Об утверждении Правил выдачи разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 мая 2018 года № 367. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июня 2018 года № 17049.
В соответствии с пунктом 3 статьи 27 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых.
2. Признать утратившим силу приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 208 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на застройку площадей залегания полезных ископаемых" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10724, опубликован 23 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
__________________ Д. Абаев
29 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Т. Сулейменов

Пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 23 мамырдағы № 367 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 13 маусымда № 17049 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 27-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беру қағидалары бекітілсін.
2. "Пайдалы қазбалар жатқан алаңдарға құрылыс салуға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 208 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10724 болып тіркелген, 2015 жылғы 23 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
______________ Д. Абаев
2018 жылғы 29 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Т. Сүлейменов

24 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________________К. Бозумбаев
25 мая 2018 года
Утверждены
приказом Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 мая 2018 года № 367
Правила выдачи разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 18.05.2020 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Правила выдачи разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 27 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" и определяют порядок выдачи разрешений на застройку территорий залегания полезных ископаемых.
2. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы (далее – услугодатель) рассматривает представленные обосновывающие материалы в части экономической целесообразности застройки, а территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр (далее – территориальное подразделение) рассматривает представленные обосновывающие материалы в части возможности извлечения полезного ископаемого.
Глава 2. Порядок выдачи разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых
3. Проектирование и строительство населенных пунктов, промышленных комплексов и (или) других хозяйственных объектов допускаются только после получения положительного заключения услугодателя по согласованию с территориальным подразделением об отсутствии или малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки.
4. Застройка территорий залегания полезных ископаемых допускается с разрешения услугодателя по согласованию с территориальным подразделением при условии обеспечения возможности извлечения полезных ископаемых или доказанности экономической целесообразности застройки.
5. Для получения разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых физическое или юридическое лицо (далее – услугополучатель) направляет услугодателю заявку на оказание государственной услуги "Выдача заключения об отсутствии или малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки" по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам посредством объекта информатизации информационная система единая платформа недропользования (далее – ЕПН) удостоверенную электронной цифровой подписью услугополучателя.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги (далее - Перечень) изложен в приложении 5 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность физических лиц, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем всех необходимых документов посредством объекта информатизации информационная система ЕПН – производится автоматическая регистрация и в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус с указанием уникального учетного номера, даты и времени регистрации заявления и указанием даты получения результата государственной услуги.
Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.

2018 жылғы 24 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________Қ. Бозымбаев
2018 жылғы 25 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 23 мамырдағы
№ 367 бұйрығымен
Бекітілген
Пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 18.05.2020 № 110 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беру қағидалары (бұдан әрi - Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 27-бабының 3-тармағына сәйкес әзiрленді және пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беру тәртiбiн айқындайды.
2. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) құрылыс салудың экономикалық орындылығы бөлігінде ұсынылған негіздеуші материалдарды қарастырады, ал жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкiлеттi органның аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі - аумақтық бөлімше) пайдалы қазбаларды алу мүмкiндігі бөлігінде ұсынылған негіздеуші материалдарды қарастырады.
2-тарау. Пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беру тәртiбi
3. Елді мекендерді, өнеркәсіп кешендерін және (немесе) басқа да шаруашылық объектілерін жобалауға және салуға көрсетілетін қызметті беруші аумақтық бөлімшемен келісу бойынша алдағы уақытта құрылыс салынатын учаске астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ екендігі немесе олардың елеусіз екендігі туралы оң қорытындысын алғаннан кейін ғана рұқсат етіледі.
4. Пайдалы қазбалар қабаттары жатқан аумақтарда құрылыс салуға аумақтық бөлімшемен келісу бойынша көрсетілетін қызметті берушінің рұқсатымен пайдалы қазбаларды алу мүмкіндігі қамтамасыз етілген немесе құрылыс салудың экономикалық орындылығы дәлелденген жағдайда жол беріледі.
5. Пайдалы қазбалар жатқан аумақта құрылыс салуға рұқсат алу үшін жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен "Жер қойнауын пайдалану бірыңғай платформасы" (бұдан әрі – ЖҚПБП) ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы "Алдағы уақытта құрылыс учаскесі астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ немесе оның аз мөлшерде екендігі туралы қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінімді жолдайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 5-қосымшада сәйкес баяндалған.
Жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы ұсынған кезде -автоматты тіркеу жүргізіледі және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" бірегей есептік нөмірі, өтінішті тіркеу күні мен уақыты және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетілген мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Услугодатель в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней направляет заявку в электронном виде для согласования в соответствующее территориальное подразделение.
7. Территориальное подразделение в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента регистрации заявки услугодателем, рассматривает и согласовывает заявку с применением ЭЦП.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В случае отсутствии (малозначительности) полезных ископаемых под заявленной территорией предстоящей застройки, услугодатель в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней направляет в "личный кабинет" услугополучателя на ЕПН заключение об отсутствии (малозначительности) полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписанное ЭЦП.
В таком случае не требуется получение разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случае наличии полезных ископаемых под заявленной территорией предстоящей застройки, услугодатель в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней направляет в "личный кабинет" услугополучателя на ЕПН уведомление о наличии полезных ископаемых под территорией предстоящей застройки.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги "Выдача заключения об отсутствии или малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки":
1) установление недостоверности заявки, представленной услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) отрицательный ответ территориального подразделения на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімінде электронды түрде өтiнiмді тиісті аумақтық бөлiмшеге келісу үшiн жібереді.
7. Аумақтық бөлімше көрсетілетін қызметті беруші өтінішті тіркеген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өтінішті қарайды және ЭЦҚ қолдана отырып келіседі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Алдағы уақытта құрылыс учаскесі астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ немесе оның аз мөлшерде болған жағдайында, көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП-дағы "жеке кабинетіне" ЭЦҚ қойылған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдағы уақытта құрылыс учаскесі астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ немесе оның аз мөлшерде екендігі туралы қорытындыны жібереді.
Мұндай жағдайда пайдалы қазбалар жатқан аумақта құрылыс салуға рұқсат алу талап етілмейді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Өтінім берілген алдағы құрылыс салу аумағының астында пайдалы қазбалар бар болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күнiнен кешіктірмейтін мерзімде көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП-дағы "жеке кабинетіне" алдағы құрылыс салу аумағының астында пайдалы қазбалардың болуы туралы хабарламаны береді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Болашақ құрылыс учаскесі астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ немесе оның аз мөлшерде екендігі туралы қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған өтінімнің және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) аумақтық бөлімшенің мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
11. После получения заключения услугополучатель для получения государственной услуги "Выдача разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых" подает услугодателю заявку по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам посредством объекта информатизации информационная система ЕПН.
При обращении посредством объекта информатизации информационная система ЕПН к заявке, удостоверенной электронной цифровой подписью услугополучателя, прилагаются следующие документы:
1) электронная копия топографического плана территории намечаемой застройки и прилегающей к ней площади (на копии топографического плана отображается горно-геологическая ситуация, контуры существующей и проектируемой застройки, границы горного отвода, границы зон вредного влияния горных разработок на объекты застройки);
2) электронная пояснительная записка.
Сведения о документах, удостоверяющих личность физических лиц, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При направлении услугополучателем заявки посредством объекта информатизации информационная система ЕПН – производится автоматическая регистрация и в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги (далее - Перечень) изложен в приложении 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Пояснительная записка включает:
1) сведения об услугополучателе, испрашивающем разрешение на застройку территорий залегания полезных ископаемых, организациях, которые будут осуществлять проектирование и строительство объекта;

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайларда.
11. Қорытындыны алғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы "Пайдалы қазбалар жатқан аумақтарды салуға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы өтінім береді.
ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) көзделіп отырған құрылыс аумағының және оған іргелес алаңның топографиялық жоспарының электрондық көшірмесі (топографиялық жоспардың көшірмесінде тау-кен-геологиялық жағдайы, қолданыстағы және жобаланатын құрылыс контурлары, тау-кен бөлу шекаралары, құрылыс объектілеріне тау-кен әзірлемелерінің зиянды әсер ету аймақтарының шекаралары көрсетіледі);
2) электрондық түсіндірме жазба.
Жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы ұсынған кезде автоматты тіркеу жүреді және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" бірегей есептік нөмірі, өтінішті тіркеу күні мен уақыты және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетілген мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі құжаттар мен негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер( бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 6-қосымшада баяндалған.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Түсіндірме жазба мыналарды қамтиды:
1) пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға сұрау салған көрсетілетін қызметті алушы туралы, объекті жобалауды және салуды жүзеге асыратын ұйымдар туралы мәліметтер;

2) сведения об объекте, включая его целевое назначение, краткую характеристику и размер территории предполагаемой застройки;
3) сведения о недропользователе, на территории горного отвода которого намечается строительство объекта, краткая геологическая характеристика района намечаемой застройки (геологическое строение района, глубина залегания, строение тел основных и совместно с ними залегающих полезных ископаемых, количество и качество запасов, гидрогеологические, инженерно-геологические условия);
4) сведения об объекте намечаемого строительства с указанием целевого назначения объекта, характеристики материалов фундамента и стен, крепления подземных сооружений, возможные изменения во времени характера эксплуатации;
5) обоснование экономической целесообразности застройки и сравнение его с другими возможными вариантами с учетом экономического ущерба от ожидаемых потерь полезных ископаемых в связи с застройкой территории их залегания;
6) расчет ожидаемых деформаций земной поверхности и горных пород при выемке полезных ископаемых, залегающих под участком застройки, а также допустимые величины деформаций для объекта строительства и технологического оборудования при их подработке горными работами.
13. После принятия заявки о выдаче разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых (далее – заявка о выдаче разрешения) услугодателем и ее автоматической регистрации, заявка о выдаче разрешения автоматически отображается в личных кабинетах услугодателя и соответствующего территориального подразделения.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Территориальное подразделение в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента поступления от услугодателя копии заявки о выдаче разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых и обосновывающих материалов рассматривает данные документы и направляет услугодателю письмо-согласование на застройку территорий залегания полезных ископаемых либо выдает мотивированный отказ в случаях, предусмотренных пунктом 16 настоящих Правил.
15. Услугодатель в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с момента поступления письма-согласования территориального подразделения выдает услугополучателю разрешение на застройку территорий залегания полезных ископаемых по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам либо выдает мотивированный отказ в случаях, предусмотренных пунктом 16 настоящих Правил.

2) нысаналы мақсатын, қысқаша сипаттамасын және болжамды құрылыс аумағының көлемін қоса алғанда, объекті туралы мәліметтер;
3) тау-кен бөлінісі аумағында объекті құрылысы жоспарлаған жер қойнауын пайдаланушы туралы мәліметтер, жоспарланған құрылыс ауданының қысқаша геологиялық сипаттамасы (ауданның геологиялық құрылымы, шөгудің тереңдігі, негізгі дененің және олармен бірге жатқан пайдалы қазбалардын құрылымы, қорлардың сапасы мен саны, гидрогеологиялық және инженерлік геологиялық талаптары);
4) объектінің нысаналы бағытын, іргетас пен қабырға материалдарының сипаттамасын, жерасты құрылыстың бекітілуін; пайдалану уақытындағы өзгеру мүмкіндігін көрсете отырып, жоспарланған құрылыс объектсі туралы мәліметтер;
5) құрылыс салудың экономикалық орындылығын негіздеу және пайдалы қазбалар жатқан аумаққа құрылыс салуға байланысты пайдалы қазбалардың күтілетін шығындарынан экономикалық залалды есепке ала отырып, оны басқа мүмкін нұсқалармен салыстыру;
6) жер қыртысының және тау жыныстарының құрылыс учаскесі астында жатқан пайдалы қазбаларды алу кезінде күтілетін түрлен есебі, сондай-ақ құрылыс объектісі және техналогиялық жабдықтар үшін оларды тау-кен жұмыстарымен игерген кезде түрленуінің рұқсат берілген мөлшері.
13. Көрсетілетін қызметті берушінің пайдалы қазбалар жатқан аумақта құрылыс салуға рұқсат беру туралы өтінімі (бұдан әрі – рұқсат беру туралы өтінім) қабылданғаннан және оны автоматты түрде тіркегеннен кейін рұқсат беру туралы өтінім көрсетілетін қызметті берушінің және тиісті аумақтық бөлімшенің жеке кабинеттерінде автоматты түрде көрсетіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Аумақтық бөлімше көрсетілетін қызметті берушіден пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беру туралы өтінімнің көшірмесі және негіздеуші материалдар келiп түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күннен кешіктірмейтін мерзімінде осы құжаттарды қарастырып, көрсетілетін қызметті берушіге пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға келісім хатты не осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген жағдайларда дәлелдi бас тартуды бередi.
15. Көрсетілетін қызметті беруші аумақтық бөлімшенің келісім хаты келiп түскен сәттен бастап 2 (екi) жұмыс күннен кешіктірмейтін мерзімінде көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға арналған рұқсат не осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген жағдайларда дәлелдi бас тартуды бередi.

16. Услугодатель отказывает в выдаче разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых в следующих случаях:
1) в ходе застройки невозможно извлечение полезных ископаемых из недр или не доказана экономическая целесообразность застройки;
2) установлена недостоверность документов, представленных услугополучателем для получения разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
3) несоответствие представленных материалов, объектов, данных и сведений, для выдачи разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых, требованиям, установленным настоящим Правилами;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг.
17. Жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с подпунктом 3) статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее - Закон).
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства или Комитета, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель может обратиться в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам выдачи
разрешения на застройку
территорий залегания
полезных ископаемых
Форма
____________________________
(местные исполнительные
органы областей, города
республиканского значения,
столицы)
Заявка о выдаче заключения об отсутствии или малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать заключение об отсутствии или малозначительности полезных
ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки
Объект застройки: ___________________________________________
Месторасположение объекта в географических координатах:
№ угловых точек
Координаты угловых точек
Северная широта
Восточная долгота
градусы
минуты
секунды
градусы
минуты
секунды
1
2
...
Представляю(-ем) сведения о себе:
для юридического лица:
наименование ____________________________________________________
бизнес-идентификационный номер __________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________________
номер мобильного телефона: _______________________________________
e-mail: __________________________________________________________
банковские реквизиты: ____________________________________________
индивидуальный идентификационный код ___________________________
банковский идентификационный код ________________________________
наименование банка ______________________________________________
код бенефициара _________________________________________________
К заявке прилагаются:

16. Көрсетілетін қызметті беруші пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беруден мынадай жағдайларда:
1) құрылыс салу барысында жер қойнауынан пайдалы қазбаларды алу мүмкiн болмаса немесе құрылыс салудың экономикалық орындылығы дәлелденбесе;
2) көрсетілетін қызметті алушының пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігі анықталса бас тартады;
3) пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беру үшін ұсынылған материалдар, объектілер, деректер мен мәліметтер осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар болған жағдайларда бас тартады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану тәртібі
17. 2013 жылғы 15 сәуірдегі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 14-бабының 3) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына берілуі мүмкін.
Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Пайдалы қазбалар жатқан
аумақтарда құрылыс салуға
рұқсат беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
жергілікті атқарушы органдары)
Алдағы уақытта құрылыс салынатын учаске астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ екендігі немесе олардың елеусіз екендігі туралы қорытынды беру туралы өтінім
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Алдағы уақытта құрылыс учаскесінің астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқтығы немесе маңыздылығы туралы қорытынды беруіңізді сұраймын
Құрылыс салу объектісі:_________________________________________
Географиялық координаттағы объектінің орналасқан жері:
Бұрыштық нүктелердің
Бұрыштық нүктелердің координаттары
Солтүстік ендік
Шығыс бойлық
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
1
2
...
Өзім (-із) туралы мәліметтерді ұсынамын (-мыз):
заңды тұлғалар үшін:
атауы: ________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________
телефон нөмірі (факс): ________________________________
ұялы телефон нөмірі: _________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банктік деректемелері: ________________________________
жеке сәйкестендіру коды _____________________
банктік сәйкестендіру коды __________________________
банктің атауы ________________________________
бенефициар коды _____________________________________
Өтінішке қоса беріледі:

1) ______________________________________________________________
2) ______________________________________________________________;
для физического лица:
фамилия, имя и отчество (при его наличии) _____________ _____________
индивидуальный идентификационный номер _________________________
паспортные данные _______________________________________________
гражданство _____________________________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________________
номер мобильного телефона: _______________________________________
e-mail: __________________________________________________________
банковские реквизиты:
индивидуальный идентификационный код ___________________________
банковский идентификационный код ________________________________
наименование банка ______________________________________________
код бенефициара _________________________________________________
К заявке прилагаются:
1) ______________________________________________________________
2) ______________________________________________________________
Согласен на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование данных,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах.
Данные из ЭЦП услугополучателя;
дата и время подписания с ЭЦП.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 2
к Правилам выдачи
разрешения на застройку
территорий залегания
полезных ископаемых
Форма
Заключение об отсутствии (малозначительности) полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Выдано ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, либо наименование
юридического лица, адрес услугополучателя)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(адрес объекта)
Местоположение объекта застройки в географических координатах:
№ угловых точек
Координаты угловых точек
Северная широта
Восточная долгота
градусы
минуты
секунды
градусы
минуты
секунды
1
2
...
Приложение ________________________________________________
Вывод: _____________________________________________________
____________________________________________________________
(результат рассмотрения отсутствия (наличия) полезных ископаемых)
Данные из ЭЦП услугодателя;
дата и время подписания с ЭЦП.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 3
к Правилам выдачи
разрешения на застройку
территорий залегания
полезных ископаемых
Форма
_______________________
(местные исполнительные
органы областей, города
республиканского значения,
столицы)
Заявка о выдаче разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых

1) __________________________________
2) __________________________________
жеке тұлғалар үшін:
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) ________ ____________
жеке сәйкестендіру нөмірі __________________
төлқұжат деректері ____________________________
азаматтығы __________________________________
телефон нөмірі (факс): ________________________________
ұялы телефон нөмірі: _________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банктік деректемелері: ________________________________
жеке сәйкестендіру коды _____________________
банктік сәйкестендіру коды __________________________
банктің атауы ________________________________
бенефициар коды _____________________________________
Өтінішке қоса беріледі:
1) __________________________________
2) __________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісемін.
Өтініш берушінің ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ-мен қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
Пайдалы қазбалар
жатқан аумақтарда құрылыс
салуға рұқсат беру
қағидаларына
2-қосымша
нысан
Алдағы уақытта құрылыс салынатын учаске астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ екендігі (олардың елеусіз екендігі) туралы қорытынды
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) не заңды тұлғаның атауы,
көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы)
__________________________________________________________________________
(объектінің мекенжайы)
берілді.
Құрылыс объектісінің географиялық координаттары бойынша орналасқан жері:
Бұрыштық нүктелердің
Бұрыштық нүктелердің координаттары
Солтүстік ендік
Шығыс бойлық
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
1
2
...
Қосымша _____________________________________________________
Қорытынды:___________________________________________________
____________________________________________________________________
(пайдалы қазбалардың болуы (болмауы) туралы қарау нәтижесі)
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ-ға қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
Пайдалы қазбалар жатқан
аумақта құрылыс салуға рұқсат
беру қағидаларына
3-қосымша
нысан
_________________________
(облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
жергілікті атқарушы органдары)
Пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беру туралы өтінім

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, либо наименование
юридического лица) прошу выдать разрешение на застройку территорий залегания
полезных ископаемых.
Объект застройки: ___________________________________________________
Месторасположение объекта в географических координатах:
№ угловых точек
Координаты угловых точек
Северная широта
Восточная долгота
градусы
минуты
секунды
градусы
минуты
секунды
1
2
...
Номер и дата заключения об отсутствии или малозначительности полезных
ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки:
_________________________________________________________________
Приложения:
1) _______________________________________________________________
2) ______________________________________________________________
3)
Представляю(-ем) сведения о себе:
для юридического лица:
наименование _____________________________________________________
бизнес-идентификационный номер ___________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________
номер мобильного телефона: ________________________________________
e-mail: ___________________________________________________________
банковские реквизиты: _____________________________________________
индивидуальный идентификационный код ____________________________
банковский идентификационный код _________________________________
наименование банка _______________________________________________
код бенефициара __________________________________________________
К заявке прилагаются:
1) _______________________________________________________________
2) _______________________________________________________________;
для физического лица:
фамилия, имя и отчество (при его наличии) ______________ _____________
индивидуальный идентификационный номер __________________________
паспортные данные ________________________________________________
гражданство ______________________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________
номер мобильного телефона: ________________________________________
e-mail: ___________________________________________________________
банковские реквизиты:
индивидуальный идентификационный код ____________________________
банковский идентификационный код _________________________________
наименование банка _______________________________________________
код бенефициара __________________________________________________
К заявке прилагаются:

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) не заңды тұлғаның атауы)
пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беруді сұрайды.
Құрылыс салу объектісі: ____________________________________________________
Географиялық координаттағы объектінің орналасқан жері:
Бұрыштық нүктелердің
Бұрыштық нүктелердің координаттары
Солтүстік ендік
Шығыс бойлық
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
1
2
...
Алдағы құрылыс учаскесінің астында пайдалы қазбалардың жоқ екендігі немесе олардың елеусіз екендігі туралы қорытындының нөмірі және уақыты:
___________________________________________________________________
Қосымша:
1) __________________________________________________
2) __________________________________________________
3) ...
Өзім (-із) туралы мәліметтерді ұсынамын (-ыз):
заңды тұлғалар үшін:
бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________
телефон нөмірі (факс): ________________________________
ұялы телефон нөмірі: _________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банктік деректемелері: ________________________________
жеке сәйкестендіру коды _____________________
банктік сәйкестендіру коды __________________________
банктің атауы ________________________________
бенефициар коды _____________________________________
Өтінішке қоса беріледі:
1) __________________________________
2) __________________________________
жеке тұлғалар үшін:
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) ________ ____________
жеке сәйкестендіру нөмірі __________________
төлқұжат деректері ____________________________
азаматтығы __________________________________
телефон нөмірі (факс): ________________________________
ұялы телефон нөмірі: _________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банктік деректемелері: ________________________________
жеке сәйкестендіру коды _____________________
банктік сәйкестендіру коды __________________________
банктің атауы ________________________________
бенефициар коды _____________________________________
Өтінішке қоса беріледі:

1) _______________________________________________________________
2) _______________________________________________________________
Согласен на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование данных,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах.
Данные из ЭЦП услугополучателя;
дата и время подписания с ЭЦП.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 4
к Правилам выдачи
разрешения на застройку
территорий залегания
полезных ископаемых
форма
(Полное наименование
услугополучателя)
Разрешение на застройку территорий залегания полезных ископаемых
_________________________________________________________
(Наименование госоргана)
_______________________________________________________________
(результат рассмотрения выдачи разрешения на застройку территорий
залегания полезных ископаемых)
_______________________________________________________________
(адрес объекта застройки, местоположение объекта застройки
в географических координатах)
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ угловых точек
Координаты угловых точек
Северная широта
Восточная долгота
градусы
минуты
секунды
градусы
минуты
секунды
1
2
...
Приложение: _______________________________________________
Данные из ЭЦП услугополучателя;
дата и время подписания с ЭЦП.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 5
к Правилам выдачи
разрешения на застройку
территорий залегания
полезных ископаемых
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача заключения об отсутствии или малозначительности
полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки"

1) __________________________________
2) __________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісемін.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ-мен қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
Пайдалы қазбалар жатқан
аумақта құрылыс салуға рұқсат
беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
(Көрсетілетін қызметті
алушының толық атауы)
Пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_______________________________ (Мемлекеттік органның атауы)
_________________________________________________________________________
(пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беру
туралы қараудың нәтижесі)
_________________________________________________________________________
(құрылыс объектісінің географиялық координаттар бойынша мекенжайы,
орналасқан жері)
Бұрыштық нүктелердің
Бұрыштық нүктелердің координаттары
Солтүстік ендік
Шығыс бойлық
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
1
2
...
Қосымша:______________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ-мен қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
Пайдалы қазбалар
жатқан аумақта құрылыс салуға
рұқсат беру қағидаларына
5-қосымша
"Алдағы уақытта құрылыс учаскесі астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ немесе оның аз мөлшерде екендігі туралы қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются посредством объекта информатизации информационная система "Единая платформа недропользования" (далее – ЕПН)
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания государственной услуги с момента подачи документов на ЕПН – 9 (девять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру "Жер қойнауын пайдалану бірыңғай платформасы" (бұдан әрі – ЖҚПБП) ақпараттық жүйесі арқылы ақпараттандыру объектісімен жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі порталға құжаттарды тапсырған сәттен бастап – 9 (тоғыз) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі

Результат государственной услуги – заключение об отсутствии или малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам или письмо-уведомление о наличии полезных ископаемых под площадью предстоящей застройки либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренных пунктом 10 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица местного исполнительного органа направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам.
7
График работы услугодателя и объектов информатизации
График работы услугодателя и объектов информатизации:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) ЕПН – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Заявка об отсутствии (малозначительности) полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки по форме электронного документа согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - заявка).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности заявки, представленной услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) отрицательный ответ территориального подразделения на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме посредством объекта информатизации информационная система ЕПН при условии наличия ЭЦП.

Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдағы уақытта құрылыс учаскелері астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ немесе маңызының аздығы туралы қорытынды немесе алдағы уақытта құрылыс салу алаңы астындағы пайдалы қазбалардың бар екендігі туралы еркін нысандағы хабарлама-хат не осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 10-тармағында көзделген мәселелер негіз болған жағдайда мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында жолданады және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" сақталады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға тегін негізде көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпараттандыру объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) ЖҚПБП-да – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысаны бойынша алдағы уақытта құрылыс салынатын учаске астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ екендігі немесе олардың елеусіз екендігі туралы қорытынды беру туралы өтінім (бұдан әрі – өтінім).
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) пайдалы қазбалар жатқан аумақта құрылыс салуға рұқсат алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға аумақтық бөлімшенің теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті ЭЦҚ-сы бар болған жағдайда электронды түрде ЖҚПБП ақпараттық жүйесі арқылы ақпараттандыру объектісімен алады.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: "1414", 8 800 080 7777.
Приложение 6
к Правилам выдачи
разрешения на застройку
территорий залегания
полезных ископаемых
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых"
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11.
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент (далее – услугодатель).
22.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются посредством объекта информатизации информационная система "Единая платформа недропользования" (далее – ЕПН)
33.
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания государственной услуги с момента подачи документов на ЕПН – 9 (девять) рабочих дней.
44.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
55.
Результат оказания государственной услуги
Результат государственной услуги – разрешение на застройку территорий залегания полезных ископаемых по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по основаниям предусмотренных пунктом 16 настоящего перечня.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги электронная.
Результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица местного исполнительного органа направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
66.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам.
77.
График работы услугодателя и объектов информатизации
График работы услугодателя и объектов информатизации:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;

Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8-800-080-7777 арқылы алу мүмкіндігі бар.
Пайдалы қазбалар жатқан
аумақта құрылыс салуға
рұқсат беру қағидаларына
6-қосымша
"Пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру "Жер қойнауын пайдалану бірыңғай платформасы" (бұдан әрі – ЖҚПБП) ақпараттық жүйесі арқылы ақпараттандыру объектісімен жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі порталға құжаттарды тапсырған сәттен бастап – 9 (тоғыз) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдағы уақытта құрылыс учаскелері астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ немесе маңызының аздығы туралы қорытынды немесе осы тізбесінің 10-тармағында көзделген мәселелер негіз болған жағдайда мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында жолданады және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" сақталады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға тегін негізде көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпараттандыру объектілерінің жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпараттандыру объектілерінің жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.