерлік және биологиялық бақылау
2
5.3
Артық салмақты студенттердің дене жүктемесі мен тамақтануы
2
5.4
Белсенді демалыс іс-шараларын колледж студенттерінің денсаулығын жақсарту құралы ретінде пайдалану (физикалық жұмыс қабілетін жоғарлату және резервтік мүмкіндіктері бар жүктемелердің ғылыми-әдістемелік негіздемесі)
2
6
Модуль: "Ақпараттық-коммуникативтік технологиясын қолдану үлгілері мен әдістері"
4
2
6
6.1
Педагогикалық процестегі заманауи ақпараттық технологиялар: plickers, cahoot қызмет көрсету
2
2
6.2
Видео материалдарды өңдеу әдістемесі және оларды презентацияда пайдалану технологиясы (ISPRING PRO)
2
2
4
7
Модуль: "Вариативтік компоненттер әдістерін қолдану"
5
5
7.1
Туристік жорықтыр ұйымдасытру әдістері
1
1
7.2
Фитнес бағдарламаларды студенттердің дене шынықтыру практикасында қолдану
2
2
7.3
Бейімделген дене шынықтыру әдістері
1
1
7.4
Дене тәрбиесі кезінде жарақаттану мен жазатайым оқиғаларға дейінгі жарақаттанудың алдын – алу және алғашқы көмек көрсету. Еңбек жұмыстарын орындау кезінде өндірістік жарақаттанудың алдын-алу
1
1
8
Тыңдаушылардың білім жетістіктерін қорытындылау
Барлығы:
30 36 2 2 2 72