О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года № 362 "Об утверждении правил организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 апреля 2018 года № 289. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2018 года № 16932.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года № 362 "Об утверждении правил организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6472, опубликованный 9 октября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 267-268 (26328-26329) следующее изменение:
Правила организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу (далее – Правила).
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Приложение
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 апреля 2018 года № 289
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 13 августа 2010 года № 362
Правила организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан

"Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 13 тамыздағы № 362 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 28 сәуірдегі № 289 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 мамырда № 16932 болып тіркелді.
"Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 13 тамыздағы № 362 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6472 болып тіркелген, 2010 жылғы 9 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 429-432 (26275) жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 28 сәуірдегі
№ 289 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін
атқарушының
2010 жылғы 13 тамыздағы
№ 362 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте".
2. Правила определяют порядок организации работы постов транспортного контроля территориальных органов Комитета транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее – Комитет) на территории Республики Казахстан.
3. Основными задачами поста транспортного контроля территориальных органов Комитета является обеспечение соблюдения требований законодательства Республики Казахстан об автомобильном транспорте, международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, сохранности автомобильных дорог, дорожных сооружений и безопасного проезда по ним.
4. Деятельность сотрудников поста транспортного контроля территориальных органов Комитета, связанная с проведением государственного контроля за проездом транспортных средств по территории Республики Казахстан, регламентируется международными договорами в сфере автомобильных перевозок, транспортным и налоговым законодательством Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" (далее – КоАП), Этическим кодексом государственных служащих Республики Казахстан (Правила служебной этики государственных служащих), утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан", законами Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан", от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции", нормативными правовыми актами Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, а также настоящими Правилами.
5. Основные понятия и термины, применяемые в Правилах:
1) специальное автоматизированное измерительное средство – сертифицированное специальное контрольно-измерительное техническое оборудование, прошедшее метрологическую поверку, осуществляющее фото, видеосъемку, работающее в автоматическом режиме, фиксирующее вид, марку, государственный регистрационный знак, весовые и (или) габаритные параметры и скорость движения транспортных средств;
2) передвижной пост транспортного контроля – пост транспортного контроля, организованный на базе специального автотранспорта, который оснащен техническими средствами контроля, связью и оборудованием;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлiгi Көлiк комитетiнiң (бұдан әрi – Комитет) аумақтық органдарының Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру тәртiбiн айқындайды.
3. Комитеттің аумақтық органдарының көліктік бақылау бекеттерінің негізгі міндеттері Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі туралы заңнама талаптарының, Қазақстан Республикасымен ратификациялаған халықаралық шарттардың сақталуын, автомобиль жолдарының, жол құрылыстарының сақталуын және олармен жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету болып табылады.
4. Комитеттiң аумақтық органдарының көлiктiк бақылау бекеті қызметкерлерiнiң Қазақстан Республикасының аумағы бойынша көлiк құралдарының жүрiп өтуiн мемлекеттiк бақылауды жүргiзуге байланысты қызметi автомобиль тасымалдары саласындағы халықаралық шарттармен, Қазақстан Республикасының көлiктiк және салықтық заңнамаларымен, "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі кодексiмен (бұдан әрі – ӘҚБтК), "Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы Жарлығымен, Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы", 2015 жылғы 18 қарашадағы "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңдарымен, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлiгiнiң нормативтiк-құқықтық актiлерiмен, сондай-ақ осы Қағидалармен регламенттеледi.
5. Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар мен терминдер:
1) арнайы автоматтандырылған өлшеу құралы – метрологиялық салыстырып тексерістен өткен, фото, бейне түсіруді жүзеге асыратын, автоматты режимде жұмыс істейтін, көлік құралдарының түрін, маркасын, мемлекеттік тіркеу белгісін, салмақтық және (немесе) габариттік параметрлерін және қозғалыс жылдамдығын тіркейтін сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық жабдығы;
2) жылжымалы көліктік бақылау бекеті – арнайы автокөлік базасында ұйымдастырылған, техникалық бақылау, байланыс құралдарымен және жабдықпен жарақталған көліктік бақылау бекеті;

3) пост транспортного контроля (далее – ПТК) – стационарный или передвижной контрольно-пропускной пункт, оснащенный техническими средствами контроля, оборудованный капитальным зданием или спецавтотранспортом;
4) измерение весовых и габаритных параметров транспортного средства – процесс определения габаритных параметров, общей массы и нагрузок на оси транспортных средств посредством измерительного инструмента и габаритных рамок, а также весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов, прошедших метрологическую поверку и имеющих соответствующий сертификат;
5) смена поста транспортного контроля – смена, состоящая из двух или трех сотрудников территориальных органов транспортного контроля, назначенная согласно утвержденному графику, для несения службы на стационарных и передвижных постах транспортного контроля;
6) муляж – часть весоизмерительного оборудования переносных мобильных весов, предназначенная для равномерного распределения нагрузки по осям транспортного средства при измерении весовых параметров;
7) портативный носимый видеорегистратор (далее – видеожетон) – техническое устройство, предназначенное для осуществления аудиовидеозаписи сотрудниками ПТК;
8) аппаратура спутниковой навигации – аппаратно-программное устройство, устанавливаемое на транспортное средство для определения его текущего местоположения, направления и скорости движения по сигналам не менее двух действующих глобальных навигационных спутниковых систем, обмена данными с дополнительным бортовым оборудованием, а также для обмена информацией по сетям подвижной радиотелефонной связи;
9) стационарный пост транспортного контроля – пост транспортного контроля, оборудованный капитальным зданием и оснащенный техническими средствами контроля, связью и оборудованием;
10) телевизионная система видеонаблюдения – совокупность совместно действующих технических средств, обладающих технической, информационной, программной и эксплуатационной совместимостью, предназначенных для получения изображений о состоянии объекта.
Глава 2. Порядок организации работы постов транспортного контроля
6. Стационарные и передвижные ПТК располагаются в зонах грузообразующих точек, пересечений автомагистралей и на основных международных транспортных коридорах. Перечень стационарных ПТК утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 июля 2013 года № 697 "Об утверждении перечня пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и стационарных постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан".
Маршруты передвижных ПТК по осуществлению транспортного контроля на территории Республики Казахстан, а также вносимые в них изменения утверждаются приказом Председателя Комитета.

3) көліктік бақылау бекеті (бұдан әрі – КББ) – техникалық бақылау құралдарымен жарақтанған, күрделі ғимаратпен немесе арнайы автокөлікпен жабдықталған стационарлы немесе жылжымалы өткізу-бақылау пункті;
4) көлік құралының салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеу – метрологиялық салыстырып тексерістен өткен және тиісті сертификаты бар өлшеу құралы мен көлем шеңберлері, сондай-ақ стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразылар көмегімен көлік құралдарының габариттік параметрлерін және жалпы массасы мен білікке түсетін жүктемесін айқындау процесі;
5) көлiктiк бақылау бекетінің ауысымы – аумақтық көлiктiк бақылау органдарының екi немесе үш қызметкерiнен тұратын, бекiтiлген кестеге сәйкес стационарлық және жылжымалы көлiктiк бақылау бекеттерінде қызмет атқару үшiн белгiленген ауысым;
6) нақнұсқа - салмақтық параметрлерін өлшеу кезінде көлік құралының біліктерінің жүктемелерін біркелкі бөлуге арналған жылжымалы мобильді таразылар үлгідегі салмақ өлшеу жабдығының бөлігі;
7) портативті алып жүретін бейнетіркегіш (бұдан әрі – бейнежетон) – ККБ қызметкерлерінің аудиобейнежазбаны жүзеге асыруға арналған техникалық құрылғы;
8) спутниктік навигация аппаратурасы – көлік құралының ағымдағы орналасқан жерін, бағытын және қозғалыс жылдамдығын кемінде екі қолданыстағы жаһандық навигациялық спутниктердің сигналы бойынша оны айқындау, қосымша борттық жабдықпен деректермен алмасу, сондай-ақ радиотелефон байланысының жылжымалы желілері бойынша ақпарат алмасу үшін автокөлік құралына орнатылатын аппараттық-бағдарламалық құрылғы;
9) стационарлық көліктік бақылау бекеті – күрделі ғимаратпен жабдықталған және техникалық бақылау, байланыс құралдарымен және жабдықпен жарақталған көліктік бақылау бекеті;
10) телевизиялық бейнебақылау жүйесі – объектінің жай-күйі туралы көрсетілімдерді алуға арналған техникалық, ақпараттық, бағдарламалық және пайдалану үйлесімділігі бар бірлесіп әрекет ететін техникалық құралдардың жиынтығы.
2-тарау. Көліктік бақылау бекеттерін жұмысын ұйымдастыру тәртібі
6. Стационарлық және жылжымалы КББ жүк құраушы нүктелер, автомагистральдардың қиылыстары аймақтарында және негізгі халықаралық көлік дәліздерінде орналасады. Стационарлық көлiктiк бақылау бекеттерінің тiзбесi "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткiзу пункттерінің және Қазақстан Республикасының аумағындағы стационарлық көлiктiк бақылау бекеттерінің тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 9 шілдедегі № 697 қаулысымен бекітілген.
Қазақстан Республикасының аумағында көліктік бақылауды жүзеге асыру бойынша жылжымалы КББ-нің маршруты, сондай-ақ оған өзгеріс енгізу Комитет төрағасының бұйрығымен бекітіледі.

7. Штатная численность ПТК, смена ПТК и ее состав устанавливаются руководителем Инспекции транспортного контроля Комитета (далее – Инспекция), согласно выделенным ассигнованиям и штатной численности отдела контроля на автомобильном транспорте Инспекции.
8. Режим работы ПТК определяется графиком, в котором указываются дни и часы (смены) несения контроля сотрудниками ПТК, а также отведенное им время для отдыха и приема пищи.
Режим работы передвижного ПТК определяется с учетом интенсивности движения транспортных средств в различные часы суток и времени года, режима работы субъектов, осуществляющих деятельность на автомобильном транспорте, которые обуславливают эпизодическое, суточное или сезонное увеличение потоков транспортных средств.
9. Стационарные ПТК оснащаются необходимым для работы оборудованием и имуществом в соответствии с Перечнем оборудования и имущества стационарного поста транспортного контроля согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Передвижные ПТК оснащаются необходимым для работы оборудованием и имуществом в соответствии с Перечнем оборудования и имущества передвижного поста транспортного контроля согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
10. График работы ПТК разрабатывается в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и утверждается руководителем Инспекции, либо лицом, его замещающим.
Стационарный ПТК работает круглосуточно.
11. На каждую смену передвижного ПТК, с учетом условий, определенных пунктом 6 настоящих Правил, составляется карточка маршрута по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Карточка маршрута передвижного ПТК составляется руководителем отдела контроля на автомобильном транспорте Инспекции, либо лицом, его замещающим в двух экземплярах, один из которых хранится в Инспекции, другой передается смене передвижного ПТК.
Карточки маршрута хранятся в Инспекции до одного календарного года.
Руководитель Инспекции обеспечивает соблюдение сотрудниками ПТК требований настоящих Правил, поверку и обслуживание прилагаемого к ПТК оборудования и имущества.
Руководитель отдела контроля на автомобильном транспорте из числа смены назначает старшего сотрудника ПТК, ответственного за надлежащее функционирование ПТК при несении службы.
12. Передвижные ПТК могут быть задействованы для ликвидации чрезвычайной ситуации природного или техногенного характеров.
13. Спецавтотранспорт ПТК подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам и обозначается надписью "Жылжымалы көліктік бақылау бекеті – Передвижной пост транспортного контроля" и логотипом Комитета.

7. КББ-нің штат саны, КББ ауысымы мен оның құрамын Комитеттiң Көлiктiк бақылау инспекциясының (бұдан әрi – Инспекция) басшысы бөлген қаражатқа және Инспекцияның автомобиль көлiгiндегi бақылау бөлiмiнің штат санына сәйкес белгiлейдi.
8. КББ-нің жұмыс режимі кестеге сәйкес айқындалады, онда КББ қызметкерлерінің бақылауды атқару күндері мен сағаттары (ауысымдары), сондай-ақ олардың демалуы үшін және тамақ ішуге бөлінген уақыт көрсетіледі.
Жылжымалы КББ-нің жұмыс режимі әртүрлі тәулік сағаттарында, жыл мезгілдерінде көлік құралдары қозғалысының қарқындылығын, көлік құралдары ағымының эпизодтық тәуліктік немесе маусымдық артуын негіздейтін, автомобиль көлігінде қызмет ететін шаруашылық субъектілерінің жұмыс режимін ескере отырып айқындалады.
9. Стационарлық КББ жұмыс үшін Стационарлық көліктік бақылау бекеттерінің жабдығы мен мүлік тізбесіне сәйкес осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес қажетті жабдықпен және мүлікпен жарақтандырылады.
Жылжымалы КББ жұмыс үшін Жылжымалы көліктік бақылау бекеттерінің жабдығы мен мүлік тізбесіне сәйкес осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес қажетті жабдықпен және мүлікпен жарақтандырылады.
10. КББ ауысымының жұмыс кестесі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес әзірленеді және Инспекция басшысы немесе оны алмастыратын адам бекітеді.
Стационарлық КББ тәулік бойы жұмыс істейді.
11. Жылжымалы КББ әрбір ауысымына, осы Қағидалардың 6-тармағымен айқындалған жағдайларды есепке алғанда, маршрут карточкасы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Жылжымалы КББ маршрут карточкасын Инспекцияның автомобиль көлігіндегі бақылау бөлімінің басшысы немесе оны алмастыратын адам екі данада жасайды, олардың біреуі Инспекцияда сақталады, басқасы жылжымалы КББ ауысымына тапсырылады.
Маршруттың карточкалары күнтізбелік бір жылға дейін Инспекцияда сақталады.
Инспекция басшысы КББ-де тиесілі құрылғылар мен мүліктерді салыстыруға және қызмет көрсетуге, КББ қызметкерлерінің осы Қағиданың талаптарын сақтауын қамтамасыз етеді.
Автомобиль көлігіндегі бақылау бөлімінің басшысы қызмет атқару кезінде КББ-нің тиісінше жұмыс істеуіне жауапты, ауысымның ішінен КББ-нің аға қызметкерін тағайындайды.
12. Жылжымалы КББ табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін тартылуы мүмкін.
13. Көліктік бақылау органдарының арнайы автокөлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуы тиіс және "Жылжымалы көліктік бақылау бекеті – Передвижной пост транспортного контроля" жазуымен және Комитеттің логотипімен белгіленеді.

14. При осуществлении транспортного контроля на передвижных ПТК должны быть включены проблесковые маячки оранжевого или желтого цвета.
Сотрудники ПТК при осуществлении государственного контроля в сфере автомобильного транспорта должны быть в форменной одежде (без погон), иметь номерные нагрудные знаки и служебные удостоверения.
При осуществлении действий, предусмотренных пунктами 15, 16, 17, 32 и 34 настоящих Правил аудио, видеозапись осуществляется с использованием видеожетона, а в случае его отсутствия средствами аудио, видеозаписи (фото,- видеокамеры, абонентское устройство сотовой связи с функцией аудио, видеозаписи). В процессе использования видеожетона или средств аудио, видеозаписи сотрудник ПТК убеждается в точности установленного в них даты и времени.
15. На стационарных ПТК и прилегающих к ним площадках, а также внутри передвижных ПТК не допускается нахождение посторонних лиц и транспортных средств, за исключением остановленных транспортных средств и их водителей, а также представителей общественных организаций, государственных органов, средств массовой информации (при проведении совместных мероприятий).
В случае создания препятствия в выполнении служебных обязанностей сотрудников ПТК, со стороны посторонних лиц, выразившееся в невыполнении или ненадлежащем выполнении законных требований сотрудника транспортного контроля покинуть ПТК и прилегающие к ним площадки, старший сотрудник ПТК возбуждает дело об административном правонарушении в порядке и сроки, предусмотренные КоАП.
Глава 3. Порядок проведения транспортного контроля на постах транспортного контроля
16. Проведение транспортного контроля сотрудником ПТК обеспечивается в следующем порядке:
1) останавливает в зоне видимости камер видеонаблюдения ПТК транспортное средство (грузовые автомобили, специализированные и специальные автомобили), путем подачи сигнала с помощью громкоговорящего устройства, жестом руки или жезлом, направленных на транспортное средство, с одновременным сигналом свистка, которые должны быть понятны водителю, и поданы своевременно с тем, чтобы их исполнение не создало аварийную обстановку;
2) незамедлительно подходит к транспортному средству, представляется, разъясняет причины остановки транспортного средства и предъявляет по требованию водителя, для ознакомления и установления фамилии и должности, служебное удостоверение без его передачи водителю;
3) запрашивает:
водительское удостоверение на право управления транспортным средством или временное удостоверение, выданное взамен него, с документом, удостоверяющим личность водителя;
свидетельство о государственной регистрации транспортного средства либо документ, свидетельствующий о праве собственности на транспортное средство;
путевой лист, документы на перевозимый груз (товарно-транспортную накладную, сопроводительные и разрешительные документы);

14. Жылжымалы КББ-де көліктік бақылауды жүргізу кезінде қызғылт сары немесе сары түсті жарқылдауық маягі іске қосылып тұруы керек.
КББ қызметкерлері автомобиль көлiгi саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде нысанды киiм (погонсыз) киюге, олардың нөмiрлi омырау белгiлерi және қызметтiк куәлiктерi болуы тиiс.
15, 16, 17, 32 және 34-тармақтарында қарастырылған іс-әрекеттерді жүзеге асыру кезінде аудио, бейнежазба бейнежетон арқылы жүргізіледі, ал болмаған жағдайда басқа аудио, бейнежазба құралдарымен. Бейнежетондарды немесе аудио, бейнежазба құрылдарын пайдалану процесінде КББ қызметкері құрылғыларда белгіленген күні мен уақытының дәлдігіне көз жеткізеді.
15. Стационарлық КББ-де және оның қарамағына жататын алаңдарда, сонымен қатар жылжымылы КББ-нің ішінде тоқтатылған көлік құралдарын және оның жүргізушілерін, қоғамдық ұйымдарының, мемлекеттік органдарының, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерін (бірлескен іс-шара өткізу кезіңде) есепке алмағанда, бөгде адамдар мен көлік құралдарының болуына рұқсат етілмейді.
КББ қызметкерлері қызметік міндеттерін орындау барысында бөгде адам көліктік бақылау бекетін және оған іргелес аумақты босатудан бас тартқан кедергілер болған жағдайда КББ-нің аға қызметкері ӘҚБтК белгіленген тәртіпте және мерзімдерде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғайды.
3-тарау. Көліктік бақылау бекеттерінде көліктік бақылауды жүргізу тәртібі
16. КББ қызметкерi көлiктiк бақылау жүргiзудi мынадай тәртiппен қамтамасыз етедi:
1) КББ бейнебақылау камерасының көрініс аймағында көлiк құралын (жүк автомобильдерi, мамандандырылған және арнайы автомобильдер) дауыс зорайтқыш құрылғының көмегімен, ысқырып сигнал берумен бір уақытта жүргізушіге түсінікті және орындалуы авариялық жағдай туғызбайтындай етіп уақтылы берілуі тиіс көлік құралына бағытталған қол қимылымен немесе жезлмен сигнал беруі арқылы тоқтауды қамтамасыз етеді;
2) көлік құралына кідірмей жақын келеді, көлік құралын тоқтату себептерін түсіндіреді және жүргізушінің талабы бойынша танысу және тегі мен лауазымын анықтау үшін қызметтік куәлігін жүргізушіге берместен, оны көрсетеді;
3) мыналарды сұрайды:
көлік құралын басқару құқығын беретін жүргізуші куәлігін немесе жүргізуші куәлігінің орнына берілген уақытша куәлігін және жүргізушінің жеке басын куәландыратын құжатты;
көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті не болмаса көлік құралына меншік құқығы туралы куәландыратын құжатты;
жол парағын, алып жүретін жүкке арналған құжатты (тауар-көліктік жүкқұжатты, ілеспе және рұқсат құжаттарды);

4) передает сопроводительные и разрешительные документы сотруднику ПТК, находящемуся в помещении или в салоне спецавтотранспорта;
5) с использованием измерительного инструмента, а также весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов проводит измерение фактических весовых и габаритных параметров транспортного средства в порядке, определенном главой 6 настоящих Правил.
На стационарных ПТК допускается одновременная остановка и проверка не более 3 автотранспортных средств, а на передвижных ПТК – не более 2 автотранспортных средств.
Действия части второй настоящего пункта не распространяются на автоколонны, иностранные автотранспортные средства, автотранспортные средства, перевозящие опасный груз и имеющие соответствующие опознавательные знаки, автотранспортные средства, нарушения которых зафиксированы САИС, автопоезда, по конструкции и назначению специально предназначенных для перевозки крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов.
17. Сотрудник ПТК, находящийся в помещении или в салоне спецавтотранспорта:
1) проверяет наличие документов для осуществления автомобильной перевозки груза и их соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта;
2) обеспечивает внесение сведений обо всех проверенных транспортных средствах в информационно-аналитическую систему транспортной базы данных;
3) при несоответствии требованиям законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта, указывающим на признаки административного правонарушения, возбуждает дело об административном правонарушении в порядке и в сроки, предусмотренные КоАП;
4) в случае невыполнения водителем требования об остановке транспортного средства либо о предоставлении необходимых документов для проверки либо о проведении измерения фактических весовых и габаритных параметров транспортного средства, возбуждает дело об административном правонарушении, в порядке и сроки, предусмотренные КоАП.
Максимально допустимое время на действия сотрудника ПТК, предусмотренные подпунктом 1) настоящего пункта – 10 минут.
Максимально допустимое время на действия сотрудника ПТК, предусмотренные подпунктом 3) настоящего пункта – 60 минут.
Для выполнения действий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта возможно привлечение гражданских служащих.
18. Сотрудники ПТК обеспечивают проведение транспортного контроля на предмет соблюдения физическими и юридическими лицами требований законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта, предусмотренных в форме акта о результатах проверки согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – акт о результатах проверки).

4) ілеспе және рұқсат құжаттары үй-жайдағы немесе арнайы автокөлік салонындағы КББ-нің қызметкеріне тапсырады;
5) өлшеу құралын, сонымен бірге стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразыларды қолану арқылы, осы Қағидалардың 6-тарауында айқындалған тәртіпте, көлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін өлшейдi.
Стационарлы КББ бір мезетте 3 автокөлік құралынан артық, ал жылжымалы КББ 2 автокөлік құралынан артық тоқтатуға және тексеруге жол берілмейді.
Аталған тармақтың екінші тармақшасындағы әрекет автоколонналарға, арнайы және мамандандырылған автокөлік құралдарына, шетел автокөлік құралдарына, қауіпті жүк тасымалдаушы және тиісті тану белгілері бар автокөлік құралдарына, бұзушылығы ААӨҚ арқылы тіркелген автокөлік құралдарына, конструкциясы мен тағайындауы бойынша ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүктерді тасымалдауға арнайы бейімделген автопоездарға таралмайды.
17. Үй-жайдағы немесе арнайы автокөлік салонындағы КББ-нің қызметкері:
1) жүк тасымалдарын автомобиль көлiгiмен жүзеге асыру үшiн қажеттi құжаттардың болуын, олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестiгiн тексереді;
2) тексерілген барлық көлік құралдары туралы мәліметтерді көліктік дерекқордың ақпараттық-талдамалық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді;
3) әкiмшiлiк құқық бұзушылық белгiлерiн көрсететiн Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес болмаған жағдайда, ӘҚБтК белгіленген тәртіппен және мерзімдерде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі жүргізеді;
4) жүргізуші көлік құралын тоқтату немесе тексеріске қажетті құжаттарды ұсыну жағдайда немесе көлік құралының нақты өлшемі мен параметрлік өлшемдерін өлшеу туралы талаптарды орындамаған жағдайда ӘҚБтК көзделген тәртіпте және мерзімдерде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалады.
Осы тармақтың 1) тармақшасымен көзделген КББ қызметкерлерiнiң іс–әрекетіне рұқсат етілген ең ұзақ уақыт – 10 минут.
Осы тармақтын 3) тармақшасымен көзделген КББ қызметкерлерiнiң іс–әрекетіне рұқсат етілген ең ұзақ уақыт – 60 минут.
Осы тармақтың 2) тармақшасымен көзделген іс-әрекеттерді орындау мақсатында азаматтық қызметшілерді жұмылдырылуы мүмкін.
18. КББ қызметкерлері жеке және заңды тұлғалардың, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бақылау нәтижелері туралы актінің (бұдан әрі – бақылау нәтижелері туралы акті) нысанында қарастырылған автомобиль көлігінде қауіпсіздігінің талаптары сақтауын қамтамасыз етедi.

19. Прохождение контроля оформляется путем заполнения формы акта о результатах проверки и проставления в нем, а также на предоставленных водителем сопроводительных и (или) разрешительных документах, штампа ПТК в соответствии с образцом штампа согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Копия акта о результатах проверки с подписью старшего сотрудника ПТК и водителя выдается водителю проверяемого транспортного средства.
При наличии у водителя акта о результатах проверки с проставленным штампом повторная проверка соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта другим ПТК не производится.
20. Штамп о прохождении контроля ставится:
1) для иностранных перевозчиков – нерезидентов Республики Казахстан на сопроводительных документах и на оборотной стороне разрешительных документов (при наличии), а также в копии акта о результатах проверки;
2) для отечественных перевозчиков – резидентов Республики Казахстан в путевом листе, либо на ином сопроводительном документе, а также в копии акта о результатах проверки.
Штамп о прохождении контроля ставится в случае опломбированного грузоотправителем транспортного средства.
В случае срыва пломбы и наличии у водителя акта о результатах проверки с проставленным штампом, другим ПТК производится проверка фактических весовых и габаритных параметров транспортного средства.
21. В целях пресечения административного правонарушения, установления личности, подозреваемого в его совершении, составления протокола об административном правонарушении, когда невозможно его составление на месте совершения административного правонарушения, обеспечения своевременного и правильного рассмотрения дела и исполнения принятого по делу постановления, сотрудник ПТК, в пределах своих полномочий, применяет меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении, предусмотренные КоАП.
Транспортное средство задерживается, доставляется на специальные площадки, стоянки или площадки, прилегающие к стационарному посту транспортного контроля при совершении нарушений, предусмотренных КоАП.
22. Прием сотрудниками ПТК сумм сбора и штрафа наличными деньгами производится в специально оборудованных местах, на основании бланка строгой отчетности по форме, утвержденной уполномоченным органом.
23. Сдача принятых сумм сбора наличными деньгами в банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, осуществляется в порядке и в сроки, установленные Налоговым кодексом.
Глава 4. Порядок взаимодействия постов транспортного контроля с Ситуационным центром Комитета

19. Бақылаудан өтуді ресімдеу бақылау нәтижелері туралы актінің нысанны толтырып, оған және жүргізуші ұсынатын ілеспе және рұқсат құжаттарына КББ-нің мөртабанын осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес мөртабан үлгісіне сәйкес қою арқылы ресімделеді.
КББ-нің аға қызметкері мен жүргізушінің қолы қойылған тексеру нәтижелері туралы актінің көшірмесі тексерілген көлік құралының жүргізушісіне беріледі.
Жүргізушіде мөртабан қойылған бақылау нәтижелері туралы акті болған жағдайда, Қазақстан Республикасының автомобиль қозғалысы саласындағы заңнаманың талаптарына сәйкес басқа КББ-де қосымша тексеріс жүргізілмейді.
20. Бақылаудан өту туралы мөртабан:
1) Қазақстан Республикасының резиденттерi емес шетел тасымалдаушылары үшiн ілеспе құжаттарына және рұқсат құжаттарының екiншi жағына (бар болған жағдайда), сонымен бірге бақылау нәтижелері туралы актісіне;
2) Қазақстан Республикасының резиденттерi болатын отандық тасымалдаушылар үшiн жол парағына немесе өзге iлеспе құжатына, сонымен бірге бақылау нәтижелері туралы актісіне қойылады.
Бақылаудан өту туралы мөртабан көлік құралын жүк жөнелтуші пломбаған жағдайда қойылады.
Пломба үзілсе және жүргізушіде мөртабан қойылған бақылау нәтижелері туралы акті болған жағдайда, көлік құралының нақты салмақтық және габариттік параметрлері басқа КББ-де бақылау жүргізілмейді.
21. Әкімшілік құқық бұзушылықты болдырмау мақсатында оны жасауда күдікті адамның тұлғасын анықтау, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтыру оны әкімшілік құқық бұзушылық жасалған орында мүмкін болмаған жағдайда, істің уақтылы және дұрыс қаралуын және іс бойынша қабылданған қаулыны орындауды қамтамасыз ету үшін КББ қызметкері өз өкілеттігі шегінде ӘҚБтК бекітілген тәртіппен және мерзімдерде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қамтамасыз ету шараларын қабылдайды.
ӘҚБтК кодексiнде көзделген бұзушылықтар жасалған кезде көлiк құралы арнайы алаңдарға, тұрақтарға немесе стационарлық көлiктiк бақылау бекетiне iргелес жатқан алаңдарға жеткiзіледі.
22. КББ қызметкерлері арнайы жабдықталған жерде салық салу саласындағы уәкілетті органдармен бекітілген нысан бойынша қатаң есептіліктегі бланктердің негізінде алым сомасын қолма-қол ақшалай қабылдайды.
23. Банкке және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қабылданған қолма қол ақшалай алым сомалары Салық кодексінде белгіленген тәртіппен және мерзімде жүзеге асырылады.
4-тарау. Көліктік бақылау бекеттерінің Комитеттің Ахуалдық орталығымен өзара іс-қимыл тәртібі

24. Сотрудники ПТК при осуществлении транспортного контроля информируют Ситуационный центр Комитета:
1) перед заступлением на дежурство о заступающих на дежурство сотрудниках с указанием должности, фамилии, имени, отчества (при его наличии) (далее – Ф.И.О.), состоянии оборудования, входящих в перечень оборудования и имущества ПТК, маршруте передвижения ПТК и текущей ситуации;
2) в течение 20 минут после задержания передают сведения о задержанном автотранспортном средстве;
3) в случае необходимости смены маршрута передвижного ПТК с указанием планируемого места дислокации (с указанием направления автомобильной дороги, километра, наименования населенного пункта);
4) в случае поломки двигателя внутреннего сгорания, трансмиссии, ходовой части и другого оборудования, приведшее в нерабочее состояние передвижной ПТК;
5) в случае выхода из строя телевизионной системы видеонаблюдения и видеожетонов;
6) в случае неисправности весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов либо несоответствии их технических характеристик текущим погодным условиям;
7) в случаях, предусмотренных пунктами 15 и 34 настоящих Правил;
8) в случае возникновения внештатных ситуаций.
Осуществление транспортного контроля на ПТК при возникновении случаев, указанных в подпунктах 4), 5) и 6) настоящего пункта Правил, незамедлительно приостанавливается до устранения неисправностей.
Глава 5. Взаимоотношения с автомобильными перевозчиками и меры обеспечения личной безопасности
25. Взаимоотношения сотрудников ПТК с перевозчиками основываются на строгом соблюдении законности, четком исполнении своих должностных полномочий, сочетании твердости, решительности и принципиальности в предупреждении и пресечении правонарушений с внимательным, доброжелательным и уважительным отношением.
26. При привлечении к административной ответственности сотрудники ПТК разъясняют нарушителям их права согласно КоАП:
1) знакомиться с протоколом и другими материалами дела;
2) давать объяснения, делать замечания по содержанию и оформлению протокола;
3) представлять доказательства;
4) заявлять ходатайства и отводы;
5) пользоваться юридической помощью защитника;
6) при рассмотрении дела выступать на родном языке или языке, которым владеет, и безвозмездно пользоваться услугами переводчика, если не владеет языком, на котором ведется производство;
7) обратиться с жалобой по применению мер обеспечения производства по делу, на нарушение закона при составлении протокола об административном правонарушении в случае указания сведений, не соответствующих фактическим данным и обстоятельствам, на предписание о необходимости уплаты штрафа и постановление по делу;

24. КББ қызметкерлері көліктік бақылауды жүзеге асыру кезінде:
1) кезекшілікке келген уақытта кезекшілікке келетін қызметкерлер туралы (Т.А.Ә., лауазымы), КББ-нің жабдығы мен мүлкінің тізбесіне кіретін жабдықтардың жай-күйіне, жылжымалы КББ-нің маршруты және ағымдағы жағдайы;
2) ұстағаннан соң 20 минут ішінде ұсталған автокөлік құралы туралы мәліметтерді хабарлайды;
3) жылжымалы КББ-нің маршрутын ауыстыру қажеттілігі болған жағдайда жоспарланған орындардың орналасу жерін (автомобиль жолының бағыты, километр, елді мекеннің атауы) көрсете отырып;
4) жылжымалы КББ-нің іштен жану қозғалтқышының, трансмиссияның, қозғалыс бөліктерінің және басқа жабдықтар сынған жағдайда;
5) телевизиялық бейнебақылау жүйесі және бейнежетон істен шыққан жағдайда;
6) стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразыларының ақаулығы болған жағдайда немесе олардың техникалық сипаттатамалары ағымдағы ауа-райы жағдайларына сәйкес келмесе;
7) осы Қағидалардың 15 және 34-тармақтарында көзделген жағдайларда;
8) штаттан тыс жағдайлар пайда болған жағдайда Комитеттің Ахуалдық орталығына хабарлайды.
Қағидалардың осы тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар пайда болған жағдайда КББ-де көліктік бақылауды жүзеге асыруға, ақауларды жойғанға дейін, жол берілмейді.
5-тарау. Автомобиль тасымалдаушыларымен өзара қарым-қатынас және жеке қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету
25. КББ қызметкерлерінің тасымалдаушылармен өзара қарым-қатынастары заңдылықты қатаң сақтауға, өзінің лауазымдық өкілеттіктерін нақты орындауға, азаматтарға игі ниетпен және құрметпен қарым-қатынас жасаумен құқық бұзушылықтың алдын алуда және жолын кесуде қатаңдықтың, батылдықтың және принципшілдіктің үйлесімділігіне негізделеді.
26. Әкімшілік жауапкершілікке тарту кезінде КББ қызметкерлері бұзушыларға олардың ӘҚБтК-не сәйкес құқықтарын түсіндіреді:
1) хаттамамен және iстiң басқа да материалдарымен танысуға;
2) түсiнiктемелер беруге, хаттаманың мазмұны мен ресiмделуi жөнiнде ескертулер жасауға;
3) дәлелдемелер ұсынуға;
4) өтiнiшхаттар мен қарсылықтарды мәлiмдеуге;
5) қорғаушының заң көмегiн пайдалануға;
6) iсті қарау кезінде ана тiлiнде немесе өзi бiлетiн тiлде сөйлеуге және егер iс жүргiзiлiп отырған тiлдi бiлмесе, аудармашы көрсеткен қызметтерді өтеусіз пайдалануға;
7) iс бойынша іс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларының қолданылуы бойынша, нақты деректерге және мән-жайларға сәйкес келмейтін мәліметтер көрсетілген жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасауда заңның бұзылуына, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаға және iс бойынша қаулыға шағым жасауға;

8) делать выписки и снимать копии с имеющихся в деле документов,
9) пользоваться иными процессуальными правами, предоставленными ему КоАП.
27. При осуществлении контроля за проездом транспортных средств сотрудник ПТК соблюдает следующие основные меры личной безопасности:
1) при исполнении служебных обязанностей выбирает место, чтобы быть отчетливо видным участникам дорожного движения и иметь возможность для своевременного пресечения правонарушения;
2) в темное время суток и в условиях ограниченной видимости несет контроль на освещенных участках дорог, имеет светящийся жезл и световозвращающую форму;
3) избегает нахождения на скользких участках дорожного покрытия;
4) выбирает для остановки транспортного средства в темное время суток наиболее освещенный участок дороги, при невозможности – использует свет фар специального автотранспорта, либо специальных световых сигналов;
5) избегает проведения на проезжей части дороги разбора правонарушения, если это создает помехи для движения транспорта или угрозу личной безопасности.
В случае угрозы личной безопасности по согласованию с Ситуационным центром осуществление транспортного контроля приостанавливается до устранения угрозы.
Глава 6. Порядок проведения измерения фактических весовых и габаритных параметров транспортного средства
28. Транспортный контроль за проездом крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств путем проверки фактических весовых и габаритных параметров транспортных средств и определения величины их превышения над допустимыми параметрами, установленными на территории Республики Казахстан, производится с использованием:
1) измерительного инструмента и габаритных рамок;
2) весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов;
3) специальных автоматизированных измерительных средств.
Использование измерительного инструмента и габаритных рамок, весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов, а также специальных автоматизированных измерительных средств, не прошедших метрологическую поверку либо с истекшим сроком действия метрологической поверки, не допускается.
29. Измерение фактических весовых параметров транспортного средства производится в следующем порядке:
1) перед осуществлением взвешивания транспортного средства производится внесение его государственного регистрационного номерного знака на весоизмерительном оборудовании стационарного типа и (или) переносных мобильных весах, а также установка в нем даты и времени взвешивания;
2) на мобильных весах осуществляется последовательное взвешивание путем поочередного заезда колес передних и последующих осей транспортного средства на платформы мобильных весов;

8) үзiндi көшірме алуға және iстегi құжаттардың көшiрмелерiн түсiрiп алуға;
9) өзiне осы Кодексте берiлген өзге де процестік құқықтарды пайдалануға құқылы.
27. КББ қызметкері көлік құралдарының жүріп өтуіне бақылауды жүзеге асыру кезінде өзінің жеке қауіпсіздігі бойынша мынадай негізгі шараларды сақтайды:
1) қызметтік міндеттерін орындау кезінде жол қозғалысының қатысушыларына айқын көріну және дер кезінде құқық бұзушылықтың алдын алу мүмкіндігіне ие болу үшін орын таңдайды;
2) тәуліктің қараңғы кезінде және көру мүмкіндігінің шектеулі жағдайында жарықтандырылған жол учаскелерінде бақылау жүргізеді, жарық шығаратын жезл мен жарық шағылдырғыш нысаны болады;
3) жол жамылғысының тайғақ учаскесінде тұруына болмайды;
4) тәуліктің қараңғы кезінде көлік құралдарын тоқтату үшін жолдың ең жарық учаскесін таңдайды, мүмкін болмаған жағдайда – арнайы автокөлік құралы фарының немесе арнайы жарық сигналдарының жарығын пайдаланады;
5) егер көлік қозғалысына немесе өзінің жеке қауіпсіздігіне кедергі келтіретін болса, жол жиегінде тұрып құқық бұзушылықты болдырмайды.
Жеке қауіпсіздігіне қауіп төнген жағдайда Ахуалдық орталықпен келісім бойынша көліктік бақылауды қауіп жағдайды жоюға дейін жүзеге асыруы тоқтатылады.
6-тарау. Көлік құралының нақты салмақтық және габариттік параметрлеріне өлшеу жүргізу тәртібі
28. Көлік құралдарының нақты салмақтық және габариттік параметрлерін тексеру және олардың Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген, жол берілетін параметрлерден асып кету шамасын айқындау арқылы ірі габаритті және ауыр салмақты көлік құралдарының жүріп өтуін көліктік бақылау мыналарды:
1) өлшеу құралы мен көлем шеңберлерін;
2) стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығын немесе жылжымалы мобильді таразыларды;
3) арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарын пайдалана отырып жүргізіледі.
Метрологиялық салыстырып тексерістен өтпеген немесе метрологиялық салыстырып тексеру мерзiмi өтiп кеткен өлшеу құралы мен көлем шеңберлерін, стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығын немесе жылжымалы мобильді таразыларды, сондай-ақ арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарын пайдалануға жол берiлмейдi.
29. Көлік құралының нақты салмақ параметрлерін өлшеу мынадай ретпен өткізіледі:
1) көлік құралын өлшеуді жүзеге асыру алдында оның мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығын және (немесе) жылжымалы мобильді таразыларға енгізіліп, сондай-ақ онда өлшеу күні мен уақыты белгіленеді;
2) мобильді таразыларда көлік құралының алдыңғы және артқы біліктерінің дөңгелектерін мобильді таразылардың платформаларына кезекпен мінгізу арқылы кезеңмен өлшеу жүзеге асырылады;

3) на весоизмерительном оборудовании стационарного типа осуществляется последовательное взвешивание путем поочередного заезда колес передних и последующих осей или групп осей (двухосные, трехосные) на платформы весов;
4) результаты взвешивания фиксируются только при полной остановке транспортного средства на платформах весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов в состоянии, исключающем колебания значений, отображаемых на дисплее весоизмерительного оборудования стационарного типа и (или) переносных мобильных весов;
5) результаты взвешивания транспортного средства выводятся на бумажный носитель, копия которого выдается водителю.
Измерение фактических весовых параметров транспортного средства на мобильных весах производится на заранее подготовленных площадках, перечень которых утверждается Руководителем инспекции по согласованию с Комитетом.
Площадки для измерения фактических весовых параметров транспортного средства должны быть расположены на дорожном покрытии, находиться на освещенных участках дороги, а также обеспечивать равномерное расположение всех осей транспортного средства.
Площадки, расположенные на дорогах общего пользования должны иметь углубления, глубина которых должна соответствовать высоте платформ мобильных весов.
Взвешивании транспортных средств на улицах населенных пунктов производится с применением муляжей.
В случае отсутствия площадок, указанных в части 4 настоящего пункта, измерение фактических весовых параметров транспортного средства на мобильных весах производится на дорожном покрытие, обеспечивающем равномерное расположение всех осей транспортного средства, с применением муляжей.
При неисправности весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов либо несоответствии их технических характеристик текущим погодным условиям, измерение фактических весовых параметров транспортного средства не производится.
Максимально допустимое время на действия сотрудника ПТК, предусмотренные подпунктами 1)-5) настоящего пункта – 20 минут, а в случае проведения транспортного контроля в отношении автотранспортного средства с 6 (шестью) и более осями, максимально допустимое время на такие действия – 30 минут.
30. При проезде автотранспортных средств с превышением фактических весовых параметров над допустимыми параметрами до 1 (одной) тонны, сотрудники ПТК выдают водителю предписание об устранении нарушений согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
31. Измерение фактических габаритных параметров транспортного средства проводится между двумя крайними точками по его длине, ширине и высоте от поверхности дорожного покрытия или иной площадки, обеспечивающей равномерное расположение всех его осей, с учетом требований приказа исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 342 "Об утверждении допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11009) (далее – Параметров).

3) стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығында көлік құралының алдыңғы және артқы біліктерінің немесе біліктер тобының (екі және үш білікті) дөңгелектерін таразылардың платформаларына кезекпен мінгізу арқылы кезеңмен өлшеу жүзеге асырылады;
4) өлшеу нәтижелері стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразыларда бейнеленетін мәндердің аутықуын болдырмайтын күйде таразылардың платформаларында көлік құралы толығымен тоқтаған кезде ғана тіркеледі;
5) көлік құралын өлшеу нәтижелері қағаз тасығышқа шығарылады, көшірмесі жүргізушіге беріледі.
Көлік құралының нақты салмақ параметрлерін мобильді таразыларда өлшеу Комитеттің келісімі бойынша келісілген инспекция Басшысы тізбеге сәйкес бекіткен алдын–ала дайындалған алаңдарда жүргізіледі.
Көлік құралының нақты салмақ параметрлерін өлшеуге арналған алаң жол жабындысында орналасуы керек, жолдың жарықтандырылған учаскелерінде, сонымен қатар көлік құралының барлық осьтері бірқалыпты деңгейді сақтайтындай болуы керек.
Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарында орналасқан көлік құралының нақты салмақ параметрлерін өлшеуге арналған алаңдар мобильді таразының платформасының биіктігі енетіндей тереңдікте болу қажет.
Елді мекендердің көшелерінде көлік құралдардың салмақ өлшеуі нақнұсқаларды қолдана отырып жүргізіледі.
Осы тармақтың 4 бөлігінде көрсетілген алаңдар болмаған жағдайда мобильдық таразыларын көмегімен көлiк құралының нақты салмақтық көлемін өлшеу көлік құралының барлық біліктерінің біркелкілігін қамтамасыз ететін жол жабынында нақнұсқаларды қолдана отырып жүргізіледі
Стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразылары дұрыс жұмыс істемеген кезде немесе олардың техникалық сипаттамалары сол уақыттағы ауа-райы шарттарына сәйкес келмеген кезде көлік құралының нақты салмақ параметрлері өлшенбейді жүргізілмейді.
Осы тармақтың 1-5) тармақшасымен көзделген КББ қызметкерлерiнiң іс-әрекетіне арналған ең ұзақ уақыт – 20 минут, ал 6 (алты) және одан көп білікті автокөлік құралына көліктік бақылау жүргізілген кезде мұндай іс-әрекеттерге арналған максималды рұқсат етілген уақыт – 30 минут.
30. Автокөлік құралдарының нақты салмақ параметрлері рұқсат етілгеннен параметрлерден 1 тоннаға асып жүріп өту кезінде, КББ-нің қызметкерлері 6-қосымшасына сәйкес жүргізушіге бұзушылықтың орындауы туралы нұсқама береді.
31. "Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 342 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11009 болып тіркелген) (бұдан әрі – Параметрлер) талаптарын ескере отырып, көлік құралының нақты габариттік параметрлерін және сызықтық өлшемін өлшеу көліктің осьтерінің бірқалыптылығын сақтайтын жол жабынынан немесе басқа да алаңнан оның ұзындығы, ені және биіктігі бойынша шеткі екі нүктенің арасында өлшенеді.

32. По результатам измерения фактических весовых и габаритных параметров транспортного средства для ознакомления перевозчика незамедлительно составляется Акт взвешивания (замера) параметров автотранспортного средства по форме, согласно приложению 3 к Правилам организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан, утвержденным Приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11395) (далее – Акт), копия которого вручается водителю и по требованию перевозчику.
При отказе водителя принять копию Акта в нем делается соответствующая запись. Фиксация отказа водителя производится с применением технических средств аудиовидеозаписи.
33. При наличии на весоизмерительном оборудовании стационарного типа и (или) переносных мобильных весах функции вывода текстовой информации на бумажный носитель, сотрудники ПТК убеждаются в точности установленной в них даты и времени, а также государственного регистрационного номерного знака проверяемого транспортного средства.
Результаты взвешивания транспортных средств, осуществляющих перевозку жидкого груза, фиксируются на весоизмерительном оборудовании стационарного типа и (или) переносных мобильных весах после обеспечения положения, исключающего сливы и (или) волны, образующиеся вследствие постановки колес транспортного средства на платформы весоизмерительного оборудования стационарного типа и (или) переносных мобильных весов.
34. Контрольное взвешивание (замер) транспортного средства производится:
1) по требованию водителя путем произведения им отметки в Акте о несогласии с результатами определения весовых или габаритных параметров транспортного средства;
2) при несоответствии весовых или габаритных параметров транспортного средства, указанных в специальном разрешении, международном сертификате взвешивания грузовых транспортных средств, товарно-транспортной накладной и Акте;
3) при фиксации специальным автоматизированным измерительным средством превышения Параметров.
В случае, предусмотренном подпунктом 1) настоящего пункта Правил, контрольное взвешивание (замер) транспортного средства производится в течение времени, необходимого для проверки фактических весовых или габаритных параметров и определения их величины над Параметрами, и не позднее трех часов с момента ознакомления водителя с Актом.
В случае доставления (эвакуации) транспортного средства для его временного хранения на специальных площадках, стоянках или площадках, прилегающих к ПТК, контрольное взвешивание (замер) не производится.

32. Көлiк құралының салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеу нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оның жүзеге асыру қағидаларының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 11395 болып тiркелген) автокөлік құралының параметрлерін өлшем актісі (бұдан әрі – Акт) дереу жасалады. Акт көшірмесі жүргізушіге және тасымалдаушының талап етуі бойынша ұсынылады.
Жүргізуші Акт көшірмесін алудан бас тартқан жағдайда тиісті жазба жүргізіледі. Жүргізушінің бас тартуын тіркеу техникалық аудиобейнежазба құралының көмегімен жүзеге асырылады.
33. Егер стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразыларда ақпаратты қағаз тасымалдағышқа басып шығару функциясы болған жағдайда, КББ қызметкерлері оларда белгіленген күні мен уақытының, сондай-ақ тексеріліп жатқан көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің дәлдігіне көз жеткізеді.
Сұйық жүкті тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралдарын өлшеу нәтижелері стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығының және (немесе) жылжымалы мобильді таразылардың платформаларына көлік құралының дөңгелектерін қою салдарынан пайда болатын төгілу және (немесе) толқындарды болдыртпайтын жағдайларды қамтамасыз еткеннен кейін тіркеледі.
34. Көлік құралын бақылаулық өлшеу (өлшем) мынадай:
1) жүргізушінің талабы бойынша онымен Актіде көлік құралының салмақтық немесе габариттік параметрлерін айқындау нәтижелерімен келіспеу туралы белгі жасалған кезде;
2) арнайы рұқсатта, жүк көлiк құралдарын өлшеудiң халықаралық сертификатында, тауар-көлік жүкқұжатында және Актіде көрсетілген көлік құралының салмақтық немесе габариттік параметрлері сәйкес болмаған жағдайда;
3) көлік құралының жол берілген параметрлерінің асқанын арнайы автоматтандырылған өлшеу құралымен тіркелген жағдайда жүргізіледі.
Осы тармақтың 1) тармақшасымен көзделген жағдайда көлік құралын бақылаулық өлшеу (өлшем) көлік құралдарының нақты салмақтық немесе габариттік параметрлерін тексеру және олардың жол берілетін параметрлерден асып кету шамасын айқындауға қажеттi уақыт iшiнде жүзеге асырылады және Актімен танысу сәтінен бастап үш сағаттан ұзақ болмауы керек.
Көлік құралын КББ аумағына кіретін арнайы алаңшаларда, тұрақтарда немесе алаңшаларда уақытша жеткізу (эвакуациялау) кезінде қорытынды салмақ өлшеу жүргізілмейді.

35. Контрольное взвешивание транспортного средства производится в порядке, определенном пунктом 29 Правил, на весоизмерительном оборудование стационарного типа или переносных мобильных весах, определяющих общую массу и осевые нагрузки транспортного средства.
Контрольное взвешивание (замер) транспортного средства на ПТК производится при нахождении транспортного средства в зоне видимости камер видеонаблюдения ПТК.
36. При произведении взвешивания весовых параметров транспортного средства на мобильных весах, аудиовидеозапись осуществляется путем фиксации общего вида транспортного средства, государственного регистрационного номерного знака, нахождения колес на платформах, а также цифровых данных осевых нагрузок, выведенных на каждую платформу весов.
При произведении взвешивания весовых параметров транспортного средства на весоизмерительном оборудование стационарного типа, аудиовидеозапись осуществляется путем фиксации общего вида транспортного средства, государственного регистрационного номерного знака, а также нахождения колес на платформах, при этом запись цифровых данных осевых нагрузок, отражаемых в здании стационарного ПТК, фиксируется дежурным Ситуационного центра посредством телевизионной системы видеонаблюдения.
При произведении контрольного измерения габаритных параметров транспортного средства аудиовидеозапись осуществляется путем фиксации общего вида транспортного средства, государственного регистрационного номерного знака, а также процесса измерения габаритных параметров с применением измерительного инструмента и габаритных рамок.
37. При возникновении фактов несоблюдения порядка проведения измерения фактических весовых и габаритных параметров транспортного средства, предусмотренного пунктами 29 и 31 настоящих Правил, дежурный Ситуационного центра дает указания о необходимости произведения взвешивания (замера) параметров транспортного средства заново.
38. За исключением случаев, предусмотренных пунктом 34 настоящих Правил, измерение весовых и габаритных параметров транспортных средств другим ПТК не проводится, в случае предъявления водителем сопроводительного или разрешительного документа, в котором проставлен штамп ПТК, либо международного сертификата взвешивания грузовых транспортных средств.
39. Погрешность измерительного инструмента и габаритных рамок, весоизмерительного оборудования стационарного типа и переносных мобильных весов учитывается в пользу перевозчика.
Приложение 1
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Перечень оборудования и имущества стационарного поста транспортного контроля

35. Көлік құралының параметрлерін бақылаулық өлшеу Қағидалардың 29-тармағымен айқындалған көлік құралының жалпы салмағын және біліктік жүктемелерін айқындайтын стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразыларда жүргізіледі.
Көлік құралын бақылаулық өлшеу (өлшем) көлік құралының КББ бейнебақылау камераларының көру аймағында болған жағдайда жүргізіледі.
36. Көлік құралының салмақтық параметрлерін өлшеу жылжымалы мобильді таразыларда жүргізілген кезде аудиобейнежазба көлік құралының жалпы түрін, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін, дөңгелектердің платформаларда тұруын, сондай-ақ, жылжымалы мобильді таразылардың әр платформасына шығарылған біліктік жүктемелерiнің цифрлық деректерін тіркеу арқылы жүзеге асырылады.
Көлік құралының салмақтық параметрлерін өлшеу стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығында жүргізілген кезде аудиобейнежазба көлік құралының жалпы түрін, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін, сондай-ақ дөңгелектердің платформаларда тұруын тіркеу арқылы жүзеге асырылады, бұл ретте стационарлық КББ ғимаратында көрінетін біліктік жүктемелерiнің цифрлық деректерінің жазбасы Ахуалдық орталық қызметкерімен телевизиялық бейнебақылау жүйесі көмегімен тіркеу арқылы жүзеге асырылады.
Көлік құралының габариттік параметрлеріне бақылаулық өлшем жүргізген кезінде аудиобейнежазба көлік құралының жалпы түрін, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін, сондай-ақ өлшеу құралы мен көлем шеңберлерін пайдалана отырып, өлшеу барысын тіркеу арқылы жүзеге асырылады.
37. Осы Қағидалардың 29 және 31-тармақтарымен көзделген, көлік құралының нақты салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеу жүргізу тәртібін сақтамау фактілері пайда болған жағдайда, Ахуалдық орталық кезекшісі көлік құралының параметрлерін өлшеуді (өлшем) қайтадан жүргізу қажеттілігі туралы нұсқаулар береді.
38. Көлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін басқа КББ-мен өлшеу, осы Қағидалардың 34-тармағымен көзделген жағдайларды қоспағанда, тасымалдаушымен КББ-нің мөртабаны қойылған ілеспе және рұқсат құжатын, не жүк көлігі құралдарын өлшеудің халықаралық сертификатын ұсынған кезде жүргізілмейді.
39. Өлшеу құралы мен көлем шеңберлерінің, стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығының және жылжымалы мобильді таразылардың қателігі тасымалдаушының пайдасына ескеріледі.
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік
бақылау бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Стационарлық көліктік бақылау бекеттерінің жабдығы мен мүлік тізбесі

1. Весоизмерительное оборудование стационарного типа или переносные мобильные весы
2. Телевизионная система видеонаблюдения
3. Компьютер
4. Ксерокс
5. Средство связи
6. Измерительный инструмент (габаритная рамка, рулетка, линейка, уровень)
7. Термометр (для контроля в летний период)
8. Средства пожаротушения и оказания первой медицинской помощи
9. Сейф для хранения бланков строгой отчетности
10. Рабочие места для сотрудников
11. Спецавтотранспорт
12. Информационный стенд
13. Нормативно-техническая документация
14. Жезл для остановки транспортных средств
15. Средство аудиовидеозаписи
16. Видеожетон
17. Система электроснабжения
Приложение 2
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Перечень оборудования и имущества передвижного поста транспортного контроля
1. Переносные мобильные весы
2. Видеорегистратор
3.Телевизионная система видеонаблюдения
4. Аппаратура спутниковой навигации
5. Компьютер или переносной ноутбук
6. Ксерокс
7. Средство мобильной связи
8. Измерительный инструмент (габаритная рамка, рулетка, линейка, уровень)
9. Термометр (для контроля в летний период)
10. Средства пожаротушения и оказания первой медицинской помощи
11. Сейф для хранения бланков строгой отчетности
12. Нормативно-техническая документация
13. Жезл для остановки транспортных средств
14. Проблесковый маячок оранжевого или желтого цвета
15. Сигнальное громкоговорящее устройство
16. Средство аудиовидеозаписи
17. Видеожетон
Приложение 3
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Форма
КАРТОЧКА МАРШРУТА
передвижного поста транспортного контроля № _______________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование органа транспортного контроля) Маршрут осуществления транспортного
контроля________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование автодороги, с указанием километров)
Период проведения контроля _______________________________________________________
(дата и время проведения контроля)
Протяженность, км _________________________________________________________
Состав смены____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), должность)
Наименование
контролируемого участка
автодороги и км
Время проведения
контроля
Подпись сотрудников
смены ППТК
Карточка маршрута выдана
_______________________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), должность) (подпись) (дата)
Приложение 4
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Форма
Акт о результатах проверки
Пост транспортного контроля ______________________________________________________
Государственный регистрационный номерной знак проверенного АТС
________________________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) (должность) сотрудника, осуществившего проверку
________________________________________________________________________________
Требования законодательства по которым произведена проверка
Соответствие (да/нет)
Примечание
1
Наличие сопроводительных документов на перевозимый груз (путевой лист, ТТН/СМР, коносамент, МДП/ТИР карнет, списка пассажиров)
2
Наличие медицинского и технического осмотров
3
Соответствие требованиям ДОПОГ
4
Наличие инструкции для водителей на каждый вид опасного груза
5

1. Стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразылары
2. Телевизиялық бейнебақылау жүйесі
3. Компьютер
4. Ксерокс
5. Байланыс құралы
6. Өлшеу құралдары (көлем шеңберлері, рулетка, сызғыш)
7. Термометр (жаз мерзімінде бақылау үшін)
8. Өрт сөндіру және алғашқы медициналық жәрдем көрсету құралы
9. Қатаң есептегі бланкілерді сақтау сейфі
10. Қызметкерлер үшін жұмыс орындары
11. Арнайы автокөлік
12. Ақпараттық стенд
13. Нормативтік-техникалық құжаттама
14. Көлік құралдарын тоқтату үшін жезл
15. Аудиобейнежазба құрылғысы
16. Бейнежетон
17. Электрмен жабдықтау жүйесі
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік
бақылау бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Жылжымалы көліктік бақылау бекеттерінің жабдығы мен мүлік тізбесі
1. Жылжымалы мобильді таразылар
2. Бейнетіркегіш
3. Телевизиялық бейнебақылау жүйесі
4. Спутниктік навигация аппаратурасы
5. Компьютер немесе ауыспалы ноутбук
6. Ксерокс
7. Ұтқыр байланыс құралы
8. Өлшеу құралы (рулетка, сызғыш)
9. Термометр (жазғы уақытта бақылау үшін)
10. Өрт сөндіру және алғашқы медициналық көмек көрсету құралы
11. Қатаң есептегі бланкілерді сақтау сейфі
12. Нормативтік-техникалық құжаттама
13. Көлік құралдарын тоқтату үшін жезл
14. Қызғылт сары немесе сары түсті жарқылдауық маягі
15. Дауыс күшейткіш құрылғысы
16. Аудиобейнежазба құрылғысы
17. Бейнежетон
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік
бақылау бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
МАРШРУТ КАРТОЧКАСЫ
жылжымалы көліктік бақылау бекетінің № ___________________________________________
________________________________________________________________________________
(көліктік бақылау органның атауы)
Көліктік бақылауды жүзеге асыру маршруты _________________________________________
________________________________________________________________________________
(километрдің көрсетуімен автожолдың атауы)
Бақылауды өткізу кезеңі ___________________________________________________________
(бақылауды өткізу күні мен уақыты)
Ұзақтығы, километр______________________________________________________________
Ауысымның құрамы______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы)
Автожолдың бақылауға алынған учаскесінің атауы мен км
Бақылауды өткізу уақыты
ЖКББ ауысым қызметкерінің қолы
Маршрут карточкасы берілді____________________________________ __________ ________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы)            (қолы)      (күні)
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік
бақылау бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Тексеру нәтижелері туралы акті
Көліктік бақылау бекеті ___________________________________________________________
Тексерелетін АКҚ-ның мемлекеттік тіркеу нөмірінің белгілері
________________________________________________________________________________
Тексеруді жүзеге асырған қызметкердің            (Т.А.Ә. (болған жағдайда),      (лауазымы)
________________________________________________________________________________
Тексеру өткізу кезінде қолданылатың заңнама талаптары
Сәйкестігі (иә/жоқ)
Ескертпе
1
Алып жүретін жүкке арналған ілеспе құжаттардың болуы (жол парағы, ТКЖ/CMR, коносамент, МДП/ТИР карнет, жолаушылар тізімі)
2
Медициналық және техникалық қарап тексерудің болуы
3
ҚЖХЖТ талаптарына сәйкестігі
4
Қауіпті жүктің әрбір түріне жүргізушілерге арналған нұсқаулықтың болуы
5

Наличие специального разрешения на перевозку опасных грузов классов 1,6 и 7
6
Наличие специального разрешения (при превышении весогабаритных параметров)
7
Наличие плана действий в аварийной ситуации
8
Соответствие маршрута перевозки
9
Оборудование опознавательными знаками согласно ПДД и ДОПОГ
10
Оборудование контрольными устройствами регистрации режима труда и отдыха водителей (тахографами) с действующим сертификатом о поверке
11
Наличие средств пожаротушения (огнетушителя)
12
Соответствие весогабаритных параметров транспортного средства допустимым параметрам
13
Наличие свидетельства о соответствии АТС, перевозящего скоропортящиеся грузы требованиям СПС
14
Наличие уведомлений, выданных органом транспортного (автомобильного) контроля других государств-членов ЕАЭС
15
Наличие заполненного отечественного бланка разрешения
16
Наличие сертификата происхождения товара (счет-фактура, инвойс)
17
Соблюдение требований действующего законодательства РК касательно самосвалов максимальная разрешенная масса которого превышает установленную законодательством РК
18
Проверка на выявление безбилетного проезда пассажиров, осуществления каботажной перевозки и фактов перевозки пассажиров между населенными пунктами РК
19

1, 6 және 7-сыныптағы қауіпті жүктерді тасымалдауға арнайы рұқсаттың болуы
6
Арнайы рұқсаттың болуы (салмақ-габариттік параметрлер асқан жағдайда)
7
Авариялық жағдайда іс-қимыл жасау жоспарының болуы
8
Тасымалдау маршрутының сәйкестігі
9
ҚЖХЖТ және ЖҚҚ-на сәйкес тану белгілерімен жабдықталуы туралы
10
Жүргiзушiлердiң қолданыстағы тексеру сертификаттарымен еңбек және демалыс режимiн тiркейтiн бақылау құрылғыларымен (тахографтармен) жабдықталуы
11
Өр сөндіру құрылғыларының болуы (өртсөндіргіш)
12
Көлік құралының салмақ-габариттік параметрлерінің жол берілетін параметрлеріне сәйкестігі
13
Тез бүлінетін жүктерді тасымалдау кезінде АКҚ-ның ТБТҚ талаптарына сәйкес куәлігінің болуы
14
ЕАЭО-ның мүше мемлекеттерінің бақылау органдарымен берілген хабарламалардың болуы
15
Толтырылған отандық рұқсат бланкінің болуы
16
Тауардың шығарылған сертификатының болуы (шот-фактура, инвойс)
17
ҚР заңнамасында белгіленген максималды рұқсат етілген массаларынан асатын өзі аударғыштарына қатысты ҚР қолданыстағы заңнама талаптарын сақтау
18
Билетсіз жолаушылардың жүруін, ҚР елді мекендерінің арасында жолаушыларды тасымалдау фактісін және каботажды тасымалдауды жүзеге асырылуын тексеру
19

Требования к перевозке отдельных видов груза, согласно Правилам перевозок грузов автомобильным транспортом, утвержденным Приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 546 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12463)
Подпись Инспектора ________________________________________________________
Подпись водителя, проверяемого АТС _________________________________________
Место для штампа
Приложение 5
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Образец штампа
Оформление прохождения контроля транспортным средством осуществляется проставлением штампа нижеприведенного образца
__________________________________________________
(наименование ПТК или марка и государственный регистрационный
номерной знак ППТК)
КОНТРОЛЬ ПРОЙДЕН
Должность, Ф.И.О. (при его наличии)
______________________________________
"___" _________ 20__ год подпись _______________
Штамп изготавливается в виде прямоугольника размером 50 x 30 мм синего цвета.
Приложение 6
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Предписание об устранении нарушения законодательства Республики Казахстан об автомобильном транспорте
___________________________________ " " ___________201_ г.
место составления дата составления
В соответствии с пунктами 4, 5 и 12 Порядка осуществления транспортного (автомобильного) контроля на внешней границе Евразийского экономического союза, определенного Протоколом о скоординированной (согласованной) транспортной политике, являющемся приложением № 24 Договора о Евразийском экономическом союзе, ратифицированного Законом Республики Казахстан от 14 октября 2014 года, подпунктом 4) пункта 3 статьи 154 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, подпунктом 2) статьи 15, подпунктами 1) и 6) статьи 19-7 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" от 4 июля 2003 года № 476 (далее – Закон) и Правилами организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года № 362, РГУ "Инспекция транспортного контроля по ___________________________" (далее – ИТК) на основании акта взвешивания (замера) транспортного средства от " " ________________ 201_ года № __________, предписывает _________________________________________ устранить следующее нарушение на транспорте. (Перевозчик)
Нарушение
Меры по устранению нарушения
Срок
исполнения
При проверке фактических весовых и габаритных параметров автотранспортного средства марки __________ гос.номер ___________(далее–АТС)выявлен факт проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного(нужное подчеркнуть)автотранспортного средства с превышением над допустимыми параметрами автотранспортныхсредств,предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, утвержденными приказом исполяющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26марта 2015 года № 342 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11009) (далее–допустимые параметры), без специального разрешения.
Перевозка в порядке, предусмотренном пунктом 30 Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года №206 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11395) (далее–Правила), возобновляется в случаях:

"Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 546 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12463 болып тіркелген) сәйкес жүктердің жеке түрлерін тасымалдауға қойылатын талаптар
Инспектордың қолы ________________________________________________________
Тексерілген АКҚ-ны жүргізушінің қолы _______________________________________
Мөртабанға арналған орны
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік
бақылау бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша
Мөртабан үлгісі
Көлік құралының бақылаудан өткенін ресімдеу төменде көрсетілген үлгiдегi мөртабан қоюмен жүзеге асырылады
___________________________________________________________
(КББ-нің атауы немесе ЖКББ-нің мемлекеттік тіркеу нөмірінің
белгісі)
БАҚЫЛАУ ӨТIЛДI
Лауазымы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
_______________________________________
"__" _____________ 20 _ ж. қолы _____________________
Мөртабан көк түсті 50х30 милиметр көлемінде тікбұрыш түрінде жасалады.
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік
бақылау бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
6-қосымша
Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі туралы заңнамасының бұзушылықтарын жою туралы ұйғарым
______________ 201_ ж. " " ___________ толтырылу орны толтырылу күні
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 14 қазанындағы Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартының № 24 қосымшасы болып табылатын Үйлестірілген (келісілген) көлік саясаты туралы хаттамасымен анықталған Еуразиялық экономикалық одағының сыртқы шекарасындағы көліктік (автомобиль) бақылауын жүзеге асыру тәртібінің 4, 5 және 12-тармақтарына, Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің 154-бабының 3-тармағының 4) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі № 476 "Автомобиль көлігі туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 19-7 бабының 1) және 6) тармақшаларына, 15-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 13 тамыздағы № 362 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына сәйкес, "_________________ бойынша көліктік бақылау инспекциясы" РММ-сі (бұдан әрі – КБИ) 201_ жылғы " " _____________ №__________ автокөлік құралының параметрлерін өлшеу актісі негізінде, көліктегі келесі бұзушылықты _________________________________________ жоюды ұйғарады. (тасымалдаушы)
Бұзушылық
Бұзушылықты жою бойынша шаралар
Орындалу мерзімі
Маркасы ________, мем.нөмірі _________________ автокөлік құралының (бұдан әрі - АКҚ) нақты салмақтық және көлемдік параметрлерін тексеру кезінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 342 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерінен асырып ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты АКҚ (керегі сызылсын) арнайы рұқсатсыз жүріп өту дерегі анықталды.
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру қағидаларының (бұдан әрі – Қағида) 30-тармағымен көзделген тәртіпте тасымал:

1) уплаты в бюджет в порядке, предусмотренном статьей 552 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" от 25 декабря 2017 года, сбора за проезд (КБК_____________________________
ДГД _________________________________) в размере ____________________________
________________________________________(_цифрами и прописью)
за фактически пройденную часть маршрута движения АТС и приведения его в соответствие с допустимыми параметрами;
5 (пять)
рабочих
дней
2) получения специального разрешения в порядке, предусмотренном статьей 19-11 Закона и Правилами, за весь маршрут движения АТС с превышением над допустимыми параметрами.
согласно
стандарту
ггосударственной услуги
Примечание: Представленные для проверки документы и АТС до устранения нарушения доставляются на временное хранение в
_______________________________________________________________________________
(место для временного хранения документов и АТС)
За невыполнение или ненадлежащее выполнение настоящего Предписания предусмотрена ответственность частью 3 статьи 462 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"от 5 июля 2014 года.
Выдал:_____________________________________________ ______________________
(Должность и Ф.И.О. специалиста ИТК) (подпись)
Получил: _________________________________________________________________
(Ф.И.О. и подпись лица, получившего предписание)

1) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Кодексінің 552-бабымен белгіленген тәртіпте бюджетке АКҚ қозғалыс бағытының нақты жүріп өткен бөлігі үшін, _____________________________________________
_____________________________________________
(цифр және жазбаша)
мөлшеріндегі алымды (КБК ________,________________________ МКД) төленген және АКҚ жол берілетін параметрлерге сәйкес келтірілген;
5 (бес)жұмыс күні
2) Заңның 19-11-бабымен және Қағидалармен белгіленген тәртіпте АКҚ жол берілетін параметрлерден асырып толық жүру бағытына арнайы рұқсат алынған жағдайларда жалғасады.
мемлекеттік көрсетілетін қызметтің стандартына сәйкес
Ескертпе: Тексеруге ұсынылған құжаттар мен АКҚ бұзушылықтар жойылғанға дейін уақытша сақтау үшін _______________________________________________ жеткізіледі. (құжаттар мен АКҚ уақытша сақталатын орны)
Осы ұйғарымды орындамаған немесе тиісті түрде орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" кодексінің 462-бабының 3-бөлігімен жауапкершілік көзделген.
Берген: _____________________________________________________ ____________________
КБИ маманының лауазымы және Т.А.Ә.)                        (қолы)
Алған: __________________________________________________________________________
(ұйғарымды алған тұлғаның Т.А.Ә. және қолы)
Алған: __________________________________________________________________________
(ұйғарымды алған тұлғанының Т.А.Ә. және қолы)