О внесении изменения и дополнения в приказ председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 ноября 2017 года № 249-нқ "Об утверждении нормативных документов по ценообразованию в строительстве"
Приказ Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 102-нқ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2018 года № 16946. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 декабря 2022 года № 227-нқ
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.12.2022 № 227-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах", подпунктом 460) пункта 17 Положения о Министерстве по инвестициям и развитию Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 995, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 ноября 2017 года № 249-нқ "Об утверждении нормативных документов по ценообразованию в строительстве" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16073, опубликован 20 декабря 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение и дополнение:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить следующие нормативные документы по ценообразованию в строительстве:
1) нормативный документ по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) нормативный документ по определению величины накладных расходов и сметной прибыли в строительстве согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) нормативный документ по определению дополнительных затрат связанных с решениями проекта организации строительства согласно приложению 3 к настоящему приказу;

"Құрылыстағы баға белгілеу бойынша нормативтік құжаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2017 жылғы 14 қарашадағы № 249-нқ бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2018 жылғы 11 мамырдағы № 102-нқ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 мамырда № 16946 болып тіркелді. Күші жойылған - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2022 жылғы 9 желтоқсандағы № 227-нқ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 09.12.2022 № 227-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-2) тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабының 2-тармағына Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 995 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 460) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Құрылыстағы баға белгілеу бойынша нормативтік құжаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2017 жылғы 14 қарашадағы № 249-нқ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16073 болып тіркелген, 2017 жылы 20 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Келесі құрылыстағы баға белшідеу бойынша нормативтік құжаттар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжат;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Құрылыстағы үстеме шығыстардың және сметалық пайданың щамасын айқындау жөніндегі нормативтік құжат;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімімен байланысты қосымша шығындарды айқындау жөніндегі нормативтік құжат;

4) нормативный документ по определению затрат на инжиниринговые услуги в строительстве согласно приложению 4 к настоящему приказу.";
дополнить приложением 4 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Управлению сметных норм в строительстве Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Управление правового обеспечения Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Комитета по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
Министерства по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
М. Жайымбетов
Приложение
к приказу Председателя
Комитета по делам
строительства и жилищно-
коммунального хозяйства
Министерства по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 11 мая 2018 года № 102-нқ
Приложение 4
к приказу Председателя
Комитета по делам
строительства и жилищно-
коммунального хозяйства
Министерства по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 14 ноября 2017 года № 249-нқ
Нормативный документ по определению затрат на инжиниринговые услуги в строительстве

4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес құрылыстағы инжинирингтік қызметтер шығындарды айқындау жөніндегі нормативтік құжат.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын;
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің Құрылыстағы сметалық нормалар басқармасы:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасына ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігі Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері
комитетінің төрағасы
М. Жайымбетов
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері комитеті
төрағасының 2018 жылғы
11 мамырдағы № 102-нқ
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері комитеті
төрағасының 2017 жылғы
14 қарашадағы
№ 249-нқ бұйрығына
4-қосымша
Құрылыстағы инжинирингтік қызметтерге арналған шығындарды айқындау жөніндегі нормативтік құжат

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Нормативный документ по определению затрат на инжиниринговые услуги в строительстве (далее – Нормативный документ) разработан в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Нормативный документ предназначен для определения затрат на инжиниринговые услуги по объектам, возводимым за счет государственных инвестиций в строительство и средств субъектов квазигосударственного сектора.
По объектам, возводимым за счет других источников финансирования, положения настоящего Нормативного документа носят рекомендательный характер.
3. Нормативный документ содержит основные принципы и методические положения по определению затрат на инжиниринговые услуги в строительстве.
4. В настоящем Нормативном документе используются следующие основные понятия:
1) авторский надзор – это правомочия автора по осуществлению контроля за:
разработкой проекта строительства (строительной документации), осуществляемого автором (авторами) архитектурного и градостроительного произведения;
реализацией проекта строительства, осуществляемого его разработчиками, включая автора (авторов) архитектурного или градостроительного произведения;
2) проект – замысел физических и юридических лиц по обеспечению необходимых условий обитания и жизнедеятельности человека, представленный в форме архитектурной, градостроительной и строительной документации (чертежей, графических и текстовых материалов, инженерных и сметных расчетов), в том числе технико-экономического обоснования строительства, и (или) проектно-сметной документации, раскрывающих сущность замысла и возможность его практической реализации;
3) управление проектом – деятельность по организации, планированию, координации, контролю за проектированием, строительством и вводом в эксплуатацию объектов согласно заключенным договорам с заказчиком либо инвестором для достижения целей инвестиционного проекта в рамках заданного бюджета и сроков;
4) государственные инвестиции в строительство (далее – государственные инвестиции) – инвестиции в строительство новых зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций, а также реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение) или капитальный ремонт существующих объектов, источником которых являются:
средства республиканского и (или) местных бюджетов, в том числе целевые средства, направленные на бюджетные инвестиции и бюджетное кредитование субъектов квазигосударственного сектора;
целевые средства негосударственных займов под государственную гарантию либо поручительство государства;
средства Национального фонда Республики Казахстан;
средства, направленные на реализацию концессионных проектов.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Құрылыстағы инжинирингтік қызметтерге арналған шығындарды айқындау жөніндегі нормативтік құжат (бұдан әрі – Нормативтік құжат) Қазақстан Республикасының құрылыс, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнама талаптарына сәйкес әзірленген.
2. Нормативтік құжат құрылысқа мемлекеттік инвестициялардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен тұрғызылатын объектілер бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған шығындарды анықтауға арналған.
Қаржыландырудың басқа көздері есебінен тұрғызылатын объектілер бойынша осы Нормативтік құжаттың ережелерінің ұсынымдық сипаты бар.
3. Нормативтік құжат құрылыстағы инжинирингтік қызметтерге арналған шығындардың шамасын айқындау жөніндегі негізгі қағидаттардан және әдістемелік ережелерден тұрады.
4. Осы Нормативтік құжатта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) авторлық қадағалау – бұл автордың:
сәулет және қала құрылысы туындысының авторы (авторлары) жүзеге асыратын құрылыс жобасының (құрылыс құжаттамасының) әзiрленуiне;
сәулет немесе қала құрылысы туындысының авторын (авторларын) қоса алғанда, әзiрлеушiлер жүзеге асыратын құрылыс жобасының iске асырылуына бақылау жүргiзудi жүзеге асыру жөнiндегi құқықтылығы;
2) жоба – жеке және заңды тұлғалардың түпкі ойының мәнін және оны практикада іске асыру мүмкіндігін ашып көрсететін, сәулет, қала құрылысы және құрылыс құжаттамасы (сызбалар, графикалық және мәтіндік материалдар, инженерлік және сметалық есеп-қисаптар), оның ішінде құрылыстың техникалық-экономикалық негіздемесі және (немесе) жобалау-сметалық құжаттамасы нысанында ұсынған, адамның мекендеуі мен тіршілікетуінің қажетті жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі түпкі ойы;
3) жобаны басқару – берілген бюджет және мерзім шеңберінде инвестициялық жобаның мақсатына қолжеткізу үшін тапсырыс берушімен не инвестормен жасалған шартқа сәйкес объектілердің жобалануын, салынуын және пайдалануға берілуін ұйымдастыру, жоспарлау, үйлестіру, бақылау бойынша қызмет;
4) құрылыстағы мемлекеттік инвестициялар (бұдан әрі – мемлекеттік инвестициялар) - жаңа ғимараттар мен құрылыстардың, олардың кешендерінің, инженерлік және көлік коммуникацияларының құрылысына, сондай-ақ, қолданыстағы объектілерді реконструкциялауға немесе күрделі жөндеуге (кеңейтуге, жаңғыртуға, техника мен қайта жарақтандыруға) инвестициялар, мыналар:
республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің қаражаты, оның ішінде бюджеттік инвестицияларға және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бюджеттік кредит беруге бөлінген нысаналы қаражат;
мемлекет кепілдігімен не мемлекет кепілгерлігімен мемлекеттік емес қарыздардың нысаналы қаражаты;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты;
концессиялық жобаларды іскеа сыруға бөлінген қаражат олардың көздері болыпта балады.

5) инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности – комплекс услуг (технический и авторский надзоры, управление проектом), обеспечивающий подготовку и осуществление строительства с целью достижения оптимальных проектных показателей;
6) заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик-инвестор проекта (программы), заказчик (собственник), застройщик либо их уполномоченные лица;
7) технический надзор – надзор за строительством на всех стадиях реализации проекта, включая качество, сроки, стоимость, приемку выполненных работ и сдачу объектов в эксплуатацию.
5. Определение затрат на инжиниринговые услуги осуществляется расчетом на основании норматива лимита расходов заказчика на осуществление функций инжиниринговых услуг по управлению проектом, техническому и авторскому надзору при строительстве объектов в процентах от сметной стоимости строительства.
6. Затраты на инжиниринговые услуги при строительстве объектов предусматриваются в сводном сметном расчете стоимости строительства на весь период строительства в соответствии с нормами его продолжительности и являются лимитом средств заказчика для планирования и строительства объекта, а также проведения закупок инжиниринговых услуг в строительстве.
7. Инжиниринговые услуги имеют непрерывный характер, и осуществляются в течение всего периода строительства, включая приемку построенного объекта в эксплуатацию.
8. Сметная стоимость строительства по сметному расчету стоимости строительства (без учета налога на добавленную стоимость) является основой для расчета затрат на инжиниринговые услуги в строительстве.
Лимиты расходов заказчика на инжиниринговые услуги по управлению проектами и техническому надзору за строительством приведены в приложении 1 к настоящему Нормативному документу.
Лимит расходов заказчика на инжиниринговые услуги по авторскому надзору за строительством приведен в приложении 2 к настоящему Нормативному документу.
9. Величина затрат на соответствующие инжиниринговые услуги определяется расчетом, приведенном в настоящем Нормативном документе.
В расчет затрат на инжиниринговые услуги не включен и учитывается дополнительно налог на добавленную стоимость.
Для разработчиков проекта (проектно-сметной документации) в сметную стоимость затрат на авторский надзор включаются командировочные расходы специалистов проектной организации, осуществляющей авторский надзор за строительством, связанные со строительством объекта вне пункта нахождения проектной организации и требующие принятия проектных решений на месте, за исключением командировок административного персонала.

5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы инжинирингтiк қызметтер көрсету - оңтайлы жобалық көрсеткiштерге қолжеткiзу мақсатында құрылыстың дайындығын және жүзеге асырылуын қамтамасыз ететiн қызметтер кешенi (техникалық және авторлық қадағалау), жобаны басқару;
6) тапсырыс беруші – қызметін Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Жобаның (бағдарламаның) тапсырыс беруші-инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі), құрылыс салушы не олардың уәкілетті адамдары қызмет мақсаттарына қарай тапсырыс беруші бола алады;
7) техникалық қадағалау- орындалған жұмыстың сапасын, мерзiмiн, құнын, қабылдап алынуын және объектiнiң пайдалануға берiлуiн қоса алғанда, жобаны iске асырудың барлық сатысында құрылысты қадағалау.
5. Инжинирингтік қызметтерге арналған шығындарды айқындау құрылыстың сметалық құнынан проценттерде объектілерді салу кезінде жобаны басқару, техникалық және авторлық қадағалау бойынша инжинирингтік қызметтердің функцияларын жүзеге асыруға арналған шығыстар лимитінің нормативі негізінде есеппен жүзеге асырылады.
6. Объектілерді салу кезіндегі инжинирингтік қызметтерге арналған шығындар оның ұзақтығының нормаларына сәйкес құрылыстың барлық кезеңіне арналған құрылыс құнының жиынтық сметалық сметалық есебінде қарастырылады және объектіні жоспарлау және салу, сондай-ақ, құрылыстағы инжинирингтік қызметтердің сатып алуын өткізу үшін тапсырыс беруші қаражатының лимиті болып табылады.
7. Инжинирингтік қызметтердің үздіксіз сипаты бар және салынған объектіні пайдалануға қабылдауды қоса алғанда құрылыстың барлық кезеңі ішінде жүзеге асырылады.
8. Құрылыс құнының сметалық есебі бойынша құрылыстың сметалық құны (қосылған құн салығын есепке алмастан) құрылыстағы инжинирингтік қызметтерге арналған шығындардың есебі үшін негіз болып табылады.
Жобаларды басқару және құрылыс үшін техникалық қадағалау бойынша инжирингтік қызметтерге арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимиті осы Нормативтік құжаттың 1-қосымшасында келтірілген.
Құрылыс объектілер үшін авторлық қадағалау бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимиті осы Нормативтік құжаттың 2-қосымшасында келтірілген.
9. Тиісті инжинирингтік қызметтерге арналған шығындардың шамасы осы Нормативтік құжатта келтірілген есеппен анықталады.
Инжинирингтік қызметтерге арналған шығындар есебіне қосылған құн салығы енгізілмеген және қосымша ескерілген.
Жобаны (жобалау-сметалық құжаттамасы) әзірлеушілер үшін авторлық қадағалауға арналған шығындардың сметалық құнына жобалау ұйымының орналасқан пунктінен тыс объектіні салумен байланысты және әкімшілік персоналдың іссапарларын қоспағанда сол жерде жобалау шешімдерін қабылдауды талап ететін, құрылысқа авторлық қадағалауды жүзеге асыратын жобалау ұйымы мамандарының іссапар шығыстары енгізіледі.

10. Налог на добавленную стоимость начисляется в размере, устанавливаемом налоговым законодательством Республики Казахстан.
11. Дополнительные затраты, связанные с командированием на объект строительства специалистов проектной организации, осуществляющей авторский надзор за строительством, определяются расчетом, который составляется исходя из необходимого количества командированных работников, и срока их пребывания на стройке, исходя из нормативной продолжительности строительства.
В расчете дополнительных затрат на командирование специалистов проектной организации учитываются:
1) суточные за календарные дни нахождения в командировке;
2) расходы по проезду к месту назначения и обратно;
3) расходы по найму жилого помещения.
Определенная расчетом сумма дополнительных затрат на командирование специалистов проектной организации, осуществляющей авторский надзор за строительством, на стройку включается в состав расчета стоимости авторского надзора за строительством.
В стоимость затрат на управление проектом и технический надзор за строительством, дополнительные затраты на командирование специалистов на стройку не включаются.
12. Средства на инжиниринговые услуги в полном объеме, полученные расчетом, включаются в сводный сметный расчет стоимости строительства в соответствии с Нормативным документом по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан.
13. По объектам, строительство которых планируется более чем в одном календарном году, стоимость инжиниринговых услуг определяется путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам в соответствии с нормативной продолжительностью и нормами задела в строительстве и индексацией объемов предстоящих периодов через индекс изменения месячного расчетного показателя. Размер месячного расчетного показателя принимается в соответствии с прогнозом социально-экономического развития Республики Казахстан на соответствующий пятилетний период, ежегодно обновляемым и одобряемым Правительством Республики Казахстан согласно пункту 23 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790.
14. Расчет стоимости инжиниринговых услуг с разбивкой по годам в зависимости от нормативной продолжительности строительства и началом строительства производится в соответствии с Нормативным документом по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан.
15. В приложениях 1 и 2 к настоящему Нормативному документу приводятся нормативы лимита расходов по видам инжиниринговых услуг в процентах от сметной стоимости строительства, а также справочно приводится нормативная трудоемкость на оказание инжиниринговых услуг. Нормативная трудоемкость представляет собой экономический показатель, характеризующий затраты рабочего времени на выполнение определенной единицы инжиниринговых услуг. Нормативная трудоемкость используется также для определения нормативной численности экспертов, необходимых для оказания инжиниринговых услуг при соответствующей сметной стоимости строительства объекта.

10. Қосылған құн салығы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленетін мөлшері бойынша есептеледі.
11. Құрылысқа авторлық қадағалауды жүзеге асыратын жобалау ұйымы мамандарының құрылыс объектісіне іссапарға жіберумен байланысты қосымша шығындар іссапарға жіберілген қызметкерлердің қажетті санынан және құрылыстың нормативтік ұзақтығынан ескере отырып, құрылыста олардың болуы мерзімін ескере отырып, жасалатын есеппен анықталады.
Жобалау ұйымы мамандарын іссапарға жіберуге арналған қосымша шығындар есебінде мыналар ескеріледі:
1) іссапарда болудың күнтізбелік күндері үшін тәуліктік;
2) межелі жерге және кері бару бойынша шығыстар;
3) тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша шығыстар.
Есеппен анықталған құрылысқа авторлық қадағалауды жүзеге асыратын жобалау ұйымы мамандарды іссапарға жіберуге арналған қосымша шығындардың сомасы құрылыс үшін авторлық қадағалау құны есебі құрамына енгізіледі.
Жобаны басқаруға және құрылыс үшін техникалық қадағалауға арналған шығындар құнына құрылысқа арналған мамандарды іссапарға жіберуге арналған қосымша шығындар енгізілмейді.
12. Есеппен алынған толық көлемдегі инжинирингтік қызметтерге арналған қаражат Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес құрылыс құнының жиынтық сметалық есебіне енгізіледі.
13. Құрылысы бір күнтізбелік жылдан астамда жоспарланатын объектілер бойынша инжинирингтік қызметтердің құны нормативтік ұзақтыққа және құрылыстағы бітеме нормаларына сәйкес күнтізбелік жыл бойынша инвестициялардың көлемдерін бөлу жолымен және айлық есептік көрсеткіштің өзгеріс индексі арқылы алдағы кезеңдердің көлемдеріне индексациялаумен анықталады. Айлық есептік көрсеткіш мөлшері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 23-тармағына сәйкес жыл сайын жаңғыртылатын және Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдайтын тиісті бес жылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуы болжамына сәйкес қабылданады.
14. Құрылыстың нормативтік ұзақтығына және құрылыстың басталуына байланысты жылдар бойынша бөлумен инжинирингтік қызметтердің құны есебі Қазақстан Республикасында құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес жүргізіледі.
15. 1 және 2-қосымшаларда құрылыстың сметалық құнынан проценттерде инжинирингтік қызметтердің түрлері бойынша шығыстар лимитінің нормативтерікелтіріледі, сондай-ақ, инжинирингтік қызметтерді көрсетуге арналған нормативтік еңбек сыйымдылығы анықтама түрінде келтіріледі. Нормативтік еңбек сыйымдылығы инжинирингтік қызметтердің белгілі бір бірлігін орындауға арналған жұмыс уақытның шығындарын сипаттайтын экономикалық көрсеткішті білдіреді. Нормативтік еңбек сыйымдылығы объектіні салудың сметалық құны кезінде инжинирингтік қызметтерді көрсетуге арналған сарапшылардың нормативтік санын анықтауға да арналған.

16. Договорная цена на инжиниринговые услуги, фиксируемая в договоре на оказание услуг, определяется в соответствии с законодательством в сфере государственных закупок по результатам закупок соответствующих инжиниринговых услуг на основе выигравшего ценового предложения потенциального поставщика в пределах лимита средств, установленного сметой заказчика на весь период строительства.
Глава 2. Определение затрат на инжиниринговые услуги по управлению проектом для строительства
17. Затраты заказчика на управление проектом учитывают затраты инжиниринговой организации на осуществление функций заказчика в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан.
18. Величина затрат на инжиниринговые услуги по управлению проектом для строительства определяется по формуле:
ЗУП = Сстр. х НРупс (1)
где:
ЗУП – затраты на управление проектом, тенге;
Сстр. – стоимость строительства в год в текущем уровне цен, тысяч тенге /год;
НРупс – норматив лимита расходов заказчика на управление проектом, процент. Размер норматива лимита расходов заказчика на управление проектом приведен в графе 2 приложения 1 к настоящему Нормативному документу.
Глава 3. Определение затрат на инжиниринговые услуги по техническому надзору за строительством
19. Затраты заказчика на технический надзор за строительством учитывают затраты инжиниринговой организации, связанные с контролем качества выполняемых строительно-монтажных работ, расходования средств соблюдением срока строительства и иных функций в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан.
20. Величина затрат на инжиниринговые услуги по осуществлению технического надзора за строительством определяется по формуле:
ЗТН =Сстр. х НРтн (2)
где:
ЗТН – затраты на технический надзор, тенге;
Сстр. – сметная стоимость строительства в год в текущем уровне цен по сметному расчету стоимости строительства, тысяч тенге /год;
НРтн – норматив лимита расходов заказчика на осуществление технического надзора за строительством, процент. Размер норматива лимита расходов заказчика на технический надзор за строительством приведен в графе 3 приложения 1 к настоящему Нормативному документу.

16. Қызметтерді көрсетуге арналған шартта тіркелетін, инжинирингтік қызметтерге арналған шарт бағасы құрылыстың барлық кезеңіне арналған тапсырыс берушінің сметасымен белгіленген қаражат лимиті шегінде әлеуетті жеткізушінің ұтқан баға ұсынысы негізінде тиісті инжинирингтік қызметтерді сатып алудың нәтижелері бойынша мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамаға сәйкес анықталады.
2-тарау. Құрылыс үшін жобаны басқару бойынша инжинириингтік қызметтерге арналған шығындарды айқындау
17. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықталатын тапсырыс берушінің функцияларын жүзеге асыруға арналған инжинирингтік ұйымның шығындарын ескереді.
18. Құрылыс үшін жобаны басқару бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған шығындардың шамасы мына формула бойынша анықталады:
ШБШ =Сқұр. х ШНжб (1)
онда:
ЖБШ – жобаны басқаруға арналған шығындар, тенге;
Сқұр. – бағаның ағымды деңгейіндегі бір жылдағы құрылыстың құны, мың теңге/жыл;
ШНжб – жобаны басқаруға арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимитінің нормативі, процент. Жобаны басқаруға арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимиті нормативінің мөлшері осы нормативтік құжат 1-қосымшаның 2-бағанында келтірілген.
3-тарау. Құрылыс үшін техникалық қадағалау бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған шығындарды айқындау
19. Құрылыс үшін техникалық қадағалауға арналған тапсырыс берушінің шығындары орындалатын құрылыс-монтаж жұмыстарының сапасын бақылаумен, құрылыс мерзімін сақтау қаражатын жұмсаумен және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функциялармен байланысты инжирингтік ұйымның шығындарын ескереді.
20. Құрылыс үшін техникалық қадағалауды жүзеге асыру бойынша инжирингтік қызметтерге арналған шығындардың шамасы мына формула бойынша анықталады:
ТҚШ =Сқұр. х НРтн (2)
онда:
ТҚШ – техникалық қадағалауға арналған шығындар, теңге;
Сқұр. – құрылыс құнының сметалық есебі бойынша ағымдағы деңгейдегі бір жылдағы құрылыстың сметалық құны, мың теңге/жыл;
ШНтқ – құрылыс үшін техникалық қадағалауды жүзеге асыруға арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимитінің нормативі, процент. Құрылыс үшін техникалық қадағалауға арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимиті нормативінің мөлшері осы Нормативтік құжатқа 1-қосымшаның 3-бағанында келтірілген.

Глава 4. Определение затрат на инжиниринговые услуги по авторскому надзору за строительством
21. Затраты заказчика на осуществление авторского надзора за строительством учитывает затраты проектной организации на эти цели в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан.
22. Величина затрат на инжиниринговые услуги по осуществлению авторского надзора за строительством определяется по формуле:
ЗАН =Сстр. х НРан (3)
где:
ЗАН – затраты на авторский надзор за строительством, тенге;
Сстр. – сметная стоимость строительства в год в текущем уровне цен по сметному расчету стоимости строительства, тысяч тенге /год;
НРан – норматив расходов на осуществление функций по авторскому надзору за строительством, процент. Размер норматива лимита расходов заказчика на инжиниринговые услуги по авторскому надзору за строительством приведен в приложении 2 к настоящему Нормативному документу.
Приложение 1
к Нормативному документу по
определению затрат на
инжиниринговые услуги в
строительстве
Лимит расходов заказчика на инжиниринговые услуги по управлению проектами и техническому надзору за строительством
Стоимость строительства в год в текущем уровне цен, тысяч МРП*/год
Норматив лимита расходов заказчика на управление проектом, процент
Норматив лимита расходов заказчика на технический надзор за строительством, процент
Справочные данные
Нормативная трудоемкость на осуществление функций заказчика по управлению проектом, человек - час
Нормативная трудоемкость на осуществление технического надзора за строительством, человек - час
1
2
3
4
5
до 300

4-тарау. Құрылыс үшін авторлық қадағалау бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған шығындарды айқындау
21. Құрылыс үшін авторлық қадағалауды жүзеге асыруға арналған тапсырыс берушінің шығындары сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы мақсаттарға жобалау ұйымының шғындарын ескереді.
22. Құрылыс үшін авторлық қадағалауды жүзеге асыру бойынша инжирингтік қызметтерге арналған шығындар шамасы мына формула бойынша анықталады:
АҚШ =Сстр. х НРан (3)
онда:
АҚШ – құрылыс үшін авторлық қадағалауға арналған шығындар, теңге;
Сқұр. – құрылыс құнының сметалық есебі бойынша бағаның ағымдағы деңгейінде бір жылдағы құрылыстың сметалық құны, мың теңге/жыл;
ШНақ – құрылыс үшін авторлық қадағалау функциясын жүзеге асыруға арналған шығыстар нормативі, процент. Құрылыс үшін авторлық қадағалау бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимиті нормативінің мөлшері осы Нормативтік құжатқа 2-қосымшада келтірілген.
Құрылыстағы инжинирингтік
қызметтерге арналған
шығындарды айқындау
жөніндегі нормативтік құжатқа
1-қосымша
Жобаларды басқару және құрылыс үшін техникалық қадағалау бойынша инжирингтік қызметтерге арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимиті
Бағалардың ағымдағы деңгейіндегі бір жылдағы құрылыс құны, мың АЕК */жыл
Жобаны басқаруға арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимитінің нормативі, процент
Құрылыс үшін техникалық қадағалауға арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимитінің нормативі, процент
Анықтамалық деректер
Жобаны басқару бойынша функцияларды жүзеге асыруға арналған нормативтік еңбек сыйымдылығы, адам-сағат
Құрылыс үшін техникалық қадағалауды жүзеге асыруға арналған нормативтік еңбек сыйымдылығы, адам-сағат
1
2
3
4
5
300 дейін

0,49%
9920
свыше 4850 до 5800
0,47%
11335
свыше 5800
0,45%
*МРП – месячный расчетный показатель, устанавливаемый ежегодно в законодательном порядке, тенге.
Примечание:
1. Стоимость строительства в год определяется в зависимости от нормативной продолжительности строительства соответствии с проектом организации строительства и сметной документацией.
2. Для объектов линейного строительства (линейные сооружения) к нормативной трудоемкости применяется коэффициент, равный 1,5.

0,49%
8382
4850 астам 5800 дейін
0,47%
9920
5800 астам
0,45%
11335
*АЕК – заңнама тәртібімен жыл сайын белгіленетін айлық есептік көрсеткіш, теңге, теңге.
Ескерту:
1. Бір жылдағы құрылыс құны құрылыс ұйымы және сметалық құжаттама жобасына сәйкес құрылыстың нормативтік ұзақтығына байланысты анықталады.
2. Нормативтік еңбек сыйымдылығына желелік құрылыс объектілері үшін (желілік құрылыстар) 1,5 тең коэффициент қолданылады.

3. Нормативная трудоемкость указана для стоимости строительства в целом значении "до" (300, 450, 580 и далее до 5800 тысяч МРП). При промежуточных значениях стоимости строительства нормативная трудоемкость определяется методом интерполяции.
4. При стоимости строительства более 5800 тысяч МРП в год для превышающего остатка нормативная трудоемкость на осуществление авторского надзора за строительством увеличивается на 279 человек - час на каждые 100 тысяч МРП.
5. Показатели нормативной трудоемкости на осуществление авторского надзора за строительством приведены справочно.

3. Нормативтік еңбек сыйымдылығы тұтастай алғанда "дейін" (300, 450, 580 және бұдан әрі 5800 мың АЕК дейін) мәнінде құрылыс құны үшін көрсетілген. Құрылыс құнының аралық мәндері кезінде нормативтік еңбек сыйымдылығы интерполяция әдісімен анықталады.
4. Қалдықтан асатын бір жылда 5800 мың АЕК астам құрылыс құны кезінде құрылыс үшін авторлық қадағалау жүргізуге арналған нормативтік еңбек сыйымдылығы әрбір 100 мың АЕК-ке 279 адам-сағатқа ұлғаяды.
5. Құрылыс үшін авторлық қадағалауды жүзеге асыруға арналған нормативтік еңбек сыйымдылығы көрсеткіштері анықтама түрінде келтірілген.